De Nederlandse Ronderijders door tegenslag achtervolgd Lambrecht wint tweede etappe en draagt de gele trui Schroeder Wimbledon-kampioen w*m mmmtM bij Nieuwpoort De HAAROLIE van m mmm mm mm DE HOOG BIJNA UITGESCHAKELD r*J§1 HRIÏlEn No. 34 van Europa paradijs De Ruyter en Pauwels beste Nederlanders W. TEKENCURSUS Hoogste kerk ZATERDAG 2 JULI 1949 PAGINA 4 Woestijnhitte Magische figuur Bewogen einde Uitslag en klassement Enerverende finale tegen Drobny SCHAAKRUBRIEK wrLlMm professor SMERIO PJnocckiO* 1 ïsalelU Een herinnering DAMRUBRIEK Nederlands paardrijdster te Brussel verongelukt 0 BRUSSEL,, 1 Juli. De Belgische sportjournalisten in de karavaan van de Ronde hebben vandaag hun Italiaanse persbroeders naar de kroon gestoken op het stuk van uitbundig enthousiasme. Met Brussel in zicht hadden de Belgische renners duizend eden gezworen, dat zij vandaag de lakens zouden uitdelen en dat een Belgische renner en niemand anders als eerste over de streep zou gaan in het Heysselstadion. Dit lofwaardig voornemen en de wer kelijk heftige pogingen om dit plan uit te voeren brachten onze Belgische wapenbroeders zodanig in vervoering, dat ze op de banken van him volg- wagens klommen en zo mogelijk nog harder juichten, riepen en aanmoedig den dan de tienduizenden verrukte toeschouwers langs de weg. Ze zouden er voor beloond worden. Na een verbitterde strijd, waarin hun overigens ook de nodige desillusies niet werden bespaard, ging Lambrecht, de relevatie van het vorig jaar, als triomfator en nieuwe drager van de gele trui over de eindstreep. De 30.000 toeschouwers in het stadion, op het kookpunt gekomen door de goede berichten over de laatste kilometers en niet minder door het half uur vertraging, scheurden door hun fanatieke aanmoedigingen hun landgenoot als het ware van de Italiaanse Fransman Marinelli los en droegen hem twee lengten voor de buitenlander over de eindstreep. Brussel daverde op zijn grondvesten! Geheel anders was de stemming in het Nederlandse kamp. Daar kwam de ene tegenslag op de andere en het had maar een haartje cescheeld, of onze équipe had vandaag de eerste uitvaller geteld. Van het zestal, dat keer op keer werd geplaagd door lekke ban den, kreeg De Hoog wel het grootste portie met een totaal van zeker tien keer. De maat scheen vol, toen de jeep van de Nederlandse ploegleider even eens panne kreeg en de Amsterdam mer dus van de noodzakelijke hulp bleef verstoken. Maar De Hoog gaf het niet op. Hoewel zijn achterstand steeds groter werd en hij zijn landgenoten allang uit het oog had verloren, zette hij krampachtig door en belandde ten slotte uitgeput aan de finish te Brus sel. Het zag er bedenkelijk voor hem uit, want hij arriveerde na sluiting van de contröle. De wedstrijdleiding evenwel bleek gevoelig te zijn voor de argumenten, waarmee de Nederlander zijn grote achterstand verklaarde, en nam hem niet uit de strijd. Intussen was De Hoog wel de ergste, maar lang niet de enige pechvogel. De Korver, Sijen en Lambrichs kregen ook hun deel in de lekke bandjes en andere mankementen. Al gauw hadden ze el kaar in hun tegenslag gevonden, ze hiel pen elkaar er doorheen en arriveerden met met minder dan 23 minuten achter stand op de winnaar Lambrecht. Intus sen was ook de tweede etappe geen suc ces voor de Nederlanders geworden, ja zelfs zijn ze er na de eerste dag nog 'een heel stuk op achteruitgegaan. De Ruiter, die 72ste werd, kon zich met Pauwels lang in de hoofdgroep handhaven, maar venoor in de laatste wedren naar de eindstreep nog terrein en arriveerde twaaii minuten na de overwinnaar. Pau wels werd 78ste in dezelfde tijd, De Hoog laatste met een achterstand van één uur en dertien minuten! Zonder de Luxemburger Kemp en de Spanjaard Capo, de eerste uitvallers dus, was de karavaan vanochtend uit Reims vertrokken. De Italianen, maar vooral ook de Belgen nestelden zich onmiddel lijk in de kopgroep met de onloochen bare bedoeling te zorgen, dat er niemand weg kon komen. Een paar schuchtere