UIT DE BOLLENSTREEK Gluck's „Orfeo" bij Ned. Opera „BROEDERS VAN HET NAGTZAAMPLEIN 25 JAAR IN HAARLEM HAGEMAÏN Kerkberichten De geschiedenis van hun nedërzêtting in de St. Jan-parochie Zilveren jubileum op 17 Juli ACEXDA bennebroek VAN HET WITTE DOEK Koningin bij de première in Stadsschouwburg FRIESE KLOKKEN Oscar Smit's Bank N.V. Reisdeviezen Sociale verzekerings wetgeving ZATERDAG 25 JUNI 1949 PAGINA 2 EEN KWART EEUW ONDERWIJS H.O.V. Leerling-uitvoering i Wij verhuren stofzuigers DE STOFZUIGER CENTRALE Jubileum W. H. Huyboom EINDEXAMENS R.K. Verenigingsgebouw H1LLEGOM De gemeenteraadsverkiezing LISSE Erfenis met een staart Zondagsdienst NOORDW1JK Voetbal voor de missie Wisselmedailles R.K. Meisjeskoor Damiaatjes" ,De Landbouwvacantiebonnen Oproep van toekomstige militairen „DE TULP" EN DE SANERING Den Haag zet een organisatie opzij HEEMSTEDE Zondagsdiensten BLOEMENDAAL ANJERDAG JAGT VERKOOP - REPARATIE SU. Houtstraat 105, Tel. 14448 Kruisstraat 9 - Haarlem Telef. 14306 -13660 Accoorden tussen België en Nederland Herdenking „Roermond"-ramp in Tweede Kamer Midden in Haarlem's Oostelijk stads deel aan het Nagtzaamplein rijst het forse Bonifaciushuis, het woonhuis Tan de Broeders van Maria Onbe vlekte Ontvangenis uit Maastricht, tussen de lagere omliggende wonin gen omhoog. Direct achter dit impo sante gebouw liggen de twee scholen die de Broeders bedienen, de St. Fran- ciseus Xaveriusschool aan de Nagt- zaamstraat en de St. Lambertusschool aan de Amsterdamstraat. Er zullen niet veel Haarlemmers zjjn zeker geen katholieke die het boven om schreven stukje van onze stad niet kennen. Naast de parochianen van St. Jan, die hun zonen iedere week naar de „Broederschool" sturen en vaak zelf oud-leerlingen zijn, bevin den zich toch nog vele katholieken elders in de stad en in de omgeving, wier kinderen eveneens bij de Broe ders op school gaan of zijn gegaan. Bijna iedereen weet in stad en om streken wel wie de „Broeders van het Nagtzaamplein" zijn. Binnenkort zul len deze bekende onderwijzers gehul digd worden, wanneer zij 25 jaar in Haarlem hun zegenrijk werk verrich ten. Achter de periode 19241949 zal een zilveren jubileumfeest Zondag 17 Juli een punt zetten. De geschiedenis van de Haarlemse nederzetting van de Congregatie van Maria Onbevlekte Ontvangenis vangt aan op 1 September 1924, toen Mgr. Cal- lier, de toenmalige bisschop van Haar lem, de St. Franciscusschool inwijdde. De eerste overste Broeder Avellinus had zichzelf meegerekend slechts te zorgen voor vier Broeders. Daar het mooie Bonifaciushuis er toen nog niet stond, hadden ze hun intrek genomen in twee naast elkaar liggende huizen in de A. L. Dyserinckstraat naast de pa rochiekerk. Een gedeelte van de muur tussen de beide wopingen werd wegge broken om een doorgang te maken en daarmee was het tehuis kant en klaar. Wij vroegen Broeder Lidwinus, die ons als een der langst in Haarlem vertoe vende Broeders het bovenstaande ver telde, hoe men er in de St. Jansparochie toe gekomen was juist de Broeders van Maastricht te vragen om de mannelijke jeugd les te gaan geven. Toen vertelde de Broeder ons, dat de mannelijke jeugd van deze parochie vóór de komst van de Broedere het lager onderwijs ontving in de St. Jozefschool aan de Nieuwe Gracht, een parochieschool van de Jans straat (thans R. K. Opleidingsschool). Pastoor L. J. Boogmans, die in die jaren herder van de St. Jan was, wil- Dirigent Hartvelt liet ons op het einde van het seizoen alsnog kennis maken met een nieuw Frans werk: Symphonie voor strijkorkest en slagwerk van Yves Rametti. leerling van Honegger. Het werk heeft volgens de beschrijving geen klassieke vorm wellicht beter gezegd: helemaal geen vorm is meer bedoeld als een muzikale impressie. Best. maar waarvan een impressie? Het eerste deel is geheel scherp rhythmisch en enigszins fel van krachten, het derde deel, alhoe wel ook een Allegro, is iets bezadigder, maar beide doen wat klank betreft glis- sando-achtig. althans als een glijdende klankmassa aan (van melodie is nimmer sprake). Daarom die vraag, waarvan een impressie? De naam van 't middendeel: Choral zegt tenminste iets. Alhoewel de klankvorming eigenlijk op dezelfde wij ze geschiedt, neemt men er in dit deel vrede mee. omdat de muziek in dit deel spreekt tot de hoorders, al zal de stijl menigeen niet bevredigen, erkent moet worden, dat hier van een muzikale in houd sprake is. Het slagwerk: pauken en bekken werd niet overtollig aangewend, deed geens zins overbodig aan, miste zijn uitwer king niet. De nestor der Haarlemse pianisten: Karei de Jong speelde in Franck's wei nig gespeelde symphonisch gedicht ..Les Djinns" de pianopartij. De