K.L.M.-CONSTELLATION „FRANEKER" NABU BOMBAY NEERGESTORT u Weer relletjes in de hoofdstad Tsjechische communisten willen het contact met Vaticaan verbreken Opnieuw rouw over Nederland 44 inzittenden o.w. 13 Amerikaanse journalisten omgekomen Vermindering E.C.A.-hulp? NOODTOESTAND IN ENGELAND GEPROCLAMEERD Gezag over de havens in handen van een crisiscommissie 7n&& 'TjE&j 'astj/ Tot hoofd en hart Zes arrestaties Kousenfabriek in de as gelegd Poging tot scheuring in Katholieke Kerk schijnt mislukt te zijn .Het weer. DINSDAG 12 JULI 1949 bureaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24509 WIE FINANCIERT DE TERUGKEER NAAR DJOCJA? Vragen van profGerbrandy De Constellation Franeker van de KLM mei 13 Amerik. jour nalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan Indonesië hebben gebracht, en een aantal Nederlandse functionarissen, is bij Ghaikopar, op vijf kilomeier van hei vliegveld Santa Cruz ie Bombay, neergeslori. Hei toestel cirkelde hedenmorgen boven hei vliegveld, doch kon niet landen wegens hei slechte weer. De controle autoriteiten hadden enige lijd geen contact met het toestel gehad. Later ontving hei cöntrole-siaiion een telefonische boodschap van de waterbouwkundige ingenieur der ge meente Bombay te Ghaikopar, dat de Constellation in de heuvels aldaar was neergestort. Volgens deze ingenieur zijn alle passagiers en de gehele bemanning bij het ongeval om hei leven gekomen. Volgens de KLM-persdiensi had hei vliegtuig drie en dertig passagiers aan boord, onder wie dertien Ameri kaanse journalisten, en een bemanning van tien koppen. Slecht weer de oorzaak? Twee uren boven Santa Cruz Pensionnering op 55- jarige leeftijd Ondergrondse mijnbeambten beraden zich De omgekomen Amerik. journalisten Frans-Spaanse toenadering Schade van drie ton ,DE KERK ONZE GROOTSTE VIJAND GÉÉN OPHEFFING VAN NATIONALE RESERVE „Hete vuren nog niet gedoofd" Nieuwe legercommandant tot de troep Koninklijke familie naar Londen Voor bijwoning van de horse-show SMEDESTRAAT S - HAARLEM ielefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348G Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3998 Directeur; J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. ven Run, Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVEPTENTIETARIEf 28 cents oer millimeter- hoogte Ingesonaer mededelingen dubbel tarief Omroepers 16 cents Der m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 1« Met ontzetting vernam het Neder landse volk hedenmorgen dat een nieuwe ramp de K.L.M. heeft getroffen. Nóg liggen de verschrikkingen van het ongeluk bij Bari, op 23 Juni j.l., Waarbij de „Roermond" op mysterieuze Wijze in zee te pletter sloeg, een ieder Vers in het geheugen, zelfs zijn de wrak stukken en slachtoffers nog niet eens allen geborgen, of een nieuwe ramp dom pelt talrijke gezinnen in rouw. Thans vloog het vliegtuig „Franeker" tegen de heuvels in de omgeving van Bombay tijdens slecht weer te pletter. Alle vier en veertig inzittenden vonden een gru welijke dood. Volgens de eerste berich ten werden hun lijken overal in de om geving, waar het vliegtuig neerstortte, gevonden. Opnieuw treft zowel de K.L.M. als het Nederlandse volk een zware slag. Want heel het volk voelt mee. Een luchtramp spreekt immers altijd veel meer tot onze verbeelding dan een on geluk op de begane grond, omdat de ge volgen bij een vliegongeluk meestal ook Veel verschrikkelijker zijn. In de strijd van de techniek, product van het men selijk vernuft, tegen de natuurkrachten Waarschuwen deze laatste voortdurend, dat de mens nog steeds aan haar onder- Worpen is, ondanks alle triomfen, die hij op haar behaald meent te hebben. Bijzonder tragisch is wel, dat juist in dit vliegtuig de Amerikaanse journalis ten zaten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan Indonesië