HAARLEMSE DIOCESANE SYNODE Belgische C.V.P. zal een absolute meerderheid krijgen in de Senaat „Roermond" stond niet in brand Behandeling van problemen der zielzorg Regering-Spaak biedt vandaag ontslag aan Gouden priesterfeest van Mgr. Huibers Bescherming van de godsdienst Ridder Fanny Blankers-Koen C0NV00I MET DE SULTAN DOOR EEN BENDE BESCHOTEN Kort van memorie Tot hoofd en hart Pontificale Hoogmis in St. Bavo-kathedraal Zware verliezen voor de communisten leeft .Het weer. Min. Van Maarseveen keert Woensdag terug Pater Stokman antwoordt op aantijgingen van N. V. V.-er Vermeulen Het waren maar.... manoeuvres! Mgr. Filbry bediend De overgave van Wonosari ging niet vlot MAANDAG 27 JUNI 1949 73ste JAARGANG No. 24496 Nog steeds zoeken duikers naar de vermisten en de romp van het toestel Bevolking van Bari mee Collecte voor kerkenbouw in Bisdom Haarlem K.L.M.-DIENST BATAVIA-DJÖCJA GESTAAKT Sumatra—Timur tegen federatie Resolutie negara Sumatra Timur BJütAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 2154Ï Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3998 Directeur: 3. J. W. Boerrlgtet. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mlllline'efJ hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Zondagmorgen heeft Z. H. Exe. Mgr. J. F. Hnibers een pontificale H. Mis ter ere van de H. Geest in de kathedrale basiliek in Haarlem opgedragen ter gelegenheid van de opening van de Haarlemse synode. De bisschop werd daar bij geassisteerd door mgr. N. L. A. Ammerlaan als presbyter-assistens en mgr. H. J. van Deursen, praeses van Warmond en mgr. G. C. J. van den Burg, deken van Amsterdam, als troondiakens. Ceremoniarii waren de secretarissen van het bisdom, de zeereerw. heren H. W. Agterof en J. F. J. Solleveld. De overige assistenties werden verleend door theologanten van Warmond. Bij deze plech tigheid, die ven openbaar karakter droeg, waren behalve vele gelovigen, de stu denten van Warmond aanwezig met de schola, die de liturgische gezangen zon gen. Treffend was het evangelie, waarin verhaald wordt, dat Jezus zijn twaalf apostelen bijeen riep. Hiermede werd de synodale gebeurtenis bijzonder ge ïllustreerd. Tot de vaste gebeden van de ope ning der synode behoren de antiphoon psalm 68, het gebed van de bisschop om Gods zegen over de werkzaamheden af te smeken en de litanie van alle heiligen De genodigden, 110 geestelijken, van wie er vier door ziekte of anderszins bericht van verhindering hadden moe ten zenden, gingen daarna ieder huns- weegs om hedenmorgen om 9 uur op nieuw in de kathedraal bijeen te ko men. De vergadering werd volgens voor schrift met gesloten deuren gehouden. Men weet, dat de laatste synode in 1929 plaats vond. Daar zij om de tier jaar gehouden moest worden, was in 1939, toen onze troepen door oorlogs gevaar gemobiliseerd werden, bet eer ste concept klaar. Tijdens de bezet ting is het blijven liggen en toen het na de bevrijding weer ter hand geno men werd, bleken de omstandigheden nog te onevenwichtig om goede re sultaten te verwachten. Er is toen door een nieuwe commis sie een geheel nieuw concept gemaakt, dat alle geestelijken ontvingen en waar over zij hun oordeel schriftelijk kon den uitspreken. Onderdelen van het con cept gingen ook naar enkele lekengroe- pen o.a. naar onderwijzers. Concept plus commentaar werden weer samen gevoegd tot een eindrapport, dat ech ter alleen naar de 110 deelnemers aan de synode gezonden werd. Deze konden opnieuw hun bemerkingen op de voor stellen inzenden bij het hoofdbestuur van het bisdom. Na deze zorgvuldige voorbereiding be gon dan hedenmorgen de officiële en plechtige zitting. Deze zitting is inder daad plechtig, want de bisschop nam in vol ornaat te midden van zijn priesters, die de gehele clerus van het bisdom vertegenwoordigden, plaats. Als troondiakens fungeerden deken J H. Niekel uit Rotterdam en deken W J. Pompe uit Den