Fokker bouwt 300 straaljagers Prins Bernhard reikt onder scheidingen uit Volledige tekst van het decreet van het Heilig Officie Republikeins kabinet aanvaardt Van Royen-Rum-accoord Maar: nog geen beslissing over staakt het vuren' Elf Nederlanders geïdentificeerd REGERING ZEGT TWEEDE KAMER OPENBAAR DEBAT TOE Tot behoud en terugkeer Nederlands convooi overvallen BOM ONTPLOFT TIJDENS EEN REDE VAN PANDIT NEHRU Tot hoofd en hart Echter eerst bekrachtiging van accoord door republikeinse regering D I Meteors voor de Nederlandse en Belgische luchtmacht Grootste opdracht ooit gekregen Aan 56 dappere Nederlanders Pauselijk decreet geldt ook voor „medereizigers" .Het weer. g&jhS tm VRIJDAG 15 JULI 1949 73ste JAARGANG No. 24512 Eén dode, drie gewonden en zes vermisten WORDT VEERTIENJARIGE ZALIG VERKLAARD KNICKERBOCKER OVER SUKARNO 99 Hei republikeinse kabinei heeft Donderdagavond ie Djocja hei Van Royen-Rum- accoord aanvaard. Hei heefi nog geen beslissing geno men over de uitvaardiging van hei bevel „slaakt hei vuren", aldus meldi Aneia uit Batavia. Autoriteiten naar Djocja Nog een slachtoffer bij Bari opgehaald .99 K.L.M.-deskundigen vandaag in Bombay Plaatsvervangend chef van de Marinestaf Twintig jaar geëist tegen leider Nat. Jeugdstorm l§t' BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Vo<x klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Wrecteur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 132 per maand, f 4.55 per kwartaal. Excommunicatié ipso facto. Zo stond het te lezen in onze editie van gisteren boven het bericht, de Congregatie van het Heilig Officie een door de Paus ondertekend decreet tegen de katholieke commu nisten had uitgevaardigd. Wij spre ken hier nog van „katholieke com munisten", maar de zin van het de- ereet is juist, dat deze woordverbin ding voortaan in vele gevallen een contradictio in terminis (een tegen spraak in zichzelf) zal opleveren. Want het onder enig voorbehoud ^plaatste, van Ass. Press afkomstige, bericht behelst, dat de katholiek, die ketens en willens, dus ongeacht ver geeflijke dwaling of onontkoombare °vermacht, naar het communisme overloopt en zich een actief aanhan ger dezer anti-christelijke doctrine j°ont, daardoor automatisch buiten de gemeenschap der Kerk wordt ge- Plaatst. Dat wil zeggen, dat aan zo 'entand de geestelijke gunsten en Ivoor) rechten worden ontzegd, waar aan hij voordien uit hoofde van zijn 'drnaatschap der kerkelijke gemeen schap deelachtig was. Dit komt kort gezegd neer op de Gaarste straf voor de het zwaarst Schuldigen. Met een mindere straf worden in Oatzelfde decreet de minder schul digen bedreigd: wie wetens en wil lens alleen maar lid is van de com munistische partij (een soort van 'idelijk lidmaatschap wordt kenne- *j)k bedoeld) of zich bewust vergif- ?'gt met communistische lectuur, zo 'crnand zal slechts worden uitgesloten van het ontvangen der Sacramenten. Door het uitspreken van deze ban beeft de hoogste geestelijke bestuurs macht der Kerk zich ondubbelzinnig doen gelden tégen een anti-christe- ,'Jke ideologie en vóór het behoud der getrouwen, met als impliciete doelstelling daarmee verweven de -ddugkeer der reeds afgedwaalden. ijlet gewicht van dit besluit blijkt uit de formele wijze van zijn totstandko ming. De Congregatie van het Heilig Ufficie is immers de voornaamste der f'f Romeinse Congregaties, welke in bestuur der Kerk een plaats be rieden, vergelijkbaar met die van de d"nisteriële departementen in het staatsbestuur. Het is deze Congrega te die heeft te waken over de zui verheid van het geloof, oordeelt over ketterijen en schismen, anti-godsdien- 5t'ge stellingen veroordeelt en te dier *ake de nodige disciplinaire maatre gelen treft, welke eerst tot volledige Elding komen nadat de Paus er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, noch- *hs zonder dat zulke uitspraken L Uarmee het karakter