pogingen van Rossello, Demulder, Cera- mi, Pasquini en Ricci mislukten dan ook. Eindelijk scheen t menens, toen Demut- der en de Italiaan Auserida 'n slappe houding van 't peieton benutten om er vandoor te gaan. Dat bracht de eerste exclamaties van geestdrift teweeg in het Belgische kamp. Heftig toeterend werk ten de Belgische volgers zich naar cle kop om Demulder op zijn tocht aan le moedigen. Het hielp, Demulder zette alles op alles, maar tenslotte deed hij zóveel, dat hij de listige Italiaan, die het krachtsvertoon van de Belg dankbaar aanzag, moest laten lopen. Het Belgische enthousiasme zakte als een mislukte pudding in elkaar en de vele Belgen, die ondanks de woestijnhitte naar het grensstation Heer waren gesneld om een landgenoot vast en zeker! als leider van de karavaan op vaderlandse grond te begroeten, stonden daar een beetje mistroostig te kijken, toen zij Ausenda met een voorsprong van niet minder dan 6 minuten zagen passeren. Maar de Fransen Caput en Idéé na men daarmee geen genoegen. Op een moment, dat het peieton ver uiteen was gerekt, trokken zij er samen tussenuit en in een uur tijd hadden ze de zes mi nuten voorsprong van de vermoeid rakende Italiaan ongedaan gemaakt Dat was het begin van een groot offensief Vervang elke streep door een letter greep, zodat horizontaal zowel als verti caal woorden van de volgende betekenis te lezen zijn: X. stuw; 2. Oosterse pleisterplaaats; 3. tuchtiging. Inzendingen tot en met Dinsdag 12 Juli op open briefkaart aan Het Kasteel van Aemstel, (afdeling Prijsraadsel), N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Oplossing 18 Juni: EER EEN PAN ERG REN GIT NES GOM 4- NAR PER TEL ETS w gkJP'V ZEE DOM MOL REE RAT PUL ROS DAG NUT DOR -r- MET MES POR KOE LAT t D IE KEU WIJN DOL NOG WEI GEISTEREN AMERONGEN APPELTERN STEGGERDA TERNEUZEN EMMELOORD ROTTERDAM LOPPERSUM AKERSLOOT NIEUWE DIJK DWINGELOO en nu eindelijk leefden de Belgen langs de weg en in de karavaan weer een beetje op, want tot de drie nieuwe vluchtelingen behoorde met Marinelli en Cerami ook hun landgenoot Jome- aux, op zoek naar het trio Ausenda BruléCaput Die poging slaagde. Even voorbij Na men, na een enerverende strijd op de hellingen van de Ardennen, kwamen de groepjes bij elkaar. Maar onmiddellijk begonnen de gevolgen van de afmatten de strijd in de moordende hitte zich te doen gevoelen. Eerst moest Cerami los laten, toen Ausenda, toen Brulé en te Thorembais, bij een voorsprong van twee minuten op de grote groep, sneu velde ook Caput. Maar daarmee waren alle offers nog niet gebracht. De Belgen, die op dat moment de toppunten van hun extase beleefden aan het prachtige rijden van Jomeaux, begonnen plotseling stil te worden. Wat later ging er een kreet van teleurstelling door hun rijen, toen hun landgenoot ,zich hoofdschuddend liet terugvallen en de nog fris rijdende Marinelli alleen doorging. Toch geen Belgisch succes? Maar het volgend ogenblik begonnen de juich kreten weer van voren af aan. Ockers en Lambrecht waren met Ricci en Teis- seire op zoek gegaan naar de vluchte ling; alles op alles. Ricci haalde het niet en ook Teisseire viel af. Stel u de Bel gen voor. die daar twee landgenoten met de reuzenschreden van overwinnaars op de eenzame Marinelli zagen afdreunen! Maar zover was het nog niet. Wel kwa men de twee achtervolgers twintig kilo meter vóór de finish bij, maar in 't zicht van Brussel offerde Ockers twee kost bare minuten om zijn onverdaaglijke dorst te lessen. Marinelli en Lambrecht bleven toen samen en met de Belg voorop arriveerden zij in het Heyssel stadion. De Fransman liep zijn tegen stander halverwege de slotronde voorbij, maar aangespoord door het niet meer te houden enthousiasme van zijn tiendui zenden landgenoten, vond Lambrecht nog de kracht om terug te komen en met ruim twee lengten voorsprong als eerste over de finish te gaan. De uitslag van de tweede etappe Reims Brussel, 273 km., luidt: 1. Lambrecht 8.37.58; 2. Marinelli z.t.; 3. Teisseire 8.39.14; 4. Kint 8.39.17; 5. Ricci z.t.; 6. Ockers 8.39.31; 7. Jomeaux 840 40; 8. Tassini 8.40.43; 9. Kubler 8.41.15; 10. Bar- tali 8.41.15; 11. Coppi z.t.; 72. De Ruiter 8.49.59; 78. Pauwels z.t.; 109. Lambrichs 9.00.54; 110. Sijen 9.03.17; 111. De Korter z.t. Na de sluiting der contröle kwamen binnen: Neri in 9.31.40, Buchonnet z.t.; Ernzner 9.41.16 en De Hoog 9.50.35. Opgegeven hebben Gomez en Dorgebray. Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: I. Lambrecht (België A) 13.51.22; 2. Mari nelli (lie de France) 1352.39; 3. Jomeaux (België A) 13.54.34; 4. Teisseire (Frankrijk A) 13.55.02; 5. Dussault (Centr. Z.W. Fr.) 13.55.02; 6. Ricci (Italië A) 13.55.05; 7. Tassin (W.N. Fr.) 13.55.07; 8. Ockers (Beig.ë) 13.55.19; 9. Robic (W.N. Fr.) 13.56.26; 10. Molineris (Z.O. Fr.) 13.56.27; 11. Kubler (Zwits.) 13.57.03; 12. Bartali (Italië A) z.t.; 13. Coppi (Italië A) z.t.; 59. De Ruiter (Ned.) 14.05.47; 81. Pauwels (Ned.) 14.13.23; 90. Sijen (Ned.) 14.16.42; 104. De Korver (Ned.) 14.25.28; 110. Lambrichs (Ned.) 14.34.18; 114. De Hoog (Ned.) 15.23.59. Het ploegenklassement ziet er na de tweede etappe als volgt uit: 1. België A 41.41.15; 2. lie de France 41.48.21; 3. West-Noord Frankrijk 41.48.56; 4. Italië A 41.49.11; 5. Frankrijk A 41.50 44; 6. Z.-O. Frankrijk 41.51.41; 7. België B 41.52.25; 8. Centrum Z.-W. Frankrijk 41.59.53; 9. Italië B 42.04.00; 10. Zwitserland 42.2i 36; II. Nederland (De Ruiter, Pauwels, Sijen) 42.35.52; 12. Luxemburg 42.53.33; 13. Span.ie 43.08.08. Marcel Dussaultde eerste drager van de gele truiop weg naar Reims. In de gegeven volgorde vormen dus de beginletters van deze elf plaatsnamen het bekende, in Freisland gelegen ge deelte „GAASTERLAND". Na loting werden de prijzen toegekend aan: J. van de Ven, Reitzstraat II. Haar lem; mej. C. v. d. Geest, Hoofdweg 887, Hoofddorp; J. G. Baij, Van Woustraat 198. Amsetrdam: mej. A. Verburgt, Nas- saukade 372. Amsterdam; J. de Rie, Neu. weg 294, Hilversum: A. van Soest, Bis schop Ottostraat 11, Haarlem. LONDEN, 1 Juli. De Hertogin van Kent, presidente van de All England Tennis Club, heeft vanmiddag op het befaamde centrecourt van Wimbledon de prijs voor het herenenkelspel overhan digd aan de Amerikaan Ted Schroeder, die in de finale met 36, 60, 63, 46, 64 van de Tsjech Drobny won. In de eerste set was Schroeder beslist niet sterker dan zijn tegenstander en nadat hij eerst al had opgehaald tot 22 en 43, verioor hij tenslotte met 63. Het was een heel andere Schroeder, die de tweede set op Love won in amper 13 minuten. Door prachtig plaatsen wist hij Drobny telkens tot fouten te dwin gen. Schroeder begon met serveren en Drobny hield stand tot deuce. Een ge weldige strijd brak los, waarin de Ame rikaan het laatste woord had, toen Drobny de bal enkele centimeters over de lijn sloeg. Daarna verloor Drobny de eerste twee punten op zijn service. Hij herstelde zich met twee schitterende aces, kwam weer achter te staan, maar maakte met een zuivere plaatsbal deuce. Toen gaf Schroeder een van zijn beste slagen, knalhard en feilloos van lengte en won ook het volgende punt: 20. Hij was onweerstaanbaar in de volgende vier games en het werd 60, nadat de Tsjech in de laatste met 4015 had voorgestaan. Drobny begon de derde set vol strijd lust, maar Schroeder nam de eerste game met een tikje geluk, toen de bal de band raakte en juist over het net ging. In snel tempo won Drobny de volgende game, maar Schroeder was bliksensnel en zowel in zijn volleys als in zijn lobs zeer accuraat. Er waren weinig rallies, want beide spelers stormden naar het net als ze er maar even kans toe kregen. De games gingen met de services, totdat Schroeder doorbrak e.n er 53 van maakte. In deze game scoorde hij met een vervaarlijke crossdrive op Drobny's backhand en even later sprintte hij a la Jesse Owens over de baan om een ogen schijnlijk onhoudbare bal nog juist te halen. Hij won toen ook zijn eigen ser vice: 63. Na vier sets gelijk In de vierde set was de uitslag lang onzeker. Drobny