Engels toneel in Bloemêndaals openluchttheater Tuinparasols LAXEERAKKERTJES £en Zwiert v|)x f DELFTSCHE FRISSE Den Briel, de martelplaats van negentien geloofshelden Schoth KORSTJENS AUTO- EN MOTORBANDEN Défilé Koninklijk Paar op 19 Juli Dissonant bij „Madame Butterfly Trage darmwerking Splinters SUKARNO TE DJOCJA HONDENLIEFHEBBERS Handelsond. EDEG0 DRIE OPVOERINGEN VAN „AS YOU LIKE IT" DONDERDAG 7 JULI 1949 PAGINA 2 21 Juli vertrekt Haarlemse bedevaart Hoogtepunt van seizoen Oproep aan de Haarlemse verenigingen Burgerlijke Stand Opvouwbare D amespar apluies Heren- stokparapluies HERWONNEN LEVENS KRACHT Een vruchtbare werk vergadering DERDE REÜNIE Oud-Gezellen Haarlem li Gen. Cronjéstraat 82 BLOEMENDAAL Ter aarde bestelling oorlogsslachtoffer HEEMSTEDE Schot in de borst Na-uitreiking visakten DE MUIS IN HET BROOD Bakker krijgt f 250 boete Diefstallen berecht Geen juiste organisatie te Rotterdatfè is schadelijk voor Uw gestel Neem zonder kans op gewenningl 2V2 jaar voor Tonny Jansen Excursie Oude St, Bavo Nieuws R.K. Leeszaal Waarschuwing tegen „Gasspecialisten" Langebrug twee nachten gesloten Hlarinus Adam gastdirigent te Gent Examens Linnennaaien B Reletonwedstrijd H.S.V. „De Kampioen" vaste markt Beurs van New York Beurs van Amsterdam Dit heerlijke frisse dessert kunt U in een wip maken met water, maar ook met melk, karnemelk of yoghurt. Vooral kinderen zijn er dol op. DELFTSCHE SLAOLIE CALVE CUSTARD CALVÉ PUDDING DELFIA CALVE SAUS CALVE TOMATEN KETCHUP Prijs f 1.30 Gevraagd JUFFROUW VOOR DE BOEKHOUDING. Haarl. Drijfriemenfabr. A. F. Dicks Zn. DIVERSE MATEN Verkrijgbaar uit voorraad bij: Het kleine Nederland heeft zich in de voorbije oorlog groot getoond door de vele daden van heldhaftige vaderlandsliefde. Duizenden hebben uit liefde voor hun land het kost baarste, dat zij bezaten, hun le.ven, in de waagschaal gesteld en zelfs gege ven. Met gevoelens van diepe erken telijkheid denken wij weer gaarne terug aan hun onverschrokken moed. Is het wonder, dat zeer vele Neder landers in deze na-oorlogse tijd er behoefte aan hebben, op de herin neringsdag aan hun bevrijding met een hart vol dankbaarheid de plaat sen te bezoeken, waar vaderlandse helden hun leven hebben gegeven of begraven liggen? Gedurende de. eeuwen, dat Christus* Kerk bestaat en zich verspreid heeft over heel de wereld, hebben tiendui zenden in het Rijk van Christus op aarde, het bovennatuurlijk Vaderland van de kinderen Gods, hun leven ge geven omwille van hun geloof in Je zus Christus, de Zoon van God, de Stichter van het Godsrijk op aarde. En zij, die na hen zijn gekomen, herinne ren zich voortdurend met grote pië teit en dankbaarheid, hoe deze Marte laren hun bloed en leven hebben ge geven voor de grote zaak van God. En de kracht van hun voorbeeld heeft ve len tot op de dag van vandaag zó sterk gemaakt in hun geloofsovertuiging, dat zij bereid zijn met evenveel bereidwil ligheid htm leven te offeren voor de zaak van Christus, wanneer zulks van hen gevraagd zou worden. Is het wonder, dat bij zeer vele chris tenen dat verlangen aanwezig is, om de plaatsen te bezoeken, waar de geloofs helden van het verleden zijn doodge marteld, omdat zij trouw hadden ge zworen aan Christus en Zijn Kerk? Op 9 Juli viert de Kerk in Neder land de herinneringsdag aan de roem rijke marteldood vaa 19 geloofshelden, die in het jaar 1572 in een turfschuur te Den Briel zijn opgehangen om hun trouw aan Christus' plaatsbekleder op aarde, de Paus, om hun onwrikbaar geloof in de waarachtige tegenwoordig heid van Jezus in het H. Sacrament des Altaars en om hun onverbreekbafe liefde tot Maria. In een schrijven aan de pastoors van zijn Bisdom schrijft onze Bisschop, denkend aan het held haftige voorbeeld van deze 19 Martela ren: „Een daadwerkelijke, hoge vere ring door alle gelovigen van ons bis dom van onze eigen roemrijke Marte laren achten Wij voor het behoud van het Katholiek Geloof en voor de terug keer der afgedwaalden van het hoog ste belang. Het is daarom Onze oprechte wens, dat in alle parochies de Broeder schap der H.H. Martelaren van Gor- cum tot grote bloei worde gebracht. Ook het houden van bedevaarten naar Erielle bevelen Wij hartelijk aan". Op 21 Juli a.s. vertrekt de Haarlemse jaarlijkse bedevaart naar Den Briel, om