Frankrijk weer onder heerschappij van de TOUR DE FRANCE Duel BART ALL COPPI zal vermoedelijk wel één van de hoogtepunten zijn ZÓ RIJDT DE KARAVAAN 1 Bijna 5000 km door Frankrijk i TWEEDE KAMER OVER VERPLICHTE VERZEKERING VAN WERKNEMERS r Wij luisteren naar HET GEZEGEND GESLACHT ZES NEDERLANDERS VOOR ZWARE TAAK Bromwich-Sedgman uitgeschakeld Katholieken en socialisten zijn eendrachtig Acht nationaliteiten naar TT-races J WOENSDAG 29 JUNI 1949 PAGINA 3 (Van onze sportredacteur) Donderdagochtend om half elf en vijf en twintig dagen daarna zal Frankrijk niet meer het land zijn van de Bourgogne, de Gaullisten, de parfum, de Place Picalle, de Calvados en de Bouillabaisse. Dan zal hei in volgorde zijn veten, zijn zorgen, zijn dagtaak en zijn mode vergeten. Het zal niet meer opgewonden debatteren over de diplomatieke schermutselingen échter de draaiduren van Palais Chailloi, niet langer fulmineren tegen de duurte van de benzine, zich niet meer interesseren voor schilderijen, koloniën, boter en vleesprijzen, Sarire, woningnood, Mistinguei, races of Marcel Cerdan. Want Donder dagochtend om half elf is Frankrijk alleen nog maar het domein van de Tour de France. De zes en dertigste. Dan is hei, om precies te zijn, zes en veertig jaar minus één dag geleden, dat de Parijse krantenman Henri Desgrange begon mei de uitvoering van zijn plan. Hei plan, dat de boeren in hei Zuiden inspireerde, om uil pure kwaadheid over al die kracht- en tijdverspilling zó hard mei hun vereelte vuisten op de wankele stamtafels „Chez Gaston" en „Au chien qui fume" te gaan slaan, dat de Rouge uit hun glazen spat te/ hei plan waarvoor de Parijzenaars van die dagen alleen maar een spottend gebaar naar hun voorhoofd hadden. Maar wanneer Donderdag de zes en dertigste Tour de Fran ce in beweging komt, zal half Parijs vol belangstelling langs zijn boulevards staan kijken en juichen. En niet alleen de boeren (en stedelingen) in hei Zuiden, maar ook die in Noord, West en Oost en verder in een stuk of vier andere landen, zullen in spanning het ogenblik verbeiden, waarop de onweerstaanbare romantiek van de Ronde ook hen kömi beroeren. Nooit tevreden 4808 km Hoogtepunt „Win de Ronde!" 4 En de Nederlanders in dubbel te Wimbledon Nederlandse turnploeg voor Luxemburg AMENDEMENT VAN ANDRIESSEN Nieuwe directeur Staats- vissershavenbedrijf Roman door C. ASTER O.fm. Cap. Henri Desgrange leeft niet meer, nocb het blad l'Auto, dat hy met zün Tour beroemd heeft gemaakt. L'Auto is gesneuveld in de zuive ringsactie, die als een kortstondige maar radicale lawine over het be vrijde Frankrijk heeft gewoed. Des grange, ook al weggezuiverd, over leed kort na zijn blad en krijgt nu een standbeeld. Wanneer de kara vaan straks de grimmige helling van de Izoard is opgeklommen en -gekropen, zal ze er de beeltenis vin den yan de man die in die eerste ja- ren van de Tour de France van alle kanten spilziek, onbekwaam, roeke loos, onmondig, ziek en ongeschikt voor de samenleving werd genoemd. Wat is er in die kleine halve eeuw allemaal niet veranderd! Tegenwoordig een staf van personeel voor elk rader tje in het uurwerk van de Tour; een haarfijn uitgewerkt tijdschema, een on berispelijke controle, een feilloos klop pende logiesregeling, overeenkomsten met burgemeesters, commissarissen van politie, directeuren van postkantoren en met alle mogelijke lieden die op een of andere manier behulpzaam kunnen zijn bij het vlot functionneren van het machtig Ronde-apparaat. Toen de Ron de in 1903 debuteerde was de directeu» van de course de man op wiens wen ken nu tientallen slaven, ordonnansen en andere, moeilijk te definiëren lieden zich een levenslange kortademigheid lopen meester en knecht tevens. Lang voordat de renners waren gestart pomp te hij de band van zijn eigen fiets op, zeulde die mee naar het station en spoorde een dikke honderd kilometer weg. In de vallei van de Loire wachtte hij de karavaan ergens op, vroeg de renners, die eindelijk kwamen opdagen met brandende lamp omdat net al donker was! naar hun naam en druk te een stempel op hun arm. „Gezien