Elba-speeltuin op de Ged. Schalkbur gergracht De export naar Amerika VITRAGE Seizoen-Opruiming Reemers Temidden der Zonnebloemen KLOOT's Kledingmagazijn mm Goev eindrapportH Niemeijers „As you like it" in openluchttheater i Overgangsexamens meisjeslyceum „Sancta Maria" X Sprookjesachtige voorstelling van The Young Vic Burgemeester Cremers verrichtte opening u» TROUW-AUTO's Mr. Zwarensteyn voor de Haarlemse Maatschappij voor Nijverheid vanaf 1.18 per meter V. DUIVENBODEN rtS AGENDA c Groet uit Wijk aan Zee aan alle zieken heeft alles wat U nodig hebt. wmmÊm VRIJDAG 15 JULI 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Burgerlijke Stand Ca naar aki TENTOONSTELLING ST. PHILOMENASCHOOL Brandalarm Verkeersongevallen GA NAAR REEMERS Kleine brand HEEMSTEDE Aanvulling BESOMMINGEN STILLE MARKT Eers± even kijken bij \0 Beurs van Amsterdam Beurs van New York PUBLIEKS VEILING ÏOO DEKKLEDEN LEGERGOEDEREN JONGENS!....NAAR ROM# HEILIG JAAR Komt eens kijken KLEINE HOUTSTRAAT 1» bij de Anegang Telef. 20092 'n GESLAAGD EXAMEN1 Verschillende comedies van Shake- Dat kan juist zijn, maar George Devine speare zijn in de openlucht vertoond, heeft toch maar in Bloemendaal laten zowel door beroepsgezelschappen als zien wat hij met de ruimte, met dag- en door rederijkerskamers. Niet dikwijls is kunstlicht, met de natuur kon doen. De het publiek teleurgesteld, omdat het beboste heuvel op de achtergrond, van spelen onder de blote hemel, met een waarachter dan hier, dan daar de groe- natuurlijke omgeving als décor, een zo- pen of afzonderlijke figuren opdoemden, danige sfeer schept dat men zich aan- werd een essentieel onderdeel van de genaam voelt en de critiek door de wind opvoering. Vooral in de latere avond laat opnemen. was het effect fantastisch. Bij voorbaat was dan ook te voorspel- Devine heeft dan toch maar de op- len, dat de opvoering van „As you like stelling der groepen op zijn naam staan, it door de „The Young Vic'' in het de woud-toneeltjes met fakkeldragers, openluchttheater te Bloemendaal enthou- dc kostelijke rol van het vijvertje, siasme zou opbrengen, te meer daar dit waarin de clown rustig en badinerend gezelschap van Engelse jongeren reeds zijn voeten gaat wassen en waarin de in de schouwburgen lauweren oogstte geestelijke Sir Oliver Martext languit met hetzelfde spel. Maar dat wij een verdwijnt. Dozijnen van die trekjes Shakespeare-vertolkmg te zien zouden maakten deze Shakespeare-opvoering krijgen, die zo feestelijk, zo overrom- een -waar openluchtspel, waarvoor X'v r i pelend cn zo betoverend zou zijn, als die van gisteravond, zullen velen niet ver wacht hebben. De acteurs en de actrices toch van „The Young Vic" moeten straks de ouderen vervangen en dus mocht men zelfs de toeschouwer, die de Engelse taal niet verstaat, grote bewondering kan hebben. Er is in de komende avonden iets heel bijzonders te zien in Bloemendaal, veronderstellen, dat zij het raffinement en de onstuimigheid van hun jeugd de at men zlc^ met maS laten ontgaan, techniek zouden doen overheersen. De opvoering was echter technisch volmaakt en juist door de jeugd van de vertolkers natuurlijk, als de ruisende bomen, die het theater omzomen en het grastapijt waarop zij hun blote voeten zetten. Een feest was deze Shakespeare-avond door de overrompelende, temperament volle, aller harten meetrekkende Jean Wilson, die de knappe Rosalind een de burgemeester, is een rehabilitatie van en waarvan men jaren de herinnering zal behouden. Deze première werd voorafgegaan door een woordje van de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, die speciaal de commissaris der Koningin en zijn ambtgenoot in Velsen welkom heette. De opvoering van het herdersspel, zei onvergetelijke gestalte gaf. Haar optre den zal men nooit vergeten, haar articu latie zoals trouwens van de gehele groep liet geen woord verloren gaan, haar jeugdige overmoed droeg toch op de juiste plaatsen de vrouwelijke gevoe ligheid. deze streek. In de jaren, dat Shakespeare