Monument van Joh. van Duuren te Santpoort onthuld Republikeinse regering 5 Juli weer in Djocja? Saltan van Djocja hoorde niets... St. Gregoriusdag te Haarlem Doodstral voor Berg gehandhaafd agenda Grote Houtstraatfeest ingezet Zware aardbeving geregistreerd Belangrijke historische rede van dr, Kraas tijdens officiële herdenking HERINGA WUTHRICH Indrukwekkende manifestatie MAANDAG 27 JUNI 1949 PAGINA 2 Provinciaal Ziekenhuis IVO jaar GESCHENK VAN BURGERIJ Aanbieding monument Electrische Installaties Grondverw arming Van oude Grieken tot Joh. van Duuren H. Mis op kerkhof en ziekenlof Eindexamens Eindexamen Kennemer Lyceum Eindexamens „Sancta Maria" OPVOEDING EN BEROEPSKEUZE Ouderavond Orgelbespeling Softball R.K. Schaakclub „H.W.P." Burgerlijke Stand LAATSTE NIEUWS WIE KOMEN ER THUIS MET DE „KOTA INTEN?" WANDGEDIERTE De muziek Psychiatrisch rapport gewenst over Kotalla HEEMSTEDE BOUW VAN 14 DUPLEX- WONINGEN Excursie naar Hoorn BLOEMENDAAL Opbrengst collecte Burgerlijke Stand Een prima organisatie en een zon overgoten middag hebben er voor ge zorgd, dat Zaterdag 25 Juni èn voor het Provinciaal Ziekenhuis èn voor de bur gerij uit Santpoort en Bloemen daal een onvergetelijk hoogtepunt is geworden in de viering van het 100-jarig bestaan van het Provinciaal Ziekenhuis. Duizenden belangstellenden stonden langs de fraaie lommerrijke route opgesteld om te ge meten van de ruim anderhalve kilometer lange stoet en ook alle patiënten en het verplegend personeel, die langs de route in het park een plaatsje hadden gekre gen, waren opgetogen over het feeste lijke schouwspel. Even voor half drie was uit Sant poort-dorp een optocht vertrokken, ge vormd door plaatselijke muziek- en sportverenigingen, met bestemming het Philipspark, waar intussen de andere deelnemende verenigingen waren opge steld. Hoe goed de organisatie klopte, blijkt wel uit het feit, dat precies om 4 minuten over drie de Haarlemse Poli tie Fanfare en de Hoogoven Harmonie startten voor hun muzikale rondgang en tevens marswedstrijd en 4 minuten la ter vertrokken de andere verenigingen vanuit het Philipspark. Langs de gehele route, die door de ruim anderhalve kilo meter lange stoet keurig werd uitge- marcheerd, stond een dichte haag van mensen, die terecht niets van dit kleu rige schouwspel wilden missen. Enkele stukken van de route waren speciaal gemarkeerd en daar was een jury aan wezig om een oordeel te vellen over de passerende verenigingen. Na afloop van de rondgang stelden het Haarlemse Politie corps en de Hoogoven Harmonie zich op in de hoofdingang van het Provinciaal Zie kenhuis. Ook de gehele leidende staf van het ziekenhuis, alsmede tal van genodigden hadden zich hier opgesteld, om het nu volgende défilé gade te slaan. Enige minuten later volgde de stoet, die aan de ingang werd opgewacht door politie te paard, een buitengewoon grap pige imitatie, uitgevoerd door patiënten. Langs de gehele route in het schit terend verzorgde park stonden alle patiënten en het personeel opgesteld, dat, met de staf, volgens dr. G. Kraus tiidens de latere bijeenkomst, werd genoemd „het onuitwisbaar geheugen van deze enclave". Dit défilé be schouwde hij en met hem de patiën ten en het verplegend personeel als een der hoogtepunten van het festijn. Na de rondgang door het park, waar ook duizenden niet-patiënten stonden opgepakt, verliet deze schitterende en kleurrijke stoet, nog steeds aanschouwd door een onafzienbare rij van toe schouwers, het park, nu naar het eind punt in de Neethof. Het défilé was het hoogtepunt, doch om dit te animeren, was hieraan een marswedstrijd verbonden, waarbij de volgende prijzen werden behaald- Muziekverenigingen: Soli Deo Gloria, Driehuis, 71 punten, le prijs; Haarlemse Politie Fanfare, 69 punten, le prijs; O. K. K., Bloemendaal (het corps van het Prov. Ziekenhuis) 66 punten, le prijs; Wilhelmina, IJmui- den,- 62 punten, 2e prijs; Crescendo, Spaarndam, 59 punten, 2e prijs; Hoog oven Harmonie, IJmuiden, 55 punten. 3e prijs. De Haarlemse Politie Fanfare, als mede de Hoogoven Harmonie past een bijzonder woord van hulde voor hun keurig gedisciplineerd optreden en de indruk die zij maakten tijdens de tocht en vooral by de opluistering van het défilé. Sportverenigingen: R. K. S. V. Leonidas, Haarlem, le pr.; C. S V. Fit, Santpoort, 2e prijs; R. K. 5 V. Velsen, 2e prijs; Bloemendaalse Gymnastiek Vereniging, 2e prys; Chris telijke Gymnastiek Vereniging, Umui- den, 3e prijs; Christel. Gymn. Ver. Her cules, Beverwijk, 3e prijs; Willen Is Kunnen, Santpoort, 3e prijs. Het was voor deze verenigingen een bijzondere prestatie om met vele jonge leden deze lange tocht te maken. Buiten mededinging had zich nog aangesloten de Wandelvereniging Veri- bus Unitas van het Provinciaal Zieken huis, die bij haar