A. C. de BruijnAansluiting bij Kath. organisaties is een plicht SUKARNO en HATTA Woensdag weer in Djocja terug PRINS BERNHARD EN MONTGOMERY BIJ VLOOTMANOEUVRES Hartelijke ontvangst van de Jantjes in Penzance Manoeuvres uniek in de geschiedenis Overgrote deel der Ned. pers acht optreden N.V.V.-man funest HITTEGOLFTEMPERA TUREN IN GEHEEL W.-EUROPA Waterrantsoenering in Londen Grote drukte op het IJmuidense strand Tot hoofd en hart Britse defensie heeft proef goed doorstaan Grootse huldiging van de Kardinaal Gasinstallatie ontploft te Schoonhoven Het weer. Hoe zal de T.N.I. op bevel Staakt het vuren" reageren? Stranddienst stond paraat Zeven slachtoffers van de vliegramp begraven MAANDAG 4 JULI 1949 73ste JAARGANG No. 24502 Een zweepje en een bezem „Operation Fort" geslaagd GEORGI Dl MI TROF OVERLEDEN „Zuiderkruis" naar ons land 60 JAAR KA.B. TE ENSCHEDE TWEE GEZINNEN DAK LOOS TE DRUNEN Grote boerderij-brand BEVERWIJK WAS IN WIJK AAN ZEE A.N.W.B. houdt jaarvergadering Gunstige toekomst voor de Solex-fiets verwacht Dr. Engels krijgt opdracht kabinet op Curasao te vormen BURfcAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel. 3998 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mHlimeier- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Z.K.H. Prins Bernhard is Zondagochtend per vliegtuig in Penzance gearri veerd, waar hij een bezoek bracht aan de verenigde vloten der Westerse Unie, die in de baai van Penzance voor anker lagen, voordat zij hedenmorgen zee zullen kiezen voor de grote manoeuvres in de Golf van Biscaye, Het vliegtuig van de Prins arriveerde bijna gelijktijdig met het toestel van Veldmaarschalk Mont gomery, de opperbevelhebber van de strijdkrachten der Westerse Unie, boven het vliegveld in de omgeving van Penzance, doch de verkeersdienst van het vliegveld verzocht het toestel van Montgomery, dat eveneens van het vasteland kwam, voorrang te verlenen aan het vliegtuig van de Prins. Prins Bernhard, die de uniform van vice-admiraal droeg begaf zich allereerst aan boord van de Tromp. Hij werd door een Britse erewacht bij de vlootbasis begroet en het vlaggeschip der Britse vloot vuurde 21 saluutschoten af. Montgomery begaf zich 'naar het vliegdekschip Implacable aan boord waar van hij de oefeningen in de Golf van Biscaye zal bijwonen. De Veldmaarschalk, wiens vliegtuig enige tijd boven de voor anker liggende vloot gecirkeld had, verklaarde, dat hij tevoren nooit beseft had, hoe moeilijk het is om een vloot vanuit de lucht te bombarderen. Admiraal Sir Rhoderick McGrigor, opperbevelhebber der Britse Thuisvloot, in gesprek met Nederlandse officieren aan boord van het Nederl. vlaggeschip ,fir. Ms. Tromp". Achter hem (links) Schout-bij-Nacht J. J. Willinge, Zaterdagmiddag lunchte captain Blake, commandant van het Britse onderzeebootmoederschip „Maidstone" aan boord van de „Tromp" als gast van de commandant. Captain Blake is een nakomeling van Admiraal Blake, commandant van de Britse vloot in de eerste Engelse zee-oorlog, de grote tegenstander van Admiraal Tromp. Tijdens de lunch bood Cap tain Blake de commandant van de „Tromp" overste J. M. Logger, een zweepje aan. Admiraal Blake voerde in de top van de mast van zijn schip een zweep om de Hollanders te laten zien „Ik sla jelui van zee af". Ad rem bood overste Logger captain Blake een bezempje aan. Admiraal Tromp voerde namelijk een bezem in de mast: ,,Ik veeg jelui van zee af". Na het eerste bezoek aan 'de Tromp begaf Prins Bernhard zich naar het Britse vlaggeschip, de Implacable, waar hij met Maarschalk Montgomery aanzat aan een diner, dat hun aangeboden werd door de opperbevelhebber der verenigde vloten Admiraal sir Rhode rick Mac Grigor. Later op de avond was de Prins aanwezig op de Tromp, waar Schout bij