Santpoort vierde grjot B VOLKSWAGENS TAXI 1300 0' Schepenbouw met de kiel naar boven Noodtoestand in Engeland HET NEDERLANDSE VOLK DEFILEERT VOOR HET KONINKLIJK PAAR Kleurige tafrelen voor Soestdijk I PROVOCEREN. DAN KLAPPEN INCASSEREN EN DAARNA PROCEDEREN AGENDA Relletjes bij City te huur ZOXDER chauffeur Nieuw procédé van Hillegomse scheepswerf HERINGA WUTHRICH MAANDAG 11 JULI 1949 PAGINA 2 LAMPEN OUD-ST. JOSEPH- GEZELLEN Goed geslaagde Reünie De Spaarnestad voetbalt tegen De Tijd LATHYRUS-SHOW Tentoonstelling van „Ons Buiten" Concert bij de Broeders K.A.J. „De Basiliek" Orgelbespeling H.O.V. in het Bloemen- daalse Bos Model 1949 PLEIN 33 Inlichtingen uitsluitend onder telefoonno. 17000 FRANS HALS-MUSEUM 3036 personen bezichtigden ,JHet .Edelambacht" „ONZE WONING" 30 JAAR Ruzie met de kruidenier Wie verloor een fototoestel? ,INTIMA' Wie heeft het gezien? Laag vliegen militaire vliegtuigen Rijkstuinbouwschool VOLKSDANSFEEST IN LEIDEN Burgerlijke Stand Voor de jongens in de tropen r^etduur Alles op zijn kop W aterpolo-pr ogr amma MUZIEKFESTIVAL Bij 40-jarig jubileum van „Soli Deo Gloria" NIEUWE KONINGINNE. ZEGELS Het loopt af met de aardbeien LAATSTE NIEUWS Hei Engelse kabinei heefi be sloten, in verband mei hei Londense havengeschil, de noodioesiand af ie kondigen/- aldus meldi Reuier uii Londen. Minisier-presideni Aiilee zou dii besluii he de nmiddag aan hei parlemeni mededel®11 door voorlezig van 'n bood schap van koning George. HEEMSTEDE Ned. Rond tot het redden van drenkelingen Bleetrische Installaties Grondverwarming ZANDVOORT Uitzicht op zee Kinderuitzending Zandvoort-estafefcte f 1200.voor Rode Kruis Tweede prijs Ma joor-veldprediker gesneuveld Beurs van Amsterdam 23 De vertoning van de geruchtmakende film „The iron curtain" (Het ijzeren gor dijn), die thans onder de titel „Het ge val Gouzenko" in Nederland draait, heeft ook in Haarlem grote deining gec wekt. Was het Vrijdag tijdens de voor stelling rustig en behoefden de politie agenten. die in en buiten het City theater. waar de film vertoond wordt, geposteerd waren vrijwel niet op te treden, anders was het Zaterdag en Zondag toen communistische elemen ten de openbare orde trachtten te ver storen en met opruiende pamfletten een flinke rel wilden ontketenen. Zaterdagavond tijdens de eerste voor stelling was het reeds een ongewone drukte op de Grote Markt en heerste er een bepaald onrustige stemming. Ver schillende jongelui en oudere mensen vormden groepjes voor het theater, doch om wanordelijkheden te voorko men was een twintigtal agenten uit gerukt in uniform en in burger, die zowel binnen als buiten een oogje in het zeil hielden. Men werd aangemaand tot doorlopen en in het geval er geen gehoor aan gegeven werd, ging de poli tie met meer aandrang te werk. In de zaal was het tijdens het voor programma betrekkelijk rustig, doch toen de hoofdfilm draaide,* begonnen er enigen uit de toeschouwers te schreeu wen. Leuzen als: kapitalisten, fascisten, leve Rusland, e d. klonken door de zaal, waarop prompt het licht aanging. Verschillende aanwezigen moesten de zaal verlaten, aan welk bevel door som migen dadelijk en zonder tegenkanting werd gehoor gegeven. Anderen namen een min of meer agressieve houding aan, waardoor de politie zich genood zaakt zag hardhandig op te treden. De ordeverstoorders werden de zaal uitge dreven, waarna tegen een twaalftal, onder wie twee communistische raads leden, proces-verbaal werd opgemaakt. In een overvalwagen, die op de achter plaats van het theater in de Zuider schoolsteeg stond, werden zij naar het politiebureau in de Smedenstraat over bracht I Tijdens dit relletje werd een der weerspannig'en, een zekere V., ernstig aan het oog gewond, waarna overbren ging naar een ziekenhuis nodig bleek. In een communistisch pamflet, dat de andere dag verspreid werd, deed men het voorkomen, alsof deze ver wonding te wijten zou geweest zijn aan een te hardhandig optreden van een der politiemannen. Verschillende getuigen beweerden echter positief, dat de ver- De derde reünie van de oud-St. Jozefsge- iellen Haarlem II heeft ook ditmaal bewe zen welk een hechte band er gesmeed is tussen de oud vice-praeses pastoor Th. v. d. Lugt er\ de oud-St. Jozefsgezellen Haar lem n. Des morgens droeg de oud vice-praeses in de parochiekerk van St. Jan een plechtige Hoogmis op met assistentie van de oud- vice-praeses pater C. Verheijen en kape laan G. A. Beek, acolieten waren oud-St. Jozef sgezellenleden. In een treffende predikatie wees pastoor d. Lugt op de betekenis van deze derde reünie. Na de kerkelijke viering toog men naar het Jeugdgebouw, dat zeer fraai versierd was met bloemen en vlaggen, alwaar het ontbijt plaats vond. Hierna begon de feestvergadering, wel ke door de heer N. Blesgraaf werd ge opend. De feestrede werd uitgesproken door de heer G. Kriek, oud-gezellenlid van Haar lem I, met het onderwerp: „Christenen en wederopbouw". Met