Schrikwekkend Italiaans offensief in Asser T.T.-races Nello Pagani heer en meester over Eysink en Norton SCHULTE, PRONK VLIET VERLIEZEN Van Est, Bakker en EN VAN TITELS Derksen hun opvolgers GEEN NEDERLANDERS MEER IN TOUR DE FRANCE De Hoog, Pauwels en De Ruiter te laat binnen I Castagnetten, stierenvechters en peseta's &V. '•/»-%■ v*t&' V X r™ 4 DUELS TOT OP DE LAATSTE METER ALLEEH HIJZELENDOORN HANDHAAFT ZICH Twee km. zwemkamp van Oe Robben MAGNI HEEFT DE GELE TRUI MAANDAG 11 JULI 1949 PAGINA 4 TEN AANSCHOUWEN VAN TIENDUIZENDEN Snel op temperatunr REIFF NIET NAAR NEDERLAND Rugbyfootfeall op O.S. 1952 te Melbourne? EEN REGEN VAN VERRASSINGEN USBMÏ RONDELEN UIT DE RONDE Wielercriterium Zandvoort met sterke bezetting De Hoog Zaterdag geen pech r v - 'x X' - I»'., 4 (Van een onzer speciale verslaggevers) ^Now it's all over". Een ontmoedigd Nortonrijder zette zijn stofbril af en bij kans ontsteld zag hij en zagen met hem de duizenden toe hoe enkele meters verderop voor de tweede maal de Italiaanse vlag omhoog ging ter ere van Nello Pagani, de schrik der T.T. Want laat het dan waar zijn, dat iedereen deze motorduvel gevreesd had; laat het waar zijn, dat de geheimzinnige Gitera's, Morini s en Mondials een week lang het gesprek van Assen hadden gevormd, dit had toch niemand verwacht. Dat de ijzersterke Norton en de oersolide Eysink, dat A.J.S. en Moto Gnzzi mijlen en mijlen te kort zouden komen bij het gillende geweld van deze kleine, overslanke Pagani met zijn vreemde kinbescherming. Zelfs Piet Nortier niet. Nog maar twee ronden voor het einde van die verschrikkelijke 500 c.c. had hij voorspeld dat het nu uit was, dat nu Graham zijn daverende A.J.S. de sporen ging geven en dat de roem ruchte Gilera met al zijn vier cylinders dan zou blijven staan als een kind in de regen. Maar hoe anders pakte het uit. Niet Graham, maar Pagani draai de alles open; niet de uitgerekende Engelsman, maar de doldriftige Ita liaan bleek de grote tacticus, die na een race in tweede positie nu met een veel snellere machine onweerstaan baar op de eindstreep afstoof. En zo hebben de duizenden en duizenden hem gillend en loeiend met een snelheid van 150 k.m. per uur zien binnenstuiven als de grote triompha- ter in het monstergevecht der zware klasse. En stel u dan Artie Bell voor. Artie Bell, de grote Norton-koning, de man, dit vorig jaar een uur lang alleen en ongenaakbaar aan de kop reed, op wie dezelfde Pagani zijn Gilera stuk draai de en die nu met een „pover" gemiddel de van zo rond de 140 als vijfde binnen kwam. Stel u Dick Renooy voor, onze „Dick" zoals Nortier graag zegt vorig jaar, alle Italianen ten spijt, onbetwist heer en meester en nu na 'n kwart-ron de met kapotte motor neergesmakt in de bocht, omdat een tot voor kort on bekende motorfabriek in Milaan Pagani een Mondial meegaf, die in de 125 c.c. toch altijd 10 k.m. per uur meer draait dan Eysink op topsnelheid Ziedaar in enkele woorden de tragiek van deze T.T.: Twee oude, oerdegelijke, merken weggevaagd door het Italiaanse gewald, dat tegelijk snel en betrouwbaar bleek. Want bij Pagani alleen bleef het niet. In de 125 c.c. volgde na hem nog vier andere Italianen vooraleer onze gcede, trouwe, door pech achtervolgde Van Zutphen als zesde en eerste Neder lander volgde. En in de 500 c.c. volgde op Pagani en Graham die andere Ita liaanse wildeman Articiani, die had hem in de eerste ronde geen kleine te genslag geplaagd misschien ook nog die twee cylinder A.J.S. had terugge wezen. Zo was het Zaterdag de dag der Italia nen en het is misschien maar goed, dat Lorenzetti zijn inschrijving voor de 350 c.c. op het laatste ogenblik introk, anders had ook hier misschien de ere palm in olijfkleurige handen gekomen, tot eeuwige schande voor Velocette. Nu, wisten Frith en Foster, terwijl de een de ander in de laatste bocht bijkans het publiek in werkte, althans voor een jaar Velocette's hegemonie te continueren en Frith' wereldtitel te verzekeren. De dag boven Assen was grauw be gonnen. Een zwaarbewolkte hemel, de zon op vacantie en een temperatuur, die de duizenden, die de nacht rond het cir cuit doorbrachten, koorts en koude ril lingen moet hebben bezorgd. Toch duur de het na de start der 350 c.c. geen tien minuten meer of alles en iedereen was vol spanning en sfeer. En geen wonder. Nog geen vijf minuten was de strijd oud, of Hooghalen meldde op kop Bob Fos ter, Leslie Graham en Harold DanielL Dat betekende Velocette, A.J.S. en Nor ton onder de eerste drie en dat met snelheden, waarvan de na-oorlogse mo- toiwereld tot Zaterdag nog niet ge droomd had. Het gevecht beloofde gigantisch te worden, en al bleef daar later weinig van over weinig, omdat de gehele A.J.S.