Nacht Willinge, de Ne derlandse opperbevelhebber een partij gaf ter ere van de Prins. Prins Bernhard overnachtte op het Britse vlaggeschip. Hedenmorgen is hij voor dat de vloot zee koos, weer aan land teruggekeerd. Het vriendelijke badplaatsje Penzance heeft de Jantjes een hartelijk welkom bereid. Overal zijn papieren aangeplakt, waarop met rode letters door de kamer van Koophandel van Penzance de opva renden -welkom worden Seheten. De tekst was zowel in het Engels, Frans als in het Nederlands. Zelfs tweemaal in het Nederlands, omdat men kennelijk de Belgen niet. wilde oveerslaan. De tekst van het Nederlands deed een beetje vreemd aan. Er staat namelijk: „Penzance geeft een warme aankomst aan de Western Union Fleet, maar de bedoeling is zonder twijfel zeer hartelijk. Trouwens, dit is het enige woord, dat voor de ontvangst van de „Jantjes" past De stemming aan boord van de sche pen is voortreffelijk. Iedereen doet zijn best zo goed mogelijk voor de dag te „Operation Foil", de grote manoeuvres der luchtmachten van de Westerse Unie boven Engeland, waaraan ook door Amerikaanse superforten werd deelge nomen, is Zondag geëindigd, nadat in de nacht van Zaterdag op Zondag een geweldig bommenwerperseskader in actie was geweest. Hoge officieren van de Britse lucht macht geloven, dat zij reeds aanzien lijke vorderingen gemaakt hebben wat betreft het probleem van het afslaan van een aanval, ondernomen door straal- bommenwerpers, die op gfote hoogte en bijna zo snel als bet geluid vliegen. Luchtmaarschalk Sir Basil Embry meende, dat de oefening over het alge meen bewezen heeft, Jat de Britse de fensie-organisatie de proef had door staan. „Wij zullen de snelle ontwikke ling bij moeten houden, maar er is geen reden óm alle uitvindingen in de étalage te zetten of er mee te koop lopen voor de hele wereld. Wij zijn echter zeer te vreden In het Borvikka-sanatonum by Mos kou is Zaterdag de Bulgaarse premier Georgi Dimitrof, een der meest beruch te internationale revolutionnaireu, op 67- jarige leeftijd overleden. Zoals oekend Was hij in April van dit jaar naar de Sovjet-Unie gegaan om daar een kuur te ondergaan in verband met een lever- siekte. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt, dat een raad van Russische doktoren de dood van Dimitrof aan „onvoldoende fbnctionncren van de lever" heeft toege schreven. Volgens Radio-Moskou hebben de me dische bevindingen uitgewezen, dat de Bulgaarse premier jarenlang „heeft ge iden aan suikerziekte en aderverkal king." Dimitrof lag Zaterdag in Moskou in ket Vakverenigingsgebouw opgenaard. (Voor bijzonderheden zie men pag. 6). MZondag heeft de wijbisschop van Unster, Mgr. dr. Gleumes, tijdens een Pontifica]e hoogmis in de R.K. kerk te "en het H. Vormsel toegediend aan Uige tientallen parochianen van deze s meente. De katholieken in het gebied jUU Elten, dat bij Nederland is gevoegd, ft°ren nog onder het bisdom Munster. Nederlandse, Britse en Franse matrozen aan wal te Penzance. Zij hadden al dadelijk vriendschap ge sloten met de meisjes van het havenstadje. komen en voor de Nederlandse .jongens is het uiteraard een bijzondere sensatie de reuen van de Britse vloot te zien. Inderdaad is de kruiser „Tromp" tussen al deze grote bodems slechts een on aanzienlijk schip, dat welwillend door iedereen kruiser wordt genoemd, doch dat in vergelijking bijvoorbeeld met de Franse kruisers duidelijk een lichte kruiser blijkt te zijn. De Nederlandse Jannen maken even wel een goede indruk. De schepen zijn schoon en fris in de verf en het keurige Nederlandse uniform laat niet na indruk te maken, in de eerste plaats op hel vrouwelijk deel van de bevolking van Penzance. Van passagieren komt echter maar weinig, want onze Jantjes moeten het met ocharm -«-11 shilling