au EN OMGEVING I m „famhCet VADER EN GROOTMOEDER VAN KONINGIN TE BEVERWIJK Reenters Ébyr Défilé voor Paleis Soestdijk 10.000 Dokter Ever se uit Oss de snelste onder zijn collega's Gevarieerd teestprogram D.L. M.SMIT HUIZEN BEHEER AGENDA" LAMPEN GA NAAR REEMERS linthorst soep 22ct. Prins Hendrik opende ziekenhuis -«.«mi-,-V .11 i Splinters Speciale verkoop DIRECTOIRES Felle toespraak van Tedjasukmana ZILVEREN JUBILEUM DER BROEDERS Sportsmen uit Derby naar Haarlem ^•58§É Bloemendaal Ifad 1 Juni 20.194 inwoners VRIJDAG 8 JULI 1949 PAGINA 2 i KATH. ARBEIDERS BEWEGING Uitreiking diploma's DIERENBESCHERMING Een nieuwe vereniging Wielrijder door spiegelruit De Engelsen arriveren 1 Augustus DE VERMISTE BANK- BILJETTEN Verkeersregeling Houtvaart Jubilea bij „Droste" l '«Mi •\JrxS DIT JAAR. Xt bOUCKAEftr HET TRINITEITSLYCEUM Oplichter gesnapt Geslaagd VERKOPINGEN Burgerlijke Stand Twee jaar oude statistiek van weinig waarde Aanbesteding woningen aan Dunklerstraat J N T Z M A" Turnen in Openluchttheater HEEMSTEDE Concert in „Groenendaal" ZANDVOORT Burgerlijke St£nd EINDEXAMENS „Zang en Vriendschap" Brand in bakkerij Filmavond „Verenigde Kath. Dammers" R.K. Schaakclub „H.W.P." Reddingszwemmen Vooraf: 'n krachtig bord (met vlees en vet) gemakkelijk en goedkoop per pak J Soep*" Hel beste wal U op tafel kunt brengenI Van Grenadiers en Jagers Eers± even kijken bij Schotse wollen ruiten in S dessins f 4.52 Linnen in 12 modetinten, wasecht I 2.95 Gebl. katoen 90 cm. breed f2.65 VROEGERE KONINKLIJKE BEZOEKEN ii MSB A Na veel overleg Koningin Emma kwam in zijden interlock, Fil' met zijde en wollen jaeger kinder maten: dames- maten: 0.50 0.75 1.00 1.00 i.25 1.50 1.75 2.»0 Ca naar KRUISSTRAAT 35 Toestand op Java De viering van het vijfentwintig- Jarig jubileum van de Broeders van Maria Onbevlekte Ontvangenis, die 17 Juli vijfentwintig Jaar onderwijs geven op de parochiële jongensscholen in Haarlem-Oost, begint Vrijdag 15 Juli. 's morgens half acht, in de paro chiekerk aan de Amsterdamstraat met een H. Mis voor de schooljeugd, waar onder algemene H. Communie. Des avonds acht uur zal de R.K Muziek vereniging ,St. Caecilia" een concert geven op de speelplaats van de Broe- dersschoien. Dit concert wordt aan geboden door het Comité Nationale Feesten afd. Haarlem-Oost. Zaterdag 16 Juli, 's avonds 6 uur, zullen de leer lingen een gymnastiekuitvoering ge ven. Leerlingen van de R.K. Meisjes scholen zulien aan het programma meewerken en reidansen uitvoeren. Daarna is er een zanghulde door de meisjes en de jongens. Deze uitvoe ring is alleen voor de ouders van de leerlingen toegankelijk. De plechtige Hoogmis ter gelegen heid van het zilveren jubileum zal Zondag 17 Juli om kwart voor negen worden opgedragen. De Broeders reci piëren 's middags vanaf half drie in de gymnastiekzaal. Na de officiële recep tie is er voor verdere belangstellenden gelegenheid tot feliciteren van half vier tot kwart over vier. Het plechtig Danklof begint om vijf uur in de .pa rochiekerk. Het feestprogramma vermeldt nog ouderavonden op 21. 25 en 26 Juli, die geheel door de leerlingen zullen wor den verzorgd. Zondag 24 Juli is er een feestavond voor degenen, die aan de organisatie van de jubileumviering hebben mede gewerkt Ongeveer drie jaar geleden opende de Kath. Arbeidersbeweging, afdeling Haar lem, een 3-jarige cursus voor het ontwik kelingswerk in deze beweging. De cursus begon met een behoorlijk aantal cursisten. Langzamerhand werd het aantal steeds kleiner. Maandag 9 Juli a.s. zullen de nog studerende cursisten geëxamineerd woTden en daarna de diploma's uit gereikt. hetwelk een intiem feestelijk ka rakter zal dragen. Daarbij zijn uitgeno digd het gehele bestuur van de K-A.B., de besturen der vakorganisaties en de kring- besturen, om te getuigen van hun belang stelling voor het ontwikkelingswerk in de Kath. Arbeidersbeweging