THANS DE TSJECHISCHE AARTSBISSCHOP MATOCHA AAN DE BEURT LcJifaion Twee défilé's te Soestdijk te arrestaties gaan voort Talrijki TWEEDE KAMER OVER SPOORLIJNTJE EN HET OPLATEN VAN VLIEGERS Wetsontwerpen z.h.s. aangenomen ZOON VAN DR. PLESMAN OMGEKOMEN Levensbijzonderheden van bemanning en passagiers VIJF KINDEREN ONDER DE DODEN Minister Rutten over Anjerdag HET GEZEGEND GESLACHT Verwarring met herderlijke brief Aanbod Berlijnse stakers afgewezen „Rusland in defensief gedrongen", zegt Acheson Bombardement Anchises ernstig misverstand Hongaarse communisten zuiveren "de gelederen Gezonde huid Viering koperen huwelijksfeest van Koninklijk Paar VRIJDAG 24 JUNI 1949 PAGINA 3 Vooraanstaand Labourlid treedt uit de partij wat kiest U? OR* ,,Wij moeien niei ±e veel waarde hechten aan verkiezingen. Langs de weg van de helft plus één zullen wij in Nederland nooit een Sovjetstaat slichten. Laai de bourgeoisie maar zweren bij hahr rekenmachines,- wij moeien hel hebben van andere machines Was Uw wol veilig in EERSTE KAMER BIJEEN Infrarode stralen voor opfok van kuikens Officiële publicatie Betrouwbare Kerkelijke kringen zeiden gisteren, aldus U.P., dat de autori teiten het bureau van aartsbisschop Josef Matocha hebben bezet, twee leden van zyn staf hebben gearresteerd en twee dagen lang zijn huis hebben door zocht. Hier werd aan toegevoegd dat de aartsbisschop zijn volledige bewegings vrijheid behield en dat er geen sprake is van huisarrest. De staat trad verleden week op tegen Tsjechoslowakije's tweede aartsbisschop ongeveer ten tijde dat de politie het paleis van de aartsbisschop van Praag, Josef Beran, binnendrong en installeerde Bohuslav Hajzner, vooraanstaand lid van het (communistische) Regionale Actie Comité, als hoofd van het consistorie van de aartsbisschop. luidde: „Of de premier öf Plojhar heeft onwaarheid gesproken. Hun verklarin gen hadden eensluidend moeten zijn, maar dat zal voor hen juist de moei lijkheid zijn geweest". Dinsdag 14 Juni arresteerde de politie twee leden van de staf van de aarts bisschop, dr. Josef Moctek, persoonlijk secretaris van de aartsbisschop, en Bru no Sklenovsky, die secretaris was van de oude door de katholieken gesteunde Katholieke Actie. Donderdag betrad de politie het paleis van de aartsbisschop en hield daar ge durende twee dagen huiszoeking. Politie in burger stond tijdens de huiszoeking voor de deur op wacht, doch zij werd teruggetrokken toen het onderzoek ge ëindigd was. Vrijdag werd het consistorie bezet op grond van een wet van 1874, die de staat het recht geeft officiële kerkelijke pa pieren te controleren. Hetzelfde excuus werd gebruikt door de politie toen zij het consistorie van Praag binnendrong. Betrouwbare kerkelijke kringen zeg gen, dat niemand in het bureau gearres teerd werd. Hajzner werd geïnstalleerd, doch de priesters, die op het kantoor werkzaam waren, doen er nog steeds dienst. Kerkelijke kringen zeggen, dat het herderlijk schrijven van aartsbisschop Josef Beran, dat Zondag van alle kan sels moest worden gelezen. Donderdag of Vrijdag Olomouc per geheime bood schapper had bereikt. Zaterdag ontvingen vele priesters in het aartsdiocees van Olomouc telegram men uit Praag, blijkbaar uit het paleis van mgr. Beran, waarin gezegd werd, dat het schrijven was ingetrokken. Zondagochtend kregen vele priesters bezoek van vertegenwoordigers der regering, die de priesters adviseerden het schrijven niet voor te lezen. Desniettemin werd de brief in acht van de tien kerken van Olomouc voor gelezen. Tegen de betreffende priesters zijn aeen stappen genomen. In de rest van Moravië is de brief lang niet overal voorgelezen. In Olomouc is nog geen onder auspiciën der regering staande Katho lieke Actie gevormd, doch Maandag zal een oprichtingsvergadering plaats vin den. Intussen is nog een en ander bekend geworden over de wijze, waarop de ver tegenwoordigers van de Regionale Actie Comité's leden hebben geworven voor hun Katholieke Actie. Zij stelden hun vragen als „bent u voer een schikking van het geschil tussen Kerk en Staat?" en als het antwoord „ja" was, dan werd de naam ingevuld op de ledenlijst van de Katholieke Actie. Genoemde kringen zeggen, dat in geen enkel geval een priester een adhaesieverklaring heeft ondertekend. Minister Dean Acheson heeft de