Peters en Vinken kampioen over jft vijrug kilometer Geukens en Hijzelendoom sprintfinale SP0RT0PT0CHT VAN 20.000 TREKT DOOR AMSTERDAM Ik beoefen de sport... U ook? m CITO DIOCESAAN KAMPIOEN Blauw Wit zorgt voor verrassing in honkbalcompetitie OVVO nog steeds ACC en IICC aan kop in cricketcompetitie T.Y.B.B. GAAT.VERHUIZEN in Vitesse wint de Bisschopsbeker aan kop Courses Duindigt, Alkmaar en Sappemeer Terreinencomplex aan het Spaame Van Est snelste tijd achtervolging ÉÉBWH De Robben spannen de kroon te Meppel Draw voor Haarlem en Hermes DVS Bijna 500 deelnemers aan LAURA-rit 4 MAANDAG 4 JULI 1949 PAGINA De amateurs 'mm «2 1 ACHT EN EEN HALF DUIZEND DUIVEN IN DE LUCHT mmmmm. WÊIi Te veel om te noemen Kanokampioenschappen te Wormerveer Zwemmen te Hengelo en Tilburg Amsterdamse zwem-successen te Nottingham SPORTUITSLAGEN (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam 3 Juli Twee nationale «ampioenen zijn er dit weekend op de "'elenbaan van 't Olympisch Stadion be- *end geworden. Twee renners, die deze «eren tactischer. sneller en beter waren dan de vele anderen die met hen naar de titel dongen. Bij de profs zorgde de "aarlemmer Peters voor een overwin- M'nning en by de amateurs reed de Limburger Vinken met de bloemenkrans de hals een ere-ronde voor de enke le honderden toeschouwers. He wedstrijd over vijftig kilometer Voor profs begon al heel spoedig met Vuurwerk. Eerst sprongen Remkes, Voo- ren, Loos en C. Bakker uit het peloton weg en zagen kans om enkele tientallen peters voorsprong te nemen. Maar ook in de grote groep erachter zat men niet stil. Voortdurend probeerde men de vluchtelingen te achterhalen, doch het bloest in deze eerste periode alleen van de minder groten komen, want Schulte, Middelkamp, Van Est en nog enkele an deren, die favoriet voor dit nummer wa ren. hielden zich volkomen kalm en draaiden hun rondjes rustig met de an deren mee zonder zich bijzonder in te spannen. Plotseling echter, toen het leidende viertal met ongeveer vijftig meter voor sprong over de baan ging, sprongen Pe ters, Blankenauw, De Best en Van Beek haar voren. Langzaam maar zeker ver kleinden zij de achterstand. Vooral Pe ters, die voortdurend de kop nam en de ?rie anderen in zijn kielzog meesleepte, had een groot aandeel in deze tocht naar Jtet leidende kwartet, want na vijftien «dometer vond men aansluiting en zetten a?ht renners de poging om een rondje hit te lopen voort. G. Loos viel terug haar het grote peloton en de overgeble ven zeven renners aan kop hadden na "vintig kilometer een volle ronde voor sprong op de rest van het veld genomen. Schulte, die blijkbaar van het begin af {beende, dat weglopers het toch niet haalden en op een gegeven moment wel {Veer zouden terugvallen, bemerkte dat "ij nu heel snel moest handelen om nog succes te kunnen boeken. De Bossche- haar probeerde het met een paar enorme duwen op de pedalen, liep enkele tien tellen meters uit, maar geregeld zat een van het leidende zevental achter hem ten, zodat zijn uitlooppoging geen zin hleer had Ook de anderen zochten nu steeds naar eenkans om de verloren tende terug te winnen. Acht kilometer voor het einde ont brandde de strijd in al zijn hevigheid. Schulte had toch kans gezien om weg te komen maar sleepte daarbij De Best, Bijster] Van Est, Vooren, Peters en Mid delkamp mee. Na een valpartij en vele lekke banden bereikte dit zestal na een felle jacht de staart van het grote pe loton, hetgeen voor De Best, Peters en Vooren twee ronden voorsprong op de grote groep betekende. In de eindspurt bleek Peters de sterk ste. zodat hij het kampioenschap van Nederland veroverde met op de tweede Plaats De Best en als derde Vooren. Op een ronde volgden 4 Middelkamp, 5 Bijs ter, 6 Schulte, 7 Remkes, 8 Van Beek, 9 htekker, 10 Van Est. Het begin van de wedstrUd was vrij 'est. Reeds in de zogenaamde „loze" tende kwam bü het ingaan van de eerste h het Olympisch Stadion te Amsterdam Vh Zaterdag en Zondag de wielerkam- 'Plc>enschappen op de lange afstand ver fden. Bij de amateurs werd Vinken parnpioen, bij de professionals won eters vóór De Best (midden) en Vooren. bocht een renner ten val en met hem gingen een vijftal anderen. Zij konden echter in de wedstrijd biyven, die