daar de 19 geloofshelden te vereren, die hun leven hebben gegeven voor de zaak van God en om daar kracht en steun te zoeken, om standvastig te kunnen blijven in hetzelfde Geloof, dat aan deze Mar telaren zo dierbaar was. Ook wy, juist wij, hebben in de tijd, waarin wij thans leven,* voorbeelden van geloofsmoed zo nodig. Het is daarom, dat ik reden meen te hebben, de belangstelling van alle Katholieken te vragen voor deze jaar lijkse processie. In alle kerken uit de dekenaten Haar lem en Noordwijk, waaruit wij deelne mers verwachten, hebben wij door dui delijke biljetten mededeling gedaan van deze komende bedevaart. Naar alle richtingen zullen touringcars gaan, om de deelnemers af te halen, om daarna gezamenlijk op te trekken naar Den Briel met deze zelfde touringcars. Moge de deelname dit jaar geweidia worden! J. J. A. Kuilman, pr. Directeur. De vijver te Brielle, waarin de gevonden beenderen der H.H. Martelaren zijn afgewassen. Het speelveld van het prachtige Bloemendaalse Openluchttheater zal een tijdelijke metamorphose onder gaan. In één morgen tijds zullen scho ne natuurcoulissen worden opgericht voor de drie opvoeringen, welke het En gelse toneelgezelschap „The loung Vic Company" van Shakespeare's toneel stuk „As you like it" aldaar, als hoog tepunt van het seizoen, zal geven. Wethouder A. van Geluk. de voo». jit ter van de Stichting Openluchttheater, heeft uit Engeland ree.Js aanwijzingen gekregen, hoe het grote speelvlak voor de voorstellingen, die 14, 15 en 16 Juli worden gegeven, „aangekleed" zal dienen te worden. Er zal o.a. een heuvel verrij zen op het midden van het veld, waarin een vijver van ongeveer 12 meter lengte gemaakt zal moeten worden. Verder is precies voorgeschreven hoeveel bomen er geplant moeten worden en hoe de takken eruit moeten steken. Maandagmorgen om 4 uur zal met De Haarlemse verenigingen zullen op de avond van de 19e Juli in de gelegenheid worden gesteld een vaandelgroet te brengen aan Konin gin Juliana en Prins Bemhard tij dens hun bezoek aan de Spaamestad. Het ligt in de bedoeling, dat drie vertegenwoordigers van elke organisa tie op welk gebied dan ook: am bacht, beroep, handel en bedrijf, kunst, gezondheidszorg, jeugd en jeugdzorg, humanitair gebied, maatschappelijk werk, politiek, amusement en ontspan ning en sport zich opstellen langs de Paviljoenslaan en de Dreef tussen de ambtswoning van de Commissaris der Koningin en de ingang van het gebouw der Provinciale Griffie. Na de avonddis ten huize van de Commissaris zal het vorstelijk paar zich langs Paviljoenslaan en Dreef naar deze toegang begeven en daarbij de hulde van de Haarlemse verenigingen in ontvangst nemen. De vaandeldrager maakt deel uit van de afvaardiging van iedere vereniging. Verenigingen die in 't bezit zijn van vlag of vaandel en aan deze aanhan kelijkheidsbetuiging jegens het Oranje huis willen deelnemen, dienen zich voor Donderdag 14 Juli te melden bij D. J. van Ellinkhuijzen, Anegang 32, Tel. 12788 (na 18 uur 20236) of bij J. J. Wensings, Tempeliersstraat 32, Tel. 10209 (na 18 uur 13536) onder opgave van de volledige naam van de vereni ging. De deelnemers moeten zich om 19 uur in het Florapark opstellen. De Ko ningin en de Prins worden omstreeks kwart over acht verwacht. Na afloop van de plechtigheid mar cheren de deputaties met muziek naar de stad, waar de stoet op de Oude Groenmarkt wordt ontbonden. GEBOREN: 4 Juli: P. Vogel—Meijer, z. 5 Juli: E. J. A. LindemanJacobs, z. G. A. Arnold—van Akkeren, z. W. G. van TongérenRusman, z. 6 Juli: J. C. Primo weesMij dam, z. 5 Juli: A. de Zwart—de Jong, d; C. F. Dekker—Nue- boer, d; E. NooteboomOlchowik, d; J. M. BruininkBoerema, d; A. Smits Feenstra, d; G. SchultheissSnijder, d. 6 Juli: E. PrentKoster, d. ONDERTROUWD: 6 Juli: W. Oukes en C. Dekker: B. Bergsma en J. Kluijt; J. Goede en C. M. J. de Jongh; J. F. W. Leusink en M. Kraan; P. C. van Me.urs en W. J. M. Captijn; A. Grootjen en J. W. G. Uijlenbroek; H. Enzerink en E. M. van Gend; A. J. A. van Weel en B C. Ruijgrok; J. van Horick en R. Vos; J. W. Venema en H. P. de Goede; B. van Bakkum en J. M. W. Wildschut; J. L. Sperling en H. van der Wateren; P. Stokman en L. C. van de Haterd; J. Strootman en W. M. A. van Keulen; J. H. Koek en H. A. M. Somers; K. van den Haak