aan val van de Tsjechische regering op aartsbisschop Beran gisteren scherp af gekeurd en die „een schending van het recht op gewetensvrijheid en een in breuk op de goede gewoonten van onze beschaving" genoemd. Op zijn eerste persconferentie sedert zijn terugkeer uit Parijs zei minister Acheson, dat de aanval van de Tsjechi sche regering op aartsbisschop Beran wordt beschouwd als „een critiek punt in de afgewogen campggne van een to talitaire dictatuur ter uitbanning van de rechten en vrijheden van kerkelijke or ganisaties in Tsjechoslowakije". H'. zei verder: „De Verenigde Staten hebben niet verzuimd op te merken, dat het huidige régime in Tsjechoslowakije in het afgelopen jaar een serie maatregelen heeft genomen, die de ondermijning van het geloof beogen, terwijl de indruk werd gewekt, dat de godsdienstvrijheid wordt gewaarborgd". Acheson zei, dat de beperkingen, wel ke op het gebied van de vrijheden van vereniging, vergadering, merfingsuiting, beweging en onderwijs waren opgelegd, een poging betekenen, de kerkelijke or ganisaties te onderwerpen aan de heer schappij van een intolerante politiestaat. Die maatregelen waren volgens hem in strijd met gewetensvrijheid en beteken den een inbreuk op de goede gewoonten van onze beschaving. Hij zei, dat gods dienstvrijheid een onvervreemdbaar be zit van het Tsjechische volk dient te zijn. Die godsdienstvrijheid is gewaar borgd bij de grondwet, die de huidige regering zelf heeft uitgevaardigd, zo merkte hij op. BU hun pogingen tot onderdrukking van de godsdienstvrijheid, zo zei minister Acheson, volgen de Tsjechische macht hebbers de zelfde methoden als die, welke in Hongarije, Bulgarije en andere Oost-Europese landen met communisti sche regeringen zijn gevolgd. Oplage dagblad geconfiskeerd Tsjechische autoriteiten hebben giste ren beslag laten leggen op de oplage van Woensdag van het Slowaakse nieuwsblad Lud. Naar verluidt, had de Lud op haar voorpagina in extenso de aankondiging van het Vaticaan gedrukt, waarbij de Paus het Kathol-eke Actie comité ex-communiceerde. De krant gaf een uitgebreid verslag van United .'ress en nadat de oplage in beslag was geno men is aan het blad door de regering verzocht zich in het vervolg uitsluitend te laten voorlichten door het officiële Tsjechische nieuwsbureau. De ,,Osservatore Romano" noemde gisteravond in een polemisch artikel, dat in vier kolom op de voorpagina werd afgedrukt, de door de Tsjechische rege ring ten aanzien van het geschil met aartsbisschop Beran afgelegde verkla ringen „inconsequent en tegenstrijdig". Het artikel bevatte een vergelijking van de verklaringen van premier Zapo tocky met die van de thans in Rome vertoevende Tsjechische minister van gezondheid Josef Plojhar. De schrijver van het artikel kwam tot de conclusie dat de verklaringen van Zapotocky en Plojhar met elkaar in strijd waren. Had Zapotocky onlangs verklaard dat de Tsjechische grondwet alle burgers, zo wel katholieken als niet-katholieken, godsdienstvrijheid waarborgt en dat aan die vrijheid niet is getornd, minister Plojhar, die in Rome een congres bij- Woont van de Wereldgezondheidsraad, heeft erkend dat de door het Tsjechische Episcopaat verlangde godsdienstvrijheid niet bestaat maar dat die zou worden gegeven zodra de bisschoppen besluiten tot loyale samenwerking met de staat. Het commentaar van de Osservatore Voorzilter „Katholieke Actie" Tot voorzitter van de pseudo-Katho- lieke Actie van Praag, welke officieel door een decreet van de Congregatie 'van het H. Officie te iome is afgekeurd en voor Katholieken is verboden, is, aldus verneemt het K.N.P., benoemd de zeventig jaar oude regisseur van het Nationaal Theater te Praag, die met het Katholiek geloof niets anders gemeen heeft dan dat hij een doopbewijs kan overleggen. Zijn naam is Ferdinand Pujman en hij heeft zijn benoeming te danken aan het feit, dat hij in de gunst staat bij Gottwald, de leider van de Tsjechoslowaakse republiek. Pujman is reeds tientallen jaren ver bonden aan het Nationaal Theater, waar hij de „grijze eminentie" wordt ge noemd. Hij is een doortrapte intrigant achter de schermen, die zich onder de burgerlijke regering van voor de oorlog evenzeer op zijn gemak voelde als tij dens de Duitse bezettingsjaren en thans weer onder de leiding van het