in het begin vry vlak was. De zestig renners draaiden een hoog tempo en dit grote aantal was oorzaak dat in de veertiende ronde een massale valpartij gebeurde voor de staantribu- ne. Ongeveer vijftien renners tuimelden over elkaar, maar gelukkig kregen zy geen ernstige verwondingen. Het grote gevecht ontbrandde na veertien ronden. De Amsterdammers Wit- teveen, Schotman, Kunst en De Booy waagden een uitlooppoging en toen het peloton geen moeite deed de uitlopers vast te houden, konden zij 200 meter ne men. Hun voorbeeld werd gevolgd door Sieveking (Amsterdam), Vinken (Ge leen) en Koch (Utrecht), die halverwe ge de uitlopers en het peloton bleven hangen. Het viertal aan de kop bleef van dit moment af meer uitlopen en toen er 55 ronden waren gereden, had den zij aansluiting met het peloton ge kregen. Vijftien ronden later waren ook Sieveking, Vinken en Koch bijgekomen, zodat zeven renners met een ronde voor sprong aan de kop lagen. Sieveking had nog een lekke band gehad maar was daarna dapper blijven doorvechten. In tussen was een groot aantal renners uit de baan verdwenen door opgeven, bal partijen en lekke panden. Tien ronden voor het einde riepen de wedstrijdcom missarissen alle renners die een of meer ronden achterstand hadden uit de baan om het leidende zevental een zuivere be slissing te kunnen laten uitvechten. In een laag tempo, elkaar voortdurend be wakend reden deze zeven hun laatste rondjes tot twee ronden voor het einde. Kunst probeerde toen weg te lopen maar de anderen lieten hem niet gaan. In een felle eindsprint legde de Limburger Vin ken tenslotte beslag op de eerste plaats en daarmee op de titel. Schotman, Sie veking, De Booy, Koch, Kunst en Wit- tev een eindigden in deze volgorde. In de sprint voor amateurs slaagde de 46-jarige Bernard Leene er bijna in zich voor de finale te plaatsen. De 19-jarige Geukens, die voor de vierde maal op de baan stond, had drie ritten nodig om de „oudere generatie" te slaan. Deze Geukens, die óver snelheid beschikt en bewijzen leverde, dat hij onder deskun dige leiding het ook in tactisch opzicht een eind zal kunnen brengen, zal waar schijnlijk met Hijzelendoom (tweede fi nalist) door de Nederlandse Wieiren Unie naar de wereldkampioenschappen te Kopenhagen worden afgevaardigd. Bij de profs kwam men tot aan de hal ve eindstrijden achtervolging. Verrassin gen vielen daarbij niet te noteren of het moest zijn de bijzonder snelle tijd, welke de Brabander Van Est maakte. Met 6 mi nuten 28.6 seconden liet hij de snelste tijd over de 5 km. noteren. Met Van Est kwamen Schulte, Peters en Van Beek in de halve eindstrijden. (Van onze speciale verslaggever) Zaterdagmiddag zullen er maar heel weinig Amsterdammers zijn geweest, die niet een glimp opvingen van de kleurige stoet, die zonder onderbreking ruim an derhalf uur door de zonnige straten van de hoofdstad trok, een optocht van twin tigduizend sportbeoefenaren, die de vele tienduizenden toeschouwers langs de weg uitdaagden met de leuze: „Ik be oefen de sport U ook?" Zij was een brok propaganda, deze lange file, die in groot tenue defileerde, eerst door de straten en daarna, op de Dam, voor bur gemeester d'Ailly. Het viel niet mee het grote aantal deelnemers aan deze sportoptocht op het Olympiaplein in Amsterdam-Zuid in goede orde te laten starten. Eerst een muziekcorps, dan de motoren en de automobielen, daarna de Olympische deelnemers en dan weer een muziek kapel. Het stond allemaal zo simpel op een stukje papier, maar het had heel wat voeten in de aarde, eer allen hun juiste plaats in de stoet hadden gevonden. Om kwart over drie stond men in slagorde, klaar om Amsterdam voor de sport te winnen Dit was ook het moment, waar op de 'heer Foppen de kampioensduif losliet, onmiddellijk gevolgd door acht en een half duizend soortgenoten. Het was een rijk gezicht de duizenden vogels uit de korven te zien zwermen, eerst zoekend laag over de- huizen, maar dan hoger om te beduiden, dat de Sportweek 1949 was begonnen. Tegelijkertijd zette ook de stoet op de begane grond zich in beweging, door De Lairessestraat richting Dam. Daar, in het hartje van de stad, wacht te men geduldig. Het werd half vier, vier uur en pas toen het carillon in de Paleistoren