r i Luchtaanvallen in Golf van Biscaje Geen regeringsverklaring? Aanval van Praag op de Bisschoppen De staat gaat oude soldij-betaling regelen Feest van Gezin en Volk Défilé voor Koninklijk Paar ZIJ, DIE VIELEN VAN ZEELAND NIET GESLAAGD Herkeuring van afgekeurden Tot hoofd en hart Drie doden bij auto ongeluk Deelname o.a. van het Nederlandse elftal Spiegelgevecht met raketten en aanval van duikbommenwerpers Koersverandering door vissersvaartuig Van Royen binnenkort naar Sukarno? SUKARNO TE DJOCJA Indonesische deskundigen uit de Tweede Kamer misschien naar Indonesië Onderwij so verleg Het weer. Zij collaboreerden tijdens bezetting Geen ziektegevallen meer op „Kota Inten" De Liberalen het struikelblok Wetsontwerp vindt gunstig onthaal Centrale legeradministratie direct na be vrijding was een fictie Voor velen een dwaze loterij Kath. organisaties achter K.A.B. NAAR CATASTROPHE IN DE TUINBOUW? Kaderdagen der K.V.P. Senaat der V.S. over Atlantisch Pact WOENSDAG 6 JULI 1949 bureaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24504 VLOOTMANOEUVRES WESTELIJKE UNIE Rijksgebouwen vlaggen morgen Sir Thomas naar Nederland Groentenexport naar Duits land ligt stil SMEDESTRAAT S HAARLEM jïeletoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3998 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. vpn Run. Wn<j. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mM timet er- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Om roepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weefc, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Koningin Juliana en Prins Bernhard vieren morgen hun 12J4-jarige echt verbintenis. Dit betekent in dubbel opzicht een familiaal feest, want de Koninklijke familie, een gezin vormend in de meest wezenlijke en goed- ouderwetse zin van het woord, is onwrikbaar en centraal geleed in dat grote familieverband, waarmee wij onze natie plegen te betitelen. En zo vieren er twee gezinnen feest: het Koninklijk gezin en het gezin der natie, dat daarin 2Ün bindend element weet. Wij behoren tot die gelukkige landen, welke de rijkdom kennen van een constitutioneel gewaarborgd erfelijk nationaal koningschap. Zonder die rijk dom zouden wij ons arm voelen, want het hoogste Bestuur in den lande ont leent daaraan niet alleen de luister en de traditie welke alleen door een Nationaal Koningshuis kunnen worden verschaft, maar wij vinden daarin tevens het middelpunt en de bekroning van onze nationale saamhorigheid enerzijds, de hechte ankerplaats voor onze vaderlandse gevoelens anderzijds. Ons Koningshuis is meer dan een symbool; het is een zeer reele werkelijk heid. Onze Koningin is meer dan een figuur; zij is vooral een persoon. Zo geldt het thans, zo gold het ook vroeger. Wie daaraan mocht twijfelen behoeft Jich slechts onze jongste historie te herinneren, toen ons Koningshuis in bal lingschap verbleef. Hoe deerlijk beseften wij niet, dat de sluitsteen onzer nationale eenheid ons tijdelijk was ontvallen; hoe zeer ook was de persoon *an onze Koningin de inspirerende kracht van het Nederlandse verzet. Maar zowel toen, tijdens het bewind van Koningin Wilhelmina, als thans, nu haar dochter de koninklijke waardigheid bekleedt, is het dit persoonlijke clement dat overweegt. Ook Koningin Juliana treedt ons immers niet tegemoet als een met luister en praal omgeven Vorstin, tegenover wie wij ons alleen onze afstand jegens haar bewust zouden zijn. Zonder ook maar enige behoefte te hebben aan het scheppen ener doelloze distantie, treedt zij ons tegemoet met een sublieme gewoonheid, welke onmiddellijk ons respect afdwingt. Wij spreken van een sublieme gewoonheid. Want door te belijden die zij was in de ontroerende woorden waarmee zij het koningschap aanvaardde; door te zeggen dat zij, dochter, moeder en gemalin, met schroom en in het besef harer zwakheid, doch dankbaar voor de uitverkiezing, de eerste dienaresse des lands wilde zijn; door dit te formuleren in gewone woorden welke recht tot het hart spraken en evenzeer de hoogste generaal als de eenvoudigste huismoeder ontroerden; door dit alles heeft zij zichzelf aan ons nabij ge bracht als een der onzen, zij