MARINELLI herovert gele trui voor Frankrijk t Nog geen opzienbarend nieuws uit het Nederlandse kamp Louise Brough zegeviert in opwindende finale Operatie „Pak Ze Bij DV Jasje" Slijkhuis verricht beste prestatie van de middag Belgische glorie in Boulogne R.K. Turnfestijn te Utrecht Op Vrijdag in de rij voor... Zaterdag Geen nederlaag Nederlaag van Aad de Bruyn in discusnammer te Haarlem Zatopek uitgeschakeld? Gouden plak voor SVV DE HOOG AAN DE BETERE HAND Nereus laatste te Zurich MAANDAG 4 JULI 1949 PAGINA 4 Ploeggeest Geen oogst voor Nederland Uitslagen en klassement Van Vliet wint grote prijs Eerste Rondeel uit de Ronde Zenuwachtig begin Jaarvergadering ANWB I - B-KAMPIOENSCHAPPEN ROUAAN, 3 Juli Vier étappes van de Ronde van Frankrijk zijn verreden, viermaal is de gele trui, het befaamde onderscheidingsteken van leider in het algemeen klassement, in andere handen overgegaan. Van Dussault naar Lambrecht, van hem naar Callens en van de Belg naar de Fransman Marinelli, die zich op de eerste dagen al verschillende malen heeft onderscheiden. Zaterdagavond in Boulogne waren de Belgen buiten zichzelf van vreugde over hun niet te loochenen, opzienbarende successen, toen vijf landgenoten bij de eerste ti<jn over de streep flitsten en drie Belgen zich plaatsten onder de eerste vie^ op de Grote Ranglijst. Vanavond, in Rouaan, is er van die glorie niet erg veel meer overgebleven, omdat de kleine, donkere Marinelli in een felle aanval op de hegemonie der Belgische escadrons van de tweede naar de eerste plaats is opgerukt en zyn voornaamste tegenstanders tot nu toe, naar het tweede plan terugdreef. Maar Zaterdagavond in Boulogne, liep Pol van de Velde, de joviale leider" van de Belgische ploeg, met een ge zicht rond, alsof-ie nog geen twee minuten geleden de honderdduizend had getrokken. Aan eenieder die het horen wilde, vertelde hij honderd uit over de kwaliteit, maar vooral over de kameraadschappelijke homogeniteit van zijn ploeg en inderdaad hebben de Belgen op die dag vol glorie be wezen, dat ze behalve met een hele berg kunde, ook tot aan de hals toe volgestopt met kameraadschap en vriendentrouw naar Parijs waren ge gaan. Het klopte allemaal als een bus. Het was de dag van Callens en Mathieu, die na vijftien kilojneter fietsen met de Fransman Marcelak het peleton ai de rug toedraaiden en zich pas zes uur later weer lieten zien, nu omhangen met de lauweren van een prachtige rit. Het peleton sliep op dat moment de slaap der rechtvaardigen en omdat de wekker niet hard genoeg afliep, konden de drie er zó snel tussenuit trekken, dat ze na 80 kilometer een voorsprong hadden van zegge en schrijve li minuten. Trouwens de Belgen in de groep deden daarvoor ook hun duit in het zakje en drukten het tempo zo hard ze konden. Vlak vóór de ravitaillering plofte de band van Callens. Marcellak en Mathieu gingen door, de laatste wat onzeker over de taktiek die hij nu moest volgen. Maar toen Callens anderhalve minuut later weer op het zadel zat en wanhopig vocht tegen de afstand die hem nu van de kop scheidde, ontdekte hij plotseling op de stoffige weg vlak vóór zich, zijn land genoot die hem toezwaaide dat hij op hem wachtte. Dat gaf Callens nieuwe kracht en toen de twee Belgen weer samenreden, kon Marcellak het niet lang meer houden. Intussen had een Van Steenbergen boordevol energie in het peleton stille- kens zitten foeteren op zijn gedwongen werkloosheid. Maar toen de ploegleider zag dat een. beetje roering.het peleton zijn leidende landgenoten nu geen kwaad meer kon doen, gaf hij de jonge athleet verlof om te proberen we^ te komen. In een minimum van tijd was Van Steen bergen met Deledda en Geminiani uit het gezicht van het nog altijd voortsuk kelende peleton verdwenen. Deledda kon het formidabele tempo van de Bel gische reus niet houden en viel terug, maar Geminiani ging mee en in zeer korter tijd hepen de twee renners snel op de vluchtelingen in. Na 160 km. be droeg het verschil nog maar zeven en een halve minuut en bij de aankomst in Boulogne niet meer dan drie en een half. Intussen had Callens daar royaal de sprint gewonnen vóór de snelle Marcel lak en het was duideüjk dat hij begreep deze prestatie niet alleen te hebben ver richt. toen hij, rijdende nog, zijn land genoot Mathieu hartelijk omhelsde. De Belgische volgers stonden er met