Minister Van Maarseveen ontvangt de leden van de Unci MORGEN STARTSCHOT VAN TOUR DE FRANCE KATHOLIEK ONDERWIJS IN VERLEGENHEID DE WERELD ROND NEDERLANDS SMALDEEL VERTREKT ZONDER DE „PIET HEIN Bij de eerste oefening was echter achterstand ingelopen Paul van Zeeland formateur van Belgisch kabinet Crailoo wordt ontruimd Verloop van ontruiming van Djocja „Roermond" leeg aangetroffen ZIJ, DIE VIELEN Gebrek aan schoolruimte en een toevloed van leerlingen 7n&&l€Or SERRARENS: VERKLARING VAN VERMEULEN IS AANVAL OP EPISCOPAAT EN REGERING Toi hoofd en hart Spoorverkeer met Berlijn HUMOR AAN BOORD H.V.V. ZET ZIJN STANDPUNT UITEEN Een katholiek-liberale regering? .Het weer „Nieuw-Amsterdam heeft een aanvaring Absolute meerderheid voor Canadese liberalen Voltrekking van doodvonnissen Verhoging uitkering aan rentetrekkers WOENSDAG 29 JUNI 1949 73ste JAARGANG No. 24498 Kupers voor de radio Donderdag laatste phase De ontruiming Economische situatie Leugencampagne Overleg geboden Nieuwe verklaring van Vermeulen? NOG GEEN HERVATTING Eervol ontslag burgemeesters Beroep van Kicken verworpen NOG GEEN BESLISSINGEN INZAKE SCHIEVEEN Opheffing Bijzondere Gerechtshoven Onderscheid ingen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie* 21545 'Abonnementen 20800 Poetgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: StumpMusetr. 45,tel.3996 Directeur X 3. W. Boerrtgter. Hoofdredacteur Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Seuerkb NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 eentt per mifOmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers to cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voet advertentlön eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per wee^ I 1.52 per meartd, f 455 per kwartaal. Sv(Radiografisch van onze verslaggever aan boord van de Piet Hein) DINSDAGAVOND. De gecombineerde vlootoefeningen van de marines der landen van de Wes terse Unie zijn vandaag, wat Nederland betreft, begonnen. Vanochtend zijn vit de havens van Den Helder en Rotterdam de Nederlandse scheven vertrokken: uit Rotterdam de onderzeeboten „Zeehond" en „Tijgerhaai"De rest van de vijftien schepen, die het bescheiden aandeel van Nederland in de grote oefeningen vormen kwam uit Den Helder. De „Piet Hein", een der snelste schepen van de Nederlandse vloot, aan boora waarvan uw verslaggever zich bevindt, vertrok toevalligerwijze als laatste By het proefdraaien was n.l. de stuurinrichting onklaar geraakt, waardoor enkele uren vertraging werd ondervonden. Het leek alsof daardoor enige spanning oan boord ontstond. Ik geloof echter, dat alleen wij buitenstaanders opgewonden waren, daar de gehele bemanning rustig aan het«oorgeschreuen'U)erteO(ee^ Technici hadden de schade in enkele uren hersteld en de snelle Piet Hem had weinig moeite om de rest van het convooi in te lopen. De vertraging had echter ook haar ▼oordeel. Wij hadden nu de gelegenheid het uitvaren van de rest van het smal deel te zien. Het was een prachtig ge zicht in de enigszins heiige, zondoorbro- ken morgen de schepen in strakke for matie de rede van Den Helder te zien afstomen naar volle zee. Eerst de escor teschepen „Johan Maurits" en „Queen Wilhelmina." Daarna de „Tromp", groots en majestueus tussen zijn kleinere zus ters. Vervolgens in strakke lijn zeven mijnenvegers met het radarschip „Soem- ba" aan de kop en tenslotte het werk- schip „Vulkaan." En tenslotte, toen de rest van het smaldeel reeds lang buiten gaats was, vertrok de „Piet Hein." Het ganse convooi voer langs de Nederland se kust in Zuidelijke richting, om zich voor de oversteek naar Engeland bij de Belgische kust aan te sluiten bij 't Bel gische smaldeel. Ter hoogte van IJmuiden werd de eerste oefening gehouden, die hoe se rieus ook niet van humor ontbloot was. De. „Queen Wilhelmina" stoomde even naar IJmuiden voor opsporings- en reddingsoefeningen met een heli copter. Een gestreken sloep moest het wrak van een vliegtuig verbeelden, een pop de verongelukte piloot. De helicopter moest de pop oppikken en aan boord van het schip brengen. „Wij