Conferentie van 500 officieren der verzamelde vloten Dwangarbeid bedreigt iedere burger in het „Paradijs der arbeiders Méér aanmeldingen zijn nodig voor de Nationale Reserve Parlementaire spanning Bevolking in vele Tsjechische districten is uiterst geagiteerd ZIJ, DIE VIELEN Uiteenzetting over de manoeuvres Vijf tot twaalf millioen gevangenen leven in de Russische kampen r Mr. Fockema Andreae: Ernst der omstandigheden eist waakzaamheid Minister-president dr. Drees over de samenwerking der vakcentrales Veertig-jarig bestaan van Christelijke Arbeidersbeweging gevierd Tegen de lauwheid Tot hoofd en hart Regering wenst dat mgr. Beran op vacantie zal gaan Geheimen kunnen niet verborgen blijven .Het weer. J ZATERDAG 2 JULI 1949 73ste JA ARC ANC No. 2450 i -Rechtspraak" door de arbeiders „Aanval op convooi" DWANGARBEID IN SOVJET-RUSLAND 99 - mm. DOORDRAAIEN VAN GROENTEN BokfcAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr. 45, tel. 3996 Directeur 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H SU M. van Run. Wr»d. hoofdredacteur: SU. Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mimrneter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents Det f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. i Het is wellicht nog wat voorbarig reeds over de mogelijkheid van een kabinetscrisis te spreken, maar dat het in verband met de jong ste ontwikkeling in Indonesië in par lementaire kringen en zeer bijzonder in de Tweede Kamer-fractie van de K.V.P. geducht spant, is al lang geen geheim meer. Het enig uiterlijke te ken van deze spanning is geweest de vraag van prof. Romme in de Tweede Kamer-vergadering van 23 Juni dus terwijl minister Van Maarseveen nog in Indonesië vertoefde of er nu een regeringsverklaring zou ko men. In een vorig artikel hebben wij er reeds op gewezen, dat dit verzoek in nogal vage termen werd afgewim peld. Toch stelde prof. Romme deze vraag niet zonder reden en evenmin kan het verwondering wekken, dat hij na alle voldongen feiten, die op de 22ste Juni volgden, spoed wenste te betrachten. Als er nu ein delijk volgende week een regerings verklaring zal worden afgelegd, komt zij wel, zoals een blad dezer dagen geestig opmerkte, héél erg als sam bal na de rijst. Maar er zijn méér feiten, die tot de huidige spanning hebben bijgedragen. De vertrouwelijke stukken, welke in verband staan met de uitwerking van de jongste overeenkomsten, en die niet mogen worden gepubliceerd, maar waarvan de Kamerleden wél kennis hebben kunnen nemen, heb ben sommige fracties in de Kamer in een zodanige stemming gebracht, dat zij zich afvragen, of men deze gang van zaken nog wel langer kan „ne men". In het jongste nummer van De Opmars wordt er nogmaals aan her innerd, dat prof. Romme op 17 Mei bij de bespreking van de Van Royen Rum-overeenkomst nadrukkelijk verklaarde, dat het oordeel van zijn fractie over dat accoord moest afhan gen van het resultaat, dat de voorbe reidende commissoriale arbeid zou op leveren. Met aandrang vroeg hij de regering, dat zij het resultaat van het Werk der commissies ter kennis van de Kamer zou brengen. Wat de Kamer te weten kwam, Vernam zij niet in eerste instantie Van de regering, maar van de ü:N.C.I., die op 22 Juni een communique pu bliceerde, gevolgd door een memo randum, dat was samengesteld in ge meenschappelijk overleg tussen de Nederlandse en republikeinse delega ties en de commissie uit de B.F.O. De Nederlandse troepen werden uit Djocja teruggetrokken, Sukarno en Hatta zullen naar de republikeinse hoofdstad terugkeren en over het sta ken van het vuren zal nog wel eens nader worden onderhandeld. Voldon gen feiten.... Het is dus niet zo heel vreemd, dat er thans crisisgeruchten opduiken. Er is tenslotte nog een Kamer, die de regering kan doen vallen. De barst >n het vertrouwen, die Romme bij het aftreden van Sassen constateerde. Werd nog dieper bij het heengaan van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, Dr. Beel, en de merkwaardige „koerswijziging", die hierop volgde Voegt hierbij de uitslag van de jong ste verkiezingen en de aanval van de N.V.V.