gebracht hebben en thans op de terugweg waren naar de Ver. Staten. Zij zouden in hun bladen het Ameri kaanse volk over de werkelijke toestan den in Indonesië gaan inlichten en kelen hunner hadden de laatste dagen feeds opzienbarende mededelingen ge daan doch thans zwijgen zij voor im mer. Onze deelneming gaat ook uit naar de families van de omgekomen Nederlandse bemanning en de Nederlandse passagiers. Ver van het vaderland, in Britsch-Indië, Vonden de inzittenden van de „Frane ker" de meedogenloze dood. Bidden wij in een ogenblik stilte voor hun zielerust. De „Franeker", een Lockheed „Con- atellation" is een van de zogenaamde weede serie Constellations. Deze toe snellen hadden een zwaardere uit voering dan die van de eerste serie. De „Nijmegen", die op 21 October 1948 bij Prestwick verongelukte en de „Roermond", die op 23 Juni bij Bari neerstortte, behoorden tot het zelfde type. Zoals bekend is de, „Roermond" het toestel, waarmede de Amerikaanse journalisten indertijd naar Indonesië werden vervoerd. Bij de ramp met de „Nijmegen" kwamen 41 personen om het leven n.l. 10 leden bemanning en 31 pas sagiers. Met de „Roermond" kwamen 11 leden bemanning om en 20 passa giers. f Het Tweede Kamerlid, de heer Ger- hrandy (A.R.), heeft aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de minister Zonder portefeuille de volgende vragen Besteld: 1. Is het juist, dat in beginsel besloten Js» dat de regering van Indonesië de terugkeer der republikeinse regering haar Djocja zal financieren en dat het m het voornemen ligt voorlopig een be drag van tien millioen beschikbaar te stellen, die voor de eerste uitgaven in Verband met de terugkeer benodigd zul ten zijn, alsmede een bedrag van f 300.000 t'oor de kosten der republikeinse dele gatie? Worden de uitgaven voor het tweede halfjaar 1949 volgens opgave der fepublikeinse delegatie geraamd op: a.Voor het Sultanaat Djocja 45 mil joen; b. Voor gebieden buiten dit Sultanaat 200 millioen; c. Voor de republikeinse delegatie •haandelij ks f 70.000, wegens aflopen der Werkzaamheden, totaal^ te stellen op f 300,000? .2. Indien de boven aangegeven cijfers hiet of niet geheel correct zijn, kan de minister mededelen op welke wijze en met welke bedragen de regering van jhdonesië bij de aanhangige regeling is betrokken in de financiering van de te- ïhgkeer der republikeinse regering naar ■fJocja? kir. Van Klef fens heeft gisteravond te Washington aldus U.P. gedurende ®en uur de Indonesische kwestie en een Aantal andere vraagstukken besproken met Dean Rusk, een van de assistenten Van de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. Na afloop van de be- sPfeking weigerde Van Kleffens com mentaar te leveren. ..The Times van heden schrijft, dat et overstelpend deel van de bevolking er republiek voor een spoedige oplos- hg in Indonesië schijnt te zijn. „De na- - °hale partij en de fanatieke Masjumi lir. doen wat 2O kunnen om de rege er .yan het cease fire te verhinderen Zlj zullen gesteund worden door de Weende benden, die van plundering deli Niettemin schijnt het overstelpend ev«i ?an de bevolking der republiek, soo in de andere deelstaten, voor een Tim 'ge °Plossing te ziim" aldus „The onwetende weet heel jeel, dis Hij weet te zwijgen. Dorpsbewoners, die op de rijstvel den aan het werk waren verklaren, dat zij het toestel plotseling te voor schijn zagen komen uit een dichte regenbui bij laaghangend wolkendek. Het vloog met een geweldig lawaai over hun hoofden en viel een ogen blik later plat op de helling neer. Het toestel werd volkomen uit elkaar geslagen en de wrakstukken werden* over de gehele helling verspreid, al dus deze ooggetuigen. Een reddingsploeg die door stromende regen naar Ghatkopar terugkeerde, deel de mede, dat de lichamen der omgeko- menen zodanig verminkt of verbrand waren, dat