Lefèvre". Garin? Stempel. Pagie? Stem pel. Pcrthier? Stempel. En met de laat- sten peddelde hij dan mee naar de vol gende controle om daar weer de trein te nemen naar het eindpunt. Het vol gend jaar een evolutie om van re ril len: de directeur van de course volgde de Ronde in een auto! Dat Desgrange er met zijn Tour ge komen is, weet de lezer nu wel. De reputatie van de Grand Bouclé gaat verder dan de grenzen van de sportwe reld; pers en radio zijn er mee geïnfil treerd en zelfs hier in Nederland, waar de wielerwereld zich nog altijd geen plaats van betekenis in de Tour heeft veroverd, krijgt deze gebeurtenis van waarachtig niet opgeschroefde drama tiek, heroïek en romantiek, heel wat extra-aandacht. Dit dankt Henri Desgrange niet het minst aan zichzelf. Hij heeft over zijn Tour gewaakt als een Cerberus; hij heeft zijn schatten beschermd als een gierigaard, zijn pri vileges en rechten verdedigd als een d'Artagnan. Elk jaar als de karavaan „Ziezo" zei en op het Pare des Princes te Parijs het stof van Frankrfjks vele en wonderlijk mooie wegen in de dpu- ehes achterliet, trok de schepper van al die dramatiek, heroïek, romantiek en wat dies meer zij, zich terug op zijn. 2IIM BRUXELLE5 BOULOGNE 2 ETAPPE 4*ETA a juli 5*ETAPPE ETAPPEI M«2km f ROUEN-~^^Mqj J9S ku st MALO rsfRv, PARIS NANCY 21'ETAPPE 340 km 24 JULI 20'ETAPPE 13? km 25JULI COLMAR 6«ETAPPE 305 Km 5JULI I9«ETAPPÉ 283 km 22 JULI V ETAPPE 02 km LAUSANNE LA ROCHEL! 18-ETAPPE 165 km 21 JULI 8'ETAPPE 262 km S JULI 5TVINCEHT DAOSTE 19JULI briancon IT At/ H« ETAPPE 199 km 15 JULI t|jt«ETAPPÈ 9*ETAPPE 218 km I9JULM ««ETAPPE 289 km 14 JULI 1SJULI NIMES TOULOUSE ANNES= ■SEBASTIAN 10'ETAPP I9I km 2«ETAPPE MARSEI •ETAPPE 215 km 16 jup 13 JULI fimAPPE I 193 km j J2JULI r! LUCHON 10 JUU Parijs-Reims (vertrek 11.30) 182 K.M. Reims-Brussel (vertrek 9.273 K.M. Brussel-Boulogne (vertrek 10.30) 211 K.M. Boulogne-Rouaan (vertrek 11.30) 185 K.M. Rouaan-St. Malo St. Servan (vertr. 7.30) 293 K.M. St. Malo-Les Sables d'Olonne (vertr. 7.15), 315 K.M. Ie étappe Donderdag 30 Juni 2e étappe Vrijdag 1 Juli 3e étappe Zaterdag 2 Juli 4e étappe Zondag 3 Juli 5e étappe Maandag 4 Juli 6e étappe Dinsdag 5 Juli Woensdag 6 Juli rustdag in Les Sables d'Olonne 7e étappe Donderdag 7 Juli 8e étappe Vrijdag 8 Juli 9e étappe Zaterdag 9 Juli 10e étappe Zondag 10 Juli Les Sables-La Rochelle tijdrit (vertr. 9) 92 K.M. La Rochelle-Bordeaux (vertr. 9.262 K.M. Bordeaux-San Sebastian, Spanje (vertrek 9.45) 288 K.M. San Sebastian-Pau (vertrek 11.45) 202 K.M. Maandag 11 Juli rustdag in Pan Pau-Luchon (vertrek 9.30) Luchon-Toulouse (vertrek 13.15) Toulouse-Nimes (vertrek 7.30) Nimes-Marseille (vertrek 10.45) Marseille-Cannes (vertrek 10. 193 K.M. 134 K.M. 239 K.M. 199 K.M. 213 K.M. 274 K.M. 257 K.M. 283 K.M 137 K.M. 340 K.M. 11e étappe Dinsdag 12 Juli 12e étappe Woensdag 13 Juli 13e étappe Donderdag 14 Juli 14e étappe Vrijdag 15 Juli 15e étappe Zaterdag 16 Juli Zondag 17 Juli rustdag in Cannes 16e étappe Maandag 18 Juli Cannes-Briangon (vertrek 5.45) 17e étappe Dinsdag 19 Juli Briangon-Aosta, Italië, (vertrek 7. Woensdag 20 Juli rustdag in T^osta 18e étappe Donderdag 21 Juli Aosta-Lausanne, Zwitserl., (vertr. 7.45) 265 K.M. 19e étappe Vrijdag 22 Juli Lausanne-Cólmar (vertrek 7.30) 20e étappe Zaterdag 23 Juli Colmar-Nancy, tijdrit, (vertr. 9.—) 21e étappe Zondag 24 Juli Nancy-Parijs (vertrek 6.30) Bergen. De zwaarste étappes van deze Ronde zijn zonder twijfel de He, 16e, 17e en 18e. In de eerste moeten de renners de vier hoogste Pyreneeën- toppen bestijgen, n.l. de Aubisque, Tourmalet, Aspin en Peyresourde. In de 16e étappe, de langste bergétappe van de Ronde, staan op het programma de hellingen van de Alios, Vars en Izoard. In de 17e étappe Mont Genèvre, Mont Cennis, Iseran en Kleine St. Bernard. In de 18e étappe Col des Mosses en Grote St. Bernard. Met de Vue des Alpes in de negentiende étappe zijn dat in totaal veertien bergtoppen, die tellen voor het klassement van de beste klimmer. Bonificaties. De eerstaankomendon van elke étappe ontvangen een tijdvergoeding van één minuut, de