TANGER, uitlaat klep van Europa A „Kleine blokkade" te Helmstedt Brandschone stad Tito zal de Griekse grens sluiten EINDE VAN EEN ÉQUIPE IN TOUR DE FRANCE Champagne bij de Italianen r Wij luisteren naar HET GEZEGEND GESLACHT M Hertogen en Prinsen zoeken er naar hun geluk met duistere plannen Tsjang en Quirino wensen Pacific-Unie Hij vraagt leningen van het Westen Grote jawelendiefstal te Londen verfris V dan met Sovjets laten vier tot zes auto's per uur door V. J Benoemingen fathers Mill Hill DINSDAG 12 JULI 1949 PAGINA 3 Oorlogspleegkinderen MARSHALL-HULP VOOR SPANJE? Champagne op tafel Neef van Engelse Koning in ons land Roman door G. ASTER O.f.m. Cap. De Europees opgeleide politie van Tan- ger heeft naast zich de wacht van de vertegenwoordiger van de sultan van Rabat. Wanneer deze zich Vrijdags met groot ceremonieel naar de Moskee be geeft voor het officiële gebed, staat het verkeer in de stad even stil en geven de witte paarden met Moorse ruiters in het stadsbeeld de toon aan. ONDER: het Grand Socco, een der schilderach tige Arabische markten in Tanger, waar arme duvels hun harde abrikozen, eieren en duizend en een waren verko pen en waar de kleine geldhanael bloeit. (Van een bijzondere correspondent) TANGER, Juni 1949. „Geef den keizer wat des keizers is, maar Tanger wat Tanger toekomt," schreef een Frans-Tangers blad enige dagen gele den, toen het een lange klacht uitte over de „ezelachtige dwaasheden", die er (onder andere) in de Franse, Belgische en Nederlandse pers de ronde doen over deze internationale haven, dit kleine stukje vrije wereld hier op de Noordelijkste Punt van Afrika. De klacht was niet helemaal ten onrechte; ha een verblijf in deze stad heb ik geen rechtvaardiging kun nen vinden voor het vele slechte, dat men haar in de schoenen *chuift. Inderdaad, er zijn vele dingen mogelijk, die in geen ander land ter wereld geduld worden, maar een stad van hoordenvan complotten, van overvallen en grote diefstallen Ps zij zeker niet. De Belgische chef van politie moest zeven haanden in het verleden teruggrijpen Voor de laatste moord: in uecember 1948, toen een mysterieuze gravin door een Duitser 0rn het leven werd gebracht, vermoedelijk als nasleep van vroegere spionnage-affaire; de laatste moord daarvóór vond ongeveer twee jaar geleden plaats, toen een Spanjaard een landgenoot vermoordde. Tanger is door zijn vrije handel een '?-d, die ten dele leeft van het goud meer goud binnen zijn muren heeft de meeste andere steden ter we- £e'd, maar er is nog nooit een trans- Port overvallen of een wisselloper be roofd. Toen enige tijdgeleden door 611 misverstand een met een taxi ver eerde partij goud in de wagen ach terbleef, vond men de gehele hoeveel-' -eid de volgende dag onaangeroerd te- P&. Toch had de Engelsman, die ik voor ®en café op de Boulevard de Éspana 7n thee zag zitten drinken en één kof fer met zijn hand vasthield, de. andere ^et zijn been beschermde, en met zijn ynje hand zijn kop hanteerde, niet he- 'rtnaal ongelijk, want de kleine P'efstal heeft geweldige vormen aange komen. Maar de politie doet moeite om {Jet kwaad tegen te gaan en vormt niet Pet corrupte corps, waarvoor het zo "aak wordt uitgemaakt. De manschap- Pen, 200 Arabierên en Joden en 200 van ®He.rlei nationaliteit, zijn tot in de per fectie opgeleid en uitgerust en niemand P» Tanger zal durven beweren, dat „ze Jet wel geloven" als er iets is voorge vallen. T^mw» bi,ïïengewoon kalme stad, dit nero u' zei de Politiechef en de inwo- bevestigen het. Maar achter de inartf' Van de schilderachtige Arabische ah -u waar arme duvels hun harde orikozen, eieren en duizend-en-een ™aren verkopen en achter grootse ge vels van de zestig Tangerse banken, waar de internationale geldwereld haar 'tansacties afsluit, gebeurt veel. Tanger j®. een vrije stad, d.w.z. er zijn geen d'recte belastingen; leder, mits voor den van een geldig paspoort van een v®n de tegen Duitsland geallieerde lan- kan er vrij in- en uitgaan. Maar j 11 heeft de grote toevloed van buiten- 2®Pders sinds de oorlog niet veroor zaker is niet „uitsluitend" een toe- wpchtsoord van politiek-duistere inili- i ««en; ze zijn er zonder twijfel, maar Peel wat mindere en