-bestuurder Ad. Vermeulen, tevens vooraanstaand lid van de P. v. d. A. op het Episcopaat, en men be grijpt, dat het niet zo heel veel ver wondering zou behoeven te baren als het in deze onaangename atmosfeer tussen K.V.P. en P. v. d. A. tot een breuk kwam. Maar wat dan, is men geneigd zich af te vragen. Wie gelooft thans nog in de mogelijkheid van „de weg te rug" inzake Indonesië? Wie wind zaait, zal storm oogsten. Volgens een ooggetuige is bij een van de incidenten, welke zich in de afge lopen dagen op het platteland van Noord-Slowakije hebben voorgedaan, een leidende communist door een woedende menigte aangevallen, waarbij hij dusdanige verwondingen opliep, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn toestand zou ernstig zijn. Het incident zou voorgevallen zijn, aldus seint Reuter's correspondent er bijvoegend, dat hij dit bericht zonder voorbehoud wil aannemen in Cadca aan de hoofdweg naar Polen naar aanleiding van geruchten, dat communisten ter plaatse geschoten hadden op een wegkruis. Van deze laatste geruchten kon geen bevestiging verkregen worden, doch het gevolg ervan was in elk geval een heftige demonstratie door de bevolking in het centrum van de plaats. geen aanwijzingen voor een georgani seerd verzet tegen de regering, die vol gens plan haar programma tegen de Kerk uitvoert Een plaatselijke communistische leider, die klaarblijkelijk was gekomen om het volk te kalmeren, moest, opgejaagd, zijn toevlucht in het huis van een geestelijke zoeken, die hem de rest van de dag on derdak verleende. Toen de communist later het huis verliet, werd hij opnieuw door het volk aangevallen. Onder poli tiebescherming werd hij naar de stad ge bracht. De correspondent van Reuter heeft van verschillende zegslieden vernomen, dat de bevolking in vele districten uiterst geagiteerd zou zijn. Hoewel tal rijke berichten over incidenten de ronde doen, aldus de correspondent, zijn er nog De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 26 Mei 1949: Korp. H. M. van Lier, legernr. 280226725, afkomstig uit Venlo. Gesneuveld tussen 4 Januari en 10 Juni 1949, na vermissing: Sold. Ie kL G. A. Tenge, legernr. 260911013, afkomstig uit Utrecht. Gesneuveld 15 Juni 1949: Sold. H. Dekker, legernr. 280401060, afkomstig uit Groningen. Sold. J. 3. M. Gozeling, legernr. 270813156, afkomstig uit Amster dam-W. Sold. J. H. Herbers, legernummer 270624214, afkomstig uit Hardenberg. Gesneuveld 16 Juni 1919: Sold. P. den Boer, legernummer 250915030, afk. uit 's-Gravenzande. Huzaar P. Groenenboom, legernr. 250224118, afk. uit Rhooo (Z.H.). Sold. A. H. C. Raymakers, leger nr. 270108142, afk. Uit Heimond Korp. A. J. van Schqndel, leger nr. 270407097, afk. uit Dordrecht. Sold. H. H. G. Simons, legernr. 270220165, afkomstig uit Heerlen. Gesneuveld 19 Juni 1949: Huzaar C. F. Cools, legernr. 260323017, afk. uit 's Gravenhage. Sold. G. Fokker, legernummer 260811095, afkomtig uit Laren (N.H.). Huzaar J. T. M. Hovius, legernr. 260527112, afk. uit Amsterdam Z. Sold. Ie kl. P. J. Lockx, legernr. 280422333, afkomstig uit Alkmaar. Korp. L. Meurink, legernummer 251024084, afk. uit 's Gravenhage. Huzaar G. H. de Rujjter, legernr. 270214119, afkomstig uit Zutphen. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 24 Juni 1949: Onderlt. inf. A. R. W. de Vries, stbnr. 85453, afkomstig uit IJssel- muiden. Dat zij rusten in vrede. De bisschoppen zijn geïsoleerd en de regering en de door de regering ge steunde z.g. „katholieke actie" nemen de kerkelijke functies over. De regering heeft Mgr. Beran gesug gereerd, zijn paleis te verlaten voor een zomervacantie, doch de Aartsbis schop is hier niet op ingegaan. Hij is sinds 19 Juni niet buiten zijn paleis geweest. „Zij willen hem eruit hebben, om hem er nooit weer in te laten," al dus een welingelicht woordvoerder. „Mgr. Beran weet dit en heeft derhal ve besloten, zijn paleis niet te ver laten. Zijn gezondheid is uitstekend en hij put moed uit het gebed, wach tend op hetgeen de toekomst zal bren gen." In een gisteravond uitgegeven procla matie zegt