Haag. Promotor was mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-ge neraal van het bisdom. Als secretaris had plaats genomen mgr. C. G. van Trigt, officiaal van het bisdom. Judices querelarum en excusationum waren mgr. H. J. van Deursen, praeses van War mond en kanunnik W. J. J. de Jongh pastoor te Ouderkerk aan de Amstel. Van de andere functies noemen wij de ceremoniarii, de secretarissen van het bis dom, de notarius, prof. C. P. M. Holtkamp van Hageveld en de cantor, dr. A. I. M. Kat Vooraleer de beraadslagingen begonnen, hadden de benoemingen plaats van rech ters van de kerkelijke rechtbank, de exami- natores synodales en de parochi consultores (de raadgevende pastoors). De besprekingen handelden over de pro blemen van de zielzorg, bezien in het ka-, der van deze tijd. Na schorsing van de zitting, werden de besprekingen in de middag voortgezet. Tot slot bedankte de promotor de bisschop voor de krachtdadige leiding, waarna monseig neur zich tot de deelnemers richtte om hen te bedanken voor hun medewerking en om zich in hun gebeden aan te bevelen. Het Te Deem werd gezongen, waarna de sy node gesloten werd met de bisschoppelijke zegen. Buiten de genodigden, hierboven reeds in verschillende functies genoemd, waren aanwezig het kathedraal kapittel, de ere kanunniken, de dekens van het bisdom, de pastoors van de stad Haarlem en de kapelaans van de kathedraal. Tevens wa ren afgevaardigd de volgende pastoors: C. W. van Mierlo (Heemstede), dr. J. van der Lugt (Warmenhuizen), J. G. Onel (Roelof- arendsveen), W. Nolet (Amsterdam), A. Vollaers (Velzen-Noord), Th. Loomans (Den Hoorn), L. J M van der Hoeven O.F.M. (Woerden), J. A, Ruhe (Den Haag), Th. Boonekamp (Venhuizen), Th. M. Beukers (Leiden), A. Kramer (Middelburg), mgr. B. van Leeuwen (Hillegom), J. B. Schuyt (Weesp), A. Cleophas (Wateringen), J. van der Marck (Zaandam), Th. Taman (Rotter dam), K. van Veen (Den Helder), H. Theissen (Vlaardingen), M. Kammers (Leid- sendam) en A. Busch (Wervershoof). Oversten van religieuze orden: father L. Poels, Mill-Hill (Hoorn), dr. D. Berens O.C. (Aalsmeer), dr. Clementinus Schutijzer O.F.M. Cap. (IJmuiden-Oost), Aventanus Hennekers O.C.D. (Hazerswoude), A. Wijt- vliet N.S.F. (Wijk aan Zee), P. Andriessen O.S.B. (Egmond-Binnen), St. Langelaan O Conv. (Amsterdam), dr. R. Hupperts S.M.M. (Egmond aan Zee), dr. A. Wouters O.E.S.A. (Amsterdam), A. Stumpel S.J. (Den Haag), E. Zwanenburg C.P. (Haastrecht), J. Kaptein S.S.C.C. (Rotterdam), H. Bod- deke C.ss.R. (Amsterdam), H. G. Finke S.C.J. (Den Haag), A. Jacobs W.P. (Den Haag), J. Loerakker S.S.S. (Den Haag), M. Nillesen O.S.C. (Rotterdam), Th. Roorda O.F.M. (Haarlem), L. D. Oorsprong O. P. (Schiedam) en dr. A. Vugts M.S.C. (Drie huis). Verder waren aanwezig mgr. dr. Th. Verhoeven, mgr. J. Noordman, mgr. J. F. M. Desain. en dr. J. Hentzen O.F.M., bene vens dr. N. Steur en J. van der Gaag, dr. J. Willebrands en P. C. Stammeijer, pro fessoren van Warmond. J. Starrenburg en E. Stolwijk namens de directeuren van congregaties, van het seminarie Hageveld de leraren C. Holtkamp en J. B. van der Lin den. J. J. Henneman, archivaris van het bisdom en de rectoren L. Wolf te Bioemen- daal, H. Sondaal te Oegstgeest en L. van der Griendt te Sassenheim. Als vertegenwoordigers van Kathoieke Actie, jeugdbeweging, sociale organisaties enz. J. Kraakman, H. M. van Spanje en A. J. Leenders (allen uit Den Haag), J. M Groot en C. J. van der Knaap (Haarlem), A. van Houten (Rotterdam) en W. Zeil- stra (Alkmaar). (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenochtend De verkiezingen in België hebben Zondag een zeer rustig verloop gehad, vol komen in dezelfde sfeer, als waarin de propaganda was verlopen. Daar kwam het bijzonder mooie weer bü, waardoor de burgerij, die toch al niet zeer gretig leek, met meer lust bezield werd om de stad uit te gaan, dan om haar stem te gaan