tweede' aankomenden een halve minuut. De zelfde bonificatie geldt voor de eerste en tweede aankomenden op de toppen van de Aubisque, Tourmalet, Izoard, Izeran en Grote St. Bernard. De bonifica ties bedragen 40 en 20 seconden op de toppen van de Aspin, Peyresourde, Alios Vars, Mont Cennis, Kleine St. Bernard en Col de Mosses. Twintig seconden tijd vergoeding krijgen de eerstaankomenden op de Mont Genèvre, Vue des Alpes en Bonhome. Deze laatste top geldt niet voor het bergklassement. villa en componeerde zijn nieuwe Tour. Z ij n Tour. En hij vocht als een helle hond tegen alle mogelijke infiltraties van wie dan ook. In zijn grimmige vastberadenheid trok hij zelfs het zwaard tegen de verzamelde almacht van de fabrieksdirecteuren, die de ren ners in dienst hadden. En hij won, om dat hij wist dat hij moest winnen om zijn Tour te behouden. Nu is van Henri Desgrange niet veel meer over dan het nog niet he lemaal voltooide standbeeld op de Izoard. Maar de Tour leeft nog even sprankelend als tevoren en al die ge wiekste en pientere directeuren en commissarissen als Goddet, Gamault, Lefévre e.a. vechten met z ij n wa pens en z ij n vastberadenheid ver der. Er is niet veel fantasie voor nodig om vast te stellen, dat de Tour van 1949 een hoogtepunt gaat worden onder de 36 Franse Ronden, waarvan ze voor lopig de laatste is. Een hoogtepunt door de strijd van de beide Italiaanse reu zen, de heren ciampionissimi Gino Bar- tali en Fausto Coppi. In 1938 en het vorig jaar won Bartali, campionissimo nummer één, de Franse Ronde op zijn blote voeten. Maar toen was er onder al die Fransen en Belgen, laat staan on der al die anderen, niet één die. Fausto heette. Maar nu is er die Fausto en zijn naam is Coppi, die de Ronde van Italië ge wonnen heeft met een voorsprong en een gemak om duizelig van te worden. En daar is dus de man, die de hand schoen oppakt, waar de anderen met een wijde boog omheen lopen. Want de deelnemerslijsten mogen nu wel zeggen, dat Gino en Fausto de kleuren van één land en één ploeg vertegenwoordigen, in werkelijkheid zal er, bij een normale ontwikkeling van het geval, in deze Ronde maar één gevecht zijn; het ge vecht tussen Coppi en Bartali. Tien tallen malen zijn de beide kampioenen al slaags geweest, nu weer eens met de een, dan weer met de ander in het voordeel; nooit is het resultaat van een of andere wedstrijd als definitief be schouwd. Totdat ze nu eindelijk beiden deelnemen aan de Ronde van Desgran ge, met de onuitgesproken bedoeling, dat op dit neutraal terrein de jaren lange veete eindelijk zal worden uitge vochten. Men hoeft maar even met de ogen dicht te zitten om het legioen van mo gelijkheden te overzien, dat van dit duel Het gevolg kan zijn. Coppi bewees zijn vorm en grootheid in de jongste Ronde van Italië en verder o.m. nog in Milaan San Remo. Bartali's laatste wapenfeit was zijn brillante victorie in de Ronde van Frankrijk, een jaar geleden. Maar zegt dat iets? Het staat voor ons vast, dat een Bartali, die de Ronde van Italië had gewonnen, nimmer een kans zou hebben gehad in die van Frankrijk. Be tekent zulks, dat Coppi de Ronde van Frankrijk niet zal winnen? Geenszins. Coppi is jonger en kan meer verzetten. Wel achten we de kans niet uitgesloten, dat Coppi de Ronde van Italië heeft ge wonnen om bij voorbaat een antwoord te kunnen hebben voor een eventuele nederlaag in de Ronde van Frankrijk. Overigens zal ons in dit duel niets verwonderen. Noch een zege van Barta li, noch een van Coppi, noch het profijt, dat een handige en eerzuchtige jonge Fransman met flink wat steun zal kun nen trekken van de tweespalt, welke er ondanks alle brave afspraken op een gegeven moment toch tussen de beide Italiaanse wieleridolen zal bestaan. Wij zullen nog het meest verbaasd staan, wanneer beiden ook dus wanneer een van hen ziet, dat hij niet meer winnén kan de Ronde geheel zullen uitrijden. Hoe ontzettend verbitterd dit duel zal zijn, kan alleen degene begrijpen, die weet welke rol een campionissimo, of het nu een tenor dan wel een wielrij der is, in Italië speelt. Op wielergebied