„The Young Vic" enthousiast over Bloemendaals Openluchttheater m Wat doet U in aw Het défilé m Smyrnawol GROTE VERSLAGENHEID OP SCHIPHOL Waterpoloresultaten Repetities in stralende zonneschijn m Programma Nationale Jeugd Ruiterdag AGENDA DE WOLBAAL mms „Franeker" eerste toestel dat langs de oude route vloog REGERING BETUIGT MEDELEVEN Evenals Tweede Kamer DINSDAG 12 JULI 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING voor het Koninklijk Paar KATH. ARBEIDERS- BEWEGING Uitreiking diploma'8 Burgerlijke Stand mmmm Kath. Adviesbureau R.K. E.H.B.O. ZOMER-CONCERT H.O.V. Met medewerking van Johan Patist Jubileum bij „De Spaarne- stad" R.K. Openb. Leeszaal R.K. Speeltuinen Concerten voor liefdadige doeleinden Orgelbespeling t LEZERS KLIMMEN IN DE PEN Particuliere woningbouw HET ONGEVAL MET DE „BLOKKEN-TREIN" patronen naalden knooppennen gaas latjes A. J. KAAN het voordeligst Dievegge in verdachten bankje Heetgebakerde ijsco-venter Parkwachter mishandeld Zwemkampioenschappen Haarlemse Cricket Bond - HEEMSTEDE Onderlinge Tuinlieden vereniging ZANDVOORT Het baden in zee Bouw 37 nieuwe woningen MINDER AARDBEIEN VOOR INDUSTRIE LAATSTE NIEUWS VRIJ VASTE MARKT Beurs van Amsterdam Mi :67va 149% 144 !4 In de heerlijk stralende zon leek het Bloemendaalse Openluchttheater gistermiddag een klein paradijs Wie daar, behalve een aantal wandelaars, intens van genoten, waren de acteurs en actrices van „The Young Vtc Com pany", die met hun repetities voor de opvoeringen van „As you like it" van Shakespeare begonnen zijn. Zq zijn stuk voor stuk enthousiast over Hoiland, over hun gastheren het gezelschap is bq inwoners van Bioemen- daal ondergebracht over de prachtige natuur in de omgeving en voor il over het openlucht-theater. De spelers kun nen hun vreugde er niet over uit, dat zij „As you like it" hier onder de scho ne, blauwe hemel mogen opvoeren. Toen de leden van het Engelse ensem ble het terrein betraden, was 't speel vlak, dat in een paar uur een grote verandering moest ondergaan, geheel ge reed. Een heuvel, een vijver en een fraai gebouwde trap op de achtergrond vormen nu natuurlijke décors. Spoedig werd met de repetitie gestart. Waarom het gezelschap, dat veertig we ken achtereen in Engeland hetzelfde stuk heeft gespeeld, nog moet oeefnen? Wel, een toneelspel in de open lucht moet aan geheel andere voorwaarden voldoen dan in een schouwburg en daar de ruimte groter is al is het speelveld verengd dient de opstelling van de spelers veelal anders te geschieden. Voordat een en ander naar de zin was van George Devine, de regisseur, die we gens verhindering van Glen Byarn Shaw met de Engelse acteurs en actrices is meegekomen. moesten verscmFende scènes ettelijke malen worden herhaald. Wanneer de vertolkster van de hoofdrol, Jean Wilson, een charmant jong meisje, voor de vierde maal met blote voeten de trap op de hoge heu vel moet bestijgen, hetgeen ze ietwat dralend doet, na drie keer werkelijk met pleizier naar boven gestormd te zijn, schreeuwt de gezellig-dikke regisseur: „Denk er aan, dat je tot de „Young Vic" behoort en niet tot de „Old Vic!" George Devine verklaarde, dat de bouw van het theater en de acoustiek beter is dan waar ook in Engeland. Het geluid, zo zei hij, heeft hetzelfde effect als in een Grieks openlucht-theater. Hij vertelde aan zijn collega Shaw geschre ven te hebben, dat deze, als hij enigs zins gelegenheid daartoe heeft, moet overkomen, om eens te kijken hoe goed het Bloemendaalse theater zich voor een vertoning van het Shakespeare-stuk leent. De heer Devine zeide verder, dat de Vorige week plaatsten wij een oproep tot de Haarlemse verenigingen en orga nisaties om zich aan te melden voor het grote défilé, dat in de avond van de 19e Juli, ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek, gehouden wordt. Het organise rend comité had zich deze manifestatie voorgesteld als een grootse vaandelgroet van de Haarlemse verenigingen aan de Koninklijke bezoekers. Tot op heden hebben zich nog maar 'weinigen aange meld. Wij herinneren er dan ook aan, dat men zich kan opgeven uiterlijk tot Donderdag 14 Juli bij de heer D. J. v. Ellinkhuizen, Anegang 32, tel. 12788 (na 18 uur 20236) of bij de heer J. J. Wen sing, Tempeliersstraat 32, tel. 10209 (na 18 uur 13536). In het bijzonder mogen v/ij hier onze eigen katholieke vereni gingen aansporen bij deze vaandelgroet geen verstek te laten gaan. Gisteravond was er in het gebouw St. Bavo een bijzondere