Onze Marine kan niet meer met Edammers schieten LJ DE KORVER en LAMBRICHS uit de strijd MARINELLI STEVIG VOORAAN W' STUURT VAN ZEELAND AAN OP HOMOGEEN KATH. REGERING? Vishinsky „ongeschikt en een mislukking" HET GEZEGEND GESLACHT Eerste offensief van Coppi, maar winst voor Bartali Hij geeft de moed geenszins op Blijft hij minister van Buitenlandse Zaken? Alles om 'n fles water Nog geen opheffing van Rijksbureau voor Tabak DINSDAG 5 JULI 1949 PAGINA 3 De Tromp zwemt in de Anson A.F.L. WIL PRESSIE OP NEDERLAND Kardinaal in „Het Witte Huis" te Borne DE BESPREKINGEN VAN DE SURINAAMSE DELEGATIE Sproeten? SPRUTOL lien minuten verspeeld Gedunde gelederen Uitslag en klassement Onbewaakte overweg eist twee levens MILITAIREN EN DE VIERDAAGSE Sportsnippers K.Y.P. en oorlogsschade Brief aan Kamerfractie „De vergeten lucifer" Chef Marinestaf naar Engeland Wan onze correspondent a.b. H. M. Piet Hein) Toen het Nederlandse smaldeel, dat deelneemt aan de gecombineerde vlootoefeningen van de lan den, aangesloten bij het Wes telijk Pact, de rede van Pen zance, de Britse haven op de uiterste Zuid-West-punt Van Cornwall, opstoomde, cfn- dervond uw verslaggever voor de zoveelste maal, dat Ojen nooit te voorzichtig kan zijn met het gebruik van adjectieven. Toen wij Den Helder verlieten, hebben wij u dit beschreven als een machtig gezicht en van de Tromp spraken wij als van een groots en majestueus schip. Het was een machtig gezicht en de Tromp maakte tegenover de kleinere jagers en de mijnenvegers een ge weldige indruk. Op de rede van Penzance evenwel, waar een grotere vloot bijeen lag dan sedert 40 jaar het geval Was, schoot er van het Ne derlandse eskader niet veel meer over. De Tromp moge een kloek en braaf schip zijn. Wat is zij vergeleken met de Anson, het Britse slagschip? Deze kolos meet 35.000 ton! Dat betekent dus dat de Tromp er in kan rondvaren. De Anson is ruim acht keer zo groot als het Nederlandse vlaggeschip- Toch is het niet het vlaggeschip van de En gelse bevelhebber. Sir Rode rick McGrigor heeft het vliegkampschip Implacable als vlaggeschip gekozen. Ook in aantal steekt de Neder landse deelneming uiteraard sterk af bij de Engelse. Maar het welkom van Pen zance aan de buitenlandse deelnemers was er niet min der om. Overal wapperden de dundoeken der deelnemende landen en gaven illuminatie en Versieringen de havenstad een feestelijke aanblik. Een bijzon der welkom werd toegeroepen aan Prins Bernhard, die Zon dag arriveerde. Van hun kant deden de Franse en Nederland se smaldelen hun saluutschoten schallen over de Mount's Bay als eerbewijs aan de Engelse vlag. Penzance ligt aan wat de Engelsen noemen The Cornish Reviera. Het schiereiland in het uiterste Zuid-Westen van Corn wall draagt deze naam met ere. Het is niet alleen een mooie streek met schilderachtige sil houetten van glooiende berghel lingen die Mount's Bay vor men en Penzance zijn prachti ge rede hebben bezorgd, maar het heeft een heerlijk klimaat, d.w.z. in deze tijd van het jaar. De Penzancers hebben ons ver teld dat het er 's winters le lijk spoken kan en het feit dat alle locale bladen vele regels wijden aan het heerlijke zo merweer, doet sterk vermoe den, dat het niet zo maar een doodgewone zaak is, dat de ge combineerde vloten van Enge land, Frankrijk, Nederland en België hier ontvangen zijn onder een „bright blue sky" en liggen te blikkeren in een haast tropi sche zonneschijn. De plantengroei is hier trouwens bijna sub-tropisch en in de „Memorial Garden", waar het stadsbestuur de officieren van de vloot een gardenpartij aanbood, wandelden zeelieden van drie naties met fleurig ge klede Penzance ladies onder palmen at voor Uw verslag gever slechts een les was in het gebruik van adjectieven, moge voor U, voor het Nederlandse volk een les zijn van veel verder gaande strekking. De situatie op de rede van Pen zance en het Nederlandse aandeel in deze gecombineer de oefeningen bewijzen, dat wij er met onze marine nog lang niet zijn. Dertien sche pen vertrokken uit Den Hel der. Van deze schepen zijn er slechts twee, de Tromp en de Soemba, in alle opzichten Nederlands. De Piet Hein en de Willem Maurits zijn van Engeland overgenomen, de Queen Wilhelmina hebben we van Amerika cadeau ge kregen, de Vulkaan hebben we van Engeland geleend en de zeven mijnenvegers zijn Duits van origine. Pas als de kruisers en jagers die nu nog op stapel staan gereed zul len zijn, zal men weer enigs zins van een echte