HET NEDERLANDS SMALDEEL VOOR ANKER I Aambeeld van Engeland vernietigd" Djocja is rustig ontruimd BESPREKINGEN WASHINGT0N- BELGRAD0 Werkloosheidswet Aanvallen werden afgeslagen „Het weer. Willy Lages komt voor Landingen op „vijandelijke" vliegvelden V.S. vragen garanties aan Tito Verplichte verzekering tegen werkloosheid m Groenten-export weer stopgezet Tot hoofd en fiari Apen sloegen aan het muiten 1 Er deed zich slechts één incident voor De aankomst van de „Kota Inten" J Hatta naar Sumatra Tweede Kamer neemt wetsontwerp aan De ramp met de „Roermond" M I SIJEN EN DE RUYTER BESTE NEDERLANDERS VRIJDAG 1 JULI 1949 73sfe JAARGANG No. 24500 ZWOLLE-KAMPEN-AMSTERDAM Staking van bootdienst? In de baai van Penzance Nieuwe arbeidsconventie in Genève aangenomen iiiiill 16 slachtoffers gevallen DE LUCHT MANOEUVRES Overval op onderneming Rotterdam neemt maatregelen Premie voor woningsplitsing Amerikaanse persstem Post voor opvarenden van oorlogsbodems Wrakstukken te Bari gelicht Contingent van 250.000 dollar in één dag uitgeput in de eerste etappe van de Tour de France BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3998 Directeur: I. 1. W. Boerrlgtet. Hoofdredacteur: Drs. H. W M, van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severkv. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter-^ hoogte. Ingezonden medeoeiingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt ri<fh het recht voor advertentiën eventueel zooder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, I 1.52 per maand, f 455 per kwartaaL- Al moge de werkloosheid in ons land in tegenstelling tot België bijv, nog geen verontrustend ka rakter dragen minister Joekes stelde in de Kamer het aantal werklozen thans op ruim 56.000 de gedachte alleen reeds, dat een economische crisis in Amerika desastreuze gevolgen moet hebben voor het kwetsbare Europese bedrijfsleven, dat tot dusver immers voor een niet gering deel op de been gehouden moet worden met de dollars van de Marshall-hulp, maakt het nodig reeds thans maatregelen te nemen, een eventuele crisis en haar voor de arbeiders zo noodlottige gevolgen zo veel mogelijk op te vangen. De werkloosheidswet, welke gister middag door de Tweede Kamer met 62 tegen 7 stemmen is aangenomen, is een belangrijke stap op deze weg, omdat zij niet alleen door de nieuwe binding van werkgevers en werknemers in hun be drijfstak werkloosheid zoveel mogelijk tracht te voorkomen, maar ook, omdat zij de loontrekkenden, wanneer dezen zonder hun schuld tot werkloosheid ge doemd zijn, bestaanszekerheid verschaft. De nieuwe werkloosheidswet verzekert de werknemer immers tegen de gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid. Er is aan dit wetsontwerp lange tijd gedokterd. Meer dan anderhalf jaar heeft het geduurd eer het wetsontwerp rijp was voor openbare behandeling in óe Kamer en wie de debatten der laat ste dagen heeft gevolgd, heeft kunnen constateren, dat het ontwerp op heel wat punten is geamendeerd, voordat de Tweede Kamer er definitief haar goed keuring aan gaf. Vooral de voorzitter van de voorbereidende commissie, de heer Andriessen, heeft zich deze week in de Tweede Kamer met zeer groot succes geweerd, om de regeling voor de loontrekkenden, die onder deze wet val len, en dat zijn er twee millioen, zc gunstig mogelijk te doen zijn. Men moet bij deze wet onderscheid maken tussen wachtgeld- en werk loosheids verzekering. De gedachte van het wetsontwerp is, bij eventuele werkloosheid na 8 weken wachtgeld over te stappen naar de werkloosheidsverze kering van 13 weken, waarop weer een sociale bijstandsregeling volgt, terwijl tenslotte bij bijzonder zware werkloos