Nederlanders ontruimen Wonosari st Ook Nederlanders in „Battle of Britain Daders van roofovervallen in de hoofdstad gegrepen? Gevaarlijke speculatie Secretaris van het N.V.V. oefent critiek op Nederlandse bisschoppen Beroep op Z.-Amerikaanse landen om Ned. emigranten op te nemen ZIJ, DIE VIELEN NIEUWE VERSCHERPTE MAATREGELEN TEGEN GEESTELIJKHEID IN SLOWAKIJE Opdat bevolking zonder stoornis haar arbeid kan verrichten Vermoedelijke moordenaar van A. M. de Jong gearresteerd Standso rgan isa tie Het weer. 'NI Tot hoofd en hart Woensdag vertrekken de laatste 4500 man Ned. troepen uit residentie Djocja 45 millioen dollar aan Congress gevraagd Negendaagse zee- en luchtmanoeuvres van de strijdkrachten der Westerse Unie Was ondergedoken als horlogemaker Politie arresteert vijf jongemannen Griekenlands premier overleden ZATERDAG 25 JUNI 1949 73ste JAARGANG No. 24495 Myron Taylor naar Istanboel De ramp bij Bart VISSERS WERPEN BLOEMEN UIT Zware zee verhindert bergingswerkzaamheden W.-Duitse spoorweg mannen solidair Blokkade tegen de Russische zone? Voor economisch achterlijke gebieden 99 Voorzitter Middenstands bond gehuldigd Arnhems elftalRotterdams elftal afgelast GEEN ENGEL BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3998 Directeur: J. W. Boerrtgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severirv NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter-1 hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeoers 16 cents per m.m.-hoogtew De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weel?, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Op dezelfde dag dat de bladen een interview publiceerden, dat Su karno had toegestaan aan een aantal Amerikaanse journalisten, die hem op Banka een bezoek brachten en waarin hij zich sceptisch uitliet over de uitwerking van de Van Royen-Rum- overeenkomst van 7 Mei, kwam uit Ba tavia, voor ingewijden niet geheel on verwacht, het bericht, dat opnieuw een accoord tussen de Nederlandse en re publikeinse delegaties was bereikt. Het diplomatieke spel was weer niet slecht gespeeld, zeker niet van de zijde dei- republikeinen. Nog enkele dagen tevo ren immers had Hatta een rookgordijn gelegd door te verklaren, dat de be sprekingen te Batavia in een „volledige impasse'' waren geraakt. Zo is dan op 22 Juni een aantal de finitieve beslissingen gevallen als voor lopig eindresultaat van de op 14 April j.l. begonnen preliminaire conferentie. Daartussenin vielen de geruchtmakende Van Royen-Rum „verklaringen", die voor Dr. Beel aanleiding waren als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon zijn ontslag te nemen. Tot goed begrip van waarde en be tekenis van het huidige accoord lijkt het ons goed de voornaamste punten uit de „verklaringen" van 7 Mei nog eens te releveren. Moh. Rum verklaarde toen o.a.: „Als voorzitter van de re publikeinse delegatie ben ik door Su karno en Hatta gemachtigd om hun per soonlijke verzekering te geven dat zij voorstaan: 1. bevel te geven aan de ge wapende aanhangers van de republiek om de guerilla te staken; 2. samen te werken bij het herstel van de vrede en handhaving van de orde; 3. deel te nemen aan de Ronde Tafelconferentie. Dr. Van Royen zeide, dat hij, vertrou wende op de beloften van Sukarno en Hatta, instemde met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djocja. Voorts keurde hij goed de instelling van gezamenlijke commissies onder auspiciën van de U.N.C.I.: a. voor het doen van dé noodzakelijke onderzoekin gen en voorbereidingen, welke vooraf gaan aan de terugkeer van de republi keinse regering naar Djocja; b. het be studeren van de maatregelen, welke genomen moeten worden ter uitvoering van de staking van de guerilla en de samenwerkirfg bij het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust. Terwijl in Nederland in het parle ment felle debatten werden gevoerd over de .deviaties" van het beleid der regering, waarbij vooral de woordvoer der van de kath. fractie in de Tweede Kamer te kennen gaf, dat hij de rege ring slechts aarzelend en onder