i Engelse regering dreigt met noodtoestand GROTE BRAND IN DE ROTTERDAMSE HAVEN NOG GEEN ONTMOETING VAN ROVEN-SUKARNO Onrustige avond in Amsterdam-Zuid Incidenten op de Ceintuurbaan BI Legercommandant in Indonesië .Het weer. Herkeuring van afgekeurden Indien havenstaking wordt voortgezet Dubbele loods aan de Spoorweghaven volkomen in de as gelegd Tot hoofd en hart D Communisten veroorzaken rel bij première van „Het IJzeren Gordijn gen!-maj. buurman van Maatregelen alleen t.a.v. artsen en tandartsen Woensdag regerings verklaring In comité-generaal Nog geen officiële uitnodiging ontvangen Lof voor Ned. troepen Kortere grenscontrole te Roosendaal Per 1 October Minder geld voor Rode Kruis overzee Amerikaanse profs met ballons de lucht in Persoonlijke verantwoordelijkheid ZATERDAG 9 JULI 1949 73ste JAARGANG No. 24507 VREEDEN BENOEMD MCGRIGOR PRIJST DE NEDERLANDERS Enorme rOOknntWlkKPlinP slepen en in veiligheid te brengen, maar L.IIUIIIIG I UUIVUIILWIIVIVCIIIIgl d-t bleef miniem> omdat men door de POGING TOT MOORD? - BukbAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel. 399S Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter^ hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. OmroeDers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents oer week, f 1.52 per maand, t 4.55 per Icwartaei (Van onze redacteur) Het is Vrijdagavond bij de eerste Vertoningen te Amsterdam van de film „Het geval Gouzenko" (The Iron Cur tain) in het Rialto-theater tot ver schillende ongeregeldheden, veroor zaakt veelal door opgeschoten commu nistische jongeren, gekomen. Tijdens de eerste voorstelling, die evenals de tweede geheel uitverkocht was, ontstond er al spoedig na het be gin van de hoofdfilm onrust in de zaal toen enkele jongelui met zoutzuur naar het doek gooiden en ook enkele stink- bommetjes lieten ontploffen. De politie die voor het grootste deel in burger, ten getale van ongeveer twintig in de zaal aanwezig was, werkte reeds direct ver- Een zware politiemacht was op de Ceintuurbaan te Amsterdam gisteren op de been. Het was wel nodig. Bü K.B. van 8 Juli 1949 no.'2 is be noemd bij het K.N.I.L. tot Lt.-generaal, commandant van het leger en hoofd van het departement van Oorlog in Indonesië de met de waarneming van het Legercommando in Indonesië be- «7» seneraal-majoor van de generale ,'at van het K.N.I.L., D. C. Buurman van Vreeden. Lt.-generaal D. C. Buurman van vreeden werd op 15 Juni 1902 te Su- Takarta geboren. Hij volgde de H.B.S. in Den Haag en Kampen en werd in 1921 cadet aan de K.M.A. te Breda. Op 30 Juni 1925 werd hij tweede luitenant der artillerie van het K.N.I.L. en op 30 Juli 1928 eerste luitenant. Op 22 Febr. 1939 volgde zijn benoeming tot kapitein. Op last van de gouverneur-generaal vertrok hij in de eerste week van Maart 1942 naar Australië, waar hij werkzaam was bij de herschikking van onze troepen. Op 28 Mei 1942 werd hij majoor en op 27 Mei 1943 overge plaatst naar de generale staf. Op 7 Juni 1943 werd hij tijdelijk benoemd tot kolonel en aangewezen als militaire attaché te Tsjungking. Op 30 Juni 1944 Werd hij effectief benoemd tot lt. ko lonel en 14 Februari 1946 tot kolonel. 29 Maart 1946 volgde zijn benoeming tot generaal-majoor en zijn aanstelling tot chef van het K.N.I.L. Gedurende de oorlog was hij nog enige tijd verbindingsofficier bij het commando Zuid-Oost-Azië bij de ge nerale staf van Mountbatten. Lt.