uitbrengen. Politiek heetgebakerde temperamenten hebben wij dan ook niet gezien. de Christelijke Volkspartij in de senaat waarschijnlijk achtte. Verder was hedenmorgen bekend de uitslag van de telling van het eerste millioen stemmen voor de Kamer. De verdeling hiervan is als volgt: Ho© is het resultaat van de verkie zingen? Hedenmorgen werd, als eerste, de einduitslag der verkiezingen voor de provinciale raden bekend. Deze uitslag luidt als volgt: 1946 Chr. Volksp. (Kath.) 356 zetels (344) Socialisten 201 zetels (225) Liberalen 102 zetels (48) Communisten 35 zetels (58) Andere partijen 2 zetels (21) Chr. Volkspartij Socialisten Liberalen Communisten 448.734 stemmen 324.240 130.941 97.205 Totaal 696 zetels Op 11 Juli aanstaande zullen de pro vinciale raden de 46 provinciale sena toren aanwijzen, waarna de 106 senaats leden de 23 gecoöpteerde senatoren zul len benoemen. Wat de senaatsverkiezingen betreft meldde Belga hedenmorgen, dat men op grond van de eerste officieuze bere keningen een absolute meerderheid van De K. L. M. deelt mede, dat op grond van verklaringen van deskundige oog getuigen en verdere aanwijzingen het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat zich brand aan boord van de „Roer mond" heeft voorgedaan. Overigens zijn tot dusverre nog geen aanwijzingen om trent de toedracht van de ramp verkre gen, aangezien de wrakstukken nog, niet zjjn gelicht. Een veronderstelling om trent de oorzaak is dus thans niet te geven. Een Italiaans-Nederlandse commissie van onderzoek is Zaterdag begonnen met het schiften van de mededelingen der honderden ooggetuigen. Politie en functionarissen van de maatschappij be gonnen de opgehaalde bagage van de slachtoffers te sorteren en in te pakken voor verzending naar de verwanten. Bij vrijwel elk pak bevond zich een foto album en een aantal kleine geschenk pakjes, die uit Indonesië waren meege nomen. Er waren ook schoolrapporten van twee kinderen, de veertien-jarige Robert en de twaalf-jarige Eileén Esser. die met hun moeder, mevrouw Helm: Esser, omkwamen. Aan het zoeken naar het wrak werd ook deelgenomen door Appi Plesman. broer van de omgekomen piloot en ver tegenwoordiger van de K. L. M. te Milaan. Volgens de bij het onderzoek betrok kenen zal het misschien onmogelijk zijt» tot een verklaring van de oorzaak van de ramp te komen, wanneer men er niet in slaagt het afgebroken staartstuk van het vliegtuig te vinden. Een der func tionarissen zeide, dat op sommige slachtoffers sporen van verbranding wa ren waargenomen. Reddingsploegen te Bari hebben een speciaal duiktoestel in orde gemaakt, waardoor het mogelijk wordt tot 100 meter diepte te gaan. Zij hopen de romp van het toestel in takels te kunnen be vestigen om het aan de oppervlakte te brengen. De gemeenteraad van Bari heeft zijn zitting van Vrijdag besloten met het uit spreken van een betuiging van diep me degevoel met de families en vrienden van de slachtoffers. Zondag is het dodenhuis, waarin de stoffelijke resten van omgekomenen bij de ramp van de „Roermond" liggen, voor. het publiek geopend. Vissers en waarmede zij brachten bloemen mee, de kisten bedekten. Van de drie en dertig inzittenden van het vliegtuig zijn drie en twintig stoffe lijke overschotten geborgen en geïden tificeerd, n.l. de heer M. S. Broos, mevr. A. Broos-Mul, baby, H. Broos, de heer W. van Hasselt, mevr. C. H. van Has- selt-Weber, J. G. van Hasselt, de heer W. J. van Dort, mevr. H. Esser-Schie- bel, Robert Douglas Esser, Irene Cecilia Esser, mevr. J. C. C. Meelhuyzen- Van Son, de heer S. K. van 't Hof, mevr. E. van 't Hof-Dijkstra, de heer F. G. Dik kers, vlieger 2e klas 3. Tuyt, stewardess C. A. Timmermans, steward P. J. van Overbeek, alsmede van vier Egyptische passagiers. Men verwacht, dat binnen enkele da gen de stoffelijke overschotten per vlieg tuig naar Nederland resp. Egypte zullen worden overgebracht. Van tien