Stad werd een vesting, maar bouwt opnieuw DE WERELD ROND DELFTSCHE SLAOLIE S- I I I 1 f g Tweede Kamer achter de verplichte werkloosheidsverzekering m r Goed Appelsap is Toen dokken zonken de zuinigste, de beste! Unificatie sociale wetgeving bepleit n.v.BREEMENsC° Indeling najaarsbeurs Utrecht Internatio breidde activiteit aanzienlijk uit Ontruiming van Maguwe w In Ui€ CONTANTE BETALING SLEUTEL WEG? Omvangrijk buitenlandse inzendingen j glas: teat eens 9n Ij appel teas schelp HERINGA WUTHRIGH Maakt Partai Murba moeilijkheden lekkergezond en fris! ZATERDAG 25 JUNI 1949 PAGINA 5 VIJFTIG JAAR RIJKSVISAFSLAG Bunkers voor schepen Herbouw in tempo PRIJSHOUDENDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Couden ring in een CALVE PUDDING CALVE SAUS DELFIA CALVE CUSTARD CALVE TOMATEN KETCHUP DELFTSCHE FRISSE Sociale lasten soms al 38 pet van loon DE SLEUTELSPECIALIST' HUISBRAND OLIE VOOR KANTOOR VERWARMING Alle onderdelen droegen lot resultaat bij JOHNSON OLIEBRANDERS U kunt niet beter drinken enbeslist niet fijner genieten! Vul Uw glas met het beste van de appel! Met appelsap! Een kostelijk drinken, dat heel de mens verkwikt en U met nieuwe energie laadt. Zonder een gram overdrijving: een oergezonde drank, die volmaakt smaakt en waarin de zuivere appelsmaak domineert. Maarvraag een góéd merk! ei**1! el>* in. Toen op 14 Mei 1940 de Engelsen de beide droogdokken in de Vissershaven van IJmuiden lieten zinken, lagen de drie nieuwe scheepshellingen, bijna vol tooid, verlaten: de afbraak was begon nen, De donkerste bladzijden in de ge- c.dedenis van het Staatsvissershaven- bedrijf en van IJmuiden gingen geschré ven worden De stad en alle bedrijven schenen ten dode gedoemd. Het staatsvissershaven- bedrijf moest steeds verder van zee en haven wijken, kwam tenslotte met het gehele personeel bij de rijkswaterstaat te Haarlem terecht. Een eenvoudige op somming geeft het relaas van veel ellen de weer: in Augustus 1942 werd de maxi mumprijs voor vis vastgesteld want steeds nog waagden zich schepen op zee dan kwam de verordening van vis door de Duitse weermacht, de bouw van de S. en IJ-bunker in de Haring haven. De handel was geheel aan ban den gelegd, maar ook de rederij had 't heel moeilijk. Schepen waren naar Engeland uit geweken, anderen door de Duitsers gevorderd. Gasgeneratoren moesten de motor-vaartuigen voortdrijven en herhaaldelijk werden uitvaarverboden afgekondigd, tenslotte moest de vloot naar Delfzijl vertrekken. Zwaar werd intussen de gehele be volking getroffen door de evacuatie. In de eerste oorlogsjaren beperkten de luchtaanvallen op de haven en de daar-' in liggende Duitse marine-vaartuigen zich tot kleine storingsaanvallen, die be trekkelijk geringe schade veroorzaakten, maar in 1944 werd het havengebied door verschillende zware bombarde menten getroffen, kaden- en oever voorzieningen, bestratingen, rioleringen, kabel- en buizennet werden zwaar be schadigd. Hal A en B werden geheel ver woest, hal C en D. kregen voltreffers, het administratiegebouw werd zwaar be schadigd. Ook in 1945 hadden nog ver schillende bombardementen plaats, vooral op de bunkers in de Haringha ven. De chaos, die op de haventerrei nen en in oud-IJmuiden heerste werd nog groter. Zo was de toestand van IJmuiden en het Staatsvissershavenbedrijf, toen de bevrijding kwam. Een desolate puin hoop, erger dan men kan beschrij ven was overgebleven van de stad aan de zee We schrijven een verhaal bij een gou den jubileum en het scheen niet prettig te zullen lopen. Maar vier jaar zijn ver streken sinds de vijftiende Mei 1945, vier jaar die met één woord kunnen worden getypeerd: wederopbouw. Onmiddellijk na de bevrijding is men met de krachtige hulp van de rijkswa terstaat begonnen met puinruimen, het herstel van kaden, wegen, waterleiding en electriciteitsnet. Op 1 October 1945 begon men reeds met de bouw van een nieuwe vishal, die in Aug. 1946 in ge bruik werd genomen. Wrakken werden gelicht. Van de zeer beperkte kaderuim te werd een belangrijk deel