Nederlandse sportparade op tiende OLYMPISCHE DAG OUDE WIELERGARDE WINT Uitslagen Olympische Dag Van Swol te Wimbledon uitgeschakeld Haarlem verliest vier wickets A CC op tweede plaats met Veertig duizend toeschouwers op circuit van Zandvoort Interessant motor- en autosportevenement O VVO behoudt leiding in honkbal-competitie f I 11 Fanny sterk Blankers-Koen nog te voor Foekje Dillema Olympische geest Mej. Hermsen vol komen uit vorm H Blauw Wit wint van Ajax m I *£HHI PRiNS BERNHARDWEER DEELNEMER VELE KANSEN VOOR JUNIOREN v - ,2. - 1 F mm MAANDAG 27 JUNI 1949 PAGINA 4 Ook Slijkhuis onbedreigd Matig „partijtje" Wielerveteranen winnen wMWmÊk. wmm Sportwagens in de baan ■M.-Ai i' V-'-■*-■-■- - -• Piippfc m (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 26 Juni. De Olympische Dag is in de wereld van de sport nooit beschouwd als een uitgezochte gelegenheid om een reeks topprestaties van groot formaat uit te lokken; noch staat of valt haar succes met de vesti ging van een verbluffend record of de ontdekking van een of andere nieuwe ster. Deze cocktail van athleten, gymnasten, voetballers, wielrenners en ruiters wordt voornamelijk gezien als een blijmoedige reünie en haar succes is verzekerd, wanneer er een beetje aardige show is en wat spanning, wanneer de zon zo nu en dan een beetje extra glans wil verlenen aan het spel van de jeugd op de groene weide en wanneer er zo nu en dan eens gelegenheid is voor een hartelijk applaus en spontane bijvalsbetuigingen. In deze opzichten is ook de Olympische Dag van dit jaar een succes geworden. Er was wat show en spanning, wat vrolijke zonneschijn en bij tijd en wijle gelegenheid om zich eens te uiten. Het tweevoudig meesterschap van Ridder Fanny Blan- fcersKoen, ook over haar nieuwe rivale Foekje Dillema, vond even hartelijke waardering als het succes van een zeer oude garde bij de amateursprinters; de gymnasten oogstten voor hun gratievol werk evenveel applaus als de ruiters; zelfs de voetballers, die ondanks htm 4O-zege op de Zwitsers toch heus niet het allerbeste gaven, deelden in de algemene waardering. Wij voor ons putten de meest in teressante ogenblikken uit het pro gramma van de athleten. Het gerucht waarde dat Fanny Blankers-Koen haar nieuwe rivale Foekje Dillema niet zou willen ontmoeten uit vrees voor een aantasting van haar supre matie. Maar onze viervoudige Olym pische kampioene ontzenuwde zelf deze valse mare, door aan de organi satoren te verzoeken haar nog te willen indelen op de 100 meter voor dames, zodat zij deze middag uitkwam op de sprint en op het nummer 80 meter horden. Op beide afstanden oogste zij gewel dig succes. Het duel op de 100 meter de andere loopsters kwamen er vrij wel niet aan te pas was een klinkend succes voor de Amsterdamse van de eerste meters af. Onmiddellijk rukte Fanny Blankers zich van het uit de stratblokken opverende groepje los. Foekje, een forse Friezin, eveneens een klasse sneller dan de anderen, deed wat zij kon om haar rivale in het kielzog te blijven, maar verder dan een loffe lijke poging kwam het niet. want de beroemdste athlete ter wereld won ab soluut onbedreigd in 12 seconden precies. Niet minder groots was haar victorie op de 80 meter horden. Hier was hele maal niemand die het met succes tegen haar kon opnemen, of haar althans met een schijn van tegenstand op eerbiedige afstand kon volgen. Fanny liep deze tachtig meter horden in de góede tijd van 11.6 en bleek daarmee precies een seconde sneller dan Gerda Van der KadeKoudijs, die de beste was onder baars gelijken. Ook Wim Slijkhuis won zijn nummer, de 3000 meter, onbedreigd. Het was jam mer dat hier de bekende internationale