wederopbouw denkt iedereen aan de oorlog en aan werk voor iedereen, aan woningbouw enz. Wij kunnen in Nederland tevreden zijn wet wat op het gebied van we deropbouw is gepresteerd, in verhouding tot het buitenland. Maar er moeten betere ver houdingen komen, vooral op sociaal ter rein, wat spreker uitvoerig toelichtte, om daarna over te gaan tot het onderwerp beleven van het christendom, als oud-St. Jozefsgezel, door b.v. een goed gezin op te bouwen, omdat het gezin de pij Iets vormt van een christelijke maatschappij. Hierna nam de voorzitter, de heer J. Me- kenkamp, de leiding van deze morgen over en sprak enkele woorden van hulde aan pastoor v. d. Lirgt en moest helaas ook me dedelen, dat enkele oud-gezellen aan het geloof ontvallen waren, laar wij moeten door ons gebed trachten deze oud-gezel len weer terug te brengen tot de kerk. In een treffende toespraak huldigde de heer Nooy oud vice-praeses v. d. Lugt voor wat deze in de afgelopen 25 jaar voor de gezellen geweest is. Thans hebt gij ook de grondslag gelegd voor uw eigen gezin, als pastoor in Den Haag. Voor dit huis bieden u de oud-gezellen een cadeau aan in gesloten enveloppe, om daar iets voor aan te schaffen als blijvende herinnering als oud vice-praeses van Haar lem II (applaus). De heer N. Blesgraaf, secretaris-penning meester van het bouwfonds van de paro chie St. Jan, gaf thans een overzicht over de stand van zaken hoe het bouwfonds er voor staat. Veel verbeteringen zijn reeds in het jeugdgebouw aangebracht. Spreker deed tenslotte een beroep op zijn vrienden, de oud-gezellen, om mede te werken, dat zo spoedig mogelijk een nieuw parochiehuis gebouwd zal kunnen worden. De heer C. Marchand gaf een finantieel verslag van de reünie, dat sloot met nog geen tekort. Hierna dankte pastoor v. d. Lugt voor het cadeau hem aangeboden. De heer A. Hopstaken wilde de tolk zijn van de aanwezigen en bracht dank aan het reünie-bestuur voor de buitengewone zor gen en regeling aan deze reünie besteed en deed een voorstel om de organisatie-gezel len weer in het leven te roepen. De heer J. Mekenkamp sprak bet slot woord en bracht dank aan allen voor de medewerking in welke vorm ook (ook aan de dames). Vermelden wij tenslotte nog, dat bij deze feestmorgen de zeereerw. heer pastoor G. A. Jonge jan en de eerw. heren kapelaans van hun belangstelling deden blijken, even als de eerw. Broeder-Overste en broeder Ledwinus. Een goed geslaagde feestavond besloot deze derde reünie van oud-St. Jozefsgezel len van Haarlem n. Morgen, Dinsdagavond, zal op het voormalige HBC-terrein aan de Heren weg te Heemstede de traditionele voet balwedstrijd worden gespeeld tussen de elftallen van Drukkerij „De Spaame- stad" en De Tijd. Het vorige jaar be haalde De Tijd in Heemstede een 8-4 overwinning, maar in de returnwedstrijd in Amsterdam namen de Haarlemmers met 6-0 revanche Ditmaal staan de kan sen volkomen gelijk en er mag een span nende wedstrijd worden verwacht De aanvang is 7 uur. wonding ontstaan zou zijn tengevolge van een val van het slachtoffer. Zondagavond herhaalde zich dit on verkwikkelijke schouwspel. Enkele op ruiende pamfletten werden in beslag genomen en tijdens de voorstelling in net theater moest weer tegen tien per sonen proces-verbaal worden opge maakt. Naar aanleiding van een en ander stelden wij ons in verbinding met hoofdcommissaris Fontijne. Deze verze kerde ons, dat de politie in geen enkel geval zonder noodzaak was opgetreden. Intussen heeft een drietal communis tische leden van de gemeenteraad aan de burgemeester een schrijven gericht, waarin /ij vragen noodzakelijke maat regelen te willen treffen, c.q. een rechtsvervolging terzake mishandeling en/of belediging te willen inleiden tegen die politie-agenten, die zich mis dragen zouden hebben. In dit schrijven wordt gezegd, dat de Haarlemmer J. Visser uit de Oranje straat dermate in het gezicht geslagen werd, dat hij aan één oog levenslang blind zal moeten blijven. Hierboven is reeds uiteengezet, hoe deze situatie ontstaan is. Tenslotte vra gen deze communisten aan de burge meester om, krachtens de bevoegdheid hem door de gemeentewet gegeven, ver dere vertoning van de film te verhin deren. De film gaat vandaag gewoon door. Dt Lathyrusclub van de volkstuinver eniging „Ons Buiten" had op 9 en 10 Juli een tentoonstelling georganiseerd, waar voor Gebr. Brinkmann de Bilderdijkzaal beschikbaar hadden gesteld. Zaterdag om 2 uur werd deze tentoonstelling door de heer J. F. Ch. Dix geopend, nadat de heer Bottelier, voorzitter van „Ons Bui ten", een woord van welkom tot de aan wezigen had gericht. De heer Dix memoreerde, dat het juist 250 jaar geleden was, dat Franciscus Ca- pani de Lathyrus op Sicilië in het wild had gevonden. Spoedig verwierf deze bloem in Èngeland en daarna ook in Nederland grote populariteit. Hij bracht de volkstuinders van Ons Buiten hulde voor de 1ste klas bloemen, die zij hadden