het te zelfder tijd_ boven ons gestelden. Valse schijn en luister verwierp zij terwille van een eerlijke eenvoudigheid, waar mee zij op die gedenkwaardige kroningsdag voorgoed aller respect verwierf. Maar ook tevoren reeds wisten wij wie de toenmalige Prinses Juliana was. Wij behoeven maar te herinneren aan haar eerste openbare op treden bij haar verloving met Prins Bernhard, aan haar huwelijk, daar verblijf in ballingschap en zoveel meer. Alles stond in het teken van de eenvoud, die groter waardigheid in de plaats van ontluistering met zich meebracht. En hoe zeer stellen wij, Nederlanders, met ons sterk ontwikkeld familie leven een nationale kracht het niet op prijs, dat onze Vorstin daarin Voorgaat. Welk een hartelijke genegenheid leeft er niet in ons volk jegens «aar Gemaal, Prins Bernhard, en jegens de kleine Prinsesjes. Wy verstouten herhaaldelijk met een nauwelijks oirbare vrijmoedigheid, doen uit pure hartelijkheid, in woord en daad van onze belangstelling voor het Kleinste en *heest intieme gebeuren in het Koninklijk gezin te getuigen. Daarin ligt ook de wezenlijke verklaring voor ons spontance meaejleve:n J*et dit 12j-j-jarig huwelijksfeest. En het geschenk, dat wy de (koninklijke familie daarbij aanbieden, bewijst op symbolische wijze, dat w j ons onze Koningin niet los kunnen denken van haar gezin. Want he j g n dia manten of sieraden, geen spectaculaire kostbaarheden welke j aar geven, d°ch met een typisch Nederlandse zin voor het practische, degelijke en het aan de ganse Koninklijke familie ten goede komende, geveni wy haar een nieuwe tuin De Regering zal een vleugel van het ten dele reeds3 eeuwen oude Huis ten Bosch, een der oudste verblijfplaatsen van de Oranjes in Nederland, opnieuw bewoonbaar maken en het volk zal de middelen bijeen brengen voor een nieuwe tuinaanleg. Een geschenk van de nationale familie Voor de Koninklijke familie. Ziedaar de zin van dit zo .gelukkig gekozen jubileumgeschenk. Wij bieden aan Koningin Juliana, aan Prins Bernhard en aan de Prinsesjes eerbiedig onze gelukwensen aan. Maar wij betrekken daarin nadrukkelijk de Koninklijke Moeder, Prinses Wilhelmina, die haar voorging in een zegen rijk landsbestuur en een integraal deel uitmaakt van de Koninklijke familie. Moge God hen allen zegenen en hen nog lange jaren voor ons doen behouden. Men kan tegenwoordig vanaf het Usselmeer opbellen. De Nederlandse Spoorwe gen hebben namelijk als service voor de reizigers aan boord van de Van Hasselt", die tussen Enkhuizen en Stavoren vaart, een mobilofoon opgesteld. Via de Rijks telefoondiensten kunnen de abonné's over het gehele land worden bereikt. Nadat Vrijdagmiddag te Den Haag het nationale huldeblijk aan H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern hard der Nederlanden zal zijn aan geboden, zullen onder leiding van het betreffende landelijke comité op a.s. Zaterdag een tweetal défilé's in de tuin van het Koninklijke Pa leis te Soestdijk worden gehouden. De défilé's bestaan uit een défilé voor volwassenen op Zaterdagochtend half elf en een défilé voor de jeugd des middags om drie uur. Er nemen deputaties van landelijke organisaties aan deel. In bonteaf wisseling zullen de onderdelen van het leger, brandweer, P.T.T., Nederlandse Spoorwegen van wegwerker tot hoofdstationschef in beroepskleding defileren. Maar ook de gereformeerde vrouwenverenigingen in 50 a 60 verschillende klederdrach ten uit het gehele land, evenzo de vissersbevolking, het reddingwezen, de hengelaars, professoren der universi teiten zowel als de vendelzwaaiers, de kynologen met hun Hollandse ras sen, de Alkmaarse kaasdragers, de bur gerluchtvaart, landelijke ruiters, bin nenschippers en studentencorporaties en nog tientallen andere organisaties zorgen voor een grote verscheiden heid van klederdrachten. Tot zelfs het Nederlandse voetbalelftal in oranje trui neemt onder leiding van Karei Gisteren hebben de twee strijdmachten van de West-Europese Unie lucht- *anvallen op elkaar uitgevoerd over een gebied van 120 kilometer in de Golf *an Biscaje. Vanaf de Franse vliegdekschepen Arromanches en de Brit Theseus, omringd voor zeven Britse, Franse en Nederlandse