het volgend half uur aan kondigde schalden de, bazuinen van de daken: de kop van de optocht is in zicht. Vier vertegenwoordigers van de bere den politie kwamen het eerst om de hoek van de Mozes en Aaronstraat het Damterrein op en de vele wachtenden begroetten hen met een luid applaus. Hier stond de politie aan de kop van een groot aantal sportbeoefenaren, de politie, die alle mogelijke medewerking bij de organisatie had gegeven, die straten en pleinen had afgezet en het verkeer had Een heel klein deel van de twintig duizend sportbeoefenaren in de optocht die Zaterdagmiddag door Amsterdam werd gehouden, trekt hier over de Dam. omgeleid om de sport haar kans tot demonstreren te geven. De Amsterdam mers waardeerden deze sympathieke geste van de dienaren der wet, die in vroeger tijden wel eens anders tegen over de „kwade en nutteloze" bezigheid, welke „sport" heette, had gestaan. Om half dus begon het défilé op de Dam en anderhalf uur later stonden burgemeester d'Ailly en degenen die hem omringden nog te applaudiseren voor de vaak zeer fraaie en omvang rijke sportgroepen, die langs het podium marcheej-den. Turnen, voetbal, handbal, cricket, wandelen, korfbal, ja zo zou men nog een tijdje door kunnen gaan met alle takken van sport te noemen waarvan de beoefenaren Zaterdagmiddag op het ap pèl verschenen. Vooral de turnsport was sterk vertegenwoordigd en het deed ons goed te zien vergeef ons het chauvi nisme dat het défilé van de turnver enigingen met R.K. voor de naam ruim een kwartier duurde. Ook bij de voet bal- en handbalverenigingen zag men vele katholieke clubs, die dit jaar niet achterbleven en de burgerij toonden, dat ook in dit verband vele pijlers zijn ge slagen onder de brug, die sport draagt. Kort voor het einde gaven enkele leden van schutterijverenigingen een demonstratie hoe men pijlen van twin tig meter afstand in de roos moest mikken. Om even over zes mar cheerde het laatste muziekcorps de stafmuziek uit Stroodorp het Dam plein op. Op het Olympiaplein stond inmiddels weer een andere gebeurtenis op stapel. Na veel vijven en zessen tussen duizen den belangstellende kijkers ging om tien minuten "over zes de luchtballon met de heer Boesman als passagier en leider onder luid applaus van de menigte, die de voorbereidselen met spanning en aan dacht had gevolgd, los van de grond. Amsterdamse tegen Friese combinatie Op de ere-avond van de Amsterdamse Sportweek, die Zaterdagavond 9 Juli a.s. in het Olympisch Stadion wordt gehou den, zal een voetbalwedstrijd gespeeld worden tussen een Amsterdamse en een Friese combinatie. De opstellingen luiden: Friesland: Doel: Beilinga (Frisia). Achter: Veltkamp (Friesland) en Mei- ners (Frisia). Midden: Soolsma (Leeu warden); Jan Lenstra (Heerenveen) en Blom (LSC). Voor: Santema( Frisia); Roozenburg (Sneek); Brandsma, Abe Lenstra en Hofma (allen Heerenveen). Amsterdam: doel: Van Raalte (Blauw Wit); Achter: Bopmkapm en Wilders (beiden Blauw Wit); Midden: Corver (Zeeburgia); Altink (Blauw Wit) en Bulder (DWS). Voor: Geluk (AFC); Koekebakker (Blauw Wit); Meyer (Spar taan); Lakenberg (Blauw Wit) en Van de Ruit (Volewijckers). De cricketwedstrijd tussen de Flamin go's en een team van de in de Amster damse haven liggende Britse kruiser De- vonshier is een draw geëindigd. Fla mingo's 157 voor 9 gesloten: Gallois 59, Mulder 33, D. Ingelse 17, mcDonald 12, Bland 5 voor 62, Forman 2 voor 22, Cot- man 2 voor 18. Devonshire: 121 voor 8 tijd: Burnett 22, Cotman 20, Chapman 44, Falanger 24 not out, Klink 5 voor 34, Gallois 1 voor 36, Zeverijn 1 voor 21. Een week na de Tour de France zal in ons land een belangwekkende wielersport gebeurtenis worden gehouden. „Touring Zandvoort" zal n.l. Zondag 7 Augustus onder technische leiding van „De Kam pioen" op het autocircuit een internatio nale wielercriterium organiseren, waar voor nu reeds enkele bekende renners wer den geëngageerd: Middelkamp, Peters. La- keman. Vooren. Voorting en de De Best. Voorts ligt het in de bedoeling de 'Tour de France-ploeg te laten starten, met en kele Fransen en Belgen. CITO—TOP 52. In de eerste helft van deze wedstrijd om het diocesaan kampioenschap waren de dames uit Schagen iets in de meerderheid, doch de aanval van de Amsterdamse