voorbe houd wenste te volgen, togen in Bata via twee commissies aan het werk om de terugkeer der republikeinse rege ring naar Djocja en de kwestie van het staakt het vuren te regelen. Nederland wenste terecht eerst een regeling voor het staken van het vuren alvorens Su karno c.s. naar de rep. hoofdstad zou den terugkeren. Zes weken lang heeft men spitsvondige formules trachten te vinden om het gezicht te redden. De druk van de U.N.C.I. gaf tenslotte de doorslag en daaruit werd het accoord van 22 Juni geboren. Wie het gezicht gered heeft is duidelijk als men de be palingen van het accoord leest. Neder land trekt zijn troepen uit de residentie Djocja terug, waarop de sultan het ge zag overneemt. Vervolgens keren Su karno en Hatta terug naar Djocja en eerst daarna zal men in details de mi litaire regelingen over het staken van het vuren uitwerken. Hierover, en even eens over tijd en voorwaarden van de Ronde Tafelconferentie is „eenstemmig heid van inzicht" bereikt. Hoe zwak dit accoord wel is, moge blijken uit de di plomatieke termen, waarmede men de overeenkomst aanduidt. Het accoord van 7 Mei kreeg de benaming: „state ments", verklaringen; het accoord van 22 Juni noemt men nu een „meeting of minds", een ontmoeten, een raken van gedachten of meningen. Het behoeft geen betoog, dat de Ne derlandse regering na dit jongste besluit enorme risico's op zich neemt. Onder druk van de U.N.C.I. heeft zij aan de republikeinen concessie op concessie gedaan. Zelfs de Engelse bla den geven dit volmondig toe. En waar op zijn deze concessies gebaseerd? Slechts op de persoonlijke garan ties van Sukarno en Hatta. En wat deze waard zijn heeft het verleden wel ge leerd. Onbegrijpelijk komt het ons voor. dat de regering dit hele spel van de republikeinen niet doorziet. Men hecht geloof aan een Hatta, die naar Sumatra gaat, maar met de leider van de nood- regering, Sjafrudin, geen contact kan krijgen. Natuurlijk krijgt hij geen con tact, want deze noodregering is een der belangrijkste stukken in het diploma tieke spel der republikeinen, dat steeds kan worden uitgespeeld als de druk van de U.N.C.I. te zwaar wordt. Hatta kan Ook geen contact krijgen met de repu blikeinse militaire leiders. Het is zo moeilijk hen te spreken te krijgen, zegt hij spijtig, maar het is niet moeilijk zijn werkelijke gedachten te raden. Even legde hij dezer dagen tijdens een inter view zijn masker af, toen hij op een vraag van Amerikaanse journalisten over zijn samenwerking met de Japan ners antwoordde, dat daarbij de bedoe- ling vooropstond de onafhankelijkheid te verkrijgen. En op de vraag of hij de Russen voor hetzelfde doel zou gebrui ken, zeide hij: ..Dat hangt van de om standigheden af." Zeggen wij te veel als wij menen, dat de Nederlandse regering hier zeer ge vaarlijk speculeert? Maar nemen wij eens aan, dat Sukarno en Hatta werke lijk hun belofte gestand willen doen. wat vermogen zij dan tegen een even tueel onwillig republikeins parlement en tegen onwillige militaire leiders van de T.N.I? Er i s geen alternatief, wij moeten rea list zijn. Laten wij er van trachten te maken wat er nog van te maken is hoort men thans herhaaldelijk uit rege- ringskringen. Daarom capituleert mep op alle fronten en geeft deze capitulatie dan een schoon klinkende naam. Intussen staat de Volksvertegenwoor- diging wéér voor een reeks van voldon gen feiten. Als prof. Romme aandring! op een regeringsverklaring, wordt zijn verzoek afgewimpeld. Maar de ontrui ming van Djöcja is reeds begonnen en als Sukarno weer in Djocja zetelt en de chaos daar onbeschrijfelijk wordt, keert minister Van Maarseveen terug. Dan horen wij in de Kamer van nieuwe, noodzakelijke deviaties. En dan stelt prof Romme spitsvondige vragen, die ministers even spitsvondig beantwoor den. En de zware Unie, die Romme zich gedacht had. wordt er in feite een zo licht als een veer. als er tenminste nog een Unie uit te voorschijn komt. Niemand, ook zij niet, die er toe in staat zijn. durft een „halt" uit te spreken. Niemand wil ook ruiterlijk er kennen, dat