loper niet in duel kwam met een zijner jonge rivalen. Van Rooyen startte name lijk op de 800 meter, waar hij wel moe dig begon, haar al gouw de eer aan de Zweed Aberg (slechte start) en zijn beide landgenoten Kist en Knop moest laten, waarna hij in de achterhoede terugviel. Nu was er op 3000 m. eigen lijk niet veel aardigheid aan. Onmid dellijk na de start lag Slijkhuis achter Lataster. Op 900 meter nam hij de lei ding van de Heerlenaar over en 300 me ter verder voerde hij zijn tempo hoog genoeg op, om in zijn fraaie, gelijkma tige pace, de concurrentie ver achter zich te laten. Door ontstentenis van de Zweed Nyberg en doordat Lataster spoe dig na het begin van Slijkhuis' escapade afzakte, werd de strijd om de tweede en derde plaats in eerste instantie uit gevochten door Harting en Groen. Op de laatste meters evenwel werd het Groen teveel en kon Lataster althans nog terugkeren tot de derde plaats. Slijkhuis won in 8.23.2. Jan Zwaan kon het ditmaal niet bol werken op de 110 meter horden. Hij werd met 0.3 seconde verschil verslagen door Van der Hoeven, die eerste werd in de toch niet zo heel goede tijd van 15.4, vóór de Amsterdammer en Schuiling. De overige athletieknummers verliepen nor maal. De Kroon van A.A.C. won de 400 meter in de goede tijd van 49.8, de beste tot nu toe van het seizoen en Scholten bracht de 200 meter op zijn naam in 22.2 vóór Lammers, Kleyn en Meijer. De voetballers deden het beste werk in de eerste helft, maar ook toen deed de wedstrijd al min of meer denken aan een „partijtje". Men voelde dat de Ne derlanders hun taak achter de rug had den en de zaken niet al te zwaar tilden; de Zwitsers probeerden het fel genoeg, maar het was een bondsploeg zonder al lure en ze kon de Nederlanders nauwe lijks bedreigen. In het schieten toonden zij zich slechte leermeesters van hun grote held Willem Teil en omdat de gastheren op die wapens vooral in de eerste helft beter thuis waren, kwam de 40 zege voor de blauwhemden eigenlijk als een logisch gevolg van dit strijd beeld. De Nederlanders waren trouwens op dit stuk direct actief. Er was nog geen minuut verstreken of de Zwitsers wa ren tweemaal aan een groot gevaar ont snapt. Eerst doordat Van Roóssel strui kelde, toen hij als een meteoor achter de bal aanstoof en alleen doelman Stu- ber nog maar voor zich had, daarna door een pittig schot van Clavan, dat evenwel in de vlucht gevangen werd. De Hagenaar probeerde het vlak daarna nóg eens met een kopbal, maar die ging naast; Van Roessel overkwam hetzelfde met een schot uit een voorzet van de naar buiten gelopen Timmermans. De blauwhemden bleven in de meer derheid en de uitvallen van de Zwit serse gasten hadden heel weinig te be tekenen, omdat de Nederlandse defensie met de robuste Terlouw aan het hoofd, voor het kleine spel van de tegenstan der een heel goede oplossing wist. Het doelpunt kwam dan ook waar het be hoorde te zijn, toen Van Roessel een mooie voorzet van Clavan, even mooi langs Stuber kopte, 10. Acht minuten later had de Neder landse voorhoede opnieuw succes, maar nu was het doelpunt van heel wat minder gehalte. Timmersmans loste van grote afstand een schot, dat zeker geen kans zou hebben gehad om een voltreffer te worden, wanneer niet een van de Zwitsers de bal van richting had veranderd, met het ge volg dat deze juist in een hoek be landde, waar zijn doelman niet stond; 20. Timmermans zelf revancheerde zich voor dit meevallertje ruim tien minuten daarna, toen hij met een mooie, lage schuiver de stand op 3—0 bracht. Het spel dat vóór rust nog wel eens aantrekkelijk was geweest, zakte daar na een heel eind af. Schaap bracht nog eens leven in de brouwerij, toen