club was gevaarlijker en doortastender. Cito nam de leiding, doch Schagen had Het dameshandbalelftal van Cito, dat gistermiddag met 52 van TOP (Scha gen) won en daarmee het diocesaan kampioenschap behaalde. V I, n. r. boven: Tr. Vriends, Tr. de Vré, L. Vos, B. Cambach, L van Walstein; onder: Tr. van Gijlswijk, W. Tromp, Tr. Schu macher, N. van Gils, Terpstra, To Rijvers. (Van onze honkbal-medewerker) De grote verrassing is wel de 43- overwinning van Blauw-Wit op HHC, terwijl OVVO van deze misstap der Haarlemmers gretig gebruik maakte om nog twee punten uit te lopen door een I 3-zege op VVGA. Ook Schoten deed goed werk door Ajax in eigen home met 30 te verslaan. Vrijwel de gehele strijd had HHC het heft in handen en kon werper Smit, goed gesteund door zijn veld, de Blauw- Wit-slagploeg in bedwang houden. Wel had Blauw-Wit, nadat HHC met 1—0 de leiding had genomen, in de 1ste innings' direct de gelijkmaker gescoord door een fcutje van achtervanger Vrenegoor, doch hierna was het voorlopig afgelopen voor de Amsterdammers. De HHC-ers maak ten het werper Wilders danig lastig en steeds kwamen er spelers op de honken, maar net scoren liet op zich wachten en alleen in de 3de en 8ste innings kwam er een speler over de thuisplaat en zo ging de 9de slagbeurt voor Blauw-Wit in, welke voor HHC fatale gevolgen zou fc ebben. Achtereenvolgens werden honk- slagen van Ploos, Wilders en Nahuys op het HHC-veld afgezonden en voordat er 3 spelers uit waren, had Blauw-Wit de stand op 43 gebracht. OVVO had zijn les geleerd in de eer ste strijd tegen VVGA, toen zij met een gelijkspel genoegen moesten nemen, en lag van meet af aan het slaghout erop en honkslagen van Urbanus, Wey, v. d. Lugt en Roosentaai hadden in de 3de innings reeds een 60-voorsprong ver zekerd, die weliswaar in /le 4de innings tot 61 werd verkleind, maar één in nings later werd deze voorsprong weer verhoogd tot 81. De GA-ers konden voor Urbanus c.s. niet gevaarlijk worden en al voegden zij nog 2 runs aan hun totaal toe, ook OVVO deed zulks en de 10—3-zege was dus na de laatste innings een feit. Het warme weer had op De Mon, wer per van Schoten, een geweldig goede invloed en de eens zo gevreesde werper van Schoten was er thans ook weer prima in. De een na de ander werd op 3 slag uitgeschakeld en toen het einde daar was, had niet één Ajaxied kans ge zien de thuisplaat te passeren, terwijl Schoten in de 2de innings door honk slagen van Hoefsmit en De Mon de score opende en één innings later ge- Op de nationale zwemwedstrijden, die Zaterdagmiddag te Meppel werden gehou den, spanden de meisjes van de Gooise vereniging De Robben weer de kroon. De belangrijkste uitslagen luiden: Dames. 100 meter schoolslag: 1. Mary Laven (Rob ben) 1.24.8: 2. Joke Kreuning (Robben) 1.30,2. 100 meter borstcrawl: 1.' Gerda Groenhuizen en Geertje Wielema (Robben, beiden 1,11,9; 3. Thea Snoeks (Robben) 1,15,0. 100 meter rugslag: 1. Geertje Wie lema (Robben) 1,14,8; 2. Greetje Galliard (ADZ) 1,17,8; 3. Dicky van Ekris (Robben 1.20.0. 3 x 50 meter wisselslag-estafette: 1. Rob ben I 1,43,0; 2. Robben II 1,49,0: 3. Gro ningse Zwem- en Poloclub 1,55,2. 5 x 50 meter borstcrawl-estaf ette1. Robben 2,47,3; 2. Groningse Z.- en Pc. 3,05,2; 3. Robben II 3,06,0. Heren. 100 meter schoolslag: 1. Kelder (Robben) 1,17,4; 2. De Vrij (Heerenveen) 1,20,9: 3. Laan (Bubble Veendam) 1,23,0 100 meter rugslag: 1. Bosch (Robben) 1,23,8: 2. Van de Water (BZZ Zwolle) 1,26,0. 100 meter borstcrawl: 1. Van der Berg (HZ en PC) 1,01,9; 2. Van Vliet (Robben) 1,03,8; 3. Buyze (HZ en PC) 1,04.4. 3 x 50 meter wisselslag-estafette: 1. Robben 1 1,41,2; 2. Robben II 1,50,0; 3. Robben III 1,51,0. 