wii. ondanks alle verzeke ringen van het tegendeel, bezig zijn Tndonesië legitiem te abandonneren. Republikeinse guerilla-troepen hebben Vrijdag op ordelijke wijze Wonosari, ten Zuiden van Djokjakarta, van de Nederlandse troepen overgenomen, meldt A.P. Kolonel Van Langen, de Nederlandse commandant, zei, dat de plaatselijke bevolking tijdens het terugtrekken van de. Nederlandse troepen op de velden aan het werk was gebleven. Gevraagd naar de stemming onder de Nederlandse militairen, die Wonosari verlaten hadden, antwoordde kolonel Van Langen, dat zij gedeprimeerd waren. Hij deelde tenslotte mede dat de laatste van de 4.500 Nederlandse militairen op 29 Juni tussen vier en vijf uur in de namiddag de residentie Djocja zal ver laten. De Nederlanders hebben, zo meldt A.P. voorts, de Sultan van Djokjakarta beloofd, dat zij hem wapens voor 600 politie-agenten zullen verstrekken om de orde te handhaven, nadat de Nederlan ders zich uit de stad teruggetrokken hebben. Een betrouwbare Nederlandse zegs man zei, dat de militaire waarnemers van de V.N. de Nederlandse militaire autoriteiten gevraagd hadden hen te voorzien van wapens in geval van on geregeldheden na hét vertrek van de Nederlanders. Deze zegsman deelde mede, dat de Nederlanders bereid wa ren de waarnemers van automatische wapens en handgranaten te voorzien. De reis van Myron Taylor, de ver tegenwoordiger van president Truman bij het Vaticaan. naar Istanboel zou hoofdzakelijk bedoeld zijn om na te gaan in hoeverre het Orthodoxe Oecu menische Patriarchaat de communisti sche invloed op de Slavische Ortho doxe kerken zou kunnen tegengaan zo verneemt A.F.P. uit goede bron. Deze kerken worden thans alle door Moskou beheerst, doch talrijk zijn reeds de tekenen van verzet. Bergingsdeskundigen hebben gisteren geen succes gehad bij hun poging om het wrak van het K.L.M.-vliegtuig „Roermond" te Iocaliseren. De Italiaanse duiker Mario Carofiglio maakte een korte afdaling, doch was gedwongen weer snel aan de oppervlakte te komen als gevolg van de zware zee. Vrijdagavond werden nog steeds be zoeken van deelneming gebracht aan 't kleine, uit grijze steen opgetrokken lij kenhuis, dat in een hoek van het kerk hof te Bari staat. Alle belangstellenden werden door de Italiaanse politie op een afstand gehouden, met uitzondering van een aantal kleine meisjes, die rozen en anjelieren bij de zinken kisten met de stoffelijke overschotten van de slacht offers der ramp legden. Italiaanse vissers, die met hun vaar tuigen de haven van Bari uitvoeren, wierpen kransen uit in de omgeving van de witte boei, die zacht heen en weer schommelt boven de plaats, waar het vliegtuig in zee stortte. Zij werden, hier bij gadegeslagen door een groep perso nen, die zich op een terras bevond waar boven de Nederlandse vlag halfstok woei. De secretaris van het N.V.V., de heer A. Vermeulen, heeft ter conferentie van de Internationale Arbeids-Organisatie te Génève een beroep gedaan op de Zuid- Amerikaanse landen, hun grenzen open te stellen voor Nederlandse emigranten. Ten aanzien van de samenwerking in de Benelux zeide hij, dat het, teneinde zo spoedig mogelijk tot een volkomen economische Unie te komen, noodzake lijk was de industriële ontwikkeling van de drie landen te coördineren. De heer Vermeulen verweet de ker kelijke autoriteiten in Nederland dat zij „er op alle manieren naar streven de katholieken buiten de algemene vakbe- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 12 Mei 1949: Sold. S. Elzinga, legernr. 251004112, afkom stig uit gemeente Smallingerland. Gesneuveld 15 Mei 1949: Sold. H. Tak, legernr. 270711106, afkomstig uit 's-Gravendeel. Gesneuveld 18 Mei 1949: Sold. Ie kl. M. Teunissen van Manen, leger nr. 260815218, afkomstig uit Heteren. Gesneuveld 19 Mei 1949: Sold. H. Verstegen, legernr. 251112072, af komstig uit Heesch (N.-B.). Gesneuveld 22 Mei 1949: Sold. W. Huisman, legernr. 270908181, afkom stig uit Oldemarkt; Serg. F. A. S. Timmerman, legernr. 261115044, af komstig uit Borne (O.). Gesneuveld 24 Mei 1949: Serg. M. van Boven, legernr. 