Oefeningen waren zeer succesvol Mohammed Rum: Over twee weken bevel staakt het vuren Kardinaal Mindszenty in een staat van delirium" Onweerswolken Geschenken van het Nederlandse volk aan koninklijk echtpaar overhandigd Dr. Van Róyen is niet ontevreden BOEREN BESCHERMEN DE PRIESTERS IN TSJECHOSLOWAKIJE Praag geeft wanordelijkheden toe Tot hoofd en hart 11 LOF VOOR GEVALLEN NEDERLANDER .Het weer. Besprekingen tussen arbeidersorganisaties Bijdragen uit geheel ons land en zijn overzeese gebiedsdelen Tuinaanleg en servies Felle brand in olie opslagplaats Aardappels oogsten met een vlammenwerper Volgens rapport aan de Amerikaanse inlichtingendienst VRIJDAG 8 JULI 1949 73ste JAARGANG Nb. 2*506 OPPERBEVELHEBBER BRITSE THUISVLOOT Van Kleffens confereert met Ernest Gross Wetsontwerp materiële oorlogsschade Gouvernementsarts krijgt zeven maanden Van beide zijden concessies Zeventiende-eeuws pakhuis verwoest Contact met noodregering Danny Kaye bijna te water Stratocruiser had pech 7000 KOPEREN CENTEN VOOR MONUMENT Redders bezoeken Rhënen DODELIJK ONGEVAL 99 Commandant H.M. „Vul- caan" overleden MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT Twee gewonden Ook Rotterdam verlaagt belasting sportwedstrijden INENTEN AANGERADEN „Het IJzeren Gordijn" in Parijs uit circulatie BuKtAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphltisstr. 45,tel.3998 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. ven Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mWmeter-S hoogte, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte, De administratie behoudt zich het recht voet advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weel^ t 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Wie goed weet te luisteren heeft uit de korte, scherpe discussie welke Woensdag in de Tweede Kamer volgde op de verklaring van de Voorzitter, dat de regering momenteel een gedachtenwisseling met betrekking tot het accoord van 22 Juni praematuur (voorbarig) achtte, kunnen bemerken hoe groot de ontstemming bij sommige fracties wel is over de huidige gang van Zaken. In ons hoofdartikel van Zaterdag j.l. hadden wij onze lezers reeds op de heersende parlementaire spanning ge wezen en zelfs de mogelijkheid geop perd, dat hieruit wel eens een kabinets crisis zou kunnen voortvloeien. De scher pe reactie van de Kamer heeft bewezen dat de onweerswolken nog lang niet zijn overgedreven. Dr. Bruins Slot stelde rondweg de regering in gebreke, prof. Romme en ftir. Oud deden eigenlijk hetzelfde, maar gaven van hun ontstemming in wat di plomatieker bewoordingen blijk. Onze regering meent nog te moeten Wachten met haar verklaring totdat ook de zo juist in Djocja teruggekeerde re publikeinse regering de op 22 Juni te Batavia bereikte overeenstemmng heeft bekrachtigd. Het zal ons echter niet verwonderen als Sukarno geen bijzon dere haast zal maken met het bekrachti gen van dit accoord. Onder pressie van de Kamer zal de volgende week waar schijnlijk wel een regeringsverklaring Worden afgelegd, maar het' is nog lang Biet zeker, dat deze in het openbaar zal geschieden. Er zijn namelijk, zoals wij reeds eerder schreven, geheime stukken ter kennis van de Kamerleden gebracht en de regering schijnt nogal beducht dat deze algemeen bekend worden. Het is ook niet prettig openlijk te moeten toegeven, dat men aan de republikeinen tussen 7 Mei en 22 Juni en ook daarna zeer vérgaande concessies heeft gedaan En daarom werkt de regering maar het liefst achter de schermen. Want in Djoc ja wordt thans dat tere plantje opge kweekt, dat Ver. Staten van Indonesië genoemd zal worden en dat geworteld heet in het vertrouwen en de goodwill tussen Nederlanders en republikeinen. Laten