bijeenkomst. Zij stond onder leiding van de leraren van de drie-jarige cursus, n.L de weleerw. heer J. J. A. v. d. Zalm, mr. F. Vorst man, dr. J. Kat en J. Paulides en zij was aangevuld met de heer mr. Mulder na mens de ontwikkelingscentrale der K.A.B. en pater Engelbertus namens de diocesane leiding. Als voorzitter fun geerde de weleerw. heer J. J. A. v. d. Zalm. Mr. Mulder feliciteerde de cursisten met 't behaalde succes, waarna hij over ging tot de uitreiking der diploma's voor de sociale cursus. Aan de heer B. L. Huiskens kon het diploma uitgereikt worden „cum laude", omdat zijn gemiddelde cijfers lagen hoven de negen. Vervolgens werd aan de volgende cursisten het diploma uitgereikt: C. Weyers, M. v. Huizen, J. Luysterburg, H. Tesselaar en J. A. Kuipers. Namens de plaatselijke K.A.B. sprak de heer A. Angenent waarderende woor den tot de cursisten. Tien procent van de cursisten is geslaagd. Door hun arbeid zal het kader versterkt en krachtiger worden. De heer C. Weyers sprak als jongste der cursisten het dankwoord tot de leraren en overhandigde hun een enve loppe met inhoud. Vervolgens voerde nog het woord pa ter Engelbertus. namens de diocesane ontwikkeling. De heer A. v. d. Veld sprak een felicitatie uit als districtsbe stuurder en constateerde, dat Haarlem in ontwikkeling bovenaan staat. Het is nog niet voorgekomen, dat „cum laude" een diploma werd uitgereikt. Vervolgens spraken nog dr. J. Kat een dankwoord namens de leraren en de heer J. Haver namens kring Noord. De afdeling Haarlem van de K.A.B. mag trots zijn op deze zes geslaagden. Mogen zij spoedig de plaats innemen, waar zij volgens hun ontwikkeling voor de uitbouw van de K.A.B. hun talenten kunnen gebruiken. GETROUWD: L. W. de Koning en C. J. van der Sluis; B. A. M. Marijnen en Y. M. Kolderie. GEBOREN: P. C. van der Weiden— Lammerse, z; D. J. Nieuwdorpvan de Panne, z; J. P. Schönhuth—Kaersenhout, z; A. E. MoermanOosterbroek, z; C. M. BeijerAntonisse, z; C. G. Leendert- seUitendaal, z; F. van RoonGleij- steen, z; P. M. van Baarende Wolf, z; A. van der Hamvan der Genugten, z: J. G. LowiesKoekoek, z; E. C. Krieg van Merkenstein, d; J. van der Erf Snijders, d; M. E. van der VegtVeld huis. d; G. van Geestvan Dorp, d; H. J. DrostDrost, d; H. HulshofClaus, d; M. Kleinvan Schaik, d; C. V. Spruit Degeling, d; J. C. T. van der Meij Keesen, d; U. E. Bismeijer—de Haan, d; H. M. Elshoffvan Wijaarda, d. OVERLEDEN: G. van der Meer, 49 j Weverstraat; H. J. IJskes, 78 j., Nassu- straat; J. M. RadsmaPlessius, 60 j., Brouwerskade; C. Beerthuizen. 16 m., Kamperlaan; J. A. Steenkist, 64 j„ Brou werskade; A. HekkelmanWaij, 70 j Drilsmaplein. „Young Vic" er trots op was het eerste buitenlandse gezelschap te zijn, dat in Bloemendaal mag optreden. Gisteravond werd nogmaals gere peteerd. Toen verschenen ook de twee paarden, welke in een der bedrijven voorkomen, in levenden lijve op het toneel. Een der acteurs informeerde wat je tegen een Nederlands paard moet zeggen, om hem te laten stil staan, want dat is erg belangrijk, zo voegde hij er aan toe Op commando applaudisseerden de aanwezigen zo hard mogelijk om te zien hoe de paarden reageerden. Gelukkig bleken ze wel tegen onverwacht klate- rend geklap te Kunnen. Tot slot zij meegedeeld, dat de gene rale repetitie, welke Woensdagavond wordt gehouden, niet, zoals de andere oefenmiddagen en -avonden, voor het publiek toegankelijk is. In het door zon overgoten Openluchttheater repeteren nu nog in luchtige zomercostuums gestoken spelers van „The Young Vie Company" het toneelstuk ,,As you like it" van Shakespeare. Niet altijd gaat het naar de zin van George Devine, de regisseur, en krachtig klinkt dan zijn „Stop it please" door de ruimte van het Openluchttheater. Opnieuw wordt dan de scène doorgenomen tot alles in de finesses klopt. Foto: Een kleine interruptie: v.l.n.r. Geórge Devine, Pierre Lefevre, Jean Wilson, June Vincent en Jack Ralphs. „Ik weet het nog niet", antwoordt ons een medisch studente. „Ik heb nJ. meer dan twee maanden vacantie en natuur lijk geen geld om al die tijd op reis te gaan. Een paar weken ga ik er tussen 'uit, maar de rest van de tijd zou ik graag productief maken. Ik zal eens rondkijken, ziekenhuiswerk of zo iets „O, eerst ga ik lekker luieren", zegt de jongedame, die net haar eindexamen achter de rug heeft, „een week naar Gelderland wat fietsen en dan? Ja, dat weet ik nog niet; ik begin pas midden September weer, dus over die laatste weken' zit