IN TOTAAL 45 DODEN BIJ DE RAMP VAN DE „FRANEKER" Ontsteltenis over gehele wereld mmixjHia I VECHTPARTIJ AAN BOORD VAN AMERIKAANS VLIEGTUIG zijden Van talloze medeleven Personalia van de omgekomen leden der bemanning Toestel neergestort: 28 doden Ramptijdvoor de luchtvaart ZIJ, DIE VIELEN .Het weer Tol hoofd en hart De namen der omge komen passagiers Vliegtuig bij Gilze neergestort Vlaggen halfstok te Franeker J WICHELROEDELOPER NAAR BARI WOENSDAG 13 JULI 1949 bureaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24510 Thans blijki da± zich aan boord van de verongelukte „Franeker" 45 ptersonen bevonden,- zij zijn allen omge komen. Aanvankelijk meende men dat de heer A. I. Richardson, de K.L.M.-operaiions-manager voor Pakistan, India en Birma, niet in New Delhi was ingestapt, maar later kwam vast ie staan dat ook hij tot de inzittenden behoorde. Koninklijke deelneming Verklaring dr. Van Klef (ens Sabotage? Dr. H. C. Milius Piloot redt zich per parachute Wmmm m El REGERINGSVERKLARING OVER INDONESIË 19 Juli in Eerste Kamer Vliegtuig stort neer op Tourmalet SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.5998 Directeur: I. 1. W. Boerrtgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: IV. Oovorhv. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mllllme'er- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers Ié cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 eents per week, f 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Omtrent het aantal omgekomen Ame rikaanse journalisten en hun namen heeft men geruime tijd in het onzekere Verkeerd. Thans is zeker, dat mrs. Do rothy Brandon van de New York He rald Tribune en William A. Matthews van de Arizona Star niet in het toe stel zaten. Daarentegen is wel een an dere Amerikaan omgekomen, Lan Ma- lan. leider van het gezelschap en voor- Hchtingsf unctionaris. Amerikaanse journalisten zijn vanmorgen Van New Delhi naar Bombay gevlogen om te trachten de lichamen van hun omgeko men collega's te identificeren. De begra fenis van deze dertien journalisten zal Waarschijnlijk in de late avond geschieden op het Europese kerkhof te Bombay. In een tropische regen en stormvla gen, die bij tijd en wijle het uitzicht onmogelijk maakten, stonden Dinsdag tientallen luchtvaartfunctionarissen, dokters, consulaire vertegenwoordigers, ziekendragers en Indiase journalisten °P de plaats, waar de grootste vlieg tuigramp in de geschiedenis van India vijf en veertig personen het leven heeft gekost Zij zochten in de dichte plantengroei op de heuvel van Ghatkobar naar de Verkoolde resten van de mannen, wier tarnen begrippen zijn geworden in de Amerikaanse journalistiek. De plaats van de ramp bood een droevige aanblik. In de zware moesson, die niet meer dan 50 m. zicht liet, ont haarde men onder de zwarte laag hangende wolken de zwart-verkoolde testen van vliegtuig en inzittenden en de geblakerde bomen ver in het rond. Zes uur na de ramp zocht men nog haar de stoffelijke resten, waadde men door de rijstvelden en baggerde men door de modder, tot op de huid door- Weekt.' De vier machtige motoren vond hen meer dan een halve mijl van el kaar en de lucht was vervuld van benzinereuk. De romp van de Franeker lag door midden gebroken aan beide zijden Van de heuvel. Het staartstuk lag te mudden van open koffers, stukgeslagen schrijfmachines en tafelgerei. De leden van de eerste reddings- groep vonden hier nog een overleven de, een vrouw, die met een landings gordel