herkenning onmogelijk was. In haar laatste boodschap heeft de ver ongelukte Constellation aan het vliegveld Santa Cruz toestemming gevraagd om te landen. Het toestel kreeg het sein veilig kort na 9.15 uur plaatselijke tijd. Daarna heeft men geen antwoord van het vliegtuig meer ontvangen. De plaats', waar de Constellation od de helling neerviel, ligt ongeveer 5 kilo meter ten Noord-Oosten van het vlieg veld en 32 kilometer ten Noorden van Bombay, bijna in het midden van een 16 kilometer lange heuvelrug, die zich uitstrekt tussen de Noordelijkste punt van de haven van Bombay en het vliegveld Santa Cruz. Het punt is zeer moeilijk te bereiken, alleen te voet over de heuvels. De dichtstbijzijnde begaan bare weg ligt op ongeveer 5 kilometer afstand. De verslaggever van Reuter, die bin nen twee uur uit Bombay de plaats be reikte en de wrakstukken in ogen schouw nam, verklaarde, dat het toe stel ongeveer 15 m. beneden een 120 m. hoge heuveltop op de helling terecht kwam. De helling is hier steil en het toestel kwam buitelend tenslotte in het dal aan de voet van de heuvel terecht, waar het blijkbaar in brand vloog, aldus deze verslaggever. Het verbrandde ge heel. Volgens ooggetuigen stortte het toestel om 11.30 uur plaatselijke tijd (7 uur Ned. tijd) neer. Het hoofd van de politie te Bombay, de directeur-generaal van de burger luchtvaart, die zich te Bombay bevond, de gemeentelijke commissaris van Bom bay, ambtenaren van het vliegveld en ambtenaren van het Amerikaanse con sulaat zijn "it Bombay naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Naar ver luidt zouden de stoffelijke resten der slachtoffers naar Bombay worden over gebracht. Men zegt, dat de Constellation ge durende twee uur boven de omgeving van het vliegveld van Santa Cruz heeft gecirkeld, doch dat het tengevolge van het slechte zicht de ligging van het vliegveld niet kon vaststellen. Het schijnt tot op 120 meter hoogte te zijn gedaald om te zoeken naar een lan dingsterrein, waarna het verongeluxt zou zijn. Reuters verslaggever ter plaatse zegt, dat men een gedeelte van het vliegtuig thans heeft ontdekt aan de andere kant van de heuvel het geen het vermoeden wekt, dat het vliegtuig vrijwel op de top van de heuvel verongelukt is en in tyveeen is gebroken. Volgens een ziekenbroeder, die te Ghatkopar terugkeerde, was één vrou welijke passagier nog in leven, toen öe eerste reddingsploeg de plaats van het ongeluk bereikte. Ze lag te kreunen en overleed spoedig. Het wrak brandde anderhalf uur lang ondanks de neerval lende hevige regen. Ooggetuigen vertelden aan Reuter, dat de piloot vier keer probeerde naar beneden te komen, voordat het toestel verongelukte. Uit een telefoongesprek, dat het A.N.P. voerde met het Nederlandse consulaat in Bombay, bleek, dat de waarnemende Nederlandse consul (de consul, de heer G. Velthorst, is op weg naar Nederland! zich naar het wrak van het vliegtuig heeft begeven. Een groot aantal ondergrondse beamb ten der Limburgse steenkolenmijnen woonde Zondag te Heerlen een verga dering bij, die door de R.K. Vereniging van Mijnbeambten was belegd met het oog op de nieuwe pensioenregeling voor mijnbeambten, waarover thans bespre kingen gaande zijn. Tijdens deze bij eenkomst werd een geheime stemming gehouden over de vraag op welke leef tijd de ondergrondse technici gepension- neerd moeten worden. De vergadering sprak zich voor 82 procent uit voor pen sionnering op 55-jarige leeftijd. Thans is de situatie aldus, dat op de Oranje- Nassau-mijnen de ondergrondse technici op 60-jarige leeftijd worden gepension- neerd en op de andere mijnen op 55- jarige leeftijd, mits zij dertig onder grondse dienstjaren hebben. Ingenieurs van India houden zich reeds enige tijd bezig met een plan, waarvan de uitvoering vijf jaar in beslag zou nemen en 31 y, millioen gulden zou