en H. M. Peschar; W. H. van Vessum en H. T. Mulder; N. Roemer en H. Wilshaus; J. Spakman en H. M. Wen- tink; H. Meijer en A. A. Grotholt; G. H. Rengerink en H. N. van Arum; P. Meiboom en G. Slikker; H. den Braven en M. van den Bos; H. J. van Guluk en C. A. Lottering; B. Weijens en E. Ga- hagen; A. Kollaart en G. A. Meeuwen oord; J. A. M. S. Joppe en H. A. Dik; C. van Hees en A. Rose; N. Hartog en G. Kamp; W. P. Warmer en A. M. van Loenen. GETROUWD: 6 Juli: G. van den Berge en C. J. Imanse; H. G. C. Esen- berg en M. G. Nieuwenbroek; J. P. Laan en J. Beljaards; L. Knape en C. Stolvoort; R. Roosje en E. M. J. Gelau- die; J. P. Wassenaar en A. W. Kamp; D. Siebring en J. Blaauw; G. Bijlsma en B. de Groot; Z. B. Odijk en C. J. Oldenburg; G. Kops en M. T. M. Steen tjes; J. W. Heeres en J. M. Mul; J. P. van Buggenum en K. Hartmann; T. v. Slooten en C. M. de Jong; J. T. van 't Hof en M. C. de Rooij; J. van Kroo- nenburg en E. Scheef; J. van der Meule en H. J. C. Boelhouwer; P. M. Gubbels en H. A. Krans. Grote Houtstraat 47 Haarlem Telef. 18036 Voor de reis wederom ontvangen: Gisteravond waren in het gebouw St. Bavo de getrouwe en ijverige werkers bijeen met het plaatselijk bestuur onder leiding van zijn voorzitter, de heer B. Reijnders. Had voor enkele weken ieder subcomité een taak op zich genomen om propaganda te maken en terrein te verkennen, gister avond gaf ieder subcomité verslag van zijn werkzaamheden. Er was in enkele subcomités veel bereikt, maar helaas in enkele comité's stuitte het op niet vol doende medewerking of belangstelling. He laas moest geconstateerd worden, dat zeer vele leden van de Kath. Arbeidersbewe ging maar heel weinig laten gelegen lig gen aan hun instelling van de tuberculose bestrijding, Herwonnen Levenskracht. Maar het was voor bestuur en subcomité's geen aanleiding om bij de pakken neer te zit ten en de moed op te geven. Deze volkskwaal, de t.b.c., moet in het belang der volksgezondheid met alle ten dienste staande middelen worden bestre den en het zal ook gebeuren. Alle midde len werden besproken om het doel te be reiken. Een vernieuwde actie zal worden begonnen om medewerkers(sters) te ver krijgen voor de speldjesdag op Zaterdag 23 Juli a.s., vooral op jonge vrouwen zal een buitengewoon beroep worden gedaan. De reclame stond in deze bijeenkomst in het middelpunt der belangstelling Huisbe zoek en reclamebiljetten zullen als eerste eis dienen. Van alle kanten zal een beroep gedaan worden op medewerking. Katho lieken van Haarlem, laat deze oproep niet doof voor u blijven, zegt in volle mate uw medewerking toe. Honderden mensen zijn er tekort. Verder werd besproken de regeling van de dag en hoe er gewerkt zal worden. Een uitgebreide discussie, maar tevens een zeer aangename, omdat uit heel de stemming de goede geest bleek, welke de aanwezigen bezielde om deze speldjesdag van Zater dag 23 Juli in de gehele stad en Zondag 24 Juli aan de kerken te doen slagen. Wie helpen wil, meldt zich bij het be stuur, subcomité of in het gebouw St. Bavo. De oud-gezellen van Haarlem II gaan Zondag 10 Juli a.s. hun derde reünie vie ren. Daarbij züllen zij hun oud vice-praeses Pastoor Th. v. d. Lugt huldigen ter gele genheid van zijn 25-jarig priesterfeest. Deze kern van oud-gezellen zijn leden uit de tijd dat pastoor Th. v. d. Lugt vice- praeses was en zij zijn nog steeds een grote steun en stuwkracht voor het parochie leven, waarbij zij al hun krachten in spannen voor het nieuw te stichten paro chiehuis. Het programma van de plechtigheden is als volgt: Zondagmorgen 10 Juli kwart voor negen draagt de zeereerw. heer pastoor en oud vice-praeses een plechtige Hoogmis op met assistentie van oud vice- praeses de zeereerw. pater C. Verheyen en kapelaan G. A. Beek, waaronder predikatie van pastoor v. d. Lugt. Kwart over tien feestelijk gemeenschap pelijk ontbijt in 'het Parochiehuis, daar na een feestvergadering in de sfeer, zoals in de tijd toen wij nog gezel waren. Het oude Kolpingslied zal gezongen worden. De heer G. Kriek zal spreken over het on derwerp „Christenen en wederopbouw". Vervolgens zullen het woord voeren de heren B. Nooy en N. Biesgraaf. de laatste spreker zal iets vertellen over de gang van zaken rakende het nieuw te stichten parochie huis. Des avonds