tranen in hun ogen bij te kijken! Voor onze landgenoten viel er ook in de derde etappe niet veel te oogsten. De Ruiter, die ons dageüjks meer vertrou wen geeft in hetgeen hij op een goede dag nog eens zal gaan presteren, maakte ook nu weer de beste indruk en ein digde als achttiende ex aequo in het pele ton. Ook Pauwels en Sijen, de beide andere gekiasseerden in de ploegenrang- schikking, hadden aanvankelijk in het peleton meegedraaid, maar op de slechte wegen naar Boulogne werd het tempo hun op een gegeven moment te machtig en een kleine inzinking koste Sijen een achterstand van 25 seconden, Pauwels van ruim één minuut op de groep met Coppi, Bartali e.d. Lambrichs en De Hoog, nog steeds niet honderd procent fit, hadden het ook van daag w^r te kwaad en eindigden, sémen met DeTKorver, op een kwartier achter de grote groep. De zon was een laaiende fakkel ge lijk, toen 112 renners vanochtend be gonnen aan de 188 kilometers lange tocht naar Rouaan. Maar het strijdvuur werd er slechts door aangewakkerd. Telkens zag men kleine groepjes Fran sen onderdelen van het offensief dat zonder veel drukte tegen de Belgen werd ingezet proberen de Italianen te ontlopen. Het lukte niet altijd de stugge Azzuri van het wiel te rijden, maar de strijd kreeg daardoor toch een levendig beeld en na zestig kilometer lagen op kop Muller, Mahé, Ricci, Fachleitner, Cha- patte, Danguillaume, Marinelli, Magni, Lambrecht en Desbats. Op één en 'n kwart minuut volgden Diot, Ausenda, Le Start, Idee en Redolfi, op twee minuten het trio Teisseire, Biagoni, Leveque en op drie en 'n kwart minuut het grote peleton, dat daarmee voor vandaag weer uitgeschakeld was. De felle jachten in de kleine groepjes vooraan smolten de een heden tenslotte tezamen en toen zeven tien man met verenigde kracht op Rou aan aanjakkerden, lag het peleton al gauw negen minuten achter. Intussen begonnen ook vooraan de slachtoffers te vallen. Verschillende ren ners hadden bandenpech, Ausenda moest lossen en Danguillaume betaalde de tol aan zijn knechtschap toen hij eerst Teisseire en daarna tweemaal Lapebie zijn wiel moest geven. Op 30 km. van de finish dachten Mari nelli en Diot hun slag te slaan. Zij flits ten weg uit het peleton, maar bleven niet lang alleen, want Teisseire ontsnap te op zijn beurt en voegde zich bij hén. Elkaar straf bewakend, en wachtend op hun kans, bleven de drie bij elkaar tot in de buitenwijken van Rouaan, waar Diot zijn voorwiel moest verwisselen. Hij had het in minuut klaar gespeeld, maar was natuurlijk uitgeschakeld voor de eerste en tweede plaats, want Teis seire en Marinelli gaoiden er dadelijk 'n schepje bovenop. Samen verschenen ze op de wielerbaan en daar klopte de snel lere Teisseire de man van het lie de France met zes lengten. Onze landgenoten hebben een uitste kende teamwedstrijd gereden totdat Pau-, wels, Sijen en Lambrichs weer de nodige België's opmars naar de gele trui in de etappe ReimsBrussel. De Belg Roger Lambrecht, die haar enkele uren later zou veroveren, rijdt geheel rechts van de weg. Naast hem zijn landgenoot Stan Ockers. daarachter de Fransman Mari nelli, die op het ogenblik leider is in het algemeen klassement. lekke bandjes kregen en zoveel achter stand opliepen dat die niet meer in te halen was. Hun trof hetzelfde lot als alle andere pechvogels in deze etappe. Het tempo was te hoog dan dat, wie ver losraakte van de hoofdgroep, nog weer bij. kon komen. De Korver, De Ruiter en De Hoog wis ten zich voortdurend in het grote peleton te handhaven, en De Ruiter en De Hoog kwamen samen met de ruim vijftig ren ners van die groep binnen. De Korver zou er ook toe hebben behoord indien hij niet in de buitenwijken van Rouaan een andere tube had moeten omleggen. Het was gauw gebeurd en hij deed wat hij kon om de groep 'te achterhalen. Dit lukte niet, doch hij arriveerde slechts minuut later, samen met Bobet en Le Strat. Het klassement van de derde etappe van de Ronde van Frankrijk van Brussel naar Boulogne sur mer (2il km).) luidt: 1. Callens 6 uur 5 min. 50 sec.; 2. Mar celak op twee lengten; 3. Mathieu; 4. Van Steenbergen 6 uur 9 min. 13 sec.; 5. Geminiani, 6. Kubler 6 juur 11 min. 10 sec.; 7. Martini zelfde tijd: 8. Ockers 6 u. 11 m. 41 sec.; 9. Deprez; 10. Dupont.. 