der onfeilbaar- verkrijgen in de strikte zin des Noords. De gevolgen van dit besluit zijn inmiddels moeilijk te bereke- nen. Stellig zal de breuk tussen bst Vaticaan en de regeringen der Communistische landen daardoor een definitieve worden. En men zou zich kunnen afvragen of deze formele sfellingname, welke door de overzij aHicht zal worden opgevat als een Oorlogsverklaring, misschien kwa- Üker gevolgen zal hebben voor Kerk d gelovigen dan een voortduren van ?e bestaande feitelijk gespannen ver- ,°Uding. Enerzijds is echter duidelijk, dat zulk een aperte breuk toch een maal komen moest, omdat zij van den eeginne af aan latent bestaan heeft, d anderzijds kunnen voor de indivi- Uele gelovigen in andere opzichten an de staatsburgerlijke zegenrijke sevolgen daaruit voortvloeien. Het communisme is immers behalve en politiek en economisch stelsel ook ,°n wereldbeschouwing in de volle- 'ge zin des woords. Leidt het in de 'aatkundige praktijk tot absolutisme d totalitarisme, in de sfeer van leven d denken verdraagt het zich al even- Jd'n met enige andere ideologie of ;Jet welke religie dan ook, want het i^zen der marxistische leer is de olstrekte ontkenning van iedere ?eestelijke of bovennatuurlijke wer kelijkheid. Zo dragen communisme d materialisme het beginsel der on- erzoenlijke controverse jegens het .dristendom reeds in zich. Want in ]'.®kere zin, dat wil zeggen in geeste- ,bke zin, is het christendom en zeker catholicisme ook totalitair: het 'rekt zich uit over de hele mens, !et, gelijk het materialisme, om hem >'Pnen de ban der stoffelijkheid te j dengen, maar om zijn tot een eeuwig geroepen geest daaruit te ver ben. e, Vervolgens behoort het tot de 'gen aard der excommunicatie, dat d. geen wrede uitsluiting is van som- ^'Se afvalligen buiten het kerkelijk .Cdband met alleen maar negatieve delstellingen; gelijk alle kerkelijke Maatregelen is ook deze geïnspireerd k°or een pastorele bezorgdheid en e°°gt zij in positieve zin een appèl Hjn aan de reeds afgedwaalden om alsnog terug te brengen binnen 0 ene schaapstal. Dit laatste zou door een hoge kerkelijke digni- rts na het bekend worden van het dpreet aan Reuter zijn medegedeeld. e(Het is duidelijk, dat dit positieve o met het volledigst zal kunnen wor- ^.h bereikt in de vrije landen. En j,'J denken daarbij vooreerst aan j^nkrijk, waar een groep van zich regressief noemende christenen het kJ}-. realiseerbare tracht te verwer- te''jken: de verzoening tussen chris- t0jd°m en marxisme. Ook Italië had e^dan toe zijn talrijke katholieke ^pïlmunisten, waarvan stellig velen goeder trouw dwaalden. Za.n de volksdemocratieën liggen de Vrj ?n geheel anders. Daar ging iedere 6e<; ^oor en stellig zal de uit de Pr°ken banvloek gelijk ook uit bij-, gepubliceerde formuleringen hm T~ op de daar onder het com- h6v- stisch regiem levenden minder drukken, d.w.z. slechts naar de e hunner vrijheid. ©xconamuoicatie als zodanig is, Naar wjj vernemen heeft de Nederlandse Regering een contract afge sloten met de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker voor de Se vering van enige honderden door de Fokkerfabriek in licentie te bouwen \liegtuigen van het type Gloster Meteor. Deze twee-motorige straalvlieg tuigen zijn bestemd voor de Luchtmachten van Nederland en België. Britse luchtmaarschalk Sir Basil Em- bry ook verklaard, dat de Britse straal jagers zelfs de superforten van de Amerikanen de baas konden blijven. Al zijn dit zeer gevaarlijke conclusies, welke juist in de U.S.A. fel bestreden zullen worden, zij mogen voor ons toch een aanwijzing zijn, dat onze militaire deskundigen de regering niet slecht geadviseerd hebben bij de keuze van de Meteor straaljager. Juist omdat ons land zich een strategisch zeer belang rijke functie zag toegewezen in het West-Europese verdedigingsschema is het zaak, dat onze luchtmacht zich op het beste materieel bekwaamt, dat