commu nistische Politburo. Zijn vrouw, Marie Pujmanova, is een bekende Tsjechische communistische journaliste. De drie Westelijke - stadscommandanten van Berlijn zijn gisteren bijeen geweest om te trachten een oplossing te vinden voor de crisis waarin de stad sedert de spoorweg staking is geraakt. Ofschoon de resultaten van die bijeenkomst niet bekend zijn ge maakt, verluidde dat tussen de drie com mandanten groot verschil van inzicht be staat omtrent de wijze waarop een schik king kan worden bereikt. Verwacht wordt dat zij hun besprekingen vandaag of Za terdag zouden voortzetten. Het aanbod van de 15.000 stakende spoor- mannen, het goederenvervoer tussen Ber lijn en West-Duitsland ter hand te nemen, heeft geen resultaat opgeleverd. Het aanbod werd door de spoorweg directie afgewezen en de Britse militaire regering kenschetste het als onuitvoerbaar. De stakers hadden toegezegd, wel goederen treinen van West-Duitsland naar Berlijn te willen laten rijden, maar hadden gewei gerd daarnaast ook de diensten van de „Hochbahn" te hervatten. De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Acheson, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de Parij- se bijeenkomst van ministers van Buiten landse Zaken had aangetoond, dat de Sov jet-Unie in het defensief was gedrongen. Er was geen overeenstemming mogelijk, zo verklaarde hij, omdat de Sovjets „bang" waren het bestuur over Duitsland aan de Duitsers over te dragen. Indien zij dit de den, waren zij verloren. Acheson beschreef de conferentie der ministers als een „manometer op een stoom ketel", welke de druk aangaf, die zich had ontwikkeld. Acheson zei verder: 1. De V.S. „zullen al het mogelijke doen om een basis te vinden voor een regeling" tussen Joden en Arabieren in Palestina. 2. De V.S. zenden een ambassadeur naar Tsjechoslowakije omdat het belangrijk is daar een waarnemer te hebben. 3. Hij steunde de onlangs aangekondigde vorming door particuliere burgers van een „Comité voor een Vrij Europa", een van de doelstellingen van het comité is uitge weken personen van Oosteuropese landen te helpen. 20. Er scheen haast gemaakt te worden om het vonnis uit te voeren. De gehele nacht dreunden de trommen en 't opzwepende gezang der inboorlingen drong hel door tot in de donkere hut waarin zij lagen. Eenmaal had Eric nog een poging gedaan om te ontvluchten, doch zij waren ogenblikkelijk opgemerkt en teruggedreven door de haag van krijgers, die rond hun verblijf stonden opgesteld. De inboorlingen schenen op allés voorbereid. <- Eric haalde z'n schouders op en keek Halsa aan. „Het is nutteloos met hen te redeneren. Het heeft geen zin hen aan het verstand te brengen, dat wij menselijke wezens zijn, die nog nooit van de Ozmecs hebben gehoord en zeker geen zonen- van-de-zon" zijn. We zitten er ellendig tussen!" De hele nacht luisterden zij naar de trommen en het gezang. Toen het ochtendlicht over het oerwoud, gleed werd het rhythme heviger. Enige krijgers kwamen de hut binnen, dwongen hen op te staan en brachten hen naar buiten. Anderen, afstotelijk geschilderd, omringden hen en dansten om hen heen. Zo voerde mer hen naar twee grote palen, waaraan zij, met plchtig ritueel, werden vastgebonden. Steeds cpwinderder werd het rhythme der tam-tam, steeds heller de kreten van de hen omringende krijgers. Eric begreep dat het niet lang meer kon duren Op datzelfde ogenblik hieven drie mannen, die diep in het oerwoud rond een Klein vuur geschaard zaten, hun hoofden op. Het waren Baldon en zijn mannen. De gehele nacht hadden zij reeds het van veraf komende geroffel der trommels beluisterd, doch nu voelden zij instinctief dat het onheilspellende geluid naar een climax steeg. „Kom," grorryie Baldon dan. „Volg me. Ik wil weten wat daar aan de hand is En behoedzaam slopen zij nader. In de vergadering der Tweede Kamer is Donderdagmiddag aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging van de be groting 1948 van het departement van Ver keer en Waterstaat. Deze wijziging betreft de gedeeltelijke overneming van de spoor weg MechelenTerneuzen, waartoe de ge hele dienst wordt verhoogd met een be drag van f 3-10000 zijnde de vergoeding van de N.V. N.S. van de kosten van over neming van de op Nederlands gebied ge legen gedeelten van deze spoorweg. De heer Algera (A.R.) merkte o.m. op, dat in de betrokken streek de vrees bestaat of de vervoersbelangen aldaar door het mo nopolistische karakter der N. S. wel vol doende behartigd zullen worden. De heer Posthumus (P.v.d.A.) vestigde er de aan dacht op, dat beide lijntjes sterk samenhan gen met de belangen van de haven van Terneuzen. Tot nu toe heeft de beharti ging dier belangen weinig te wensen over gelaten, maar hoe zal dat in de toekomst zijn? De heer Maenen (K.V.P.) zei zich met het ontwerp te kunnen verenigen. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen, gaf te kennen, dat er geen sprake is van het opleggen van verplich tingen aan de spoorwegen. Door de te leurstellende gang van zaken bij de onder- De waarnemende bevelhebber van de Na tionalistische Chinese luchtmacht heeft gis teren verklaard, dat de piloot, die de aanval op het Britse schip de Anchises uitvoerde in de mening verkeerde, dat het een commu nistisch schip was. Hij verklaarde voorts, dat geen bericht ontvangen was over een tweede aanval. Uit Kanton wordt verder gemeld, dat de Chinese nationalistische regering haar leed wezen bij Engeland uitgedrukt heeft over het bombarderen van de Anchises. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee: „Het on geluk was in geen geval een resultaat van het sluiten van zekere havens". Dit was een zinspeling op de blokkade, die Zondag zal beginnen. De Chinese nationalistische premier Yen Hsi Shan heeft te Kanton een militaire con ferentie bijeengeroepen, om de plannen voor de blokkade van de communistische ha vens te voltooien. Uit Londen wordt gemeld, dat Engeland een tweede protest heeft ingediend over de voortgezette nationalistische aanvallen op de Anchises. De 64-jarige Lord Milverton, voorma lig gouverneur van achtereenvolgens Noord-Borneo, Gambia, Fiji-eilanden, Jamaica en Nigeria, heeft in het Hoger huis bekend gemaakt, dat hij voor het lidmaatschap van de Labourpartij heeft bedankt in verband met het plan tot nationalisering der staal-industrie. neming op Belgisch en Nederlands gebied zijn grote moeilijkheden ontstaan. Deze zijn voor de regering aanleiding geweest in te springen en er voor te zorgen, dat het ap paraat niet verloren gaat. Het wetsontwerp is daarna z. h. s, aange nomen. De Kamer heeft voorts zonder beraadsla ging of stemming goedgekeurd het wets ontwerp tot aanvulling van art. 429 wetboek van strafrecht en vervallenverklaring van verordening no. 133/1940. Hierdoor wordt be doeld artikel aangevuld met een bepaling ter voorkoming van gevaar door oplaten van vliegers in de nabijheid van electri- sche hoogspanningsleidingen. Men mag geen vlieger oplaten of in de lucht hebben aan een lijn, die zich geheel of ten dele be vindt binnen een afstand van 500 meter van een bovengrondse electrische hoogspannings leiding. Matyas Rakosi heeft sisteravond in een rede in Praag meegedeeld, dat 200.000 personen ongeveer 18 pet. van dt- leden uit de Hongaarse commu nistische- partij zjjn gezet, maar dai er nog steeds spionnen en provocateurs" in rondlopen. Hiertegen zal hij „met ijzeren, hand een campagne gaan voeren". Rakosi, vice-premier, heeft een ver gadering van arbeiders in Praag toege sproken. Hij staat aan het hoofd van een delegatie die het Tsjechisch-Hongaarse vriendschapsverdrag komt ratificeren. In ingelichte diplomatieke kringen ge looft men, dat de twee landen verdere Cominformacties tegen Tito besproken hebben. Volgens Rakosi bedraagt het ledental van de Hongaarse C.P. nu 1 millioen. De theaters te Boedapest zullen naar het voorbeeld van de Sovjet Unie het volgende seizoen onder staatsbe heer komen, aldus verneemt A.P. uit Boedapest. Duikers zijn er tot nog toe niet in ge slaagd de lijken te vinden van de vijf leden der bemanning -van de „Prinses Astrid", die in de machinekamer vertoef den, toen het schip op een mijn liep. rij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. (Adv.) (Paul de Groot op een geheime vergadering van vooraanstaande communistische func tionarissen Zondag j.L) De volgende levensbijzonderheden zijn van de leden der bemanning en de pas sagiers bekend: Gezagvoerder J. Plesman werd op 8 September 1918 te Zeist geboren. Hij behaalde het diploma HBS-B en kwam in 1936 bij de rijks-opleiding voor ver keersvlieger. Op 1 November 1940 