Tsjang Kai Tsjek op de Philippijnen aangekomen DE WERELD ROND VanCauwelaert zoekt uitweg CRYPTO-CHRISTENEN ONDER DE SOVJETS Amerikaanse Sjanghai vice-consul te vrijgelaten Griekse opstandelingen afgesneden Referendum slechts basis voor hernieuwde discussie? Rode soldaten zingen Kerstliederen D Wij luisteren paar HET GEZEGEND GESLACHT GODS ONDERGRONDSE IV 16.000 Nederlanders in 1948 geëmigreerd MAANDAG 11 JULI 1949 PAGINA 3 Regeringstroepen bezetten Kaimakgalangebergte Dimïtrof in Sofia begraven Stalin zendt een krans VlissirigenF olkestone hervat DE BELGISCHE REGERINGSCRISIS Ned. Onderwijzersver. tegen 8-jarig L.O. Reorganisatie Hoger Onderwijs Ontploffing op een Turks schip Meer dan vijftig personen omgekomen Niets gebeurd op „Kreta"? OORLOGSSCHEPEN DER V. S. NAAR NEDERLAND Roman door G. ASTER 0.f.m. Cap. Bijna 10.000 naar Canada Stervende vissen in Zwolle's stadsgracht 120 JAAR GRENADIERS EN JAGERS lli a.s. ver- „Ver- ii'i. De §A en paard S* er- 110.— li net- si- Als I cent I De voor- si van a uit- hun' ver- i van it zich als sowel De opperste leider der Chinese na-aan de Philippijnen brengt en dat de tionalisten, generalissimus Tsjang Kai I eerste ontmoeting tussen hem en de Tsjek, is naar U.P. meldt, Zondag te president voor een groot deel was ge wijd aan wederkerige inlichtingen ten opzichte van China en de Philippijnen. Verder wordt gezegd, dat op „explora- tieve basis" gesproken is over econo mische samenwerking en algemene onl Bagvi (Philippijnen) aangekomen, om mei de president der Philippijnen, El- pidio Quirino, te spreken over de wijze waarop het internationale communisme in het Verre Oosten bestreden kan worden. Tevoren had Quirino op een perscon ferentie verklaard, dat hij met de Chinese leider over een voorstel zou spreken voor een Pacific Unie, waar van het voornaamste punt de economi sche samenwerking zou zijn. Hij ver klaarde in dit verband, dat de Verenigde Staten aarzelend tegenover toetreding stonden, wegens de financiële verant woordelijkheid. Deze unie omvat de ge dachte van het beschermen der demo cratie tegen het communisme door middel van economische ontwikkeling der Oostelijke volkeren, zodat zij geen reden hebben, zich tot het communisme te keren. Hij voegde er aan toe, dat Japan later zou worden uitgenodigd om toe te treden. Algemeen wordt aangenomen, dat het verlenen van asyl aan Chinese nationa listen, eveneens ter sprake zal komen. Na de eerste bijeenkomst, die twee uur duurde, werd een communiqué uit gegeven. Daarin werd verklaard* dat de generalissimus een onofficieel bezoek In een rede te Pola gehouden, heeft maarschalk Tito, de Joegoslavische mi nister-president, verklaard, dat Joego slavië langzamerhand zijn grens met Griekenland moet sluiten" en het leven der Joegoslavische arbeiders in dit grensgebied moet beveiligen. Tito viel zowel de Griekse regering aan, die „zich zeer onbehouwen had gedragen" als de Griekse verzetsstrij ders, die „Joegoslavië belasterd" had den. Naar aanleiding van de berichten van de Vrije Griekse Radio, dat Joego slavië Griekse royalistische troepen heeft toegestaan de Joegoslavische grens over te gaan om de guerillastrijders te achtervolgen, zei Tito: „Ik ben er van overtuigd, dat niemand ooit groter laagheid en eerloosheid heeft meege maakt. Terzelfdertijd, dat het bloed van onze mannen gestort wordt door de monarcho-fascisten, zijn er mensen, die ons er van beschuldigen gemene zaak te maken met de Griekse monarcho- fascisten." Dientengevolge achtte Tito de tijd gekomen langzamerhand de grens tussen Joegoslavië en Griekenland te sluiten. _.?"e,rwyl 50 stukken geschut 31 saluut- scnoten afvuurden is Zondag het gebal semde lichaam van Georgi Dimitrof, in leven premier van Bulgarije, bijgezet in een wit mausoleum Honderdduizenden Bulgaren hebben Zaterdag de laatste eer bewezen aan Dimitrof, wiens stoffelijk overschot op gebaard lag in het parlementsgebouw. Talloze kransen lagen rondom de baar. Een van deze kransen was van maar schalk Stalin. „Aan de beste vriend en kameraad Georgi Dimitrof" stond op een der linten te lezen. Andere bloem stukken kwamen uit China, Korea en Australië. Het dagelijks bestuur van de onder com munistische controle staande Wereldfede ratie van Vakverenigingen heeft besloten in November een bijeenkomst te houden in het door de Chinese communisten bezette Peiping. Generaal Wernon Prichard, de chef van de Amerikaanse legervoorlichtingsdienst is bij een explosie aan boord van een jacht om