cp dit ogenblik gebouwd kan worden. De Meteororder betreft de grootste op dracht, welke de Fokkerfabriek ooit in eens uit te voeren heeft gekregen en zal haar enige jaren lang een overvloed van werk verschaffen. Zij heeft zich reeds geruime tijd geleden in het bezi' gesteld van de licentierechten, terwijl de nodige inleidende maatregelen ten behoeve van de bouw voor zover dat mogelijk was zijn voltooid. Aldus voldoende voor haar taak voorbereid, verwerft de Nederland se vliegtuigindustrie door de Meteorop- dracht de basis waarop haar bedrijf kan voortbouwen. De Fokkerfabriek zal van de tijd, wel ke hét afwerken van de Meteororder vereist, gebruik moeten maken om tege lijkertijd voldoende aandacht te wijden aan tie tijdrovende ontwikkeling van eigen ontwerpen, zodat zij bij de vol tooiing van de opdracht gereed staat om de seriebouw van de inmiddels be proefde prototypen met volle kracht ter hand te nemen. Het feit dat de overeenkomst tot stand is gekomen vormt echter met al leen voor de industrie een reden tot ver heugenis. Zij valt geheel in het kader van de Westerse Unie; onze luchtstrijd krachten zullen hierdoor jachtvliegtui gen verkrijgen welke ook bij de Lucht machten der andere verbonden ianden (in de eerste plaats bij de Engelse RAF) worden gebezigd en die toch hier te lan de zijn gefabriceerd. Van deze opdracht zal Aviolanda een deel uitvoeren. De Rolls Royce Derwent straalmoto ren voor de Meteors worden in licentie vervaardigd door de Belgische F. N. fabriek, zodat tussen Nederland en België bij deze leverantie, welke de versterking van beider luchtmachten ten doel heeft, een billijke arbeidsver deling heeft plaats gevonden. Onze luchtvaartmedewerker deelt ons, naar aanleiding van bovenstaande order aan de Fokkerfabrieken, nog het volgende mede: Over de order aan Fokker is nogal wat te doen geweest. Van verschillen de kanten is ernstige critiek geleverd op de traagheid van het regerings apparaat om het fiat te verlenen aan de levex-ingsopdracht, ofschoon de regering reeds heel lang de plannen had goed gekeurd, zulks in overleg met de rege ring te Brussel. Op de Fokkerfabrieken zal men zeer verheugd zijn dat de toe stemming eindelijk gegeven is; aan de Papaverweg in Amsterdam kan men nu aan het werk gaan en het gehele pro ductieplan der fabriek instellen op deze belangrijke bouworder. De Gloster Meteor is geen onbekende in de Nederlandse vliegwereld. In de Operation Foil heeft een formatie van 12 Nederlandse Glosters rechtstreeks uit Engeland betrokken onder com mando van majoor Flinterman een zo voortreffelijke indruk gemaakt, dat het Nederlandse „squadron" eervolle ver melding kreeg als het beste jachteska- der, dat in dit internationale milieu had moeten werken. Dit wat de Nederlandse geoefendheid op dit uitermate snelle toestel betreft. De militaire kwaliteiten van de Me teor waarop thans onze luchtmacht wordt ingesteld zijn nog niet over troffen door de beste, bekende Ame rikaanse producten. De Amerikanen ge ven trouwens zelf toe in de productie van straaljagers de Britse industrie nog alle eer te moéten verlenen. Aan het einde van Operation Foil heeft de Te Sliedrecht heeft Z. K. H. Prins Bernhard aan een zestigtal verzetsstrijders onderscheidingen uitgereikt voor daden van moed, gedurende de oorlog verricht. Mej. M. C. van Grunsven uit Geffen (N.