Westerse Unie bereid zo nodig te vechten voor haar idealen Volkeren van vandaag zijn in oorlog met het communisme Gouden priesterfeest van Mgr. J. P. Huibers Zij, die vielen in Indonesië VOLDOENING BIJ DE KATHOLIEKEN OVER DE GEHELE WERELD Honderd duizend ex-nazi soldaten dienen in vreemde legers Incident gesloten Tot hoofd en hart Wordt mgr. Beran verbannen Mi Het weer. Tezamen zwemmen of zinken Socialisten in België niet in coalitie fljgl R.T.C. ZOU MOETEN WORDEN UITGESTELD Felle reacties in Tsjechoslowakije Op wens van de Bisschop bescheiden viering Otto Skorzeny naar Argentinië ontsnapt ZATERDAG 16 JULI 1949 73ste JAARGANG No. 24513 MONTY SPREEKT IN DE RIDDERZAAL „The Nation and War in modern times" Praag wil vollêdige controle over kerken c% Os se r vat ore over Pauselijk decreet 13/4 jaar Bisschop MUNITIE-ONTPLOFFING IN PRÜM Zestig doden, driehonderd gewonden? BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 I O Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. *H. W. M. van Run. Wnd, hoofdredacteur: W. Severin. UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand. 4.55 per kwart aai. (Van onze Haagse redactie) „De naties van de Westerse Unie zijn bereid zo nodig te vechten voor hnn idealen om zich te verdedigen tegen agressie en de grondslagen van hnn levens stijl te bewaren. De vijand is het communisme, dat een religie is en anti-chris- telfjk. Als een christen-soldaat, die trouw is aan de christelijke idealen, ver klaar ik een vijand van het communisme te zijn en van alles wat het belijdt. Het is mijn overtuiging, dat de volkeren van vandaag in oorlog zijn met het com munisme. Men noemt het vaak de koude oorlog, maar het is niettemin een oor log. Het is mogelijk, dat die worsteling tussen communisme en democratie ns tenslotte zou kunnen voeren tot een hete of gewapende oorlog. Deze moet daarom Voorkomen worden. Om oorlog te vermijden moeten wij sterk zijn. Wij moeten daarom werken voor economische en militaire kracht en daardoor voor de vre de", aldus Montgomery gisteravond tijdens zijn rede in de Ridderzaal te Den Haag voor de leden van de Kon. Nederlandse Vereniging „Ons Leger." Na een begroetingswoord van de ge neraal b.d. K. Oudendijk betrad eerst generaal Kruis het spreekgestoelte om de hoge gast in te leiden. Hij zeidé o.m. het van uitermate groot gewicht Ie achten voor de toekomst en het voort bestaan van de Nederlandse natie en Van alle andere West-Europese naties, dat er gedacht wordt aan een mogelijke Oorlog. Aan een voorspelling wenste hij zich niet te wagen. Wei constateerde hij, dat er in onze huidige wereld staten zijn, die, gebaseerd op de communis tische ideologie, de verbreiding van het communisme bevorderen. Juist deze communistische staten beschikken over grote hoeveelheden parate strijdkrach ten en het is dus duidelijk, dat elke staat wijs en verstandig doet zich voor te bereiden op een mogelijke oorlog. De strijdkrachten moeten beschikken over een zo hoog mogelijk moreel en zij moeten de overtuiging hebben, dat zij een taak te vervullen hebben. „De verdediging van het land", aldus de generaal, „behoeft geen geheimzin nige zaak te zijn; het volk moet er ver trouwd mee raken en daarom is het goed, dat deze zaken in breder kring bepraat worden en acht ik het een bij- Zonder voorrecht, dat thans veldmaar schalk Montgomery hier zal spreken." Daarop betrad de veldmaarschalk het spreekgestoelte voor het uit spreken van zijn rede: „The Nation and War in Modern Times". Spr. beschouwde het op de eerste plaats als een eer, dat zijn huidige taak de verantwoordelijkheid voor de Ver dediging van Nederland tegen agres sie medebrengt. Als diepste oorzaak van de moeilijkheden beschouwde spreker het feit, dat de wereld ge spleten wordt door twee tegenstrij dige morele wetten. De Westerse beschaving ziet zich ge plaatst tegen een bepaalde uitdaging. Het voortbestaan van die beschaving Verkeert in gevaar. Het wordt gaande weg duidelijk, dat alle Westerse wijs heid nodig