7i NEERLANDS JEUGD SPEELT IN TUIN VAN PALEIS SOESTDIJK TSJECHISCHE POLITIE ARRESTEERT SECRETARIS DER NUNTIATUUR Thans ook moeilijkheden voor protestantse Kerken Kabinet voor de Ned. Antillen Prinsesjes slaan spijkers met koppen Egypte weert verdovende middelen E v. NOODREGERING BEREID, HET MANDAAT TERUG TE GEVEN Russisch soldaat gedood bij een grensincident Situatie in Londense havens is nog steeds critiek NIEUWE BLOKKADE VOOR BERLIJN Merkwaardig ver keersongeval Locomotief te water Tot hoofd en hart Opwindend slot KARD. MINDSZENTY HOUDT LEVENSLANG INDIA WACHT NOG AF J SJAFRUDDIN TE DJOCJA Sovjet-patrouille opent het vaar binnen Amerikaanse zone Morgen uitzonderingstoestand in Engeland? Ter dood veroordeelde SS-er gearresteerd Aanvaring op het IJ Geen vrachtauto's meer via Helmstedt .Het weer. MAANDAG 11 JULI 1949 bureaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24508 Érf&l Straf dr. Zakar verlaagd van zes tot vier jaar Machinist sprong van machine Feesten afgelopen Smokkelaars brengen nog 900.000 kilo per jaar binnen LIEVER OP Z'N AMERIKAANS Amerikaanse journalisten vertrokken Prinses Wilhelmina opent „Hulp en Heil" fflsF v;: - - «lij Posthume onderscheiding Militaire Willemsorde SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Teiefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145481 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3998 Directeur. 3. 3. W, Boerrïgtef. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Bun. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 78 cents oer millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen duooel tarief Omroeoers Ié cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt rich net recht voor advertenti&n eventueel zonder ODgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Naar A.P. uit Praag meldt, heeft de Tsjechische politie Donderdag pater Ludwig Smerzlik, een Tsjechisch pries ter, die als secretaris werkzaam is bij de Pauselijke Nuntiatuur in Praag, ge arresteerd. De Pauselijke Nuntius mgr. Gennaro Verolino heeft een protest in gediend bij het Tsjechoslowaakse minis terie van Buitenlandse Zaken. Mgr. Ve rolino heeft de deken van het Corps Diplomatique te Praag verzocht zijn protest bij het Tsjechoslowaakse minis terie van Buitenlandse Zaken te steu nen. Het Koninklijk Gezin op het bordes van het paleis Soestdijk tijdens het défilé. Het Hongaarse Hof van Beroep heeft Zaterdag, zoals wjj in een deel onzer vorige oplage reeds meldden, het vonnis tegen Kardinaal Mind- szenty (levenslange gevangenisstraf) bevestigd. Het Hof verklaarde geen reden aanwezig te achten voor een vermin dering van de straf. Voorts werd te kennen gegeven, dat de wereld reactie er oorzaak van was, dat de raad de straf niet verzwaarde. De gevangenisstraf van Bela Ispanky Werd teruggebracht van levenslang op vijftien jaar, van dr. Jusztin Baranyais van vijftien tot twaalf jaar en van dr. Andras Zakar, de secretaris van de Kardinaal, van zes tot vier jaar. Van drie andere beklaagden, dr. Paul Eszterhazy, Miklós Nagy en d'r. Laszlo Toth werden de vonnissen bevestigd- Geen der beklaagden verscheen voor het Hof. Dr. C. J. H. Engels is er in geslaagd een kabinet voor de Nederlandse Antil- len samen te stellen. De gouverneur heeft dr Engels verzocht als zijn ge machtigde met de Staten in overleg te treden over de eventuele benoeming van de volgende personen tot leden van het kabinet: M. P. Corsira (partijloos), dr. ir. Percy Henriquez (partijloos), mr. L. C. Kwartsz, gezaghebber van Aruba, drs. E. M. Newton, hoofdambtenaar van economische zaken (Nationale