heid een speciale regeling mogelijk is. Het moet v,oor ieder duidelijk zijn, dat de financiële consequenties van een der gelijke wet buitengewoon groot zijn. Er is dan ook hevig gediscussieerd over de financiële lasten, die Overheid, werkge vers en werknemers zullen moeten dra gen. Het behoeft geen betoog, dat de communisten, wier activiteit in de -K-El mer deze week moeilijk anders kan be titeld-wórden dan als een doorlopend voe ren van obstructie, alle consequenties wilden, laten dragen door de Overheid Wear oo haar beurt de Overheid dan de financiën moet vandaan halen, laat hun natuurlijk koud. De regeling, die thans tot stand is ge komen, is zodanig, dat bij de wacht geld verzekering de financiële lasten voor de helft door de werkgevers en voor de helft door de werknemers wor den gedragen. Er is Woensdag langdurig gedebatteerd over een socialistisch voor stel om de arbeiders voor de wachtgeld verzekering vrij te stellen van premie betaling. Dat de. protestants-christelijke partijen en de V.V.D. hiervoor zeker niet te vinden waren, behoeft geen verwon dering te wekken. De vraag was wel: hoe is het standpunt van de katholieke fractie in deze. Bij monde van de heer Andriessen nam de K.V.P.-fractie niet het socialistische voorstel van de P. v. d. A. over, maar stelde zij zich achter de regering onder ze ker voorbehoud. Zou het reële loon na melijk tengevolge van deze premie da len, dan zal de fractie zeker op dit be sluit terugkomen. Wij zullen dus de na dere ontwikkeling van het loon- en prijs- probleem nauwkeurig moeten volgen. Minister Joekes verklaarde echter dezer dagen nogmaals uitdrukkelijk, dat het zijn bijzondere zorg is, dat het reële loon niet zal worden aangetast. Hoe dit mo gelijk is bij de huidige subsidievermin deringen en de toekomstige huurver hoging, zien wij nog niet duidelijk in. Zoals gezegd bestaat er naast de wachtgeldverzekering, de werkloos heidsverzekering. De kostenverdeling ®e{;Premies is hierbij als volgt: de helft neemt het Rijk voor zijn rekening, terwijl werkgevers en werknemers ieder een vierde zullen bijdragen. In hoofdtrekken hebben wij hier de nieuwe werkloosheidswet geschetst Het feit alleen al dat twee millioen werk nemers bij deze wet zijn betrokken, namelijk alle loontrekkenden die min der dan f 6000 verdienen, maakt de werkloosheidswet tot 'n hoogst belang rijke gebeurtenis in de lange rij van sociale maatregelen, welke in de na oorlogse jaren zijn genomen. Tussen regering, commissie en Kamer is hier goed teamwerk verricht. Er is een wet tot stand gekomen, die gemakkelijk aansluiting zal vinden bij de komende Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Hopen wij echter, dat zij zo weinig mo gelijk in practijk zal moeten worden gebracht. Mocht zich echter onverhoopt toch in de komende jaren een crisis, met als gevolg daarvan massa-werk loosheid voordoen, dan zal Nederland niet zo onvoorbereid deze slag behoe ven op te vangen als in de crisisjaren vóór de oorlog, toen met een zekere gelatenheid dit noodlottig gebeuren werd aanvaard als iets, waaraan toch niet te ontkomen vieL Er doen in Kampen geruchten "de ronde, dat de in heel Nederland be kende en met de stad Kampen als toe ristencentrum vergroeide bootdienst ZwolleKampenAmsterdam voor pas sagiers gestaakt zal worden met ingang van September. De directie van de rede- tij Koppe te Amsterdam, die de lijn exploiteert, deelt thans mede, dat in de komende jaren de passagiersdienst uit sluitend in de zomermaanden Juli en Augustus zal worden onderhouden ten «ehoeve van vacantiegangers. Gedurende de laatste jaren werd in overige maanden van het jaar zo jveinig door passagiers van