STAD EN OMGEVING WAAR GASTEN BAE2N LAG EENS WIJK AAN ZEE Leiders Rode bandieten op Malakka onvindbaar PROVINCIAAL SUBSIDIE VOOR BORG STELLINGSFONDSEN VERLENGD Provinciale Staten bijeen Hoofdkwartier in het oerwoud Probleem der onmaatschappelijkheid De volkstelling in de badplaats Splinters Martelaren AGENDA Toeristen-deviezen voor Denemarken Badplaats in het land gedrongen Graanregeling voor de oogst 1949 Congres op Drakenburgh DINSDAG 5 JULI 1949 PAGINA 2 „HET EDELAMBACHT 1949 TROK REEDS 3000 BEZOEKERS ZANGCONCOURS VAN „ST. CAECILIA" 10 en 17 Juli Eerste plechtige H. Mis Sluiting schooljaar „Sancta Maria" K.A.J. „De Basiliek", Haarlem V Nachtelijke aanrijding op Lange Herenvest Paard op hol Burgerlijke Stand Coloradokever gevonden Aanrijding Kennemer Golfclub Ontkisting van Mgr. Hamer OVERVAL OP TAXI CHAUFFEUR Dader tot 3 jaar veroordeeld VERZONKEN DORP Idylle verdreven Rondom de dorpskerk Twee processies per jaar Pauselijke Universiteit ZANDVOORT Sterk oud geslacht VUURWERK Lunapark Inschrijving leerlingen Kerkconcert BLOEMENDAAL Zanguitvoering in Openluchttheater Spreekuur nie?duur! Bel 16161 HEEMSTEDE Rimboekistenactie Ni win Serenade aan de oud- burgemeester SchoolzWemwedstrij den LICHT VERDEELDE MARKT Beurs van Amsterdam ff De tentoonstelling „Het Edelambacht 1949" in het Frans Halsmuseum mag zich in een bijzondere belangstelling ver heugen. Zij werd tot op heden door ruim 3000 bezoekers bezocht. De tentoonstelling, die niet verlengd kan worden, blijft geopend tot en met 10 Juli. De plannen tot een uitwisseling van kunstwerken tussen Gent en Haarlem, kunnen door moeilijkheden van organi satorische aard niet verwerkelijkt wor den. Daar in de zalen van „Het Huis Van Looij" nog herstelwerkzaamheden moeten geschieden, zal de zomer-tentoon stelling dit jaar nog plaats vinden in de grote tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum Hier zal van Zondag 17 Juli tot en met 21 Augustus een tentoonstelling worden gehouden van werken van Matthieu Wiegman. De wethouder van Onderwijs en Kunstzaken zal de opening Zaterdag 16 Juli verrichten. Het Haarlems R. K. Gemengd Koor „St. Caecilia" organiseert 10 en 17 Juli zijn tweede zangconeours sinas Septem ber 1940. Het programma begint op 10 Juli, des middags 12 uur, in net Con certgebouw met een officiële ontvangst van het hoofdbestuur, de juryleden, het ere-comité, het uitvoerend comité en de directeuren en voorzitters van de deelnemende verenigingen Om half een begint de concertwedstrijd. Na een korte middagpauze om 4 uur be gint ae wedstrijd weer om half vijf. Op ue 17e Juli wordt begonnen om 12 uur en half /ijf met een half uur oauze om 4 uur. In de verschillende afdelingen zullen tezamen 45 koren uitkomen. Zondag heeft pater Q. van Leeuwen van de Witte Paters zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen in de St. Liduina- kerk. Assistentie verleenden hierbij zijn neven, pastoor Van Leeuwen uit Bur- gerbrug als diaken en pater Van Leeu wen uit Bergen op Zoom als diaken. Als presbyter-assistens fungeerde patsoor L. Schalke. Pastoor van Leeuwen hield de feest- predicatie. Het parochieel zangkoor voer de de Missa Pontificalis van Perosi uit. De H. Mis ter gelegenheid van de slui ting van het schooljaar van het R. K. Meisjeslyceum „Sancta Maria" wordt Vrijdag 15 Juli 's morgens om 9 uur op gedragen in de Kathedraal. De procla matie is 's middags om 2.30 uur in de aula van het Christelijk Lyceum. Zondag- en Maandagavond hebben de Sajotters van de Kathedraalparochie ten bate van Kath. Thuisfront een uit voering gegeven van hun successtuk „De roman van een krantenjongen." Hoewel de eerste avond nu niet direct de juiste stemming bereikt werd, was de tweede avond het gehalte van het gebodene zó bijzonder hoog, dat het publiek door luide bijvalsbetuigingen zijn instemming betuigde. Cor Steenkist als de krantenjongen, Jan Heeremans als Talon en Piet Kuyper als dr. De Raedt gaven keurige vertolkingen van de diverse hoofdrollen. Hedennacht omstreeks 12 uur had op de Lange Herenvest een aanrijding plaats tussen een motorrijder, een vrachtauto en een wielrijder. De vrachtauto was even tevoren achteruit uit een garage gereden en was daarbij dwars op de rijbaan ko men te staan, even over de helft van de weg. Op dat ogenblik reed een timmerman uit de Haarlemmermeer met zijn echtgenote per rijwiel achter de vrachtauto in de richting van de Amsterdamse Poort. Achter deze wiel rijders naderde uit dezelfde richting met grote snelheid een motorrijder, die de wielrijders wilde inhalen. Hij be merkte blijkbaar de vrachtauto te laat op, want hij kwam met zijn stuur in aanraking met de linkerachterzijde van de vrachtauto, waarna hij naar rechts vloog en de wielrijder, die inmiddels voor zijn echtgenote was gaan rijden, aanreed. Beiden vielen en bleven aan de rand van het water liggen. Het rij wiel viel in het water, doch is later daaruit opgevist. De duo-passagier van de motorrijder werd van de motor ge slingerd en