MOEDIG HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN DE TSJECHOSLOWAAKSE BISSCHOPPEN Berlijnse spoorwegarbeiders weer aan het werk m 1 De katholieken der gehele wereld voelen zich met U verbonden Na ultimatum der Westelijke bezettingsmogendheden Meer dan 1500 priesters gearresteerd achter het IJzeren Gordijn r Wij luisteren naar Vierduizend van het voorste legioen in Den Bosch bijeen HET GEZEGEND GESLACHT tuHÏsal Loyaliteitsverklaring der Roemeense kerken Kanselier Figl vreest geen staatsgreep Loon voor 75 procent in West-Marken In Albanië werden drie bisschoppen vermoord Ook in Roemenie alle bisschoppen in arrest Een democratisch wereldvakverbond Ook Mgr. Jozef Grosz wijkt niet Legeroefeningen op de Veluwe - R.K. SMEDENBOND Jaarvergadering te Nijmegen J Brabantse durskes en Volendamse bulletjes zusterlijk tezamen Koningin opent Padvindsterscentrum Driemaal vonnis: doodstraf MAANDAG 27 JUNI 1949 PAGINA 3 Regering sluit negen kloosters Blijft trouw Alleen Katholieke Kerk buigt niet DE GAULLE—DE GAULLE Mgr. Beran belasterd Tegenhanger tegen communistische W.F.T.U. Hij weigert Hongaarse Volksrepubliek te erkennen Bedevaart naar Heiloo GEN.-MAJ. DE RUYTER OVERLEDEN D-day Bond zonder Naam Limburgse Sociale Studieweek Sociale rechtvaardigheid: nu Stoffelijke resten gevonden bij kamp Vught Jagdcommando Pieters Het episcopaat van Tsjechoslowakije heeft Zondag een scherpe beschuldiging aan het adres van de Tsjechoslowaakse communistische regering gepubliceerd, waardoor de oorlog tussen kerk en staat een nieuw hoogtepunt heeft bereikt. Zy beschuldigt de regering van misleiding, vervalsing, ontvoeringen, diefstal en talrijke andere daden, die ten doel hadden de kerk en de vrijheid van godsdienst te vernietigen. Zij publiceerde een herderlijke brief, die zeker een mijlpaal in de geschiedenis van de Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije zal worden. Het is zoveel als een „witboek" over de onophoudelijk gedwarsboomde onder handelingen tussen de Rooms Katholiek en de communistische regering over een nieuw accoord tussen kerk en staat. De Bisschoppen met aan 't hoofd de feitelijk in gevangenschap verkeren de maar nog steeds strijdende aartsbis schop Josef Beran gebruikten de her derlijke brief om hun gelovigen het wa re verhaal te doen van de huidige stand van zaken. Zij zeggen dit middel te baat te nemen daar zij alle andere com municatiemiddelen missen tengevolge van de regerings-confiscatie en censuur. Zij gaven alle geestelijken rechtstreeks last de brief te lezen en deden een be roep op de geestelijken zich niet door bedreigingen der politie van lezing te laten weerhouden. Zij dreigden met ker kelijke disciplinaire maatregelen tegen geestelijken die uit lafheid of afvallig heid de brief niet van de kansel zou den voorlezen. Een in Praag ingesteld onderzoek wees erop, dat de brief in vele kerken en in de stad en buitenwijken was voor gelezen, ook in de St. Vitus kathedraal. In de brief werd gezegd, dat aartsbis schop Beran feitelijk een gevangene van de geheime politie is, daar zijn vrij heid geheel is beperkt. In het herderlijk schrijven bidt het episcopaat om Goddelijke genade in ge val van een vals en onrechtvaardig vonnis, hetgeen kan betekenen, dat ar restatie en berechting verwacht wordt. Niettemin verzekeren de bisschoppen hun getrouwen herhaaldelijk, dat zij zich nooit zullen neerleggen bij een door de communisten afgedwongen accoord tussen kerk en staat, hetgeen zou bete kenen, dat de kerk tot knecht van de staat wordt verlaagd. De bisschoppen voorspellen in hun brief voorts nieuwe moeilijkheden voor de katholieken. De natie kijkt naar u hoe gij u in dit historische ogenblik der beproeving zult gedragen. De katholieken der ge hele wereld voelen zich met u verbon- dien. Blijft trouw aan uw bisschoppen die met u lijden en wankelt niet ook als hun stem u niet bereikt. Het 4000 woorden lange herderlijk schrijven bevatte talrijke beschuldigin gen tegen de regering. De bisschoppen schrijven, dat de be schuldiging der communisten als zou de Tsjechische katholieke geestelijk heid op last van het imperialistische Va- ticaan een accoord tussen kerk en staat onmogelijk gemaakt hebben, vals is, en dat de regering dit weet. Zij zeggen, dat de communisten de on derhandelingen zijn begonnen met een van tevoren opgesteld schema voor ver volging en onderdrukking van de kerk, welk plan met behulp van politiemaat regelen „onder gestadig verhoogde druk" uitgevoerd zou worden. Alles wat