TWEE POLE DE WERELD ROND C0PPI WINT TIJDRIT EN GAAT TIEN PLAATSEN OMHOOG Achterstand op Marinelli nog altijd 28 minuten ENGELSE DOLLARCRISIS IN MIDDEL PUNT DER BELANGSTELLING HET GEZEGEND GESLACHT Snyder confereert Conferentie óver Duitsland Conflict in R.P.F. Staking te Parijs Gouverneur Huender gaat in Augustus heen jhniMa Z^brair; Examens DE HOOG GISTEREN BESTE NEDERLANDER Nog geen uitvallers in LAURA-rit VRIJDAG 8 JULI 1949 PAGINA 3 Amerikaanse vice-consul in Sjanghai gearresteerd Vluchtelingenorganisatie eindigt werkzaamheden in Praag SyrischLibanese grens gesloten In gas- en electrabedrijven HERRIOT WIL AFTREDEN Atlantisch Pact in Ameri kaanse senaat Herhaling van examens "Zwifsalax SisiaiSsiRmsiiiiiiiiSKiffl Kübler wint terrein Uitslag en klassement Strijd om persoonlijke damtitel in September (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Heden beginnen te Londen de be sprekingen tussen Cripps, Snyder en Abbott,, de ministers van Financiën, Van Groot Brittannië, de Ver. Staten en Canada. Het doel van de besprekin gen, welke de komende week gevolgd tullen worden door een conferentie van de ministers van Financiën van het hele Britse Gemenebest, is het zoeken naar een oplossing voor de economische cri sis, welke Engeland geplaatst heeft voor de bijna onvermijdelijke noodzaak de invoer uit het dollargebied wellicht drastisch te verlagen. (Dr. Paul Hoff man, directeur van de E.C.A. noemde gisteren als mogelijkheid een bedrag Van 450 millioen dollar, dat wil zeggen 28% van het totaal bedrag dat Engeland het volgende jaar hoopte te kunnen be steden in het dollargebied). Men verwacht in Londen, dat de heer Snyder zal aandringen op groter vrij heid in het Europese handelsverkeer, op verhoogde beweeglijkheid en con- Vertabiliteit van Europese valuta's en op een geleidelijk opgeven van 't com mercieel bilate.ralismc, dat verantwoor delijk geacht wordt voor kunstmatig opgevoerde prijzen en beperking van de wereldhandel. Ook wordt verwacht, dat .de heer Snyder zal wijzen op de Wenselijkheid van een devaluatie van he.t pond en van andere West-Europese Valuta ten opzichte van de dollar. Voorts verwacht men, dat Cripps zal aandringen op het vergemakkelijken van de Europese export naar Amerika door drastische verlaging van de Ame rikaanse invoertarieven en door op voering van Amerikaanse aankopen voor strategische reserve-voorraden. Inmiddels wordt in Engeland nog steeds nagekaart over de rede van Cripps in het Lagerhuis op Woensdag. Ofschoon men het belang van de be sprekingen met de vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Canadese fiscus biet onderschat, is de opinie algemeen, dat de enige redding gevonden kan Worden in Engeland zelf, namelijk door goedkoper, meer efficiënte en ver hoogde productie. De eisen tot loons- Een zegsman van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend, dat het minis terie bericht ontvangen heeft, dat de autoriteiten in Sjanghai de Amerikaanse Vice-consul Woensdag gearresteerd heb ben. Ef was geen tenlastelegging tegen hem ingediend, althans niet voor zover bekend en ook mocht niemand hem op doeken. Het nieuwsbureau van Nieuw-China berichtte, dat de communisten in een Verklaring de Amerikanen er van be schuldigd hebben, dat zij in hoofdzaak ue schuld hadden van het lijden van het Chinese volk en van de traagheid, waar mee het vredesverdrag met Japan voor bereid werd. In de verklaring werd ge- eist, dat de democratische coalitierege ring, die binnen korte tijd in Peiping geïnstalleerd zal worden, zal uitgeno digd worden de besprekingen over het Vredesverdrag bij te wonen. 4 Hoewel voor ongeveer 304.000 vluch telingen nog geen oplossing is gevon den, zal de Internationale Vluchtelin genorganisatie op de oorspronkelijk Vastgestelde datum, 30 Juni 1950, haar Werkzaamheden beëindigen, aldus is Donderdag te Genève meegedeeld. Men neemt aan, dat Frankrijk de vorming van een internationaal hulp fonds wil voorstellen, dat dan na deze datum in werking zal treden. verhoging bij de spoorwegarbeiders, nieuwe eisen van eendere aard bij de. mijnwerkers en de zich nog eeds uit breidende, redeloze havenstaking, zijn niet bemoedigende symptomen van een groeiend inzicht in Engelands precaire economische positie. Daar het er niet naar uitziet, dat Amerika nogmaals in de beurs zal tasten om de hulp aan Engeland te verhogen, vrezen vele Brit ten, dat slechts de tastbare gevolgen van een drastische