Volkspartij), E. A. Römer, oud-voorzit ter der Staten (partijloos) en J. H. Sprockel, oud-voorzitter der Staten en oud-schoolhoofd (Kath. Volkspartij). Hedenmorgen half acht is het „blok- sentreintje", dat de zware blokken voor de pierverdediging te IJmuiden ver voert, op zijn eerste rit door nog onbe kende oorzaak te water gereden. De locomotief duwde een wagon, Waarop zich een betonnen blok van twintig ton bevond, naar de blokken- steiger bij de semaphore. Men vermoedt, dat de rem geweigerd heeft, want on geveer honderd meter vóór de steiger is de machinist van de wagen gespron gen, terwijl het treintje doorreed. Ge lukkig lag er geen schuit voor de stei ger, zodat eerst de wagon met het blok en daarna de locomotief, zonder ver dere brokken te maken, te water reden. De machinist, de heer C. Dijchuis Uit IJmuiden-Oost, lag bewusteloos naast de rails. De heer A. P. Bakker constateerde inwendige kneuzingen en een hersenschudding. Van Vaticaanse zijde verneemt U.P., dat pater Smerzlik geen diplomatieke status heeft en geen lid van de diplo matieke staf van de Nuntius is. Echter wordt zijn arrestatie als een belediging van de Pauselijke Nuntius beschouwd en het is waarschijnlijk, dat het Vati- caan op deze grond een protest zal in dienen. De Paus werd op de hoogte ge steld van de arrestatie zodra in Rome het nieuws vernomen werd. Naar het K.N.P. uit Praag verneemt, heeft de regering van Tsjechoslowakije voor de eerste maal sinds de moeilijk heden in de verhoudingen tussen Kerk en Staat de hand geslagen' aan nog an dere kerkgenootschappen dan de Ka tholieke Kerk. In een geheime rechtzitting in Mora- vië is Jaro Chodera, een Presbyteriaans geestelijke, tot gevangenisstraf veroor deeld wegens „illegale activiteiten". Volgens betrouwbare berichten is in Zi- lina, in centraal Slowakije, waar vorige week de onlusten waren tussen de bur gerbevolking en de staatspolitie, een do minee van de Lutherse Kerk gearres teerd. Ook in de nabijgelegen stad Pu- chos zou een dominee zijn gearresteerd. De regering van India wacht de rati ficatie van de Van RoyenRum-over eenkomst af, alvorens stappen te nemen ten aanzien van twee belangrijke kwes ties in de betrekkingen tussen India en Nederland ten eerste de opheffing van het verbod voor K.L.M.-vliegtuigen om over India te vliegen, en ten tweede het zenden van een ambassadeur van India naar Den Haag, aldus een offici eel woordvoerder te New Dehli. Ook zou volgens U.P. de regering van India aan de Nederlandse regering wil len voorstellen om de ambassadeur van India als waarnemer toe te laten bij de Ronde-Tafelconferentie. Prinses Marijke slaat spijkers met koppen. Vader helpt een handje. De Ko ningin en de Prinsesjes zien met de omstanders belangstellend toe. (Van onze speciale verslaggeefster) Het défilé, dat Zaterdagochtend voor de koninklijke familie te gehouden, ver schilde zeer veel met wat zich 's middags langs het bordes van Paleis Soestdijk afspeelde, 's Morgens was het plechtig geweest, officieel. En ook na het défilé, in de tuin achter het palcis, waar de deelnemers mochten uitrusten va.a de ver moeienissen en H. M. de Koningin met Haar Gemaal en de prinsesjes eens kwa men kijken, verschilde de sfeer van de morsen met die van de middag. Was er in de ochtenduren eerbiedig dank en hulde gebracht, 's middags betoonde de ver tegenwoordiging van Nederlands jeugd aanhankelijkheid en trouw. Warmer, min der gereserveerd. waarop geborduurd stond: „Lang leve de Koningin". Iedere groep die voorbijgemarcheerd was, ging langs de rechtervleugel de tuin in. Het begon met een. rythmische