kosten, om het vliegveld Santa Cruz te vergroten en vei liger te maken. In dit plan is eveneens begrepen, de na burige heuveltoppen af te graven in het be lang van de veiligheid in de lucht. De volgende Amerikaanse journalis ten, die op uitnodiging van de Ne derlandse regering een bezoek aan In donesië brachten, zijn omgekomen: Scripps Howard Newspaper Alliance: William Newton; Christian Science Mo nitor: Charles Grate; Foreign Editor N.Y. Times: Bertram Hulen; N.Y. Herald Tribune: mrs. Dorothy Brandon; Houston Post: James Branyan; Chicago Daily News Syndicate: Nat. A Bar rows; WOR Radio-station: H. R. Knickerbocker; Time Magazine: John Werkley; Mutual Broadcasting System: Miss Elsie Dick; Business Week: Tom Falco; Newspaper Enterprise Ass.: S. Burton Heath; Portland Oregonian en KGW (National Broadcasting Corp.) radio station: George Moorad; Denver Post: Fred Colvig. De Amerikaanse Senaatcommissie voor de toewijzingen heeft vandaag de E.C.A.-hulp voor de periode 1949/50 met circa 10% verlaagd tot $3.778 millioen en $50 millioen daarvan bestemd voor een lening aan Spanje. Het verrassende amendement tot op neming van Spanje in het hulpprogram ma was ingediend door de democratische senator P. Mc. Caran, en hield in, dat dit bedrag aan Spanje moest worden ge leend of anders niet beschikbaar zal mo gen komen. Bij 't volledige senaatsdebat hierover wordt sterke tegenkanting ver wacht. Bovendien moet de maatregel worden goedgekeurd door de admini strateur van het Plan-Marshall, Paul Hoffman. Men gelooft niet, dat het Con gress dit voorstel zal goedkeuren. Het druist in tegen de huidige politiek van Truman ten aanzien van het Spanje van Franco. Intussen doet -ook Frankrijk een po ging tot toenadering tot Spanje. Een groep Franse banken zal Spanje 15 mil liard Franse franken lenen voor de we deropbouw, zoals officieel te Madrid wordt bekend gemaakt. Het bedrag zal grotendeels word- n aangewend voor de aankoop in de komende vijf jaren van technisch materiaal. Dit crediet wordt in Spanje beschouwd als een belangrijke en beslissende stap van Frankrijk naar volledige hervatting van de normale be trekkingen met Spanje, die na 1936 wer den afgebroken. Een overzicht van de brand, die hedennacht gewoed heeft in de kousenfabriek te Hilversum. Maandagavond is het in het Rialto- theater te Amsterdam, waar deze week de film „Het geval-Gouzenko" (The Iron Curtain) draait, weer rumoerig geweest. Reeds bij de kaartverkoop des morgens voor de eerste avondvoorstelling rees 't vermoeden, dat talrijke kwaadwillige ele menten des avonds in het Rialto-theater aanwezig zouden zijn en de politie, die hierop attent werd gemaakt, had der halve extra maatregelen getroffen en onder andere in de zaal verscheidene agenten in burger geconcentreerd. De voorstelling verliep rustig, maar aan het slot begon een deel van het pu bliek te tieren en te schreeuwen. Enkele bezoekers vielen een agent in burger aan en weldra was een formele vechtpartij aan de gang, die de politie dwong het publiek uit de zaal te drijven. Om buiten moeilijkheden te voorkomen, was het trottoir direct voor het theater leeg ge houden en waren de bezoekers voor de tweede avondvoorstelling, die om half tien begint, op ruim honderd meter af stand van het theater opgesteld. Het publiek, dat uit het theater kwam, werd naar de Eerste van der Helststraat gedirigeerd en daar zo snel mogelijk verspreid. Hierbij zijn rake klappen ge vallen en in totaal werden zes arresta ties verricht. Een burger kreeg een sabelsteek, een agent liep een oogwond op en een tweede agent een dik gezicht. Nadat het theater leeg was ontdekte de politie in de zaal een doos met een rookgranaat en verschillende voorwer pen, die als wapen dienst hadden moeten doen, waaronder een zweep, vervaardigd van een drie-aderige hoogspannings