LOOTS' Regeringsverklaring ever Indonesië eind van de volgende week? „favahiet Bepaalde buurten stemmen standvastig Eemstraat-Zomervaart weer K.V.P.-kampioenen Stadhuis praat van makke verkiezing Anjeractie 1949 Koninklijke deelneming Min. v. Maarseveen confereert StemSjusuitslag in vier grootste steden a w AGENDA HONDERDJARIG BESTAAN PROV. ZIEKENHUIS VRIJDAG 24 JUNI 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Hoofdbureau keurde cijfers goed „Als ik een revolver had, schoot ik jullie dood!" Dronken chauffeur voor de rechtbank Burgerlijke Stand K.A.J. ter bedevaart .Verenigde Kath. Dammers" ADVOCAAT J/SSS/SSA BLOEMENDAAL Auto reed tegen boom BAKKER VOOR DE RECHTBANK Muis in het brood Viering begonnen J. G. KAASENBROOD Technisch groot! HEEMSTEDE TRIOMFTOCHT OUDEN VAN DAGEN VjrxS DIT JA AR Xl BOUCKAEftr ZANDVOORT Gemeenteraad Spreekuur burgemeester Telefoon raadhuis Gedenkstenen oorlogs slachtoffers Subsidie R.K. Avond- ónderwijs Nazorg Schoonheidscommissie Gratificatie gemeente- personeel St. Gregöriusdag in bisdom Haarlem Kerkmuzikale herleving Brand in vuurwerkfabriek te Leiden Br and weerwe dstrij den Interpellatie van de heer Goedhart EIS TEGEN JOURNALIST Overdijk verbetert Nederl. record over 20 km. Extra-treinen voor Olymp. Dag SASSENHE1M „De Blauwband" NOORDWIJK Niet terug Graslandcongres SPIJSOLIE OP KOMST Eerst even kijken bij 44 Gebloemde maf crêpe Lavable Rayé f 2.85 Scheepvaartberichten PRIJSHOUDENDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York 16 Uit de gedetailleerde cijfers der 104 «tembureaux voor de gemeenteraads verkiezingen te- Haarlem zijn enige interessante conclusies te trekken. Het hoogste aantal stemmen voor de K.V.P werd genoteerd in Noord, rondom de kerk van pastoor Van Eeden, namelijk 453 op één bureau (in 1948 totaal 446) Daarna volgt weer de Zomervaart met 150 (435) stemmen. Het bureau Grote Markt ging vooruit van 304—312. De 40 Welterstemmen, die daar verleden jaar werden uitgebracht, zijn dus waarschijn lijk niet alleen van katholieken geko men. De Schouwtjeslaan was in 1938 het laagst met 77 stemmen; dat zijn er nu 99 geworden, zodat daar wèl Weiter- stemmen zijn teruggekeerd. Nog enige cijfers: Maerten van Heemskerkstraat en Frans Halsstraat 358, Muiderslotweg 394 Kruistochtstraat 330, Tuindorp 317, om geving Burgwal 330. De P v. d. A. oogstte de meeste stem men in de omgeving Gijsbr. van Aem- stelstraat: 479. Bomenbuurt in Noord leverde voor deze partij 417 stemmen op terwijl de kleinste aantallen door haar werden behaald in centrum stad 144 _en omgeving Kleine Houtweg 137 Twee stembureaux in de Vogelen de^1 in Noort* hoekten niet minder dan 403 communistische stemmen. Dan volg- omëeving van de Harmenjansweg en Thorbeckestraat met 183, de Gouw straatSchalkwij kerweg 158 en Rozen- prieel 165. In Bos- en Vaart blijken 9 aanhangers van dit stelsel te wonen. Hier is men echter de V.V.D. toegedaan, want tegen over die povere 9 stemmen op de C.P.N. staan 263 voor de V.V.D. De stembureaux m het rayon Crayenestersingel—Wagen wegFred. Hendriklaan leverden voor de laatste partij 655 stemmen, de Tem- pelierstraat 233, Kleverpark 1200, Am sterdams Kwartier slechts 4. Een vraag blijft waar de 17 V.V.D.-stemmen in de Vogelenbuurt vandaag zijn gekomen. Deze stemmers zullen zich eenzaam voe len te midden van zoveele communisten. De A.R. en C.H. hebben een rustige De afdeling verkiezingen op het Stad huis schrijft in de geschiedboeken op, dat de raadsverkiezingen 1949 opmerkelijk eenvoudig zijn geweest. Er waren maar zes partijen en de uitslagen kwamen regelmatig binnen, zodat om ongeveer half tien de officiële uitslag al bekend kon worden gemaakt. Als men beden ki. dat de heren in hemdsmouwen in 1936 tot ver na middernacht bezig waren om de cijfers op te maken, springt dit record wel duidelijk naar voren. De eigen ver- kiezingsdienst van de kranten deed het nog vijf kwartier sneller, maar die heb ben geen ambtelijke en officiële verant woordelijkheid. Het werk is op het stad huis nog vergemakkelijkt, nu het hoofd stembureau vanmorgen heeft vastgesteld, dat de cijfers juist zijn. Er kon nog ver schil van mening zijn over geldige of on geldige stemmen, maar een dergelijke discussie was ook ditmaal niet nodig. Blijft over de vergadering van het Cen traal Stembureau, dat Dinsdagmorgen om half negen moet vaststellen, welke leden van de P.v.d.A. (die in twee kies. kringen met verschillende staart-candi- daten uitkwam) gekozen zijn. Daarvoor is een loting nodig. Bij Kamerverkiezingen kunnen vacan- tiegangers op een andere plaats hun stem uitbrengen, wat natuurlijk veel ad ministratieve drukte geeft. Bij de ge meenteraadsverkiezingen is dat niet mo gelijk. Er zijn een flinke hoeveelheid be richten van verhindering op het Stad huis binnen gekomen, maar er is, vol