de comedie schreef, klaagde 'n korzelig magistraat over de leegheid en de on deugd van Kennemerland. De energieke „Young Vic" zal nu laten zien hoe de grote dichter het leven zag in de Aer- denhout van die tijden. Na de vertoning kwam de wethouder Maar als wij iedere speler zouden van onderwijs, mr. F. P. Th. Rohling analyseren, zou dit verslag onevenredige voor het voetlicht, om met een geestig ruimte opeisen. Pierre Lefevre was een speech je het gezelschap te danken en sterke, sympathieke Orlando, Le Beau te huldigen. De leider Pierre Lefevre een kwasterige hoveling, die in karak- kreeg een enorme krans met rood-wit- teruitbeelding niet onderdeed voor An- blauwe linten om zijn hals en de ver- thony van Bridge, als de clown Touch- tolksters der hoofdrollen ontvingen stone. Lief was Celia van Ann Morrish fraaie bloemen, zoals ook de dames der en sterk was James Wellmann als de hoogste gasten met rose anjers vereerd oude, trouwe bediende Adam. En zo was werden. iedere rol in de beste handen. Aan het Regisseur Devine herhaalde zijn lof- eind der voorstelling heeft de regisseur, lied op ,,'t mooiste openluchttheater,van George Devine, verteld, dat de regie oor- Europa" en toen doofden de lichten op spronkelijk in handen was van Glen deze prachtige stille zomeravond, die zo Byam Shaw en dat hij dus het werk onnoemelijk veel schoons gebracht had. slechts voor deze opvoeringen overnam. v. W. De slotscène van „As you like it", waarmee de Engelse toneelgroep „The Young Vic" in het openluchttheater te Bloemendaal Donderdagavond verscheen. Het was gisteren feest op de Ged. Schalkburgergracht! De Elba-speeltuin, die voor honderden kinderen in deze buurt is opgericht, werd op officiële wjjze geopend. Het spreekt vanzelf, dat deze gebeurtenis grote belangstelling van de zijde der wijkbewoners trok. Het festijn begon met de intocht van de band der Verkenners en een mach tige stoet kinderen, die allen blij zwaai den met rood-wit-blauwe vlaggetjes. De voorzitter van de Haarlemse Ka tholieke Vereniging voor het Gezin, de heer W. van Liemt Jr., sprak een wel komstwoord tot de gasten, onder wie burgemeester P. Cremers, Deken J. J. A. Kuilman, de raadsleden mej. Bolsius en de heer Knape. Spr. memoreerde de prettige samenwerking met de gemeen te en met het Verbond van Haarlemse speeltuinverenigingen. Het speeltuinwerk in Haarlem, aldus de heer Van Liemt. is van grote impor tantie geworden. Er bestaan thans liefst een 18-tal speeltuinen in alle delen van de stad. Spr. wendde zich tot het be stuur van de Elba-speeltuinvereniging en hoopte, dat het niet alleen zou letten op het onroerend goed in de speeltuin, maar ook op het roerend goed, de jeugd. Laat het bestuur bewijzen,, dat de Neem geen risico! Bestel vroegtijdig BOUCKAERT ZN. Roaenstraat 79 Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 (Adv.J GEBOREN: 11 Juli: C. C. Schreuder— Keur, z. 12 Juli: J. Dogger—Pollitt, z; P. C. M. van Houten—Bok, z. 13 Juli: H. G. van DuinFockens, z; C. E. A. PeterseWassenaar, d; A. Hessels Prinsen, dH LeisVerloop, d; C. E. RinckRasmussen, d; M. A. P. Voor sluisCastricum, d. 14 Juli: G. M. Wit- teman—Gilein, z; L. A. Roosjen—Wa terbolk, z; A. van NekTendeloo d; J. G. ter Averstde Man, d. ONDERTROUWD: 14 Juli: E. A. Huisman en W. Wierda. GETROUWD: 14 Juli: E. E. J. Last drager en D. J. Stulp; J. J. M. Verhoog en J. S. Eland; L. J. de Vries en A. van der Meijden; J. J. C. Ophuijsen en H. J. Mulder; J. van Kampen en M. van den Berg; J. C. Lentz en J. C. Steke lenburg. OVERLEDEN: 12 Juli: J. S. B. Mar tin—Uges, 71 j., Julianastraat; J. G. Ruppert, 58 j., Papentorenvest. 