namen een pop" zei de bevelheb ber van het Nederlandse smaldeel, Schout bij Nacht .Willinge, „omdat wij liever geen ongelukken maken en lie ver geen vragen in de Kamer hebben." De uitrusting van de pop was het on derwerp van een min of meer geheim zinnig ginnegappen aan boord, omdat naar verluidt de bemanning een mooie étalage-pop in de uniform van een Marva had gestoken. Tijdens de oversteek naar Engeland in de nacht van Dinsdag op Woensdag zullen zich drie Engelse torpedobootja- gers bij het Nederlands convooi aanslui ten. Woensdagmorgen zullen in de sche mering de eerste aanvallen door Neder landse Mitchell-bommenwerpers worden gedaan. Zodoende zullen de Nederlandse schepen reeds de eerste oefeningen ach ter de rug hebben voor zij de rede van Penzance bereiken, waar 30 Juni de grote oefeningen officieel beginnen. Op deze rede zullen enige dagen seinoefeningen en conferenties worden gehouden, die misschien weinig specta culair zijn, doch zeer belangrijk van wege het feit, dat voor de toekomstige samenwerking tussen de Westerse vlo ten goede verbindingsmogelijkheden van ven is thans te komen tot een systeem, het allergrootste belang zijn. Dat is im- dat voor intergeallieerde operaties in mers momenteel het grootste probleem, alle opzichten bruikbaar is. Daarnaast omdat ieder land zijn eigen seinsysteem blijft uiteraard het Nederlandse systeem heeft. Hierin is tijdens de oorlog reeds voor eigen gebruik bestaan. Flottieljeleider Hr. Ms. „Tromp" neemt ook aan de Westelijke manoeuvres deel. verandering gekomen, daar toen het En gelse en later het EngelsAmerikaanse systeem werd gebruikt. Doch het stre- (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Dinsdagavond. Prins Regent Karei van België heeft Dinsdagnamiddag de gewezen premier en staatsminister Paul van Zeeland met een opdracht tot het vormen van een nieuwe regering belast. Met hem treedt er een figuur op de voorgrond, die in de jaren voor de oorlog in de Belgische politiek zeer veel van zich deed spreken. Hij was het o.a., die in 1937 de Belgische franc devalueerde. Het lag voor de hand, dat de aan te wijzen formateur een prominente figuur uit de Christelijke Volkspartij zou zijn, aangezien deze als sterkste uit de verkiezin gen te voorschijn gekomen is. Het geven van de opdracht aan de heer Van Zeeland betekent echter nog niet, dat hij ook slagen zaL De Prins-Regent heeft zijn consul taties na een algemeen onderzoek naar de liberalen georiënteerd en ook deze keuze wijst er op, dat men vermoede lijk een poging zal wagen in de richting van een katholiek-liberaal kabinet. Het feit, dat mèt de katholieken ook de li beralen de overwinnaars gebleken zijn, maakt deze oriëntatie begrijpelijk. Ove rigens behoeft men deze poging niet te beschouwen als iets anders dan een eerste terreinverkenning, die de verdere ontwikkeling nader moet preciseren. In sommige politieke kringen meent men. dat er geen regering gevormd kan worden voor de Kamers bijeen gekomen zijn. die immers over het re geringsprogramma moeten stemmen. Het narlement nu komt pas 12 Juli bij een. Dit sluit echter allerminst uit dat er voor die tijd een regering gevormd zou worden. De goedkeuring of de af wijzing door de Kamers zou dan het eerste werk zijn van het nieuwe par lement. Vrijdag 1 Juli zal het voormalig bewa- ringskamp voor gedetineerden te Crailoo overgedragen worden aan het departement van Oorlog. De bewaking zal dan in han den worden gesteld van de manschappen v. d. L.S.K., gelegerd in de v. d. Palmkazerne te Bussum. De inventaris van het kamp zal daarna verkocht worden. Men is thans druk in de weer met het afbreken van de torens en het opruimen van de prikkel draadversperringen. De voorzitter van het N. V. V., de heer E. Kupers, zal Vrijdagavond om 19 uur voor de Vara-microfoon een nadere verklaring afleggen in antwoord op de rede, die de heer Serrarens gis teravond voor de K. R. O. hield over de redevoering, welke de heer A. Ver meulen op de Internationale Arbeids- conferentie te Genève heeft uitgespro ken. In de loop van Maandag heeft minis