gvm- nastiekdemonstratie van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond op het grote gazon van het bordes, waar de koninklijke toeschouwers gezeten waren. Daarna, voorafgegaan door de band van het Nederlandse Padvindsters Gilde Haarlem (de enige band, geheel bestaand uit meisjes) trok de jeugd aan haar vor stin voorbij. Daar was het allereerste de Katholieke Arbeiders Jeugd, jongens en meisjes, dan de Christelijke bonden, de padvinders, gidsen en verkenners De Plattelands Jongeren Gemeenschap liep heel toepasselijk, met groente, fruit en eieren, gestapeld in manden, als op een Franse markt. En allen wuifden zij spontaan en allen kregen zij een harte lijke groet terug. Er was ook een deputatie van het voormalige eiland Urk. Van die kleine, schattige Urkertjes, door hun kleding lijkend op miniatuur-grote mensen. Kleine meisjes, die in plaats van een zwart, zoals het Urker costuum voor schrijft, een oranje lijfje aan hadden, gypte heeft de oorlog verklaard aan de geslepen smokkelaars, die naar schatting per jaar 900.000 kilogram verdovende middelen over zjjn grenzen smokkelen. Deze geweldige hoeveelheid is de op brengst van ongeveer 10.004 hectare land, beplant met maankop en Indische hennep in Syrië, de Libanon en Trans- jordanië, a'dus de bevelhebber van de Egyptische kustwacht, generaal Monsef Pasja. Elke provincie van deze buurstaten van Egypte heeft haar eigen fabriek, ofschoon in Syrië en de Libanon het produceren en verhandelen van ver dovende middelen bij de wet is ver boden. Monsef Pasja heeft er dan ook kort geleden bij de Arabische Liga op aan gedrongen, er voor te zorgen, dat in beide genoemde landen strikt de hand Wordt gehouden aan de wet. De verdovende middelen 'worden zo wel langs de land- als langs de water wegen naar Egypte gebracht. De grote smokkelaars geven de voor keur aan de waterwegen. Goed georga niseerde benden zenden hun agenten naar de producerende landen om hun bestellingen te doen. Het goed wordt ofwel in kleine boten vervoerd of ver stopt tussen andere goederen aan boord Van de gewone vrachtschepen. De kleine vaartuigen gaan naar stille kustgedèelten, waar ze rustig kunnen Worden gelost. Maar het komt vaak Voor dat ze in een door de kustwacht opgestelde val loPen en dan is het niet ongebruikelijk, dat er geschoten wordt. De met gewone vrachtschepen ver- Voerde smokkelwaar volgt de normale Wegen. De smokkelaars speculeren er °P, dat de douanebeambten de kratten die volgens hun opschriften andere goederen bevatten, tussen welke de Verdovende middelen zijn verborgen niet zullen openen. In deze gevallen kunnen de smokkelaars als ze betrapt Worden niet gaan vechten, want daar voor fatsoenlijke kooplieden willen doorgaan, kunnen ze bezwaarlijk met geweren de douanekantoren binnen komen. De landgrenzen van Egypte hoofd zakelijk woestijnen worden bewaakt door een schilderachtig korps kameel rijders Deze „bereden politie van het Mid den Oosten" bestaat uit uitgelezen manschappen, die terdege voor hun taak zijn opgeleid. Zij berijden snelle kamelen, die dagen zonder voedsej en water kunnen. De smokkelaars die te land werken doen dat over het algemeen in kara vanen. Zij proberen ongezien met hun beladen kamelen tussen de kameelrui- ters door te glippen. Lukt dit niet, dan laten ze hun lading in de steek en ne men de vlucht, maar als dat gebeurt, worden ze gewoonlijk wel gepakt. Andere groepen steken het Suez-ka- naal over en geven zich uit voor no maden of pelgrims, die van Mekka komen. Niet lang geleden vond een douane beambte, dat een paar kamelen er zo eigenaardig uitzagen