wij eens zien hoe het er op het ogenblik met dit vertrouwen voorstaat. Minister Van Maarseveen, die een Veertien dagen in Indonesië vertoefd heeft, keerde optimistisch terug, omdat hij de stellige overtuiging had gekre gen, dat er in de verschillende kringen van Indonesië een gezond optimisme bestaat over de ontwikkeling van de toestand. Wij zouden er op kunnen wijzen, dat Biensen, die iets langer dan enkele dagen de situatie van nabij volgen, een ander geluid laten horen. Zo bijv. „Het Dagblad" te Batavia, dat dezer dagen schreef, dat zelden sedert het begin van de politieke en andere moeilijkheden, die zich na de Japanse capitulatie heb ben voorgedaan, de stemming zo som ber is geweest als in deze dagen. Wij zouden kunnen wijzen op de twee geruchtmakende redevoeringen Van de sultan van Djocja, die van wei nig vredelievendheid ten opzichte van Nederland getuigden, wij zouden kun nen wijzen op de felle anti-Nederlandse rede van de vice-voorzitte.r van het voorlopige republikeinse parlement, dat nota bene nog de jongste overeenkomst moet goedkeuren. Dit heer zeide giste ren o.a.: „Een brute, en valse vijand trad ?p' die slechts sporen naliet van vals- onmenselijkheid en bestialiteit." ■Hy bedoelde niet de Japanners, maar. ue Nederlanders. Put de regering hieruit haar v e r- trouwen in de toekomst? Laat zij toch liever openlijk erkennen, dat zij steeds opnieuw weer is gezwicht voor de internationale druk en bijzonder van Amerika, dat, zoals he,t vooraanstaande Eranse blad „Le Monde" 26 Juni nog schreef, dreigde „plus ou moins dégui- sée de suspendre l'aide Marshall aux Pays-Bas", meer of minder bedekt, de Marshall-hulp aan Nederland in te trek ken, indien wij geen concessies deden. Het behoeft niet te verwonderen, dat een groot aantal parlementsleden met Wantrouwen tegenover het ver trouwen van onze regering staat, dat immers slechts gebaseerd is op de vrij Waardeloze persoonlijke beloften van een Sukarno en Hatta. Vandaar de on weerswolken, waarover wij hierboven spraken en die, als de bui losbarst,, de regering in gevaar brengen. Ook in Batavia kent men deze crisisgeruchten. Maar de U.N.C.I. is er al weer bij, om Zelfs hier in zuiver binnenlandse aan gelegenheden dus een woordje mee te spreken. De correspondent te Batavia Van de N. R. Crt. schreef Dinsdag: „De U.N.C.I. verwaclft van ons, dat wij niet zullen terugkomen op het geen voor en op 22 Juni geaccordeerd is. Zij verwacht ook, dat wij in de uitvoering geen vertraging zullen brengen door b.v. beslissingen uit te stellen wegens een demission- nair worden van hetkabinet- Drees. Een dergelijk terugkrabbelen van Nederland zou rampzalig zijn. Want men zou onverwijlde activitei ten van de U.N.C.I. kunnen verwach ten, een bijeenroeping van de Veilig heidsraad met de grootste kans op een krachtiger ingrijpen dan in het begin van 1949." Ook in Batavia houdt men dus reke ning met de mogelijkheid van een ka binetscrisis, anders zou men niet spre ken over een „demissionnair worden Van het kabinet-Drees". En de Maasbode van 6 Juli schrijft: „Men kan op dit ogenblik de poli tieke situatie sedert de totstandkoming Van de v. Royen-Rum-overeenkomst nog niet geheel en duidelijk overzien, maar als deze een afwijking betekent van de basis, waarop men zich bij de jongste grondwetsherziening heeft ge steld, rijst de vraag, of met name de K.V.P. en dat geldt mede voor andere fracties zich hiermede ac coord zal verklaren. Het is voldoende bekend, dat het met prof. Romme Verschillende andere leden zijner frac tie zijn, die aan het grondwettelijke standpunt wensen vast' te houden. Men is er zich echter terdege van bewust, dat er geen alternatief is en dat speelt de regering