-ploeg haar machines stuk draaide en de Nortonmensen op de duur zo'n tempo niet konden bijhouden toch bleef de spanning tot het uiterste, om-i dat Freddy Frith en Bob Foster in ge wonnen positie een verbitterd duel uit vochten, dat Frith met een enorme zwieper, die Foster in het gras joeg, in zijn voordeel besliste. Daarmee werd Frith als eerste wereldkampioen 1949. En ook de 125. Ook de strijd tussen die kleine bromvliegen, waaraan geen Nederlander te pas kwam, bleef van een ongemene spanning, omdat Mondial, Morini en Moto Augusta elkaar geen meter gronds cadeau gaven en Nello Pagani eerst hele ritsen landgenote'n met opperst snelheidsvertoon (110 k.m. per uur!) naar lagere regionen moest terug wijzen vooraleer de groene krans om zijn schouders gedrukt kon worden. Voeg daarbij het spectaculaire maar weinig effectieve werk van de béide Spanjaarden Llobet en Mila, die resp. als stierenvechter en vermeend erfge naam van Koning Alfonso hun dagen 6lijten, en ge hebt iets van de sensatie, ook van deze race. Van het phenomenale duel in de 500 c.c. schreven wij reeds. Bonde aan ron de hield dat de duizenden door zijn bizarre snelheden in ademloze spanning gevangen, terwijl ondertussen de Austra liër Morrison door hemeltergend boch tenwerk de goden verzocht en ten laat ste gelukkig ongedeerd in het groene gras belandde. Ziedaar in enkele flitsen T.T. Assen 1949. Geen druppel regen. Geen enkel ernstig ongeluk. Hogere snelheden en meer bezoekers dan ooit tevoren. Duizenden en duizenden, die de be zoekers op hun weg van en naar Assen luide toejuichten, honderdduizenden, die haar via de radio volgden, en maar en kelen, die weten wat deze prachtige, gave en goed georganiseerde T.T. de mannen achter de schermen aan tijd en moeite moet hebben gekost. De uitslag van de 125 cc klasse luidt: 1 Nello Pagani (Italië) met Mondial, 7 ronden, 115.75 km in 1 uur 2 min. 38.3 sec., gemiddelde 110,86 km per uur, 2 Clemencich (Italië) met Mondial, tijd 1 uur 3 min. 27.1 sec. (gem. 109.44 km), 3 Ubiali (Italië) met M.V., tijd 1 uur 3 min. 40.8 sec. (108.86 km), 4 Bertoni (Italië) met M.V., tijd 1 uur 4 mih 21.1, 3 Matucci (Italië) met M.V., tijd 1 uur 7 min. 47.8, 6 Van Zutphen (Nederland) met Eysink. tijd 1 uur 10 min. 42 sec., 7 Rietveld (Nederland) met D.M.I., tijd I uur 10 min. 54.8 sec., 8 Htrybregts (Ne derland) met Eysink, tijd 1 uur 12 min. 46.5 sec., 9 Luybregts (Nederland) met C.Z., tijd 1 uar 13 min. 41.9 sec. 350 cc-klasse: 1 en wereldkampioen F. Frith (Gr.-Br.) met Velocette, 15 ronden, 248.04 km in 1 uur 47 min. 52 sec?, gem. 137.97 km per uur. Frith, die reeds drie races in de 350 cc-klasse heeft gewonnen, Man, Bern en Assen, werd officieel wereldkampioen in deze klasse. 2 Bob Foster (Engeland) met Velocette, tijd 1.47.52.9 (gem. 137.94 km), 3 John Lockett (Engeland) met Norton, tijd 1.49.48.9 (gem. 135.50 km), 4 M. D. Whit worth (Engeland) met Velocette, tijd 1.49.57.1 (gem. 135.40 km). Eerste Nederlander werd Lo van Rijswijk met Velocette, die op de 14e plaats eindigde met een achterstand van 1 ronde. 