Nederlands vliegtuig in zee gestort bij de vlootmanoeuvres Handhaving vonnissen tegen Kard. Mindszenty geëist 4 Piloot gered, waarnemer verdronken Storing in stuurautomaat oorzaak van ramp met „Roermond" Volgende week regeringsverklaring NIEUWE PLANNEN VOOR BEVEILIGING VAN ONBEWAAKTE OVERWEGEN In één half jaar 37 ongelukken Tot hoofd en hart Het zwaarste aar voor onze soldaten „HERSTEL REPUBLIEK SCHEPT EEN BELANGRIJK PRECEDENT" Succes van „Tijgerhaai" DEMOBILISATIESCHEMA ONVOLLEDIG De K.A.B. en het Heilig Jaar Voddenraper werd millionnair Vermoedens over de ramp bij Bari Prof. Romme: Gedachtenwisseling is gewenst „Vleesdistributie heeft zichzelf overleefd" Zelfs spoorbomen niet veilig J U ■y Communiqué van de UNCI spreekt van nieuwe belangrijke ontwikkeling Worden Unci-rapporten „herzien"? Het weer DONDERDAG 7 JULI 1949 bureaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24505 O.V.W.-ers, na 1 Jan. '46 in dienst getreden, keren nog niet terug Bedevaarten naar Rome Westerse ministers van Defensie bijeen Regering in gebreke gesteld De f25.000 Ontslagaanvragen gen.-maj. Meyer en kol. Van Langen SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3996 Directeur J. I. W. Boerrtgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Sun, Wnd. hoofdredacteur: W. Sever In. >0 NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlWmetef? hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voos advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per I 1.52 per maand, f 455 per kwartaal. Naar eerst gisteravond te Londen is bekend gemaakt, is Dinsdag tijdens de gecombineerde manoeuvres van de vloot- en luchtstrijdkrachten der Westelijke TJnie een Firefly-vliegtuig van de Nederlandse Marine in zee gestort. De piloot kon door de Britse torpedoboot jager Saint James worden gered, doch de waar nemer Marinus Hendrik van Breem uit Eindhoven, kon niet worden gevonden, zodat men heden moet aannemen, dat hij verdronken is. Het toestel verongelukte, toen het op het Britse vliegdekschip Theseus wilde landen. In de gecombineerde vloot- en lucht machtoefeningen van de Westerse Unie hebben vliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht gisteren patrouillevluchten gemaakt over de Golf van Biscaje en daarbij oorlogsschepen geschaduwd. In samenwerking met Lancasters van de Royal Air Force hielden Nederlandse Mitchells radar- en visueel contact met een geëscorteerd convooi, dat van een positie ten Zuid-Westen van Brest naar Cornwall opstoomde. De taak van de luchtpatrouilles was het uitbrengen van rapport over elke beweging van het convooi aan het ge combineerde hoofdkwartier aan de kust van Devonshire. Een Nederlands vliegtuig, dat op het punt stond naar zijn basis terug te ke ren, werd door twee Britse Sea-Hornets en een Firebrand „aangevallen" De Ne derlandse bemanning beweert, dat zij de Firebrand heeft „neergeschoten" alvo rens haar vliegtuig een prooi werd van de Sea-Hornets. De Nederlandse duikboot Tijgerhaai heeft voorts een zeer goede „aanval" uitgevoerd op het Britse vliegtuigmoe derschip Theseus. De Tijgerhaai na derde onder water en ongezien *t con vooi, waarin de Theseus voer, en kon na het convooi te zijn binnengedron gen onverwachts zijn „aanval" lance ren. Gisterochtend verschenen twee Britse onderzeeërs in een „gecombineerde aanval" aan de oppervlakte aan weers zijden van de oefenende vloot der West- Europese Unie. In geval van een werke lijk gevecht zouden zij zeker een groot succes hebben behaald. Zes Britse duik boten, onder welke de twee genoemde, kruisten door een lange corridor, waar doorheen de verduisterde vloot de vorige nacht moest varen. Franse Sunderland- toestellen van Loriënt keken uit naar (Van onze Haagse redacteur) Naar de „Nieuwe Haagsche Courant" gisteren meldde, zou de bekendmaking van het demobilisatieschema onvolledig zijn geweest. De oorlogsvrijwilligers na melijk, die vóór 1 Januari 1946 in dienst getreden zijn. keren wèl terug met de 7 December-divisie, doch die O.V.W.