inzitten den is het stoffelijk overschot tot dus verre niet geborgen, n.l. van de vijftien.' jarige zoon van de familie Van Dort, van een Egyptische passagier en van acht leden van de bemanning. In alle kerken van het bisdom Haar lem is gisteren een schrijven voorge lezen van het Kathedraal Kapittel, in verband met het gouden priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. J. F. Huibers op 15 Augustus a.s. Hierin wordt medege deeld, dat op Zondafe 3 Juli o-s. in alle kerken een collecte zal worden gehou den voor het „Fonds voor Kerkenbouw in het Bisdom Haarlem". Sinds jaren, aldus de brief, is Mgr. in ons bisdom bekend uit de tijd', dat in honderden parochies zijn indrukwek kend woord de offerschaal voorafging van de bedelende bouwpastoor. Toen was uw antwoord een royale gift, zodat de Amsterdamse parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand uw lof nog verkondigt. Maar de Bisschop gaat gebukt door de zorgen voor gees telijk en stoffelijk behoud van Zijn Dio cees. Weet wel: uw krachtige doch be jaarde Bisschop zou nogmaals zijn Bis dom willen rondgaan met de offer schaal, smekend om uw aandeel te nemen in de la#, die zijn schouders hebben te dragen om Gods eer en het heilig geloof in zijn Bisdom te verdedi gen en te bevorderen. Het Kapittel van andere burgers van Bari liepen in stilte ihet Bisdom brengt daarom'de bede van langs de doodkisten. Velen onder hén uw Bisschop tot u allen over en vraagt hadden het ongeluk zien gebeuren. Zij i vol vertrouwen uw milde bijdrage. Al zijn de tot nu toe békende resul taten nog onvolledig, toch kan men al enkele punten vaststellen, omdat zij symptomatisch zijn voor vrijwel alle gegevens, waarover men op dit moment beschikt. De. twee voornaamste van deze punten zijn de volgende: de communisten lijden overal tot in de uiterst linkse streken toe een zware nederlaag. Niet zelden wordt hun stemmenaantal gehal veerd in vergelijking met de vorige verkiezingen, toen zij de wind in de, zei len hadden. Het is de duidelijkste en be langrijkste conclusie, die nu reeds te trekken valt. Een tweede, die minder belangrijk is, maar niet minder duide lijk, is de vooruitgang van de. liberalen. Het gebeurt niet zelden, dat de effectie ven vergeleken bij 1946 verdubbeld zijn, al moet men dan ook zeggen, dat zij in 1946 de wind niet mee hadden, maar nu wel. Iedereen verwachtte trouwens een liberale vooruitgang. Wij maakten er zelf dezer dagen gewag van, maar men kan gerust erkennen, dat de winst groter is dan vermoed kon worden. Naast deze twee grote feiten kan Verwachting tot Dinsdagavond: Droog en overdag zonnig weer met meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. In het binnen land warm maar plaatselijk in de kustgebieden koeler bij wind van zee. Zon 4.22—21.04 Maan 5.58—23.13 men verder constateren, dat de socialis ten en katholieken in grote lijnen hun posities hebben behouden. Als er nuan ces zijn, dan zijn het deze, dat de katholieken een kleine winst boeken tot nu toe en de socialisten een klein ver lies. Het zitting hebbend kabinet-Spaak heeft volgens traditie besloten heden zijn ontslag bü Prins-Regent Karei in te dienen. Paul Henri Spaak, die van dit besluit mededeling deed, verklaarde tevens, dat op de leider van de Christelijke Volks partij een beroep zou worden gedaan om een nieuwe regering te vormen. De Christelijke Volkspartij, die reeds bij de vorige verkiezingen als de sterk ste partij uit de bus kwam, schijnt bij de verkiezingen van gisteren haar posi tie versterkt te hebben. Spaak verklaarde dat de gecombineer de taak van minister-president en mi nister van Buitenlandse Zaken hem te zwaar werd. HU zal eventueel slechts de portefeuille van Buitenlandse Zaken wil len aanvaarden, aldus menen politieke waarnemers uit zijn woorden te moeten opmaken. Het K. L. M.