is die ware kampioen nog altijd Bartali, 24. Terwijl de aanvoerder van de Ozmecs, die hem op het laatste ogenblik gered hadden, sprak, luisterde Eric aandachtig toe. Hij begreep, dat hier een kans lag om zvn vrijheid te herwinnen; één enkele kans: hij moest ten koste van alles de rol blijven spelen van Zoon-van-de-Zon. Alleen dan zouden de Ozmecs hem al de hulp en steun verlenen, die hij zozeer nodig had. Daarom dwong hij zichzelf, ondanks z'n aanvankelijke onzekerheid, neerbuigend te glimlachen en een gezicht te trekken of al dit eerbetoon hem polkomen toekwam. .TH et is goed," sprak hij afgemeten en dankte inwendig de hemel, dat hij de taal v.an Atlantis nog zo vloeiend sprak; de oeroude taal, die hij zich tijdens een vroeger avontuur had eigen gemaakt, en die in niets met die van de Ozmecs verschilde. is goed. De Zoon-van-de-Zon wil grootmoedig zijn en zich onder zijn kinderen bege ven. Gij moogt mij en mijn dienaar hij knikte in de richting van Balsa. near uw volk voeren." Een eerbiedig gemompel steeg uit de verzamelde krijgers op. De aanvoerder uitte een scherp bevel en snel werd een draagstoel voorgebrachtwaarin Eric verzoete werd piaats te nemen. Halsa bleef dicht naast hem. Langzaam zette de stoet zich in be weging, terwijl het zonlicht fel schitterde op de gouden hoofdtooien en wapenen der krijgers. Verwonderd en met afgunst vervuld sloegen Baldon en zijn mannen E^'s aftocht gade. Dan gromde Baldon hees: „Kom, mannen, er achter aan! Wij moeten hen vol gen om te weten waar al dit goud vandaan komt GINO BARTALI winnaar Tour de France 194S de supefkampioen, de afgod, de maestro, de onkwetsbare, de Grote Adelaar, de Koning der Bergen. Zelfs tijdens de Ron de van Italië, toen Coppi toch met zo veel meesterschap zegevierde in de Al pen en Dolemieten, kreten de fanatieke Italianen eerst „Gino! Gino!" voordat zij twee octaven lager om Fausto riepen. Bartali weet dat. Hij weet, dat hij nog altijd het Idool is, vde afgod van het publiek en dat dit publiek aan geen Ronde van Italië meer zal denken, wan neer hij die van Frankrijk maar zal winnen, al is het met minimaal ver schil. Coppi evenwel weet dat ook. Hij weet, dat een Ronde van Italië of Zwitserland, een wereldkampioen schap, al was het op drie verschillende fronten, hem niet op de eerste plaats zal brengen, wanneer hij in het groot ste van alle steekspelen, de Tou# de France, van Gino verliest. En dat is de reden waarom de Tour de France van 1949, afgezien van alle andere mo gelijkheden, een hoogtepunt zal wor den in de geschiedenis van de Franse Ronde. In dat stuk komen de Nederlanders uiteraard niet voor. Zij zullen nog moeite genoeg hebben om op een gunstige plaats mee te draven in het regiment van de Betha's. Maar ze moeten. Al te lang heb ben onze landgenoten zich vergenoegd met zeer bescheiden plaatsen in het klassement. De prestaties van Janssen en De Ruyter, de beide enigen, die na de oorlog een Ronde van Frankrijk heb ben uitgereden, moeten veruit overtrof fen worden. Goddet heeft ditmaal rond uit laten weten dat hij geen behoefte heeft aan renners die voor spek en bo nen mee naar Parijs hobbelen en hem 4000 francs per dag en per stuk kosten, zonder dat hij er ook maar iets aan heeft. Hij hoeft, verklaarde hij, geen Neder landers als 30ste of 40ste Parijs te zien binnenkomen. Daar had hij zijn winnaars om de aandacht te trekken. Hij moest gedurfde stukjes zien in de eerste etap pes of op de vlakke wegen tussen Alpen en Pyreneeën, wanneer de Azen even uitrusten. Schulte won eens de derde etappe en verdween in de zevende. God det zou Schulte dolgraag terug hebben, om iets dergelijks nog eens over te doen. Vuurwerk wordt er van de Nederlan ders gevraagd, zoveel ze kunnen en hun kostje in de Tour zal gekocht zijn, wan- WIMBLEDON, 28 Juni. Vandaag be gon de kwarteindstrijd in het dames enkelspel. De belangstelling van Net pu bliek was ook voor deze dag weer bij zonder groot. Reeds negen uur voordat de wedstrijden zouden beginnen, vorm den zich ryen mensen voor de poorten van Wimbledon. Maar de belangstelling gold niet zo