-gene raal Buurman van Vreeden is Officier in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Ridder in de Orde van Oranje Nassau en Commandeur in de Orde van het British Empire. Voorts is hij drager van het Oorlogsherinneringskruis en van het ereteken voor Orde en. Vrede. schillende onruststokers, die leuzen als „Geen oorlogspropaganda" en „geen fas cistische propaganda" riepen de zaal, uit. Later, toen er een irriterend gefluit van communistische liederen ontstond, volg de de tweede grotere evacuatie, die eni ge tientallen personen omvatte. De po litie moest meermalen hardhandig op treden en daar aan verschillende som maties geen gehoor werd gegeven en verzet werd gepleegd, moest de gummi stok danig gehanteerd worden. Na deze zeer onrustig verlopen voorstelling volg de er een demonstratief applaus "an de nog aanwezigen, die ongeveer driekwart van de zaal bevolkten. De tweede voorstelling verliep aan vankelijk rustiger. Intussen waren er ook ongeregeld heden op de Ceintuurbaan en in de omgeving, waar niet alleen tal van communisten maar ook zeer veel nieuwsgierigen samenschoolden. De politie, die hier in groten getale aan wezig was, en die deels bereden was (te paard, motor of jeep) moest ge regeld hardhandig optreden. Een deel van de avond was de Ceintuur baan voor het rijverkeer gesloten Vele malen voerde de politie charges nit, waarbjj gebruik gemaakt werd van gummistok en blanke sabel. Het lastigst was de groep van ongeveer honderd jeugdige raddraaiers, die steeds maar weer met borden onder het zingen van een „strijdlied" over het jonge proleta riaat aan kwam marcheren en die hen herhaaldelijk uiteengeslagen werd, waar bij menigeen rake klappen opliep. In totaal zijn zes arrestanten, alle jon gemannen van ongeveer 20 jaar, naar het bureau Pieter Aertszstraat opge bracht. Prinses Elizabeth inspecteerde deze week een parade der „Guards of Honor" van het vrouwelijk Koninklijk Leger corps te Shrewsbury Castle. Vlak voor haar vc\ten viel een sergeant van het corps flauw; dat is een onaangename gewaarwording voor een inspecterende Prinses. In de Memorie van Antwoord van de minister van Oorlog en Marine op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp herkeuring van afgekeurden wordt toegegeven dat de oproeping in werkelijke dienst van hen, die vroeger afgekeurd bij herkeu ring thans geschikt mochten worden ver klaard, de persoonlijke belangen van de betrokkenen in vele gevallen zal scha den. Men diene echter niet te vergeten, dat zij onbelemmerd hun maatschappe lijke carrière konden voorbereiden en opbouwen, eerder dan hun collega's, die, goedgekeurd, wel moesten dienen. De minister kan daarom niet inzien dat 'hier gesproken mag worden van te verwachten grove onbillijkheden, te meer niet, omdat door de naar verhou ding buitengewone belasting van een kleine groep een grgve onbillijkheid ontstaat, indien maatregelen ter sprei ding van die lasten achterwege zouden blijven. De minister vraagt zich af, of men zich het aantal dergenen, die in moeilijk heden zullen geraken niet te groot voor stelt. Ook menig destijds afgekeurde eelt immers zijn carrière eerst gevestigd op een leeftijd, waarop hij, ware hij tot gewoon dienstplichtige bestemd gewor den. de eerste oefening reeds lang ach ter de rug zou hebben gehad. Admiraal McGrigor, de opperbevel hebber der West-Europese vlooteenhe- den, die gisteren hun manoeuvres in de Golf van Biscaye hebben beëindigd, heeft tijdens een bespreking gistermor gen dé loftrompet gezwaaid over het aandeel der Nederlanders in de vloot- oefeningen. De Vulkaan", „Piet Hein" en „Johan Maurits" kregen een eervolle vermelding. De schepen verlieten gis termiddag de Wymouth-baai (Engeland) en zetten koers naar eigen havens. De nabesprekingen over de resultaten zullen nog wel enige tijd in beslag nemen. De vier commandanten van Berlijn zullen Dinsdag bijeenkomen om de maatregelen te bespreken „ter norma lisatie van het Berlijnse Jeven", zo meldt het