Neder landse vloot kunnen spre ken, maar zal die dan groot en modern genoeg zijn om onze marine in staat te stel len haar taak in het kader van het Westelijk Pact naar behoren uit te voeren? Dat pen op te sporen, mijlen, voordat zij het convooi be reikt hebben, en men be merkt, hoe de aanwijzingen van de gevechtscentrale door het moderne geschut op de voet kunnen worden ge volgd, dan zou men geneigd zijn te menen, dat de beman ning van een modern oor logsschip het toch maar veel gemakkelijker heeft dan on ze voorvaders, die het alle maal zonder deze dingen moesten doen, maar van de andere kant duizelt men van de enorme technische kennis die van de tegenwoordige marineman moet worden ge- eist. Als men daaraan denkt, dan wordt het duidelijk dat de marineleiding de grootste moeilijkheden ondervindt bij is de vraag die zich op de rede van Penzance opdringt. Het schort ons volk zeker niet aan belangstelling en waardering voor onze mari ne. Integendeel, eerder wordt de waarde van ons zeewa pen overschat en er zijn maar al te veel Nederlanders de mening toegedaan, dat onze marinemannen zo moedig en zo bekwaam zijn, dat zij ook zonder het grootste en beste materiaal hun mannetje zul len staan. Het verhaal van De Ruyter, die met Edammer kazen schoot, doet nog steeds opgeld. Voor wie een paar dagen heeft door gebracht op de brug van een oorlogsschip en enkele nach telijke oefeningen heeft mee gemaakt, is het echter wel zeer duidelijk dat slechts een zo volmaakt mogelijk met moderne technische hulpmiddelen uitgeruste Vloot in deze dagen in staat is een rpl te spelen. Als men ziet, hoe de moderne hulp middelen, radar en asdic, in staat zijn vijandelijke sche de opleiding en dafc begrijpt men ook iets van de eeuwige strijd van de marine tegen de begroting die te weinig ruimte laat voor uitbreiding, aanschaf van moderne (mees tal zeer dure) installaties en de bouw van grotere en be tere schepen. Het is zeer vleiend dat het Nederlandse volk zoveel ver trouwen heeft in de vakbe kwaamheid van de Neder landse marinemannen, maar daarmee alleen komt men er tegenwoordig niet meer. Dat wij bij de komende oefenin gen met enthousiasme over de vakbekwaamheid van onze mensen zullen kunnen spreken, hebben de oefenin gen tijdens de oversteek van Den Helder naar Penzance reeds bewezen, maar dit mag voor ons volk geen reden zijn tot juichen. De moderne zee oorlog is een oorlog der techniek en het volk moet onze marine de gereedschap pen geven 'waarmee het werk gedaan moet worden. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) f BRUSSELMAANDAGAVOND. Maandag rond de middag is de bijzondere commissie van de C. V. P. in °*rgadering bijeengekomen om een verslag te aanhoren van Van Zeeland over zijn onderhandelingen en van Staatsminister De Schrijver over zijn onderhoud t^et Koning Leopold. Over deze verslagen en de besprekingen, die hierop gevolgd zijn, is niets' medegedeeld. Alleen de slotconclusie werd gepubliceerd, welke bevestigt, dat de koningskwestie zonder verwijl moet worden opgelost en dat de heer Van Zeeland het volledig vertrouwen van de partij bij deze taak geniet. Over de zin van de verklaring viel nergens commentaar "te ontlokken. Maar naar alle waarschijnlijkheid betekent het dat Van Zeeland een homogeen Katho lieke regering zal'trachten samen te stellen, die echter moeilijk in de kamer het vertrouwensvotum kan krijgen, tenzij men toch nog op een paar liberalen zal mogen rekenen. •?prf inmiddels teruggekeerd is a,ri?s' Maandagmiddag met de ki 4 .^er en voorzitter van de Kamer, ondp Hin^ster van eau-welaert, een lang 0Uci, waaraan in politieke kringen Sewicht wordt gehecht. Men noemt trouwens reeds de namen van de Veel hier ka+r jouwens reeas ae namen van nolieke leiders, die bij toekomstige un- "ejnandelingen Van Zeeland zouden op eigen. Men veronderstel4 namelijk, dat een mislukking van de pogingen van huidige formateur de Regent het niet ®erst met een liberaal en daarna met een racialist zalproberen, maar direct weer JJM een katholiek, aangezien er zonder C.V.P. toch geen enkele mogelijkheid slagen bestaat. Bij de namen die in Qit verband genoemd worden heeft voor- van Van Cauwelaert veel crediet. Jerder noemt men ook de voorzitter van partij de heer De Schrijver en mi ester Eijskens. Deze geruchten vinden een *ekere steun in het feit, dat de Pnns- f*egent Maandagmiddag, nadat Van Zee- ifthd hem verslag had uitgebracht, de zo juist genoemde leiders ^an