13 Juli: A. GoutierGroenewoud, 87 j., Neptu- nusstraat; A. Wittenaar—Bottema, 76 j., Udijk; C. Houtman, 91 j„ Linnaeus- laan; C. H. KoelemijHeimer, 80 j„ Lange Raamstraat. speeltuin, die onder de waardige patronage van de H.H. Elisabeth en Barbara staat, waarvan de afkorting Elba luidt, geen last voor de buurt zal zijn. Mogen de ramen en gordijnen wa genwijd openstaan om de blijde jeugd- kreten van de jeugd binnen te laten. Een enthousiast applaus van de gas ten, buurtbewoners en kinderen weer klonk op deze woorden, die de heer v. Liemt sprak naar aanleiding van het feit, dat zeven personen, die preftest hadden aangetekend tegen de verande ring var. het plantsoen in speeltuin, hun gordijnen hadden gesloten en de vlaggen halfstok hadden gehangen. Hierna betrad mr. Cremers het spreekgestoelte. „Elke speeltuin in een stad als Haarlem", zo zeide hij, „is van groot gemeentelijk belang. Haarlem is te groot voor een provinciale stad en te klein voor een grote stad, al heeft zij er enkele kentekenen van. En de scha duwzijde van deze halve grote stad is, dat er zo weinig gelegenheid voor de jeugd is om te spelen, om te ravotten". De burgemeester uitte zijn oprechte bewondering voor het werk van de lei ders en leidsters in de speeltuinen. De stichting van deze speeltuin op de Ged Schalkburgergracht heeft, zo ging mr. Cremers voort, enige beroe ring verwekt. Ik acht het begrijpelijk, dat men het spijtig vindt een prettig aandoend plantsoen op te offeren, maar men dient te beseffen, dat een speel terrein van de jeugd veel belang rijker is. Spr. sprak tenslotte de wens uit. dat de kinderen veel pleizier in de nieuwe speeltuin zouden hebben. Hierna hees de burgemeester de na tionale driekleur, waarop de kinder schaar onmiddellijk de prachtige schommels, wippen en zweefmolen in gebruik nam. Een interessante en leerrijke kijk op het Amerikaanse leven in het algemeen en de mentaliteit van de Amerikaan in het bijzonder gaf de secretaris van de Kamer van Koophandel voor Amerika, mr. H. Zwarensteyn, toen hij gisteren in café-restaurant Brinkmann voor het departement Haarlem van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del een voordracht hield over de ex portmogelijkheden naar Amerika. Dat de Amerikanen weinig bekend zijn met Nederland illustreerde spreker aan de hand van verschillende voor beelden, die hij uit eigen ervaring kon weergeven. De Amerikaan immers spreekt zeiden over een of andere Eu ropese staat, maar heeft het altijd over „Europa". Ook toen minister Marshall zijn groots opgezet plan aankondigde tot 't verlenen van hulp, repte hij met geen woord over bepaalde landen, doch zag hij die hulp bedoeld voor Europa. Zo ook wat de export betreft. In ver schillende tijdschriften ziet men voor een gunstige ontwikkeling hiervan de oplossing, wanneer Europa één is en een markt heeft van 160 millioen men sen. Dan pas kan de Amerikaan van een goed afzetgebied spreken. Zolang wij echter nog met paspoorten en douanen te doen hebben, is dat nog niet mogelijk en daarop dient de Ame rikaan attent gemaakt te worden. Maar dan op een goede manier, d. w. z. met de idealistische inslag, dat het na ver loop van tijd wel zo zal worden. En hierin heeft ook Nederland zijn taak te verstaan. Mr. Zwarensteyn ging nog even door op de Marshall-hulp naar aanleiding van de opmerking van mr. Vander- bilt. die deze na zijn bezoek aan het Europese continent had gemaakt, n.l. dat de Europeaan de Amerikaan zou haten. Tot deze conclusie was hij ge komen door gesprekken met „the man in the street". Afgezien van het feit, dat mr. Vanderbilt deze gesprekken alleen maar had gehad in Frankrijk en Italië en kennelijk niet op de hoogte was van de situatie in Nederland, merkte spr. op, dat Frankrijk als ant woord op die hulp een zgn. merci- train had gezonden met liefst 48 wa gons. Behalve de bewijzen van erken telijkheid, die reeds gedaan werden, zal Nederland elk jaar een jongen en een meisje uit elk der 48 Amerikaanse staten gedurende vier weken gastvrij ontvangen, om ze op die manier met het Nederlandse leven te laten kennis maken. En hier sneed mr. Zwarensteyn een belangrijk punt aan: de voorlichting over Nederland in Amerika. En hij vroeg zich af, of wij hier niet de hand in eigen boezem moesten steken. Een klein voorbeeld gaf hij naar aanleiding van een enquête van de New York Times