VAN DER WAALS PER SCHIP NAAR ZWEDEN GEBRACHT HOE HAARLEM EN KENNEMERLAND DE KONINGIN ZULLEN BEGROETEN Een Nederlandse bollenkweker in Australië Kapitein voor het Bijz. Hof RUSSEN ONWETEND OVER KLEINE BLOKKADE BLIKSEMAFLEIDERS Officiële ontvangsten en uitgebreide rijtoeren Guépin&Van derVIugt Beleggingen - Safe Giroverkeer Het is een parody's" zegt Willem Versteege Expositie in „Het Luifeltje" SLOT DEFECT VAN MIJ, Van 18—30 Juli gesloten „Alles verloopt toch normaal?".... HERINGA WUTHRICH „Kota Inten" niet in quarantaine WOENSDAG 13 JULI 1949 PAGINA 2 Naar Velsen Ontvangst te Beverwijk WANDGEDIERTE Burgerlijke Stand Rijtoer door Haarlem Spaarne 56 - Telefoon 11896 Huldeblijken STAD EN OMGEVING Het gezin DODELIJK ONGEVAL IN SPAARNDAM Jongeman raakte bekneld tussen auto en steigerpaal Wielrijdster aangereden door auto In gedachten verdiept Wie was de redder? Opening Ella-speeltuin Werk van een jonge Haar lemse schilder met een snelle groei Groot Heiligland „DE SLEUTELSPECIALIST" uurwerken Grote Houtstraat 86 Beiaard-programma Slagwerk voor het garnizoen Sportweek in Ripper da- kazerne FAILLISSEMENTEN H.P.C.—A.Z. R.K. Handelsavondschool R.K. Schaakclub „H.W.P." Veertig procent van Heemstede in 1947 katholiek Verdeling der beroepen STEUN WETTIG GEZAG" Wel ontsmetting van de passagiers Geïnfiltreerde troepen moeten terug BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam f Na de korte aankondiging in de onlangs gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland, dat H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard een officieel bezoek zouden brengen aan de hoofdstad der Provincie en aan de gemsente Velsen, kunnen wfl thans melden, hoe het volledige program ma op 19 en 20 Juli is samengesteld. Daarin zijn verschillende grote rijtoeren opgenomen, waardoor practisch ge heel Haarlem in de gelegenheid gesteld zal worden de hoge gasten te hegroe- ten, zodat de Koningin niet alleen binnen de muren van Provinciehuis en Raad zalen zal recipiëren, maar in de ware zin van het woord tot haar volk zal ko men. Op Dinsdag 19 Juli arriveert de ko ninklijke stoet omstreeks 17.45 uur bij de grens van de provincie, de brug over de Amstel in Uithoorn. Hier zullen ter begroeting aanwezig zijn de Commissa ris der Koningin, dr. J. E. Baron de Voe van Steenwijk en de burgemeester van Uithoorn, de heer C. M. A. Koot. Om 18.20 uur nadert de stoet de grens van de gemeente Haarlem. Bij de Blau we Brug zal de burgemeester van Haarlem, mr. P. O F. M. Cremers, het Koninklijk Paar welkom heten. Vervol gens rijden de auto's door naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin aan de Paviljoenslaan, alwaar gedineerd wordt. Om tien minuten voor half negen zullen Hare Majesteit de Ko ningin en haar gemaal zich met hun gasten te voet van de ambtswoning naar de ingang van de Provinciale Grif fie aan de Dreef begeven. Aan de rech terzijde zijn op de stoep deputaties van het Haarlemse verenigingsleven opge steld. De leden van Gedeputeerde Sta ten en de griffier zullen aan het hek voor de Griffie de honneurs waarne men. fn de kamer van de Commissaris der Koningin zal aan Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, in gezelschap van Zijn secretaris J. P. J. Solieveld, gelegenheid worden ge ven de Koningin en de Prins te be groeten. Vervolgens begeven Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zich naar de aangrenzende zaal van Ged. Staten, alwaar eerst de echtgenoten van de Ge deputeerden en de Griffier worden voorgesteld en daarna de leden der Provinciale Staten en hun dames. De Koningin zal zich daarenboven met een dertigtal, inmiddels aan Haar voorgestelde gasten, onderhouden. Van 22.00 tot 22.15 uur zullen Haar lemse muziekkorpsen met fakkeldragers voor het bordes van het Paviljoen een serenade brengen. Daarna zullen de Ko ninklijke gasten zich terugtrekken in de woning van de Commissaris. Op Woensdag 20 Juli vertrekt de stoet reeds om 8 uur des morgens naar Vel sen, waarbij de volgende route gekozen wordt: Paviljoenslaan-rechts, Kleine Houtweg-rechts, Hertenkampweg, Her tenkamplaan-rechts, Dreef-links, Flora parkWagenweg oversteken, Iordens- straat. Van Eedenstraat, Raamsingel- rechts, Roambrug, Wilhelminastraat, Zijlvest-links, Raaksbrug-rechts, Zijl singel-links, Zijlweg-rechts, Julianalaan (Haarlem, Julianalaan (Bloemendaal)» Cerealaan-rechts, Bloemendaalseweg, Hartenlustlaan, Kennemerweg, Bloe- mendaalsestraatweg, grens Santpoort. Een en twintig minuten later wordt de grens van de gemeente Velsen be reikt, wat een oponthoud van enkele minuten geeft. De burgemeester, mr. M. M> Kwint, is hier op zijn beurt ter be groeting aanwezig en kinderen zullen de Koninklijke Gasten toezingen. De stoet trekt vervolgens door langs de volgende wegen: Santpoort: Bloemendaalsestraatweg, Wüstelaan, Hoofdstraat, Hagelingerweg. Driehuis: Driehuizerketkweg, Zeeweg (kranslegging bij oorlogsmonument 5 minuten). Zoutmanstraat, Trompstraat, Wijk aan Zeeërweg. IJmuiden: Julianakade (langs Juliana- brug), Havenkade, Strandweg. Om 9.10 uur zal