kabel. Andere soorten wapens werden bovendien in beslag genomen. Alles wees eröp, dat van zekere zijde des avonds gepoogd zou worden ernstige onregelmatigheden te verwekken, die door het optreden van de politie, dat ze ker niet zachtzinnig genoemd mag wor den, in de kiem zijn gesmoord. Enkele onschuldige toeschouwers hebben waar schijnlijk ook klappen opgelopen. Een Een zeer felle brand heeft omstreeks middernacht in ruim een half uur tijds de N.V. Kousen- en Sokkenfabriek Salvo aan de Noorderweg te Hilversum geheel in de as gelegd. Ongeveer 10 minuten voor twaalf werd de brandweer eerst gealarmeerd, toen de vlammen reeds uit 't dak van het, twee verdiepingen hoge, fabrieksgebouw sloegen. Toen de brand weer enkele minuten later arriveerde, was redden van het hoofdgebouw met de kostbare installaties en voorraden onmogelijk. Met een fantastisch geweld woedde het vuur in de zeer brandbare voorraad garens. Tot ver in de omgeving daalde een regen van vonken en bran dende stukken stof neer. Huizen in het centrum met rieten daken moesten re gelmatig worden natgehouden. Een ge lukkige omstandigheid was het bijna geheel ontbreken van wind. Naar wij van de directeur vernamen, had men juist nieuwe exportorders ont vangen. Een nieuw fabrieksgebouw werd voor het bedrijf ingericht aan de Mus- senstraat te Hilversum. Een deel van de machines stond reeds ingepakt om te worden vervoerd. Van de gehele in ventaris is niets overgebleven. De direc teur schatte de schade op drie ton. De brandweer bestreed het vuur met acht stralen. De burgemeester was op het terrein van de brand aanwezig. De grote brand, welke ver buiten Hilversum zichtbaar was, trok in het late uur zeer veel belangstelling. Be woners van enige woningen welke bij de fabriek gelegen zijn, hadden uit angst voor instorting hun woningen reeds ge- evacueerd. Met angstwekkend geweld stortten regelmatig delen van het oude gebouw in. Door de strekking van de houten balken vielen de stukken echter naar binnen. Over de oorzaak is nog niets bekend. Er 's echter de dag te voren in het gebouw gelast. Een Ajnerikaans vliegtuig van de luchtbrug is vandaag in de Russische zone bij Berlijn neergestort. Het toestel, een C. 54, stortte 75 ki lometer ten Westen van Gatow neer Het lot van de bemanning was niet aanstonds bekend. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Gisteren ondertekende de Koning van Groot-Brittannië een proclamatie, waar in de uitzonderingstoestand wordt ge proclameerd op grond van de staking in de Londense havens, die nu 16 dagen heeft geduurd. Als gevolg van deze pro clamatie traden vannacht om midder nacht 19 noodbepalingen ih werking, welke de regering in staat stellen alle maatregelen te nemen, om de orde in de havens te bewaren en om een chaos in het haventransport en in de voedselvoor ziening te voorkomen. Heden zal op grond van de proclamatie van de uit zonderingstoestand het hele gezag over de havens worden overgedragen aan een crisiscommissie van 35 man. De nood- bepalingen houden onder meer in, dat de politie arrestaties zal kunnen verrich ten zonder arrestatiebevel, dat de P.T.T. postpakketten, brieven, telegrammen en telefoongesprekken kan weigeren, gas en electriciteit kunnen worden af gesneden, dat bemoeilijking van de ar beid in de havens strafbaar wordt ge steld als sabotage; dat troepen te werk kunnen worden gesieid voor alle haven arbeid en dat inkwartiering kan worden In een nieuwe order aan de leden van de Tsjechische communistische partij wordt de Kerk als de grootste en gevaarlijkste vijand betiteld en worden richt lijnen gegeven voor een plan om de „pro-Vaticaanse" elementen te liquideren en alle communicatie met het Vaticaan te verbreken. In de order wordt verder gezegd: Wij willen het katholieke geloof niet liqui deren, maar wij willen ieder