afgestaan aan de Mijnenveegdienst van de Kon. Marine, wat de taak van het haven personeel bemoeilijkte. Omvangrijke herstelwerkzaamheden werden aan vis- hallen C en D uitgevoerd, pakhuizen ge bouwd, baggerwerkzaamheden verricht, beschoeiingen van stalen dam, planken gemaakt, waarvan de laatste aan de Zuidzijde dezer dagen gereed komt. Dok I werd gelicht, in 1946 was het weer in bedrijf. Dienstwoningen met bijgebou wen voor 't personeel kwamen gereed. Voor de IJ-bunker is een grote kade muur van 250 meter in wording. Een korte opsomming van de herbouw van het staatsvissershavenbedrijf, tevens van de stad aan de zee. Vijftig jaar liggen nu in de boeken verankdrd. De kleine ranke schepen hebben hun grote opvolgers gekend, dat is noodzakelijk. Uw brandstoffenhandelaar is geen bankier; ook hij moet contant betalen. Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en omstreken AMSTERDAM, 24 Juni 1949 Ofschoon de koersverschillen' niet groot waren, was de stemming op de aandelen markt heden wederom geanimeerd. In de meeste afdelingen konden de fondsen zich op het vorig slotniveau handhaven. Een flinke belangstelling bestond voor aand H.V.A. op geruchten omtrent de uitke ring van een interim-dividend van 3 pet. In sympathie hiermede konden ook de meeste overige cultuurwaarden na een iets zwakkere opening later in koers ver beteren. De scheepvaartmarkt bleef goed prijs houdend Aand. Kon. Olie fluctueerden tussen 299 en 299%, op welke laatste prijs de markt werd verlaten. Van de overige interna tionale waarden sloot Unilever iets luier, doch Aku en Philips konden nog iets in koers verbeteren. De staatsfondsxmarkt was hier en daar een tikje luier, ook voor de dollarlening. (Ntet-officlële Koersen) 1 bloei en neergang doorstond de visserij te IJmuiden, maar altijd werd energiek aangepakt. Deze vijftig jaren vormen het helden epos van Hollandse moed en kracht, van Hollandse durf en ondernemingsgeest, van de liefde van de visserman voor de zee. of die zijn arbeid beloond of niet. Telkens gaat hij weer. En achter hem groeide een stad, groeit opnieuw een stad, terwijl hij met de Vios op zee zit, bouwt zijn buurman de huizen en ge bouwen, die IJmuiden groot maken. Een nieuwe vijftig jaar ligt open voor de rij ksvisafslag en voor IJmuiden; moge ook deze een epos vormen van het bes te wat Nederland heeft. 3% NederJL 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. bischr. Grtbk 1946 3 pCt Nea Handel Mi) eert. A.K.Ü. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever eert Ned Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Boll. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie V .A. Dell Mij eert Vorig slot 99« 98A 98A 97% 151 167% 107% él 149 146% 179 263% gl 265b '230 ft 29.9% Eb 136% 144% 121% 160 %gb 154 %gb 149% Slot 24/6 100 gl 97!} 98% 98 gl 152 169 109gb 151.% 146 180 262% 231% 299% 135% 144% 122% 162 gl 158 150% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Pjorth American Co. gadio Corp fwpublic Steel ghell Union Oil southern Pacific Southern Railway fidewater U-S. Steel 24/6 26% 24% 46% 34% 35% 10% 43% 49% 18% 10% 17% 32% 35% 28 20% 21% 23/6 26% 24% 46% 34% 54% 10% 49% 17% 10% 18% 33 35% 27% 20% 21% Een dertien-jarig meisje uit Schie dam was enkele dagen geleden op het strand van Hoek van Holland schel pen aan'het zoeken. Zij vond ook een gesloten schelp, maakte die open en vond een wit-gouden ringetje, 18 karaats, met brillant. Het meisje is er mee naar huis gegaan, heeft het papa getoond en toen deze zich bij een deskundige overtuigd had van de waarde van het kleinood, heeft hij de politie te Hoek van Holland ver wittigd. Deze is nu bereid inlichtin gen te verschaffen aan degeen, die meent eigenaar of eigenares van de ring te zijn. De geallieerde contröleraad voor Oostenrijk heeft gisteren de wet op de deze herfst te houden nationale verkie zingen goedgekeurd, maar handhaafde de controle op formatie van nieuwe po litieke partijen. Op slechts zestien km. afstand van Hongkong zijn gevechten uitgebroken