trad hij in dienst bij de K.L.M. als vlieger. In 1941 werkte hij bij de machine-fabriek Bosman te Rotterdam en van 1941-1942 bij de autobevrachtingsdienst in Den Haag. In 1942 was hij werkzaam als ambtenaar aan het rijksbureau voor de voedselvoorziening. Johan Plesman was gehuwd, had twee zoons en woonde in Den Haag. Een andere zoon van dr. A. Plesman, de president-directeur van de K.L.M., Jan Plesman, is tijdens de oor log gesneuveld. Hij is in 1944 boven Frankrijk met een Spitfire neergescho ten. De derde zoon van dr. Plesman, is vertegenwoordiger van de K.L.M. te Milaan. Vlieger 2e kl. J. Tuyt is geboren op 24 April 1915 te Rotterdam. Hij doorliep de HBS en werkte daarna enige tijd te Batavia. Hij trad op 1 Augustus 1947 in dienst van de K.L.M. als vlieger. Hij was gehuwd, had een dochter en woon de in Den Haag. Vlieger 3e kl. J. van Kuyk werd op 11 November 1918 te Rotterdam gebo ren. Hij doorliep het Nederlands lucht vaart Instituut te Utrecht en is enige tijd gestationneerd geweest op het vlieg veld Soesterberg. Tijdens de oorlog heeft hij bij de R.A.F. gediend en later bij de Luchtstrijdkrachten als sergeant-vlie ger. Op 1 Maart 1946 trad hij bij de K.L.M. in dienst als vlieger. De heer Van Kuyk was gehuwd, had drie kinderen en woonde in Haarlem. Vlieger 3e kl. A. G. Modard (Engels man is geboren in Glossop (Eng.) op 20 December 1917. Hij volgde de high school en diende tijdens de oorlog bij de R.A.F.. Na de oorlog trad hij in dienst van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena en daarna bij de maatschappij Air Transport in Brussel. Op 15 Novem ber 1948 trad hij in dienst van de K.L.M. als vlieger. De heer Modard was ongehuwd. Radiotelegrafist L. Post werd geboren op 9 Mei 1921 te Delft. Hij doorliep de Mulo en kwam daarna bij de P.T.T. Op 1 September 1945 kwam hij bij de K.L.M. als telegrafist. De heer Post was gehuwd en had geen kin deren. Hij woonde te Rotterdam. Radiotelegrafist J. M. W. Hout werd ge boren 22 April 1920 te Nijmegen. Hij door liep de H.B.S.-B en werkte enige tijd bij de P.T.T. Hij kwam op 1 Februari 1946 bij de K.L.M. De heer Hout was ongehuwd en woonde te Haarlem. Boordwerktuigkundige D. M. Grandia werd geboren 31 Mei 1910 in Schoten. Hij doorliep de ambachtsschool en werkte als monteur in verschillende garages. Hij kwam op 15 Maart 1937 bij de K.L.M. als werk tuigkundige. De heer Grandia was gehuwd, had twee kinderen en woonde in Badhoeve dorp. Boordwerktuigkundige J. A. van der Meer werd geboren 2 Februari 1926 in Enschede. Hij doorliep Mulo B en M.T.S. en kwam op 35 ei per pak. Netto 100 ge. 17 October 1946 in dienst van de K.L.M. De heer van der Meer was ongehuwd en woonde te Amsterdam. Steward P. J. Overbeek werd geboren 27 Juli 1917 in Amsterdam. Hij werkte in ver schillende restaurants en kwam op 7 Ja nuari 1946 in dienst van de K.L.M. als ste ward. De heer Overbeek was gehuwd, had een kind en woonde in Amsterdam. Stewardess C. A. Timmermans is geboren 25 September 1921 te Heerlen. Zij volgde de H.B.S. en de school voor beeldende kun sten en was enige tijd telegrafiste bij de Marva. Op 1 November 1946 trad zij in dienst van de K.L.M. als stewardess. Mej. Timmermans woonde in Nijmegen. Boordkok J. H. Ros^ is geboren in Hen gelo op 28 Mei 1927. Hij volgde de Ulo en op 1 October 1947 kwam hij bij de K.L.M. als kok in de grondpantry op Schiphol. De heer Ross was ongehuwd en woonde te Amsterdam. Onder de passagiers van de verongelukte PH-T.E.R. bevond zich zoals gemeld dr. ir. A. G. A. Idenburg en de heer F. G. Dikkers. De heer Idenburg werd geboren in Utrecht op 11 October 1904. Hij studeerde aan de H.B.S. en later aan de landbouw hogeschool te Wageningen, waar hij het diploma landbouwkundig ingenieur behaal de en later doctor in de landbouwkunde werd. Van 1940 tot 1945 was hij inspec teur bij het ministerie voor Sociale Zaken in Den Haag en van 1945 tot 1946 was hij chef organisatie en propaganda bij het Rode Kruis in Utrecht. Op 1 Augustus trad hij in dienst bij de K.L.M. bij de afdeling personeelszaken, waarvoor hij de laatste tijd inspectiereizen maakte langs de buitenlandse stations. De heer Idenburg was gehuwd en was vader van vier kinderen. De heer F. G. Dikkers uit Delden, werd op 1 Augustus 1886 in Meppel geboren. In 1928 werd