SOCIALISTEN EN LIBERALEN WEIGEREN HUN MEDEWERKING AAN PAUL VAN ZEELAND DE WERELD ROND Onderdrukking en verzet in Nederland EEN PLAN VOOR HET TOEKOMSTIGE RUSLAND Het eerste deel gereed Het Godsbewijs van de abt HET GEZEGEND GESLACHT GODS ONDERGRONDSE (IV) Homogeen katholiek kabinet mogelijk? Sigarenindustrie krijgt meer vrijheid Nederland in oorlogstijd MGR. COBBEN viert zilveren priesterfeest te Sittard MAANDAG 4 JULI 1949 PAGINA 3 De Schrijver bezoekt Koning Leopold III McCLOY IN BERLIJN Amerikaanse politiek blijft ongewijzigd OOK WEER PASSAGIERS- VERKEER MET BERLIJN Glienicker-brug „in reparatie" Keten SIBAJAH WEER TERUG IN ROTTERDAM Met o.a. zestig ex-politieke delinquenten uit N.-Guinea Standbeeld voor uitvinder van het haringkaken Roman door G. ASTER O.f.m. Cap. Veldmuizenplaag ITelefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Zondagavond. Zoals in welingelichte politieke kringen verwacht werd, hebben niet alleen de socialisten, maar ook de li beralen afwijzend geantwoord op de voorstellen van Van Zeeland om een kabinet te vormen samen met de C.V.P., dat het oplossen van de ko ningskwestie als eerste en voomaam- ate programmapunt zou beschouwen. Het lag min of meer voor de hand, Want wel zouden de katholieken in de verenigde vergadering van Kamer en Senaat de absolute meerderheid heb ben, die nodig is om de wet af te schaf fen van Juli 1945, die de onmogelijk heid vaststelt voor de koning om te regeren, maar dit zou er op neerko men, dat een partij, die 3% pet. van de stemmen behaald heeft, haar wil P'Plegt aan de rest. Het zou formeel niet m strijd zijn met de Grondwet, maar het blijft zonderling. Dit wordt door de andere partijen ook niet geaccep teerd en zij weigeren dus toe te treden tot een kabinet waarin de "C.V.P. alles te zeggen zou hebben dat on- John McCloy, die onlangs benoemd verd tot Amerikaanse Hoge Commissa ris voor Duitsland, heeft Zaterdag bij rijn aankomst te Berlijn verklaard, dat de Amerikaanse politiek in Duitsland °ogewijzigd zou blijven. -De V. S. zouden zich „zeker niet" uit ■Berlijn terugtrekken. v De V. S. waren van plan de ontwikke- kng van een vredelievend, vrij en wei- Varend Duitsland als integrerend deel yan Europa te bevorderen. Op een des betreffende vraag antwoordde McCloy, ?at wanneer de tijd gekomen was voor buitenlandse investeringen in de West- Buitse industrie, deze van groot nut voor de Duitse industrie zouden zijn. Hij wei gerde vragen over de kartellisatie en °htrnanteling te beantwoorden, omdat hij ••geen tijd had hier uitvoerig op in te gaan." McCloy zal als militair gouverneur hmgeren totdat de geallieerde hoge com missie is opgericht na de vorming van de West-Duitse federale regering. Dan 2al hij de functie van Hoge Commissaris °P zich nemen. De eerste passagierstrein sinds het begin van de Berlijnse spoorwegstaking is Zondag uit de Britse sector van Ber lijn naar Keulen vertrokken. Het trein verkeer te Berlijn is thans bijna weer dorinaal, daar het goederenvervoer veeds Zaterdag was hervat. De Sovjets hebben echter de posttrein uit West- Bhitsland opnieuw naar de Russische sector van Berlijn doen lopen. -.Hoge functionarissen van de Oost- uWtse spoorwegen hebben Reuter mee gedeeld, dat er nog enige verkeersmoei- hjkheden zijn, omdat verschillende func- horiarissen nog niet naar het hoofdbu reau van de spoorwegen, dat in de Ame- rikaanse sector staat, zijn teruggekeerd. De Glienicker-brug, waarover een der °ornaamste wegen tussen West-Berlijn e.h de Sovjet-zone loopt, is Zondag we- gefts „technische moeilijkheden en Noodzakelijke reparatiewerkzaamheden" hoor de Sovjets voor alle voetgangers- ®n rijverkeer gesloten. Een Sovjet-sol- haat en tien Oost-Duitse politiemannen houden er de wacht. De Oostenrijkse socialisten eisen, dat th'ins von Starhemberg, minister van Buitenlandse Zaken in de regering Dol- tüss, uit Buenos Aires naar Oostenrijk aal worden teruggezonden om daar we gens hoogverraad terecht te staan. De beschuldigingen zijn gebaseerd op Von gtarhemberg's boek „Tussen Hitier en hlussolini", dat tijdens de oorlog in Lon- hen is uitgegeven. De eerste minister van Australië, Chif- heeft in een radiorede verklaard, h®t het economisch leven van het land algehele ontwrichting nadert als ge- van de mijnstaking, die reeds een oek aan de gang is. Bijna een half millioen arbeiders zijn ,°nder werk gekomen door de staking pah 23.000 mijnwerkers, die hogere lonen tp betere arbeidsvoorwaarden wensen. J*. kon geen slechter tijdstip voor de ctie zijn gekozen, aldus de premier. „Mevrouw Soen Jat Sen, de weduwe „ph de stichter der Chinese republiek, jh zuster van mevrouw Tsjang Kal Sjek, i ®8ft een communiqué uitgegeven, waar- k' Zij de communisten geluk wenst met „PP overwinning, zo heeft de commu- r s?