kwam op de rijbaan te recht Na door de O.D. te zijn verbonden, zijn de motorrijder, de duo-passagier en de wielrijder naar het Grote Gast huis overgebracht. Aldaar bleek dat de duo-passagier een diepe snijwond nabij het lin keroog had opgelopen en enige schaaf wonden aan beide benen. De wiel rijder kneusde zijn rechter midden vinger en linkerknie. De motorrijder, die buiten bewustzijn was, had enige snij wonden aan zijn hoofd opgelopen. Het rijwiel werd nagenoeg geheel vernield; van het motorrijwiel werd de voorvork ontzet en de koplamp vernield. Op de Emmabrug sloeg Maandag om half elf een paard op hol toen de broek riem van het tuig brak. In de bocht WestergrachtVan Oosten de Bruyn- straat kwam het gespan tot stilstand, toen het paard viel. Het dier had een schaafwond aan het linkerachterbeen opgelopen; ook de wagen kreeg schade. GEBOREN J. M. Diekman—Veld huis, z; C. de GraaffHoogensteirr. z; G. A. Driessenvan Tol, z; A. Broek huizenvan der Genugten, z; C. A. van EerdenEllermeijer, z; J. Molenaar Kotkowski, z: B. C. WierdaKeveling, z; A. M. van den HovenLammers, z. E. M. Jacobsen JensenRijpkema, d; J. Verhoeven—Schoolenaar, d; G. Hoff- schlagBakkei, d: E Bellesvan der Genugten, d; J. M. E. van de Bor Hoonakker, d; C. Fischerde Breejen van den Bout, d; N. Crombeende Loo- ze, d; J. H. Martin Standhardtde Leng. d; A. DondorpSprey, d; H. C. M van HaattenWoltring, d; J. F. Bultje Antonisse, d. ONDERTROUWD: H. R. Bruce en H. M. Breet. OVERLEDEN: C. W van der Landen, 50 j.. Tuinstraat; P. Koper, 3 j., Diaco- nessenhuis; G. GoemansPrins, 68 J., Kamperlaan; J. G. N. Oonkes. 61 j., Trompstraat; E. de Weert, 65 j., Dr. Levdsstraat; G GooyerVilten, 80 j.. Rijksstraatweg; J. van den Ouden—van Damme, 85 j.. Jan Haringstraat; A. M. BenjaminMeeuwig, 64 j., Breestraat; D. Vierhout, 51 i„ Acaciastraat De bewoner van een huis in de Zuid polderstraat vond Maandag in zijn ach tertuintje een coloradokever. Het dier, is afgeleverd aan de Plantenziektekun- dige Dienst. De bestuurder van een zeswielige vrachtauto moest gistermiddag op de Rijksstraatweg uitwijken voor een tienjarige wielrijder, die de macht over zijn stuur had verloren, doordat een zakje aardappelen, dat hij op zijn bagagedrager vervoerde, op de weg viel. Bij dit uitwijken reed de vracht auto tegen een uit tegenovergestelde richting komende personenauto, waar door deze laatste zwaar werd bé- schadiga. De vrachtauto kreeg lichte schade. Uitslag van de maande! onderlinge wedstrijd van de Kennemer Golfclub: 18 holes tegen bogey: ir. H. Lambach (21) 2 op; mr. H. J. Ferwerda (20) 3 down; mevr. N. de Vlugtde Vries (17) 5 down; jhr. B. Th. Elias (30) n. r.; C. G. van Houten (18) 2 down; L. Sodder- land (23) 3 down; J. van de Stadt (22) n. r.; S. J. Schoorl (18) 3 down; G. H. Kaars Sijpesteijn (16) 3 down; C. de Visser (13) n. r.; F. Antonietti (15) 3 down; J. C. v. d. Zouwe (24) n. r.; J. Nienhuys (9) 3 down; mevr. M. Elhorst Dekker (18) 4 down; J. Sturm (18) n. r.; C. G. F. Stenger (25) n. r.; E. Lafebvre (10) 2 dwon; dr. ir. W. J. Muller (22) n. r.; F. Elhorst (9) n. r.; mr. Th. Verspyck (16) n. r. Bij de heden te 's-Gravenhage gehou den Staatsexamens voor Muziek, slaagde voor het diploma Orgel, lager onder wijs. de heer Maarten Kooij te Haarlem, leerling der muziekschool van Toon kunst. Op het Frans Halsplein reed een auto bus tegen een persoon, die met zijn rij wiel aan de hand, op het trottoir stond. De fiets werd ongeveer 15 meter mee gesleurd. De man kwam er nogal goed af. De bus moest uitwijken. Geschiedenis is een interessant vak: het leert ons onszelf kennen in anderen. Nog interessanter is de geschiedenis van de Kerk: zij verhaalt ons van de uitstor ting van Christus' geest en leven over de wereld, van het bovennatuurlijk web, dat sinds Christus in en onder de men sen werd gesponnen, zij laat ons zien hoe wij in dat web zijn terecht gekomen en hoe wij door dat web met alle men sen van vroeger, van nu en van later, verbonden zijn. Ieder spint op eigen wijze mee: biddend of predikend, wer kend of offerend, lijdend of strijdend. Maar onder de spinners van alle tijden hebben de martelaren een bijzondere plaats: zij mengden hun bloed met dat van Christus en kleurden het hele web met het rood der liefde. In hun bloed zijn de Apostelen en andere Christus- getuigen uit de eerste jeugd van de Kerk verbonden met de martelaren van onze tijd: met mgr. Hamer en de vele ande ren, die levend verbrand werden door Chinese revolutionnairen en godsdienst haters, met Kardinaal Mindszenty en millioenen onschuldigen, die nu door rode terreur met moderne wapenen, ogenschijnlijk „fraaier" dan vroeger, worden gefolterd. Nederland weet de martelaren te eren: Willibrordus, Bonifatius, Jeroen en an deren hebben hun genade-oord. De ge sneuvelden in de concentratiekampen hebben hun schrijvers en lezers. Kardi naal Mindszenty heeft zijn roemers in de protestbijeenkomsten en in de pers en in de gesprekken. En mgr. Hamer heeft zijn standbeeld in Nijmegen! Ja, er is iets aardigs met dat stand beeld, dat ik u moet vertellen. 