zien te rooien, terwijl de officieren het met 15 shilling moeten doen!! Zaterdag waren er vele recepties op alle schepen. Aan de wal in Penzance werden grote sportwedstrijden gehou den, waarbij vooral de adelborsten van de „Vulkaan" de Nederlandse eer hoog hielden. Bij de zwemwedstrijden sleep ten zij heel wat prijzen in de wacht. De Nederlandse voetballers deden het echter minder goed en kregen dik klop. Zaterdagmorgen is de pers aan boord van het vliegkampschip „Implacable ontvangen door admiraal sir Rhoderick McGrigor. De „Implacable", een schip van 23.000 ton, is tijdens de manoeuvre? het vlaggeschip van .„Commander in Chief" sir Rhoderick KCB DSO Deze gaf een uiteenzetting van de komende manoeuvres met de gezamenlijke vlo ten. Maandagmorgen tussen zeven eu acht uur worden de ankers gelicht en in zes groepen vaart dan de gehele vloot uit. De eerste twee groepen onder com mando van admiraal Croiseurs, waar onder H.M.'s „Tromp", zullen schietoe feningen en bombardementen gaan uit voeren. De overige schepen, in vier groe pen verdeeld, varen uit als een groot convooi. Op hun reis naar het Zuiden zullen de schepen talrijke aanvallen van Franse en Nederlandse onderzeeboten te doorstaan krijgen. Eenmaal in de Golf van Biscaye aangekomen, vallen Britse onderzeeboten en vliegtuigen het con vooi aan, dat dan door vliegtuigen van vliegkampschepen zal worden verdedigd. Deze aanvallen geschieden overdag en des nachts. Dan voegen de kruisers, die schietoefeningen hielden, zich bij het convooi en wordt de steven naar het Noorden gewend. Op de terugreis komt er een herhaling van de aanvallen door onderzeeboten en later door motortorpe doboten en vliegtuigen. Op 7 Juli voegen mijnenvegers zich bij de vloot en wor den oefeningen gehouden in het varen door een mijnenveld. Op 8 Juli komen de schepen op de rede van Weymouth bij Portland aan. Admiraal McGrigor kenschetste de manoeuvres als uniek in de geschiede nis en als noodzakelijk. In het licht van het pact der West-Europese Unie moet samenwerking gewoonte worden. Daar deze oefeningen als zuiver technisch bedoeld zijn, werd een tijd van het jaar gekozen, dat het weer goed is. „Wij willen de wereld laten zien, dat wij willen en kunnen samenwerken", zeide sir Rhoderick. „Wij zijn hier om vrede, niet om oorlog te maken." Zaterdag is de „Zuiderkruis" met 1500 demobiliserenden van de Marine, de Mariniersbrigade, de L.L. en het K.N.I.L. uit Batavia naar ons land vertrokken. Onder de troepen van de K.L. bevonden zich o.a. eenheden van het 15e Regiment Infanterie, „de blijvertjes", die rond 3-2 jaar in Indonesië hebben doorgebracht. De datum van het bezoek van het Koninklijk Paar aan de provincie Noord- Brabant isgewijzigd en thans vastge steld op Dinsdag 6 en Woensdag 7 Sep tember a_s. <s f- v -. A -,v Zondag werd te Enschede het 60-jarig bestaan van de Katholieke Arbeiders Beweging herdacht. Tijdens de open luchtmeeting voerde de voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, het woord. Links van de spreker, de Com missaris der Koningin in de provincie Overijsel, Jhr. J. G. B. M. Ridder v. der Schueren en Mgr. Fr. Beckmann. (Van onze correspondent) Tijdens de feestelijke viering van het zestigjarig bestaan van de Katholieke Arbeidersbeweging in Enschede heeft de Verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, Zondagmiddag het standpunt der K.A.B. toegelicht inzake de aanval van de heer Vermeulen in Genève op het Nederlands Episcopaat. „Een eventuele opheffing van de aan gevochten sancties", merkte de heer De Bruijn op, „zal niet de opheffing van een sanctieloos verbod betekenen, omdat ge lijk nog in de laatste Vastenbrief is ge schied, de bisschoppen opnieuw uitdruk kelijk hebben doen weten, dat het ka tholieke plicht is zich bij katholieke organisaties aan te sluiten. Hij, die dat niet doet en zich anders organiseert, is in verzet tegen de bisschoppen." „Van N.V.V.