de boot ge bruik gemaakt, dat de hoge kosten der Passagiers-accommodatie niet door de Reisgelden konden worden gedekt. Der halve besloot de directie motor-vracht- schepen te doen bouwen om deze in de hjn ZwolleKampenAmsterdam in ïf zetten, ter vervanging van de be- ^hde „Amsterdamse boten", die dan «Heen in de genoemde zomermaanden rvp de idsselwal konden komen. Of de in aanbouw zijnde motor- yrachtschepen reeds in September ge- Reed zullen zijn om het werk van de ^histerdamse boten" over te nemen ordt gehoopt, doch ie niet zeker. Het Nederlandse smaldeel, dat deelneemt aan de manoeuvres der vloten van de landen der Westerse Unie, is gisteravond in de baai van Penzance aan de Zuidkust van Engeland voor anker gegaan. Enkele minuten voor negen gisteravond rolde het eerste saluutschot van Hms. Tromp de baai van Penzance binnen. De 21 saluutschoten aan de Engelse vlag van het Nederlandse smaldeel werden met een gelijk aantal schoten beant woord door het vlaggeschip van admiraal sir Roderick McGregor, Hms. Implacable. In keurige kielïinie voeren de Nederlandse schepen de baai van Penzance binnen. De Tromp voorop, gevolgd door de Piet Hein, de Johan Maurits, de Soemba, de Vulkaan, en tenslotte de Queen Wilhelmina. De zon zakte juist aan bakboord achter de glooiende heuvels en verlichtte de zee met fantastische kleuren. In de ruime baai liggen ruim 70 oor logsschepen, namelijk 51 Britse, 20 Franse en 6 Nederlandse, hetgeen een machtig imposant gezicht is. In het midden ligt do Implacable met vlak in de nabijheid het Nederlandse smal deel. Weldra was het een druk ge- glinster over het water yan de seinlam pen. Maar niet alleen met seinlampen, ook met snelle sloepen, die zich als nietige watervlooien tussen de machtige bodems bewogen, werd levendig con tact onderhouden. Nimmer tevoren be vatte deze natuurlijke baai zulk een machtige oorlogsvloot. Voor de bevol king van het kleine badplaatsje was het dan ook aanleiding om versierin gen aan te brengen. Men zag langs de boulevard guirlandes, vlaggen en licht jes. Om half tien gisteravond lag het Nederlandse smaldeel gemeerd. In de late avond van Woensdag en de vroege morgen van Donderdag had het geallieerde convooi, bestaande uit Belgische mijnenvegers. Britse torpedo- bootjagers en het Nederlandse smaldeel, op. weg naar Engeland felle aanvallen van „vijandelijke" schepen doorstaan. „Vijandelijke" fregatten ontdekten het convooi Woensdagavond om half elf. Een half uur later begon de aanval van drie vijandelijke (Britse) torpedoboot- jagers. Zodra vaststond, dat de vijand 't convooi had gepeild, werden door de verdedigers lichtkogels afgeschoten om de aanvallende schepen onder vuur te nemen. De „Piet Hein" kreeg tot taak de bakboordstaart van het convooi beschermen. Na een poging van te de vijand om het convooi aan stuurboord zijde aan te vallen, werd na een ge vecht met de „Johan Maurits" een twee de poging ondernomen aan de achterzij de van het convooi. Deze manoeuvre werd tijdig bemerkt door de „Piet Hein", dié zich tussen de aanvallers en het convooi plaatste en de vijand dwong af te draaien. Ongeveer twee uur later werd ter hoogte van Wight aan bakboordzijde een convooi vijandelijke motorsche pen gesignaleerd. Even later deden deze een poging het eonvool binnen te dringen met als doel de „Vulkaan", de vette hap van het convooi. Tijdige ontdekking dwong de divisie boten zich te splitsen. De ene helft zet te de aanval op de „Vulkaan" voort, de andere viel de „Piet Hein" aan. De boten werden ge vangen in een scherm van licht kogels, die van alle kanten wer den afgeschoten. Het was een fan tastisch gezicht. De schepen kon den stuk