tentoongesteld en die ongetwijfeld op een tentoonstelling met de hoogste be. kroning zouden gaan strijken. Ongeveer 70 vazen met superieure bloemen in de meest uiteenlopende pas teltinten' stonden met Adiantums en Va rens zeer smaakvol opgesteld. Hout en Plantsoenen had gezorgd voor een deco ratieve achtergrond van palmen. De tentoonstelling, die gratis toegan kelijk was, mocht zich voóral Zondag in een druk bezöek verheugen. Zoals wij reeds berichtten zal a.s. Vrijdag 15 Juli aan de Eerw. Broeders van de R.K. Jongensscholen aan het Nagtzaamplein door het Haarl. Comité voor Nationale Feesten, afd. Oost, een concert worden aangeboden, uit te voeren door de muziekvereniging „St. Caecilia". Het concert zal plaats heb ben 's avonds van 8 tot 10 uur op de binnenplaats van de Broederscholen. Ieder die er belang in stelt kan dit concert gratis bijwonen, echter geen kinderen. Toegang tot de binnenplaats via de poortdeuren aan het Teyler- plein. Gisteren werd door de Kajotters van de Kathedraal deelgenomen aan een voetbaltoumooi op net terrein van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Het tot nu toe ongeslagen elftal moest helaas tegen de B.N.S. een veer laten, doch de tweede prijs kon hun, na een zeer sportieve strijd toch niet ontgaan. De uiteindelijke uitslag werd: le prijs Bisseh. Nijverheidsschool Voorhout; 2e prijs K.A.J. „De Basiliek" Haarlem V; 3e prijs Pensionaat St. Louis Amsterdam; 4e prijs D.C.G. Am sterdam. De ontvangst en de organisa tie van de B.N.S. was prima en een woord van dank is hier zeker op zijn plaats. Dinsdag 12 Juli des avonds van 8 tot 9 uur zal de heer Albert de Klerk het orgel van de Grote Kerk bespelen. Set programma vermeldt: 1 Kyrie. (Plein chant du premier Kyrie, en taille) 2e couplet, Fugue sur les jeux d'anches: 3e couplet, du Kyrie. (Recit de Chrom- horne)4e couplet (Dialogue sur ia Trompette et le Chromhorne). Dernier Kyrie, Plein-chant. 2 Gloria le couplet, Et in terra pax. (Plein chant). 2e cou plet, Benedicimus te. (Petite Fugue sur le Chromhorne); 3e couplet, Glorifica- mus te. (Duo sur les Tierces); 4e cou plet, Domine Deus, Rex coelestis. (Dia logue sur les jeux de Trompettes, Clai- rons et Tierces du Grand Clavier et le Bourdon avec le Larigot du Positif); 5e couplet, Domine Deus, Agnus Dei (Trio a deux dessus de Chromhorne et la basse de Tierce); 6e couplet, Qui tollis pec- cata mundiyi suscipe. (Tierce en Taille); ,7e couplet, Quoniam tu solis. (Dialogue sur la voix Humaine); 8e couplet, Tu solus altissimus (Dialogue en trio du Cornet et de la Tierce). Dernier Couplet du Gloria. Amen. (Dialogue sur les Grands Jeux). 3 Offertoire sur les Grands Jeux. 4 Pleii»Chant du premier Sanctus, en Canon Récit de Cornet. Be- nedictus, Elévation. (Chromhorne en Taille) Plein-Chant de 1'Agnus. En Basse et en Taille alternativement) 2e couplet de l'Agnus Dei. (Dialogue sur les Grands Jeux). Deo Gratias (Petit Plein Jeu). Op Dinsdag 12 Juli geeft de Haar lemse Orkest Vereniging haar eerste opénluchtconcert van deze zomer in het Bloemendaalse Bos. Onder leiding van Marinus Adam zal het volgende programma ten gehore worden gebracht: Mendelssohn: Muziek bij Shakespeare's Midzomemachtsdroom; Dvorak: Slavi sche dans no. 8; Smetana: Suite uit „Die verkaufte Braut"; Grieg: Huldigings mars; Svendsen: „Zorahayda, legende voor orkest met vioolsolo door Jan Hes- merg; de Wals uit „Der Rosenkavalier" van Rich. Strauss en tenslotte Joh. Strauss' Ouverture „Die Fledermaus". Bij ongunstige weersomstandigheden zal het concert uitgesteld worden tot Woensdag 13 Juli. ,99 99 BIOSCOPEN Rembrandt: Margy (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Op leven en dood (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Souka het kind der tropen (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Het geval Gouzenko (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Beauty en de bandiet (14 j.). 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 12 Juli Grote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Zondag hebben de Haarlemmers voor het laatst de gelegenheid gekregen de tentoonstelling „Het Edelambacht 1949", welke gedurende een maand in het Frans Halsmuseum werd gehouden, te bezichtigen. Totaal hebben 3036 per sonen een bezoek aan de expositie ge bracht. Geen onbevredigend getal, of schoon de directeur, de heer Baard, de laatste dagen grotere belangstelling had verwacht. Met het oog op de seizoendrukte, welke de permanente expositie van ae oude meesters geldt, worden de gebrui kelijke rondleidingen tot nader aankon diging stopgezet. Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de Woningbouwvereniging „Onze Woning" heeft het bestuur Za terdagmiddag een receptie gehouden in gebouw „Cultura", waarop velen, zo wel particulieren als vertegenwoordi gers van gefneentelijke instanties en zusterverenigingen, van hun belangstel ling getuigden. De voorzitter, de heer H. van Brede- rode hield een toespraak, waarin hij het wel en wee van de vereniging sinds haat oprichting in 1919 naging en con stateerde, dat ze veel gedaan heeft tot verbetering van de woningtoestand. Op het ogenblik staat de bouw van 72 wo ningen op stapel. Gistermiddag sloeg de 45-jarige P. P. uit Haarlem, die sterk onder de invloed van alcohol verkeerde, een grote spiegel ruit van 3 bij 3 m. in bij zijn krüidenier op de Burgwal, met wie hij enkele dagen te voren verschil van mening had gehad. De man maakte daarbij gebruik van een barkruk, waarbij hij een ernstige snij- wond aan zijn hand kreeg. De man werd naar het Elisabethgasthuis overgebracht. Na verbonden te zijn kon hij zijn roes op het politiebureau in de Smedestraat uitslapen. Aan het hoofdbureau van politie aan het Nas^auplein zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te be komen omtrent de navolgende, in de af gelopen week als gevonden, aangegeven voorwerpen: Autopeds, gouden en zilveren armban- banden, kerkboeken, boorden, zilveren beursje, autoband, bal, badpak en hand doek, brillen, gouden en zilveren broche, ceintuurs, kindercape, doosje shag, za- deldekje, étui met inhoud, foudraal met overjas, enz., fototoestel, gewicht, geld en muntbiljetten, handdoek en zwem broekje, handschoenen, kinderhoedje, honden, dames- en herenhorloge, regen jassen, kist met bietjes, dameskousen, een rol katoen, parelsnoeren halsketting, zilveren kettinkje met hanger, lorgnet, mondorgel, zakmes, medaillon, kinder manteltje mutsen, gouden en paarlen oorbellen, pet, pantoffel, plank, porte- monnaie met inhoud, padvindersriem, gouden kinderringetje, autoslinger, sok jes, dictaat (Franse les), schort, sjaaltje, kinderschepje, schroevendraaier, schoen tjes, sleutels, tassen met inhoud, dames- vest, vulpotloden, vulpennen, winkel haak, kluw wol, windjack, wielstel, zaag. Ook in vleugel-, orgel-, piano-, b reau- en bedleeslampen, een verzorgde collectie. KRUISSTRAAT 42 - Tel. 10311 (Adv.) Aan degenen, die vorige week Vrijdag 's morgens om 7.40 uur het ongeval neb ben gezien gebeuren, waarbij een 13-ja- rige wielrijder door een spiegelruit van een winkel, op de hoek Grote Houtstraat Anegang is gevlogen, wordt verzocht zich te melden op de afdeling verkeers politie in het bureau Smedestraat. Naar aanleiding van de door het raadslid, de heer J. Blom, gestelde vra gen, betreffende het laag vliegen van militaire vliegtuigen boven het strand, hebben Burgemeester en Wethouders van Zandvoort medegedeeld, dat de burgemeester zich reeds telefonisch tot de betrokken commandant heeft ge wend en dat nogmaals schriftelijk zal doen. Aan de Rijkstuinbouwschool te Bos koop slaagden voor het overgangsexa men F. H. J. Damen en H. C. Oliemans uit Haarlem, B. Ch. Loman en J. I. Tjas- sens Keiser uit Heemstede en G. Lan- ting uit Hillegom. Voor de cursus tuinaanleg slaagde C. P. M. van Empelen uit Heemstede. Het diploma (met aantekening voor de achter hun namen aangegeven talen) be haalden C. F. Wielsma uit Bloemendaal, E. Speelder en H Visser (E) uit Haar lem. Zondag 17 Juli organiseren de katho lieke volksdansgroepen „De Grote Ron de" en „De Tovercirkel" uit Leiden een groot volksdansfeest in de Sleutelstad. Vele groepen in het land zijn uitgeno digd om aan dit festijn deel te nemen. Uiteraard worden ook die clubs ver wacht, die onverhoopt geen uitnodiging hebben ontvangen. Het volksdansfeest wordt gehouden op het Docos-terrein aan de Haagweg en begint om twee uur <s middags. In de parochiekerk van de H. Leonardus is er om zes uur èen Lof, waarna de dag besloten wordt met een bonte avond in het Sint Antonius-clubhuis, welke door de Leidse groepen zal worden verzorgd. Een 16-jarige jongen keek achterom, toen hij op de Olieslagerslaan reed. Daardoor kwam hij tegen het huis te recht, dat op de hoek staat van de Lan- gelaan. Met een snijwond aan de kaak en een hersenschudding werd hij in het Grote Gasthuis opgenomen. Geboren; 8 Juli M. G. Baas-Bonnes,z.; 7 Juli R. M. H. Groen-Hof, z.; 8 Juli B. van den Berg-van Eerden, z.; 8 Juli A. J. Stam-Veenis, z. 8 Juli K. C. van den Berg-Sneeuw, d.; 7 Juli N. Habermelil- Sigling, d.; 9 Juli M. P. M. Emans-Schoo- nebeek, d.; 8 Juli W. Oosterwijk-Schip- pers, d. Gehuwd: 9 Juli J- Aarsen en H. A. Beuker. Overleden: 7 Juli C. Boxma-Klooster, 34 j„ Friezenstraat. ZJLSTRAAT 96 HAARLEM De hele wereld staat tegenwoordig op haar kop en 't dwaze is vaak nog niet dwaas genoeg, aldus is in onze dagen de opvatting van vele mensen. Gelukkig zijn er echter nog dingen in dit ondermaanse die, ook al zet men ze ondersteboven, toch minder dwaas lijken dan men aanvankelijk geneigd is te veronderstellen. Misschien meent de aandachtige le zer bij het lezen, van het opschrift bo ven dit artikel, dat in het hoofd van de schrijver eveneens iets onderste boven staat en hij zou dan tevens het initiatief alsmede het wis- en meet kundig doorzicht van