het door de Tsjechoslo waakse regering ingestelde „katholieke actie comité", dat tegenover de vijandigheid van de bisschoppen en het Vaticaan de oogmerken van de „katholieke actie" zeker zouden worden verwezenlijkt. Het eerste doel zou zijn „een overeenkomst voor samenwerking tussen Kerk en staat." De proclamatie gaat voort: „Wij zullen onze stem verheffen in naam van mil- lioenen katholieken en een toestand op lossen, waarvoor de bisschoppen de schuld dragen, die er van verdacht wor den te weigeren loyale burgers van hun eigen land te zijn en die zich niet be- komrrjeren om het welzijn ven Kerk en burgers. Wij doen op alle goede en op rechte katholieken, priesters en gewone gelovigen een beroep, het werk voor het welzijn van de Kerk en het land tot een goed einde te brengen." De Tsjechoslowaakse regering heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij het protest van Mgr. Verolino, de Pause lijke internuntius in Slowakije, tegen zijn behandeling door de politie van de hand wijst. „De rondreis van Mgr. Vero lino moet onder de huidige omstandig heden beschouwd worden als propagan da," zo heet het in het communiqué. Mgr. Verolino heeft tegenover Keuter verklaard, dat de lezing van de gebeur tenissen, die door het officiële nieuws bureau in Tsjechoslowakije is gegeven en hem door het ministerie van Buiten landse Zaken is toegezonden, tezamen met de nota, waarin zijn protest wordt afgewezen, onjuist is. De Tsjechoslowaakse autoriteiten heb ben maatregelen genomen ter beperking van het vrije verkeer van in het land verblijf houdende vreemdelingen. Voortaan moet iedere vreemdeling, die voor meer dan 3 dagen zijn woonplaats verlaat, de politie hiervan in kennis stel len. Bij Tsjechoslowaakse gerechtshoven worden thans arbeiders, die een jaar „speciale opleiding" hebben genoten, aangesteld als openbaar aanklager. Vol gens een officiële verklaring zouden vele van deze functionarissen beter zijn dan universitair gegradueerden. In Praag be gint men met een tweejarige cursus voor arbeiders, die rechter willen worden. De regering van Tsjechoslowakije treft, volgens berichten in de pers, maatrege len, om inwoners van Praag, die be schouwd worden als vijanden van het volksdemocratische regiem, uit hun hui zen te zetten, teneinde op die wijze wo ningruimte te verkrijgen voor „loyale arbeiders". Admiraal Sir Rhoderick McGrigor, opperbevelhebber van de Britse thuis- vloot, die het oppercommando voert bij de grote manoeuvres, die de Britse, Franse, Belgische en Nederlandse vlo ten, in de komende dagen op de Oos telijke Atlantische Oceaan houden, heeft gisteren bij de opening van deze ma noeuvres, aan boord van zijn vlagge- schip, de Franse en Nederlandse bevel hebbers, Vice-Admiraal R. G. Lambert van de Franse kruiser Montcalm en Schout-bij-Nacht J. J. L. Willinge van de Nederlandse kruiser Tromp ontvan gen. Daarna bracht hij een bezoek aan de Franse en Nederlanse vlaggesche- pen. Bij het hijsen van de vlaggen pre senteerde een afdeling van de Royal Marines het geweer, terwijl een kapel van de Royal Marines de Britse, Fran se en Nederlandse volksliederen speel de. Het Franse vlaggeschip vuurde een salvo van 17 saluutschoten af, gevolgd door een tweede salvo van het Neder landse vlaggeschip. Beide salvo's wer den beantwoord van de kanonnen van de Implacable. De ceremoniën werden verricht in de baai van Penzance, waar meer dan 50 schepen rond de Implacable voor anker Vreemdelingen, die per trein door Sovjet-Rusland reizen, hebben dikwijls merkwaardig lange treinen gezien, die vol zijn met mensen en traag door de onmetelijke vlakten van Rusland rijden. Soms kan men de mensen zien door de ramen van primitieve passagiersrijtuigen. Dikwijls bestaan de treinen uit gesloten vrachtwagens, voorzien van een getralied raam, dat als enig middel tot toelating van licht en lucht dient. Soms zijn ze omslingerd met prik keldraad en altijd zijn er bewakers. Deze treinen dragen geen borden, waarop de bestemming staat aangegeven, maar ze rijden allemaal óf naar het Oosten óf naar het Noorden naar de uit