voor stuk door de „Piet Hein" onder vuur worden genomen. De acties zijn een voortreffelijke nachtoefening ge weest, zowel voor de navigatie, artil lerie, radar als as- dicmanschappen (belast met het op sporen van duik boten). Analyse van de oefening is uiterst moeilijk, doch de poging om de reali teit te benaderen, is zeer wel geslaagd. Donderdagmorgen vroeg verlieten Bel gische en Neder landse mijnenvegers ter hoogte van Portland heto con vooi voor speciale oefeningen. Op het einde van de mid dag werd het con vooi aangevallen door de Nederland se onderzeeboten „Zeehond" en ..Tij- gerhaai". De Britse jagers verlieten het convooi kort voor aankomst te Pen zance, waar het Ne derlandse smaldeel omstreeks negen uur aankwam. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog en overdag zonnig weer met in de Noordelijke kustgebieden enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets hogere temperaturen dan van daag. Zon: 4.24—21.03. Maan: 11.47—0.03. De conferentie van de internationale arbeidersorganisatie, waarin 61 lan den zitting hebben, heeft gisteren te Génève met 90 tegen 14 stemmen een nieuwe conventie aangenomen, waarbij aan arbeiders het recht van organisatie en gemeenschappelijk onderhandelen wordt gegarandeerd. Dr. Malan, de Zuid-Afrikaanse pre mier, heeft in de volksraad verklaard, dat zijn regering binnenkort een gezant in Nederland hoopt le benoemen. Nederlands smaldeel hn het Kanaal. Voorop vaart „De Vulkaan", het schip, dat tempo aangeeft. Aan boord van het oudste motor schip van de Kon. Rotterdamse Lloyd, de „Kedoe", dat uit Indonesië te Rotterdam aankwam, is in volle zee muiterij uitgebroken, waarbij niet minder dan zestien slachtoffers zijn gevallen. Er bevonden zich n.l. 71 apen voor diergaarde „Blijdorp" aan boord. De apen hebben onder el kaar ruzie gekregen en er vond een formele slag plaats, waarbij de tus senkomst van kapitein en bemanning niet hielp. Toen eindelijk de orde was hersteld, bleken 16 apen er ernstig aan toe te zijn. Zij hadden grote bijt- wonden in de nek. Alle slachtoffers werden in een speciaal ingericht apenhospitaal opgenomen, maar de beste verpleging mocht niet meer baten. Alle hebben een zeemansgraf gevonden. Van het gebeurde is in het scheepsjournaal proces-verbaal op gemaakt. Dinsdag 19 Juli zal het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof. gepresideerd door prof. mr. dr. J. van Hamel, een begin maken met de zaak tegen de be- ruchte chef van de Sicherheitsdienst te Amsterdam, de 48-jarige Duitser Willy Lages. De advocaat-fiscaal, mr. C. van Rij, heeft niet minder dan 102 getuigen laten oproepen De zitting zal worden voortgezet op 20. 22 en 26 Juli en zo nodig op andere dagen. Radio-Sofia deelt mede, dat Traitsjko Kostof, de vroegere plaatsvervangende Bul gaarse premier, uit het Vaderlandse front, een coalitie van regeringspartijen gestoten is. 14 Juni werd bekend gemaakt, dat Kostof uit de communistische partij was ge stoten op grond van „nationalistische nei gingen". Tijdens de grote Iuchtmanoeuvres der Westelijke Unie boven Engeland, heeft gisteren een van de grootste for maties bommenwerpers, die ooit in een schijnoorlog werden gebruikt, Birming- hem, het aambeeld van Engeland, „ver nietigd". De operatie werd uitgevoerd in het kader van de „Exercise Foil", de gecombineerde operatie van lucht vloten van de West-Europese Unie en de V. S. ter beproeving van moderne verdedigingen. Viermotorige bommenwerpers, voor afgegaan door Mosquito-jachtbommen- werpers, doorbraken de verdediging van nachtjagers, om het voornaamste doel wit, een auto- en wapenfabriek in een van de voorsteden van het grote indus