9 Juli a.s. wordt dat beeld van die martelaar der liefde onder begeleiding van het woord van onze liefdeprediker, de zeereerw. heer H. de Greeve, plechtig, niet ont huld, maar ontkist! Moderne hulde, goed, doch een echte hulde! Na de vernielen de oorlog moesten er in Nijmegen nood woningen en noodwinkels komen. Die konden niet recht op de puinen gezet worden. Zo kwam het, dat mgr. Hamer, die trots en ongedeerd van op zijn voet stuk het Keizer Kerel-plein overschouw- de, werd „ingekist" en dat aan zijn voe ten de winkeltjes en huisjes verschenen. Een uitstekend houten schoorsteentje slechts verraadde nog aan hen, die het wisten, dat daar mgr. Hamer zich ver scholen hield tot betere tijden. Maar de Nijmegenaren namen het niet! Er moest eerherstel gebracht. Het nodige geld werd verzameld, het beeld werd uit de planken gehaald, over de huizen gehe veld en op een nieuw voetstuk geplaatst op een ander plein. Voor de vorm staat hij ook daar nog „ingekist", maar 9 Juli staat Nijmegen in feesttooi, lopen alle Nijmegenaren met een Hamerspeldje en zingen de kinderen hun beste liedjes om hun Martelaar bij zijn ontkisting te eren! Dit is een aardig tintje in de hul de van Nederland aan zijn martelaren. Maarer zijn andere vormen, betere, echtere vormen om onze martelaren te eren. Zij offerden hun leven, bloedig- heldhaftig, uit liefde. In hun liefde-offer moeten wij delen, niet bloedig, doch even heldhaftig. Hoe kunnen wij ons leven offeren? Zinnebeeldig: door iets, dat we voor ons leven nodig hebben, of iets waaraan we gehecht zijn, of iets dat we toch eigenlijk zo goed konden gebrui ken, te schenken voor het werk der zie lenredding. Zo kunnen wij, kunt u, de len in het levensoffer der martelaren, zo kunt u op uw manier martelaar zijn. zo kan uw bloed, nl. uw gebed en offer, ook zaad zijn van nieuwe Christenen. Stelt het niet uit: wordt nü „marte laar" voor de zielen, b.v. voor de zielen van Zuid-Celebes, waarheen ondergete kende, volgeling van de Scheutist mgr. Hamer, weldra hoopt te vertrekken. Stelt u met hem in verbinding: hij zal gaarne als „beul" (is het werkelijk zo erg?) fungeren om u martelaar te ma ken ten bate van de mensen, die nog in de duisternis van het heidendom dolen. G. VAN SCHIE, Missionaris Onbe vlekt Hart van Maria, Gen. Bothastr. 4, Haarlem Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 21-jarige A. van B. uit Haarlem, die het vorig jaar met een vriend een over val heeft gedaan op een taxi-chauffeur. De rechtbank had hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Van B. heeft tezamen met een vriend een taxi gehuurd. Afgesproken werd de chauffeur onderweg bewusteloos te slaan en hem zijn geld te ontnemen. Het Ge rechtshof veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van drie jaar, door te bren gen in een jeugdgevangenis. Voor het verduisteren van enige rij wielen werd hem 6 maanden opgelegd met een proeftijd van drie jaar. BIOSCOPEN: Rembrandt: Bataljon der dapperen (18 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Titanenstrijd (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het dreigende water (18 j.), 2, 415, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De laatste etappe (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Sioux-City-Soe (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 5 Juli Sportpark Heemstede: Circus Frans Mik- kenie, 8 uur. Woensdag 6 Juli Sportpark Heemstede: Circus Frans Mik - kenie, 3 en 8 uur. De reismogelijkheden naar het bui tenland voor Nederlandse toeristen hebben wederom een uitbreiding onder gaan, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Met ingang van heden kunnen thans n.l. ook toeristische deviezen voor rei zen naar Denemarken wordén aange vraagd en wel zonder loting. De eerste toewijzing zal op 11 Juli kunnen ge schieden. „Luister, Jan," zei meneer Pieterse, badgast, tegen zijn oudste, die lui op het zonnige strand lag, „je komt hier wel om niets te Joen en te genieten in een dolce jar niente, maar wanneer je met vacantie bent, moet je er toch al tijd op uit zijn de plaats, waar je die heerlijke tijd doorbrengt, te leren ken nen; dan neem je zeljs van je vacantie iets anders mee dan een zalig lui ge voel." Jar knikte begrijpend en sloot de ogen, liet een stroom var. woorden over ch heengaan en wist na afloop iets meer over Wijk aan Zee Een goede vijfentwintig jaar geleden, toen je vader als jongeman naar Wijk aan Zee ging wie er eenmaal ge weest is, komt ieder jaar terug was Wijk aan Zee vrijwC hetzelfde aardige dorp als nu. De tijd staat er zo'n beetje stil. Maar de omgeving is veel veran derd. Ik herinner me, dat we met de ol van Amsterdam in Wijkeroog aankwamen en dan in hobbelende koetsjes ons over de Koningsweg naar he.t witte hek lieten rijden, waar het eldorado van een magnifiek duinland schap begon. Door bos en heuvels slin gerde zich een prachtige