>sche radio medegedeeld. Volgens de gjhio heeft mevrouw Soen gisteren in Jarighai een communistische vergade rs bijgewoond. i Nationalistische bommenwerpers heb- lVpu Sjanghai Zondag driemaal aange- si j n, kennelijk met het doel om de -, ad van de buitenwereld af te sluiten Pr vernieling van het radiostation. Er Cq ongeveer 20 bommen geworpen. w1 station werd echter niet noemens- ardig beschadigd. a ten wolk van sprinkhanen is op de „."lerikaanse staten Oregon en Califor- J.® neergestreken. De dichte insecten- 6= sa is verspreid over een front van js k.m. en over een lengte van 120 k.m. ep®?e geweldige wolk verplaatst zich met jjN donderend lawaai, te vergelijken ^at van een goederentrein, die over N metalen brug rijdt. j Ben Romeins gerechtshof heeft Zater- de 25-jarige Siciliaanse student An- °m0 Pallante veroordeeld tot 13 jaar „N 8 maanden gevangenisstraf wegens moordaanslag, die hij op 14 Juli 1943 lo;jft gepleegd op de communistische Mer Palmiro Togliatti. - De Amerikaanse democratische afge- „j^rdigde Robert Sikes heeft het Con- rij ss medegedeeld dat de met scheikun- v:ge onderzoekingen belaste afdeling niet hct Amerikaanse leger „er mogelijk Ve- Ver vandaan is een gas te kunnen tiiriSardigen, dat de eigenschap heeft J de lijk de wil tot vechten te verlam- OoV1doch dat geen blijvend letsel ver- l6p^aakt." Sikes verklaarde verder dat ^cn dergelijk wapen, mits het geheim grm afdoende wordt bewaard, van veel dan J Waarde zou kunnen blijken te zijn de atoombom." der leiding zou staan van Van Zeeland. De enige mogelijkheid, die de forma teur overblijft, is thans de vorming van een homogeen katholieke regering. Deze zou in de verenigde vergadering haar wil kunnen doordrijven. Het valt echter te betwijfelen of na de onom wonden weigering van de andere par tijen Van Zeeland zover zal durven gaan. Het is in dit verband van belang te vermelden, dat de voorzitter van de C.V.P., staatsminister De Schrqver. Zaterdagmiddag onmiddelijk naar Zwitserland vertrokken is om aan Ko ning Leopold verslag uit te brengen over de situatie. Want het kan niemand ontgaan, dat het forceren van de kwestie ook al behoeft men bij de dreigementen, die door de socialisten worden geuit, niet onmiddellijk aan re volutie te denken toch buitenge woon ernstige binnenlandse politieke complicaties zou meebrengen. Het is de vraag of de C. V. P. de perspectieven van een consequente actie gunstig genoeg acht, om het avon tuur, want dat blijft het, hoe men ook tegenover de zaak staat, te riskeren. Maar het is in elk geval duidelijk, dat tegenover de persoon van de Koning, mede in verband ook met de gevoerde verkiezingscampagne, de toestand openhartig en nauwgezet besproken diende te worden. Het is derhalve zeer goed mogelijk, dat Van Zeeland het normale spel speelt zonder tot het uiterste te gaan. In dat geval zal hij een katholieke regering vormen, die eerst voor de Kamer komt en niet voor de verenig de vergadering. In de Kamer hebben de katholieken geen meerderheid en de andere partijen kunnen het Kabi net dus eenvoudig laten vallen. Van Zeeland is dan niet geslaagd en de Prins Regent zal naar een andere for mateur moeten omzien, waarschijnlijk een liberaal. Wanneer ook dit mis lukt, een socialist. Men kan echter vooruit voorspellen, dat al deze pogin gen tot mislukken gedoemd zijn, om- dat geen enkele partij buiten de C.V.P., die in de Senaat de absolute meerder heid heeft, slagen kan. Het einde zal vermoedelijk dan ook zij", dat men na de ronde gedaan te hebben, weer opnieuw bij een katholieke formateur terechtkomt. Deze heeft dan van de ervaringen van Van Zeeland kunnen profiteren, hetgeen betekent, dat de koningskwestie op een andere manier gesteld moet worden. Maar zover is het nog niet en wij ont houden ons liever van voorspellingen omtrent deze zeer ingewikkelde rege ringscrisis. Naar Reuter meldt is staatsminis ter De Schrijver Zondagavond, na een bezoek van 24 uur aan Koning Leopold in Zwitserland te hebben gebracht, te Brussel teruggekeerd. Hij wilde voorlopig geen mededeling over zijn bezoek aan Pregny doen, be halve dat hij met de koning onder vier ogen heeft gesproken. Met meer dan 650 burgerpassagiers en 300 militairen aan boord, voornamelijk mariniers en K.N.LL.-mannen met ge zinnen, is het hulppassagiersschip „Si- ba jak" van de Kon. Rotterd. Lloyd Zondagmorgen te Rotterdam aangeko men. Onder de burger-passagiers bevon den zich zestig ex-politieke delinquen ten, z.g. lichte gevallen, die twee jaar geleden vrijwillig naar Biak en Hollan- dia op Nieuw-Guinea waren gegaan, om daar in grote legerdumps te werken. 