besnoeiing op de in voer uit het dollargebied, dat wil zeg gen een verdere versobering van de En gelse levensstandaard en een toenemend gevaar voor werkloosheid, aan het ge hele Britse volk duidelijk zullen ma ken, dat slechts een grote inspanning van het geheel gepaard aan grote of fervaardigheid genezing kan brengen voor de slepende kwaal van economi sche bloedarmoede. In Praag zijn gedurende een week ge heime besprekingen gevoerd tussen de Tsjechische rêgering en de Tsjechische diplomatieke vertegenwoordigers in de Westerse landen. Dit werd Woensdag avond officieel bekend gemaakt. Uit betrouwbare diplomatieke bron werd vernomen, dat een van de voor naamste onderwerpen van de besprekin gen Duitsland was geweest. Een woord voerder noemde Duitsland van het aller grootste belang voor Tsjecho-Slowakije, speciaal wat betreft de ontwikkelingen in de Westelijke zones. De Tsjechische ambassadeurs in Lon den, Parijs en Rome waren voor de be sprekingen naar hun land teruggeroe pen. Ook de Tsjechische consuls van de West-Duitse steden zijn bij de bespre kingen tegenwoordig geweest. Een conflict In generaal De Gaulle's Rassemblement du Peuple Francais is gis teren aan het licht gekomen, doordat Paul Giacobbi, lid van de bestuursraad der R.P.F. en voorzitter van zijn parlements- fractie, ontslag uit deze beide functies heeft genomen. Giacobbi verklaarde bezwaar te hebben tegen een besluit van de bestuursraad een afgevaardigde en drie senatoren buiten de partij te zetten omdat zij een onofficiële candidaat bij een plaatselijke verkiezing hadden gesteund. Vijftig andere afgevaardigden in de Na tionale Vergadering hebben verklaard, dat zij Giacobbi steunen. Op een persconferen tie zeiden zij nog steeds aanhangers van De Gaulle te zijn. Zij hebben echter be zwaar tegen de disciplinaire actie van de bestuursraad. Deze raad, die een tweetal weken gele den is gevormd, bestaat uit de 12 leden van het oude partijbestuur plus 7 parlements leden, die door De Gaulle zijn benoemd. Sommige waarnemers geloven, dat het geschil kan leiden tot een splitsing tussen de RPF en zijn aanhangers in het parle ment. Naar gisteravond werd vernomen heeft De Gaulle erin toegestemd het geschil aan een raad van arbitrage voor te leggen. Syrië heeft gisteren op verzoek van de Libanon zijn grens met dit land ge sloten, om infiltratie te voorkomen van leden van de „Syrische Nationale Par tij", die betrokken zijn geweest bij de guerilla tegen de Libanese regerings strijdkrachten. De partij, die geleid wordt door Anton Saadeh, is 12 Juni ontbonden, omdat zij voorbereidingen zou treffen voor een staatsgreep om de Libanon in een „Groot-Syrië" onder te brengen. Na de ontbinding van de par tij zouden reeds 900 leden in de Liba non zijn gearresteerd. De Griekse communistische leiders hebben gisteren, maarschalk Tito ervan beschuldigd de oorlogsinspanning van de Griekse gue- rillastrijders te saboteren. Het was in korte tijd de derde ernstige beschuldiging tegen Joegoslavië en de betrekkingen van de Griekse communisten met het Tito-regiem staan op hét punt af te breken. Twintigduizend arbeiders der gas- en electra-bedrijven van Parys hebben be sloten om te gaan staken teneinde de looneisen kracht b(j te zetten. De voor ziening begon gisteren reeds te stagne ren en een woordvoerder van de gena tionaliseerde gas- en electra-industrie schatte, dat in de hoofdstad slechts 25 procent van het normale quantum stroom beschikbaar zou zyn, terwijl de huismoeders over aanzienlijk minder gas zouden kunnen beschikken. De Parijse metro kan echter blijven functionneren, want de stroom hier voor wordt betrokken buiten het gebied der staking. Het besluit om te gaan staken werd genomen, omdat er weinig schot zit in de onderhandelingen die tussen de vakbonden en de bedrijfslei ding gevoerd worden over herclassifi catie. De Gouverneur van Suriname, mr. Huender, heeft bekend gemaakt, dat hij om gezondheidsredenen in Augus tus a.s zal aftreden. Edouard Herriot, de 74-jarige voorzitter van de Franse Nationale-Vergadering, heeft gisteren kennis gegeven van zijn voornemen zijn functie neer te leggen. Men meent, dat hij deze beslissing heeft genomen om dat naar zijn mening de Nationale Vergade ring onlangs bij een debat afbreuk zou heb ben gedaan aan zijn autoriteit als voorzitter. Anderzijds verwacht men, dat Herriot zich door de president, Vincent Auriol, zal laten bewegen van zijn besluit terug te