tussen Chinese communisten en Nationa listen. Het kabinet van Uruguay is gisteren afgetreden, daar het congres de finan ciële politiek der regering „censureert". Radio Moskou meldde gisteravond, dat Sir David Kelly, de nieuwe Britse am bassadeur in Rusland, in Moskou was aangekomen. De waarnemende Bulgaarse premier, Vassil Kolarof, heeft in een artikel in het communistische blad Rabotnitsjesko Delo gezegd, dat prémier Dimitrof het Centraal Comité en het Politieke Bureau van de communistische partij blijft lei den en adviseren, aldus meldt Radio- Sofia. Gisteren zjjn in de synthetische olie- fabriek „Paraffin Werke" in Dortmund gevechten uitgebroken tussen fabrieks arbeiders en ontmantelingsploegen. De Britse ambassade te Kanton is gisteren officieel verzocht de Britse schepen te waarschuwen de communis tische havens te verlaten, welke liggen binnen het gebied van de blokkade, welke de nationalisten Zondag zullen instellen. .WEKEN CALVtf I I heerlijk en voedzaam dessert maakt sla mals en smakelijk 100% vet, licht verteerbaar vi# efivj. "n romige toespijs verhoogt de smaak van elk gerecht 'n tractatie met veel variatie I Bij de wisseling der stukken is im mers de materie van verplichte wacht geld- en werkloosheidsverzekering met haar vele sociale technische haken en ogen grondig doorgewerkt en het vóór- overleg van de Kamercommissie met de ministers van Sociale Zaken en Finan ciën heeft reeds vooraf een tweede no ta van wijzigingen opgeleverd, waarin tegemoet gekomen is aan het verlan gen om bij de lastenverdeling voor de werkloosheidsverzekering niet werkge vers en -nemers en het Rijk elk een derde te doen dragen, doch de bij drage van het Rijk op vijftig pet. te stellen en verder een vierde zowel ten laste van de werkgevers als van de werknemers te brengen. Een vrucht baar resultaat, door meer dan een spre ker met waardering begroet, doch een belangrijk deel van de strijd was hier door reeds buiten de vergaderzaal ge streden. Bleef dan vooral voor de heer v. d. Bom het bezwaar tegen de lastenverde ling bij de wachtgeldverzekering, waarvoor de socialistische afgevaardig de in eerste instantie wil aankloppen alleen bij de werkgevers en als tweede verlangen, dat bij overschrijding van een bepaald werkloosheidspercentage het werkloosheidsfonds zal bijspringen. Het wetsontwerp opent daartoe in ar tikel 43 de mogelijkheid, doch de heer v. d. Bom zou hier explicite een zeker percentage genoemd willen zien. Deze beide desiderata werden nu ook weer niet zo onverbiddelijk gesteld, dat de P. v. d. A.-spreker, zo hij geen gehoor mocht vinden, zijn steun aan het wets ontwerp zou onthouden. De heer Andriessen gaf aan de las tenverdeling in ae wachtgeldver zekering wel het fiat van zijn fractie. Een moeilijkheid zag hij in de positie van de bedrijfsvereni gingen, die het risico der wacht geldverzekering zullen dragen (voor de werkloosheidsverzekering doet dit het algemeen werkloosheids fonds), waarmede de indeling van de P.B.O. wordt doorkruist. En voorts sprak hij het woord, dat deze middag onvermijdelijk gesproken moest worden: een vraag om unifi catie van de sociale verzekeringen de administratieve rompslomp begint de bij al deze regelingen be trokkenen over het hoofd te groeien. De sprekers na hem hebben deze roep herhaald. Tenslotte kondigde de heer Andriessen enige amendementen aan, welker tekst men nog wachtende is. De rede van de heer Stapelkamp maakte duidelijk, dat ook de anti-revolution- nairen achter dit wetsontwerp staan, doch critiek op de onderdelen hebben. En hiermede kan men wel de 'nhoud van de vijf speeches, welke deze middag gehouden werden, samenvatten: over tal van detailpunten, welke bij deze be langrijke" voorzieningen op zichzelf toch ook weer van primaire betekenis kun nen zijn, vielen voor de deskundigen opmerkingen te maken, doch wij moeten er aan voorbijgaan, op straffe van dit verslag onleesbaar te maken. Het be langrijkste bezwaar van de heer Stapel kamp richtte zich tegen de gedifferen tieerde