261107205, af komstig uit Oldebroek. Gesneuveld 28 Mei 1949: Korp. D. J. Aalderink, legernr. 270304070, af komstig uit Laren (Gld.). Gesneuveld 2 Juni 1949: Kapt. A. van El, legernr. 191207000, afkom stig uit Haarlem; Sold. Ie kl. H. H. Kijlstra, legernr. 260917075, afkom stig uit Drachten. Gesneuveld 5 Juni 1949: Opper wachtmeester A. J. van Noort,, leger nr. 250916107, afkomstig uit Rijswijk (Z.-H.). Gesneuveld 6 Juni 1949: Korp. J. Niemeijer, legernr. 281009221, af komstig uit Nijmegen. Gesneuveld 8 Juni 1949: Sold. C. P. J. Hooyen, legernr. 260119041, af komstig uit Tilburg. Gesneuveld 10 Juni 1949: Wacht meester C. de Bruin, legernummer 240324006, afkomstig uit Nieuwer- brug a. d. Rijn (gem. Bodegraven). Gesneuveld 12 Juni 1949: Sold. J. Hilverda, legernr. 250616026, afkom stig uit Arum (gem. Wonseradeel); Marechaussee 2e kl. P. G. C. van Rijn, legernr. 260930167, afkomstig uit Delft; Sold. D. van Schenkhof, legernr. 251205104, afkomstig uit Renkum. Gesneuveld 13 Juni 1949: Sold. H. Geurtsen, legernr. 270206061, afkom stig uit Lunteren; Huzaar P. A. G. van der Linden, legernr. 270423224, afkomstig uit Veldhoven (N.-B.). Koninklijk Ned.-Ind. Leger; Gesneuveld 30 Mei 1949: Mal. sold. 2e kl. inf. Asmat, stbnr. 231301008, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 1 Juni 1949: Jav. sold. 2e kl. Soeprapadmo, stbnr. 49005, afkomstig uit Indonesië; Jav. sold. 2e kl. inf. Soetrisno, stbnr. 43477, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 2 Juni 1949: Men. sold. 2e kl. inf. J. Saisab, stbnr. K 94718073, afkomstig uit Indonesië; Men. sold. 2e kl. inf. Ph. Lawaang, stbnr. K 94718067, afkomstig uit Indonesië. weging te houden". Hij zeide: „Het is mijn vaste overtuiging, dat de pressie, om niet te zeggen dwang, welke door de Nederlandse Bisschoppen wordt uitge oefend tegen algehele vrijheid van ver eniging voor de katholieke arbeiders in Nederland, een democratisch land on waardig is en geheel onverenigbaar mat de constitutie van de Internationale Arbeidsorganisatie, het Handvest van de V.N. en de verklaring van mensenrech ten, welke in 1948 te Parijs is aan vaard." Naar de „Kruidenier" verneemt, zal in de eerstkomende bonnenlijst een bon worden aangewezen voor 250 gram rijst voor alle leeftijdsgroepen. Voortaan zal om de vier weken een dergelijke bon van 250 gram rijst worden aangewezen, eveneens voor alle leeftijdsgroepen. Mgr. Matocha, aartsbischop van Ofo- mouc, die thans ook door de Tsjechi sche politie wordt lastig gevallen. Zijn paleis wordt momenteel grondig onder zocht en twee van zijn trouwste mede helpers zijn gearresteerd. Verwachting tot Zondagavond: Vanavond en vannacht meest zwaar bewolkt met op enkele plaatsen enige motregen. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Voornamelijk in het Zuiden van het land minder koud. Morgen overdag: brekende be wolking met hier en daar perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag: Zon: 4.2121.04; Maan: 3.36—22.00. Maandag: Zon: 4.2121.04; Maan: 4.39—22.42. Hans Jahn. de voorzitter van de West- Duitse Bond van Spoormannen, stelde gisteren in het vooruitzicht dat 'n blok kade van de Russische zone door het West-Berlijnse spoorwegpersoneel zal worden afgekondigd indien de stakende West-Berlijnse spoormannen een derge lijke maatregel gewenst achten. Een dergelijke actie zou volgens hem zeker niet voor Maandag a.s. worden on dernomen omdat eerst overleg zal moe ten worden gepleegd met de Westelijke militaire regeringen en niet de directie van de West-Duitse spoorwegen. Jahn deelde na zijn terugkeer uit Stuttgart, waar hij een congress van de bond van Spoorwegpersoneel heeft bij gewoond, aan United Press mede dat de leden van zijn bond alle door de West- Berlijnse spoormannen ondernomen ac ties zullen steunen. ln een officiële verklaring van de Tsjechoslowaakse communistische rege ring, die gisteren werd gepubliceerd, wordt gezegd dat er in Slowakije, waar talloze katholieken wonen, nieuwe ver scherpte maatregelen tegen de bisschop pen en priesters