MEER REGEN DRINGENDE BEDE VAN DE ZANDBOEREN Enige wanordelijkheden op Sint Eustatius ZAL PRAAG WELDRA BREKEN MET H. STOEL? U.N. C.I.-LEDEN HEDEN NAAR DJOCJA VERTROKKEN SUCCES VAN NEDERLANDSE 0NDERZEEER BU DE VL00TMAN0EUVRES 1 Geen sabotage bij ramp van de „Roermond" Na neerslag ook weer klachten Bevolking betoogde Nog geen regerings verklaring Tot hoofd en hart Om getuige te zijn van aankomst van Sukarno en Hatta c.s. Zware scheepskanonnen dreunen over de Scilly-eilanden Geldinzameling via de school Het weer Ook geen explosie in de lacht? bureaux van redactie en administratie PUS Rjjr De zomer een probleem Strafzaak tegen geneeskundige de oorzaak Vragen van deze tijd üi K.L.M.-toestel mag in New-Delhi landen Engels schip op mijn Radio Vaticana zal Tsjechoslowaakse - geestelijkheid instructies geven IMPLACABLE BIJNA „BETORPEBEERD" lip; fill Bartali bij de leiders na start 6e etappe DINSDAG 5 JULI 1949 73ste JAARGANG No. 24503 MUUR STORT IN: TWEE DODEN I Met Regen verdrijft hittegolven Nieuwe uitzendingen voor de K.R.O. WÊÊÊÊÊmm ii®-® mm «lil Gebaar van goodwill" GROTE BEZORGDHEID TEN VATICANE „Reactie zal in Juli verliezen" Journalisten uitgewezen De Sumatraanse delegatie in de B.F.O. VERSTOORDERS VAN STRANDVREUGDE Geen Nederlandse vlieg- tuigen Principiële vakorganisatie van bijzondere betekenis Brief van Kardinaal aan R.K. Werkgevers MEER PAARDEVLEES OP DE VLEESBON SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.399£ Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severirv. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per leMmeter-" hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentlën eventueel ronder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van een onzer speciale verslaggevers) TVe hebben enkele prachtige zomerdagen op het ogenblik, dat we dit schrij ven, helaas alweer achter de rug, want er klinWen wat donderslagen en zo nu en dan plenst de regen neer. „Een buitje, dat straks overgedreven zal zijn", den ken we optimistisch, maar in Engeland recent het ook, de wind komt uit het Westen en De Bilt is wat minder optimistisch ten aanzien van zon en zomer. De warmte schijnt dus wel even voorbij. De kortstondige warmte, die hier en daar al ven hittegolf genoemd werd, maar dat was wel erg voorbarig. Als men °P de volgende feiten let; vallen en wat er de 14e Juni viel, wa^ ook nog maar hoog-uit zes millimeter, en daarvan kunnen hqt gras, de aard appelen en de voederbieten niet leven. 1 De gehele maand Juni was, meteo rologisch gezien, een mislukking. Zelfs de gemiddelde maand-temperatuur van 15 graden, in voorafgaande ook niet overdadig warme jaren regelmatig be reikt, werd niet behaald. Met 14.4 gra den bleef Juni beneden elke redelijke Verwachting. 2 Nog voortdurend komen akelige koude nachten voor. Temperaturen van 4'tot 5 graden zijn op het ogenblik regel, terwijl de ervaring geleerd heeft, dat rond 10 graden normaal en gewenst is. 3 In de nacht van 24 op 25 Juni heeft moeder n&tuur het zelfs gewaagd op Vele plaatsen in Nederland nachtvorst te laten optreden, hetgeen een meteoro logisch schandaal van de eerste orde ge noemd mag worden. Het is dus nog helemaal geen wan daad, dat nu eindelijk in Juli de ver rukkelijke zomerzon iets van haar J'eelde mededeelde aan ons, die ge doemd zijn haar in Nederland te moeten Waarnemen. Het is integendeel ons recht, ons goed klimatologisch recht, en de duizenden vroege vacantiegangers in bcheveningen of Valkenburg hebben ge- "jk, dat zij van koesterende warmte ge- De situatie is dan ook zo, dat glo baal gezien op de lichte zandgrond vooral in Brabant. Overijsel en de Achterhoek het uitdrogingsproces reeds dermate v^as voortgeschreden, dat wanneer niet zeer binnenkort (men noemde ons de termijn van één week) een behoorlijke hoeveelheid regen valt, een catastrofe schier onvermijde lijk zal zijn. Reeds nu is de schade behoorlijk, de drinkwatervoorziening der dieren baart, omdat, de sloten droog staan, grote zorgen en het laat zich aanzien, dat hier en daar in