triecentrum, van de Midlands, vast te nagelen. Andere aanvallen werden op Londen en het industrie-centrum van Coventry ondernomen. Te 14 uur had boven Londen een bombardementsoefening plaats door on geveer 30 Wellington-bommenwerpers, die op 6000 meter hoogte vlogen, ter wijl een groep Engelse en Nederlandse jagers en o.m. zeven escadrilles straal vliegtuigen van het type „Meteor" de aanvallers onder vuur namen. In een andere faze van de tuchtoefe ningen der Westelijke Unie werden de piloten van drie „Vampire"-straaljagers krijgsgevangen gemaakt, toen zij bij ge brek aan-benzine moesten landen en op een „vijandelijk" vliegveld hun brandstof-voorraad wilden aanvullen. MMPwik „Blimp", een klein model Zeppelin van de Amerikaanse marine, is opgestegen van het vliegdekschip franklin D. RoosevelV tijdens de oefeningen nabij de kust van Norfolk. De ope/mttie is een deel van de gecombineerde verkenningstocht. De Franse minister van Luchtvaart, Jean Moreau, de stafchef van de Franse luchtmacht, generaal Charles Lechères, hebben een bezoek gebracht aan het RAF-depot te Bentwaters in Suffolk, om Vampire-straaljagers in actie te zien. Na een onderbreking, van 41 dagen tengevolge van de spoorwegstaking in West-Berlijn is hedenmorgen vroeg de volledige dienst op de Berlijnse boven grondse spoorweg hervat. In de afgelopen periode reed de S- baan slechts in een klein gedeelte van de Sovjet-sector van de stad. Blijkens te Batavia ontvangen be richten zjjn Donderdagmiddag 13.00 uur precies de laatste afdelingen Ne derlandse troepen begonnen de resi dentie Djocja te verlaten. Deze troe pen bestonden uit Nederlandse infante rie en zij verlieten, begeleid door en kele tanks en pantserauto's, het gewest te voet, als laatste kolonel Van Lan gen met enkele officieren van zijn staf. over de door de Nederlanders over de kali Progo bij Salam geslagen Bailey-, brug. Er heeft zich maar één incident voorgedaan en te 14.00 uur was de ge hele residentie door de Nederlandse troepen ontruimd. In Djocja was het gisteren rustig. Guerillastrijders trok ken ordelijk de stad binnen. Twee inwoners van Djocja hebben zich niet gehouden aan de strikte or der om binnen te blijven, welke order overigens stipt is opgevolgd. Eén man werd gedood, nadat hij tot tweemaal toe de sommatie van een Nederlandse post in de wind had geslagen en in een ander, soortgelijk geval, werd één per soon licht gewond In een radio-rede heeft de sultan van Djocjakarta een beroep gedaan op het volk om zijn ..strijd voor de vrijheid in samenwerking met de overige delen' van Indonesië" voort te zetten. Hij drong aan op groter eenheid dan tevoren en het terzijde stellen van al les. wat die eenheid nadelig zou kun nen beïnvloeden. De sultan verklaarde, dat de regering het volk de democratische rechten waarborgde, maar voegde hieraan toe. dat alles on wettige wijze moet geschie den en dat degenen, die wanordelijk heden veroorzaken streng zullen wor den gestraft. Hij legde er de nadruk op dat uitsluitend het nationale leger wapens mag bezitten. Volgens het „Bataviaas Nieuwsblad" heeft een onder leiding van de K. L.- deserteur Princen staande bende Vrij dag 17 Juni een brutale overval ge- uleegd op de onderneming Hardjasari, die nabij Lampegan. in het Sukabumi- sche is gelegen. Twee ondernemings- wachten werden bij de overval gedood. Hoewel nog niet met zekerheid vast staat, dat de zieken op de „Kota Inten" inderdaad aan pokken lijdende zijn, heeft de directeur van de G.G.D. te Rotterdam toch alle voorzorgen genomen. Mocht bij het binnenkomen van het schip inder daad quarantaine, nodig worden geacht, dan zal de quarantaine-inrichting, die de laatste jaren voor T.B.C.