kruisers, stegen Franse vliegtuigen en 24 Britse Fireflies en Seafuries op. ,-De hoofdvloot, die in convooi en escorteformatie voer, werd spoedig ontdekt, tegenaanvallen van de Implacable, die de vlag van admiraal Sir Khodenck "IcGrigor voert, werden afgeslagen. Van de hoofdmacht kwam gistermorgen om negen uur Ned. tyd een waar- srituwing per radio. Een half uur later dook de strijdmacht van de Implacable "it de wolken en viel de kruisers aan. J Zestien Homets en Fireflies, die in strijd waren met de Franse verdediging, be- ^hoten de Arromanches en de Theseus in een spiegelgevecht met raketten, ^e schepen tot een realistische defensie overgingen. Vlagofficier schout bij nacht J. Mans berg, die het commando over het vlag- gesehip Montclam, de Tromp, andere kruisers en twee torpedobootjagers voer de. leidde de operaties vanaf de Theseus. Twee uur later werden de kruisers blootgesteld aan een intense aanval van duikbommenwerpers. De Franse en Brit- s? escortevaartuigen spoorden ane on derzeeërs op, maar twee aanvallen kon den niet afgeslagen worden. Maandagavond voerden twee Neder landse onderzeeërs een aanval uit, tij dens welke beide een torpedo lanceer den, die tussen de Britse Maiestone en de Nederlandse Vulkaan doorging. Een duikboot kwam binnen het konvooi aan de oppervlakte. De kruisers onder leiding van de Superb moesten gisteren om dne uur Van betrouwbare zijde verneemt A.P. Batavia dat mr. J. H. van Royen *an plan is een bezoek te brengen aan ®ukarno. Sukarno zou uit Banka hebben laten ^eten, dat hij een dergelijk bezoek zou yaarderen. Hij was echter van oordeel, hy eerst in Djocja terug moest zijn. President Sukarno is heden te 13 uur het vliegveld van Djocja aangeko men, waar hij werd ontvangen door 4»e ®hltan van Djocja. Op het paleis werd een welkomstplechtigheid de repu- ''keinse vlag gehesen. an onze parlementaire redacteur) Reti?i.at het reeds sterk de aandacht had hourt dat in de Dinsdagmiddag ge- hiee n vergadering van de Tweede Ka- °Ver umet seen woord werd gesproken ku'.J^et afleggen van een regeringsver- (J„aTinS inzake Indonesië, waarover uit Uit|?aini er aandrang op de regering werd ho» nd, menen wij, dat er voorals- daf H weinig waarschijnlijkheid bestaat, 8cVen^ reSering zulk een verklaring zal Ihj^ndagavond is de Indonesische com- V?êe-te van. de Tweede Kamer bijeen ge biste/ ®n in deze vergadering heeft mi- Van Maarseveen een uiteenzetting den. - van de bevindingen, die hij tij- daan Z'aV Ind°nesische reis heeft opge- rpp—Als .wy ons niet vergissen is de Verti met voornemens harerzijds een sleev*„ af te leggen, zodat theoretisch dat yif mogelijkheid zou openblijven, Werri J vaï} de Kamer uit geïnterpelleerd Kamó. Wy geloven echter niet, dat de die §®z'en de zeer subtiele politiek, Sroeio.j Indonesië in een sfeer van triDuwnn maar 3°ng en dus broos ver- gevoerd moet worden, tot zulk stap op dit ogenblik zal besluiten. Politiek eniff® dagen hoort men in de °ver t» wereld van Den Haag spreken ten ee^e.e andere mogelijkheden, te we- ••eraal Ind<>nesisch debat in comité ge- ÏUdonLt? de uitzending van een aantal Voor sche deskundigen uit de Kamer y°orzovtn oriëntatiereis naar Indonesië. °*ide kunnen nagaan is over "wgelykheden nog geen beslissing genomen, doch het inzicht, dat een rels van Kamerleden naar Indonesië veel r°u kunnen bijdragen tot verheldering van het begrip der Kamer van de situatie, neemt wel sterk toe. (Eigen bericht) Naar wij uit goede bron vernemen is op 30 Juni j.l. het overleg inzake de onderwijzerssalarissen tussen de rege ring en vertegenwoordigers der onder wijzersorganisaties hervat. Ofschoon uiteraard tijdens deze eerste zitting, die mede door aandrang van de. Tweede Kamer tot stand kwam, niet alle pro blemen konden worden opgelost, toch vielen er tekenen waar te nemen die wijzen op een betere verstandhouding dan tot dusver. Het doel, ^waarvoor de onderwijsor ganisaties voornamelijk in het geweer zijn gekomen, is de gelijkelijke en even redige behandeling van onderwijzers en rijksambtenaren, waardoor het b.v. onmogelijk moet worden, ooit de on derwijzerssalarissen apart te verlagen. Het laat zich aanzien, dat hier nu