komen. De bezwaren van Herriot zouden betrek king hebben op de gang van zaken bij een kortgeleden gevoerd debat over de kwestie van vijf parlementariërs van Madagaskar, die berecht zijn als leiders van de revolutie van 1947 tegen Frankrijk. Twee der betrok kenen zijn ter dood veroordeeld. Het Fran se Hof van Beroep heeft Donderdag het be roep van de vijf veroordeelden tegen de vonnissen- verworpen. Op de derde dag van het Senaats debat over het Atlantische Pact heeft de republikeinse Amerikaanse senator Flanders gisteren bepleit, dat de Ameri kaanse militaire hulp aan een gemeen schappelijke verdigingsmacht van de twaalf landen ten goede moest komen en niet aan de herbewapening van afzónderlijke landen. Men verwacht, dat het pact heden of in het begin van de volgende week in stemming zal komen. Na het gymnasium-eindexamen aan het R.K. Meisjeslyceum te. Amersfoort achtten de Rijksgecommitteerden op grond van bij hen gerezen twijfel aan de regelmatigheid van het examen in de wiskunde en in de geschiedenis herha ling van het examen in deze vakken ge wenst. Nadat het examen met de acht candidaten was herhaald, vond de twij fel van de gecommitteerden inzake het examen in de geschiedenis generlei be vestiging. Terzake de wiskunde werd door de inspecteur van het V.H.M.O. een nader onderzoek der gegeven gelast. De einduitslag van het herhalingsexa men bleek dezelfde te zijn als in het oorspronkelijk afgenomen' examen Gisteren functionneerdcn voor het eerst sedert 14 maanden blokkade en arbeids- moeilijkheden de bevoorradingslijnen van Eerlijn weer normaal. Zeventien geladen goederentreinen kwamen Woensdag in West- Berlijn aan en elf zijn er vertrokken. Dit is het gemiddelde van voor de blokkade. MiHin......... ■baRsaSHunn,»,* TEGEN jü^VERSTOPPING ZWITSAL Fabrieken Apeldoorn Meer dan honderd herkauwers vermoord Drie plus drie is ook twaalf Kikvorsje van vier pond - Museum voor costuumkunde Kattenjacht in Lissabon Vijanden. Een geheimzinnige ziekte heeft ge leid tot de ter dood veroordeling van 118 giraffen, bisons, kamelen en antilopen in de dierentuin van Ro- öie. Het Italiaanse Hoge Comité voor sanitaire zaken en hygiëne heeft n.l. de- ter dagen in een communiqué ver klaard, dat een infectie het getal der herkauwers van de Romeinse dieren tuin had gedecimeerd. Na een bespre king met de veterinaire professoren be sloot het comité order te geven alle herkauwers dood te schieten. De ziekte is een onbekende dodelijke ontsteking, daardoor de dieren uitpuilende ogen krijgen en binnen enkele dagen stèr en. Het zal de dierentuin ongeveet 200.000.000 lire kosten. Kent u het wiskundige stelsel, dat de heer Willard L. Thorp, Ameri kaans onderminister van Buiten landse Zaken voor economische aange- iegenheden heeft uiteengezet voor de Universiteit van Amherst? „We kunnen 2eggen", zo doceerde hij, „dat drie plus *irie zes is in een getallenstelsel, dat Sebaseerd is op tien. Maar als we aan elke hand maar twee vingers hadden en ®en getallenstelsel gebaseerd op vier hadden opgebouwd, dan zou 3 -f 3 in derdaad 12 zijn. Hij zegt dus, dat ons t decimale stelsel zijn ontstaan heeft te uanken aan het feit, dat we tien vingers [■ebben. Wij vragen ons echter wel af, ®°e het met de handen van de volken ^steld is, die óf nu óf vroeger' een an- har talstelsel hebben gebruikt. De „Jardin des Plantes" te Parijs heeft onlangs uit Kameroen een reuzen kikvors ontvangen, een z.g. ;*ana Goliath. Hij leeft in zoetwater in je wouden van Equatoriaal Afrika. Het Is een uiterst zeldzaam beest en blijk- ®aar kunnen alleen de Pygmeeën het Langen Dit is de eerste maal dat een gana Goliath naar Europa is gebracht. 5*t dier weegt ongeveer vier pond en is e.m. lang. 2 al door de tentoonstelling, die 29 Juni in het Museum Carnavalet te Parijs werd geopend, de hoed «t pr 'n C'G mode komen? Deze tentoon- die onder auspiciën van de «J***" des Arts du Costume is georga- geeft een overzicht van de ge- Iq^i^denis van het kapsel van 1750 tot Hoe *o1 glans en schittering, élé- gance en fantasie zien zij er uit in de vitrines, waar de hoeden in chronolo gische volgorde staan opgesteld. Er zijn verscheidene historische exemplaren bij, b.v. de hoed van Béranger, van Eduard III, Cléo de Mérode, Eve La- vallière. Deze tentoonstelling is een propaganda voor een mogelijk museum voor costuumkunde, waarvoor al meer dan een halve eeuw plannen bestaan. De brandweerlieden van Lissabon hebben zich