gestrekte, verafgelegen, ongecultiveerde streken van de Sovjet-Unie. Soms gebeurt het, dat de buitenlandse reiziger zo'n geheimzinnige trein stil ziet staan misschien op een station, v>"aar de locomotief wordt bijgevuld, of thisschien op één van de lange Russi sche enkelspoor-lijnen, waar de trein thoet wachten, om andere treinen te la ten passeren. Nu en dan is het zelfs hiogelijk met de „reizigers" van zo'n trein te praten, öf door de ramen, öf Wanneer zij langs de trein lopen om de kramp uit hun benen te verdrijven cf pogingen aanwenden iets te drinken te krijgen. Het mysterie is dan spoedig opgelost. Deze treinen brengen gevangenen, man hen en vrouwen van alle leeftijden, haar één van de uitgestrekte Russische siavenarbeidskampen; misschien naar ®en van de kampen in het Pechera-dis- tcict in de Noordelijke Oeral, waar een hu Ui oen gevangenen werken in de mij- en, bij de houtaankap of bij de aanleg an de Kotlas-Verkuta-spoorweg; mis schien naar de kampen in de gure, on- f®z°hde vlakten van het Baikal-meer n Siberië, waar 500.000 gevangenen be- Am z'jn met de aanleg van de Baikal- niur-spoorlijn. Het kan zijn, dat zij ziinGnen gaan vervangen, die gestorven Jh in het beruchte Karaganda-kamp, •<da a» 200 0°t' gevangenen verblijven, h^t zij gaan naar het grootste van alle kampen, het Dalstroi- kamp in het Verre Oosten, waar ook het gouddelverskamp aan de Kolyma-rivier is gelegen. Het is bekend, dat er andere kampen bestaan in Lap land, Sachalin, Novosibirsk, Krasno yarsk en vele andere plaatsen. Ondanks alle pogingen van Russi sche zijde om de slavenarbeid geheim te houden, is deze zo wijdverspreid, dat hij niet verborgen kan blijven. Sommige van de millioenen slaven ont snappen^ en verhalen dan hun ge schiedenis. Nu en dan ontvluchten Sovjet-ambtenaren, die alles van de kampen afweten, het communisme en openbaren wat zij weten. Buiten Rus land zijn thans bijzonderheden over tientallen kampen bekend gemaakt, met nauwkeurige beschrijvingen en dikwijls met kaarten. Er zijn verschillende soorten arbeids kampen in Rusland. De lichtste zijn de „verbeter-kampen". Deze zijn be stemd voor arbeiders (zowel hand- als hoofdarbeiders), die er niet in geslaagd zijn te voldoen aan de „normen", die door uitgekozen communistische „shock brigades" welke van fabriek naar fabriek reizen zijn vastgesteld. Bo vendien worden naar deze kampen ar beiders gezonden, die twintig minuten te laat op hun werk komen of meer dan drie keer in één maand te laat zijn. Zij worden veroordeeld voor een periode van twee weken tot drie maanden, ont vangen één kwart van hun normale zware handenarbeid loon en moeten verrichten. Een andere vorm van dwangarbeid is in Rusland bekend als „silka" of bal lingschap. Deze bestaat uit verbanning voor vele jaren of voor het leven naar een of ander district, dat zo primitief en verafgelegen is, dat er weinig kans bestaat op ontsnapping. In feite is deze verbanning een Sovjet-bewerking van het oude Tsaristische instituut van de verbanning maar dit was van een goedaardiger karakter en minder effici ent. De oekase betreffende de „silka", zegt duidelijk, dat verbanning kan wor den opgelegd zonder strafrechtelijk on derzoek of enige specifieke tenlasteleg ging, zelfs in gevallen, waarin personen door een rechtbank zijn vrijgesproken van de beschuldiging een bepaalde mis daad te hebben begaan. Dan zijn er de eigenlijke slavenkam pen, met bewakers, hongerdiëet en ziekte. Verrok» op pao. 3) liggen. In een voor dit doel ingerichte han gar van het vliegtuigmoederschip Im placable werd later een conferentie ge houden van 500 officieren van de verza melde vloten en luchtmachten, ter be spreking van de gemeenschappelijke oefeningen. De conferentie was geheim en geen der ruim 40 geallieerde persvertegen woordigers, die zich aan boord van de Britse, Franse en Nederlandse oorlogs schepen bevinden, werd dan ook toe gang tot de besprekingen verleend. Later werd medegedeeld, dat Admi raal Sir Rhoderick McGrigor, de Brit se opperbevelhebber der verenigde vloten, de aanwezige staf-officieren een