-patiënten wordt gebruikt, worden ontruimd. Het vraagstuk waar deze T.B.C.-pa tiënten dan moeten worden onderge bracht, is in studie. Op een tiental plaat, sen in de stad en in de randgemeenten wordt in de komende dagen gelegenheid gegeven zich te laten inenten of herin enten. De G.G.D. te Rotterdam wacht rustig de loop der dingen af, maar raadt toch sterk aan van de gelegenheid tot vaccinatie of revaccinatie gebruik te ma ken. In verband met een geconstateerd ge val van meningitis (nekkramp) in het marine-opleidingskamp te Hilversum, wordt dit kamp thans in quarantaine ge houden. Ouders en familieleden van de bemanning moeten er dus op rekenen, dat zij hun zoons of echtgenoten Zater dag en Zondag niet zullen zien. Voor. lopig zal t.m. Maandag 4 Juli geen per soonlijk contact met de bemanning in het kamp mogelijk zijn. In verband hier. mede zal dus ook de ouderdag, die 4 Juli zou worden gehouden, niet door kunnen gaan. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben onthuld, dat de Amerikaanse ambas sadeur te Belgrado met de Joegoslavi sche regering onderhandelingen heeft gevoerd over het beëindigen van Joego slavische hulp aan Griekse guerilla strijders. De besprekingen hadden geen definitieve resultaten opgeleverd. Naar men verneemt, is Amerika van plan po litieke garanties te verzoeken voor een vriendschappeiyker houding van Joego slavië, alvorens over te gaan tot het ver lenen van economische steun. Nu de verzekering om de hulp aan de Griekse guerillastrijders te staken uit gebleven is, heeft de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw ook niet de lening van 200.000.000 dollar toege zegd, die maarschalk Tito wenst. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen te Washington komt de Amerikaanse wens naar politieke garanties overeen met de Britse politiek. Engeland voert thans besprekingen over een handels verdrag met Joegoslavië en ofschoon of ficieel politieke overwegingen hierbij uit geschakeld zijn, verlangt Engeland even eens dringend politieke garanties, zo ver luidt te Washington. Naaf verder verluidt zijn de Britse en Amerikaanse plannen voor deze vorm van economische druk op Joego. slavië tijdens de conferentie van de vier ministers te Parijs door Acheson en Bevin uitgewerkt. Wat met geweld en kracht niet be reikt wordt, komt vaak tot stand met geduld. De nieuwbenoemde president van de wereldbank Eugene Black verklaarde gisteren, dat de bank het plan heefs een missie voor onderzoek naar Joegoslavië te zenden. Bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting is zo'n groot aantal aanvragen om premie voor woningsplit- sing binnengekomen, dat het daarvoor 'op de begroting voor 1949 uitgetrokken crediet is uitgeput. Daarom kunnen tot 1 Januari 1950 nieuwe aanvragen niet in behandeling worden genomen. twee andere zijn ontvoerd, terwijl nog vier andere gewond werden. Princen kwam zogenaamd de ondernemings- wacht inspecteren. De „New York Herald Tribune" constateerde gisteren in een hoofdarti kel: „Eén ding staat bij de huidige In donesische situatie vast: de Indonesiërs zijn niet goed voorbereid op zelf bestuur. Zij zullen er in de komende tientallen van jaren weinig van te recht brengen, tenzij hun slotovereen- komst met de Nederlanders een dus danig vriendschappelijk karakter draagt, dat talloze Nederlanders ge bruikt kunnen worden als adviseurs in Indonesië en Nederlandse administra teurs opnieuw aan het hoofd worden gesteld van de ondernemingen en in dustrieën. Volgens een officiële mededeling der republikeinse delegatie, aldus meldt Aneta uit Batavia, heeft Hatta besloten, een nieuwe poging te ondernemen om te