won zijn service met grote moeite, maar Schroeder antwoord de met een love game. Het keerpunt kwam in de derde game, toen Schroeder na 30 love te hebben gestaan, fouten be gon te maken. Drobny haalde op en won de game. Na zes games was de stand 3—3. De zevende game bracht een uiterst verwoede strijd. Vier keer kreeg Schroe der een kans op winst, en alle vier ke ren sloeg hij de bal juist over de lijn. Toen kwam Drobny, die eerst met 40 love had voorgestaan, driemaal op ad vantage en haalde Schroeder telkens op tot deuce. Tenslotte won hij de game en leidde met 43. Schroeder nam de vol gende game op zijn service: 44, waar na Drobny van love 30 ophaalde en de game op zijn naam bracht: 54. De Tsjech weerstond Schroeder's service in de tiende game en liep uit tot 4030. waarna de Amerikaan voor een anti climax zorgde door een double fault te serveren. Drobny won dus met (v4 en de stand was 22. Onder grote spanning traden de beide tegenstanders aan voor de beslissende set. Aanvankelijk gingen de games weer met de services tot 22. Het werd voor de eerste maal deuce op Drobny's ser vice in de vijfde game. Hij bleef accu raat slaan, nam de game en leidde met 32. Door schitterend volleren in de hoeken maakte Schroeder gelijk: 33. Toen volgde de doorbraak. Drobny ser veerde een double fault en plaatste ver volgens een volley in het net. Hij haal de op tot 3030, maar werd toen twee keer geslagen, eerst met een zuivere vol ley op zijn forehand en daarna met een harde drive op zijn backhand. Schroe der won ook zijn volgende service: 53, en leek de partij in de volgende game te zullen beslissen, toen de taai volhou dende Tsjech zich herstelde en er 5—4 van maakte. In de tiende game zag men de Ameri kaan op zijn best, want met gemilli meterde volleys en knalharde passing shots won hij zijn service op love, het geen hem de game, de set, de partij en de begeerde titel van Wimbledon ople verde. Bijna 17.000 toeschouwers, die zich met zakdoeken en papieren hoeden tegen de zengende zonnestralen be- schermden, woonden deze finale bij. Dc strijd duurde één uur en veertig mi nuten. Heren dubbelspel, halve finale: Gonzales en Parker (V.S.) si. Patty (V.S.) en Stur- gess (Z.A.) 6—3 6—X 3—6 5—7 7—5. Louise Brough en Margaret Dupont (V.S.) wonnen met 6—2, 62 van Joy Gannon en mrs. Betty Hilton. Het Z.-AfriKaanse double SturgessSum mers plaatste zich in de finale gemengd dubbelspel. Zij wonnen van Sidwoll (Austra lië) en Margaret Dupont (Amerika» met 6—4, 7—9, 6—3. LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de tweezet nr. 893 van J. A. W. Swane, eerste publicatie. 1. Pd3co dreigt 2. Pe6 mat. Penning en ontpen- ning. Nu volgt de overschakeling, waar op het probleem gebouwd is. 1Pf5 onverschillig, 2. Df4 mat. Doch 1 Pd6, 2. Dxg7 mat. Enz. 1. Pxb4? faalt na tuurlijk omdat het gespeelde paard ge pend is. Probleem nr. 896 van J. A. W. Swanfe. Eerste publicatie. abc d t g b i Wit geeft mat in twee zetten. iiiiimiiiiiiiiiitimmmiiimmiiiiiiiitt iiimiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiitiiiimiiiiiitii RTniimnmniiirniinmiimiiiiiiiiiiin niiiiiijiiiiiiiiiiiiiiimiiiHiiiiiimiiiitK Al kun je nog zo slecht jaartallen onthouden, één jaar tal is er uit de vaderlandse geschiedenis dat we allemaal onthouden: „1600 slhg- bij Nieuwpoort"! Het is bekend door de merkwaardige veld slag die daar door Prins Mau- rits op 2 Juli geleverd werd op de tocht, die hij ter ver overing van Duinkerken on dernomen had. Maurits was de eerste Juli reeds voor Nieuw poort gekomen en had zijn leger aan beide zijden van de haven opgesteld. Dezelfde, dag rukten de Spanjaarden, die in allerijl een groot leger op de been hadden gebracht, op. Ko ningin Isabella Van Spanje toonde dat er pit in haar zat. Prachtig uitgedost op een wit paard gezeten, vertoonde zij zich aan haar troepen en ze wist dé juiste toon aan te. slaan om geestdrift te ontvonken in de gemoederen van de krijgs lieden uit het Zuiden. Met vuur sprak ze haar leeuwen, zoals ze vleiend haar soldaten noemde, toe, lezen wij in de. Vaderlandse geschiedenis van Molt. Schitterend zouden ze tier sT beloond worden, als ze zege vierend uit de strijd te voor schijn traden. 