ter Van Maarseveen de drie leden van de commissie der Verenigde Naties ieder afzonderlijk ten paleize ontvangen. De besprekingen werden op een hartelijke toon en in een sfeer van gemeenschap pelijk vertrouwen in het bereiken van de gezamenlijke doelstellingen van In donesië en Nederland gevoerd, aldns een officiële mededeling. Maandagavond hebben de H. V. K. en mevrouw Lovink de leden en adviseurs der republikeinse delegatie, van wie enige door hun dames werden vergezeld, op een informele cocktailpartij ten pa leize ontvangen, ten einde hen in de ge legenheid te stellen, kennis te maken met minister Van Maarseveen. Ook de leden van de Nederlandse delegatie wa ren hierbij aanwezig. Dinsdagavond hadden de heer Lovink en mevrouw op het paleis een zeer druk bezochte receptie, mede ter gelegenheid van de terugkeer van minister Van Maarseveen naar Nederland. Dinsdag had het directorium van de faderatie Sumatra, alsmede dr. Mansur, die hiervan geen deel meer uitmaakt ingevolge de resolutie van de Raad van Oost-Sumatra, een bespreking met mi nister Van Maarsseveen. Deze bespre king duurde meer dan twee uur. Naar het faderale dagblad „Warta Indonesia" verneemt, is te Batavia een contct-commissie voor Sumatra ge vormd, waarin alle federale gebieden van Sumatra vertegenwoordigd zijn, voorlopig uitgezonderd Oost-Sumatra. Leider van de commissie is prof. dr. Mulia. Over de ontruiming van de residentie Djokjakarta seint de correspondent van Aneta uit Djocja: De bezettingzvan Kaliurang door Ne derlandse troepen zal, met het oog op de watervoorziening, zo lang mogelijk worden gehandhaafd, terwijl ook de A.N.I.E.M. (de algemene Nederlands- Indische electriciteits maatschappij) tot op het laatste ogenblik voor de levering van stroom zal zorg dragen. De militaire waarnemers van de com missie der Verenigde Naties voor Indo nesië zijn uiterst actief. Zij doorkruisen het gebied van Djocja in hun jeeps voortdurend. Donderdag vindt de laatste faze van de ontruiming plaats, waarbij de Ne derlandse troepen zullen worden terug getrokken naar definitieve, buiten de residentie Djokjakarta gelegen stellin gen. ..In verband met de veiligheids toestand acht de Sultan van Djocja het niet raadzaam, dat reeds bii de offi ciële overdracht Nederlandse corres pondenten aanwezig zijn. Deze maat regel is bedoeld als een voorlopige", al- dij£ heeft mr. Sudjarwo van het repu blikeinse ministerie van Voorlichting te Batavia aan Aneta medegedeeld. Dinsdag is op het vliegveld Maguwo een vliegtuig van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië ge land, dat een lading kantoorbehoeften aan boord had. welke door de Indone- siche noodregering (de regering-Sjafru- din) uit Atjeh naar Djocja was afge zonden. De zending was geadresseerd aan de sultan van Djocja en aan vice- president Hatta. De koers van de republikeinse gul den is, als gevolg van de naderende overdracht, iets gestegen. Enige tijd geleden konden honderd republikein se guldens voor één Nederlands-Indi sche gulden worden verkregen, tegen thans tachtig. Alhoewel uit enkele delen van de re sidentie Djokjakarta berichten zijn bin nengekomen over mislukte oogsten, kan de voedseltoestand over het algemeen gunstig worden genoemd. Mede in ver band met het einde van de door het Mohamedaanse geloof voorgeschreven vastenmaand, is de rijstprijs iets geste gen, namelijk van 45 tot 50 cent per ki logram. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat in de residentie Djokjakarta, na de overdracht, twee munteenheden geldig zullen zijn, namelijk de republi keinse gulden die het officiële be- Verwachting tot Donderdagavond: Vanavond of vannacht veel bewol king met op enkele plaatsen enige lichte regen of motregen. Morgen overdag weer opklaringen en droog weer. In het binnenland iets frisser maar in de kustgebieden plaatselijk hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost Zon 4.3321.04 Maan 8.5423.50 talingsmiddel zal zijn en de Neder lands-Indische gulden. De republikeinse regering zal echter een verhouding in de koersen der beide geldsoorten