het leven gekomen. John Foster Dulles, de deskundige inzake buitenlandse aangelegenheden van de re publikeinse partij, heeft verklaard, dat het program van de regering voor de herbewa pening van Europa „te uitgebreid" is. Dul les zeide een voorstel te zullen steunen voor hulpverlening aan de landen van het Atlantisch Pact voor de wederopbouw van hun militaire verdediging, doch niet te ge loven, dat een som als de voorgestelde 1.130.000.000 dollar daarvoor nodig was. Het Kruis van Jeruzalem is na een tri omftocht door België, Donderdag in Dover (Engeland) gearriveerd. Het Kruis werd door drie bootwerkers van het schip afge dragen. Dom Thomas Becket, een Belgisch Benedictijner monnik, die het Kruis reeds Van Jeruzalem af vergezelt, zal het ook op zijn tocht door Engeland volgen. Te Bremerhaven zijn 240 officieren en manschappen van de Italiaanse marine aan gekomen, die twee vroegere Duitse mij nenvegers zullen overnemen, welke door de Amerikaanse autoriteiten die de beschikking over deze oorlogsschepen had den aan de Italiaanse regering zijn ver kocht Naar Radio-Vaticana meldt is mgr. Alexander Cisar, Aartsbisschop van Boeka rest, door de Roemeense autoriteiten onder huisarrest gesteld. Volgens op 28 Juni door het Vaticaan ontvangen berichten had de Roemeense Politie mgr. Aaron Marton, Aartsbisschop Van Alba Julia iri Transylvanië en Mgr. An tonio Durcovici, bisschop van Jassy, gear resteerd. De Franse nationale Vergadering heeft Zaterdagavond Frankrijk's deelneming aan de Europese Raad met 423 tegen 182 stem men goedgekeurd. De oppositie was afkomstig van de com munisten, die in zoverre succes hadden, dat een hunner amendementen n.l. dat geen vergoeding zal worden betaald aan de Franse vertegenwoordigers in de Raad goedgekeurd werd. Het Engelse ministerie van Luchtvaart deelde Zondag mede, dat een Engels waar nemingsvliegtuig met een bemanning van Zeven personen in Noord-Ierland is terugge keerd Een van de vliegtuigen, die naar het ver miste toestel heeft gezocht, deelde mede, dat het een „fluorescerende streep" op zee had gezien even ten Noorden van laatst- 0Pgegeven positie. Op 86-jarige leeftijd is Zaterdag na een mng ziekbed overleden mrs. Maud Mont gomery, moeder van de bekende veldmaar schalk. Zij was de dochter van een deken van Canterbury en weduwe van Sir Henry Montgomery, bisschop van Tasmanië. Naar in Vaticaanstad vernomen wordt, *al Z.H. de Paus binnenkort misschien een belangrijke radiorede houden tot de wereld over de opgravingen, welke sedert S40 onder de Sint Pieter te Rome worden cr-1richt- In het Vaticaan is thans een offi cie mtgave over de opgravingen ter *^se welke van een serie foto's voorzien wikkeling der landen in het Verre Oosten. De Amerikaanse vice-consul te Sjang hai, William Olive is Zaterdag vrijge laten, 67 uur nadat hij door de com munistische autoriteiten gearresteerd was op beschuldiging de verkeersregels overtreden te hebben. De Verenigde Staten hadden, zoals gemeld, bij de Chinese autoriteiten tegen de arrestatie geprotesteerd. De Amerikaanse consul-generaal deel de .mede, dat OUve tijdens zijn korte gevangenschap hevig mishandeld was door de politie. Als ware het om te be wijzen, dat de consul de zaak op Ame rikaanse wijze heeft aangepakt, voegde hij eraan toe: „Ik heb met eigen ogen de verwondingen aanschouwd. Olive is geheel onderzocht en er zijn photo's ge nomen van de verwondingen." (Van onze verslaggever.) De touristendienst tussen Vlissingen en Folkstone, een badplaats aan de Zuid kust van Engeland is hervat. Voor de eerste maal na de bevrijding heeft de .Mecklenburg", een 3060-tons schip van de Stoomvaartmij. „Zeeland", de route afgelegd. Vrijdag héén, Zaterdag terug. Voor Zeeland, en voor Vlissingen in het bijzonder is deze hervatting van deze traditionele dienst van niet geringe be tekenis. En dat werd door de Vlissingse be volking uitstekend begrepen. Want toen de „Mecklenburg" Zaterdagavond in de haven van de Zeeuwse hoofdstad meer de, heerste daar een recht feestelijke stemming. Er was het stedelijke mu ziekcorps „Ons Genoegen" dat de volks liederen en fikse marsmuziek speelde en enkele dames in Zeeuws costuum boden elke passagier, bij het verlaten van het schip, een geurige bloemen- corsage aan. Geen wonder dat de En gelse toeristen in de wolken waren en de ontvangst respectievelijk „charming,, en „wonderful" vonden. Troruwens op de tocht zelve was ook geen gebrek aan feestelijkheid. De bur gemeester van Vlissingen, mr. dr. B. C. Kolff