Maandag verdienste lijk gemaakt met het vangen van katten op de Figueria-markt. Deze markt zal nl. worden afgebroken en om te voorkomen, dat de talloze wilde kat ten, die daar leefden, van de honger zouden omkomen, of onder vallend puin begraven worden, heeft de Portugese vereniging tot bescherming van dieren beloofd, zorg te zullen dragen voor de dieren, als de brandweer zou worden ingeschakeld bij het vangen. Tomoyoeki Sahara heeft in de aor- log een been verloren. Nu staat hij op de hoek van een straat te Osa ka liedjes te zingen, waarbij hij de maat slaat met zijn houten been. Maar er zijn dagen, waarop niemand enige aandacht aan hem schenkt en zijn centenbakje leeg blijft. Op zo'n dag kwamen eens twee Amerikaanse soldaten langs. De ene had een guitaar bij zich. Ze keken zo'n beetje hoe de zaken van Sahara gingen. Toen gespte de ene Amerikaan zijn guitaar los en begon te spelen, ter wijl de ander liedjes begon te zingen, regende geld in het bakje van Sahara. Al gauw bleven de mensen staan en het Toen er niets meer bij kon, verdwenen merikaanse soldaten in de menigte, vóór de verbouwereerde Sahara kans zag hen te bedanken. CO® MA#T£N TOONDÏ» SiUtHOt i'Bsés m 32. Een ogenblik was de Noorman totaal overrompeld door het onverwachtse optreden van de eenogige zonnedienaar. Toen Eric zich na een ogenblik weer hersteld had was het reeds te laat. Van alle zijden omringden de in purper geklede figuren hem en in het fakkellicht glom het lemmet van hun zwaarden. Techola deed dreigend een pas naar voren. Eric balde zijn vuisten. „Wie verstout zich op deze wijze bij de „Zoon-van-de-Zon" binnen te dringen?" vroeg hij scherp. Een satanisch lachje sloop langs Techola's dunne lip pen. Het heeft geen zin erover te redetwisten of ge al dan niet de „Zoon-van-de-Zon" zijt. Goudhaar. In iedei geval hebt ge echter de belangen van Tonatiuh, de Zonnegod, slecht gediend door degenen, die waren uitgezocht om aan hem geofferd te worden, te bevrijden. Tonatiuh is vertoornd. Wi) hebben zijn. tekens gelezen. En er is slechts één weg om zijn toorn te bezweren. Gij, die hem non zyn offer beroofde, moet zelf in hun plaats treden." Eric's ogen richtten zich strak, op het gelaat van de Eenoog. ,,En als ik weiger. „Dan bewijst ge slechts dat ge geen ware Zoon-van-de-Zon" zijt. Het zal het volk genoegzaam van uw bedrog overtuigen." Techola grijnsde. „Een enkel woord van ons zat genoeg zijn u door de massa te laten bestormen." Eric zweeg. Zonder verder acht op hem te slaan verlieten de mannen het vertrek, na enkele mannen vóór de deur van Eric's slaapvertrek te hebben achtergelaten Nadenkend ging de Noorman op de rand van zijn bed zitten. Hij was de gevangent van deze lieden en hoe meer hij er over nadacht, des te meer werd hem duidelijk dat er heel weinig tegen de dreigende woorden in te brengen was, welke Techola tot hem had gesproken (Adv.) De Poolse marine heeft gisteren alle bui tenlandse schepen gewaarschuwd tot eind Augustus niet in de West-Pommerse baai te komen. In de kennisgeving werd gezegd, dat de baai gevaarlijk zou zijn, in verband met de daar te houden militaire oefeningen. De Sovjet-Unie zal binnenkort een vredes conferentie houden. Gistéren is een comité van voorbereiding gevormd. De datum is echter nog niet vastgesteld. Giovanni Porzio, Italiaans vice-premier én minister zonder portefeuille, is afgetre den uit protest tegen een wet, waarbij machtiging wordt verleend tot uitvoering van openbare werken. De poolse recherche te Krakau heeft de Jezuïet pater Wlaislaw Gurgacz gear resteerd, die er van beschuldigd wordt „te, hebben geholpen bij het organiseren van politieke moorden en overvallen op staats banken". Van officiële Britsezijde is gisteren meegedeeld, dat zes Duitse arbeiders, die 13 Juni nun werk bij de ontmanteling van een fabriek voor synthetische benzine in Dortmund neergelegd hebben, voor de recht bank zullen moeten vérschijnen wegens het niet gehoorzamen van een bevel van het militaire bestuur. De Sovjet-Unie heeft gisteren m de di plomatieke conferentie inzake oorlogscon venties die te Genève wordt gehouden, de langverwachte eis gesteld tot afschaffing van de atoom-oorlog. De staat Neder-Saksen heeft tegen Maan dag een bijeenkomst geconvoceerd van autoriteiten van alle elf West-Duitse staten om te overwegen wat gedaan moet worden met de gestadige stroom van Duitse vluch telingen die uit de Sovjetzone arriveert. Informateur Frans van Cauwelaert heeft gisteravond aan journalisten medegedeeld, dat hij besprekingen heeft gevoerd met verscheidene politieke persoonlijkheden. Hij verwacht Maandag een verklaring te Kun nen afleggen over het resultaat. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de lett. en wijsbeg. cum iaude op proef schrift „Textuur en structuur van het broedvoorbereidingsgedrag bij de aalschol ver", A. Kortlandt. Bevorderd tot accoun tant P. J. van Sloten. AMSTERDAM. Doctoraal rechten W. Ver meer (cum laude), J. Rademaker en H. v. Leeuwe. Cand. wis- en nat. P. Smits. C. v. Herk, J. Giesen, W. Smalt, A. Reiner. R. Nussbaum en J. Schol ten. Doctoraal econ.: Th. Coppes. W. Grader. Cand. ecón. E. Kho, P. de Jong, A. Peddemors, Liem Tiang Soen en J. v. d. Kroft. ROTTERDAM. Cand. econ. wetensch. mej. C. P. W. Hollaar, W. C. v. Dis, H. Jansen, W. J. Scriwanek, H. J. G. Snoek, A H. Vellekoop, P. J. v. Bruggen, A. v. Nes, C. M. v. Dam en R. van Soestbergen GRONINGEN Cand. recht: C. Kool, K. de Vries; L. Groothuis; cand. geneesk.: mej. M. Vierzen, C. Hilvering, H. Lamberts, E Steenhuis; doctoraal geneesk.: mej. A. Visser, L. Kole, P. Delicaat, A. de Boer, A. Rijken, O. Vos, J. Komen, G. van der Plaats, S Veenstra, W. Magendans, G. Tammeling, R Wachters, F. Dam, G. Mik, mej. E. Vo renkamp, G. van Dam, L. Klamer, C. Haar man, W. de Boer, W. Wolters. LEIDEN. Cand. geneesk.: mej. v. d. FJank, P. Bakker. G. Boersma, C. v. d. Heuvel, F. Holland, E. Humme, H. Kalkman, K. Mechelse en J. Versteeg. Cand. psych.: M. de Jonge (cum laude) en J. Stalpers. Cand. gesch.: A. Boerstra. Doctoraal Ned.-Ind. recht: mej. R. Sont, W. Vietor en A. v. Unen. Doctoraal Ned. recht: mej. P. Hep- kema en R. Moerzer Bruijns. LEIDEN. Geprom. tot doctor in de wis- en nat., op proefschrift „wrijvingsverschijn selen van gassen bij 'a®e druk", W. Lignac. Tot doctor in de lett. en wijsbeg. op proef schrift :„De immigratie van Indonesiërs in Suriname", J. Ismael. NIJMEGEN Geprom. tot doctor in de lett. en wijsb. (cum laude) op proefschrift: „Venloer Stadt-Texte 13201543, Eine laut- liche und orthographische Untersuchung", S. G. W. van der Meer; op proefschrift „Auto nome dichters, Typen van Poètes Maudits" H. M. Kapteijns. NIJMEGEN Cand. rechten: H. Oteman, F van Gorp, J. Boshouwers. J. Erens, W. Wetzels, J. de Man en M. Smits. UTRECHT Cand. rechten: J. Paarlberg. mej. A. Smit, P. Burgers, mej. R. Pot, mej. D. Bronhorst, A. val} Vessem, J. Jarolink; doet. rechten: C. Sinnige. C. van Vloten, W. de Kruijf. mej. B. ter Riet, mej. F. Hey- boer, mej. F. Stellingwerf, mej. M. Been; cand. phys. geogr.: D. Teunissen: cand. soc. geogr.: A. Gietelink; cand. Wis- en nat.: (D.) P. Fuhri Snethlage, J. Smit, W. Sneile- man; doet. nat.: R. Ritsma (cum laude). R Braams, A. de Visscher, J. Olink; doet pharm.: R. Rutten, H. Huijsman, N. Alle man, mej. C. Metering. La Rochelle, 7 Juli. De eerste etappe, welke in de Ronde van Frank rijk tegen het horloge ging, Les Sables La Rochelle, over 92 kilometer, is ge wonnen door de werelduurrecordhou der Fausto Coppi. De zege is hier te recht gekomen bij de man, 'èie vrijwel ieder ingewijde als favoriet beschouwde. Niet alleen voor Coppi, maar voor de gehele Italiaanse afvaardiging is het een succesvolle dag geweest: niet min der dan zes Italianen plaatsten zich bij de eerste acht. Coppi had deze over winning overigens broodnodig, want zijn plaats in het algemeen klassement (gisteren stond hy 24e) was nu niet direct imponerend en in overeenstem ming met zyn faam. Hier en daar zei men zelfs, dat Fausto te „week" was voor de Tour. Toch zal de Italiaan nog moeten bewijzen, dat hy wel een man is voor deze wiclermarathon, want, hoe wel hij na vanaag in één klap tien plaatsen in de algemene rangschikking is gestegen, zyn achterstand op de dra ger van de gele trui, de kleine Mari nelli, bedraagt nog altijd 28 minuten. Direct na de start zette Coppi een hoog tempo in. Tientallen kilometers draaide hij met een gemiddelde van 40 km. Bij de ravitaillering van Lugon, halverwege de etappe, was hy bijna 3 minuten op Van Steenbergen, die op dat moment in tweede positie lag, voor. Kübler had hier 3 y2 minuut achter stand. Na Lucon wist' de Zwitser, hoe wel geplaagd door een lichte verkoud heid, zijn achterstand voor een groot deel in te lopen om met 1 minuut 15 sec. achter Coppi te eindigen. In deze vorm is Kübler momenteel de ernstig ste bedreiging voor Marinelli, die nog 8 