-zijc^e", aldus de heer De Bruyn, „is de dwaze, onware medede ling aan Vermeulen's aanval toegevoegd, dat de leiders der K.A.B. voortdurend aandrang zouden uitoefenen tot hand having van het verbod. Ieder kan we ten, aldus de heer De Bruijn, dat de kerkelijke overheid onze adviezen niet behoeft bij het bepalen van een stand punt." „Wij geloven ons overigens niet te ver gissen, indien wij zeggen, dat het over grote deel van de Nederlandse pers het optreden van de N.V.V.-man fout en funest acht voor de verhoudingen. „Het Parool", het blad. hetwelk het N.V.V.. naar wij menen te weten, na aan het hart ligt. heeft ondubbelzinnig ver klaard het slechts te betreuren, dat de heer Vermeulen de aangelegenheid aan de orde heeft gesteld in een kwaliteit en op een plaats, waardoor een conflict berekenbaar en onvermijdelijk was. De overwegingen, welke „Het Parool" laat gelden", aldus de heer De Bruijn, .heb ben ook de K.A.B. bij het bepalen van haar standpunt geleid. Om de zaak niet scherper te stellen dan beslist nodig is, zullen wij overwegingen van persoon lijke aard thans buiten beschouwing la ten, al kunnen nog niet uitgewiste her inneringen aan gebeurtenissen, welke gedurende de eerste twee jaren ran de oorlog plaats vonden, o.a. rondom Wou- In geheel West-Europa hefet men Zondag van hittegolf temperaturen kun nen genieten en uit de voornaamste steden hadden uittochten plaats met alle mogelijke vervoersmiddelen van mensen, die buiten de steden nog meer zon en wat minder warmte zochten Zwembaden en ijscoverkopers deden goede zaken. In Casablanca was het met 70 graden koeler dan in Londen. De minimum temperatuur te Parijs was bijna M gra den in de schaduw, terwijl Lissabon waar de hittegolf reeds drie dageD duurt, zich koestert in een tempera tuur van 100 graden in de schaduw Daar slapen de mensen dan ook maar op straat of in tuinen. Uit alle delen van Portugal wordt gemeld, dat ontzaglijke verliezen wor den toegebracht aan gewassen ais aard appelen, mais, druiven en olijven In Engeland begint men verontrust te worden over de aanhoudende droog te. Sinds 13 Juni heeft het er met meer geregend. De waterreservoirs beginnen de bodem te laten zien en het gras ver schroei!» op de weiden. De autoriteiten hebben al gewaar schuwd dat hierdoor wel de melKdis- tributie in gedrang zal komen. De Lon- dense bevolking mag haar tuintjes niet besproeien en het wassen van een auto wordt onder wangedrag gerangschikt. In het graafschap Devon rijden uto's met loudspeakers langs straten en we gen en verkondigen: „geen druppel wa ter mag vermorst worden". Toen een knecht van de grossier J. Sta lenburg te Schoonhoven Zondagavond ten gasinstallatie wilde controleren, die ge bruikt wordt voor het rijpen van oananen, deed zich een hevige ontploffing voor. ken der omwonenden slaagde er in de knecht, de dertigjarige H. Hoenkoop uit Polsbroek, uit de ravage te halen. Hij was aan handen en gelaat deerlijk gewond en is in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Gouda ver voerd. De achtergevel van het gebouw is geheel weggeslagen. De zijwanden zijn zodanig ontzet, dat er naast gelegen woningen ge deeltelijk onbruikbaar werden. Een des kundig onderzoek zal de oorzaak van de explosie moeten uitwijzen. Er worden reeds maatregelen over wogen om het water te rantsoeneren. In Londen is het besproeien van tuinen en sportvelden verboden, behalve op Zondagen en Woensdagen. In sommige plaatsen moet het water per spoor worden aangevoerd. In Suf folk moest water worden gebracht om de bakkers in staat te stellen hun deeg te bereiden. Ook in vele delen van Amerika is het