11. Pezzi 6.12.47; 12. Verhaert 6.12.51; 13. Diot 6.13.0; 14. Idee z.t.; 15. Caput z.t.; 16. Le Nizerhy z.t.; 17. Ernzer z.t.; 18. ex aequo allen zelfde tijd als Diot, 6 uur 13 minuten, een grote groep o.w. Bartali en Ceppi (Italië) en De Ruiter; op 25 seconden van deze groep eindigde als 77e Sijen (Ned.) in 6 uur 13 min. 25 sec.; Pauwels werd 81e in 6.13.46, Lamberichs 100e in 6.28.38, De Hoog 101e 6.29.44 en De Korver 106e zelfde tijd als De Hoog. In totaal arriveerden 109 renners. Op gegeven heeft Garonzi, terwijl Berren- dero en Serra, beiden Spanje, niet bin nen de vastgestelde limiet aan de con trole te Boulogne binnen waren, even min als Peverelli (Italië B). Het klassement van de vierde etappe, BoulogneRouaan, 118 km., luidt: 1. Teisseire (Fr. A) 5.10.14; 2. Marinelli (lie de France) op 5 lengten; 3. Diot (Fr. A) 5.11.46; 4. Ricci (It. A) 5.13.50; 5. Muller (lie de France) z.t.; 6. Idee (lie de Fr.) z.t.; 7. Redolfi id.; 8. Chapatte (Fr. A) z.t.; 9. Fachleitner (Z.O. Fr.) z.t.; 10. Des bats (Centrum-Z. N. Fr.) z.t. Bartali, Coppi, Apo Lazarides, Kubler, De Ruiter en De Hoog kwamen met het grote pele ton binnen in 5.23.02. De Korver werd 77e in 5.23.30, Lam- berichts 95e in 5.38.12, Pauwels 98e z.t. en Sijen 99e z.t. Na de sluiting der controle kwamen binnen: Tassin (West N. Fr.), Cerami (Italië B), Breuer (België B), Guillier (lie de France), Jomaux (Bel gië A), Person (West Noord Frankrijk) en Biever (Lux.) Na de vierde etappe luidt het alg. klassement als volgt: 1. Marinelli (lie ae France) 25.15.13; 2. Teisseire (Fr. A) 25.17.06; 3. Ricci (Italië A) 25.24.03; 4. Diot (Fr. A) 25.24.41; 5. Idee (lie de France) 25.24.41; 6. Lapebie (Fr A) z.t.; 7. Fachleitner z.t.; 8. Magni (Italië B) z.t.; 9. Callens (België A) 25.25.43; 10. Lapebie (Frankrijk A) 25.25.52, In het algemeen klassement bezet De Ruiter de 55e plaats met een totaaltijd van 25.41.49, Pauwels'is 80e met 26.05.21, Sijen 83e met 26.08.19, De Korver 92e met 26.18.42, Lamberichs 101e met 26.41.08 en De Hoog 103e met 27.17.15. In de vierde etappe hebben Remy (Z.- 0. Frankrijk) en Maelfait (West-Noord Frankrijk) opgegeven. Na de vierde etappe ziet het ploegen- klassement er als volgt uit: 1. Frankrijk A 76.06.27; 2. lie de France 76.11.10; 3. België A 76.19.17; 4. Italië A 76.28.05 5. Zuid-Ost Frankrijk 70.30.35; 6. West-Noord Frankrijk 76.40.23; 7. Italië B 76.41.04; 8. Luxemburg 76.41.39; 9. Centrum-Zuid-West Frankrijk 76.45.51; 10. Belgi B 76.52.51; 11. Zwitserland 77.15.02; 12. Nederland (De Ruiter, Pau wels, Sijen^ 77.55.29; 13. Spanje 78.41.53. De Tsjechische lange afstandloper Emil Zatopek heeft onlangs een verwonding aan de voet opgelopen, welke ernstiger is dan men aanvankelijk dacht. Hij ondergaat op het ogenblik een speciale behandeling, die tot 8 Juli duurt en pas daarna zal het mogelijk zijn te constateren of dë Olym pische kampioen, tevens wereldrecord houder op de 10.000 meter, zijn athletiek- loopbaan zal kunnen voortzetten. Arie van Vliet heeft gisteren een fraaie zege behaald in de grote prijs van Parijs. De Brit Harris was in de finale zijn groot ste concurrent en Van Vliet moest toen een tijd van 11.8 sec. over de laatste 200 meter maken om hem de baas te blijven. Derksen bracht het tot de demi-finale, waarin hij door Harris werd geklopt. In de herkansingsrit moest hij in de oude rot Gérardin, die uitstekend op dreef was, zijn meerdere erkennen. De uitslagen waren: Eerste halve finale: 1. Van Vliet, 2. Gérardin, 3. Boucheux (laatste 200 meter in 12,6 sec.) Tweede halve finale: 1. Harris, 2. Derk sen, 3. Prigent (laatste 200 meter in 12,4 sec.) Herkansing: 1. Gérardin, 2. Derksen, 3. Prigent, 4. Boucheux (laatste 200 meter in 12 sec.) Finale: 1. Van Vliet, 2. Harris. 3. Gérar din (laatste 200 meter in 11,8 sec.) De ïandenwedstrijd tussen de tennis- ploegen van België en Nederland is vast gesteld op 27 en 28 Augustus te Spa. UTRECHT, 3 Juli De bondswed strijden en de turndemonstraties van de Aartsdiocesane Gymnastiekbond hebben een machtig stuk propaganda gevormd voor de turnsport in katholiek verband. Zaterdag werden de wedstrijden in de Beatrixhal gehouden. Ongeveer 1400 turners en turnsters namen het daar tegen elkaar op. Onder hen bevonden zich verscheidene groepen, welke hoog staand werk te zien gaven; een uitste kende technische scholing, gepaard aan een perfecte lichaamsbeheersing. Zondagmorgen werd in de