5 x 50 meter borstcrawl-estaf ette: 1. Robben II 2,38,4; 2. Robben I 2,40,0. bruik maakte van veldfouten en de stand op 20 bracht. Het duurde echter tot de 6de innings voordat nog een Scho- ten-speler de thuisplaat passeerde en dus de stand op 30 bracht. Hierbij bleef het echter, want het Ajax-veld liet geen steken meer vallen en leverde prima werk. Onder grote spanning kwam het einde, zonder dat er verdere ver andering in de stand gekomen was. OVVO 8 6 2 0 14 HHC 8 5 1 2 11 Schoten 7 4 0 3 8 Ajax 8 4 0 4 8 VVGA 8 3 1 4 7 Blauw-Wit 7 3 0 4 6 SC. Haarlem 7 2 0 5 4 HCK 7 1 0 6 2 Onder ideale weersomstandigheden hiel den .,De Zwetplassers" op de Zaan te Wor merveer nationale kanowedstrijden. Voor wat de lange baan betreft stond de titel van Nederlands kampioen op het spel. De uit slagen luiden als volgt: K 2 seniores heren over 10 km.: 1. C. KochJ. Klingers (Geuzen), Zaandam, in 44 min. 47.4 sec.; 2. H. VeldmaatH. Weynen- berg (De IJssel), Deventer, in 44.51.4. K 1 heren seniores over 10 km.: 1 W. Pool (Viking), Amsterdam, in 48.35.3; 2. J. v. d. Lingen (Zwetplassers), Wormer, in 48.42.9. Kis dames seniores over 500 meter; 1. M. v. d. AnkerDoedens (Trekvogels), Haarlem, in 2 min. 35 sec.; 2. A. de Waal Malefijt (Trekvogels), in 2.37. K 1 dames seniores over 500 meter; 1. M. v. d. Anker—Doedens (Trekvogels), in 2.22.2; 2. De Waal Malefijt (Trekvogels), in 2.30. (Van onze cricketmedewerker) Doordat Haarlem gisteren een draw tegen HCC I wist te behalen, waardoor de Hagenaars één punt verloren, staat ACC thans met een geiyk aantal winst punten aan de spits in afd. A van de cricketcompetitie Ook de afd. B heeft een nieuwe lei der gekregen, daar Kampong van HBC verloor, waardeer Quiok (N.) thans met twee punten voorsprong op Kam pong aan het hoofd gaat. HermesDVS begon met een totaal van 195 runs voor het verlies van 7 wiokets, waarvan H. Stolk een geheel kansloze 101 (not out) scoorde (8 x 4, 3x6). Zyn tweede honderd reeds in dit seizoen. HCC II kreeg drie uur om de beno digde runs te maken, deed echter geen enkele poging om voor de runs te gaan, zodat het een vrij saaie verto ning werd. Op een totaal van 142 voor 8 was de tijd verstreken, zodat deze ontmoeting in een draw eindigde. Ook tussen Haarlem en HCC I kwam men tijd te kort, want nadat de volle speeltijd verbruikt was, stond Haarlem op een totaal van 211 runs voor 8 wickets in antwoord op het hoge to taal van HCC I, dat op 220 voor 9 wickets de innings sloot. Voor HCC I was Gallois met een fraaie 50 weder dè batsman, doch ook Sillevis met 57 en McDonald met 40 lieten zich niet onbetuigd. Voor Haarlem scoorden Harmsen 75 en Paul Maas 62 (zeer snel, 1x6, 10 x 4). Intussen een mooie pres tatie van Haarlem. WV boekte eindelijk weer eens een succes. Van VOC, op eigen terrein neg wel, werd met 6 wickets gewonnen. (VOC 111; VVV 159 voor 4). Voor de Amsterdammers scoorde W. Rooden- burg een zeer fraaie 52 (6 x 4) en nam later als bowler 4 voor 28. Een kranige all-round verrichting. I Ook Sparta (157) was weder aan de winnende kant. Van Excelsior 83 waarvan Huet 47) werd met 74 runs ge wonnen. Voor de winnaars bowlde v. d. Linde 8 voor 32, Dries had voor de verliezers 8 voor 55! Kampong verloor te Utrecht tegen HBS met 127 runs! Een tegenvaller vcor Kampong, dooh een meevaller voor Quick (N.). HBS maakte het hoogste totaal van de dag, n.l. 36, waarvan M. van Vliet een zeer mooie 73, waarna Kampong door HBS voor 109 uitgegooid werd Van der Vegt, Everard en Van Vliet hielden de wickets. Kampong verloor voornl. door minder goed batten. De uitslagen van de draverijen en ren nen te Duindigt luiden: Gerania-prijs. 2100 m. 1. Luxor 1,26,6; 2. Lucky Fanfare; 3. LUcky Saint. W. 1.50 (stal met Main Axworthy), pi. 1,20, 1,80, koppel 2.50. Griselda-prijs. 2100 m. 1. Marry Simons 1,36,4; 2. Lexington; 3. New Vlamingman. W. 4,20, pi. 2,20, 3,—, 28,10. Gondola-prijs. 2100 m. 1. Kentucky's Queen B 1,28,5; 2. Margretha Hanover; 3. Lex Gregor. W. 2,10, pi. 1,50, 2,50, 3,90, koppel 16,90. Great Night-prijs. 2500 m. 1. Happy Saint 1,27,7; 2. Juno Vita; 3. Juggler. W. 24,50, pi. 1,10, 1,10, 1,10, koppel 14,80. J. Korthals van Schooten Memoriaal. 1800 m. 1. Qualla 2,03,6; 2. Majesto; 3 Funiculaite. W. 1,80, koppel 3,10. Gitano-prijs. 2000 m. 1. Constance 2,15' 2. Metropole Palace 2; 3. Marvellous. W. 1,70, pi. 1,30. 1,90, koppel 4,70. Omzet 32.485. De uitslagen van de draverijen te Sap pemeer luiden: Eerste afdeling. Openingsprijs. 1800 m. 1. Noordlooper 1,36,7; 2. Joyce Passeport; 3. Lammert. W. 3,—, pl. 2,—, 3,30, koppel 12,10. Openingsprijs 2e afdeling. 1800 m. 1. Ludwina 1,34,8; 2. Lieveling; 3. Kondor W. 2,60, pl. 1,10, 1,10, 1,10, koppel 2,50. Kermisprijs. 1640 m. Ie heat: 1. Leidstar' 2. Marathonlooper; 3. Lepelaar S. W. 3,20, pl. 1.50, 3,40, 1,60. 