zeer de twee ontmoetingen voor de kwarteindstrfjd van de dames, als veel meer de herendubbelspelen, waarin o.a. Gonzales, Parker en Schroeder zouden uitkomen. De uitslagen herendubbelspel vierde ronde luiden: Mulloy en Schroeder (Ver enigde Staten) sl. Mottram en Paish (Groot Brittannië) 62 26 63 108 Gonzales en Parker (Ver. Staten) sl. Cu- celli en del Bello (Italië) 63 61 63 Pat Todd, de ambitieuze Amerikaanse ster, die evenveel vaart in haar spel iegl als een man, verloor tegen de verwach tingen in de eerste set van haar partij tegen Jean Walker-Smith. Ze zette de tanden op elkaar, sloeg iets voorzichti ger, maar nog altijd zeer hard en won de beide volgende sets, waarmee ze zich in de halve eindstrijden van het dames enkelspel plaatste. Helen Rihbany, die nummer 10 staat op de Amerikaanse ranglijst, klopte Peggy Dawson-Scott met twee maal 7—5, zodat ze eveneens in de halve finales komt. De rest van het program bestond uit dubbelspelen en de grootste verrassing van de dag was de nederlaag yan de titelhouders heren dubbel Bromwich en Sedgman tegen het ongeplaatste paar Budge Patty-Eric Sturgess. Nog een an der geplaatst paar verdween uit de strijd met Drobny en Falkenburg, die zich buigen moesten voor de Australiërs BrownSidwell. De strijd werd beslist in vijf sets, nadat de Australiërs in de vierde set vier maal op match point wa ren gekomen op Falkenburg's service De Tsjech en de Amerikaan redden tel kens de situatie en wonnen deze set ■tenslotte met 86. De volgende was ech ter met dezelfde cijfers voor de Austra liërs. In de halve eindstrijden spelen Patty- Sturgess tegen Gonzales-Parker, terwij] Brown-Sidwell moeten aantreden tegen Gardner Mulloy-Schroeder. Een ploeg van vier turners van het K.N.G.V. zal deelnemen aan het interna tionale zeslanden tourpooi dat op 9 en 10 Juli a.s. in Luxemburg wordt gehou den. De Nederlandse ploeg zal bestaan uit; K. Boot (De Halter, Alkmhar) G. Lende (Hercules, Hengelo) M. Vos (Simson, Amsterdam). Voor de vierde man zal een keuze worden gedaan tussen G. Wiet- haar (Turnlust, Haarlem) en M. Krill (V.T.V., Vaals). Aan dit toumooi nemen ploegen deel uit Italië, Zwitserland, Frankrijk, België. Luxemburg en Nederland. neer ze op dat gebied een en ander kun nen leveren. Is de ploeg er goed voor? In hoofd zaak wel. Nu ze de strijd aanbindt met vrijwel gelijke of anders niet abnormaal veel sterkere tegenstanders in haar cate gorie, kan ze redelijke successen beha len. Het géhalte van de ploeg ligt zon der twijfel hoger dan het vorig jaar. Wij schreven al eerder dat deze ploeg niet de sterkst mogelijke is. maar dat ze kwa liteiten heeft. De meeste deelnemers hebben in ieder geval de macht om in de eenvoudigste etappes een paar vruch ten te plukken van de algemene ge neigdheid tot wachten pp het moeilijke en ik geloof niet dat het krachtsverspil ling is, wanneer ze daarvan eens gebruik maken. En misschien, heel misschien is Lam- brichs weer onze man voor de lange duur. De man, die achtste werd in de Ronde van 1939 en die dit jaar in de Ronde van Algiers van dag tot dag vor deringen maakte, totdat hU negende werd in het eindklassement. In deze Rende van Frankrijk, die uiteraard veel sterker is )>ezet dan die van Algiers, zal dat niet zo gemakkelijk gaan. Maar het zal goed zijn voor het aanzien van de nationale wielersport en voor haar kan sen op het internationaal plan, dat er in deze Tour de France weer eens met de vuist op tafel wordt geslagen. (Van onze parlementaire redacteur) De voornaamste gebeurtenis van de tweede dag, die de Tweede Kamer wijd de aan het wetsontwerp tot verplichte verzekering van werknemers tegen gel delijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid, was de verdediging, die minis ter Joekes daar in den brede over uit sprak. Het blijft ontstellend hoe Kamer leden en ministers er in de meeste ge vallen in slagen de meest interessante onderwerpen morsdood te praten, alleen omdat zij de tijd aan zichzelf hebben. Wij slaan dus uit de woordenstroom maar hier en daar een forelletje aan de haak. De mededeling van de minister, dat