hij na twaalf minuten een hoog schot schitte rend langs Stuber mikte (4—0), maar daarmee was het toch wel gebeurd. Het peil zakte lager en lager en de pogingen van de Zwitsers om tenminste toch één. maal langs die bikkelharde Terlouw en de betrouwbare Saris te komen, bleven stranden op het tik-tak-spelletje, waar voor de Nederlanders hun oplossing al kant en klaar hadden. Er waren dan ook niet bijster veel gevaarlijke mo menten voor het Nederlandse doel. Wij dienen daarbij te bekennen, dat de Zwit sers op hun beurt ook niet erg meer in de zorg hebben gezeten. De Nederlandse anaval, begrijpelijkerwijs niet erg ge ïnspireerd door die flinke 4—0 voor sprong, legde er het bijltje zo'n beetje bij neer en vooral de anders zo kwieke linkervleugel van de Hagenaars leverde niet veel meer af, dat de moeite van een speciale vermelding waard was. Het gevleugeld woord dat bij deze sportieve reünie het doel en niet de uitslag telt, was vooral op het laatste gedeelte van de voetbalwedstrijd wel zeer nadruk kelijk van toepassing. De jongste wielergeneratie heeft het Olympisch Stadion verlaten met het schaamrood van de trieste onmacht op de nog donzige kaken. Bij ontstentenis van Hijzelendoom, haar kampioen, heeft zij geen kans gezien de macht van de oudere klasse te breken en omdat de jonge belofte van het vorig Seizoen, Contelaar, zó uit vorm was dat hij niet eens aan de start verscheen, kwam de overwinning terecht bij Leene. Let wel, Leene, die 46 jaar telt en 23 jaar geleden sprintkampioen van Nederland werd. Buchly, de „oude Buchly", zoals ze in het rennerskamp zeggen, werd tweede. Eén van de jongeren heeft kans ge zien tot de finale door te dringen en wel de Amsterdammer Geukens. De jonge sprinter had zijn rit tegen Duyns Willekes stapte halverwege af met groot gemak gewonnen, maar zag daar bij over het hoofd, dat Buchly even zeker was geweest van zijn zege op Faanhof en Kooyman en dat Leene de nauwelijks van zijn ziekte herstelde Bontekoe en verder Schotman, eveneens met huid en haar had opgepeuzeld. Toen de Amsterdammer i'n de finale misschien met het heilig voornemen startte om de twee oude rotten eens te laten zien, dat het zó toch te mal was, lag hij al kansloos derde op het moment dat hij zijn slag wilde slaan. Leene versloeg Buchly op de Streep, met een tijd van 13.2 over de laatste 200 meter. De klassementwedstrijd was meer een aardig interezzo d;«i een klassiek num mer. De Amsterdammer Kunst, die in twee van de vier klassementen zege vierde, werd eerste vóór Geukens, die éénmaal eerste en éénmaal tweede werd. Athletiek, 400 m heren; 1 Kroon (AAC) 49,8 sec.. 2 Bakels (AAC) 50,4 sec., 3 Mahieu (Vlug en Lenig), 4 Nusse (AAC), 5 Woldendorp (Nurmi), 6 Schu- lenberg (Tion). 100 m dames: 1 mevr. Blankers Koen (Sagitta) 12 sec., 2 F. Dillema (Vi tesse) 12,2 sec., 3 G. v. d. KadeKou dijs (Vict.) 12,6 sec., 4 Gr. de Jongh (Zaanland) 12,8 sec.. 5 N. Vos (PSV) 12,9 sec., 6 L. v. d. Meyden (Shot) 13,9 sec. 800 m heren: 1 Aberg (Zweden) 1.52,1, 2 Knop (DOS) 1.55,4, 3 Kist (AAC) 1.55,4, 4 Meyberg (Siomi) 1.58,3, 5 Vaal (DOS), 6 Ribbens (AAC). 80 m horden dames: 1 F. Blankers Koen (Sagitta) 11,6 sec., 2 G. v. d. Ka deKoudijs (Vict.) 12,6 sec., 3 N. Vos (PSV) 12.8 sec.. 4 B. Hendriks (GAC) 12,9 sec., 5 K. Schuil (Vlugh. en Kracht), 6 W. Smit (Shot). 