-toestel dat hedenmorgen van Batavia naar Djocja vloog, is om 12.30 uur van het vliegveld Maguwo teruggekeerd, waarna de K. L. M. de dienst op Djocja voorlopig staakt. Van de zijde der K. L. M. kon men niet mededelen, wanneer de dienst op Djocja hervat zal worden. Minister Van Maarseveen keert Woensdag terug naar Nederland terug, aldus verneemt Aneta. Zaterdagmorgen bezocht hij te Bata via een legeronderdeel van 115 R.I., dat uit Djocja gekomen was en thans op het punt staat naar Nederland te vertrekken. In Buitenzorg werd hij ontvangen in de officiersmess van het paleis aldaar. Op weg naar het buiten verblijf te Tjipanas, waar minister Van Maarseveen dit weekend de gast was van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, stopte hij bij verschillende on derdelen. Aan de vooravond van zijn vertrek zulenl de H.V.K. en mevrouw Lovink een receptie houden ten paleize Ko ningsplein. Pater dr J. G. Stokman heeft Zater dag op de conferentie van de interna tionale arbeidsorganisatie te Genève verklaard, dat de Nederlandse bisschop pen de sacramenten weigerden aar- ka tholieke leden van socialistische vakver enigingen „teneinde de godsdienst zelf te beschermen". Pater Stokman ant woordde de secretaris van het NW, de heer Vermeulen, die Vrijdag de Neder landse bisschoppen ervan beschuldigde, dat zy „op iedere wüze ernaar streefden, de katholieken buiten de algemene vak beweging te houden". Pater Stokman verklaarde verder o.m.: „Ik zou Willen verklaren, dat de veroordeling van de socialistische vak verenigingen door de Nederlandse bis schoppen niet slechts gegrond is op de marxistische theorieën of tendenzen Van deze verenigingen, maar ook op het feit zoals de ervaring heeft geleerd dat vele katholieke leden van socialis tische vakverenigingen in ons land hun geloof verloren hebben". Volgens Reuter verklaarde dr Stok man verder, dat „de betekenis van de Tijdens de pauze van de Olym pische Dag is er een korte plech tigheid geweest, waarvan de tien duizenden op de tribunes pas later iets vernamen. H.M. Koningin Juliana, die met Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene de Olympische Dag bijwoonde, heeft toen namelijk in de konings kamer van het stadion de athlete Fanny BlankersKoen en haar echtgenoot ontvangen en onze Olympische kampioene daar in te genwoordigheid van de heer Lotsy, de onderscheiding verleend van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Fanny Blankers is daar mee de eerste actieve sportbeoefe naar, die als gevolg van haar pres taties en haar optreden als sportief ambassadeur, koninklijk is onder scheiden. Tevoren was de athlete, samen met de heer Lotsy, al onderscheiden op het middenveld van het Olym pisch Stadion. Beiden ontvingen de zelden toegekende Olympische erepenning en ook hier was Fanny Blankers de eerste actieve athlete die deze onderscheiding ontving. De Van Tuyllbeker werd overhan digd aan de voorzitter van de K.N.- A.U., de heer A. Paulen, voor de successen van de Nederlandse Olympische équipe te Londen. weigering der heilige sacramenten aan deze personen niet de bevordering is van katholieke vakbonden, doch de be scherming van de godsdienst zelf in de leden van de Katholieke Kerk." Hij zeide, aldus Reuter, dat de Neder landse bisschoppen zich niet kantten tegen samenwerking tussen de katholie ke en socialistische vakverenigingen na de oorlog en in 1946 bleven bij de wei gering om de sacramenten toe te dienen aan katholieke leden van socialistische vakverenigingen „in afwachting van de verdere ontwikkelingen". Pater Stok man voegde er aan toe, dat de Neder landse bisschoppen onvoorwaardelijk de weigering van sacramenten, inzoverre het communistische vakverbonden be trof, handhaafden. „Indien de kerkelijke autoriteiten", zo verklaarde pater Stok man, „disciplinaire maatregelen nemen tegen leden van hun godsdienstige ge meenschap zoals bij voorbeeld de weigering van de heilige sacramenten in de Katholieke Kerk is