500 cc-klasse: 1 Nello Pagani (Italië) met Gilera, tijd 1 uur 47 min. 42.7 sec., gemiddelde 147.38 km per uur, 2 Leslie Graham (Engeland) met AJS, tijd 1.47.45.8 (gem. 147.32 km), 3 Arcico Ar ticiani (Italië) met Gilera, tijd 1.48.33.6 (gem. 146.23 km), 4 Arthur Bell (Enge land) met Norton, tijd 1.52.20.6 (gem. 141.3 km), 6 Harold Daniell (Engeland) met Norton, tijd 1.54.30.9 (gem. 138.6 km), 7 Umberto Masetti (Italië) met Gi lera op 1 ronde, 8 H. Hinton (Australië) met AJS op 1 ronde, 9 Oscar Clemencich (Italië) met Gilera oo 1 ronde, 10 En rico Lorenzetti (Italië) met Guzzi op 1 ronde, 11 H. Veer Jr. (Nederland) met Triumph op 1 ronde, 12 O. S. Scott (En geland) m. Norton op 1 ronde, 13 lit. col. E. C. Nicholls (Engeland) met Triumph op 2 ronden, 14 Jac. Schot (Nederland) met Norton op 2 ronden, 15 C. W. Hoek «.Nederland) met BMW op 3 ronden. De snelste ronde was de laatste, waar in Pagani op zijn Gilera Leslie Graham op diens AJS voorbijstoof. Hij legde deze ronde af in de tijd van 6 min. 34.6 sec. hetgeen een gemiddelde uursnel heid van 150.86 km betekent. Naar wij vernemen heeft Gaston Reiff, de Olympische kampioen op de 5.000 meter, de Nederlandse athletiekofficials doen weten, dat hij niet eerder in ons land aan de start zal komen voor en aleer Wim Slijkhuis tegen hem in België heeft gelopen. Op 14 Augustus wordt in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een inter nationaal athletiektoumooi gehouden, waaraan ook Reiff zou deelnemen. De Belg heeft evenwej medegedeeld, dat hij niet te Amsterdam aan de start zal verschijnen. De Nederlandse gymnastiekploeg werd wijfde met 310 punten op een internatio naal tumfeest te Luxemburg. Zwitserland won met 338.7 pnt. 2. Italië. 3. Frankrijk 4. Luxemburg. De start van de 500 cc-klasse. Op de voorgrond, nummer 16/ de winnaar in deze klasse: Nello Pagani op Gilera. De mogelijkheid, dat Rugby Football op het programma van de Olympische Spelen van 1956 te Melbourne wordt geplaatst, schijnt lang niet te zijn uit gesloten. De Australische officials heb ben de zaken onderzocht en het is vrij wel zeker dat het betreffende voorstel binnenkort aan het Internationaal Olym pisch Comi'té zal worden voorgelegd. Er bestaat in Australië alle hoop, dat het I.O.C. dit voorstel ïal accepteren. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM 10 JULI. Vier kampi oenen hebben vanmiddag op de wieler baan van het Olympisch Stadion hun titel verloren, vier wielrenners, die na felle strijd het rood-wit-blauwe shirt over de schouders van hun tegenstan ders zagen glijden. Het regende ver rassingen bij de nationale wielerkam pioenschappen: Daar is op de eerste plaats de "nederlaag van Van Vliet tegen zijn aloude rivaal Derksen, de overwinning van Gerard van Beek in de halve finale der achtervolging op Schulte, de zege van Kunst bij de ama teurs en tenslotte het kampioenschap, dat de eeuwige tweede bij de stayers, Bakker, van zjjn rivaal Pronk kaapte. De nieuwe kampioenen? Hier zijn ze: Derksen (sprint profs), Van Est (ach tervolging profs), Bakker (stayers), Kunst (achtervolging amateurs). Hijze- lendoom is de enige, die zijn titel handhaafde door een overwinning in de finale van de sprintwedstrijd voor ama teurs. Drie ritten hadden Van Vliet en Derksen nodig om uit te maken, wie van beiden met de titel kon gaan strij ken. De eerste manche was overtuigend voor Van Vliet en het zag er naar uit, dat de Woerdenaar opnieuw het kampi oenschap zou veroveren. In de tweede rit echter verraste Derksen zijn tegen stander enkele meters voor de streep. Met een laatste ruk gooide hij zijn fiets naar voren en de jury besliste o.i. ten onrechte dat Derksen met een banddikte verschil had gewonnen. De derde manche moest de beslissing brengen. Van Vliet ging aan kop en hield in de laatste bocht de bovenkant van de baan. Derksen bleef aan het wiel van zijn rivaal hangen. Plotseling dook Van Vliet omlaag, doch Derksen maakte gebruik van de langere helling boven in de bocht, kreeg daardoor meer vaart en versloeg Van Vliet enkele me ters voor de finish. Juichend reed Derk sen zijn ere-ronde, maar op de eerste rij. van de ere-tribune werd verdriet geleden. De zoon van Van Vliet was woest over de nederlaag van zijn pappie, hij huilde tranen met tuiten en stak de ontevredenheid over zijn vader niet onder stoelen of banken. In de halve finale van de achtervol ging vóór profs, startte Schulte tegen Van Beek. Men rekende op een zege voor de Bosschenaar, maar tot verba zing van iedereen nam de Zaankanter in de eerste vijf ronden geleidelijk een voorsprong van vijftien meter. Schulte schudde met het hoofd, het ging niet vandaag. Met een laatste krachtsin spanning probeerde de Bosschenaar zijn achterstand