minder gevaar- U?e mate dan wordt verteld. De vrij- kp t op financieel en handelsgebied V» de s*ad 'n het naoorlogse, aan alle l "ten gebonden Europa een nieuwe ,»«s gegeven. Men zou Tanger een uit- ïtklep ktmnen noemen, waar niemand Jar deviezen-vergunningen vraagt of 'a ?e komt u aan die honderdduizend rt»«ar of dat goud?" U hebt ze. en °aarmee uit. bAomt een Fransman bij een officiële „?hk dan zal hij in een dubieus geval jet geholpen worden, omdat deze bank jet Parijs in conflict zou kunnen ko- s en. Gaat hij echter naar een Belgi- JPe. die alleen met Brussel te maken „eeft, dan heeft hij geen pijnlijke vra gen te vrezen. Er wordt gehandeld in jPü<i' en valuta, waarvan men weet dat J,°P een of andere ongeoorloofde wijze pt land van herkomst zijn uitgekomen. L,?ar wat gaat ons dat aan", zeggen J's de hoogste autoriteiten in Tanger. jjpl.h we hier in een vrije stad of niet." Jjlien iedere bank zich de herkomst a]Pg afvragen, zou Tanger geen waarde Jvrije stad meer hebben. Men heeft Jets nodig op onze moeilijke wereld. lk heb de proef genomen door naar Jb Franse bank te stappen en met een jhstig gezicht te informeren naar de ijselijkheden voor „in m'n bezit zijnde ■UOO Amerikaanse dollars." Geen VjCle moeilijkheid; belangstellende j ®gen naar de aard van het geld: bil- °f chèques en „wat de bedoeling tjp (Mijn excuses aan de bank, die Volgende dag geen dollars zag). ^^foe simplistisch het ook moge klin- ^eP> in Tanger kan men niet spreken j1'1 zwarte of illegale handel. Illegali- g is hier niet mogelijk, omdat er wetten tegen bestaan. Hetzelfde go Voor de import en export. Alle ®deren kunnen vrij worden inge- °er<J: zjjn ze voor Tanger zelf be- dan worden ze belast met 12)4 "ffi Z'jn ze voor ..doorvoer", zoals dat j 'c'cel heet, dan gaan ze in depot. ere«n weet, dat deze goederen g|*estal voor de smokkelhandel zijn be- •hen »hun tijd moeten afwachten", d r> aldus redeneert men in Tanger, is een zaak die niet ons aangaat, *haar Frankrijk, Spanje of welk land Vo daarheen de goederen worden ver- rd- In Tanger wordt dus de basis biceEd Voor de latere smokkelhandel en kl<.löand fwüfelt er aan, dat in de het'1*6 kantoorGes lanSs de haven en It^^rand Socco en evengoed in 4e luxe h0iners van de Grand Hotels heel wat Plannen worden beraamd. E Lop? vliegtuig uit Agadir, gooide on- Pakkepp ven de zone aan Parachutes d°or d met bankbiljetten uit, welke de t5*e Politie werden gevonden. Maar Singe Voorschijn gekomen eigenaars rustig met hun geld naar huis, omdat de import van geld vrij is (voor goud moet 8 pet. betaald worden). Wan neer de pakketten lucifers hadden bevat zou de politie hebben kunnen optieden wegens ontduiking van de import-gel den. Gecompliceerd is Tanger bovendien, daar zorgen de tientallen nationalitei ten wel voor, die hier vertegenwoordigd zijn, het bestuur, bestaande uit verte genwoordigers van acht landen, dat het bewind voert, de twee gangbare munt eenheden enz. enz. Hebt U in een res taurant iets gebruikt, dat die dag in Spaanse pesetas, een van de twee offi ciële munten, te duur uitkomt, dan vraagt U een afrekening in Marokkaan se francs, het andere "betaalmiddel. Een „en francs" is genoeg en de cassière heeft een omrekeningsmachine bij de hand om volgens de laatste koers de andere prijs op te geven. Vandaar ook dat Tanger zoveel goede rekenaars heeft. De vijf-jarige Mohammed, een van de zoveel-duizend kranten jochies hier, geeft zonder blikken of blozen de juiste koers van dollar of pond op en rekent foutloos om. in iedere gewenste valuta. Minder prettig is het in Tanger een brief „poste restante" te moeten ver wachten, want deze kan op het Spaanse, het Britse of het Franse postkantoor terecht zijn gekomen. Wie een Spaans gefrankeerde brief in een Engelse brie venbus gooit, moet op veel vertraging rekenen, want aan alle ambtelijke Voor schriften is pas voldaan als het Engelse postkantoor de brief aan het Spaanse heeft doorgegeven voor de verdere ver zending. En daar is wel een dag of wat voor nodig. Bent U teleurgesteld door deze an dere zijde van het veel-beroddelde Tan ger, waarover zoveel wordt verteld en geschreven, dat een Engelse roman schrijver onlangs zei, dat „wie