langs de weg van onderling overleg een redelijke overeenkomst zal kunnen worden bereikt In verband met vacanties van beide partijen is de tweede zitting bepaald begin Augustus. in de morden (Ned. tijd) van koers veranderen, toen een klein niet nader bekend vissersvaartuig, dat voorrang had, hardnekkig weigerde van de zee vaartbepalingen af te wijken. De vlag officier van de Superb, schout bij nacht W. R. Slayter speciaal moest gewekt worden en op de brug komen, om de supervisie over de koersver andering op zich te nemen. De tweede dag van de vierdaagse ma noeuvres van de gecombineerde vloot eindigde met het samenvoegen van de kruisers en de hoofdmacht tot een ver enigde vloot, die naar het Noorden voer, en door verdere aanvallen van de onder zeeërs en de vliegmachines. Admiraal McGrigor, de opperbevel hebber, vloog in een helicopter van de Implacable boven de vloot, landde op de Theseus en ging naar zijn schip terug, nadat gevechtsvliegtuigen van de The seus voor verkenningsvluchten opgeste gen waren. Veldmaarschalk Montgomery, die zich aan boord van de „Implacable" bevindt, volgde gistermorgen op de brug het ver loop van de oefeningen. Maandag voegde admiraal McGrigor zich by veldmaarschalk Montgomery, die zijn eerste tocht aan boord van een vliegdekschip maakt. Montgomery toonde zich zeer geïnteresseerd in de werking van het vaartuig en bezocht o.m. de machinekamers en de centrale eetzaal. Lotsy aan het défilé deel. De tachtig groepen worden met koffie en brood jes in de paleistuin ontvangen, waar de Koninklijke Militaire Kapel, de Marinierskapel en de Baarnse muziek vereniging „Crescendo" concerteren. Intussen brengen sportvliegers van hoog uit de lucht hun groet. Aan het défilé van de georganiseer de jeugd, op Zaterdagmiddag drie uur, nemen zes en dertig landelijke orga nisaties deel met eveneens circa 1500 vertegenwoordigers van padvinderij. A.J.C., jeugdvoetballers, gymnasten e.d. De N.P.V.-band uit Enschede, de Padvindstersband uit Haarlem, de Apeldoomse muziekvereniging Prins Hendrik met vlaggen en vaandels zor gen voor de muzikale begeleiding. Er zullen enkele demonstraties worden gegeven en de vertegenwoordigers van de jeugd zullen door spijkers met koppen voor de toekomst te slaan, een houten reuzenmedaille later aan het Koninklijk Paar aan te bieden van een toepasselijk randschrift voor zien. Aanmeldingen tot deelname kunnen niet meer worden aangenomen. Ter gelegenheid van het 121/-jarig huwelijk van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zal Donderdag 7 Juli door de departementen en andere Rijksgebouwen worden gevlagd. President Truman zal wachten totdat het Noord-Atlantisch Pact geratificeerd is, alvorens aan het Congress te vragen om de 282.500.000 pond sterling voor de herbewapening van West-Europa, aldus werd gisteren in Washington door sena tor Walter George medegedeeld. Volgens de „Official Catholic Direc tory 1949", (de Amerikaanse Pius Al manak), die zo juist is uitgegeven door P. J. Kenedy Sons in New York, tel len de Verenigde Staten van Noord- Amerika, Alaska en de Hawaii-eilanden tezamen 26.718.343 Katholieken. Dat is 642.646 meer dan vorig jaar. Verwachting tot Donderdagavond: Voor de Noordelijke provincies: over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele lichte buitjes. Matige tot krachtige wind tussen Noord-West en Noord. Weinig veran dering van temperatuur. Voor het overige deel van het land: wisselende bewolking, maar overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering van temperatuur. Zon: 4.28—21.00; Maan: 19.01—1.22. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 12 Mei 1949: 2e luit. D. M. Driebergen, legernr. 260106110, afkomstig uit Venlo- Blerick. Sold. T. H. M. Ververgaert, leger nr. 270310220, afkomstig uit Venlo. Gesneuveld 5 Juni 1949: Serg. A. Rijsdam, legernummer 270210235, afkomstig uit Oegstgeest. Gesneuveld 16 Juni 1949: Sold. Ie kl.' J. H. Bedaux, leger nr. 280105724, afkomstig uit Tegelen. Gesneuveld 19 Juni 1949: Sold. L. Bos, legernr. 280613758, afkomstig uit Brunssum. Gesneuveld 21 Juni 1949: Sold. A. C. M. van Dongen, leger nr. 270815067, afkomstig uit Eind hoven. Sold. J. A. M. van Griensveen, legernr. 