niet minder dan twee millioen werk nemers van deze wet de lasten maar ook de voordelen zullen ondervinden, was er zo een. De kwestie van de ver zekering van de arbeiders in de D.U.W. was niet eens meer een forel. Het was een geweldig spartelende snoek met het aangelaat van de heer Andriessen. De zaak zat zo: volgens het wetsontwerp worden dergelijke categorieën er buiten gesloten, doch de minister kan ze ex- presselijk aanwijzen er ook binnen te vallen. De heer Andriessen wil dit precies omgekeerd hebben. Men begrijpt de be doeling: men wil aan deze werknemers een steviger bescherming geven. Wan neer een periode van tewerkstelling voor hen afloopt en zij nog niet onmiddel lijk weer in hun eigen beroep tewerk gesteld kunnen worden, dan moeten zij, zoals de minister het wil, maar afwach ten of deze hen aanwijst voor de uit kering krachtens deze wet. Doet hij dit nietdan vatten deze mensen in de steun en dat is nu eenmaal bijster hatelijk. Bij de organisatiecommissie van de T.T.-races te Assen, om de Grote Prijs van Nederland der K.N.M.V., welke 9 Juli a.s. op het circuit van Drente zullen worden gehouden, zijn thans inschrijvin gen binnengekomen van acht nationali teiten, nL 30 Engelsen, 4 Spanjaarden, 16 Italianen, 1 Australiër, 2 Denen, 2 N.- Zeelanders (in ieder geval 1), waar schijnlijk 3 Oostenrijkers, die voor Puch zuilen uitkomen; bovendien hebben 36 Nederlanders hun inschrijvingsformulie ren ingeleverd. In totaal zullen dus 93 deelnemers aan de start verschijnen. De tweede testmatch EngelandN. Zeeland eindigde in een draw. Nieuw Zeeland: eerste innings 484. Engeland: eerste innings 313 voor 9 gesloten, twee de innings 306 voor 5 wickets. Zij blijven, als het naar de zin van de heer Andriessen gaat, werknemer en worden geen steuntrekkers en werklo zen. De heer Andriessen' diende amen dementen van deze strekking in. Ze waren mede ondertekend door socialis ten. Zoveel eensgezindheid tussen katho lieken en socialisten verdient tegenwoor dig een streep aan de balk. Er werden nog meer van dergelijke uit eendracht geboren amendementen ingediend, doch dat zien we later wel. Tegen de door enkele Kamerleden uitgeoefende aandrang om de kleine zelfstandigen in de regeling op te nemen en hen aldus met de werkne mers gelijk te stellen had de minister bezwaar. Hij wees erop, dat er voor hen al op dit gebied regelingen met een sterk sociaal karakter bestaan, zo als de credietverlening aan de mid denstand. Ook de aandrang om de premie voor de wachtgeldverzekering uitsluitend door de werkgever en niet door de werkne mer te doen betalen wees de minister af, voornamelijk op het argument, dat men het wetsontwerp moet zien als een on derdeel van een politiek, die gericht is op de vestiging van een bedrijf sgemeen- schap, waarin dus beide partijen hun aandeel moeten dragen. Over dat onder werp heeft de heer v. d. Bom uitsluitend met socialistische geestverwanten de minister een amendement aan de hals gehangen. Voorts zij hier nog gememoreerd de van verschillende zijden opgekomen vraag of dit wetsontwerp, dat nieuwe lasten op de werknemers legt, tot loons verhoging zal moeten leiden. Minister Joekes zette daarop uiteen, dat men deze vraag niet kan beantwoorden naar dit ontwerp op zichzelf beschouwd. Op een gegeven moment zal men de balans op nieuw moeten opmaken. Er komen nog meer maatregelen, waarvan sommige, zoals de herziene loonbelasting, het reële inkomen zullen verhogen, andere, zoals de huurverhoging, het reële inkomen zullen verlagen. Al deze dingen moeten tegen elkaar worden afgewogen. De regering blijft er echter naar streven, het reële loonniveau zoveel mogelijk on aangetast te laten. Men kon hieruit dus horen, dat de regering in beginsel niet tegen loonsverhoging gekant is. Voorts heeft de minister aan de Kamer een nota toegezegd over de hoogte van de sociale lasten in de bedrijven. De unificatie van de sociale verzekering noemde hij een lange weg, doch de regering zal diligent blijven. Bij K. B. van 23 Juni 1949 is met in gang van 1 Juli 1949 mr. J. K. v. Eerde benoemd tot directeur van het Staats- vissershavenbedrijf van Umuiden. De nieuwbenoemde directeur was sedert 1 October 1939 assistent van de directie en van 1 Juli 1945 af onder-directeur. WOENSDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 koor, 18.30 or kest, 18.45 piano, 19.00 nieuws, 19.15 re- geringsuitz., 19.30 actueel geluid, 19.45 huismuziek, 20.00 Nationaal progr.,- nieuws, 20.05 Marinierskapel, 20.45 cau serie, 21.05 amusementsprogr., 22.05 gram., 22.10 poëzie, 22.20 zang, 23.00 nieuws, 23.15 orkest. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 gram., 18.30 strijdkr., 19.00 lezing, 19.15 trio, 19.30 jeugd, 20.00 Nationaal progr., 'zie Hilversum II). DONDERDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 nieuws, 7.15 zang en piano. 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.05 muziek houdt fit, 9.30 waterstanden, 9.35 orkest, 9.40 schoolra dio, 10.00 trio. 10.15 Morgendienst, 10.45 zang en orkest, 11.00 zieken, 11.40 school radio. 12.00 Angelus, 12.03 piano, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunch concert, 13.45 Roeromme, 14.00 orkest, 14.40 onder ons. 15.00 gram., 15.30 piano, 16.00 lezing, 16.45 orkest, 17.00 jeugd, 17.30 Zapakara's, 1730 regeringsuitz. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 730 gram., 730 Dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 varia, 835 vrouw, 9.00 gram., 9.30 Soft and sweet, 10.00 Mor genwijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 1030 kleuters, 11.00 orgel, 11.45 reportage, 12.00 Renova, 1230 mededelingen, 1233 Spion netje, 12.38 piano, 13.00 nieuws, 13.15 B.B.C., 14.00 vertelling, 14.15 concert, 15.00 zieken. 16.00 Assortimento, 17.00 jeugd, 1730 Dr. Portielje, 1730 Skymas- ters. 29 Grootvader meed ik. Ik was bang voor dat bleke gezicht in de kussens met zijn aarzelend praten en zijn akelige fluimen. Alleen als ik moest kwam ik er en het was of dan alle leven uit mij wegtrok. Ik begreep dat er een einde op komst was. Daarom had ook mijn vroeger le ven afgedaan. Voortaan was er niets meer dan vader en moeder en ik om hen te helpen. Groot en sterk moest ik worden. Enkele dagen na de begrafenis trok ik met vader het veld in. Hij moest enkele weipalen vernieuwen. Ik droeg de scihop, hield de palen vast, gaf de ha mer en de krammetjes aan en probeer de zelfs een gat te graven. Voor het eerst zag ik toen hoe groot de wereld was en dat een mens daar macht over kan uitoefenen. Dat greep mij aan. Ik voelde de tijd gekomen om mijn vader van mijn nieuw levensin zicht te getuigen. Ik vertelde hem dus, dat ik altijd bij hem wilde blijven om hem te helpen en dat ik zo groot en sterk wilde worden als hij. De horizon van mijn uitzicht had zich gelegd langs de draad om ons erf, om dat ik meende, dat ook mijn vader niet verder zag; Hij had geen tijd voor ro mantiek en dromerij. Hij was sterk en geducht. Met brede stappen ging hij het veld af, zijn broek slobberde om zijn benen en wat hij deed bracht vrucht op. Het was een veertien dagen later, dat mijn vadér de kamer binnenging, waar in grootvader zich met zijn liefhebbe rijen had beziggehouden.N Vol spanjnrig volgde ik hem. Reeds al de tijd had ik hem nagelopen. Ik had geholpen en ge vraagd en ik meende dat het niet lang meer duurde of ik was zoals hij. Nu zou met het verleden volledig af gerekend worden. Na grootvader zou ook zijn bezigheid begraven worden en daar wilde ik bij zijn, omdat ik net zo goed als vader van zijn nutteloos heid overtuigd was. De kamer lag in de oude muffe sfeer van halfduister. Er lagen papieren op de grond, de stoel was opzij geschoven en op de lessenaar lag, open, het grote boek. Op dit alles ging vader dus orde stel len. Hij zou de papieren bijeengraaien. ze in de kachel werpen, de kamer uit luchten en ze bij de woning betrekken. Minstens zou hij alles wat achterge bleven was bij elkaar nemen, in de eikenhouten kast sluiten en de sleutel te roesten hangen aan de muur. Het gebeurde heel anders dan ik ver wachtte. Vader ging zitten, bladerde in de boeken en schreef cijfers. Hij las de documenten. Het papier