deze streken straks ook nog voor mense lijke consumptie drinkwater zal moe ten worden aangevoerd. Ook op de kleigronden in Groningen, Zeeland en elders is regen zeer gewenst. Hier gaat het om de groei van jonge vruchten, om gras en vlas, al dient men er onmiddellijk aan toe te voegen, dat hier door een gunstige bodemgesteltenis de nood aanmerkelijk minder hevig is. Hij varieert trouwens van plaats tot plaats. Hij heerst hier fel en daar min der en vindt tenslotte bij onze armelijk uat zij van Koesterende warmte ge- j- zandornnrf bieten willen. Daarom is het dan ook ?te_ C.ate!?rle Ln w? min of meer tragisch, dat wij om heel luchtere redenen toch blij moeten zijn met deze ochtendregen en dat men om der wille van onze boeren de hoop zal moeten uitspreken op een rijkelijke re genval. Want al hebben wij dan ook om de drommel geen hittegolf achter de rug, het land en vooral de zandgrond is zó droog als een' rots in de Sahara. Sinds Juni was, althans in Centraal Neder land, geen regen van betekenis meer ge- zijn hoogtepunt. Voeg daar dan nog bij, dat èn de abnormale koude nachten en de door de droogte bijzonder actief ge worden zwarte luis het gewas bedreigen en het beeld is compleet. Het boeren- hoofd is vol zorgen. Men bidt om hemel water. En als hij zijn zin krijgt? Als tegen iedere meteorologische verwachting in (vooralsnog voorzien wij geen bedui dende regenval, zegt De Bilt) de regen doorzet? Als de zon verborgen blijft -wEf was de laatste tijd enige opwinding hP het Bovenwindse eiland St. Eustatius, Waarvan geruchten Curagao hadden be reikt Natuurlijk werd dat in verband gebracht met de po'litiek zoals bijna alles de laatste tijd op dit eiland, waar "et politieke leven onder brede lagen v»n de bevolking met een ruk zijn in- hede heeft gedaan De geruchten werden log versterkt door het verzoek van de gezaghebber van de Bovenwinden om Politie-assistentie en het vertrek van enige politiemannen per vliegtuig naar Eustatius. Men legde verband tussen een en ander en de arrestatie en berech- ting van de heer Plantz. Om aan alle geruchten een einde *e maken heeft de procureur-gene raal van de Nederlandse Antillen in een verklaring de zaak tot haar ware proporties teruggebracht. Het leek, dat op vermoeden van het plegen Van een zedenmisdrijf de tijdelijk gouvernements-geneeskundige op St. Eustatius op vordering van de Offi cier van Justitie op 28 Juni 1.1, in voorarrest was geplaatst. „Tijdens het in deze zaak plaats gehad heb bende politioneel onderzoek", zo luidt de verklaring, „deden zich op St. Eustatius enige wanordelijkheden Voor, in verband waarmede op 27 Juni politieversterking naar St. Eustatius werd gezonden. Naar aan leiding van deze wanordelijkheden zjjn enkele, personen door de politie ingesloten. De toestand op St. Eusta tius is inmiddels tot volkomen rust ■Weergekeerd en de strafzaak tegen de geneeskundige vindt normaal voortgang." Wij vernemen, dat de betogingen v°ortsproten uit een zekere beduchtheid ^an de bevolking, dat zij van genees kundige hulp zou zijn verstoken bij ver edeling van de arts tot gevangenisstraf. T>e vergadering van de Ministerraad Van gisteren heeft, naar wij verne men, nog geen datum vastgesteld voor «e regeringsverklaring betreffende et Indonesische vraagstuk. Hedenavond zal minister Van Maar keen met de Indonesische commissie de Tweede Kamer vergaderen. Maandagmiddag is in de Eerste Dorps- raat te Zeist een ongeveer 2% meter ö°ge muur ingestort waarschijnlijk .oordat fleze aan de binnenzijde te hoge JPk ondervond van daartegen gestort Jr'ht. Een tweetal voorbijgangers, een ,eds bejaard echtpaar, dat zijn vacantie ri ^eist doorbracht bij een schoonzoon, heer Van der Put, werd door het 0 ®r?tortende puin gedood. De man vond ee^ddellijk de dood, de vrouw overleed uur later. wachten en rusten komt men in leven niet ver. In een overigens vreedzame de monstratie werd er op aangedrongen, dat de arts tot een geldboete zou worden veroordeeld. De wanordelijkheden be stonden uit het doorsnijden van een