251013118, afkomstig uit Deurne. Sold. M. van Happen, legernr. 250927020, afkomstig uit Eindhoven. Serg. A. W. Schut, legernummer 271121222, afkomstig uit 's-Graven- hage. Gesneuveld 22 Juni 1949: Sold. J. H. J. Albers, legernr. 280425728, afkomstig uit Waijroy. Koninklijk Ned. Ind. Leger. Gesneuveld 13 Juni 1949: Soend. sold. Ie kl. Koi, stbnr. K 11467133, afkomstig uit Indonesië. Tim. sold. 2e kl. inf. Laben, stbnr. K 11468450, afkomstig uit Indonesië. Chin. sold. 2e kl. inf. Lim Oeij Liang, stbnr. K 1479889, afkomstig uit Indonesië. Proefverbander Moehalini, stbnr. V 309, afkomstig uit Indonesië. Soend. sold. 2e kl. Sahroen, stbnr. K 114667157, afkomstig uit Indo.- nesië. Gesneuveld 14 Juni 1949: Jav. sold. Ie kl. inf. Djoemadi, stbnr. K 24711600, afkomstig uit In donesië. Jav. sold. Ie kl. Infmardjo, stbnr. K 11465988, afkomstig uit Indonesië. Men. korpl. inf. Paleneven stbnr. 41834, afkomstig uit Indonesië. Sold. Ie kl. inf. B. R. Portier stbnr K 74716089, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. Soekri, stbnummer K 12467685 afkomstig uit Indonesië. Amb. sold. Ie kl. inf. Tanamal, stbnr. 37867, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 15 Juni 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. Kamsoen. stbnr. 43691, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 18 Juni 1949: Serg. Ie kl. Boenag, stbnr. 97577, afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede. De opperbevelhebber van de Britse luchtafweer, luitenant-generaal Sir G. Ivor Thomas, zal vandaag uit Londen vertrekken voor een bezoek aan België en Nederland ter inspectie van de twee Britse luchtafweerbatterijen. die hulp verlenen bij de opleiding van bedie ningsmanschappen voor luchtafweerge schut in deze landen. ft Een woordvoerder van de Tsjechische regering heeft de bisschoppen er giste ren van beschuldigd, dat zij tijdens de Duitse bezetting zouden hebben gecol laboreerd. De beschuldiging werd genit door prof. Aco Novomesky, commissaris van onderwijs voor Slowakije, die er blijk baar geen rekening mee hield, dat aartsbisschop Josef Be ran gevangen heeft gezeten in het concentratiekamp Dachau. Prof. Novomesky sprak tijdens een plechtigheid ter herdenking van de stichting van het oude klooster te Dovin bij 3ratislawa. De plechtigheid werd' bijgewoond door een delegatie van kabinetsleden, onder wie premier Antonin Zapotocky en minister van BuitenL Zaken Wladi- mir Clementis, alsmede door vertegen woordigers van Rusland en de Oost-Eu- ropese volksdemocratieën. Premier Zapotocky verklaarde op- nieuw, dat er in Tsjechoslowakije vrij heid van godsdienst bestaat. Hij sprak echter niet over een recente opstand van Slowaakse katholieken, die met wapens hun geestelijken tegen arrestatie trachtten te beschermen. Na het bericht in de dagbladen van 30 Juni hebben zich geen nieuwe ziekte gevallen aan boord van de ,,Kota Inten" voorgedaan. Het schip zal vermoedelijk 16 Juli te Rotterdam aankomen. Indien zich geen nieuwe gevallen meer zullen voordoen, zullen de opvarenden op de dag van de debarkatie op nor male wijze hun woonplaatsen bereiken. Mocht echter tijdens het laatste gedeelte van de reis een nieuw ziektegeval voor komen, dan wordt quarantaine van alle opvarenden noodzakelijk geacht. Uit voorzorg worden hiertoe reeds voorbe reidingen getroffen. De infanterie-kazer- nes aan de Leusderweg te Amersfoort zullen voor dit doel worden ontruimd. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Dinsdagavond De Belgische kabinetsformateur Paul van Zeeland heeft, na zijn onderhoud met de Prins-Regent gisteravond, heden morgen nog een laatste poging gewaagd om de liberalen mee te krijgen in een Kabinet, dat als voornaamste program mapunt de oplossing van de konings kwestie zal hebben. De liberalen zijn echter bij hun weigering gebleven en hebben er de formateur op attent ge maakt. dat hun beslissing niet met een meerderheid van stemmen maar una niem werd genomen. Er bestaat dus geen hoop voor een homogeen katholieke re gering, dat zij in de Kamer het vertrou wensvotum zal behalen met medewer king van enkele liberalen Onder die omstandigheden