onder haar kantoorpersoneel. De vraag luidde heel eenvoudig „What is the Benelux?" Behoudens enkele goede antwoorden, dacht men voorna melijk te doen te hebben met een nieuw soort stofzuiger of zeepmerk. Nederland komt er dan ook niet van af door het rondzenden van zgn. state ments, waarvan de dagbladen toch nimmer gebruik maken. Wat dat be treft, kleden de Indonesiërs het han diger aan. Palar houdt persconferenties en daarvan druppelt altijd nog wel iets in de Amerikaanse pers. Zeer veel hangt dus van ons Neder landers af, en wanneer men in Ame rika wil verkopen, dan zal men de 90 c.M. breed Elke gewenste hoeveelheid GED. OUDE GRACHT 108—110 TELEF. 17165 Burgemeester P. O. F. M. Cremers heeft Donderdag de eerste van de twee nieuwe Katholieke speeltuinen geopend. De speeltuin Elba was na de opening over stroomd door de jeugd. De burgemeester geeft de nieuwe bewoners een zetje op de wip. juiste stijl moeten kiezen. En daarbij laat helaas onze industrie nogal eens verstek gaan. Het viel spreker niet moeilijk hiervan verschillende voor beelden te geven, die alle hierop neer kwamen, dat de Amerikaan zijn ver wachtingen van een bepaald Neder lands product niet in alle opzichten bevredigd zag. Nü kan men natuurlijk opwerpen, dat de invoerrechten zo bijzonder hoog liggen, maar waar desondanks andere landen wel in staat waren een goede markt te veroveren, waarom zou dat dan Nederland niet lukken? In dit ver band vergeleek spr. Nederland met een jichtig oud heertje, dat niet over de heining kan komen. Bij alles echter dient de Nederlan der zich af te vragen: waar let de Amerikaan op? Vanzelfsprekend, dat het product goed is. Maar van groot belang is ook de verpakking. En deze laat wel eens te wensen over. Als de verpakking niet doelmatig en attrac tief is, is er weinig gelegenheid tot af zet. Daar komt nog bij, dat men de juiste mensen moet vinden voor zijn producten. De prijzen in Amerika zak ken nog wel steeds, maar het Neder landse product moet geplaatst worden bij die gtoep van vier millioen ver- bruikseenheden met een inkomen van meer dan 5000 dollar per jaar. Dat wil dus zeggen, dat men een kwaliteits product moet leveren. Mr. Zwaren steyn gaf nog enkele suggesties, waar door het mogelijk zou worden de ex port driemaal zo hoog op te voeren. BIOSCOPEN: Rembrandt: Johnny Belinda (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Pinoc- chio (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Gifhandel in Shanghai (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Blue Skies (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur ('s Zondagsmidd. 2 en 4.15 uur); City: Vliegende Forten (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne-theater: Ruiters in het rood (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondagmiddag om 2 en 4.15 u. kindervoorstelling met „Shep de mensen redder). Vrijdag 15 Juli Openluchttheater Bloemendaal: The Young Vic Company met Shakespeare's „As you like it", 8.30 uur. Concertgebouw: Zevende zomerconcert H.O.V., 8 uur. Zaterdag 16 Juli Openluchttheater Bloemendaal: The Young Vic Company met Shakespeare's „As you like it", 8.30 uur. Concertgebouw: Kilima Hawaiians, 8 u. Tot de 1ste klasse toegelaten: Greetje Apop, Koosje van Beek, Madeleine Beek, Tonny Berendonk, Digna Beyersbergen, An neke de Boer, Ria Bonarius, Josje Boos- man, Ineke Borghouts, Clara Brinkmann, Mieke Bronswijk, Truusje Brugman, Jona Bulters, Ankie Campfens, Annie Conijn, Bep Donk, Ria Dijkman, Wendeline Fischer, Ennie Francken, Marietje van Gaasbeek, Mieke de Geus, Ankie Hermes, Truide van der Heyden, Hanneke Hin, Elly Houtsma, Marguerithe Hooij, Marthje de Jong, Trudy Klein Schiphorst, Lore Koets, Geertje Lam- m'ers, Boukje van Laren, Yvette Leek, Ria van Leuven, Nettie Levelt, Emilie Lijn- kamp, Els Moor, Irma van Opzeeland, Ger- da Palm, Madeleine Prins. Elly Ronde, Jo ke Schaap, Annemieke Schaffers, Mieke Schellekens, Mary van der Schot, Elisa beth Schotel, Hannie Schouten, Anne