in de laatste ronden nog in te lopen, doch Van Beek sloeg de aanval af en ging met drie meter voorsprong over de eindstreep. Van Est kraakte in de andere demi finale de rouleur Peters, zodat de strijd om het kampioenschap tenslotte werd uitgevochten tussen de jonge Brabander .en Van Beek. In de eerste ronde nam Van Est door een snellere start drie meter, na drie ronden lagen beide renners gelijk, doch tenslotte zegevierde de kracht en het uithoudingsvermogen van de renner uit Sint Willibrord. Regelmatig vergrootte hij zijn voorsprong, totdat de overwin ning hem niet meer kon ontgaan. Van Est versloeg zijn tegenstander tenslotte met twintig meter, een veelbelovend debuut van deze jonge renner in het uiterst zware achtervolgingsnummer. In de strijd om de derde en vierde plaats verdedigde Schulte zijn kans in het geheel niet. zodat Peters gemakke lijk eh met ruim verschil won. Geukens was de nieuwkomer in de amateursprint. Hij bracht het in de afgelopen week tot de finale, doch ver der kon hij het niet brengen, want Hij- zelendoom versloeg hem met groot gemak in de twee manches, die nodig waren om het kampioenschap te beha len. De 46-jarige Lcene, die tevoren voor de uitstekende prestaties op zijn leeftijd werd gehuldigd, legde beslag op de derde plaats door twee overwin ningen op Schotman. In de achtervolging voor amateurs bereikten Kunst en Koemans de eind strijd. Kunst had in de halve finale op overduidelijke wijze afgerekend met Gieseler en Koemans werd reglemen tair winnaar verklaard in de strijd tegen Harmans. Tweemaal moest de kampioen afstappen voor een lekke band. De eerste keer betekende dit voor Harmans de zege, omdat hij op het moment van de pech een voorsprong had Koemans protesteerde, doch zover liet Harmans het niet komen, want hij stelde zijn tegenstander voor de rit over te rijden. Deze sportieve daad bezo'rgde de kampioen van verleden jaar een warm applaus, maar hij ver- mmmti r" Ze hadden zch voorgeno- ren moeten komen om de men, daar in San Sebastian, traditionele kus te drukken om van het Spaanse slip- op het bestofte gezicht van pertje dat -de Tour zich dit- de gelukkige winnaar'. Er maal permitteerde, een fuif waren ook nog plannen om te maken, zoals er sedert de laatste honderd meter de visite van Eva Peron geen meer op het Iberische schier eiland was geweest. Nauwe lijks was het bekend dat Goddet met zijn renners de Pyreneeën zou oversteken, zoals Hannibal indertijd met zjjn olifanten de Alpen had gedaan of de gemeenteraad en de koorvereniging kwa men in vergadering oijeen om te overleggen hoe zij uit dit nieuwe bezoek aan Span je een brokje vuurwerk kon den distilleren waarover de karavaan en bloc lange brie ven naar huis zou schrijven. Daarom moest natuurlijk al les wat spanning of locale kleur kon leveren voor het front komen: sinaasappelen, castagnetten, stierenvechters met stieren te markeren, maar na ampele besprekin gen tot in het provinciaal gouvernement toe en naar aanleiding van de befaamds paarden in Groningen werd tenslotte maar besloten om dat onderdeel van de feeste lijkheden achterwege te la ten. Naarmate de voorberei dingen op gang kwamen, bleek het feest grootser te zullen worden en het hoogte punt was zonder twijfel de indrukwekkende premiere en klassieke Carmeris met geling voor de renners Tien TTri4*4^liiir>c,n /T «ftPnFo'c aF tlfal sterke witte tanden, kersro de lippen en ravenzwarte haren. En de schoonste Car men met de witste tanden en de roodste lippen en de zwartste haren zou naar vo- duizend peseta's of te wel 2'A duizend Hollandse gul dens waren uitgetrokken als extraatje voor de winnaar en ook voor nummer .winiig in het klassement nog vol doende om een goed Zondags pak van te kopen. De geest drift kreeg een diepe deuk toen de Spaanse ploeg al gauw begon af te brokkelen als de muren van eeu oude Moorse ruine van de Caudil- lo en Sinterklaas. Er was ronduit gezegd zo'n beetje op gerekend dat Lan- garica Serra, Rodriguez of anders die goeie ouwe Be- rendino, met de meeste pe seta's zouden gaan strijken. Er ontstond dan ook een beetje paniek in de gemeen teraad, de boerenvereniging en het Provinciaal Gouver