2e heat: 1. Lepelaar S, 2. Myrtilus. W. 2,40, pl. 1,70, 2,30. 3e heat: 1. Myrtilus; 2. Leidstar. W. 1,70, pl. 1,40. 2,20. Finale: 1. Myrtilus 1,36,8; 2. Lepelaar S; 3. Leidstar. W. 1.40; def. w. 3,60, pl. 1,50, 1,20, 1,50. Landbouwprijs, 2200 m. 1. Karei Pluto 1,29,4; 2. Fellow; 3. Iskra. W. 1,60 (stal) pl. 2,90, 3,50, koppel 40,60. Finale Tuinbouwprijs: 1. Merel S 1.04,3; 2. Lepelaar S; 3. Lord V. Fresena; 4. Kriem- hilde. W. 2,90 (stal), pl. 1,60, 3,10. Totale omzet 12,700,50. De uitslagen van de courses te Alkmaar luiden: Moulin Rouge-prijs. 2040 m. 1. Lee Axklt 1,27,1; 2. Larus S; 3. King Spencer. W. 12,70 pl. 2,30, 1,40, 1,80. Dutch Evern-prijs. 2040 m. 1. Notre Dame 1,35,3; 2. King Axkit; 3. Norton Williams. W. 1,60, pl. 1,20, 1,40, koppel 2,50. Dutch Evern-prtjs. 20.40 m. 2e afdeling. 1. Lieneke 1,34,6; 2. My Boy. W. 1,60, pl 1,30, 1.80, koppel 6, Mizzi Schindlerprijs. 2040 m. 1. Karoline 1,29,9; 2. Mc Heny; 3. Lucky Axvile. W. 2,60, pl. 1,50, 1,40, 2,30. Amazone-prijs. 2360 m. 1. Louis Axkft 1,26,9; 2. Eton Brewer: 3. Jacoba. W. 1,40, pl. 1,20, 2,30, koppel 5,40. Elephant-prijs. 2360 m. 1. Miss A 1,28,4: 2. Little Axkit; 3. Ingo Hanover. W. 1,20, koppel 2,10. Roem v. Heemskerk-prijs. 690800 m. 1. Madame B; 2. Klazina Axkit; 3. Luckey Fanfare; 4. Kalumet Axkit. Toto: finale: 1,60, definitief: W. 1,50, pl. 1,30, 1,50, 2,10 koppel 1,50. Totale omzet 40.000. Gisteren werd te Heerlen een concours- hippique gehouden, waarbij de heer Van der Voort Jr. met 't paard „Coeur Joli" van mevr. D. H. Pasman uit Den Haag een of- f'cieuse aanval deed op het wereldrecord breedtesprong, hetwelk sinds 12 September 1943 op naam staat van de Spaanse kolonel Noguares Marquez. die toen met zijn paard „Balcamo" een sprong van 8 meter maakte. „Coeur Joli" maakte in totaal 4 sprongen. Beide eerste respectievelijk over 6.75 meter en 7.25 meter verliepen succesvol Btl ne derde sprong over 7.75 meter kwam „Coeur Joli" tengevolge van het feit dat de heer Van de Voort een beugel kwijtraakte, met zijn achterbeen in een sloot terecht In ver band met de hardheid en gladheid van iiet terrein zette men de vierde sprong niet uit over 8.10 meter, zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar op 8 meter. Bij deze sprong haalde „Coeur Joli" in totaa. 8 84 meter. Medio Augustus zal men in Den Haag met „Coeur Joli" een officiële aanval doen op het wereldrecord. Tussen VRA en Rood en Wit door de bezoekers met 8 runs gewonnen, was het een en al spanning. Nadat Rood en Wit vcor 161 runs aan de kant gezet was, waarvan Bijleveld met 46 topscorer. (Zeverijn 533), een totaal dat aanvankelijk veel hoger bleek te worden, daar het vijfde wicket eerst op 152 viel (all-out voor 161), bracht VRA het tot een totaal van 153. Ook hier faalde de staart. (Van 130 voor 6; innings voor 153!) Voor VRA scoorde W. Kummer een zeer fraaie 55, terwijl P. Ligtenstein met 4 voor 25 Rood en Wit in veilige haven bracht. Zondag werden te Hengelo na'tionale zwemwedstrijden gehouden. De voor naamste uitslagen zyn: 100 meter borstcrawl beren: 1. Tjeb- bes (HPC. Heepjstede) 1 ui- 3.3 sec.; 2. Geurtzen (HPC Heemstede); 3. Hessing (DJK A'dam). Dames. 1. B. Zijlstra (RDZ Rotterdam) 1 m. 15.4 s.; 2. M. Oude-Reimer (Weusthag Hengelo); 3. L. Wensing (HPC). 100 meter schoolslag heren: 1. Hessing (DJK) 1 m. 25.4 s.; 2. Sommer (Weusth.); 3. Kuitert (OZPC Oldfenzaal). Dames: 1. L. Wensing (HPC). 1 m. 3.4 sec.; 2. R. Roonder (EZC Enschede). 4 x 100 meter borstcrawl heren (esta fette): 1. HPC 4 min. 50.4 sec.; 5 x 50 m. borstcrawl dames (estaf.): 1. Weusthag 3 min. 7.3 sec.; 5 x 50 m. borstcrawl heren (estafette): 1. HPC 2 min. 35 sec. De nationale 2 k.m. zwemwedstrijden, die te Tilburg werden gehouden hadden het volgende resultaat: Vrije slag heren: 1. Van Rijk (DJK) 23 m. 33.4 sj 2. Geert Jan van Rooy (Aegir) 23, 5<T,6; 3. Stan Scheffer (DJK) 24, 37.9.. Dames: 1. Irma Schumacher iRDZ) 25, 22.8; 2. mej. A. v. Duyl (ODZ) 26, 0.8; 3. mej. G. de Hoogen (RDZ) 26, 17.6 sec. Schoolslag heren: 1. Goossens (TRB) 27, 23.6; 2. Lepelaar (TRB) 28, 21.2; 3. De Roos (TRB) 28. 