snikheet. Zondag, de eerste van de drie vacantiedagen ter gelegenheid van Independence-day was het ongekend druk op de Wegen van mensen, die de steden ontvluchtten. Men schat dat zich deze drie dagen 33 millioen voertuigen op de wegen be vinden. In het gebed van de stad New York maakt de politie van heticnroef- vliegtuigen en radio-wagens gebruik om het verkeer op gang te houden. Vrijdag tegen de avond brak plotseling een felle brand uit in het achterhuis van de kapitale met riet gedekte boerderij van J. V. Wezel aan de Bosseweg te Dmnen. De brand nam in omvang zo snel toe, dat -in een minimum van tijd de boerderij in de as lag. De inboedel, verscheidene land bouwwerktuigen en het grootste gedeelte van de hooioogst, die bijna binnen was, gingen verloren. Vrij spoedig werd ook de Westelijk gelegen boerderij, eveneens met riet gedekt, van C. V. Drunen door het vuur aangetast. Hier kon enige inboedel worden gered. Inmiddels was de vrijwillige brandweer van Drunen gearriveerd. Deze wist de boerderij ten Oosten van de brand welke ook reeds vlam had gevat, zij het met veel waterschade, te behouden. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. De schade wordt op 70 a 80 mille gescnat. Drie varkens, seen kalf en wat kleinvee kwamen in de vlammen om. Door deze brand werdenvtwee gezinnen dakloos, het ene bestaande uit man, vrouw en acht kin deren en het andere uit man, vrouw en vijf kinderen. I Als gij uw onvolmaaktheid bewust zijt, behoeft, gij u daardoor nog niet vernederd te gevoelen.J Verwachting tot Dinsdagavond: Voor de Westelijke provincies: droog en overwegend zonnig weer. In de ochtend snel stijgende tempe ratuur, maar later op de dag bin nendringen van koelere lucht bij wind van zee. Voor de rest van het land: droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Zon: 4.27—21.02. Maan: 16.06—0.41. denberg's voorname naaste medewer kers, mede haar invloed laten gelden. De K.A.B. zal zich ten aanzien van de kwestie-Genève in haar geheel na der dienen te beraden", aldus de heer De Bruijn. Binnenkort zal een arbeidersdelegatie uit Nederland een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Het N.V.V. heeft doen weten, dat het niet in gezelschap van de K.A.B. zal gaan. Een zelfde hou ding zal, tenminste als mijn inlichtingen juist zijn, aldus spr„ door het N.V.V. worden aangenomen ten opzichte van een officiële uitnodiging om naar En geland te gaan. Het N.V.V. wijst samen gaan met de K.A.B. van de hand. De K.A.B. is weinig gevoelig voor op merkingen, ontleend aan ledencijfers en representatie-argumenten. Beiden heb ben slechts betrekkelijke waarde. Indien per 1 Juli de Katholieke Ambtenaren- organisatie in het centraal yerband der Nederlandse Kath. Vakbeweging wordt opgenomen, dan nadert haar ledental de 310.000. Het ledental van een federatief verbond der samenwerkende C.N.V. en K.A.B. bedraagt dan ongeveer 460.000. Nu de geestelijke doorbraakpoging is mislukt, zo waarschuwde de heer De Bruijn, gelukkig is mislukt, omdat zij tot geestelijke armoede zou hebben ge leid, plaatse men zich niet met andere middelen tegenover de K.A.B. Het ant woord zou in dat geval nu, evenals voor heen, dienen te zijn: wij zijn als het moet bereid en in staat! Aan de vooravond van deze feestdag zijn de overleden pioniers der K.A.B. in een stille maar treffende plechtig heid herdacht. Zondagmorgen is het feest in parochieel verband gevierd, 's Middags toonde heel Twente in een grote verbondenheid Zijn trouw aan de Kardinaal. Een half uur lang trok een stoet van duizenden met praalwagens en muziek langs de kerkvorst. Onvergetelijk is het moment, dat het publiek het politiecordon verbrak en va ders en moeders met hun kinderen naar de Kardinaal snelden. Hoogtepunten van deze K.A.B.