de Hillegomse scheepsbouwers, de fa. A. J. Buckens, miskennen, de enige in de wereld die het* klaarspeelt de bouw van'een zee waardig stalen jacht niet op de gebrui kelijke wijze te beginnen met de kiel maar met het deken daarmede dus alle ongeschreven wetten in de scheepsbouw, mitsgaders het te bou wen schip letterlijk en figuurlijk op de kop zet! Of dit dan iets bijzonders is? Inder daad, zo bijzonder, dat de grootste scheepswerven in ons land, welke toch op het gebied van scheepsbouw een naam en een reputatie hebben te ver liezen, nog steeds de ouderwetse ma nier toepassen door eerst de kiel te leggen en daarna de bovenbouw en het dek aan te brengen. Het bevesti gen van. de stalen platen geschiedde op deze werven tot voor kort door electrisch lassen, doch vooral met grote zeeschepen bracht dit zulke moeilijkheden met zich mede, dat men terugkwam op het klinken met na gels. De Hillegomse scheepsbouwers echter, die met een groot succes vast houden aan het omgekeerde principe, passen met evenveel succes de metho de toe van het electrisch lassen, om dat zij niet als andere scheepswerven die moeilijkheden ondervinden. Natuurlijk komt de vraag: Waarom wordt in Hillegom dit systeem toege past, dat vooral op de vakman een zonderlinge indruk moet maken en dan luidt het antwoord: ter besparing van tijd. Als men nagaat, dat het bou wen van een stalen zeewaardig jacht van 16 m. lengte volgens dit systeem waaraan regelmatig zes arbeiders wer ken, minstens twee weken korter duurt dan volgens de oude methode, dan behoeft men geen rekenwonder te zijn om vast te stellen, dat daarmede een grote bezuiniging op arbeidslonen enz. wordt bereikt, terwijl er toch geen man ontslagen behoeft te worden. In tegendeel, goede vakmensen kunnen hier altijd een behoorlijk bestaan vin den, doch helaas zijn die op dit gebied in de bollenstreek nog slechts dun ge zaaid. t Een tweede vraag die gesteld kan worden is: Hoe komt het dat dit om gekeerde systeem van scheepsbouw alleen bij de firma Buckens te Hille gom wordt toegepast en niet door de grote werven? Dat is nu juist het ge heim van de smid, beter gezegd van de scheepsbouwer, een geheim waarop de jeugdige leiders van deze werf twee jaar avond aan avond hebben geblokt. Overigens is het systeem volstrekt niet gepatenteerd en iedere scheepswerf may gerust proberen, volgens deze methode schepen te gaan bouwen. Er zijn trou wens al heel wat belangstellenden naar Hillegom getrokken, niet alleen om de bloeiende bollenvelden te zien, maar ook om een kijkje te nemen op deze werf die op dit terrein zeker enig is in den lande en zelfs in de gehele wereld; slechts Amerika schijnt volgens ditzelfde sy steem houten schepen te bouwen. Tot goed begrip van het geval wordt er op gewezen, dat met het buwen van schepen bedoeld wordt het bouwen van het z.g. casco. Het aanbrengen van de betimmering geschiedt Pas wanneer het schip in een voor schepen gebruikelijke stand, nl. met de kiel naar beneden, is gebracht en daarna te water is gelaten. De mogelijkhedenvan deze nieuwe en inderdaad zonderling aandoende scheeps- bouwmethode zijn enorm en het is zelfs mogelijk om volgens dit systeem schepen als b.v. de Queen Mary te vervaardigen, die dan zeker goedkoper zullen zijn als dit schip gekost heeft. Alleen moeten er dan op de werf waar dit zou plaats vin den, een aantal machtige kranen aan wezig zijn om het eenmaal gereedge komen casco in de juiste stand te brengen. De werf van deze firma ligt ongelukkigerwijze op sen terrein, dat juist in een uitbreidingsplan van de ge meente Hillegom is opgenomen en dat betekent minstens dat na verloop van enige jaren de werf ingekrompen zal moeten worden. Voor de toch al beperkte industriële capaciteit van Hillegom zou dit zeker een verlies betekenen, ook al omdat enige jaren geleden bij het Hille gomse gemeentebestuur een streven waarneembaar was tot het meer aan trekken van industrieën teneinde de con junctuurgevoeligheid te verminderen en aangenomen mag worden, dat na ge pleegd overleg deze industrie, die zovele perspectieven vertoont en zeker nog wel voor minstens tien jaar werk heeft, voor de gemeente Hillegom behouden kan blijven. Overigens kfcn deze werf in elke gemeente die over een diep water be schikt een onderdak vinden. Het is wel een zeldzame plant die hier te midden van zovele oude en nieuwe soorten bloembollen in Hillegom wortel heeft geschoten en reeds rijke vruchten heeft gedragen. Juist om deze zeldzaam heid wensen wij de firma Buckens toe, dat zij nog veie schepen, vooral voor het buitenland, volgens hun omgekeerd sy steem zullen mogen bouwen. De devie zenpot wordt er. beter van en Hollands faam in het buitenland niet minder. Het was de wens van de Koninklijke Familie, dat het koperen huwelijksfeest een familiefeest zou zijn en omdat de militairen in Indonesië ook tot de Ne derlandse familie behoren, hadden de Oranjeverenigingen van