entrée een extra warm applaus in ontvangst mocht nemen. Hoewel de tocht lang was, waren alle deelnemers toch zeer voldaan en ont vingen zij na afloop dankbaar hun prij zen in het Stations-Koffiehuis te Sant poort, waar het buitengewoon gezellig aan toe ging. Om 6 uur werd in de commissiekamer van het Provinciaal Ziekenhuis door het comité uit de burgerij van Santpoort en Bloemendaal, bij monde van mr. L. Vorstman, de nieuwe bevolking van de hertenkamp en de volière, het geschenk bij gelegenheid van het 100-jarig be staan van de inrichting overgedragen. In zijn dankwoord sprak dr. G. Krkus het als zijn vaste overtuiging uit, dat dit geschenk een onvergetelijke indruk zou achterlaten bij allen, die in en om het huis horen. Dr. G. Kraus vergat niet in zijn dank woord in het bijzonder de organisatoren van deze middag te gedenken, die zowel het défilé als de verzorging van de die ren volledig op zich hadden genomen. O. K. K., het muziekcorps van het huis. zorgde voor een aardig intermezzo tijdens de officiële overdracht van het geschenk. De leden waren zo trots op hun prijs, dat zij marcherend het ge bouw binnen kwamen om een ovatie te brengen aan de patiënten, alsmede aan het comité en de leiding, die in de commissiekamer bijeen waren. Zondagmorgen werden verschillende kerkdiensten gehouden. Pastoor L. Beune uit Bloemendaal droeg in de kapel van het ziekenhuis een plechtige Hoogmis op, met assistentie van kape laan J. de Groot als diaken en kapelaan W. Juffermans als sub-diaken. Pastoor Beune hield tevens de feestpredicatie. Vanmorgen om half elf kwam in de voortuin van het ziekenhuis een groot aantal genodigden bijeen om getuige te zijn van de overdracht van het geschenk van het personeel, gepensionneerde- en oud-ambtenaren, familieleden van pa tiënten en patiënten. De administrateur van het Provinci aal Ziekenhuis, de heer R. Verbeek sprak als voorzitter van het jubileum comité een rede uit, waarin hij namens velen zijn gelukwensen aanbood aan de voorzitter van de Commissie van Be stuur, mevrouw Ribbius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, de andere leden van de com missie, de geneesheer-directeur, dr. G. Kraus en de staf. Als uitvloeisel van de wet van 1841, aldus spr., werden 12 krankzinnigenge stichten ingericht, waarvan „Meeren- berg" alleen zuiver provinciaal was. Het werd in de verslagen van de inspecteurs over de jaren 18601863 het beste in Europa genoemd, waarvoor de naam van de eerste geneesheer-directeur dr. Everts eerbiedig herdacht mag worden. De Provincie bracht in ruime mate materiële offers, investeerde in de in richting een kapitaal van 5 '/2 millioen; de exploitatiekosten bedroegen in de voorbije honderd jaar 78i/ó millioen gulden, waarvan de Provincie 16 mil lioen als haar aandeel in de verpleeg- kosten der lagere klasse patiënten voor haar rekening nam. Zeven en tachiig prominente figuren uit de Provinciale samenleving bestuurden het ziekenhuis, zes geneesheren-directeur, gesteund door 67 medici hebben een eeuw lang hun wetenschap en ervaring in diens: gesteld van de lijdende mensheid, 31 dominé's, R.K. geestelijken en Joodse leraren gaven hun zorg en steun op geestelijk gebied. En dan is er een leger van duizenden, dat verplegend-huishou- delijk-technisch-administratief optrad. Wij hebben, ging spr. voort, in een geest van activiteit en verantwoorde lijkheidsgevoel, van samenhorigheid en solidariteit een kleine gemeenschap ge schapen, waarin zij, die aan onze zor gen zijn toevertrouwd, zich staande kunnen houden, hun eigenwaarde en hun zelfvertrouwen terugvinden. Het. was deze geest die ons bracht tot een inzameling van gelden voor een cadeau, dat deze waarden zou vertolken. Het zou een gedenkteken kunnen zijn voor C-onolly, Schroeder van der Kolk en zeker dr. Everts. De keuze viel echter op Johannes van Duuren, de eenvoudige man, die zijn geloof in de kracht van de mensenliefde, de goed menselijke daad en het geschonken vertrouwen bewaarheid zag. Spr. ging dan uitvoerig op deze figuur in, waarbij wij mogen verwijzen naar een artikel de vorige maand aan Van Duuren gewijd. De beeldhouwer H. Richters heeft het aangedurfd de uitvoering van een mo nument op zich te nemen, dat met een herinnering aan het werk van Van Duu ren, vooral beklemtoont dat de grote waarde en het hogere beginsel bij de verpleging van geesteszieken is gelegen in de grondgedachte dat de menselijke persoonlijkheid eerbied eist en eerbied toekomt. Hij heeft in twee menselijke figuren tot uitdrukking gebracht, hoe de éne mens, die in wanhoop dreigt onder te gaan, weer wordt opgeheven door de sterkere en teruggevoerd tot het licht Op het voetstuk heeft de Jubileum- Commissie, met een kleine variant op hetgeen van Van Duuren werd getuigd, de woorden laten