110 m horden heren: 1 Van de Hoe ven (Lycurgus) 15,4 see„ 2 Zwaan Met Keizer bezette Amsterdam ook de derde plaats in deze wedstrijd. Aan het springconcours namen deel ruiters en paarden, die voor een even tuele training voor de Olympische Spe len in 1952 in aanmerking komen. Moeten wij uit het feit. dat Prins Bern- hard deelnam concluderen, dat ook de Prins zich toelegt op verdere training voor Helsinki? In' ieder geval heeft Prins Bernhard de laatste tijd* opmer kelijke successen bij springconcoursen behaald en ook op de Olympische Dag heeft de prinselijke ruiter met het paard „The Priest" een goede prestatie geleverd. Majoor Van Lijnden, die met „Ton- tatipn" het laatste sprong, riskeerde veel. De wendingen nam hij kort, de afstanden tussen de hindemissen wer den in hoog tempo afgelegd en telken male bracht hij zijn paard keurig over de hindernissen heen. Zonder fouten en in de recordtijd van 1 minuut 10 sec. behaalde majoor van Lynden de eerste prijs. Boven: Het van richting veranderde schot van Timmermans verdwijnt buiten het bereik van doelman Stuber in het Zwitserse doel en het Nederlandse bondselftal leidt met 20. Links: Z. K. Hoogheid Prins Bernhard overhandigt mevrouw BlankersKoen en de heer K. Lotsy ten aanschouwen van zestig duizend toeschouwers de gouden eremedaille van het Nederlands Olympisch Comité. (AAC) 15,7 sec., 3 Schuiling (DOS) 16,4 sec., 4 Takken (AV '23) 16,4 sec., 5 Kuy- per (TLW) 16,4 sec., 6 Visser (AV '23). 200 m heren: 1 Scholten (AV '23), 22,2 sec.. 2 Lammers (AV '45) 22,3 sec., 3 Kleijn (Vlug en Lenig) 22,6 sec., 4 Meyer (AV '23) 22,8 sec., 5 Zwaan (AAC) 23 sec., 6 Saat (Vlug en Lenig) 23,8 sec. 3000 m: 1 Slijkhuis (Trekvogels) 8.32,2, 2 Harting (Zeeuwen) 8,41,6, 3 Lataster (Avon) 8.44,6. Springconcours: 1 maj. J. ba ron van Lijnden, op „Tontation", fout loos parcours, 70 sec.; 2 de heer D. Gel derman op „Grey Horse" foutloos par cours, 77 sec.; 3 ritmeester W. Bischoff van Heemskerck op „Marquita", fout loos parcours, 83 sec.; 4 de heer P. Vos op „Countess", 4 fouten, 70 sec. Wielrennen: sprint: 1 Leene (laatste 200 m in 13,2 sec.), 2 Buchly, 3 Geukens. Klassementswedstrijd: 1 Kunst 8 pnt-, 2 Geukens 7 pnt. en 3 Keizer 4 pnt WIMBLEDON, 26 Juni Robert Falkenburg, houder van de titel in het heren-enkelspel, was juist een tikje te accuraat voor Hans van Swol, die hij in drie sets uitschakelde. Onze landge noot had enkele malen succes met prah- tig berekende volleys, maar bleef in het smashen ten achter bij de Amerikaan, die zijn lengte volkomen uitbuitte en wiens daverende smashes onhoudbaar waren. Bovendien stopte Falkenburg, dank zij zijn uitzonderlijke reach, tel kens aan het net de harde cross drives waarmee de Nederlander hem trachtte te passeren. Van Swol haalde in de eerste set op tot 55, nadat hij 23 had achter ge staan. Hij verloor zijn service in de elfde game, waarna Lakenburg zijn eigen ser vice-en de set won. Op Van Swol's ser vice werd het zes maal deuce in de eer ste game van de tweede set. Toen brak Falkenburg door en haalde zes games achter elkaar. In de laatste set liep Falkenburg uit tot 43, waarbij hij in de zevende game Van Swol's service won. De achtste game was voor de. Amerikaan op zijn eigen service 63, maar daarna deed Van Swol twee match points te niet en kwam op 64. Hij bleef zich taai verdedigen met uitstekend spel, redde nogmaals een match point, maar kon niet verhinderen dat Falkenbqrg de tiende game won en daarmee Winnaar werd van een partij, die in de allerbeste verstandhouding ge speeld (75, 60, 54) werd. Toen Gonzales, die in zijn eerste drie partijen geen enkele set had laten vallen, met groot rtiachtsvertoon de eerste set tegen Brown won, zag het er naar uit, dat hij een gemakkelijke zege zou beha len. Maar Brown, die niet goed genoeg geacht was voor het Australische Davis Cup team, kwam toen pas goed op dreef en won punt op punt met zijn geweldige service. Waarschijnlijk de snelste ter wereld. Bovendien passeerde hij Gon zales telkens met