half acht komt men op nieuw bijeen met de dames voor een gezel lige avond, waar de gehele avond wordt verzorgd door de oud-gezellen zelf. Het openings-, slot- en dankwoord zal gesproken worden door de heer J. Me- kenkamp. Vermelden wij tenslotte nog dat het pro gramma goed verzorgd ia. man en macht worden gewerkt, om het speelvlak in orde te brengen en de wet houder verwacht, dat men 's middags om 12 uur met de gehele zaak gereed is, zodat de leden varP„The Young Vic", die Zondagavond in Bloemendaal arriveren, met de repetities kunnen beginnen. Het gezelschap, dat dertig man sterk is, wordt aangevuld met twaalf zorgvuldig uitge kozen Nederlandse figuranten. Gisteren heeft mr. De Blieck, direc teur van het Ned. Impresariaat, tijdens een persconferentie enige bijzonderhe den verteld over het Engelse toneel- ensemble, dat een jong zusje is van „The Old Company". „The Young Vic" werd na de oorlog door drie ondernemende toneelspelers gesticht met de bedoeling de Engelse jongeren meer te interesseren voor het toneeT. Het gezelschap heeft, om dit te bereiken, een repertoire samengesteld, dat zowel op ouderen als op jongeren is afgestemd. Beide categorieën poogt het te trekken door combinatie van stukken. Zo heeft „The Young Vic" veertig weken achtereen „As you like it" en „De sneeuwkoningin," naar het sprookje van Hans Andersen, in tal van Engelse steden in één programma ten tonele gebracht. Ofschoon het een kostbare onderne ming is dit buitenlands gezelschap spe ciaal voor aeze openlucht-uitvoeringen naar Bloemendaal te laten komen en het stichtingsbestuur zijn ogen niet sluit voor het risico dat daaraan ver bonden is, verwacht men, dat er voor de drie uitvoeringen goede belangstel ling zal zijn. Reeds zijn er aanvragen binnen uit Den Haag en Amsterdam, doch de grote massa moet uit Haarlem en omgeving komen. Ook hier wordt getracht de middel bare schooljeugd voor het klassieke toneel warm te maken. Aan de school besturen van de Lycea, het Stedelijk Gymnasium en Hogere Burger Scho len zijn uitnodigingen gezonden. De scholieren hebben tegen gereduceerde prijs toegang. Tot nu toe zijn er nog weinig reacties binnengekomen, maar men hoopt, dat de jongeren deze mooie gelegenheid niet laten voorbij gaan. Op de gala-avond zullen o.m. aanwe zig zijn de ambassadeur van Engeland en enige andere Engelse gasten, voorts de Commissaris der Koningin en de burgemeesters uit verschillende haburi- ge gemeenten. OPVOUWBARE KINDERWAGENS v,». 118.73. WANDELW AGENS v.a. 48.50 Haarlem - Telef. 13053 (Adv.) Vrijdag 8 Juli zal de overbrenging uit Duitsland plaats vinden van het stoffelijk overschot van Frans Schoorl (waar hij slachtoffer van de oorlog is geworden) naar het Sint Adelbertus- kerkhof te Bloemendaal. Bij dezen worden alle jongemannen van de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid uitgenodigd de bidstond mee te maken, die Vrijdagavond 8 uur in de kapel van het kerkhof wordt ge houden. Heel in het bijzonder worden zij ver wacht, die ten tijde van de bezetting eveneens in Duitsland hebben vertoefd. Zaterdagmorgen 7.45 uur zal de H. Mis voor zijn zielerust worden opgedra gen in de H. Sacramentskerk aan de Dennenweg. Daarna zal de teraarde bestelling plaats vinden. Ook bij deze plechtigheid worden alle jongemannen voor zover zij hiertoe in de gelegen heid zijn uitgenodigd en verwacht. Terwijl de schipper G. J. Z. gisteren rustig op zijn boot zat, die in de Leidse- vaart achter de buitenplaats „De Cron- jert" lag gemeerd, werd hij plotseling getroffen door een schot in de borst. Hij v:el als gevolg daarvan bovendien in het water, doch werd door enige vrienden spoedig weer op het droge gehaald. Snel ontboden medische hulp achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzake lijk, al liet de toestand zich niet levens- Een nader ingesteld onderzoek wees uit dat het schot afkomstig was van een kantoorbediende van de firma v. N., die zich placht te amuseren met het schie ter. op spreeuwen. Na het fatale schot had hij de vlucht genomen, doch de poli tie kwam er spoedig achter en het re sultaat was dat de man een proces-ver baal kreeg. Hedenavond tussen 79 uur vindt in de poort naast het politiebureau de na- uitreiking plaats van visakten voor het seizoen 1949—'50. Hedenmorgen