en zo raar deden. Hij gaf opdracht ze te slachten. In de magen werden ettelijke ponden Hasiisj in waterdichte verpakking aangetroffen. Op het smokkelen er\ gebruiken van verdovende middelen staan in Egypte zware straffen. Dit heeft, gepaard aan de activiteiten der autoriteiten, tot ge volg gehad, dat de detailprijzen omhoog zijn gevlogen. In sommige gevallen tot de tegenwaarde van 3300 gulden per kilo. De regering is zeer ingenomen met die hoge prijzen, whnt daardoor zijn de nar cotica buiten bereik van de lagere klas sen gekomen. Ondanks de geweldige hoeveelheid, die nog in het land wordt gesmokkeld, koesteren de autoriteiten de hoop, dat de dag niet verre is waarop het oude euvel der verslaving aan ver dovende middelen in Egypte uitgeroeid zal zijn. Men komt vaak op goede gedachten, als men tan onzinnige zaken een verstandige uitleg wil geven. Daar, op de grote gazons, die doer enorme bomen aan alle onbescheiden blikken onttrokken worden, kon al dat jonge goed naar hartelust zijn feest vreugde uitvieren. Grote tafels stondeu opgesteld, waar iedereen van een échte lakei limonade en thee en koek kon krij gen. Maar zelfs daarvoor waren de mees ten te opgewonden. De spanning, die aan het défilé vooraf was gegaan, was nu gebroken en als jonge honden, zo uit gelaten speelde de jeugd op het gras. Kleine jongens sloegen aan het stoeien, de groteren pakten eikaars hand en sprongen en dansten rond dat het een lieve lust was. Ze hadden in het begin niet eens in de gaten, dat het feestvie rend koningspaar met zijn kinderen glimlachend naar hen stonden te kijken. En ineens werden zij opgemerkt. Meteen stonden de dansende meisjes en jongens stil. „Ga toch door", riep Prins Bernhard, „we vinden het leuk". En eerst aarzelend, doch spoedig even ongedwongen als daarvoren, sprongen ze weer in het rond, en zongen erbij dat ze het best wilden weten, dat ze toffe jongens waren. De koninklijke familie wandelde weer verder, om zo nu en dan even te blijven staan om te kijken, iets te vragen. Bij de padvinders was op een tafel een groot bord neergezet, waar men koperen spijkers in moest slaan. „Hier worden spijkers met koppen geslagen", Stond er bij. Alle vier de prinsesjes moesten na tuurlijk ook eens een beurt hebben. Eerst Trix, zelfverzekerd, dan Irene, in zichzelf gniffelend, de nog wat stuur loze handjes van Marijke werden geleid door haar vader en Margriet bracht het er alleen al aardig af. Zo vertoefde dan onze koningin met haar echtgenoot en kinderen tussen de jongeren van haar grote gezin: het Ne derlandse volk. Met een voetbalwedstrijd tussen net elftal van het paleispersoneel en een team uit het naburige dorpje Spaken burg is Zaterdagavond het grote feest op Soestdijk besloten. De Spakenburgers hadden niet veel moeite met hun tegenstanders Reeds in de eerste helft moest de chauffeur van Prins Bernhard tweemaal vissen Jn de eerste minuut van de tweede helft bracht Spakenburg dq score op 30 De komst van H. M. de Koningin en Prins Bernhard scheen echter te wer ken als een injectie en in het laatste kwartier trok de hele paleisploeg ten aanval. De keeper van Spakenburg wist echter tot het einde zijn doel schoon te houden. Glimmend van trots nam de aanvoerder uit handen van Pxins Bern hard de door de Koningin uitgeloofde medaille in ontvangst. De Rotterdamse politie houdt streng toezicht op autobestuurders, die niet al te zeker meer aan het stuur zitten. De processen-verbaal zijn niet van de lucht en de politie rechter is vaak niet mals met zijn vonnissen. Dat ondervond Vrijdag een Nederlander, die meer in de Verenigde