gens de experts, zelden zo goed gestemd. Men moet maar lef hebben! Zeven glazen jenever en vier glazen bier naar binnen en dan achter het stuur. Natuur lijk loopt dat op brokken uit. De boom kweker P. M. wist daarvan mee te pra ten. Als gevolg van het drinken van zoveel geestrijk vocht reed hij een ver- keerspaal op het Kennemerplem om. Toen de sterke arm hem naar het poli- tie-bureau bracht, hoorde de agent be nevens andere wartaal o.m. de volgende tirade: „Als ik een revolver had, schoot ik jullie dood!" De Haarlemse Kantonrechter vond het gebeurde zó ernstig, dat hij dertig dagen hechtenis plus het intrekken van het rijbewijs voor een jaar oplegde. Verdachte, die appèl aantekende, be weerde voor de Haarlemse rechtbank dat hij niet beschonken was geweest. De getuigenverklaringen behelsden het tegenovergestelde. De Officier van Justitie merkte o.m op, dat het feit, dat verdachte in hoger beroep is gegaan, bewijst, dat hij van de achtergrond niets begrepen heeft. „Als het aan mij lag," betoogde spreker, zou ik allen, die dronken achter het stuur gezeten hebheff, hun rijbewiis voor het leven ontnemen! De wet stelt aan het examen voor het rijbewijs de groot ste eisen voor de veiligheid. Die veilig heid wordt door dergelijke verdachten in gevaar gebracht." Bevestiging van het yonnis werd gerequireerd. Mr. Pliester pleitte voor een geringere straf, daar het een incidenteel geval betrof. Verdachte is geen geregeld drin ker! Uitspraak over veertien dagen- Eindexamens Triniteits- lyceum Bij de gehouden eindexamens der af deling HBS B. aan het Triniteitslyeeum, slaagden de volgende candidaten: Jan Bekkers, Frans Brinkmaan, Wim de Graaff, Gerard van der Haagen, Jos Haverman, Kees van der Heyden, Leo Mudde, Leo de Prie, Kees Pijpers, Jan van Wees, Toon Wesselingh, Nico Zwa- neveld. Wolf Amelung, Max Comelissen, Huib Pieterse, en Huib Veringa. allen te Haarlem. Hans Kuttschrütter, Wim de Lestrieux Hendrichs, Ronny Timmerman, allen te Bloemendaal. Piet van der Wijst te Beverwijk Al- phons van Haastrecht te Amsterdam, Jan Neuteboom te Heemskerk, Jan van der Peet te Hoofddorp, Heine Wagenaar te Heemstede, Nico de Wit te Boven- karspel, Cor Witteman te Hillegom. At, gewezen 5. GEBOREN: 18 Juni: C. Leeuwde la Bella, z. 22 Juni: A. UmmelsBos, z; A. OudshoomMeijer, z. 21 Juni: J. M. GoossensZonneveld, d. 22 Juni A. OudshoornMeijer, d. OVERLEDEN: 21 Juni: E. M. Vester, 65 j„ Tetterodestraat. 22 Juni: C. W. van Dijk—Dijkman, 68 j., Brouwersstr.; W. J. Wackwitz, 68 j-, Haitsma Muiier- straat. verdeling over de gehele stad. De om géving t van de Paul Krugerstraat (Pa- trimoniumbuurt) leverde de meeste stemmen op de A.R.-lijst, namelijk 209; dan Bos- en Hoven en Leidsevaart 117, Kleverlaan 123. In de Byzantiumstraat e.o. werden maar 16 stemmen geoogst. Het algemene beeld geeft met 1938, vergeleken de overtuiging, dat bepaalde wijken standvastig stemmen öf K.V.P. öf P.v.d.A. Zelfs communistische centra hebben niet veel verschil opgeleverd en de V.V.D. is hoe kan het anders gegroeid in de wijken der middenstan ders en beter gesitueerden. Iedereen zal zich herinneren hoe men op 29 Juni 1940 zich tooide met een wit te anjer, de bloem, welke Prins Bern- hard gewoonlijk draagt en welke op die datum, behalve de verjaardag van de Prins, ook onze brandende vrijheids- wil symboliseerde. De witte anjer werd het symbool van het na de oorlog opge richte Prins Bemhardfonds, dat tot doel heeft mede te werken aan de geestelij ke opbouw van ons volk en daartoe fi nanciële steun verleent aan instellingen, die het cultureel belang dienen en voor namelijk werkzaam zijn op het gebied van Volksontwikkeling en Jeugdzorg. Te Haarlem werden uit dit Fonds be langrijke subsidies verstrekt aan: Volks universiteit, R.K. Openbare Leeszaal, de Haarlemse Kunstgemeenschap. Fan farecorps Arti et Religione, Verbond van Haarlemse speeltuinverenigingen en het Ned. Padvindstersgilde. Daar de subsidies voor Haarlem ver leden jaar beduidend meer hebben be dragen dan de opbrengst in deze ge meente was. moge het zonder meer dui delijk zijn, dat dit jaar de actie moet slagen. Zij geeft ons een prachtig middel in handen om van onze dankbaarheid te doen blijken. Omdat het succes van deze actie vol komen afhankelijk is van het aantal daartoe beschikbare collectanten en om dat reeds vaker gebleken is dat maar al te weinigen hun tijd en moeite daaraan wilden geven, richt het Comité Anjer dag 1949 onder voorzitterschap van de Burgemeester een dringende oproep tot allen, die zich ook maar enigszins be schikbaar kunnen stellen, om zich dit maal onverwijld aan te melden als col lectant bij de U.V.V., Stadhuis. De leef tijdsgrens werd gesteld op 14 jaar. Meis jes en jongens, doch minstens evenzeer dames en heren, meldt U zo spoedig mo gelijk aan en wilt erbij vermelden