in haar stoel was vastgesnoerd. Toen zij de redders zag, wuifde zij met de hand en trachtte haar stem te ver heffen, doch vóór zij een woord had kunnen uitbrengen, verloor zij voor goed het bewustzijn. Toen de schemering inviel waren drie en dertig lijken gevonden en naar het Ziekenhuis van Bombay vervoerd. H.M. de Koningin en Prins Bemhard hebben telegrafisch aan dr. Plesman t# de directie van de K.L.M. hun diep Medeleven betuigd met het ongeluk tan de „Franeker". Zij hebben de K.LJVI. verzocht hun deelneming te tvilien overbrengen aan de familieleden der Nederlandse slachtoffers. De minister van Oorlog en Marine, mr. w. F. Schokking, heeft persoonlijk op Schiphol zijn rouwbeklag aan de K.L.M. Aangeboden. De voorzitter van de B.F.O., Sultan «amid II, heeft in een communiqué aan de pers verklaard, dat hij „diep geschokt Was door deze tragedie". Onder de vele bewijzen van deel neming, die bij de K.L.M. werden ont- vangen. bevinden zich telegrammen van de Nederlandse regering, de gou- verneur van Curagao, dr. Van Royen, eh de Nederlandse delegatie in Indo nesië, de ambassadeur van Frankrijk. gezanten van Venezuela en Portu gal, de Amerikaanse consul-generaal te Amsterdam, de directie van de Air In- nia, het N.V.V.-congres te Amster dam, het congres van de Christelijke ■Politie-ambtenaren te Den Haag, de Algemene Bond Mercuriuf en vele buitenlandse luchtvaartmaatschappijen. De Indiase regering heeft de familie leden en vrienden van de slachtoffers ?6r K.L.M.-Constellation „Franeker" ?aar diepstgevoeld medeleven betuigd, 'ij heeft de K.L.M. speciale machti- j-s gegeven om vliegtuigen en Neder- 'ahds technisch personeel naar de h'aats van de ramp te zenden om deel ■a nemen aan het onderzoek, dat door ua Indiase regering zal worden geleid. Te Batavia is een officiële verklaring b'tgegeven waarin gezegd wordt dat de egering van Indonesië met diepe droef- £id kennis nam van de ramp, die de "**aneker" heeft getroffen. De regering wenst haar diepgevoelde r^mpathie te betuigen met allen, die zo u'otseling en tragisch van hun leven "'arden beroofd. De Amerikaanse jour nalisten zullen in de herinnering voort- .Cven ais mannen en vrouwen, die een °°g gevoel hadden voor hun beroeps- ST en het als hun plicht beschouwden j a Waarheid te zoeken zonder voor ingenomenheid en vooroordeel en ken- aar te maken hetgeen zij gevonden adden op eerlijke en onbevreesde *11 ze. j>De Hoge Vertegenwoordiger van de '"con, de heer Lovink, heeft een be- oek gebracht aan de consul-generaal an de Verenigde Staten, de heer Li- s Ugood. De Hoge Vertegenwoordiger 0V,rak hierbij zijn diep leedwezen uit b ®r het vliegtuigongeluk. Vervolgens .Zocht de heer Lovink de directeur v de intercontinentale dienst van de hét mr. H. Creutzberg, en zei, dat deriVertrouwen van het Publiek in Ne- Sch i d en Indonesië in de K.L.M. onge bukt was gebleven. irsstG ^eclerlandse ambassadeur te Wash- aan a' mr- dr- E' N- van Kleffe»s, heeft de Amerikaanse nieuwsagentschappen re'g"u gende verklaring verstrekt: „Mijn ht.bl~lng en het Nederlandse parlement Keven'1 reeds in het openbaar uiting ge- hem: aan hun gevoelens van grote deel- bij het vernemen van het ver schrikkelijke nieuws omtrent de plot selinge dood te Bombay, als gevolg van het neerstorten van een Nederlands vliegtuig, van zovele vooraanstaande ver tegenwoordigers van de Amerikaanse pers en radio-omroep, die terugkeerden van een uitgebreid bezoek aan Indonesië. Namens deze ambassade en ook in mijn