heeft Van Zeeland het nutteloos geacht zijn pogin gen voort te zetten. Hij is derhalve Dinsdagmiddag aan de Prins-Regent verslag uit gaan brengen en deze heeft hem van zijn taak als for mateur ontheven. Op het moment, waar op wij dit schrijven, werd er nog nie mand anders met een opdracht belast. De regent heeft eerst zijn consultaties willen voortzetten en te dien einde de voorzitters van de drie traditionele par tijen Dinsdagavond by zich uitgeno digd. De heren Buset en Motz, resp. pre sident van de socialistische en de libe rale partij, hebben aan die uitnodiging" aanstonds gevolg gegeven. De heer De Schrijver, voorzitter van de C.V.P., die hedenavond niet te bereiken was, zal morgenochtend worden ontvangen. Waarschijnlijk zal de regent dan spoe- De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over het wetsont werp tot herkeuring van afgekeurden. Het ontwerp vond over het algemeen in de afdelingen een gunstig onthaal, vooral in zoverre het beoogt de lasten, die op het ogenblik op een zeer kleine groep gemobiliseerden, n.l. de artsen en de tandartsen drukken, over meer hoofden te verdelen. Voor wat de inhoud van het voorstel betreft, zou het naar de mening van vele leden aanbeveling verdienen er in vast te leggen, dat onder deze ge nerale herkeuring niet zullen vallen zij. die volgens de nieuwe keuringsmaat staven zijn afgekeurd (dus dienst plichtigen van de lichtingen na 1944), terwijl men een termijn voor de duur van dit ontwerp niet onwenselijk achtte, zulks in verband met het feit, dat „buitengewone omstandigheden" (Van onze Haagse redacteur) Men moet respect hebben voor de beste bedoelingen, ioaajmee een onderaf deling van het Ministerie van Oorlog, het Centraal Betalingskantoor voor Delegaties te Den Haag re%ds sedert geruime tijd bezig is te trachten de afrekening in het reine te brengen van de Staat met zijn ongeveer 2000 zonen, die kort na de bevrijding dienst namen in een provisorisch leger en ook provisorisch betaald zijn. In die eerste, wilde periode van '45 was een centrale legeradministratie een fictie; de omstandigheden waren van dien aard, dat er vaak geïmproviseerd moest worden en als er, wat bijvoorbeeld de soldijregelingen betreft, meer dan eens een greep op goed geluk is gedaan, dan vormen de bijkans chaotische verhoudingen van die dagen daarvoor een voldoende excuus. Naar het schijnt is echter ook, wat er destijds aan administratie werd opgezet te primitief geweest een zuinigheidwelke, naar achteraf wel blijktde wijsheid heeft bedrogen. van een dergelijke som voor iemand, die in de burgermaatschappij nu met een normaal maandsalaris moet rond komen, een nauwelijks te dragen last betekent en de vraag rijst hier reeds, of het sociale aspect van deze verre- kenarij niet te zeer verwaarloosd wordt. Zolang deze factor evenwel niet blijkt mee te tellen, zal het Be talingskantoor dan echter inderdaad die zeshonderd zoveel gulden, waarop de overheid formeel recht heeft, moe ten invorderen. Doch de betrokkene gaat zich op zijn zaak bezinnen; hij heeft nog wel een enkele aantekening gehouden, hij kan zowaar misschien nog enkele bewijs stukken produceren en er ontstaat een correspondentie over deze kwestie. We behoeven de lezer gelukkig niet te ver tellen, dat het betalingskantoor onver murwbaar blijft een onderhoucf met degene, die in feite deze zaken behan delt (voor belanghebbenden: Hoofd Af wikkelingsbureau Betaalmeester Nederl. Troepen in Engeland, Lange Voorhout 10, Den Haag) heeft ons de indruk ge geven; dat men niet a tort et a travers op z'n stuk blijft staan. Erkend wordt dan ook, dat er een abuis is geweest en na wisseling van vele stukken is het in De thans verantwoordelijke instanties moeten echter toch omtrent het beheer der overheidsgelden tot een enigszins acceptabele recapitulatie komen; wij hebben waardering voor deze opzet, welke getuigt van zorg, om die be faamde dubbeltjes van de belastingbe taler. Minder waardering voor het geval krijgt men echter, wanneer men ziet, welke de consequenties zijn van deze poging, om orde op de voorbije zaken te stellen. Wat toch is het geval? De militairen hebben in die tijd vaak al