zij gevraagd hadden, aldus de bisschoppen, was vrijheid van ge loofsbelijdenis en bijeenkomst, erkenning van de Paus als de hoogste autoriteit in kerkelijke zaken, ouderlijk gezag bij de opvoeding der kinderen, heiligheid .van familiebanden en geen onderdrukking van de kerkelijke bladen. Al deze dingen, zo zeggen de bisschop pen, zijn de Tsjechische katholieken door de communistische regering afge nomen. Zij verklaren dat land van de kerk is geconfiskeerd, geestelijken ont voerd, kerkelijke bladen onderdrukt en afgeschaft en zelfs gebedenboeken ge censureerd. Volgens een officieel communiqué uit Boekarest hebben alle Roemeense kerken, behalve de Rooms-Katholieke, deze week van hun loyaliteit getuigd tegenover het volksdemocratische régime. Donderdag zijn vertegenwoordigers van negen kerken onder voorzitterschap van de Orthodoxe Patriarch bijeen gekomen en hebben de reorganisatie van hun religieuze gemeenschappen die door de wet van vier Augustus 1948, waarbij alle inmenging van kerkelijke autoriteiten van andere nationa liteiten geweerd wordt, tot stand is ge komen, op plechtige wijze gevierd. Door de conferentie werd na afloop een communiqué uitgegeven waarin gezegd werd: „Slechts één kerk toont haar onte vredenheid. Wij missen alleen de vertegen woordiger van die ene kerk." De Rooms-Katholieke Kerk werd in het communiqué niet met name genoemd, maar er werd zó kennelijk op gezinspeeld en dè hele conferentie was zo duidelijk gericht tegen de katholieken die een scheiding van het Vaticaan nooit zullen kunnen dul den, dat misverstand onmogelijk was. De vertegenwoordigers van de negen kerken kwamen voor de laatste maal bij een om de statuten voor de nieuwe kerk orde gereed te maken. Volgens de nieuwe wet heeft de regering de controle overgenomen over alle kerke lijke bezittingen en jeugd- en vrouwen organisaties. Kanselier Leopold Figl heeft het Oosten rijkse volk Zaterdagavond de verzekering gegeven, dat de terugtrekking van de be zettingstroepen na de ondertekening van het vredesverdrag de veiligheid des lands niet in gevaar zou brengen. In een radiorede ontkende hij buiten landse berichten, dat de communisten in het land een staatsgreep zouden kunnen ensceneren naar het voorbeeld van Hon garije, Roemenië en Tsjechoslowakije. Het Ainerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede, dat de Grote Vier op 30 Juni te Londen de besprekingen over de definitieve redactie van het vredes verdrag met Oostenrijk zullen hervatten. Samuel Reber, adjunct-staatssecretaris, zal de Amerikaanse afvaardiging leiden. De vijftien duizend Berljjnse spoorweg-stakers besloten gisteren eindelijk weer aan het werk te gaan, nadat hun door de Westelijke geallieerden een ultima tum was overhandigd. De leiders van de stakende arbeiders besloten Dinsdag het werk te hervatten en de autoriteiten verwachten dat tegen het einde van de week het spoorweg verkeer met West-Duitsland, dat al die tijd stil heeft gelegen, weer normaal zal functionneren. De beslissing van de stakers om het werk te hervatten kwam precies op de dag dat de luchtbrug haar eerste verj'aardag vierde. 8500 ton goederen werden gisteren door de vliegtuigen naar Berlijn aange voerd. Een vliegtuig dat geladen was met benzine stortte tijdens de landings- manoeuvre neer, maar de bemanning van het toestel bleef gelukkig onge deerd. De Westelijke mogendheden deelden Zondagavond aan de stakers mede dat zij nu weer naar het werk terug moes ten keren daar de werklozenpremies die tot nu toe door het West-Berlijnse ge meentebestuur werden uitgekeerd, in gehouden zouden worden met ingang van Dinsdag. Als tegemoetkoming be loofden de Westelijke autoriteiten dat zij van een loon verzekerd konden zijn dat tenminste voor 75 pet. in Westelijke marken uitbetaald zou worden. Tenminste 60 pet. hiervan zal door de directie betaald worden in Westelijke marken en voor de rest staat hef ge meentebestuur van Berlijn borg. De Amerikaanse chef-transport reide te verwachten dat het plaatselijk ver keer in Berlijn Dinsdag weer hersteld zou zijn. Hij deelde mede dat de treinen die thans nog steefis staan te wachten op het traject van West-Duitsland naar Berlijn Donderdag naar Berlijn doorge reden zouden worden en dat tegen het einde van de week alle diensten weer normaal zouden functionneren. De laatste trein uit het V.'esten die Berlijn binnenkwam arriveerde d'e 30e Mei. Men hoopt dat de opheffing van de staking het werk zai vergemakkelijken van de afgevaardigden van de geallieer