min. 30 sec. voorsprong heeft. Mari nelli heeft vandaag goed gereden, maar men verwacht dat zijn physiek niet sterk genoeg zal blijken om de eerste viool te blijven soelen. Bij Lugon was de situatie als volgt: Coppi 1.15.19; Van Steenbergen 1.18.3; De Santi 1.18.12 en Kübler 1.18.41, ver volgens Deprez, Dussault, Pasquini en Bartali. Marinelli was hier twaalfde. Beschouwt men nu het definitieve klassement, dan blijkt dat Coppi na Lu gon niets meer op Van Steenbergen en Bartali is uitgelopen en dat Kübler zelfs terrein terug won. Bij de Belgen was Van Steenbergen in deze tijdrit de man, die de meeste aandacht op zich vestigde, vooral bij diegenen, die in hem altijd alleen maar een sprinter zagen. Hij handhaafde zich constant in de allervoorste gelederen en pas aan het eind stond hij de tweede plaats aan Kübler af. In het Franse kamp was deze dag voor de regionale renners. Dussault bezette als beste Fransman de negende plaats en ook Lauredi, Tacca, Cogan en Rolland plaatsten zich goed. Men had echter meer verwacht van Ca- mellini, van Goasmat en vooral van Robic, die in het algemeen klassement drie minuten op Marinelli verloor en, wat belangrijker is, tien minuten op Coppi en zes op Bartali. Hoewel deze zevende etappe een „vlakke" was en, oppervlakkig gezien, de Nederlanders goed zou moeten lig gen, waren de prestaties van het dap pere drietal ook deze dag weer matig. De Hoog startte als eerste en had dus niemand voor zich, hetgeen nu een maal weinig stimulerend werkt. Hij werd spoedig ingehaald en hoe hij ook zwoegde om zijn positie te herstellen, zijn coup de pédale werd duwend en stotend en weldra moest hij de Ita liaan de Santi, die hem na 50 km. te pakken had gekregen, laten gaan. Toch bezette De Hoog de beste plaats van de Nederlanders. Hij werd de 57e. De Ruiter bracht het, na een regel matige course, ditmaal niet verder dan de 61e plaats, terwijl Pauwels een inzinking doormaakte en de gehele etappe een slechte cadans had. Hij werd 78e. De achterstand op de drager van de gele trui bedraagt thans voor de Ne derlanders De Ruiter 49 min. 26 sec.; Pauwels 1 uur 36 min. 59 sec.; De Hoog 3 uur 2 min. 16 sec. De uitslag van de zevende etappe over 92 kilometer luidt: 1 Coppi (Italië A) 2 uur 18 min. 10 sec., 2 Kübler (Zwitserland) 2.19.42, 3 Van Steenbergen (België A) 2.20.57, 4 De Santi (Italië A) 2.21.28, 5 Pasquini (Italië A) 2.21.59. 6 Bartali (Italië A) 2.22.41, 7. Ausenda (Italië B) 2.23.00, 8. Corrieri (Italië A) 2.23.05, 9. Dussault (Centraal Zuid-West) 2.23.24. 10 Lauredi (Zuid-Oost) 2.23.50, 11 Gyselinck (Bel gië A) 2.23.51. 12 Biagioni (Italië A) 2.24.17, 13 De Prez (Frankrijk) 2.24.51, 14 Tacca (lie de France) 2.24.52, 15 Co gan (West-Noord) 2.25.06, 16 Dos Reis (Centraal Zuid-West) 2.25.08. 17 Lapébie (Frankrijk) 2.25.11, 18 Pedroni (Italië B) 2.25.15, 19 Rolland (Zuid-Oost) 2.25.25, 20 Rossello (Italië A) 2.25.28, 21 Ramou- leux (Centraal Zuid-West) 2.25.29, 22 Marinelli (lie de France) 2.25.42. De Hoog was 57e in 2.29.01, De Ruiter 51e in 2.29.33 en Pauwels 78e in 2.31.52. Na de zevende etappe luidt het alge meen klassement: 1. Marinelli (lie de France) 44 47.43. 2. Kübler (ZwitserL) 44.56.12. 3. Magni (Italië B) 45.05.07. 4. Dupont (België B) 45.05 16 5. Tacca (lie de France) 45.05.30. 6. Ockers (België A) 45.07.10. 7. Bartali (Italië A) 45.08.01. 8. Cogan (West Noord) 45.10 46. 9. Camellini (Zuid Oost) 45.11.32. 10. Teisseire (Frankr.) 45.14.05 11. Lambrecht (België A) 45.14 5b. 12. Goldschmidt (Lux.) 45.15.18. 13. Caput (lie de France) 45.15.38. 14. Coppi (Italië A) 45.15.43. 44. De Ruiter (Ned.) 45.37.09. 77. Pauwels (Ned.) 46.24.42. 88. De Hoog (Ned.) 47.49.58. Het- landenklassement luidt: 1. Ile de France (Marinelli. Tacca Ca put) 135 uur 08 min. 48 sec. 2. Italië (Bartali, Coppi, Sciardis) 135.40.07. 3. West-Noord (Cogan, Goasmat, Ro bic) 135.44.29. 4. België (Ockers, Lambrecht Impa- nis) 135.50.52. 5. Frankrijk. 6. Zuid-West (Camellini, Fachieitner Brambilla) 136.00.00. 7. Luxemburg (Goldschmit, Diedericb Kirchen) 136.07.57. 8. Italië B (Magni, Martini, Pedroni) 136.08.53. 9. België B (Dupont, Geus, Verfteart) 136.11.11. 10. Centraal-Zuid-West (Leveque Mas-.. sal. Desbats) 136.41.34. 11. Zwitserland (Kübler. Aschlimann Weilemann) 136.47.01. 