ritselde, maar overigens was het doodstil. Toen wist ik, dat in deze kamer meer was dan romantiek en tijdverdrijf. Als vader iets deed, was dat nuttig voor de uitbouw van de boerderij. Als hij de boeken van mijn grootvader overnam, op de plaats waar zij waren blijven liggen, had er met die boeken een hele veran dering plaats. Zij schoven van de histo rie naar het heden, van de droom naar de werkelijkheid. En opnieuw trok de kamer mij aan. Echter niet aanstonds. Ik was er in het begin bang van. Toen ik er, na de dood van grootvader, voor het eerst weer binnenging, had ik een angstige nieuws gierigheid. Ik ging iets zien, waar altijd een levend persoon in gewerkt had, die nu was begraven. Het leek mij alsof ik in een koud en nat graf kwam. Ik hui verde en zag rond hoe alles er nu uit zag, nu het niet meer geleid werd door de gele hand en blauwe strepen, die zo kon beven als zij iets opnam en toch nooit iets liet vallen. Het was hetzelfde gebleven. Doch toen vader voor de lessenaar ging zitten, ontviel mij een zekerheid. Ik voelde, dat ik verkeerde grenzen ge trokken had, maar waar die grenzen dan wel moesten liggen en of er nog gren zen waren, wist ik niet. Ik had een te- genstraling gezien tussen vader en grootvader. De eerste deed wat wij no dig hadden, de ander bracht zijn tijd door. Wat betekende het dat vader plot seling grootvader werd? Hij was geen grootvader. Als grootvader zat te schrijven, zuchtte hij dikwijls. Hij werkte langzaam en met tegenzin. Het leek soms of hy iets deed. waarvan hijzelf het nut niet inzag, maar waartoe een hogere macht hem dwong. Daarom vond hij er verpozing in, als ik bij hem was. Mijn vader wilde niet door mij ge stoord worden. Dikwijls had hij mij lie ver niet bij zich. Met forse zwaai deea hij het boek open, zette zich recht in zyn stoel, haalde zijn mouwen op en legc'.e de toppen van zijn vingers op de strakke bladzijden, die hij overzag als een veldheer zijn krijgsplan. Hij zat ge reed voor de strijd. Ik duchtte hem, maar ik wist, dat hij zou winnen. Die verbeten trek op het gelaat van mijn vader is nüj het meest opgevallen toen hq daar in de kamer zat. Vroeger had ik die nooit gezien. Misschien was hij er toen ook niet. Als hy over het land ging, was hü altijd blijmoedig en büna speels. Het zwaarste werk zelfs vroeg nauwelijks inspanning van hem. Hij had altüd tijd over om met mü te praten. Hier echter scheen hü iets onderhan den te hebben wat ook voor hem zwaar was. Dat maakte mij bang. Het snoerde mijn hart samen en ik meende dat een groot onheil ons dreigde. Het was tegen de avond, dat ik dit nieuwe in mijn vader ontdekte. Heel de dag had ik met hem op het land ge werkt. Ik was doodmoe van over het omgeploegd land lopen, ma^r ook vol daan, omdat wü een akker gezaaid had den en wisten dat wü hem over enkeie maanden zouden maaien. Met de korf voor zich uit ging vader over het land. Bij iedere bredere stap zakte hy door zün knieën, alsof hij spelenderwüs een zware last omhoogtilde. Toen de zak leeg was, gingen wy naar huis. Ik droeg de zaaikorf met de zak erin en plaatste hem in de schuur. Nadat vader zijn handen gewassen had, ging hij naar de voorkamer. Ik kwam naast hem zitten en keek met verering naar zün werk. Toen bemerkte ik, hoe hü in weinig ogenblikken van een heerser veranderd was in een machteloze. Ik stond er ver baasd over. Want eigenlijk had ik nooit zoiets in vader gezien. Buiten deze ka mer was hij alleen maar vader, groot en sterk en je moest niet in zijn handen komen, maar daar was aller vanzelfspre kend. Hier had ik hem reeds gezien als verbeten en onnatuurlijk strijder, nu zag ik ook, dat hü niet dapper was. Want hü stond tegen een overmacht en daartegenover is men niet machtig, maar enkel dwaas. Mün vader, die alles met zeveel gemak deed, zat daar ofc de stoel als een geslagene. De zon ging rood on der over zijn gezicht. Het stond star, als van iemand, die een snik niet langer kan terughouden. Het schiiderfj van Israël hing als een regenboog van wan hoop aan de muur te branden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3