wan neer U beschikbaar bent (79 uur 's morgens bij Station en Tempeliersstr.; 91 uur en 15 uur). Haarlem moet getuigen van zijn begrip voor de belangen waarom het hier gaat en van zijn erkentelijkheid voor het ver leden jaar zo rijkelijk genotene. Op Zondag 26 Juni houdt het district Haarlem van de Katholieke Ar beiders Jeugd een grote bedevaart naar Heiloo. De plechtige Hoogmis wordt gehou den om 10 uur. De fietsers verzamelen zich om kwart over zeven aan het Kennemerplem, vanwaar om half acht vertrokken wordt. De verenigingen worden ver zocht hun vlaggen mede te nemen. De uitslagen der partijen voor de onderlinge competitie luiden als volgt: Groep A: G. HesselmanP. Hollenberg 2—0 D. RumpP. Beelen 11 M. HerbenH. van Gastel 20 P. HollenbergG. Kraak 20 Groep B: Th. van WortN. van Bak el 20 Th. BandsmaP. Mul 20 Groep C Chr. DoezieJ. de Bruijn 20 Woensdag 29 Juni speelt „V. K. D." in zijn clublokaal Donker Begijnhof 5 een massakamp tegen zijn stadgenoot de hoofdklasser „Oosterkwartier". Aanvang 19.30 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. Verde. neemt een viertal „V. K. D."-ers Donderdag 30 Juni deel aan ae kwartetwedstrijden van „Kijk Uit", cale Du Nord", Rijksstraatweg. Verkrijgbaar bij Uw winkelier Dat doet er niet toe, Dank zij bei den kunnen we genieten van die drank waarvoor zelfs verwende 'ijnproevers een zwak hebben: Fabrikant. Fa. Gebr Loots, Haarlem Tel 10721 Namens H. M. de Koningin en Prins Bernhard heeft reserve-kapitein-vlieger Gerben Sonderman, adjudant in buiten gewone dienst van H. M. de Koningin, gisteravond ten huize van de heer en mevrouw Plesman de deelneming be tuigd met de slag, die de K.L.M. en de familie Plesman heeft getroffen. Bij de K.L.M. komen uit binnen- en buitenland telegrammen van deelneming binnen in verband met de ramp met de „Roermond". Zo werd een telegram ont vangen van minister-president dr. W. Drees namens de regernig, van minister L. Götzen, van de oud-Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, van de Pauselijke Internuntius, Mgr. P. Giobbe, .van de gecommitteerde voor Indonesische Zaken dr. J. P. Ban nier en van het gemeentebestuur van Roermond. Achter de Hervormde kerk te Bloe mendaal reed een auto een plantsoen binnen, waarna hij tegen een boom tot stilstand kwam. De oorzaak schijyt ge weest te zijn het slippen van de auto tijdens het remmen. De chauffeur zelf, die geen verwondingen heeft opgelopen, wist niet hoe het precies gegaan was. De auto kreeg ernstige schade. BIOSCOPEN: Rembrandt: Hallo Noord 777 (14 j.)t 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Black Angel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Copacabana (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De laatste etappe (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: San Antonio (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Een onsmakelijk avontuur dat haar nog jaren zal heugen, beleefde een be woonster van het Zandvoortse tenten kamp verleden jaar. Toen zij een witte brood sneed, meende zij eerst, dat het krentenbrood was. Edoch, bij nadere beschouwing, bleken de „krenten" uit werpselen van muizen te zijn. „Toch maar verder snijden", dacht moeder de vrouw. „Misschien is de andere helft blank. Op het oogenblik is geen ander brood te krijgen!" Echter de grootste verrassing moest nog komen. De tweede helft bevatte niet brood met „krenten", maar brood met „vlees". Een half muisje rolde op de broodplank! De huisvrouw viel bijna flauw. De echtgenoot haastte zich naar de bakker, in wiens bakkerij het brood gebakken was. Terstond ver bood bakker W. van D. de verkoop van de nog aanwezige broden van hetzelfde meel. Een proces-verbaal werd opge maakt. De Haarlemse kantonrechter strafte met twee honderd en vijftig gul den boete. Verdachte, die in hoger be- reep ging, ontkende voor 'de Haarlemse rechtbank muizen of iets in het meel ontdekt te hebben. De Officier van Justitie achtte de bakker terdege schul dig. Bevestiging van het vonnis werd gerequireerd. Pleiter, mr. R. K. P. Kalbfleisch, hecht te weinig vertrouwen aan het proces verbaal, dat opgemaakt is aan de hand van enige notitie's en bovendien, noch door verdachte, noch door getuige on dertekend was. Pleiter stipte aan, dat toen zijn cliënt in het tweede baksel een muis gevonden had, hij onmiddellijk het bakken stop gezet heeft. Het zou te absurd zijn, betoogde spreker, dat ver dachte, wanneer hij van de juiste toe dracht op de hoogte was geweest, de broden toch in de consumptie gebracht had. Dan zou hij bij zijn volle weten de naam en klandizie van zijn zaak ver gooid hebben. Pleiter vroeg clementie, daar hij in de onschuld van zijn cliënt geloofde. Uitspraak over veertien dagen. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Ne derlands Recht de heer M. Fruitema uit Aerdenhout, voor het candidaatsexamen Geneeskunde mej. C. G. Berkelbach van der Sprenkel uit Haarlem. Alle leden vanaf 12 jaar en ouder van „Leonidas" worden Zaterdag om 2 uur verwacht in de Timorstraat voor deel name aan een défilé en marswedstrijd ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van het Provinciaal Ziekenhuis. Bij stralend zomerweer is vanmorgen de feestelijke viering van het honderd jarig bestaan van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort ingezet. Tientallen patiën ten uit verschillende andere inrichtin gen, met name Bakkum, Den Dolder en Medemblik, waren gearriveerd om deel te nemen aan de huldiging, die zal volgen. Gestoken in een keurig sportcostuum, stelden zij zich met hun prachtige vlag gen op voor het zustershuis en trokken zij, voorafgegaan door het muziekcorps van het Santpoortse ziekenhuis, naar het sportveld. Rond het sportterrein waren tientallen patiënten, geneesheren, verplegend personeel en vele genodig den gezeten, toen de fleurige stoet het terrein optrok en zich in het midden opstelde. De geneesheer-directeur van het Prov. Ziekenhuis, dr. G, Kraus, nam allereerst het woord en riep alle aan wezigen een hartelijk welkom toe. Hij zeide verheugd te zijn, dat een derge lijke samenkomst was belegd en hij sprak de hoop uit, dat een sportfestijn als dit zich ieder jaar zou herhalen als een traditie en dat dan ook door andere ziekenhuizen zou worden deelgeno men. Spreker herinnerde er aan, hoe honderd jaar geleden ook een groot tuinfeest werd gehouden, zij het dan dat de sfeer toen geheel anders was. De wnd. directrice van „Duin en Bosch" te Bakkum bracht daarna de gelukwensen over aan het adres van het jubilerend ziekenhuis en bracht daarbij naar voren, dat in Santpoort het eerst de nieuwe inzichten omtrent de verple ging ingang vonden en in praetijk wer den gebracht, waardoor het ziekenhuis daar steeds aan de spits heeft gestaan. In Santpoort was het ook, waar het eerst gediplomeerde verpleegsters werk zaam waren. Zij bood .een geschenk aan. dat bestond uit een mooie maquette Van het ziekenhuis, die vervaardigd was door vier patiënten. Ook namens de Ver eniging van Gestichtsartsen sprak zij gelukwensen uit en memoreerde, hoe deze vereniging steeds nauw verbonden is met Santpoort, omdat de artsen van dat ziekenhuis indertijd het initiatief tot de stichting van deze vereniging heb ben genomen. De directeur van Medemblik, dr. Hirschfeld, bracht het leed in herinne ring, dat hët Prov. Ziekenhuis tijdens de oorlog geleden heeft en constateerde met vreugde, dat er hard gewerkt wordt aan de wederopbouw onder leiding van Alleen prima merken STOFZUIGERS H.E., ERRES, RUTON, ELECTRO-LUX GROTE HOUTSTRAAT 131 TEL. 10271 Betaling desgewenst ln overleg (Adv.) De uitgaansdag van de ouden van da gen is ditmaal een ware triomftocht ge worden. Donderdagmorgen te half tien stonden welgeteld 12 touringcars te wachten op de 380 ouden van dagen, die met het actieve comité uit zouden gaan. Voorafgegaan door de heer Meulman, agent le klasse bij de verkeerspolitie, die door de burgemeester van Heemstede was aangewezen, deze tocht te begelei den, snorden de wagens, nagewuifd door vrij veel belangstellenden, de Haarlem mermeer door via Schiphol, waar een groot aantal K. L. M.-vogels buiten stond, naar Austerlitz. Onder Ouder kerk werd een groot aantal tou- riqgcars met ouden van dagen uit de Zaanstreek gepasseerd en dat gaf na tuurlijk over en weer een hartelijk ge- wuif. In Hilversum aangekomen reden de touringcars langs de studio's van V.P. R.O. en A.V.R.O., waarna in een groot restaurant koffie werd gedronken. Daar na ging het door het Gooi naar de Pyra- mide van Austerlitz, een grote uitspan ning tussen Amersfoort en Utrecht, waar de komst van ruim 400 mensen natuur lijk een grote drukte veroorzaakte. Hier stond de auto van een Heemsteedse bak kerij klaar en weldra waren allen bezig de inwendige mens te versterken. Het accordeon-orkest, dat, over de verschil lende touringcars verdeeld, onderweg gezorgd had voor een prima stemming, zette deze dankbare taak ook tijdens de lunch voort en de heet Jac. Bos slaagde er zowaar in, de oudjes te bewegen tot een promenade, welke gevolgd werd door het zingen van het speciaal geschreven uitgaanslied door een tot nog toe onbe kende dichter op de melodie van „Al is ons Prinsje nog zo klein". Intussen waagden slechts enkelen het de ruim 100 treden tellende trap naar de pyramide zelf te bestijgen, alhoewel daarboven het uitzicht verrukkelijk was. Dat de tijd, daar zo gezellig doorge bracht, al te snel verstreek, is te begrij pen, en nadat eerst van alle groepen foto's waren genomen, werd het signaal gegeven voor het vertrek en in de beste stemming ging het weer naar huis. De heer Meulman bewees ook nu weer met zijn motor uitstekende