worden genomen. In kerkelijke en diplomatieke kringen hebben reeds enige tijd berichten de ronde gedaan, dat de communistische autoriteiten in Slowakije bezig zijn kloosters te sluiten en geestelijken te arresteren. De Slowaakse autoriteiten hebben verklaard, dat zij handelen in opdracht van de Centrale Regering van Praag, die Dinsdag j.l. bevel gegeven had maatre gelen tegen de „ordeverstoorders" te nemen. In de officiële verklaring wordt ge sproken over een bijeenkomst van de raad van Slowaakse commissarissen (gouverneurs van de provincies) in Bra- tislawa. „Op deze bijeenkomst heeft de com missaris voor Binnenlandse Zaken ver slag uitgebracht aan de Raad van Com missarissen over de pogingen van de bisschoppen en van enkele reactionnaire priesters, op bepaalde plaatsen onrust te Zaaien", aldus de verklaring. „Na de zaak besproken te hebben, be sloot de raad, in overeenstemming met de regeringsverklaring van 21 Juni, maatregelen uit te vaardigen, die moeten dienen, het de Slowaakse bevolking, die verknocht is aan aan de republiek, mogelijk te maken, haar arbeid zonder stoornis te verrichten." De pers zette inmiddels haar campag ne tegen de katholieke hiërarchie voort en uitte opnieuw de beschuldiging, dat bisschoppen en priesters pogingen doen, de rust en de orde in het land te ver storen en „progressieve" maatregelen te dwarsbomen. President Truman heeft het Congress gisteren verzocht om 45 millioen dollar voor zijn plan tot ontwikkeling van eco nomisch achterlijke gebieden. In een speciale boodschap adviseerde de president tevens om aan de Export- Importbank. volmacht te geven om Ame rikaanse kapitaal, geïnvesteerd in pro ductieve ondernemingen in het buiten land, te verzekeren tegen het aan der gelijke investeringen eigen risico. Bij de 45 millioen dollar, waarom de president verzocht, zijn inbegrepen de 10 millioen dollar die reeds in de begro ting voor 1950 zijn opgenomen. Volgende week begint de grote „Battle of Britain" die negen dagen zal duren en waaraan de zee- en lucht machten der vijf Westerse landen deel zullen nemen. Ook een eskader van de Nederlandse Marine-vliegdienst zal zich in de* strijd mengen. Het is het 303 Squadron Gloster Meteor straalja gers. Deze toestellen zijn reeds op het eiland Thorney in Engeland gestation- neerd, waar de laatste voorbereidingen voor deze operatie „Foil", zoals zij genoemd is, getroffen worden. Buiten deze deelnemers is een groot aantal Franse, Belgische en Nederlandse of ficieren als waarnemers naar de grote manoeuvre afgevaardigd. Foto boven: de Nederlandse Gloster Meteor-toe- stellen op het eiland Thorney. Links: Majoor Flinterman geeft orders aan sgt.-vliegenier Bernard de Ruyter, die juist met een der toestellen van zijn oefenvlucht terugkeert. De Opsporingsdienst Politieke Delin quenten van de Rijkspolitie te Amster dam heeft Vrijdagmiddag om 5 uur we derom een goede slag geslagen. In Sche- veningen heeft deze dienst gearresteerd Tony van Gogh, die verdacht wordt te zamen met een zekere Bernard eind 1944 de schrijver A. M. de Jong te hebben vermoord. Van Gogh had kans gezien in 1946 uit het interneringskamp te Den Helder, waar hij was opgesloten, te ontsnappen. Sindsdien was hij ondergedoken. Hij ver bleef het laatst in Scheveningen, waar hij het ambt van een z.g. thuiswerkende horlogemaker uitoefende. Uitgebreide nasporingen van de Am sterdamse Rijkspolitie maakten het ten slotte mogelijk zijn onderduik-adres zeer nauwkeurig te bepalen. Vrijdagmiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in Van Gogh zonder veel moeite Vrijdagavond hebben rechercheurs van de centrale recherche van de hoofd stedelijke politie, een inval gedaan in een cafetaria in de Van der Helststraat, waar een twaalftal jonge mannen in de leeftijd van 19 tot 25 jaar werd ge arresteerd. Het ernstige vermoeden be staat, dat deze groep zich schuldig heeft gemaakt aan een hele serie roofover vallen, welke in het laatste half jaar in Amsterdam zijn gepleegd. Bij herhaling werd de Amsterdamse politie de laatste tijd