de directeur van het Havenbedrijf te IJmuiden aan de Hal kade worden voorgesteld, waarna de visafslag wordt bezocht, de visaan voer in de hal bezichtigd en een vis zal worden aangeboden. Het gezelschap begeeft zich 'dan naar de loskade. om het lossen te zien, een overzicht over de haven te verkrijgen, da proviandering van schepen en de koelhuizen gade te slaan. Op het emplacement zal het spoor- en autovervoer even in ogenschouw wor den genomen en in hal B de bewerking van de vis. Voor de bemanning van de redding boot „Neeltje Jacoba" zal het een grote eer zijn, de Koninklijke Gasten kort m haar midden te zien. Om 9.34 uur vertrekt de stoet van ce Halkade naar het raadhuis met de vol gende route: Sluisplein, Oranjestraat, Bloemstraat, Koningstraat, Julianabrug, Kennemerlaan, Jac. v. Heemkerkstraat, Gulikerstraat, Warmenhovenstraat, Wijk aan Zeeërweg, Velserduinplein, Kalver- straat. Zoutmanstraat, Zeeweg, Lorentz- straat, Tiberiusplein (Velsen-dorp), sta tionsweg (tunnel), J. Kostelijklaan, Van Tuvllweg, Lindelaan, Parkweg, Kerk- ^Tegen 10 uur geschiedt daar de offi ciële ontvangst met voorstellen van B. en W. en enkele andere autoriteiten. Om 10.25 uur wordt gereden langs de Kerkweg Parkweg en Rijksweg naar de Pont. Nadat het kanaal is overgesto ken wordt om 10.35 uur gereden langs de Wijkerstraatweg, Doelmastraat, Van Diepenstraat, Van Kalkarstraat, alwaar woningen voor ouden van dagen be- zichtigd worden. Om 10.55 wordt door gereden langs Bomstfaat, Stratingplant- soen N.Z. en Wijkerstraatweg. Klokslag 11 uur arriveert de stoet te Beverwijk, alwaar op de buitenplaats „Scheybeeck" het college van B. en W. ter begroeting aanwezig is. Dit is een nieuw historisch moment voor deze 17e eeuwse buitenplaats, die o.a. vaak be zocht en bezongen werd door Vondel en Hooft. Om 11.20 uur vertrek uit het Bever- wijkse stadhuis en rijtoer door de stad. Route: Velserweg, Breestraat, Hen drik Mandeweg (nieuwe wijk in aan bouw), Hoflanderweg, Alkmaarseweg, Breestraat, Peperstraat, Torenstraat, Arendsweg, Boeweg, Strick van Lin- schotenstraat, Baanstraat (Bisschoppe lijke Kweekschool voor Onderwijzers), C. H. Moensstraat (complex gemeente- Absolute verdelging. Onder geheimh. en eehrift. gar. Wij verdelgen alle ongedierte. Zuiveringsonderneming „RADICAAL" •Gen. Cronj ést raat 135 Telef. 11657 (Adv.) GEBOREN: J. van der MaarlKort, z; L-. H. NoletHutteman, z; M. A. InpijnDroog, z; J. C. Koelemeijer Fictoor, z: J. A. KiezebrinkDe Ruiter, d; H. C. KeijzerHeinsbroek, d; G. van HemertBalm, z; T. KleibergDeegens dochter. GEHUWD: A. Sepers en A. M. P. Pe ters; H. B. Kuijt en E. B. Heymann. OVERLEDEN: H. Willems, 62 j„ Voortingstraat; F. L. A. Paoli, 63 j., Crayenesterlaan; J. A. JansenWagen voorde, 96 i- Van Oosten de Bruin- straat; A. A. BakelsVan Geiten beek, 73 j., Wagenweg; W. A. Lange- veid, 9 d.. Kamperlaan; E. C. Schie- 70 i_ Hacestraat lijke scholen), Zeestraat, Westerhout, Vondellaan, Scheybeecklaan (De Wes terburcht, Ned. Herv. Tehuis voor ouden van dagen), Dr. Schuitstraat, Prins Bernhardlaan. Akerendamlaan, Vondel laan (Rode Kruis Ziekenhuis), Velser weg, Stationsplein, Meerstraat (groen ten- en fruitveilingen), Meeresteinstraat, Breestraat, Velserweg. In de Peperstraat worden de St. Jo- sephstehuizen voor R. K. ouden van dagen gepasseerd. Voorgesteld wordt hier A minuut stil te staan tot het in ontvangst nemen van een kleine hulde van een der verpleegden. Bij Westerhout wordt op een afstand van 75 M. het onlangs onthulde monu ment voor de in 19401945 uit deze ge meente gevallen militairen, verzetslie den, gevangenen en gedeporteerden, on geveer 80 in getal, (beeldhouwer G. Bolhuis) voorbijgereden (2 minuten). Voorgesteld wordt in de Vondellaan bij het Rode Kruis Ziekenhuis een 'A minuut halt te houden tot het in ontvangst nemen van een bloemenhulde van een patiëntje. (Het Ziekenhuis is in 1927 door wijlen Z. K. H. Prins Hen drik geopend). Aan de Meerstraat wordt op het tijd stip van het voorbijrijden alles in ge reedheid gebracht voor de dagelijkse groenten- en fruitveilingen, welke ech ter eerst om 1 uur aanvangen. De tuin ders uit de. streek voeren hun produc ten aan, doch het marktgewoel is nog niet begonnen. Voorgesteld wordt hier een minuut stil te houden om gele genheid te geven een proeve van de Kennemer tuinproducten aan te bieden. Om 11.55 uur is he.t gezelschap terug aan de grens der gemeente Velsen bij Scheybeeck en even later wordt op nieuw per pont het Noordzeekanaal overgestoken. Om 12.15 uur aankomst aan de grens van Haarlem. Route: Rijksstraatweg, Planetenlaan, Orionweg, Steenbokstraat, Meteorenstraat, Zanenlaan, Plataan straat, Altenastraat, Stuyvesantplein, Jan Haringstraat, Molijnstraat, Sant poorterplein, Santpoorterstraat, Ver- spronckweg, viaduct, Kenaupark, Kin- derhuisvest. Zijlvest, Raaks, Gedempte Oude Gracht, Gierstraat, Grote Hout straat, Plein, Dreef, Paviljoenslaan. Na het déjeuner begint om 14.15 uur het eerste, deel van de rijtoer door de stad. Vertrek van de ambtswoning van de Commissaris der Koningin naar het stadhuis langs de volgende, route: Pa viljoenslaan, links Kleine Houtweg, Kleine Houtbrug, Gasthuisvest, Grote Houtstraat, Verwulft, Koningstraat, Grote Markt, Stadhuis. De militairen van het garnizoen zul len langs de gehele route een erehaag vormen. Om half drie geschiedt de officiële ontvangst ten stadhftize. Aan de voet van -net bordes zal een deputatie van de afdeling Haarlem van 1 Anno 1804 de Koninklijke Vereniging van Oud- Onderofficieren opgesteld worden. 