inhoud van Victor Hugo gelijknamig gedicht is niet in de finesses uitgebeeld, het blijft bij een algemene indruk: pen Arabische voorstelling van goede en kwade gees ten, een categorie, die f aldus lazen we eens) tussen mensen en engelen staan. Voor een Franck-werk is de muziek tamelijk bewogen, er zit stuwing in en bevat mooie instrumentale kleurscha keringen. Het is. zo niet diepgaand, zeer onderhoudend en aantrekkelijk. De vertolking door orkest en solist mag geprezen worden. In het eerste deel speelde Karei de Jong het vijfde piano-concert van Beet hoven. Voor dit zomerconcert werd veel be langstelling getoond. Het Haarlems muziek-instituut, direc teur Nico Hogerwerf geeft een vijftal leerlingen-uitvoeringen, waarvan de laatste, te geven door het orkest onder leiding van Toon Verhey, vanzelfspre kend wederom het hoogtepunt zal vor men. Thans hoorden we op da derde avond een aantal leerlingen slechts de helft konden wij bijwonen met zeer wisselvallig succes optreden. Maar wanneer enkele executanten plotseling eens onrhythmisch speelden, het tempo onregelmatig of onnodig terughielden of versnelden, soms ietwat onbewogen speelden, dan zal dat wel op de eerste plaats moeten worden toegeschreven aan z.g. plankenkoorts, want andere on derdelen gingen beter en vlotter af. Daarnevens traden leerlingen op, die niet alleen technisch hun nummer goed beheerst, doch ook blijk gaven van ge boren, goed ontwikkelde muzikaliteit. Bijzonder viel het fragment, Mon Coeur" uit Saint-Saëns' Samson et Dali- la" op. De zangeres beschikt over een fraai getimbreerd, omvangrijk geluid en sterke uitbeeldingskracht. Een aria van Weber door een sopraan met meer fijn, lichtaansprekende stem, voldeed eveneens en van het lichtere genre moet worden genoemd de sopraan, die sierlijk en ongedwongen een Taran tella van Millöcker voordroeg. Een Joh. Strauss-duet zou meer voldoening heb ben geschonken, wanneer de tenor een minder baritoneel-timbre had. In de eerste groep pianisten ging het met stijgend succes, „Schmetterling" van Grieg stond bovenaan. In de tweede groep vielen vooral de nummers van Carroll en Schubert op, in de derde en vierde vroeger werkjes van Borkieuwicz en Beethoven de aandacht. Een jeugdi ge violist gaf veelbelovend spel in een Concert van Vivaldi. Verder vermelden het zeer uitgebreid programma-nummer voor cello viool, quatre-mains, enz., enz. Ol. KOOP de wel eens een verbetering in deze toestand brengen en hij vond, dat hij dit niet beter kon doen dan door de Broeders van Onbevlekte Ontvange nis, bij wie hij vroeger zelf in Den Haag op school was gegaan, te vragen in zijn parochie een jongensschool te gaan bedienen. De Broeders stemden toe en zo waren ze er in September 1924 om de inmiddels gebouwde St. Franciscusschool in gebruik te nemen. Met drie klassen, een eerste, tweede en derde klas, begonnen de vier pioniers hun taak. Een van hen. Broeder Theo- diilus, leeft op het ogenblik nog en ver toeft thans op ongeveer 65-jarige leef tijd in een ander huis van de congre gatie in Amersfoort. Dat de St. Franciscusschool in een be hoefte voorzag en levensvatbaarheid be zat, bleek in de eerste jaren al spoedig, want alles groeide en bloeide. Het leer lingenaantal werd groter, de Broeders gaven na enkele jaren in zeven' klassen les en nog later kwamen er naast de eerste en tweede klas parallelklassen, die aantoonden, dat er een tweede school nodig was. Daar ook de parochie door bouw van nieuwe huizenrijen groeide en meer leerlingen ging opleveren, werd besloten tot het bouwen van een nieuwe school. Op 11 Februari 1928 zegende pastoor Boogmans de St. Lambertusschool in. Op twee jongensscholen, elk met zeven klassen, gaven de Broeders toen al spoedig de nieuwe school begon eerst met enkele klassen onderwijs. U zult zich misschien afvragen: Ble ven die Broeders al die tijd in die huis jes in de A. L. Dyserinckstraat wonen? Neen. Zij hebben daar slechts twee jaar gewoond, want er was al spoedig ge brek aan ruimte. De oorzaak hiervan was, dat het groter aantal klassen ook meer leraren vroeg. En zo waren er in 1925 niet vier maar zeven Broeders in Haarlem. Toen werd het mooie Bonifaciushuis aan het Nagtzaamplein gebouwd, dat de zeven Broeders eerder te veel dan te weinig woonruimte bood. Deken L. A. A. M. Westerwoudt wijdde het 27 Sep tember 1926 in. Het duurde echter niet lang voordat het gehele gebouw in ge bruik was; in 1928 waren er al 12 Broe ders en in latere jaren groeide dit aantal nog meer aan. De tweede overste Broe der Melchior, die in 1927 kwam, kreeg tot eerste taak het nieuwe huis te in stalleren. In 1929 kwam de derde overste. Broeder Seraphicus, in