hij procuratiehouder van de Koninklij ke Weefgoederenfabriek te Hengelo, welke functie hij tot 1947 vervulde. In opdracht van enkele werkgevers uit de textiel industrie vertrok de heer Dikkers toen naar het verre oosten om studiereizen te maken betreffende de afzetmogelijkheden en het transport voor textiel. De overle dene was een zeer bekende figuur in krin gen van textielhandelaren. De heer Dik kers was ridder in de orde van Oranje Nas sau. Gedurende de oorlog werd hij een tijdlang als gijzelaar door de bezetter vast gehouden. De minister van O-, K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten, heeft Donderdag over beide Hiiversumse zenders een rede uitgesproken over de Anjerdag. De 29ste Juni, de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, aldus de mi nister, is voor het Nederlandse volk een dag van symbolische betekenis. De witte anjer, de lievelingsbloem van Z. K H. Prins Bernhard, werd het symbool van onze nationale eendracht en van onze vrijheidsstrijd, zowel bin nen als buiten onze grenzen In de zomer van 190 werd te Londen het Prins Bernhard Fonds in het leven geroepen. Het had ten doel de Neder landse oorlogsinspanning met financiële bijdragen od te voeren. Na de bevrij ding van ons land werd de doelstelling van het fonds een andere. De taak van het Prins Bernhard Fonds isthans, steun te verlenen aan het culturele le ven in de brede zin van het woord. Op de 29ste Juni kunnen wij uiting geven aan onze nationale gemeen schapsgedachte. Het fonds doet een be roep op ons allen zonder uitzondering. De actie zal dit jaar als volgt geschie den: Reeds van Zaterdag 25 Juni af kunt u op straat' en ook in winkels een metalen schildje kopen met een witte anjer op een oranje achtergrond. Daar de verjaardag van Z. K. H. Prins Bern hard, de regent van het fonds, eerst op 29 Juni valt. wordt u verzocht dit speldje tot en'met Woensdag 29 Juni te dragen. Wie Zaterdag 25 Juni misschien niet in de gelegenheid is om het speldje aan te schaffen, zal ongetwijfeld een der volgende dagen naartoe wel de gele genheid vinden. Men kan zijn bijdrage natuurlijk ook storten op het gironum mer van het fonds: 500900. Deze actie moet een succes worden. Het ligt in uw hand, aldus besloot minister Rut ten zijn rede. Zoals reeds eerder were medegedeeld zal 7 Juli a.s. de Koninklijke Familie het koperen huweijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden in de huiselijke kring vieren. Deze dag zal dan ook geen nationaal karakter dragen. 8 Juli heeft op Huis ten Bosch te Den Haag de aanbieding plaats van het cadeau van het Neder landse volk aan het koperen paar. Het bruidspaar heeft er in bewilligd, dat op 9 Juli d.a.v. te Baarn op het paleis Soestdijk een tweetal défilé's zullen worden gehouden. Het doel dezer défilé's is een grootse eendrachtige huldebetui ging aan de Koninklijke Familie te brengen van en namens het gehele Ne derlandse volk. Opdat deze uiting van verbondenheid met het Huis van Oranje en van blijd schap over het feest werkelijk in zo ruim mogelijke mate uit het gehele volk zal komen, is zoveel mogelijk de weg gekozen van vertegenwoordiging van ae organisaties, waarin ons volk zich in veelzijdige schakering heeft verenigd. Er wordt derhalve ook op gerekend, dat de deelname algemeen zal zijn, zodat in de défilé's metterdaad een afspiegeling kan worden gezien van de vreugde en trouw van alle Nederlanders. Des voormiddags zal worden ge defileerd door vertegenwoordigers van verenigingen op velerlei gebied, takken van wetenschap, kunst, han del, industrie, sport enz., in zo breed Roman door C. ASTER O.f.m. Cap. 25 Toch weet ik, dat mijn nakomeling schap taai is. De strijd, die mijn voor vaderen aanbonden tegen de barsheid van de Peel en waaraan ook ikzelf mijn hele leven gegeven heb, zullen zij voort zetten, deskundiger en met meer succes dan ooit in het verleden. Op dat punt heb ik geen klachten. Ik weet, dat ik zonen en dochters heb, die met hart en ziel boer zijn en een bedrijf voeren, dat gezien mag worden. Het is*goed onder houden en men werkt er met lust. Ik veronderstel zelfs, dat, mocht een onzer voorouders hier nog eens terugkeren, hij de streek niet meer zou herkennen. Hij zou de vooruitgang ontdekken en op zijn nakomelingen trots zjjn. Ondernemend zijn wij