Staten dan in zijn eigen land vertoeft. Ook hij werd met zijn auto een gevaar geacht voor het verkeer en daarom nam de politie, na de gebruikelijke bloedproef, die het bewijs van overmatig alcohol gebruik moest versterken, zijn auto in beslag, terwijl de man zelf op het politiebureau mocht verblijven. Hij was echter zozeer veramerikaanst, dat hij erop stond evenals daar on middellijk voor de rechter geleid te worden, ook al omdat hij van oor deel was dat zijn zaken voortgang moesten vinden. „In Amerika betaal je 50 dollar en dan is de zaak ge zond," gaf hij te verstaan. „Goed, dan onmiddellijk voor de rechter," zei de politie en zo geschiedde. Reeds greep hij naar zijn portefeuille op het ogenblik, dat de politierechter vonnis ging vellen, maar de hand verstijfde' in zijn zak, toen hij de uitspraak hoorde: veertien dagen hechtenis. Dat had hij nu helemaal niet verwacht en daarom is hij on middellijk in hoger beroep gegaan. Maar de behandeling van dat hoger beroep duurt nog wel even. De leider der republikeinse nood- regering op Sumatra Sjafruddin is Zondag in gezelschap van dr. Lei- mena en Moh. Natsir te Djocja ge arriveerd. Hij verklaarde tegenover de pers, gemachtigd te zijn, 't man daat der noodregering aan Sukarno terug te geven. Sjafruddin arriveerde Zaterdagmiddag zes uur met een speciaal vliegtuig van de UNCI te Batavia. Hij verklaarde, dat de ontmoeting met de leden van de re publikeinse missie naar Sumatra onge veer 20 km ten Noorden van Fort de Koek had plaatsgevonden nabij Suliki. Sjafruddin deelde nog mede, dat hij na de teruggave van het mandaat weer mi nister van economische zaken zou zijn, zoals hij dit vóór de tweede politionele actie ook was. Dit hangt evenwel af van het verloop der besprekingen met Moh. Hatta." Hij voegde hieraan toe, dat de nood- regering zou blijven bestaan tot hij zijn mandaat heeft teruggegeven. De politiek van de noodregering was niet veranderd, aldus Sjafruddin. In een officiële te Rothenback (Beieren) uitgegeven Amerikaanse bekendmaking is Zaterdag medegedeeld, dat Donderdagavond, aan de grens der Amerikaanse zone een Russisch soldaat door een Amerikarnse officier werd doodgeschotentoen zes Rus sische grensposten het vuur openden op een aantal leden van de Amerikaansmilitaire politie. m de bekendmaking wordt gezegd, dat drie Amerikaanse soldaten, vergezeld door een Duitse politie-agent, bezigwaren met een inspectie van de grenspalen aan de grens tussen de Russische en Amerikaanse zones, toen zij werden beschoten door zes met automatische pistolen bewapende Rus sische soldaten. Het eerste vuur der Russen werd afgegeven van een punt, dat ontwij felbaar binnen de Amerikaanse zone was gelegen. Noch de jeep, waarin de Ameri kaanse soldaten en de Duitse politie-agent waren gezeten, noch <£e inzittenden ervan werden getroffen door het eerste salvo der Russen, dat ponder waarschuwing werd afgegeven. De Amerikaanse patrouille trok zich daar op terug en keerde kort daarna, in gezel schap van twee Amerikaanse officieren, terug. De beide laatsten werden bijna on middellijk, toen zij ter plaatse aankwamen, beschoten. Tijdens het vuurgevecht, dat daarop ontstond, schoot één van de Ame rikaanse officieren een achttien-jarige Rus sische soldaat dood. Men besloot het lichaam, dat ongeveer 200 meter binnen de Amerikaanse zone lag De psychiatrische inrichting „Hulp en Heil" te Leidschendam zal Vrijdag 15 Juli a.s. officieel in, gebruik worden gesteld. Prinses Wilhelmina zal, behou dens onvoorziene omstandig!*:den, de opening verrichten. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Hedenmorgen komt het Britse kabinet bijeen om op grond van de laatste be richten omtrent de havenstaking te be sluiten of men de Koning al dan niet zal verzoeken de uitzonderingstoestand te proclameren. Op Vrijdag werd officieel medegedeeld, dat de regering besloten had, zich tot de Koning te wenden, indien vandaag, Maandag, de arbeid in de ha vens niet volledig (dus zonder discrimi natie ten opzichte van Canadese sche pen) zou worden hervat. Sinds het zenden van dit ernstig ulti matum heeft zich de toestand weinig verhelderd. Op Zaterdag besloten de havenarbei ders, aangesloten bij de Vakbond van Transportarbeiders, 1000 in getal, het werk te hervatten, doch gisteren beslo ten 1500 leden van de Bond ,van Stuwa doors en Havenarbeiders, de vakvereni ging, waartoe verreweg het grootste aantal van de stakers behoort, met slechts 11 stemmen tegen, de staking voort te zetten. Hedenmorgen vindt op uitnodiging van de stakingsleiding een grote bijeenkomst plaats van de haven- *«ï\V -x Het eiland Wight staat in de gunst der touristen. Het wordt ook door de zei lers niet aemeden, getuige deze foto van een wedstrijd voor zeilboten, die dezer dagen rond het eiland gehouden werd. arbeiders om te beslissen of men zal wij- ken voor het regeringsultimatum of niet Het is' moeilijk te zeggen, wat 8e uit slag zal zijn. De stemming onder de sta kers, die zonder ophouden bewerkt wor den door communistische raddraaiers, is zeer verbitterd en, indien men op het laatste ogenblik mocht wijken voor de zware druk van het ultimatum, de stemming zal er niet beter op worden. Dank zij het samenvallen van de op nieuw acuut geworden dollarcrisis en de arbeidsonlusten in de havens staat de socialistische regering voor de zwaarste problemen sinds het aan vaarden van de macht in 1945. Alsof de bestaande moeilijkheden niet genoeg waren, heeft ook een aantal spoorwegarbeiders zich niet ont zien gisteren te besluiten vandaag te beginnen met een go-slow-staking. 3000 spoorwegarbeiders, meest te Manches ter, zullen vandaag met deze staking beginnen, op grond van het feit, dat zij geen genoegen nemen met de con cessie van de regering, volgens welke een speciale verzoeningscommissie in het leven geroepen is, om een onder zoek in te stellen naar de lonen van het spoorwegpersoneel. De Rijkspolitie te Amsterdam heeft Zondagmiddag in de hoofdstad gearres teerd de voortvluchtige SS-er G. L. H. Schwegter, die sedert 1923 in België vertoefde als mijnwerker en bij verstek door de krijgsraad te Hasselt ter dood werd veroordeeld. Schwegter was er reeds eind 1944 in geslaagd uit Belgische gevangenschap te ontvluchten. Hij nam aanvankelijk de wijk naar Duitsland en kwam circa een jaar geleden in Nederland. Hier ver bleef hij onder valse namen op ver scheidene adressen. De Rijkspolitie arresteerde hem in een huis aan de Wagenaarstraat, waar, naar haar ter ore was gekomen, „een ver gadering werd gehouden". Het staat nog niet vast of hij nog voor een Neder lands Bijzonder Hof zal worden ge daagd, dan wel voor de tenuitvoerleg ging van het doodvonnis en het even tueel afleggen van getuigenverklaringen «aar België zal worden getransporteerd ter plaatse te laten liggen. Het is daarop in de loop van de nacht weggehaald. Door een woordvoerder van het hoofd kwartier der Amerikaanse militaire poiiHe is nog verklaard, dat ook de vijf andere Russische grensposten zich allen ongeveer 200 meter binnen de Amerikaanse zone be vonden, toen het incident plaats vond Dit is het eerste RussischAmerikarnse zone-grensincident in meer dan twee jaar, waarbij een dode is gevallen. De Amerikaanse autoriteiten hebben bi? de Russen een protest ingediend. Zondagmiddag is als gevolg van ver keerd manoeuvreren van de Belgische motorspits „Hardu" op het IJ in het Oostelijke havengebied van Amsterdam een aanvaring ontstaan tussen dit schip en het Britse schip .Goldfinch". Het Belgische vaartuig werd bijna midden door gekraakt en maakte onmiddellijk veel water. Thans ligt het schip op de walglooiing. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De motorspits, tfie bij de aanvaring was betrokken, komt uit Gent en had in Zaandam palen gelost. Het schip was leeg op weg terug naar België en begaf zie hin de richting van het Merwede- kanaal. De „Goldfinch" was met stuk goed geladen. Het schip voer van het nieuwe entrepotdok naar Londen terug en hield op het IJ de grote vaargeul on der loodsaanwijzing. De aanvaring ge schiedde, doordat bij het uitwijken voor elkaar, de spits ongelukkigerwijze zo manoeuvreerde, dat hij dwars voor de „Goldfinch" kwam te liggen. Een aan varing kon niet worden voorkomen en de „Goldfinch", die een vooroverhangen de voorsteven heeft, liep boven op de 100 brt. kleinere spits. De „Goldfinch" bleef onbeschadigd. Bij K. B. is wijlen de kpitein-luite- nant ter zee E. E. B. La Combe posthuum benoemd tot ridder der vierde klasse van de Militaire Willemsorde. Kapt.-luit. ter zee La Combe stierf de heldendood tijdens de slag in de Javazee. In de nacht van 27 op 28 Fe bruari werd zijn schip, de „De Ruyter", tijdens die zeeslag tegen de overmach tige Japanse vloot midscheeps door een torpedo getroffen, nadat de „Dë Ruy- ter" in de namiddag van de 27e Fe bruari zelf twee Japanse torpedojagers in de grond had geboord. Kapt.-luit. ter zee La Combe beval de bemanning nq de directe treffer het zinkende schip met de gewonden te verlaten. Zelf bleef hij aan boord. Hij ging met zijn schip ten onder.- De inter-Indonesische conferentie ral 20 Juli te Djocja een aanvang kun nen nemen, aldus is van officiële zijde te Djocja aan Aneta medegedeeld. Journalisten vertrokken Het gezelschap Amerikaanse journa listen, dat op uitnodiging van de Neder landse regering een bezoek heeft ge bracht aan Indonesië, is Zondagochtend met de Constellation „Franeker" ver trokken. Op het vliegveld werden zij uitgeleide gedaan door o.a. dr. Koets, chef-kabinet van de H.V.K., en de heer Van Schellen, secretaris van mr. Van Royen. Zaterdagavond zijn de journalisten de gasten geweest van Aneta, dat te hun ner ere een partij gaf in het receptie paviljoen van Hotel des Indes. De regering van India heeft toestem ming verleend voor het volgen van de gebruikelijke route naar Nederland. A. Barrows, een van de 15 Ameri kaanse journalisten, die op uitnodi ging van de Nederlandse regering een rondreis door Indonesië maken en die correspondent is voor de „Chi cago Daily News", de „Washington Evening Star" en andere kranten, verklaart in een artikel, dat hoe op recht de nationalistische republikei nen ook mogen zijn in hun streven naar vrijheid, het een feit is, dat zij nog niet klaar zijn om onmiddellijk zoals het plan is de uitgebreide taak van zelfregering over te nemen, zonder een behoorlijke periode van oefening. Moties Minahassaraad Het ministerie van voorlichting te Makassar meldt, dat de Minahassaraad twee moties heeft aangenomen. In de eerste motie wordt uitgesproken, dat, uit politiek, sociaal, cultureel, eco nomisch en staatkundig oogpunt bezien, de Minahassa niet afgescheiden kan wor den* uit het N.I.T.