-ers, die na 1 Januari 1946 onder de wapenen' kwamen en bij de tweede divisie zijn ingedeeld, zullen eerst na Januari 1950 repatriëren. In het, kort vóór de Paas dagen gepubliceerde, demobilisatiesche ma stond een zin te lezen, waarvan het ministerie van Oorlog zich niet reali seerde, dat hij voor tweeërlei uitleg vat baar was. Een allerbetreurenswaardigste vergissing, die voor enkele honderden militairen een teleurstelling oplevert. Het Ministerie van Oorlog erkende hedenmorgen, dat het inderdaad begrij pelijk is, dat zich de opvatting gevormd heeft, als zou ook de tweede categorie O.V.W.-ers terug komen. Men noemde van deze zijde de thans aangebrachte correctie echter geen terugkrabbelen op gedane toezeggingen, doch slechts een rechtzetting van eer verkeerde interpre tatie. Het betreft hier voor het meren deel O.V.W.-ers, die in Engeland hun baderopleiding hen oen gekregen en nog niet in Indonesië gemist kunnen wor-. den. Zij zullen Iegelijk met de twtede divisie demobiliseren, dus het volgend jaar. De Centrale Reiskas, de. organisatie van de K.A.B., welke o.a. de zo juist beëindigde bedevaart naar Lourdes or ganiseerde, werkt plannen uit om in 1950 ter gelegenheid van het Heilig Jaar een bedevaart naar Rome te hou den. Het ligt in de bedoeling deze bede vaart na een langere tijd van voorbe reiding, hetgeen voor de deelnemers een ruimere gelegenheid tot sparen be tekent, in 1951 in massaal verband te herhalen. Ter gelegenheid van het Heilig Jaar neemt de afdeling „Vorming" der K.A.B. in het vormingsprogramma voor 1950 op de uitwerking van de vredesgedach- te, zoals dit onderwerp is uiteengezet in de betreffende brief van Z. H. de Paus. mogelijke aanvallers. Vliegtuigen van de vliegdekschepen namen des ochtends de patrouillediensten waar en zouden dit de gehele dag doen, terwijl de vloot door wateren bij Ushant zou varen, waar zich Nederlandse en Franse onderzeeërs zouden bevinden. Veldmaarschalk Montgomery, de opperbevelhebber van de strijdkrach ten der Westelijke Unie, heeft aan boord van het vlaggeschip Implacable tijdens de oefeningen verklaard, te hopen, dat er volgend jaar gezamen lijke oefeningen zullen worden gehou den door de strijdkrachten van alle landen van het Atlantische pact. Het Nederlandse Meteor-squadron, dat aan de gecombineerde oefening „Foil" van de luchtmachten der West- Europese Unie én der Verenigde Staten boven Zuid-Engeland heeft deelgeno men, heeft een uitstekende indruk ach tergelaten. Onder meer do,or de snelle wijze, waarop het zich aan de techniek van de R.A.F. wist aan te passen. Tij dens 21 operaties werden 31 vijandelijke bommenwerpers vernietigd, acht waar schijnlijk vernietigd en veertien bescha digd Het squadron had de belangstel ling van vele hoge bezoekers, onder wie Lord Tedder, maarschalk van de R.A.F luchtmaarschalk Sir Basil Embry, op perbevelhebber van het Fighter com mand van d.e R.A.F., en de Britse staatssecretaris voor luchtvaart. Voorts werd het squadron bezocht door de chef van de Nederlandse luchtmachtstaf, luit.