en de directeuren van de „Zee land", de heren H. J. van de Roemer en A. C. H. Kuyck bevonden zich met hunne dames aan boord. Bij aankomst in Folkstone verenigden zij zich met de burgervader van het Engelse plaatsje, de heer C. E. Lister en talrijke plaat selijke autoriteiten aan een joyeus scheepsdiner. Toasten en toespraken waren niet van de lucht en van alls (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Zondagavond Tot nu toe heeft Staatsminister Van Cauwelaert zich beziggehouden met het ontvangen van diverse politieke per soonlijkheden van allerlei richting, met wie hij de toestand besprak. Deze be sprekingen hebben hem de materie ver schaft, waaruit hij zijn conclusies zal moeten trekken. Pas op grond daarvan kan hij beginnen met het zoeken van formules, die aan de basis kunnen lig gen van een nieuw kabinet. Dit werk hoopt de informateur deze week te doen. Voor zover er uit de tot nu toe ge voerde besprekingen iets is uitgelekt, krijgt men de indruk, dat Van Cauwe laert zich oriënteert in de richting van een drie-partyen-regering, dus katho lieken, socialisten en liberalen, die de koningskwestie dringend wensen op te lossen. De informateur houdt vast aan de volksraadpleging als mogelijkheid voor een nieuwe basis. In zijn gedach- tengang zou het niet gewenst zijn een bepaald percentage vast te stellen, dat de partijen er toe zou verplichten de terugkeer van de Koning af of niet toe te slaan. Dit zou het karakter van een ware volksstemming dragen, wat met het koningsschap niet te verenige'n is. liet volk zou volgens dit plan dus niet direct beslissen over het al of niet terugkeren van de koning. De uitslag van de volksraadpleging zou alleen be schouwd moeten worden als een nieuwe discussiebasis. Men moet intussen afwachten of dit inderdaad het plan van Van Cauwelaert is en of hij er in slagen zal de liberalen en socialisten, die tot nu toe iedere vorm van volksraadpleging als on grondwettelijk afwezen, zover te krij gen. Het schijnt dat hun oppositie al iets minder rigoureus is. De Algemene Raad van de Socialistische Partij, die Zaterdagmiddag bijeenkwam, heeft in elk geval nog geen beslissing genomen en wacht "de verdere ontwikkeling af. Dat is dus stellig al geen aprioristische afwijzing. Men verwacht echter, dat de crisis nog geruime tijd zal kunnen aan! slepen. De Shakespeare Memorial Theatre Compa ny van Stratford-upon-Avon zal 1 October in haar geheel naar Australië vliegen, waar zij drie stukken zal opvoeren die zij dit zomerseizoen in Stratford bracht. Zij spe len „Macbeth onder regie van Anthony Quayle, „Much Ado About Nothing" onder leiding van John Gielgud en tenslotte Tyro Guthrie's opvoering van „Henry VIII", waar van Vrijdag j.I. in Straford de première is gegaan. 34. Toen de dienaren Eric naar buiten leidden steeg er een kreet van teleurstelling op uit de samengestroomde menigte. Verslagen zag zij toehoe haar beschermerhaar „Zoon-van-de-Zon" werd weggeleid. Hoop opgericht beklom Eric de brede trappen, die naar de top van de Zonnetempel voerden. Achter hem volgde Techolaëen triomfantelijke grijns op z'n gezicht Doch hoe onbewogen hij er ook uit mocht zien, iedere spier van de Noorman was tot het uiterste gespannen. Voorzichtig nam hij de situatie op: het samengestroomde volk aan Ie voet van de trap, de mannen die hem omringden, de opkringelende rooit van het offervuur, hoog op de top van de tempel. En voortdurend zag hij uit naxLr zijn kano; de kans om deze wanhopige toestand in zijn voordeel te veranderen Zo bereikte hij het eerste platform, waar een paar Zonnedienaren hem reeds op- -vachtten. Zij leken volkomen zeker van zichzelf. Eindelijk was dan het moment ge komen waarnaar zij zolang hadden uitgezien; eindelijk zou de gehate Goudhaar on schadelijk worden gemaakt. Een van hen strekte reeds zijn hand uit om Eric verder te leiden. Doch met een ruk had de Noorman zich plotseling omgewend. En terw'jl Techola hem een argwanende blik toewierp schalde zijn krachtige stem; „Half Eerst wens ik nog enkele woorden tot het volk tespreken kanten werd met voldoening gesproken over het hernieuwde contact tussen Vlis singen en Folkstone. Bovendien bespraken delegaties van middenstandscentrales uit beide plaat sen een gemeenschappelijke actie om hei toeristenverkeer in beide richtingen te bevorderen. De „Mecklenburg" vaart van 3 Juli tot en met 17 September iedere Dinsdag en Vrijdag van Vlissingen naar Folkstone en iedere Woensdag en Zaterdag vice versa. De Nederlandse Onderwijsvereniging, waarbij 13.000 leerkrachten van het openbaar onderwijs zijn aangesloten 3000 ontbreken er nog, zeide de voorzit ter, de heer A. C. Zevenbergen heeft Zondag in Utrecht een congres gehou den over de voorgestelde wijzigingen in de Lager-Onderwijswet. Er werd ten slotte een motie aangenomen, waarin de vergadering met grote nadruk uit spreekt, „dat het niet wenselijk is de Lager Onderwijswet 1020 zodanig te wij zigen. dat daarin de achtjarige grond schoot wordt vastgelegd". Zij was ;,van oordeel, dat de lagere school zesklassig moet blijven en moet worden gevolgd door een tweejarige V.G.L.O.