niets meer wil invallen, in Tangerde stof voor romans in de straten kan vinden?" Wees gerust, een beetje geheimzin nig is zij wel, al ontbreekt de grote misdaad en de roof. Er zijn werkelijk vele gelukzoekers, die ergens ter we reld van de wonderlijke kansen om snel rijk te worden in deze stad heb ben gehoord, de boot naar Tanger ne men, na zich eerst in hun eigen land Uit de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot af schaffing van het besluit oorlogspleeg kinderen blijkt o.m., dat er bijkomstige factoren waren die het bekende conflict nog moeilijker maakten, met name de tegenstrijdige verlangens van de pleeg ouders en van de Joodse gemeenschap, verlangens, die zeer begrijpelijk en res pectabel waren, doch die in de zaak, v/aar het om ging, buiten beschouwing dienden te blijven. De minister stelt zich voor, dat over de kinderen, die thans nog niet onder voogdij staan, betrekkelijk spoedig een vcogd zal kunnen worden benoemd. Dat vóór 1 September a.s. niet alle gevallen zullen zijn afgehandeld, is te wijten aan verschillende factoren: de „strijdgeval- len" vorderden reeds bij de rechtbank veel tijd; bovendien werd in een groot aantal dezer gevallen appèl en zelfs cassatie ingesteld, hetgeen uiteraard vertragend werkte. Voorts zijn de moei lijke gevallen in het algemeen het eerst algehandeld, hetgeen het gemiddelde tempo ongunstig heeft beïnvloed. De conflicten in de commissie ten slotte hebben uiteraard de werkzaamheden vertraagd. een nieuw visite-kaartje te hebben aangeschaft met „comtesse", met „hertog" of desnoods zelfs „prins" en een lange, indrukwekkende naam. Zo stappen ze aan Wal en nemen, ver trouwend op dat in de lucht hangende geluk, een goede kamer in een eerste rangs hotel. En danDan volgt de moeilijke tijd van het zich introdu ceren in „de kringen", aan het geven van dure soirées, aan het maken van relaties en vrienden. Wie langer in Tanger is, vraagt niet te veel; lacht misschien een b,eetje en wacht af. Meestal is Zijne Excellentie of wat dan ook na enige maanden weer even spoorloos verdwenen als hij onbekend gekomen was. Misschien rijker, mis schien ook met een vernietigde illu sie. En het meisje in de trein van Casa blanca naar Tanger kon zich permit teren de vragen van de douane onge straft af te snijden met een kort „c'est tout, monsieur, meer heb ik U niet te zeggen". De douane nam er genoegen mee; is Tanger een vrije stad of niet? Het bestuur van een internationaal con glomeraat als dit Tanger, waar de Ne derlandse „burgemeester" Jhr. H. van Vredenburgh als „administrateur van de zone" het bewind voert, heeft zijn aparte, soms komische moeilijkheden. Daarover later. M 35. Haastig kwam Techola op Eric toe. Deze onverwachte onderbreking van de plechtigheid was hem zeer onwelkom. „Maak het kort!" siste hij de Noorman toe, doch deze wierp hem slechts een onheilspellende glimlach toe en wenkte de menigte aan de voet van de trap toe nog iets nader te komen. „Gij weet," aldus sprak Eric, „dat ik mij reeds eerder tegen de macht van deze Zonne-dienaren keerde. Daarom vrezen en haten zij mij. Daarom ook willen zij zich op deze wijze van mij ontdoen." „Hu liegt!"krijste Techola, terwijl hij een pas naar voren deed. Wie waagt het hem te geloven!" „Weegt het woord van een dienaar soms op tegen dat van de Zoon-van-de-Zon riep Eric. „Ik zeg U, dat deze dienarèn valse lieden zijn! Tonatiuh geeft U, O volk, toestemming om U van hen te ontdoen. Sla toe en maak hen onschadelijke" Een geweldig tumult volgde op zijn tcoorden. Wilde kreten rezen op uit de massa. Doch Eric had geen tijd de reacties van de menigte af te wachten, want met een van woede vertrokken gezicht stortte Techola zich op hem, zijn gouden zwaara drei gend opgeheven Na een tweedaagse conferentie te Ba- guio op de Philippijnen hebben maar schalk Tsjang Kai Sjek en de Philip- pijnse president Quirino er in een ge zamenlijk communiqué op gewezen, dat de landen van het Verre Oosten zich terstond aaneen moeten sluiten tot be strijding van de „communistische drei ging". „Wq zijn overeengekomen", zo heet het in het communiqué", dat de betrekkingen tussen China en de Philippijnen ver sterkt zullen worden en dat door