1500 Haarlemse schoolkinderen, op de Grote Markt opgesteld, brengen on der leiding van L. J. van Mechelen een zanghulde. Gezonger zullen worden: a. het eerste couplet van het Wilhel mus; b. een kort lied, gecomponeerd door de heer Van Mechelen. Via de hal, waar de burgemeester de wethouders en de gemeente^secretaris aan Hare Majesteit zal voorstellen, "be geven Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden zich naar de oude raadzaal, waar de burgemeester een kort welkomstwoord zal spreken. In de oude raadzaal zullen de raads leden hun' opwachting maken. Na afloop van de plechtigheid in de oude raadzaal zullen zangers van het Koninklijk Mannenkoor Caecilia de Ko ningin toezingen. De heer P. A. Dijkema, waarnemend voorzitter van de Vereniging „Haer- lem", zal aan Hare Majesteit namens de vereniging een oorkonde aanbieden en een exemplaar van het boekje „He.t Haarlemse Stadsrecht na 1245"; de heer J. C. Tadema zal de 50ste druk van de Camera Obscura overhandigen. Om kwart over drie wordt de rijtoer door de stad langs de volgende, route Voortgezet: Grote Markt, Barteljoris- straat, Kruisstraat, Kruisbrug, Kruis weg, rechts Kennemerplein, links Ken- nemerplein, Frans Halsplein, Schoter- weg, rechts Generaal Cronjéstraat, Ju- lianapark, Pijnboomstraat, Marnix- straat, Velserstraat, Kleverparkweg, Van Ostadestraat, Schotersingel, via duct, Kenaupark (Westzijde.), Kinder- huisvest, Zijlvest, Wilhelminastraat, Raambrug, Raamsingel, Van Eeden straat, Lorentzplein, Plein, Frederiks- park, Kleine Houtweg, Rustenburger laan, Buitenrustbrug, Schalkwijkerweg, Slachthuisstraat, Kruistochtstraat, Nagt- zaambrug, Nagtzaamplein, Amsterdam straat, Amsterdamsebrug, Spaamwou- derstraat, Hoogstraat, Melkbrug, Spaar ne, Damstraat, Klokhuisplein. De rijtoer zal enige ogenblikken on derbroken worden op het Kennemer plein, de Marnixstraat, het Lorentz plein en het Nagtzaamplein. Op het Kennemerplein zal een der verpleegden in he.t gesticht voor Ouden van Dagen een bloemstuk aanbieden. In de Marnixsfraat worden bloemen aan geboden door een der daar opgestelde schoolkinderen, op het Lorentzplein door een der daar opgestelde verpleeg sters van de drie ziekenhuizen en op het Nagtzaamplein door de Juliana- bond. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal in de Marnixstraat een zanghulde brengen. Om half vijf wordt de Drukkerij van Joh. Enschedé Zn. bezichtigd. Half zes vertrek langs de volgende route: Klokhuisplein, Damstraat, Spaarne, Turfiparkt, Kampervest, Gasthuisvest, Grote Houtbrug, Plein, Dreef, Fontein laan, Zuiderhoutlaan, Blauwe Brug, al waar afscheid. ff In 1629 leed de Batavia" schipbreuk op één der eilanden voor de Australi sche Westkust. De commentaar van de kapitein, Francis Pelsart, liet aan dui delijkheid niets te wensen: hij noemde het land „onvruchtbaar en vervloekt". Maar ruim drie eeuwen later, in 1949, heeft de Nederlandse bollenkweker, Wil lem Versteege uit Noordwijk, ervaren hoezeer de schipbreukelingen zich ver gist hebben. Hij kwam dan ook verder dan de inderdaad onvruchtbare West kust: met talrijke andere Nederlandse emigranten arriveerde hij per s.s. „Vo- lendam" dat op 11 Dec. 1948 Rotter dam had verlaten in Sydney, aan de Oostkust, om vandaar zijn nieuwe te huis te zoeken in Sassafras, Victoria. Hij is daar nu ruim een half jaar en z.jn oordeel over Australië klinkt an ders. „Dit is een paradijs", zegt hij. En daarmee bedoelt hy zijn typische Austra lische bergwoning, behaaglijk weggedo ken tussen het lage, groene geboomte en een met bloemen overladen helling, de ongeveer \Va ha grote tuinderij, waarin hij werkt. Het geheel staat be kend als „The Gums" zo genoemd naar de gumbomen, die de tuinderij te gen de ruwe wind beschermen. Het is wel een heel andere omgeving dan die van de Hollandse geestgronden bij Noordwijk, waarVersteege en zijn gezin vandaan komen en waar hij tot December van het vorige jaar werkte in de bollenteelt, in de narcissen en de tulpen, de hyacinten en de gladiolen. Overigens is de tuinderij van „The Gums" niet Versteege's eigendom. Hij werkt in opdracht van één der bekend ste Australische bloemenkwekers, W. A. Comeadow, uit Melbourne, en ook dezo heeft geen spyt van het genomen be sluit: deskundige en ervaren kwekers, die de liefde voor het vak en zijn tra dities in het bloed hebben, zijn er in Australië nog niet zoveel. Op „The Gums" worden velerlei bloe men gekweekt, maar het spreekt wel haast vanzelf, dat de bollenteelt vooral die van tulpen er een belang rijke rol speelt. Men kweekt er geen grote partijen; het is meer een