Marie Schuurman, Maria Simonis, Nelleke Smit, Annemieke Springers, Josje Stolten, Anne ke Swaab, Marijke van Tetering, Anneke Vehmeyer, Agnes van der Veld, Ria Ver- steynen, Tok© Vermeulen, Trees Visser, Evelientje de Vries, Ali de Vreeze, Rietje Wagemans, Nettie Weyers, Willemijntje Wösten, Ineke de Wolf, Ria Wijngaarden, Marianne Wijsmuller, Willie Wijzenbroek, Bep Zwaneveld, Joke Zwetsloot, Rieteke Staal. Afgewezen: 4. Bevorderd naar de 2e klasse: Ankie Al ders, Marleentje Andriessen, Mariolijn Ar- noldus, Boukje van Berckel, Mies Beren donk, Ans Boosman, Riet Borghouts (met eervolle verm.), Marianne Braam,' Tineke Breen, Astrid Brenninkmeijer, Agnes v. d. Brink, Justine Brunsmann (met eerv. ver meld.), Jettie Buys, Cootje Bijvoet (voor waardelijk;, Adriënne Cremers, Blanca Cuypers, Vera Drontmann, Marijke v. Eerdenburg, Joske Eichholz, Treesje Elde- ring (met eerv. verm.), Jojet Veldkamp, Riet Geerlings, Trudis Geurts, Lidy Graas, Jopie Groen, Lidy van der Haak, Maria Haanappel (met eerv. verm.), Maria Hil- brink, Fietje Hin (met eerv. verm.), Rita Hissink, Vera Hissink (met lof), Miriam Holzhaus, Lieske Hooij (met eerv. verm.), Ria v. d. Horst (met lof), Cobi de Jong (met lof), Lenie Kamoen, Bep Kloet, Ma ria Kuttschrütter, Pia Leeuwneberg (met eerv. verm.). Marianne Liedmeier, Nettie Lindeboom, Gonny Lommerse, Anke Mathot, Elly Mertens, Jetty Meyer, Carla Mudde (met eerv. verm.), Henny Nelis, Anty Nieuwenhuys, May v. Nispen tot Panner- den, Charlotte Pas (met eerv. verm.), Ma rijke v. Pampus, Ineke Piët, Joke Pöt- ker, Hedy Rekveld (met lof), Wiesje van Riet (met lof), Cunera Rikkers, Thea Ris, Jos Rolf v. den Baumen, Tonny de Rosa Spierings, Paula Schlatmann, Anneke van der Spek, Yvonne Taverne, Ria de Vaan (met eerv. verm.), Marijke van Velzen, Thea de Vilder, Jossie Versnel, Jeanne de Vries, Jelleke Wüst, Tiny Zijlstra, Petra van Zij verden. Afgewezen: 8, hexamen: 1. Bevorderd naar de 3e klasse: Paulientje Alessie, Ila Allard, Nel Babeliowsky, Bep Babeliowsky, Noortje Belle, Els Boosman, Nèttie Boosman, Marianne Braam, Tineke Bouwman, Maria Bijvoet, Riet Campfens, Ro Cohen, Karin Dieben, Virg. van Ditz- huyzen, Enk Driessen, Bernadet Duynstee, Jette Ennik, Thea Frijters, Trudy Hoge, Joke Honnebier, Paula Hommes (met eerv. verm.), Mieneke Hooij, Toosje de Jong, (met lof), Ina Koop, Jeanne Kroese, Els van der Laan, Annie Larsen, Anneke van Leeuwe, Marlies Leeuwenberg, Anneke van Lent, Elly van Lent, Marieke Luyckx, Jo pie Majoor, Truus Majoor, Benneke Mase- land, Loes Meyer, Greet Nieuwenhuys, Ton ny Pas, Mieke Peltenburg, Tilly van Ra- vensberg, Tiny Roeland (met eerv. verm.), Marie Therese Schlatmann (met lof), Mag- da Schneiders, Anneke Schrijber, Maria Schütz, Liesje Spee, (eerv. verm.), Ans Toenbreker, (met lof), Gerda v. der Velde, Dor. Veldt, Ali de Vroomen. Afgewezen: 1; herexamen: 14. Bevorderd naar de 4e klasse M.M.S.: Marlie Alofs, Yvonne Barbet, Ais Bekker, (met lof), Nellie Bekker, Treesje Bothe, Grady Bruning, Willy van Dam, Elly van Doorn (met eerv. verm.), Ria Dreyklufft, Rietje Eiselin, Tiny Friethoff, Toos van Galen, Henny Gottmer, Tine van der Helm, Mia Hootsman, Willy Houwing, Inge van Kessel, Oda Kraetzer, Bernardine Lommer- se, Trees van Loon, Lies van Luxemburg, Bep Maas. Marijke Mahieu, Agnes Mase- land, Stepha Meyer, Henny Morlang, Jona Muthert, Hetty van Oudvorst, Mia Peper (met eerv. verm.), Thecla Poelman, Ida Rooyers, Annelies Roozen, Lidy van Royen, Joke Ruysenaars, Elly Schalkx, Trees Schmidt, Riet Schnabel, Nellie Stoop, Han- Koffers - Weekendtassen Boodschappentassen - Handtasjes Actentassen - Portefeuilles Portemonnaies. ELK ARTIKEL IN PRIJS VERLAAGD Kruisstraat 35 Men kan bij de radio zitten en het programma beluisteren: er ontbreekt iets aan, waarvoor de televisie de op lossing zoekt. Gisteren was dit weer te voelen, toen wij het voorrecht hadden in „Heliomare" te Wijk aan Zee de jaarlijkse grote dag van de „Zonne bloem" mee te maken. De K.R.O.