-dag waren het pontificaal Lof, dat de Kardinaal 's middags op het Schreurserve celebreerde en de toeken ning van het praedicaat „Koninklijke" aan de Leo-Harmonie. Sukarno, Hatta en de andere re publikeinse prominenten, die thans nog op Banka vertoeven, kunnen zes Juli a.s. naar Djocja terugkeren aldus heeft de Sultan van Djocja in een Zondag aan de republikeinse delegatie verzonden brief medege deeld. In deze brief, zo seint Aneta's corres pondent uit Djocja, nodigt de Sultan alle consul-generaals' en leden van de UNCI uit, om de terugkeer bij te wonen. De correspondent meldt voorts, dat in de stad Djocja, waar thans rust enorde heersen, erebogen worden opgericht en slagzinnen aangebracht, waarin de re publikeinse regering wordt verwel komd in haar hoofdstad. De verbinding van Djocja met de bui tenwereld, per radio of per vliegtuig, is nog niet hersteld. Sedert het vertrek van de Nederlanders, aldus Retuer, is het in de stad rustig gebleven. Op de straten en de pasars, die gisteren door de avondklok nog een verlaten beeld toonden, was heden weer een druk ver keer. De republikeinse militaire leiders, die de guerilla's hebben aangevoerd, keren thans in de stad terug. Een militaire zegsman, die niet wenst te worden genoemd, heeft volgens Reuter verklaard, dat Moh. Rum bij zijn onderhandelingen met de Nederlanders aangaande de overgave van de stad „klaarblijkelijk de kracht van de repu blikeinse strijdgroepen, die de Neder landers overal hebben bevochten, heeft Eindelijk zomer, dus eindelijk drukte aan het strand en dus eindelijk afnemers voor ijs, kersen en limonade. Reeds vroeg in de morgen trokken de eersten naar het zilte nat en hoe hoger het zonnetje steeg en aan betrouwbaarheid won, des te groter werd de stroom van lopers, fietsers en buspassagiers langs de Strand weg. De lange rijen wachtenden voor het Centraal Station in Amsterdam zochten de vrije natuur op en al zal Zandvoort wel de grootste pluk hebben aangetrok ken, ook IJmuiden kreeg hiervan zijn deel. Anderen koppelden aan de reis naar zee een boottocht over het Noord zeekanaal en kwamen per salonboot van de Alkmaar Packet. Op net strand, bijzonder ten Zuiden van de Zuidpier. heerste een gezellig gewriemel van grote en kleine mensen, die na een week van hard werken en na een winter, die maar geen einde scheen te zullen krijgen, in het zilte wa ter op het warme zand nieuwe krachten kwamen opdoen. Tussen deze intens genietende massa zorgde een goedmoedige strandpolitie, puffend in haar uniform, voor verdwaal de kindertjes en hield een wakend oog op al te heldhaftige zwemmers, die zich te ver van het strand waagden. En in een zon-doorstoofde keet was het Rode Kruis op zijn post om bij grote en kleine ongelukjes direct hulp te kunnen bieden. Het was de eerste officiële strand dienst van dit jaar en vijf Rode Kruis mensen hebben van 's morgens half ne gen tot "s avonds half negen zonder enige aanspraak op vergoeding hun vrije tijd opgeofferd om anderen te helpen. In totaal werd 32 maal hulp verleend, waar bij een persoon, die een grote voetver wonding had opgelopen, per taxi naar een dokter moest worden gebracht. En niet alleen, dat de Rode Kruis-mensen voor hun werk niet werden betaald, ook de patiënten behoefden niets te betalen. Politie en Rode Kruis kwamen niet om aan het strand uit te rusten en al zeg gen zij slechts hun plicht gedaan te heb ben, een extra bedankje hebben zij zeker verdiend. Het is nog maar een paar dagen ge leden, dat men te Wijk aan Zee tamelijk sombere gezichten zag. De vboruitzich- ten waren niet fraai, de zomer draalde, vroege gasten zaten te rillen in huis, waagden het niet het strand op te gaan en zodoende is een deel van het seizoen mislukt. Er is echter verandering geko men. Wie gisteren de massale