altijd geweest. Een dor stuk hei hebben wij in vele jaren in vruchtbare boerderijen her schapen en in mijn tijd zijn wij er toe overgegaan ons ook elders neer te laten. Ik heb kinderen in de polders van Hol land en een zoon hoopt in de vroegere Zuiderzee een bedrijf te krijgen toege wezen. Ik weet, dat hij het waard is. Een van mijn broers is in zijn jonge jaren naar Canada vertrokken. Vreemd aan alle avontuur is hij blijven hangen op de plaats, die hij zich had uitgeko zen. De grond was woest en behuizing stond er niet. Maar er waren bomen om een schuur en een slaapplaats van te timrneren en hij had een schop om te spitten. De eerste oogst 'gaf voldoende om een jaar lang brood te eten. Drin ken kon hij uit een rivier. Het tweede jaar hield hij over om kleren en een paard te kopen en iedere dag voegde hij een nieuwe spade aan zijn gebied toe. Hij ~is een koning geworden van zijn land en twee van mijn kinderen zijn hem, toen zij volwassen waren, na gereisd om met hem die veroverings tochten voort te zetten en tarwevelden te maken van wat nu nog woest gebied is. Een andere broer is in Frankrijk ge weest. Zijn geld en zijn gelen: gingen er ten gronde, voordat ook in hem de wil en -de kracht van ons volk naar bo ven kwam. Berooid, zonder een franc op zak, is hij als verstekeling naar Argen tinië gegaan. Twee maanden was hij be delaar in Buenos Aires. Toen zwierf hij het land door en verhuurde zich als een verloren zoon op een ranch. Maar ook in de hoogste nood kwam de gedachte niet bij hem op naar zijn vader terug te keren. Hij werkte dag en nacht. Op een of andere wijze wist hij aan een eigen koe te komen. De koe kreeg een kalf en tien jaar geleden is die broer gestorven als eigenaar van een vlees- conservenfabriek, die ook in Argentinië als groot beschouwd werd. Overal ter wereld kunt ge de naam Gerrits tegenkomen bij welgestelde, ijve rige boeren. Misschien hebben zij 'n ern stige trek op hun gezichten en schenken ze volgens u te weinig aandacht aan de dingen van het groot verband. Maar hun werk doen zij goed en vlot en de successen blijven niet uit. Zij alleen zijn de afstammelingen van het ene geslacht, waarvan ik thans, in een eeuwenlange opeenvolging de stam houder ben en van de ene voorvader, Gerrit Jan Stevens, in wiens huis ik woon en wiens taak ik heb trachten voort te zetten. Moest ik gaan schrijven over hetgeen wij als boer gepresteerd hebben, dan zou mijn geschrift vol trots en vreugde zijn. Voor geen kracht of tegenstand zijn wij opzij gegaan. Alles zijn wij tenslotte de baas gebleven en ook de grootste ellen de wisten wij, dikwijls na jaren van in spanning, om te zetten in een lonende broodwinning. Ook van het geslacht, dat na mij komt, weet ik, dat het dit onversaagde stre ven met dezelfde noestheid zal voort zetten. In dat opzicht heb ik in mijn kinderen vertrouwen. Maar daarom schrijf ik niet. Want in de historie zijn wij nooit groot of machtig geweest, tenminste niet zoals dat in de epische verhalen van boerengeslachten verondersteld wordt. Wij waren eenvoudige mensen met klei ne boerderijtjes en behalve het eento nig werk viel er niets voor dan ge boorte, dood of huwelijk en soms een tegenslag op stal of met de oogst. Uiterst langzaam hebben wij ons keu- terijtje opgewerkt tot een mager, maar degelijk boerenbedrijf. Ik geloof zelfs niet, dat ik voldoende de armoede be sef, die er bij onze voorvaderen ge heerst heeft en dat ik mij niet kan voor stellen, wat zij zich moesten ontzeggen en hoe hard zij moesten werken om zich staande te houden. Maar zij hadden kin deren en enkelen van deze kinderen brachten zij groot, die de strijd voort zetten en met spade en ploeg zich een beetje hoger op werkten dan hun ouders. De grond zelf, waarop wij woonden, heeft ons aangezet tot taaiheid en als hij tenslotte voldoende opleverde voor een levensonderhoud, gaf het ons een bewustzijn van macht, zoals ook grote veroveraars moeten gekend hebben bij het ten uitvoer brengen van hun lang gekoesterde gedachten. Ieder geslacht heeft er het zijne toe bijgedragen dit bewustzijn te versterken en uit te brei den, totdat het onverwoestbaar in ons vastgeworteld zat. Zo kregen wij toch iets van grootheid, niet omdat hetgeen wij deden wereldschokkend was, maar omdat wij zelf zo klein waren en in