jveg. vol ga ten en oneffenheden, waarlangs de zwetende moedertjes, vuurrood met haar kinderen in het witte zand zaten uit te rusten van een vermoeiende wande ling. Halfweg was een uitspanning, waar je spuitwater dronk tussen de dennebomen en hevig streed tegen de wespen, die je het leven ondraaglijk wilden maken je lege flesje zat in een ommezien vol tot je hals over kop de vlucht nam, weer in de koets, verder. Langs „Klein Zwitserland", zoals de Wijk aan Zeeërs het zonder overdrijving noemden, kwam je dan tenslotte in de badplaats terecht; waar ja meteen werd opgenomen in de vrien- elijke sfeer, die je nergens elders aan treft. Maar die idylle is verdreven. Het witte hek verdween, de koetsjes rijden niet meer en de wespen zoeken hun heil elders. Je gaat nu met de trein naar Beverwijk en snelle bussen brengen je in tien minuten over een brede rechte, weg naar het Julianaplein, waar je opeens weer de oude vertrouwde sfeer terugvindt in de vriendelijke dorpskerk. De dorpskerk, herhaalde meneer Pie terse. Wat zijn bij zo'n kleinood uit de middeleeuwen dertig of vijfentwintig jaar. Zelf heb ik iets zien veranderen. Hoe zal 't over vijfentwintig jaar zijn? De dorpskerk staat er al van het be gin van de vijftiende eeuw af. Wijk aan Zee was toen een vissersplaatsje, waar reeds eeuwen een kleine kring van bur gers woonde, die echte Hollanders, alle eigene cultiveerden en zelfs in hun godsvrucht bovenal Hollands waren. Hun patroon was Sint Odulf, die waak te over het dorp, dat bijna geheel ten westen van de kerk gelegen was. Uit een oude kaart van 1539 valt op te maken, dat de bebouwing van Wijk aan Zee toentertijd heel anders was dan nu en bovendien is vrij zeker. dat het dorp zich daarvoor nog ver der naar het westen uitstrekte. Een deel is verzonken in zee, -oals dat met andere kustplaatsen het geval was. Jan opende even de ogen. Hij vond dit wel bijzonder interessant, vooral toen hij van zijn vader hoorde, dat het strand, waarop hij nu lag te domme len, vroeger dus nog een deel van het dorp was. Gingen de mensen vroeger ook naar het strand wilde hij weten. Meneer Pieterse zat even in de knel met het antwoord, maar merkte toen op, dat er vroeger aan vacantie niet gedacht werd en dus ook niet aan strandleven. Rondom de dorpskerk van Wijk aan Zee, waar nu de pensions liggen, woonden toen de vissers, die een hard bestaan hadden en arm waren. Eeuwenlang is het dorp dan ook onbe tekenend geweest, terwijl het in tijden van betrekkelijke welstand door kaper schepen bezocht werd. Dat gebeurde bij voorbeeld in 1489, toen vier kapersche pen van Sluis in Zeeland aanlegden en ve.el geld opeisten. In 1491 hebben deze kapers zelfs vele Wijk aan Zeeërs ver moord en het dorp in brand gestoken. Weet je, dat de Wijk aan Zeeërs precies als de Brabanders en Lim burgers, zonder kans op proces-ver baal processies door het dorp zouden kunnen houden, indien zij zich be roepen op een oude gewoonte? stapte meneer Pieterse op een ander 'onder werp over. De mensen waren er zeer vroom en hielden jaarlijks twee prachtige proces sies, één op het feest van Sint Odulf, in Juni, en één op de Zondag na Sint Maarten. Het H. Sacrament werd dan rondgedragen en de beelden van Maria en Sint Odulf. Het gehele dorp 'was ver sierd, niemand ontbrak op het appèl, zelfs de vissers zorgden thuis te zijn. Toen de hervorming kwam, kon deze dan ook in Wijk aan Zee geen aanhan gers vinden, allen bleven trouw aan de Moederkerk. Men bleef de processies houden, ondanks een verbod van de bal juw van Beverwijk, die de Wijk aan Zeeërs wijselijk maar stil hun gang liet gaan. Ondanks alles werd de toestand steeds moeilijker. Wijk aan Zee verarmde en is pas weer iets geworden, toen de vis serij verdwenen was en het dorp een gezochte badplaats werd. Dat is dus eigenlijk in de laatste vijftig jaar. In de eerste helft van de negentiende eeuw woonden er hoogstens 300 personen. Rond 1850 kwam er een herberg met zes logeerkamers, twee badkamertjes en een koetsje. Over een smal voetpad langs de Tuniburg moest men he.t strand bereiken. De doorgang, die nu duizen den naar het strand lokt, is in 1881 ge graven. Meneer Pieterse zweeg, stond op, gaf zijn zoon een hand en beiden do ken onder in het donkere water van de ruisende zee: Wijk aan Zee, bad plaats met een interessante geschie denis, bood hun een heerlijke vacan tie, zo prettig, dat zelfs dagjesmensen er het volle genot van hebben. Hedenmorgen kwamen onder voor zitterschap van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de Prov. Staten van Noord-Holland in vergadering bijeen. Bij de aanvang der zitting sprak de heer F. Vermeulen als nestor namens de Staten zijn dank uit aan het adres van het College van Gedeputeerden voor de waardige en tevens bijzonder feestelijke herdenking van het hon derdjarig bestaan van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort. Bij deze dankwoorden betrok hij uiteraard ook al degenen, die hun medewerking aan deze grote feestviering