diensten en zorg de er voor, dat de 12 wagens plus luxe auto alle kruispunten ongehinderd kon den passeren, zodat het gezelschap pre cies op tijd te Heemstede kwam en daar met gejuich en gewuif werd begroet, als. of men twee jaar in Indonesië had door gebracht. De drie plaatselijke muziek korpsen waren op de Heemsteedse Dreef 'aanwezig; om de vier wagens werd tel- kens een muziekkorps „ingelegd" en zo ging het over de Heemsteedse Dreef, Lanckhorstlaan, Bronsteeweg, Binnen weg, Raadhuisstraat, Raadhuisplein, Val kenburglaan naar het Valkenburgerplein en het werd een ware triomftocht. Dui zenden mensen waren op de been om de ouden van dagen te zien terugkomen'en het werd bijna een openluchtfeestavond. De bewoners en bewoonsters van het ge sticht „St. Bavo" werden per touringcar weer naar hun huis gebracht, begeleid door het commissielid de heer A. Ver- donschot, die zich in het gesticht een ware ovatie en hartelijke toespraken moest laten welgevallen en de overige oudjes gingen op eigen gelegenheid naar huis of werden afgehaald door de kin deren. Toen de touringcars naar hun eigen garages waren vertrokken, verzamelde het comité zich voor enkele ogenblikken in het „Hof van Holland", waar mevr. Quarles van Ufford woorden van hulde en dank sprak aan allen, die hadden me degewerkt om deze tocht zo uitstekend te doen slagen. De heer E. J. v. Lent bracht op zijn beurt niet slechts hulde aan mevrouw Quarles v. Ufford ais ini tiatiefneemster van dit jaarlijkse feest, maar ook aan de "Winkeliers, die zoveel milde gaven hadden gebracht voor het schone doeL De Zandvoortse raad komt Dinsdag 28 Juni, 's avonds, in vergadering bij een. De agenda vermeldt o.m. vaststel ling van een nieuwe verordening op de commissies van bijstand (het aantal commissies zal van zeven tot drie wor den teruggebracht), vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de raad en de benoeming van een com missie, welke het ontwerp van een nieuwe algemene politie-verordening zal onderzoeken. De burgemeester der gemeente Zand- voort zal op Woensdag 29 Juni a.s. geen spreekuur houden. Tot onderwijzeres aan de openbare school voor voorbereidend lager onder wijs is benoemd Mej. A. Kemp te Zand- voort In verband met werkzaamheden aan de huistelefooninstallatie zal het raad huis te Zandvoort de eerstvolgende da gen uitsluitend bereikbaar zijn via de navolgende telefoonnummers: Burgemeester:2347. Secretaris en se cretarie (afd. algemene zaken): 2346. Af deling Bevolking en Burg. Stand, 2345. Tijdens de bezetting zün te Zandvoort in de „Donderhoek", in het Noordelijk duingebied, on twee plaatsen Neder landers gefusilleerd. Verder is in de duinen van de Amsterdamse Waterlei ding een 4«motorige Engelse bommen werper neergestort, waarbij zeven En gelsen om het leven kwamen. B. en W. willen op deze plaatsen eenvoudige ge denkstenen oprichten. De benodigde zandsteen wordt door de „Stichting 1940/45" beschikbaar gesteld. Voor de bijkomende kosten wordt een crediet gevraagd van f 675. Het bestuur van de stichting R. K. Avondonderwijs te Haarlem heeft sub sidie gevraagd voor de Zandvoortse leer lingen, welke de middelbare Handels avondschool te Haarlem bezoeken. Aan de raad wordt voorgesteld, een subsidie te verlenen van 40 pet. der netto-kosten. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor, in beginsel te besluiten om deel te nemen aan de districtsdienst Nazorg voor lichamelijk en geestelijk misdeel- den, welke op 1 Jan. 1950 te Haarlem in werking zal treden. De kosten zullen pl.m. 1000 per jaar bedragen. Ter voorziening in de vacature-Prof. G. H. Holt, worden voor de benoeming tot lid van de schoonheidscommissie voorgedragen de heren H. W. van Kem pen te Bloemendaal en G. J. M. Sarie mijn teAmsterdam. B. en W. stellen de raad voor om, in afwachting van de terzake door de rege ring te nemen maatregelen, reeds te be sluiten, om aan het gemeentepersoneel een gratificatie te verlenen van 2 van het jaarloon. dr. Kraus. Hij hoopte, dat het niet lang meer zou duren, dat alles weer in de oude toestand is. Hij wees erop, dat spoe dig het nieuwe gedeelte in gebruik ge nomen zal worden. Als blijk van waar dering voor het prettig contact bood hij de directeur van Santpoort een bureau lamp aan. Nadat broeder v. d. Horst uit Utrecht en de voorzitter van de sportvereniging van het ziekenhuis, de heer Gerrits, nog enkele woorden hadden gesproken, be gonnen de gymnastiek! en atletiekwed strijden, die door de aanwezigen met grote belangstelling gevolg werden. De belangrijkste plaats die de kerk muziek in de katholieke liturgie in neemt zij is naar het woord van Pius X een integrerend bestanddeel ervan is voor iedereen duidelijk, die open staat voor de plechtige persoon lijke en gemeenschappelijke viering van de feesten van het kerkelijk jaar. Volgens