'De achterstal lige soldij zou tot de laatste penning uitbetaald worden. Zij zelf, Isabella, een konings dochter, stond ej- persoonlijk borg voor; haar bezittingen, ja de juwelen in haar oren zou ze desnoods verkopen om de krijgsman het hem toeko mende uit te betalen. Zulke taal, door een schitterende dame geuit, deed geestdrift ontbranden in de harten van de. Spaanse soldaten. Met hun gejuich beantwoordden dui zenden krachtige stemmen de welsprekende rede van de lllllllllllllltUlttllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIH Nu geven wij een filmfiguur tje uit een film van Walt Dis ney, dat in ons land nog niet zo bekend is als de andere te kenfilmsterren, namelijk Pinoc- chio. Maar binnenkort zul je dit ventje kunnen bewonde ren in een prachtig gekleurde sprookjestekenfilm. Daar ko men ook allerlei dieren bij te pas. Om Pinocchio gemakkelijk te tekenen begin je de verde ling te maken zoals wij hebben Voor hijr» tT«o€p€'V* poor f" U>oo aartshertogin. De soldaten verlangden niets liever dan op te trekken en de Nassauer zijn vermetelheid betaald te zetten. Zo, afgesneden van de weg naar het vaderland, midden in vijandelijk gebied, bevond het leger van Maurits zich in het grootste gevaar. De kans om Nieuwpoort te verrassen was verkeken, een veldslag was onvermijdelijk geworden. Op 2 Juli van het jaar 1600 kwam het Spaanse le.ger aanrukken. Aanvankelijk leek het dat de ontmoeting op het strand zou plaats hebben, maar de opko mende vloed dreef de strijders spoedig landwaarts. Toen vond de wanhopige strijd plaats. Men vocht de. gehele dag, hij gend, zwetend, moeizaam door het mulle zand, de duinen op klauterend of met razend ge weld van d(? hoogte neerplof fend, slagen gevend, slagen ontvangend, tot eindelijk te gen het vallen van de avond de kans zich ten gunste van Spanje keerde. Maar Maurits deed de kan sen keren. Onverhoeds wierp de Prins zich, aan het hoofd van de ruiterij, op de aanruk kende Spanjaarden. In een ommezien had het hele toneel een ander aanzien gekregen, de. verslagenen werden over winnaars, en toen de nacht daalde, vluchtte het Spaanse leger in volslagen wanorde, duizenden gesneuvelden ach terlatende. Aan het plan om Duinkerken te overmeesten kon echter niet meer worden gedacht en de. terugtocht werd aanvaard. Zo was de onder neming eigenlijk toch mislukt en het kostte beide partijen enorme verliezen! iiiiiiiiiiiiiiiiiiimnimiiiiiiiiniiiiitiiimiiiiiiiiit Eigenlijk moest er staan: hoogstgelegen kerk, want wij bedoelen een kerk die ge bouwd is op een bergkam in Zuid-Tyrol (op 3700 meter hoogte). Deze kerk is gewijd aan alle gestorvenen van alle Europese oorlogen. Ook de hoogste top van Brussel is getooid met een zware, massieve kerk. Op de hoogste top van Parijs is de Sacré Coeur gebouwd. Zij be heerst de stad en is een beeld van de Kerk. Maar duizenden meters hoger is nu de kérk gebouwd die Europa beheerst, op de grenzen waar de wind streken samen komen, in het hart van Europa. God geve kracht aan dit symbool. Zij is gewijd aan de doden, maar weze een teken voor de leven den. iiiiiiiiMiaiiiiiiiiiitiiiiiiiniiif iiiiiiiiiiiiiiiiituiiti aangegeven: 6 hokjes in de hoogte en 4 hokjes in de breedte. Dit is een moeilijke tekening, maar er zijn direct enige belangrijke lijnen aan te wijzen. Op de lijn 5 begint bij A een schuine lijn naar 6 rechts boven. Die lijn geeft de stand van de arm aan en de schuine lijn van het midden 56; naar het midden 45 geeft de stand van de handen aan. Ook de verticale lijn B is een hulplijn, die precies door de hals gaat, de stand van het oor bepaalt en precies op de lijn 5 de broek en benen afte kent. Let op de horizontale lijn 22, die gaat door de hoed. 33 gaat door de hals. 44 loopt langs bovenkant broek. 