contact met het Vaticaan verbreken. In principe zoeken we naar overeenstemming met de Kerk, maar de Kerk wenst niet op onze voorstellen in te gaan. Met de dag zullen onze eisen echter zwaarder worden. Er zijn kameraden onder ons, aldus de 'verklaring, die gaarne zouden zien dat de katholieken uit de partij werden gezet en dat hun zaken onteigend wer den, maar het is noodzakelijk om tegen de Kerk te vechten omdat de Kerk op het ogenblik onze grootste vijand is. De ze vijand heerst onder de boerenbevol king. Met een flinke zuiveringsactie kan de kwestie van de landbouw meteen op gelost worden. Dan zullen er geen moei lijkheden meer ontstaan bij het vormen van landbouw-coöperaties. Wij willen niet het geloof in ons land vermoorden, maar wij willen wel alle banden van het Vaticaan met de Tsjechi sche hiërarchie verbreken. Wij moeten een sterk bolwerk bouwen tegen de bis schoppen. Over de strijd tussen Kerk en Staat in Tsjechoslowakije schrijft het conservatieve Parijse blad „Le Monde" van Maandag: „De priester Dr. Fiala, een der stichters van de onder regeringseontröle staande Tsjechi sche „Katholieke Actie", die door het Va ticaan veroordeeld is, heeft, daar hij blijk baar niet langer wenste te collaboreren met de communisten, er de voorkeur aan gege ven clandestien het land te verlaten. Van de priesetrs, die het oprichtingsma nifest van 11 Juni hadden ondertekend, heb ben er na de excommunicatie slechts ze ven geweigerd zich uit de beweging terug te trekken. Dr. Fiala was een van hen en uit erkentelijkheid plaatste de regering hem aan het hoofd van de Caritas-beweging. Het werd de geëxcommuniceerde priester echter spoedig duidelijk, dat men een ra dicaal „progressieve" houding van hem eiste. Daarop besloot hij de vrijheid te kie zen en in de schoot der Kerk terug te keren. De poging van de regering-Zapotocky om een scheuring in de Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije teweeg te brengen, schijnt dus wel mislukt te zijn. Arrestaties en be dreigingen kunnen daaraan niets verande ren. De geestelijkheid schaart zich rond het Episcopaat en de gelovigen vooral in Slowakije weigeren de officiële richtlijnen te volgen. De Franse abbé Boulier bekend als de rode abbé; hij nam o.a. deel aan het onder communistische leiding staande vredescon gres in Parijs Red. die op het ogen blik in Praag verblijft, is een andere mening toegedaan. Hij heeft aan de Tsjechoslowaak- se regering een „religieuze sympathie" be tuigd, die de Boheemse Marxisten in hun eigen land niet meer aantreffen. Hij heeft zelfs een bezoek gebracht aan de minister van justitie Cepicka, een der felste tegen standers van de Kerk. Hij heeft tenslotte verklaard het te betreuren, dat in Frankrijk „een zekere pers" zegt, dat er in Tsjecho slowakije geen godsdienstvrijheid meer is. Van gezaghebbende zijde te Praag ver neemt Reuter, dat pater Ludwig Smrzlik, se cretaris bij de Nuntiatuur in Praag, die, zo als gemeld, verleden week is gearresteerd, op vrije voeten zal worden gesteld, zulks als gevolg van de stappen, welke door de vertegenwoordiger van het Vaticaan te Praag, mgr. Gennaro Verolino, bij het Tsje- choslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gedaan. De minister van Oorlog en de minis ter van Binnenlandse Zaken a. i. heb ben op vragen van het Tweede Kamer lid Wagenaar (C.P.N.) betreffende een mogelijke inschakeling van de lichtin gen 1941 tot en met 1943 bij de opbouw van de Nationale Reserve, als volgt ge antwoord: Ontkend' wordt, dat de regering de mogelijkheid in overweging neemt om de lichtingen 1941 tot en met 1943 in te schakelen bij de opbouw van een Natio nale Reserve, indien zou blijken, dat de vrijwillige aanmeldingen ver ten achter blijven bij de gestelde verwachtingen. Eveneens wordt ontkend, dat de vrij willige inschakeling van