te lefoonkabel en het werpen met stenen. Van brandstichting in het huis van de ondergezaghebber en allerlei andere fan tastische feiten is geen sprake. De be duchtheid van de bevolking was volko men overbodig, daar inmiddels voor ge neeskundige hulp is gezorgd. De tijdelijk gouvernements-genees kundige was tevens plaatsvervangend ondergezaghebber een onbezoldigd ere-ambt. Bij afwezigheid van de onder gezaghebber, de heer Voges, vertegen woordigde hij het gouvernement, doch teen het politioneel onderzoek werd inge legd, begaf de gezaghebber van de Bo venwinden zich naar St. Eustatius, waar door automatisch het gezag in diens handen lag. Vóór zijn aanhouding werd de arts van zijn functie van plaatsver vangend ondergezaghebber ontheven. De berechting zal plaats hebben op St. Eustatius. Te dien einde hebben zich de rechter, de Officier en de griffier naar dat eiland begeven. Ach, dan zal de boer dankbaar zjjn, doch tegelijk met zjjn dankbaarheid gaan de klachten omhoog uit dekersen-bongerd waar regen gedurende de eerste 14 da gen gebarsten kersen en rot betekent. En bij de klachten zullen zich voegen die van de boer, die juist aan het hooien was, van de hotel- en pensionhouder, van de ijscoman, van de arme vacantie- ganger die maar één week heeft, van de touringcarondernemer, van de man, die de badkoetsjes verhuurt, van de me teoroloog, die het weer mis had, van u, van mij, en van de duizenden anderen die zich liever welbehaaglijk koesteren in de verrukkelijke warmte. Daarom, zomer, ben je een probleem. Na een droogte van een maand is er gisteravond in Engeland regen gevallen. Rechter G. B. Macclure, die het hof in Old Bailev voorzat, zette, alle regelen der traditie ten spijt, zijn grote pruik af en zei: „Het is te warm". De ministers van Volksgezondheid en Transport hebben in Londen een order getekend, waarbij het toegestaan wordt de waterreservoirs bij te vullen uit de noodwatervoorziening uit de Theems. Tijdens het weekeind werden uit de bosachtige omgeving van Londen meer dan 200 branden gemeld. Ook Spanje weet van warmte piee te praten. Gisteren steeg de temperatuur in Sevilla en Cordoba tot 52 graden in de zon en 44 graden Celsius in de scha duw. Dit zijn de hoogste temperaturen, die in de afgelopen 33 jaar aldaar zijn opgetekend. Voor het waterverbruik in Madrid, waar het kwik tot 38 graden Celsius opliep, gelden strenge beper kingen. Vanavond om 21.05 uur begint de K.R.O. een nieuwe reeks uitzendingen onder de titel „Vragen van deze tijd", een rubriek, waarin hoogleraren aan de Universiteit te Freiburg actuele problemen op een voor ieder bevatte lijke wijze behandelen. Deze „brain- trust"- uitzendingen worden in de Ne derlandse taal gebracht. Het eerste on derwerp luidt: „Zal de techniek de mens vernietigen?" Unda, het Internationale Katholieke Bureau voor Radio en Televisie te Freiburg in Zwitserland, nodigde een aantal professoren van de Universiteit van Freiburg uit, ter bespreking van actuele problemen een „brain-trust" te vormen. De professoren bleken daar toe bereid en belegden zittingen in de aula van de Universiteit, waarbij zij zelf achter een tafel op het podium plaats namen. Voorzitter is professor Bochens- ki, verder maken altijd deel uit van de trust: een moralist, een historicus, een socioloog en een jurist, terwijl al naar gelang het onderwerp dit eist medici, technici, biologen of andere vaklieden aan het college worden toegevoegd. Pro fessor Bochenski stelt het vraagstuk aan de orde en leidt de besprekingen in. De aula is toegankelijk voor iedereen. Elk der zittingen in de aula te Frei burg werd door ongeveer vierhonderd personen bijgewoond, ongeveer de helft studenten, de overigen burgers uit alle kringen van de stad. Van de gelegenheid om zelf aan de besprekingen deel te ne men, werd druk gebruik gemaakt, zo dat men mocht aannemen, dat de naar voren gebrachte punten in hun totaliteit een beeld gaven van de gangbare me ningen ten aanzien van de besproken vraagstukken. Zo werd het aanknopings punt gevonden