vlijmscherpe drives en prachtige lobs. Aan zijn daverende ser vice en tweehandig geslagen passing shots moet het toegeschreven worden dat Gonzales tenslotte volkomen gede moraliseerd werd. De Amerikaan had enkele prachtige cross volleys en hij smashte zeer hard, wanneer hij er de kans voor kreeg. Maar onzekere ground strokes en drives, die te ver gingen, kost ten hem vele punten. Zijn krachtige service bezorgde Brown geen moeite: niet minder dan tien maal brak de Australiër door zijn service heen. In de kwarteindstrijden van het heren enkelspel komen tegen elkaar uit: BrownDrobmy, FalkenburgBrom- wich, Sturg^ssParker, Sedgman Schroeder. Drobny is dus de enige Euro peaan, die de kwartfinale heeft kunnen bereiken, verder zijn er drie Australiërs, eer. Zuid-Amerikaan en drie Amerika nen. Nel Hermsen was in haar wedstrijd tegen de Australische speelster Joyce Fitch volkomen uit vorm. Onze landge note kon in beide sets slechts één game maken. Beide speelsters voerden de strijd van de baseline af, maar Joyce Fitch bleek haar slagen beter uit te voe ren dan haar tegenstandster, er zat meer vaart en lengte in en in elke rally gaf de Australische de toon aan. Bovendien had Nel Hermsen het te kwaad met haar service en zij slaagde er dan ook maar één keer in de service game te winnen, n.l. toen de stand in de tweede set 30 voor Joyce Fitch was. De Australische speelster had weinig zwak ke momenten en met een love game be sloot zij de partij, eindigende met een ace (6—1, 6—1). (Van onze cricket-medewerker) Door de overwinning met zes wickets op Haarlem en mede door de nederlaag van Hermes-DVS tegen Rood en Wit,' bezet ACC thans de tweede plaats in klasse A van de cricketcompetitie, slechts één punt achter HCC 1. Haarlem begon 154 te maken (nadat het 7 voor 60 had gestaan), zodat de laatste drie wickets voor 94 runs ge zorgd hadden! W. van Weelde bowl de, vooral voor de lunch, uitstekend en had met 6 voor 56 zeer mooie cijfers. W. en H. J. van Weelde maakten hier na samen 132 van de 181 runs door ACC bijeengeslagen, waarvan W. van Weelde een uiterst snelle 100 not out (1 x 6, 20 x 4) gemaakt in één uur en 10 minuten. ACC won derhalve met 6 wickets. Te Schiedam een ouderwetse strijd tussen twee grote tegenstanders: Her mes-DVS en Rood en Wit, door de Haarlemmers met drie wickets gewon nen. Hermes begon met 146, (via 3 voor 17!) Tettelaar een harde 56 (2 x 6, 7 x 4) -doch had op 99 reeds acht batsmen ver loren: aanvoerder Nolet scoorde toen nog een krachtige 32, zodat het totaal nog tot 146 kwam. Bijleveld met 6 voor 58 had uitstekend gebowld. Toen Rood en Wit op 69 reedszes batsmen verloren had, gaf niemand meer iets voor de kansen der bezoe kers, doch aanvoerder van Baasbank (62 n.o. 7 x 4) in gezelschap van Hein Winter, die een goede 34 maakte, brach ten het tot.... 149. Op het verlies van 7 wickets werd gestopt, waardoor Rood en Wit een kranige victorie met 3 wickets in de wacht sleepte. VOC verloor met 8 wickets van Ex celsior (41 en 133 voor 8 gesloten) te gen Excelsior: 118 en 60 voor 2, terwijl de strijd om de leiding in afd. B tus sen Kampong en Quick (n) onveran derd blijft, daar de match in een draw eindigde, 'rij het op het nippertje door Kampong gered (175 voor 6 voor Quick, tegen 129 voor 9! voor Kampong). Burki maakte 51 en nam 54 p. voor Quick, een mooie prestatie. PW speelde twee draws. Een op Za terdag j.l. tegen Sparta (201 voor 5 voor Sparta en PW 100 voor 3); tegen HBC van hetzelfde laken een pak. PW 145; HBS 62 voor 5. In deze match werd eerst om 11.30 begonnen! Om 6 uur werd gestopt. (Van onze speciale verslaggever) ZANDVOORT, 26 Juni Veertigdui zend motor- en