uittocht van Beverwijkers naar Wijk aan Zee meemaakte, wie de honderden fietsers zag gaan en de volle autobussen, die constateerde, dat Wijk aan Zee goede zaken ging maken. Eindelijk doet de zomer wat ze in de ogen van de Wijk aan Zeeërs doen moet en wanneer het zo doorgaat kan veel worden goedge maakt. Is dit dus voor de badplaats een vreugde, aan de andere kant van d i stad naar Heemskerk toe, heeft de zo mer heel andere vooruitzichten gebo den: de tuinders zijn niet optimistisch gestemd. Het is mis met de aardbeien, die op het veld verdrogen. De Ifeerzijdc van de zomer-medaille is dus verre van mooi en bezorgd mag men zich afvragen, hoe de toestand zich verder zal ontwik kelen. onderschat. Wij zouden, als met deze factor rekening was geh uden, veel betere voorwaarden hebben kunnen be dingen". Deze zegsman zeide voorts, dat, als de order tot staken van het vuren zal worden gegeven „onze mannen, als ge disciplineerde soldaten, er aan zullen gehoorzamen". Hij voegde daaraan toe: „Onze leiders dienen er ons echter van te overtuigen, dat wij niet wederom zullen worden aangevallen, zoals zulks in het verleden tweemaal is geschied." In republikeinse kringen werd gezegd, dat generaal Sudirman en Prawirane- gara Sjafrudden spoedig naar Djocja zullen komen» Kolonel Simatupan, plaatsvervangend staf-chef van het republikeinse leger, heeft Zondag echter in een interview met A.N.P. verklaard, dat het moeilijk zal zijn een einde te maken aan de guerilla tegen de Nederlanders. Over de tactiek der gevoerde guerilla- strijd zeide hij: „Wij wisten, dat de Ne derlanders met hun moderne uitrusting de steden konden innemen en dus trok ken wij weg, toen de aanval in Decem ber kwam. Wij concentreerden onze macht in de dorpen, waarin de feitelijke beheersing van de eilanden ligt, omdat Indonesië voor 84 procent een agrarisch gebied is. Het verzet in de dorpen heeft succes afgeworpen en wij zijn sterker dan ooit te voren. Onze speerpunt ligt in de jeugdorganisaties in de dorpen." De republikeinse afvaardiging, be staande uit Leimena, Natsir en Halim. vertrok vanochtend met een lijmoestel van de KLM uit Batavia naar Padang vanwaar zij heden nog zouden doorrei zen naar Bukittinggi, waar zij zouden wachten tot het contact met Sjafrudin Prawiranegara is tot stand gekomen. „Een verontrustende factor in de Indo nesische situatie is, dat de Indonesiërs er nog niet voldoende op voorbereid zijn zichzelf te regeren", schrijft de New York Herald Tribune Zaterdag in een hoofdartikel. In de komende decennia zullen zij het er povertjes afbrengen tenzij hun finale over eenkomst met de Nederlanders van een dus danig vriendschappelijk karakter is, dat vele Nederlandse adviseurs in Indonesië in gezet en de plantages en industrieën weer door Nederlanders geleid kunnen worden", aldus dit blad. Onder grote belangstelling zijn Zaterdag middag de uit Zaandam afkomstige slacht offers van de ..Roermond' de heer en mevr. S. K. van 't HofDijkstra op de al gemene begraafplaats aldaar ter aarde be steld. De aula was te klein om alle be langstellenden, onder wie vertegenwoor digers van de K.L.M. en de Handelsver eniging Amsterdam te bevatten, toen de twee kisten, bedolven onder een schat van bloemen werden binnengedragen. De heer H J. de Groot sprak namens de familie Van 't Hof en in het bijzonder namens de moeder van de heer Van 't Hof. die by haar dochter in Amerika vertoeft. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage is Zaterdagmiddag ar. ir. E. G. C. Idenburg ter aarde besteld. Hij was verbonden aan de afdeling per soneelszaken van de K.L.M. Tevoren was er in de rouwkamer een rouwdienst gehouden, geleid door ds. T. P. van der Waal. Hier was o.m. aanwezig de onder directeur van de K.L.M., de heer S. van den Bent. Hierna geschiedde de teraardebestelling van de vlieger der tweede klasse Tuyt. Dit jongste lid van de omgekomen ..Roer mond"-bemanning werd door vele familiele den en vrienden naar zijn laatste rustplaats geleid. Namens de collega s was de ehef vliegdienst. de heer A. Viruly. met een de putatie van Schiphol aanwezig en de heer Geerlings Schuurmans namens dr. A. Ples- «jnan. In de rouwkapel sprak d'e heer Vi ruly een afscheidsrede. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen te Den Haag zijn mevrouw N. Esser Schiebel en haar twee kinderen, Robert (dertien jaar) en Irene (elf jaar) begra ven. Vele familieleden en vrienden hadden zich op de begraafplaats verzameld. De K.L.M. was vertegenwoordigd door de heer J. van Son namens de directie en de heer W. van Alphen namens het directoraat ver voer. (Van onze Haagse redactie) De algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N, W.B., die Zaterdagmorgen in het Pa1 ace- Hotel te Scheveningen gehouden werd. be gon met een herdenking van Edo Bergsma, cud-voorzitter van de bond, onder wiens leiding opeenvolgende besturen een toeris tenbond opbouwden, die in menig opzicht enig is in Europa. De heer P. F. Zimmerman, voorzitter van de A.N.W.B., deelde mede, dat de exploi tatie dit-jaar weer een overschot opleverde. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental steeds meer stijgt; in het begin van dit jaar bedroeg het ruim 230.000. De Solex-fiets denkt men een gunstige toekomst toe, daar het aantal van hen, die van het trappen afwillen zijn, ongetwyiela zal groeien. Of die toekomst op de weg of op het rijwielpad zal komen, te liggen, zal bepaald moeten worden door de nieuwe Verkeerswet, die einde van dit jaai waarschijnlijk in November in werking zal treden. Veel zal hierbij afhangen van de maximum-snelheid van dit nieuwe ver voermiddel; 20 km. per uur acht men in A.N.W.B.-kringen wel een uiterste voor de rijwielpaden. De overheid overweegt om enkele voor schriften voor de Solex te verzachten of te doen vervallen. Een interessante causerie van ir. J. Aan- genendt, die onlangs een bezoek bracht aan de Ver. Staten, teneinde een duidelijker in zicht te verkrijgen in de Amerikaanse re search-methoden voor de analysering van het verkeer, besloot deze jaarvergadering. De gouverneur van Curacao heeft aan dr. Christiaan Engels verzocht, een kabinet te vormen dat steunt op de meerderheid in de Staten. Dr. Engels, die de opdracht in beraad hield, heeft reeds overleg gepleegd met de Natio nale Volkspartij, de Katholieke Volks partij en de Democratische partij eo zou zich Zaterdagavond naar Aruba begeven voor een bespreking met de Arubaanse Volkspartij en de UNA; Dr. Engels, die een vooraanstaande figuur is in het culturele leven op Curacao, werd in 1909 te Rotterdam geboren. Hij is arts en niet in een bepaalde po litieke richting georiënteerd. Amsterdam doet Pierre Monteux uitgeleideZaterdagavond heeft de Nederlandse Opera, door de Ween- se Staatsopera uit haar gebouw „verdreven", een officieuze open luchtvoorst elling ten beste gegeven. Zij heeft Pierre Monteur, die die dag per K.L.M. naar New York ver trok, op de Leidsekade in Amster dam een deel uit „Carmen" en daar na „He is a jolly good fellow" toege zongen. Dirigent was daarbij Nico Hogendonk, de orkestbode, die zich reeds jarenlang een goede vriend van Pierre M onteux mag noemen. Mevrouw Monteux bedankte hem met een hartelijke zoen. Pierre Monteux beloofde, dat hij een vol gende maal de repetities op de Leidsekade zou houden, hetgeen allemaal een luid gejuich veroor zaakte. Met een handdruk voor alle mannelijke en een zoen voor alle vrouwelijke koor- en orkestleden, nam Pierre Monteuz tenslotte af scheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1