uiteenzetting had gegeven van de opzet der manoeuvres en de doelein den, waarnaar wordt gestreefd. Staf officieren verstrekten tot in bijzonder heden uitgewerkte instructies over het vitale vraagstuk van het onderhouden der verbindingen, zowel tussen de ver schillende oorlogsschepen onderling, als tussen de in groter verband aan de oefeningen deelnemende vlooteen- heden. De aan de conferentie deelnemende Franse en Nederlandse marine-officie ren ontvingen, via koptelefoons, staan de de vergadering, mondelinge verta lingen van het besprokene. Tijdens de oefeningen zelf zullen alle bevelen in het Engels worden gegeven, doch op alle oorlogsschepen zullen verbindings officieren aanwezig zijn. Scheepssloepen voeren gisteren de gehele middag af en aan, om geallieer de staf-officieren van en. naar de „Im placable" te brengen. Zoals gemeld, zullen de gecombineer de vlootoefeningen Maandag a.s. be ginnen. Op de eerste dag der manoeu vres zullen eenvoudige oefeningen wor den gehouden. De volgende fase zal zjjn dat een aantal oorlogsschepen, welke tezamen een convooi en zijn dekking voorstellen, door onderzee boten wordt aangevallen, waarbü de beschermingsmethoden van het con- vooj op hun waarde zullen worden ge toetst. Het convooi zal hulp ontvangen van vliegtuigen van het kustcommando der Britse luchtmacht en van Franse ma rine-vliegtuigen. Deze vliegtuigen zul len niet slechts de bescherming in de lucht moeten verzekeren, doch tevens van door hen waargenomen aanvallen de eenheden. Terzelfdertijd heeft een andere oefe ning plaats, waarbij in een afzonder lijk smaldeel opererende kruizers en lich te vliegdekschepen in de nabijheid van de Scilly-eilanden bombardementsoefe ningen zullen uitvoeren. Na afloop hier van zal dit smaldeel koers zetten in Zui delijke richting, met het doel luchtaan vallen op het convooi te doen uitvoeren. Deze laatste oefening zal 5 Juli as. plaats vinden. Een foto van de overname van de militaire macht door republikeinse troepen. Indonesiërs van het eerste bataljon republikeinse mobiele politietroepen in de straat van het dorp Kotagedeh, bij Djokjakarta. Waarnemers van de Verenigde Naties (rechts met jeep) waren aanwezig. De directeur van de Nationale Reserve, luit.-kol. Le Fevre de Montigny, ver klaarde tegenover het A.N.P., dat tot op heden zich ongeveer 7000 personen voor de Nationale Reserve hebben gemeld. In dit aantal zag hö geen reden tot op timisme. Men kan er alléén uit leren, dat er enige tekening begint te komen zonder dat nog algemeen de noodzaak wordt ingezien van deelneming aan een van de vrijwilligersorganisaties. De toeloop van enige betekenis dateert bovendien eerst van Maart j.l. De ste den 's-Gravenhage en Dordrecht hebben in het aantal aanmeldingen een zeer gunstige plaats. Wat de provincies be treft kan gezegd worden, dat de provin cie Noord-Holland de laatste tijd een flink aantal vrijwilligers heeft opge bracht. Ook in Friesland en Overijssel is het aantal aanmeldingen in stijgende lijn. Luit.-kol. Le Fevre de Montigny ver klaarde, dat de beste resultaten op die plaatsen werden bereikt, waar nauwe samenwerking bestaat tussen het insti tuut „Steun Wettig Gezag" en de orga nen van de Nationale Reserve. Hij had grote waardering voor de am bitie en ijver, waarmede de vrijwilligers oefenden en voor het werk, dat door hun instructeurs werd verzet. Gisteravond hield de Staatssecretaris van Oorlog, mr. Fokkema Andreae, over Hilversum II een radiorede, waarin hij namens de regering de aandacht van het Nederlandse volk vroeg voor de deel neming aan een der vrijwilligersorgani saties, welke ter versteviging van 's lands veiligheid door de overheid m het leven zijn geroepen. Spr. verklaarde zich niet voldaan over het aantal aan meldingen. Men zal zich herinneren, dat de regering de verbanden ten behoeve van de vrijwillige ondersteuning der nationale weerkracht in het leven riep na de gebeurtenissen in Tsjechoslowa kije. Wij mensen vergeten echter spoedig. Toen de gevaren minder in het oog lopend waren geworden, won de gedach te veld, dat het met ons niet