den die Dinsdag bijeen zullen komen om de modus vivendi voor Duitsland, die door de ministers van Buitenlandse Za- Naar aanleiding van het onlangs on der het pseudoniem van „Noël de Gaulle" hier te lande verschenen boek. „Het carnaval der desparado's", van de hand van de Nederlandse schrijver ma joor J. G. de Graaf, verzoekt generaal De Gaulle mede te delen, dat de door de auteur gebezigde naam „De Gaulle", welke in Nederland niet gedragen schijnt te worden, niets te maken heeft met die van zijn familie. ken van de Grote Vier te Parijs werd opgesteld, nader uit te werken. De Westelijke mogendheden heb ben reeds officieel een uitnodiging ver zonden aan de plaatsvervangend mili tair gouverneur van de Russische sector om Dinsdag de besprekingen bij te wo nen. De stakers hebben nog steeds weinig fiducie in de belofte van de Russen om geen represailles te nemen tegen de stakers, aan welke belofte een clusule verbonden was: „mits de stakers geen misdaad hebben begaan tijdens de sta king" De minister van Justitie, Alexei Ce- picka, waarschuwde de katholieke lei ders in Tsjechoslowakije Zaterdag dat zij de consequenties moeten dragen van de recente staatsvijandige acties. De re gering verscherpte inmiddels de strijd tegen de kerk door nieuwe arrestaties en door sluiting van een groot aantal kloosters. Minister Cepicka, die aan het hoofd staat van de kerksectie van het Centrale Communistische Actiecomité en die de voornaamste regelingswoordvoerder was tijdens de onderhandelingen tussen kerk en staat, lanceerde verder een felle per soonlijke aenval op aartsbisschop Beran die hij er van beschuldigde „leugenach tige berichten" te verspreiden. Een katholieke zegsman deelde Zater dag aan U.P. mede, dat de regering ne gen katholieke kloosters heeft onteigend in Slowakije en dat in dat gebied het aantal arrestaties van kerkelijke func tionarissen hand over hand toeneemt. Naar U.P. verneemt worden de richt lijnen van de strijd der regering tegen de kerk aangegeven door de tot het communisme bekeerde voormalige pries ter dr. Josef Straka. 22. Als een razende danste de tovenaar voor Eric op en neer. Er was een stiite gevallen. Slechts één trom roffelde zachtjes door. Eric hield de punt van de degen m het oog. Hij trachtte nog de koorden die hem bonden te breken, maar deze waren te sterk. Zweet parelde langzaam op zijn voorhoofd. Eensklaps stond de tovenaar roerloos. Ook de laatste trom zweeg. Stilte, geladen met de spanning van vele blikken, lag bijna tastbaar over het gehele toneel. Langzaam, met soepele, katachtige passen naderde de gemaskerde danser, en ditmaal besefte Eric dat dit zijn laatste, 'dies beslissende handeling was. Hij klemde de tanden opeen en staarde de ander recht in de ogen. Niemand zou kunnen zeggen dat een Viking niet wist te sterven. De degen was thans' horizontaal gericht, de punt wees recht op het hart van de Noorman. Nog vijf passen! Nog vier! Nog drie! Nog.... Een hoge gil doorsneed plotseling de stilte. Met ogen groot van verbazing zag Eric hoe de grotesk-gemaskerde figuur verstarde. De degen viel uit zijn hand, en met een half gesmoorde kreet zakte hij in elkaargetroffen door een pijl die uit het oerwoud suisde. Eric staarde strak naar de pijl die zijn leven redde, en voor een ogenblik vergat hij alles om zich heen. De pijlpunt was van zuiver goud! Een geschreeuw van de inboorlingen deed hem haastig opzien. Zij vluchtten. In ■naniek hadden zij zich omgedraaid en renden weg, in wilde angst voor de troep vreemd uitgedoste krijgers, die nu uit het oerwoud tradenkrijgers, wier wapenen sieraden, hoofdbanden en gordels glansden in de zon Uit Vaticaanse bron verneemt een cor respondent van United Press dat sinds het einde van de oorlog in de landen achter het IJzeren Gordijn reeds meer dan vijf tienhonderd priesters gevangen zijn geno men. Het juiste aantal priesters, dat gevangen genomen of vermoord is, is niet te zeggen onder de huidige omstandigheden, maar vijftienhonderd is een cijfer dat gebaseerd is op de rapporten die tot nu toe binnen gekomen zijn. In werkelijkheid kan het aantal nog aanmerkelijk hoger zijn. Volgens het Vaticaan is in Albanië de 'toestand van de katholieke kerk het ern stigst. Alle zes de bisschoppen zijn daar gedood of gearresteerd. Zondag is te Genève besloten een nieuwe niet-communistische vakverenigingsinter- nationale op te richten. „Alle vrije en democratische vakvereni gingsorganisaties in de gehele wereld" zul len er in vertegenwoordigd zijn. Te Genève