ik wel een beetje in. Het geld is dan natuurlijk op en ik zal echt weer zin hebben wat te doen. Ik ben dol op kinderen, dus als ik iets vinden kan bij kinderen „Ik ga eerst veertien dagen naar de Volkshogeschool", zegt de pas geslaagde onderwijzeres, „maar ik heb eigenlijk al een tijdje vacantie achter de rug, want ik was in Juni al klaar. Dus na die trip wil ik wel eens wat verdienen. Ik zal proberen met een gezin mee naar buiten te gaan, aan zee of zo, dan ge niet ik zelf en het gezin is ook geholpen. Zoeken dus maar „Nou, ik weet het nog niet", zegt de lyceïste met acht weken vacantie. „Ik ga eerst een week naar een waterkamp, maar de restik denk, dat ik me op de duur wel zal vervelen. Moeder zegt ik moest maar zien hier of daar wat ie helpen, om zo mijn nieuwe hockey-uit- rusting te verdienen. Maar hoe vind ik iets „En wat vindt U van de vacantie" vragen we een moeder van een gezin met vier drukke schoolgaande kinderen. „Om eerlijk te zijn", is het antwoord, „ik vind het een hel! 's Morgens gaat het nog, ze zijn dan in het beste humeur en spelen buiten of in de tuin. Maar die middagen is de grote toer. Soms ga ik mee uit, maar dat kan ik toch niet elke middag doen, ik heb óók mijn werk „Hoe die juffrouwen op school dat toch doen is mij een raadsel", zegt een moe der van veel grut. „De kinderen zijn dol op schooltje spelen, maar na een half uur hebben ze al ruzie, omdat ze allemaal de juffrouw willen zijn. En dan is het huilen en dan moet ik er aan te pas komen. Ik heb tweemaal per week hulp en altijd hopen naaiwerk. Ik zal blij zijn als de vacantie weer om is. alhoewel ze 't wel nodig hebben, wat frisse lucht en zon „De moeilijkheid voor mij is, dat mijn man ook net een week vacantie heeft in Augustus", is het volgende antwoord, „en die wilden we nu zo dolgraag eens samen genieten op de fiets of zo door een gedeelte van Nederland. De rest van hun vacantie wil ik me graag aan hen wijden, maar die éne week, ik weet nog niet hoe ik dat moet oplossen Thans is het programma verschenen van de verschillende wedstrijden, wel ke op de eerste Nationale Jeugd Rui terdag 6 Augustus te Heemstede in het wandelbos „Groenendaal" gehouden zullen worden. Zij bestaan uit dressuur- v/edstrijden van juniores van vijftien tot en met achttien jaar om het jeugd kampioenschap van Nederland; - con cours bestgaande rijpaard, voor junio res van elf tot vijftien jaar; spring concours voor junioren van vijftien tot en met achttien jaar, die nog niet aan andere dan onderlinge concoursen hebben deelgenomen, gevolgd door een springconcours voor juniores van de zelfde leeftijden die wèl aan andere dan onderlinge concoursen hebben deelgenomen. De winnaars, krijgen de titel Jeugdkampioen (e) resp. Reserve Jeugdkampioen(e) van Nederland. Van de dagindeling kan nog worden ver meld, dat des morgens te tien uur de deelnemers en officials ontvangen zul len worden door het gemeentebestuur van Heemstede op het Raadhuis. De prijsuitreiking is vastgesteld op 17.30 uur in het verversingshuis „Groenen daal". Reeds zijn voor dit doel door het Centraal Comité voor Concours Hippique en door het weekblad voor paardenvrienden „De Hoefslag" bekers ter beschikking gesteld, terwijl een aantal zakenlieden uit Heemstede eveneens fraaie prijzen of gelden tot aankoop van prijzen hebben geschon ken. De organiserende vereniging houdt zich echter voor het schenken van prijzen gaarne aanbevolen, omdat, het de bedoeling is allen, die aan deze ruiterdag deelnemen, een prijs te schenken. Op het ogenblik zijn reeds meer dan veertig inschrijvingen binnengekomen; de deelname laat dus niets te wensen over. Het secretariaat van de vereni ging is gevestigd bij mej. Ida Wallage. Koediefslaan 4 te Heemstede. De gezamenlijke katholieke standsor ganisaties in het Bisdom Haarlem heb ben een centraal katholiek adviesbureau opgericht voor opvoedings-, onderwijs- en beroepsvraagstukken. In verschillen de plaatsen van het diocees zijn regio nale bureaux opgericht. Het reeds in Haarlem gevestigde bureau is ook daar bij toegetreden. Maandag 18 Juli zal de eerste officiële contactavond gehouden worden in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. De bijeenkomst begint 8 uur 's avonds. Het diploma voor Eerste Hulp bij Ongelukken is uitgereikt aan 25 can- didaten van de R. K. Vereniging voor E.H.B.O. „St. Bernardus" te Haarlem. In SeptemberOctober zal een nieuwe cursus beginnen, waarvoor men zich i thans reeds kan opgeven aan het secre tariaat Zuióoolderstraat 93 1 „Mijn oudsten baren me de meeste zorg", horen we elders, „ik bedoel die van 9. 