-school" en „dat het nijverheidsonderwijs moet aan sluiten op de tweejarige V.G.L.O.- school". Alvorens deze motie met algemene stemmen werd aangenomen, had de ver gadering geluisterd naar een tweetal in leidingen op het aanhangige wetsont werp. Naar wij vernemen zal het rapport der Staatscommissie voor reorganisatie van het Hoger Onderwijs eind Septem ber bij de Staatsdrukkerij verschijnen. Als gevolg van een ontploffing en daarna uitbrekende brand aan boord van de Turkse stoomboot Chorum in de haven van Istanboel, die Zondagavond plaats vond. zijn minstens vijftig perso nen om het leven gekomen. Volgens sommige berichten zou het aantal doden zelfs honderd bedragen, aldus bericht Associated Press. Turkse persberichten meldden, dat de ontploffing geschiedde in een ruim vlak onder de verblijfplaatsen van de passa giers derde klasse. In het ruim lagen chemische stoffen opgestapeld. Er brak een paniek uit en slechts enkelen slaag den er in via het luikgat te ontkomen. Het Griekse ministerie voor Koop- vaardijaangelegenheden heeft Zaterdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat zich aan boord van het Griekse Liberty-schip „Kreta", tijdens zijn reis van Amerikaanse havens naar Rotterdam, niets bijzonders heeft voor gedaan. Hieraan wordt toegevoegd, dat zich aan boord van de „Kreta" enige verstekelingen bleken te bevinden, die kans hadden gezien in een Amerikaan se haven aan boord van het schip te gaan. Deze verstekelingen zijn volgens het ministerie anarchisten. Ook onder de bemanning bevonden zich enkele niet-betrouwbare zeelieden. Op verzoek en op kosten van de rederij is een spe ciale wacht naar Rotterdam gezonden, die tot taak had, zo nodig, in de gang van zaken aan boord van het schip in te grijpen. e Russische verzetsbeweging kan nooit worden begrepen door hen die slechts letten op de militaire of politieke manoeuvres waarmee sommige leiders van deze beweging de communistische overheersing trachten te ondermijnen. Deze methoden kunnen falen en de ondergrondse zal blijven bestaan, zij zal blijven leven en groeien. Het verzet is- niet beperkt tot het een of andere strakke programma. Het is niet van propaganda of samenzweringen afhankelijk. Het is iets geestelijks. Het verzet is diep en hartstochtelijk Christelijk. Wij weten dat „God plus een" altijd een meerderheid is. Niet alle groepen misnoegden zijn tegen de communisten op bewust godsdienstige gronden, maar de hele verzets beweging is doordrongen van de bezieling van mannen en vrouwen die gelovig zijn. In het verzet zijn de Orthodoxe vromen de helderste denkers, de moedigste leiders, de volhardendste organisatoren. Zij worden in buitengewone mate gesteund door het feit, dat de godsdienst in de harten van millioenen Russen, die nooit van een concreet „plan" hebben gehoord, leeft. Ofschoon ik vermoedde dat de situa tie aldus was, begreep ik er aanvanke lijk niet de volle betekenis van. Toen ik de Sovjetsoldaten ontmoette die zich in 1944 bij onze partisanen in het woud voegden was ik zeer gereser veerd. Ik wist niet hoeveel soldaten door de anti-gedsdienstige actie waren geïnfecteerd. Ik durfde zelfs geen plan nen maken voor een openlijke viering van Kerstmis dat jaar. Maar de kwes tie werd vanzelf opgelost en op een wonderlijke manier. De Russische soldaten, die iedere week in aantal toenamen, hadden ge zelschap, vrouwen die allerlei taken ln het kamp hadden, maar die in werke lijkheid vaak slechts de prostituées van het leger waren. Deze vrouwen leken in mijn ogen veel op het zelfde soort vrouwen in een maatschappij met een strenge moraal. De zelfde ruwe onver schilligheid, het zelfde onuitgesproken gevoel van tot de uitgestotenen te be horen en de zelfde lawaaiige houding om niemand te laten merken hoeveel het ben kon schelen. Sonia was een van hen. Ze werkte in de keuken, maar haar