tussen publieke opinie en de redenering der deskundigen. Deze besprekingen werden volledig per wire- recorder opgenomen. Aan de hand van deze opnamen hebben de professoren daarop beknopt concrete vragen ter be antwoording opgesteld, die de K.R.O. nu vertaald heeft en door bekende auteurs in dialoogvorm laat voordragen. De samenstellende professoren waren onder anderen: prof. Bochenski, voorzit ter; prof. Deman; prof. Faller; prof. Luy- ten; prof. Gigon; prof. Dupraz; prof. Goetz, prof. Vicaire en prof. Giovannini. WÊm Donderdag 7 Juli vieren H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard in het Witte Paleis te Soestdijk hun koperen bruiloftsfeest. Ter gelegenheid van deze heuglijke gebeurtenis, die in de intimiteit van het gezin gevierd zal worden, publiceren wij vandaag het laatste portret, dat van de Koningin en de Prins gemaakt werd. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken van Indië mededeelt, is aan het K.L.M.-toestel, dat het vijftien Ameri kaanse journalisten aan boord van Batavia is vertrokken, toestemming verleend te New-Delhi te landen. Deze toestemming is als een „gebaa# van goodwill" verleend in antwoord op een door de journalisten gedaan verzoek, zo zegt het ministerie, aldus U.P. Hedenmorgen negen uur is de boeien- legger „Coldewey", van Engelse nationa liteit, Noord-Oost van het lichtschip Elbe 2 op een mijn gelopen. Er worden twee explosies, waardoor het schip in zinkende toestand kwam te verkeren, gemeld. Er zijn noodsignalen uitgezon den. Het schip heeft sleepbootassistentie gekregen. De bemanning is door de sleepboot overgenomen. Radio Vaticana heeft gisteravond in een uitzending in het Tsjechisch aan gekondigd, dat het Vaticaan voortaan elke Donderdag de Tsjechoslowaakse geestelijkheid per radio instructies zal geven. Door de ontwikkeling van de crisis in Tsjechoslowakije, waar thans zelfs de Zaakwaarnemer van de Aposto lische Nuntiatuur aan directe geweld pleging bloot stond, verwacht men ten Vaticanc met steeds toenemende be zorgdheid, dat de communistische rege ring van Praag thans weldra zal beslui ten de diplomatieke betrekkingen met de H. Stoel te verbreken. De buitenge woon onbehoorlijke behandeling, welke Mgr. Gennaro Verolino, eerste Raad van de Nuntiatuur te Praag, ten deel is ge vallen, vormt na de onbeschaamde pers campagne van verdachtmaking en laster naar alle waarschijnlijkheid de aller laatste phase dezer diplomatieke be trekkingen. Radio Vaticana verneemt uit Praag, dat in de kerken van Tsjechoslowakije 1.1. Zondag door de geestelijken niet is gepreekt. De priesters hebben er zich toe beperkt, onder de H. Mis de brief van de H. Paulus voor te lezen, waarin de Apostel de gelovigen vermaant, te midden van de vervolgingen trouw en onbuigzaam het geloof te bewaren. Nejedly,-- de Tsjechoslowaakse minister van Onderwijs, heeft in een toespraak tot katholieke pelgrims te Sasava een tijdslimiet gesteld voor de „uiteindelijke nederlaag" van de kerkelijke hiërarchie in Tsjechoslowakije. Nejedly zeide, dat de „reactie haar kop weer heeft opgestoken, doch nog bang is en zich verschuilt in de kerk". „De reactie leed vorig jaar een neder laag", zo zeide Nejedly. „Zij zal dit jaar in Juli verliezen." De staatspolitie van Tsjechoslowakije heeft, aldus Radio Vaticana, de bewe gingsvrijheid van alle buitenlanders in Tsjechoslowakije beperkt. Deze beper kingen gelden ook voor de leden van het diplomatieke corps. Harold Melahn, correspondent voor de British United Press, en Godfrey Lias, correspondent van de Londense Times, hebben Zondag Tsjechoslowakije moe ten verlaten op bevel van de regering. Beide journalisten hadden de vorige maand de aanzegging gekregen, dat hun verblijfsvergunningen, die gisteren af liepen, niet verlengd zouden worden. De leden der commissie van de Verenigde Naties, de heren Cochran, Herremans en Critchiey zijn heden middag met het vliegtuig der com missie naar Djocja vertrokken om getuige te zijn van de aankomst van Sukarno en Hatta c.s. Ook de plaatsvervangende