12 en 14 jaar. Een kinderkamp zou de oplossing zijn, maar dat kost f 25 per kind per week, dus U begrijpt voor drie kinderenOnze buren staan er net zo voor, ook dezelfde leeftijd. Ik wou, dat ik wat verzinnen kon voor zo'n groepje, wat niet al te duur wordt En zo kunnen we eindeloos doorgaan Hier zoekt een moeder vacantiehulp, daar snakt een jong enthousiast meisje naar bezigheden. Zonder trouw de voet sporen der Amerikanen te volgen, moe ten we toch toegeven, dat het systeem werkstudenten en vacantiebezigheden hier meer en meer ingang vindt. Maar hoe vinden de belanghebbende partijen elkaar? Advertenties zeggen te weinig: „hoe is die Mevrouw, wat is dat voor een meisje?" Aangemoedigd door het succes met haar Oppashulpen, waarvoor zij nu reeds een jaar haar bemiddeling ver leent, heeft de U.V.V. gemeend ook hier haar schouders onder te moeten zetten. Zij kent de mevrouwen; weet welke meisjes zich aanbieden, heeft van beide kanten voldoende en waardevolle in lichtingen, of kan ze inzamelen. Onder gebracht naar aanleg, capaciteiten en religie bij gezinnen, zaken, bedrijven of instellingen, die in de vacantie thuis of buiten naar betrouwbare hulp snak ken, kan het niet anders of de U.V.V zai succes met dit nuttige werk hebben. De pianist Johan Patist zal zijn solis tische medewerking verlenen aan het Zomerconcert, dat Vrijdag 15 Juli on der leiding van Marinus Adam zal wor den gegeven. Het concert wordt geopend met een uitvoering van de Suite No. 2, een com positie van onze stadgenoot Hans Bunge. De solist Johan Patist, wiens optreden op een der winterconcerten door ziekte geen doorgang kon vinden, speelt hier na Grieg's graag gehoorde pianoconcert. Als laatste werk staat op het programma de Symphonie fantastique van Hector Berlioz. Zaterdag 16 Juli viert de heer P. Reekers, Uranusstraat 25, chef van het magazijn fondswerken der N. V. Druk kerij „De Spaarnestad", zijn zilveren jubileum in dienst van deze onderne ming. Voor de aanwinsten van deze week zullen vooral de vrouwelijke leden van de R.K. Openbare Leeszaal belang stelling hebben: Charlotte Bühler: Practische kinderpsychologie; Tine Cool: Dichters over bloemen; Sanne van Havelte: De rozen van Hofwijck (meisjesroman); Mevr. Hega: Het ste riliseren (of wecken) van groenten, vruchten, vlees, paling, jams, geleien, vruchtensappen, enz.; P. E. G. van der Heijden: Handleiding voor leerling verpleegsters; R. Kertesz: Ignaz Philip Semmelweis, strijder voor het leven der jonge moeders; M. J. Krabbe: Koffietatelgerechten; Emmy van Lok horst: Onwankelbaar (De vrouw als il legaal werkster; roman uit de bezet tingstijd); R. Marsman: Haar werk ging door: Prinses Juliana in Noord- Amerika; Rita Montijn: Het verwijde ren van vlekken; A. C. Muller-Idzerda: De plant in huis; Cath. Polak Daniels: Diëet-kookboek voor lijders aan over- gevoeligheidsziekten: asthma, hooi koorts, bronchitis, ekzemen, netelroos, enz.; Rie van Rossum: Cinderella (ro man); Aimée Sommerfelt: Lisbeth (historische roman voor meisjes); Toos Taris: In de kemenade. De opening van de speeltuinen van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin zal op andere data plaats vinden dan Zaterdag gepubliceerd is. De Elba-speeltuin aan de Ged. Schalkburgergracht wordt niet Vrijdag, maar Donderdag 14 Juli, 5.15 uur in de namiddag, geopend met een toespraak van de burgemeester. De speeltuinen Zaanen-Oord worden Zaterdag 16 Juli, des middags om 4 uur, in gebruik ge nomen. De R K. Harmonie Euphonia gaf op le. Pinksterdag een concert voor de ge vangenen in het gebouw van de straf gevangenis, Harmenjansweg; op Zondag 26 Juni gaf zij een concert in de Maria- stichting en vanavond concerteert zij in het Oudemannenhuis op de Schoter singel. in de Grote of St. Bavo Kerk te Haar lem op Donderdag 14 Juli 1949, des na middags van 15—16 uur door Egbert Vos. Programma: 1. Partita sopra: „Jesu meine Freude", J. G. Walther (1684— 1784); 2. Praeludium en Fuga e kl. t„ J S Bach (1685—1750); 3. Drie delen uit Suite XIV, G. F. Handel (1685—1759); 4. Andantino, César Franck (18221890); 5. Preludium en Fuga F gr. t„ Max Reger (1873—1916); 6. Consolation, Max Reger (1873—1916); 7. Koraalsuite, Cor Kee. BIOSCOPEN: Rembrandt: Margie (a.