onze respectieve regeringen terstond concrete en practische maatregelen genomen moeten worden ter bevordering van de economische en culturele samenwer king.. Wjj hebben ook in den brede ge sproken over de dwingende noodzaak van gecoördineerde ontwikkeling der landen van het Verre Oosten teneinde hun stabiliteit en veiligheid te verzeke ren." Verder wordt in de verklaring ge zegd, dat zodra mogelijk een voorberei dende conferentie van bevoegde verte genwoordigers van de landen, die aan de vorming van een unie willen deel nemen, gehouden zal worden, om con crete maatregelen te bespreken. President Quirino heeft categorisch ontkend, dat er een „geheim militair verdrag" is gesloten op de conferentie te Baquio. De begrotingscommissie van de Amerikaanse Senaat heeft Maandag met 8 tegen 6 stemmen besloten, 50 millioen dollar van de Marshall-fond sen te besteden voor „hulp aan Span je". Deze beslissing werd genomen als gevolg van een motie van de demo cratische senator McCarrah. Sedert enkele weken oefende het Congress een sterke druk uit op het ministerie van Buitenlandse Zaken om Spanje te doen inschrijven op de lijst van landen van het plan-Marshall. Het Congress zal nog zijn goedkeuring aan de toewijzing van de commissie moeten hechten. Maarschalk Tito heeft in een zeer verzoenende redevoering jegens het Westen, voor de eerste maal openlijk om leningen van de kapitalistische lan den verzocht. Echter verklaarde Tito, dat daaraan geen politieke voorwaarden kunnen worden verbonden, zeker niet met betrekking tot Joegoslavië's aan spraken ten aanzien van Triëst. In zijn rede voor een enthousiast ge hoor van 40.000 personen in de vroegere Italiaanse havenplaats Polo. zeide Tito, dat Joegoslavië harde valuta nodig heeft en om leningen gevraagd heeft. Doch indien gepoogd wordt, politieke voorwaarden te stellen, zal het geld ge weigerd worden. Joegoslavië staat- er op gehoord te tvorden over de uiteindelijke oplossing van het probleem Triëst, ten aanzien Ivaarvan Joegoslavië nooit zijn aan spraken zal laten varen. De Griekse grens zal gesloten wor den. Ten dele is dit reeds gebeurd in verband met herhaalde „monarcho- fascistische" schendingen. Tito deed een beroep op de Verenigde Naties om aan deze kwestie haar aandacht 'te schenken. De Griekse rebellenbe weging staat volgens Tito onder de volledige invloed van de Cominform en „zal als gevolg daarvan waar- schijnlijk mislukken". De eerste helft van het Joegoslavische industriële plan van dit jaar is volgens Tito verwezenlijkt en de oogstverwach- tin'gen zijn uitstekend, hetgeen een goede voedselvoorziening van de Joego slavische arbeiders waarborgt. Het wordt als veelbetekenend' be schouwd, dat Sasa Kossanovich, de Joegoslavische ambassadeur in de Ver enigde Staten, bij Tito op de sprekerstri bune stond. Kossanovich keerde ver leden week uit Washington terug na belangrijke conferenties met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Acheson. Voor Westerse waarnemers was het belangrijkste punt in de redevoering van de maarschalk, de verzekering die hij tusschen de regels door gaf, dat Joegoslavië de Griekse opstandelingen niet meer zal helpen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft- dit besluit toe gejuicht. Functionarissen meenden, dat indien dit besluit uitgevoerd wordt, de kansen van Joegoslavië op Amerikaanse steun voor een lening van de Wereld bank zouden stijgen. Waarnemers te Belgrado beschouwen Tito's verklaring als een antwoord van Joegoslavië op suggesties, dat politieke concessies zouden moeten worden ver langd door het Westen in ruil voor economische steun aan Joegoslavië. Londen werd vandaag in opschudding gebracht door een van de grootste ju- welendiefstallen, die Engeland ooit ge kend heeft. Sir Bernard en Lady Docker ontdekten, na een weekend bui ten de stad te hebben doorgebracht, dat hun juwelen ter waarde van 52.400 pond sterling gestolen waren. Scotland Yard heeft vastgesteld, dat de dief als een kat door een verwoest huis naar boven was geklauterd, vervolgens twin tig voet naar beneden was gesprongen, zich door een raam aan de achterzijde van het huis naar binnen had begeven en vervolgens regelrecht naar de