55.7. Dames: 1. Nel van Opstal (TRB) 28, 13.1; 2. mej. I. Kerkhof (Njord) "32, 47; 3. mej. W. de Lange (Surea) 34 min. 14.6 sec. al heel spoedig met een fraaie dertien- meterworp gelijk gemaakt. Voor ae rust voerde Cito de stand op tot 41. In de laatste tien minuten scoorden beide ploegen nog eenmaal. DCG—Vitesse 34. In de eerste helft hadden de gecombineerden het beste van het spel en zij wisten voor de rust een 21 voorsprong te nemen. Na rust werd het zelfs 3—1, maar met een verwoed offensief bracht Vitesse de Amsterdammers enkele ogenblikken in moeilijkheden. Het werd 33. In de laatste zeven minuten werd de sportieve strijd beslist in het voordeel van Vitesse, dat met dei» overwinning de Bisschopsbeker won. De derde Klas kampioen DCG heeft zich in ieder geval een uitstekende tegenstander getoond. Na afloop reikte de heer Buis de beker uit aan de win naressen. Het Amsterdamse wa terp oiozevental won tijdens een trip naar Nottingham met 52 van Plaistow, de Engelse kampioenen. Van Feggelen scoorde van de midvoorplaats driemaal, Smitshuizen maakte de beide an dere doelpunten. Hannie Termeulen zegevierde op de 220 yards borstcrawl over mej. Neilson, met een tijd van 2.48.0. Jannie de Groot sloeg op de 110 yards schoolslag haar zuster Annie tn 1 minuut 29.6 sec. De belangrijkste uitslagen waren: 110 yards borstcrawl heren; 1. Stedman (Beckenham) 1 minuut 2.8 sec. 2. Kendall (Sutton). 3. de Koster (U), 4. Smits (IJ). 220 yards borstcrawl dames: 1. Hannie Ter meulen (H.D.Z.) 2.48, 2. mej. Neilson (Brom ley), 3. Willy Langerveldt (A.D.Z.). 220 yards schoolslag heren. 1. Bonte (Z.A.R.) 2.55.2, 2. Van Feggelen (Meeu wen), 3. Jervis (Retford). 110 yards rugslag dames: 1. mej. Markland (Middlesex) 1 m. 23 sec., 2. mej. Seur (IJ), 3. Willy Wil- lemse H.D.Z.110 yards schoolslag da mes: 1. Jannie de Groot (A.D.Z.) 1 min. 29.6 sec, 2. Annie de Groot (A.D.Z.) 3. mej. Todd (Londen). 220 yards rugslag he ren: 1. Newton (Nottingham) 2 min. 47.7 sec.. 2. Camben (Leeds), 3. Rol (D.J.K.), 4. Aldendorff (A.Z. 1870). Zaterdagavond speelde het Amsterdams waterpolo-zevental nog een extra wedstrijd en wel tegen de Leanderclub uit Leeds. De ze club zou oorspronkelijk uitkomen tegen de North Midlands, maar in plaats daar van fungeerden de Amsterdammers als te genpartij. Met 142 bleven onze landge noten in de meerderheid. In alle opzichten waren zij sterker, in snelheid, in balcontróle en in samenspel. De Nederlandse doelpunten werden ge scoord door Van Feggelen (zeven). De Koster (twee), Smitshuyzen, Smits (drie) en Felderhof, Barker en Rosingdale maak ten de doelpunten voor Leeds. De Nederlandse meisjes namen nog deel aan een wisselslagestafette en wonnen in 5 minuten 24 sec. Dit was het slot van het bezoek der Amsterdamse zwemsters en zwemmers aan Nottingham. CRICKET. Eerste klas: KamoongH BS. HBS wint met 127 runs (109236); HaarlemHCC, draw; VRARood cn Wit. Rood en Wit wint met 8 runs (153 —161); VOC—VW, VW wint met 6 wickets en 48 runs (111159 voor 4); ExcelsiorSparta, Sparta wint r/.et 74 runs (83—157); HCC 2—Hermes DVS draw. Tweede klas: VoorburgHermes DVS 3, Hermes DVS wint met 3 runs (137 134); Quick (H) 2Excelsior 2. Quick wint met 87 runs (15467); HBS 2 Haarlem 2, HBS wint met 12 runs en 3 wickets (180 voor 9 gesloten 192 voor 7); Hermes DVS 2—LCC, Hermes DVS wint met 119 runs (249130); Sparta 2 VOC 2, Sparta wint met 92 runs 177— 85); TCCHCC 3. HCC wint met 26 runs (140114); AjaxVRA, Ajax wint met 75 runs (41116); Rood en Wit 2Mei kevers, Meikevers winnen met 56 runs en nog 3 wickets in handen op eerste innings (128184 voor 7 gesloten); CV HWACC 2, ACC wint met 153 runs (21865); UWKampong 2, UW wint met 12 runs (115103). HONKBAL. Ie klasse: Blauw Wit HCC 4—3; VVGA—OWO 3—10; Ajax— Schoten 0—3. René Pirolley, de Franse rugslagzwem- mer. verbeterde het Europese record 200 meter rugslag door deze afstand af te leg gen in 2 min. 24.2 sec. Renooy werd zevende en Heyneman ne gende in de 125 cc. klasse bij motor wedstrijden om de Grote Prijs van Zwit serland. In een buitengewoon algemene vergade ring van de K.N.S.B., werd het nieuwe huishoudelijk reglement vastgesteld De reorganisatie is thans voltooid. Er is nu een' indeling in gewesten. De landelijke verenigingen voor hardrijders, kunstrijders er. schoonrijders zijn leden van de K.N.S.B. De terreinkwestie in onze