stevig in de kaart". Dit dit alles blijkt, dat de parlemen taire spanning, waarover wij Zaterdag ü- spraken, nog geenszins is verminderd. is niet de eerste keer, dat het kabi- «et-Drees wankelt. De ontstemming, utgoocheling en verwarring zijn thans rj®r groot. Daarom zijn verrassingen niet 'gesloten. Sroten dringen zich gemakkelij- I er tussen de kleinen, dan de kleinen k tussen de groten. j Geschonden, maar vol vertrouwen zijn de gecombineerde vloten der West- Enropese landen opgestoomd naar de Wymouth-baai (Engeland) voor een wa penstilstand na vier dagen verbitterde zeegevechten over een afstand van 1760 kilometer. De hoofdmacht der Britse, Franse en Nederlandse oorlogsschepen is voor an ker gegaan en neemt thans de opgelopen schade in ogenschouw, die het gevolg is van een opzienbarende aanval van Britse torpedoboten, die door de gordel van escorterende vaartuigen wisten heen te dringen en een zeer gevaarlijke aan val wisten uit te voeren. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar enige motregen, maar morgen plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Zon: 4.30—20.59; Maan: 21.14—2.44. Om half vier gistermorgen waren de schenen, die zich dicht opeen in con- vooiformatie bevonden, hel verlicht door lirhtkogels. die afkomstig waren van acht aanvallende tornedoboten. die tot od een afstand van 450 meter naderden, om hun torpedo's af te schieten, die na gebootst waren door lichtgranaten. De Superb, de Montcalm en de Georges Leygues moesten, hoewel zij zich dapner weerden, volgens het oordeel van des kundigen aan boord, .waarschijnlijk als verloren beschouwd worden. Een uur later kwam een commando Britse bommenwerpers, die onzichtbaar in de mist boven het Kanaal vlosen, in actie en bij het aanbreken van de dag werd door aan de kust gestationneerde marinevliegtuigen een nauwkeurige aan val op de vliegkamoschepen van de vloot gedaan. De vaartuigen, die het con- vooi escorteerden, brachten de schaal weer in evenwicht door hun successen tegen de onderzeeërs. Men beweert, dat zij drie van de vier aanvallende Britse duikboten hebben uitgeschakeld. In intieme kring is gisteren het ko peren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard gevierd. Hier zien wij onze geëerbiedigde Koningin en Prins met de prinses jes in huiselijke vreugde bijeen op deze gelukkige dag. De besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. zyn Donderdag op verzoek van beide laatstgenoemde or ganisaties te Amsterdam bijeen geko men ter bespreking van de redevoe ring welke de N.V.V.-secretaris de hr. A. Vermeulen 24 Juni j.l. op de Inter nationale Arbeidsconferentie te Genève hield over het Bisschoppelijk verbod voor katholieke werknemers om lid te zijn van het N.V.V. en over de op overtreding van dit verbod gestelde sancties. De besprekingen zijn niet ten einde gebracht. Binnenkort komen de besturen opnieuw bijeen. Mr. E. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur te Washington, heeft Don derdag een onderhoud gehad met Ernest Gross, de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken. Van Kleffens weigerde na afloop van de be sprekingen inlichtingen te verstrekken over het onderwerp van het gesprek. De Nederlands-Indische Bond van Ex- Krijgsgevangenen en -Geïnterneerden (N.I.B.E.G.) heeft zich. met een rekest tot de minister van Financiën en de overige ministers, mede-ondertekenaars van het bij de Tweede Kamer aanhan gige ontwerp van wet op'de materiële oorlogsschaden gewend, waarin de Bond er op aandringt door wijziging van art. 2 van het wetsontwerp alsnog de in In donesië gevallen schade in de ontwor pen regeling te betrekken. In de Oranjezaal van het Huis ten Bosch te Den Haag, heeft