ware taak was de Russische officieren bezig te houden. En onvermoeibaar trachtte ze de bui tenlandse maquis ook te verleiden. Iedere keer als we de soepkeuken bin nen kwamen, wat steeds gebeurde als we een van de geregelde maaltijden hadden gemist, drong Sonia zich op een hinderlijke ordinaire manier aan ons op. Op zekere dag in begin December wachtte ik tot het theewater kookte, terwijl Sonia haar gewone verlei- dingstaktiek in toepassing bracht, door obscene liedjes te zingen en met verontschuldigingen tussen ons in te dringen. Ik behandelde haar altijd met zoveel onderscheiding als alleen een vooraanstaande dame zou mogen verwachten. Dat verwonderde haar. Mannen waren tot dan toe alleen vriendelijk tegenover haar geweest als voorspel op iets anders. Sonia had er over nagedacht. Ze zei: „Je zou me eigenlijk kwaad moeten maken, maar toch doe je het niet" en ze liet me met rust Toen werd Sonia ziek. Ik verzorgde haar en iedere keer als ik een dokters- visite maakte, nam ik een kleinigheid mee. Nu probeerde ze niet meer te flir ten. Eens zei zij: „Jullie komen uit een land waar godsdienstvrijheid is, niet- Een katholiek priester draagt eey, groot kruis naar Canterbury, waar een plech tig Lof werd gecelebreerd tot slot van de grote pelgrimstochtdie naar de oude kathedraal gemaakt werd. Drie van de modernste Amerikaanse oorlogsschepen zullen tegen het einde van deze maand een bezoek brengen aan Nederlandse havens, aldus heeft het hoofdkwartier van de Amerikaanse marine in Londen Zaterdag bekend gg- maakt. De schepen zijn de zware kruiser „Columbus", het vlaggeschip van admi raal Richard L. ConoRy_en de torpedo jagers S. B. Roberts erFO'Hare. De „Columbus" komt in Amsterdam, de torpedojagers bezoeken Rotterdam De schepen zullen van 29 Juli tot 3 j Augustus in Nederland liggen. MAANDAG HILVERSUM I, 301 m.' - 18.00 piano 18.15 sport, 18.30 contact met de West, 19.00 nieuws, 19.15 boekbespr., 19.30 ac tueel geluid. 19.45 lezing. 20.00 nieuws, 20.05 propgr. prol.. 20.15 kerkconc., 21 00 streekpropr., 21.30 gram., 22.05 reisver haal. 22.20 kwartet. 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 avondconc. HILVERSUM II. 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m„ - 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 Malando. 18.45 overzicht, 19.00 rede. 19.30 piano, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.16 varia. 20.50 voordracht, 21.10 cabaret, 21.45 lezing, 22.00 Philh.-ork., 23.00 nieuws, 23.15 gram. DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, %00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 Licht baken, 9.25 gram., 10.00 kleuters, 10.15 viool en ork., 10.50 gram., 11.30 als de Ziele luistert. 11.40 zang en vleugel. 12.00 Angelus, 12.03 piano, 12.30 mededelingen. 12.33 lunchconc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 lunchconc., 13.40 kamer muziek, 14.05 septet, 14.30 vrouw, 15.00 symph.conc., 16.00 Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 felicitaties, 17.45 lezing. HILVERSUM II, 415 m. - Voor 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 ochtend- groet. 7.50 Dagopening. 8.00 nieuws, 8.35 varia, 8.55 vrouw. 9.00 kwintet. 9.30 wa terstanden, 9.35 aubade, 10.00 Morgen wijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleuters, 11.00 lezing, 11.30 jonge zieken 12.00 orgel, 12.30 mededelingen. 12.33 le zing, 12.40 trio, 13.00 nieuws, 13.15 John Renova, 13.45 accordeon, 14.00 viool en piano, 14.30 matinee, 16.25 lezing. 16.40 jeugd, 17.00 kinderk., 17.30 Skymasters. waar?" „Ja, Sonia," zei ik. „Dat is dan het verschil." Ze zuchtte en ging met haar gezicht naar de muur liggen en ik liet haar maar aan haar eigen gedachten over. Maar een week later zocht ze me op. „Kameraad dokter," zei ze, „Kerstmis nadert. Het zal hier maar mistroostig in de bossen zijn als we het niet vieren. U bent een Christen. Wat zouden we kunnen doen?" „Nou," zei ik, „je hebt een prachtige stem. Herinner je je geen Kerstliede ren?" Ze dacht na. „Ja," zei ze. „Ik leerde er twee toen ik nog klein was en die ken ik nog." „Prachtig," zei ik. „Als jij ze nu nog voor Kerstmis aan onze partisanen leert kunnen we op Kerstavond zingen." Die avond trok Sonia het kamp door met een stuk papier in haar hand. Ze maakte een lijst van de mannen die de repetities zouden willen bijwonen. Man nen die om dergelijke vroomheid van ieder ander zouden hebben gelachen stemden in met Sonia's plan. Ze wist een interessant gezelschap bij elkaar