leden der UNCI en het secretariaat der commissie reisden met hetzelïde vliegtuig. Behalve Sukarno en Woensdag uit Bangka vertrekken: Hadji Agus Hatta naar Salim, zullen Djocja Moh. Het gedreun van zware scheepska nonnen over de Scilly-eilanden ten Westen van kaap Land's End, luidde gisteren de eerste grote vloot- manoeuvres van de Westerse Unie in. Gedirigeerd door «een uniform sein- wezen trokken de Britse, Franse, Ne derlandse en Belgische oorlogsschepen rond de eilanden bij de Zuid-Westelijke punt van Engeland, terwijl zij in de lucht beschermd werden®door vliegtui gen van de vliegdekschepen. Terwijl onder leiding van het Britse vlaggeschip de „Implacable" marioeu- vreeroefeningen werden gehouden, voer den twee groepen van kruisers, onder steund door vliegdekschepen, bombarde mentsoefeningen uit bij de Scilly eilan den. De groep kruisers bestond uit de Su perb, Cleopatra, het Franse vlaggeschip Montcalm, het Franse vliegdekschip Ar- romanches en de Franse torpedojager Le Lorraine. Tot deze kruisers behoorde ook de Tromp. De Piet Hein, de Johan Maurits, de Queen Wilhelmina, de Vulkaan en de Soemba behoorden eveneens tot het con- vooi. De Piet Hein en de Johan Maurits namen een werkzaam en succesvol aan deel in de oefening in het ontdekken van onderzeeërs eerst Nederlandse, later Franse die het convooi aanvie len. Beide Nederlandse schepen rappor teerden driemaal, dat zij een duikboot hadden ontdekt. De oefening bepaalde zich ditmaal tot het ontdekken met alle beschikbare middelen, maar de ontdekte schepen be hoefden niet achtervolgd of aangevallen te worden. Een der beide Nederlandse onder zeeërs, de Tijgerhaai of de Zeehond, wist zich met succes tot midden in het convooi te werken zonder ontdekt te worden. De aanval kwam in hoofdzaak van bakboord aan de voorzijde van het convooi. Daar duikboten onder water slechts een geringe snelheid hebben, kon het convooi, dat sneller was, niet van ach teren worden aangevallen. De. kwestie was voor de onderzeeboten dus, door de gordel van de verdediging onopgemerkt heen te sluipen. De onderzeeërs, die de witte partij vormden, werden geholpen door vliegtuigen voor het opsporen van het convooi. De Implacable schoot en kele Seahornets af ter verkenning van de duikboten. De oefeningen duurden tot na zonsondergang en eindigden toen eigenlijk nog niet, want vannacht wer den nachtelijke duikbootaanvallen ver wacht, uitgevoerd door de Britten. Vanochtend zouden witte Franse vlieg tuigen het convooi bestoken.. Overigens waren gisteren reeds luchtgevechten tussen Sunderlands en Seahornets te bewonderen. Het vliegdekschip Implacable werd gisteravond buiten de Engelse kust bijna „getorpedeerd". Het Was een torpedo van een Franse onderzeeboot, die een zodanige positie had bereikt, dat de tor pedo met kans op succes op het con vooi, dat Zuidwaarts voer, kon worden afgevuurd. De luchtmacht verhinderde vier der vijf Franse duikboten tijdig naderbij te komen. De Nederlandse torpedoboot Piet Hein behoorde tot de schepen, die met succes de aanvallers ontdekten. Te voren was de Implacable eveneens „door de mazen van het net gekropen", toen een Nederlandse onderzeeër van een an dere aanvallende vlootmacht onver wacht vlak voor het vlaggeschip opdook, zodat het met volle stoom achteruit moest varen om de onderzeeër te ont wijken. Twee Nederlandse duikboten liggen in het onderzeeboten- depot Maidstone in afwachting van het sein om uit te varen tijdens de grote v lootmanoeuvres. van de Westerse landen, die thans in Het Kanaal en de Golf van Biscay e begonnen zijn. Met de grote torpedo- lanceerbuizen aan bak- en stuurboord hebben deze boten iets van de orde der monsterlijke dieren, waartoe ook de kro kodillen behoren, maar dit doet niets af aan de prestaties van onze Jantjes, want dezen weren siefe goed. Rum, Ali Sastroamidjojo, Assaat (de voorzitter van het werkcomité uit het K.N.I.P.), E. Pringgodigdo (staatssecre taris), en Suriadarma, het hoofd van de luchtmacht der republiek. In Djocja zijn inmiddels