de voor zitter van het Comité Nationaal Huldeblijk, mr. L. A. Kesper, com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, hedenmiddag aan het Koninklijk echtpaar het ge schenk van het Nederlandse volk symbolisch overhandigd ter gelegen heid van zijn koperen huwelijksfeest. Zoals bekend bestaat dit uit de aan- beiding van een parkaanleg rond het Huis ten Bosch en een servies. Mr. Kesper wees allereerst op de vreugdevolle dag, nu twaalf en een half jaar geleden en vervolgde: „Gij hebt willen goedvinden, dat wij u nu komen huldigen als man en vrouw, die tezamen een mijlpaal op de echtelijke weg heb ben bereikt. Majesteit, wat-prijzen wij ons geluk kig, dat gij 1214 3aar geleden een Prins tot,uw man hebt verkoren, die én door zijn toewijding aan het vaderland, én door zijn leven voor en met u en voor en met uw en zijn kinderen zo spoedig en zo volledig ons hart gewonnen heeft, ons Nederlandse hart, dat niet zo ge makkelijk te winnen is". „Koninklijke Hoogheid, wat zijn wij er dankbaar voor, dat gij die 7de Ja nuari 1937 onze Prinses ten huwelijk De waarnemende gouvernementsarts van het eiland St. Eustatius is veroor deeld tot zeven maanden gevangenis straf, aldus meldt het A.N.P. uit Willem stad. hebt geleid om haar het geluk te schen ken, dat wij haar zo innig toewensten." „Koninklijk echtpaar, hoe verheugen wij ons met u over het vele goede, dat in uw voorbijgegane huwelijksjaren uw deel was en hoe hartelijk hopen wij, dat in de jaren, die komen gaan, grote ze pen op u en uw gezin zal mogen rusten." „En dan: het Nederlandse volk heeft méér gewild, dan dat van zijn dank baarheid en zijn wensen alleen met woorden zou worden getuigd. Het heeft de behoefte gevoeld, u van zijn gevoe lens ook door daden te doen blijken." „Morgen hoopt het, in al zijn geledin gen, in twee defiles één van ouderen en één van de jeugd u van zijn aan hankelijkheid te getuigen. En op dit ogenblik is ons de eer beschoren u een geschenk aan te bieden, een geschenk, waarvoor alom grote belangstelling is getoond en waarvoor de bedragen zijn gevloeid uit Nederland, .uit Indonesië, uit Suriname, van de Nederlandse An tillen en uit nog vele andere landen, waar zich Rijksgenoten bevinden. Tal van treffende uitingen hebben die bij dragen vergezeld. Treffend was ook in menig geval de bijdrage zelf. Er is ge geven met het hart. Dit geschenk is tweeledig". In de eerste plaats mogen wij Yra- gen te willen aanvaarden een nieuwe parkaanleg rond het paleis Huis ten Bosch. Wq hebben prof. Bijhouwer te Wageningen verzocht zich met de voor bereiding van deze aanleg te belasten. Als ik u aanstonds een maquette mag overhandigen, die dit gedeelte van het nationale geschenk symboliseert, dan zult u bü het bezien daarvan er reke ning mede willen houden, dat daarin slechts een mogelijkheid is verwerkt en dat aan prof. Bijhouwer is gevraagd zich met in verbinding te stellen Dr. Van Royen heeft in een vraaggesprek van Radio-Indonesia in Batavia medegedeeld, dat het werk van de voorconferentie nog niet voltooid is. De de tails van de order tot het staken van de vijandelijkheden moeten nog worden uitgewerkt. Dr. Van Royen achtte de grootste concessie van Nederlandse en republikeinse zjjde bij de onderhandelingen het laten varen van het aan beide zijden bestaande wantrouwen. Dit was gezien het verleden een belangrijke con cessie onzerzijds, aldus dr. Van Royen, die vervolgde: Aan de andere kant heb ben de leidende figuren der republiek een van hun standpunt uit uiterst be langrijke concessie gedaan. Hij verklaarde verder met het tot dus ver bereikte resultaat niet ontevreden te zijn. Gevraagd naar de reactie van de delegatie op de uitlatingen van de repu- bhkeinse