Duitse nieuwsbureau. Verhaald wordt, dat er bij de regering thans alleen ten aanzien van artsen en tandartsen het stellige voornemen be staat bij tot stand koming van de voor gestelde maatregel tot herkeuring van afgekeurden over te gaan. Vaste voor nemens ten aanzien van andere catego rieën bestaan niet. De minister onderschrijft ten volle dat nimmer tot herkeuring van welke groep ook, mag worden overgegaan, wanneer niet de absolute noodzakelijkheid daar toe bestaat, terwijl bij inlijving moet De staking in de Lpndense havens, die beschouwd kan worden als een voort zetting van de staking in de havens van Liverpool en Bristol, heeft eindelijk een climax bereikt. Chuter Ede, de Britse minister van Binnenlandse Zaken heeft gistermiddag in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de regering de Koning geadviseerd heeft ajs. Maandag de uitzonderingstoestand te proclameren, indien dan het werk nog niet is hervat. Dit betekent, dat, indien de staking dan nog wordt voortgezet, de regering zal worden bekleed met dicta toriale macht. Zij zal alle maatregelen kunnen nemen, welke zij gewenst acht om de voedselvoorziening van het land veilig te stellen. In zijn verklaring zeide Ede verder: vaststaan dat de betrokkenen in militaire I „De staking heeft betrekking op een dienst nuttig werk doen. dispuut tussen vakbonden in Canada, waarmee niemand in ons land iets te maken heeft, en niets van wat wij hier doen, kan de afloop van dit dispuut be- invloeden. Canadese schepen komen naar onze havens, geladen door Cana dese havenarbeiders. Deze schepen zijn derhalve niet „zwart" en er is geen rechtvaardiging voor de omstandigheid, dat leden van een vakbond er anders over denken De vraag is, of de havenarbeiders, evenals het vorig jaar, zich zuilen laten intimideren door dit regerings- ultimatum. Een zeer ongunstig teken is het feit, dat na het bekend worden van het ultimatum 400 leden van de Vak bond van Lichter-, Sleepboot- en Schui- tenpersoneel besloten om na voltooiing van de arbeid van vandaag in sympathie- Een enorme brand, die bergenhoge rookkolommen de lucht inzond, en dan ook van ver buiten de stad te zien was, heeft Vrijdagmiddag de haven van Rotterdam geteisterd. Een grote dubbele loods aan de Spoorweghaven van naar schatting 150 m. lang en 12 m. breed is, vermoedelijk door onvoorzich tigheid van schilders, geheel in de, as gelegd. De loods was voor driekwart gevuld met allerhande goederen. Ook een Rijnschip, dat langszij van de loods in de Spoorweghaven lag, dreigde een ogenblik een prooi der vlammen te worden. Dit laatste is echter tijdig voorkomen kunnen worden. Van de loods is nog slechts een ruïne over. Van de goederen is zo goed als niets gered kunnen worden. mm en landbouwwerktuigen, naar buiten te verstikkende rook niet ver genoeg kon Weersverwachting tot Zondagavond. In de nanacht op enkele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Overigens overwegend droog weer met voorna melijk in de ochtend veel bewolking, maar later op de dag hier en daar doorbrekende zon. Meest zwakke wind, hoofdzakelijk nit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Zondag: Zon 4.3120.58 Maan 21.45—3.49. Maandag: 22.22—5.05. Zon 4.32—20.58 Maan Woensdag a.s. zal de Tweede Kamer in comité-generaal bijeen komen ten einde een regeringsver klaring over Indonesië te aan horen. De laatste vergadering in comité- generaal is gehouden op 7 Februari 1946, toen ook de Indonesische kwestie aan de orde was. Voordien was de laatste vergadering met gesloten, deuren op 15 December 1919. De politie van Ede heeft op 29 Juni in het onder deze gemeente behorende Bennekom de kruidenier R. gearresteerd wegens diefstal van