uitkering, welke ook de hèer v. d. Born niet kon behagen; het wets ontwerp stelt zowel voor de wachtgeld als werkloosheidsverzekering een uitke ring van zestig tot tachtig pet., variërend al naar gelang leeftijd, burgerlijke staat en kostwinnerschap van de werknemer Mevr. Fortanierde Wit (VVD) Kwam met een becijfering, dat bij de bouw vakaannemers de kosten van de sociale voorzieningen voor de werkgevers al meer dan 38 pet. van het loon zouden bedragen, exclusief de pensioenverzeke ring en wat er na invoering van de werkloosheidsverzekering nog hij gaat komen. Ook zij steunde het wetsont werp, doch pleitte bijzonder voor de kleine zelfstandigen, die wel moeten meebetalen voor hun personeel maar zelf in sociale onzekerheid blijven ver keren. Dit werd nog eens onderstreept door de heer Krol (CH), die een amendement aankondigde, dat de minister niet zal binden, maar beoogt bij deze mensen zelf het gevoel van onbehagen weg te nemen. Met enige nieuwsgierigheid wacht men af, hoe de geachte afgevaardigde dit gaat inkleden. De kleine zelfstandigen vormen een1, wat sociale voorzieningen betreft, moeilijk onder te brengen groep en de regering schijnt hier een afzon-' derlijk toepasselijke oplossing te willen vinden. Met deze vijf redevoeringen kan minister Joekes tot Dinsdag vooruit; men zal dan ook nog horen, wat de communisten tegen dit wetsontwerp gaan inbrengen. Vermeld zij nog, dat de Kamer deze middag aan de heren Goedhart en Ver meer toestemming gaf om op een nader te bepalen datum vragen te stellen over het militaire optreden In Indonesië, over repatriëringsplannen en demobili- satievoorzieningien. lange veerstraat to TEL. 11493 (Adv De beruchte antï-kathblieke, anti-Joodse en negerhatende Amerikaanse organisatie de Klu KlUx Klan is dezer dagen in de stad Atlanta (Georgia) met een aantal nieuwe leden uitgebreid. Dr. Samuel Green, hét hoofd (Grand Dragon) 'van deze „secte" rechts met een zwaard in de hand installeert de gemaskerde candidaten. HAARLEM TEL 17270 N# De Agrarische afdeling, die op de Najaarsbeurs een oppervlakte zal be slaan van niet minder dan 10.000 M2, is thans definitief ingedeeld. De grote nieuwe hal van 2.200 M2, de Canadese vliegtuigloods, die in het voor jaar aan de bestaande Jaarbeursgebou wen kon worden toegevoegd, zal in zijn geheel ter beschikking worden gesteld van de ditmaal zeer talrijke deelnemers in de groep „Werktuigen en machines voor de zuivelindustrie". Voor de kleinere landbouwwerktui gen en gereedschappen zullen twee hal len worden gereserveerd, waarin tevens de afdelingen Bestrijdingsmiddelen, Boomkwekersproduoten, Zaaizaden en Een Amerikaanse moeder, wier ,zoontje niet lopen kan, besloot hem toch eens wat meer van de wereld te laten zien dan Jacksonville in Florida, hun woonplaats. Daarom vatte ze het eigenaardige plan op hem in een kruiwagen naar.... Detroit, 1600 km. verder, te rijden. (Achter op de fiets was 't ons inziens beter gegaan, ofschoon het ook dan nog wel wat vermoeiend zou zijn geweest.) De Internationale Crediet- en Han delsvereniging „Rotterdam" boekte over 1948 een exploitatiesaldo van f '27 437.979 (18.370.512). Na aftrek van onkosten, af schrijvingen enz. resteert een netto winst van f 6.226.530 (4.303.775). Voorge steld wordt Meruiteen bedrag van f 813.500 -,(toe te voegen aan- de sta tutaire reserve en f2.699.493 (350.000) aan de extra-reserve. Van het overblij vende kan dan, zoals wij reeds 23 Juni j.l. publiceerden, een dividend worden uitgekeerd van 9 pel., waarvan 6% pet in aandelen en de rest in contanten (Vorig jaar onveranderd). In haar verslag merkt de directie o.m op, dat de resultaten van de exportaf deling te Rotterdam tot voldoening stem den, evenals het resultaat der producten zaken. Door de goederen schaarste ener zijds en de grote zwevende koopkracht anderzijds is het prijspeil in Indonesië tot ongezonde hoogte' gestegen. Slecht# een ruimere goederen voorziening en een daling van dé rijstprijzen kunnen, naar de mening van de directie, hierin slechts verbetering