gealarmeerd voor roofovervallen. Men zal zich her inneren een overval op een tram conducteur en korte tijd daarna op een kleermaker, die door zijn aanrander in het water werd gesmeten. Behalve deze twee gevallen deden zich de laatste tijd nog veel meer gevallen voor. Aanvankelijk werd het onderzoek door verschillende afdelingsbureaux gedaan, maar de verschillende resulta ten van onderzoek wezen wel uit, dat hier sprake was van een bepaalde groep. Het onderzoek werd daarom overgedragen aan de centrale recher che, welke onder leiding van hoofd inspecteur Moll, deze zaken energiek aanpakte. De diverse sporen werden nogmaals uiterst nauwkeurig nagegaan en tenslotte werd gisteravond besloten een razzia te houden in de genoemde cafetaria. Het plotseling verschijnen van de po litie in de Van der Helststraat trok uiteraard grote belangstelling. Nog in de nacht is met het verhoren van de gearresteerden begonnen. Na uitgebreid onderzoek zijn van de twaalf arrestanten er zeven wegge stuurd. De vijf anderen zijn schuldig aan de roofovervallen op de Ringdijk, op het Jaagpad, in het Prinses Beatrixpark en in de Kerkstraat. Het zijn alle vijf Am sterdammers, zwarte handelaren, die, nu daar de klad in is gekomen, het op een andere manier probeerden. Zij zijn be kenden van de politie. te overmeesteren. Aanvankelijk bleef hij ontkennen Tony van Gogh te zijn, doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen, gaf hij dit toe. Zijn activiteit in de bezettingstijd is verschrikkelijk geweest. Van Gogh maak te deel uit van het Sonderkommando- Feldmeyer en heeft als zodanig zeer waarschijnlijk aan diverse Silbertanne- moorden meegedaan. Hij heeft een broer, die sterk op hem gelijkt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. Ca. een jaar geleden is deze broer door Spanje aan Nederland uitgeleverd en deze be vindt zich thans in het Huis van Bewa ring te Amsterdam. De vermoedelijke medeplichtige van Van Gogh bij deze moord op A. M. de Jong, Bernard, is eveneens geruime tijd geleden reeds gearresteerd en te A'dam opgesloten. Een van de punten van be schuldiging tegen Tony van Gogh is, dat hij bij een poging tot vordering van een auto de eigenaar, die zich tegen deze vordering verzette,neerschoot, voor de auto legde, hem overreed en daarna ver klaarde, dat de man was verongelukt. Met deze arrestatie is vermoedelijk een der bruutste figuren uit de bezet tingstijd achter slot en grendel gezet. Op de tweede dag van het congres, te Deventer gehouden door de Koninklij - ke Nederlandse Middenstandsbond heeft de secretaris dier organisatie, de heer Swagerman, de bondsvoorzitter, de heer L. de Groot uit Rotterdam, gehuldigd wegens het feit, dat hij gedurende 25 ja ren het voorzitterschap bekleed heeft. Het congres heeft hierna de jaar stukken goedgekeurd en een nieuw huis houdelijk reglement vastgesteld. Naar wij vernemen, gaat de voetbal wedstrijd tussen het Arnhems elftal -en het Rotterdams elftal, welke morgen te Arnhem zou worden gespeeld, niet door, aangezien men geen toestemming van de K.N.V.B. heeft kunnen krijgen. Van de zijde van de K.N.V.B. deelde men nog mede, dat in het gesloten seizoen wed strijden tussen gecombineerde elftallen niet mogen worden georganiseerd. Themistocles Sofoulis, de 90 jaar oude premier van Griekenland, is gisteren aan een hartaanval overleden, aldus meldt U. P. uit Athene. De begrafenis is voorlopig op Zondag vastgesteld. Automatisch heeft vice-premier Alexander Diomedes tijdelijk de rege ring overgenomen als gevolg van het ontslapen van premier Sofoulis. De voormalige Griekse premier, Con- stantin Tsaldaris, die onder Sofoulis mi nister van buitenlandse zaken was. is door Koning Paul verzocht een nieuwe regering te vormen. Hij begon onmiddellijk met besprekin gen met de dissident-liberale leider Sophocles Venizelos over de vorming van een coalitieregering. Driemaal premier, werd Sofoulis als een van Griekenlands schranderste en meest practische politici beschouwd. Hij was titulair leider van Venizelos libe rale partij, waarbij hij de