en de moeite en inspannende arbeid door de cursisten be toond. De bijeenkomst wordt des avonds negen uur gehouden in gebouw St. Bavo. Donderdag is de afd. Haarlem en om streken van de Nederl. Bond van Poli- tie-ambtenaren tot Bescherming van Dieren opgericht. In het bestuur heb ben zitting de heren L. D. Beumer, voorzitter; P. A. X. Jelgersma, secreta ris; H. T. B. den Baars, penningmees ter; A. Kok, vice-voorzitter; W. J. Bijster, tweede secretaris; C. Leewis, tweede penningmeester en M. Drenth, algemeen adviseur. De vereniging telt reeds 70 leden en 25 donateurs of do natrices en een donaterende vereniging. Mej. C. Westendorp, die als lid van de vereniging tegen het mishandelen van Dieren verdienstelijk werk heeft gedaan, is geïnstalleerd tot ere-lid van laatstgenoemde vereniging. De voor zitter, de heer Van Daelen, reikte haar de oorkonde uit. Vanmorgen 7.40 uur vloog een der tienjarige wielrijder door een spiegel ruit van een winkel op de hoek Gro te HoutstraatAnegang. Hij reed in de richting Grote Markt en moest nabij de Anegang een vrachtauto pas seren, die aan de Noordzijde van de straat stond geparkeerd. Er reed ech ter ook een auto achter hem en zo durfde de jongen de geparkeerde wa gen niet te passeren. Hij reed het trottoir op en kwam door zijn tamelijk grote snelheid via de spiegelruit in de etalagekast van de winkel terecht. ONROERENDE ZAKEN KRUISSTRAAT 9 HAARLEM Telef. 13660 - 14306 (Adv.) Voor de derde keer zullen binnenkort sportbeoefenaars (sters) uit Derby een bezoek aan Haarlem brengen. Zij worden Maandagavond 1 Augustus verwacht en worden dan zoveel mogelijk onderge bracht bij Haarlemmers, die dezelfde tak van sport beoefenen. Een uitgebreid programma is voor de Engelsen samengesteld. De cricketers kernen drie maal in een wedstrijd uit. Woensdag 3 Augustus spelen zij tegen „Haarlemop het terrein aan de Donke- relaan te Bloemendaal, Vrijdag daarop ttgen „Rood en Wit" op het terrein aan de Spanjaardslaan en Zondag 7 Augus tus op hetzelfde terrein tegen het Haar lems elftal. De tennisspelers (sters) zijn te gast bij leden van de Haarlemse Lawntennisclub. Twee wedstrijden tussen ploegen uit Haarlem en Derby staan, op het pro gramma, dat afgewerkt wordt op de ba nen aan de Spanjaardslaan, vermoede lijk op Woensdag 3 en Vrijdag 4 Augus tus. Voor de wielrenners wordt een club- ontmoeting met de Haarlemse Sportver eniging „De Kampioen" voorbereid, waarschijnlijk op het voorplein van de Ripperda-kazerne. Vorig jaar is op dit terrein een wielerwedstrijd gehouden, waarbij de organisatoren veel succes boekten. Bovendien zullen de wielren ners uit Derby starten in de wielerwed strijd op Zondag 7 Augustus te Zand- voort. De athleten komen uit in clubontmoe- tir.gen tegen de damesathletiekvereni ging „Gita" en de HAV „Haarlem". Ook zullen zwemmers (sters) naar Haarlem komen. Voor dezen worden wedstrijden in Stoop's Bad te Overveen en vermoe delijk ook in „Herenduinen" in Velsen gehouden. Het Haarlems comité van de sportuit- wisseling overweegt Verder bijeenkom sten en excursies te houden. Maandagochtend 8 Augustus keren de Engelsen terug. De politie deelt mede, dat personen, die een van de vermiste bankbiljetten van f 25 van de serie 7AZ inleveren, hiervoor een geldig bankbiljet van f 25 zullen terugkrijgen. Op 5 óctober 1948 werd het gedeelte van de Houtvaart tussen de Bestevaer straat en de Brouwersvaart in de rich ting van zuid naar noord gesloten ver klaard voor alle verkeer met voertui gen, terwijl bedoeld weggedeelte in de richting van noord naar zuid is gesloten verklaard voor het verkeer met motor rijtuigen op meer dan twee wielen. Dit geschiedde in verband met de destijds over de Brouwersvaart lopende route van de autobuslijn 6. Deze route is in middels zodanig gewijzigd, dat de Brouwersvaart niet meer met autobus sen wordt bereden. De geslotenverkla ring voor alle verkeer in de richting van zuid naar noord kan dus worden ingetrokken. In verband met de geringe breedte van genoemd weggedeelte mag het niet worden bereden met motorrijtuigen op meer dan twee wielen. 