bedoelde jon gemannen geschiedt op aandrang van veldmaarschalk Montgomery. Tot dusver hebben zich 7000 vrijwil ligers uit alle kringen van de bevolking voor de Nationale Reserve gemeld, welk aantal zicb nog steeds uitbreidt. Bij de overgrote meerderheid van ons volk bestaat de vaste wil zich onder moei lijke omstandigheden achter de rege ring te stellen, indien deze tegen al dan niet uit het buitenland beïnvloede sub versieve elementen zou moeten optre den. De ministers zijn dan ook geens zins voornemens de Nationale Reserve op te heffen. gevorderd voor zulke troepen. Gezamen lijk komen de noodbepalingen neer op het verlenen van dictatoriale bevoegd heden aan de crisiscommissie, die vanaf heden de havens zal besturen. De proclamatie werd ondertekend aan. stonds nadat een bijeenkomst van onge veer 5000 stakers had besloten de sta king voort te zetten. De Koning onder tekende de proclamatie in een bijeen komst van de Privy Council, tot op zekere hoogte een equivalent van onze Raad van State. Attlee overhandigde de proclamatie aan de Speaker van het Lagerhuis. Minister Morrison stelde voor, dat men Woensdag een debat zou wijden aan de proclamatie. Twee Lagerhuisleden, een communist en een uit de Labourpartij gestoten „mede-rei ziger", forceerden een stemming, die uitliep op het resultaat 315 stemmen voor en geen stem tegen (daar de beide dissidenten fungeerden als tellers). De proclamatie, die ter goedkeuring moet worden voorgelegd, blijft slechts een maand van kracht, waarna zij ver nieuwd kan worden. Inmiddels heeft de staking zich we derom enigszins uitgebreid. Bijna 11.000 van de 25.000 Londense dokwerkers hadden zich gisteren bij de staking aan gesloten. Meer dan 100 schepen lagen in de haven te wachten op lossing en meer dan 2000 man troepen waren aan het werk om vlees en andere bederfe lijke levensmiddelen te lossen. Het aan tal troepen zal heden aanzienlijk wor den uitgebreid. Zoals reeds eerder gemeld, vindt de staking zijn aanleiding in het dispuut tussen twee Canadese vakbonden, een dispuut, dat de Britse havenarbeiders niets aangaat, doch waarin zij deson danks, onder invloed van communisti sche propaganda, partij kozen voor de dissidente, onder communistische leiding staande Canadese Seaman's Union, zodat de potsierlijke situatie ontstond, dat men in Engeland staakte, terwijl ki Canada doorgewerkt werd. De havenarbeiders in Londen namen, behalve een motie om de staking voort te zetten, nog een andere motie aan, waarin zij zich bereid verklaarden tot onmiddellijke hervatting van de arbeid op alle schepen, behalve op de twee Ca nadese sehepen, wier komst in de Lon dense havens de staking deed uitbreken. De havenautoriteiten wensten zich even wel niet door de arbeiders te laten voor schrijven welke schepen wel en welke niet gelost en geladen zouden worden. Dit verklaart, waarom de stakende ha venarbeiders op instructie van de sta kingsleiding de huidige staking niet een staking wensen te noemen, doch een „lockout" van de kant van de werkge vers. De volmachten, waarmede de crisis commissie bekleed is, zullen ongetwij feld op de duur de stakers dwingen hun derde agent werd vrij ernstig gewond, toen hij uit een snel rijdende politiejeep viel, die vóór het theater plotseling een scherpe bocht maakte, waardoor de agent met het hoofd op de straat terecht kwam. De man liep een ernstige hoofd wond op en is door de G.G. en G.D. ver. voerd. De tweede avondvoorstelling heeft een volkomen rustig verloop gehad. Het ge beurde wekte op de Ceintuurbaan uiter aard veel belangstelling. De nieuw-benoemde commandant van de Koninklijke Landmacht en van het Koninklijk Nederlands Indisch leger, luitenant-generaal Buurman van Vree den, heeft zich gisteren met een radio rede tot de onder zijn bevel staande mi litairen gericht. Het is gned dat u