eigen naam zou ik uiting willen ge ven aan onze diepe gevoelens van deelneming bij deze verschrikke lijke gebeurtenis, die de ontijdige dood veroorzaakte van veertien loyale Ameri kanen, die tot de bekwaamsten van hun beroep behoorden en die tot op het tijd stip van hun overlijden werkzaam wa ren in dienst van het openbaar belang, door nieuws te verstrekken over de situ atie in Indonesië, verkregen op basis van vrije en onbelemmerde toegang tot alle personen en plaatsen in Indonesië die zij wensten te bezoeken en tot alle inlichtingenbronnen. Ons diepgevoeld medeleven gaat uit naar de wreed getroffen nabestaanden der slachtoffers. Er zal ongetwijfeld on middellijk een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de ramp worden inge steld." Michael Modermott, officieel woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, heeft de volgende verklaring afgelegd: „De mi nister van Buitenlandse Zaken en de ambtenaren van zijn ministerie zijn diep geschokt door het bericht van de dood van hun vrienden en collega's, als ge volg van het neerstorten van het K.L.M.- vliegtuig, waarmede zij reisden." Ook Warren Austin, permanent verte genwoordiger der Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zijn deelneming betuigt met hen die vielen tijdens de uitoefening van hun plicht. De consul-generaal der V.S. te Bata- via, Charles H. Livengood, heeft zich In gelijke zin geuit. De fungerende secretaris-generaal van de UNO, Bycon Price, heeft naar aan leiding van de ramp met de „Franeker" eveneens van zijn deelneming getuigd. Een journaliste, mevr. Brandon van de Herald Tribune, zou, naar verklaard wordt, uit vrees voor sabotage, gewei gerd hebben met het later verongelukte toestel terug te keren. Zij zou aan de andere overlevende journalist Matthews voor het vertrek van het vliegtuig heb ben meegedeeld, dat zij verwachtte dat sabotage zou worden gepleegd. Matthews van wie dit bericht afkomstig is, zei dat mevrouw Brandon sabotage vreesde om dat „wij eenparig van mening waren, dat de Indonesiërs niet rijp voor zelf bestuur zijn". De Herald Tribune te New York schrijft echter, dat mevrouw Brandon niet via Nederland is teruggekeerd we gens een eerder gemaakte afspraak voor Manilla. Volgens U.P. heeft de republikeinse afgevaardigde van het Amerikaanse Congress Edith Hourse Rogers in de vorm van een door haar ingediende resolutie verlangd, dat een enquête commissie uit en door het Congress zal worden samengesteld om te onderzoeken of de vliegramp, die bij Bombay heeft plaats gevonden, aan sabotage te wijten is geweest. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het niet over inlichtingen beschikt, die er op wijzen, dat het ongeluk met de K.L.M.-Constellation het gevolg is van sabotage. In Batavia wilden regerlngs- noch K.L.M.-autoriteiten A. P. officieel com mentaar geven op de mogelijkhe-d van sabotage, maar niet officieel werd de me ning geuit, dat de kans op sabotage uiterst gering is. Van K.L.M.