de C. V. P. v0ch geen enkele mogelijkheid van slagen estaat. Bij de namen die in dit verband benoemd worden heeft vooral die van van Cauwelaert veel crediet. Verder noemt {hen ook de voorzitter van de partij de heer De Schrijver en minister Eijskens. De- Jh geruchten vinden een zekere steun in het feit, dat de Prins-Regent Maandag middag, nadat Van Zeeland hem verslag hud uitgebracht, de zojuist genoemde lei ders van de C.V.P. heeft ontvangen, om hadere informaties en gegevens over de Jpestand te verzamelen. -ïa dit onderhoud heeft hij aan Van Zeeland verzocht zijn £°gingen voort te zetten. Het is uiteraard te vroeg om uit deze ta een verklaring van de commissie ^oor een vrije vakvereniging van het Amerikaanse vakverbond „American federation of Labor" wordt een beroep °P de Amerikaanse regering gedaan om »de volste morele pressie uit te oefenen °P Nederland en Frankrijk, opdat deze kmden het verlangen -ïaar nationale blijheid, economische verbetering en s°ciale rechtvaardigheid erkennen van Aziatische volken, die onder hun be- ^eer staan". Onlangs heeft Z. Em. Joh. Kardinaal 5® Jong een bezoek gebracht aan „Het J^itte Huis" te Borne, het R.K. Twents 0rmingsinstituut der mannelijke en huwelijke jeugd, Em. sprak er zijn voldoening over in Twente een centrale aanwezig te welke als katholiek centrum s'eeds waardevoller zou blijken. De di- ÏGctriCGi mej. Schmit heeft de talloze ^cl'viteitep van hpt huis toegelicht en Peciaal de aandacht gevestigd op de bij- hdere vacantieweken voor verwaar- °°sde stadsjeugd. kei 6 Kardinaal heeft voorts zijn goed- U:'ing gehecht aan de statuten van het j. H. Onderwijsinstituut voor Oost- en °°rd-Nederland, St Bonifatius. d'Embermenil, een plaatsje in de de °mseving van Nancy, derailleer- Stra «presstrein die op weg was van Sonp„ urS naar Parijs. Minstens 6 per den kwamen om het leven en 29 wer- swaar gewond. ®chon frocurator der Nederlandse bis- Hedo iSn te Rome' tevens rector van het I^gJ: rmnds Priestercollege, Z. D. H. Vertmuu B' Eras' is naar Nederland Ski ri- ken, waar hij de zomervacantie doorbrengen. schaarse gegevens af te leiden in welke richting de situatie evolueert. De algemene indruk is echter, dat de slot-conclusie van de bijzondere commissie van de C.V.P. niet betekent, dat de partij de oplossing van de koningskwestie wil bruskeren. In dat geval blijft het mogelijk, dat er vrij spoedig nieuwe onderhandelingen beginnen onder een andere formateur als Van Zeeland, zo dra het vaststaat dat deze geen kans meer heeft. Zoals wij reeds schreven, wil dit vermoedelijk op de eerste plaats zeggen, dat de konings-kwestie toch op een an dere manier gesteld zal moeten worden dan op dit moment gebeurt. In dit verband valt tenslotte nog het gerucht te noteren, vol gens hetwelk de leidig van de socialistische partij het plan zou hebben aan koning Leopold te vragen een delegatie van de partij te willen ontvangen die hem de toestand na de verkiezingen zou uiteen zetten, gezien vanuit het standpunt der socialisten. De te Paramaribo teruggekeerde Su rinaamse delegatie heeft meegedeeld met minister Van Schaik drie hoofdpun ten te hebben besproken: a. Of men be reid is voor Suriname een interim re geling te treffen zonder op het advies van de Antillen te wachten; b. Of men bereid is het ontwerp te bespoedigen, zodat voor het zomerreces der Staten- Generaal de interimwet tot stand kan komen; c. Verschillende inzichten om trent de inhoud van het ontwerp. Op de eerste twee vragen werd gun stig beslist, terwijl tevens een beslissing werd vermeden, die de Antillen zou kunnen binden. Bij de besprekingen is het advies van de Staten als leiddraad gebruikt. De voornaamste debatpunten waren: formulering van binnenlandse en niet-binnenlandse aangelegenheden, on derwijs, godsdienst, defensie, het zen den van een afgevaardigde naar de Sta- ten-Generaal, de benoeming van een ad vocaat-generaal door de Kroon en goed keuring van geldleningen. Op al deze punten werd overeenstemming bereikt. De interimwet regelt de volledige ver antwoordelijkheid van het Surinaams bestuur aan de volksvertegenwoordiging en samenwerking tussen Nederland en Suriname. Giuseppe Saragat, de Vice-Premier van Italië, heeft gisterochtend meege deeld, dat men tot overeenstemming is gekomen over beëindiging van dc scheepvaartstaking, die 18 dagen heeft geduurd. Naar verluidt, zal aan de eis van de zeevarenden -tot een betere pensioenre geling worden tegemoet gekomen. Volgens