de wens van de Paus en de Bisschoppen van onze Nederlandse kerk provincie is de Nederlandse St. Grego- rius-vereniging de instantie, die de be langen van het kerkmuziekaal leven moet behartigen in ai zijn schakeringen, richtingen, wensen en moeilijkheden. Zonder te willen beweren dat er de laatste jaren 'een stilstand was ingetre den, miste men toch een sprankelende actieve geest, waarbij vooral het artistie ke element zich vrijelijk kon ontplooien. Kwam dit ook doordat men zich meer met andere problemen bezighield, waar onder b.v. de volkszang te noemen is, het zou jammer geweest zijn, als zou zijn gebleken, dat er niet voldoende krachten meer aanwezig waren voor het stimuleren van een opgewekt, kunst zinnig en veelomvattend kerkmuzikaal streven. Dat hiertoe een openhartige, en idealistische samenwerking tussen gees telijken en leken noodzakelijk is, volgt vanzelf uit de aard van het onderwerp en de uitoefening ervan.. Zo komt dan Zondag a.s. een groot deel van de Kerkmuziekminnaars uit hqt Haarlemse diocees tezamen met hun Bisschop Mgr. Huibers in de St. Bavo te Haarlem. Het is een goed teken, dat de deelname onmiddellijk zo groot bleek te zijn, dat de organisatoren hoezeer het hun ook speet talrijke belangstellenden moesten teleurstellen, daar zelfs in een kerk als de Sint Bavo de plaatsruimte aan grenzen gebonden is. Dit enthousiasme zal ook in de toe komst belangrijke bijeenkomsten moge lijk maken en aldus een prikkel vormen voor een zuivere en artistiek-verant- woorde verzorging van het liturgisch- muzikaal gebeuren in stad, streek en parochie. Wijzen wij voorlopig nog slechts op enkele punten uit het programma: in de plechtige Hoogmis wordt door het kathe drale koor o.l.v. dr. A. Kat gezongen de voor deze dag geschreven Missa: „Miserere nostri Domine", voor vier stemmig gemengd koor en orgel van Jaap Vranken en tot besluit Palestrina's Exultate Deo. In de middagbijeenkomst wegens de grote deelname eveneens in de kathedraal werken van H. An- driessen, H. Strategier en O. Koop, waar na allen tot besluit de solemnele Ves pers zingen. Moge het een dag worden die volgens het voorwoord van pastoor Duyves in het rijkverzorgde programmaboek: „èn het sluitstuk van de herleefde activiteit van de koren èn tevens het uitgangspunt zij voor nieuwe inspanning, welke het heilig vieren van de Eredienst van ons allen vraagt!" Omstreeks 1 uur gistermiddag brak er een uitslaande brand uit in de kan toorruimten van de bekende kunstvuur werkfabriek van de Fa. Kat aan de Haarlemmertrekvaart te Leiden. Met behulp van enkele snelblusapparaten probeerde men het vuur te bedwingen, doch reeds dadelijk bleek, dat dit vrij wel een onmogelijkheid was. Bij deze blussingspogingen liep de assistent boekhouder een brandwonde op aan het hoofd. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De Leidse brandweer was intussen gealarmeerd. Zij pakte de vuurhaard stevig aan met drie stralen en binnen een half «uur had zij de brand bedwongen. De brand weer kon echter niet verhinderen, dat de drie lokaliteiten, waaruit het kan toorgebouw bestond, totaal uitbrandden. De gehele inboedel ging verloren. De oorzaak wordt gezocht in het explode ren van phosphorlucifers. Naar wij vernemen, was de brandweer gisteren bezig met de nablussingswerk- zaamheden, toen op de bovenverdieping een mandfles met spirituslak omviel. De vloeistof verbreidde zich over de vloer en druppelde door de brandgaten naar beneden. Een hevige explosie volgde, waarbij twee arbeiders en twee brandweerlieden zeer ernstig gewond werden. Zij werden dadelijk naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar vanmorgen de 25-jarige vuur werker A. Meerbeek aan de bekomen verwondingen is overleden. De toe stand van de drie anderen laat nog zeer veel te wensen over. De Hillegomse brandweer neemt mor gen deel aan de brandweerwedstrijden, die op de Zuid-Boulevard te Katwijk aan Zee zullen worden gehouden. De wedstrijden beginnen om 2 uur. - In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de heer Romme (K.V.P.) gistermiddag opgemerkt, dat de bladen een communiqué van de UNCI hebben gepubliceerd Hij leidde daaruit af. dat het commissoriale werk gevolgd op het tot standkomen van de Van Royen— Rum-Statements tot een bepaald resul taat hebben geleid. Spr. vroeg of de regering voornemens is aan de Kapoer mededelingen daaromtrent te verstrek ken en wanneer dat zal geschieden. De Voorzitter deelde mede. dat de minister-president hem te kennen heeft gegeven het alleszins billijk te achten dat in de ministerraad de mening zou overheersen- dat na de terugkeer van Woensdag heeft minister Van Maarse veen gedurende enige uren een verga dering van de voorlopige federale rege ring bijgewoond. Hij bezocht ook het Algemene Hoofdkwartier, voerde daar besprekingen met de