-zijde wordt vernomen, dat het toestel voor de start ill Batavia goed bewaakt was, hetgeen met alle toestellen het geval is. Sommige passagiers schertsten nog voor zij instegen, dat deze /lucht volgens het bijgeloof wel eens on gelukkig kon zijn, daar het toestel, dat hen naar Indonesië bracht, bij Bari neerstortte. Knickerbocker maakte nog de opmerking, da. als het toestel verongelukte, New iorK enkele unieke postume uitzen tingen kon verzorgen, daar hij reeds een gramophoonplaat met commentaar vooruitgezonden had. De Indonesische delegatie Ui Amerika heeft volgens A. P. in New York een verklaring afgegeven, waarin de smart over het nieuws kenbaar werd gemaakt, waaraan werd toegevoegd, dat iedere verdenking van sabotage ondenKbaar was. Het merendeel der correspondenten die aan de reis door Indonesië deelnemen „had gunstig over de republiek geschre ven", aldus werd gezegd. De delegatie wenst categorisch te ver klaren, dat de mogelijkheid van sabota ge door iemand die met de republiek verbonden is of er mee vereenzelvigd wordt, absurd en ondenkbaar is. Bij de K.L.M. te New Delhi werd er op gewezen, dat de K.L.M.-piloten he lemaal onbekend zijn met het vliegveld Bombay, dat zij nooit aandoen. Volgens een bericht uit Bombay, al dus meldt A. P., is de functionnering van DE PLAATS VAN DE RAMP VLIEGVELD O 15 Km VPELT-PAU9304I de landingsinstallatie op het vliegveld nog niet in orde of werkt deze in het geheel niet, daar zij nog in aanbouw is. U.P. brengt enkele bijzonderheden over het contact dat de gezagvoerder van de „Franeker" had met de contróle-toren van het vliegveld Santa Cruz. De beambte. J. C. Pigott, deelde mede, dat de radio-ontvangst uitstekend was. Hij kreeg contact met het toestel, toen het zeven mi nuten van het vliegveld op een hoogte van zevenduizend voet vloog. Pigott gaf de piloot verschillende aanwijzingen, betreffende de vlieg hoogte en de richting. Hij vertelde dan dat het vliegtuig op vijfhonderd voet over het veld kwam. Van der Vaart werd medegedeeld tot acht honderd voet te stijgen en hij werd gewaarschuwd omtrent de heuvels ten Noodfl-Oosten van het vliegveld. Het laanste contact dat Pigott met het toestel had, was om 9.19 uur Bombay-tijd. Verschillende functionarissen van het vliegveld verklaarden, dat de positie voor een normale landing goed was. Ais de piloot een normale draai naar links had gemaakt om de startbaan te benaderen, zou hij een vrije landing hebben kunnen maken, aldus verklaren zij. Doch de piloot maakte blijkbaar een bocht naar rechts, welke hem in heuvelachtig terrein bracht. De autoriteiten van het vliegveld wijzen berichten van mogelijke sabotage van de hand. „Het was een ongeluk", zeiden zij. De bemanning van de verongelukte franeker" van links naar rechts: gezagvoerder v. d. Vaart, tweede bestuurder Van Kooy, derde bestuurder Zeeman, eerste telegrafist Hoogland en tweede telegrafist Den Daas. Onder: eerste boordwerk tuigkundige Fronczek, tweede boordwerktuigkundige Dal man, de steward Verhagen en de stewardessen Graf en Bruce. Gezagvoerder. Amoldus Marcelis van der Vaart werd 4 Mei 1916 te Hillegom geboren. Hij behaalde de diploma's 5' jarige H.B.S. B en in 1936 het eind diploma van de rijksopleiding voor ver keersvlieger. Verder is hij in het bezit van het vliegbrevet en navigator 2e klasse. Hij heeft de militaire dienst verricht als reserve tweede luitenant bij de Luchtstrijdkrachten. Na de be vrijding kwam hij als vlieger bij de Royal Air Force. 1 Maart 1946 trad hij opnieuw in dienst bij de K.L.M. als piloot op het Europese luchtnet. Hij is gehuwd, heeft geen kinderen en woont in Haarlem. Gezagvoerder Van der Vaart was on geveer een half jaar geleden in het hu welijk getreden met de stewardess mej. Cythia van Eesteren. 2e vlieger. Cornells L. van Kooy werd 23 April 1914 te Den Haag geboren. Na de U.L.O. kwam hij op de Zeevaart school Later is hij ook bij de Marine luchtvaartdienst geweest als sergeant. 