aanbrengen: Meer noch leidde hen menschlievendheid en gevoel voor mensehenwaarde i 1 s sWiBWSSHk IBé Op het voorplein van het Prov. Zieken huis is vandaag een monument onthuld ter herdenking van het 100-jarig be staan. Het monument, dat het symbool uitbeeldt van verpleegde en verpleger, is vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer H. Richters uit Franse kalksteen. In het voetstuk zijn de re gels „Meer nog leidde hen de mensch lievendheid en gevoel van menschen- waarde" gebeiteld. oiOSCUPËN: Rembrandt: Hallo Noord 777 (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Black Angel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Copacabana (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De laatste etappe (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: San Antonio (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 27 Juni: 's Avonds muzikale rondwandeling door binnenstad ter gelegenheid van 40-jarig be slaan van Grote Houtstraatvereniging. Dinsdag 28 Juni ConcertgebouwLeerlingenuitvoering Haarlemse Muziekschool, 19.30 uur. Grote Kerk* Orgelbespeling 89 uur. HAARLEM Défilé voor het honderdjarig Provinciaal Ziekenhuis te. Santpoort. Links en rechts van het voetstuk zijn kleine figuren aangebracht, welke de herinnering aan Van Duuren en zijn eerste vrouw levend zullen houden. Spr. deelde mede, dat 't v/erk van Richters het comité grote voldoening heeft ge geven. De middelen, de feestcommissie toe gevloeid, waren zó ruim, dat daaruit be halve het monument tevens de aanles 'van eenopenluchttheater kon worden bekostigd. Een openluchttheater plaats biedende aan 740 bezoekers, waarvan de kosten aan materiaal en arbeidsloon eveneens uit de ingekomen gelden konden worden bestreden. Maar het mooiste van deze geweldige aanwinst voor het ziekenhuis is wel ge legen in het feit, dat al het grondwerk is verricht door de patiënten, die in een korte spanne tijds 1200 m3 zand ver plaatsten, en met de overige door hen aan dit object gegeven arbeid, voor ruim f. 3000.aan arbeidsloon voor dit doel bijdroegen. stimulans moge zijn, tot steeds grotere vervolmaking van „de geest van Sant poort" en dat onze patiënten, zowel als Dat dit theater voor de toekomst een het personeel gedurende een reeks van jaren getuigen mogen zijn van vele schone openluchtspelen, hoopt de feest commissie van harte. Tenslotte droeg spreker het monument aan het bestuur over. Mej. Ribbius Pele tier aanvaardde het volgaarne en wees van haar kant op de goede geest, die in het ziekenhuis heerst. Bij deze bijeenkomst, die geopend werd door de Commissaris van de Koningin, dr. J. E. de Vos van Steenwijk, waren o.a. aanwezig de directeur-gene raal van de Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, de inspecteur van het toe zicht op het krankzinnigenwezen, de voorzitter van de Nederlandse Maat schappij tot bevordering van de genees kunde en van de Nederlandse Vereni ging voor Psychiatrie, de Officier van Justitie, het voltallig college van Ged. .Staten en talrijke leden van Prov. Staten, hoogleraren in de psychiatrie, de burge meesters van Bloemendaal enz. enz. Na een woord van welkom deelde de voorzitter mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer A. Mie- chels, oud-lid van Ged. Staten, oud- voorzitter en thans lid van het bestuur, te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer R. v. Beek, hoofd-administrateur, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. In de zaal „Musis Sacrum" begon om half twaalf de officiële herdenkingsplech tigheid De geneesheer-directeur, dr. G Kraus, wilde niet de geschiedenis van de honderd jarige schetsen, omdat hei gedenkboek daarover voldoende inhoudt, maar de ach tergrond waartegen de herdenking op het gebied van de verpleging van geesteszieken moet worden gezien, de achtergrond, die een belangrijk en wezenlijk deel is van de beschavingsgeschiedenis. Dè kern van de verpleging rust op eerbied voor de persoon lijkheid van de zieke evenmens. De wor dingsgeschiedenis van onze huidige hou ding is er een met veel heuvels en dalen, een bonte afwisseling, een grote bewogen heid Spr. ging ver terug in de geschiedenis en stelde vast, dat er in Griekenland in de zesde eeuw vóór Christus religieuze centra v/aren, bestemd voor de behandeling van zieken en ook van geesteszieken. Vooral wat betreft de suggestieve therapie deden deze centra niet ondèr voor onze huidige sanatoria. Onder Romeinse invloed verruw den de methoden en het gewelddadig ver drijven van demonen nam een grotere plaats in. In de eerste eeuwen na Christus werd de psychiatrie losgeweekt van de be oefening van de geneeskunde. Het werk van vele eeuwen werd stopgezet en net zou gedurende meer dan duizend jaar blij ven stil staan. Geestesziekte werd