zo'n vaart zou lopen. Spr. waarschuwde tegen deze mentaliteit van gezapige rust. Niet dagelijks worden er duidelijke tekenen aan de wand geschreven, gelijk in Praag geschiedde, maar ook al wor den deze niet voor een ieder zichtbaar, daarom zijn de gevaren er nog wel. Wie meent, dat de wereld sedert de laatste anderhalf jaar tot een louter beeld van orde, rust en vrede is uitgegroeid, ver gist zich. De ernst van de omstandighe den binnen en buiten onze grenzen vraagt om een blijvende waakzaamheid en om de verdedigingswil van ons allen. In dit opzicht is er sedert „Praag" in wezen niets veranderd. De regering was en is er van over tuigd, dat voor de gezonde versterking van de verdediging van de inwendige en uitwendige veiligheid van Nederland de vorming van krachtige verbanden van vrijwilligers nuttig en noodzake lijk is. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het C.N.V. heeft minister president Drees gisteren te Utrecht het woord gevoerd. Hij wilde van de goede samenwerking tussen de drie vakcentra les getuigen, al lijkt het moment daar voor niet zó goed gekozen, nu een oud strijdpunt weer naar voren is gekomen. Het zou volgens de premier jammer zijn. als dat tot een verwijdering zon leiden. Want het is van niet te onderschatten waarde, dat ten aanzien van de grote sociale en' economische vraagstukken de vakcentrales in constructieve arbeid op normale wijze met elkaar blijven samen werken. Dit geldt vooral met het oog op de komende medezeggenschap. De minister-president wees op de grote wijzigingen, die de maatschappij in de veertig jaren van het bestaan van het C.N.V. heeft ondergaan en dat het voor bereidend werk, in de bezettingstijd in samenwerking verricht, niet zonder vrucht is gebleven. In de toekomst dreigen echter moeilijkheden, en deze zullen eveneens goed begrip en samen werking eisen. Gezamenlijk zal men alles doen om de dreigende gevaren te be zweren. Vervolgens zeide dr. Drees, dat hem in de vier jaren, dat hij zelf mede de verantwoordelijkheid voor de lands regering draagt, de onmisbaarheid is ge bleken van de vakorganisaties, welker belangen ook door het C.N.V. zijn be hartigd. Er was wel eens botsing, maar er is steeds van beide zijden van die der regering en die der organisaties begrip getoond. Tot slot richtte dr. Drees zich in een kort persoonlijk woord tot de voorzit ter, de heer Ruppert. Hij deelde hem mede, dat het H.M. had behaagd op voordracht van de minister van Sociale Zaken hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In zijn dankwoord sprak de voorzitter de verwachting nit, dat de onenigheid tussen de vakverenigingen, waarover de minister in zijn rede sprak, niet een blij vende twist zal worden. Wie erkent, dat er principieel onderscheid bestaat in de grondslagen van vakverenigingen, zal tot samenwerking bereid zijn, aldns spre ker, die het vertrouwen uitsprak, dat het mogelijk zal blijken tot oplossing van de huidige moeilijkheden te komen. De middagbijeenkomst gaf hierna in het bijzonder de gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen in de vorm van toespraken. De heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de Katholieke Arbeiders beweging, zeide o.m. dat de katholieke arbeiders de taal die hier gesproken is, verstaan. Er zijn ook arbeiders, die deze taal niet verstaan, maar misschien zegt het getal van 450.000 leden van C.N.V. en K.A.B. iet» tot hen. De heer A. Kupers, voorzitter van het Met het Indiëvliegtuig keerde Z. Exc. mr. J. H. van Maarseveen gisteren uit Indonesië op Schiphol terug. Ter be groeting waren aanwezig de minister president, dr. W. Drees, de minister zonder portefeuille L. Götzen en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen. N.V.V., heeft gisteravond voor de Vara o.m. gezegd, dat door de rede van de heer Vermeulen te Genève de K.A.B. en het C.N.V. niet zijn aangevallen. Het was alléén de bedoeling het bisschoppe lijk verbod voor de Internationale Ar- beidsconferentie te brengen, daar alle andere pogingen het verbod opgeheven te krijgen, hadden gefaald. In verband met