17 October 1946 trad hij bij de K.L.M. in dienst. Hij is gehuwd, heeft 2 zoons en woont in Voorburg. 3e vlieger Pieter Zeeman werd te Vlaardingen geboren 9 Mei 1916. Hij bezocht de Midd. Handelsschool en stu deerde techniek en chemie bij de P.B.N.A. Verder is Zeeman in het bezit van brevet B. 24 October 1946 trad hij in K.L.M.-dienst als piloot. Hij is gehuwd, heeft geen kinderen en woont in Am sterdam. Telegrafist. Johannes Hoogland werd 9 October 1905 te Hellevoetsluis gebo ren. Hij is 3 jaar op de H.B.S. geweest. Voor hij 1 December 1931 bij de K.L.M. in dienst wam is hij nog bij Radio Hol land geweest. Hij is gehuwd en heeft 3 kinderen. Zijn woonplaats is Hoofd dorp. Telegrafist Pièter den Daas werd op 4 Dec. 1919 te Utrecht geboren. Na de Mulo kwam hij bij Radio Holland; 1 Febr. 1946 trad hij bij de K.L.M. in functie als telegrafist. Hij is ongehuwd en woont in Amsterdam. Boordwerktuigkundige Heinr. Fron- czek werd 12 Juli 1920 in Amsterdam geboren. Hij volgde de H.B.S. en stu deerde aan de M.T.S. 1 Dec. 1945 trad hij in dienst van de K.L.M. Hij is ge huwd, heeft een zoon en woont in Am sterdam. Boordwerktuigkundige Jacob Willem Dalman werd 31 Januari 1923 te Am sterdam geboren. Hij bezocht de H.B.S. Onder voorbehoud geven wij hieron der de namen van met de Franeker om gekomen passagiers: de heer Van Merle, mevr. S. D. J. van Merle Sel derbeek, de heer M. Kinsbergen, Am sterdam; de heer G, A. Rincker, Voor burg; mevr. A. van Ophuysen—-Muller, Rotterdam; de heer C. S. Stelling, de heer F. L. J. M. Scheepens, dir. Ind. Handel Mij.; de heer R. J. Landsman; de heer H. H van der Vegt; mevr. W. F. van der Vegt—Van Unen; mevr. N. J. S. Kooyman, Valkenburg; de heer H. C. Milius, Utrecht; de heer Jan Stuart, gen. Manager Java Motors; mevr. G. M. van Leeuwenten Doesschate; de heer A. Harteveld, 's-Gravenhage; de heer H. Van Ginkel, Haarlem; de heer J. E. Bloemink, Aalsmeer; de heer Roman Schow en mevr. Roman Schow, beiden uit Kqnton; de heer A. E. Pilgrams, K. L. M.-vertegenwoordiger uit Singapore. Dr. H. C. Milius was de enige broer van de directeur van de Utrechtse Jaar beurs, mr. J. Milius. Dr. Milius werd 23 Juli 1888 te Arnhem geboren. Hij bezocht het Christelijk Gymnasium te Utrecht en studeerde daarna aan de Rijksuniversi teit te Utrecht in de pharmaceutische fa culteit en promoveerde in 1916 op 't proef schrift „De structuur der suiker". In het zelfde jaar vertrok hij naar Indië als apotheker in dienst van de N.V. Chemi- caliënhandel Rathkamp en Co. en was achtereenvolgens chef van de kantoren te Surabaja, Batavia en Bandung. Later werd hij commissaris van deze vennoot schap. In 1933 keerde hij terug naar Ne derland en was tot 1947 conservator aan het Pharmaceutisch Laboratorium te Utrecht. Na de bevrijding van Indië stel de hij zich beschikbaar, wederom als apotheker naar Indonesië terug te keren om zijn krachten te geven aan de recon structie van het bedrijf der vennoot schap in Indonesië, dat tijdens de Japan se bezetting ernstig had geleden. Het lag in zijn bedoeling na twee jaar in Indo nesië te hebben doorgebracht, zijn func tie van conservator aan de Rijksuniver siteit te Utrecht weer op te nemen. Het benoemingsbesluit lag reeds op hem te wachten. Dr. Milius was gehuwd en had drie kinderen, waarvan er twee op het ogen blik ia Indonesië verblijven. en de M.T.S. Voor zijn indiensttreding bij de K.L.M. werkte hij o.a. bij Plan- tinga in Amsterdam. Dalman is ge huwd en woont in Amsterdam. Steward Jacobus Verhaagen werd 18 April 1906 te Den Helder geboren. Van 1926 tot 1938 werkte hij als ober- keiiner bij Wagon Lits. Van 1938 tot 1944 was hij al bij de K.L.M. in dienst als steward. 