12. Nederland (De Ruiter, Pauwels, De Hoog) 139.51.49. De karavaan van de Tour de France passeert het viaduct hoog boven de huizen van het stadje Dinau tijdens de zesde etappe van St. Malo naar Les Sables d'Monne. Zondag 10 Juli zullen te Luik inter nationale individuele degenwedstrijden worden gehouden, waaraan de Hage naars ir. Van der Hoeve, kampioen van Nederland, Montfoort en Kuypers deel nemen In de zesde ronde van het tournooi om het bridgekampioenschap van Europa speelde het Nederlandse team gelijk tegen Groot-Brittannië. De Nederlanders bezetten nu de zevende plaats. Roman door G. ASTER O.f.m. Cap. 37 Bij hem ben ik boer geworden. Reeds toen ik tien jaar was, moest ik er dik wijls mee op uit en nadat ik de school beëindigd had en vader de hoop had opgegeven, dat ik iets anders zou wor den dan boer, werkte ik de hele dag. Ik kreeg daarmee een goede opleiding. Landbouwonderwijs of iets van dien aard bestond nog niet. Alles moest van ou deren geleerd worden door met hem mee te gaan en te doen. Ik was niet meer dan zijn knecht. Wat hij me oplegde, had ik uit te voe ren. Meestal kreeg ik het zwaarste werk. Mijn jonge lichaam vroeg er trouwens om. Maar toen ik oud'er werd gebeurde het steeds vaker, dat Hen drik de zorgen van de boerderij met mij besprak en eerst als hij mijn oor deel gehoord had zijn beslissing nam. Inplaats van ondergeschikte werd ik zijn gelijkberechtigde. Of beter: ik was niet meer de knecht, die het werk te doen had, wat de meester hem oplegde. Ik werd een leerling. Op de eerste plaats was ik bij hem om te leren hoe een boerderij in elkaar zat en pas op de tweede plaats om te leren alles uit te voeren. Hij nam me mee als er een paard ge kocht moest worden en maakte mij opmerkzaam op goede en kwade eigen schappen als hij het beest monsterde. Hij leerde mij hoe een prijs in te zet ten en wanneer het de beste tijd was om graszaad te kopen. Hij was een va der voor me. In mij zag hij de persoon, die zijn werk zou voortzetten. Merk waardig vond ik dat, omdat ook mijn grootvader en vader mij zo behandeld hadden. Maar zij bestemden mij voor ander werk. Zij vonden een boerderij eigenlijk een minderwaardig iets, even als Hendrik al düt geschrijf in de voor kamer maar niet begrijpen kon. Hij voelde zich een beetje als over winnaar nu ik veel meer aandacht bleek te hebben voor het werk buiten en mij niet met het werk van vader en later van mijn oom inliet. Maar van de andere kant wist hij heel goed, dat hij niet meer was dan een lasthebber, een voogd, die tijdelijk In de rechten getreden was die mij toekwamen en zich daarom aan%mii ondergeschikt voelde. Hij kon mij resoluut op fouten en jeugdige lichtzinnigheden wijzen en een halve dag later komen vragen, waar ik wide dat de rogge gezaaid werd of met welk paard hij zou gaan ploegen. Hij had iets over zich van de oude meester, die zich verantwoordelijk voelt voor hem in wie bij zijn opvolger ziet en op wie hij reeds de glorie van het toe komstig meesterschap ziet stralen. Met hart en ziel was ik boer. Al mijn gedachten gingen naar het boerenwerk. De omgang met Karei zocht ik slechts ais verpozing en toen deze zijn studie had opgegeven, bleef ook dit achterwege. Ik had er geen tijd meer voor mijn gedach ten af te leiden. Ik kwam tijd te kort voor wat mijn ideaal was. 's Morgens was ik het eerst van allen aan het werk. Als ik kans had nam ik boterhammen mee om' 's middags niet thuis te hoeven komen en 's avonds ging ik maar zelden onder de linde of bij de haard zitten om rustig te praten. Ik wilde druk bezig zijn tot het bedtijd was. Nooit was ik ver moeid of zonder lust. Maar Hendrik was oud en bezadigd en hij liet zijn zeggingsmacht over mij gel den. Door de dag kon ik werken naar hartelust, maar in de tijd van ophouden en naar bed gaan was hij streng. Ook als ik 's middags niet thuis wilde komen, moest er reden voor zijn. Het land moest de men te doen aan tafel in de kring van anderen. Hij zou er niet aan denken het werk van de oogst uit te stellen omdat het te heet was. Zelfs 't middaguur slapend in 't gras doorbrengen vond hij niet nodig. Maar als de zon onderging moest onver biddelijk de zicht in het koren gelegd worden, de drinkenskruik leeggegoten en naar huis gegaan om rustig daar nog enkele dingen te doen, wassen, eten, het rozenhoedje bidden en naar bed Ik hoefde niet te trachten door te wer ken tot het volledig donker was of, zo als andere boeren wel eens deden, op nieuw beginnen als de maan op was. Vroeger was dat wel eens nodig geweest, zei hij. Toen was de grond veel onvrucht baarder. Er moest geregeld nieuwe hei omgezet