be waarplaats van de juwelen was gegaan, die naar de mening van het echtpaar alleen aan henzelf bekend was geweest. Onder de gestolen juwelen bevinden zich een driedubbel paarlen halssnoer, een Emerald en een braceleteen diamanten halssnoer, een diamanten broche en verschillende saffieren, dia manten, oorringen, ringen en broches. (Van onze sportredacteur) PATJ, 11 Juli. Vandaag voor het laatst leeft de Nederlandse équipe op kosten van de heer Goddet's Tour. Wan neer de karavaan uit dit paradijseiyk oord vertrekt, staan De Hoog. De Ruiter en Pauwels met hun ploegleider op het station en wanneer de Bartali's en Ro- bie's zich over de Aubisque werken of tegen de Tourmalet opklauteren, zullen zij op weg zijn naar het- verre vader land, toch een beetje spytig, dat de Tour voor hen is afgelopen. Laat ons, voordat wij nog eenmaal praten over die zondvloed van tegen slagen, eerst vaststellen, dat het deze equipe ontbrak aan kwaliteit. Het beste wat er van deze ploeg kan worden ge zegd, is zonder twijfel, dat alle narigheid in een grote pot is gedaan en dat ieder van hen en wel speciaal ieder van de laatste drie zijn passie daaruit heeft ga- nomen. Dat zij elkaar niet in de narig heid hebben laten zitten en dat een pechvogél, die moest achterblijven, on middellijk en ongevraagd een ploeg- makker zag afstappen, die hem zou hel pen om weer bij te komen. Misschien is dit principe te ver doorgevoerd. Mis schien had onze best-geplaatste man De Ruiter, tussen San Sebastian en Pau zj.ih ploegmakkers wel „in de steek moe ten laten", om te proberen althans het gezicht van de Nederlandse representa tie in de Tour te redden. Ook al was het geen aanlokkelijk vooruitzicht, wan neer hij eenzaam en nameloos verloren in de massa de infernale tocht door de bergen had moeten beginnen. Nu werd de nederlaag in Pau compleet, een neder laag, die zeker ook het gevolg was van' het gebrek aan kwaliteit en in enkele gevallen van moreel. Maar toch ook een nederlaag, die in sterke mate een ma teriële was. De Italianen, de Fransen, de Luxem burgers en Belgen door hun fabrieken of bonden gesteund met het beste ma teriaal, dat de rijwielindustrie op het ogenblik oplevert, kunnen gemakkelijk hun neus ophalen om die vertwijfeld worstelende mannen in de achterhoede. De heren Bartali, Coppi en Magni op hun piekfijne Pederelli's, hebben tussen Parijs en Pau tezamen nog niet één lekke band gehad, de Luxemburgers telden er bij elkaar drie, de Belgen zes. de Nederlanders op het materiaal van de Tour.64! Daarmee is het excuus natuurlijk niet volledig, maar het zou toch wel eens interessant zijn om na te gaan, waar vele eerste-rangs-artisten in het alge meen klassement op het ogenblik zou den vertoeven, wanneer zij evenveel in spanning hadden moeten leveren als de Nederlanders om zoveel tijdverlies en uitputtende moeite weer goed te maken Bij de Italianen is gisteren voor het eerst de champagne op tafel gekomen ter ere van de 28-jarige cadet Fiorento Magni, want niet Bartali of Coppi, maar dt slanke Casteüaan, met zijn flonke rende ogen zorgde voor het eerste succes van de Azuri; niet de maestro in het vak, maar de jonge debutant in de Tour ontrukte Marinelli de gele trui. Mag daaruit de conclusie worden ge trokken, dat Magni betere kansen heeft dan de heren Gino en Fausto? Volstrekt niet. Op de eerste plaats zal in de ber gen moeten blijken, of Magni inderdaad volledig meekan. Vervolgens is er nog altijd zo iemand als een zekere dictator Binda in de Tour en wanneer Binda meent, dat Bartali of Coppi en niemand anders de zegepalm aan het rood-wit- groen moet hechten, zal het wel schade lijk zijn voor de gezondheid van Fioren to wanneer hij zich daartegen probeert te verzetten. Maar voorlopig is het nog de vraag of de grootsinjeuren inderdaad kans zullen zien hun landgenoot te be reiken. Zolang de beide grootmeesters nog meer dan twintig en dertig minu ten op de gele trui achter zijn, is Magni aan de. kop nog een kostbare pion voor het Italiaanse succes. Zonder hem was de eerste slag voor de Belgen, de Fran sen en de Zwitsers geweest, maar in Luchon? Gisteren arriveerde uit Londen Sir P. Ha re wood, een neef van de Engelse Koning op