deed de Haarlemse Rechtbank uitspraak in de zaak tegen de Zandvoortse bakker W. van D., die' twee weken geleden in hoger beroep te recht stond, omdat in zijn brood een muis was aangetroffen. Een bewoonster van het tentenkamp in Zandvoort had namelijk de minder prettige ervaring, dat zij in het wittebrood een halve muis vond. De bakker had daarop terstond de verkoop van nog aanwezige broden verboden. Proces-verbaal werd opgemaakt, waar op de Haarlemse kantonrechter de bak ker veroordeelde tot een boete van f 250. In hoger beroep eiste de Officier van Justitie bij de Rechtbank bevestiging van het vonnis. Vanmorgen werd de bakker conform deze eis veroordeeld. Eveneens werd uitspraak gedaan in de zaak tegen de boomkweker P. M.. die onder invloed van sterke drank een verkeerspaal had omver gereden. Boen hij door de politie naar het bureau werd overgebracht, verzette hij zich hevig en riep hij o.m.: „Als ik een. revolver had, schoot ik jullie dood!" De kantonrechter veroordeelde hem tot een hechtenisstraf van dertig dagen onvoorwaardelijk en ontnam hem voor de tijd van een jaar de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. De boomkweker had appèl aangetekend, maar de Haarlemse Recht bank bevestigde het vonnis van de kaai-; tonrechter. De Haarlemse rechtbank kreeg van morgen enketle zaken te behandelen, waarin verdachten terecht moesten staan voor diefstal van geld. Daar was J. v. d. G. uit Haarlem, die in Februari van dit jaar zijn vader had bestolen voor een bedrag van f410. Verdachte) woonde in bij zijn vader. Op een goedet dag zag hij de portemonnaie op tafell (liggen, die hij zich toeeigende Het; geld dat er zich in bevond, f410, maak—, te hij op in Amsterdam. Een bezwa rende omstandigheid was, dat de vader- het geld had geïnd in dienst van zi.in*| patroon, zodat deze uiteraard de dupef" was geworden van de diefstal. Ter zit ting bleek, dat v. d. G. nog maar enkele; dagen in vrijheid was, na 'n gevangenis- straf van een half jaar te hebben uit-jj gezeten. Verdachte had namelijk wel! eens meer geld van zijn vader gestolen. In het rapport, dat over hem werd uit gebracht, werd gezegd dat G. enigszins minder toerekeningsvatbaar was. De officier van justitie wilde daarmede re kening houden en eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek. Hij achtte het echter wel gewenst, dat verdachte daarna ter beschikking van de regering zou worden gesteld. Eveneens terzake diefstal van geld moest terechtstaan de 20-jarige timmer man W. J. uit Santpoort. Deze werd in Aoril van dit jaar er op uitgestuurd om werkzaamheden te verrichten ia een woning te Driehuis. Daar maakte hij in een kamer een kastje open en ontvreemdde daaruit f 200, f 300 uit por- temonnaies en een cartonnen doosje. Ook hij verteerde'het geld in Amster dam, maar bij zijn arrestatie had hij nog f65. Verdachte had reeds eerder kennis gemaakt met de justitie, maar in een rapport werd de suggestie ge daan, om hem nog eenmaal een kans te geven via de jeugdgevangenis. De officier vorderde dan ook een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden zonder aftrek,* door te brengen in de Jeugdgevangenis te Zutfen. (Van onze Rotterdamse redacteur) Als hoofdattractie bij de Oriënta-ten- toonstelling bracht het gezelschap van de Nederlandse Opera gisteravond in de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp de „Butterfly". Het moet in menig opzicht een zeer prijzenswaardige opvoering ge weest zijn, doch uw verslaggever is aan het constateren daarvan niet toegeko men. Zo uniek was namelijk deze voor stelling in de open lucht aan het water, dat men letterlijk van heinde en verre was toegestroomd om deze gebeurtenis mee te maken. Er bevonden zich dan enkele duizenden toehoorders op de overvolle tribunes, waarvan er sommige zo waren opgesteld, dat men ergens in de verte het optreden kon waarnemen. Doch de organisatoren hadden bo vendien de onvergeeflijke font begaan meer kaarten te verkopen dan ei mensen geplaatst konden worden. Wü weten niet ©f een toeschouwer het kan doen met een zitplaats van 40 c.m. breedte of dat het desnoods met 30 c.m. ook nog wel gaat. Wel hebben wij kunnen constateren, dat enkele misnoegden onder de aanwe zigen, voor wie geen enkele een li- meter meer beschikbaar