1 Maart 1948 heeft zich op Biak nog een z.g. oproer voorgedaan, die onder leiding stond van een Sukarnistisch Am- bonneees. Het doel was geweest de vol gende dag een aanslag te plegen op de mailboot, omdat men geld aan boord vermoedde. Van militaire zijde zijn toen de politieke deliquenten van wapens doorzien, alleen om bij een eventuele aanval het kamp te kunnen verdedigen. De enige weken geleden verspreide ge ruchten over onlusten, die zich op deze reis van de „Sibajak" zouden hebben voorgedaan, werden zowel door de hogere scheepsleiding als door de ex- politieke delinquenten zelf sterk ge kleurd en overdreven geacht. Een deel van de passagiers had er bezwaar tegen gehad met deze ex-N.S.B.-ers te dansen of te bridgen. De gezagvoerder van het schip, Kapitein Schnetler, heeft toen eens met de leider van de groep van zestig gepraat. Het 'resultaat was, dat de groep zich wat meer op de achter grond heeft gehouden. „U moet niet vergeten", zeide de kapitein, „dat er onder de passagiers zijn, wier broer b.v. door de Duitsers is doodgeschoten. Der gelijke wonden helen niet zo vlug." Behalve 77 verpleegsters bevonden zich onder de burger-passagiers o.a.: de heer J. L. den Breems, directeur van het ge vangeniswezen in Indonesië, jhr. pater E. R. D. Elias, juridisch consul en pater A. A. M. van den Ende. Willem Beukelszoon van Biervliet, die in ieder geschiedenisboekje als de uitvinder van het haringkaken opgete kend staat, krijgt naar alle waarschijn lijkheid een standbeeld of monument te zij ne.r nagedachtenis. De man, die reeds in de veertiende eeuw de grondslag legde voor een •bloeiende haringvisserij, krijgt daarmee eindelijk de eer, die hem toekomt. Wil lem Beuktlszoon droeg in hoge mate bij tot de opkomst en bloei van Biervliet daarmee van alle vissersplaatsen van Nederland. Ook andere landen hebben van zijn conserveringsmethode danig geprofiteerd. De gemeenteraad van Biervliet be sloot onlangs in principe tot het op richten van een monument of stand- 28. De volgende dagen verliepen rustig voor Eric en Halsa. Zij hadden hun intrek in het paleis genomen ais gasten van de oude koning der Ozmecs, en waren nu gekleed op een wijze die bij hun hoge staat paste. Tussen de vorst en Eric ontstond een hechte vriendschap, zoals die alleen mogelijk is tussen twee mannen, die elkander volkomen waarderen. Zonder omwegen had Eric hem zijn ware identiteit verteld, en urenlang kon de vorst luisteren wanneer Eric hem vertelde van zijn vroegere avonturen. Doch toen de jonge Norenkoning, vergezeld van Halsa, op een ochtend weer zijn opwachting bij hem maakte vbnd hij hem somberder dan gewoonlijk. „Ik moet u waarschuwen voor degenen, die zich „dienaren van de Zon" noemen" zei hij. „Er broeit iets. Ik weet niet van welke kant het gevaar zal komen, doch ge doet er goed aan waakzaam te zijn. Voor geweld behoeft ge niet direct te vrezen, omdat ze dan het volk tegen zich zouden vindendat u zeer is toegedaan. Maar verderHij haalde de schouders op. „Alles is mogelijk Om de oude man, die door een vreemde neerslachtigheid gekweld scheen, enigszins op te beuren, begon Eric hem nogmaals van zijn avonturen te vertellen .En ditmaal sprak hij over de aanleiding van zijn tocht naar het rijk der Ozmecsover zijn belofte aan Lauri, de tovenaar, en zijn verplichtingen met een scheepslading goud terug te keren. Afwezig luisterde de koning toe, terwijl zijn blik van tijd tot tijd naar het balkon dwaalde, dat voor het vertrek was aangebracht. Eerst tegen het eind van Eric's verhaal schonk hij hem zijn volle aandacht en keek hem een tijdlar*g peinzend aan. „Goudzei hij nadenkend. „Ach, ge kunt er zoveel van krijgen als ge zelf wilt. Indien ge mij slechts helpt de macht der verdorven dienaren van de Zon te breken, zal ik u met genoegen een scheepslading goud (ffStaan Hij kon niet verder gaan. Op dat ogenblik rees uit de straat voor het paleis een verward geschreeuw op, vermengd met kreten van smart en pijn. De heerser der Ozmecs spreidde met eefi wanhopig gebaar zijn armen. Zijn toch al gerimpeld gezicht scheen plotseling jaren ouder. „Ik wist hetmompelde hij gesmoord. ,Jk wist het. O, mijn arm volk Verschillende beperkende bepalingen voor de sigarenfabrikanten zijn in de laatste weken opgeheven. Mochten de Nederlandse fabrikanten, zij het nog ge bonden aan een quotum, hun Braziel- tabakken voor 1950 reeds zelf inkopen en de exportfabrikanten het Sumatra- dekblad reeds zelf kiezen, thans heeft de overheid ook de aankoop van Java-ta- bakken ten behoeve van