-Br.) kreeg de Bronzen Leeuw overhan digd. Liggend op een brancard, neemt zij de onderscheiding in ontvangst. (Van onze Rotterdamse redactie) Reeds lang voor Z. K. H. Prins Bern hard Donderdag te Sliedrecht zou arri veren, had zich op een terrein aan de Merwesingel een grote menigte opge steld, om tegenwoordig te zijn bij de uitreiking van 56 onderscheidingen voor daden van moéd gedurende de oorlog verricht. Heel Sliedrecht had zich voor deze gebeurtenis en voor dit bezoek van de Prins opgemaakt. Precies om half vier arriveerde de Prins in zijn open wagen en gekleed in generaalsuniform, onder het gejuich der menigte. De Koninklijke Militaire Kapel speelde het Wilhelmus, waarna Prins Bernhard de twee compagnieën van het derde Territoriale Bataljon, die tijdens de uitreikingsplechtigheid het militaire eerbetoon verrichtten, inspecteerde. Mannen en vrouwen stonden hier aan getreden, militairen en burgers, die per roeiboot of kano de verbinding tussen bezet en bevrijd Nederland door de Bies- bosch en over de Merwede in de hon gerwinter hebben onderhouden. Van daar ook, dat Sliedrecht gekozen was als de plaats, waar afeze uitreiking van on derscheidingen zou plaatsvinden. Er waren verder leden van een militaire Verzetsgroep te Breda, die o.a. door spoorwegvernielingen de vijand veel af breuk deden; personen, die als parachu tist in bezet Nederland werden neerge laten en radio-contact met Londen on derhielden; personen, die achtergeble ven Strijders van Luchtlandingstroepen te Arnhem door de linies naar bevrijd gebied brachten; de opvarenden van de reddingsboot „Joan Hodson", die tijdens de z.g. Russenoorlog op Texel naar En geland overstaken, om te trachten hulp te krijgen en de grondleggers van de koeriers- en ontsnappingslijn uit bezet Nederland via Putte (N.-Br.). Z. K H. Prins Bernhard sprak een kort woord tot hen. „De meesten uwer," aldus de Prins, „zijn persoonlijke kennissen van me, zowel uit de tijd van mijn verblijf in Engeland als uit de dagen van de be vrijding van het Zuiden. Het is mij een bijzondere vreugde, dat H. M. de Ko ningin mij toestond deze onderscheidin gen uit te reiken. Gaarne denk ik terug aan deze tijd van spanning, waarin wij allen onze beste krachten hebben gege ven voor de bevrijding van het vader land. Vandaag zijn er onderscheidingen vcor uw werk, dat voor verschillenden onder u niet die waardering heeft ge vonden, die ik hun persoonlijk had wil len toekennen. Van deze plaats breng ik u mijn persoonlijke dank. U bent een voorbeeld geweest voor het gehele volk, De letterlijke en volledige tekst van het Woensdag in de Acta Apostolicae Sedis gepubliceerde decreet van de Congregatie van het Heilig Officie betref fende excommunicatie van communisten is inmiddels in ons bezit gekomen en wordt hieronder gepubliceerd. (De inhoud van het decreet werd in ons blad van gisteren reeds, in andere be woording, weergegeven in een bericht uit Vaticaanstad van het Amerikaanse persbureau A. P.). OPPERSTE HEILIGE CONGREGATIE VAN HET HEILIG OFFICIE DECREET Aan de Opperste Heilige Congregatie werd gevraagd: 1. Is het geoorloofd lid te worden van een communistische partij of die te begunstigen; 2. Is het geoorloofd boeken, tijdschrif ten dagbladen of vlugschriften, die de communistische leer of actie verde digen,- uit te geven, te verspreiden of te lezen of in deze te schrijven; 3. Kunnen de gelovigen, die wetens en willens daden stellen zoals onder 1 en 2 genoemd, tot de sacramenten worden toegelaten; 4. Belopen de gelovigen, die de mate rialistische en anti-christelijke leer der communisten belijden en bo venal zij die deze verdedigen of ver spreiden, zonder meer als afvalligen van het katholieke geloof, de ex communicatie op bijzondere wijze aan de Heilige Stoel voorbehou den? Hunne Hoogwaardige Eminenties be last met de verdediging van geloof en zeden hebben, na advies van de Eerw. heren consultatoren, in de plenaire zit ting op Dinsdag (in plaats van Woens dag) de 28ste Juni 1949 gehouden, be sloten, dat te antwoorden is: Op vraag 1. Neen. Het communisme immers is materialistisch en anti-chris telijk; de communistische leiders ver der, ook al beweren zij tegelijkertijd met hun mond niet tegen de godsdienst te zijn, tonen zich echter hetzij door hun leer hetzij door hun daden verbitterde tegenstanders van God, het ware geloof gelijk in een hoofdartikel van het Par ij se blad Le Figaro reeds werd