was, in som mige hoeken van het geïmproviseerde openlucht-theater aanstalten maakten tot het opvoeren van een tegen-opera, waarin, te oordelen naar de geladen heid nunner gemoederen, wel enkele dissonanten zouden hebben geklonken. Anderen bleven pruttelend heen en weer draven, om nog ergens een hoekje te ontdekken tevergeefs overigens waar iets van het gebeu ren te volgen zou zijn, aldus de wat beter geïnstalleerden hinderend in hun aandacht voor zang en spel. De meer laconischen onder de teleur- gestelden konden queue maken om hun entréegeld terug te ontvangen. Zo zijn dan enkele honderden operaliefhebbers, waaronder een niet zo gering aantal uit verafgelegen plaatsen wij hoorden Tilburg en Zeeland noemen zonder Madame Butterfly aan de thuisreis be gonnen. Schrijver dezes, heel tijdig aanwezig, bevond! zich onder hen, die slechts een glimp van het feëriek gebeuren hebben opgevangen. Het wil ons voorkomen, dat het commentaar van een der men sen, die het voor het zeggen hadden, dat men een volle tram nv eenmaal ook moet laten passeren, niet bepaald de meest gelukkige vorm was om deze vastgelopen organisatie te excuseren. Wij menen ook. dat buitenlandse toe risten, die speciaal dit bijzonder optre den van het Nederlands operagezelschap Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof deed uitspraak in de zaak tegen Tonny Jansen uit Haarlem. J. heeft o.a. als luitenant van politie te Zaandam van 1942 tot 1945 huiszoekingen verricht en verscheidene personen gearresteerd. J, werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2% jaar met aftrek en on.- zetting uit het recht om enigerlei func tie bij de politie te bekleden voor de tijd van tien jaar. Wegens het grote succes van de vo rige week organiseert de Kath. Ar beidersbeweging wederom een excursie op Zaterdag 9 Juli a.s. naar de Oude St. Bavo op de Grote Markt en met beklimming van de toren. Gelieve zich even op te geven voor deelname in het gebouw St. Bavo, Smedestraat Plaats van bijeenkomst Zaterdagmiddag tien minuten voor half vier bij net stand beeld van Laurens Coster. Kosten van deze excursie zijn 50 cent per persoon. Aanwinsten over speurderswerk, de wonderen der natuur en vreemde lan den, kortom echte mannenboeken, be schikbaar voor leden van de R.K. Open bare Leeszaal, Nieuwe Gracht 70. H. J. G. van Boxtel, Op vingers ge vangen, (het gebruik van de wetenschap der vinger-afdrukken in de strijd tegen de misdaad); P. J. Dovens, De wichel roede; A. Melchior, De eerste walvis vaart van de „Willem Barendsz-'; J. J. Moerman en T. KlijnhoutMoerman, Merkwaardige tochten van Nederlandse schipvaerders; A. en G. Myrdal, Contact met Amerika; Ch. Nordhoff en J. Nor man Hall, Botany-baai; Ch. Nordhoff en J. Norman Hall, Door de branding ge wekt; J. G. Raatgever Jr., De spoor wegen in Nederland; A. Schierbeek, Wonderwereld van het mikroskoop; A. van der Vet, Roem van ridders en ri vieren; Voorlichting, Economische, over Afrika, Duitsland, Indonesië en het Verre Oosten, Midden- en Zuid-Ame- rika, de Verenigde Staten; Sumner Wel les, Beeld der wereld; een historisch, aardrijkskundig en volkenkundig over zicht van alle landen der wereld; aan gevuld met een overzicht van de Orga nisatie der Verenigde Volken; Sumner Welles, De laatste kans. De ka&s bestaat, dat ziek één dezer da gen personen aan uw woning vervoegen, die aanbieden, slecht brandende gastoe- stellen na te zien en te hersteilen, som tijds nadat van. te voren een strooibiljet in uw brievenbus is geworpen. De directie van het gemeentelijk ener giebedrijf te Haarlem waarschuwt echter tegen ;,zogenaamde" specialisten, die veel al geen volledig adres opgeven en aan wier vakkennis wordt getwijfeld. Bonafide gasfitters zijn door het gemeen telijk energiebedrijf erkend en bezitten een erkenningsbewijs voor het jaar, waarin zij bevoegd zijn gasfitters werkzaamheden uit te voeren. Personeel van het gemeentelijk energi ebedrijf bezit een legitimatiekaart. Vraagt in twijfelgevallen inlichtingen bij ^het Gemeentelijk Energiebedrijf Haarlem, ttelefoon 10801, Kruisstraat 45. Wegens werkzaamheden is de Lange brug nabij de Spaamekerk in de nach ten van Donderdag op Vrijdag en van Vrijdag op Zaterdag vanaf één uur tótdat de eerste tram rijdt voor aüe verkeer gesloten. De