wiens tijd de Broeders meer en meer naar buiten gingen werken door het organiseren van tentoonstellingen en het geven van avon den, hetgeen later nog werd uitgebreid. Hij werd opgevolgd door Broeder Ste- phanus, die tot 1938 de leiding aan het Nagtzaamplein had. Na hem kwam Broeder Gonzaga, die onze zegsman „de man van de Voor zienigheid" noemde, omdat hij de zeld zame gave bezat om met iedereen, wie hij ook was, te kunnen omspringen. En dat was wel nodig in de oorlogs- en be zettingstijd, die hij in Haarlem beleefde. Tijdens de eerste oorlogsdagen in Mei 1940 verleenden de Broeders onderdak aan verschillende klassen van de paro chiële meisjesschool, die door de Neder landse sol .en was ,_ezet. Up mor gen van oe capitulaueaag i4 mei «.regen uer Broeders echter bericht, dat een van hun scholen eveneens zou worden bezet De soldaten brathten de St. Franciscus school gedurende de dag in gereedheid, doch 's avonds was het niet meer no dig: Nederland had gecapituleerd. Blijk baar moesten er toch soldaten komen, want al gauw kwamen de Duitsers een school vorderen. Ze waren blij, toen ze zagen dat de Nederlandse militairen de St. Franciscusschool voor hen in gereed heid hadden gebracht. Heel kort bleven de Duitsers, toen vertrokken ze weer zonder iets mede te delen. In Augustus 1940 namen de Broeders de school zelf maar weer in gebruik. En wonder bo ven wonder: ze hoorden er niets meer van! In September 1941 hing er weer een donkere wolk boven het complex van voor t 4.60 per maand. Alle reparaties vrt], Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, Tel. 12762 (Adv.) BIOSCOPEN: Rembrandt: Hallo Noord 777 (14 J.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Black Angel (IS 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Copacabana (18 j.), 2, 4.15, 7 én 9.15 u.; Frans Hals: De laatste etappe (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9 15 u.; City: San Antonio (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: „Het Edelambacht 1949". geopend in de week van 1017 uur en 's Zondags 1317 uur. Leffelaar: (Wagenweg 102): Tekeningen van C. A. B. Bantzinger, geopend in de week 1017 uur. „Het Luifcltje": Werken door Ton Hey- boer, geopend 1017 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 26 Juni tot 3 Juli waargenomen door: Th. A. Klink hamer, Koninginneweg 69, tel. 11.596: Grij seels en v. Hees, Lange Veerstraat 19. tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Hals plein 1, tel. 11180. ziekenvervoer: Firma Mathot, Grote Houtstraat 39, telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 25 Juni: Opening feestelijkheden 40 japr Grote Houtstraatvereniging; muzikale rondwande ling en daarna van 8 tot 10 uur concert op de Grote Markt. de Broeders. Er kwam een bnef met het verzoek om het Broederhuis in eigendom over te dragen aan de Rijksgebouwen dienst. De Staatspolitie zou zich in het huis gaan vestigen. De Broeders huurden en installeerden om op alles voorbereid te zijn in die tijd een klooster in Haar- lemmerliede, doch de bui ging gelukkig over. Er kwam eerst een bezoek zonder resultaat en vervolgens een brief, die de zaak verdaagde. Een ander vermeldenswaardig feit uit de afgelopen jaren is het bombar dement van de Amsterdamse Buurt op 16 April 1943. Huis en scholen kwa men er zonder schade af, doch in de onmiddellijke omgeving waren vele bommen ingeslagen. Urenlang hebben de Broeders de getroffenen op allerlei manieren bijgestaan en geholpen. Marechaussee, politie, enz., die voor afzetting en bewaking van de getroffen straten zorgden, namen in die tijd hun intrek in de St. Franciscusschool. Vele soorten mensen zochten in 1944 en 1945. de laatste oorlogsjaren onderdak bij de Broeders. Zij varieerden tussen mensen van de Luchtbescherming, onderduikers en Jeugdstormers. In de gymnastiekzaal aan het Teylerplein was maandenlang een centrale keuken gevestigd en velen zullen zich als zij dit lezen her inneren, dat ook zij de Broeders hebben zien scheppen uit de gaarkeukenbussen. Na de oorlog trok de B.S. in de school aan de Nagtzaamstraat. U ziet, juist de school, die aanstonds 25 jaar bestaat, was steeds het slachtoffer. Nog veel meer is er over deze veelbewogen oorlogstijd in verband met de Broeders te schrijven. Thans leven we alweer enkele jaren na dit alles, vele Broeders, die tussen de jaren 19401945 in Haarlem waren, zijn verplaatst en als opvolger van overste Gonzaga is gekomen Broeder Victricius, die de Broeders wel eens schertsend de „minister van wederopbouw" noemen. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat menigeen de Broeders veel dank ver schuldigd is. Ieder krijgt gelegenheid om van zijn dankbaarheid en medeleven blijk te geven bij het zilveren jubileum op 17 Juli. Vrijdag 1 Juli zal de heer W. H. Huy boom. Zaarienlaan 157. eer. kwart eeuw in dienst zijn van de f -ma Frans Per- quin. Hij is als jongste bediende in het bedrijf gekomen en verrichtte het zich uitbreidende werk in de loop der jaren op een dergelijke wijze, dat zijn benoe ming tot procuratiehouder volgde. Zo wel in de kringen van de detaillisten als in de industrie en bij de particuliere afnemers is de jubilaris bekend als een bedrijfsleider met bijzondere capacitei ten. Als zanger van het St. Liduinakoor heeft hij evenveel reputatie als in de kegelwereld. Op zijn feestdag zal hij van 45.30 uur bij Brinkmann recipiëren. Geslaagd voor het examen H.B.S.-A aan het Jac. P. Thijsse Montcssori- Lyceum te Overveen de heren M. Min- nesma, I. M. Philips en H. Schoo. Afge wezen geen. Maandag: 8 uur bestuur H. B. C. Dinsdag: 8 uur Laudate Dominum, 8 uur Missie Naaikrans, 8 uur Kath. Gemengd Koor, 8 uur R.K. Harmonie „St. Michael". Woensdag: 7.30 Damclub „St. Bavo Vrijdag: 6.30 Kath. Kinderkoor 7—10 uur vacantiebonnen innemen, 8 uur to neelrepetitie „Door Eendracht Sterk' De berekening in het door ons ge plaatste bericht, op Vrijdag 24 Juni, dat er 9 zetels aan de K.V.P. zouden zijn toegewezen, indien de stemmen van de lijst van v. Lierop op de K.V.P.-lijst wa ren uitgebracht is niet juist. Er zouden dan 8 zetels met een overschot van 122 stemmen zijn geweest. Het was voor de erfgenaam in Ne derland wel een prettige gewaarwor ding, dat hij maar liefst 9000 dollar erfde maar de moeilijkheid was toch wel het geld naar Nederland te krijgen zonder daar al te veel geld aan te verliezen. Doch in dat geval zou hij in strijd ko men met de diverse deviezenbepalingen. Een fabrikant uit Lisse echter wilde de man wel helpen en riep daartoe de hulp van een bioscoopexploitant uit 's-Gra- venhage. Deze laatste slaagde er inder daad in om 4500 dollar naar Zwitser land te krijgen, doch tenslotte kwamen dt manipulaties aan het licht. Zowel de fabrikant als de bioscoop exploitant hadden zich terzake van overtreding van de deviezenvoorschrif- ten voor de economische politierechter te verantwoorden. Beide verdachten ga ven daarbij hun lezing over het geval, doch hun verklaringen stonden soms lijnrecht tegenover elkaar. In zijn requisitoir wees de officier nog eens met nadruk op de ernst van een dergelijke overtreding en achtte hij-hier een flinke geldboete de juiste straf. Hij vorderde tegen de fabrikant een geld boete van f 7500.—. De Hagenaar hoor de tegen zich eisen een geldboete van f 15.000.—. - De verdedigers van de verdachte zet ten het geval nog eens duidelijk uiteen en verzochten de politierechter clemen tie te betrachten met hun cliënten. De politierechter wilde niet dadelijk vonnis wijzen en besloot volgende week schriftelijk uitspraak te doen. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg, tel. 300. Zoals wij reeds eerder berichtten, wordt van 8 tot 16 October een grote missietentoonstelling in Leiden gehou den onder de naam A.M.A. Tot mede werking hiertoe werden verschillende dekenaten opgeroepen, waaronder ook het dekenaat Noordwijk. Om de tentoon stelling goed te doen slagen is uiteraard een stevige financiële basis nodig. En hiervoor is o.a. de steun ingeroepen van diverse voetbalverenigingen die zonder uitzondering deze spontaan hebben toe gezegd. Zo zullen dan in het kader van de voorbereidingen een serie voetbal wedstrijden gespeeld worden, waarvan de opbrengst de missie ten goede zal komen. In die plaatsen, waar bovendien nog een katholieke muziekvereniging bestaat, heeft deze de toezegging ge daan om haar medewerking te verle nen. Bij alle sport zal dus de muzikale noot niet ontbreken, Van de wedstrijden die morgen ge speeld zullen worden, heeft §r ook een plaats in Noordwijk, waar S.J.C. de We- teringse Boys zal bekampen. De wed strijd begint 's middags om half drie Van de zijde van de K.N.V.B. is toestem ming ontvangen om in het gesloten sei zoen ten bate van de missie te voetbal len. Uiteraard wordt verwacht, dat velen morgenmiddag aanwezig zulleri zijn, waardoor zij een steentje kunnen bij dragen bij het slagen van de komende missie-tentoonstelling. De schietvereniging hield ook deze week weer haar wedstrijden om de wisselmedailles. De uitslag luidde als volgt. 1. N. Meiland met 98 ptn.; 2. G. Steenvoorden met 96 ptn. en 3 mevr. Lüschen met 96 ptn. JE Ej S Kathleen Ferrier in de titelrol van de opera „Orfeo", die gisteravond door de Nederlandse Opera te Amsterdam werd opgevoeiV.. De liefhebbers van revolvergevechten, veediefstallen en duels op de vuist kun nen deze week in City hun hart op halen, waar de film „San Antonio" draait. In deze film, die een première voor Haarlem is, krijgt de toeschouwer de harde strijd van de Wild-West voor gezet. De hoofdfiguren zijn de bekende Errol Flynn en Alexis Smith, die een stevig partijtje ten beste geven. 