nement toen op een kwade dag het laatste lid van de équipe met hangende poot jes per trein in het vader land terugkeerde.. Maar ten slotte konden zij op de korte baan de zaak toch moeilijk afbellen. En zo arriveerde de kara vaan Zaterdagavond in San Sebastian, een bestofte, ver hitte, uit alle poriën trans-, pirerende karavaan, nog een beetje onder de indruk van de eerste kennismaking met de Pyreneeën. Maar het stof was al gauw weggewassen en de hitte verminderde, vooral toen een knetterend onweer en een welkome re gen de bestofte straten en pleinen besproeide en toen begon het feest van de men sen en de castagnetten, van de uitdagende kammen naast de rode roos gestoken het hoog opgemaakte haar, van de kruidige Spaanse schotels met hun penetrante geuren ei% de permanente vraag naar de verkwikkende lafe nis van bloedrode Spaanse wijn. En terwijl het donker werd op de Plaza en in de pittoreske straten van Span- jes Noordelijkste badplaats, terwijl de lichtjes gingen glinsteren op de teirassen en tussen de bomen, terwijl de leden van de gemeente raad, de boerenvereniging en het provinciaal gouverne ment elkaar en ons op de schouder gingen slaan, om dat wij toch zulke beste vrienden waren, verdwenen de renners, om wie dit alles tenslotte toch begonnen is een voor een naar bed. Zon dag, op de eerste Coi van de Pyreneeën, was het hun beurt weer. Cr. De verrassing van de middag: Derksen onttroont Van Vliet. Hier ziet men hoe Derksen met een laatste duw de tweede manche met banddikte wint. loor daarmee zijn kans op een nieuw kampioenschap, want toen zijn band na vijf ronden opnieuw leegliep had Koe mans een kleine voorsprong. De finale tussen Kunst en Koemans was gedecideerd voor eerstgenoemde. Met ruim veertig meter voorsprong ging Kunst als eerste over de eindstreep en met deze overwinning veroverde hij het kampioenschap van Nederland. De strijd om de titel bij de stayers was, zoals zo vaak, saai en eentonig. De Best startte als eerste, maar Pronk was vlugger weg en nam de leiding. Bakker volgde de nationale kampioen als een pion en wachtte geduldig het moment af, waarop hij zou kunnen toe springen. Na vijftig ronden was de situa tie nog steeds dezelfde: 1 Pronk, 2 Bak ker, 3 De Best. De andere renners had den inmiddels al vele ronden achter stand. Na veertig km probeerde Pronk nummer drie van het veld, De Best, te passeren. Aanvankelijk leek het er op, dat het geen moeilijk karwei zou wor den, maar De Best verdedigde zich taai en sloeg de aanval goed af. Pronk had hiermee een groot deel van zijn krach ten verspeeld en Bakker, die geregeld op de loer had gelegen, zag nü zijn kans schoon en nestelde zich op de eer ste plaats. Pronk viel nog meer terug en Bakker ging onmiddellijk door tot hij de nationale kampioen van verleden jaar in de rug keek. Zo was de situatie na 50 kilometer en zo ook bereikte men de eindstreep met Bakker als de nieu we Nederlandse kampioen en Pronk, die nog last ondervond van zijn onge luk op de wielerbaan te Frankfurt, op de tweede plaats. De eeuwige tweede, Bakker, was nu eindelijk kampioen en zijn uitbundige vreugde hierover nam niemand hem kwalijk, integendeel. Sprint amateurs: om de derde en vier de prijs: eerste manche: 1 Leene (12.8 Aan het internationaal wielercriterium, dat Zondag 7 Augustus op het circuit van Zandvoort wordt gereden, zullen o.a. deelnemen Moujica (Frankrijk), de win naar van Bordeaux-Parijs, Stercx, Claes en Olivier, allen België, terwijl de ge selecteerde Nederlandse amateurploeg voor de wereldkampioenschappen te Kopenhagen in de amateurwedstrijd zal uitkomen. sec), 2 Schotman. Tweede manche: 1 Leene (14 sec.), 2. Schotman. Totaal: 1 Leene 2 pnt, 2 Schotman 4 p. Om de eerste en tweede prijs: le man che: 1 Hijzelendoorn (13.2 sec), 2. Geu kens. 2e manche: 1 Hijzelendoorn (13.4 sec), 2 Geukens. Totaal: 1 en kampioen van Neder land: Hijzelendoorn, 2 pnt., 2 Geukens, 4 pnt. Sprint professionals. Om de derde en vierde plaats: le manche: 1 Remkes (13.2 sec), 2 Bijster. 2e manche: 1 Rem kes (14.2 sec), 2 Bijster. Totaal: 1 Remkes, 2 pnt., 2 Bijster, 4 p. Om de eerste en tweede plaats: le mance: 1 Van Vliet 12 sec), 2 Derksen. 