-bui- ten-uitzending voor de. zieken van Ne derland en van de gehele wereld. Op de Oostelijke vleugel van het sanatorium, midden op het brede ter ras tussen de patiënten, hadden Alex van Wayenburg met zijn staf en de artisten van deze uitzending plaats ge nomen. De nodige technische voorbe reidingen waren getroffen en te elf uur in de morgen begon een programma, dat door duizenden en duizenden be luisterd is: een groet uit Wijk aan Zee aan alle zieken in de wereld. De zon had een dag vacantie geno men, maar op deze Oostelijke vleugel was de temperatuur mild, kon de straf fe wind, die het strand koud maakte, niet doordringen, zodat Van Wayenburg enthousiast en zonnig als hij is kon spreken van stralend weer. Op het terras hadden ook plaats ge nomen rector R. L. M. van Ginkel, dr. en mevr. v. Haeff, de heren Borstlap en Pe.ters uit Haarlem van het werk centrum Noord-Holland van de Zonne bloem en vele anderen. Gespannen en opgewekt, enthousiast volgden de zieken het programma, de eerw. zusters feestelijk en blij tussen hen in. De zang van deze zieken, die merendeels zeer lang in sanatorium verblijven, was de uiting van hun op timisme en hun vertr.ouwen van de bui tengewoon prettige sfeer, die op „He liomare" heerst en in vele andere zie kenzalen, in huiskamers, aan ziekbedden heeft deze iets meegegeven daarvan: kracht en vreugde gebracht. Rector R. L. M. van Ginkel heeft een inleidend woord gesproken, de Bieten bouwers goten hun klanken vanaf dit terras over Wijk aan Zee de wereld door, ze hadden de klak op de kop en de blauwe kiel stond niet onaardig. Gait-Jan Kruutmoes vertelde van het meisje op z'n dorp, dat bij de advocaat diende, Jan de Clex zette z'n snor af om van de meisjes te zingen en Johnny Holthuyzen heeft met zijn accordeon zélfs de vele verre toeschouwers op de Relweg in feeststemming gebracht. Een bijzonder gebeuren voor „Heliomare" en Wijk aan Zee, voor de Zonnebloem en de K.R.O., want dit was de eerste „tuin feestuitzending", die buiten Hilversum werd gehouden. Aan Alex van Wayenburg werd na mens de patiënten een enorme zonne bloem aangeboden, terwijl ook „de an deren" een aardige attentie in ontvangst mochten nemen. Toen de K. R. O. tegen twaalf uur P i- ei k Het Zonnebloemfeest, dat gisteren te Wijk aan Zee in sanatorium „Helioma re" werd gevierd en uitgezonden via de K. R. O., werd geopend door rector R. L. M. van Ginkel (achter de microfoon). Schuin voor hem Alex van Wayen burg, leider van deze uitzendingen. reeds afscheid van „Heliomare" had genomen Van Wayenburg dankte voor de enthousiaste ontvangst en de medewerking duurde de feestvreugde in Wijk aan Zee nog wat voort. Vrolijk wapperde de vlag in de straf fe wind op deze onstuimige zomerdag: Heliomare had een bijzondere gebeur tenis meegemaakt en de K. R. O. had duizenden laten meegenieten, vooral de zieken. Mooi werk, dat van de Zon nebloem. Bij de te 's-Gravenhage gehouden staatsexamen voor muziek slaagden voor het theoretisch gedeelte lager on derwijs piano de heren Robert Wit en Nico Pol te Haarlem, leerlingen van de Toonkunst-Muziekschool. Woensdag 27 Juli zullen de leden van de vereniging „Haerlem" een be zoek brengen aan het Koninklijk Pa leis en de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Des namiddags 13.05 uur zal het gezel schap per tram van de Tempelier straat vertrekken. nie Thorborg, Joke van der Valk, Ria Verdegaal, (met eerv. verml.), Lidwine van Vlijmen. Hetty Wijnne, Rita Wijsmuller, Agaat Wilms Floet. Afgewezen: 6; her examen: 2. Bevorderd naar de 5e klasse M. M. S.: Af ra van Assema, Conny van Belle, Nan- da van den Berg, Sepha de Bie, Ria Bothe, Carla Brenninkmeijer, Climmy Brennink meijer, Ria Brugman, Marijke Coebergh, Wil Dobbe, Leontine Duynstee, Fien Gim- brère, Hgjene Kouwenaar, Anneke van der Laan, Marlies Laimböck, Agnes Lamp, Leny Lindeman, Ria Lucas, Anneke Muller, (met lof). Hannie Olthoff, Lia Osendarp, Maria Philips, Ans van der Ploeg, Wil de Rosa Spierings, Corrie Schilder, Lidwine