Schiphol. Sir Harewood zal een week in Nederland blijven. Hij is speciaal overgevlo gen om enkele manifestaties van het Hol land Festival bij te wonen. Van Britse zijde te Berlqn vernam Reuter gisteren, dat de Sovjet-Russi sche autoriteiten te Helmstedt Maan dag vier tot zes Duitse vrachtauto's per uur doorlieten, in plaats van vier, zoals Zondag. Voor het grens station stond echter nog een rij van vüftig vrachtwagens te wachten. De Britse autoriteiten hebben nog geen officieel antwoord van de Rus sen ontvangen op hun protest tegen de Zondag bij Helmstedt ingestelde „kleine blokkade". Als tegenmaatregel tegen de houding van de Sovjets bij Helmstedt zouden de Britten alle vrachtautoverkeer naar de Sovjetzone ophouden, totdat alle 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet. Welk mens bij zijn volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandaag- op-morgen met de weldadige Kruschen- kuur te beginnen De zes mineralen zouten van Kruschen stimuleren van de eerste oag af met de jaren verslapte bloedzuiverende organen en brengen die al gauw weer hele maal op gang. Als lever, nieren en inge wanden op natuurlijke wijze hun werk, doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten Die worden dan radi caal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten. (Adv.) DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 Klaa8 van Beeck, 18.20 sport, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 sextet, 19.30 dit is leven, 19.45 wederopbouw, 20.00 nieuws, 20.05 viool en piano, 21.25 vragen, 21.35 zang en vleugel, 22.00 kamerork., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 piano, 23.25 Beethoven. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 lezing, 19.00 Parijse brief, 19.05 gram., 19.15 lezing, 19.30 zang, 20.00 nieuws, 20.05 commentaar. 20.15 Phila- delphia-ork., 21.00 „Wie z'n hoed is dat?", 21.25 buitenl. overz., 21.40 Metropole-ork., 22.20 luisterspel, 22.35 piano, 23.00 nieuws, 23.15 gram. WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 Te Deum, 8.45 gram.. 9.00 jonge zieken, 9.30 trio, 10.00 gram., 10.30 Morgendienst, 11.00 confe rentie. 12.00 harmonie, 12.30 mededelin gen, 12.33 trio, 13.00 nieuws, 13.15 „Vrti en Blij", 13.45 symphonie. 15.10 sextet, 15.50 trio, 16.15 jeugd, 17.30 kwintet. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.18 selecties. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.50 vrouw, 9.00 symph.-ork., 10.00 lezing. 10.05 Morgen wijding, 10.20 kookpr., 10.35 vrouw, U.OC non stop progr., 12.00 Accordeola, 12.30 mededelingen. 12.33 lezing, 12.38 Jooan Jong, 13.00 nieuws, 13.15 kalender. 13.20 gram., 14.00 voordracht, 14.15 kamermu ziek, 15.00 zieken. 15.30 kinderkoor, ;5.50 jeugd, 16.00 ork., 16.15 kleuters, 16.30 vragen vrij, 16.55 jeugd, 17.15 sextet, 17.45 Suriname. 40 „Dan gaan we naar huis", zeiden een paar oude boeren, die reeds meermalen gegeeuwd hadden. „Hier blijven. Nee" werd er ge schreeuwd. „Jan, hou de deur dicht". Jan Siegens had steeds bij de schuur deur gestaan. Hij had weinig gezegd, te bang als hij was, dat iemand on voorzichtig zou zijn met vuur en zijn huis in brand steken. „Kom, vooruit Jan. Neem de leiding. Anders gaan we nooit meer weg". Plot seling waren allen het er over eens dat Jan Siegens de vergadering zou lei den. Er kwam een kring om hem heen en het werd stil. „Alla Jan". „Stil" Toen begon Jan. „Mensen, we zijn het er over eens, dat de kerk van het dorp niet uitge breid hoeft te worden. Hier moet er een komen. En een school. We hebben volk genoeg en ook kinderen. ^en jjemornPel ging door de aanwe zigen. Minder uit goedkeuring, dan om de spreker aan te sporen voort te maken en tot een geruststellende conclusie ve komen. „Dat zal geld kosten, veel geld. En wij moeten het betalen. Aan praten hebben we niets. Er moet geld opge haald worden. Anders zitten we over honderd jaar nog zo en we moeten ons •geld eerder bij elkaar hebben als de pastoor". De laatste zin zei hij heftig. Hij voel de een tegenstander. „We hebben vanavond de zaak gron dig besproken. We zijn het nog niet volkomen met elkaar eens, maar dat kan later komen. We moeten eerst geld hebben en grond. Daarom moeten