12 Juli hoopt de heer A. Dweelaard, cacaobrander. het feit te herdenken, dat hij 40 jaar geleden bij Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. te Haarlem in dienst trad. Op 15 Juli zal de heer J. van Teunen- bioek, afdelingschef buitenlandse expe ditie en op 21 Juli de heer B. Kelfker.s. handvormer, de dag herdenken, dat zi; voor 25 jaar bij bovengenoemde firma in dienst kwamen. X Va- t Aan de verbreding van het Noordzeekanaal bij Velsen wordt hard gewerkt. In het water zijn de bagger- en graafmachines aan het werk, maar op de wal wordt het zware dek door de bulldozer gedaan. Een bulldozer is bezig langs het Noord zeekanaal een grote bunker uit te graven. n BIOSCOPEN Rembrandt: Margy (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Lnxor: Op leven en dood (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Souka het kind der tropen (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Het geval Goazenko (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterBeauty en de bandiet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 8 Juli Concertgebouw 8 uur. Zomerconcert H. O. V., Zaterdag 9 Juli Burg. Rijkenspark, Santpoort: Groot na tionaal avondfeest, 8 uur. Thans zijn de eindexamens aan het R. K. Lyceum „Sanctissimae Trjnitatis" geëindigd. Van de 99 candidaten zijn 83 leerlingen geslaagd. Hier en daar zijn in de kranten berichten verschenen over het teruglopen van het aantal nieuwe leerlingen van de eerste klasse der middelbare scholen. Inderdaad is deze teruggang overstl te constateren, maar aan het Triniteitslyceum zijn de aanmeldingen oven groot als vorig jaar. Een unicum in den lande! Bij het onderzoek in de zaak tegen de enige dagen geleden door de Haarlemse recherche gearresteerde v. T., die be kende 8 rijwielen te hebben gestolen, waarvan er 7 rjjwielen zijn achterhaald, is tevens gebleken, dat v. T. zich ook had schuldig gemaakt aan oplichting. Hij had in Haarlem op verschillende adres sen de z.g. groeten overgebracht van uit Indónesië terugkerende militairen. Hij vroeg dan aan de betreffende persoon, aan wie hij de groeten kwam overbren gen, om zijn reisgeld te vergoeden, v. T. gaf zich bij die gelegenheden ook wel uit voor ambtenaar bij de KLM. Ook in Bloemendaal heeft hij zich aan een der gelijk feit schuldig gemaakt. Na verlengd examen slaagde voor di ploma A van de Gymnasiumafdeling aan het Triniteitslyceum; Ernst Schlat- mann te Haarlem. Uitslag van de verkoping van Don derdag 7 Juli 1949 in ,.'t Notarishuis": Smedestraat 27: f 4505, S. L. Mok qq; Lange Wijngaardstraat 13: f 2000, opge houden; Ged. Oude Gracht 128: f7400, F. W. Möhring Sr.; Botermarkt 22: f 9225, F. A. Groen qq; Pieter Kies- straat 23: f7700, Nots. B. M. Serné qq; De Ruyterplein 14: niet geveild; Turf markt 28: f 4800, A. P. v. d. Linde qq; Hillegommerdijk 516, Nieuw Vennep: f710, C. J. J. Jacques qq; Rustenburger laan 63: f3300, J. W. G. Anschütz qq; Sparrenstraat 14: f 4575, H. B. Hom borg qq; Buitenrustlaan 17: f 24.700, Joh. Vijn; Anna van Burenlaan 38: f 9505, S. L. Mok qq; Gasthuislaan 125: f 2300, A. v d. Putten; Doelstraat 8 zw en rd.: f 4310, N. van Aalst: Gen. Bo- thastraat 109: f 2650, J. Jonkman qq; Zomervaart 124 zw. en rd.: neit geveild; Koninginneweg 92: f 10.600, J. Bremer; Paul Krugerstraat 4719 (v. Dijk's Koek- en Beschuitfabriek): f187.704, opgehouden; Ged. Oude Gracht 62 en Gasthuisstraat 7: f29.900, opgehouden; Ooster Tuindorplaan 2: f7500, opgehou den; Cearalaan 2, Overveen: f 6000 H. Aartsen; Regulierstraat 28: f 3000, opge houden; Boterstraat 11: f 3475. opgehou den; Koninginneweg 94: f 10.500, opge houden; Thomsonlaan 79: f 5300, H. J. J. Slothouder qq. ONDERTROUWD, 7 Juli: J. Wajer en J. Swets. GETROUWD, 7 Juli: W. J. Marnette en M. Hoenderdos; J. M. Dekker en A. A Rompa: E. Datema en D. C. Ko- nings: K. E. van Dekken en J. W. van der Vooren; D. J. Postma en R. C. Baaij; J. R. Hofman en H. Weert; J. van Duijn en P. C. M. Wijers; J. K. J. Gerritsen en E. M. Flipphi; J. G. Bal jet en M. C. Cats; J. J. de Wolff en J. P. Bijster. GEBOREN, 6 Juli: W. M. C. Hansen van Boekei, d.; M. C. Boer-Loos, d.; W. F Jonker-Visser, z.; 7 Juli: B. H. J. v. Mooijdonk-van Gastel, z. OVERLEDEN. 