S't. Augusti- nuskerk gezamenlijk de H. Mis bijge woond, waarna men naar het Janskerk hof trok voor de mars naar het stadion. Hieraan namen ongeveer drieduizend personen deel. De fleurige stoet, begeleid door vier muziekcorpsen en de band van de Ka- jotters en van W.I.K. uit Laren, trok onderweg veel bekijks. In het zonovergoten en goed gevulde stadion, waar de middag met de tradi tionele opmars en het „Aan U, o Koning der eeuwen" werd geopend, stond een keurige show op het programma. Speciale vermelding verdient 't werk van de samengestelde groepen heren eerste graad, die aan de toestellen vrij wel foutloos werkten. Verder het aller aardigste nummer „Matrozen en Boe rinnen", uitgevoerd door Rapiditas uit Zeist, waarmede deze vereniging de eerste prijs verwierf. Voorts de „Tiroler Dans" door W.I.K. Tenslotte „De Pyra- miden", uitgevoerd door Olympia uit Culemborg, waarmede deze groep al zo vele successen heeft geboekt. De Vicaris-Generaal van het Aarts bisdom mgr. dr. Huurdeman, de burge meester Van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, talrijke geestelijke adviseurs enz. woonden het turnfestijn bij. Een woord van lof voor het bestuur van de R.K. Turnkring „Het Sticht", welke met de organisatie was belast, is zeker niet overbodig^ Uitslag Marswedstrijd: 1. St. Jozef, Arnnhem! 2. W.I.K., Laren; 3. Crescendo, Soest. Demonstraties: 1. Rapiditas, Zeist; 2. Orion, Apeldoorn; 3. Olympia, Culem borg; 4. W.I.K., Laren. De vereniging „Borne *28" werd voor de wedstrijden van Zaterdag als best geplaatste groep geklasseerd. De winnaars van de eindstrijden bij de roei wedstrijden te Henley zijn: Double sculls: 1. Larssen en Parsner (Den.); Diamond sculls: 1. Kelly (V.S.); Acht: 1. Princeton University; Grand Challenge Cup voor achten: 1. Leander Boat Club. De interland schaakwedstrijd Zuid Sla- viëNederland eindigde in een 10yj9 y2 zege voor de Zuid Slaven. LONDEN, 2 Juli Wimbledon heeft wel een record gemaakt voor wat het aantal toeschouwers enhet weer betreft. In de twaalf dagen, dat het toumooi heeft geduurd, is er geen spatje regen gevallen. Ook voor de laatst^ dag was de belangstelling enorm groot. Wonderlijke toneeltjes speelden zich reeds Vrijdagavond af. Want voor- Louise Brough, de keiharde Amerikaanse kampioene, die te Wimbledon het dames enkelspel op haar naam bracht. Dat was dus het begin Het begin van hitte stof, toejuichingen, de marrages, taktiek, lekke ban den, sinaasappelen, perzi ken, koude kip, rode wijn permanente schermutselin gen, spatbord-aan-spatbord om een goed plaatsje in de volgerskaravaan, een win naar, applaus, bloemen, een kus, een flesje Perrier en een robbertje catch om de heftig begeerde telefoontjes; telefoontjes die het schui mend verhaal van al die gebeurtenissen moeten door geven aan een krant in de Rue Faubourg, de Boulevard Emile Jacquemain, de Puer- ta del Sol, de een of andere Via in Rome, Milaan. Turijn of Genua en de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Dat was het begin en het was of 't er altijd geweest was. Het was als gisteren, dat de jeep van een heetge bakerde Franse collega met een lenige sprong op onze motorkap wipte en een van onze koplampen annexeer de; als gisteren dat een dors tige Ronconi op de top van de Peyresourde een perzik uit m'n hand ritste die be doeld was voor De Hoog; als gisteren, dat de boeren in het veld hun arbeid neer legden omi met hun vereelte vuisten „bravo" te zeggen tegen die rood, geel, groen lila, blauw en wit getruide kerels op hun ranke karre tjes; als gisteren, dat we Bouillabaisse aten in Mar seille en het eerlijk gezegd afschuwelijk vonden. Ze wa ren er weer allemaal, de renners en hun ondefinieer bare staf van verzorgers mecaniciens en ander perso neel; de équipeleiders, de convooierende motorgen- darmen, die op een saaie dag met alle liefde en pro deo een nummertje motor- acrobatiek ten beste geven waarvoor je elkaar steevast uit het middagslaapje wekt omdat je zoiets, en dan gra tis voor niks, niet iedere dag van je leven te zien krijgt. En tenslotte die vo gels van diverse pluimage die tezamen de room van de internationale sportjourna listiek heten te vormen. Zon nebrillen, fantasiejasjes en korte kahki-broekjes met een beetje verfomfaaid in hun dure wagens klommen en om de paar kilometer naar voren snelden of zich uit de