zijn 42 millioen arbeiders uit 38 landen vertegenwoordigd. De nieuwe organisatie, die binnen zes maanden offi cieel zal worden gevormd, zal een tegen wicht vormen tegen de onder communis tische leiding staande Wereldbond van Vakverenigingen, de W.F.T.U. Het besluit werd genomen door de 127 afgevaardigden, die het Engelse vakver enigingscongres (T.U.C.) bijeen had ge roepen. De nieuwe internationale verklaarde zich „bereid algehele steun te geven aan de Spaanse bevolking in haar vraag naar bur gerlijke vrijheden en vakverenigingsrech ten", waar de Spaanse vakverenigingen in ballingschap in een motie om vroegen. In de commissie voor opstelling ener constitutie voor de nieuwe organisatie werd o.m. de heer Kupers van het Nederlandse N.V.V. voor de Benelux gekozen. Monseigneur Josef Grosz, aartsbis schop van Kamocsea in Hongarije, heeft geweigerd in te gaan op een uitnodiging van de Hongaarse regering om de Volksrepubliek officieel te erkennen, aldus heeft een welingelichte woord voerder van het Vaticaan Zaterdag avond aan een correspondent van A. P. medegedeeld. De aartsbisschop heeft de leiding van de Rooms-Katholieke aangelegenheden in Hongarije op zich genomen sinds kar dinaal Mindszenty gevangen genomen en tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld is. Hij zou de Hongaarse regeringsautori teiten uit naam van het gehele .episco paat rtiedegedeeld hebben, dat hij de verzochte erkenning niet zou verlenen omdat dit beschouwd zou kunnen wor den als een goedkeuring van een poli tiek régime, dat de Rooms-Katholieke Kerk openlijk bestrijdt. TEGEN aambeien eïï andere anale aandoeningen per pot 75 ct 6 zetpillen 75 et AAMBEIENZALF ZETPILLEN ZWITSAL Fabrl.lraa Drie bisschoppen werden reeds ter dood gebracht en drie anderen vertoeven nog in de gevangenis, maar zijn ook reeds ten dode opgeschreven. In het gehele land zijn nog slechts twintig priesters over en min stens honderd geestelijken werden reeds gedood. In Joegoslavië is wonderlijk genoeg de kerk er nog het beste aan toe van alle landen achter het IJzeren Gordijn. In dit land vond het eerste kerkelijke proces plaats tegen aartsbisschop Stepinac van Zagreb. Ook zijn er hier honderden gear resteerd, maar de vervolging heeft niet zo'n omvang aangenomen als in andere landen. Momenteel zijn nog 2692 priesters in Joegoslavië aanwezig, die nog het recht heb ben hun werkzaamheden te verrichten. In Roemenië zijn alle zes bisschoppen van de Byzantijns katholieke kerk gevan gen genomen en driehonderd tot driehon derd vijftig andere geestelijken werden gevangen genomen of gedeporteerd. In Hongarije hebben ministens tweehon derd geestelijken het lot van Kardinaal Mindszenty moeten delen. Ook uit dit land komen echter sporadisch berichten binnen en naar schatting van het Vaticaan oefe nen nog ruim 3800 priesters hun plichten uit. Ruim honderd priesters zijn, voor zover bekend, gearresteerd in Polen. Van vele episcopaten kwamen echter helemaal geen gegevens op het Vaticaan binnen, zodat men hieromtrent in het duister tast. Volgens het Vaticaan zijn in Tsjecho slowakije reeds honderd priesters gear resteerd vóórdat Josef Beran de centrale figuur werd in het geschil kerk-staat. Op het Vaticaan is men ervan overtuigd dat nu reeds minstens tweehonderd geestelijken gearresteerd zijn. Inlichtingen over de Baltische landen worden practtsch niet ontvangen. Maar men weet dat de zes bisschoppen en honderden priesters daar zijn ter dood ge bracht of gedeporteerd. Op de Veluwe zullen binnenkort leger oefeningen worden gehouden van zodanige omvang, dat hier voor de eerste maal sedert de wederopbouw van de Koninklijke Land macht kan worden gesproken van een ma noeuvre. De deelnemende troepen worden gevormd door vijf infanterie-bataljons, een regiment veldartillerie, een afdeling lucht^oelartil- lerie, een of meer eskadrons vechtwagens, met een eskadron pantserwagens, een ver- bandplaats-afdeling, een transportcompag nie, een detachement Koninklijke Mare chaussee en enkele staven. Het geheel zal onder leiding staan van de commandant strijdkrachten te velde, de generaal-majoor der artillerie, A. Th. C. Opsomer. Geduren de drie dagen, op 27, 28 en 29 Juli, zullen de onderdelen gezamenlijk worden geoe fend, terwijl ook de verpleging en legering zullen geschieden als in oorlogsomstandig heden. Woensdag 6 Juli a.s. organiseert de Haarlemse Diocesane Katholieke Mid denstandsbond zijn jaarlijkse bedevaart naar Heiloo. Als intentie is dit jaar ge nomen: „De Kerkvervolging