-gen. C. Giebel, en later door de staatssecretaris van het ministerie van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae. De secretaris-generaal van de perma nente commissie van het Verdrag van Brussel deelt mede, dat de ministers, verantwoordelijk voor de verdediging van de vijf landen, hun vijfde periodiek» bijeenkomst zullen honden te Luxem burg op 15 Juli a-s. De laatste bijeenkomst van deze mi nisters werd begin April in Den Haag gehouden. Reuter meldt nader, dat ver wacht wordt, dat de ministers in Luxem burg verslagen zullen worden aangebo den van het comité van opperbevel hebbers, aan het hoofd waarvan, zoals bekend, Montgomery staat, over de ge combineerde manoeuvres, die thans worden gehouden. Joseph Joanovici, een voddenraper, die millionnair werd, beeft zich gis teren voor een Parijs' gerechtshof moe ten verantwoorden daar men hem er van verdenkt zijn rijkdom aan de Duitse bezetters van Frankrijk verdient te hebben. Joanovici, een halve analphabeet van Bessarabisch-Joodse afkomst, werkte als voddenraper te Parijs en wist zich door giften vrienden bij de Duitse be zetters te maken. Hij wist in 1941 van de Sovjet-ambassade te Parijs een Rus sisch paspoort te verkrijgen en stond op het punt naar de Sovjet-Unie te vertrekken, toen de Duit-Russische oor log uitbrak. Joanovici haalde zijn oude identiteitspapieren voor de dag en noemde zich Roemeen. Joanovici ver klaarde voor het hof, dat hij eind 1940 door Duitse handelaren in schroot werd bezocht en dat hij contracten met hen afsloot. De rechter ondervroeg hem over brieven, die door zijn handelsmaat- Joseph Joanovici en zijn verdediger schappij aan de Duitse autoriteiten te tijdens het proces. (Van onze lüchtvaartmedewerker) Elk modern verkeersvliegtuig is uitgerust met een zogenaamde auto matische piloot, 'n vernuftig, op het principe van de gyroscoop werkend apparaat, dat de vlieger in staat stelt tijdens een rustige vlucht zijn werk aan deze automaat over te dragen. Hij stelt de koers in en laat verder alles over aan dit kleine, ingenieuze toestel. Het onderzoek op de plaats van de ramp van de „Roermond" wijst steeds In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Korten- horst, imiddag medegedeeld, dat hem gebleken is, dat de regering een gedachtenwisseling met betrekking tot de overeenstemming van 22 Juni, prae- matunr acht, omdat deze nog door Djocja moet worden bekrachtigd. De beslissing van de republiek kan op korte termijn worden verwacht. Zou de regering nu op een gedachtenwisseling prijs stellen, dan zou deze in co mité-generaal te houden zijn. De voor zitter meent, dat het beter is de Kamer nog niet in comité-generaal bijeen te roepen. Hij is voornemens in de loop der volgende week de Kamer deze vraag voor te leggen in de hoop, dat er dan een beslissing van de republikeinse regering is In ieder geval komt er de volgende week een regeringsverklaring, hetzij in het openbaar hetzij in comité- geneiaal. Spr. zal de Kamer tegen Dinsdag bij eenroepen. Zij moet er rekening mede houden, dat het wetsontwerp tot goed keuring ,van het Noord-Atlantisch ver drag in de loop van de volgende week in behandeling komt. De heer Bruins Slot (A.