5 Juli: E. F. Berlijn, 85 j., Ripperdapark; H. J. Hekker. 3 j.. Tfcorbeckestraat; 6 Juli: G. Timmer mans, 74 j., Karolingenstraat; D. Went- zel, 25 j.. Brouwerstraat; V. P. T. v. d. Kolk, 56 j„ Mrt. v. Heemskerkstraat: X v. Zeist, 73 i-, Ted. v. Berkhoutstraat Het aantal inwoners der gemeente Bloemendaal beliep volgens de afdeling bevolking op 1 Juni j.l. 19975. Intussen is echter van het Centraal Bureau voor de Statistiek bericht ontvangen, dat het aantal gebaseerd op de volkstelling van Mei 1947 verhoogd moet worden met 219, dus toch de 20.000 overschreden heeft en 20.194 bedraagt, namelijk 8683 mannen en 11511 vrouwen. Op die 31ste Mei 1947 waren er 20.487 burgers in die gemeente gevestigd', zo dat de stand der bevolking in twee jaar tijds met 283 is achteruit gegaan. Nog een klein rukje en de 20.000, die het aantal raadszetels van 17 op 19 bracht, zijn er niet meer. Bij een ge meente als Bloemendaal is zeker thans moeilijk peil te trekken op de samen stelling der bevolking. „Wildhoef" zal weer bewoond worden, „Duinrust" is marine-hospitaal, de bevolking van het provinciale ziekenhuis valt gedeeltelijk onder Bloemendaal, enz. Mede daarom hebben de gedetailleerde cijfers over de volks- en beroepstelling na twee volle jaren niet veel waarde meer.'Dat is jammer! Wanneer die statistiek uit wijst, dat het aantal forensen 2950 was en dat er 1098 van de trein gebruik maakten en 192 van een auto en de rest andere vervoermiddelen koos, dan is het ieder duidelijk, dat daar niet veel meer van komt. Het aantal auto's is in twee jaar zeker in Bloemendaal ver twee- of verdriedubbeld. De verdeling der Kerkgenootschappen is als volgt: R. K. 6042, N.-H. 5945, Geref. 1098, Geen 4942, rest verdeeld over andere Kerken. Zo beschouwd is 30 pCt. van Bloemendaal katholiek en zou het aantal raadsleden zeer dicht de zes benaderen, maar als straks de ge meentelijke afdeling der bevolking haar statistiek gaat opbouwen tot op heden op de basis van 31 Mei 1947, dan krijgt men weer een geheel ander beeld, omdat het opgeven van god'sdiensten voor statistieken een twijfelachtig re sultaat geeft. In gebouw „De Nijverheid" in de Janss.raat is aanbesteed het bouwen van 16 benedenwoningen, 34 bovenwo ningen en 34 duplexwoningen voor de woningstichting „Ons Belang", aan de Dunklerstraat in Haarlem-Oost. De laagste ischrijver was de heer H. M. P. v. q. Aardweg te Haarlem met ƒ795.900 en ƒ789.900. De op één na laagste in- schrljfster was de firma Tunissen te Heemstede met 854.900 en 844.000. Het hoogst was de firma Klomp te Be- venv'jk met ƒ998.000 en ƒ978.000. De eerstgenoemd, bedragen bij de inschrij ving zijn er op berekend, dat er zoge naamde perfora-vloeren in de nieuwe huizen worden gelegd, de laatstgenoem de bedragen gelden bij het leggen van houten vloeren. Originele Oud-Holl. koperen kronen en wandlichten zijn weer bij KRUISSTRAAT 42 TELEFOON 10311 (Adv.). Het wordt Zondagmiddag in het Bloe- mendaalse Openluchttheater een veel zijdige turndemonstratie. Want niet al leen de vijftig turnsters, die Nederland op de Lingiade in Stockholm zullen ver tegenwoordigen geven een demonstratie, ook speciale ploegen van de Kennemer Turnkrjng. Forse vrije oefeningen van „Bato" (Haarlem), onder leiding van de heer Smal en de keurkorpsen van de Ken- nemer Turnkring