in Europa". (Van onze redacteur) Zaterdag en Zondag hebben de leden van de R. K. Smedenpatroonsbond in Nijmegen hun jaarvergadering gehou den. Men heeft het aangename met het nuttige verenigd en naast de langdurige vergaderingen in het concertgebouw de „Vereniging" genoten van de rijkdom aan natuurpracht, die de omgeving van Nijmegen biedt. In zijn welkomstwoord kon de bonds voorzitter, de heer G. Alders, twee nieuwe leden uit het gecorrigeerde ge bied bij Limburg begroeten, die voor het eerst in hun leven een Nederlandse smedenvergadering bijwoonden. De heer Alders wijdde vervolgens enige woorden aan de vakgroepen, die nog steeds het bedrijfsleven beheersen, en gevoeld worden als een oorlogs erfenis. Velen wensen zo spoedig moge lijk de uitvaart van deze vakgroepen te kunnen vieren. Anderen staan er onver schillig tegenover en een derde groep is er. positief voor, de bedrijfsorganisatie te laten zoals zij is. De heer Alders wees er op, dat door de „vakgroep smeden" zeer veel goeds is verricht, waarvoor dank verschuldigd is. Wat betreft de ontwikkeling tot vak bekwaamheid van de jonge smeden zeide spr. nog, dat het in de bedoeling ligt' een documentaire film te laten ver vaardigen over het smidsbedrijf, ten einde meer liefde voor dit schone vak aan te kweken. Over die liefde voor het ambacht heeft pater Rubens nog gesproken in een in leiding, getiteld: „Hoe ons te houden in deze moderne tijd". Hij zeide, dat het op de mens in het ambacht aankomt en niet' op de massamens in de industrie. Het Tweede Kamerlid, mr. dr. Van der Heuvel, sprak vervolgens over de toekomstige positie van de bedrijfsge- noot. Hij bepaalde zich voornamelijk tot de internationale en nationale ver houdingen, die de positie van de mid denstander in ons land direct en in direct bepalen. Hij spoorde met klem aan trouw te blijven aan de principiële organisaties en positief mede te werken aan de opbouw van de nieuwe sociale rechtsstraat, teneinde daardoor alle ge varen die ons van buitenaf bedreigen te kunnen keren. Te Den Haag is Zaterdag in de leef tijd van 53 jaar overleden generaal- majoor A. C. de Ruyter van Steveninck, lid van het Hoog Militair Gerechtshof en oud-commandant van de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene." Generaal-majoor De Ruyter van Steveninck heeft een belangrijk aan deel gehad in de bevrijding van het vaderland. Hij heeft als commandant van de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene'' dit onderdeel op een zodanige voortreffelijke wijze aangevoerd, dat de geallieerde bevelhebbers onder wie de brigade streed, herhaaldelijk hun bij zondere tevredenheid hebben betuigd. MAANDAG HILVERSUM n, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.15 sport, 19.30 gram., 19.00 nieuws, 19.15 leeslamp, „9.30 actueel geluid, 19.45 Wesi-Eur. commen taar, 20.00 nieuws. K0.05 causerie, 20.15 orkest, 21.30 interview. 21.45 orkest, 22 20 kwartet, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.40 orkest HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 gram., 18.30 strijdkr., 19.00 kleuters, 19.30 virtuozen, 19.45 re- geringsuitz., 20.00 nieuws. 20.05 dingen van de dag, 20.15 ensemble. 20.50 sport, 21.10 P.S., 21.45 lezing, 22.00 concert, 23.00 nieuws, 23.15 gram. DINSDAG HILVERSUM IL 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 suite, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.05 Lichtbaken, 9.30 waterstanden. 9.35 orkest, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.40 schoolradio, 11.00 muziek bij het werk, 11.30 causerie, 11.40 koor, 12 00 Angelus, 12.03 zang, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunchconcert, 13.40 koor, 13.55 kwartet, 14.30 onder ons, 12.00 schoolradio, 15.30 koor, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 Wig wam, 17.45 sextet. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 orgel, 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 varia, 8.55 vrouw, 9.00 kwintet, 9.30 Aubade, 10.00 Morgenwij ding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleu ters, 11.00 gram., 11.30 zieken, 12.00 Frans progr., 12.30 mededelingen, 12.33 platte land, 12.40 Speeldoos, 13.00 nieuws, IJ 15 mededelingen, 13.20 orkest, 13.50 gram., 14.00 causerie, 14.30 gram., 16.25 Bruck ner, 16.40 jeugd, 17.00 koor, 17.30 sport, 17.45 regeringsuitz. (Van onze correspondent) In Brabants hopfdstad hebben Zondag ruim vierduizend promotoren en pro- motrices met pater Henri de Greeve hun D-Day van de Bond zonder Naam ge