2de manche: 1 Derksen (12.8 sec), 2 Van Vliet (op een banddikte). 3de manche: 1 Derksen (13.6 sec), 2 Van Vliet. Totaal: 1 en kampioen van Nederland: Derksen, 4 pnt., 2 Van Vliet, 5 pnt. Om het algemeen sprintkampioen schap van Nederland: le manche: 1 Derksen (12.6 sec), 2 Hijzelendoorn: 2e manche.' 1 Derksen (12.4 sec), 2 Hijzelen doorn. Totaal: 1 en algemeen sprintkampi oen van Nederland: Derksen, 2 pnt., 2 Hijzelendoorn. Totaal: 1 en algemeen sprintkampioen van Nederland: Derksen, 2 pnt., 2 Hij zelendoorn, 4 pnt. Achtervolging amateurs over max. 4 km. Halve finales: le serie: 1 Kunst, 5 min 25.2 sec, 2 Gieseler, 5 min 41.8 s. 2e serie: 1 Koeman, 2 Harmans (kreeg in de vijfde ronde pech, maar had ach terstand). Finales. Om de derde en vierde plaats: 1 Gieseler, 2 Harmans (had geen mate riaal om te starten.). Om de eerste en tweede plaats: 1 en 'kampioen van Ne derland: Kunst, 5 min 19.8 sec, 2 Koe man, 5 min 25.8 sec. Achtervolging professionals over max. 5 km. Halve finales, le serie: 1 v. Beek, 6 min 27 sec, 2 Schulte, 6 min 27.6 sec. 2e serie: 1 Van Est, 6 min 30.4 sec, 2 Peters, 6 min 53 sec. Finales. Om de derde en vierde plaats: 1 Peters, 7 min 4.4 sec, 2 Schulte, 7 min 9.8 sec. Om de eerste en tweede plaats: 1 en kampioen van Nederland: Van Est, 6 min 28 sec, 2 Van Beek, 6 min 43.4 sec. 100 km met motorgangmaking (200 ronden): 1 en kampioen van Nederland: Bakker (achter Kaeser) 1 uur 19 min 26 sec, 2 Pronk (Wiersma) op 420 m. 3 De Best (Bustraan) on 6 ronden; 4 Bijster (De Graaf) op 16 ronden; Remkes (Me nard) op 23 ronden; 6 Van Amsterdam (Ronsse) op 24 ronden. Honderd en twintig deelnemers, onder wie vijf en veertig dames, startten Zater dagmiddag in een 2 km. zwemwedstrijd, die de Hilversumse zwemvereniging „De Robben" op de Loosdrechtse plassen organiseerde. De start was bij de jacht haven ,,De Rietschans", vanwaar een baan van 1000 meter was uitgelegd. 116 deelnemers waren binnen uur aan de finish, de overige vier hadden er enkele minuten langer voor nodig, maar allen kregen een fraai herinnerings speldje van „De Robben" ten geschenke, terwijl er voor de winnaars bekers waren. Bij de heren won de 15-jarige W. Bey- derwellen van de Goudse Zwemclub in de tijd van 32 min. 27 sec., geen slechte tijd, gezien de koude en flinke golfslag waarmee de zwemmers te kampen had den. Drie zwemmers bleven de winnaar volgen en tikten slechts enkele seconden later aan. Het waren R. Bollen van ZIAN (32.34.3), N. van Daatselaar van AZ (32.34.4) en J. van Rijk van DJK (32.38.). Bij de dames was ook ditmaal de zege -overtuigend voor de Robben- zwemster Annie Veldhuyzen, die de fraaie tijd van 34.23.9 sec. maakte. Twee de werd Irma Schumacher van RDZ (35.14.9). Derde Gerda Groenhuyzen van De Robben (35.49.1). Vermelding verdient nog de prestatie van de vierde aankomende -dame, de Olympische Robbenzw.emster Dikkie van Ekris, die de gehele twee km. op de rug zwom en een tijd van 36.10.9 sec. noteer de. De Brabander Wagtmans won de Ronde van Zuid-Beveland voor amateurs over 130 km. in 3 uur 49 min. 2. Geerts (Teteringen). 3 Van der Elshout (Made). 4. Vos «Den Bosch). Davis Cup: ItaliëZuid-Slavië 41, Hon garijeFrankrijk 12. ENGELAND Jt? Brussel OUITSL. re,ms~'naVcy- P ROUAAH/ PAR'J COLM MALO FRANKR'JK rBRlANCON ÏbSoeaux TOULOUSE l* PAU W5-<JLUCH0N SPANJÈ"""">-V ARS E. ILL Nog af fvleggen CARTQ-49 Reeds afgelegd (Van onze sportredacteur) 10 Juli, Pan Op het lommerrijke pleintje ver beneden het raam van mijn hotelkamer speelde de postfanfare van Pau hymnen op de matadors van de Tour de France. Maar de Nederlandse renners, die in hun kwartier vlak bij het plein het koper ook moeten horen, zullen er nauwelijks op letten. Die heb ben voorlopig nog de handen vol aan de tegenslag en de ellende, op deze zware dag, volgens het reglement de laatste van de Tour. En de vaderlandse joumalsten hebben in dit uurtje, tussen de aankomst in het schilderachtige Pau en het telefoongesprek met Nederland wel wat andere te doen dan met een blik op de wazige Pyreneeën te luisteren naar de muziek op het pleintje. Die moeten vandaag vertellen van hun dwaze wens bij de eindstreep om het kwistig