met toestelturnen, zul len weer een geheel andere zijde van de sportieve gymnastiek laten zien. De Lingiade-turnsters zullen voor het eerst in het openbaar het gehele pro gramma voor Zweden afwerken. Wie ap de Olympische Dag te Amsterdam die ene hoepeloefening met gratie zag uitvoeren, kan zich voorstellen welk een indruk het optreden met de speciaal sa mengestelde series voor Zweden, zal ma ken. De leiding van de Lingiade-ploeg berust bij mevr. Jeanne van der Most, de leidster van het vrouwenturnen in het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. De demonstratie zal om half drie des middags beginnen. Mochten de weers omstandigheden spelbreker zijn, dan wordt de demonstratie uitgesteld tot des avonds half écht. Op Zondag 10 Juli, des namiddags tussen half acht en half tien dus niet zoals gewoonlijk des middags zal de Harmonie Eensgezindheid" een con cert geven in het wandelbos „Groenen daal" en daarbij het volgende program ma uitvoeren: 1. Death of Glory, mars; 2. Lustspiel- ouverture; 3. Loreley-paraphrase; 4. Rosen aus dem Süden, wals; 5. Rigolet- to, fantasie; 6. Blaze Away, mars; 7. Euterpe, fantasie-ballet; 8. Mondnacht auf der Alster, wals; 9. Wiener Extra Blatter; 10. Finale. ZANDVOORT. GEBOREN: W. Koper en J. Gillehaard, d; J. H. Hoogstraten en J. C. van Duivenboden, z; H. War merdam en C. M. J. Eichhom, d. ONDERTROUWD: J. P. K. de Roode en T. Wilhaar A J. van Exter en N. Veerman. GETROUWD: H A. Voerman en J. Weber. OVERLEDEN: A. Paap, oud M j. M. ML J. Hiddes, oud 53 J. Breekt de ijsbeer los uit Artis (Kansen zijn gelukkig klein) Dan zal d'ijsbeer in de ijsbar Van REEMERS te vinden zijn. Clinge Doorenbos. KRUISSTRAAT 35 HAARLEM Voor het eindexamen H.B.S.-B zijn aan het Jac. P. Thijsse MontessoriLy ceum te Overveen geslaagd de dames: I. Bentz van den Berg; E. Friedhoff en A. L. Pelt en de heren: A. Boeklagen; A. J. H. Haak; I. N. S. Hocke; D. Key- ser; S. W. L. van der Noordaa; J. W. Sanders en R. Tent. Afgewezen: twee. Teruggetrokken: één. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" heeft gisteravond in het Open luchttheater te Bloemendaal een uit voering gegeven. Het programma, dat gelijk was aan dat, hetwelk onlangs in Haarlem ten gehore werd gebracht, trok behoorlijke belangstelling als men rekening houdt met het ietwat kille weer. Vooral de volksliederen van Do- browen en Bela Bartók oogstten veel succes. Op Donderdag 7 Juli is 's avonds om streeks 6 uur een begin van brand ont staan in een bakkerij in de Brouwers straat. De brand" is ontstaan in een bak met houtmot, die in de nabijheid van de oven stond. Nadat de buren, de brand met emmers water zoveel mogelijk had den geblust, heeft de brandweer met het handblusapparaat nog enige nablussings- werkzaamheden verricht. Donderdagavond heeft het expeditie kantoor de „Enwo" in Rest. Brink- mann een filmavond gegeven voor zijn relaties en voor belanghebbenden. Het waren interessante films van de Ame rican Overseas Airlines over New York, Noorwegen, Mexico, de Berlijnse luchtbrug en de stratocruiser. In twee uur tijds hebben de aanwezigen een boeiende wereldreis gemaakt. De uitslagen der wedstrijden voor de onderlinge competitie van de „Ver. Kath. Dammers" luiden als volgt: Groep A: C. HeesakkersP. Hollen- berg 02; M. HerbenG. Hesselman 2—0; G. Kraak—P. Beelen 2—0. Groep B: Th. KokJac- v. d. Kroft 8—0; Th. Kok—A. Masteling 1—1; jac. v. d. Kroft—Th. Bandsma afg. Groep C: G. KampJ- Valk 11. Het „V.K.D."