-verband, zodat alle separatistische stromingen, welke stre ven naar een afscheiding van deze daerali, verworpen moeten worden. De Minahassaraad besluit, de dae- rah te handhaven en te consolideren als autonoom gebied in de staat Oost-In- donesië. De tweede motie stelt vast, dat het onjuist zou zijn, indien de daerah een eigen delegatie naar de R.T.C. zou aan wijzen, en keurt het beleid va» de re gering van Oost-Indonesië, inzake het streven naar een delegatie voor geheel Indonesië goed. Met het K.L.M.-lijntoestel uit Indone sië zijn Zaterdag op Schiphol de heer W. Alons, mr. J. E. van Hoogstraten en prof. Hussein Djajadinmgrat gearri veerd. De heer Alons zal tezamen met de secretaris van staat voor economische zaken, mr. J. E. van Hoogstraten in Den Haag deelnemen aan besprekingen in het kader van coördinatie van het eco nomische en financiële verkeer tussen Nederland en Indonesië. Na afloop van deze besprekingen treedt de heer Alons af als secretaris van staat voor financiën. Hij zal worden opgevolgd door drs. A, Oudt, tot dusverre thesaurier-generaaL Zondag werd te 's-Hertogenbosch de jaarlijkse plechtige omgang gehouden met het beeld der Zoete Lieve Vrouwe van den Bosch. Op de achtergrond ie Basiliek van St. Jan. Kort na middernacht hebben de Bus sen een einde gemaakt aan het vracht autoverkeer van West-Duitsland naar Berlijn door de controlepost bjj Helm stedt te sluiten voor vrachtauto's. Hier door is de laatste verbindingsweg van Berlijn met het Westen voor het vracht autoverkeer gesloten. Het treinverkeer vindt zonder stag natie voortgang, deelde een Ameri kaanse woordvoerder mede. Het sluiten van de controlepost bij Helmstedt voor vrachtauto's volgde op een demonstratief lijdelijk verzet van de Russen dat al enkele dagen duurde. Vrijdag werd de hoofdweg Hamburg Berlijn gesloten en Zaterdag werden alle andere grensovergangen tussen de Russische zone en de Britse en Ameri kaanse gesloten. Zondagmiddag hadden de Russen in Helmstedt bekend gemaakt, dat zij in het vervolg vier vrachtauto's per uur via deze controlepost zouden doorlaten. Eerder passeerden hier dagelijks 300 vrachtauto's de controle. Voor zover tot nu toe bekend, ondervinden Duitse personenauto's en alle wegverkeer der geallieerden nog geen last. De Britse -en Amerikaanse autoritei ten deelden mede dat zij vandaag in de loop van de dag krachtig zouden pro testeren tegen het sluiten van de con trolepost te Helmstedt. Verwachting tot Dinsdagavond Droog en overdag zonnig weer met vooral in het binnenland zo merse temperaturen. Meest zwakke, wind uit uiteenlopende richtingen. Zon op: 4.33. Onder: 20.57. Maan op: 22.41. Onder: 6.25. (Van onze correspondent) Ten aanschouwen van honderden kijkers naar het drukke verkeer uit de richting Assen had Zaterdagavond te Apeldoorn omstreeks kwart voor acht op het kruis punt van de Waldeck Pyrmohtlaan met de Loolaan ende Am er sf oo rts e weg een san- rij ding plaats tussen een motorrijwiel. De- stuurd door de 27-jarige W v. L. uit Ge leen (L.), die uit Assen kwam, en een per sonenauto, bestuurd door de 23-jarige heer G. H. J. H. uit Ootmarsum. die uit Weste lijke richting nederde. De motorrijder, die onder zijn voertuig kwam te liggen, had wonnen aan het ooofd en de benen. De motorfiets werd zwaar be schadigd. Het eigenaardige van het ongeval was, dat het volgens de omstanders en de ge dupeerden werd veroorzaakt door een on derling misverstand van de tw*e op dit kruispunt gestationneerde verkeersagenten, die hierdoor een tegenstrijdig teken gav#»nf zodat beide voertuigen als het waTe (ogen elkaar werden opgejaagd. De politie heeft de schuldvraag nog m onderzoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1