leiders, i.e. van de Sultan na het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit dé residentie Djocja, zei Van Royen: „Ik kan U zeggen, dat de Nederlandse delegatie het zeer ernstig betreurt, dat de republikeinse leiders, met name de sultan van Djocja, geen mogelijkheid hebben gezien om nun volgelingen te wijzen op de ernstige wil tot samenwerking, die aan Nederlandse zijde bestaat, en deze volgelingen aan te sporen ook hunnerzijds de thans toege- Donderdagmiddag ruim zes uur is een fellé brand uitgebroken in een opslag plaats van smeeroliën en vetten van de Oil Import Company Technoza in het centrum van Vlaardingen. Het vuur werd met niet minder dan 15 stralen van alle zijden aangetast. Men had de vlammenzee binnen het half uur bedwongen. Jammer echter, dat het pand waarin deze opslagplaats zich be vond geheel als verloren kan worden beschouwd, te meer daar het een pand was, daterend uit 1665, met prachtig? gevel en gevelsteen. Het geheel stond onder toezicht van monumentenzorg. De oorzaak van de brand is niet be kend. stoken hand te grijpen. Wij hopen intus sen, dat de republikeinse regering na haar terugkeer in Djocja bereid zal zijn ue openbare mening in constructieve Zin te leiden." Mohammed Rum heeft in Djocja, vol gens A.P., verklaard, te verwachten, dat over twee weken overeenstemming be reikt zal zijn over een bevel voor de guerillastrijders om het vuren te staken. Op een persconferentie zei Rum, dat de overeenkomst betreffende het staken van het vuren, niet zou behelzen de te rugtrekking van guerillastrijders uit zakken, welke zij nu op Java en Suma tra bezetten. Hij verklaarde verder, dat de terug trekking van de Nederlandse troepen uit Indonesië besproken zou worden voordat de republikeinen naar Den Haag gaan voor de Ronde-Tafelconferentie. Donderdag hielden 23 leden van het K.N.I.P. (het voorlopige parlement) hun eerste formele zitting. Verwacht wordt, dat in het K.N.I.P. een politieke strijd zal ontbranden als Hatta probeert zijn goed keuring te krijgen voor de overeenkomst van 7 Mei met Nederland. Men ver wacht, dat het K.N.I.P, de premier zal steunen, maar dat het grondig zal in gaan op hetgeen beloofd is bij de onder, handelingen van de laatste tijd. De missie onder dr. Leinema. die zich naar Sumatra heeft begeven voor een tweede poging om contact te krijgen met de noodregering van Sjafruddin, heeft 6 Juli de leden van de nood- regering ontmoet op de vooraf óver- eengekomen plaats, aldus een medede ling van de republikeinse delegatie te Batavia. Een stratocruiser van de Panamerican Air ways kreeg met 54 passagiers aan boord, onder wie de Amerikaanse filmster Danny Kaye en de tenniskampioene Louise Brough, motorpech boven de oceaan op weg van Londen naar New-York. De propeller van de buitenbakboordmotor was er afgebroken en had de motor ernstig beschadigd. Het toe stel slaagde er echter in op drie fttotoren het vliegveld Shannon weer te bereiken en daar veilig te landen. Op het vliegveld was de alarmtoestand reeds afgekondigd. Aan de passagiers was na het optreden van de storing meegedeeld dat de mogelijkheid bestond, dat in zee moest worden gedaald. De gezagvoerder verklaarde dat het toe stel, toen het de propeller verloor, viel van 19.000 tot 6.000 voet. Danny Kaye zei op het vliegveld Shannon „ik ben nog nooit van mijn leven zo bang geweest. Ik kan aardig zwemmen, maar 800 mijl zou me toch te ver geweest zijn." De Nederlandse vereniging „De Red dingsmedaille" te Den Haag viert haar 37-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit feit maakte zij een trip door ons land. Ook Rhenen werd door een 50-tal gedecoreerden met een bezoek vereerd De redders hadden 7.000 koperen centen