-R.) geeft uit drukking aan zijn teleurstelling over deze mededeling. Op 23 Juni heeft de minister-presi dent te kennen gegeven, dat er een verklaring zou komen. Thans komt de regering met de verklaring, dat de re gering een verklaring praematuur acht. Het komt spr. voor, gelet op wat 23 Juni gezegd is, en op de ontwikkeling der zaken in Indonesië, dat het zeer onbevredigend is dat de regering haar roeping van gemeen overleg zo opvat, dat thans harerzijds gezwegen wordt. Het gaat er over, dat de regering niet wenst met de Kamer in een gedach tenwisseling te treden en dat, terwijl dit in uitzicht is gesteld. Daarover uit spr. zijn diepe teleurstelling en hij zegt de regering deswege in gebreke te stel len. De heer Romme (K.V.P.) verklaart het dringend gewenst te achten, dat over de tot stand gekomen overeen komst een gedachtenwisseling tussen de regering en de Kamer plaats vindt, gelijk dat in overeenkomstige gevallen gebruikelijk is geweest. Spr. zegt met enige verwondering te vernemen, dat de regering een gedachtenwisseling thans praematuur zou achten. Indien dit juist is, zou de Kamer zich nogal eens aan praemature gedachtenwisse- lingen hebben schuldig gemaakt. Naar zijn gevoelen is deze gedachtenwisse ling niet praematuur te achten. Hij stelt een gedachtenwisseling op. hoge prijs. Spr. stelt deze meer op prijs in het openbaar dan in comité-generaal. Hij begrijpt, dat een gedachtenwisseling in het openbaar op het ogenblik niet mo gelijk is, maar hij prefereert een ge dachtenwisseling boven geen gedach tenwisseling. Als, ze de volgende week niet in het openbaar gehouden kan worden, dan s.,~£w 4 ®e gondeliers van Venetië zijn m staking gegaan uit protest tegen het gebruik motorbootjes in hun domein. Zij hielden een betoging op het San Marco- eu zeggen, dat de motorbootjes inbreuk maken op hun oud monopolie e» velen van hen kunnen «w gaan wandelen, acht spr. een gedachtenwisseling volgen de week in comité-generaal dringend nodig. De heer Oud (V.V.D.) acht wat de regering thans mededeelt onbevredi gend, om het zacht uit te drukken, met name, waar de regering als mo tief aanvoert, dat een gedachten- Wisseling praematuur zou zijn. Dat is ze naar zijn mening in geen enkel opzicht. De Staten-Generaal worden herhaaldelijk voor een fait accompli gesteld. Spr. begrijpt, dat er omstan digheden zijn, dat het niet in het openbaar kan. Maar dan heeft de Kamer recht op een uiteenzetting, waarom het niet in het openbaar kan. Een besloten vergadering kan niet te lang wachten. Liever had hij haar nog deze week. Spr. rekent er op, dat er volgende week een ge dachtenwisseling komt, als het even kan in het openbaar, anders in co mité-generaal. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) zegt niet de indruk te hebben, dat de regering een gedachtenwisseling in het openbaar prefereert. Spr. acht het uiterst nadelig dingen vast te leggen aan de vooravond der Ronde-Tafelconferen tie. Dat zou de conferentie tot misluk king doemen. Spr. geeft de voorkeur aan een bespreking in comité-generaal. De voorzitter merkt nog op, dat hij slechts optreedt als postillon tussen re gering en Kamer. Het voornemen is, dat er in de loop van de volgende week een regeringsverklaring komt. Op 's voorzitters voorstel wordt be sloten de regering te doen weten, dat dit de wens der Kamer is. Voorts wordt besloten Woensdag te beslissen of de gedachtenwisseling openbaar of in eo- mité-generaal zal worden gehouden. Op nummer 17794 van de Staatslo terij is een prijs van f 25.000 gevallen. meer in de richting van juist dit appa raat ais de oorzaak van het ongeval bij Bari. Explosie, brand, sabotage, schijnen uitgesloten te kunnen worden geacht. Het vliegtuig is in volmaakt goede toe stand de omgeving van Bari genaderd, waarna het plotseling in een razende duikvlucht, met op volle toeren draaien de motor in zee is gedoken. Juist