1 November kwam hij voor de tweede keer bij de K.L.M. in dienst, weer als steward. Hij is ge huwd, heeft geen kinderen en woont in Amsterdam. Stewardess Carola Graf werd 12 Juli 1618 te Breda geboren. Na haar diplo ma H.B.S. A studeerde zij voor lerares Nijverheidsonderwijs. Daarna was zij achtereenvolgens in het St. Elisabeths- gasthuis, Emmahuis te Rotterdam en Bethelziekenhuis te Delft werkzaam. Vóór haar indiensttreding bij de K.L.M., 22 Maart 1946 als stewardess, was zij nog enquetrice Voedingsraad. Zij woont in Amsterdam. De stewardess Janny Bruce word ge boren in Katwijk aan Zee 14 Jan 1927. Zij volgde het gymnasium afdeling B. en was enige tijd als secretaresse werk zaam. 15 Maari 1948 trad zij in dienst van de K.L.M. als stewardess. Mej. Bruce was enige tijd in Batavia gedetacheerd en keerde nu naar Nederland terug. Waarschijnlijk door motorstoring is even voor twee uur gistermiddag een vliegtuig van het vliegveld Gilze-Rijen in de nabijheid van het vliegveld neer gestort. De piloot kon zich per parachute redden en bleef ongedeerd. Het toestel werd geheel vernield. Het verongelukte toestel behoorde tot de 24 Harvards van de vliegbasis Gilze-Rijen, die bezig wa ren te oefenen voor de vliegfeesten, die a.s. Zaterdag op het vliegveld Gilze- Rijen ten bate van het Van Weerden Poclmanfonds zullen worden gehouden. Wij vernemen nader, dat twee toestel len van het type Harvard namelijk de B39, bestuurd door' 1ste luitenant vlieger A. J. W. Wijting, en de B 92, be mand met luitenant-vlieger J. H. J. Kort bij hun oefeningen boven het vliegveld met elkaar in botsing zijn ge komen. De B 39 vloog ogenblikkelijk in brand. De luit.-vlieger Wijting wist zich met zijn parachute te redden. Het bran dende toestel stortte langs de rijksweg BredaTilburg neer. De B 92 was ge noodzaakt op het vliegveld een buik landing te maken en werd licht bescha digd. De beide vliegeniers bleven onge deerd. verongelukte Constellation „Franeker" De wrakstukken van de verongelukte Constellation Jfraneker" liggen overal op de heuvel verspreid. Verwachting tot Donderdagavond: Voor het Noorden van het land: meer bewolking met een geringe kans op onweer. Lagere temperatu ren. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Noord-Oost en Zuid- Oost. Vbor het Zuiden van het land: meer bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Iets lagere temperatuur. Veranderlijke wind. Zon op: 4.36. Onder: 20.55. Maan op: 23.06. Onder: 8.59. Amerikaanse gezelschap journalisten bij maand geleden. de aankomst op Schiphol een Öp een bergpas in de omgeving van Los Angeles (Californië) is gistermorgen een Amerikaans vliegtuig van de Stan dard Airlines neergestort. Van de 46 inzittenden werden er 28 gedood en en kelen zwaar gewond. Kort voordat het toestel in Long Beach (Californië) zou landen seinde de piloot dat hij van koers veranderde en naar het nabijgelegen Durbank vloog. Hij deelde mede dat aan boord een vechtpartij was uitgebroken, waarbij een der passagiers het hard te verduren had, en verzocht de politie zich naar het vliegveld te begeven. Overlevenden deelden later mede, dat de vechtpartij begonnen was toen een man hysteriscn werd, omdat het vliegtuig door een storm vloog. Toen 't gevecht voortduurde, waar schuwde een steward de veiligheidsgor dels te bevestigen, omdat het vliegtuig