brengen. De moei lijke deviezenpositie was oorzaak, dat de importhandel ook dit jaar weer sterk aan banden werd gelegd. Niettemin stemden zowel de omzetten als de resul taten tot tevredenheid. Het aandeel van de mij. in de export van Indonesië nam dit jaar weer toe. De cultuurbelangen van de mij. staan ieder voor f 1.te boek Van een vijf tal cultuurondernemingen waar.n de mij. geïnteresseerd is, werd nog niets vernomen. De andere ondernemingen waren voor een deel weer in exploita tie, terwijl op andere de opruimingswer- ken nog in volle gang zijn. De troebelen in China waren oorzaak dat te Tientsin en Shanghai het zakenleven practiscb tot stilstand kwam. Het kantoor te Hong kong kan op 'n bevredigend jaar terug zien. In Japan was het inschakelen van particuliere handelshuizen nog niet HAARLEM CENTRALE VERWARMING (Adv.) Het vliegveld van Djocja, Maguwa, zal 28 Juni tussen 16.00 en 17.00 wor den ontruimd en de Volledige ontrui ming zal op 30 Juni zijn voltooid. De sultan wordt van de ontruiming van ieder gebied tweemaal 24 uur tevoren In kennis gesteld. De 'terugtrekking van de Nederlandse troepen uit de residentie Djocja. ge schiedt in fases, opdat de sultan de ge legenheid heeft wet en orde te hand haven en opdat het ontstaan van een gezagsvacuüm wordt voorkomen. De republikeinse polte staat onder bevel van de vroegere hoofdcommssars te Djocja, Sosrodanu Kusumo. de zeide, dat er de meeste moeilijkheden te vre zen zijn van de Partai Murba. wier aanhang de laatste tijd stérk vermeer-, derd is. Over de overgave van de ^'iele diensten in de residentie, deele reWdent Lyklama mede, dat de overdracht van de meeste diensten reeds is geregeld. Op de ochtend van de dag, waarop de laatste Nederlandse troepen Djocja ver laten, zal hij de sleutels van de gebou wen overhandigen aan de repuglikeinse commissie van overdracht. Wat er ge beuren gaat met de Republikeinse amb tenaren, die op enigerlei wijze met de Nederlanders hebben samengewerkt, is nog niets bekend. mogelijk. Niettemin werden in Tokio en Osaka op bescheiden voet kantoren ge opend. De exportmogelijkheden voor de Amc rikaapse .kantoren waren,tengevolge van hgt tèkgrt aanjdóilars nCCf vrijwel de) gehele wereld beperkt. De product- zakën wafer: winstgevend, zodat he1 resultaat van de jonge Amerikaanse ves tigingen niet onbevredigend was De totale omzet van de mij. bedroeg ca. f 330 mil. tegen f 160 mill, in 1947 i Pootgoed een plaats zal "worden toege- wezen. Op de open terreinvakken zal ditmaal een interessante collectie machines, werktuigen en andere hulpmiddelen voor de land- en tuinbouw worden uit gestald. Het middenterrein wordt voornamelijk gereserveerd voor de Nederlandse in dustrie, terwijl ook de Vakgroep Smede rij een gedeelte van het middenvak zal inrichten. De overige terreinvakken zijn ver huurd aan deelnemers, die vnl. met buitenlands materiaal ter beurze zul len verschijnen. Deze groep heeft een grote omvang en telt o. m. talrijke fir ma's uit België, Duitsland, Zwitser land. Engeland. Frankrijk, Verenigde Staten, Hongarije en Denemarken. Voorts zullen eer. aantal Hongaarse en Belgische fabrikanten elk met een collectieve inzending landbouwmachines en -werktuigen uitkomen. Het spreekt vanzelf, dat ook het ma teriaal voor de tuinbouw een vooraan staande plaats in zal nemen terwijl ook de pluimveehouders ongetwijfe'd een leerzaam bezoek kunnen breng n aan de afdeling waar voor hen interes sant materiaal te zien is. Voorts moeten worden genoemd tal rijke veegeneesmiddelen, bestrijdings- «n ontsmettingsmiddelen en chemicaliën voor land- en tuinbouw. Gezien de grote omvang, het grote aantal landen, dat -wenst deel te nemen gn het uitgebreide assortiment van agra rische .productiemiddelen, dat bieb zal worden gedemonstreerd, belooft de Agrarische Afdeling van de Najaars beurs, welke van 6 tot ei met 15 Sep tember zal worden gehouden, een succes te worden. Publicatie: Centraal Bureau r. d. Tuinbouwveilingen i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5