lerlei voorschotten ontvangen, die ten gevolge van de vele administratieve on zekerheden bij het afzwaaien naar beste weten, maar zeer dikwijls niet trefze ker verrekend werden. Thans wordt be proefd dit te corrigeren en zo kan het gebeuren, dat zekere oud-militair in de maand Mei 1948 een briefje thuis krijgt, waarin hem verteld wordt, dat de over heid nog een vordering op hem heeft van liefst f 666:31. We stellen voorop, dat het voldoen Februari '49 zo ver, dat de hierboven- bedoelde oud-militair geen f 666,31, doch slechts f 154.11 blijkt schuldig te zijn! Hier wordt de zaak verwonderlijk: het aanspreken van iemand op grond van cijfers, waarin een verschil van ruim vijfhonderd gulden mogelijk blijkt te zijn. Gelukkig zijn er niet zo veel onnozélen in ons land, die wanneer hun schuld meer dan viermaal te hoog wordt gesteld, niet van zich af zullen bijten, maar het is toch zeer goed denkbaar, dat er niet voldoende argumenten kun nen worden aangevoerd en dan zou men dus gehouden zijn tot betaling van het gehele bedrag. Ware hier een incidentele vergissing begaan, we zouden er niet over reppen. Doch van een vakbondadviseur, die met deze zaken te maken heeft, verna men wij, dat hij in een onzer grote ste den alleen al in de honderd van deze gevallen in behandeling heeft gehad. Natuurlijk gaat het niet altijd om zulke grote sommen ook déze vindt men er evenwel telkens onder. De merkwaardigste verrekening be trof een vordering van 'f 414.56. Korte tijd daarna erkende men echter misge tast te hebben en kon de betrokkene oen bedrag van f 242.94 incasseren. Een jaar later kwam het Betalingskantoor even wel weer tot andere gedachten: er moest f 651.50 worden terugbetaald en 't (voor lopige?) eind van deze historie Destaat in een berichtje, dat er toch nog een tegoed is - (Vervolg op pog. 3) Het effect van een aanmerking wordt er niet doorvergroot, als gij haar op een onvriendelijke manier uit- spreekt een naar tijd gemeten zeer rekbaar begrip vormen. Verschillende andere leden menen dat door deze regeling het bedrijfs leven in zijn na-oorlogse opbouw voor onoverkomelijke moeilijkheden kan worden gesteld. Ook meent men, dat nimmer tot herkeuring, van welke groep dan ook, mag worden overge gaan, wanneer niet de absolute nood zakelijkheid daartoe bestaat, terwijl bij inlijving vast moet staan, dat de be trokkenen in het leger nuttig werk verrichten. Dinsdagmorgen kwam op de Rijksweg HeezeGeldrop bij Eindhoven een luxe personenwagen in botsing met een auto bus van de Nederlandse Spoorwegen. Drie van de vier inzittenden van de personenauto werden op «dag gedood. Het zijn de 39-jarige mevrouw A. M. P. Kuilaars uit Amsterdam, de 38-ja- rige heer P. Kruitbos uit Amsterdam en de bestuurder J. Overburg uit Eind hoven. De vierde inzittende, zekere Pelders uit Eindhoven, werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Geldrop overgebracht. De personenauto werd totaal vernield. De autobus, die de dienst onderhoudt tussen Weert en Eindhoven, kwam uit de richting Heeze toen het ongeval plaats greep. De per sonenauto, die uit de andere richting kwam, moest voor een wielrijder rem men, ging daarop glijden op de nat ge regende weg en werd door de bus in de sloot naast de weg gedrukt. De aanrij ding veroorzaakte enige paniek onder de busreizigers. Op de plaats van het ongeval is de weg zeer smal. Dit verklaart ook, waar om de luxe auto voor de wielrijder moest remmen en hem niet eenvoudig passeerde. Er gebeuren steeds cmgeluk- ken, welke in hoofdzaak door de wiel rijders worden veroorzaakt, zo vertelde ons de Rijkspolitie in Heeze. Naar het K.N.P. meldt keurt het Ka tholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, waarin landelijk sa menwerken de Katholieke Actie en de volgende Katholieke, sociale organisa ties, te weten: St. Adalbertvereniging, Algemene Katholieke Werkgevers Ver eniging, Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond, Nederlandse Ka tholieke Arbeidersbeweging, Neder landse Katholieke Middenstandsbond, De Katholieke Jeugdraad, Het Centrum der Katholieke Vrouwenbeweging, in verscheidene opzichten af het beleid van de arbeidersgedelegeerde, en van het