die kleinheid al onze krachten inspanden om kleine dingen goed te doen. En meer dan dit kleine zagen wij niet. Ik veronderstel, dat alle oude geslach ten, wat zij ook gedaan hebben, in hun kinderen deze gedachten van roem en grootheid kunnen aankweken als zij er maar voor zorgen, dat deze kinderen, in de lijn der ontwikkeling, met hun voor ouders verbonden zijn en weten dat zij het door hen begonnen werk voortzet ten. Uit deze wortels komt de kracht, die een mens sterk maakt in de wis selvalligheden van het leven. Hij grijpt zich onverwoestbaar in de aarde vast en hij voelt zich een eik in de stormwind. Maar waarom ik wel tot schrijven ge drongen word is, dat ik bang ben, dat mijn kinderen alleen in het stoffelijke met mijn voorouders verbonden zijn. Zij zetten hun werk voort zonder zich te bekommeren om de geest die hun voor gangers bezielde. En dat verontrust mij. Zij menen, dat hun voorvaders geluk vonden in het werk, dat zij verrichtten. Zij willen het beter doen en denken daarmee ook een hoger geluk te be komen. En dat zal hun teleurstelling worden. Geluk is iets heel anders dan moderne mensen denken. Ook mijn kin deren weten dat nog, althans gedeelte lijk. Zij vinden hun vreugde in eenvou dig en stoer werk en met een boterham, die in het oog van vreemden slechts mager is. Zij gaan er geheel in op en zij zouden niet kunnen leven zonder de jaargetijden van ploegen, zaaien en oogstten en de zorgen, dag en nacht, die ermee verbonden zijn. (Wordt vervolgd) mogelijke schakering en met zoveel mogelijk typiscne representatie van alle delen van het land. Het des na middags te houden défilé zal uitslui tend de jeugd In georganiseerd ver band de gelegenheid geven zijn hul de te betuigen. Er wordt naar gestreefd, dat elke stoet een prettig en interessant schouw spel zal bieden en dat van de deelne mende groepen zoveel mogelijk kan worden waargenomen, voor welke tak van bedrijf, wetenschap, kunst, sport, enz. en/of voor welk deel van het land zij representatief zijn. Daarom zal het op prijs worden gesteld, dat verenigings vaandels en -vlaggen worden meege voerd', uniform- of andere kleding wordt gedragen, welke eigen is aan het ambt, vak, gewest, de tak van sport, enz., en andere passende onderscheidingstekenen worden getoond. Honderden circulaires zijn verzonden, waarbij velerlei organi saties, verenigingen en andere instellin gen op allerlei gebied tót deelname wor den uitgenodigd. Grote organisaties, welke het gehele land' vertegenwoordi gen, kunnen, zo zij deze uitnodiging niet hebben ontvangen, zich telefonisch om inlichtingen wenden tot 't Gemeen tehuis van Baarn. De Eerste Kamer heeft in haar zit ting van Donderdagmiddag een aantal wetsontwerpen zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Daaronder waren het wetsontwerp tot wijziging van de Vis- serijwet en de Internationale ,arwe- overeenkomst. De communisten alleen wensten de aantekening dat zij tegen waren. De Eerste Kamer heeft zich voorts bezig gehouden met besprekingen over de aardappelmoeheid. Het Rijksinstituut voor pluimveeteelt te Beekbergen beeft met goed resultaat op uit gebreide schaal proeven genomen met ver warming van kuikenhokken door infrarode lampen. Deze lampen hebben, blijkens een rapport van het instituut, gunstige invloe den op de groei van kuikens. De diertjes komen sneller in de veren, krijgen geen beenzwakte en gedijen beter dan bij de tot dusver gebruikte verwarmingsmethoden. Een voordeel is ook, dat de lampen boven de kuikens worden gehangen, zodat de diertjes niet meer rond de warmtebron be hoeven te dringen, waardoor vechtpartijen worden "voorkomen. De lampen hebben vol doende spreiding voor een vierkante me ter, zodat de kuikens meer uitloop heb ben dan in broedstoven. In verband met de samenvoeging per 1 Juli a.s. van het Rijksbureau voor Teer producten met het Rijksbureau voor Che mische en Pharmaceutische Producten deelt laatstgenoemd Rijksbureau mede: tot 1 Augustus a.s. blijft de behandeling van de zaken teerproducten betreffende onver anderd geschieden aan het adres Huygens- park 38-39, 's-Gravenhage. Aanvragen foor in- of uitvoer, correspondentie enz. inzake teerproducten dienen daarom tot dit datum aan genoemd adres te blijven gericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3