omdat het niet de eerste keer is in de ervaring van de KLM, dat een de fect in de stuurautomaat optrad, h'eeft men na het verzamelen van betrouwbare getuigenverklaringen, aanstonds aan de ze mogelijkheid gedacht en hoe verder het onderzoek vordert, des te sterker worden de aanwijzingen, dat men hier inderdaad met de gyroscoop te maken had. Het is gewoonte in de vliegerij, dat zodra de automaat ingeschakeld is, de bemanning het er even „gemakkelijk van neemt", zodat het zeer wel moge lijk is, dat toen de gyroscoop uitviel de gezagvoerder niet snel genoeg kon in grijpen. In enkele seconden voltrok zich toen de ramp. Deze opvatting omtrent de oorzaak van het ongeval wordt nog versterkt, doordat verkeersmaatschappij en fabri kant van het vliegtuig nieuwe instruc- La Rochelle waren gezonden, waarin hij verklaarde: „Wij zijn geen Joden, Wij hebben contacten met het Duitse leger. Wij zijn voor 100 pet. ariërs." De vroegere voddenraper verklaar de, dat deze brieven door zakenlieden en advocaten geschreven waren en dat hij zelf niet knap genoeg was om brie ven te schrijven. „Maar u was wel knap genoeg om opdracht tot, het schrijven van deze brieven te geven," zo voegde de rech ter hem toe. fa Het proces wordt beden voortgezet. Op de gisteren te Goes gehouden 29ste algemene ledenvergadering van de Ne derlandse Bond van Veehandelaren heeft de bondsvoorzitter, de heer J. P. van der Stoel, medegedeeld optimistisch te zijn ten aanzien van opheffing van de vleesdistributie binnen één jaar. Hij meende, dat de vleesdistributie zichzelf heeft overleefd. Ook wat betreft de ex port van gebruiksvee zag hij goede voor uitzichten. ties omtrent het gebruik van de gyro scoop hebben uitgevaardigd, waarbij zelfs geadviseerd wordt om voorlopig maar niet alles aan de automaat toe te ver trouwen en de vliegtuigen met de hand te blijven besturen. Gisterochtend te negen uur is, aldus A.F.P. de zaak tegen kardinaal Mind szenty en zijn zes medebeklaagden in het paleis van het Hof van Cassatie opnieuw in behandeling genomen. De bijeenkomst van het Hof van Beroep der volksrecht- banken was streng geheim gehouden. Gedurende de terechtzitting bestond het publiek, waarvoor 16 zetels waren ge reserveerd, uit 15 personen, onder wie een priester, een Hongaars journalist, de correspondent van Agence France-Presse en z|jn secretaresse. Geen enkel andere buitenlandse journalist was aanwezig. De rechtbank werd gepresideerd door Peter Janko, ter zijde gestaan door vier assessoren. De procureur is Jean Bor- bely. De ochtendzitting werd grotendeels m beslag genomen door de voorlezing van het verslag van het proces in eerste aan leg. Hierna zou de procureur Borbely zich in zijn requisitoir er toe beperkt hebben, de handhaving van de 8 Fe bruari gewezen straffen te eisen. Tijdens de namiddagzitting verzocht Kiozsko, de verdediger van kardinaal Mindszenty de jury zich mild te tonen. Hij voerde ter ontlasting van zijn cliënt aan dat hij zijn misdaden bekend heeft en verklaard, dat hij ze betreurde. Mora, de verdediger van Baranjai leg de in het bijzonder de nadruk op het be ginsel dat de wetten geen terugwerken, de kracht hebben. In ieder geval, zo verklaarde hij, zijn de ten laste gelegde feiten geschied voor de Wet op de Ver dediging van de Republiek, die van 1946 dateert, van kracht werd. Op grond van deze wet is het vonnis geveld. Het kan derhalve niet worden uitgevoerd. Mora besloot zijn pleidooi met te wij zen op de verzachtende omstandigheden; het afgezonderde leven dat zijn cliënt leidde, zijn