18 jaar. „Hallo, Noord 777", een spannende film, die in Rembrandt graait, verhaalt van een moord, dié in Chicago gebeurt. Een Pool wordt schuldig bevonden en tot 99 jaar gevangenisstraf veroordeeld'. Dank zij het speurderswerk van de jour nalist Mc Neal wordt de onschuld van de Pool na elf jaar bewezen. Geen bij zondere film, doch het uitnemende spel van James Steward als d'e journalist en de dikwijls kostelijke momenten zullen velen doen genieten van deze rake thriller. 14 jaar. Copa-Cabana, de show-film van Luxor, heeft in tegenstelling met andere dans-, kabaal- en grapjesfilms, die Amerika ons in leen geeft, een verhaal, dat nog zo mal niet is. Een impressario moet een lijstje hebben met beroemd heden, wil hij er „in" komen. Eén ster moet dan zowel voor „Carmen" als Fiffy, de chanteuse" doorgaan, waar door de nodige verwikkelingen ontstaan, die soms geestig zijn, maar ook wel eens vervelen. Allerhande Zuid-Amerikaanse dansen met de „Copa Girls" als middel punt, vullen het witte doek, waarbij de luidspreker voor muzikale illustratie zorgt en Groncho Marx voor de humor. 18 jaar. Met Peter Lorre, June Vincent eb Dan Duryea in de hoofdrollen presen teert Palace deze week „Black Angel", een film die draait om een moord'. Iemand zit daarvoor onschuldig in de gevangenis en wordt tenslotte ter dood veroordeeld. Zijn echtgenote voelt, dat hij het niet heeft gedaan en gaat met een vriend amateur-detective spelen. De laatste meters van de film laten zien. dat de „vriend" de moordenaar is. Wat er daarna verder precies allemaal ge beurt, is niet duidelijk. Overigens biedt het geheel spannende goed-verfilmdo momenten naast tamelijk langdradige stukken. 18 jaar. In het Frans Halstheater wordt de op do Venetiaanse Biënnale bekroonde Poolse film „De laatste étappe" vertoond. Wat de bezoeker in deze harde film te zien en te horen krijgt, is een ander lied dan de Hollywoodse dagdromen plegen aan te heffen. De vrouwenafdeling van Auschwitz is het thema en wie overweegt, dat deze schaduw van de werkelijkheid een nachtmerrie is op zichzelf, kan nagaan, hoe de realiteit moet geweest zijn. De ter.denz is duidelijk, dat niet de betalen hoofdzaak zijn, maar de slachtoffers, die de laatste étappe naar de vrijheid door worstelen. Het is geen verkwikkend schouwspel, maar wie de film heeft gezien en heeft ervaren wat duizenden gevangenen voor vrijheid en recht hebben overgehad, kan er geen spijt van hebben. (Boven 18 jaar). Maandag 27 Juni zal het R.K. Meis jeskoor „De Damiaatjes", bestaande uit leerlingen van het R.K. Meisjes-Ly ceum „Sancta Maria" te Haarlem, on der leiding van Leonie Molkenboer, een concert geven voor de Kath. Vrouwen beweging in Zaandam. Het muzikale gedeelte van de avond zal worden afgewisseld door een inlei ding over de verering van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand, patrones van de afd. Zaandam, waarvan die dag het feest wordt gevierd, te houden door de Eerwaarde Zuster Christiana Lied- meiier, rectrix van Sancta Maria. Het meisjeskoor „De Damiaatjes" verwacht men met het kinderkoor van dezelfde paam onder leiding van Jan Nibbering. Er bestaat gelegenheid tot inlevering van landbouwvacantiebonnen 1948 1949 op Dinsdag 28 Juni voor georga- niseerden, op Woensdag 29 Juni voor ongeorganiseerden in gebouw „St. Ba vo", Smedestraat 5, 's avonds van 7 tot 9 uur. Men wordt verzocht he.t bondsboekje mee te nemen. Alle katholieke dienstplichtigen, die vóór September op moeten komen, wor den op Zondagmorgen 3 Juli in het R.K. Militair Tehuis (Donkere Begijnhof 3, achter de kerk in de Jansstraat) ver wacht. De bijeenkomst vangt aan om tien mi nuten voor half negen (fietsenstalling vlak bij, brood voor ontbijt medene- men). Na een gezamelijke H. Mis voor eigen intentie worden er twee zeer in teressante lezingen gehouden. Maj ooi- Aalmoezenier Nijssen en Majoor Luif hebben hun medewerking toegezegd. Na afloop is gelegenheid tot het stellen van vragen. Geen toekomstige militair mag ont breken. Tot oprechte voldoening van iedereen verscheen H. M. de Koningin Vrijdag avond wederom (thans echter niet in gezelschap van Prins Bernhardin de Stadsschouwburg, ditmaal om de première van Gluck's „Orpheus" mee te maken. Als dat zo door mag gaan, dan zal het binnenkort gelukkig zouden we willen zeggen geen nieuws meer zijn de Koningin op haar gewone plaats in de