een ma nifestatie van de duivel; duizenden pa tiënten werden vermoord. Dr. Kraus ging uitvoerig in op het verloop der behande ling in verschillende landen en schetstt de enkele lichtpunten die hier en daar gecon stateerd konden worden. De Franse Revo lutie bracht verademing. Pinel en Ferms verlosten de patiënten uit hun boeien er de arbeidstherapie begon haar pril ste ontwikkeling. Maar hun werk bleef aan de persoon gebonden. In Engeland was de toestand ook zeer ernstig totdat in 1829 Conolly het sein gaf voor de strijd van het no-restraint stelsel. Uit tal van Engelse berichten uit hét midden der eeuw blijkt, dat Meerénberg het eerste gesticht op het vasteland was, dat het nieuwe stelsel invoerde. Daniel Hack Tuke, die de inrichting in 1853 be zocht, gewaagde van een „noble institu tion". In de Verenigde Staten was het de onderwijzeres Dorothea Dix, die een om wenteling omstreeks 1850 in de verpleging bracht. Zij trof 9000 patiënten vastgeklon ken aan en diende een memorandum bij het Congres in. Zij schreef in 1856 in giet gastenboek van „Meerenberg"„1 have visited this very admirable Institution In Duitsland, waar Langermann de dwang trachtte uit te bannen, bleven de toestan den over het algemeen lang achterlijk Schroeder van der Kolk opende in ons land de strijd in 1837 en Johannes van Duu ren, de eenvoudige opzichter van het Cel- lenbroederenhuis te Nijmegen, die zijn tijd een eeuw vooruit was, mag de pionier der moderne behandelingsmethoden genoemd worden. Terwijl hij werkte werden in 1842 in ons goede vaderland nog patiënten in een kerker voor een kleinigheid getoond. Wij waren nauwelijks verder dan net oude Rome tweeduizend jaar geleden. Schroeder van der Kolk bouwde het thans 100-jarige ziekenhuis. De eerste patiënt was een aanzienlijk man uit Amsterdam. Duizenden van elke rang en stand hebben hem gevolgd. Dr. Kraus wees er tenslotte op. dat de patiënten in gevaar komen zodra de eerbied voor het individu verzwakt. De jongste ge schiedenis, de massale waan van de heer lijkheid van het Germaanse ras, waaraan duizenden geesteszieken ten offer vielen bewijst dit. De geneesheer-directeur sprak, de hoop uit, dat bij een volgend jubileum van het Provinciaal Ziekenhuis getuigd zal kunnen worden: Hier hebben sedertdien slechts vrienden van de geesteszieke gewerkt Dinsdagmorgen om 9 uur wordt op het St. Adelbertuskerkhof te Bloemendaal een H. Mis opgedragen^ voor de ziéle- rust van de aldaar begravenen. Om 4.30 u. wordt in de parochiekerk van de Al lerheiligste Drieëenheid het ziekenlof gecelebreerde, dat per radio wordt uitge zonden. Aan de H.B.S. voor meisjes aan de Tempeliersstraat zijn geslaagd de dames: H. van' Asch A, M. Don, E. M. Brand, T. L. ten Broeke, A. J. Bus. T. Dekker. T- E. Dikkeboom, N. B. Duncker, G. L. Eschauzier, T. A. M. Eijkelboom, M. M. Fortgens, C. C. T. C. Groot, G. Heymel, A. G. E. Hulsebosch, M. Iking, J. J. M. van der Kemp. W. de Korte, A. Looyen, A. J, Meyer. G, Moerdijk, T. J. Persson, A. S. Regouin, E. M. Schippers, A. Schot, J. W. van Schravendijk, B. M. Smit, I. Stigter, D. L. van Straten, L. J. van Toombergen. M. W. A. van der Vlies, J. S. Voors, M. H. F. Voors, H M. M. C Witmer. H. H IJzerman. Afgewezen: 11. Aan de Meisjes-H.B.S. ,,'t Kopje" zijn geslaagd voor het eindexamen H.B.S. B (6-jarige cursus) de dames: G. Bruinsma, R. Bruinsma, N. Han Yang Nio, I. van Leeuwen, A. Nauta. Afge wezen 1. Voor het eindexamen B.B.S. B van het Kennemer Lyceum zijn geslaagd de heren: A. J. Berkman, A. Bootsman, J. D. Busé, J. Cannegieter, J. P. Coeling, W. Duvalois, J. Geurtsen, J. Kop, W. H. PottHofstede, A. Vogels, H. Vos, J. H. Vromen, H. T. öa- dings, A Bestebroer, W. G. Elias. R. H. Janssen, C. M. Klapp, A. Kolman, M. F. Pieper, H. H. J. v. d. Poel, D. Schoute, W. Swaab, E. Vogel, J. H. v. Walraven, J. Wig man, en de dames M. E. le Ruytte, C. Ver boom, S. M. Raap. Afgewezen 6, teruggetrokken 3 candi dates Geslaagd voor het eindexamen Afde ling Gymnasium de dames: A. Anne Else Herckenrath, «Bloemen daal; Annie Pels, Bloemendaal; Helen Rietbergen, Haarlem; Ria Spierings Haarlem; Sefa Wassenaar, Haarlem. B. Bep van den Berg, Bloemendaal; Els Jansen, Bloemendaal; Marijke van der Heyden, Haarlem; Annie Spronk, Haarlem, Afgewezen: 1. Plebaan Filbry Plebaan Filbry is in de Mariastich- ting opgenomen. Nader vernamen wij, dat levensgevaar thans geweken is. Het - vraagstqk opvoeding en beroepskeuze staat tegenwoordig wel in het teken van de belangstelling. Over dit onderwerp zal de eerw. broeder Pius uit Den Haag heden» avond acht uur spreken in het jeugdge- bouw aan het Teylerplein voor de ouders in de parochie van St. Jan. Dinsdag 28 Juni 1949, 's avonds van 8 tot 9 uur zal de heer George Robert, het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: Meinen Jesum lass ich nicht, J. G. Walther. Prelidium en Fuga D. gr. t„ J. S. Bach; Andante, C. Franck; Petite suite scholastique, D. de Sévérac; Tweede Choral, H. Andriessen. Dindagavond wordt in het Heemsteed- se Sportpark de belangrijke competitie wedstrijd GymnasionH.C.K. gespeeld. Beide teams zijn na tal van grote over winningen nog ongeslagen, zodat een spannende, boeiende wedstrijd verwacht kan worden. Tijdens het spel zal een uitleg van de spelregels gegeven worden door de heer J. Kammeijer. Uitslagen zomercompetitie: E. J. de Ree N. Hoogland 10; M. v. OschH. v. d. Velde 10; Th. J. SchoorlJ. v. d. Berg 10; A. HablousG. Beelen 0; J. HoldorpJ. P. de Lange 01; G. BurgmanJ. Reeuwijk y2Yzi H. HartendorpJ. P. v. d. Meer 1—0; A. RosenhartM. L. Stevens 01; Th. Spook J. Meijer 01; A. KomenB. Spoor 01; H. M. J. C. VerstegenB. F. Overdijk 10; G. EnsinkG. v. d. Stoop 01; P. Stam P. J. Holtkamp 01; W. VosseG. J. M. v. Lunenburg 01; J. HaverkortE. Spook 10; G. BeelenG. J. M. v. Lunènburg 1—0. Gehuwd; 25 Juni F. Elferink en G. Stevens. Geboren: 24 Juni A. Hoekstra-Aarts, z; 25 Juni B. J. Lutgendorff-Fris, z; 23 Juni A. Bootsman-Winkler, z; 25 Juni L. W. M. Heerens-Houben, z; 24 Juni W. Hanekroot-Geijs, d; A. Mulder-Wijn, d; 25 Juni J. Wolterman-van de Reep, d; S. L. Vermeer-Postumus d; 24 Juni M. L. Beerenhout-Langbehn, d; B. van Sintmaartensdijk-van der Monde, d; 23 Juni E. Beerenhout-Mesman, d. Overleden: 23 Juni A. H. Hartkamp, 82 jaar, Zijlweg; 24 Juni C. J. de Vries, 63 jaar Neptunusstraat. Op feestelijke wijze is Zaterdagavond de Viering van het 40-jarig bestaan van de Grote Houtstraatvereniging ingezet. De Harmonie Crescendo stelde zich om streeks half acht op het Houtplein op en vandaar ging het met het bestuur van de jubilerende vereniging aan de kop van de stoet en begeleid door veel pu bliek door de vlaggende Grote Hout straat naar de Grote Markt, waar een muziektent was opgericht. Hier gaf Crescendo tot 10 uur een concert, dat veel belangstelling trok. Hedenavond zal Crescendo in het ka der van de jubileumweek weer een mu zikale wandeling maken. Dan gaat het echter niet alleen door de Grote Hout straat, maar ook richting Haarlem-Zuid. Voor het huis van de heer A. L. de Jong in de Johan van Oldenbarneveldt- laan, die eveneens jubileert, namelijk als 40-jarig lid van de vereniging, zal het muziekcorps 'n serenade brengen en eveneens voor de woning van de ere voorzitter, de heer A. van Weerden, aan de Hcemsteedse Dreef. Het het troepentransporlschip „Kota Inten", dat 15 Juni uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk op 13 Juli in Rotterdam zal aankomen, repa triëren de volgende personen uit Haar lem en omgeving uit Indonesië naar Nederland (achter de namen van hen, die uit Haarlem komen, vermelden wij geen plaatsnaam): P. Aarsen, Hoofdweg 1538, Nieuw Vennep; J. N. Baalbergen, Golf weg 8, Noordwijk aan Zee; H. L. Bohte, Sloterweg 200, Haarlemmermeer; P. Boukes, Langepoellaan 14; J. van Denzen, Zeestraat 69, Noordwijkerhout; W. Elderbroek, Haven 96, Hillegom; J. v. d. Eng, Wetsergeest 8, Uitgeest; T. de Hart, Groenlaan 18, Beverwijk: W. Har- tog, Tugelastraat 36; H. Heemskerk, Ha vikstraat 53; H. Holman, Kedoesstraat 10; J. F. Huyzenveld, Peperstraat 28, Beverwijk; D. Kraayer, Ohmstraat 21, Wormerveer; R. A. Kuyper, Tuinwijk laan 45; D. W. Lammers, 2e Loosterweg 141, Hillegom; C. Lammers, Wilhelmina- plein 20, Bennebroek, L. Molling, He rensingel 163; L. W. Schuit Best, Maris- plein 11, Heemstede; J. Sman, Zaanweg 2, Wormerveer; P. A. Sparreboom, Drilsmaplein 25; M. Steeg, Stationsweg 122, Hillegom; M. v. d. Stroom, Horn- weg 26, Haarlemmermeer; A. J. Stroom- bergen, Vossendwarsstraat 22, Hillegom; J. P. Trieling, Koningstraat 12, Bever wijk; B. Tromp, Rijksweg 310, Santpoort, K. Vis, 3e Poellaan, Lisse; J. de Vries, Ambachtstraat 8, Hillegom; J. de Vries, Bilitonstraat 29, Heemstede; G. M. de Graaf, Narcissenstraat 36, Santpoort; H. J. Jacobs, Peter Mauritslaan 24; A. Sa- lentijn, Schermerstraat 12 rd; J. Ruts, Leidsestraat 35; J. M. de Graaf, Hoofd straat 93, Santpoort; S. Kuurstra, Zui- dertuindorplaan 14; E. F. L. Teusse, Harddraverslaan 31, Santpoort; H. L. Ebskamp, Neptunusstraat 54; C. J. v. d. Hoven, Boekenrodestraat 4; P. H. J. Lubbers, Zijlstraat 51; C. P. J. Smit, Slo terweg 9, Badhoevedorp; R. Priebee, Iepenlaan 14, Bloemendaal; C. Hekman, Th. Weijerstraat 14, Beverwijk; G. Schoon, Rijksstraatweg 59; K. Baan, Prov. Ziekenhuis, Santpoort; M. N. Mo lenaar, Voorhelmstraat 63; H. Assen delft, Schoollaan 133, Bennebroek; W. Bijl, Oranje 190; C. Duivenvoorden, Zeestraat 17, Noordwijkerhout; C. M. Hurkmans, Brouwersvaart 100; J. C. Ketting, Koraperzijstraat 9; H. J. W. van Leen, le Hogerwoerddwarsstraat 