- 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Op leven en dood (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Souka, het kind der Tropen (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Het geval Gouzenko (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Beauty en de ban diet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Dinsdag 12 Juli Grote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Door verschillende makelaars en aan nemers worden reeds geruime tijd per advertentie, ook in uw blad, nieuwe nog te bouwen woningen te koop aangebo den, soms met de vermelding: Vesti gingsvergunning gegarandeerd, aldus een lezer. Het is begrijpelijk dat vele gemeenten aan degenen die willen bouwen, onver schillig uit welke gemeente zij komen, de vestigingsvergunning garanderen. Het gemeentebelang is toch gediend door het aantrekken van personen die een zekere welstand genieten, waarop het kunnen kopen van een woning wijst. De minister van Binnenlandse Zaken huldigt dit standpunt eveneens, blijken de uit zijn meermalen gewijzigde be schikking van 30 Augustus 1947 tot uit voering van de artikelen 3, 7 en 8 van de Woonruimte wet 1947, waarip o.m. staat: „Burgemeester en Wethouders zul len steeds vergunning tot in gebruik nemen van een woongelegenheid kun nen verlenen aan de eigenaar, aan wie zij die vergunning hebben toegezegd, voor het geval hij de kosten van nieuw bouw geheel of gedeeltelijk zelf draagt. Dit standpunt is des te meer begrij pelijk wanneer men weet dat de koper van een niéuw huis thans meer kosten heeft dan normaal, terwijl hij door de bepalingen van de wettelijke Financie ringsregeling nimmer zal profiteren van een eventuele stijging van de rendabele kosten van het huis. De gemetene Haarlem denkt hier an ders over. In een geval waarvan ik een dezer dagen kennis nam was de ge meente Haarlem wel bereid, iemand uit een andere gemeente een vestigings vergunning te verlenen indien hij wo- ningruil tot stand kon brengen, doch niet bereid, hem een vergunning te geven voor een nieuw te bouwen wo ning. Waarom werkt de gemeente Haarlem op een dergelijke manier de zo zeer toe te juichen particuliere woningbouw (denk o.a. aan bezitsspreiding) tegen? Ik meen u dit te moeten schrijven om te voorkomen dat het aantal vermeer dert van degenen, die te goeder trouw een koopcontract sloten en die tot hun schade en verdriet hebben moeten er varen dat hun hoop op een eigen wo ning ijdel is geweest. Omtrent het ongeval met de „blokken- trein", die gistermorgen nabij de Sema phore te water is gereden, vernemen wij nog, dat het treintje de 20 ton zware be tonblokken vervoerde van de opslag plaats achter de duinen tussen Zuidpier en Semaphore naar de „blokken"-steiger. Van daar werden zij door een bok op een schuit gezet die ze naar de Noord- pier bracht, waar de blokken ter be scherming van de pier worden gebruikt. Locomotief en lorrie zijn dwars door de remblokken gereden en achter elkaar in het 5 meter diepe water gedoken. Uit de Vissershaven werd een drijvende bok te hulp geroepen en een duiker heeft onder water de situatie opgenomen en daarna een tros om de voertuigen aan gebracht. Rond elf uur Maandagmorgen had men de locomotief weer op de kant. Het remstel was er afgescheurd en de cabine was beschadigd. Een expert zal moeten uitmaken wat er, vóór het onge luk, aan de machine mankeerde. koopt XJ bij ft tt Gen. Cronjéstraat 129 Op 11 Juni had een 71-jarige dame, die in een rusthuis te Bloemendaal woont, haar driemaandelijkse pensioen ontvangen. Zonder enige achterdocht legde zij haar tasje, waarin zij het geld bewaarde, op haar tafel en ging op haar slaapkamer rusten. De 23-jarige leerling verpleegster, die in het rusthuis werk te, waagde het vijftig gulden uit het tasje te ontvreemden. Zij zette daarvan de bloemetjes buiten: cigaretten, ker sen, aardbeien en daarna een rondrit met een taxi. Maandagmorgen in het verdachtenbankje voor de politierech ter gooide zij haar misstap op een te betalen rekening van een japon. Het O.M. qualificeerde deze diefstal als van minderwaardig allooi. Een maand ge vangenisstraf werd dan ook geëist. On bewogen hoorde het jonge meisje de straf aan. De politierechter veroordeel de haar tot drie weken zitten. Een agent van politie vroeg de ijsco- venter F. J. G„ die reeds veertien maal veroordeeld was, vijf keer wegens we- derspannigheid, naar zijn vent-vergun- ning. Dat stond de ijsco-man niet aan, nog minder, dat de agent verzocht even mee naar het bureau te gaan. De heet hoofd was plotseling zichzelf niet