een portemonnaie met enige tientallen guldens. De man, die reeds eerder met de politie in aan raking is geweest, zou deze in een café ontfutseld hebben aan een pluimveehan delaar. De politie heeft de portemonnaie, die in de tuin van R's woning begraven bleek te zijn in beslag genomen. R. is voorgeleid aan de officier van Justitie te Arnhem. Nadien is hij weder overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Ede voor een verder onderzoek in verband met de mogelijkheid, dat R. getracht heeft zijn vrouw vergift toe te dienen. staking te gaan. De havenstaking zelf breidde zich in de loop van gisteren verder nit. Meer dan 10.000 arbeiders hadden zich gisteravond bij de stakingen aangeslo ten en 105 schepen liggen nu te wachten op lossing. De geheime stemming, welke gisteren plaats vond onder de stakers over al of niet hervatten van de arbeid, was een volkomen mislukking Terwijl 2000 stakers officieel besloten de stem ming te boycotten, onthield zich het merendeel van de overigen van stem ming zonder voorafgaande verklaring. Schilders waren reeds enige tijd be zig aan de havenzijde van de loods met het afbranden van de verflaag. Ze ge bruikten-daarvoor apparaten met buta- gas. Werklieden op het terrein ver klaarden, dat ze omstreeks kwart over drie opeens een grote steekvlam uit de loods zagen komen. Of dit in verband gebracht moet worden met de werk zaamheid van de schilders staat echter nog niet vast. In ieder geval nam de vuurhaard zó snel in omvang toe, dat er aan redden niet te denken viel, of schoon direct van alle kanten van het terrein hulp kwam opdagen. Men slaag de er wel in enige opgeslagen goederen, die bestonden uit kali, salpeter, chloor, katoen, verfstoffen, papier, veevoeder Een rechtstreekse bevestiging van het gerucht, dat thans te Batavia de ronde doet, dat dr. Van Royen binnen kort naar Djocja zal reizen om daar o.m. Sukarno te ontmoeten, kon in kringen van de Nederlandse delegatie aan de politieke correspondent van Aneta niet worden gegeven. Men zeide, dat nog geen officiële uitnodiging daar toe door dr. Van Royen was ontvangen. In verantwoordelijke Nederlandse kringen te Batavia wees men in dit Verband op de redevoeringen, welke Verschillende republikeinse leiders in de afgelopen dagen te Djocja hebben gehouden. Men achtte de toon hier van wel zeer verschillend van de geest, V'aarin de vergaderingen van de dele gaties gehouden werden. Men hoopte, dat deze regievoeringen tot 't verleden zullen behoren én dat in d® komende dagen de republikeinse leiders gelegenheid zullen winden een ®nder en constructiever geluid te doen boren. Aan de andere kant wilde men }a deze Nederlandse kringen niet na laten te wijzen op het gevaar, dat de overeenkomst van 7 Mei bedreigt, in- ?Jen de politieke spanningen te Den jJaag. waarvan persberichten melding '"aken, tot uitbarsting zouden komen. ki kringen van de Nederlandse dele gatie weigerde men op deze berichten bit Den Haag enig commentaar te ge- Ven. Men onderstreepte de mogetjjk- ®den voor een blijvende samenwer- tussen de Nederlanders en de In- <Hkesiérs, indien thans vim beide zij den gebruk wordt gemaakt van het weer opgeleefde wederzijdse vertrou wen. Men zeide in deze kringen van de delegatie vertrouwen te hebben in de spoedige totstandkoming van het bevel tot staken van de vijandelijkheden en het definitieve aanvaarden van de Ronde-Tafelconferentie door ,de repu blikeinse regering. Op de in' dit ver band door de politieke correspondent van Aneta gestelde vraag of daarna dr. Van Royen Indonesië zou verlaten, ant woordde men onder voorbehoud beves tigend. Het is niet de bedoeling van dr. Van Royen, zo zeide men, om daarna te Batavia het