de industrie ten dele vrijgegeven. De regeling, die bin nen enkele dagen zijn beslag zal krij gen, geldt voor 1949 en is gebaseerd op de verwachting, dat nog dit jaar 39.000 pakken Java-tabak aan de markt zullen komen. De collectieve aankoop van tabak door de Vakgroep Sigarenindustrie is hierdoor geëindigd, ofschoon de fabrikanten' nog wel de verplichting hebben de tabak, die de vakgroep heeft ingekocht en in voorraad heeft, af te nemen. In dit ver band gaat er veel belangstelling uit. naar de Java-inschrijving, die Vrijdag 8 Juli a.s. te Amsterdam in Frascati wordt ge houden en naar de inschrijving op Vrij dag 15 Juli te Rotterdam in de Beurs van Koophandel. beeld over te gaan. De financiering hiervan zou mede, door de gezamenlijke haringvissers moeten geschieden. In deze kringen heeft men grote sympa thie voor dit plan, zodat de kans groot is, dat de haringkaker in steen vereeu wigd zal worden. Bijna zes eeuwen na zijn dood. Van Loghum Slaterus te Arnhem en Meulenhoff te Amsterdam hebben het eerste deel van hun grote uit gave „Onderdrukking en verzet" in de handel gebracht. Het is een boekdeel van formaat geworden, dat in 700 blad zijden de lotgevallen van het Nederland se volk vertelt, in de droevige histo rische jaren 19401945 en dat door nog drie delen zal gevolgd worden. Wie kennis gemaakt heeft met de losse afleveringen, tot dusver verschenen, kent de aard van dit werk dat door de uit gevers terecht een document voor tijd genoot en nageslacht wordt genoemd, waarin de Nederlandse natie in niet min der dan 2800 pagina's met 1000 foto's wordt ingelicht over de jaren van ver volging, rechtsverkrachting, heel en half verraad, lafheid en collaboratie, moedig verzet en heroïeke plichtsvervulling. Al heeft de fatsoenlijke Nederlander in het algemeen op een of andere wijze zijn kleine of grote bijdrage moeten leveren in het verzet, het lichamelijk of morele lijden onder een mateloze terreur, geen van de overlevenden kan zich een juist denkbeeld vormen van het totaal der verschrikkingen, de onmetelijkheid van het kwaad, dat weliswaar om Jan Campert te citeren „schriklijk is ondergegaan", doch dat nieuw kwaad heeft voortge bracht en oud zeer heeft bestendigd. Daarom is het voor allen heilzaam dit boek van onderdrukking en verzet te lezen. Voor allen: voor hen die deel namen aan de strijd, voor hen die af zijdig bleven, voor hen die hun eigen voordeel zochten, voor hen die mis deden en dit erkennen, voor hen die terecht of ten onrechte menen, dat zij slachtoffer zijn geworden van misken ning, wraak of dwaling. „Onderdrukking en verzet" is in e®n~ voudige trant geschreven omdat het be- stemd is voor een zo groot mogelijk -aantal lezers, voor het gehele volk. Want hier staat de meest bewogen periode van 0,\z.e geschiedenis geschreven met duizenden de tails die wij vergeten waren of slecht ken den en die hier weer angstige of verheven I werkelijkheid worden. Daar zitten b.i pagina 11 het driemanschap Falkenhai ■v. op, Falkenhausen- Seyss Inquart-Christiansen in al hun Duitse arrogantie op 29 Mei 1940 in de Ridderzaal ter installatie van het burgerlijk bestuur over Nederland. Achter hen in de schaduw de bedrukte Nederlandse autoriteiten en in het midden van de zaal een krijgshaftig filmoperateur die de trieste plechtigheid op het cellu loid fixeert om onze schande voor de Volksgenossen tot een festijn te maken. En 't drama krijgt weer leven en betekenis. Dan komen de leugens van de Oostenrijkse verrader Seyss aan de orde en de dappere bedreigingen van Christiansen, de droeve ijver van Mussert en de zijnen, de eerste doodvonnissen, snorkend en triomfantelijk aangekondigd, de eerste maatregelen tegen de Joden, voorspel van de onmen selijkste slachtingen die de tragische ge- geschiedenis van het mensdom heeft ge kend, de eerste stakingen, het groeiend verzet in een „lj dele" ondergrondse strijd en door duizend smarten heen de bevrij ding van het Zuiden en het Oosten, de hongerwinter van de vesting Holland, de oplevende hoop, telkens gevolgd door de primerende tegenslagen en de eindelijke overwinning, door de thuiskomst van de Koningin glorieus bevestigd. Ook het voorspel tot de tweede we reldoorlog wordt in de vertogen be trokken (Wilson, Clemenceau, Wilhelm, Kuyper, Colijn, Lloyd George, Cort v. d. Linden, Troelstra, Aalberse, Ruys de Beerenbrouck, Wijnkoop, Goseling) incluis de anonieme dreigementen met toekomstige concentratiekampen voor anti-nazi's, incluis de massa-vlucht van Joden en andere bedreigden uit de nazi-landen. Er zijn verder krijgskun dige beschouwingen over de oorlogs dagen van 1940, juridische interpreta ties