voorttikken van de chronometers te kunnen tegen houden voordat deze het tijdstip bereikten, waarop de renners binnen moesten zijn. Het was een dwaze wens en het werd een onvervulde: er waren geen Nederlanders in het grote peleton, dat ruim 20 minuten na de overwinnaars binnenkwam, geen Nederlander bij het groepje van drie, dat ondanks alle in spanning op deze gloeiend hete dag sprintte om deze race tegen de on barmhartige klok met verschil van se conden te kunnen winnen. Pas 12% minuut nadat de tijdopnemers hun stopwatch hadden stopgezet, kwamen ze broederlijk tezamen binnen, ont moedigd en verslagen en broederlijk verenigd in de tegenslag die hun ook vandaag niet bespaard is gebleven. „Afgelopen", zegt het reglement van de Tour en dat de tien lekke banden voor de wedstrijdleiding als een ex cuus zouden kunnen gelden, neen, dat konden ze zelf niet geloven. En juist na die tamme dag van gisteren en met de waarachtige cols voor ogen was de moed er weer een beetje in gekomen. Er was niet veel actie geweest in de groep en pas tegen San Sebastian, waar Caput in de sprint Ockers en Pezzi versloeg, was de kraan losgedraaid. De Hoog werd 23, maar het was natuurlijk geen goed tek#», dat De Ruiter en Pau wels bijna acht minuten na de overwin naar eindigden. Vandaag werd alle hoop de bodem ingeslagen. 'Het begon natuur lijk met de lekke banden, die er op de duur de vaart en de moed uithaalden en die als enig resultaat hadden, dat de Nederlanders met een slechte tijd de zware strijd moesten verder vechten. Maar tenslotte was er ook niet voldoende weerstand en kwaliteit meer om die eindeloze stroom van moedeloos maken de tegenvallers te weerstaan en zo ein digde deze Tour voor onze landgenoten, ondanks een laatste hevige achtervol ging. Deze equipe had de zwaarste ne derlaag geleden, welke in de Neder landse Tour-historie is voorgekomen. Een half uur voordat de gedesillusion- neerde Nederlanders over de eindstreep trokken, had de gele trui haar ereronde gemaakt. Niet om de schouders van Ma- rinelli, de kleinste man van de karavaan, maar om die van Magni, die zo ongeveer de langste man is. Want de Italiaan had vandaag een formidabele en geslaagde aanval gedaan. Vanochtend, in San Se bastian, lag hij nog meer dan 17 minuten op de Fransman achter, maar onihid- dellijk na de start, nog voordat de ren ners de grens gepasseerd hadden, maakte hjj zich al met Impanis, Fachleitner en zijn landgenoot Biagioni van de groep los. Een sterk viertal, dat als op vleugelen over de stijgende en dalende weg ging, dat de hitte trotseerde, dat als één man, zelfverzekerd de Col d'Osquiche en de Col d'Ignace besteeg en dat met grote sprongen en zonder dat Marinelli iets had kunnen terugdoen daar zorgden de Italianen wel voor op de Cour Camou in Pau eindigde. De kleine Fransman mocht zijn gele trui in de was doen en hij moet wel een geweldig klimmer zijn, wil hij die vandaag of morgen weer om de schouders kunnen trekken. Want van klimmen heeft, be halve de twee Italiaanse signori, die beide dagen in het peleton eindigden, ook de heer Marinelli kaas gegeten. Er waren vandaag twee uitvallers van naam in de Franse gelederen. Vooreerst Bobet, de jonge Maillot jaune van het vorig jaar en verder Lapebie, die in Bordeaux nog als winnaar was aange komen. Het was een zwarte dag voor de Fransen en hun equipe, want zij verlo ren vandaag drie man. Veertig kilometer na de start, juist op het moment dat het peloton zich voor het eerst na de ontvluchting van de vier renners, die later als winnaars te Pau aankwamen, begon te roeren, kregen De Hoog en Pauwels een lekke band. Voor De Hoog was dit op zich zelf iets heel gewoons, maar de situatie wordt ern stiger wanneer hij zich met een ploeg genoot achter in een peleton bevindt, dat juist de snelheid gaat verhogen om een stel uitlopers na te zitten. Snel repareer, den zij en moedig probeerden beiden de verloren achterstand weer in te halen, maar het is hun niet gelukt. De Ruiter heeft het langer kunnen volhouden, maar tenslotte werd ook hij niet gespaard. Tijdens het bestijgen van de laatste heuvels kreeg hij met een zware inzinking te kampen en slechts met de