Schneiders, Carla Spaas, Toos van der Vaart, Corrie Vreeswijk, Astrid Zitwing. Afgewezen: 7. Bevorderd naar IV Gymnasium: Elly De genhart, Jet van Di.iek, Agaat van Geest, Ineke Gerritsen, Elly Goossens, Lettie Gründemann, Mia Modderman, Mieneke Peerboom, (met eerv. verm.), Imelda Ro- senhart, Elly Schlatmann. Tilly Schopman, Jet Swildens, Ignatine Toenbreker. Afge wezen: 2. Bevorderd naar V Gymnasium: Fien Brinkmann, Ludy Faase. Anny Haverman, (met eerv. verm.), Nettie Holzhaus, Erna Kamp, Elsje Keulemans, Joke Lembeck, Tiny Schoenmakers, Ans Tervoort, Noortje de Vries, (met eerv. verm.), Wil Westen dorp, Miep Zwaneveld. Afgewezen: 4, her examen: 1. Bevorderd naar VI Gymnasium: Del- phine van Beers. Annemieke Bekkers, Riet Cohen de Lara, Ria Dijkzeul. Ans van Ga len Elly Hartog, Nelly Heydenrijk, Cokkie Jansen, Marie Joke Kemperman, Gerda Mathot, Fransje Pardoel, Lies Peerboom, Greetje Rebhols, Hilde Taggenbrock, Nels Teeuwissen, Sini Titulaer, Do Verberne, Aat Voets, Lidy van der Weiden. Afgewezen: 1. Zaterdag 16 en Zondag 17 Juli organi seert de R. K. Meisjesschool „St. Philo- mena" van de Zusters van O. L. Vr. v. Amersfoort een tentoonstelling op t gebied van handwerken en handen- arbeid. Deze tentoonstelling, die een traditie geworden is, is waarlijk een lust om te zien. i Nijvere handen der leerlingen, onder bekwame leiding der leraressen, zusters en dames, hebben iets moois en goeds tot stand gebracht. Zowel het werk der kleinen als dat der groten mag gezien worden. De „St. Philomenaschool" moge zich verheugen in een druk bezochte ten toonstelling. Op te sommen wat er te zien is, is niet doenlijk. Evenwel kunnen we ge wag maken van de zeer gevarieerde borduurwerken naaiwerk op aller lei gebied, van lapjes tot japonnen. Ook van handenarbeid is er heel wat te zien. Van allerlei materialen vele voorwerpen van velerlei aard. Dat deze tentoonstellingen door de ouders op hoge prijs worden gesteld, is gebleken uit het steeds drukker wor dende bezoek bij vorige gelegenheden. Het is dan ook alleszins de moeite waard. Ook anderen die belangstellen raden wij aan deze tentoonstelling te bezoeken. Zaterdag van 3 tot 6 uur. Zondag van 11 tot 1 uur; 3 tot 6 uur en 7.30 tot 9.30 uur, Eemstraat 15, Haar lem N. De Zandvoortse brandweer werd Donderdagmiddag gealarmeerd voor een duinbrand nabij de Van Speijk- straat. De situatie, liet zich ernstig aan zien. doordat zich in de onmiddellijke nabijheid de gemeentelijke dennenbos sen bevinden. Omwpnenden hadden gelukkig reeds het blussingswerk ter hand genomen, zodat de brand spoedig na aankomst van de brandweer was geblust. Bij het uitwijken voor het verkeer kwam gistermiddag op de Ged. Oude Gracht een 14-jarig meisje met haar rijwiel te vallen. Haar 12-jarig vriendin netje, dat zij achterop de bagagedrager vervoerde, kreeg hierdoor een diepe vleeswond aan haar rechterbovenbeen. In alle vroegte reed gistermorgen een personenauto op de Harmenjansweg, waarvan de bestuurder rechtsaf de Pa pentorenvest insloeg, in de richting vaD de Oostvest. Bij het nenvn van de bocht raakte hij met het linkervoorwiel het ter plaat se vrij sterk inspringende voor hem links gelegen trottoir. De auto slipte naar rechts, waarna de bestuurder om te voorkomen dat hij het voor hém rechts gelegen trottoir op zou rijden het stuur weer naar links omhaalde, zodat hij met het linkervoorspatbord tegen een aldaar staande lantaarnpaal opreed. De lan taarnpaal brak af. De auto moest wor den weggesleept. U kunt REEMERS' ijs bestellen Voor Uw feestje bij U thuis; Het blijft uren ondernullig In 'n speciaal soort „ijsfornuis". Clinge Doorenbos KRUISSTRAAT 35 - HAARLEM Op de derde verdieping van een wo ning aan de 2e Emmastraat was gister morgen een schilder bezig met net af branden van verf door middel van een verfbrander. Als gevolg hiervan begon het kozijn te smeulen. De brandweer, die met klein materiaal aanwezig was, behoefde echter niet op te treden, daar het brandje inmiddels door de