55 door onderkant broek en 66 langs de schoen. Meer hoeven wij niet te vertellen. Je kunt nu met de afwerking beginnen, verschillende punten zie je dan vanzelf. Als alles is geschetst trek je de juiste lij nen dik over en vlak de over tollige weg. Kleur Pinocchio naar eigen goeddunken. heid kon hij geen woord uit brengen.. Maar toen de men sen ook wat tot kalmte kwa men en men eindelijk de grote haarbos voor het gelaat van Hannes een beetje geordend had, herkende men al heel gauw, wie het was, die men voor aap had uitgescholden. „Ben jij het Hannes?" vroeg de burgemeester. „Waarom heb je dat meteen niet gezegd?" Nou ja, toen was de zaak gauw opgelost. De professor moest er ook bij te pas komen en die wist alles heel goed te verklaren. Iedereen vond, dat Hannes zijn straf wel verdiend had. Gelukkig wist de professor, ook raad om dat teveel aan haren te verwijderen. Maar (Slot) Hannes schoot met een schreeuw overeind. Hij voelde hoe aan alle kanten nattig heid langs zijn gezicht, in zijn hals en over zijn lichaam droop. Maar voor hij iets weg kon vegen, voelde hij ook, hoe overal op zijn huid haren be gonnen te groeien, haren, die steeds langer en dikker wer den; haren om zijn hoofd, ha ren in zijn hals, haren op zijn rug. Heel zijn hoofd en hals en schouders werden een grote verwarde haarmassa. „Mijn huis uit! Mijn huis uit!" gilde de professor. „Ik wil je niet meer zien. Lelijke ver rader van mijn geheimen. Be derver van mijn geluk. Heb ik daarvoor jarenlang gezocht en geploeterd, dat jij dit pas ont dekte zo zou misbruiken. Weg, zeg ik je, of ik sla die prachti ge beelden, die jij bedorven hebt, op je hoofd aan gruis! Weg! Weg!" Hannes verstond werkelijk niet veel van wat de professor hem allemaal toeschreeuwde. Hannes wist maar één ding: hij kon hier niet langer blijven. Hij sprong uit zijn stoel over eind en vluchtte naar buiten. Maar ook hier stond hem iets onaangenaams te wachten. De eerste de beste, die hem ont moette, was een oude juf frouw. Die zag die grote wilde haarbos lopen en begon met een angstig te gillen. „Er is een aap in het dorp!" schreeuwde ze. „Mensen helpt! Een aap!" Hannes rende de dorpsstraat door. Het geschreeuw van de vrouw had hem nog meer van streek gemaakt. Een paar kin deren, die dit vreemde ge drocht zagen voorbij rennen, begonnen ook te gillen. „Moeder, moeder!" riepen ze, „er vliegt een aap met haren door "de straat." Het duurde niet lang of heel het dorp stond op stelten. Want Hannes rende in zijn angst van de ene straat in de andere. De veldwachter moest er bij te pas komen. Met nog een paar dappere mannen be sloot hij dat vreemde dier te pakken te krijgen. Op de fiets gingen ze Hannes achterna. Tegen zulke vlugge achter volgers kon hij het niet lang uithouden. Hij werd gegrepen en naar de burgemeester ge bracht. Met zware kettingen werd hij aan een paal vastge bonden. Hannes deed maar niets dan hijgen. Hij had de mensen wel willen toeschreeuwen: „Ik ben Hannes van de professor!" maar van schrik en vermoeid- iiiiiiiiiiiiiiMiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN ook de kleine krieken. Om niet te vergeten de verschil lende morellen-soorten met haar vele variaties, van zoet naar bitter en zuur. Meikersen dragen van hun 8ste tot hun 30ste jaar volop, maar verminderen dan in vruchtbaarheid, terwijl de zwarte en witte kersen tot op veel hogere leeftijd goed dra gen. Van het hout wordt wel fraai huisraad: tafels en stoelen vervaardigd. De kernen of pit ten der kerse-stenen kan men in plaats van amandelen in gebak gebruiken. De kerseboomgom, die uit de spleten der schors van oude kersebomen vloeit, gelijkt op Arabische gom; zij wordt als verdikkingsmiddel in do ka toendrukkerij gebruikt en vormt in enkele delen van Frankrijk een handelsartikel. van zijn wondere olie, om snel en goed haar te laten groeien, heeft hij verder nooit meer ge sproken. En zo komt het, dat de men sen met kale hoofden nog steeds naar een goed werkende haarolie uitzien! llliliiiiiiiiitiillliiiiniiiniiiiimiiiiiilHlliiiiimii