waarnemende legercommandant en militaire adviseurs en vervolgens met vice-admiraal Pinke. Dit was de eerste maal, dat een Neder landse minister een bezoek bracht aan het Algemeen Hoofdkwartier. De minister heeft ook aangezeten aan een lunch, door de H. V. K. aangeboden aan -de leden van de financieel econo mische raad en afgevaardigden der deelgebieden. Woensdagmiddag heeft de minister interne besprekingen gevoerd over financiële vraagstukken. Des avonds ontving de H. V. K. de afge vaardigden der B. F. O., waarbij ook de minister tegenwoordig was, en Don derdagochtend heeft de minister de voorzitter en de vice-voorzittter der B. F. O. ontvangen voor een persoon lijk onderhoud. Vervolgens vond een bespreking plaats met de wali negara van Oost-Java en daarna een persoon lijk onderhoud met Moh. Rum. Later in de- ochtend heeft de heer Van Maarse veen de voorzitters van het algemeen landbouwsyndicaat en van het algemeen suikersyndicaat ontvangen. De uitslagen van de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht vertonen in grote lijnen het zelfde beeld als over het gehele land valt waar te nemen. Verlies voor de communisten, en winst voor de Prot. Christ, groepen, welke voornamelijk aan de C. H. groep ten goede komt, alsmede winst voor de V. V. D. Bij de P. v. d. A. valt een dubbele verschuiving waar te nemen. Een deel der kiezers, dat in 1946 op de C. P. N. stemde, ging naar de P. v. d. A. over, terwijl deze partij zelf weer kiezers moest afstaan aan de V. V. D. en in mindere mate aan de Prot. Christ, groep. De vertegenwoordiging van de K. V. P. bleef vrijwel onveran derd. Opmerkelijk" is, dat de'achteruit gang van de Communisten in de hoofd stad geringer is dan in andere steden. In Amsterdam handhaaft zich reeds van oudsher een kern van uiterst linkse groeien, die in de hoofdstad reeds ont stond, toen in andere grote steden van een communistische beweging ternau wernood sprake was. De officier van justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank persisteerde gistermorgen bij zijn eis: een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en f 100 boete, subs. 10 dagen hechtenis tegen de Haagse journalist J. de R„ die als getuige voor de rechter-commissaris weigerde de bron van een zijner berich ten te noemen. De rechtbank zal over acht dagen uitspraak doen. Tijdens de athletiekwedstrijden van Woensdagavond te Brussel, waarin Reiff een goede prestatie verrichtte door de 3000 me ter af te leggen in 8 m. 5 sec., welke tijd vlak bij het wereldrecord van Gunder Haegg ligt, vond er nog een tweede belangwek kende strijd plaats en wel op de 20 km. waaraan onze landgenoot Overdijk deel nam. De wedstrijd werd gewonnen door Gaillij, de bekende Belgische lange-af- standsloper, uitblinker op de marathon bij de" Olympische Spelen te Londen, dn de tijd van 1 uur 5 min. 3.8 see., hetgeen een nieuw Belgisch record betekende. Overdijk eindig de als vijfde in 1 uur 8 min. 46.4 sec., waar mede hij het Nederlands record dat op naam stond van Meijer (AAC) met 1 uur 10 mm. 58 sec. aanzienlijk verbeterde. Ten dienste van de bezoekers aan de Olympische Dag te Amsterdam hebben de Nederlandse Spoorwegen voor Zondag op het baanvak AmsterdamRotterdam extra treinen ingelegd in beide richtin gen. De postduivenvereniging „De Blauw band" te Sassenheim hield een wed vlucht met oude postduiven vanaf Creil (Fr.) De afstand bedroeg 360 km. In concours waren 76 duiven, welke om 9 uur werden gelost. De eerste duif kwam aar- om 3.55.32 u. en bereikte een snel heid van 867 meter pér minuut. De laat ste deif kwam met een snelheid van 706 meter per minuut binnen om 5.30.7 uur. De uitslag luidt als volgt': 1. en 14. H. van Niekerk; 2. A. Eist; 3., 10. en 15. J. Meeuwissen, 4„ 5., 6. en 16. P. Baart- man; 7. H. Krom; 8. en 11. L. Drost; 12. J. Haven; 13. W. Buurman; 17. G. Roo- denburg; 18. C. Algera; 19- C. de Zwart. In de nieuwe gemeenteraad zullen de volgende leden niet terugkeren: mevr. Le Poole en de heren A. Meijer, H. de Boer, J. van der Meer, J. Schumacher, G. Krau en N. van Beelen. Een internationaal grasland-congres wo:-dt momenteel gehouden in Noord- wijk aan Zee. Het congres werd geopend door minister Mansholt, die met een kort woord het belang van een dergelijke bij eenkomst tekende. De afgevaardigden behandelden vooral de verzorging en de aanleg van het grasland. de minister van Overzeese Gebieds delen het gepast ware voor de regering omtrent deze punten voor de Kamer te verschijnen. Wanneer dat zou geschieden hangt af van het tijdstip waarop de minister zal zijn gerepatrieerd. Misschien kan tegen het einde der volgende week een regeringsverkla ring worden afgelegd. In de gistermiddag gehouden verga dering is aan de orde gekomen het verzoek van de heer Goedhart (P. v. d. A.) om verlof tot het richten van