gespaard, welke het jongste lid van de vereniging, de 6-jarige Nellie Waard, namens het gezelschap op het bordes van het stadhuis aan de burgemeester, jhr mr. L. Bosch van Rosenthal heeft over handigd. Het bedrag is bestemd voor de oprichting van het Nationale Legermo- nument Grebbeberg. De burgemeester dankte voor deze bijdrage en sprak de hoop uit, dat nog door zeer velen dit voorbeeld zou worden gevolgd, opdat Nederland binnen de kortst mogelijke tijd een waardig Nationaal Legermonu- ment op de Grebbeberg rijk zal zijn. De leden van de vereniging hebben ook een bezoek gebracht aan Hoek van Holland, waar zij een krans hebben ge legd aan de voet van het monument voor de gevallen redders. Bij decreet van de H. Congregatie van de Seminaria en Universiteiten heeft Zijne Heiligheid tot rector'van het Pau selijk Bijbelinstituut benoemd pater Er- nest Vogt S.J., tot nu toe professor aan dit instituut. Pater Vogt heeft Zaterdag 2 Jhü zijn ambt aanvaard opdat de aanleg in overleg met u kan geschieden. „Dat uw moeder, onze zo vereerde Prinses Wilhelmina, er in heeft toege stemd prof. Bijhouwer bij de uitwerking van de plannen te adviseren, heeft ons tot grote erkentelijkheid gestemd. Het tweede gedeelte van het geschenk heeft een meer huiselijk karakter. Als men zijn koperen bruiloft viert, maakt men. na daartoe van verschillende kanten te zijn aangezocht, een verlang lijst. Nu was het ons bekend, dat op uw verlanglijst het woord „servies" voorkwam. Wij hebben van deze weten schap gaarne gebruik gemaakt en heb ben gemeend dit gedeelte van het ge schenk te moeten doen bestaan uit een verzameling, die een aanvulling vormt van een in uw bezit zijnd Meissen-ser- vies en uit een antiek Hollands servies, afkomstig uit de porceleinfabriek te Oud-Loosdrecht, schepping van de merk waardige 18de eeuwse predikant-dichter- natuurkundige en fabrikant ds. J. de Mol. Mocht na de verwezenlijking van de parkaanleg blijken, dat de bijeenge brachte som niet ten volle is besteed, dan zullen wij hét op prijs stellen met u in overleg te mogen treden omtrent de bestemming van het overblijvende'.' H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, in het uniform van generaal der Grenadiers, inspecte ren de troepen, die voor het paleis Soestdijk gistermorgen defileerden. Mijnenvegers hebben meer dan hon. derd magnetische niijnen en kabel- mijnen opgeruimd, die door de Belgen gelegd waren. Het waren oefenmij nen, waarvan men bij ontploffing de schok in het gehêle vaartuig kon voelen. Een gedeelte van de vloot voer opzet telijk door het ongezuiverde gedeelte. In het gezuiverde gedeelte kwam geen enkele mijn tot ontploffing, doch in het andere gedeelte, waardoorheen onder meer de „Implacable" voer, ontploften vijf mijnen. Het was een moeilijke taak de gehele vloot in de baai te doen va ren, daar er gevaarlijke stromen en zand banken zijn. Een formatie vliegtuigen begroette de „Implacable" met een vlucht op geringe hoogte. Admiraal Sir Rhoderick McGrigor, de opperbevelhebber van de Britse thuis- vloot, die de honderd schepen van de Westelijke Unie gisteren na de manoeu vres veilig de haven heeft binnenge voerd, heeft op hej vlaggeschip Impla cable verklaard, dat de oefeningen een zeer groot succes zijn geworden. Even als veldmaarschalk Montgomery gisteren verklaarde, achtte McGrigor het zeer wenselijk, dat de volgende oefening door de mogendheden van het Atlantisch Pact zouden worden gehouden. Heden zou aan boord van het vlagge schip een grote conferentie van vlag officieren worden gehouden, waarop de admiraal de manoeuvres in detail zou analyseren. Rapporten van de analyse zullen aan de Britse admiraliteit worden gezonden en later ter