schouwburg aan te treffen en haar tijdens de pauze in een foyer temidden van iedereen te zien. Zelfs nu reeds begon men er aardig in te slagen in die foyer nu net te doen of het gewoon was. Nu ja, het was er een tikje opvallend druk, maar wat moest het er ook anders zijn? Wat men dan te horen en te zien kreeg, was zoals altijd bij de Nederlandse Opera uiterst verzorgd met scenische, muzikale en speciaal vocale middelen. Er werd prachtig gezongen door de onvolprezen alt, dieKathleen Ferrier is, maar niet minder door Greet Koeman's verrukkelijke sopraan. Louise de Vries stond niet geheel op diezelfde hoogte. In de eerste plaats zingt zij te veel tegenwoordig. Aan haar veelvuldige „Manon"-voorstellingen alleen al heeft zij de handen vol. In de tweede plaats is haar manier van zingen niet brandschoon, zoals men reeds eerder moest vaststellen. Maar in de reine zangkunst van de klassieke Gluck valt dit sterk op. Verder had men een orkest, dat onder Monteux' hand werkelijk een orkest mag gaan heten, al moet men hopen, dat het nu ook nog klankdifferentiatie, souplesse en echte welluidende pianissimo zal krijgen. En wat de decors en de cos- tuums van Nicolaas Wijnberg betreft, die waren rijk en vaak zeer prachtig, maar soms toch niet smaakvol, doch daarmee naderen we andere en zeer gewichtige vragen, die bij een Gluck-opvoering aan de orde komen. Men moet voorop stellen, dat men bij elke uit- en opvoering van muziek, die meer dan één tot anderhalve eeuw oud is voor de opera geld dit in bijzon der sterke mate in problematiek ver zeild raakt, waar men practisch nooit meer geheel en al uit komt. Uitvoerings- practijken zijn daarvoor te veel vèran- derd, smaken hebben zich grondig ge wijzigd, de conventie van het concert en theaterbedrijf van eeuwen geleden, waarop zo'n oud stuk dan toch ge schreven was, is vervangen door de con venties van onze eigen tijd. Conventies echter maken kortzichtig. Nadat men alle objectieve historische gegevens be studeerd heeft, is men nog niet aan een levende herschepping toe. Men zal zich moeten laten doordringen van de stijl van zulk een muziek, van haar karakter en haar psychische structuur en als men zich die heeft eigen gemaakt, dan zal men met inachtneming, of liever met persoonlijke verwerking van de voor naamste historische gegevens kunnen beginnen aan een herschepping, welke Onder de kop „Een bespotting van de organisatie", schrijft het Weekblad voor Bloembollencultuur over de jaarverga dering van de Vereniging ,,De Tulp". Op deze vergadering bleek, dat enkele leden buiten het bestuur om, zonder ook de juiste toedracht aan het hoofd bestuur der Algemene Vereniging mede te delen, naar Den Haag zijn geweest om daar een door die heren ontworpen teeltregeling te bespreken. Deze rege ling is door het Rijk overgenomen. De schrijver van net artikel vraagt zich nu af: waar halen leden van een organisa tie de moed vandaan om met de over heid een regeling te bekokstoven? Waarom leent de overheid het oor aan een kleine groep belanghebbenden, die zich misschien moeilijk van eigenbaat kunnen losmaken, en wendt zij zich niet tot de organisatie? Dit is immers een woord, dat bij elk regeringsbesluit als het ware in de mond bestorven ligt. Nu blijkt, dat afzonderlijke personen of groepen van belanghebbenden inder daad in de gelegenheid zijn invloed uit te oefenen in Den Haag bij het vast stellen of wijzigen van verschillende maatregelen, acht de schrijver van het artikel het de hoogste tijd, dat de hele sanering aan de kapstok wordt gehan gen en dat, zoals op de vergadering werd opgemerkt, „iedereen voortaan zijn eigen broek ophaalt". (Noot van de redactie: dr. Verhage is oud-voorzitter van de Algem. Vereni ging van Bloembollencultuur, en thans adviseur van de regering. Hoe denkt deze over dit verloop?) De Zondagsdiensten woorden waar- genoomen door dr. J. Reurink, Aer- denhouts Duinweg 2. tel. 26035; dr. J. Laeijendecker. Raadhuisplein 9. tel. 28103; dr. A. G. Degenaar. P. de Hoogb- straat 11 tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster G. S. v d. Hoek, Heemst. Dreef 158 tel 29464. Geopende Apotheek; Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98. tel. 28197; Aerdenhout Apotheek Zandvoortselaan 164. tel 26772. Reeds vandaag wordt in onze gemeen te de anjer-collecte gehouden ten bate van het Prins-Bernhardfonds. Gelijk men weet heeft dit fonds ten doel mede te werken aan de geestelijke verheffing van ons volk, waartoe het financiële steun verleent aan instellingen, die het cultureel belang dienen. Mocht gij u nog niet voorzien hebben van het bekende anjerembleem, thans ook bij de bloemenhandelaren verkrijg baar, doet