aan het Tot de mooiste streken be hoort ongetwijfeld het prach tige eilandenrijk „Kleine en grote Antillen", die, omspoeld door het blauwe water van de Atlantische Oceaan, als een groene keten van Noord- naar Zuid-Amerika loopt. Cuba, het grootste, en meest Noordelijke eiland van de Het paleis van de president te Havana, de hoofdstad van Cuba. grote Antillen, is ongeveer zo groot als Java en telt ruim vijf millioen inwoners. Het is ge legen 150 km. ten Zuiden van Florida. In 1634 verkreeg Cuba bij besluit van de Spaanse koning de eretitel van „Sleutel tot, de Nieuwe Wereld en Bol werk van West-Indië". Toen Christoffel Columbus op 27 October 1492 ter hoogte van het tegenwoordige Nuevi- tas op de kusten van dit pisachtige eiland landde, noem de hij het „Het schoonste land ooit door mensenogen aan schouwd". De grote ontdekker trof er een gemoedelijk en zachtaardig volk aan. Hun le venswijze scheen hem een vol maakte idylle toe.. Hij heeft nooit anders geweten of dit feeërieke land was een deel van China's vasteland. Wie thans Cuba bezoekt krijgt dezelfde indruk, die Co lumbus meer dan 450 jaar ge leden onderging. Dit subtro pische eiland heeft sinds da dagen van zijn ontdekking niets aan schoonheid ingeboet. Een vierde deel van het land is bedekt met bergen, waarvan de hellingen zijn begroeid mat zeldzame houtsoorten. De kus ten zijn omzoomd met wui vende palmen, waaronder de sierlijke koningspalm terstond opvalt. De blinkende stran den, omspoeld door helder lichtblauw water, het aange name en gezonde klimaat, de charme van de. oude steden, trekken jaarlijks stromen van toeristen. Een jeugdig kersenplukster doet zich even te goed aan de heerlijue malse vruchten. cnverklaarde, dat het sap- pig-harde vruchtvlees en de zoete smaak hem buitengewoon goed bevielen. Vol belangstel ling vroeg hij, vanwaar deze onbekende vruchten kwamen, en toen men hem mededeelde, dat de kleine rode vrucht met het buigzame, lange steeltje van de Pontijnse kust afkom stig was, en wel uit het plaats je Kerasos, schonk Lucullus meteen aan de nieuwe vrucht de naam „kerasos". Deze naam nu vindt men in vrijwel alle Europese landen terug. Er zijn verschillende kersen soorten: de Betuwse, Meiker sen, Turkse en Spaanse, gele (of spekkersen) en zwarte, en Geen vrucht ter wereld is van meer vaderlandse aard dan de kers. Maar de naam en de herkomst is buitenlands. Reeds in de vierde eeuw vóór Christus schijnt de. kers be kend te zijn geweest. De Ro meinse veldheer en staatsman Lucullus. die erg rijk was en in weelde leefde, hield veel van lekker eten, zó dat zijn naam spreek woordelijk is ge worden, denk maar aan „Lu cullusmaal". Men zette, hem de vrucht op zijn altijd wei-voorziene tafel voor (omstreeks 6064 j. v. Chr.), hij proefde ze, Ze smaken goed hoor! Oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brou wersstraat 40, Amsterdam-C. Orthodoxe verdediging van het gewei gerd damegambiet. Wedstrijd te Orebro, 1935. Wit: Dr. A. A. Aljechin. Zwart: E. Lundin. 1. d2—d4, d7d5; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pbl—c3, Pg8—f6; 4. Rel—g5, Pb8—d7; 5. Pgl—f3, c7c6; 6. e2—e4, d5xe4; 7. Pc3xe4, Rf8e7; 8. Pe4—c3, 00; 9. Ddlc2, e6e5. (Een nieuwe en interes sante poging de Koninginne-x-aadsheer vrij te maken en de zet dwingt wit zeer zorgvuldig te spelen, wil hij zijn voor deel in terrein behouden). 10. 000, e5xd4; 11. Pf3xd4, Dd8a5; 12. h2—h4, Pd7c5; 13. Kcl—bl, Tf8—d8; 14. Rfl— e2, Da5c7; 15. Re2—f3! (Het is goed gezien van de verleidelijke verjaging van het paard op c5 door b2b4 af te zien, want na 15Pe6, 16. a3, c5 zou zwart een tegenaanval krijgen, op welke hij na de tekstzet niet kan rekenen). 15. a7a5; 16. Thlel. (Juist op dit ogenblik is de toren van meer nut in het midden, nog te meer daar de ko- ningsaanval heel langzaam 'gaat, dit als gevolg van de door zwart te rechter tijd genomen maatregelen). 