te krijgen: Russische communisten en Franse maquis, Slowaakse partisanen en mannen van het Rode Leger die niet in politiek waren geïnteresseerd, allen wilden ze meedoen met Sonia's koor. Iedere avond gingen deze mensen samen zingen. Op Kerstavond sloeg Sonia's zanguitvoering geweldig in, het hele kamp bracht die avond een toast op haar uit In deze weken was Sonia een ander mens. Haar obscure liedjes in de keuken werden niet meer gehoord. Zij probeerde niet lan ger de maquis te verleiden. Op zeke re ochtend in Januari, toen we ons tn de Poolse vlakte bevonden, merkten we dat Sonia verdwenen was. Ze had een kleine rugzak met wat kleren ge vuld en was vertrokken. Ik heb zo'n vermoeden dat in het Poolse dorpje waar de kerken nog open zijn Sonia nu de gezangen van de Russische li turgie zingt. Niemand had er om Sonia's hymnen ge lachen. Toch hoorde ik week na week de commissarissen htm platvloerse cri- tiek op de kerken verkondigen in de cursussen, die door alle soldaten van het Rode Leger moesten worden bijge woond. Soms hielden ook officieren een toespraak en herinnerden de partijleden er aan, dat God, ondanks de officiële verdraagzaamheid ten aanzien van de godsdienst, nog hun vijand was. Ik vroeg mq af wat er in deze Russische geesten omging, waar het officiële atheïsme en de Christelijke gezangen vredig samen schenen te kunnen gaan. Maar ik leerde van kleine gebeurte nissen. Xk herinner mij hoe ons legeronderdeel eens een Russische stad binnentrok, die een paar dagen te voren door de stoot troepen was terugveroverd. Men zag er al de bekende symptomen van Sovjet- armoede. In de winkeletalages lagen nieuwe artikelen, alleen was in som mige winkels versleten en opgelapte kle ding te koop. Ik hield voor een boekhan del stil en keek eens naar de titels: Stalin's Dialectisch Materialisme lag er en een door de partij goedgekeurde uit gave van de geschiedenis van Rusland. Dat was alles. Op de noek van een straat trachtten een paar soldaten, die uit het Westen waren teruggekomen, wat rommel, die ze in de kapitalistische lan den hadden opgepikt, voor wodka te verkwanselen. In een bioscoop draaide een Sovjet propagandafilm. Het thema was een ge- 39 Er werden weinig berekeningen ge maakt. Alleen sloegen wij elkaar in de hand om onze instemming te betuigen en 's Maandags togen wij aan het werk. De grond werd omgezet. Daarin werd steenpuin gestampt. Enkele boerenjon gens gingen grint halen. Deze kwam over a'lles heen en langzaam groeide onze weg naar het dorp toe. Het was een schamel soort verharding en de karren bleken ook hierin hun sporen na te laten, maar het ondoordringbare van vroeger, als je soms van de kar moest afspringen om een wiel uit te graven of aan de spaken te duwen, was verdwenen. Wij waren er trots op. Het leek ons of wij uit ons isolement ver lost waren. Wij waren geen uitgestote nen meer, die met de rest van de we reld geen contact onderhielden. Wij waren aan haar gelijkwaardig geworr den. Het had eeuwen geduurd. Ik meen dat dit de voornaamste ge dachte was, die ons, in mijn jeugd, beheerste. Wij waren ons isolement, en daarmee ons minderwaardigheidsge voel, beu. De ontwikkeling, waartoe wij gekomen waren, veroorloofde ons met anderen op gelijke voet te staan. De wereldschuwheid die ons voorgeslacht steeds gepreekt was, had voor ons af gedaan. Wij wisten heel goed dat die afzon dering van vroeger slechts nagestreefd werd. om een geestelijke waarde te behouden. Wij moesten een veilig ei land zijn in de tijd dat een golf van godsdiensthaat het land overspoelde. Maar thans meenden wij onze geeste lijke waarde slechts kracht te kunnen geven door de wereld tegemoet te gaan. De eenzaamheid had ons krachten ge geven, die over onze enge behuizing heenbruisten. Wij waren niet bang meer, niet njeer weggedoken: openlijk durfden wij voor onze taak uitkomen en iedere tegenstand het hoofd bieden. Wij waren geen nederzetting meer, geen ontginning of kolonie. Wij hadden het materiaal om een volwaardig dorp te zijn als alle anderen. Wie zou ons tegenhouden dat ook inderdaad te worden? Tot nu toe hadden wij gegolden ais een verre uithoek van een ander dorp. In alles waren wij daarvan afhankelijk. Daar stond de kerk, de school, het ge meentehuis. Daar stonden winkels en herbergen. Wij moesten drie kwartier lopen om iets anders te zien dan boer derijen en, door de voortdurende uit breiding, de verste boeren zelfs ander half uur. Dat mocht niet langer duren. Wij hadden een ontwikkeling