karavaan lieten te rugzakken om met bier of mineraalwater die levens grote binnenbrand te lijf te gaan. Niet veel later zouden ze ook op een andere ma nier ontnuchterd worden. Ja, dat was het begin en voor de Nederlanders was het een allerberoerdst begin zó zelfs, dat we ons van mi nuut tot minuut zitten af te vragen, hoe het in she- dikwijls erg opgewonden ke rels erin. Dat was dus het begin en de Belgen, twee jaar lang met een troostprijsje afgescheept, omdat ze on danks alle voorspellingen en verklaringen toch niet de eerste viool konden spelen hebben er op een zodanige manier hün begin van ge maakt, dat de Italianen en Fransen er van stonden te kijken alsof ze de hele Noor delijke IJszee in vlammen zagen opgaan. Vrijdagavond in Brussel liepen ze al danig met hun hoofd in de hoogte en spraken flink nardop over „hun" Norbert en „nun" Stanneke, over „hün'' Mar cel en „hun" Rik. En Za terdagavond in Boulogne toen je niks anders- dan he melsblauwe en rose truien in de voorste gelederen had zien binnenkomen, onthals den ze met hun goede Bel gische franken zovee; cham pagneflessen op de goede af loop, dat ze de volgende dag melsnaam mogelijk is, dat er in het plaatselijk hoofd kwartier van de Tour nog geen overstelpende vraag voor enkele reisjes naar di verse Nederlandse stations is geweest. Maar eerlijk is eerlijk, als iedereen ter we reld de Nederlanders in dc Tour eens flink had willen dwarszitten, zou het nooit erger zijn geweest dan het nu al was. Het begon al met Lamberichs en De Hoog, die te Parijs op hun fiets kropen lees werkelijk „kropen" in een conditie waarin nor male mensen een beroep doen op de ziekeaverzeke- ring en alleen maar in thee gedoopte beschuitjes eten En toen het ergste voorbij was kwam er zo'n' bandjir van lekke banden, aflopen de kettingen, gebroken voor vorken, doorgezakte wielen en defecte derailleurs op de Nederlanders losbeuken, dat de arme kerels het huilen nader stond dan het lachen en o.m. De Korver al heel ernstig piekerde over een bezoek aan zijn famine te Rotterdam, zeker voor de tijd dat de Tour nog duurde Maar ook De Korver ver trok de volgende dag weer in de goede stemming die 1 het onfortuinlijke groepje op een of andere wonderlijke manier toch bijeen houdt. Maar voor niets is er ook in dit begin zo'n belangstel ling als voor dat mysterieuze dozijn olijfkleurige Kerels dat u wordt aangewezen als de befaamde Squadra Itali- ana. 'De „Adelaar met de twee koppen" doet nochtans geen aasje moeite om die belangstelling waard te zijn De squadra produceert geen enkel initiatief. Zij verge noegt zich blijkbaar met de absolute utvoering van de operatie „Pak Ze Bij D'r Jasje", hetgeen wil zeggen dat er geen Fransman, Belg, Luxemburger, Zwitser, Span jaard of Nederlander was het maar waar! kan weg lopen, zonder dat „de Signo- ri" er hun slaven achteraan sturen met de onveranderlij ke opdracht om het zaakje maar af te remmen. Met het gevolg natuurlijk, dat alle naties in de Tour het bloed van de Italianen met emmers tegelijk zouden kunnen drin ken en dat de op die manier altijd in touw zijnde Azzuri zelf behalve de Signori natuurlijk als regel voor lijk door de finish dweilen Een of andere ingenieuze Fransman heeft 'n gezamen lijk offensief tegen de Spa ghetti's voorgesteld, maar er is niemand die de kastanjes uit het vuur wil peuteren en zo kan het gebeuren dat de strategie van de Italianen tot nü toe feilloos heeft gewerkt Cr. dat de laatste speelsters en spelers Vrij dagmiddag de velden hadden verlaten, stonden de mensen al weer in de rij voor de wedstrijden vanZater dag. Het is de dag der Amerikanen gewor den: immers in drie van de vier eind strijden stonden Amerikaanse spelers en speelsters tegenover elkaar. In het meest opwindende gevecht sinds het einde van de oorlog op Wimbledon in het damesenkelspel slaagde Louise Brough. het 25-jarige Californische meisje er in haar titel te behouden. Zij sloeg haar vriendin en Dartner in het dubbelspel. Margaret Dupont Osborne met 108. 16. 