dit hun zaak. Elke inmenging van de overheid, hetzij nationaal of internationaal, in deze aangelegenheden zou in strijd zijn met de vrijheid van godsdienst, zoals de geschiedenis heeft bewezen". Pater Stokman betreurde de uitla tingen van de heer Vermeulen, die hü schadelijk achtte voor de samenwerking tussen katholieke en socialistische vak verenigingen. HU was evenals de heer Vermeulen van gevoelen, dat deze sa menwerking op practisch terrein zeer nuttig en belangrijk voor Nederland en in het bUzonder voor de arbeiders in het algemeen was. „Wat is dat nou?" hebben zich Zaterdagavond heel wat Nederlan ders verontrust afgevraagd. KEen aanhoudend motorgeronk als in de ergste dagen van de oorlog was ge durende lange tijd te horen. Boven Groningen kwam het en het trok over Friesland voort, daarna werd Amsterdam er door verrast en maakte het de slapende Haarlem mers wakker. Wie naar de hemel keek zag alleen de sterren. In het donker gehuld trokken de vliegtui gen voort en het was allemaal zo dreigend en onheilspellend, dat me nigeen de dekens niet een twee drie meer over de oren getrokken heeft. Wat er werkelijk aan de hand was begrepen alleen de krantenlezers, die tussen deze zwermen vliegtuigen en de manoeuvres boven Engeland verband legden. Inderdaad zijn het maar „oefeningen" geweest. Enge land beleefde zijn tweede Battle of Britain en Nederland werd als aan- vlieggebied gebruikt voor uit Duits land komende machines. Vandaar het voortdurend ronken der moto ren en het ontbreken van enig na- vigatielicht. Dat niet iedereen het meteen „door" had bewezen wel de stromen telefoontjes, die de redac- tiebureaux der kranten en het ANP te verwerken hebben gehad. De te lefoon Stond niet stil. „Is er soms heibel?" vroegen dap pere Mokummers, die wilden weten waar ze aan toe waren. „Zijn de Russen er?" vroegen de meesten. ,Motteme niet verduistere?" klonk een vragende roepstem, die waar schijnlijk aan een voormalig blok hoofd heeft toebehoord. Maar er was geen heibel, de Russen waren het niet en verduisteren.mee, vooralsnog nietWe moeten het maar niet zo donker inzien. Als de ma noeuvres u uit uw slaap hebben ge haald en geen klein béetje hebben verontrust, bedenk dan, dat ze wor den gehouden voor uw veiligheid. Zij dienen tot verdediging van Europa Tot onze verdediging! Tijdens het biechthoren is Zaterdag middag Mgr. F. Filbry. plebaan der Ka thedrale Basiliek te Haarlem en proost van het Kathedraal Kapittel, plotseling ongesteld geworden. De hartaanval bleek zo ernstig te zijn, dat de geneesheer het nodig oordeelde monseigneur on middellijk ten volle te bedienen. Zondagmiddag was de toestand van Mgr. Filbry redelijk. De geneesheren hopen hem in het leven te houden. Als proost van het Kathedraal Kapittel had Mgr. Filbry Zondag en Maandag ver schillende functies by de Synode moe ten verrichten. De minister van Marine, mr. W. F Schokking, heeft Zaterdag in Den Helder een officieel bezoek aan H. Ms. „Tromp" gebracht, waarop zich ook de commandant zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J L. Willinge bevindt. De minister werd in Den Helder ontvangen door de comman dant marine Willemsoord, kapt. ter zee I W. Reynierse, waarna hij zich inscheepte op de op de rede voor anker liggende oor logsbodem. Zaterdag is ten Westen van Pramba- nan (10 k.m. ten Oosten van Djocja) een convooi. waarin de sultan van Djocja en een militaire waarnemer van de Unci meereden, door een bende licht bescho ten. De Nederlandse troepen hebben de bende verdreven. Uit Djocja meldt de correspondent van Aneta, dat de Nederlandse troepen de residentie reeds op 29 Juni ontruimd zullen hebben. De sultan zal over de terugkeer van de republikeinse rege ring beslissen, zodra de situatie zulks toelaat. Gedurende het terugtrekken vart de Nederlandse troepen mogen alleen door de sultan aangewezen per sonen buitenshuis vertoeven. In een rondschrijven van de sultan aan alle ministers en republikeinse ambtenaren buiten de residentie wordt gezegd, dat het verboden is naar Djocja te reizen, tenzij zy zijn teruggeroepen door de sultan of de republikeinse delegatie. Op eigen gelegenheid terugkerende republi keinse ambtenaren zullen geen steun ontvangen van liet ministerie van socia le zaken of het Daerahbestuur. De teruggave van Wonosari aan de re publiek is volgens te Batavia ontvangen berichten als volgt geschied: Volgens plan waren Nederlandse troe pen onder leiding van de commandant van de T.