doorgemaakt, lang en degelijk genoeg om voortaan op eigen benen te staan, Wij wilden niet meer afhankelijk zijn. In het dorp begon men te spreken van uitbreiding dér kerk en het bouwen van een nieu we school. Het was nodig. Want bei de zaten tjokvol. Doch wij vonden het beter dat in onze buurt kerk en school gebouwd werd. Het zou het dorp ontlasten van hetgeen er te veel was. En wij maakten het begin voor een zelfstandig leven. Wij werden een eigen dorp. Een paar jaar lang hingen er allerlei geruchten in de lucht, zomer dat er iets gebeurde. Toen kondigde de pastoor op een Zondag af,'dat het met de kerk liiet langer ging. Er moest een Nieuwe komen van veel grotere afmetingen en daarvoor was geld nodig. Of wij zo goed waren in onze beurs te tasten. Die dag rommelde het in het dorp. Heel de dag werd er over de nieuwbouw gesproken. De meeste mensen deed het goed, dat aan die onhoudbare toestand van opjagen der pachten en uitpuilen uit het portaal een einde kwam. Bij ons kwam het voorstel als een be dreiging. Wij konden ons niet voorstel len, dat de pastoor niet van onze wen sen op de hoogte was. Hij moest het weten en overwogen hebben en zonder verdere woorden in de grond geboord door zijn eigen zin te doen en alles aan zich te houden. Het was louter hebzucht: een grote kerk, een uitgestrekte parochie en veel kinderen op school. Met de belangen der mensen werd geen rekening gehouden. Ook zeiden wij dat de mensen uit 't dorp Rem steunden, omdat ze onze klan dizie wilden behouden en ons het geld afhandig maken. Na het Lof was het drukke gesprek nog niet afgelopen In de'herbergen ging het er heet, aan toe. Er werd ons gezegd, dat wij onpractische fantasten waren. Wij hadden het geld niet om een kerk te bouwen en een pastoor te onder houden. Wij mochten blij zijn dat we met anderen mee konden doen. Tegen de avond werd het rustiger. Althans in het dorp. De meesten van ons waren naar huis gegaan. Maar daar ging het gesprek door. Wij kwamen bij een in de huizen en toen het zo laat was dat wij met het avondeten klaar moesten zijn maar wij hadden er geen tijd voor gehad kwam een jongeman haas tig en zenuwachtig langs de huizen mel den, dat wij bijeen moesten komen in de schuur van Jan Siegens. Er werd staandebeens een boterham gegeten. De kinderen stonden angstig te kijken en dromden om moeder. Zij wisten niet waarom de grote mensen zo druk praat ten en op en neer liepen. Bij Jan Siegens hing een grote petro leumlamp aan de hanebalken. Hijzelf stond in de schuurdeur en waarschuwde, dat wij voorzichtig moesten zijn met onze pijp. Op kisten en bossen stro za ten de boeren. Wij bleven in een hoek staan om een discussie van onderweg te zetten. Want wij waren het slechts eens over het feit dat de pastoor zijn zin niet mocht krijgen. De rest was nog een open vraag. En toch wilden wij alles te gelijk beslist hebben. Hoe groot kerk en school moesten worden, waar ze zouden komen staan en wie ze moest bouwen. Het moest er in een avond door en daar om werden wij heftig. Ook in andere groepen .ging het er heet aan toe, zodat wij nauwelijks merkten dat deze bijeenkomst weinig van een vergadering weg had. Niemand scheen ze bijeen geroepen te hebben, al thans had niemahd de moed de leiding te nemen. Het was diep in de nacht, toen de meest rustigen verveeld begon nen rond te lopen en hier en daar de vraag stelden wie deze vergadering eigenlijk bij elkaar geroepen had. Nie mand wist het.' Geert Bakers was de hui zen af geweest. In een andere richting was Piet Veusters het geweest „Wie heeft jullie uitgestuurd." „Wie heeft ons uitgestuurd. We stonden met elkaar te praten" we konden het zo niet eens wor den en toen zeiden we: we moeten heei de zaak bij elkaar hebben...." Er zat voortvarendheid in de jeugd. Maar op het ogenblik was ze van wei nig nut. „We moeten niet langs elkaar heen praten", riep er een. „Zo komen er wel twintig kerken, aan een hebben we ge noeg". Er ging een gelach op. „Wie neemt de leiding?" Niemand bood zich aan. hoeveel na men er ook genoemd werden. (Wordt vervolgd scniedenis van echtelijke liefde, net was een zeer sentimenteel pleidooi voor mo nogamie. Pavel, een Russisch soldaat, die mee was gegaan, huilde openlijk onder de film. In deze suikerzoete in trige trachtte een kleine jongen, die verdrietig was, omdat andere kinderen een vader hadden en hij niet, zijn moe der er toe over te halen om alles te doen om haar man, die ze jaren te voren verlaten had, weer op te zoeken. In