108. met andere woorden de verliezende speelster be haalde meer games dan de winnares. De beide dames hadden elkaar on geveer dertigmaal in het enkelspel ontmoet, maar dit was de eerste keer. dat zij tegen elkaar moesten uitkomen in de eindstrijd van Wimbledon. Nog nimmer te voren heeft Louise Brough harder voor de zege moeten vechten dan in deze wilde, wisselende titanische strijd, welke de 17.000 toeschouwers van het centre court gedurende meer dan twee uur in spanning hield. Margaret Dupont begon zo zenuwach tig. dat zij de eerste vier games achter elkaar verloor. Zij was volkomen uit vorm. maakte enkele malen double fault, deponeerde sommige ballen in het net en ook haar smashen liet te wensen over. Maar zij herwon haar vertrouwen, kreeg weer macht over haar eigen spel en sleepte vijf games achtereenvolgens in de wacht, waarna zij driemaal op set point kwam te staan op de service van haar tegenstandster in de tiende game. Het werd weer gelijk. 55. Louise Brough brak door de service van Margaret heen. leidde met 76. maar wist de set nog niet te winnen, dank zi; het voortreffelijk lobwerk van haar tegenspeelster. Weer kwam Louise voor te staan (98) dank zij een fijn tjes gespeelde drop shot en vervol gens won zij de set dank zij een love game. Toen Margaret Dupont in de tweede set op 41 kwam te staan, liet de kampioene de set duidelijk lopen, zich sparend voor de derde, de beslissende. Deze derde set verliep zeer opwindend. Beide speelsters wonnen eenmaal de service van de tegenstandster en ten slotte leidde Margaret met 65. In de 12e game serveerde zij zelf. maar een nogal gelukkig netballetje en een schit terende passeerslag van de titelhoud- ster zorgden er voor. dat Margaret Du pont de game en dus de set en match niet zouden winnen. Louise Brough nam de leiding over, het werd 87 en 4030 op de service van haar tegen standster, maar de hoge lob van de kampioene kwam juist buiten de base line. hetgeen door de scheidsrechter over het hoofd werd gezien, die Louise Brough reeds tot winnares uitriep. Louise Brough en Margaret Dupont wonnen het damesdubbelspel door in de eindstrijd haar landgenoten Gussie Moran en Pat Todd met 8—6, 75 té slaan. In het herendubbelspel, dat n.b. in straight sets door Gonzales en Parker werd gewonnen van Schroeder en diens vriend Mulloy. blonk Frank Parker bijzonder uit. Hij maakte geen fout en dank zij ook zijn tactische kwaliteiten konden Schroeder en Mulloy niet tot de aanval overgaan. Gonzales had mo menten van onzeker spel. maar over het algemeen was hij toch beter dan hij ooit op Wimbledon heeft gespeeld. De winnaars van Wimbledon 1949 zijn dus: Damesenkelspel: Louise Brough (V.S.) Herenenkelsoel: Ted Schroeder (V.S.) Damesdubbelspel: Louise Brough en Margaret Dupont Osborne (V.S.) Herendubbelspel; Gonzales en Par ker (V.S.), Gemengd dubbelspel: Sheila Sum mers en Bric Sturgess (Zuid-Afrika) Tijdens een receptie, welke S.V.V. ter gelegenheid van het landskampioenschap hield, heeft Karei Lotsy de gouden kam pioensmedaille van de K.N.V.B. uitgeieikt aan aanvoerder De Bruin. Voor de eerste maal sinds het uitbreken van de oorlog is het weer een echte gouden plak, zo ver telde de heer Lotsy. Talrijke sprekers kwamen hun gelukwen sen aanbieden en onder hen bevonden zich o.a. mr. P. van Bochove, wethouder van Sportzaken van de gemeente Schiedam, Van Hasselt namens de Zilveren Bal commissie en de heer. M. Koolhaas voor de Westelijke eerste klassers. In het Palacehotel te Scheveningen kwam de Kon. Nederlandse Touristen- bond A.N.W.B. in het zes en zestigste jaar van zijn bestaan in algemene ver gadering bijeen. Uit het jaarverslag 1948, dat werd goedgekeurd, blijkt, dat de bond nog steeds groeit. Het ledental steeg in 1948 van 214.497 tot 230.914. Ten aanzien van verkeersbelangen dringt het verslag aan op het ruimer beschikbaar stellen van middelen voor verbetering en aanleg van wegen. Men acht het hiervoor begrotè bedrag voor 1949 van 35 millioen veel te laag in ver houding tot de minstens 120 millioen gulden, die uit wegenbelasting en in voerrechten op benzine zullen vloeien. De bond heeft thans 4403 wegwijzers, 1519 richtingborden, 300 voorrichtings- borden en 2124 paddenstoelen geplaatst. Het instellen van de wegenwacht bleek een succes. In 1948 werd 63.467 maal technische hulp verleend. Aan het einde van het verslagjaar was het aan tal wegenwachtleden 64.881. De gele r. - toren draaiden in 1948 2.547.193 kilome ter. Aan het begin van de jaarvergadering herdacht de bondsvoorzitter, de heer P. F. Zimmerman, het heengaan van de heer Edo Bergsma, die op I November 1948 op 86-jarige leeftijd stierf. Dc héér