16g7g6; 17. g2g4, Pc5e6; 18. Pd4xe6, Rc8xe6; 19. h4—h5! Td8xdlt; 20. Pc3xdl, Pf6e8. (Om te voorkomen dat wit de kwaliteit op e6 offert), 21. Rg5h6, Re7f6; 22. h5xg6, h7xg6; 23. Pdlc3. (Aljechin rekent dit pionoffer tot zijn moeilijkste combina ties, want het was oneindig moeilijk te berekenen dat 't weinige materiaal, dat in de hoofdvariant overbleef, voldoende zou zijn tot verhoging van de druk tot een afdoend slot. En Aljechin moest de partij winnen, want zowel zijn tegen stander als hij hadden 7 uit 8 en dit was de laatste ronde). 23Re6xc4; voor teintverbetering. Geeft frisheid en ge zondheid ^an Uw huid en maakt U knapper. 24. Pc3e4, Dc7e5; 25. g4g5! (De al dus aangevallen raadsheer kan niet weg wegens 26. Pf6t enz.) 25De5—b5; (Dit was blijkbaar de pointe van de voorgaande zet; het stuk wordt tijdelijk gered, maar zwart bezwijkt nu door de zwakte Van g7). 26. Pe4xf6t, Pe8xf6; 27. Dc2c3! Ta8—e8; 28. Tel—cl, Db5—f5t; 29. Kbl—al, Kg8—h7; 30. Dc3xc4 en zwart gaf het op. (Dr. A. A. Aljechin, mijn beste partijen 1924—1937). Problemen voor geoefenden; serie van L. Colier te Maastricht. No. 1674 Zw. 8 st. op 8, 9, 11, 13, 14, 21, 28, 38. Wit 7 st. op 18. 29, 30, 35, 40. 41, 48. No. 1675 Zw. 9 st. op 8, 9, 10, 11, 13, 15, 21, 27, 28. Wit 9 st. op 18, 20, 24, 30, 37/40 48. No. 1676 Zw. 8 st. op 7, 13, 15, 19, 33, 34, 38, 39. Wit 9 st. op 21, 22, 24, 25, 27 ,30, 42, 46, 49. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk half Augustus aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossingen. No. 1650 van D. Kleen te Heemstede. Wit speelt naar 38, 44, 29, 7 en wint. No. 1651 idem. 41, 43, 3, 11, 10, 14 en wint. No. 1652 van L. Colier te Maastricht. 4439, 11, 38, 8, 1, 5 en wint. Aardige doch niet lastige serie, dit maal zonder grote verrassingen. Voor beginners. No. 56 van P. J. Eype te Haarlem. Wit begint en wint; oplossingen van dit probleem en die van het vorige nummer kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Juli a.s. aan bovenge noemd adres. In de vorige rubriek werd bij vergissing vermeld dat de oplossingen van nummer 55 tegelijk met die van 54 ingezonden moesten worden, dit is niet juist. Het moet luiden: 53 en 54 tot 1 Juli en 55 en 56 tot 15 Juli. Oplossingen van de nummers 51 en 52. Nummer 51 van Jan Verhey te Den Haag wordt aldus tot winst gebracht: 22—17, 11x22, 41—37, 42x31, 36x9, 3x14, dit was vrij eenvoudig, maar nu komt 't aar dige slot: 24—20, 14—19, 20—14, 19x10, 2520, 1015, 2014, onverschillig hoe zwart nu speelt, wit wint altijd. Een leuk en leerzaam slot. Nummer 52 van P. J. Eype te Haarlem gaat als volgt: 4742, 37x48, 1914, 48x45, 19x1, 4—9, 50-44, 9—13 (of?), 4440, 45x23, 1x45 en wint. Niet moei- Tijdens de damesderby te Boitsfort heeft zich een ongeluk met dodelijke af loop voorgedaan. Mej. L. Wagenaar uit Den Haag, die „Etoile du Nord" be reed, kwam ten val door het springen van een stijgbeugelriem. Ze stond te vlug op en ki-eeg toen een trap van een paard dat achter haar aankwam. Mej. Wagenaar werd onmiddellijk: naar de geneeskundige post van het raceterrein gebracht, waar zij is over leden. lijk, toch is het opsluiten van de zwarte dam op 45 wel aardig. De Ratelslag. Van de heer F. Raman te Haarlem mochten wij o.m. een aantal fraaie ope- ningsslagzetten ontvangen, waarvan de volgende de naam van ratelslag ontving. Men zet alle stukken eens in aanvang- stelling en spele dan: 3126, 1823, 32-— 12—18, 34—30, 20—24, 39—34, 14—20, 3v25!? een lokzet. Zwart denkt ni» schijfwinst te kunnen behalen en speelt 2430?? maar nu: 25x14, 30x28, 40—34! 9x20, 34x29, 27—21, 16x27, 37—32, 28x37, 41x25, waarna ook het stuk op 34 nog gewonnen wordt. Een prachtige studie- Met eenverschil van drie lengten verloor onze landgenoot Neumeier in de halve finale voor de Diamond Scull® op Henley, van de Amerikaan Kelly Jf' Tijdens de wielerwedstrijden te Brus sel ter gelegenheid van de aankomst det Rondekaravaan, won Schulte een om nium vóór Van Kerckhove, Ollevier, Carrara en Depredomme. Reiff won de 1500 meter hardlopen in 3.51.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4