het Amerikaanse buitenlands politieke tijdschrift ,.The United Nations World Magazine", dat echter niet in connectie staat met de Verenigde Natiés, heeft Vishinsky zich als minister van Buitenlandse Zaken „ongeschikt en een mislukking" getoond en is hij aanzien lijk in achting van het Politburo gedaald. Het blad noemt de volgende inciden ten. die tijdens de Parijse conferentie van de Grote Vier zouden zijn voorge vallen en het haait hierbij „de gezagheb bendste diplomatieke bronnen" aan. Nadat zijn aanvankelijk optimisme op de Parijse conferentie door de Westelijke ministers de bodem was ingeslagen, zou Vishinsky Stalin als zijn opdrachtgever hebben willen doen optreden, doch on danks 12 uur lang zenuwachtig pogen zou hij geen telefonisch contact met Sta- lih hebben gekregen. Voorts zou Vishins ky aan een intiem diner in aanwezigheid van Acheson „de uitgesproken indruk hebben gevestigd, dat hij niet tevreden was over zijn eigen optreden als minis ter en in zovele woorden zou hij te ken- Roman door G. ASTER O.f.m. Cap. nen hebben gegeven, dat hij zijn ener gie liever aan de rechtsgeleerdheid zou wijden." Het blad verklaart, dat Vishinsky in „de meest diplomatieke taal tegenover minister Schuman erop geduid zou heb ben. dat de Sovjet-Unie een Frans-Rus sisch pact, zoals dat tussen Stalin en La- val in 1935 is gesloten, zou verwelkomen." Deze bedekte uitnodiging zou betekenen, dat de Sovjet-Unie zich scherp zou dis- tanciëren van de activiteit der Franse communistische partij, indien Frankrijk nu en dan in de raad van ministers van Buitenlandse Zaken met de Sovjet-Unie zou meestemmen. Schuman zou er echter geen twijfel over hebben laten bestaan, dat Frankrijk aan de zijde van Engeland en de Ver. Staten stond. co?. HMTSW lOONOM STUOIOI 29. Snel sprong Eric het brede balcon op en keek naar beneden, waar het gejam mer en het gehuil vandaan kwam. Een lange, treurige stoet van schamel geklede mensen trok aan zijn oog voorbij. Zij waren omgeven door een cordon tot de tanden gewapende Zonnedienaren. „Ziedaar de macht der valse Zonnedienarensprak de oude koning, die achter de Noorman op het balcon was gekomen. „Zij dwingen het volk iedere maand schatting te betalen aan de dienaren van de Zon. Zij, die hun belasting niet kunnen voldoen, omdat zij te arm zijn of omdat zij een slechte oogst hebben gehad, worden gevangen genomen teneinde te worden geofferd Met afgrijzen keek Eric de Ozmec aan. Geofferd vroeg hij. De koning knikte. „De mensen, die gij daar ziet gaan, zullen nog deze dag sterven!" Met verbeten gezicht zag Eric het aan. Geen protest werd gehoord, slechts het geween der ongelukkiger. „Helaas!" hernam de koning. „Wel ben ik koning der Ozmecs, doch tegenover deze kwade lieden ben ik onmachtig. Hier valt niets tegen uit te richten." Toen kwam er ineens een vermetel plan in de Noorman op. Zonder op of om te zien rende hij met grote sprongen de trappen van het paleis erf - de gangen door, de at raat op. Paleiswachten en soldaten vlogen verschrikt terzijde toen zij de blonde eus zagen aankomen. Op strpat aangekomen sprong hij voor de treurige stoet, bezwerend stak hij zijn armen uit. schalde ziin stem over het plein. Bij het zien van deze blonde „zoon van de zon" boog een ieder ter aarde. „Ik, de „zoon van de Zon", beveel u deze mensen onmiddellijk weer vrij te laten! Ik wens geen mensenoffers meer!" 34 Wat lag er meer voor de hand dan dat mijn vader zijn plaats zou innemen en Karei naar huis brengen? Reeds vroeg in de morgen werd het rijtuig ingespan nen en reed hij naar het seminarie. Hoe moet hij daar door de gangen ge stapt hebben en hoe trots moet hij ge weest zijn. toen Karei met prijzen be laden naast hem liep. Hij, niet de vader, maar wel de beschermer van de meest belovende student die men in iaren ge kend had. Het moet hem verdriet gedaan hebben, dat het niet zijn eigen zoon was, waarin hij zich liet huldigen. Hoe moet hij gehoopt hebben, ofschoon hij van zijn oudste zoon geen verwachtingen meer kon hebben, hier nog eens terug te keren met een van zijn jongere kin deren. Dat dit nooit gebeurd is, moet iets geweest zijn wat vader blijvend ge schrijnd heeft. Wat er op d'e terugreis geschied is, weten wij nauwelijks. Moeder had al een paar maal gezegd: „Zou vader nog niet komen?" toen er laat in. de avond een vreemde man bij ons kwam, die vroeg of hij hier bij Jan Gerrits was. Toen hem dat bevestigd was, ging hij op een stoel zitten en