hadden ge geven. Bij de behandeling der agendapunten ontstond discussie omtrent het voor stel tot Verlenging van het provinciaal subsidie ten behoeve van borgstellings fondsen voor de middenstand. Men achtte het niet direct mogelijk, dat bij de toekenning van subsidie door de verschillende fondsen de concurrentie zucht invloed zou kunnen doen gelden. Weliswaar neemt het aantal faillisse menten toe, doch dat dient meer ge zien te worden in het kader van de na oorlogse tijd, nu het normale leven weer op gang komt en het einde ge komen is van de gelukzoekende za kenman. Het voorstel werd aangenomen. Verschillende sprekers gaven hun visie op het verzoek om subsidie van het gewest Noord-Holland van het Kon. Ned. Zangersverbond te Amster dam, waarop Ged. Staten afwijzend hadden beschikt, omdat dit te veel consequenties met zich mee zou bren gen en bovendien omdat het verzoek te vaag was gesteld. Mej. Günther (P.v.d.A.) stelde voor alsnog een on- Er is een plan in studie voor de voer- granen, t.w. rogge, gerst, haver en ge mengd gewas van de oogst 1949, geen (eve ringsverplichting meer aan de telers op te leggen. Deze soorten graan zouden dan onbeperkt voor vervoedering in het eigen bedrijf gebruikt mogen worden. Uitdrukkelijk wordt er door het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening op gewezen, dat de voorsenif- ten inzake de aflevering van en de haroe) in inlandse voergranen vooralsnog onver minderd van kracht blijven. Tarwe van de oogst 1949 zal niet vooi veevoederdoeleinden mogen worden ge bruikt. De telers zullen de gehele opbrengsi op dorsbriefjes moeten verantwoorden oi zullen een leveringsverplichting krijger in de vorm van een zgn. „aanslag" Peulvruch ten en zaden van de oogst 1949 zunen niet meer aan beperkende bepalingen gebonden zijn. De afzet van en de handel in deze producten zal geheel vrij zijn en geleide- biljetten voor het vervoer zullen niet meer worden gebruikt. Op de Pauselijke Rechtsuniversiteit „Apollinans" slaagde voor het docto raat in beide rechten op een these over het „Jus postliminii" met de hoogste onderscheiding de weleerw, P. L. van Noort van de Orde der Kruisheren. derzoek in te stellen en de definitieve behandeling aan te houden. Het voorstel tot afwijzing werd aan genomen. Bij het voorstel tot het verlenen, van een bijdrage ad. 1000.aan de Acade mie voor Voortgezet Economisch Onder wijs te Haarlem merkte de heer Groen (K.V.P.) op, dat hier een precedent wordt geschapen, terwijl men bij de sub sidie voor het Zangersverbond hiervan niet wilde weten. Spreker achtte de sub sidie ook een inbreuk op de gebruike lijke regel, daar dit onderwijs nog niet door de staat erkend is en daarvan ook geen ffcianciële steun ontvangt. Gedepu teerde Bouman zeide nierop, dat de Academie reeds voor 1940 was opgericht, doch dat Zij door de oorlogsomstandig heden niet had kunnen uitgroeien. Zij breidt zich nu wél uit en behalve Haar lem interesseren zich ook andere plaat sen daarvoor. Inderdaad was de toeken ning van subsidie inconsequent, doch het college deed dat bewust, omdat zich hier iets ontwikkelt dat van groot be lang kan zijn voor de streek. Nu Haar lem met een subsidie was voorgegaan achtte ook het college een kleine subsi die van 1000.goed, om de Acade mie een kans te geven te laten zien wat zij presteert. Het voorstel werd aange nomen. Schrijft U nog eens wat over huis vestingsproblemen, vraagt een le zer, die blijkbaar graag in zure pap roert. Nu is er weer een geval van een dominee, die door de kantonrechter uit zijn huis gezet wordt en een oud-In dischman, die er in komt, en een Heem- steedse familie die er ook in komt en een politie-inspecteur, die er ook uit gaat en een burgemeester, die er niet uit kan komen en een bouwheer, die naar Den Haag gaat en dan weer dc dominee die zijn huis niet wenst en een directeur van het Huisvestingsbu reau, die er verder niet op in kan gaan en een woningtoestand, die nog steeds achteruit gaat. Zo is er iedere week wat. Ik snij liever niet in m'n vingers, omdat dergelijke problemen veelal zo veel kanten hebben, dat ze nooit kant en klaar komen en dus problemen blij ven. Want ik houd van de dominee en van de politie-inspecteur, en van de oud-Indischman en van meneer Haze- voet en van het Huisvestingsbureau en van wethouder Angenent en van alle mensen, die met huizen-misère zitten. En die veelzijdige liefde maakt het on mogelijk om wie dan ook zure pap voor te zetten. Niettegenstaande de in Malakka en Singapore afgekondigde noodtoestand thans reeds een geheel jaar van kracht is, is men er nog steeds niet achter, hoe eigenlijk de „hersens" achter de terroristische beweging, waardoor het Maleise schiereiland wordt geteisterd, werken. Er bestaan een aantal benden, tot een gezamenlijke sterkte van naar schat ting 3000 man. Zij worden door een 70.000 man sterke macht, uit leger- en poli- tie-troepen bestaande, die bovendien nog door een kleine luchtmacht Wordt gesteund, opgejaagd, doch