een wolkbank naderde. Binnen enkele seconden, zo vertelden de overlevenden, stortte het toestel neer met een oor verdovende knal van exploderende benzine. De Amerikaanse luchtmacht in Duits land deelde gisteravond mede dat de drie leden van de bemanning van het luchtbrugvliegtuig. dat gistermorgen boven de Russische zone was neerge stort, het leven hebben verloren. Het wrak is gevonden in een bos bij Rathe- now, 35 mijl ten Westen van Berlijn. Het aantal doden bij de ramp met een Junkers 52 transportvliegtuig van de Franse luchtstrijdkrachten, dat Zondag avond voor de kust van Marokko in zee is neergestort, is tot 18 gestegen. De militaire autoriteiten hebben medege deeld dat de lijken zijn gevonden van 12 passagiers en 6 leden van de beman ning. Gisteren is het wrak vlak bij Agadir aangespoeld. Toen het bericht van de ramp met de K.L.M.-Constellation .Franeker" in de Friese gemeente Franeker bekend werd. werden daar de vlaggen halfstok gehesen. Er werd een vergadering van het college van B. en W. belegd, waarin werd beslo ten, een schriftelijk bewijs van deelne ming aan de K.L.M. te zenden. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft in de gistermiddag gehouden ver gadering medegedeeld, dat de minister van Overzeese Gebiedsdelen op Dins dag 19 Juli a.s. in deze Kamer in co mité-generaal een verklaring over In donesië zal afleggen. God alleen kan zegenen, doch wij moeten ons voor die zegen beschik baar stellen. (Van een luchtvaartmedewerker) De luchtvaart beleeft een ramp zalige tijd; het is niet alleen de K.L.M., die kort na elkaar gro te tegenslagen kreeg. Tegelijkertijd verongelukte een zwaar Engels toestel, met steenkolen voor de Berlijnse in dustrie geladen, en stortte een Ameri kaans vliegtuig in Californië neer. De Amerikaanse luchtvaartwereld was reeds gealarmeerd door de reeks van motorstoringen, welke optraden bij de vluchten van de Boeing Stratocruiser. het nieuwste reuzenvliegtuig met tv.-ee „dekken" als bij een schip dat juist zijn vluchten van Amerika naar Europa begonnen was. De eerste Boeing wist nog juist met een brandende mo tor het Ierse vliegveld Shannon te halen even voordat het de grote oversteek van de Oceaan beginnen zou en de Boeing, die van de U.S.A. uit assistentie zou verlenen, moest al on der de Amerikaanse kust terugkeren, eveneens met motorstoring. Opzienbarende gevallen, die nog juist geen ramp werden, omdat de storingen optraden onder voor het vliegtuig gunstige omstandigheden. In feite moet elk modern vier-moto- rig vliegtuig op drie motoren rüstig verder kunnen vliegen; voorwaarde is echter, dat het onder gunstige om standigheden verkeert. En dat geschiedt wel eens anders. Het eerste, wat men doet na het vernemen van een lucht vaartramp, is informeren naar het weer. Hoe was de weersgesteldheid bo.ven India? Er is reeds gemeld, dat het m New Delhi, vanwaar de Franeker ver trokken was, helder en fraai weer was, doch dat boven Bombay een moesson bui vieL Het vliegtuig is ook, even voor dat het tegen een heuvel vloog, nog een ogenblik zichtbaar geweest, toen het door het wolkendek brak, kennelijk om grondzicht te verkrijgen Dit zijn de welhaast klassieke omstan digheden, waaronder een vliegtuig ongeval in zicht van de haven geschiedt: slecht weer, geen zicht, wellicht nog storingen in het radiografisch verkeer met de grond, zodat men nauwelijks voor een blinde landing op de radio bakens kan vertrouwen. Bovendien zijn in Azië de meeste vliegvelden typisch