vast stel len. Van officiële zijde wordt gemeld, dat uit verschillende voorvallen in de resi dentie Djocjakarta blijkt, dat bepaalde kringen doende zijn een leugencam pagne tegen de Nederlandse troepen te ontketenen. Zij zouden zich schuldig maken aan wangedrag door het leggen van mijnen etc. voor zij hun bivak ont ruimden. Bij het voorlopig onderzoek, dat naar aanleiding van deze rapporten werd ingesteld, hebben de betrokken bi vak-commandanten verklaard, dat hier geen sprake kan zijn van door de Ne derlanders gelegde mijnen of booby traps. Ten scherpste moet worden geprotes teerd tegen dergelijke insinuaties, waar door geen enkel belang gediend is. In dit verband wordt ook herinnerd aan het van zekere zijde verspreide bericht, als zou de afwezigheid van T.N.I.-troe- pen bij de overdracht van Wonosari het gevolg zijn van intensieve patrouille activiteit door de Nederlandse troepen in het betrokken gebied. Dit is in strijd met de feiten. Vóór de overdracht lie- oen alleen patrouilles in de onmiddel lijke omgeving van het bivak ter be veiliging van de eigen troepen. Morgenochtend zal te Parijs het startschot worden gelost voor de zes en dertigste ronde van Frankrijk, de Tour de France, die met haar hon derd twintig renners van vele nationaliteiten, met haar volgwagens, waar in jury, verzorgers, journalisten en ploegleiders zijn opgenomen, geheel Frankrijk gedurende oen maand in rep en roer zet. De karavaan trekt niet alleen over de wegen van het Tour-land, maar ook België, Spanje, Italië en Zwitserland vangen een glimp op van de wielersportgebeurtenis, die zijn weerga niet kent. Voor Nederland is het van belang, dat het voor het eerst sinds lange tijd met een eigen ploeg uitkomt, bestaande uit zes man weliswaar, maar toch met eien eigen ploeg, zónder vreemden nit andere landen, zoals vo rige keren. En juist daarom zal de Tour de France ook in ons land in het middelpunt van veler belangstelling staan. Onze sportredacteur, Jan Cottaar, zal de lezers van ons blad dagelijks vertellen van de toneeltjes, die zich in de Tour afspelen, van de uitloop- pogingen, van de prestaties van de allerbesten en de minder sterken en vooral ook van de belevenissen en successen, die de zes Nederlandse ren ners op hun lange en moeilijke weg ondervinden. Vandaag, de dag voor de start, vindt U op pagina drie een uitgebreide beschouwing met alle gegevens, die het overzichtelijk volgen van de Remde van Frankrijk gemakkelijk maken. Een duiker is er in geslaagd het wrak van de „Roermond", dat op ongeveer 25 meter diepte ligt, binnen te dringen. Hij vond echter geen verongelukten. Naar men thans meent, zijn de stoffe lijke resten van dë tien, die men in de romp waande, door de sterke stromen weggespoeld. In aanwezigheid van Nederlandse en Italiaanse technici is een motor van de „Roermond" naar de oppervlakte ge bracht. Uit het feit, dat de propeller ge heel verwrongen was, blijkt dat zij nog draaide, toen het toestel in het water terecht kwam, zo zei een functionaris. De bergingswerkzaamheden moesten korte tijd later tot vandaag worden uit gesteld. Naar men ons van de zijde der K.L.M. meedeelt, bevond zich aan boord van de verongelukte „Roermond" geen post. fi Hedenmorgen heeft de „Nieuw Am sterdam" in dichte mist een aanvaring gehad met een vissersvaartuig op twintig mijl ten Zuid-Oosten van Nan tucket, Massachusetts. De „Nieuw Am sterdam" liep lichte schade op aan bak boordzijde, doch zette de tocht naar New York voort. Van het visschers- vaartuig werd de boeg ingedrukt. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 1 Juni 1949: Tim. sold. Ie kl. inf. G. Gelaang, stbnr. 34177, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 3 Juni 1949: Man. sold. 2e kl. inf. J. A. Rumagit, stbnr. K 74715540, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 7 Juni 1949: Tim. korp. infie A. Adoe, stbnr. 35742, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 9 Juni 1949: Mad. sold. 2e kl. inf. Abdoel, stbnr. 