dirigent Marinus Adam is door de Kon. Vlaamse Opera te Gent uit genodigd om drie voorstellingen te dirigeren van Wagner's „Tristan und Lalde". \foor het linnennaaien B slaagden op 4 Jpli alle candidaten van de R.K. Vak school „St- Veronica", Spaame 89. Haarlem, n.l. Jo Rutte, An Jansen, Sisca de Vries, Ria Sewalt, Jeannie Steven- hangen, Truus Buijs, An Nederkoorn, An v. Geldorp, Irma Tabak, Tonny Snoeks. Op 5 Juli Cor Witteman, An Cop. Truus van Warmerdam, Cor Rutte, An Buijs, Cobv v. d. Veldt, Alie Koper, Rie TRaps, Rina Verwoerdt. Op 6 Juli slaagden voor costuumnaaien: Cor Krei- ke, Wil de Koning, Dimphi Coppens, Ton jWillemse, Tiny Leijen, Rie Huiberts, Agnes v. d. Bijl, Nelly van Weel, Jeaan Pescbar, Cor Dijkzeul, Lies Weijers, Bep Officier, Cor Kensen, Anny Everts. Woensdagavond hield de HSV „De Kampjioen" een peletonwedstrijd voor amatears en nieuwelingen. Er werd be sloten,^wegens het slechte weer, een kor te rit te laten verrijden n.l. 30 km. Het peletoni onder aanvoering van M. Ta verne maakte de snelste tijd. 51 m. 32 s. De toitale uitslag luidt: No. 1 tijd 51,32: M. Tavterne, J. Steenbakker, R. de Bie, D. Bes,, R. Broertjes, W. Fennis. No. 2 tijd 51,5(6: H. Kramer, P. de Vries, C. Kroezen; W. de Groot, A. Harren, H. De Vries. Nio. 3 tijd 53,12: A. van 't Hof, C. Hoppénbrouwer, G. van Roon, J. Borst. W. Wijkhuizen, J. v. d. Wel, R. Wooningj. Dezer (dagen is in Haarlem een ver eniging opgericht, die de bestrijding van de atardstralen, die ook in Haarlem zoveel schade en nadeel veroorzaken, ter hand! zal nemen. Secretaris is de heer F. Smits, Fred. Hendriklaan 33. In het ^Luifje" aan het Groot Heilig land 15 wiordt Zaterdag 9 Juli om 3 uur een tentoonstelling geopend van teke ningen en. schilderijen door Frans Ver poorten em beeldhouwwerken van Ida Beets. De expositie is tot uiterlijk 28 Juli elke idag van 10—5 uur te bezich tigen. Zaterdag 15 Juli 's middags om half drie neemt de directeur van de Haar lemse muziekschool, de heer J. de Vo gel, afscheid in het gebouw van de school, Nietuwe Gracht no. 41. Zijn op volger is de heer Vincent. Verschillen de personon zullen hierbij het woord voeren. wilden meemaken, een enigszins merk waardige indruk krijgen van ons land door een dergelijke gang van zaken. En tenslotte lijkt het ons bijzonder onplei- zierig, dat de vele niet-katholieke be langstellenden dit nu juist bij een op voering, opgezet door een katholieke organisatie, moesten ervaren. Daar net ons ten enenmale onmogelijk was de opvoering van „Madame Butterfly" te volgen, moet van een bespreking dezer ongetwijfeld belangwekkende gebeurte nis worden afgezien. Reden tot tevreden heid! levert de grote interesse voor een dergelijke uitvoering. Radio Djocja meldt over de terug keer van Sukarno te Djocja: Voorafgegaan door een escorte van de veiligheidsdienst reed het gezelschap van het vliegveld naar de stad. Sukarno en de Sultan in de eerste auto, Hatta met de Paku Alam in de tweede auto, langs de weg van de intocht door een grote menigte met Merdeka-geroep be groet. Bij de verwelkomingsplechtigheid in het paleis van de president zeide Su karno o.a., dat de terugkeer van de re gering naar Djocja duidelijk maakt, dat „wij onze strijd voor de vrijheid moe ten voortzetten." Twee factoren hebben voornamelijk de terugkeer van de re publikeinse regering naar Djocja mo gelijk gemaakt: de kracht van ons volk en de steun van de internationale we reld. „Ldat ons tot God bidden, dat hij u allen moge zegenen. De steun van de internationale wereld is gebleken uit de zittingen van de Veiligheids raad en de conferentie van Nieuw- Delhi. Meer dan ooit tevoren dient ge er u van bewust te zijn, dat alleen door de eenheid onder u, die de basis is van onze strijd, onze doelstellingen kunnen worden bereikt", aldus Sukarno. Amsterdam, 6 Juli 1949 De devaluatiestemming op de aande lenmarkt was heden nog allerminst ver dwenen, integendeel, het publiek thans in ruimere mate kennis genomen heb bende van de berichten omtrent de drang, die van Amerikaanse zijde op Engeland wordt uitgeoefend om tot muntcorrectie over te gaan, had van daag opnieuw kooporders in de markt gelegd. De belangstelling ging wederom voornamelijk uit naar de grote interna tionale fondsen Kon. Olie en UniJever