praatte over het weer. Moeder had hem meegedeeld, dat de. baas niet thuis was, maar dat hij ieder ogenblik kon komen; wij veronderstelden dus, dat hij iets met hem te bespreken had. Moeder herhaalde ondertussen, dat haar man naar het se minarie was om een neef met vacantie te halen. Hij kon ieder ogenblik thuis komen; eigenlijk moest hij er al zijn. Ja, zei de man en hij hakkelde een beetje. Hij wist dat vader op reis was, maar het was niet al te best met hem. Moeder zei: „Och God" verbleekte, rende toen d'e deur uit, ik weet niet waarheen. De man haar achterna om te zeggen, dat ze het zich zo niet moest aantrekken. Wij bleven achter in onzekerheid! over hetgeen gebeurd was, tot in de buurhui zen de mensen naar buiten kwamen en spoedig daarna alles in rei en roer stond. Later vernamen wij, dat bij een over gang van de Aa, met een smalle houten brug zonder leuning, het zand onder het wiel van het rijtuig was weggeschoven. Het wiel had nog geschampt over de stenen boog van de brug, toen was het, door een ruk van het paard afgebroken. Het rijtuig zakte neer, schoof naar bene den en ook het paard kon zich r.iet meer staande houden. Met een gil werd het aan de haam mee naar beneden getrok ken, boven op het rijtuig in het water. Karei was vrijwel ongedeerd'. Maar vader moet een slag op het hoofd gehad ST. MALO, 4 Juli. Op dezelfde avond dat wij de namen van onze eerste uit vallers, Lambrichs en De Korver, moeten doorgeven, hebben de Italiaanse pers broeders St. Malo bij elkaar gekreten in hun loffelijk, maar wel zeer luidruchtig pogen, om de stenografen van hun diverse Gazetta's en Populo's te overtuigen van het verschrikkelijk lot, dat de Squadra Italiana op de 300 kilometer ange lijdensweg van de vijfde etappe heeft getroffen. Stel u voor, dat niemanrt min der dan de heer Fausto Coppi het in zijn beroemde hol had gekregen, nu eens een stukje wieleracrobatiek weg te geven, waar ze in Frankrijk en Bel gië en alle wielernaties ter wereld een paar dagen op studeren konden. Kutsch, weg was hij met een groepje van negen man, waarin ook de drager van de gele trui Marinelli zat, die ijverig meehielp, een veilige voorsprong te krijgen op het naamloos pcleton. dat der traditie getrouw de dag begon met zijn nasiaapje. te witte helm met de kleine garnaal Robic er onder over de streep gierde vóór Caput. Ockers, Bartali, De San- tis, Magni en Sciardis. Maar het pele- ton, dat de in zijn wiek geschoten en totaal, gedemoraliseerde Coppi over de eindstreep droeg, kwam nog meer dan dertien minuten later binnen, zodat Bartali een pittig stukje op zijn grote rivaal is uitgelopen. Het onverwachte begin van zijn opmars? (Adv.) Maar op diezelfde verzengende ki lometers dat Coppi zijn eerstJ mees terstuk zat uit te broeien en dat Bar- tali het nodig had gevonden er óók achteraan te gaan, omdat je met die kameraad van Huize Biancchi nooit weet waar je aan toe bent, gebeurde het ongeluk waarvan ze op dit ogen blik -in Rome. Milaan en Civita vecchia de afschuwelijkste bijzon derheden weten te vertellen. Een geestdriftige aanhanger van Mari nelli, die de bestofte drager van het kanarietruitje een fles water wilde aangeven, kwam op een gevaarlijke manier tussen de renners terecht en behalve de Fransman kwakte ook het Coppi gedoopte wielergeweld languit en roemloos in het stof van Moeder Aarde. Nu zou dat allemaal nog geen reden zijn om de telefoonkabels naar het land van de citroenen en de Asti Spü- manti witgloeiend te zetten, wanneer Coppi evenals Marinelli weer rustig had kunnen opstaan en met een kort oponthoud zijn weg had kunnen ver volgen. Maar helaas, zó kon het stuk met worden gespeeld. Wel wist de onfortuinlijke campionissimo in betrek kelijk korte tijd zijn wat gedesorgani seerde ledematen w#er op orde te brengen, maar met het rijwiel was het finaal mis en dus moest er gewacht worden En daar begon het ongeluk met recht, want de fiets kwam niet. Coppi zelf had het eerst nog te druk met zijn na- correctie, om zich daar veel zorg over te maken en liet dit over aan de va derlandse journalisten, die daar in het stof stonden te oreren en gesticuleren, alsof de onverdraaglijke hitte van van daag een flauw verzinseltje was. Maar tenslotte begon het verstrijken van zo veel onnodig verloren minuten op de zenuwen van Fausto te werken, vooral toen het groepje, waarin zijn tijdelijke vriend Bartali met een sfinxengezicht zat te kijken, hem luchtig voorbij- peddelde. Toen