40138, afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede. (Van onze verslaggever) Het gebrek aan woongelegenheid is on getwijfeld een zeer gecompliceerd en ook een zeer vérstrekkend probleem, van welks oplossing de toekomst van ons volk in hoge mate afhankelijk is. Nau welijks minder urgent echter is het vraagstuk van het tekort aan schoolruim te. Ook al zullen de gevolgen van dit tekort, voorzover zulks het gewoon la ger onderwijs betreft althans, eerst over enkele jarean duidelijk aan het licht tre den. Behalve de omstandigheid, dat ten gevolge van de oorlog een niet geringe achterstand in de bouw van nieuwe scholen is ontstaan, is daar bovendien het niet te miskennen feit, dat het aan tal geboorten in de loop der jaren zeer is toegenomen. Enkele cijfers mogen zulks illustreren. In 1939 bedroeg het aantal geboorten 180917. Tijdens de oor log werd in 1944 een hoogtepunt be reikt met 219946 geboorten en na de be vrijding in 1946 steeg het cijfer tot 284456 Wel liep het in 1948 tot 248050 terug, maar dat neemt niet weg dat een en an der vergeleken bij voor de oorlog toch nog een toename van bijna 70.000 bete kent. Gaat men deze toename van de be volking toetsen aan de invloed, die zij op het onderwijs in Nederland zal heb ben, dan komt men tot ontstellende conclusies, vooral ten aanzien van het R.K. bijzonder onderwijs, omdat onder de Katholieken de geboorte-aanwas nu een maal het grootst is. Ook hier spreken de cijfers een duidelijke taal. In 1947 werden 76335 leerlingen voor de eerste maal tot de eerste klas van de R.K. scholen toegelaten. Deze leerlingen kwamen in hoofdzaak voort uit de in 1941 geborenen, ten getale van 181959. Een voorzichtige bereke ning, na aftrek van de normale sterfte, toont aan, dat het aantal nieuwe aan meldingen voor de eerste klas van het R.K. gewoon lager onderwijs in 1952 kan worden geschat op 110.000 a 115.000 leerlingen. In datzelfde jaar zullen zich dus minstens 35 a 40.000 candidaatjes meer opgegeven, dan in 1947 het geval was. By de toch al zwaar belaste loka len van onze R.K. scholen zullen zij in dat jaar dus een extra ruimte opeisen van 800 a 1000 lokalen en dienovereen komstig de bijstand van 800 a 1000 ex tra leerkrachten. De aangekondigde stijging zal zich, zij het in geleidelijk afnemende mate, ook nog in de eerstkomende jaren na 1952 voortzetten. Er dient rekening mede te worden gehouden, dat de totale Schoolbevolking van de R.K. 6-jarige G.L.O.-schoIen in de loop van de jaren 19521958 met ongeveer 150.000 leer lingen zal toenemen, wat dus wil zeg gen, dat er in die periode, bij een ge middelde bezetting van 40 leerlingen per lokaal, een vermeerdering van schoolruimte van ongeveer 3750 lokalen dat zjjn ongeveer 625 schoolgebouwen van zes lokalen nodig zal zijn, ter wijl er in diezelfde periode 3750 leer krachten meer zullen moeten worden aangesteld. Deze alarmerende cijfers kunnen wat lager liggen als gevolg van het feit, dat verschillende scholen nog ruimte be schikbaar hebben, maar zij kunnen ook hoger komen te liggen, indien de ge boortecijfers in de komende jaren ho ger zijn dan verondersteld. Maar in ieder geval lijkt het ons niet te ge waagd te voorspellen, dat, indien met deze verontrustende prognose voor ogen niet bijtijds maatregelen worden geno men, 1952 een rampjaar, in het bijzonder voor het R.K. onderwijs, zou kunnen blijken te zijn. Buiten beschouwing bleef dan nog de invloed, die het voor genomen herstel van het V.G.L.O. in 1950 in dezen zal hebben. Dat men enige gerechte twijfel mag koesteren aan het diligent zijn van de desbetreffende autoriteiten en instanties ter zake van de door ons geschetste (Van onze redacteur) De heer V. Serrarens, secretaris van het Internationaal Christelijk Vakver bond en technisch raadgever van de Nederlandse delegatie op de arbeidscon- ferentie te Genève, heeft gisteravond voor de K.R.O.