hardnekkige pogingen weerstond van de zoon van Venizelos, Sophocles, om de organisatie onder zijn leiding te krijgen. Sofoulis is geboren op het kusteiland Samos voor Klein-Azië, in de tijd dat dit eiland nog onder de Turkse sultans stond. Hij gaf vaak 1860 als zijn ge boortedatum, doch zijn omgeving weet dat hij enige jaren ouder is. Hoewel hij tot zijn dood zeer actief was, werd hij snel vermoeid en vaak wanneer hij openbare gebeurtenissen bijwoonde moest voor hem zijn eigen stoel worden bijgedragen. Hij heeft gestudeerd te Athene en in Duitsland en was tot 1900 docent in de archeologie aan de universiteit van Athene. In dat jaar werd hij in het par lement van Samos gekozen, toen dit eiland een autonoom Turks dominion was. In 1908 probeerde hij een revolte Tegen de Turken te organiseren, doen werd gepakt en door een krijgsraad ter dood veroordeeld. Hij ontsnapte naar Griekenland, orga niseerde in 1912 een rebelleninvasie op Samos en dwong uiteindelijk de Turken het eiland op te geven. Hij werd tot voorzitter van het parlement van Samos gekozen en arrangeerde in deze kwali teit de unie van Samos met het ko ninkrijk Griekenland en ging toen naar Athene om zijn eiland in het Griekse parlement te vertegenwoordigen. I Als we niet vlug van aanpakken zijnj gaat het beste ons voorbij. (Van een bijzondere medewerker) Verschillende bladen schonken in de voorbije week aandacht aan de stands organisatie. De Haagse notandus van De Linie had in een rede van Pater De Greeve over: weinig animo onder de jonge middenstanders, aanleiding ge vonden een gesprek te voeren met een oud-gediende in het standsorganisatie- leven. Wij zouden natuurlijk de ondeu- gende vraag kunnen stellen, wie deze oud-gediende wel kan zijn. Tenzij de oude heer een plaatselijk werker be- j doelt, is ons geen oud-gediende in of - nabij Den Haag bekend, nademaal wij de^ pretentie hebben, met de meesten dezer op grond van vriendschap te leven. Maar alla, deze oud-gediende dan is met de Haagse notitie-maker van oordeel, dat de mindere belangstelling der leden in hun standsorganisatie een verschijn sel van blijvende aard is. Ik opperde, aldus de schrijver, dat dit toch wel* jammer was, maar deze ervaren orga nisatie-leider, die toch een goed deel van zijn leven aan het verenigingsleven had besteed, bleek een nuchter realist te zijn. Jammer?, vroeg hij. Helemaal niet jammer. Als het leven blijkt geen behoefte meer te hebben aan stands- organisaties, dan moet men die niet kunstmatig in het leven houden. Dat is onbegonnen en onvruchtbaar werk. Kijk. dachten wij, dat is een merkwaar dig beginsel. De schrijver blijkt trouwens enige regels verder van zijn eigen gedachten ietwat te zijn geschrokken en retireert met door de oud-gediende te doen zeg gen, dat alleen maar de organisatie, d. w. z. de vereniging met haar vergade ringen, sprekers, propaganda-clubs en wat dies meer zij, „vieux jeu" is. De doeleinden moeten behouden blijven, maar met andere middelen. Om de or ganisaties tenslotte mag onderling een beetje geglimlacht worden. Maar wat dan. wat moeten wij in 's hemelsnaam maar dit zei ik een weinig spottend beginnen zonder die organisatie? Wij moeten, antwoordde hij langzaam, de vorm behouden, maar de inhoud wijzi gen. Aangenamer was het ons een man ais prof. Willem Asselbergs te horen spre ken voor de standsorganisatie der in tellectuelen. de St. Adelbertus-vereni- ging, over de leidende stand. Hier weten wij precies met wie wij te doen hebben. Asselbergs, een van Nederlands beste Katholieke publicisten, is een figuur, die men zeker niet van overdreven organi satieliefde zal betichten. Hij schroomt nooit heilige organisatie-huisjes in el kaar te trappen, als hij meent, dit aan zijn „stand" in het Katholieke leven verplicht te zijn. Welnu, Prof. Assel bergs sprak eveneens over „gebrek aan belangstelling". Hij noemde het zelfs „roest in de scharnieren". Wij zouden niet graag beweren, dat in zijn rede een verdediging van de organisatie zonder meer doorklonk. „Wel" wij citeren „moet allereerst van ons