22; J. F. v. d. Mark, Kortenaarstraat 15; S. Rond, Nieuwstraat 17, Wormerveer; J. A. van Slooten, Brouwersstraat 116; J. Tervoort, Arendsweg 173, Beverwijk; J. J. Vaars, Pladellastraat 56; F. W. L. Weber, Leeuweriklaan 28, IJmuiden-O.; H. J. van der Zon, Grote Houtweg 197, Beverwijk; W. Zonneveld, Brekersweg 8, Castricum; M. v. d. Zwan. Cleypad 12, Noordwijk aan Zee; J. Erdtsiech, Barbarossastraat 5; J. A. Claessen, Delft- laan 21; W. H. van Hage, Haven 4, Lisse; J. H. Augestijn, Engelszstraat. De passagierslijst ligt ter inzage op ons bureau, Smedestraat 5, Haarlem. Absolute verdelging. Onder geheimh. en schrift, gar. Wij verdelgen alle ongedierte. Zuiveringonderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 11657 (Adv.) Zaterdagochtend werd te 7.40 te Batava een geweldige aardschok waargenomen, die vijf minuten aanhield. Het epicen trum van de aardbeving bevindt zich ongeveer 200 km. ten Noord-Oosten van Batavia, in de Javazee. De schok was zo geweldig, dat de seismograaf er door defect is geworden. Indien de situatie het toelaat, zal de Sultan van Djocja 3 Juli een telegram naar Banka en Batavia sturen voor de overkomst van de republikeinse rege- gering naar Djocja. Indien dit doorgang vindt, wordt de republikeinse regering 5 Juli verwacht, aldus deelde de Sultan van Djocja exclusief aan Aneta mede. Zo ooit een datum in de geschiedenis der St. Gregoriusvereniging in het Dio cees Haarlem geboekstaafd zal blijven als een hoogtepunt, dan zal het de na oorlogse 26e Juni 1949 zijn. Zelden zal er in de geschiedenis der kerkmuziek in Nederland, laat staan in de dioce sane afdelingen, zulk een waarlijk grootse spontane belangstelling bestaan hebben als gisteren voor deze St. Gre goriusdag in de aloude St. Bavostad. Uit alle delen van het bisdom, vanaf het Zuidelijkste puntje van Zeeland tot aan de spits in Texel hadden de zan gers gehoor gegeven aan de enkele maanden geleden gestelde oproep. De organisatoren hadden zulk een enorme toeloop niet durven te denken. Te elfder ure moest men vele der oorspronkelijke plannen, in verband met plaatsruimte, totaal reorganiseren, en helaas, de inschrijving tot deelname afsluiten. Ware er meer ruimte geweest, dan had men rustig op minstens enkele honderdtallen meer kunnen rekenen Er heerste rondom station en de Leid- sevaart reeds in de morgenuren een aparte sfeer, van aanrijdende sutobus« sen, groepen zangers, die de omgeving verkenden, leiders voor de orderegeling etc. Kortom men proefde dat er iets op til was. Dank zij de uitstekende, orga nisatie ging ook in de kathedraal alles gesmeerd, zodat klokslag half 12 de plechtige H. Mis werd begonnen. Het H. Offer werd opgedragen door r astoor J. Duyves (voorzitter der Dioce sane St. Greg. Ver. Bisdom Haarlem), geassisteerd door kap. C. de Wit als diaken en kap. Tol als sub-diaken Wat het muzikale gedeelte betreft, daar over aanstonds in meer gedetailleerde vorm. Pastoor Duyves' hoofdgedachte in zijn korte preek onder de H. Mis was voor namelijk gericht op de eenvoud, die de ware kerkzanger moet bezitten om in de volheid van een christelijk gemoed aan anderen te kunnen geven, en de gelovigen te begesteren naar het grote. Zingen in de. geest van de woorden van de Introïtus van deze dag: quoniam ur.icus et pauper sum ego, omdat ik eenzaam en arm ben. Nadat er een gezamenlijke koffie tafel gehouden was, begon 's mid dags om 3 uur de bijeenkomst, weder om in de Kathedrale Basilièk, die een bijzonder cachet kreeg door de aanwe zigheid van Z. H. Exc. mgr. J. P. Hui bars. Even vóór de. binnenkomst van de bisschop had dr. P. J. de Bruyn uit Arnhem in een gloedvolle en heldere redenaarstrant aan alle aanwezigen een rijke gedachte mee gegeven over zijn hoofdonderwerp: „Eeuwig is de stem van Christus; Eeuwig is de stem van de Kerk." Spreker stelde het doel uiterst nauw keurig inzake het kerkzangerschap: Een apostolaat in de kerk, een roeping n.l. „het woord" te geven in de meest indrukwekkende gedaante der mu ziek. De stem in de functie Van Gods heerlijkheid te mogen bezingen. Inder daad een gedachtenwereld op zich, die we als kerkzanger wel eens vergeten. Ook in dit opzicht waren de bezielende woorden van dr. De Bruyn zeker niet overbodig. Mgr. Huibers sprak er zijn overgrote vreugde over uit, dat zovele zangers op gekomen waren naar Haarlem. Naar aanleiding van enkele encyclieken der laatste Pausen, sprak Zijne Hoogw. Exc. zeer duidelijke taal over Gregoriaans, Polyphonie, Scolae en instituten voor kerkmuzikaal onderricht. Laten wij God danken, zo besloot Zijne Hoogw. Exc. zijn toespraak, Die ons allen de goede geest gegeven heeft. Hierna geschiedde de wijding van het door de verenigde zangers geschonken Gregoriusbeeld, een symbool om te getuigen van de ernst in het streven, zó te zijn als