meer meester. Hij gaf de agent een fikse klap in zijn gezicht, waarbij diens bril in diggelen op de grond viel. Bij ver stek veroordeelde de politierechter de ijsco-man, die een psychopaat genoemd werd, conform de eis tot drie weken gevangenisstraf. De sfeer in het sprookjesachtige Open luchttheater te Bloemendaal werd begin Mei j.l. des avonds verstoord door drie vech tende jongelui, die een paar stevige borrels op de overwinning van hun geliefde voet balclub naar binnen hadden geslagen. De parkwachter trachtte de rumoerige „natuur-minnende" bezoekers met een ge moedelijk woord tot rust te brengen. Daat deze poging geen succes had, pakte hij de 21-jarige Haarlemmer M. J. de L. bij zijn kraag. Evenwel zonder effect! Met een ruk was de jongen vrij. Meteen kreeg de parkwachter een harde slag in zijn gezicht, waarbij diens bril verminkt werd. Omstan ders grepen de woesteling vast, politiehulp werd ingeroepen en de L. ontwaakte de vol gende morgen in de cel. Ter zitting van de politierechter hield de L. vol, dat hij zich van de juiste toedracht niets meer kon herinneren. Op de vraag van de politierechter of hij de getuige, de park wachter, eerder gezien had, begon het de bleke jongeling te schemeren. Conform de eis werd verdachte tot vijf- en-twintig gulden, subs, vijftien dagen, twee weken voorw. met drie jaar proeftijd, plus toewijzing van een civiele vordering, veroor deeld. In Stoops buitenbad wordt Donder dagavond 14 Juli, door HVGB het laat ste gedeelte van de zwemwedstrijden om de kampioenschappen kring Haar lem van de K.N.Z.B. georganiseerd; het programma luidt: 50 meter borstcrawl jongens adspiranten; 3 x 50 meter wis selslag persoonlijk dames; 100 meter rugslag heren; 50 meter rugslag meis jes adspiranten; 200 meter schoolslag heren; 5 x 50 meter borstcrawl estafet te jongens en 10 x 50 meter borstcrawl estafette dames. C.V.H.W. 2—R. en W. 4. R. en W. 4: 34, M. Kruijff 12, H. Busselman 13, G. Zeeuwe 4 v. 8, G. v. Langelaar 6 v. 24. C.V.H.W. 81. J. Machielse 14, J. Jacobs 15, N. A. van Loenen 17, G. Zeeuwe 16. H. Molijn 4 v. 28, J. J. Peereboom 2 v. 13, J. P. de Ruig 3 v. 36. Haarlem 4Haarlem 5. Onbeslist. Haarlem 5. 191. G. Janssen 25, M. J. Buissink 27, G. Goossens 26, P. Goos- sens 52 x. P. Mulder 13, W. Schornagel 12, Th. Hetem 1 v. 37, J. Beijk 2 v. 48, J. Fortgens 6 v. 54. Haarlem 4 136 v. 6. G. Strik 17, J. Beijk 24, G. Kaersenhout 24 x, M. Maas 59 x, B. Dik 6 v. 48. Het kinderkoor „Inter Nos", bestaande uit 225 jongens en meisjes, onder lei ding van Jan Booda, zal Donderdag 14 Juli, 8 uur, een uitvoering geven in de Gem. Concertzaal. Een geheel nieuw programma zal ten gehore worden gebracht, o.a. de cantate „De wereld in" van Peter Benoit. De begeleiding geschiedt door Emmy van Eden. Kleine en grote pianisten uit het koor zullen nummers ten beste geven. Donderdag 14 Juli hoopt de heer J. Kinders, chef-bakker bij de firma Jac. Koel, de dag te herdenken, dat hij 25 jaar b'ij deze firma in dienst is. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen Ne derlands-Indisch Recht mej. A. de Jong uit Haarlem. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" organi seert Woensdagavond een lathyruswed- strijd in de cantïne van het Volks koffiehuis. De in te zenden bloemen moeten te zeven uur 's avonds aan wezig zijn. Van gemeentewege zijn de badinrich tingen „Zuid" en „Termes" thans voorzien van een draadafscheiding. Alle bezoe kers weten nu waar het terrein van de badinrichting begint, dus waar men zich in zee mag begeven. De controle op het clandestiene baden is daardoor ver gemakkelijkt. De uitzichttorens van de politie zullen nu wel spoedig in gebruik genomen worden. Deze staan thans nog doelloos in de duinreep. Het is de be doeling, dat deze op het strand worden geplaatst nabij de beide badinrichtingen. Een politieman zal van deze toren ge makkelijk toezicht kunnen houden op de gang van zaken op het strand. De woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" bereidt de bouw voor van ongeveer 37 woningen op een terrein, gele gen ten Westen van de Vondellaan. Maan dagmorgen is reeds aanbesteed het maken van de riolering in de op dat terrein aan te leggen straat. De hoogste inschrijver was D. de Rooij te Badhoevedorp voor f 13094.