resultaat van de inter- Indonesische voorconferentie af te wach ten. Op de vraag of het vraagstuk van de terugtrekking der Nederlandse troe pen vóór de Ronde-Tafelconferentie ter sprake zal komen (deze vraag werd ge steld naar aanleiding vande persconfe rentie van moh. Rum, waarop hij de hoop uitsprak, dat zulks zou geschieden), verwees men naar de agenda van de Ronde-Tafelconferentie. Het vraagstuk van de terugtrekking der Nederlandse troepen zal op de Ronde-Tafelconferentie behandeld worden, zo zeide men. Sjafruddin, leider van de noodrege- ring, is gisteren in Padang aangekomen met de leden van de missie-Leimena c.s. Het gezelschap wordt vandaag in Batavia verwacht en zal Zondag door reizen naar Djocja Ofschoon over 't vraagstuk van de R.T.C. De wezenlijke kleuren zijn helder. Wat men als donker ziet, komt door het eigen oog. pas na de kabinetszitting zal worden beslist, verneemt de correspondent van Aneta, dat Hatta als voorzitter van de republikeinse delegatie naar de Ronde- Tafelconferentie zal optreden. De re publikeinse delegatie zal waarschijnlijk uit ongeveer 20 personen bestaan. Het aantal afgevaardigden van de B.F.O- naar de R.T.C. bedraagt 49. „Kedaulatan Rakjat" geeft een ver slag van een te Djocja door Hatta ge houden persconferentie, waarop Hatta heeft verklaard, dat de republiek ten aanzien van de kwestie over het aantal deelstaten in de VSI vasthoudt aan het beginsel van drie, n.l. de republiek, Oost-Indonesië en Borneo, conform het eerste artikel van Linggadjati en hij voegde hieraan toe „maar aangezien wij de democratie hoog houden, zal de constituante later beslissen hoeveel deelstaten de VSI zullen omvatten. Om de gang van zaken te vergemakkelijken, aanvaardt de republiek evenwel voor lopig de bestaande politieke status quo volgens de beginselen van de Renville, d.w.z. zij erkept het bestaan van de B.F.O. Rum verklaarde, volgens genoemd blad, dat een nieuwe militaire actié te gen de republiek uitgesloten is. Men wees tenslotte met grote nadruk In kringen van de delegatie op het voor beeldig gedrag der Nederlandse troepen, die Djocja ontruimd hebben. Deze terugtocht getuigde van volmaakte disci pline onder de troep, aldus werd gezegd. Men had daarvoor te meer bewondering, omdat de redenen van deze ontruiming gecompliceerd als de politieke situatie in Indonesië is voor vele soldaten moeiljjk te begrijpen moet zijn geweest. Donderdagavond wérd de onderne ming Telogo door een bende aangevallen en in de nacht van Donderdag op Vrij dag werd een aanval uitgevoerd op de onderneming Tjipring. De laatste aanval werd zonder verhezen afgeslagen; bij de verdedigers van Telogo werden twee personen gewond. doordringen. Inmiddels liep ook het rijnschip „Ala- rich", groot 1358 ton, dat langszij van de loods in de Spoorweghaven lag met 230 ton kali aan boord, ernstig gevaar. De luiken hadden reeds vlam gevat en men dacht niet anders, of ook dit schip zou prijs gegeven moeten worden. Dit laatste is echter verhinderd kunnen worden door resoluut optreden van de bemanning van het bergingsvaartuig „Montgommery". van bet bergingsbe drijf Henk van der Graaf. In korte tijd werd door de brand weer, die met veel materiaal was uitgerukt, een zee van water in de brandende massa geworpen. Spoe dig was er geen vuur meer te zien, maar de rookontwikkeling daaren tegen was enorm en trok zelfs de aandacht van vliegtuigen, die over het terrein van de brand gingen cirkelen. Doordat de brand op een afgesloten terrein woedde, kon het publiek, dat zich direct in massa in de richting van de rookzuil spoedde, gemakkelijk op een af stand worden gehouden. Niettemin ondervond het verkeer over de Maasbruggen, doordat er zich veel