aangeduid, niets anders dan een eigentijdse verbijzondering, naar de huidige omstandigheden geïnterpre teerd, van het Schriftwoord: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij; wie niet met Mjj vergadert, verstrooit". en de Kerk van Christus te zijn. Op vraag 2. Neen. Dit is immers ver boden krachtens de wet (vergelijk ca non 1399 van het Kerkelijk Wetboek). Op vraag 3. Neen. Te verstaan volgens de gewone beginselen betreffende het weigeren der Sacramenten aan hen die niet in de juiste gesteltenis verkeren. Op vraag 4. Ja. En op de eerstvolgende Donderdag op de 30ste dag van dezelfde maand in hetzelfde jaar heeft Zijne Heiligheid door de Goddelijke Voorzienigheid Paus Pius XII in de gewone audiëntie aan Zijne Excellentie de Hoogvaardige As sessor van het Heilig Officie verleend, de hem voorgelegde beslissingen van Hunne Hoogwaardige Eminenties goed gekeurd en bevolen deze in de officiële volgende Acta Apostolicae Sedis open lijk ter kennis te brengen. Gegeven te Rome, 1 Juli 1949. PETRUS VIGORITA, Notarius van de Opperste Heilige Congregatie van het Hei-lige Officie. In Vaticaanse kringen spreekt men volgens Reuter als zijn mening uit, dat het Pauselijke decreet, waarbij commu nisten worden geëxcommuniceerd, te vens doelde te slaan op de z.g. „mede reizigers", die het communistische be leid en de communistische propaganda steunen. Het decreet wordt in alle talen der wereld vertaald en zal dagelijks door Radio Vaticana worden omgeroepen. Bij zondere aandacht zal worden besteed aan de Oost-Europese landen. Naar hef A.N.P. verneemt hebben de oliemaatschappijen in Nederland beslo ten met ingang van heden de prijs van de benzine „aan de pomp" te verlagen van 26 ct op 2516 et per liter. maar meer nog voor de gehele wereld." Hierna reikte de Prins de onderschei dingen uit aan deze 56 moedige vader landers. Onder de talrijke militaire en burger lijke autoriteiten, die de plechtigheid bijwoonden, bevonden zich Vice-Admi- raal Rost van Tonningen, vertegenwoor diger van H. M. de Koningin; mr. L. Kesper, commissaris der Koningin in Noord-Holland; de heer Fockema An- dreae, Staatssecretaris van Oorlog; de heer Moorman, Staatssecretaris van Ma rine; en generaal Calmeyer, plaatsver vangend Chef van de Generale Staf. Een uit twee auto's bestaand Neder lands fourage-convooi is Woensdag nabij Telega (Oost-Sumatra) door een grote uit Atjeh geïnfiltreerde bende overvallen. Bij de beschieting werd een Nederlandse militair gedood, drie ge wond, terwijl zes anderen, onder wie een dokter en een sergeant-ziekenver pleger, worden vermist. Waarschijnlijk zijn zij ontvoerd. De Deense gezant te 's-Gravenhage, de heer Mathias Wassard, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot am bassadeur in Noorwegen. Tjjdens een rede, die Pandit Nehru, de minister-president van India, giste ren te Calcutta hield, is een bom ge worpen naar een politiepost op het ter rein van de bijeenkomst. Een politie beambte werd gedood, een andere zwaar gewond. Dit gebeurde kort nadat Nehru zijn rede begonnen was. De toehoorders leverden een man aan de politie uit, die de aanslag zou hebben gepleegd. Na het incident zette Nehru zijn rede voort. Enkele uren tevoren ontploften in Cal cutta drie andere bommen. Nehru was naar Calcutta gegaan voor een onderzoek naar de oorzaken van de politieke onrust en geweldplegingen in die stad. Bij zijn aankomst werd hij Berichten uit Rome melden, dat de H Congregatie van de Riten Dinsdag 12 Juli het onderzoek behandeld heeft van twee wonderen, die vereist zijn voor de zaligverklaring van Dominicus Savio, gestorven als 14-jarige schooljongen in Turijn. Over de uitslag van dit onder zoek worden nog geen mededelingen verstrekt, maar ingewijden verwachten, dat Dominicus één van degenen is, die in het Heilig Jaar door Paus Pius XII zalig verklaard zullen worden. Dit is iets nieuws in de annalen der