Bergsma, zo zeide spreker, was tal van jaren de drijvende kracht bij onze or ganisatie. Wij kunnen hem niet dank baar genoeg zijn en niet beter eren dan zijn werk in zijn geest met alle beschik bare energie en middelen voort te zet ten. Tijdens de internationale rceiwedstrijden, welke Zaterdag en Zondag te Zurich zijn gehouden, nam Nereus deel aan het sterk bezette nummer vier met stuurman. Nereus eindigde als laatste met aanzienlijke achter stand op de winnaar, de vier van de Ruder- cïub Reuss Luzern, die er 7 min. 7.9 sec. over deed. In het nummer ongestuurde vier werd Nereus vijfde van de zes deelnemers. De jonge vier van Njord nam deel aan de internationale roeiwedstrijden welke te Simlaangen (Zweden) werden gehouden. De Leidénaren bezetten de derde plaats met •en tijd van 7.33.6. Slijkhuis leidt op de 1500 meter te Haar- lem vóór Roffel, die derde en Groen* die tweede werd. 7" Jet Nederlandse elftal, met twee t~1 overwinningen teruggekeerd van zijn Skandinavische trip, kan weer bogen op een seizoen zonder ne derlaag; wéér een. Welbeschouwd im mers boekte het Nederlandse elftal na de oorlog niet meer dan twee wedstrij den in één seizoen, waaruit het met lege handen terugkeerde, n.l. die te Huddersfield en te Parijs. Weliswaar verloor het ook nog van de Engelse amateurs tijdens het Olympisch tour- nooi te Londen, maar dit resultaat werd pas verkregen na de normale speeltijd- Oppervlakkig beschouwd ziet het er dus naar uit, dat het Nederlandse voet bal in de eerste jaren na de oorlog een gouden tijd heeft beleefd. Niets is even wel minder waar. Het zou onbillijk zijn, de successen van het oranjeteam ais schijnsuccessen te willen rubriceren, maar van de andere kant is het zeker niet waar, dat de verdienstelijke presta ties op de internationale markt van opvallend allure zijn. Nog altijd drijft het Nederlandse succes hoofdzakelijk op het opportunisme. Dat inspireert de dragers van het nationale shirt zo nu en dan tot verrassend goede prestaties wanneer ze door het allure van de te genstander geprikkeld zijn (de zege op Frankrijk), maar het verlamt hun stootkracht op het gevaarlijke af (de zege in Noorwegen), wanneer ze zich erg zeker voelen van hun zaak. De werkelijke winst van de na oorlogse periode zou vooral merkbaar moeten zijn aan een grote kern van vol waardige internationaals. Maar de mo derne Diogenes komt bij zijn naarstig speuren naar de volstrekte internatio nale klasse niet verder dan de inmid dels aan de Italiaanse lires verspeelde Wilkes, de sfinx Lenstra uit wie men nog steeds niet de volle winst heeft kunnen puren, de relevatie van dit sei zoen Van Schijndel en een stuk of wat doelwachters van klasse. Verder is er naast Schijvenaar en Devroet, op wie men toch ook niet meer te lang mag rekenen, en naast de robuste Terlouw heel wat middelmatigheid, welker positie bij het eerste het beste ont- dekkinkje op haar grondvesten wankelt. Vergelijkingen maken tussen het spel peil en de elftallen van vroeger en nu is altijd een hachelijk ding. Maar toen in een glansperiode van het Nederlandse voetbal het ene internationale succes op het andere volgde, stonden in het Ne derlandse elftal elf figuren van groot formaat en de lezer, die op dit moment zijn hand legt op de volgende regels, zal de hierna volgende spelers, ook zon der dat hun namen hem zijn voorge kauwd, op een rijtje kunnen afdreunen Halle, Caldenhoven, Weber, Paauwe, Anderiessen, Van Heel, Wels, Vente, Bakhuis, Smit en Van Nellen. Er is er niet één bij, die het oranjeshirt „bij gebrek aan beter droeg". Het verschil wordt wel heel tekenend, wanneer men eens bij zichzelf nagaat, welke spelers men nü allemaal wel door een betere klasse zou willen vervangen. Geen nederlaag, inderdaad, maar daarom toch geen voorbarige conclu sies astublieft. Cr. (Van onze athletiekmedewerker) Wat er ook veranderd moge zijn in de acht jaar sinds de athletiekvereniging „Haarlem" haar eerste grote nat. wed strijden in de Sjpaarnestad organiseerde, aan de vorm van Wim Slijkhuis, die toen en ook nu een hoofdrol speelde, man keerde blijkbaar niets. Hoe goed herin neren wij ons de 18-jarige Slijkhuis van 1941, hooghartig een voorgift van 25 m. in dé revanche-wedstrijd tussen De Ruyter en De Roode weigerend en zijn opkomende kwaliteit bewijzend met een overwinning! Was toen de na