die bij opening op een 8 a 9 pet. hoger niveau werden verhandeld. De koersen zakten later geleidelijk en kele procenten in, doch niettemin waren de koersverbeteringen per saldo niet on belangrijk. Aand. Kon. Olie verlieten de markt met een koerswinst van ruim 7 pet Uni lever had kort voor het sluiten van de markt vrij veel aanbod te verwerken zodat het avance tenslotte slechts 1% pet. bedroeg. De binnenlandse industriële aand. la gen eveneens vrij vast in de markt met koersverbeteringen van gemiddeld 2 ■1 pet. Ook de scheepvaartmarkt had een vaste ondertoon. Indische fondsen bleven merendeels verwaarloosd. Rubberfondsen lagen met koersverlie zen van 1 a 2 pet. eveneens zwakker in de markt De Staatsfondsenmarkt was overwegend zwakker van toon. Dollarobligaties Philips konden ruim 2 pet. verbeteren en bereikten een re- cordkoers van 116, op welke prijs nog vraag bleef bestaan. Vanmorgen aan 't ontbijt, ontstond de discussie. Onder grote belang, stelling van het gezin was de vlag uitgestoken daar komt altijd enige acrobatiek bij te pas en nu ging het over het geschenk van de schoolkinde ren voor de Koningin en de Prins. „Wij heben allemaal onze naam op een wens moeten schrijven", zei de een. „Een wens met bloemetjes van hier tot aan de zee", vulde een eerste klas- ser aan. „Doe niet zo gek, jö „En we hebben een kedo gegeven ook. Een bloemenmand zo hoog als ons huis en een fruitmand met wel duizend si naasappels en bananen". „Je overdrijft wat" bracht mammie dood-ernstig in het midden. „De juffrouw heeft 't zelf gezegd en de juffrouw jokt nooit", constateerde de eerste klasser met een gezicht van een krijgsman, die ten aanval overgaat om een hoog goed te verdedigen. „En we laten de hele tuin van het Koninklijk Paleis opknappen," deelde de realistische mede. „Daar staan bomen van duizend jaar in en honderd tuinmannen zijn er de hele dag en ook in de nacht bezig om bloemen te planten en te plukken.." „Nou, nou" vergoelijkte ik met een knipoogje naar de moeder der kinderen. „Heeft de juffrouw dat ook verteld?", vroeg de realistische. De fantast schud de het hoofd en hoewel hij nauwelijks met aap-noot-mies klaar is, antwoord de hij met 'n air: „Dat heb in in de krant gelezen, dat is van pappie.." (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 7/7 3% Nederl. 1948 99(1 3-3% Nederland 1947 97,', 97« 3 Ned. 62-64 bel. fac. 98% Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt. 97 -cgl 97% Ned. Handel Mij. eert 155% A.K.U. 170% 171% Van Berkels Patent 114%gb Calvé-Delft eert 164% Van Gelder 148% Kon. Hoogovens eert 184% Unilever cert 275% 275 Ned. Kabel 277gb Philips 240% 239 Kon. Petroleum 318% 316 „Amsterdam" Bubber 134% 133% Holl. Amerika Lijn 155 Kon. N. Stoomb. My. 124 124% Ned. Scheepv. Unie 167% 167 H.VA 156% gb 154% Deli Mi), eert 147 %gb 147 de $1 zuinigste, de beste «£I2 n romige toespijs tvooiwöPO£M« heerlijk en voedzaam dessert 100% vet, Jicht verteerbaar maakt sla mals en smakelijk verhoogt de smaak van elk gerecht CA 6-024 1 Op *n zandweg liep een broeder. HU beette Broeder Bastiaan en droeg een zak op de rug, waar 7 broden in zaten, want by was op een reis, die 7 dagen zou duren." En gedurende deze reis beleefde Broeder Bastiaan spannende avonturen, die André Rutten op pakkende wijze beeft beschreven. C. Boost zorgde voor tal rijke aardige Illustraties en een vijfkleurige omslag. Verkrijgbaar in de boek handel en bij N.V. Druk kerij De Tijd, Amsterdam, franco per post t 1.— bij vooruitbet. Postgiro 22.88.4. Aanmelden 's avonda tussen 5 en 6 uur: SPAARNE 18. Wij behandelen Uw huisvriend in onze speciale afdeling met zorg en vakkennis. Wassen - Plukken - Scheren Nagels inkorten KYNOLOGISCHE INRICHTING „DE IJDELTUIT" GEBRS. VEENINGA - JACOBIJNESTR. 10-18, TEL. 13265 KINDERHUISVEST 43 TELEF. 17340 Voor de handel de gebruikelijke korting. 6/7 5/7 Anaconda Copper 28 27 Bethlehem Steel 25% 25 Chrysler Corp. 48% 47 General Electric 35% 35% General Motors 58% 57% Hudson Motors 11% Kennecott Copper 45% 45 Montgomery Ward 51% 51% North American Co. 19% 18% Radio Corp. 10% 10 Republic Steel 18% 33% 18 Shell Union Oil 33 Southern Pacific 35% 35% Southern Railway 28% 27% Tidewater 21% 21% U.S. Steel 21% 21%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2