bewoners was geblust. Onder de geslaagden voor het diplo ma E. H. B. O. behoort ook vermeld te worden mej. E. Kesseler. IJMUIDEN Eén motorlogger: KW- 51 f 4170. Kustvisser: IJm. 215 f 160, Vd. 60 f 300 Uk. 9.1 f 1980, Uk. 52 f 1670, Uk. 242 f860. Aanvoer 535 kisten, waaronder 61 ha ring. Prijzen: per 1 kg.: grote tong f2.40— 2.35, kleine middel tong f 2.452.30, tong I f2.15—2.00, tarbot f2.05—1.80. Per 50 kg.: grote schol f 52—47, middel schol f 4027, kleine schol f 2712, schar f li 11, bot f 18, poontjes f4.203.70, grote schelvis f 4645, middel schelvis f 42-- I 40, kleine schelvis f32, wijting f9.50— 7.00. Per 125 kg.: grote kabeljauw f 108— 85, grote koolvis f27. Amsterdam, 14 Juli 1949. De ondertoon van de markt was van daag niet ongunstig. Aand. Philips wer den ex-div. 9% verhandeld. Aand. Aku konden 1 a 2 pet. aan de vorige koers toevoegen. De meeste ove rige binnenlandse industriële aandelen bleven eveneens goed op peil. Aand- Fokker traden op de voorgrond met een avance van 6 pet. op 145. Koninklijke Olie zette tamelijk vast in, doch liep later terug tot om en nabij het vorig slotniveau. De scheepvaartmarkt was hier en daar een tikje luier. •dA3 IQ BAKTELJORISSTRAAT 27 Grote sortering WOLLEN RUITEN 4.50 per meter. WOLLEN en ZIJDEN STOFFEN tegen sterk verlaagde O* (Niet-officiële koersen) Vorig Openint slot 15/7 3% Nederi. 1948 99iJ 3-3% Nederland 194? 97% gï Kffjj 3 Ned. 62-64 bel. fac. 98% Inschr. Grtbk. 1946 3 pqi 97% - 98 Ned. Handel Mij. eert. 152% A.K.Ü. DjHi 17554 Van Berkels Patent llSgb Calvé-Delft eert. 162 Van Gelder 149 (4 Kon. Hoogovens eert. 187% Unilever eert. 270gb 274 Ned. Kabel 286gb Philips 228% gö* Kon. Petroleum 30S54 308 „Amsterdam" Rubber 128% 131% Holl. Amerika Lijn 153 Kon. N. Stoomb. Mij. 126 12554 Ned. Scheepv. Unie 165%gb 166 H.ÏA 149% 153 Deli Mil. cert. 143% 145% ex dividend Anaconda Copper v Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 14/7 28% 26% 49% 8% 59% 12% 47% 53 19% 10% 18% 33% 37% 28% 21% 22 13/7 28% 26 49 36% 59% 52% 19% 34% 36% 28% 22% 22% Op Maandag 18 Juli 1949, des v.m. 10 uur, zullen in het Gebouw „De Nijverheid". Jansstraat 85, Haarlem pu bliek 9 contant worden ver kocht: en Tentzeilen uit Engelse legerdumps in diverse afm-, grotendeels nieuw en in pri ma staat, voorts indien nog tijdig ter plaatse (Tenten etc.) De goederen zijn te zien een uur voor de aanvang teggen betaling van 25 ct. Waam. Deurwaarder,^^ Prinsen Bolwerk 7, Haarlem. TAPIJTEN DEKENS' Zaterdag 16 en Maandag 18 Juli verkopen wil toonkamer- monsters, tapijten t 62.60 t 90.40, 115.70; dekens met weeffouten, gr. maten f 11.90 en 14.50; Flanellen lakens f 7.45 en 10.70. Tapijthandel „MARO" N.V., Gebouw St Bavo, Smedestraat 23, Haarlem. SPOED Te koop op goede stand te Haarlem café met vergun ning (volkszaak) eventueel met woningruil. Gegadigden gelieven te schrijven onder no. 44501 bur. van dit blad. De PAUS roept - De PATERS SALESIANEN VAN DON BOSCO willen «J 'gr - ep Nederlandse jongens gelegenheid geven onder nw- g estelijke leiding naar Rome te gaan in het De ZALIGVERKLARING van de 14-j. DOMINICUS SAVT' leerling van Don Bosco hopen we bij te won«* Deze wordt verwacht in September 1950. En natuurlijk gaan we bij de Paus op bezoek. Op de terugweg gaan we naar TURIJN, de stad van W* Bosco en Maria Hulp der Christenen. De reis duur twaalf dagen; heen over Basel - St. Gotharo Milaan, terug over Parijs. j( Alle jongens van 13 tot 20 jaar kunnen zich opgeven en vooral degenen, die geen lid van de Jeugdbeweging zul WAT HET KOST? We rekenen voorlopig op 2»t Geef je op zo spoedig mogelijk bij PROCUUR D". BOSCO, UGCHELEN (Apeldoorn) en vraag je vader j? onze Giro (114821) alvast een bedrag van t 25.-,- te storte- met vermelding: JEUGDBEDEVAART. Geef hem Niemejjer's Luchtvaart- Album „Vliegende Vleugels" deel 2. (Verkrijgbaar êt f. 1.95 bij Uw kruidenier) bonnen voor vliegtuigplaatjes op de pakjes. PAARSMERK-KOFFIE - GALA-THEE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2