eindelijk de verschrikte Binda na tien minuten eindeloos wach ten met nieuw materiaal ter plaatse was, gaven we onze chauffeur een wenk om maar stillekens op te trek ken, want de uitdrukkingen waarmee de heren elkaar al van verre be paalde waarheden aan het verstand pro beerden te brengen, zouden zelfs on vertaald in geen enkel Nederlands ver slag een plaats krijgen. Maar intussen was de strijd beslist. Coppi, een der grote favorieten in de vluchtelingengroep, zou zijn opmars nog een dagje moeten uitstellen en Marinelli, die spoedig weer bijgeko men was en tenslotte met Kübler, Tac- ca, Gauthier en Dupont overbleef, kreeg een dot van een kans om zijn gele trui wat veiliger te stellen, het geen hy zonder mankeren en dankbaar deed. In de sprint te St. Malo was de Zwit ser Kübler sneJ als een bergbeek en plaatste zich door zijn zege derde in het algemeen klassement. Het duurde vijf en een halve minuut aleer een gro- hebben van het rijtuig of het paard. Hij was dood toen hij uit het water opge haald werd. Men verzekerde ons, dat hij niet verminkt was, maar toen de volgen de morgen de lijkkist in huis gebracht werd, mocht zij niet meer open gemaakt worden. Die zomer was Karei schuw tegenover mij. Hij wist zich blijkbaar geen houding te geven. Soms leek het zelfs of hij zich schuldig voelde Toch had zich om de tragische ge beurtenis, waarmee de vacantie begon nen was, bij mij geen terughoudendheid tegenover hem vastgezet. Integendeel. Ik voelde mij meer dan ooit tot Karei aangetrokken. Ik wilde in nauw contact met hem blijven, alsof de zorg, die vader steeds voor hem aan de dag gelegd had, op mij was overgegaan. Verlicht van een zware druk als ik me voelde, begon het besef van een onge- hende geestelijke vrijheid in mij te heersen. Ik kon voortaan doen wat ik wilde. Ik was volkomen vrij in de keuze van een levensstaat. Niet iedere dag werd mjj voorgepraat en geïnsinueerd, in welke richting ik moest lopen. Ik koos mijn eigen weg en niemand belette het mij. Het werk op de boerderij werd er zoveel aangenamer door voor mijn jong en sterk lichaam. Het is goed, dat ik in mijn jeugd dit heb ervaren. Het heeft mij in mijn ouderdom 'veel doen begrijpen. Want tenslotte ben ik van onderdrukte, on derdrukker geworden en waarvan ik be vrijd was heb ik anderen opgelegd. Dat is het noodlot van onze familie. Wij willen groot zijn en roem verwerven, Van de Nederlander? nebben De Rui ter en Pauwels goed, zij het zonder ini tiatief gereden. Geen enkele maal durf den zij aan uitlooppogingen deel te ne men, maar wel hebben zij zich steeds gemakkelijk in het peleton weten te handhaven zonder ook maar een ogen blik last van de geweldige afstand, noch van de grote hitte te hebben gehad. De Hoog en Sijen hadden daarentegen veel last van de warmte en daarbij nog steeds van hun steenpuisten. Zij wisten zich slechts met moei'te te handhaven in de groep van 12 renners welke in de zelfde tijd als de Belg Van Steen bergen binnen kwam. De Hoog werd 70e Sijen 72e. Tegenover de goede prestaties van De Ruiter en Pauwels staat het minder prettige feit dat de Nederlandse ploeg vandaag twee van haar leden verloor. De Korver en Lambrichs konden ook vandaag hun coup de pédale niet vin den. De krachtsinspanning van 5 dagen heeft zich reeds bij hen gewroken. Zij hebben niet de kracht gevonden de etappe uit te rijden zodat de Neder landse ploeg vandaag met vier renners de strijd moest voortzetten. Het klassement van de vijfde etappe van Rouen naar Saint Malo (293 km; luidt: 1 Kübler (Zw.) 8 uur 27 min. 13 sec.; 2 Gauthier (Fr.); 3 Tacca (lie de France); 4 Marinelli (lie de France); 5 Dupont België B) allen zelfde tijd; 6 Robic (West Noord) 8 uur 32 min. 34 sec., 7 Caput (lie de France); 8 Ockers 'België); 9 Bartali (Italië); 10 Sciardis (Italië) allen zelfde tijd; 27 ex aequo het peleton met Teisseire, Coppi, De Ruiter en Pauwels in 8.45.56; 70 De Hoog 9.02.09; 72 Sijen zelfde tijd. Met De Korver en Lambrichs gaven op; Klabinski, Redolfi en de Spanjaarden Berrendero, Langarica, Rodriguez en Ruiz. Na de vijfde etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit; 1 Marinelli (lie de France) 33 uur 42 min. 26 sec.; 2 Magni (Italië) 33.57.24; 3 Kübler (Zwitserland) 33.57.28; 4 Dupont (België B) 33.58.59; 5 Tacca (lie de France) 34.01.06; 6 Diot (Frankrijk) 34.02.05; 7 Ockers (België) 34.02.14; 8 Teisseire (Frankrijk) 34.03.02; 9 Bartali (Italië) 34.05.48; 10 Cogan (West Noord) 34.06.08; 45 De