autosportenthousiasten waren vandaag uitgezwermd lang 't cir cuit van Zandvoort om in jaskragen ge doken, achter blonde duinruggen weg schuilend voor de schrale Noord-Ooster, te genieten van de nationale wedstrij den voor solomotoren en sportwagens, georganiseerd door de K.N.A.C. en de K.N.M.V. Het programma bood vooral de juni oren der motorrenners vele kansen. In de eerste serie motoren 125 cc. gingen de knapen ogenblikkelijk als duivel tjes van start, doch alle goede bedoelin gen van de ganse bent ten spijt eisten de Eysinkrijders Van de Mispel en Ol- denhof direct na de eerste ronde de beste plaatsen voor zich op. Als goede derde eindigde Teeuwisse op het heel normaal uitziend D.K.W.-tje, waarvan echter bij het bekend maken van de uitslag dezer eerste serie even terloops vermeld werd, dat het apparaatje zijn wedstrijd zonder zuigerveren had uit gereden! Er zitten waarschijnlijk nóg wel een half dozijn elementen in, aan of op een motor, die er eigenlijk evengoed niet behoefden te zijn. De tweede se rie voor hetzelfde soort kleine brom tollen verliep sneller. Er werd gereden met een gemiddelde snelheid van 93.8 km. per uur. Winnaar werd Wierda op i Batavus", die ook in de finale beslag I legde op de eerste plaats, gevolgd door Meierdres op „Eysink" en Oldenhof op een machine van dezelfde fabriek. „Hebt u een auto?" „Nee, een Ford!" Aldus een vreselijk oud mopje, waarschijnlijk ontstaan in de jaren, dat de Fordwagens erg grif van de hand gingen en, daarom, uit nijd, in omloop gebracht door de eoncurrentie. Des te grappiger deed het nu aan een race van sportwagens te aanschouwen, waarin zo'n Nederlandse Ford V-8 van voor de oorlog mee naar de palm der victorie tastte. In klasse D voor sportwagens met een eylinderinhoud boven 2 liter reden twee Fords mee tussen erkende hard lopers als de Gatso „4000", Delahaye en Healey. Van start af volgden zij onmiddellijk in een straf tempo deze wagens, die na de eerste ronde aldus de pitch passeer den: 1. Tielens (Delahaye), 2. Bloem (Gatso) en 3. Sijthoff (Healey). In dit nummer wasn og een tweede Gatso ge start met K. Barendregt aan de touw tjes. Diens rit eindigde echter door ma chinemoeilijkheden onfortuinlijk, zodat deze favoriet met twee ronden achter stand op de zevende plaats terecht kwam. J. Knegtel uit Tilburg met zijn Ford V-8 deed het beter en bezette ach ter de bovengenoemde koplopers de vierde plaats, gevolgd door de Ford-van voor-de-oorlog, gereden door P. v.* Dijk. In de A-klasse voor sportwagens was de zege voor Van Houten (Fiat), klasse B bracht als overwinnaar Richardson op „Alva Romeo", Molenaar (M. G. Midget) tweede en derde Gatsonides met zijn Gatso „1500". In de C-klasse flitste de oranjekleurige „Veritas" van Roosdorp uit Antwerpen als eerste over de streep. Met het nummer „sportwagens" heeft de K.N.A.C. alle eer ingelegd. Het was een prachtig kijkwerk vol spanning, slip- en vuurwerk! De K.N.M.V. riep vervolgens nog ju nioren aan de start met motoren van 250 en 350 cc., van welke races de uitslagen hieronder volgen, om daarna de middag te besluiten met een rit voor motoren van 500 cc. In deze wedstrijd was A. Keyzer de grote man. Hij behield van start af de kop en zijn „Triumph" heeft hoogstwaarschijnlijk door het bekwame bochtenwerk van haar rijder nog niet eens alles behoeven te geven. Om de tweede plaats werd in dit nummer fa natiek gevochten. Schouten (B.M.W.) sloeg in de laatste ronde zijn slag, Bosch (Ariël) op de derde plaats, achter zich latend. Tussen VRA en VW waren de runs goedkoop; VVV maakte 216 voor 6, waarvan W. Roodenburg 66 not out, waarna VRA met 218 vodr 3 antwoord de. Een mooie overwinning (de