het besef ko men, dat wij verantwoordelijk zijn voor de vrijheid der kinderen Gods Bij de leidende stand moei het besef komen, dat hij verantwoordelijk is Welnu, wij menen, dat het bevorde ren van verantwoordelijkheid niet een kwestie is, die men in zijn eentje, kan oplossen. Hiervoor is contact met an dere mensen noodzakelijk. Regelmatig en doelgericht contact. Maar zodra van een doelgericht en geleid contact tussen mensen sprake is, hebben wij dan eigenlijk niet een organisatie? "Ónze belangstelling werd vooral ge trokken door de volgende passage uit de rede van Prof. Asselbergs. „Een ge voel van verdrongen te worden ken merkt ons, vertegenwoordigers van de leidende stand, en wanneer wij niet op passen, zijn onze kinderen de leidende stand niet meer". Alvorens wij onze gedachten hierover konden neerschrijven, was Tinnegieter in de Volkskrant erbij, aar. het adres van Asselbergs een ietwat hautain klinkend standje te schoppen; zo on geveer in de trant van: het is jullie eigen schuld, had dan ook meer betaald, had dan ook meer instellingen in het leven geroepen. Is dat nu wel zo? Prof. Asselbergs zouden wij graag de vraag stellen, een vraag, die tevens aan Tin negieter is gericht: ontglipt de leiding aan de leidende stand door lusteloosheid en gebrek aan gemeenschapszin alleen of moet niet veeleer rekening worden gehouden met de opkomst van een an dere „leidende stand"? Onze organisa ties, zowel van arbeiders, als van boe ren, middenstanders en werkgevers, tel len een groot aantal organisatie-leiders, die in het algemeen zeer grote invloed hebben op hun mensen. In het verslag werd gesproken over ongeveer 2.000 le den van de St. Adelbertus-vereniging. maar ook de door ons bedoelde leiders telt men reeds bij honderden. Denk slechts aan de vele vrijgestelde bestuur ders (alweer bij alle groepen!, die als regel zeer knappe mannen en vrouwen zijn en zeer beslist leiding geven, zowel op gespecialiseerde gebieden als ten aanzien van de algemene vorming der volksmentaliteit. Standsorganisatorisch in de gewone zin van dat woord zal de secretaris van de werkgeversvereniging en de directeur van het middenstands bureau en de hoofdbestuurder van een K. A. B.-vakbond het liefst in zijn eigen milieu blijven verkeren, maar vaak treft men ze gelijkelijk aan één conferentie-tafel. En de buitenstaander zal, hen horende spreken, niet onmid dellijk kunnen zeggen: dit is een arbei der en dat is een intellectueel. Het wil ons zo voorkomen, dat beide groepen tot de wezenlijke leidende stand van ons vaderland zijn gaan behoren. Dat men met dit feit reeds rekening houdt, bewijst wel de interstandsstudiebijeen- komst, welke enige weken geleden in Laag-Soeren werd gehouden en waar aan veertig van deze leiders deelnamen. De politie van dertien staten in Ame rika zoekt naar een huwelijkszwende- laar. die ervan verdacht wordt in de afgelopen veertig jaar met minstens vijftig vrouwen in het huwelijk te zijn getreden, alleen om na de sluiting van het huwelijk met het geld en de kost baarheden der wederhelft te eclipseren. Volgens de politie geeft deze 73-jarige oplichter, wiens naam eigenlijk Sigmund Engel is, zich voor baron of een andere adellijke persoonlijkheid uit. Tegenover zijn laatste slachtoffer, mevrouw Pau line Langton uit New York, die hij van een verzameling edelstenen ter waarde van vijftigduizend dollar „ontdeed", had hij zich uitgegeven als „Carl Leammie junior", zon van een filmproducent uit Hollywood. Vijf dagen na de huwelijks voltrekking was Engel spoorloos ver dwenen. Mevrouw Langton zeide, dat haar „echtgenoc zich zeer goed wist voor te doen, en met haar diverse exclu sieve gelegenheden had bezocht, waar uiteraard de duurste spijzen én dranken genuttigd werden. In een chique restau rant had hij eenmaal voor haar poedel een biefstuk van zes dollar besteld, deze teruggezonden, omdat deze naar zijn oordeel niet goed gebakken was en zich tenslotte zelf naar de keuken begeven om te laten zien hoe het wel moest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1