-microfoon het standpunt van de K.A.B. uiteengezet betreffende de Vrijdag door de heer A. Vermeulen, secretaris van het N.V.V., afgelegde ver klaring. Hierin meende de heer Vermeu len te moeten opmerken, dat het „een aanslag van de Kerk op de verenigïngs- „vrijheid" was, dat de Nederlandse bisschoppen hun gelovigen verboden lid te zijn van het N.V.V. De heer Serrarens zeide, dat 't haast onbegrijpelijk is, dat de heer Vermeu len deze verklaring heeft afgelegd, nu. vlak na het vertrek van minister Joe kes en vlak na de gemeenteraadsverkie zingen en dan nog wel als afgevaardigde van alle drie de vakbewegingen m Ne derland en,tevens als regeringsgedele geerde. Spr. noemde dit niet alleen een aanval op onze bisschoppen, maar ook op ons land en onze regering, daar de heer Vermeulen immers zeide, dat de katholieken wel volgens de grondwet vrij zijn, maar niet in werkelijkneid en hij de maatregel der bisschoppen „een democratisch land onwaardig" noemde. De heer Serrarens haalde de woorden van pater Stokman aan, dat deze zaak nooit in dit millieu had behoren te wor den opgeworpen. Temeer nog, daar de kwestie al meer dan dertig jaar oud is. De heer Vermeulen vestigde de indruk dat de 'maatregel iets heel nieuws is. Zijn houding was niet alleen een bele diging voor de Kerk en het vaderland maar tevens een uitdaging aan de orga nisaties der katholieke en christelijke arbeiders, die al is het dan tot erger nis van de heer Vermeulen sterker zijn dan het N.V.V. Dit was niet de daad van een leider, die verantwoorde lijkheid weet te dragen. Het bestuur van het N.V.V. heeft een verklaring aan de pers gegeven over het protest van de heer Vermeulen te gen het optreden van het Nederlandse Episcopaat. Dit is, aldus het N.V.V., niet een aanval op het Episcopaat of op de vrijheid van de Kerk, doch een verweer tegen de grievende en onrechtvaardige bejegening, die het N.V.V. nu al jaren is aangedaan. Het optreden van de Nederlandse re geringsgedelegeerde, pater Stokman, ter conferentie te Genève, acht het N. V.V.-bestuur verbazingwekkend. „De heer Stokman kan of wenst niet te in terveniëren in dit geschil, doch hij heeft het optreden van de Nederlandse De liberale party van premier Saint Laurent beeft bij de Maandag gehouden verkiezingen opnieuw voor 5 jaar de absolute meerderheid in het Canadese parlement verworven. De liberalen be zetten 192 van de 262 zetels, het groot ste totaal ooit door een party voor het Lagerhuis behaald. Tevoren bezetten zy 125 zetels. De progressief conservatieven verfo ren 27 netels en bezetten er nu 42. De socialisten verwierven er 12; de Social Credit 10 en de andere partyen samen 6. Een onverschillig mens wekt ver- trouwen noch genegenheid, bisschoppen in bescherming genomen, o.a. door te beweren, dat een katholiek arbeider, die toetreedt tot het N.V.V., zijn geloof zou verliezen", aldus zegt het N.V.V. (welke woorden door pater Stokman niet in deze vorm gezegd zijn. Red.). Pater Stokman zou hiermee „ver" buiten zijn boekje zijn gegaan." Hoewel in de statuten van de inter nationale arbeidsorganisatie staat, dat de arbeidersgedelegeerde telkenjare moet worden aangewezen uit de meest representatieve vakcentrale, bestaat in ons land al jaren het gebruik, dat de arbeidersgedelegeerde bij toerbeurt door het N.V.V., de KA.B. en het C.N.V. wordt voorgedragen. De aanwijzing ge schiedt echter door de regering. De me dedeling van C.N.V.- en KA-B.-zijde aan de regering gedaan, dat men de heer Vermeulen niet meer „wenst te erken nen, omdat hij een aanval op bepaalde groepen arbeiders heeft gedaan", is dus niet alleen feitelijk onjuist maar bo vendien een slag in de lucht, aldus het N.V.V.-bestuur, dat verder nog uit de reacties der K.A.B. op de verklaring van de heer Vermeulen afleidt, dat de leiding der K.A.B. prijs stelt op hand having van het bisschoppelijk verbod. Een verklaring van gelijke strekking, die de heer Vermeulen volgens „Het Parool" in antwoord op de rede van pater Stokman in de arbeidersconferen tie zou hebben afgelegd, trof men Maandag in het genoemde blad. De cor respondent van „Het Parool" had ze kennelijk uit de eerste hand die van de heer Vermeulen zelf maar de heer Vermeulen heeft zijn verklaring inmid dels niet afgelegd. Van aangezicht tot aangezicht staan hier de Ameri kaanse journalisten, die Indonesië be zoeken met Sukar