Santpoort-dorp en Santpoort-station het plan opgevat naar aanleiding van dit koninklijk feest een avond te organiseren, waarvan de netto-opbrengst ten goede zou komen aan alle organisaties, die voor de jon gens in de tropen op de bres staan, zo als Katholiek en Protestants-Christelijke Thuisfront, NIWIN enz. Dit plan werd Zaterdagavond in de stemmige beslotenheid van het Burge meester Rijkenspark werkelijkheid en met stijgende vreugde zullen de organi satoren de duizenden de controle heb ben zien passeren, elk hun bijdrage of ferend voor hen, die ver van huis dit feest moesten vieren. Met kleurige lampjes versierd, acht grote schijnwerpers gericht op de mu- zieknis en het daarvoor gebouwde plan kier, bood het park een sprookjesach tige aanblik, waarvan de meer dan drie duizend bezoekers nog meer genoten zouden hebben gis niet reeds aller aan dacht gebonden werd door een prima programma, in vlot tempo, zonder een hapering gebracht door een keur van artisten, die dank zij een uitstekende geluids-installatie door iedereen konden worden beluisterd. Daar was de pianist Tom Erich, die na zijn repertoire een potpourri van verzoeknummers in elkaar zette, waarin zowel Tschaikowski als de Ouwe Taaie een plaatsje kregen. Een kwestie van smaak! De imitator Peter Picos gaf een serie aardige imitaties, waarvan de kin- der-imitatie buitengewoon geslaagd was. De band tussen Nederland en In donesië legden vooral de Notenkra kers, twee jongens en een guitaar met medewerking van de sopraan Truus Koopmans. Pas terug van hun tour- née langs „de gordel van smaragd" brachten zij, in een speciaal liedje, de groeten over van de jongens overzee, wat een «daverend succes werd. De gevierde telepaath Jonglisto zochteen vond natuurlijk een bij het publiek verstopte speld en vertelde meteen maar iets van de persoon bij wie de speld gevonden werd. Met Jonglisto was wel de grootste trekpleister van deze avond Lou Bandy, de onuitputtelijke, van wie het publiek maar niet genoeg kon krijgen. Oude en nieuwe liedjes wisselden elkaar af. Ondanks het gevorderde uu. werd „de zon opgezocht", beet „Louise weer op haar nagels" en verkocht Lou de ene kwinkslag na de andere. De wonder- kapper uit Een moest het natuurlijk ook ontgelden, terwijl het „Mens durf te sterven" aan iedereeen, tpt aan de Gro te Vier toe, als een spiegel werd voor gehouden. De conferencier John Pims lapte op vlotte en amusante wijze de diverse programmanummers aan elkaar en zo wel het Haarlemse orkest „Euphonie" onder leiding van de heer Jac. Stoffer als het accordeon-orkest „IJmuidens Roem" van J. Wijker zorgden voor goe- Het waterpoloprogramma voor de week van 11 tot en met 17 Juli iuidt: Competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond: Maandag 11 Juli, heren: De FutenDWT; Dinsdag 12 Juli dames: Ne- reus 1DWT 1, Nerqus 2HVGB 2; heren: Haarlem 2—TJZSC 3. Haarlem 3—DZV 2; Woensdag 13 Juli dames: HDZ-fDWR; he ren: GZC-DWE, HPC—AZ, HPC 3—HZPC 2. GZC 2DWR 2, MaasHaarlem, DWK 3VZV 2; Donderdag 14 Juli heren: VZV— De Vest. Vrijdag 15 Juli dames: HVGB 2—DWR 2; heren: HZPC—HVGB, HVGB 2—HPC 2, AZ—HPC, HVGB 3—LZC 3, LZC 4—VZV 2; Zaterdag 16 Juli dames: HVGB—ADZ, HV GB 2Nereus 2; heren: Merwede—HPC. Merwede 2—HPC 3, DWT—DAW, HVÖB 3—DZV 2, DWT 2—DWR 3; Zondag 17 Jul) heren: SVH—HVGB, SVH 2—HVGB 2. Competitie Kring Haarlem van de K.N.Z.B.: Dinsdag 12 Juli heren: Haarlem 4—HPC 4, Haarlem 5—HZV 1: jongens: VVZ a—HVGB a; Woensdag 13 Juli meisjes: DWR—HVGB a; jongens: HPC—DWT a: Vrijdag 15 Juli dames: HZV 1—VZV 2; he ren: HZV 1—DWR 4. de muzikale afwisseling in het pro gramma. Het is een avond geworden, die bij het publiek bijzonder in de smaak is ge vallen, waarvan het succes voor de or ganiserende oranjeverenigingen een gro te voldoening is en die voor de jon gens in Indië nog een aardig extraatje opleverde. En daar ging het tenslotte om'. Een vierhonderd muziek- en nang- licfhebbers hebben Zondagmiddag on der de hoge oude bomen van het Bur gemeester Rijkenspark, dat op deze zomerse middag een serene rust adem de, kunnen genieten van de instrumén- tale en vocale prestaties van een zestal verenigingen uit de omtrek. Het was de eerste dag van een over twee Zondagen verdeeld muziekfestival, georganiseerd door de R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria", die dit jaar haar 40- jarig jubileum vierde, en, zelfs afgezien van de prestaties, kan reeds worden vastgesteld, dat de opzet geslaagd is. De schare van toehoorder^ was nog niet groot, waaraan de oranje-avond van Zaterdag wel debet zal zijn, maai er is belangstelling en goed verzorgde en verantwoordde uitvoeringen zuilen deze verder moeten aanwakkeren. Het publiek trad tevens op als jury en toen na afloop iedereen znij mening op papier had gezet, bleek bij de mu ziekverenigingen de verdeling als volgt te zijn: l Muziekvereniging „IJmuider Beverwijk, dir. B. Zuye, 217 pnt.; 2 Spaarndams Fanfarecorps „Kunstkring", dir. Peter Wit, 128 pnt.; 3 Spaarndams Fanfarecorps „Crescendo", dir. F. Dek ker, 85 pnt. Bij de zangverenigingen was de uit slag: 1 Kennemerlands Gemengd Koor, Beverwijk, dirr. B. Zuye. 217 pnt.; 2 Gem. Zangvereniging „Vox Humana", Santpoort, dir. H. Arisz, 161 pnt. Buiten mededinging zong bovendien mee het onlangs opgerichte Mannenkoor „IJ- muiden", dir. J. Delder. Na afloop kwamen de deelnemers bij een in de zaal van Zomerlust, waar de heer F. Heeremans aan de beide eerste prijswinnaars een zilveren lauwerkrans overhandigde. Daarna werd onder de deelnemende verenigingen een bedrag van vijftig gulden verloot, dat werd ge wonnen door de eerste prijswinnaar van de zangverenigingen, het Kenne merlands Gemengd Koor uit Beverwijk. De gemeente Velsen heeft met- het verplicht stellen van openlucht-concer ten voor het verkrijgen van subsidie het goede voorbeeld gegeven en „Soli Deo Gloria" heeft zelfstandig dit voor beeld nagevolgd. Er moet meer contact komen tussen orkest en publiek, tussen koren en luisteraars. Daartoe wil dit muziekfestival zijn steentje bijdragen en wij vernamen, dat „Soli" plannen heeft meermalen een muziekfestival te gaan organiseren. Zondag 17 Juli zullen zeven muziek corpsen om beurten in de muzieknis plaats nemen en ook dan zal het pu bliek weer d'e plaats van de jury in nemen. Koningin Juliana-postzegels. 11 Juli a.S. wordt een begingemaakt met de ver koop deze zegels aanduiden als „Ver tenis van H.M Koningin Juliana. De serie draagt de beeltenis van H.M. en face, op donker fond waarin uitgespaard monogrammen JR met een kroon er boven. Bij de zegels van f 1.t.m. f 10.— is het fond opgebouwd uit een fijn net werk van elkaar kruisende lijnen. Als eersten in de serie verschijnen de 10 cent (goud-oker) en f 1.zegel (rood). De verkoop van de zegels geschiedt voor zover de overeenkomstige waarden van de tegenwoordige waarden zal zijn uit geput. Voor verzamelaars zullen op hun' verzoek de nieuwe zegels direct ver krijgbaar zijn. „Vergeet hen niet"-postzegels. Van 1 Augustus t.m. 30 September zullen bij zondere postzegels worden uitgegeven, met een toeslag boven de frankeer- waarde die gelijkelijk ten goede zal ko men aan Het Nederlandse Rode Kruis, Stichting Nederland helpt Indië, en de Niwin. Het comité waarin de drie ge noemde organisaties zijn vertegenwoor digd, zal bij de propaganda voor de ver koop van nieuwe postzegels met de beel- geet hen niet" postzegels. De zegels dragen een afbeelding van een bruine en een blanke hand, die zich uitstrekken naar een. zonnebloem, ais een symbool van hulpverlening, zowel voor Indonesië als voor Nederland. De waarden en kleuren waarin de zegels zullen verschijnen zijn: 2 cent met 3 cent toeslag, grijs; 6 cent met 4 cent toeslag, roodbruin; 10 cent met 5 cent toeslag, blauw; 30 cent met 10 cent toeslag, donkerbruin. Op alle waarden zal de zonnebloem in geel staan afgebeeld. De geldigheids duur der frankering loopt tot en met 31 December 1950. Deze week zal de speciale aardbeien veiling 1949 wel weer tot het verleden gaan behoren. Zaterdag was de aanvoer niet groot, ofschoon een en ander toch nog de moeite waard was. De. prijs va rieerde tussen de 2.203.20 gld. per slof. De talrijke fabrieksaardbeien gin gen voor f 2.per slof in het vat Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte onzer vorige oplage geplaatst). (Van onze verslaggeefster) Half elf Zaterdagochtend was de Koninklijke Marinierskapel de tuin van het Koninklijk Paleis Soestdijk binnen gemarcheerd tot voor het bordes waar H.M. de Koningin, Prins Bernhard, de drie oudste Prinsesjes en leden van de hofhouding gereed stonden om het lan ge défilé van geledingen van het Neder- Door de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen werden Zondagmidd. in de Heemsteedse Zwemvijvers districtswed strijden georganiseerd waarvoor vrij veel belangstelling was en die niettegen staande het uitgebreide programma een zeer vlot verloop hadden. Er werd vrij wel uitsluitend gekleed gezwommen, al gebruikten de dames en heren daarvoor niet steeds het Zondagse costuum zodat de deelneemsters en deelnemers er we( eens wat zonderling uitzagen. Op de préstaties had dit overigens niet de min ste invloed. De uitslagen luiden; Popdui- ken dames: 1. mevr. W. v. Tiel-Dijkstra (Haarl.), 2. mevr. N. Hendriks-Turken burg (Haarl.), 3. G. Verschoor (Heem stede) Popduiken heren: 1. C. H. Vrugt, (Haarlem), 2, E. Bakker (Heemstede), 3. Th. Koningsbruggen (Haarlem). Estafette 4 x 25 m. met drenkeling, voor dames: 1. Alkmaar 1, 2. Alkmaar IÏ. Idem voor heren. 1. Haarlem, 2. Heem stede, 3. Alkmaar I. Wisselestafette 4 x 25 meter voor da mes.: 1. Haarlem, 2. Alkmaar I, 3. Alk maar II; idem voor heren: 1. Haarlem, 2. Alkmaar, 3. Heemstede. 