onderhandelen met de leider van de republikeinse nood regering op Suma tra, Sjafruddin Prawiranegara. Zondag vertrekt een delegatie, be staande uit dr. Leimena, Mohammed Natsir en dr. Halim. vergezeld van een militaire waarnemer van de Unci, ait Batavia naar Bukittingi, van waar uit pogingen zullen worden ondernomen, contact te krijgen met de noodregering. Men verwacht, dat dit contact tot stand zal komen voor de terugkeer van Su karno in Djocja. De Kommandantura van de drie Westelijke bezettende mogendheden in West-Berlijn heeft gisteren aan prof. Ernst Reuter, de burgemeester van West-Berlijn, officieel meegedeeld, dat verkiezing van Berlijnse waarnemers voor het West-Duitse parle ment niet zal worden toegestaan. De Kom mandantura heeft bepaald, dat de waarne mers door het stadsbestuur moesten wor den afgevaardigd. (Van onze parlementaire redacteur: De Tweede Kamer heeft Donderdag middag het wetsontwerp tot invoering van verplichte verzekering van werk nemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid aanvaard met 627 stemmen. Alleen de commu nisten en de S.G.P. stemden tegen. De begroting van het Landbouw Egalisatiefctnds, die daarna aan de or de was, heeft als voornaamste bijzon derheid opgeleverd een motie van de heer Droesen (K.V.P.). In deze motie wordt geconstateerd, dat de innemings- prijs van boter lager is dan de melk prijs en lager dan de kaasprijs, welke laatste zelfs hoger is dan de melkprijs. Aangezien het niet mogelijk is op korte termijn van boter- op kaasfabri- cage over te schakelen, heeft de neer Droesen in zijn motie de minister uit genodigd de innemingsprijs van boter te verhogen. Voorts heeft de Kamer met 646 (communistische) stemmen een ver zoek van de heer Wagenaar tot het houden van een interpellatie over een eventuele devaluatie van de gulden af gewezen op voorstel van de voorzitter. In tegenstelling met eerder versprei de berichten kan aan opvarenden van de aan de vloot-manoeuvres van de Westerse Unie deelnemende Neder landse oorlogsbodems slechts luchtpost worden verzonden, die uiterlijk 5 Juli des middags om 12 uur gepost moet zijn. Op het adres moeten naam, rang, stam boeknummer van de geadresseerde ver meld staan, alsmede het schip waarop geadresseerde is geplaatst. In geen geval mag op het adres de aanduiding voorkomen: „Marinepostkantoor Am sterdam." Deze meende, dat toestaan van de in terpellatie zou betekenen, dat de Ka mer gebrek aan vertrouwen in de re gering heeft Zij zou namelijk hiermee geen ver antwoording vragen over een reeds verrichte daad, doch erver een niet van de regering afkomstig gerucht. Dit acht te de voorzitter geen juist gebruik van het interpellatierecht. De heren Wagenaar en Hoogcarspel hielden natuurlijk vol, dat deze inter pellatie het algemeen belang zou die- ne"n, hetgeen de voorzitter fijntjes deed opmerken, dat dergelijke geruchten over devaluatie in een kapitalistische maatschappij vaak worden gelanceerd voor particuliere belangen. Daar had den de communistische heren niet veel van terug. De duiker Carofiglio heeft Donderdag het lichaam van een slachtoffer gevon den. Het bevond zich in een wrakstuk van de „Roermond", maar raakte ver loren, toen het wrakstuk losschoot van de reddingsboot, waaraan het bevestigd was, aldus meldt U.P. Carofiglio ontdekte nog een motor en de linkervleugel van de K.L.M.