no. Zoals bekend zijn ze op uitnodi ging der Neder landse regering hun licht komen opsteken over de toestanden in Indo nesië. Ze hebbende vrijheid met ieder een te praten en natuurlijk lieten ze de gelegenheid niet voorbijgaan om van Sukarno in eigen persoon Xe verne men hoe de repu blikeinen nu denken over alles wat de wereld al zo lang bezig houdt: de In donesische kwestie! De 21e Juni bezoch ten de zestien jour nalisten Banka. Daar kregen ze dan gele genheid Sukarno te ontmoeten. Straks als ze in Djocja zijn, ontmoeten ze hem misschien weer. Gisteravond lag het spoorwegverkeer in Beriyn en tussen Berlijn en de Wes telijke zones nog steeds stil. Russische spoorwegautoriteiten waren niet bereid hun goedkeuring te geven aan de her vatting der interzonale verbindingen, zolang, aldus verklaarden zy, de spoor banen nog niet beproefd waren. De eer ste treinen van de S-bahn zullen naar men verwacht vandaag lopen. De vakbond van het spoorwegperso neel schat, dat 98 procent van de 15.000 stakers gehoor heeft gegeven aan het Westerse ultimatum om weer aan het werk te gaan of anders de werkloos heidsuitkering te verliezen. De vakbond zegt, dat de twee pro cent der stakers, die niet aan het werk zijn gegaan, in de Sovjet-sector wonen en Russische vergeldingsmaatregelen vrezen. Gisterochtend is de inspectie van de banen van de West-Berlijnse S-bahn begonnen, hoewel de belangrijkste sta tions nog door West-Berlijnse politie be zet waren. Russische wachten hebben gisteren uit West-Duitsland naar West-Berlijn ver zonden machines in beslag genomen. A nwrilfaam» illllflrilffilni Vlll'k tonptori, dat zij tezamen met de Britten een pro test hebben ingediend bij het Russische hoofdkwartier. Een woordvoerder ver klaarde, dat de Russische maatregel lijn recht in strijd was met de overeenkomst tot opheffing van de blokkade. De machines werden geleverd door de firma Bachman in Frankfort. Bij het controlepunt Dreilinden aan de grens van Berlijn beweerden de Russische wachten, dat de vrachtpapieren niet in orde waren. De lading was geconsig neerd met West-Duitse papieren, die sinds het einde van de blokkade vol doende zijn voor verzending naar West- Berlijn. De chauffeur van een der vrachtauto's vluchtte naar de Amerikaanse sector, toen het hem duidelijk werd, dat de Russen van plan waren het convooi naar Leipzig te dirigeren, aldus verklaarde Amerikaanse autoriteiten. Bij K. B. is aan J. I. Cordes, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1949, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Hummelo en KeppeL, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als bur gemeester bewezen; is aan W. H. Scholder, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Juli 1949, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Renesse, Noordwelle en Se- rooskerke, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem ais zoda nig kwestie, bewijst de deplorabele toestand, waarin nu al het kleuteronderwijs ver keert. Op het platteland is men er toe overgegaan stallen en schuren als school in te richten, maar nog overtuigender lijkt ons in dit verband, dat sinds de bevrijding ongeveer 30.000 kleinen op de diverse R.K. kleuterscholen in den lande moesten worden afgewezen. De enige afdoende oplossing voor al deze netelige problemen is vanzelfspre kend de bouw van nieuwe scholen, maar voorzover zij te vinden zijn via andere wegen, is in ieder geval een di rect overleg tussen overheid en school bestuur geboden. Opdat niet over en kele jaren het onderwijs in ons land voor een catastrofe komt te staan. Bg K.B. zijn afgewezen de verzoeken om gratie van de doodstraf by sententie van het Byzondere Hof te Leeuwarden opgelegd aan: A. Kaper en P. Schaap. De vonnissen zijn inmiddels voltrok ken. K., vroeger brigadier-rechercheur, was tijdens de bezetting verbonden aan het bureau Joodse zaken in Amsterdam. Hg heeft zich schuldig gemaakt aan moord, mishandeling, aanhouding van Joden en hulpverlening aan de vijand. Te Gronin- gen heeft hjj tal van personen doodge schoten en vele mannen en vrouwen