ingesteld op mooi-weer-vliegen en wei nig nachtelijk verkeer, zodat het vliegen op radiopeilingen er alleen op de aller drukste luchtwegen mogelijk is. Soms denken wij, dat de techniek de moeilijke strijd van de mens tegen de elementen vrijwel gewonnen heeft, doch het blijkt steeds opnieuw, dat slecht weer nog steeds een boze gezel is voor de luchtvaarder. Een van de journalisten, die bij de ramp van de Franeker is omgekomen, is Ch. Gratke van de „Christian Science Monitor", een der beste Amerikaanse bladen. Niet alleen verliezen de Vere nigde Staten in hem een der kundigste persmannen, maar Nederland verloor in aeze journalist een objectief woordvoer der, die nog zoveel ten goede van de Nederlandse zaak had kunnen verrich ten. We waarderen het, Gratke's laatste woorden, kort voor het vertrek van de „Franeker" in een interview met. een onzer correspondenten, te kunnen weer geven. Gevraagd naar de mening van zijn indrukken over de huidige situatie, zei Gratke: „Ik betreur de vernielingen van dit mooie land als gevolg van weder zijds wanbegrip. Ik geloof, dat de Ne derlanders thans inzien, dat de Indo nesische wensen voor een eigen rege ring gerechtvaardigd zijn. Er blijft even wel Nederlandse leiding nodig om hét land rijp te maken voor de behartiging van eigen belangen." „Wat zal de rol van Amerika in deze kwestie zijn?" „Well", zei Gratke na een korte aar zeling, „we zullen adviserend moeten optreden, bijvoorbeeld bij de bouw van de industrie. Een Marshall-plan '-oor Indonesië acht ik het beste. Dat heb ik trouwens al aan mijn krant geseind verder zal het Amerikaanse begrip over de democratie, dat wil zeggen: het recht om in volle vrijheid een eigen regering te kiezen, meer opgang moeten maken Het Indonesische volk is wel is waar nog niet verkiezings-rijp. maar met Uw en ons aller kraehten zal het dat wel worden." I'm sorry, I have to go. Toen nam Gratke afscheid en stapte het vliegveld op, waar de Franeker wachtte. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld tussen 4 Januari en 10 Juni 1949, na vermissing: Sold. Ie kl. R. de Groot, legernr. 211226004, afkomstig uit Z vlaag (N.-H.). Gesneuveld 21 Juni 1949: Huzaar le kL H. J. van der Sanden, leger nr. 250828083, afkomstig uit Breda. Gesneuveld 24 Juni 1949: Sold, le kL J. Celie, legernr. 250521066, af komstig uit Amsterdam-Z.; Sold. P. H. Linssen, legernr. 260729065, afkomstig uit Heythuysen. Gesneuveld 25 Juni 1949: Sold. J. L. van Nuland, legernr. 261120075, afkomstig uit Eindhoven. Gesneuveld 26 Juni 1949: Sold, le kl. J. Donkers, legernr. 251019146, afkomstig uit Someren. Dat zij rusten in vrede. (Eigen bericht) De bekende wichelroedeloper W. Hul- segge uit Gorssel bij Deventer, is heden morgen van Schiphol vertrokken om te trachten bü Bari de resten op te sporen van het daar onlangs verongelnkte KLM-vliegtuig „Roermond". Hjj zal zijn pogingen doen van een schip af. Hulseg- ge is uitgenodigd door de KLM. Een ploeg duikers van de Mijnendienst der Kon. Marine onder leiding van luitenant ter zee van speciale diensten tweede klasse J. P. H. Juijskens, vertrok eveneens hedenmorgen per K LM.-toe- stel naar Bari, teneinde daar te trach ten, de wrakstukken van de verongeluk te Constellation „Roermond" te bergen. Een vliegtuig, dat de ronde van Frank rijk volgde, is neergestort op de pas van de Tourmalet. De bestuurder werd hierbij levensgevaarlijk gewond, de enige inzittende passagier was op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1