informatie en be studering over de landen der Westerse Unie worden gedistribueerd. Admiraal McGrigor vermeldde in het bijzonder de dood van de Nederlandse waarnemer Van Breem, wiens vlieg tuig bjj de landing op het Britse vliegdekschip in zee stortte. Hij noem de het „zeer treurig, dat de oefeningen In de Verenigde Staten gebruikt men tegenwoordig bij de aardappeloogst vlammenwerpers. Deze nieuwe land bouwmachines worden door tractors ge trokken en branden de stengels van de aardappelplanten tot de grond toe af, zodat de aardappels als deze een dag of wat later opgeploegd worden gemakke lijker verzameld kunnen worden. Men beweert, dat deze vlammenwerpers de sporen van de aardappelziekte volko men vernietigen en op deze wijze ver hinderen, dat de ziekte een volgend jaar opnieuw voorkomt. Tevens wordt door deze werkwijze verhinderd, dat sappen, die zich in de stengels bevinden, terug sijpelen naar de aardappels en daar be derf veroorzaken. De machine, die ruwe olie stookt, geeft een vlam. die juist boven het loof brandt. Er kunnen zes rijen tegelijkertijd afgebrand worden en in een uur tijds kan men meer dan vier hectaren behandelen. De machine gaat zo snel door het veld, dat de teeltlaag bijna niet warm wordt en de aardappel* onbeschadigd blijven. Op de Rijksstraatweg tussen Ter Apel en Sellingen is gisteren een auto tegen een drietal bomen gereden. Een 22-jarig meisje, dat in de wagen zat, werd op slag gedood. De bestuurder sloeg aan vankelijk op de vlucht, doch heeft zich later bij de politie gemeld. de dood van een der dappere officie ren van de Nederlandse marine tot ge volg moesten hebben". Heden zouden de Franse, Belgische en Nederlandse eenheden naar haar thuis havens terugkeren en onderweg afzon derlijk oefeningen houden. Het communistische blad „Svet Prace" heeft in zqn gisteren verschenen weke- lqkse editie toegegeven, dat er wanor delijkheden in Slowakije hebben plaats gevonden, welke „een hoogtepunt be reikten in moorddadige aanvallen." Volgens recente berichten is het in enkele Slowaakse districten voorge vallen, dat gelovigen zich buiten de wo ningen van priesters verzamelden, ten einde hen voor arrestatie te vrijwaren, zulks in verband met overtreding van het door de burgerlijke autoriteiten in Tsjechoslowakije uitgevaardigde verbod De Amerikaanse inlichtingendienst heeft gisteren een rapport ontvangen, waarin gezegd wordt, dat Jozef kardi naal Mindszenty in de gevangenis zo zwaar mishandeld is, dat hq zqn geest vermogens verloren heeft In het rapport staat, dat de kardinaal uit de gevangenis naar een ziekenhuis voor zwakzinnigen in Tipometzo over gebracht is. Een hoge Amerikaanse officier zei, dat het rapport waarschijnlijk waar is. Het is een verzameling van feiten, welke afkomstig zijn van zegslieden in de ge hele Balkan. De inlichtingen zijn, aldus de zegslieden, zonder kosten in het be zit van de Amerikaanse autoriteiten ge komen, daar geen van de inlichtingen gevers in dienst van de Amerikaanse inlichtingendienst staan. De Hongaarse Raad van Volksge rechtshoven, (het Hof van Appel) heeft In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is op 44-jarige leeftijd overleden kapitein lt. ter zee G. P. Kuiler, com mandant van H.M. „Vulcaan", een ma- rinereparatievaartuig, dat thans aan de manoeuvres deelneemt. De commandant werd geruime tijd in het ziekenhuis verpleegd. de zaak opnieuw behandeld en zal Za terdagmiddag in Boedapest definitie! uitspraak doen. Tegen deze uitspraak kan geen appel worden aangetekend. In het rapport over kardinaal Minds zenty, dat zich nu bevindt in de archie ven van de Amerikaanse inlichtingen dienst, wordt gezegd, dat de primaat in een staat van delirium