vra gen aan de regering inzake de bij haar bestaande plannen toé- het repatriëren en demobiliseren van troepen en het uitzenden van aflossingscontingenten naar Indonesië en inzake de klachten over het militaire optreden daar te lande. De heer Goedhart merkte op, dat sinds de indiening van het verzoek zich geheel nieuwe feiten hebben voorge daan. In verband daarmede verzocht hij zijn aanvrage te mogen intrekken. Hij vroeg de Kamer verlof te verlenen aan de heer Vermeer en hem, vragen te mogen stellen over: klachten over het militaire optreden in Indonesië; bij de regering bestaande plannen tot demobi lisatie en repatriëring van troepen en uitzending van aflossingstroepen. De Kamer zal hierover vandaag beslissen. Nu boter en spijsolie* van de bon zijn, zullen ongetwijfeld vele huisvrouwen zich afvragen, of er nu ook olie te krij gen zal zijn. De laatste tijd is dit artikel immers slechts spbradisch in de distri butie gebracht. Al moet het verloop van de markt eerst even worden afgewacht, men hoopt toch binnenkort de gehele behoefte aan spijsolie te kunnen dekken. Het publiek zal er echter wel rekening mee moeten houden, dat er nog enige tijd nodig is om aan de plotseling gestegen vraag te kunnen voldoen. B AR.TEL J ORISSTR A AT 27 Effen linnen in 12 pasteltinten f 2.95 verschillende dessins, 90 cm. breed f 2.85 AGAMEMNON 22 v. N. York n. W.-Indië. ALBIREO B. Air. n. R'dam p. 22 Finisterre. ALBLASSERDIJK N. Orl. n. R'dam 23 te Londen. ALCHIBA 22 v. Dubai te Bahrein. AMSTELDIJK 23 v. R'dam te Singapore. AMSTELSTAD A'dam n. Basrah 23 v. Suez. AMSTELKERK 23 v. Monrovia te A Bouet ARENDSKERK 23 v. Antw. te Londen. BOSCHFONT. A'dam n. O.-Afr. p. 23 Sagres. DALERDIJK p. 23 Wight n. R'dam. DANAE 23 v. A'dam te Genua. DRENTE p. 23 Perim. EEMDIJK 23 v. Mobile te Havana. GAROET 23 v. Macassar te B. Pappan. HEËLSUM p. 23 Point de Galle. HEEMSKERK 23 v. Marseille- n Genua HYDRA A'dam n, W.-Indië p, 23 Ouessant. ILOS 23 v. Piraeus te Thessaloniki. JAVA p. 23 Ouessant, 25 te A'dam verw. KEDOE Bat. n. R'dam p. 23 Gibraltar. K. BAROE 23 v. Cheribon te Semarang. LANGKOEAS p. 23 Kaap Bon. LEOPOLDSK. R'dam n. Calc p. 22 Perim. LIMBURG 23 v. B. Aires te Parangua LISSEKERK 21 V. Basrah te Khorramshar. LOENERK. A'dam n. O.-Afr. p. 23 Perim. MAASLAND 23 v. Las Palmas. MARIEKERK 23 v. Kobe te R'dam. MERWEDE 21 te Aden. N. A'DAM R'dam n. N. Y p. 22 Lizard. NOORDWIJK 23 V. Sunderl. n. Lissabon. ODYSSEUS Bord. n. Lissab. p. 23 Finisterre. OBERON 23 v. Nevf York te Curacao. ORANJEF. O.-Afr. n. A'dam 23 te Teneriffe. ORANJEF. 23 v. Teneriffe n. Southampton. POLYDORUS 22 v. Belawan te P. Pinang. PR. J. W FRISO 23 v. R'dam te Antw PR. W. v. ORANJE R'dam n. Montr. r> 22 Lizard. PR. WILLEM rv 23 v. Chicago te MontreaL PR. WILLEM V 23 v. Havre te Antw. ROSSUM 24 v. Setubal te R'dam verw. RIJNKERK 23 v. R'dam te Antw SARANGAN 20 v. Vancouver te Seattle. SLOTERDIJK 22 v. Singapore n. Naradiva. SOMMELSDIJK 21 v. Phil, te Baltimore. ST. MAASTRICHT R'dam n. Gibr. o. 23 Dungeness. STUYVESANT 23 te Plym., 24 te Dm. verw. TAWALI 23 v. Surabaja te Tarakan. TELAMON 20 van C. Trujillo n. JS. Yj'.k. THESEUS 21 v. Palerma n. Gibraltar. TIBERIUS 23 v. P. Cardon te Gr. Cayman. WELTEVREDEN 23 v. Boston te N York. Amsterdam, 23 Juni 1949. Bij kalme affaire was de ondertoon van de markt in vrijwel alle afdelingen vandaag wederom gunstig en konden verdere lichte koerverbeteringen ge boekt worden. Bij internationale waarden bestond goede vraag voor aand. Kon. Olie, die tot 301% monteerden. Het slot was iets luier. Ook Unilever kon enkele procen ten verbeteren, terwijl Philips na een lichte stijging van 2 pCt. later weer ruim 1 pCt. terugliep. Aku kon 1% pCt. verbeteren. De han del in cultuurondernemingen was zeer kalm. Suikerwaarden konden 1 2 pCt. verbeteren. De staatsfondsenmarkt verbeterde al gemeen een fractie, doch de dollarlening was iets luier. Prijshoudende markt (Niet-offlclële koersen) Vorig Opening slot 24/6 3% Nederl. 1948 99)$ 3-3% Nederland 1947 98A 3 Ned. 62-64 oei. fac. 98A tnschr. Grtbk 1946 3 pCt 97% Ned. Handel My. cert. 151 A.K.U. Van Berkels Patent 107-jigb Calvé-Delft eert 149 Van Gelder 146% Kon. Hoogovens eert. 179 Unilever eert. 263% gl Ned. Kabel 265b Philips 230 A Kon. Petroleum 299% gb „Amsterdam" Rubber 136 Holl Amerika Lfjn 144% Kon. N. Stoomb. My 121% Ned. Scheepv. Unie 160%gb H.V.A. 154%gb Deli Mi.1. eert. 149% Nwe aand. Kon. Ned. Stoomboot 97% 97)» 168% 263 231% 299% 134% 122 161% 155% 149% 117 Anaconda Copper Bethlenem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ware North American Cc Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 23/6 26% 24% 46% 34% 54% 10% 49% 17% 10% 18% 33 35% 27% 20% 21% 22/6 26% 24% 46% 10% 43% 48% 10% 18 32% 35% 27% 20% 21%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2