worden en de stallen waren veel ongerieflijker. Toen was het wel eens gebeurd, dat een boer voor Zijn tijd oud was. Nu was dat niet meer nodig. Men had een veel gemakkelijker manier van bemesten. Ploegen en stallen waren be ter geworden. In drukke tijden konden arbeiders gehuurd worden of het vrouwvolk had tijd om te komen helpen. Met matig werken bracht men veel meer tot stand en men werd er ouder onder. Hij vertelde mij dikwijls van vroeger. Ik was er verzot op. Het was de enige manier om mij met het werk te doen op houden. Dromend zat ik bij het hete vuur naar hem te luisteren. Moeder zat te naaien of maakte de tafel klaar. Maar ook zij luisterde of vulde het verhaal aan met dingen, die zij in haar jeugd gekend had of van anderen had horen vertellen. Buiten heerste de winter. Hij rukte aan de schoorstenen. Soms gooide hij een stuk roet naar beneden. Het siste m de vlammen. Op de stal schudde een koe aan de ketting en soms hoorden wij de ratten over de zolder lopen. Het warén vertrouwde geluiden, die een gevoel van behaaglijkheid gaven en de lange ge sprekken klonken daarbij als iets wat aan dit alles een diepere betekenis gaf. Ook vroeger had ik over het verleden gehoord. Grootvader en vader spraken nergens liever over. Maar als zij ervan gaan, i.wertelden had Jk^het _idee,_ dat zij nog slechts een armzalig overschot waren vap wat eens een grootheid was geweest. Onze voorouders waren mensen met een hoog ideaal en een duizelingwekkende uitverkiezing. Wij konden bij hen slechts in de schaduw staan en de hoogste in spanning was nodig om de oude glorie te herwinnen. Uit de verhalen, die ik hoorde, ont dekte ik, dat 't niet zo geweest was. Hon derd jaar geleden leefden hier armza lige boeren. Zy hadden nauwelijks een bestaan. Dit leek mij veel opwekkender. Het gaf my 'n gevoel van betekenis, inplaats van neerslachtigheid. Wij waren niet. in de loop der jaren, steeds verder wegge- gezakt, maar wij gingen vooruit. Het le ven werd beter. Tot nu toe had ik altijd gemeend, dat de huizen, zoals ik ze kende, er altijd gestaan hadden. Er kwam zo weinig verandering aan, dat het niet opviel. Als iemand ging verbouwen werd er over gesproken en ging men 's Zondags kijken en zelfs als ergens maar een boom werd omgehakt, vonden wij dat maandenlang een wonde in het landschap. Maar Hendrik maakte mij duidelijk, dat reeds in vijftien jaar tijds veel ver anderd was. Hij telde de huizen op, die er in zijn jeugd nog niet stonden. Het was bijna de helft. Hij wees de grens aan waar het toen nog bos en hei was. Ik stond er verbluft van, want de akkers, die wij dahr hadden, had ik net zo innig met ons verbonden geacht als de grona om ons hui*. De derde dag van de Alphense lervierdaagse is gisteren verreden e» nog steeds zijn er geen uitvallers. Van Alphen aan de Rijn ging het over Boskoop en Waddinxveen naar Gouda, Vervolgens binnendoor over Haastrecht en Oudewater naar Utrecht en verder via de Bilt. Soestdijk, Baarn, Hilversum er. Maartensdijk terug naar Utrecht ea tenslotte langs de Oude Rijn weer naar Alphen. Deze rit was 18 k.m. langer daa die van Woensdag, maar men was alge meen van oordeel, dat de laatste tocht minder van het uithoudingsvermogen vergde, omdat er belangrijk minder w:n<| stond dan de beide eerste dagen. Enke len presteerden het zelfs om de gehele tocht in ongeveer 7uur te volbrengen, hetgeen een gemiddelde snelheid van plusminus 20 k.m. per uur betekende. Het ergste is nu achter de rug. Vandaag is het de laatste dag, die de Laura- rijders over Hazerswoude en Bleiswijk naar Rotterdam en vandaar via Nieuw» Kerk, Gouda en Reeuwijk naar Bode graven zal brengen. Hier zullen de deel nemers in hotel Van Rossum op elkaar wachten om dan gezamenlijk met muziek voorop voor het, laatst naar Alphen aan de Rijn te fietsen. Blijkens een besluit van het bestuur van de Nederlandse Dambond zal d» wedstrijd om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland beginnen op Zaterdag 10 September. Er zal uit sluitend op Zaterdagen en Zondagen worden gespeeld, terwijl alle ronden worden gehouden in café De Kroon t* Amsterdam. Het aantal deelnemers be draagt vermoedelijk twaalf. In het internationaal tennistournooi t« Beerschot verloor Van Meegeren van de Spanjaard Massip met 6—3, 63. In het dubbelspel wonnen Ampon en Van Mee geren van de Belgen Komman en Kahn (Wordt vervolgd) met 62, 4—6, 63.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3