hoge leeftijd, zijn actie ten bate van de vervolgden, onder het Nazi regime. Pabueray, die zijn cliënt, mgr. Zakar, particulier secretaris van kardinaal Mindszenty verdedigt vraagt vrijspraak. Het proces van 3 Februari, zo zegt hij, heeft aangetoond dat mgr. Zakar geen monarchist is, dat hij geen enkele be raadslaging van samenzweerders heeft bijgewoond en dat hij geen actief aan deel aan .het complot heeft genomen. Het blijkt dat procureur Borbely tij dens zijn requisitoir eenvoudig de hand having van de door de volksrechtbank op 8 Febr. gevelde vonnissen heeft ge- eist. Hij legde er de nadruk op, dat de misdaden, die men aan de beklaagden verwijt, meer dan overvloedig zijn be wezen, en dat, wat hem betreft, hij van oordeel is dat men de beschuldigden reeds te veel van verzachtende omstan digheden heeft laten profiteren. (Van een oneer speciale verslaggevers) Twee vlak op elkaar volgende dodelijke spoorwegongelukken in Meppel en Mijdrecht hebben opnieuw het probleem van de onbewaakte overweg in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Is, zo vraagt men zich af, de onbewaakte overweg en Nederland telt er liefst 2180 verantwoord of eist de veiligheid van het wegverkeer, dat men terugkeert tot de toestand voor 1922, toen algemene bewaking wettelijk verplicht was? In spoorwegkringen zowel tn binnen- als buitenland heerst over deze kwestie geen twijfel meer. Eenstemmig acht men de onbewaakte overweg, mits voldoende duidelijk kenbaar gemaakt, volledig aan vaardbaar en men steunt die redenering met veelzeggend cijfermateriaal. In het afgelopen eerste half jaar van 1949 kwamen namelijk op de onbewaak te overwegen in ons land 11 dodelijke ongevallen voor, waarop 5 zelfmoorden (in 1939 18 met 2 zelfmoorden). Boven dien vonden nog 26 andere ongevallen plaats, waarbij geen mensenlevens te betreuren vielen (dezelfde periode 1939: 49). Ongetwijfeld zijn deze cijfers in totaal in één halfjaar 37 ongelukken op onbewaakte overwegen zeer ontstel lend. Maar zij krijgen toch een gans ander aspect wanneer men weet, dat in dezelfde periode ook 41 maal de geslo ten bomen van bewaakte overwegen geramd werden (1939: 61) en dat nota bene 66 maal (1939: 54) zelfs de dalende boom door een auto werd versplinterd. Tegenover 37 ongelukken op de 2180 onbewaakte overwegen staan er dus in het afgelopen jaar liefst 107 op de 1019 bewaakte overwegen. Cijfers, die er op wijzen, dat vele automobilisten nog der mate onverantwoordelijk met hun eigen leven omspringen, dat zelfs de meest uitgebreide voorzorgsmaatregelen nau welijks afdoende zijn. Men mag hieruit natuurlijk niet concluderen, dat steu nend op deze feiten de Spoorwegen de overwegenkwestie laten voor wat ze is. htéepemdeel, het gemse paobieem n op dit ogenblik in studie en door een drie tal maatregelen hoopt men de situatie voor de toekomst te verbeteren. De eer ste maatregel geldt uitsluitend voor de allerbelangrijkste lijnen. Daar wil men voor de toekomst alle zodanig verho gen, dat het wegverkeer door een tun nel onder de lijn kan plaats vinden (zie Amsterdam). Uiteraard is het een plan, dat vele en vele millioenen zal vorde ren, dat niet dan na uitvoerig overleg met Rijk, provincie en gemeente door gang kan vinden en dat om al die re denen eerst over enige tijd in uitvoe ring zal kunnen komen. De tweede maatregel is het plaatsen van flikkerlichten bij onbewaakte spoorwegovergangen. Op het ogenblik zijn die al op 44 plaatsen in ons land opgesteld. Een nieuwe urgentielij st van 5060 gevallen is