houden. Uit alle windstreken van Ne derland waren de werkers en werk sters samengekomen om zich op deze triomfdag opnieuw te bezielen voor het grote en mooie ideaal: de naastenliefde. De Brabanders waren er en de Zeeuwen, de Friezen en de Limburgers, de bewo ners van Kennemerland en van Twente, de Drentenaren zo goed als de Gronin gers, ia, vrijwel alle provincies waren hier vertegenwoordigd De Eerw. heer Henri de Greeve droeg in de Bossche hallen een plechtige Hoogmis op tijdens welke hij een predikatie hield. Dit was voor de eerste keer, dat zulk een plech tigheid aldaar geschiedde. Daarna vond het défilé door Den Bosch plaats, dat o.a. werd gadegeslagen door mgr. F. N. Hendrikx, vicaris van het Bossche dio cees, die wegens uitstedigheid van mgr. W. Mutsaerts de bisschop vertegen woordigde. Verder door de Commissa ris der Koningin, prof. dr. J. de Quay, en door de loco-burgemeester van Den Bosch, wethouder M. van Soestbergen. die met wethouder v. d. Eerenbeemt op het stadhuisbordes had plaats genomen. Het was een imposante stoet, die Den 9» Op de 18e Limburgse Sociale Studie week, die, zoals reeds werd gemeld, 7, 8 en 9 Augustus in Rolduc gehouden wordt, zal het zeer belangrijke onder werp worden behandeld: Sociale Recht vaardigheid: nü! Als lesgevers zullen o.a. optreden: dr. A. Cornelissen. Nijmegen. Het Probleem. Prof. dr. J. B. Kors O. P. Hilversum. Sociale Rechtvaardigheid. Mr. W. van der Grinten, Staatssecretaris, Den Haag Arbeidsverhoudingen. Prof. dr. R. Hou- ben, Alg. Secretaris C.V.P. van België, Brussel. Gezagverhoudingen. J. Colsen C. M. Brunssum Nieuwe instellingen, nieuwe mensen, De sociale predicatie onder het Lof, bij de opening der Sociale Week, zal ge houden worden door de zeereerw. heer L Feiter, aalmoezenier van Sociale Wer ken. Aan de „praatavond" op de eerste dag zal voorafgaan een herdenking van dr. Poels, de stichter van de Rolducse Sociale Week, door pater Jac. Jacobs M. S. C. De tweede dag zal Henri Hermans, de pionier van de Kath. Arbeidersbewe ging en meermalen lesgever op de So ciale Studieweken, worden herdacht door Jos Maenen. Bij graafwerkzaamheden voor het aanleggen van een gasleiding is men in de omgeving van het voormalige kamp Vught gestoten op een aantal stoffelijke resten. Men heeft hier zeer waarschijnlijk te doen met slachtoffers der Duitse terreur. De dienst identifi catie en berging van lijken is inmiddels gewaarschuwd. Onderzocht wordt, of nog meer overblijfselen aanwezig zijn. By K.B. is met ingang van 1 Juli 1949 voor de duur van vier jaren benoemd tot voorzitter van de Mijnindustrie mr J. M. L. Th. Cals, te Nijmegen. Roman door G ASTER Cap. 27 In de loop der jaren kwamen bij ons vele veranderingen. Het meest verander de nog aan de levenswijze van onze stamvader. Vroeger was hij een boer als alle anderen, 's Avonds kwamen de men sen met hem praten en 's Zondags ging hij de boerderijen rond. Als er een ver gadering was, zat hij voor en naar zijn woord werd met bijzondere aandacht ge luisterd. Sinds Steven Gerrits het kasteel had nagelaten, kreeg de stamhouder toezicht op een uitgebreide administratie. Aan vankelijk liet hij het eigenlijke werk over aan de toenmalige rentmeester, maar toen deze stierf, was het voor naamste werk, dat bij een bezitsover dracht nodig is, deskundig geschied en konden de lopende zaken in het huis van Gerrit Jan Stevens verricht worden. Zij bestonden in het bijhouden van een groot kasboek en het innen der pachtsommen. Slechts zelden was het nodig een stuk land op een andere pachter over te schrijven of verandering aan te brengen in het lage bedrag dat voor de pacht was vastgesteld. Moeilijker was het besteden der gel den. Volgens het testament moesten zij aangewend worden om de priesteroplei ding te bekostigen van zonen uit de fa milie. Ieder jaar opnieuw moest een lijst van gegadigden worden opgesteld en diende uitgemaakt te worden welk be drag voor ieder van hen beschikbaar was. In het begin was dit vrij eenvou dig. Doch toen de familie uitbreidde en sommigen ook elders gingen wonen, was het niet alleen nodig, dat men van iede re jongen naging of hij wel inderdaad op studie was, maar werd zelfs vereist dat men, via trouwboekjes en doopregis ters, het bewijs overlegde, dat de betrok ken jongen inderdaad familie was van Steven Gerrits. Dit bracht een vrij ge regelde en drukke correspondentie met zich en de kamer in het huis van Gerrit Jan Stevens begon steeds meer op een kantoor te lijken. Het was in deze kamer, dat ik mijn