proef tuin, waar beperkte hoeveelheden van uitgezochte kwaliteit voor de handel worden geteeld. Versteege trof er tulpen aan, die men in Nederland niet of nauwelijks kent en waar hij nu zijn beste krachten op be proeft. De omstandigheden, waaronder wordt gewerkt, acht hij beter dan in Nederland. Er is meer ruimte voor de bollen, en veel wat in ons land met de hand geschiedt, gaat hier machinaal. Het is natuurlijk wel even vreemd de tulpen in September of October te zien bloeien, maar dat went gauw genoeg. Gezinsmoeilijkheden heeft de grote verhuizing niet opgeleverd. Mevr. Ver steege kan het met haar man en haar drie kinderen (waarvan de oudste 7 jaar is) opperbest in de nieuwe omge ving vinden. In de eerste weken mo< vader de boodschappen doen, want de Engelse kennis van zijn wederhelft be- pferkte zich ongeveer tot „yes" en „no." Maar dat duurde niet lang: gewapend met een woordenboek trok mevr. Ver steege al spoedig zelf het dorp in' om haar boodschappen te doen en al waren er wel eens vermakelijke misverstan den, het kwam allemaal terecht en nu redt zij zich niet slechter dan een jaar tevoren in Noordwijk. De drie kinderen, blood, stevig, met goed-Hollandse blauwe ogen, blaken van gezondheid. Pieter, de oudste, is nu 7 jaar. Men ziet het hem niet aan, dat hij als kleuter van drie jaar met vader en moeder in de hongerwinter 1944/45 tulpenbrood en tulpensoep heeft moeten eten van dezelfde bollen, die nu in direct heel wat betere maaltijden op tafel brengen. Elke dag rijdt hij met andere kinderen van Sassafras per auto bus naar de school, die aan de voet van de berg is gelegen. De taal is na tuurlijk nog een groot struikelblok, maar in rekenen is hij één van de bes ten. Zijn broertje Joop van 3% jaar en zijn zusje Ursela van 18 maanden hou den moeder nog gezelschap, wanneer vader in de tuin is. De gerieflijke woning ziet er van bin nen Nederlands genoeg uit; de Verstee ge's hebben hun eigen meubels meege bracht en vele andere herinneringen aan het vaderland, dat zij hebben ver laten 'om hier een nieuw en goed be staan te vinden. Elk weekeinde komt de eigenaar van de tuin, de heer Comeadow, met zijn vrouw, bij de Versteege's logeren. En terwijl de vrouwen haar huishoudelij ke problemen bespreken en elkaar ver tellen over de leefwijze in Australië en in Nederland, brengen de beide mannen het grootste deel van de dag door te midden van de bloemen, die deze beide gezinnen tezamen hebben gebracht Op een opslagplaats van bouwmate rialen in Spaarndam is gisterochtend een ernstig ongeval gebeurd, waarvan de zeventien-jarige H. R. uit Haarlemmer meer, die daar als hulpzandryder werk zaam was, het slachtoffer is geworden. De jongeman was op slag dood. Omstreeks negen uur was men giste ren bezig met het storten van rivierzand op de opslagplaats, die nabij de West- kolk is gelegen. Hierbij werd gebruik gemaakt van een vrachtauto, die ach teruit het terrein opreed. Om ongeluk ken te voorkomen verleenden daarbij de 17-jarige R. en een 54-jarige grond werker assistentie. Nadat de auto op weg naar de stort plaats nog eenmaal had stil gestaan en de chauffeur zich nogmaals overtuigd had, dat de weg vrij was en hij achter' uit kon rijden, riepen beide assistenten „Achteruit". Even ging het góed, toen de chauffeur plotseling een schok voel de, waarna de auto dadelijk tot stilstand kwam. De chauffeur stapte uit en zag R. achter en tussen de wielen van de auto liggen. Hij bloedde hevig uit zijn rech teroor en zijn mond en bleek op slag te zijn gedood. De juiste toedracht van het ongeval kan nog moeilijk gegeven worden, doch wel mag worden aangenomen, dat R. aan de achterzijde van de auto in ge bukte houding heeft gestaan om te zien, of de wagen bij het inrijden van de stortplaats voldoende ruimte had en er toen geen erg in heeft gehad, dat achter hem een steigerpaal als steun voor een afdak stond. Hij is toen met zijn hoofd tussen de auto en de paal bekneld ge raakt met het droevige gevolg. Het stoffelijk overschot werd per zieken auto naar de Mariastichting overge bracht. Een ernstig ongeval is er gistermid dag gebeurd op de hoek Spanjaards laan—Fonteinlaan. Een vijftienjarige wielrijdster kwam in botsing met een personenauto. De aanrijding ontstond, doordat de wielrijdster, die op het rij wielpad in de Spanjaardslaan reed in de richting van de Linnaeuslaan, plot seling naar rechts de rijbaan opreed juist op het moment, dat er uit de richting Heemstede een personenauto naderde. Zij reed tegen het rechtervoorspat- bord en sloeg vervolgens via de motor kap door de voorruit. Zij viel op de rijweg en bleef bloedend liggen. Een dokter, die juist passeerde, verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer met een ziekenauto naar het Diacones- senhuis werd overgebracht. Daar bleek, dat het meisje haar beide bo venarmen had gebroken. De Haarlemse politie verzoekt de genen, die eventueel getuige zyn ge weest van het ongeval, zich te melden op het politiebureau aan de Smede- straat. Ter hoogte van de Maasstraat had gistermiddag op de Rijksstraatweg