-, de laagste de firma Kokkelkoorn te Haarlem voor f 4885.De begroting was f 8105. De gemeente Zandvoort levert de materialen. Gisteren was het aanbod van aard beien op de Beverwijkse veilingen nog vrij behoorlijk. Er waren zeer veel aardbeien met dop, omdat, nu de prijzen voor de binnenlandse handel stijgen, de animo om de industrie te leveren af neemt. De prijzen lagen tussen de 2.20 en de 3.60 per slof. Toen ik dezer dagen onder het via duct-Kruisweg wandelde, was hij er niet. Ik vreesde, dat hij ziek zou zijn, de man in het inyalidewagen- tje, die met een besnaard sigarenkistje zulke larmoyante muziek maakte. Midden in de tochtige doorloop van Stationsplein naar Kennemerplein kon men hem altijd zien zitten, het sigaren- peukje in de linkermondhoek, de han den trillend op het rare instrument. En nu zag ik hem niet. Niemand wist ook, waarom hij juist met dat mqoie weer thuis was gebleven. Totdat ik hem gisteren weer ont moetteaan de kop van de Zeeweg. Daar zat hij in zijn wagentje en uit het sigarenkistje klonken opgewekte melo dietjes, die ver over de boulevard rol den. Onze vriend had zijn zomerverblijf gevonden. Vlak bij de „C. A. Banck", die maar niet weg wil en onder de Zweedse vlaggen, die in de nabijheid van het schip wapperen. Daar brandt de zon op zijn hoofd en rinkelen de dubbeltjes in zijn hoed. Als hij weer terug is onder het via duct, zullen we afscheid genomen heb ben van de zomer. En de melodietjes zullen droefgeestig van herfst en win ter verhalen.... v/ UIL0R FOR LADIES AND GENTIEMEU BARTEUORISSTRAAT 34 HAARLEM - TELEF. 2029$ (Van onze verslaggever) Onmiddellijk na het bekend worden van het alarmerend Reuter-bericht zocht de K.L.M. telefonisch contact met Bom bay. Het was echter, toen wij dit schre ven, nog niet tot stand gekomen. Men had op Schiphol nog niet direct vol doende gegevens betreffende de omvang van de ramp; nochtans verheelde men zich niet dat de eerste Reuter-berichten zeer verontrustend zijn. De „Franeker" was het eerste toestel dat na de tweede militaire actier een proefvlucht over Mauritius naar Indonesië maakte. Het was ook weer het eerste vliegtuig dat over de oude route vloog. Op 5 Juli ver trok de „Franeker" van Schiphol onder commando van- gezagvoerder McDill en de 10e Juli keerde het toestel onder ge zagvoerder Van der Vaart naar Neder land terug. De K.L.M. beschikteover twintig Constellations, welk aantal na de ramp van de „Roermond" en de „Fra neker" gereduceerd is tot achttien. Het is nog niet zeker of de bemanning uit acht of elf koppen bestaat. Op Schiphol heerste vanmorgen bij de personeelsleden, die op de hoogte waren van het ongeluk, grote verslagenheid, vooral bij de afdeling „indeling", waar de piloten op de vliegtuigen ingedeeld worden. Intussen ging het werk op het Als je al een dagje ouder wordt, gelijk deze locomotief uit 1885, wil je ook wel eens schoongemaakt worden. Deze locomotief echter, die voor de Rijkswaterstaat werkt en de lorries met de betonblokken voor de pieren van IJmuiden vervoert, kreeg aan het eindpunt vlak voor de waterkant zin een bad te nemen. De machinist kon zich het leven redden door tijdig van de vuurplaat af te springen, maar moest met een hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Een drijvende bok haalt de oude duiker boven water In de wedstrijd HVGB—DWT (dames) heeft DWT het niet tot een overwin ning kunnen brengen; de rust ging in met 1—0 en het einde kwam met 2—2, welke uitslag de juiste verhouding weer geeft. Ook bracht HVGB het in de wed strijd ADZHVGB tot een gelijk spel 11; VZV behaalde een overwinning van 30 op Nereus, zodat VZV nu in de tweede klasse A aan de kop gaat met 7 punten. Dan volgen Nereus, DWT en ADZ ieder met 5 punten en HVGB met 2 punten. De eerste klasse-competitie-wedstrijd DWRMEEUWEN werd een 64 over winning voor Meeuwen. HPC boekte, in de tweede klasse D, een succes van 72 op HDZ 2. De stand is nu: j gesp. gew. gel. verl. pt. v. teg. Robben 4 4 8 17 1 HPC 1 5 3 2 6 14 18 HDZ 2 5 2 3 4 10 17 ADZ 2 4 4— 4 9 In de derde klasse G verloor DWT 2 met 41 van Oosterbad 1. In de hoofdklasse heren bracht HVGB aan Zian haar eerste nederlaag toe en won met 32. De competitiestand is: gesp. gew. gel. verl. pt. v. teg. ZIANI 8 7 1 14 52 19 Het IJ 1 10 5 1 4 11 36 37 HZPC 1 8 4 1 3 9 28 20 HVGB 1 8 4 4 8 22 28 Meeuwen 1 7 4 1 3 7 30 39 SVH 1 8 2 6 4 22 30 U-ZSC 7 2 1 3 3 16 33 Met 5 3 werd door HPC 2 van SVH 2 gewonnen in de reserve hoofdklasse en was de uitslag van de wedstrijd HPC 2Zian 3 11. In de eerste klasse A zegevierde DWR en bracht HPC een nederlaag toe van 73, Het door HPC ingediende protest be treffende de wedstrijd HPCRZC werd door HPC gewonnen en moet de wed strijd worden overgespeeld. 