grootvader bëzig vond. Thans zit ik zelf in deze kamer aan dezelfde lessenaar. Ook de rest is weinig veranderd. De eikenhouten meubels zijn misschien nog donkerder geworden en daardoor de wit gekalkte muren nog bleker. Boven de deur hangt nog hetzelfde gouden kruis beeld- achter gebold glas en voor mij het schilderij van de worsteling van Jacob met de engel. Ik kan mij zelfs niet her inneren, dat het linnen gordijn voor het raam ooit vernieuwd werd en het blau we horretje met zijn barokke lijst is ze ker hetzelfde gebleven. Hier verandert niets dan de mensen. En ook zij zijn van eenzelfde geest. Van mijn vroegste jeugd af heb ik deze kamer als iets blijvends beschouwd. Zij stond vast, tussen al de wisseling van geslachten en jaargetijden. Het was de wortel, die ons met het verleden ver bond. Ik vond de kamer iets geheimzinnigs. Zij droeg geschiedenis in zich. Vreemde wezens leefden erin en je kon nooit we ten wat zij van zins waren. Soms leek het op een grafkamer. Het papier rook muf. Ook in de zomer ging het raam niet open en bij de eerste herfst werd de ka chel gestookt. Toch was het er steeds vochtig en vol schimmel. Zij was iets heel aparts. Zij stond bui ten het gewone leven. Het gewone leven werd geleid aan de haard. Daar werd ge geten, gepraat en de dingen van de dag behandeld. Er was nooit iets onverwachts bij. In de voorkamer wist je niet wat er te verwachten was. Daarom ging ik er zo graag zitten als ik moegespeeld was Ik zag rond naar al die onwezenlijke dingen en mijn verbeelding weefde er geschiedenissen om heen. Naast mij zat grootvader. Met vreemde halen zette hij cijfers en letters in een groot boek. Zorgvuldig ging zijn hand over het papier. Zijn mond stond open van de inspanning en op zijn voorhoofd parelde zweet. De tijd leek mij stil te staan. Ik leefde in een droom, waarvan ik niets begreep, maar die mij vreugde gaf. Wanneer hij met het boek klaar was, sloot mijn grootvader het dicht en zette het in een glazen kast, dicht bij de haard. Ook het geld lag in de kast, on der in de laden. Zij waren van binnen van ijzer. Alleen door op een geheim zinnige manier de handen te bewegen, konden zij geopend worden. Telkens keek ik mijn ogen uit als grootvader de zware Sint Pietersleutel van de muur nam, hem in de eikenhou ten kast stak en omdraaide. Maar nooit kon ik ontdekken, wat dan nog nodig was om het geld en de documenten voor mij neer te leggen. Dat was het groot ste geheim van deze kamer, een restant uit de oude tijd, toen alles veel mach tiger en toverachtiger geschiedde. Mijn grootvader was de laatste over levende uit dit tijdperk. Hij kon naar goeddunken geld te voorschijn toveren en het weer laten verdwijnen. Dikwijls mocht ik proberen hem dit geheim te ontfutselen. Ik draaide aan de sleutel, dat ik hijgde. Ik betastte de kast naar geheime knoppen en gleuven, maar nooit gelukte het mij, de laden open te maken. Een vreemde zou er zich over ver wonderd hebben, dat iemand, bij zulk een gewichtig werk als het beheer van een groot familiegoed, kinderen met hun praatgraag mondje bij zich wilde heb ben. Ik had echter altijd vrije toegang tot de kamer van grootvader en ik meen de dat het enkel maar uit eigen belangstelling voortkwam, dat ik er veel meer was dan mijn broers en dat mijn grootvader mij veel liever zag komen. Dikwijls riep hij mij zelfs bij zich als hij op het punt stond de kast open te ma ken en had plezier in de belangstelling, waarmee ik zijn geheimzinnig werk aanschouwde. Later pas begreep ik, dat hij mij bij zich wilde hebben, niet alleen om mij, maar ook om hemzelf. Ik was de oudste jongen. Eenmaal zou ik zijn werk moe ten overnemen. Aan dezelfde lessenaar zou ik moeten plaatsnemen en het boek volschrijven op de bladzijden die mijn voorgangers opengelaten hadden. Daar om moest ik van mijn jeugd af met dit werk bekend gemaakt worden. Het moest mij iets vanzelfsprekends worden. Terwijl hij langzaam voortwerkte, praatte grootvader zacht, zodat ik soms niet wist of hij het tegen mij of enkel tegen de papieren voor zich had. Want in de vreemde wereld, waarin hij leefde, kon het net zo goed zijn, dat het papier hem verstond. Dit deed mij nog stiller luisteren en slechts in de hoogste span ning vragen stellen. Al de papieren van deze kamer kwa men voort uit een machtig kasteel, dat niet meer bestond. De laatste heer had het aan ons nagelaten om een zonde uit te boeten. Er moest veel geschreven worden en nauwkeurig gewerkt, voor dat die zonde weggenomen was. Bij de minste fout zou de vloek ook over ons komen. Ons huis zou in elkaar vallen, zo goed als het kasteel. (Wordt vervoigd) Bosch op deze stralende Zondag te zien kreeg. De Brabantse lintmuts wisselde af met het Volendamse bulletje, het fonkelend goud aan het witte mutsje •der Friezinnen met de brede Zeeuwse kap en het strakke mutsje der Twentse schonen. Mijnwerkers waren er en de Alkmaarse kaasdragers, militairen en verkenners. Vlaggetjes wapperden en de klompen der Brabantse durskes klik klakten naast de lichte tripjes der Vo lendamse meisjes. Dat alles werd luister bijgezet door pittige marsmuziek van een drietal Bossche muziekcorpsen. 