van de juridische leugen, die Seyss op het volk liet neerfladderen, psycho logische beschouwingen over de Duitse methoden, beeldende beschrijvingen van de razzia's, de stakingen, de helse gruwelkampen in Duitsland, Polen en ons eigen vaderland en een beheerst maar schrikkelijk beeld van de ramp van Putten. Dit zijn dan enkele van de vele thema's in „Onderdrukking en verzet", behandeld door niet minder dan een paar dozijn medewerkers, die hun ar beid hebben verricht onder de redac tionele leiding van mr. J. J. v. Bolhuys. dr. C. D. J. Brandt, H. M. van Rand wijk en prof. mr. B. C. Slotemaker met hun secretarissen D. W. Dettipeyer en dr. W. J. Schuyt Dbg. Razzia tijdens de voetbalwedstrijd p. 5. V.Longa te Eindhoven (1944). TTet Kode Leger was verbeten anti-communistisch. Zelfs de domste ouitenlan- f~1 ders hadden dat gemerkt. Maar het is nooit genoeg te weten wat iemand haat, je moet ook weten wat hij liefheeft. Het belangrijkste aspect van het anti-communistische verzet is het positieve doel van deze verzetsbeweging. De leiders, die de ondergrondse beweging bezielen of levend houden, zijn niet de Trotskyisten of de Sociaal-Democraten, de kapitalisten of de volgelingen van de Tsaar. Zij zijn godsdienstige mensen en zij willen een Christelijke sociale gemeen schap stichten. Ik ben niet de enige die heeft opgemerkt dat het geloof nu het Russische hart bezieling geeft. Een Lets kolonel, die ik ken, was in de oorlog van 1940 door de Russen krijgsgevangen gemaakt. Hij werd door een Russisch officier onder bedrei ging met een revolver terzijde genomen en de Rus-zei: „We schieten onze gevan genen dood aan dit front." sen voor dit geloof zouden willen ster ven tot ik het zelf gezien heb. O dank u pater. U hebt mijn geloof versterkt. Nu kan ook ik voor Christus sterven. U hebt me getoond hoe". Want als de vloedgolf uiteindelijk los breekt en er breekt eindelijk een gods dienstige stroom door die voor bijna dertig jaar afgedamd was, dan kan er een maalstroom van emotie ontstaan. De Russen zijn een hartstochtelijk volk. Hun godsdienst is geen lauwe affaire van Zondagsdiensten en door de weekse vergetelheid. Als ze eenmaal besloten hebben risico's te nemen voor hun gods dienst, dan kunnen ze dwaas roekeloos zijn in de gevaren die ze lopen. Maar er is een ander aspect van de verzetsbeweging. Het geloof van deze mensen heeft zeer practische vruchten gedragen. Ik hoorde dat pas toen de oor log ten einde liep. Wij hoorden uit het Westen van de geweldige overwinningen van de Ameri kaanse en Britse legers die de Duitsers uit Frankrijk verdreven. De Luftwaffe was vernietigd. De vliegende bommen die op Engeland neervielen kwamen te laat om van invloed te zijn pp, de uit eindelijke zege. Aan ons eigen front werden grote legereenheden naar Rus land vervoerd om naar Mandsjoerije doorgezonden te worden waar nog een oorlog moest worden gewonnen. De soldaten spraken nu openlijk over de komende „tocht naar Moskou". Behalve onder de vólbloed communis ten werd nu algemeen aangenomen dat de Amerikaanse en Britse legers de Rus sische grenzen zouden oversteken en Rusland zouden binnentrekken om het communistisch bewind te vernietigen. „Churchill en Roosevelt weten dat Stalin moet verdwijnen", verzekerden de Russen elkaar. „Je zult zien dat zo gauw Hitler is opgeruimd onze tijd komt". De meeste soldaten rekenden slechts op een bevrijding. Zij hoopten hun land te zien bevrijd van een schrik bewind dat zoveel ellende en lijden had veroorzaakt. Ze vroegen zich niet ernstig af wat voor regering het Politburo zou vervangen als de com munisten door de geallieerden zou den zijn overmeesterd. Maar soms belandden wij in onze gesprek ken aan de kampvuren in de verre toekomst, in de dagen waarin Rusland weer zijn eigen souvereine regering zou hebben nadat de Britse en Amerikaanse legers zich zouden „Goed", zei mijn vriend. „Schiet me maar dood. Ik zal je doelwit ontbloten zodat je makkelijker richten kunt." Hij maakte zijn zware met bont af gezette jas los, deed zijn overhemd weg en ging met ontblote borst op korte afstand van de Rode officier staan. Hij wachtte Er werd geen schot gelost. „Waarom schiet je niet?" vroeg hij hem verbaasd. „Daar kan ik niet op schieten", zei de kapitein. Hij wees op het kruis dat om de hals van de kolonel hing en dat te voorschijn was gekomen toen deze zijn overhemd opende. „Loop weg. Ik zal me omdraaien. Loop weg en God zegen je." Ik sprak ook met andere mannen die dergelijke ervaringen met het Rode Leger hadden gehad in steden waar ik nooit was geweest. Een Pools meisje had van een Russische luitenant het verzoek ontvangen om