de slotscène iegde het kind de handen van de herenigde ouders in elkaar en zei, alsof hij een priester was, die de hu welijksmis opdroeg: „Van nu af aan zal niets jullie meer scheiden". We gingen de bioscoop uit en liepen de sombere kleine straat uit Het be gon een beetje te onweren, er begon nen grote regendruppels te vallen. Binnenkort 'verschijnt Gods Onder grondse. zoals Father George net vertelde aan Gretta Palmer; ver taald uit het Amerikaans dcor H. Bronkhorst, 300 blz. compres gedrukt, prijs gebonden in heel linnen band 4.90. Bestelt reeds thans bij Uw boek handelaar. In de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Centrale Stich ting Landbouw Emigratie zijn de jaar stukken behandeld en goedgekeurd. In het jaarverslag is een overzicht gegeven van de betekenis en omvang van de emigratie uit ons land. Aangenomen mag worden, dat in 1948 ruim 16.000 mensen naar het buitenland vertrokken zijn, met de bedoeling zich aldaar blij vend te vestigen. De voornaamste immi gratielanden waren Canada, de Verenig de Staten, Zuid-Afrika, Australië. Frank rijk, Brazilië en Argentinië. Canada trekt het overgrote deel van de Nederlandse landbouwkrachten. Vol gens de Canadese statistiek kwamen 9.866 Nederlanders dit land binnen. Het 'is te betreuren, dat de Nederlandse emi gratie-statistiek onvolledig is en geen zuiver beeld biedt van het aantal ver- trekkenden, aldus wordt in het jaarver slag gezegd. Het quotum van 3153 door de U.S.A. ten aanzien van Nederland vastgesteld, verhindert een uitbreiding van de emigratie naar dit land. Naar Zuid-Afrika loopt het nog stroef, al is daar plaats voor flinke Nederlandse vak- Reden en technici. Het vormen van co- mité's aldaar heeft ten doel Nederlandse emigranten bij aankomst en vestiging hulp te verlenen. Australië vraagt land bouwkrachten, alsmede arbeiders voor de steden. Passagemogelijkheden en ver voerskosten spelen hierbij een grote rol. In Brazilië kwam een belangrijke kolo nisatie van kathoUeke landbouwers tot stand. In het jaarverslag wordt ook gewezen op het gunstige verloop van de emigra tie en sterk de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een goede voorbe reiding van de toekomstige emigranten, vooral wat betreft de kennis van de in het immigratieland gesproken taal, ge mechaniseerde landbouw en heersende toestanden. MededeUng wordt voorts gedaan over onderzoekingen, die thans namens de stichting worden verricht in Canada en Australië en inzake de besprekingen tot verstrekking van credieten en facilitei ten aan Nederlandse immigranten :n Canada en van mogelijkheden tot te werkstelling in Frankrijk en Luxem burg. De vissen en visjes hebben het wel eens meer te kwaad in het lang niet heldere water van Zwolle's stadsgrach ten, maar zoals Woensdag is het toch zelden geweest. Duizenden vissen voer den aan de voet van de aloude „pe perbus" hun doodsstrijd of probeerden gejaagd lucht happend het leven te rekken. Vaak tevergeefs. De oorzaak van deze massale demonstratie van dode of nog net levende vissen kent niemand precies. Waarschijnlijk ligt het aan de uitwerking vgn het weer op de riolen. Door- de plotselinge over gang van hitte naar regen kwamen heel veel giftige stoffen en door de warmte ontstane gassen in de gracht, welke de vissen uitermate benauwden. De witvis sneuvelde het eerst, de baarsjes konden over het algemeen het luchthappen langer volhouden. De trieste aanblik van de ontelbare stervende vissen trok uiteraard vele toeschouwers. Ter gelegenheid van het 120-jarig be staan van de garderegimenten grenadiers en jagers is Zaterdagavond in het Kur- haus te Scheveningen een receptie ge houden, waarop velen hun gelukwensen kwamen aanbieden. De koningin üet door haar adjudant, luit,-kol. jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst mede namens prins Bernhard haar gelukwensen aanbieden, die ver gezeld gingen van een grote mand witte lelies en licht roze anjers. Een groot bloemstuk in de kleuren van beide regi menten werd aangeboden door het ge meentebestuur van 's-Gravenhage. De waarnemend burgemeester der residen tie, wethouder ir. L. J. M. Feber, voegde daar nog een persoonRjk woord aan toe. De receptie werd besloten met een taptoe door de Koninklijke Militaire Ka pel op het Kurhaus-terras. Daarna zijn de genodigden nog geruime tijd bijeen geweest om bij een souper, gevolgd door een bal, het feest van de jubilerende garderegimenten verder te vieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3