's Middags werd in de Bossche hallen de grote vergadering belegd, waarop Henri de Greeve het woord voerde. Hij noemde deze bijeenkomst de greep op Nederland, de greep op de harten der mensen van naastenliefde en idealisme, die de maatschappij en daarom de we reld enkel maar ten goede kan komen. Hij achtte de vierduizend werkers en werksters als het voorste legioen, de stoottroepers der naastenliefde, die een grote en belangrijke taak te vervullen hebben. Aan de zusterbeweging, de OSBA, in België, werd een telegram verzonden, waarna ter ere der Vlaamse vrienden „De Vlaamse Leeuw" gezon gen werd. Een der fraters van Utrecht sprak over de Jeugdbond zonder Naam. waar omtrent hij een aantal uiteenzettingen gaf. Een stijlvol en zeer gevarieerd pro gramma werd dan afgewerkt door groe pen uit de diverse provincies. Zo gaven s n de Friezen volkszang en volksdans ten, beste. De Brabantse durskes declameer- b den hun verskes, een mijnwerker zong evenals de Drentenaren en de Kenne- merlanders. Het werd één grote fami lie die in hartelijke eensgezindheid en op waarlijk charmante wijze zich ver maakte en daarbij nieuwe geestdrift op deed voor het ideaal van de Bond zon der Naam. H.M. de Koningin, beschermvrouwe van het Nederlandse Padvindstersgilde, heeft Zaterdag het nieuwe centrum van dit gilde .buitenzorg" aan de Amster damse straatweg te Baarn officieel ge opend. Ruim 4000 padvindsters uit alle delen van het land waren op het land goed bijeengekomen. Aanwezig waren het voltallig bestuur van het Nederlands Padvindstersgilde, de minister van O.. K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten en de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht Ko ningin Juliana, die gekleed was in hoofdbestuursuniform, arriveerde pre cies half vijf op „Buitenzorg", waarna zij tussen 'n haag van de kabouters van de kring Soestdijk, waarvan prinses Irene deel uitmaakt, naar haar plaats werd geleid. De begroetingsrede werd uitgesproken door mevr. E. v. d. Bosch de Jongh. Zij schetste de geschiedenis van het ontstaan van het centrum. Koningin Juliana, hierna het woord voerend, feliciteerde het hoofdbestuur hartelijk met de totstandkoming van dit centrum. Daarna ging de Koningin over tot de opening van het gebouw door het los knopen van een z.g. weuerssteek, waar na men zich naar de ontvangstzaal be gaf. Hier voerde minister Rutten het woord, die zijn gelukwensen aanbood met dit fraaie en uitgestrekte landgoed en opwekte tot een gezond optimisme. Het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof heeft Zaterdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de vier topfiguren van het „Jagdkommando Nord-Westbeter bekend als het Jagdkommando Pieters. De commandant Jan Pieters, W. R. C. M. van de Loo en Cornells Cramer, werden overeenkomstig de eis tot de doodstraf ver oordeeld. De plaatsvervangend commandant A. M. Ullmann, tegen wie ook de dood straf was geëist, hoorde zich veroordelen tot een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek. Alle veroordeelden kunnen binnen acht dagen van dit vonnis in hoger beroep gaan. Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensrmoewordens toe Maar met Kruschen keerde voor mll- lioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wondermiddel. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samengesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kun nen functionneren. Die natuurlijke midde len mankeren veelal aan het gewone dage lijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke morgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen pre cies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens maken: vlot. fit, welgemoed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid •en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (AdvJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3