SL Gregorius het heeft voorgesteld. Pastoor Duyves bedankte alle directe en indirecte mede werkers voor het vele en grootse werk dat er heden verricht is. Laat mij wat dit gedeelte aangaat met één grote deur in huis vallen: Velen met mij hebben de ontroering en diepe in druk ondergaan toen daar ruim 2300 mannenstemmen in een massale volks zang zingend gebeden hebben. Het pro blematische rondom dit feit was dit keer bijzaak. Dit was zó schoon, dat ik met géén woorden ook maar iets meer zou kunnen verduidelijken. Plotseling werd ons duidelijk wat er bedoeld wordt met „Volkszang". Het heeft mij achteraf alleen maar gespeten, dat er niet méér door allen gezongen is geworden. Stel u eens voor, zulk een machtig Credo, onder de Hoogmis. Ik ben er van over tuigd dat de meest verstokte anti-volks zang-personen, in één slag bekeerd zou den zijn geweest. Nogmaals, dit was een hemels feest! De aan de Ned. St. Greg. Vereniging opgedragen missa „Miserere nostri Do mini" van Jaap Vranken, (Uitg. v. Ros- sum), werd in zijn geheel gezongen tijdens de Hoogmis door het kathedrale koor o.l.v. dr. A. Kat. Ongetwijfeld een knappe en zeer gedegen compositie. Men treft er prachtige staaltjes van contra- punctiek in aan, een feit waar we tegen woordig niet te veel meer op getracteerd worden. Plaatsruimte ontbreekt me om dieper op deze compositie in te gaan; wel licht komen we er nog eens apart op terug. Hoofdindruk was echter: Mis schien is de melodie een weinig te veel opgeofferd aan de diepe vorm-rijkdom. Persoonlijk beleefde ik wel reeds veel vreugde aan enkele passages in Sanctus, Benedictus en Agnus Dei. Wat uitvoering betreft vele mooie plingen, alleen stond het koor zeer ongunstig opgesteld. Voor 'n eerste uitvoering mag men echter nog niet de volle eis gaan stellen. De wijze van uitvoering van het Gregoriaans door de Scola van Warmond, was fraai van klank, maar weinig geestrdiftig. Waar om al die ellenlange verleningen van streepjes en episema's? Ook de mars achtige staccato-effecten die het kathe drale koor in de „Exsultate Deo" van Palestrina liet horen, lijken mij voort te komen uit een ietwat overdreven zorg voor acoustische versmeltingen. Van de middaguitvoering noem ik de uit stekende weergave van H. Andriessen's „Te Deum." Ook het Magnificat was verzorgd, had alleen wat meer spanning kunnen ver dragen. Het „Oratio pro Episcopo" van Ol. Koop had ik verwacht in de oorspronkelijke ge mengde bezetting. Vanzelfsprekend valt ei in een bewerking veel weg hetgeen voor de juiste indruk van het werk ook niet be vorderlijk is, en tevens voor de componist niet pleizierig. De twee Maria Antiphonen van Strategier zijn mooie werkjes, waarbij jammer genoeg de onzuiverheid even om de hoek kwam kijken. Over de zang in de Vespers verwijs ik naar de volkszang. Tot slot nog de organisten van deze dag. Jan Schouten heeft de moeilijke orgelpartij in de Mis van Vranken alleszins aanvaard baar gespeeld, zonder dat de poly- metriek ernstig met de zangpartij in botsing kwam. Ook hierbij geldt overigens het feit van een eerste uitvoering, om nog veranderingen in tempi e.d. aan te bren gen. Kees Bornewasser speelde Intermezzo en Finale uit de Orgel-symphonie van H. Andriessen en wist door accuratesse zijn spel Vboral doorzichtig te houden. Jam mer dat na de plechtigheid de kerk ieeg- stroomde en men Alb. de Klerk's machtige improvisatiekunst niet als slot meenam, of schoon dit onderdeel duidelijk op het pro gramma stond vermeld. Afgezien van dit laatste, wat ik wel betreur, had de rest een prachtig verloop, waar we organisatoren van harte proficiat mee kunnen wensen. JAN LAARVELD. Hij zeide, dat Dinsdagmiddag om twaalf uur de overdracht van de civiele dien sten geschiedt. Woensdagmiddag volgt de ontruiming van de stad door de Ne derlandse troepen en Donderdagmiddag de officiële overdracht van de residentie Djocja aan de Sultan. Pas na deze overdracht mogen rood witte vlaggen gehesen worden. Donderdagmiddag zal de Sultan een verklaring uitgeven en die dag om 20 u. Indonesische standard-time zal hij voor Radio-Djocja spreken. De avondklok zal na de overdracht gehandhaafd blijven. In een bekendmaking van kolonel Van Langen wordt o.m. gezegd dat in de stadsgedeelten, zolang deze nog onder Nederlands gezag staan, het 29 Juni aan ieder verboden is zich buitenshuis te be geven. Dit geldt niet voor de militaire waarnemers, Nederlandse militairen, Nederlandse bestuursfunctionarissen en personen, die door kolonel Van Langen gemachtigd zijn. De Sultan van Djocja heeft aan Aneta omtrent de beschieting hij de terugkeer uit Prambanan (zie ons bericht op de voorpagina) verklaard geen enkel schot te hebben gehoord. De Bijzondere Raad van Cassatie te 's Gravenhage heeft het beroep van de 42-jarige Karl Peter