-brigade om 10.15 uur Vrijdag ochtend uit deze plaats vertrokken. Vol gens schema zouden op hetzelfde tijd stip republikeinse troepen de plaats be zetten. Zij verschenen echter niet. De sultan zond toen twee koeriers op de fiets uit, die onverrichterzake terug keerden. Weer werd een bode uitgezonden, die terugkeerde met twee ongewapende, in burger geklede personen, die verklaar den vertegenwoordigers van de T.N.I. te zUn. ZU deelden mede, dat de repu blikeinse troepen om 14.00 uur zouden arriveren. Toen de sultan Wonosari verliet, waren de troepen nog niet aan- IDe ontevredene is blind voor het goede in eigen omgeving en het slechte en ongelukkige bij anderen (Van een bijzondere medewerker) Tot de belangrijkste ontwikkeling in de Nederlandse sociale verhoudin gen tijdens de oorlog moet zonder de minste twijfel worden gerekend het tot stand komen van twee instituten van samenwerking: de Raad van Vakcen trales en de Stichting van de Arbeid. De eerste der hier genoemden bedoelde de zo nodige bundeling te brengen in het georganiseerd streyen der arbeiders naar de verwerkelijking hunner rechtvaardige wensen. Éénwording der drie vakcentra les werd niet wenselijk geacht op grond van het feit, dat vooral bij de K.A.B. en het C.N.V. de materiële belangen behartiging der leden werd en wordt gezien als het (belangrijkste) middel ter bereiking jan een veel voornamer doel: het vormen van Christen-persoon lijkheden. M.a.w. de K.A.B. is op de eer ste plaats een opvoedings- en vormings instituut en bij al, wat gericht is op deze twee voorname levensfactoren dient men volledig rekening te houden met de vraag: „Met welk doel is de mens op aarde?" De mens te helpen op zijn weg naar God is derhalve de voorname inzet van geheel de activiteit onzer Katho lieke Arbeiders Beweging. Het spreekt vanzelf, dat zulk een vormingsinstituut als zodanig onder de rechtsmacht van de bisschoppen valt De Kerk immers heeft het recht ën de plicht de betrekkingen te verklaren en vast te stellen, welke bestaan lussen de natuur en de bovennatuur. Tijdens de bezetting en zelfs reeds geruime tijd daar voor, vond iedereen het normaal en juichte men het toe, dat het Neder landse Episcopaat zulke krachtige maat regelen nam tegen het lidmaatschap van de NSB en later ook van het Neder landse Arbeidsfront. Wij herinneren ons uit die dagen rond 25 Juli 1941, dat er een stroom van op rechte bewondering door heel Neder land ging voor de houding der Neder landse katholieke arbeiders, toen zij eD bloc weigerden langer lid te blijven van hun beweging, gesteld als deze was on der de leiding van een NSB-er. Wij herinneren ons in die dagen door de sociaal-economisch adviseur van t toen nog NVV hetende NAF te hebben ho ren zeggen, dat hij begrip en waarde ring had voor de houding van de lei ders van het toenmalig R.K. Werklie denverbond, maar dat hij meende, dat deze leiders toch wel in het belang hun ner leden en van de arbeiders ut net algemeen hun functie bij het gelijk geschakelde NVV konden blijven ver vullen. Hun enigste antwoord m die dagen was, het verzoek om onmiddel lijk ontslag. De heer Ad. Vermeulen, aldus de naam van deze toenmalige adviseur, kon dit niet begrijpen, maar was achter af ontzettend blij met die principiële houding der katholieke arbeiders. Daar aan ontleende hij o.a. de