Ruiter 34.27.45; 69 Pauwels 34.51.17; 81 Sijen 35.10.28; 92 De Hoog 36.19.24. Na de vijfde etappe luidt het landen- klassement als volgt: 1 lie die France 101.50.88; 2 Frankrijk 102.12.39; 3 West- Noord 102.20.51; 4 België A 102.31.43; 5 Italië A 102.35.02; 6 Zuid-West 102.36.02;7 België B 102.43.35; 8 Italië B 102.36.02; 7 België B 102.43.35; 8 Italië B Centraal-Zuid-West 103.07.06; 11 Zwit serland 103.18.21; 12 Nederland 104.29.30. maar als wij er persoonlijk voor opge roepen worden, trekken wij ons terug. Niet ómdat wij bang zijn, want bang zijn wij nooit, maar omdat wij dan allen voelen dat, hetgeen wij nastreven, voor eigen kracht te zwaar is en andere krachten ons ontbreken. In Karei had ik het eerst de oude lust van ons geslacht ervaren. Zorgvul dig en overwogen was zij hem van het begin af bijgebracht. Toch moet ik zeg gen, dat het bij hem oprecht was. Het kwam van binnen uit. Hij was een te gaaf mens om aan intrige en machts wellust te doen. Het hinderde hem zelfs, dat men zo naar hem opzag; dat hij als het idool der familie beschouwd werd; dat hij verzorgd werd als een vooruitgeschoven post op het vijandelijk gebied van het goddelijke. Misschien heeft het langdurig tobben hierover hem tenslotte doen twijfelen aan zijn eigen oprechtheid. Want dat hij tobde, had ik reeds eer der gemerkt. Ik stond er niet verwon derd over, toen ik hoorde op wat voor eigenaardige manier hij zijn roeping meegedeeld had. Hij beschouwde het als iets zo verhevens, dat hy het, ook al had hij er misschien reeds jaren aan gedacht, niet uitspreken durfde, voordat hef geen uitstel meer duldde. Voor een j0--en die lachte en baldadigheid uit haalde, leek dat verwonderlijk. Het zou het ook geweest zijn, als de mensen rondom hem geweest waren zoals hij. Maar zij waren heel anders. Zij leken Karei er op te loeren het goddelijke in hem te bemachtigen als een bak. Iets Een douche voor Ausenda, de pittige Italiaanse cadet, die zich. een dergelijke verfrissing op de verzengende vierde etappe maar al te gratig laat welgevallen. Voor de tweede maal in één week tijds is op de onbewaakte spoorweg overweg te Mijdrecht een ongeluk ge beurd. Beide ongevallen eisten in totaal twee levens. Donderdagavond werd een personen auto door een goederentrein uit Vinke- veen gegrepen en 260 meter meege sleept. De bestuurder kon na twee uur werken pas uit de wrakstukken worden bevrijd. Hij werd naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Zijn echtge note werd bij de aanrijding uit de auto geslingerd en was op slag dood. Maandagmiddag heeft een inwoner uit Utrecht op dezelfde plaats het leven verloren. Omstreeks half vier werd zijn personenauto door een alleenlopende locomotief gegrepen. Hij werd uit zijn wagen tegen een telefoonpaal geslingerd en overleed even later aan zijn verwon dingen. Geestelijke en medische hulp was spoedig ter plaatse. De legeroefening de Veluwe zal niet, zoals aanvankelijk was vastgesteld, wor den gehouden op 27, 28 en 29 Juli, doch op 2, 3 en 4 Augustus a.s. Tot dit uitstel is besloten om de militairen die deel zul len nemen aan de legeroefening in de gelegenheid te stellen ook deel te nemen aan de Vierdaagse-afstandmarsen. welke in de laatste week van Juli te Nijmegen zullen worden gehouden. Na de eerste dag van de schaakwed strijd NederlandHongarije is de stand 6 y2Zy2 voor de Hongaren. Het is zeer de vraag of Eoekje Dillema, die een dij beenspier geblesseerd heeft, Zaterdag en Zondag kan deelnemen aan de nationale athletiekkampioenschappen te 's Gravenhage. Door een 40 achterstand op Mexico, is Cuba uitgeschakeld voor de strijd om de Davis Cup. De afdeling der bouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft heeft als prijsvraag een beschouwing uitgeschre ven over de problemen, verband hou dende met de huisvesting in hoogbouw. De prijsvraag staat open voor alle stu derenden aan een Nederlandse instelling van hoger onderwijs. Op 8 Januari 1951 zal het oordeel be kend worden gemaakt en aan de inzen der van het beste werk zal een gouden erepenning worden uitgereikt. waar zij ten eeuwigen dage groot op konden gaan. Daarom had Karei er spijt van dat hij zijn ideaal niet kon verwezenlijken zonder er over te praten en zijn om geving er de deelgenoot -van te maken. Met afkeer ging hij op familiebezoeken gaf korte antwoorden. De ooms en tantes zeiden dat hij nog te speels was om lang in een kring te zitten en ernstig te praten Maar als ik met hem