100 m. schoolslag dames: 1. N. de Waard, (Alkmaar), 2. Bontenbal. (IJmui- den), 3. mevr. N. v. Tiel-Dijkstra (Haar lem); idem voor heren: 1. G. Dikstaal (Amsterdam), 2. C. H. Vrugt (Haarlem), 3. D, v. d. Berg (Amsterdam). HAARLEM (Adv.) 50 m. vrije slag voor dames: 1. G. Lan.g- rand (Amsterdam), 2. R. Hollaar (Alk maar), 3. J. Schuurman (Alkmaar). 50 m. vrije slag voor heren. 1. G. Dik staal (Amsterdam), 2. J. Tierie (Haar lem, 3. G. v. Rijn (Haarlem). 50 meter enkelvoudige rugslag, dames: 1.. N. Hendriks-Turkenburg (Haarlem), 2. E. Koenen (Alkmaar), 3. J. Wiggert (IJmuiden): idem heren: J. Scheepers (Haarlem) 2. C. Roest (Heemstede), 3. F. Lodder (Haarlem. 50 meter zijslag, dames: 1. Gf Schone- veld (Amsterdam), 2. T. Bosse (Haar lem), 3. B. v. d. Putten (Heemstede). 50 meter zijslag heren: 1. G. v. d. Brug gen (Haarlem), 2. H, Renout (Haarlem), 3. J. Tierie (Haarlem). In het Sportparkrestaurant vond de prijsuitreiking plaats. Op het 'voetpad dat ter hoogte van de voormalige Zuid-Boulevard is aan gelegd, zijn van gemeentewege een aantal zitbanken geplaatst van waar af men een vrij uitzicht op het strand en de zee heeft. Evenals in vorige jaren organiseert het bestuur van de K.A.B., afd. Zand voort, een kinderuitzending. Daarmede beoogt men om gedurende de vacantie- maanden zwakke stadskinderen in ka tholieke gezinnen te Zandvoort te doen opnemen. Degenen die zich daarvoor beschikbaar tsellen gelieven zich aan te imelden bii een der bestuursleden of kapelaan Niiman. Op Zaterdag 16 Juli zal des avonds voor de vierde maal de jaarlijkse esta fette gehouden worden door de be bouwde kom van Zandvoort. Reeds hebben zich twaalf ploegen uit Amster dam. Haarlem, Assendelt, Schoten en Zandvoort aangemeld. De Zandvoorters Kan men dagelijks reeds op het traject zien trainen. Ten gerieve van het tal rijke publiek zal de bekende sportver slaggever Bert Pasterkamp op de Grote Krocht via de microfoon een verslag van het verloop van de wedstrijd ge ven. De Rode Kruiscollecte heeft te Zand voort opgebracht ruim f 1200. Een mooi resultaat, voor een groot deel te danken aan de voortreffelijke organisatie van deze collecte. Tijdens de Vrijdagavond gehouden fi nale van de „vletter-wedstrijd" in het kader der Amsterdamse Sportweek be haalde een ploeg van de Zandvoortse reddingsbrigade de tweede prijs. "De vlet was bemand met de heren A. Loos, C. de Jong, C. Visser, M. Castien en E. FeroL landse volk af te nemen. De kapél kwam het grasveld op en stelde zich tegenover het bordes op. Het défilé was begonnen- Reeds lang tevoren was de grote weg afgezet geweest en stonden de deelne mers in groepjes de opstelling van de stoet af te wachten. Om even voor half elf bespeurde men beweging in de gang van het Paleis. De kleine Margriet duwde een gordijn opzij en keek vol spanning naar buiten. Even later ver scheen de Koninklijke familie op het bordes. Hare Majesteit was gekleed in een lichtblauw zomertoilet met witte noppen, een hermelijnen boa, een witte hoed en witte schoenen, Prins Bernhard in generaalsuniform, de Prinsesjes in zomermanteltjes, behalve Margriet, die in een wit bontjasje verscheen. Boven op het balkon verscheen prinses Marijke, blond klein kindje, in een lichtblauw vestje op de arm van haar gouvernante. Zo keek de Koninklijke Familie naar het défilé dat achter de Marinierskapel geopend werd door delegaties van zee-, lucht- en landmacht. Vervolgens kwam vertegenwoordigers van de wetenschap, professoren en studenten, dan van de kunst, de sport, delegaties van het Rode Kruis, de vereniging van ex-politieke gevangenen, de politie- en sportbonden. Een fleurige aanblik boden de hand boogschutters met groene vesten en dito alpino's, evenals de elf in oranje shirts gestoken Utrechtse voetballers onder leiding van Karei Lotsy. Een aparte noot werd gevormd door het schuttersgilde „St. Jan" uit Babberiöb, dat compleet met narren was ver schenen. De vaandeldragers van de verschillen de groepln gingen met hun vaandel aan weerskanten van de Marinierskapel op het gazon staan, om hierna, terwijl honderden duiven werden losgelaten en het Wilhelmus werd gespeeld, met een vaandelzwaaien een slot te maken aan het grootse défilé, waarin het gehele Nederlandse volk vertegenwoordigd was en waarin hulde en dank werd ge bracht aan onze Vorstin en haar gezin- In Indonesië is gesneuveld de ma joor-veldprediker ds. C. van Breugel. Hij werd zwaar gewond, toen Donder dagavond 7 Juli een carrier tussen Blitar en Kediri op een mijn reed. La ter is hij aan zijn verwondingen over leden. (Niet-offlciële Koersen) Vorig Opening 3!4 Nederl. 1948 3-31/, Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inschr. GrtbK 1946 3 pCi Ned. Handel Mij eert A.K.O. Van BerKels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Ruooei Holl Amerika Lijn Kon. N Stoomb. Mn Ned. Scheepv. Unie B.VA Dell Mfl. eert. slot 991» 97 j&gb 981/, 97,Vgb 154 1707s 112 156 148 185gb 263 275 232 303V4 128 V 150% 123 165(4 147'4 U/7 97ft 97% 267)4 231% 302% 128 124% 147% 141%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2