moed om, toen de oprichting van het NAF een feit werd (1 Mei 1942), ontslag bij het NW te nemen. Hij had het voorbeeld van an dere leiders reeds maanden achter zich. Toen was Mgr. De Jong, aartsbiss van Utrecht, de grote man in het ver zet, die wist, dat hij zijn eigen leven op het spel zette, die met tranen in de ogen ons eens verzekerde: „Aan my zelf denk ik niet. maar diep ben ik begaan met jullie huisvaders, die ik Mn gevaar blootstel èn die ik brodeloos maak. Want ik weet, dat u allen zult gehoorzamen, wat het ook moge kos ten. Het Werkliedenverbond is juist in die dagen een echte vormingsschool geble ken". Later zou Kardinaal De Jong het meer dan eens, publiekelijk verklaren: „Kath. Nederland dankt het aan het R.K. Werklieóenverband, dat katholiek arbei dend Nederland in tegenstelling tot zovele andere landen katholiek bleef". Hiermede is wel voldoende aangege ven. welke principiële betekenis een confessionele arbeidersbeweging heeft. Het is dan ook wel erg zacht uitge drukt. wanneer wij vaststellen, dat katholiek Nederland pijnlijk werd ge troffen door de rechtstreekse en scherpe aanval, die de heer Ad. Vermeulen tijdens de vergadering van de inter nationale arbeidersconferentie plaatste op het Nederlandse Episcopaat. Hoe de heer Oosterhuis, a.s. voorzitter van het N.V.V„ er toe komt dit in een gesprek met het Handelsblad geen aanval te noemen, is ons een raadsel. Nogmaals, de bisschoppen hebben het recht en de plicht de leer der Kerk te verklaren en te verdedigen, eventueel hun gelovigen in verband hiermede aan bepaalde voorschriften te binden. Wie de bisschoppen dit recht wenst te ontzeggen, bemoeit zich met de plicht van „die Andei waar hij niets mee te maken heeft. De uitlatingen van de heer Vermeulen geven stof voldoende tot zeer brede be schouwingen, waarvoor n enkel kranten artikel niet de ruimte biedt. Wel willen wy ons nog even afvragenwaarom werd deze aanval geplaatst? Het is een algemeen bekend feit, dat na de bevrij ding de leden van het NVV slecht in de gelederen van deze vakcentrale weder keerden. Het was, alsof zij een wissel op het vertrouwen presenteerden: eerst eens zien hoe onze leiders zich houden. Zij gingen immers het eerst en het langst door de knieën, toen Woudenberg c.s, hun schennende hand naar de vakbewe ging uitstrekken. De katholieken daaren tegen en in iets mindere mate de leden van 't CNV kwamen in nooit vermoede aantallen terug. Is het jalouzie van het NW, die zijn voor-oorlogse positie in de Nederlandse vakbeweging aanmerke lijk zag verzwakken door de toenemen de kracht o.a. van de katholieken? Pater Stokman heeft inmiddels de heer Vermeulen in Genève reeds behoor lijk van repliek gediend. De Nederlandse arbeiders zullen het in Nederland doen. Nooit heeft iemand sterker de zaak van de katholieke eenheid kunnen dienen dan door hen te kwetsen in hun zo rijk bezit: het zo diep geëerbiedigde gezag der bisschoppen gekomen. Het vliegveld Gadeng, dat in de middag was overgedragen, vertoonde na het vertrek van de Nederlandse troe pen hetzelfde beeld. De vertegenwoordigende raad van de Negara Sumatra Timur heeft Zaterdag na een debat van vyf uur een streep gehaald door een van de voornaamste besluiten van de tweede Sumatra-confe- rentie door het aannemen van een reso lutie, waarin de aansluiting van Oost-Su- matra bij de te vormen Sumatraanse fe deratie wordt afgewezen. Na een verward debat verklaarde de raad, dat Mansur's lidmaatschap van het directorium door het aannemen van de resolutie automatisch vervallen is, zo dat hij als zodanig niet meer kon optre den. In verband met de uitnodiging van minister Van Maarseveen. vertrekt Man- sur Maandag naar Batavia vooor bespre kingen met het directorium over het voorlopig federatief verband Sumatra, echter uitsluitend in zijn functie van walinegara van Sumatra Timur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1