een aanrijding plaats tussen een wielrijder en een motor. De oorzaak was gelegen in het feit, dat de wielrijder, die uit de Maasstraat kwam fietsen, de straat weg overstak zonder op het verkeer te letten. In gedachten verdiept reed hij tegeh eeri motorfiets, die uit de rich ting Santpoort naderde. Zowel de fiet ser als de motorrijder kwamen op de grond terecht. Eerstgenoemde moest roet een lichte hersenschudding en en kele snijwonden naar de Deo worden overgebracht. Beide voertuigen werden licht beschadigd. Op de Gasthuisvest wilde gisteren een wielrijder een auto passeren, die daar rechts van de weg geparkeerd stond. Plotseling deed de chauffeur het portier open. De wielrijder reed tegen het portier aan, tengevolge waarvan hij enkele verwondingen opliep. De chauffeur weigerde zijn naam te noe men. Het slachtoffer werd naar de Mariastichting overgebracht, waar bleek, dat de verwondingen niet van ernstige aard waren. Gisteren omstreeks half elf reed een 24-jarige jongeman in het water van de Lieve Vrouwegracht. Een onbekend gegleven burger sprong in het water en redde de drenkeling. De politie zou het op prijs stellen de naam van deze redder te weten. In onze editie van gisteravond stond vermeld, dat de opening van de Ella- speeltuin aan de Ged. Schalkburger- gracht zou geschieden om 17.15 uur. Dit is echter abusievelijk vermeld. 1161 juiste tijdstip der opening is 19.15 uur. Tijdens een der voorstellingen in het City-theater kwamen weer ongere geldheden voor. Enkele personen zon gen de Internationale, waarop de poli- tie ingreep. Tien arrestaties werden verricht. Frans Verpoorten is een jonge Haar lemse schilder, die in enige jaren tijds een snelle groei heeft door gemaakt. De periodes van zijn ontwik keling verdringen elkaar om aan de beurt te. komen. Als wij het juist heb ben, is dit zijn eerste zelfstandige ten toonstelling en wat hier Dij elkaar hangt, geeft een overzicht over een paar jaa-r voortvarendheid. Wie met zulk een eerlijke instelling tegenover zichzelf het pas bevochtene reeds weer durft loslaten, zonder van het gemak iets bereikt te hebben, gebruik te ma ken, om zich haastig op nieuwe pro blemen te werpen, geeft vooropge steld dat zijn geestelijke reserves niet spoedig uit te putten zijn wel bij zondere verwachtingen voor de toe komst. Materiaal, techniek, manier en onder werp worden teruggebracht tot de juiste verhouding ten opzichte van he.t doel: te moéten mee-delen van innerlijke belevenissen. Zijn opvattingen ontsprin gen aan een gezonde, haast argeloze, geest: zielkundige excessen heeft hij als probleemstelling niet van node. Van een grappige eerlijkheid in dit verband beslist niet satyrisch bedoeld zagen wij een drietal „abstracte" Werkjes, in feite (blijkens de laconiek-ontmaske- rende echte Latijnse namen als titel): portretten van infusorieën, dat zijn elegante eencellige microscopische oer- wezentjes, tussenvormen soms tussen plant en dier. Hevig doorwerkte bloemruikers en stillevens met appelen, aardappelen en ketel wijzen op het atelier van zijn artistieke geboorte, bewijzen tevens de zelfstandigheid, losgekomen in de in 1948 gedateerde spontaneïse bloemim- pressies, vissen en ontvederd gevogeltje.. Het reeds eerder geëxposeerde por tret van een idioot jongetje, zo tragisch begrepen, is nog steeds een van de hoogtepunten in zijn oe.uvre; minder aandoenlijk maar even dringend voor gedragen is de kop van de pijprokende jongeman. De jongste periode heeft nog niet vol doende tot klaarheid geleid. Het best- bereikte. hier maar dan ook vootref- felijk is de vrijwel éénkleurige „krab". De tekeningen vooral geven een rui me blijk van technische beheersing; het meest puur zijn die krabbels, die niets bedoèlen, maar in een nerveuze beweging de emotie van een moment op het papier hebben vastgelegd en daardoor voldoende zijn. Soberheid, gepaard aan directheid stellen de teke ning „schelpen" bovenaan in een qua- litatieve beoordeling van deze interes sante expositie in het Luifeltje aan De. beeldwerken van IdéT Beets blijven als inzending beneden expositiepeil. Van de twaalf nummers kan slechts de por- tretkop S. L. op enige kwaliteiten bo gen. De overige pogingen tot plastiek zijn zelfs de moeite van een discussie waard. Een mogelijkheid is misschien toch nog wel verscholen on der het teveel aan gipsenklei. Het ge vaar van te vroeg ir. het openbaar uit komen wreekt zich hier overduidelijk. Men bespare dè recensenten de droeve noodzaak dit te moeten constateren. Ij. X. Een 42-jarige Hilversummer, ex- N.S.B.-er, moest zich gisteren voor het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof verantwoorden voor zijn daden tijdens de bezetting. Hij is het vroe gere hoofd van de N.S.B.