scherpe strijd gemaakte tijd 4 min. 5.6 sec., de nu meer zelfbewuste Slijkhuis won schijn baar zonder inspanning van kop af in 3 min. 59.4 sec., terwijl ver achter hem Groen, Roffel en Geusenbroek fel om de tweede plaats vochten, die met 4.07 tegen 4.08.2 en 4.10 in het voordeel van de Amsterdammer uitvieL Toen aan het einde van deze vlotte en sportieve middag, via de Olympische puntentelling werd beslist, wie de beste prestatie van de middag had geleverd, wezen de tabellen onmiskenbaar Slijk huis als winnaar aan. Derhalve werd hem voor de eerste maal de prachtige „In memoriam Hil v. d. Mey-beker" uit gereikt. Aan de reeds jarenlang durende su prematie van de werper Aad de Bruijn is deze middag stevig getornd. Wist hij zich bij het kogelstoten met 13.36 m. nog nét te handhaven tegen H. Kluft, 13.14 m„ en J. Wellerdieck, 13.04 m., bij het discuswerpen werd hij door Chr. Postma royaal geslagen en zelfs de all-rounder J. Wellerdieck plaatste zich voor de V. en L.-er. Afstanden resp. 44.24, 41.95 en 40.99 m. Op de 100 m. wist G. Scholten de aan vallen van de jeugd, verpersoonlijkt in Th. Saat en K. Heidenis, door iets meer routine nog net af te slaan, waarbij Meijer de derde plaats verwierf. Tijden Scholten en Saat 10.9, Meijer en Heide nis 11 sec. Ook bij het verspringen vroeg een „nieuweling" de volle aandacht. Lange tijd stond deze, C. Ruseier van Haarlem, met 6.69 m op kop, maar in de finaie wist A. Leeuwenhoek met een sprong van 6.82 m. toch' nog de eer van de arrivé's op dit nummer te redden. Hier werd H. Willems met 6.45 m. derde en de wisselvallige M. Naaktgeboren slechts vierde met 6.40 m. Hoe sterk ons corps 800 m.-lopers tegenwoordig is, bleek deze middag weer duidelijk. A. Kist nam onbe schroomd de kop, sloeg beurtelings aan vallen van J. Meijberg en J. Rem af en voerde het trio binnen de twee mi nuten als eerste aan tot over dc eind streep, in resp. 1 min. 57.9 sec., 1.58.6 en 1.58.9.' Kist's lopen moge nog wat hou terig zijn, kracht en moed zijn ruim schoots voorhanden om het gemis aan losheid te neutraliseren. De Limburger J. Lataster was heer en meester op de 5000 m. en won in 15 min. 46 sec., maar het applaus en de meeste waardering gingen uit naar de veteraan en marathon-loper Joop Overdijk, die alle voorspellingen ten spijt de twee de plaats verwierf met 16.26.2, tegen 16.30.8 voor D. Slegt, 16.45.2 voor W. van Deursen 16.49.4 voor C. de Ree en 16.55.4 voor W. de Jong. Moeilijk en o.i. niet geheel verant woord was de 'strijd op de 300 m. voor junioren, waar de jeugdige finalisten deze plaats eerst bereikten na een snelle serie en demi-finale. Dat Blankensteijn. Scherphof en Wentink in de eindstrijd nog tot resp. 37.3, 37.5 en 37.6 sec. kwa men, is, wel een bewijs van klasse, maar de ontwikkeling daarvan wordt op deza wijze geschaad. De vierde aankomende in 38.8 sec., A. van Poorten, had boven dien nog tussentijds een 100 m. serie ge lopen in 11.8 sec. en de finale gewonnen in 11.4 sec.! Deze voorbouw op. junioren- aanleg dient in de toekomst vermeden te worden, tot heil van de knapen zelve, maar ook tot heil van athletiekbeweging. Hier volgen nog enkele uitslagen: 110 m. horden: 1. G. v. d. Hoeven, 15.8 sec.; 2. T. v. d. Wert 16.2 sec.; 3. C. Ruseier 16.9 sec. Polsstokhoogspringen; 1. C. Lamoree 3.60 m.; 2. A. Gieske 3.40 m.; 3. M. Swart 3.30 m. 4x100 m. vetera nen: 1. AAC 48.0; 2. Haarlem 49.5; 3. Vlug en Lenig 50.2. 4x400: 1. Vlug en Lenig 3 min. 35 sec.; 2, Haarlem 3.39.8. De nationale athletiekkampioenschappen voor B-klassers, die Zondag te Eindhoven, werden gehouden, hebben geen nieuwe re cords opgeleverd. Dat lag trouwens buiten de verwachtingen, maar de K.N.A U.- officials, die hier aanwezig waren, zullen zeker wel uit de ruim 350 athletes en ath- leten enkele nieuwe ontdekkingen heooen gedaan, want op deze dag ontbrak het jeug dig element niet. Over de prestaties mag men al evenmin ontevreden zijn, want er waren vier B- klassers, die zich naar de A-klasse wisten op te werken, n.l. op de 400 meter d* PSV-er W. van Son en de AAC-er J H» Smidt, terwijl op de technische nummers G. Broeken (Kunst en Kracht) en J. Ka merbeek (PSV) deze promotie konden ma ken; Broeken bij het hoogspringen «1.7® meter) en Jan Kamerbeek met het speer werpen (49.15 me ter X.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4