successie velijk teruggekeerd de heren Suroso, republikeins commissaris voor binnen landse zaken, de generaal-majoor Su- hardjo, voormalig commandant van het republikeinse leger op Sumatra, Ali Budiardjo, de kolonel Djatikusumo en verschillende leden van het werkcomité van het K.N.I.P. In een rapport van de militaire waarnemers aan de UNCI, waarin een overzicht wordt gegeven van de terugtrekking der Nederlandse troepen uit de residentie Djocja en het overnemen van het gezag door de sultan, die de algemene leiding over de republikeinse troepen had, wordt gezegd, dat de ontruiming van de residentie zonder enig in cident van belang is geschied. Het rapport meldt, dat de militaire waarnemers posities innamen tussen de terugtrekkende en oprukkende partijen. Zij droegen armbanden met het op schrift „United Nations" en bestreken met hun wit geschilderde UNO-jeeps, die de blauwe vlag der V.N. voerden, de corridor, die de twee legers scheid de. Zes groepen, elk van twee waar nemers, omvattende Amerikaanse, Australische, Belgische, Britse en Franse officieren, wepden door de coördinator verdeeld zoals de omstandigheden het nodig maakten, wanneer op een gegeven ogenblik de Nederlandse troepen te rugtrokken tot een overeengekomen po sitie, waarschuwde een der groepen waarnemers de republikeinse comman dant aan de andere zijde der corridor, waarna de republikeinse troepen opruk ten en de zo juist verlaten posities be zetten. Het rapport vermeldt voorts, dat de republikeinse soldaten waren gekleed in een verscheidenheid van uniformen of burgerkleding en dat zij een hoeveel heid automatische wapens van verschil lende soorten hadden. Heden vertrekt per vliegtuig uit Me- dan een delegatie van de Negara Su- matera Timur voor de komende bespre kingen in de bijeenkomst federaal over leg. Zij bestaat uit Radj ah Kalimsjah, Tengku Dhamrah, Ngereadjai Meliala en O. K. Ramli. Uit deze samenstelling der delegatie blijkt dat, in tegenstelling tot vroegere berichten, Tengku Dhamrah niet voornemens is, zich als vertegen woordiger van Sumatera Timur uit de BFO terug te trekken. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar het dezer dagen geconstateerde onverantwoordelijk laag vliegen van militaire vliegtuigen boven de kust streek. Het onderzoek is nog niet ge ëindigd. Vast staat in ieder geval dat geen Nederlandse vüegtogen daarbij ■betrokken Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, heeft zich namens het Episcopaat met een brief gewend tot het Katholiek Verbond van Werkgevers Vakverenigingen. Hij geeft in dit schrijven uiting aan zijn gevoelens van waardering voor de krachtige pogingen, die het verbond doet, om de Katholieke werkgevers te organiseren in katholieke vakorganisa ties. De Kardinaal stelt nadrukkelijk de noodzaak vast van eigen principiële organisaties, teneinde daardoor in staat te zijn de zegenende invloed der Kerk en de door Haar behoede natuurrechte lijke normen aan te wenden voor de redding van de wereld uit de noden, waarin zij thans verkeert. Letterlijk zegt de Kardinaal o.m.: „De ervaring heeft geleerd, dat door de levensbeschouwelijk gefundeerde vak organisatie, zowel van arbeiders als van ondernemers, gunstige gevolgen zijn te weeggebracht ten aanzien van de in houd van het georganiseerd overleg en van de sociale en economische wetge ving. Wij mogen evenwel niet blijven stilstaan bij wat in dit opzicht bereikt is, vooral nu de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie voor het begin van haar verwezenlijking staat. Groter dan ooit is daarom de verantwoordelijkheid der katholieke werkgevers, die al hun invloed dienen aan te wenden om de hervorming der maatschappij op de grondslag der natuurrechtelijke beslis singen te bevorderen. Nu in de plannen hier te lande ta.v. de P.B.O. aan de vakverenigingen zulk een belangrijke rol wordt toegekend, achten wij de principiëlè vakorganisatie van bijzon dere betekenis. Zij toch zal er voor moeten zorgen, dat in de publiekrech telijke organen een passende plaats v/ordt ingeruimd aan katholieke verte genwoordigers van werkgeverszijde, Nog belangrijker achten wij het, dat de werkzaamheid van die organen gevoed wordt van uit denkbeelden, die in de eigen kring tot wasdom zijn gebracht, e.n begunstigd wordt door een menta- litiet, die in het eigen midden wordt aangekweekt. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van heden op een bon voor 100 gram vlees in plaats van 100 gram paarderookvlees, 150 gram paarderookvlees verkrijgbaar zal zijn. Voorts zal men op een bon voor 100 gram vlees desgewenst 100 gram pekel- spek kunnen kopen. Naar Reuter uit Helsinki meldt heeft het bestuur van de Finse Nationale Bank Maandagmiddag besloten de Fin se mark te devalueren met 17,7 pet., met ingang van Dinsdag. De nieuwe koersen voor buitenlandse betaalmiddelen zijn o.a. (oude koers tussen haakjes): Amerikaanse dollar 160 (136), Pond Sterling 646 (547" Gulden 60.50 (51.20). (Van een bijzondere medewerker) In het onderwijsjaarboek 1948, waar uit wij in een vorig artikel een aan tal cijfers betreffende scholen, leer krachten en leerlingen aanhaalden, komen ook enkele algemene voorschriften van Kardinaal de Jong voor, waarvan een wijdere bekendheid wel gewenst is. Twpe voorschriften, betrekking hebben de op het Nederlandse Jeugd Rode Kruis en het Indisch Jeugd Centrum kunnen we vlug de revue laten passeren. Zij komen in het kort hierop neer, dat de hoogste kerkelijke autoriteit in ons land haar goedkeuring niet kan hechten aan deelname van de katholieke jeugd aan bovengenoemde instellingen. Er is hier geen sprake van gebrek aan waar dering, er wordt ook niet getwijfeld aan de goede bedoelingen van beide vereni gingen, maar Kardinaal en Bisschoppen achten het niet nodig en niet gewenst, dat de scholieren buiten hun eigen ka tholieke schoolkring treden. Het voor ons meest belangrijke voor schrift echter, dat betrekking heeft op het inzamelen van geld op de scholen, vullen we onze lezers even in zijn ge heel voorleggen. De Kardinaal schrijft dan: Meermalen is Ons gevraagd, of de jeugd van onze scholen niet kan wor den ingeschakeld om gelden bijeen te brengen voor nationale of charitatieve doeleinden. Het is en blijft Onze me ning, dat de jeugd onzer scholen voor het inzamelen of bijeenbrengen van gelden voor een doel, hoe loffelijk ook, hetzij direct of indirect, (door het makan van prentbriefkaarten, boomp jes planten of het verkopen van loten e. d.) niet in aanmerking komt. Wij moeten het daarom afkeuren, wan neer een Onzer schoolbesturen niet in overeenstemming met Onze opvattin gen ten deze zou handelen. De ervaring der laatste jaren heeft ons geleerd, dat het niet overbodig is, deze woorden ook onder de aandacht te bren gen van hen, die niet direct bij het on derwijs betrokken zijn. Wij zijn name lijk in de gelegenheid geweest een blik te slaan in de massa-aanvragen en beden om hulp door middel van de school, die in korten tijd bij het hoofd binnenkwa men, maar alle zonder uitzondering terzijde gelegd werden. Daaruit bleek duidelijk, dat er in ons land nog tal van instanties zijn, die telkens opnieuw pro beren, via het massamateigaal, dat de school levert, geld in het laatje te krij gen. Inderdaad leveren de honderddui zenden schoolkinderen een prachtig ob ject om reclame te maken. Dat hier en daar scnoolbesturen en schoolhoofden bezweken zijn voor de drang, die werd uitgeoefend, is gezien het grote belang vaak van de collecterende verenigingen, heel goed te begrijpen. Maar het belang van de school en vooral van het kind zelf gaat voor. Wij hebben in deze ko lommen ook vroeger al over deze kwes tie gesproken. De sfeer in de school en de voorgeschreven regelmaat moeten niet telkens door geldinzamelingen ge stoord worden. Maar bovendien, ieder die hier ter zake kundig is, weet maar al te goed, hoe al dat geldgedoe op de scholen aanleiding geeft tot allerlei geknoei en oneerlijk heid. Als wij ons niet vergissen heeft ook de Bisschop van Haarlem, al jaren geleden, de geldinzamelingen door leer