religieuze afbeeldingen voor hem te zoeken. Hij wilde er met een diamanten ring voor betalen. Een non in Hongarije kreeg van een Rode kolonel extra rantsoenen aangeboden op voorwaarde dat ze hem een Russisch gebedenboek zou bezorgen. Ik bracht eens een bezoek aan een ab dij in Oost Hongarije waar onze Rode Leger-divisies vlakbij gelegerd waren. De abt keek naar mijn uniform en zei: „U bent partisaan. Bent u ook commu nist?" „Nee, pater," zei ik „ik ben katho liek". „Ik begin te geloven, dat men soms allebei tegelijk is", zei hij. Luister maar eens naar wat hier eergisteren gebeurd is." Er was een kapitein van het Rode Leger bij hem gekomen die hem vroeg of hij hem alleen kon spreken. Het was een nog heel jongeman, erg arro gant en zeer bewust van zijn rol van veroveraar. Toen hij in een kleine spreekkamer was gelaten en de deur was gesloten knikte hij in de rich ting van het kruisbeeld dat aan de muur hing. „U weet dat dat ding een leugen is", zei hij tegen de abt. „Het is een tovervoorwerp dat door jullie pries ters wordt gebruikt om de arme men sen in de maling te nemen en om het voor de rijken gemakkelijker te ma ken de armen onwetend te laten. Kom nou. We zijn alleen. Geef me maar toe dat u nooit geloofde dat Je zus Christus God was." De abt glimlachte. „Maar natuurlijk jonge man, natuurlijk geloof ik het. Het is waar". „U hoeft mij niet voor de gek te hou den", zei de kapitein. „Dit is ernstig be doeld. Lach niet om me". Hij trok zijn revolver en hield haar de abt voor. „Als u niet toegeeft dat het een leu gen is zal ik schieten". „Ik kan dat niet toegeven, want het is niet waar. Onze Heer is waarlijk God", zei de abt. De kapitein gooide zijn revolver op de grond en omarmde de gewijde man. Er sprongen tranen in zijn ogen. „Het is waar!" riep hq uit. „Het is waar! Ik geloof dat ook, maar ik kon er maar niet van overtuigd raken dat men- hebben teruggetrokken. Wat voor regering zou Rusland kiezen als Stalins dictatuur zou zijn geëindigd? Vassily was een jonge majoor die sociolo gie had gestudeerd aan de universiteit van Leningrad. Eens op een winterse middag, terwijl we met zijn vieren op een legerauto zaten te wachten die ons 's ochtends al op gehaald zou hebben, zei Vassily tegen mij: „Bent u een kapitalist?" Ik lachte. „Nee", zei ik, „ik ben geen kapitalist, ka meraad. Ik heb in kapitalistische landen ge woond en ik weet hoeveel kwaad en on rechtvaardigheid het stelsel met zich mee brengt. Ik weet dat net zo goed als de communisten". „Dat is goed", zei hij, „want we willen geen kapitalisme in Rusland. En weldra zal de tijd komen waarop we dit aan onze be vrijders uit Londen en Washington zullen moeten duidelijk maken. Misschien kunnen ze dat moeilijk begrijpen". Een jong luitenant kwam tussen beiden. „Waarom zouden we ons daar nu druk over maken?" vroeg hij. „Kapitalisme is in ieder geval beter dan communisme. Zou u uw kinderen niet liever kroot gebracht zien onder een stelsel zoals dat in Tsjecho- slowakije bestaat dan onder het, Russische systeem?" Hij gaf me een blaadje waarop in minu tieuze letters in het Russisch stond: „Maak plannen voor Coöperatieve Boerenbonden". „Neem het maar mee en lees het eens door", zei hij. „U zult constateren dat we niet helemaal zijn afgestompt onder deze jaren van dictatuur. Enkelen van ons zijn blijven denken. We geloven dat we een goed plan hebben." Dit was het eerste vlugschrift dat ik met de grootste belangstelling zou bestuderen. Met zoveel belangstelling dat ik, toen ik in misland kwam. vooral de auteur van dit geschrift zou hebben willen ontmoeten. Nu midden in de oorlog constateerde ik dat er een uitgebreide sociale samenzwering be stond die verbonden was met de godsdien stige ondergrondse die ik al kende. De Christenen vormen het tont van de Russische aarde, maar zq zijn alleen het zout. Zzijn het puik van de massa, maar zq vormen niet de hele massa. Ik ontdekte nu een andere groep in de anti-communistische verzetsbeweging: de niet-socialistische intelligentsia. In West Europa evenals in Amerika hebben de opvattingen van de intellec tuelen weinig practisch effect: Zij zijn pragmatici, mensen die eerst handelen en dan theoretiseren. Maar de Slaaf is anders. Hij begint al zijn daden met een levensleer. Hij kan zijn intellectuele opvattingen niet scheiden van de daden die de logioa van deze opvattingen om kleden. Lenin was een echté Slaaf. Hij las het program van Marx en het bevredigde hem van intellectueel standpunt. Hq zei onmiddellijk: „Ré- alisez-le". (Laten we het in praktijk brengen!. Het was karakteristiek voor de Russen dat hun denkers al maanden voor het einde van