-kwartet speelde zijn tweede wedstrijd tegen „Kijk Uit", stel de teleur en leed een kleine neder laag. De gedetailleerde uitslag luidt aldus: ..Kijk Uit" „V.K.D." 1. H. v. d. Linden—L. Andringa 2—0 2. M. Heemskerk—J. v. Berkum 2—0 3 J. D. Ie FèbreA. Mastelmg 0—2 4. G. Haver—H. van Gastel i_i 5—3 De uitslagen van de zomerwedstrij den waren: E. J. de ReeJ. Reeuwijk 10; J. J. StolvoortN. J. Hoogland 01; J. P. v. d. MeerJ. P- de Lange y2H. v. d. VeldeP. Stam i/2—1/Q; B. Spoor—P. 3. Holtkamp 0—1; A BlomJ. A. v. d. Berg 10; M. v. OschG. Burgman 10; W. NosseJ. Meijer 10; G. v. d. StoopA. Komen 1—0; M. Stevens—Th. Spook 1—0; J. HoldorpH. M. Verstegen 01; J. Ha verkortJ. A. van Emmerik 01. De Heemsteedse Reddingsbrigade or ganiseert Zondag in de zwemvijver Groenendaal te Heemstede de jaarlijkse wedstrijden van het district Noord- Holland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Leden van bijna alle aangesloten reddingsbri gades hebben reeds ingeschreven. Het programma omvat de volgende num mers: popduiken; estafette 4 x 25 meter gekleed zwemmen met drenkeling; estafette 4 x 25 meter gekleed wissel slag; 100 -meter gekleed schoolslag zwemmen; 50 meter gekleed vrije slag zwemmen; 50 meter gekleed enkelvou dige rugslag; 50 meter gekleed zijslag zwemmen te.*" r (Onderstaande berichten plaatsten wij reeds in een deel onzer oplage). (Van een onzer speciale verslaggevers) Rond duizend grenadiers en jagers uit Amersfoort hebben gistermorgen om half elf in Soestijk gedéfiléerd voor H. M. de Koningin, Prins Bernhard en de vier kleine prinsesjes Wie zou menen, dat dit défilé gold als de inzet van de viering van het koninklijk bruilofsfeest vergist zich. Het was de bekroning van de festi viteiten ter gelegenheid van het 120- jarig bestaan van het garderegiment van grenadiers en jagers en het feit, dat dit défilé met deze bruilofsdag samenvalt is niet meer dan een toe vallige coïncidentie. Er was dan ook niets, dat wees op bijzondere omstandigheden. Op het groene gazon voor het Paleis had een grote groep genodigden en reünisten van het garde-regiment plaats geno men en nadat H M. de Koningin, ge kleed in een prachtige grijze mantel met witte hoed, de opgestelde ere-compag- nie van het garde-regiment Prinses Irene had geïnspecteerd, begon het défilé. Behalve H. M. hadden daartoe op het bordes maats genomen Prins Bernhard in het uniform van generaal der grenadiers, de vier prinsesjes, mr. H. W. Fockema Andreae, staatssecreta ris van Oorlog; luit.-gen. M. R. H. Cal- meijer, plv. chef v. d. generale staf; gen.-majoor J. de Jager, commandant van het eerste militaire gewest en Over ste J. v. Suchtelen, commandant van het garde-regiment. Het défilé opgeluisterd door de vro- B ARTEL J ORISSTR A AT 27 lijke toneij van de Kon. Mil. Kapel, nam slechts zeer weinig tijd in beslag. Het verliep strak en snel en nadat de parade-commandant luit.-kol. A. Brum- me door de Koningin was ontvangen, trok het koninklijk gezelschap zich zeer spoedig in het Paleis terug. Daar werd, zo mogen wij aannemen, het in tieme familiefeest voortgezet, terwijl buiten het hemelwater zich uit de laag hangende wolken losmaakte en het paleis omhulde met een grijs waas. Ter gelegenheid van het 1214-jarig hu welijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard, die respectievelijk be schermvrouw en ere-voorzitter zijn van de Koninklijke Vereniging voor Lucht vaart, heeft deze vereniging het jubile rend paar de K.N.V.V.L.-erepenning mei inscriptie aangeboden. In het begelei dend schrijven bood het hoofdbestuur der K.N.V.V.L. mede namens de leden de gelukwensen der Koninklijke vereni ging aan. Onder de bezoeken van vorstelijke personen aan Beverwijk zijn er twee van bijzondere betekenis geweest, bo vendien kenmerkend voor de Konink lijke gasten. Het bezoek van Prins Hendrik, vader van Koningin Juliana bp 21 September 1927 en dat van Ko ningin-Moeder Emma op 27 April 1931, September 1927 was voor Beverwijk een belangrijke maand, doordat het Rode Kruisziekenhuis geopend kón wor den. Dit gebeurde na veel overleg, want reeds in het najaar van 1922 hadden inwoners van alle richtingen van Be verwijk en omgeving besprekingen ge voerd om tot oprichting van een zie kenhuis te komen. Gevormd werd de „Vereniging