weet, aldus de generaal, dat de legerleiding en ook de regering nauwkeurig op de hoogte zijn van uw moeilijkheden en dat. met inachtname van de beperkende omstandigheid. dat nu eenmaal geen ijzer met handen kan worden gebroken, steeds alles voor u wordt gedaan, wat mogelijk is. Zij onder u, die tijdens de tweede wereldoorlog in Nederland of Indonesië vertoefden, hebben buitengewoon moei lijke jaren achter de rug. waarin men vaak voor hete vuren heeft gestaan. Velen hebben wij, als gevolg van die hete vuren, moeten achterlaten. Ook in de jaren, die volgden op de tweede we reldoorlog, hebben de K.L. en het K N.I.L. in Indonesië vaak voor hete vuren gestaan en ook nu moesten wij velen onzer achterlaten. Het is te voorzien, dat deze hete vuren nog niet dadelijk overal in Indonesië ge doofd zullen zijn. Zolang dat niet ge schied is, is de bijzondere taak, die u en mij is opgedragen, nog niet voltooid. En zo lang deze taak nog niet is vol tooid, gaan wij, die al zo vaak voor hete vuren in welke vorm dan ook. stonden, niet uit de weg voor de moeilijkheden, welke wij nog zullen ontmoeten. Naar het A.N.P. verneemt, zullen H. M, de Koningin, Prins Bemhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene in het White City Stadium te Londen de national horse-show, die daar van 22 tot en met 29 Juli wordt gehouden, bijwonen. H. M. de Koningin blijft niet de gehele week in Londen. Het ligt in haar bedoe ling Maandag 25 Juli weer naar Neder land terug te keren. De Prins en de beide Prinsesjes blijven ir Londen gedurende de hele show. De Prinsesjes gaan dit maal mee, omdat in het White City Sta dium ditmaal gedurende de horse-show tal van kinderwedstrijden worden gehou den. De mogelijkheid bestaat, dat de Prins Donderdag 28 Juli ook deelneemt aan een dressuurproef. De horse-show wordt georganiseerd door de British Horse Society. Uit Soestdijk vernemen wij nog, dat het bezoek een privé karakter draagt. Het Koninklijk Paar en de Prinsesjes zullen in een hotel logeren. Verwachting tot Woensdagavond: Overdag overwegend zonnig en warm met later kans op onweer. Meest zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. Zon op: 4.35. Onder: 20.56. Maan op: 22.55. Onder: 7.44. hoofd te buigen ten koste waarschijnlijk van verdere verbittering, die slechts zal kunnen bijdragen tot verdere con flicten in de toekomst. Men is in Engeland algemeen van oor deel, dat regering en vakverenigings leiding mede de verantwoording dragen voor het feit, dat de huidige gevaar lijke toestand heeft kunnen ontstaan. De „Manchester Guardian" van hedenmor gen veroordeelt in een hoofdartikel de simplistische neiging van regeringsver tegenwoordigers en vakverenigingslei ders de staking uitsluitend toe te schrij ven aan communistische agitatie. ,.Er heerst incompetentie en zwakheid bij de vakverenigingsleiders", aldus het blad, „en een te grote onderworpenheid van het Ministerie van Arbeid aan dit lei derschap. De arbeiders zijn misleid. Men zal ze nu uit de droom moeten helpen." Ook de „Times", in een hoofdartikel van hedenmorgen, wijst op het falen van het leiderschap van de vakvereni gingen, zowel onder de havenarbeiders als elders. Het Britse verbond van transportar beiders de grootste vakbond in de wereld met een ledental van 11/3 mil lioen heeft Maandag besloten alle communisten, die officiële functies in de bond bekleden, te ontslaan. Men gelooft, dat verschillende bezol digde functionarissen en een groot aan tal onbezoldigden uit hun functies len worden verwijderd. De situatie m Engeland is zo ernstig, dat de noodtoestand afgekondigd moest worden. De stakers in de dokken steken hier hun hand op ten teken, dat zij tegen opheffing van kun staking zijn. Zij hadden het Victoria-Park voor hun bijeenkomst uitgekozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1