zij wisten door het toepassen van een uitwyKings- tactiek, tot nu toe aan vernietiging te ontkomen. Dit feit heeft bij velen de mening doen postvatten, dat de benden onder lei ding staan van een opperbevel, dat, naar wordt gemeend, wordt gevormd door het Centrale Uitvoerende Comité van de Maleise Communistische Parti). Men meent, dat óit comité diep in de oerwouden van het Maleise schiereiland ver gaderingen houdt, doch het is nog niet definitief bekend, waar het permanente Hoofdkwartier zich bevindt. In dit verband wordt gedacht aan Penang, Koeala Loempoer, de hoofdstad van de federatie der Maleise staten, en aan de Siamese hoofdstad Bangkok. Een jaar geleden werd de commu nistische partij voor het gehele Malèise schiereiland bij de wet verboden ver klaard, doch een uitgebreide organisa tie.... dook onder. Leiders, drukpersen en kantoormateriaal, alles was spoor loos verdwenen.' Eerst nu is in het officieel jaar verslag 1948 over de stad Singapore onthuld, hoever het communistische plan ging om Singapore verleden jaar te „neutraliseren." Hierin wordt vermeld dat de Maleise communistische partij, als inleiding tot een gewapende opstand tegen de rege ring der Maleise federatie, een plan (Van onze correspondent) De onmaatschappelijkheid van een gezin is in abstracto niet scherp vast te stellen; er zijn grensgevallen naar boven en beneden; maar de sympto men zijn in het algemeen: werkschuw heid van valide gezinsleden, wanbe heer van het gezinsinkomen, parasi taire levenshouding, praecriminele ge dragingen, echtelijke wanverhoudingen, Dezer dagen verscheen een publica tie van het Centraal Bureau voor de Statistiek inzake de uitkomsten van de in 1947 gehouden volks- en beroepstel ling, waaraan ten aanzien van Zand voort de volgende gegevens worden ont leend. Het aantal inwoners op 31 Mei 1947 bedroeg 9025. Hiervan woonden in Zandvoort 8475 en in Bentveld 550. Voorts is het totaalcijfer samengesteld uit 4345 mannen en 4680 vrouwen. Personen van 70 jaar en ouder telde de gemeente op genoemd tijdstip on geveer 355; van 80 jaar en ouder onge veer 81. Deze cijfers mogen zeker getui gen van de aanwezigheid van een sterk oud -Zandvoorts geslacht, aangezien de ze oudjes ongetwijfeld in hoofdzaak onder de Zandvoorters moeten worden gezocht. Wat het aantal leden van de verschil lende kerkgenootschappen betreft het volgende: R.K. 1976 (21,8 N.H. 3521 (39.03 Ger. K. 228 (2,55 Ev. Lu thers 129 (1.44 Doopsgez. 106 (1,18 Overige kerkg. 317 (3.53 Hierbij wordt aangetekend; dat het mo gelijk is, dat van één of meer kerken de kerkelijke grens zich uitstrekt buiten de burgerlijke gemeente. Het aantal personen, dat bij geen kerkgenootschap was aangesloten be droeg 2748 (30,47 Bij de bevolking, gezien naar werk kring en nationaliteit, kan als volgt worden onderscheiden: 8906 Nederlan ders, 9 Nederlandse onderdanen en 110 buitenlanders. Hiervan vonden om slechts de voornaamste 'groepen te noe men 1244 (13.78 hun werkkring in de Nijverheid; 1167 (12.93 in Handel en Verkeer; 441 (4.89 in overheidsdienst, vrije beroepen en on derwijs; 176 (1.95 in huiselijke dien sten. Dagonderwijs genoten (14 j. en oude ren) 387 (4.29 Van de bevolking bleken 8399 in Ne derland en 615 in het buitenland gebo ren te zijn, terwijl van 11 personen de geboorteplaats onbekend was. In de provincie Noordholland waren de meesten geboren en wel 3238 (38.55 Hiervan zullen velen in Zandvoort, doch ook een aanmerkelijk deel in Am sterdam hun bakermat hebben. Het totaal aantal werkenden bedroeg 3241 (90.83 het aantal tijdelijk niet- werkenden (waaronder wachtgelders en werkzoekenden, zij, die tijdelijk in mi litaire dienst zijn, gevangenen en geïn terneerden begrepen zijn) 326 (9.17 Tenslotte trekt nog de aandacht dat van de werkende bevolking 2151 (66,4 personen werkzaam waren in de woon- gemeente en 1088 (33,6 buiten de woongemeente. Begunstigd door fraai weer, gaf de vereniging tot viering van nationale, feestdagen Zaterdagavond een schitte rend vuurwerk. Een menigte van naar schatting 10.000 personen genoot van de prachtige stukken, welke met de zee als achtergrond een feeërieke aanblik boden. Veel succes oogstte het slotstuk waarin de bouw van de nieuwe water toren was verwerkt. In verband met de verjaardag van Prins Bernhard en de viering van het koperen huwelijksfeest van het ko ninklijk echtpaar heeft de vereniging tot viering van nationale feestdagen van 2 tot en met 10 Juli een Luna-park ge organiseerd op het terrein aan de He renstraat. De verschillende attractie- bedrijven maakten Zaterdag en Zondag goede zaken. Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur be staat er in de R. K. school aan de Ko ninginneweg gelegenheid om nieuwe leerlingen te laten inschrijven voor de lagere school en voor de kleuterschool. Voor de kleuterschool is de minimum leeftijd 4 jaren. Dinsdag 5 Juli geeft „Zandvoort's"an- nenkoor" in de Ned. Herv. Kerk een concert, waaraan ook „Amsterdams Vrouwenkoor" medewerking verleent. Het programma vermeldt o.m. voor het mannenkoor: „Veni Creator" van Die- penbrock, „Haes Dies" van A. Vranken en „Schc-epspreek" van Bonset. Voor vrouwenkoor: Mis van Caplêt Voor het examen gemeente-admi nistratie is geslaagd de heer F. Poots, adjunct-commies ten kantore van de gemeente-ontvanger. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal Donderdag 7 Juli, 's avonds van 8.15 uur, een uitvoering geven in het openluchttheater te Bloe- mendaal. De burgemeester zal Vrijdag zijn spreekuur houden van 10.30 tot 12 uur De heer C. Schultz, wethouder van So ciale Zaken, zal 7 en 14 Juli geen spreek uur houden. F RE D.PLEIN* HAARt.STR.* kINKERSTR. Voor de melding van ernstige mis drijven of ongevallen moet men thans opbellen telefoonnummer 16161 van de Bloemendaalse politie. Via dit nummer alarmeert men de dienst radiowagens. Men wordt verzocht voor meer gewone gevallen de politie op de nummers 10960 of 12769 te telefoneren. De Rimboekistenactie van de Niwin beeft in totaal f 2600 opgeleverd. Van dit geld kunnen 6 kisten naar Indonesië worden gezonden. Het fanfarecorps „Excelsior" bracht Maandagavond een serenade aan de oud burgemeester van Heemstede, Jhr. J p. W. v. Doorn, die beschermheer is van r.eze vereniging. Deze serenade was bedoela als een hulde aan de beschermheer in veroand met het feit dat hij een week geleden 65 jaar was geworden. Oud-burgemeester v. Doorn sprak de muzikanten toe, dankte hen voor de moeite die zij zich hadden getroost hun veremg'ng in de jaren dat zij bestaat op het peil van heden te brengen en wenste hun ook in hun persoonlijk leven alle goeds toe. Onder het spelen van een mars defileerde het corps voor de beschermheer Onder grote belangstelling werden Zaterdag in de gemeentelijke zwemvij vers de jaarlijkse zwemwedstrijden voor scholieren, georganiseerd door H. P. C gehouden. In totaal namen er 8 scho len aan deel, waaronder tWee uit Ben- nebroek. Er werd door de jeugd over het algemeen goed gezwommen en ooi- de vrolijke noot ontbrak niet als er soms een jeugdige zwemster of zwem mer door de haast voortdurend in het touw van de baan verward raakte. De wisselbeker werd gewonnen door de Craynesterschool; de medaille voor estafette meisjes werd gewonnen door de Bronsteeschool en die voor jongens door de Gerrit Bargerschool. Daarnaast werden nog 31 medailles en 45 diploma's uitgereikt, hetwelk door de heer A. J Verspoor geschiedde die in zijn slot woord dank bracht aan allen welke tot het slagen van deze wedstrijd hadden medegewerkt. Zowel oud-burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn als de wethouders E. J. v. Lent en H. Disselkoen gaven blijk van hun belangstelling. kinderverwaarlozing en onregelmatige huishouding. Om de therapie te kun nen vaststellen is men op zoek gegaan naar de oorzaken van de onmaatschap pelijkheid. Men dacht daarbij aan de huisvesting, maar het bouwen van betere huizen gaf niet in alle gevallen verbetering, zoals ook aalmoezen niet hielpen in gevallen waarvan men dacht, dat alleen armoede de schuld was. Anderen, die de oorzaak zochten in psychische en geestelijke af wijkingen, noemden isoleren en sterili seren als therapie. Dr. H. van Hooy O.F.M., privaatdocent in de criminolo gie aan de Universiteit van Utrecht, dia over „verschijnselen, qorzaken en gevol gen" een inleiding hield op het congres voor de onmaatschappelijkheid, dit week end op „Drakenburgh" gehouden, meen de evenwel dat een werkelijke therapie slechts verkregen kan worden door sa menwerking van alle instanties, welke dezelfde zedelijke en geestelijke verhef fing van het gezin tot taak hebben. Op het gebied van de practtsche maatregelen had men in het begin van de oorlog een oplossing gevonden, die ideaal leek, toen men na het bombar dement van Rotterdam de 'onmaat schappelijke gezinnen niet gelijktijdig met de normale kon evacueren en hen daarom in kampen in de vrije natuur bijeenbracht. Het gebrek aan een wet telijke regeling in die richting stond bestendiging van die kampen evenwel in de weg, zo zette mr. J. H. J Schou ten, directeur van de Dienst Maat schappelijke zorg van het departement van Binnenlandse Zaken uiteen. Er bestaat overigenszo betoogde deze inleider verder, geen eenheid van in zicht. Ieder gezin dient iif vrijheid te kunnen streven naar het eigen doel: de vervol making van de gezinsleden. Zolang de maatschappij er geen Hinder van onder vindt mag men met ingrijpen. De overheid mag echter ingrijpen als de gemeenschap wordt gedwarsboomd in zijn eigen taak ofwel dat het gezin tekortschiet tegenover het doel van ieder der leden. Als het gezin, de maatschappelijke plichten verwaarloost werkt het de gemeenschap tegen. Er zijn echter grenzen aan het ingrijpen. In de praktijk wordt onderscheid gemaakt tussen onmacht en onwil. Het particuliere initia tief moet bij de oplossing van het probleem voorgaan. De gevallen kunnen dari locaal worden behandeld. Het toezicht zou dan komen bij een „Raad voor