-Con- stellation. Beide delen werden zonder ongelukken aan land gebracht. Later vond hij het landingsgestel, waartussen een lichaam vastgeknëld zat. Toen het zware onderdeel van het vliegtuig lang zaam naar de oppervlakte gehesen werd, brak het gevaarte echter in tweeën ea de ene helft verdween met het slacht offer weer in de diepte. Morgen zullen de pogingen om de rest van het lan dingsgestel te lichten voortgezet worden. De duikers te Bari is het gelukt een van de motoren van de verongelukte Constellation „Roermond" aan een takel te bevestigen. Foto toont, hoe het enor me gevaarte aan land komt. Men hoopt nu langzamerhand door te kunnen drin gen in het mysterie van deze vreselijke ramp. (Radiografisch overgebrachte foto). John L. Lewis, de leider van de „United mineworkers" in de V.S., heeft de arbei ders in de bruinkoolmij nen bevolen na afloop van hun arbeidscontract drie dagen per week te werken in plaats van geheel te staken. Nadat met ingang van 29 Juni de groente-export naar Duitsland was hervat op basis van een hoeveelheid ter waarde van 250.000 dollar per week, is deze export op 30 Juni door het bedrijfschap voor groenten en fruit tot nader order stopgezet. Het bleek n.l„ dat het contingent van 250.000 dollar in één dag wa« uit geput. De onderhavige regeling biedt geen waarborg voor een regelmatig verloop van de export van onze tuin bouwproducten naar Duitsland. Er worden dan ook pogingen gedaan om een gunstiger regeling ten behoeve van onze groente-export te verkrijgen. Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan: Tot goed begrip van ëe sonmnie*e en op het eerste gezicht nog al merkwaar dige mededeling, dat een dag na her vatting van de export de groenten- uitvoer, weer stilgelegd is. moet men be denken, dat de export-behoefte van de Nederlandse tuinders en de afname- ambitie van de Duitse kopers veel groter zijn dan 't contingent van 250.000 dollar, dat na onderhandelingen met de bezettingsautoriteiten, voor 5 weken was vastgesteld. Met de leverantie op één dag van groenten tot het genoemde be drag aan de hand van telegrafische opgaven der transacties kan de uitput ting van het contingent zeer snel wor den vastgesteld is nogmaals bewezen, dat de Duitse markt aanmerkelijk meer groenten kan opnemen dan m de jongste regeling mogelijk is. Voorbereidingen tot nieuwe bespre kingen te Frankfurt worden derhalve gemaakt. Zolang deze geen resultaat hebben opgeleverd, kan voor elke der komende weken het aanvullend bedrag van 250.000 dollar worden vastgesteld. In de eerste etappe van de Tour de France hebben de Nederlanders twee man gehad bij de eerst aankomenden, t.w. Sijen en De Ruyter, die deel uit maakten van de hoofdgroep, waarin o.m. ook Bartali en Coppi zaten. De uitslag was: Eerste etappe: 1. Dussault (Centrum- Z.W. Fr.) 5.13.54; 2. Jomaux (België A 5.14.24; 3. Tassin (W.N Fr.) z.t.; 4. Mollineris (Z.O. Fr.) z.t.; 5. Lambrecht (België A) z.t.; 6. Robic (W.N. Fr.) 5.15.11; 7. Marinelli (He de Fr.) z.t.; 8. v. Steenbergen (België A) 5.15.24; 9. Dolhats (Centrum-Z.W. Fr.) 5.15.38; 10. Caput (lie de Fr.); 13. het grote pe- leton met o.m. Sijen. De Ruyter, Schot - te, Impanis. Gyselinkx, Ockers, Coppi en Bartali in 5.15.48. De Korver en Pauwels kwamen binnen als 75ste en 76ste in 5.22.11; De Hoog en Lam- briohs werden 105e en 106e in 5.33.24. Het ploegklassement ziet er na de eerste etappe als volgt uit: 1. België A 15.43.57; 2. Centrum- Z.W. Frankrijk 15.44.35; 3. West-Noord Frankrijk 15.45.23; 4. Z.O. Frankrijk 15.46.00; 5. Ile de France (Marinelli, Ca put, Idee) 15.46.47; 6. Italië A 15.47.24,; Frankrijk A z.t.; 8. Luxemburg z.t.; 9. België B z.t.; 10. Nederland (De Ruy ter, Sijen, De Korver) 15.53.47; 11. Ita lië B Magni, Martini Ceram) 15.58.39; 12. Zwitserland (Kubler), Hutmacher, Stettner) 16.04.42; 13 Spanje (Serra, Langarica, Berrendero) 16.38.97. (Voor het verslag van de eerste etappe zie pag. 3)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1