buiten ging, zo genaamd om met hen te spelen of rond te trekken, bemerkte ik, dat hij zelfs het spel ernstig opvatte en er behoefte aan had zo nu en dan iets van zijn inwen dige te vertellen. Ik kon zo jong niet zijn of ik wist, dat Karei mij dingen vertelde, die hij aan alle anderen ver zweeg. Dit maakte onze vriendschap pikant en verheven en wij zochten zo veel mogelijk van anderen weg te zijn, om ongeremd te kunnen praten over wat ons op het hart lag. „Wat ben je toch eigenzinnig", werd Karei dikwijls verweten, „dat je niet aan ons denkt". Hij kwam dan op éen bezoekdag zo laat mogelijk bij de oom en tante terug, om gauw een boterham weg te slikken en naar huis te gaan. Maar ook dan was hij niet veilig. Want men ontdekte dat Karei langs akkers gekomen was. die hij zeker moest ken nen, maar zich niet meer herinneren kon of er rogge of aardappels op stonden. Hij wist niet eens hoeveel koeien er thuis op stal stonden. „Hij ziet dat niet", zei de familie dan. „Hij kijkt er over heen". En zij waren er blij mee. (Wordt vervolgd) (Van onze Haagse redacteur) De opheffing van de tabaksdistribu tie doet de vraag rijzen wat er thans met het Rijksbureau voor deze produc ten gaat gebeuren. Van de zijde van het departement van. Economische Zaken maakt men ons er op attent, dat de rantsoenering niet de hoofdtaak van de rijksbureaux was en is Er zijn op het ogenblik nog acht rijksbureaux. namelijk voor Huiden, Leder en Rubber, Diamant, Hout. Me-'' talen en Bouwstoffen, Textiel. Chemi sche en Pharmaceutische producten. Rijkskolen- en Aardoliebureau en Rijks bureau voor Tabak. Reeds vonden eni ge samenvoegingen plaats. Men ziet voor deze instanties een taak, o.a. met betrekking tot de quo tering van grondstoffen, industrialisa tieplannen en ook voor de werkzaam heden in verband met het Marshall plan. De Rekenkamer en de Accountants dienst waken tegen doublures in het overheidsapparaat en tegen het rekken van een in de gewijzigde omstandighe den niet langer verantwoord bestaan, overigens wordt bii liquidaties een zekere geleidelijkheid betracht om het afvloeiend personeel niet in te groten getale tegelijkertijd op de arbeidsmarkt te brengen. Wat de tabak aangaat komen er langzamerhand meer vrijheidsmogelijk heden voor de handel, doch aan een opheffing van dit bureau schijnt men op dit moment nog niet toe. Het dagelijks bestuur der Katholieke Volkspartij heeft zich in een brief ge richt tot de katholieke Tweede Kamer fractie. Hierin spreekt het dagelijks be stuur zijn grote teleurstelling uit over het bericht, dat het wetsontwerp betref fende de vergoeding van de materiële oorlogsschade niet vóór het zomer-reces door de Tweede Kamerin openbare behandeling zal worden genomen. Het dagelijks bestuur dringt er bij de frac tie met klem op aan, dat zij met alle haar ter beschikking staande middelen bevordere, dat in ieder geval voor de derde Dinsdag van September dit wets ontwerp behandeld zal worden. Het dagelijks bestuur heeft zich even eens beraden over het uitblijven van de behandeling van het wetsontwerp op de P. B. O. Het heeft hierover geen stappen ondernomen, daar het meent te kunnen verwachten, dat alle betrokke nen er naar Streven de openbare behan deling van het ontwerp zo spoedig mo gelijk te doen geschieden. Jaarlijks trekken duizenden vacantie- gangers naar bos en heide, om te ge nieten van de rust en de schoonheid, welke een dergelijke omgeving biedt. De ervaring heeft echter geleerd, al dus het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat de waardering voor deze schoonheid dik wijls veel te wensen overlaat, hetgeen moge blijken uit het feit, dat jaarlijks honderden h.a. bos en heide, als ge volg van onachtzaamheid bij het *ge- bruik van vuur, ten prooi vallen aan de vlammen. In het kader van het Landbouw- kwartier zal Maandag 11 Juli van 19.45 tot 20.00 uur voor de zender Hil versum I een hoorspel worden uit gevoerd, waarin in het bijzonder de aandacht zal worden gevestigd op het gevaar, dat het gebruik van vuur in bos en heide met zich brengt. De titel van het hoorspel zal luiden: „De ver geten lucifer". De chef van de Marinestaf, vice-ad- miraal jhr. E. J. van Holthe. zal deze week voor twee dagen naar Engeland oversteken teneinde deel te nemen aan de besprekingen aangaande de vloot- manoeuvres der Westerse Unie. De be sprekingen worden gehouden in de ha vensteden aan de Britse Zuidkust

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3