lingen van de lagere school verboden. Het is goed en noodzakelijk op dit alles nog eens even de aandacht te vestigen. Het is nog maar kort geleden, dat we hoorden van een prikkaartenactie door leerlingen van de lagere school. Finan cieel zijn dergelijke acties zeer succes vol, maar de gevaren, die er aan verbon den zijn, blijken telkens weer ontstel lend te zijn. Charitatieve verenigingen moeten maar naar andere wegen zoeken om geld binnen te krijgen. In ieder geval zullen ze moeten begrijpen, waarom op hun toch zo klemmend gestelde verzoe ken om hulp door de la gei e school geen antwoord gegeven wordt. Scholen, ouders en verenigingen zul len zich, wat deze geldinzameling door de jeugd betreft, moeten houden aan de voorschriften, door Kardinaal en Bis schoppen gegeven. Verwachting tot Woensdagavond: Vanavond en vannacht in het bin nenland mogelijk enkele verspreid optredende regen- en onweersbuien. Overigens overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wol kenvelden en zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tusiten Noord- West en Noord. Vannacht minder warm, morgen ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 4.27—21.02. Maan: 17.45—0.58. De Rijksrecherche op Schiphol is van mening, dat de ramp met de „Roer mond" niet te wijten is aan sabotage. Dit blijkt uit een onderzoek op de uit het water gelichte staart van het toe stel. Dat de staart in de. lucht reeds van het toestel zou zijn afgeknapt, zoals oog getuigen hébben beweerd, wordt voor uitgesloten gehouden, omdat het voorste en achterste gedeelte van het toestel te dicht bij elkaar onder het water lagen. Al evenmin zou zich in de lucht een explosie hebben voorgedaan. Vermoe dens over de werkelijke oorzaak schij nen intussen wel te zijn gerezen, maar het verstrekken van inlichtingen hier over achtte de Rijksrecherche nog nèel verantwoord. Zoals wettelijk voorgeschreven beeft de Officier van Justitie te Haarlem, on der wiens arrondissement zich ook Schiphol bevindt, de Rijksrecherche for meel opdracht gegeven na te gaan of de identificatie van de slachtoffers van de ramp juist geschied was. Eerst daar na kon hij de vereiste vergunning tot begraving der slachtoffers, die immers een niet-natuurlijke dood waren gestor ven, afgeven. Het onderzoek van de recherche heeft zich, omdat in Bari geen Nederlands justitie-ambtenaar aanwezig was, moe ten beperken tot controle van de siera den (ringen, broches e.d.) en stukjes kledij, die in Italië van de stoffelijke overschotten zijn verwijderd en in ge nummerde verpakking naar Nederland zijn gebracht. Bovendien heeft de Jus titie kennis kunnen nemen van de me dische verklaringen. De Rijksrecherche streeft er echter naar, dat bij vliegram pen de identificatie zal geschieden door een ambtenaar van Justitie, die naar zij meent een der meest objectieve figuren voor een dergelijke taak is, ter wijl bovendien op deze wijze de wette lijke juiste weg wordt bewandeld. Naar bekend ontbreken nog de stof felijke resten van tien slachtoffers: acht leden der bemanning en twee van passagiers. Gehoopt wordt, dat deze nog zullen worden geborgen uit het voorste nog niet gelichte deel der neergestorte machine. De eerste berichten, die ver meldden, dat zich in dit gedeelte geen slachtoffers zouden bevinden, schijnen onjuist te zijn. Het vertrek voor de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk, van St. Malo naar Les Sables d'Olonnes over 305 km. was Dinsdagmorgen om half acht. Op het eerste gedeelte van de rit had den de coureurs de wind in de rug. Op 32 km. van het vertrekpunt St. Malo ligt het stadje Dinan en reeds in deze plaats was het peleton uiteen ge rukt Om kwart over acht passeerde daar een flinke groep met de dra ger van de gele trui Marinelli, Lam- brecht, Robic, Bobet en Bartali. Op enige minuten achterstand volgden Kirchen, Rodriguez, Coppi, Milanc en met nog groter verschil Brambilla, Ma- he, Goasmat, Marcelak. Teisseire, Dus- sautt en Vietto.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1