N.V.V. tijdens de arbeidsconfe- rentie te Genève, en stelt zich achter het door de Katholieke Arbeidersbe weging ingenomen standpunt. dig een nieuwe formateur aanwijzen, die, naar men algemeen aanneemt, op nieuw een katholiek zal zijn. De naam, die in dit verband het meest wordt ge noemd, is, zoals wij gisteren reeds schre ven, die van de heer Van Cauwelaert. In elk geval blijft de koningskwestie ook thans het moeilijke punt. Een on middellijke oplossing in de zin van de C.V.P. kan men uitgesloten achten, maar ongetwijfeld bestaat er nog ruim te voor een accoord tussen de partijen- De voorzitter van de liberale partij ver klaarde vandaag aan de pers met na druk. dat de liberalen geen enkele re den hebben de oplossing van de konings kwestie tot in lengte van dagen uit te stellen, terwijl de voorzitter van de so cialistische partij in een artikel in „Le Peuple" de mening uitdrukte, dat de ko ningskwestie het voorwerp moet kunnen zijn van een accoord tussen de partijen. Deze uitlatingen laten de deur voor ver dere onderhandelingen open. Het is na tuurlijk niet veel. maar het voornaam ste voor het ogenblik. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is de vorige week het groentenexportcontingent van 250.000 dollar niet alleen op één dag uitgeput, maar zelfs jongstleden Woensdag met 50 duizend dollar overschreden. Daar blijkbaar aan de vastgestelde bedragen in verband met de betaling streng de hand moet worden gehouden, is het genoemde bedrag van 50.000 dollar niet eens in aftrek gebracht van het contingent voor deze week. maar is de uit voer thans geheel stopgezet. In kringen van de tuinbouw ziet men dit als een catastrophe. De glascultuur producten zijn thans geleverd, maar de koudegrond-producten, veelal geteeld juist door de kleine kwekers, kunnen nu niet meer worden afgezet. Deze mensen komen nu, zoals een vakman het uit drukte, met lege velden te zitten en niet een lege portemonnaie. Inmiddels worden de onderhandelin gen te Frankfurt, om tot verkrijging van een groter contingent te komen, voort gezet. De Katholieke Volkspartij houdt 22, 23 en 24 Juli a.s. kaderdagen te Rolduc. Het kaderweekend is gewijd aan de bespreking van de verschillende aspec ten van het eigendomsrecht. Als eerste inleider zal optreden pater dr. S. Tesser, die de algemene, morele en wijsgerige aspecten van het eigen domsrecht zal behandelen. De tweede inleider is mr. Fr. Teulings, lid van de Eerste Kamer, die zal spreken over het eigendomsrecht en de belasting heffing. De heer J. A. Middelhuis, al gemeen secretaris van de K.A.B.. be handelt het onderwerp: het eigendoms recht en de medezeggenschap in de on derneming. Tot slot volgt de inleiding van mr. A. Kooien over het eigendoms recht en de bezitspreiding. Voor gedachtenwisseling na de inlei dingen is zeer ruim tijd beschikbaar gesteld, terwijl „de praatavond" niet op het programma ontbreekt. Senator Tom Connelly, democratisch voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft giste ren in de Amerikaanse Senaat het de bat over het Atlantisch Pact geopend. Hij drong aan op ratificatie van het pact als een „vitale stap vooruit voor bet bewaren van de wereldvrede". Ratificatie zou het Europese Herstel program in staat stellen met nieuwe vitaliteit voort te gaan, aldus Connally. Nieuwe zakenondernemingen, toene mende handel en het maken van plan nen voor herstel op lange termijn zou den directe gevolgen zijn van het Atlan tisch Pact, zo zeide hij. „Het Noord-Atlantisch Pact is de re delijkste, de krachtigste en de meest practische maatregel die de Verenigde Staten kunnen nemen om een derde wereldoorlog te voorkomen, om de sta biliteit van West-Duitsland te bewaren en om op vredelievende wijze de vrij heid en de beschaving, die op de be ginselen van democratie, individuele vrijheid en wettelijkheid berusten, t« vrijwaren", zo verklaarde senator Van- denberg, de deskundige van de Repu blikeinse partij in kwesties van buiten landse politiek, in een krachtig pleidooi voor de bekrachtiging van het Noord- Atlantisch Pact, waarmee het gisteren door Connally begonnen debat werd voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1