-vergader- dienst in 't Gooi, F. J. M. A., die in dienst van de Java-Sumatra-Handel- Maatschappij uit Amsterdam als ka pitein van een kustvaartuig diverse reizen maakte van Delfzijl naar Zweden en terug. Hem was ten laste gelegd, dat hij ge durende drie jaar van de bezetting aan Hauptsturmführer Walter Muller van de S.D. en Kriminaldirektor Schreieder van de Duitse contra-spionnagedienst in Den Haag inlichtingen en stukken zou hebben verstrekt, die betrekking hadden op de geallieerde oorlogvoering en de Nederlandse ondergrondse strijd. Voorts wordt hij er van beschuldigd de spion Anton van der Waals op zijn schip te hebben meegenomen naar Zweden, hem daar onder een valse naamijfte hebben geïntroduceerd bij Nederlandse autori teiten en hem vervolgens op de terug weg te hebben afgezet in Kiel. De directeur van de Java-Sumatra- Handel-Mij., de heer A. A. Pothoven, deelde als getuige gehoord mede, dat hij m opdracht van zijn voormalige Verwal ter, Kaspar, verdachte op het kustvaar tuig had moeten aanstellen als kapitein. Hij had toen de indruk, dat de Duitsers een N.S.B.-er een baantje wilden bezor gen. Maar later vertelde verd. hem, dat hij spionnagediensten verrichtte voor de Duitsers. Volgens deze getuige voerden deze een geraffineerd „Delfzijl-Spiel" op. Hij had eenmaal aan boord van verdach- te's schip een Nederlands illegaal aange troffen, die met volledige instemming van de S.D. naar Zweden ontvluchtte, hoewel de Duitsers zeer goed wisten, dat hy daar goed werk zou verrichten voor de illegaliteit. Het voordeel, dat de S.D. er in zag, was dat hij in Zweden verd. ais betrouwbaar Nederlander zou intro duceren. Verdachte erkende „fouten te hebben gemaakt", maar ontkende deze willens en wetens te hebben begaan. De omstan digheden hadden hem daartoe gedwon gen, zo zeide hij. Uit het voortgezette getuigenverhoor bleek hoe een illegale organisatie, ge naamd Zwaantje, die zich bezighield met de in- en uitvoer van spionnagemateriaal uit en naar Zweden, door Schreieder was opgerold. In die groep waren werk zaam dr. A. L. Oosterhuis uit Delfzijl met zijn contaetman J. Dijkstra, alsmede dr. D. W. Offerhaus. Dr. Oosterh,uis liet een pakketje over handigen aan de verdachte, zo deelde hij als getuige gehoord het Hof mede. Daar in waren verpakt micro-films van de Atlanticwall, alsnjede kaarten van de Wadden-eilanden. Het pakketje was be stemd voor geallieerde legerautoriteiten in Engeland en moest via Zweden zijn bestemming bereiken. Verdachte erken de dit pakket vrijwel onmiddellijk te hebben overhandigd aan de S.D. in Delf zijl. Hij verweerde zich door te zeggen, dat hij van de inhoud niet op de hoogte was. Des avonds werd de spion Anton van der Waals voorgeleid. Hij ver klaarde door Schreieder met A. in contact te zijn gekomen. In opdracht van Schreieder was hij met A. naar Zweden gevaren in verband met werkzaamheden voor het England- Spiel. In Stockholm had A. Hem op het Nederlandse consulaat geïntro duceerd. Later was hij weer met de Excelsior teruggereisd, maar in Kiel reeds van boord gegaan. Na het getuigenverhoor schorste de president, prof. mr. J. A. van Hamel, de zitting tot de volgende dag. Daar in Den Haag op het Centraal Bureau voor de Statistiek, doen ze flink hun best om ons zoveel mogelijk te vertellen over de beroepen van de burgers in de verschillende Nederland se gemeenten. Elders kunt u lezen, wat men in Heemstede al zo uitvoert. Voor mij is het interessanter te vertellen, wat men er niet doet. Nu zou ik kun nen verhalen over de heerlijke rust in de tehuizen voor ouden van dagen en over de bedwelmende wetenschap van het seminarie „Hageveld". Maar daar wil ik de rust en de honger naar ken nis niet verstoren. Maar Heemstedena ren, vindt U het niet erg, dat U geen enkele beeldhouwer in uw midden hebt, geen bontwerker of botermaker, geen dansleraar, geen glazenwasser, en heier of houthakker. Mijnwerkers wo nen er niet, evenmin als een rabbijn, schoorsteenveger of veeverloskundige. Voelt U zich gelukkig met de weten schap, dat er maar 1 brandweerman woont, 1 deurwaarder en 1 pianostem mer? En wat zegt U van 1 lid van Hogere Colleges van State? Dat alles kan U verdrieten, maar troost U, want de cijfers zijn van 2 jaar geleden. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) Op een vergadering van de vier com mandanten der bezettende mogendheden in Berlijn is gisteren het Westers protest tegen de vertraging, die het vrachtauto verkeer bij Helmstedt, de Russische con trolepost aan de internationale weg naar Berlijn, ondervindt ter sprake gekomen. De Russische commandant, generaal Kotilov, verklaarde dat hij niet op de hoogte was van de kwestie der ver- keersbeperkingen. Deze zaak viel bui ten zyn competentie en hij vroeg zyn collega's om de klacht schriftelijk te stel len. Hy zou deze dan mét zijn superieu ren opnemen. Voor zover hem bekend verliep in Helmstedt alles normaal, zo zeide hy. De vergadering der vier Berlijnse be velhebbers was bevolen door de plaats vervangende militaire gouverneurs, op grond van de aanwijzingen van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken na de conferentie in Parijs, die wilden dat besprekingen zouden worden gehou den om de Berlijnse situatie zo veel mo gelijk te normaliseren. De Berlijnse bevelhebbers kwamen echter over geen enkele kwestie tot overeenstemming. Intussen wachten hon derden geladen vrachtauto's