H. Kerk. Jeug dige heiligen en zaligen zijn er vele, maar het zijn martelaren. Dominicus zal de eerste zalige niet-martelaar zijn van 14 jaar. Hij werd gevormd in de school van Don Bosco, de heilige jon genspriester, die hem aannam in zijn bekend Oratorium in Turijn. Bij gelegenheid van deze zaligverkla ring in het Heilig Jaar willen de Paters Salesianen van Don Bosco een jongens bedevaart naar Rome en Turijn onder nemen. Inlichtingen verstrekt de pro- cuur Don Bosco te Ugchelen (Apel doorn). De Amerikaanse journalist H. R. Knickerbocker heeft tijdens zijn reis door Indonesië aan het Surabajase blad „Nieuwe Courant" het volgende ter pu blicatie aangeboden. „In enkele dagbladen is een foutieve versie verschenen van een opmerking, die ik heb gemaakt betreffende Sukarno. De passage in kwestie haalde mij aan, als zou ik hebben gezegd, dat Sukarno mij herinnerde aan Hitier, en liet het daarbij, zonder de nadere uitleg, welke noodzakelijk was om de vergelijking enige zin te geven. „Wat ik zei was, dat Sukarno mij aan Hitler deed denken, in zoverre, dat hij, evenals Hitier, niet zo'n diepe indruk maakte op individuele personen, die met hem spraken, als op verzamelde toe hoorders. Ik verklaarde, dat Hitier, naar mij voorkwam tijdens een interview, een man was van machtige of geringe „lorce of character", maar dat het steeds noodzakelijk was tijdens een gesprek met hem te realiseren, dat deze man een grote macht uitoefende op zijn volk en het kon bewegen practisch alles te doen wat hij wenste door zijn welspre kendheid op het podium. Verder zei ik. dat Sukarno op mij de indruk maakte in dit opzicht met Hitier overeen te ko men, voor zover mij is medegedeeld door velen, die hem hebben gehoord als meester in welsprekendheid. Hij oefent dezelfde macht uit op zijn volk door zijn welsprekendheid op het nodium, even als Hitier. Dit is een geheel verschillende opmer king van de verminkte versie als zou Sukarno mij doen denken aan Hitier". Een ogenblik kan met geluk vergel den, wat uren aan smart en verdriet brachten. enerzijds toegejuicht, doch van andere zijde werd hem toegeschreeuwd: „ga terug, Nehru". Een duizendtal personen woonde een tegendemonstratie bij, welke van linkse zijde was georganiseerd. Een sterke politiemacht bewaakte net plein, waar deze demonstratie werd gehouden, doen kwam niet tussenbeide, ofschoon de demonstratie in strijd was met een offi cieel uitgevaardigd verbod. De politie heeft gisteren te Calcutta verschillende huizen doorzocht, dertien personen aan gehouden en een grote -hoeveelheid pro pagandamateriaal in beslag genomen. In zijn rede deed Nehru een beroep op zijn talrijke toehoorders, zich krachtdadig tegen de communistische dreiging te verweren, en er niet door op de vlucht te gaan. Toen sommigen in de menigte onrustig werden door de demonstraties tegen Nehru, verzocht deze zijn toehoorders kalm te blijven. Het beroep van de minister-president werd met groot gejuich ontvangen. Toen Pandit Nehru naar het Govern ment House terugkeerde, werd langs de route een jonge man met een gela den revolver aangetroffen. Deze vuurde driemaal op een politieagent. Dinsdag zal de republikeinse regering een verklaring afleggen voor het werk comité van het K.N.I.P. Het republikeinse persagentschap „An- tara" heeft uit welingelichte kringen vernomen, dat de order „staakt het vuren" zal worden gegeven, zodra de uitvoeringsvoorschriften dienaangaande zijn bepaald op een ontmoeting van bei de delegaties. In deze bijeenkomst zullen de staven van de strijdkrachten van bei de partijen een voorname rol spelen. Betreffende de hergroepering van het republikeinse kabinet werd verklaard, dat men een efficientiebasis zal vormen met gebruikmaking van alle beschikbare krachten, zodat in de toekomst b.v. een minister niet tegelijkertijd lid van de delegatie is. In verband hiermede zal waarschijnlijk de republikeinse delegatie gewijzigd worden. Het republikeinse ka binet zal in de komende dagen voort durend bijeen zijn voor bespreking van de vraagstukken betreffende de Inter- Indoeesische conferentie en de Ronde- Tafelconferentie. De republikeinse militaire comman dant van Sumatra, kolonel Hidayat, is hedenmorgen naar Djocja vertrokken, vergezeld van militaire experts van leger, marine en luchtvaart der repu bliek op Sumatra. Tevens vertrokken de leider van de republikeinse delegatie, mr. Rum, de delegatieleden Djuanda en Darmasetiawan. alsmede de afgevaardig de van de B.F.