het feit, dat uit diverse berichten blijkt, „dat, niettegenstaande vele landgenoten zich in het gebruik van groente nog steeds moeten beperken, af en toe grote hoeveelheden van dit voedsel aan ver nietiging worden prijsgegeven", heeft het verbondsbestuur van de Katholieke Arbei dersbeweging zich gewend tot het hoofd bestuur van de Nederlandse Katholieke Boe ren- en Tuindersbond. Gevraagd wordt, in overleg met de regering na te gaan, hoe in dit euvel, dat door grote lagen van ons volk niet wordt begrepen, kan worden voor zien. Verwachting tot Zondagavond: Droog en overwegend zonnig weer, meest zwakke wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noord en West. Vooral in het binnenland iets war mer dan vandaag. Zon: Zondag: 4.25—21.02; Maan dag: 4.26—21.02. Maan: Zondag: 13.120.15; Maan dag: 14.38—0.27. over elkander staan mag in geen geval sprake zijn. Nu zijn er naar onze mening tal van mogelijkheden. De Katholieke Actie geeft sinds verscheidene jaren een prachtig voorbeeld. In overleg met de standsorganisaties wordt telkenjare een program samengesteld, dat we nu toch allen kunnen kennen onder de naam „Reddend Christendom". Ieder dient dit program te beleven op de voor hem in zijn bijzondere omstandigheden, ei gen manier. Maar de grondgedachte ligt voor allen gelijk. Waarom dan niet minstens aan de opening van het winterseizoen één gezamenlijke vor mingsavond per parochie hieraan ge wijd? Er zijn concrete behoeften in mate riële zin die minstens voor arbeiders en kleine zelfstandigen ongeveer ge- iijR liggen. Hierbij is b.v. te denken aan het vraagstuk van de gezinshulp Het zijn slechts enkele vporbeelden van mogelijkheden, die mits goed aan gepakt breder interesse kunnen wek ken. Eenmaal de interesse gewekt, zal dat de lauwheid niet doen afnemen? Het is een goed teken, als gij geen tevredenheid in uw hart hebt, indien niet juist hebt gehandeld. (Van een bijzondere medewerker) Vanwaar toch komt de lauwheid, die velen ten toon spreiden zo on geveer ten opzichte van aHes. wat niet direct of rechtstreeks hun eigen leventje raakt? Het is van betekenis deze vraag te stellen omdat het tijdperk, waarin we leven gekenmerkt wordt door wat de een noemt de doodsstrijd onzer be schaving. waarnaast niemand minder dan Kardinaal Suhard in ziin beroemd geworden vastenbrief van 1947 spreekt van een groeicrisis (Crise de croissan- ce). v In beide gevallen staan we telkens weer tegenover het raadsel van de menselijke onverschilligheid. Steeds duidelijker tekent zich het wankele onzer beschaving tussen twee mogelijk heden af: een omvallen naar het totale materialisme of de terugkeer naar een levenshouding, die gedragen wordt door een juiste beleving van het Christen dom. Het mag niet verbazen, dat in en tijdens zulk een groeicrisis zich veler lei gevaarlijke complicaties kunnen voordoen en ook werkelijk vertonen, maar niet minder, dat deze toestand prachtige mogelijkheden biedt voor groter vruchtbaarheid en voller rij ping. We hebben ons vorige week op deze plaats enige zachte critiek ver oorloofd op uitingen in sommige bla den ten opzichte van de taak der maatschappelijke organisaties, die we in de loop der jaren gewend zijn ge raakt met Standsorganisaties aan te duiden. Het spreekt vanzelf dat het ons nimmer gaat om die critiek zelf. maar dat steeds de bedoeling voorzit, op on ze plaats en op onze wijze bij te dra gen in het oplossen van de crisis, waar in de wereld is geraakt. Nog steeds zijn we van mening, dat onze stands organisaties een zeer belangrijke bij drage kunnen en moeten leveren in de aangelegenheid. Deze organisaties im mers beschouwen we als de kunstmatig gelegde band tussen natuurlijk ge vormde groeperingen van mensen wel ke band de onderlinge hulp bedoelt te bevorderen. Hulp zowel in de natuur lijke als in de bovennatuurlijke orde. De groepen zelf staan niet los van el kander. staan niet in scherpe conturen naast elkander afgetekend Ze ziin voortdurend in beweging, vloeien in elkaar over. behoeven elkaar en vullen elkaar aan. Zeker, er zijn ook andere kunstmatig gevormde