met aan- Het beiaard-programma, dat de stads- klokkenist R. Heering op het carillon van de Grote Kerk ten gehore zal brengen, luidt: La Badine (Suite) P. J. Leblan; Oud en jong, elk is verheugd; Springt op en toont uw schoen; Gildebroeders maakt plezieren, Oud Ned. liederen; Rondo L'Anglaise, J. H. Fiocco; Een scheepje, J. J. Viotta; Kampeerlied, J. A. Brouwer—Van Zanten; Aanpakken, E. WettigWeissenborn; Menuet Rondo, J. B. Loeillet; Variaties over 't Caril lon van Duinkerken", Jëf Denijn; Rhyth- mendans. Staf Nees; Verborgene Liefde, M'n zoet lief, M. A. BrandtsBuys; Berceuse de Jocelijn, B. Godard en tot slot Improvisatie. Namens de stichting „Haarlems Bloei" en het Haarlems comité voor nationale feesten zal Zaterdag 16 Juli, 's morgens 11 uur, „slagwerk" overhandigd worden aan het Haarlems Garnizoen ten behoe ve van het muziekkorps. Wethouder D. J. A. Geluk zal het geschenk over handigen. De plechtigheid geschiedt op de binnenplaats van de Koudenhorn- kazerne. In Februari van dit jaar werd in de Ripperdakazerne opgericht de Ont spanningsvereniging „Het Gevleugelde Wiel." De opzet was de band tussen de Onderofficieren van de kazerne te ver stevigen door het organiseren van wed strijden op velerlei gebied en het hou den van ontspanningsavonden. Deze week wordt een sportweek ge houden tussen de Spoorweg Ontspan ningsvereniging „De Unie" en „Het Ge vleugelde Wiel". De kazerne-comman dant, Luitenant-Kolonel Stout, sprak op de eerste avond een welkomstwoord in de cantine, waarna de heer Heyer getuigde van de belangstelling van de bedrijfsleiding der N.S. Hierna werd een aanvang gemaakt met de bridge- en klayerjascompetitie. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 12 Juli 1949 in staat van faillissement verklaard: H. Boxs, makelaar, te Haarlem, Haitsma Mulierstraat 12. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. M A. van Eek. W. Bol, tuinder, te Santpoort, Noor- derdorpstr. 10. Rechter-Commissaris: mr. J. p. Petersen. Curator: mr. A. J. fibbe. Dirk van den Bergh, vertegenwoordi ger, te Heemstede, Pieter de Hooghstraat 36. Rechter-Commissaris: mr. J. P, Pe tersen. Curator: mr. A. W. Hellema Jr. Wegens het gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: W. M. Beuzenberg, koopman, te Zaandijk, Meidoornlaan 11. Bij vonnis dezer rechtbank d.d. 12 Juli 1949 is, na gedaan verzet, vernie tigd 't vonnis dier rechtbank d.d. 28 Juni 1949, waarbij: Hendrik Visser, winkelier, wonende te Bennebroek, Binnenweg 10, in staat van faillissement werd ver klaard, met benoeming van mr. A. D. P. V. van Löben Seis tot curator. Wegens het verbindend worden der slotuitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: de N.V. Cacao- en Choco ladefabriek v/h J. Pette Hzn., gevestigd te Wormerveer. Rechter-Commissaris: mr. J, P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse. Hedenavond speelt HPC in Groenen- daal tegen AZ. Deze wedstrijd is van groot belang voor de bezetting van de laatste plaats in de eerste klas en slechts bij een overwinning zou HPC zich nog uit de gevaarlijke zone kunnen werken. De wedstrijd begint 8 uur. HAARLEM (Adv. De meisjes van de R. K. Handels avondschool worden Vrijdagavond, 7.30 uur, in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt verwacht. De uitslagen van de zomerwedstrij den zijn: B. H. GoedemansW. Vósse 0—1 W. Happel—Th. Schoorl 1—0, E. J. de ReeJ. J. Stolvoort 01, J. P. v. d. MeerJ. Reeuwijk N. HooglandP.Stam 01, B. SpoorH. v. d. Velde 01, A. RosenhartH. M. Verstegen 01, M. van OsJ. P. de Lange 10, G. BeelenTh. Spook 10, A BlomG. Ensmk 01, B. F. Over- dijkJ. Holdorp 0—1, G. v. d. Stoop P. J. Holtkamp 01, G. BurgmanJ. A. v. d. Bug 1—0, J. GosenA. Komen 0—1. De volks- en beroepstelling van 31 Mei 1947 heeft voor de gemeente Heem stede uitgewezen, dat er totaal 23.755 personen woonden, van wie 893 in de Glip, 8 in een varend schip, 16 in woon schepen en 17 in woonwagens. Ook hier waren ongeveer 1300 meer vrou wen dan mannen. Twee mannen en 1 vrouw waren op dat moment 93 jaar. Het jaar van het hoogste aantal gebo renen was 1946 met niet minder dan 537. 1160 burgers en burgeressen waren ouder dan 70 jaar. Het aantal katholieken bedroeg 9511, dus meer dan een derde der bevolking. Tot de N. H. Kerk behoorden 5627, zon der kerkgenootschap waren 4947 geno teerd. De rest was verdeeld. Van de 23.755 inwoners zyn er 6239 in Heemstede geboren, van wie 2000 in de jaren 19401947. In het winkelbedrijf werkten totaal 568 personen, in de bouwnijverheid 502, kleding en reiniging 421, metaalnijver heid 501, landbouw 548, overige handel 896, in het verkeer 558, in overheids dienst 1351 en in het onderwijs 419. Huiselijke dienst werd' door 670 per sonen verricht, van wie 626 vrouwen. In de vrije beroepen waren werkzaam 34 accountants, in de administratie (geen overheidspersoneel) 843. Verder 470 ambtenaren en 16 advocaten, 54 automonteurs, 26 brievenbestellers, 50 broodbakkers, 78 chauffeurs, 16 dames kappers, 40 electriciens, 10 katholieke geestelijken, 198 handelsreizigers, 4 hor logemakers, 