de oorlog het plan tot in de kleinste bijzonderhe den uitwerkten voor Ruslands na-commu nistische economie. Voor hun gedachten- gang was de komende revolutie slechts een voorwaarde. De grote vraag was: ..Wat voor economisch systeem is het meest geschikt voor de moderne mens?" (Van onze redacteur) Onverbrekelijk met de geschiedenis van de Missie in Finland is de figuur van de Apostolische Vicaris in dat land, de Limburger mgr. G. Cobben, verbonden, die gisteren in Sittard op grootse wijze zijn zilveren priester jubileum heeft herdacht en tevens het feit, dat hij vijftien jaar geleden door mgr. Hopmans tot bisschop werd ge wijd. In de prachtige St. Petruskerk in het hart van Sittard, heeft mgr. Cobben gis termorgen een pontificale H. Mis opge dragen, die door velen werd bijgewoond. Deze oude kerk was versierd met zeer vele bloemen en prachtige vanen. Vele kerkelijke en wereldlijke autori- 33 De mensen stonden er niet verwon derd over. Zij hadden al zo lang gezegd: „Die zal geen boer worden." En als men van iemand zei, dat hij geen boer zou worden, bleef hem maar één werk over. Toen ik met het grote nieuws thuis kwam, zette ik daar de zaak een beetje op zijn kop. Vader bleek er nog niets van te weten. Daarom geloofde hij het niet al zat hij er op te wachten. Juist omdat hij iets van Karei verwachtte had hij hem misdienaar laten worden. Daarna had hij vader Van de Beemden wel eens aangespoord zijn zoon in de goede richting te stuwen en hem eens te polsen wat hij ervan dacht. Terloops had hij gezegd hoeveel geld er voor be schikbaar was en dat hij wel voor alles zou zorgen. Tot nu toe was er nog niets van terecht gekomen. Althans vader had er niets van gehoord en hij verwachtte toch, dat hij het eerst van allen zou worden ingelicht. Nu bracht zijn zoon het van de straat mee. Geen wonder dat hij er over ge krenkt was en zei, dat hij het niet ge loofde toen ik volhield. Zelfs beweerde hij, dat hij zeker wist dat er niets van aan was. Ik moest de praatjes van de mensen niet zo licht geloven en zeker niet verder vertellen. Dat bracht maar moeilijkheden. „Maar de pastoor heeft het gezegd." „Och jongen, je zult het verkeerd ver staan hebben. Hij zal wel gevraagd heb ben of Kqrel geen zin had om te gaan. Pastoors zijn daar altijd op uit." Ik protesteerde, maar ik moest mijn mond houden. Een half uur later ging vader de deur uit. Hij sloeg de weg in naar de beem den. Natuurlijk kon hij zich niet langer bedwingen. Hij wilde weten of het waar was. En ook wenste hij opheldering, waarom men hem niet aanstonds op de hoogte gebracht had. Bij Van de Beemden stond het huis nog meer op zijn kop dan bij ons. Vader was juist van het werk teruggekomen en Karei zat lusteloos achter de kachel. Hij had medeling gedaan van hetgeen de pastoor gezegd had. Het was de eer ste keer, dat hij er thuis mee voor de dag kwam en hij deed het nog alleen maar, omdat men het anders van vreemden zou kunnen horen. Nu wilde hij niets meer zeggen. Hij was er te ontdaan voor. „Maar jongen" zei mijn vader. „Dat had je niet moeten doen. Zulke dingen bepraat je met je ouders. Want misschien is het maar een losse inval en dan is het zonde van het geld. Als je jong bent kun je niet alles beoordelen. Wanneer je ouders menen, dat het werkelijk een roeping is, zullen zij wel naar de pastoor gaan. Dat heeft altijd nog tijd genoeg als het zover is. Ook mij had je niet voorbij moeten gaan. Ik ben juist voor dergelijke zaken aangesteld. Ik ben van alles op de hoogte en je ouders hadden mij raad kunnen vragen als ze van iets niet zeker waren." Karei antwoordde niet. Hij wist met wat te zeggen. Het geval had hem even zeer verrast ais de anderen. „Wanneer heb je er met de pastoor over gesproken?" vroeg zijn vader. „Vanmorgen". Karei snikt bijna. „Vanmorgen pas. En heb je er nooit eerder aan gedacht?" Karei schudde van nee. Toen zag hq zijn vergissing in en schudde heftig van ja. „Hoelang dan?" Hij haalde de schouders op. Hij zou gewenst hebben, dat de men sen hem met rust lieten. Wat hij verteld had was iets uit het binnenste van zijn ziel. Het was moeilijk daar voorbarig over te spreken. En waar diende het voor. Al jaren lang had men hem te kennen gegeven dat men niets anders van hem verwachtte. Waarom deed men nu plotseling of het iets nieuws was? Vader redde de situatie door Karei ongemoeid te laten en met zijn vader en moeder een zakelijk gesprek te be ginnen. Nu men dan eindelijk overtuigd was van hetgeen men reeds zo lang verwacht had, moest er aanstonds werk van gemaakt worden. Allereerst moest een brief geschreven worden naar de president van het semi narie Vader zou dat