52 was de uitslag van de wedstrijd HZPC 2HPC 3 gespeeld voor de re serve eerste klasse A. Haarlem 2 noteerde twee overwin ningen in de reserve eerste klasse B: Haarlem 2DJK 2 43 en Robben 2 Haarlem 2 13; van de zes gespeelde wedstrijden heeft Haarlem 2 er 4 ge wonnen. VZV won met 42 van DAW. In de reserve tweede klasse B boekte Haarlem 3 haar vijfde overwinning door met 31 te winnen van de Zijl 2; HVGB 3 verloor met 43 van LZC 3. Twee overwinningen behaalde HVGB 4 in de reserve derde klasse C, zij won met 08 van Nereus 4 en stuurde Y 3 met een nederlaag van 43 naar huis. In de re serve derde klasse F leed DWT 2 twee nederlagen; ze verloor met 25 van de Zijl 3 en met 40 van VZV 2. Uitslagen competitie kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond. Dames: HZV 1—Haarlem 2 1—4; VZV 2—DWT 2 3—2; VZV 2—Haarlem 2 2—2. Meisjes: VZV—DWR 1—3; HVGB a— DWT b 3—3; DWT a—DWR a 2—4; HV GB a—DWT a 7—2. Heren: HZV 1Haarlem 5 65; HPC 4Haarlem 4 47; Haarlem 5DWT 3 2—1; HVGB 5—Haarlem 4 3—0; HPC 4 —VZV 3 1—3. LJ1_ Jongens: DWR—HVGB b 2—2; HPC— —VZV a 30; HaarlemVZV b 60; VZV aHPC 21; HaarlemDWR 41; HPC—HVGB a 1—5. ruime vliegveld gewoon door, zodat de talrijke bezoekers die nog niet op de hoogte waren van de ramp niets bij zonders bemerkten. Ook in 't grote K.L.M.-gebouw te Den Haag is de verslagenheid groot. „Dit ju bileumjaar van de K.L.M. zal wel be kend blijven als een rampjaar," zeide het hoofd van de persdienst somber. Hoewel de K.L.M. nog geen officiële bevestiging van de ramp kon krijgen, is men wel overtuigd van de juistheid er van. "Nadat de inzittenden de nacht hadden doorgebracht te New Delhi is het toe stel hedenmorgen om 7 uur vertrokken. Het werd om tien minuten over tien hedenmorgen te Bombay verwacht. Mor genmiddag zou de Constellation om 12 uur op Schiphol aankomen. Hedenmiddag bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, dr. Kortenhorst, namens de Kamer zijn diep medeleven betuigd met het ontstellende vliegtuig ongeluk met de „Franeker". Als een bijzonder tragische omstandigheid noemde hq de dood van de Amerikaan se journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een oriëntatie reis door Indonesië maakten. Dr. Kortenhorst noemde .deze ramp een nationale ramp. Het gehele Neder landse volk, zo zei hij, beschouwt de K.L.M. als een nationale instelling. Haar trots is onze trots, haar leed is ons leed. Spr. bracht een eerbiedige groet aan al degenen, die door deze ramp tijdens het vervullen van hun plicht het leven lieten en sprak de hoop uit, dat God de achtergebleven betrekkingen zou sterken in hun ver driet. De minister-president, dr. W. Drees, sloot zich namens de regering bij deze woorden aan. De Amerikaanse journa listen, het personeel van de K.L.M., die wij uit eigen ervaring kennen als voortreffelijke werkers, Nederlandse functionarissen, zij allen, zo zei dr. Drees, zijn het slachtoffer van hun plichtsbetrachting geworden. Onze ge dachten gaan uit naar hen, die zijn achtergebleven- en naar de K.L.M. Heel ons volk leeft mee bij deze ramp. De aandelenmarkt heeft heden in ver gelijking met de markten van de afge lopen week een vrij rustig verloop ge had en de koersverschillen namen geen grote vormen aan. De stemming was daarbij over het geheel goed prijshou dend tot vast. Kon. Olie en Unilever hadden weer de leiding. Koninklijke Olie verliet de markt met een koerswinst van 3% op 306, nadat te voren op 307 was gehandeld. Unilever en Philips eindigden op het hoogtepunt van de dag met koerswinsten van resp. 4en'2%. Aku sloot iets luier. De meeste binnenlandse industriële aandelen bleven echter goed op peil. De scheepvaartmarkt had een vrij vas te Ondertoon en hier konden aand. Kon. Boot een koerswinst van 3% boeken. De cultuurondernemingen openden weifelend, doch konden zich later her stellen. Tabaksaandelen lagen voor enkele soorten vaster in de markt. Rubberfond sen en suikeraandelen herstelden 1 a 2%. (Nlet-officiële koersen) Vorig Opening slot 12/7 3% Nederl. 1948 3-3i4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U, Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens cc Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rur Holl. Amerika Lr Kon. N. Stoomt Ned. Scheepv H V.A. Dell' Mij. een 9774 97&gb 98i7g 9744gl 154 i7oy2 113 159 i46 0 i?l "T"* >1) 97ft 170(4 271(4 306 130% 126 166% 14554

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2