grootste Haarlemse R. K. Sportclub TYBB is al tijd een lijdensgeschiedenis geweest. In het nu bijkans dertigjarig bestaan is deze voortvarende Katholieke sportclub al menigmaal moeten verhuizen, maar thans kunnen we eindelijk gunstige be richten omtrent TYBB's terreinaangele genheden laten horen. Begonnen op het R. K. Sportpark in Heemstede, ging TYBB na enkele jaren naar de Zandvoortselaan, op de plaats, waar thans het station HeemstedeAer- denhout zich bevindt. Vandaar naar een weilandje aan de Zomervaart, waar men 's winters meer zwemmen dan voetballen kon. Noodgedwongen zocht men toen z'n heil in Haarlem-Noord tegenover de R. K. kerk aan de Rijksstraatweg, waar heel wat .successen geboekt werden en waar men dacht rustig te kunnen blijven spelen. De vooroorlogse politiek der ge meente Haarlem, waarbij in verband met< de bouwwoede van die dagen alle sportvelden maar steeds verder naar de buitenkant der stad verlegd werden, deed de club aan de Vergierdeweg be landen en vandaar werden de Yellows weer opgejaagd naar het huidige terrein aan de Rijksstraatweg, vry wel gelegen aan de grens der gemeente Velsen. Maar na deze donkere terreingeschie denis is er thans voor TYBB reden tot juichen. Het huidige Haarlemse gemeen tebestuur blijkt gelukkig een gezonde opvatting te hebben van zijn taak om de jeugd in de gelegenheid te stellen op ruime schaal te laten genieten van sport en spel. Een blijde jeugd maakt immers een blijde toekomst! Na vele onderhandelingen ten stad- huize, waarbij TYBB de grote steun mocht ondervinden van de hoogeerw. heer Kuilman, Deken vail Haarlem en de heer Van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem van de KNVB, krijgen de geel-zwarten met ingang van 15 Oc tober a.s. de beschikking over een ter reincomplex aan het Spaarne bij de Buitenrustbrug, bevattende vier terrei nen en een prachtig kleedhuis. Hier blijft TYBB slechts tijdelijk (1 of 2 jaar) om daarna over te gaan naar een geheel nieuw complex, dat voor 4C club wordt aangelegd, vlak daarnaast gelegen en waarbij zelfs gelegenheid zal zijn voor de bouw van een overdekte tribune. staantribunes en een groot restaurant TYBB is dus eindelijk op z'n bestem ming en vooral de leden in Haarlem- Oost, de bakermat van de club, zullen deze terreinverandering met vreugde vernemen. Mooier cadeau had de bijkans dertigjarige club bij het a.s. jubileum niet kunnen ontvangen. Rustig kunnen de geel-zwarten thans verder bouwen aan de uitbreiding van hun club, nu de grote terreinzorgen zyn verdwenen en we hopen, dat de vesti ging in Haarlem-Oost een periode van nog groter bloei voor TYBB moge in luiden! Aan de tweede LAURA-rit namen vorig jaar 310 dames en heren aan de start deel. Dit jaar zullen er 482, var wie 117 dames en 365 heren gedurende vier dagen door Zuid-Holland, Noord- Holland en Utrecht fietsen. Zeei velen van hen nemen voor de tweede ,iaal aan de tocht deel. De eerste vreemde ling. die de Laura-rit zal meemaken en hieraan dus een internationaal karakter geeft, is de heer R. Whitfield uit Huil Voorts zijn dit jaar weer verschillende groepen ingeschreven, onder andere politie-corpsen van Rotterdam Den Haag, Zaandam en Alphen aan de Ryn. De deelnemers zullen Maandagavond op het plein voor het gemeentehuis te Alphen aan de Rijn officieel worden verwelkomd door burgemeester mr. F. M. A. Schokking, waarbij mede aan wezig zal zijn Mr. L. A. Kesper. com missaris der Koningin in Zuid-holland alsmede de hoofden van die gemeen ten, waaruit het woord LAURA is sa mengesteld, Mr. A. J. d'Ailly. burge meester van Amsterdam, Mr. P. J Oud burgemeester van Rotterdam, jnr Mr C. J. A. Ranitz, burgemeester van Utrecht én jhr. Mr. F. H. van Kinschot burgemeester van Leiden. De vierde rit op Vrijdag 8 Juli zal worden be sloten met een intocht van alle deel nemers in Alphen aan de Rijn. De rou te van de eerste dag op Dinsdag 5 Juli is als volgt: Alphen aan de Rijn ijlden Voorschoten, Wassenaar, Katwijk. Noord- wijk, Noordwijkerhout, de Zilk Hille- gom, Heemstede, Hoofddorp. Aalsmeer. Kudelstaart, Leimuiden, Riinzaterwoude Alphen aan de Rijn. De afstand bedraagt 116 k. omeier welke binnen negen uur moet worden afgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5