op zich nemen. Hij had daarbij een aanbeveling van de pastoor nodig. Morgen zou hij die gaan halen en de pastoor dan tevens onder houden over «ijn vreemde handelwijze. Karei kwam er tussen met de medede ling, dat de pastoor zelf reeds zou schrij ven. Daarom besloot vader er maar aanstond naar toe te gaan. Enkele dagen later was er reeds ant woord. Karei was aangenomen. De brief kwam aan bij vader. Dat maakte weer veel goed." Vader las hem aan tafel voor op een toon, alsof hij de overrunning reeds bereikt had. Karei was immers een jongen waarin iedereen een priester zag. Niemand had er bedenkingen tegen. Indien iemand, dan zou hij het gestelde doel bereiken en dan was alles, wat in het verleden gebeurd was, ook werke lijk verleden, waar niemand meer op terug zag. Hele dagen lang vergat vader elke andere werkzaamheid. Zo druk had hij het met Kareis vertrek. Hij regelde al les. De eigen ouders kwamen er nau welijks aan te pas. Van toen af moesten de Van de Beem- dens bij alle mogelijke gelegenheden ons komen bezoeken. Wij gingen op te genbezoek. Het leek soms of wij geen andere familie hadden dan deze men sen.- Want de waarde der familie mat vader af naar de meer of mindere waar schijnlijkheid of er een priester uit voort zou komen. En hier had hij vrijwel ze kerheid. Ik moet zeggen dat de omgang vrij ongedwongen was. De Van de Beemden? hadden het gevoel niet, dat him iets rechtmatigs ontnomen was. Dat zij niet meer voor hun eigen kind mochten zor gen. Zij hadden zulk een eerbied voor vader, als de stamhouder, dat zij het gaarne aan hem overlieten. Bovendien waren het arme en verlegen mensen, die zich niet in de grote wereld konden bewegen. Het waren stille mensen en zij deden zich telkens ongemerkt te goed aan het grote enthousiasme van vader voor de jongen, die de hunne was. De nauwste band groeide er echter tussen Karei en mij. Heel de dag was ik bij hem als hij met vacantie thuis was. Ook dat moet mijn vader vreugde gege ven hebben. Karei was bijna twee jaar op het se minarie. Hij was een uitzonderlijk stu dent. In het begin had hij een beetje moeite gehad om de andere jongens bij te komen. De school op ons dorp was van geen bijzondere kwaliteit en wat men noémt algemene ontwikkeling werd er in het geheel niet meegegeven. Maar spoedig had hij de anderen in gehaald en op het eind van het jaar kwam hem de eerste prijs toe en enkele vermeldingen. Vlak voor het tweede jaar eindigde werd zijn vader ziek. Het was niet ge vaarlijk, maar hij moest enkele dagen in bed blijven. Hij kon dus niet aanwe zig zijn bij de prijsuitreiking en er waren reeds geruchten doorgedrongen dat Karei veel beter was d-an vorig jaar. (Wordt vervolgd) teiten woonden de plechtigheid bij o.a. ook mgr. Karling, de Finse prelaat, die speciaal uit zijn geboorteland was over gekomen. Tijdens deze H. Mis hield de deken-pastoor van Sittard, de Z. E. heer Haenraets, een predikatie. Na deze plechtige H. Mis wachtten op het kerkplein een grote menigte en een aantal bruidjes, die vlaggen met de pau selijke kleuren droegen, de bisschop op. Zegenend trok deze in de stoet door Sit- tards straten naar het fraai versierde huis van zijn zuster. Hier kwamen zeer velen hem gelukwensen. Zaterdag was mgr. Cobben in Sittard ingehaald, voor welke gelegenheid ge heel Sittard was uitgelopen en het vol tallige college van B. en W. aanwezig was. Sittard heeft een van zijn grootste zonen, die zoveel voor zijn tweede va derland, Finland, heeft verricht, dat hq daarvoor de hoogste onderscheiding kreeg, die de Finse regering aan buiten landers kan uitreiken, die der Witte Roos. geëerd op een overweldigende wij ze. Veel vlaggen hingen uit en de gan se stad was op de been om in deze hul diging te delen. Nu sedert vorige week in plan-Zuid te Den Bosch Nederlands grootste elec- trische zandzuiger water en zand spuit over de laag gelegen polder, ziet men links en rechts karavanen veldmuizen wegvluchten. Vele honden zijn op deze beestjes afgestuurd, maar de plaag ver minderd niet. In het naburige Rosmalen krijgt men nu ook al last van de voor malige Bossche polderbewoners. De landbouwers ondervinden er veel scha de van aan het graangewas. De vakbond der Amerikaanse metaal arbeiders, die is aangesloten bij het grote Amerikaanse vakverbond, de „CIO", treft voorbereidingen voor een eventuele staking door 700.000 metaal arbeiders. die mogelijk na 16 Juli a.t. zal worden uitgeroepen. Op laatstge noemde datum loopt de „geen staking"- clausule in het door de vakbond der Amerikaanse metaalarbeiders met de fabrikanten afgesloten contract af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3