mishandeld. S., eveneens politieman, was tijdens de bezetting ook verbonden aan het bu reau Joodse zaken in Amsterdam. Hg kwam later ook in Groningen, om er te werken voor de S.D. De procureur-generaal bg de Hoge Raad concludeerde op 14 Juni in de zaak tegen W. J. Kicken, voormalig conmmandant van het Oranje-N assau- regiment, een illegale organisatie tij dens de bezetting, op formele gronden tot vernietiging van het vonnis en ver wijzing van deze zaak. K. zou in de laatste maanden van de oorlog onverantwoordelijke overvallen en liquidaties hebben uitgevoerd. Door het Haagse Gerechtshof is K. deswege tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld met de bepaling, dat hij ter be schikking van de regering wórdt ge steld. De Hoge Raad heeft het beroep van K. verworpen. De Rijksverzekeringsbank heeft de werkzaamheden verbonden aan het toekennen van verhogingen van uitke ringen krachtens de Invaliditeitswet en van kinderbijslagen aan rentetrekkers thans geheel voltooid. Zg, die bedeelde verhoging of kin derbijslag nog niet ontvingen, kunnen zich tot het bestuur van de Rijksverze keringsbank wenden. Dit geldt in hei bijzonder voor de rentetrekkers met kinderen van 16 tot 21 jaar, die dag onderwijs volgen, aangezien aan deze rentetrekkers de kinderbijslag slechts op aanvrage wordt toegekend. Voor kinderen met een wezenrente wordt de kinderbijslag slechts gegeven indien en voor zover deze bijslag de rente overtreft. De op de rente verleende kinderbijslagen zijn intussen met te rugwerkende kracht tot op de datum van toekenning van de bijslag ver hoogd met f 1.per kind per maand. Met de betaalbaarstelling hiervan is reeds begonnen. Een beslissing in de kwestie Ypeo- burgSchieveen, zal, zo vernemen wij, nog maanden op zich laten wachten. Na vele maanden arbeid zijn verschillende subcommissies met hun werk gereed gekomen, anderen naderen het einde van hun werkzaamheden. Het wachten is nu op een economisch rapport. Zodra dit gereed is, zal de grote commissie binnen een maand de door de subcom missies ingediende rapporten gaan be studeren. Bij K.B. zijn met ingang van I Ju* 1949 de Bijzondere Gerechtshoven te 's-Gravenhage en Leeuwarden opgehe ven, en zijn bij de arrondissements rechtbanken te 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Leeuwarden, Groningen en Assen bijzondere strafka mers ingesteld, welke bij uitsluiting zijn belast met de berechting van misdrijven, waarop het besluit Buitengewoon Straf recht van toepassing is Bij K. B. is benoemd tot officier in da Orde van Oranje-Nassau mr. J. C. W. N. de Bruyn van Melis en Mariekerke te Amsterdam; zijn benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw; A. W. Mi- chels, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, te Haarlem, en tot officier in de Orde van Oranje-Nassair R. Verbeek, hoofdadministrateur bij het Provinciale Ziekenhuis nabij Santpoort. De Russische ambassadeur in Hongarije Poesjkin. is door het presidium -too de Op perste Sovjet der Sovjet-Unie van zijn functie ontheven, aldus heeft radio-Moskou medegedeeld. A V. Tisjok is in zijn plaats benoemd. De Korea-eommtssie van de V.N. heeft gerapporteerd, dat zware gevechten, waarbij van artillerie en machinegewe ren wordt gebruik gemaakt, aan de gang zijn op een plaats nabij de grens tussen Noord- en Zuid-Korea. De Hongaarse regering heeft bekend gemaakt dat het feest van de heiligen Petrus en Paulus, dat vroeger het begin van de oogst aangaf en een van Hon- garije's traditionele feestdagen was, voortaan niet langer als feestdag zal worden beschouwd. Admiraal Allan O. Kirk, de meuv* Amerikaanse ambassadeur in Rusland, n gisteren vergezeld van zjjn vrouw en zijn zoon per vliegtuig in Moskou aan gekomen. Van Engelse ministeriële zijde is me degedeeld, dat practisch geheel Enge., land, Oost-Schotland en Wales, na vijf tien dagen zonder regen, thans in een staat van „absolute droogte" verkeren. De afgelopen nacht was de warmste van dit jaar. De dag van gisteren de warmste i sedert Jtte vm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1