aangelegd en zo hoopt men binnen niet al te lange tijd de ge vaarlijkste onbewaakte overwegen op deze wijze mechanisch te hebben be veiligd. In Amerika is echter alweer proefondervindelijk bewezen, dat helaas vele automobilisten zich ook aan deze IMet denken alleen-komt men niet veel verder, slechts het doen brengt rjjke oogst. mechanische signalen weinig gelegen laten liggen. Een onzichtbare controle op ruim 1600 autorijders leverde name lijk als resultaat op, dat bij onveilig signaal 84 pet stopte en wachtte, 3% pet. de snelheid vertraagde en toch doorreed, 4% pet. eerst stopte en dan weer verder reed en 8 pet. passeerde zonder ook maar enigermate de snel heid te minderen. Bij die laatste cate gorie behoorden zelfs een zestal auto mobilisten, dat in volle vaart passeerde, terwijl de trein zich op minder dan vijf seconden afstand bevond. De derde vernieuwing van ons overwegstelsel vervolgens geldt de wel bewaakte, maar op geruime af stand bediende overweg. Doordat de overwegwachters hier vaak him overwegen niet kunnen overzien, komt het herhaaldelijk voor, dat auto's tussen de bomen gevangen raken. Nu zal men binnenkort bij deze overwegen op een 12-tal plaat sen in Nederland proeven nemen met nieuwe Amerikaanse spoorbo men, waarbij de ene boom de linker en de andere de rechterhelft van de weg bestrijkt. Tussen deze bomen blijft altijd een uitwijkmogelijkheid en wanneer dit systeem in de practijk zal voldoen, :s men van plan de Nederlandse industrie opdracht te geven hiervoor voldoende materiaal te vervaardigen. Tenslotte: dit sombere en nuchtere cijferverhaal over de overwegmisère in het afgelo pen jaar moge ook nog een les bevat ten. Als u ooit in de verte de rood-witte schrikhekken en het dreigend Andreas kruis (wist u, dat het bekende waar schuwingsbord met de vele schuine dwarsbalken zo heet?) ziet opdoemen, kijk uit! Op 20 meter afstand hebt u volgens wettelijk voorschrift naar beide zijden 500 meter zicht. Maak daarvan gebruik en lei wel: als er een trein gepasseerd is, kan er ook ogenblikkelijk op het andere spoor een tweede volgen. Als hoofdfiguur van een spoorwegongeluk kunt a namelijk beter niet in de krant komen. Behalve de boven aangeduide beveilig de en onbewaakte overwegen komen er op een totaal van 3315 nog 80 voor, die met klaphekken zijn afgestoten. De Nederlandse troepen, die vorige week uit Djocja en omgeving moesten evacueren, schreven vóór hun vertrek op de sein-toren uaa het vliegveld Magu- wo nabij Djokja karta een groet aan H. M. Kpningin Juliana. Links: de komst van de nieu we bezetting stroe pen aan de rand van de stad. Bewa pende Indonesiërs onder bevel van de Sultan van Djocja trekken een brug over. Bij deze be zetting kwamen geen ongeregeld heden voor De jonge sultan Hamengku Buwono van Djokjakarta op de voorgrond tn gesprek, met enkele waarnemers van de Unci tijdens de bezetting van Djocja door de Indonesiërs. V. L tt. r.i Brig.-gen. C. Prior (Australië), kol. Carloch (Amerika) en maj. Deckers (België). In een communiqué van de UNCI, waarin een overzicht wordt gegeven van de terugkeer der republikeinse re gering naar baar vroegere hoofdstad, wordt gezegd, dat deze gebeurtenis een belangrijk precedent geschapen heeft: dit is de eerste keer dat een regering in haar vroegere constitutionele positie en in haar hoofdstad is hersteld door de bijstand van een internationale orga nisatie, die geen gebruik maakte van gewapende macht, doch van haar instel ling ten behoeve van de vrede. Deze gebeurtenis, zo meent de Commissie