Berg, tijdens de bezetting commandant van het concen tratiekamp Amersfoort, verworpen. De door het Amsterdamse Bijzondere Hof opgelegde doodstraf werd in het arrest van de Raad een gerechtvaardigde straf genoemd omdat „B. het leven van hon derden gevangenen in Amersfoort tot een voortdurende kwelling heeft ge maakt en bovendien nog schuldig is aan het afslachten van Russische krijgsge vangenen en andere afschuwelijke moor den." De raad had nog geen eindbeslissing genomen in de zaak tegen Joseph Kotalla, berucht kampbewaarder in Amersfoort. Alvorens de strafmaat de finitief vast te stellen het Amster damse Bijzondere Hof heeft requirant destijds tót de doodstraf veroordeeld achtte de Raad het gewenst een psychia trisch rapport te laten uitbrengen. De zaak werd derhalve voor onbepaalde tijd geschorst. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van twee „Silbertanne"- moordenaars, de 34-jarige W. A. Polak uit Utrecht en de 35-jarige B. Slop uit Voorburg verworpen. Beiden maakten deel uit van het „Sonderkommando" Feldmeyer en hebben in opdracht van de Sipo verschillende onschuldige Ne derlanders lafhartig vermoord. Door dit arrest behouden deze requiranten de doodstraf. Zaterdagavond werden de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Grote Houtstraatvereniging geopend met een mars met muziek over het nieuwe plaveisel. De raad der gemeente Heemstede komt Woensdag 29 Juni om 4 uur bijeen, voor het laatst onder voorzitterschap van jhr. J. P. W. van Doorn. Voorgesteld wordt over te gaan tot de bouw van 14 duplexwoningen op een terrein aan de Javalaan. Bijna 3000 m2 grond zal daartoe van het grondbedrijf gekocht worden voor f 29980. Een cre- diet voor de bouw is nodig van f 229.500, benevens f 10200 voor kosten van hét aanbrengen van duplexvoorzieningen; van het Rijk zal 'n bijdrage van f 138000 gevraagd worden tegen een rente van 4%. Verder vragen B. en W. een crediet van f 3500 voor de aanleg van een trot toir langs de te bouwen woningen en voor de plaatselijke verbreding van de Slotlaan. Voorgesteld wordt een uitbreidings plan vast te stellen voor het terrein, be grensd door de Clusiuslaan, de Ritzema Boskade, de Bakkerkade en Melchior Treublaan. Aldaar zullen 13 woningen worden gebouwd. Zaterdagmiddag ondernam de vereni ging „Oud-HeemstedeBennebroek" een excursie naar Hoorn per touring car. waarvoor flinke belangstelling be stond. Na aankomst in Hoorn om pl.m. kwart voor vier werden o. 1. v. de heer S. H. Boot, de vroegere secreta ris van het Streekmuseum te Hoorn, thans te Heemstede woonachtig, de verschillende bezienswaardigheden, waaraan Hoorn inderdaad rijk is, be zichtigd en reeds bij de intrede in het stadje werd de aandacht gatrokken door een kerk, waarvan het uu-werk als een uithangbord buiten de voorgevel stak inplaats van in de toren bevestigd te zijn. Op de Kaasmarkt aangekomen gaf de heer Boot een verklaring over het ont staan van het stadje en wees de plaats aan waar voorheen de oude. Zuiderzee dijk lag. Ook schonk hij aandacht aan de rol, die Hoorn heeft gespeeld in de vrijheidsstrijd tegen Spanje, waarvan de slag op de Zuiderzee, die zo belang rijk is geweest, e.en voornaam onder deel was. Daarna werd overgegaan tot de bezichtiging van het streekmuseum, waarin zich o.a. verschillende zeer gro te historische schilderijen bevinden. Ook het tegenwoordige stadhuis kreeg een bezoek en ook hier waren verschil lende mooie schilderijen aanwezig Nadat een bezoek aan de verschil lende straten was gebracht, waarin nog vele goed bewaarde oud-Hollandse ge vels zijn te zien, geflankeerd door vaak monsterachtige dingen van een halve eeuw terug, werd een kopje thee ge dronken en zocht men langzamerhand de touringcar weer op. Er werd daarna nog een kort bezoek gebracht aan de bekende Oosterpoort, die zeer goed be waard is gebleven en toen werd het stuur weer naar Heemstede gewend Na aankomst te Heemstede dankte de voorzitter van de vereniging, de heer H. Disselkoen, de deelnemers voor hun grote belangstelling en zegde namens het bestuur toe te trachten in de nazo mer nogmaals een soortgelijke excursie te organilseren. Aan de. heer Boot werd dank gebracht voor zijn leiding en de voorzitter eindigde zijn toespraak met op te merken, dat de liefde voor het plaatselijke oude. de liefde voor het pliatselijk nieuwe volstrekt niet be hoeft uit te sluiten. I De opbrengst van de collecte t. b. v. de Reclassering is voor Bloemendaal 1.585,83. ZAND VOORT. GEBOREN: i. Piek- ma en G. Seeuwen, 2 d; J. van den Bos en M. S. van Turenhout, 3: C. A. J. M. van Dooren en C. Donker, d. ONDERTROUWD: J. A. Mes en W. ri de Jong. GETROUWD: G. Heidebrink sn G. G- Kerkman. OVERLEDEN: H. D. Weenink—Hei- da, 60 j.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2