eerste 13 van het seizoen) voor VRA. De laatste 100 runs werden in één uur ge scoord (L. Mulder 44 n. o. en W. Kum- mer 52 n.o.). De tweedaagse ontmoeting tussen een gecombineerd elftal van de HCC en de Yorkshire Gentlemen eindigde Zondag avond j.l. in een één wicket zege voor de Engelsen. Öp de eerste dag wisten de Yorkshire Gentlemen reeds de leiding op de le innings te veroveren, want nadat zij de HCC voor 141 runs aan de kant gezet hadden (Sillevis 46, A. Schuur 26, De Beus 25 en Gallois 21), waarbij Gillespie de fraaie cijfers van 6 voor 40 had, zet ten de Engelsen gisteren hun eerste in nings voort, die op een totaal van 245 een einde nam. Collins had hiervan 46, terwijl Gil lespie 54 runs voor zijn rekening nam. Fielden en bowlen van de HCC was slechts matig geweest. In de 2e innings maakte HCC 151 (Arendsen de Wolff 43), doch hadden de Yorkshire Gentle men hierna de grootste moeite om op het fraaie bowlen en fielden van HCC de overwinning te behalen. Zij scoor den de benodigde runs (48) voor 'het verlies van 9 wickets! (Bakker 515, Menschaar 426). et Spectacle Coupé van het Neder landse sportleven, dat in de wan deling Olympische Dag wordt genoemd, is voor ons altijd aanleiding geweest de natuurlijkegroei en bloei van het sportleven eens een ogenblik te verzaken en er over te mijmeren hoe veel groter de betekenis van de sport voor de mensheid zou zijn, wanneer niet de betovering van kampioenschap en record zich er zo volledig van had meester gemaakt. Meen niet, dat wij de verdienste van een kampioenschap of een andere topprestatie niet waarderen. De lauwerkrans van het kampioenschap wordt nimmer behaald door degenen, die daarvoor niet geofferd en gewerkt hebben, en wij zouden noch de waarde van het offer, noch die van de onver zettelijke wilskracht en het hardnekkig doorzettingsvermogen blijken te waar deren, wanneer wij in de kampioen al leen maar een bundel spieren met een sterk hart konden zien. Wel moeten wij het betreuren, dat de algemene opvattingen van de sport er zo dikwijls naast zijn. Hoewel wij met alle waardering overigens.' geen voorstanders zijn van het alleen maar dartelen in de groene weide, hebben wij ons toch wel dikwijls afgevraagd, of de meedogenloze concentratie van sommige sportbeoefenaars nu wel be antwoordt^ aan de betekenis, welke de topprestatie over het algemeen heeft. Zelfs wanneer wij erkennen, dat het voorbeeld van een bijzondere verrich ting een grote stimulans betekent voor de sportbeoefening door de massa, kun nen wij toch geen onverdeelde sympa thie voelen voor de dommekracht, die zich uitleeft op de honderd meter borst- crawl of het speerwerpen. De domme kracht zeiden wij, en daaronder ver staan we dan degene, voor wie het be reiken en opvoeren van een prestatie niet meer of minder dan levensdoel Is geworden. Degene, die alles wat be langrijk is in het maatschappelijk leven heeft opgeofferd aan de sport, of liever aan dat moleculaire gedeelte van de sport, waar het Eigen Ik zijn roem meent te vinden. Het is de vloek der eenzijdigheid, welke zich ook zo duide lijk heeft laten voelen op de Spelen te Londen. Daar was alle eer en gejuich voor de specialisten op tientallen afge paalde gebiedjes van de sport. Maar de leiding van de Spelen zelve toonde geen grein belangstelling en probeerde die ook niet bij het publiek te wekken voor de ware kampioenen van deze Spelen: de veelzijdigen van de tienkamp. „Olympische geest" proclameerde De Coubertin en hij bedoelde méér dan dat de beste athleten der wereld elkaar sportief zouden bestrijden. Hij bedoelde, dat alléén door de Olympische geest de sport zegenrijk is voor de mens. Niet voor de