groet>eringen. waarbij o.m. kan worden gedacht aan de groepering van de gelovigen in een parochieverband. Om haar doelstelling gaat deze groepering in waarde natuur lijk uit boven de eerstaangeduide. Het is alleszins het lezen en vooral het be leven waard hetgeen over deze ge meenschap werd geschreven door de directeur van de K. A. in het Aarts bisdom. A. M. Jansen, in ziin voor treffelijke brochure De Parochie. Een diep te betreuren feit is. dat in talrijke parochies de parochianen elk ander slechts van gezicht kennen of nog niet eens. De onjuiste waardering van geldelijk bezit en maatschappelijke functie heeft w in' vele gevallen toe geleid, dat er even zovele verschillen de standen zijn als verschillen in huis huur. De parochiële eenheid, die toch bevorderen wiL dat allen als broéders samenwonen heeft hier zodanig onder geleden, dat de practijk tenslotte slechts een schijneenheid werd. zonder innerlijke onderlinge verbondenheid. We verstaan het streven en juichen bet van harte toe dat er op gericht is door allerlei parochiële organisaties met niet godsdienstige doelstelling, door het in het leven roepen van ve lerlei sociaal charitatieve en sociaal hygiënische instellingen, die verbroken band te herstellen. Voor twee dingen moet hierbij evenwel worden gewaakt. Op de eerste plaats vertoont zich ook in dit parochiële organisatieleven de fout (een fout die niet per se eigen is aan die organisaties) dat voor de leiding en uitvoering van het werk slechts een zeer beperkte kring „uitvoerders" be schikbaar is. De oorzaken hiervan zijn tweeërlei. Vooreerst is er het niet te miskennen feit. dat bepaalde groepen van parochianen zeer vaak niet ge schikt geacht worden aan dat paro chiële werk mede leiding te geven. Het „standsgevoel", in wezen het Marxisti sche klassebewustzijn. doet arbeider en middenstander, intellectueel en boer nog te vaak tegenover elkander staan, nog te vaak elkander bezien als min dere of meerdere Vandaar het soms voorkomend verschijnsel dat bepaalde parochie-avonden ofwel bijna uitslui tend door arbeiders ofwel door an dere" groepen worden bezocht. Zeer onhoffelijk spreekt men er wel van dat een of ander parochiewerk .in handen" is van arbeiders of „in handen" van middenstanders. Het bewustzijn hier van is dan voldoende om andere groe pen van het op -zich misschien prach tige werk te vervreemden. Dat hier iets mis ls. is zonder meer duidelijk. Een tweede oorzaak van het gebrek aan werkers is de algemene lauwheid, waarover in de aaphef van dit artikel wordt gesproken. Hier zal het werk zelf tot verbetering moeten voeren. Lauwheid zoekt steeds excuses. Er moet getracht worden het aanvoeren van deze excuses onmogelijk te maken, althans de gronden ervoor weg te ne men. Hetgeen voor alle organisaties geldt gaat zeker voor die parochiële verbanden op: zij behoeven de wezen lijke interesse van alle parochianen. Maar bij alle uitstekende bedoelingen, die men tracht te dienen in dit werk op parochieel-regionale grondslag, mag men toch nimmer de fout maken, een fout. die misschien ook wel eens door mensen uit de standsorganisaties is en wordt gemaakt, n.l. met te menen, dat hier nu het enige, het absolute mid del tegen alle kwalen is gevonden. Feit blijft immers, dat de parochiaan van X overdag nimmer in zijn paro chie verkeert. maar werkzaam is in een geheel andere plaats vaak. temid den van geheel andere mensen. En juist in ziin werk is hij temidden van standgenoten waar hij. verstaat hij zijn roeping van mens onder mensen, een apostolaat heeft te vervullen. Daér oefent hij op de eerste plaats invloed, of ondergaat deze. Daar wordt hij de flinke, gerespecteerde kerel of de slap pe meeloper. Het natuurlijke milien ls nog immer van beslissende betekenis op "s mensen levenshouding Het komt er nu op aan. dat tussen de beide middelen die de moderne tiid bood om de striid om het zijn of niet- riin van het Christendom tot een zege vierende te maken ee" luiste verhou ding wordt gevonden. Van een tegen- Vervolg op 6e kolom)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1