Ziekenhuis voor Beverwijk en omstreken", die in 1923 bij toeval in connectie kwam met het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis, waarbij werd aangeraden een afdeling van het Rode Kruis op te richten, waarbij dan steun van het Hoofdbestuur voor het zieken huisplan zou zijn te verwachten. Op 7 April 1924 werd de afdeling opgericht. In November 1926 werd met de bouw van het ziekenhuis begonnen. Met grote plechtigheid en feest vreugde is dit ziekenhuis op 21 Sep tember 1927 geopend door wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, als voorzitter van het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in het bijzijn van vele autoriteiten en tal van genodigden. De bevolking stelde dit Koninklijke bezoek zeer op prijs en heeft Prins Hendrik blijde en juichend ontvangen De belangstelling van de Koninklijke familie voor Beverwijk bleek zeer dui delijk en werd dan ook hartelijk ge waardeerd. Een minder officieel karakter had het bezoek van Hare Koninklijke Hoogheid de Koningin-Moeder Emma. Deze sym pathieke en deftige figuur gaf in het begin van 1931 te kennen, dat zij het Beverwij kse Rode Kruisziekenhuis wil de bezichtigen, nadat kort tevoren van een onbekende een gift van f3000 was ontvangen voor het bouwen van een lift. Men heeft deze twee feiten altijd dankbaar, in stilté, gecombineerd en gewaardeerd. Vrij plotseling, op 27 April 1931, kwam Koningin-Moeder Emma naar Beverwijk, waar haastig en in stilte Vanmorgen om twintig minuten over acht ontstond op de hoek Juliana- parkSoendastraat een aanrijding tus sen een vrachtauto en een motorrijder, die ten opzichte van elkaar in tegen overgestelde richting reden. Beide motorvoertuigen werden licht bescha digd. De heer E. Th. v. d. Vossen te Haar lem slaagde te Utrecht voor het doc toraal examen kunstgeschiedenis. In Den Haag slaagde voor het Staatsdiploma heilgymnastiek en mas sage de heer Jos. Herben Jr. uit Haar lem. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen ge neeskunde de heer K. Mechelse uit Haarlem. De heer B. Holle boom te Haarlem heeft te Den Haag het staatsdiploma heilgymnastiek en massage behaald. Hóóg bezoek te Beverwijk. Een nooit eerder gepubliceerde foto van het bezoek van Prins Hendrik op 21 September 1927. Vooral oudere Beverwijkers zullen ver schillende bekende gezichten zien. Links voor, met ambtsketen, burgemeester Jhr. Strick van Linschoten, de voorganger van mr. Scholtens, Naast Z. K. H., links, ds. Westerburger, rechts de heer P. J. Nijssen, van Santpoort. de toebereidselen voor ue ontvangst gemaakt werden. Er mocht geen ruchtbaarheid aan het feit gegeven worden en de persmensen hebben halsbrekende toeren moeten uithalen, slimheid aan de dag moeten leggen om tenminste enigszins van nabij het be zoek gade te slaan. Voor het ziekenhuis hadden zich ve len verzameld, die op een afstand wer den gehouden, zodat men slechts een glimp kon opvangen van de vriendelij ke Koninklijke gestalte, altijd bezorgd voor de zieken en lijdenden. Ook dit bezoek werd buitengewoon gewaardeerd en mag in herinnering ge bracht worden nu dochter en kleindoch ter van deze twee, met haar echtge noot, Beverwijk de eer aandoet van een nieuw Koninklijk bezoek, dat de stad in feest zal zetten. Vandaag zullen we onze Beverwijksa collega aan het woord laten: Gis teren prettig gesproken met een onderwijzer van een van onze schoien. Wat is de jeugd van tegenwoordig be voorrecht vergeleken bij ons. Wij stam men nog uit de tijd van de dorre jaar tallen: moet je de nieuwe geschiedenis boeken zien! Het is een feest er in .e bladeren. Toch kan diezelfde jeugd er soms wat moois van maken. Neem een eenvoudige kwestié uit de katechismus Onderwijzer: Piet, wat betekent Gods Wil overtreden in een grote zaak? Piet: Bijvoorbeeld iets bij V. en D. weghalen, meneer. Historisch en Beverwijks! Zoals ook 't volgende (uit een proefwerk): Er zijn volle en „gemeentelijke" aflaten. Eén die waarschijnlijk de zoon was van een wijnhandelaar, schreef over „vloeibare' genaden. Het moet toch wel een grappig leven zijn, dat van de onderwijzers. Als de fouten niet bewezen, dat lesgeven moei lijk is, zou je er heel de dag plezier om kunnen hebben. (Adv.) Bij de begroeting van Sukarno en Hatta in Djocja heeft de vice-voorzit ter van het werkcomité van het KNIP, Tejasukmana, een rede gehouden, waar in hij o.m. zeide, dat de Nederlanders slechts weinig gebied konden bezetten. „De Nederlanders zijn met de kracht van hun wapens, waarop zij vertrou wen en welke zij verafgoden, erin geslaagd verscheidene inderdaad be langrijke plaatsen te bezetten, maar er zijn meer en grotere gebieden, be langrijker voor onze strijd voor onaf hankelijkheid, die nog vrij zijn en on beroerd door de Nederlanders, waarin wij onze kracht opbouwen en- voor bereidingen treffen voor de voortzet ting van onze strijd. Een dergelijke positie kan worden gehandhaafd, niet alleen in gebieden, welke de facto volgens de Renville-overeenkomst re publikeins worden genoemd, doch ook in West-Java en Oost-Java en zelfs in gebieden buiten Java. Ook op Suma tra is de situatie veranderd." Spr. noemde 19 December een nood lottige datum voor het kolonialisme, want daarna heeft het gehele Indo nesische volk de republiek het krach tigst gesteund. De toestand op Java is in de afgelopen week niet noemenswaard veranderd, aldus wordt van officiële zijdë gemeld in het wekelijkse algemene overzicht van de toestand. Een der moeilijkste gebie den blijft de residentie Malang, waar beschietingen, aanslagen op spoorwegen en de waterleiding van de stad Malang, systematische vernieling van de telefoon- en telegraafkabels, brandstichtingen en geweldplegingen tegen personen,- meest ambtenaren, aan de orde van de dag blijven. De houding van de vele amb tenaren, die ondanks groot persoonlijk risico hun werk blijven doen, is bewon derenswaardig, aldus het overzicht, dat verder meldt, dat bij het optreden tegen benden in dit «gedeelte van Oöst-Java een groot aantal terroristen onschadelijk is gemaakt. Als u ooit wat we u niet toewen sen dringend! doktershuip nodig mocht hebben en uw huis arts is met vacantie, zijn plaatsvervan ger is niet thuis, de centrale dokters- dienst is steeds in gesprek, belt u dan dokter W. R. Everse uit Oss op. Hij heeft gisteren bewezen de snelste dokter van Nederland te zijn, die in goed twee uur van zijn Zuidelijke woonplaats naar Amsterdam tuft. Om de gezelligheid van Amsterdam is hij gisteren gekomen en vooral om collegae, studievrienden en jaargenoten te ontmoeten, die als hij Iܧ ffiLL iiiii meededen aan de auto-sterrit van de Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst, die haar honderdjarig be staan Viert. Die sterrit eindigde gistermorgen voor de driehonderd deelnemers doktoren in het Olympisch Sta dion. Dr. Everse kwam met een half uur voorsprong door de Marathon poort binnenrijden en liet zich met zijn overwinning feliciteren door dr. Posthuma, de goedgeluimde organisa tor van deze sterrit, zoals de foto toont. Het was de dokters niet gemak kelijk gemaakt, want ze moesten onderweg punten vergaren door con troleposten aan te doen. Ten bewijze dat daar inderdaad geweest waren, moesten ze bij aan komst in het sta dion vragen beant woorden. Er wa ren 31 vragen, al lemaal even moei lijk, maar u kent onze dokters slecht als u meent dat dat ze kon afschrikken van hun voorne men nu eens gezel lig met elkaar het feest van hun Maatschappij te gaan vieren. En kent ze nog slech ter als u meent dat ze daarvoor hun patiënten vergeten hebben: zelfs dok ter Everse. die toch zo'n hnast had. heeft onderweg nog een paar patiënten in Utrecht afgezet b*j het Müitair Tl/vnntiaa}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2