mens, die een knobbel heeft voor een honderd meter in 10.2 of een sprong van omtrent acht meter, maar voor de mens als en ik, die nog aan iets anders hebben te denken dan aan tienden van seconden op een chrono meter, of millimeters op het maattouw. U en ik, die evengoed als Jesse Owens of Fanny BlankersKoen mogen profi teren van de zegenènqen der sport beoefening en die zulks doen in de Olympische geest, wanneer wij de pres tatie op zich niet beschouwen als het hoogste goed. Cr. (Van onze honkbalmedewerker) In de honkbalcompetitie zullen alleen OVVO en HHC om de kampioenstitel strjjden. Het grote gevecht tussen beide rivalen eindigde in een 11 gelijk spel, maar Ajax kon van deze kunstige score niet profiteren en verloor de derby met Blauw Wit met 71. WGA versloeg HCK met 106, terwijl de plaatselijke strijd in Haarlem tussen Schoten en Sc Haarlem in een 54 zege voor Scho ten eindigde. Een talrijk publiek was getuige van een spannende, enerverende strijd tus sen de beide kopploegen HHC en OVVO. Het spel was behoorlijk en de enkele fouten in het veld zijn mak kelijk te vergeven, gezien de belangrijk heid van deze ontmoeting. De beide werpers Smit (HHC) en Urbanus (OVVO) hebben zich schitterend ge weerd en al kreeg Smit drie honkslagen meer tegen zich dan zijn collega, het gelijke spel gaf volkomen de verhouding weer. Het was in de 4e innings v. d. Walle van OVVO die door een 2 honk- slag op de honken kwam en de thuis plaat kon passeren door foutjes van Maat en Smit. Ditzelfde gebeurde in de 7e innings bij HHC ook, toen Hogen- bos een honkslag plaatste en door een fout van Urbarfus de gelijkmaker kon scoren. In het verdere deel van de strijd konden de werpers zich handhaven. De beide Amsterdamse rvialen Ajax en Blauw Wit bestreden elkaar in het Stadion en het beter hanteren van het slaghout heeft de Stadion-bewoners een verdiende 71 overwinning bezorgd. Schimscheimer bij Ajax wierp ver dienstelijk, maar kon toch niet verhin deren dat de slagploeg van Blauw Wit er in de derde innings lustig het hout er óp legde en in de 5e innings waren er reeds 5 runs gescoord. Ajax had daar slechts één run tegenover gesteld. Het was toen duidelijk dat Blauw Wit de strijd ging winnen, want Wilders op de plaat maakte het de Ajax slagploeg zo moeilijk, dat de Ajacieden niet meer tot scoren konden komen, terwijl Blauw Wit nog twee runs aan de score kon toe voegen. Schoten heeft óp het kantje af van Sc Haarlem met 54 gewonnen en stond zelfs in de 6e innings nog met 42 achter. Het werpen van Keule- mans en Hoefsmit was voor Sc Haar lem niet zo'n bezwaar, maar de Haar lemmers vonden een veld tegenover zich, dat z'n werpers goed steunde, al mag de home-run van Huisstede niet onvermeld blijven. Ferment bij Haar lem op de plaat was er goed in, maar juist toen hij zijn veld nodig had. en dat was in dè 7e innings, liet het enige ste ken vallen, met het gevolg dat drie spe lers de thuisplaat konden passeren, hetgeen tevens de nederlaag voor Haar lem betekende. De HCK-ers zitten nog steeds in de hoek waar de slagen vallen, want al stonden zij tegen WGA in de 5e in nings met 51 voor, toch moesten zij het Onderspit delven, want vooral in de 6e innings kregen zij de genadeklap, toen de GA-ers 6 runs scoorden en. laatstgenoemden de eindscore nog wis ten op te voeren tot 10 runs. De stand luidt: OVVO HHC Ajax WGA Schoten Blauw Wit S c Haarlem HCK 12 11 8 7 6 4 4 2 Moment tijdens de race van de zware wagens in de klasse C en D. Vooraan 38 K. S. Barendregt met Gatso, die de snelste ronde maakte, en daarachter 42 R. E. L. M. Tielens met Delahaije. die winnaar werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4