Ó. Kosasih. De wali-negara van Oost-Sumatra, dr Mansur, vertrekt vandaag op verzoek van de Indonesische regering voor be sprekingen naar Batavia. Hij zal verge- Duikers hebben, „iaar Reuter meldt, het lichaam van de 14-jarige Willem van Dort, wiens ouders eveneens zijn omgekomen, uit het wrak van de K.L. M.-Constellation „Roermond" uit de zee bij Bari opgehaald. Dit is het 25ste stoffelijk overschot, dat sinds het onge luk naar boven is gebracht. Tevens werden drie motoren en een vleugel gevonden. Het stoffelijk overschot van de bij de ramp van de „Roermond" te Bari omgekomen telegrafist Post is vandaag, na een rouwdienst in de Protestantse kerk te Overschie, op de begraafplaats „Hofzieht" aldaar ter aarde besteld. Er was een delegatie van de vlieghaven Schiphol aanwezig; de heer J. van Son vertegenwoordigde het hoofdkantoor te Den Haag. zeld worden door zijn vertegenwoordi ger in de B.F.Ode heer Damrah. en het kabinetslid Van Gelder. Hedenmorgen zijn de H. V. K., de heer Lovink, zijn echtgenote, de leider van de Nederlandse delegatie, dr. Van Royen, eveneens met echtgenote, mr. Blom en anderen naar Makassar vertrokken. Het gezelschap wordt Zaterdag terugver wacht. Donderdag waren bij het invallen der duisternis te Bombay acht Ameri kaanse en twee Nederlandse slacht offers van de vliegramp met de „Fra- neker" gecremeerd. De heer Richard son was reeds begraven. Vandaag zou den nog 31 slachtoffers begraven of gecremeerd worden. Zij zullen in een massagraf een laatste rustplaats vin den. Thans zijn twee slachtoffers nog niet gevonden. De familie van Knickerbocker heeft te kennen gegeven dat zij gaarne zou zien dat de volgende woorden op de grafsteen van de overledene geplaatst zouden worden; „Hier rust een goed mens. Hij was een waar christen. Hij kende mede lijden." De lichamen van Nederlan ders, die Maandag bij de ramp van de Franeker om het leven zijn gekomen, zijn thans geïdentificeerd. Het zijn: A. M. van der Vaart, gezagvoerder; P. Zeeman, tweede piloot en de passagiers F. L. Scheepers, G. A. Rincker, Johan nes Stuart, C. S. Steeling en IL P..van Ginkel. De K.L.M. Constellation, waarin zich een aantal Nederlandse deskundigen bevinden, die een onderzoek naar 'de ramp zullen instellen, is Donderdag in Karatsji aangekomen. Zij zou heden morgen in Bombay arriveren. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft een brief aan de New York Times ge zonden, waarin hij namens de Neder landse regering uiting -geeft aan de gevoelens van deelneming met de dood van Bertram Hulen, in leven mede werker van het blad. Met ingang van 1 Juli 1949 is schout bij nacht F. J. Kist eervol ontheven van zijn functie van plaatsvervangend chef van de marinestaf. Tot zijn op volger is benoemd kapitein ter zee A. de Booy. Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Meest zwakke wind. hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In het binnenland over dag iets lagere temperaturen. Zon: 4.38—20.53; Maan: 23.25—1L22. (Van onze parlementaire redacteur) Toen gisteravond tegen half acht de Tweede Kamer ten laatste met haar comité-generaal gereed was gekomen, -werd de vergadering nog voor enkele minuten openbaar gemaakt, opdat althans de pers als de vertegenwoordiging des volks in de materiële betekenis van het woord de slotsom, waartoe een etmaal vergaderen achter gesloten deuren de volksvertegenwoordiging gebracht had, kon vernemen. De voorzitter liet weten, dat de geheimhouding was opgeheven voor de volgende mededeling: „De Kamer heeft met instemming kennis genomen van de mededeling van de regering, dat over de over eenkomsten van 22 Juni 1949, wan neer deze ook door de republikeinse regering bekrachtigd zijn, vóór de Ronde-Tafelconferentie, een open bare gedachtenwisseling tussen re gering en Kamer zal kunnen plaats vinden; dat verdere punten van belang eerst op de Ronde-Tafelconferentie zelf aan de orde zullen komen; dat bij vorenbedoelde openbare gedachtenwisseling "de regering de Kamer zal inlichten over de uitvoe ring van de cease-fire-overeenkomst m Indonesië. De Kamer verklaart zich bij her haling voor de snelle totstandko ming van vrije en souvereine Ver enigde Staten van Indonesië, ge vormd door gelijkwaardige deel staten on de grondslag van een onbelemmerd zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volken." it was het hele broodmagere resul taat van vierentwintig uur ver gaderen achter gesloten deuren. Niets, dat ook niet zonder vergadering achter gesloten deuren reeds duidelijk ■yvas Het is bekend, dat de rege ring' zich krachtig verzet heeft tegen enigerlei motie, zoiyel een motie van de katholieken, die daartoe van plan ge weest zijn, als een soort motie van ver trouwen van de socialisten, die zulk een motie als tegenzet tegen de katho lieken hebben willen indienen. Dit standpunt van de regering heeft ge zegevierd. Kan er inmiddels ook een regelrechte motie van wantrouwen zijn ingediend? Natuurlijk wel door een oppositiepartij. Alleen: welke zijn op het ogenblik de oppositiepartijen? En wanneer enige oppositiepartij een motie van wantrouwen heeft ingediend, heb ben dan alle andere oppositiepartijen daarvoor gestemd? Dit is zo echt het geheim van het comité-generaal, en natuurlijk weet nie mand daar iets van, doch dit weten we wel; als er al een motie van wantrou wen door enige oppositiepartij is inge diend, dan is die verworpen. Maar stel u voor. dat een regering achter gesloten deuren door het parlement ten val ge bracht zou zijn! Neen, dit is een zieke lijke fantasie. De poging daartoe kan zelfs door geen volksvertegenwoordiger ondernomen iijn. Laat ons liever blij ven bij de werkelijkheid: wat wij weten is, dat de regering heeft verklaard het goed te vinden, wanneer de overeen komsten van 22 Juni j.l. óók door de republikeinse regering bekrachtigd zijn, vóór de Ronde-Tafelconferentie een openbaar debat met de volksvertegen woordiging te houden over deze over eenkomsten. De bedoeling om de rege ring ten val te brengen, die in dit de- bat sterk heeft gespeeld, is dus niet doorgegaan. De regering is erin geslaagd de Kamer onder het oog te brengen, dat het ogenblik om haar. met de nodige vrijheid om elke consequentie te trek ken, ter verantwoording te roepen op dit moment, slecht gekozen was en pas later zal aanbreken. Daartegenover heeft de regering toegegeven bereid te zijn alsdan een openbaar debat met de Kamer aan te gaan. (Vervolg op pao S) Na afloop van de Donderdag voort gezette behandeling van de op 2 Juni begonnen zaak tegen de voormalige staf- ieider van de Nationale Jeugdstorm, de Utrechtenaar C. Quispel, heeft de pro cureur-fiscaal 20 jaar met aftrek en ont zetting uit de rechten voor het leven geëist. In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard en vele hoge autoriteiten heeft gisterochtend de officiële herope ning van de K. M. A, te Breda plaa'.s gehad. Tijdens de herdenking van de gevallenen in de oorlog: in het midden Z. K. H. Prins Bernhard, links van hem de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, vierde rechts van Z. K. H.: de commandant van de Zee macht, Schout bij nacht J. J. L. Willinge. gram y Ml*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1