18 journalisten, 4 kosters, 16 kunstschilders, 119 leraren, 5 nota rissen, 182 onderwijzers, 4 opera- en concertzangers, 16 schoenmakers, 31 stuurlui zeevaart, 11 tandartsen, 2 to neelspelers, 200 tuinlieden, 109 bollen- arbeiders, 2 variété-artisten, 237 ver pleegsters, 13 vliegeniers, 114 winkel bedienden. Er waren in 1947 32 Duit sers, 19 Britten, 15 zonder nationaliteit en enkele eenheden verdeeld over ver schillende landen. De plaatselijke commissie van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Ge zag" organiseert een propaganda-avond, die gehouden zal worden op Vrijdag 15 Juli in het R.K, Verenigingsgebouw aan de Herenweg, des avonds om 8 uur. Als sprekers zullen optreden overste A. P. Durant uit Den Haag en burge meester M. W. Schakel van Noordeloos. De legerfilmdienst zal enkele films ver tonen, terwijl de avond zal worden opgeluisterd met muziek van de Mili taire Kapel van het garnizoen Haarlem. hangwagens te Helmstedt om hun rit naar Berlijn te kunnen voortzetten. In de afgelopen drie dagen zijn de Russen begonnen een kwartier te gebruiken voor het onderzoek van elke passerende vrachtauto, in plaats van twee of drie minuten, zoals dit vroeger gebeurde. Russische grensposten hebben de vrachtauto-bestuurders medegedeeld, dat zij mogelijk „na een klein oponthoud van een drie of vier dagen" in staat zullen zijn de rit naar Berlijn voort te zetten." Het blad van het Russische leger 'in Berlijn de Tagliche Rundscha» schreef gisteren, dat alle verkeer uit het Westen naar Berlijn thans over Helmstedt, wordt geleid, omdat de chauffeurs „zich schuldig hebben gemaakt aan muntspeculatie en zwarte handel." Daarom zou nu ook een strengere controle in Helmstedt zij® ingevoerd. Een eonvooi van zestig militaire vrachtauto's met voor Berlijn bestemd voedsel is gisteravond onder geleide van ongewapende Amerikaanse militaire po litie uit West-Duitsland naar Berlyn ver trokken. Men gelooft dat het eonvooi ten doel heeft te onderzoeken of de Russen snel doorgang willen verlenen aan vracht auto's, die geen gelegenheid zouden heb ben aan zwarte handel te doen. Het is de bedoeling van de Ameri kanen om wekelijks een militair eon vooi Van vrachtauto's te sturen. Ver wacht werd dat het eerste eonvooi he denavond te Helmstedt zal arriveren. Van officiële zijde wordt ons gemeld: Aangezien er zich geen nieuwe pok- kengevallen op het troepentransport schip „Kota Inten" hebben voorgedaan, zullen ten aanzien van de opvarenden van het schip, dat 18 Juli a.s. te Rot terdam wordt verwacht, geen quaran taine-maatregelen worden genomen. Niettemin zijn de medische autoritei ten van mening, dat het als voorzorgs maatregel in het belang van de volks gezondheid wenselijk is, dat alle opva renden aan een ontsmetting worden onderworpen Dit geschiedt te Amers foort in de kazernes aan de Leus- derweg. Aangenomen mag worden, dat deze ontsmetting, die in de nacht van 18 op 19 Juli zal beginnen, ongeveer vijf dagen in beslag zal nemen. De Walinegara Van Sumatera Timur, dr. Mansur, heeft hedenmorgen te Me- dan verklaard, dat zijn negara zich ia geen geval zal neerleggen bij een cease fire overeenkomst, welke niet inhoudt, dat de thans in Sumatera Timur geïn filtreerde republikeinse troepen uit het gebied van de negara zullen worden te ruggetrokken. Mocht de Nederlands# delegatie met de republiek een over eenkomst betreffende het cease-fire tref fen welke aan bovenstaande voorwaard» niet voldoet, dan zal de negara dez# cease-fire overeenkomst voor haar ge bied niet erkennen en zal zij haar vei ligheidsbataljons en alle andere tot haar beschikking staande machtsmiddelen blijven inzetten om deze geïnfiltreerde troepen uit de negara te verdrijven. Hierbij worde opgemerkt, dat het aan tal van de geïnfiltreerde troepen sinds het sluiten van het van Royen-Rum- accoord door infiltratie uit Atjeh be langrijk is toegenomen. Naar het schijnt voelen de Griekse zeelieden van het s.s. „Crete", dat in de Waalhaven te Rotterdam ligt, zich na het rumoer, dat er om hen is ge weest, niet bepaald veilig. Maandag zijn tien leden van de bemanning spoorloos verdwenen. IJMUIDEN. Eén stoomtrawler t 31750, stoomtrawler „Beatrix", IJm. 117 f 7400, „Medan", IJm. 57 f 17740, Motorlogger KW 162 f 4300. Kustvissers: IJm 203 f 350 IJm. 213 f 160, IJm. 241 f 160, IJm. 226 f 290, IJm. 276 f 400, Den Helder 79 f 3500, KW 53 f 900. Aanvoer 4040 kisten, waarvan 1930 kisten verse haring. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 13/7 3% Nederl. 1948 99 ft 3-31/j Nederland 1947 ST{Jgl 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ü8'/2 Inschr Grtbk. 1946 3pCt 67% Ned. Handel Mij. eert. 163 A.K.Ü. 171% Van Berkels Patent 113'/*>gb Calvé-Delft eert 161 Van Gelder 149>4 Kon. Hoogovens eert. Unilever cert 272 Ned. Kabel 283gb Philips 235% Kon Petroleum 308% .Amsterdam" Rubber 130% Holl Amerika Lijn 153 gl Kon. N. Stoomb. Mij 126% Ned. Scheepv. Unie 167% H.VA 152% Deli Mij. eert 145% 97 li 172% 270 236(4' 307 130% 126 166% 150 145%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2