volgens haar communiqué, betekent een nieuwe belangrijke ontwikkeling in de pogingen van alle betrokken partijen tot het bereiken van een blijvende op lossing van de Indonesische kwestie. De Sultan van Djokjakarta heeft in een interview met een correspondent van „Merdeka" verklaard, dat „om het bestuur en de strijd van de republiek in de toekomst te handhaven, de repu blikeinse regering een „krachtige hand- politiek" moet volgen, mede teneinde een herhaling te voorkomen van de toe stand, zoals deze bestemd voor 19 De cember 1948". Hij zeide, dat een gezon de oppositie wel noodzakelijk is, doch dat er voor dient te worden gezorgd, dat deze de grenzen der wet niet over schrijdt. Volgens „Merdeka" is er na de over dracht van het gezag aan de Sultan te Djocja geen activiteit meer te bespeuren van groepen erf partijen, die plakkaten of strooibiljetten verspreiden. De Sul tan beschikt op het ogenblik volgens zijn zeggen over 2000 uitgekozen, goed gedisciplineerde manschappen, namelijk 600 militairen van de T. N. I. en de rest politie, voor het handhaven van recht en orde. Deze eenheden staan onder lei ding van de kolonel Suharto. De correspondent van het Chinese dagblad „Sedar" seint uit Djocja, dat bevestiging kon worden verkregen van de dood van de volgende communisti sche leiders: Alimin, verleden maand ge storven aan dysenterie te Solo, mr. Amir Sjarifuddin, Djokosujono, de mi litaire commandant van de communis tisch regering te Madiun, Suripno, de voormalige gezant van de republiek te Praag, en Darusman, de vroegere vice- minister van Buitenlandse Zaken. De territoriaal, tevens troepencom- maadaot in jTiun ei dant van de B-divisie, de generaal- majoor J. K. Meyer, is voornemens, per 1 October a.s. met pensioen te gaan, na 31 jaren dienst als officier, meldt de correspondent van Aneta te Semarang. De Surabajase courant ..De Vrije Pers" meldt in verband met deze ontslag aanvraag. dat generaal Meyer zéér te leurgesteld was over de overeenkomst van 7 Mei, maar dat hij niet op het critieke ogenblik te troepen in de steek wilde laten en besloot, de ontruiming van de residentie Djocja zelf tot uitvoe ring te brengen. „De Vrije Pers" meldt voorts, dat kolonel D. R. A. van Langen, de mili taire commandant van Djocja en com mandant van de T-brigade, ontslag ait de militaire dienst beeft gevraagd. Van bevoegde militaire zijde te Ba tavia werd het bericht ten aanzien va» generaal Meyer bevestigd, waaraan werd toegevoegd, dat de generaal reeds in September zou vertrekken. Op bet bericht betreffende kolonel Van kon men geen commentaar geven. In de „New York World Tedegraiu** schrijft William H. Newton van bet Scripps-Howard concern, die behoort tab het gezelschap van 15 Amerikaanse jour nalisten dat thans een reis maakt door Indonesië, uit Djocja, „dat Amerikaans» waarnemers, die hier de Verenigde Na ties vertegenwoordigen, zeggen, dat zij niet in staat zijn, objectieve rapporten te doen toekomen, hetzij aan de Verenigde Naties, hetzij aan de Amerikaanse re gering, met betrekking tot de toestand in Indonesië. In plaats daarvan worden hun rapporten zodanig „herzien" of ver draaid, dat de republikeinse zaak in ee gunstig licht komt te staan, zeggen rij- Verwachting tot Vrijdagavond: Nu en dan overdrijvende wolken velden en overwegend droog wees. In het Noorden van het land matige wind uit Noordelijke richtingen. El ders meest zwakke wünd. Overdag ■ets hogere temperaturen. Zon: 4.2921.00; Maan: 20.16—L56.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1