het dan alsnog onmiddellijk, want de dag neigt tan einde! Niet alleen moogt gij het dagenlang dragen (tot en met de 29ste Juni), maar zelfs wordt u daarom verzocht! die naam ook verdient, omdat zij de levende, muzikale ziel van het werk vrij maakt. Aangenomen, dat consequentie op zich zelf een deugd is, moet men de voor stelling de deugd der consequentie in hoge mate toekennen. Zij rammelde sti listisch niet. Muzikaal was zij even recht gesneden door een dirigent, die, alles in zijn knapheid beheersend, maar recht toe recht aan sloeg, maar mij geen seconde de lyriek en de poëzie, jawel de Duitse poëzie van Christoph Willibald Gluck wéiar heeft kunnen maken. Want even zeer als Offenbach, naar ik meen, Frans, althans Parijs is geworden, zo is Gluck in zijn wezen Duits gebleven. Zijn vor men zijn liedvormen, zijn „approach" tot de opera is die van de lyricus en zeker niet van de dramaticus, zijn ontroeringen zijn van contemplatieve natuur en niet actief, zijn psychologie is ongecompli ceerd op het naïeve af, zijn geest richt zich niet op interessante poses en ver wikkelingen. Zijn hele opera-reformatie is hem ingegeven door de drang naar hartelijke belijdenis van de waarheid van het gemoed, die hij zoekt achter en door de verschijnselen, die hem in hun magische, bezwerende formele werke lijkheid gestolen kunnen worden. Deze allerpersoonlijkste karakteris tiek van Gluck is miskend in deze voorstelling. Zijbrak slechts inciden teel enige malen door, zoals in de Ha- des-scène, zolang men het koor niet zag, doch de stemmen slechts uit lu gubere spelonken hoorde klinken. Zij kwam nog het sterkste aan de dag in het grote tafereel van Orpheus en Eurydice, dank zij deze bloeiende en verrukkende zang, van Koeman en Ferrier, waar zelfs Monteux' monu mentale maarschalkstaf voor moest zwichten. (Adv.) De lieve, warme zon had gistermid dag een grote schare zomerklan- ten naar het terras gelokt. Voor ééi> kopje thee een gebruind hoofd of been kan men ook geen prijs noemen. Maar al wilden de zonners gratis op het terras zitten, dan moesten we dat toe juichen, want het terras maakt de Grote Markt en dus de stad en haar betekenis. Eigenlijk moesten er ook op het midden-trottoir stoelen staan om de vreemdeling terwille te zijn. Op alle i grote pleinen in de buitenlandse steden staan prettige, karaktervolle of oud- j bakken banken en de vreemdeling (maakt er een graag gebruik van. Kun nen wij niet concurreren? Voor de .Nachtwacht" gaat men zitten en waar- ;om zouden onze gasten het niet doen voor het Stadhuis, de Vleeshal en de (Hoofdwacht? Is het voor Lout je niet gezellig om in de zomer wat druk kou tend gezelschap te hebben? Ik sprak er over met een terras-ge noot. De man kon niet ernstig zijn, (want hij was zo enthousiast voor het 'banken-plan, dat, hij op de spitsuren stadgenoten in de kledij van Laurens Coster's tijd op de Markt wilde laten flaneren. Mij leek dat helemaal over bodig, omdat de Haarlemse vrouwen bekend zijn om haar schoonheid Vrijdagmorgen hebben op het departe ment van Sociale Zaken te Den Haag, de Belgische minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, de heer L. E. Troclet, en de Nederlandse minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, twee accoor den ondertekend, welke uitvoering ge ven aan het op 29 Augustus 1947 tus sen België en Nederland gesloten ver drag betreffende de toepassing der wederzijdse wetgeving op het punt der sociatte verzekering. Deze uitvoerings regelingen betreffen de kinderbijslag regeling en de ziekengeld- en zieken fondsverzekering. Bij het begin van de gistermiddag ge houden zitting der Tweede Kamer heeft de voorzitter de ramp met de „Roer mond" herdacht. Mr. Kortenhorst zeide, dat deze ongelukkige gebeurtenis niet alleen de familieleden der slachtoffers treft, maar een nationale ramp is. Niet op de laatste plaats verwijlen onze ge dachten bij de ouders van gezagvoerder Plesman. Wij geven de vader de ver zekering, dat het vertrouwen m de Ne derlandse luchtvaart door dit rampzali ge gebeuren niet geschokt is. Hem en zijn levenswerk zullen wij blijven steu nen in goede en in kwade tijden. Minister Joekes betuigde namens de regering zijn medeleven. Hij zeide, dat deze ramp speciaal de aandacht vestigt op de grote diensten, welke bewezen worden door hen, die de verbinding, in het bijzonder met Indonesië, dikwijls met gevaar voor hun leven, onderhou den. KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis). MAANDAG fam. he ren 8 u. DINSDAG congr. meisjes 7 u. WOENSDAG congr. jongens 7 u.: biech ten 6.307.30 u., waarna H. Uur. VRIJ DAG gez. H. Mis 7.25 u. H. JOZEF (Jansstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.45, 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; Lof u. MAANDAG 7.30 uur congr. heren. DINSDAG 7 u. congr. meisjes jun. 7.45 congr. jongedames. WOENSDAG 7 u. congr. jongens; Lof 7.30 u. DONDERDAG biechten 5—6.30 u. en 7—8 u. VRIJDAG gez. H. Mis 7 u.; 7.30 u. Lof. ZATERDAG biechten van 56.30 en van 79 u.; 7.30 u. Lof. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne) ZONDAG H.H Missen 6.15, 7.30,, 9 en 10.30 (Hoogmis). Lof 7.30 u. DONDER DAG biechten 78 u. VRIJDAG gez. H. Mis 8 u.; Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten van 58.30 u. Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (PI. Geloofsbelijdenis) 10 30 en 11.45 u. PI. hernieuwing Doop beloften 4.30 u. DINSDAG congr. meis jes 7 u.; congr. jongedames 8 u. DON DERDAG biechten 7 u.; H. Uur 7 u.; Lof 7.30 u. H. Fam. dames 8 u. VRIJ DAG gez. H. Mis 6.30 u. ZATERDAG biechten 4.30—8.30 u. Lof 7 uur H. ANTONIUS VAN PADUA (Nwe Groenmarkt) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) en 10. 11 en 12 uur; Lof 7 uur. DINSDAG en WOENSDAG Lof 7.30 uur. DONDER DAG biechten 6—7.30 u. H. Uur 7.30 u. VRIJDAG gez. H. Mis 7.30 u. Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten van 4—9 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg. ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30' (Hoogmis) en 12 u Lof 7 u. MAANDAG congr. meisjes 7 u dames 8.15 u. DINSDAG Lof 7.30 u, WOENSDAG Lof 7.30 u. DONDERDAG biechten 7.30—9.30 u. VRIJDAG gez. H Mis 7.30 u.; Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten van 5-7 en van 7.309.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 730, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7 uur MAANDAG H. Fam, dames 8 u. DINS DAG Mariagarde 7 uur. DONDERDAG biechten 58 u. Lof 7.30 u. VRIJDAG gez. H. Mis 7.30 u.; Lof 7.30 u. ZATER DAG biechten van 5—8 uur. H.H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 uur (Hoogmis) en 11 uur; congr. jongens 12.15 u. Lof 7 u. DINSDAG Lof 7.30 u.; congr. meisjes sen. 8.15 u. DONDERDAG biechten 6—8 u. Lof 7.30 u. VRIJDAG gez. H. Mis 7 45 u.; Lof 7.30 u. ZATERDAG biech ten van 5—8.30 uur. Lof 7.30 uur. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 7 uur Lof. MAANDAG H. Fam. dames 8 uur. DINSDAG congr. dames 8 uur. DON DERDAG biechten 6—7.30 u. VRIJDAG gez. H. Mis 7.45 u. Lof 7.30 u. ZATER DAG biechten van 59 uur. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloemen- daal) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. MAANDAG congr. heren 8 uur. DINSDAG congr. jonge vrouwen 8 u. WOENSDAG congr. jongens 7 uur en jongemannen 8 uur. DONDERDAG biechten 78 u.; H. Uur 910 uur. VRIJDAG gez. H. Mis 7.45 u.; lof 7.30 u. ZATERDAG biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 (Hoogmis); Lof 6.30 uur. DONDERDAG biechten 7—8 u. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5.30 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN (Overveen) ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur; Lof 7.30 uur. MAANDAG congr. heren 8 uur. DONDERDAG biechten 46 u. en 7.30 8.30 uur. VRIJDAG gez. H. Mis 7.30 u. Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4 tot 8 uur; Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer denhout) ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 4 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur, waarna K. A. jongemannen. DONDERDAG biechten 58 u. VRIJDAG gez. H. Mis 7.30 u. Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. O. L. VR. HEMELVAART (Heem stede ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. MAANDAG congr. meisjes sen. 8 u. DONDERDAG biechten 5—6.30 u.; con gregatie dames 8 u. VRIJDAG 7.45 uur (gezongen H. Mis); lof 7.30 u. ZATER DAG biechten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. H. AGATHA (Zandvoort) ZON DAG H.H. Missen 7, 8.30 en 10 uur (Hoogmis); Lof 7 uur. DONDERDAG biechten 68 u. VRIJDAG gez. H. Mis 7.30 uur, lof 7.30 uur. ZATERDAG biech ten van 5 tot 9 uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 9.30 uur (Hoogmis); Lof 7.30 uur. DONDERDAG biechten 6—7 u. VRIJDAG gez. H. Mis 7 u.; Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 7.30 uur; Lof 7.30 uur. H. BAVO (Heemstede) ZONDAG H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 uur (Hoog mis) en 11.30 uur; Agnescongr. 12.15 u- Lpf 7.30 uur. MAANDAG H. Fam. heren 7.30 uur. WOENSDAG Managard ouderen 7 u.; congr. jongemannen 8 DONDERDAG biechten 6—8 u.;7— H. Uur. Lof 7.30 uur. VRIJDAG ge H. Mis 6.45 u.; Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten van 5 tot 6 en van 7 tot 9 Lof 7.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2