auto's en fietsen van nieuwsgieri gen tussen mengden, enige vertra ging. Aan de rivieroevers, waar men een vrij uitzicht bad, was grote be langstelling. Inmiddels stortten op het terrein van de brand de daken in van de getroffen dubbele loods 3 en 4 en gedeelten van de wanden, bijna geheel uit hout be staande, moesten omver worden ge haald om ongelukken te voorkomen. Regelmatig klonken ontploffingen nit de ruineuze massa, vermoedelijk vaten, die uit elkaar sprongen. Er ging zelfs een gerucht, dat er in de loods nog munitie zon liggen van de Duitsers, die tijdens de bezetting de loods in gebruik hadden gehad, maar dit is door geen enkele gebeurtenis bevestigd kunnen worden. Tegen vijf uur was men het vuur in zoverre meester, dat het gevaar voor uitbreiding niet meer bestond en de nablussing ter hand genomen kon worden. De uitgebrande loods was door de gemeente aan een viertal firma's ver huurd, die er allen een sectie van in gebruik hadden, n.l. Furness Scheep vaart- en Agentuur Maatschappij N.V., de groenten- en fruitexporteur D. G. van den Ende, het internationale expe ditiebedrijf Feldenhoff en Co. en het Stuwadoors- en Expeditiebedrijf A. Vijfvinkel. De schade, die zij geleden hebben, maar in hoofdzaak door ver zekering gedekt wordt, is nog niet te overzien, maar dat er voor kapitalen verbrand is, staat vast Naar men meent te weten zijn alle in de verbrande loods aanwezige werk lieden tijdig kunnen vluchten. Persoon lijke ongelukken zijn dan ook niet ge meld. Een overzicht van de brand in de grote dubbele loods aan de Spoor- weghaven te Rotterdam. Er bleef niet veel meer dan een ruïne over; van de goederen kon bijna niets ge red worden. Het secretariaat-generaal van de Ne- derlands-Belgische-Luxemburgse doua ne-overeenkomst deelt mede, dat de be voegde Nederlandse en Belgische dien sten een onderzoek hebben ingesteld om na te gaan of voor de internationale treinen, die tussen Nederland en België, via Roosendaal rijden, het oponthoud bij de douanebehandeling, kan worden verkort Het onderzoek heeft uitgewezen dat de mogelijkheid bestaat de' grenscontröle zodanig te organiseren, dat met een oponthoud van 30 nnuten kan worden volstaan. Daartoe zullen de Nederlandse diensten hun controle uitoefenen ge deeltelijk in de rijdende trein op het traject RotterdamRoosendaal en vice- versa, en gedeeltelijk gedurende de tijd, dat de trein stilstaat te Roosendaal. In verband met de aansluitingen in binnen- en buitenland kan deze maat regel evenwel niet worden ingevoerd voor de nieuwe dienstregelingen der Spoorwegen October a.s. van kracht zijn. „De begroting van het Nederlandse Koode Kruis, afdeling Indonesië, wordt teruggebracht van 47 millioen op 15 millioen gulden", aldus heeft de secre taris van Staat voor gezondheid, dr. Karamoy, aan Aneta medegedeeld. e universiteit van Princetown stuurt een groep geleerden Tiaar zee om een nieuwe studie te ma ken van de geheimzinnige cosmische stralen, die vanuit het wereldruim de aarde bombarderen. De geleerden, gewapend met ballons die delicate instrumenten aan boord hebben, zullen van de Westkust ver trekken met een schip dat beschikbaar kwam door de medewerking van de marine en het bureau voor maritiem onderzoek. De ballons zullen van het schip worden opgelaten en naar zeer grote hoogte worden gestuurd, waar de inten siteit van de cosmische straling groot is. De geleerden stellen nu het atoom gekraakt is veel belang in de cosmische stralen. Men gelooft dat de snel-reizende stralen een rol spelen bij het binden van de krachten der natuur krachten, die de atoomkern bij el kaar houden. Indien er niet een bf andere bindende kracht was, zouden de atomen uit el kaar spatten