verkeert. Donderdagmiddag omstreeks 2 uur is in de Bathpolder bij Rilland op Zuid- Beveland, ongeveer 50 meter van de zeedijk, een militair lesvliegtuig, een Tigermoth, van het vliegveld Woens- drecht verongelukt. Het vliegtuig, dat een oefenvlucht aan het maken was, verloor volgens ooggetuigen plotseling hoogte en raakte met de vleugels de grond. Het sloeg over de kop en werd totaal vernield. De instructeur, luite nant-vlieger R. van Luqk. kreeg lichte verwondingen. De bq hem in het toe stel zittende leerling, wiens naam nog onbekend is, liep inwendige kwetsuren op. De verwondingen van beide inzitten den zijn niet van dien aard dat voor Ifeeider leven gevreesd moet worden. op het voorlezen van door de aartsbis schop van Praag, dr. Josef Beran. uit gevaardigde heraerlijke brieven. Het betrof hier de laatste, eind Juni door dr. Beran uitgevaardigde brief, die hq opstelde voordat een nieuw regerings besluit was uitgevaardigd, waarin het de bisschoppen wordt verboden bekend makingen tot de gelovigen te richten, die niet tevoren door de burgerlijke autoriteiten zijn goedgekeurd. Het communistische weekblad schrijft verder nog, dat de wanordelijkheden het hevigst waren in het Zilina-gebied, waar zij omstreeks 20 Juni plaats von den. Te Bratislawa is officieel medege deeld, dat twee personen ter dood ver oordeeld zqn en aan negen anderen gevangenisstraffen tot tien jaar werden opgelegd. De veroordeelden werden beschuldigd van daden van geweld en roof in Levoc, 25 Juni begaan. De voornaamste be klaagden werden er voorts van be schuldigd in contact te staan met vroe gere anti-democratische organisaties en vreemde mogendheden, die Tsjechoslo wakije niet vriendelijk gezind zqn. Vojtech Pavlasek, de plaatsvervan gende minister van onderwijs, heeft gis teren in een interview met het officiële persagentschap gezegd, dat er nieuwe leerboeken op de Tsjechische scholen zullen worden ingevoerd, speciaal voor dé jeugd van 10 tot 19 jaar die middel baar onderwijs volgt. De gemeenteraad van Rotterdam heeft lang gediscussieerd over het voorstel om de vermakelijkheidsbelasting voor sportwedstrijden aan te passen aan de ir. Amsterdam reeds aangenomen ver mindering van 35 op 20 pet. Vele spre kers waren ontevreden over het feit, dat Amsterdam tot deze Verlaging was overgegaan zonder met Rotterdam over leg te plegen. Rotterdam wordt daar door als het ware gedwongen gelijke tred te houden, zo werd betoogd. Het voorstel tot verlaging werd tenslotte aangenomen. Hoewel zich gelukkig geen nieuwe ziektegevallen aan boord van de Kota Inten hebben voorgedaan, raadt de hygiënist der Koninklijke Landmacht alle familieleden van opvarenden van dit schip dringend aan. zich opnieuw te laten inenten, tenzij de laatste in enting niet langer dan drie jaar ge leden heeft plaats gehad. Deze inenting moet zuiver als voorzorgsmaatregel worden beschouwd, teneinde de grootst mogelijke zekerheid te hebben, dat geen pokken in Nederland worden ge ïmporteerd. De minister van Marine heeft be paald, dat marinepersoneel, dat geduren de één jaar of langer niet tegen pokken is ingeënt, opnieuw zal worden ingeënt. De Amerikaanse film „The Iron Cur tain" is in Parijs, aldus bericht A.P„ uit de circulatie genomen in verband met protesten van de maatschappij, die de auteursrechten in handen heeft. De maatschappij beriep zich op een Franse wet van 1793, waarbij auteurs en componisten ongeoorloofd gebruik van hun werken kunnen verhinderen. Een gedeelte van de filmmuziek is van de Russische componist Sjostakowitsj. De film heeft in Parijs heel wat op schudding veroorzaakt. Bijna dagelijks demonstreerden communisten voor Ïm* theater.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1