wij een comité oprichten dat er voor zorgt. Morgen moet ge alle mensen afgaan om te vragen hoeveel zij willen geven. Le nen kan ook al. Als we weten hoeveel geld we hebben en waar onze grond ligt kunnen we verder praten. Is dat afgesproken?" Toch voldeed oris deze toespraak maar half. Wij hadden gehoopt met al les klaar te komen. Nu werd ons dui delijk, dat we nog helemaal vooraan stonden en dat alles in de lucht hing. zolang we geen basis hadden. Maar we zouden slagen. De vergadering was nog niet afgelo pen. Eerst moest er een comité ge vormd worden. „De kerkmeesters", werden ze reeds genoemd. Jan Siegens was de eerste. Daarna werd Geert Ba kers genoemd. Hij had ons hier bijeen geroepen. „Hij is nog zo jong", riep men be denkelijk. „We moeten ook jonge mensen heb ben", was het antwoord. „Als de kerk er staat zal hij wel grijze haren hebben", meende een pes simist. „Ik zal hem wel in toom houden riep Jan Siegens. Hij begon er plezier in te krijgen. „Nummer drie". Na enkele namen, waarop gelachen werd, stelde men Knelis Aarts voor. Hij was een oude boer met niet veel woorden. Zijn boerderij stond een twin tig minuten de hei in. Ze was niets bij zonders, maar Knelis moest het hele maal alleen doen en zijn vrouw was zie kelijk. „Dat is nog zo slecht niet", zei ié mand naast me. „Mardjen, Knelis, vooruit", riep er een. Niemand had er iets op tegen. Kne lis ging bij Jan Siegens en Geert Ba kers staan. „En nu de vierde," riep Jan Siegens, die zich steeds meer voorzitter voelde. Maar het antwoord bleef uit. „Mensen, ik geloof, dat jullie niemand wilt noemen, omdat je het graag alle maal zelf wordt. Maar dat gaat niet, want dan krijgen we een Jodenkerk. Nog één er bij en we zijn er. Wie is dart? Nie mand? En we hebben nog zo'n goeie in ons midden. Weten jullie hem niet? Gerrit Jan Stevens zou het wel weten. Hij zou zeggen, neem mijn opvolger. Die hoort er op de eerste plaats bij. Hij is uw leider zo gezegd van nature. Wat vinden jullie van Piet Gerrits?" Ik kreeg een kleur toen zo onver wachts mijn naam genoemd werd. Ik was nog geen achttien en mijn oom ver zorgde nog steeds het familiegoed. Ik had verwacht dat hij zou worden opge roepen. „Als hij achttien jaar wordt komt hij toch aan het hoofd van de familie staan." kondigde Jan af, ofschoon er nog nooit over gesproken was." Dan krijgen we al lemaal met hem te maken. Me dunkt, hij moest er maar bijkomen. Dan hebben we meteen een penningmeester. Want hij zal verstand van centen hebben." De mensen haddden er wel wat op te gen. Dat voel je heel goed als het over je zelf gaat. Veel mensen vonden mij te jong, zeker als Geert Bakers er ook al bij was. Maar als er één jonge bij hoorde, was ik het. „En Geert Bakers er nu weer uitzetten, gaat ook niet," drong Jan Siegens zijn beslissing op. „Zijn er soms die het an ders houden?" Er kwam geen uitdrukkelijke tegen stand. „Dan verklaar ik bij dezen het comité gevormd. Wij zijn met vier mensen, twee oude en twee jonge. Wij zullen ons best doen, tot heil van ons allen. En nu kun nen we naar huis gaan. Morgen hoort u wel nader van ons. Zet de brandkast maar open. Hoe meer we krijgen, hoe liever." Jan draaide zich om en gooide de schuurdeur open. De rook viel naar bui ten en een langzame kou omvatte pns. Het was over middernacht en de meeste mensen gingen snel naar huis. Slechts enkelen bleven langs de weg nog wat na praten. Wij gaan nog een bakse koffie drinken, zei Jan tot zijn comité-leden. Hij was een goed voorzitter. Wij volgden hem het voorhuis in. Zijn vrouw zat nog op en de tafel was ge dekt. Op ons had ze echter niet gere kend. Daarom moest, onderwijl Jan al het gebeurde vertelde, zij koffie bijzet ten en mik snijden. Ook kwam er ham op tafel en wij aten een goede boterham. „Ik wist niet, dat je van praten zo veel honger kreeg," zei Jan. „Je zult het nog wel meer ondervin den," werd hem geantwoord. „Het zal de laatste vergadering niet zijn. En voordat wij het met elkaar eens zijn." „We zijn het allemaal eens: er moet een kerk komen. Bij ons. En morgen gaan we het geld ophalen. Je zult zien, hoe gauw dat klaar is. Over een half jaar is de bisschop hier." Jan werd vrijmoedig. Het voorzitter schap scheen