allergrootste moeite slaagde hij er m de etappe tot een eind te brengen. De negende etappe van Zaterdag bracht niet veel veranderingen in het algemeen klassement. Marinelli en Kübler wisten zich te handhaven. Bij de Nederlanders had De Hoog dit maal eens geen last van het pechdui- veltje, dat het Zaterdag speciaal voor zien had op Pauwels en De Ruiter. Ge heel tegen zijn gewoonte m hoefde De Hoog slechts één enkele maal een nieu. we band om te leggen en dit gebeurde dan nog op een moment dat het peleton zeer kalm was, zodat De Hoog weinis moeite had zijn positie te herwinnen Op een ogenblik dat Caput en Ockers, op 20 km. van de finish, hun laatste en succesvolle ontsnappingspoging gingen wagen, draaide De Hoog goed in het pe leton mee, maar een moment van aarze ling of van gebrek aan zelfvertrouwen was de oorzaak dat hij hier niet snel genoeg op reageerde. Jammer, want hij lag juist in een prachtige positie aan de kop van het-peloton. Dc Hoog demar reerde niet, hij stelde zich tevreden met 4 een plaats in de grote groep en eindigde zodoende op de 23é plaats. Paüwels en De Ruiter kregen weer talrijke band breuken te verwerken. Zij speelden ge durende de gehele etappe geen enkele maal een rol van betekenis en toen de grote aanval kwam was hun achterstand reeds te groot. De uitslag van de negende etappe Bor deauxSan Sebastian (228 km.) luidt: 1. Caput (lie de France) 6.30.49; 2. Ockers (Belg. A) zelfde tijd; 3. Pezzi (Italië A) z. t., 4. De Muider (Belg. B) z. t., 5. Du- pont (Belg. B) z. t., 6. Sciardis (Italië a) 6.32.20, 7. Chapatte (Frankr.) z. t.. 8. Le- veque (Cent. Zuid West) z. t„ 9. Diederich (Lux.) Z. t., 10. Cogan (West Noord) z. t-, 11. Kirchen (Lux.) z. t., 12. Fachleitner (Zuid Oost) z. t„ 13. Lazarides (Frankr.) 6.32.26, 14. Mahe (West Noord) 6.33.23, 15. Rolland (Zuid Oost), z. t., 16. Pineau (Centr. Zuid West) z. t„ 17.' Goasmat (West Noord) z t., 18. Hendrickx (Belg. B) 6.34.28. 19. Van Steenbergen (Belg. A) 6.34.40, 20. Diot (Frankr.) z. t„ 21. Dos Reis (Centr. Zuid West) z. t., 22. Mathieu (Belg. A) z. t» 23. De Hoog (Ned z. t., 24. een groot pe leton met Bartali, Coppi en Marinelli, allen in dezelfde tijd als Van Steenbergen. De Ruiter 62e in 6.36.28, Pauwels 76e in 6.44.05. De tiende etappe San SebastianPau (196 k.m.) is gewonnen door Magni van de Italiaanse B-ploeg in 5 uur 53 min. 04 sec., 2. Impanis (Belg. A) zelfde tijd. 3. Agioni (Italië A) z. t., 4. Fachleitner (Zuid Oost) z. t„ 5. Geminiani (Frankr.) 6.11.17. 6. Kübler (Zwits.) 6.13.40, 7. Sciardis (Italië A), 8 Van Steenbergen (Belg. A), 9. Ockers (Belg. A), 10. Kint (Belg. A), 11. Mahé (West Noord), 12. Caput (lie de France), 13. ex aequo het grote peleton, waarin Bartali, Coppi en Marinelli allen in dezelfde tijd als no. 6. Kubler. Het algemeen klassement luidt: 1. Magni (Italië B) 65 uur 01 min. 19 s., 2 Marinelli (lie de France) 65.05.23, 3. Fachleitner (Zuid Oost) 65.12.10, 4. Kübler (Zwits.) 65.14.00. 5. Dupont (Belg. B) 65.19.13, 6. Impanis (Belg. A) 65.20.05, 7. Ockers (Belg. A) 65.20.37, 8. Biagoni (Italië A) 65.20.50, 9. Tacca (11e de France) 65.21.12, 10. Bartali (Italië A) 65.25.49, 11. Cogan (West Noord) 65.26.14, 12. Caput (lie de France) 65.26.29, 13. Sciardis (Italië A) 65.31.51, 14. Teisseira (Frankr.) 65.31.53, 15. Goasmat (West Noord* 65.32.34, 16. Lambrecht (Belg. A) 65.32.46. 17. Goldschmidt (Lux.) 65.33.06, 18. Coppi (Italië A) 65.33.31, 19. Robic (West Noord) 65.34.56, 20. Camellini (Zuid Oost) 65.35.50. Het pioegenklassement ziet er als volgt uit: 1. lie de France (Marinelli, Tacca, Ca put) 195.53.09, 2. België (Impanis. Ockers, Lambrecht) 196.13.28, 3. Italië (Biagioni, Bar tali, Sciardis) 196.18.30, 4. West Noord (Co gan, Goasmat, Robic) 196.33.44, 5. Zuid-Oost (Fachleitner, Camellini, Rolland) 196.36.22, 6. Italië B 196.40.06, 7. Frankrijk 196 50.27, 8. Luxemburg 196.56.41, 9. België B 197.12.56, 10. Centraal Zuid West Frankrijk 197.30.32, 11. Zwitserland 198.07.29. De winnaar in de 350 cc-klasse van de motorwedstrijden te Assen, F. Frith, gaat op Velocette als eerste door de finish. t" XX jSs* -k S HÜ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4