en blijkbaar ook de we reld zelf. Volgens het huidige bewijs materiaal zijn de atomen opgebouwd uit neutronen zonder electrische la ding, protonen met een positieve lading en electronen met een negatieve lading. Aan de experimenten wordt deelge nomen door twee groepen. De ene on der leiding van doctor John Winctyer en de andere onder leiding van Neilson Whyte. De Winckler-groep zal grote „Project Shyshoot"-ballons gebruiken voor de bestudering van primaire cos mische stralen en hun lading, terwijl de Whyte-groep het aantal en de om vang van kern-explosies, welke het ge volg zvn van cosmische straling, zal bestuderen. De experimenten zullen misschien ook helpen bij het bepalen van de her komst der cosmische stralen. Vele theorieën hierover zijn aan de hand ge daan, doch geen daarvan is nog bewe zen. (Van een bijzondere medewerker) Een belangrijke waarheid, die door velen moet worden aangeleerd, en die nooit genoeg kan worden her haald, is ongetwijfeld deze: de voor naamste taak van onze maatschappelijke organisaties is en blijft het vormen van persoonlijkheden. Dit geldt voor onze standsorganisaties, voor de Vrouwen beweging, voor onze jeugdverenigingen in al haar verscheidenheid. Waarom we deze bekende stelling nog weer eens naar voren brengen? Ener zijds omdat we bepaaldelijk verentrust worden door sommige nogal aens voor komende centraliserende strevingen door overheidsorganen, anderzijds, wijl in meerdere plaatselijke of parochiële groe peringen van de.genoemde corporaties die meest wezenlijke taak gevaarlijk op de achtergrond begint te raken en wordt vervangen door een streven „hoe-meer- activiteiten-hoe-beter". De conclusie, waartoe de Londense commissie-Van Rhijn, ingesteld door dr. v. d. Tempel, destijds kwam, nl. dat het niet van beslissende betekenis is of de noodzakelijk geachte voorzieningen het karakter droegen van sociale verzeke ring dan wel van sociale verzorging, zal, gezien de sindsdien opgetreden veran deringen in het denken, wel niet veel kans maken een beslissende invloed op die aanstaande maatregelen te oefenen. De invloed van de solidaristische maatschappij-opvatting is daartoe God dank weer voldoende sterk geworden. Dat inmiddels het gevaar van de veel te ver doorgevoerde sociale verzorging nog reëel aanwezig is, blijkt o.m. uit het feit, dat in het officieel orgaan van de vereniging van leiders van diensten voor sociale zorg de heer A. W. Voors onomwonden erkent, dat hij in begin sel voorstander is van onbeperkte staatszorg. Dit „beginsel" wordt niet verzwakt door Je toevoeging: ..Lij de uitvoering van de taak der overheid op het terrein van het maatschappelijk werk is ..onbeperkte staatszorg" niet noodza kelijk." Reeds meer dan eens hebben we ons op deze plaats gericht tegen een teveel aan verzorging. Dit moet naar onze me ning uiteindelijk bij de individuele mens leiden tot een verzwakking, meer, tot een afstomping van de persoonlijke verantwoordelijkheid, hetgeen op haar beurt het vormen van de zo gevaarlijke massageest sterk bevordert Men heeft uiteraard het recht te vra gen: wat wilt ge dan wel en hoe wilt ge die massageest-vorming voorkomen? Wilt ge misschien terug naar de oude liberale opvatting,^ zo van Ieder voor zich en God voor ons allen? Mbet de overheid worden teruggedrongen tot de vroegere functie van politie-agent? Ook wij willen sociale zekerheid; ook wij zijn voorstander van een zekere dwang om aan het stelsel van verzeke rende sociale voorzieningen mee te doen, persoonlijk of als groep. Maar wij wensen zeker niet, zoals van tijd tot tijd valt te beluisteren, te adstrueren, dat sociale zekerheid het middel is voor alle kwalen. Immers, de zekerheid van een in