hem een hoge dunk te ge ven. Hij zag alles gemakkelijk. Maar aanstonds kwam hij weer ter zake: „Mor gen moeten wij er op uit. Nu zijn de mensen warm. We moeten het geld heb ben voor ze er spijt van krijgen." Nadat wij twee aan twee een oude en een jonge alle huizen verdeeld had den. gingen wij heen. Wij dachten in een dag met het werk klaar te komen. We deden er bijna heel de week over. Want in elk huis moest de vergadering herhaald worden. En nu waren de vrouwen er ook bij. (Wordt vervolgd) wagens met goederen voor Berlijn zijn doorgelaten. Later werd dit echter te Berlijn door een officiële Britse woord voerder ontkend. In West-Berlijnse zakenkringen zei men te geloven, dat de hoofdoorzaak van de nieuwe Russische maatregelen de Russische alarmstemming is over de groeiende ontevredenheid in Oost- Duitsland over het gebrek aan ver- bruiksgoederen. Men verklaarde dat de Russen voelen, dat zij de West-Berlijn se handafc moeten beperken, opdat Ber lijn niet zulk een attractieve „etalage" voor de Oost-Duitsers zou worden. Precies op tijd vertrok Maandag avond de eerste Britse passagierstrein sinds het eind van -de spoorwegstaking in West-Berlijn van het station Char- lottenburg naar de Britse zone via Helmstedt. Ook de eerste Amerikaanse passagierstrein verliet de stad dezelfde avond. Generaal-majoor Kotikof, de sovjet- Russische commandant van Berlijn, heeft heden een schrifteiyke bevesti ging gegeven van zqn aanvaarding van de Westelijke uitnodiging voor bespre kingen over handel en vervoer. Vol gens Westeiyke bronnen zullen de nieuwe Russische beperkingen van het vervoer naar Berlijn bijna zeker het eerste punt op de agenda vormen. Wegens grondmist moest de lucht brug Maandagochtend worden stop gezet. De goederentreinen uit het Westen komen ongehinderd en op tyd te Berlijn aan. Zondag j.L, na de priesterwijding van dertig neomisten, werden op het moe derhuis van oe Congregatie van de H. Jozef te Mill Hill (Engeland) de vol gende benoemingen voor de Neder landse fathers der congregatie bekend gemaakt: Missies. Rawalpindi: fr. G. Verhey, Zeddam; Boven Nijl: fr. L. van de Salm, Zoeterwouae; de neomisten frs. H. v. Dijk, Zeeland .(N.-B.); P. Molenaar, Edam; J. Roland, Den Haag; broeders: Dominic van Kuyk, Arnhem; Marinus Boonman, Schoore (Zld.); Alexius Groenen, Schoonhoven; Basangkusu: neomist fr. C. Somme- ling, Oegstgeest (na studies te Antwer pen). Broeders: Winnifred Veldhuis, Beverwijk; Philip Bruggeman. Olden- zaal; Melchior Hosman, Bussum. Philippijnen: fr. B. Holterichs, Assen. Kameroen: neomisten frs. H. Avskamp, Overdinkel; H. van Dongen, Zeeland (N.-B.). Kisumu: fr. J. van Pinxteren, Rosmalen; fr. H. Lammers, Vlodrop; neomist fr. J. Nijhuis, De Lutte. Broe ders Rafaël Vlaar. Opmeer Linus van Diepen, Obdam. Kodokk: fr. J. Meijer, Amsterdam. Kampala: fr. J. Slaman, Purmerend; neomist H. Steegmans, Roermon; broeder Alphons P. H. La- mers, Utrecht. Colleges: Mill Hill: broeder Bovo de Zeeuw, Amsterdam. Freshfield: broeder Plechelmus Smits Roosendaal. Roosen daal: broeders Herbert Sanders, Til burg; Mauritius van aer Vlak, Kwints- heul. Tilburg: rev. E. Bisschop, rector, Tilburg; fr. H. Hegge, Kloosterburen; neomist fr. H. van Tilborg. Rotterdam; broeder Guido Schouten, Alkmaar. Hoorn: fr. J. van den Akker, Zoeter- woude; neomisten fr. P. ,van Gestel, Tilburg; A. Raaymakers, Tilburg; H. Janssen. Baarlo; broeders George Nankman, Groningen en Gabriël van de Eerden. Lisse. Haelen: P. de Ruijter, Heemskerk; broeders Edwar Wachters, Groningen; Willibala Slijkerman, Ber gen (N.-H.). Freshford: neomist fr. G. Mertens, Weert. Vrijland: fr. L. Leden- steijn. Winterswijk. Oosterbeek: frs. A. Mulder. Oldenzaal; H. Brouwer, Alphen a. d'. Rijn. Organisatie: frs. G. van Don gen. Blerick; J. Willemen, Rijen (N.-B.); A. Liebrand, Den Bosch. Verdere studies. Rome: neomisten C. Breed. Alkmaar; H. Olislagers. Oerle. Nederland: frs. A. Burm, Nieuw Na men; N. Konings, Volendam; neomist fr. H. Hermans. Helden. De Franse ambassadeur, de heer Jean Ri- vière, gaat ons land verlaten. Hij zal zijn diplomatieke post hier in September ver wisselen met die ln Praag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3