gezinstoezicht" waarin deskundigen uit godsdienstige en sociale richting zitting zouden hebben. Zij zouden de rechter van advies kunnen die nen in gevallen van uitspraak over gezins voogdij. Het gehele gezin zou dan kunnen worden overgebracht naar een observatie oord en later eventueel naar een gezins oord. Op het weekend werd nog het woord gevoerd door dr. C. Manse, geneesheer directeur van de Psychiatrische inrichtingen „Coudewater' over de psycho.ogische en psychiatrische aspecten, door drs. J. van Susante, die belast is met de leiding van het Instituut voor toegepaste psychologie, over het onderwerp „Bedrijfskadertraining' en door mr. L. Brandjes, griffier van de kinderrechter te Zwolle, over „Nieuwe richting in de kinderbescherming". Mr. Brandjes schetste de ontwikkeling van de kinderbescherming van het repressieve naar het preventieve werk. In de toekomst zal vooral de „patronage" moeten worden bevorderd daan deze vorm van vrijwillige gezinsvoogdij de beste vruchten afwerpt Teneinde een zo effectief mogelijke werk verdeling en terreinafbakening tussen de verschillende op dit terrein werkzame in stanties te verkrijgen, bepleitte spr. de in stelling van plaatselijke sociale en charita tieve centra, waar ook krachten met grotere technische kennis aan verbonden kunnen worden. had opgesteld, dat voorzag in een slui ting van de haven van Singapore, door alle vervoer stil te leggen en de vitale diensten der stad te verlammen, waar door het Britse leger niet op het schier eiland Malakka zou kunnen opereren, doch zijn bewegingsvrijheid beperkt zou zien tot het eiland Singapore. Na een campagne tegen de benden op Malakka, welke een jaar heeft ge duurd, treffen de troepen in het oer woud nog steeds grote kampen aan, met betonnen emplacementen, uitgerust met electrisch licht en voorzien van repa- ratie-werkplaatsen voor militaire uit rustingsstukken en onderkomens voor manschappen. Vele van deze kampen zijn gebouwd, voordat de noodtoestand op Malakka was afgekondigd. Ook is gebleken, dat de door de benden ge bruikte vuurwapens reeds jaren tevo ren wareiï bijeengebracht. Door officieren van de Britse gehej- me dienst is overvloedig bij- eengebracht, waaruit blijkt dat de com munisten reeds kort na afloop van de tweede wereldoorlog zijn begonnen stelselmatig voorbereidingen te treffen om de Britten uit Malakka te verdrij ven. Te Singapore wordt thans verklaard, dat het „uit de Maleise volken samen gestelde leger voor actie tegen de Brit ten" definitief is teruggeslagen. De in wendige partij-machine loopt echter nog gesmeerd. Nog steeds wordt bij bende leden een overvloed van propaganda materiaal aangetroffen, dat is gedrukt op in het oerwoud verborgen drukpersen. De namen van een aantal leiders der terroristen zijn aan officieren van de Britse geheime dienst bekend; er is een prijs op hun hoofden gezet, doch men weet nog steeds niet, langs welke kana len de politiek van de partij ten uitvoer wordt gelegd. Van gevangen genomen bendeleden is men te weten gekomen, dat slechts weinigen der terroristen zelf de namen of de verblijfplaatsen kennen van hun hoogste leiders. Het schijnt, dat gebrekkige verbin dingen de samenwerking tussen de vech tende benden en de ondergrondse wer kers der Maleise communistische party belemmeren. De benden bezitten blijk baar geen radio-zend- en ontvangtoestel len, zodat hun boodschappen over iange afstanden door koeriers moeten worden overgebracht. Het is mede hierom, dat men te Singapore van mening is dat de met de hogere leiding belaste commu nisten in afzonderlijke groepen rond trekken, doch elkander van tijd tot tijd in de oerwouden van Malakka ontmoe ten. Amsterdam, 4 Juli 1949. Op de aandelenmarkt werd heden ge opend met een vrij vaste stemming in vrijwel alle afdelingen. De overeen komst, die op de Parijse conferentie door de deelnemende ministers van financiën werd bereikt scheen nog na te werken op het koerspeil, dat zich in het verder verloop ook tamelijk wist te handhaven. De handel onderging echter geen grote uitbreiding. Aand. H. V. A. en ook de minder courante suikeraand. konden lichte koersverbeteringen boeken van ca. pet. Rubberfondsen waren eveneens on geanimeerd. Het dalende rubberverbruik en ook de teruglopende prijzen van het product schenen enige invloed uit te oefenen. De internationale waarden sloten vast op nagenoeg het hoogste punt van de dag. Aand. Kon. Olie boekten een avance van ruim 3 pet. De scheepvaartmarkt gaf beperkte koersavances te zien van 2 pet. De staatsfondsenmarkt was hier en daar een tikje luier, doch Inschrijving Grootboek 1946 was tot op 97% in herstel. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 5/7 3(4 Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie RVA Deii MS. eert. 100 97%gb 97*gb 97* 153% 16G%gb 110 %gb 156gb 144% 182% 2647'sgI 274 233 %gl 303%gl 133% 145 119% 161 %gl 154% MO%gb 97% 97% 167 271 235 308% 136 120% 162 156

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2