redelijkheid onbezorgd bestaan is weliswaar een groot goed, maar zeker niet het hoogste goed Zo menen som mige sociologen, dat aanspraken op een goed geheel van sociale wetten zodanig tot het materiële bezit van de mens kunnen worden gerekend, dat b.v. in het geheel geen behoefte meer zal bestaan aan particuliere bezitsvorming. Wanneer men de wereld enkel en alleen uit een materieel gezichtspunt beziet, heeft men dan niet eens geheel en al ongelijk, hoe wel we in dat geval nogal verschil van inzicht vrezen over de mate van nood zakelijke sociale zekerheid. Maar particuliere bezitsvorming heeft nu eenmaal niet alleen materiële bete kenis. Hoe duidelijk spreekt dit uit de prachtige verdediging van het eigen domsrecht door Paus Leo XHI in Rerum Novarum. Het recht op bezit is voor de mens een onvervreemdbaar natuurrecht, niet alleen omdat er zulk een nauwe per soonlijke band bestaat tussen het voort gebrachte goed en de maker, maar vooral omdat de mens autonoom is in zijn doel en in zijn aanleg. Bij de bevordering nu van sociale ze kerheid dient met deze zelfstandige mens te worden rekening gehouden. Niet alleen omwille van die mens, maar ook omwille van de gemeenschap, die ge vormd wordt door die op de eerste plaats autonome mensen. Collectiviseert men de mens. dan moet de samenleving on natuurlijk en ongezond worden. Een goed stelsel van sociale zekerheid inmiddels is, gezien de ontwikkeling van onze economische en sociale ver houdingen, per se onmisbaar geworden. De menselijke persoonlijkheid dreigt daardoor geweld te worden aangedaan. Het particulier initiatief wordt steeds meer teruggedrongen. Wat is meer voor de hand liggend dan dat daar waar dit nog kan en waar de overheid de mens in ieder geval (behouden elks persoon lijke verantwoordelijkheid voor de wet) vrij moet laten, dus het gebied van de vrije maatschappelijke organisaties, op de allereerste plaats aandacht wordt ge schonken aan persoonlijkheidsvorming? Wij hebben het steeds een van de be langrijkste verdiensten geacht van de K.A.B. b.v., dat zij mensen voor func ties plaatste, van wie men zich toch wel eens afvroeg: is het mogelijk, dat die man, die huisschilder, die wever, die nooit meer dan lager onderwijs genoot, haar behoorlijk kan vervullen? Nu gaat het bij deze K.A.B. natuurlijk niet n eer aan om alléén op die wijze 300.000 leden tot persoonlijkheden te vormer, zoals zij dat trouwens nimmer alleen op die wij ze heeft gedaan. Het is. zien wij het wel, o.m. de taak van de katholieke maat schappelijke organisaties de leder, dui delijk te maken, dat zij allen steeds, in welke functie dan ook. voor een ver antwoordelijke taak staan De leden moeten duidelijk gaan inzien, dat de or ganisatie slechts een middel is om het doel te bereiken: de wereld te vullen met christelijke persoonlijkheden. Gelijktijdig dient aan de overheid de eis le worden gesteld zich te onthouden van al te 4terke ontheffing van per soonlijke verantwoordelijkheid. De ge meentelijke, provinciale en rijksoverheid beperke zich zo veel mogelijk tot haar eerste en voornaamste taak: leiding te geveir, te stimuleren, te coördineren, te bundelen, steun te verlenen. Nimmer mogen de mensen gaan den ken, dat in het feit. dat zij belasting be talen. tevens het voldoen ligt besloten aan de nieuwe wet. die Christus bracht, de wet van de naastenliefde. En dit ge vaar is momenteel reëel aanwezig. De Amerikaanse, Britse en Franse mili taire gouverneurs in Duitsland hebben de Duitse consultatieve raad, bestaande uit Vier premiers en vijf leden van de wet gevende vergadering, uitgenodigd tot een bespreking, welke Vrijdag te Frankfort zal worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1