zal zijn om met succes het hoofd te bieden aan de bedreiging der Westerse beschaving: méér wijsheid en méér samenwerking dan ooit in het verleden heeft bestaan. Het ligt voor de hand, dat geen enkele Westerse natie deze uitdaging alleen kan weerstaan. Daartoe moeten alle krachten van het Westen samengebundeld worden lot een groots beleid, waarvan het doel met uitsluitend moet bestaan in het redden v'an de Westerse beschaving op zich, maar tevens in het scheppen van een betere wereld om in te leven. Iedere burger in de Westerse Unie moet een duidelijk besef hebben van de grond- Hagen van onze democratische levens stijl, omdat de tijd kan komen, waarop hij zal moeten strijden tot behoud daar van. Maar hij kan niet behoorlijk strij den, indien hij niet begrijpt, waarvoor hij strijdt. Daarop ging de veldmaar schalk op deze grondslagen het, Christendom; de waarde van het indi vidu; vrijheid en recht en een diep geworteld verlangen naar vrede dader in. Hij wees dan op liet belang van het thuisfront, vooral met het oog op luchtaanvallen. Ieder moet de rol ken nen, die hij moet spelen in de orga nisatie der civiele verdediging, die op zichzelf uitstekend georganiseerd, uit gerust en getraind moet zijn. Na de vijf fundamentele principes genoemd te hebben, die de basis moeten vor men van alle voorbereiding, wil de natie in 6taat zijn om met succes het hoofd te bieden aan agressie, zeide spreker verder er geen ogenblik aan te twijfelen, dat de samengebundelde krachten van de Westerse mogend heden in staat zullen zijn elke even tuele aanvaller te verslaan. Onze manpower, onze technische be kwaamheid, onze overvloed van grond stoffen, onze krachtige organisatorische kwaliteiten zijn gezamenlijk veel groter dan die van welke andere macht of groep van machten ook. Op dit punt 2>ag geen twijfel of misverstand bestaan. Eendracht, waakzaamheid, nationale be veiliging en goede leiding zijn verder ~e factoren, waaraan moet worden vol kan wanneer de landen van het Westen Het succes verdedigd moeten worden tegen een aanvaller uit hét Oosten. Tenslotte wees Montgomery de bewe ring af, dat Groot-Brittannië alleen be lang zou hebben bij verdediging van West-Europa, omdat het daardoor groter immuniteit zou verwerven. „Dit is abso luut onwaar. Wij zijn allen tezamen als een team bij deze zaak betrokken; wij zullen tezamen zwemmen of zinken. Gij moogt als feit aannemen, dat de gewa pende Britse krachten, die in werke lijkheid reeds in Europa ontplooid zijn, op het vasteland van West-Europa zullen strijden, zij aan zij met de Nederlandse strijdkrachten, en dat zij hun plaats in het team met volle kracht zullen bezetten, indien een aanvaller vanuit het Oosten poit weer zou trach ten onze landen binnen te dringen. In dien er oorlog zou uitbreken gedurende mijn actieve militaire carrière, dan zal ik persoonlijk aanwezig zijn en ik zal vechten om Nederland tegen agressie te verdedigen en de vijand uit het Oosten te verhinderen uw land wederom te be zetten. Spreken van andere zijde van de Atlantische Oceaan hebben eveneens vele malen gezegd, dat Amerika vanaf de aanvang zou deelnemen, indien een aan valler vanuit het Oosten weer zou trach ten Westelijk Europa binnen te drin gen. Laat daarom ieder onzer vastbe sloten zijn, zijn of haar rol te spelen bij de organisatie van het Westen om weerstand te bieden aan agressie en laten wij deze rol royaal en in ware internationale geest spelen -en laat onze strijdleus zijn: Eendracht maakt macht. Wij kunnen geen betere hebben". Het presidium van het Tsjechoslo- waakse actiecomité heeft gisteren tij dens een bijeenkomst het wetsontwerp goedgekeurd, dat de regering de con trole geeft over benoemingen, financiën, salarissen en het beheer van kerken van alle gezindten in Tsjechoslowakije. Dit wetsontwerp zal in de volgende zitting van het parlement in behande ling worden genomen en vanzelfspre kend worden goedgekeurd. Het ontwerp behelst volgens U. P. de volgende punten; 1. De staat zal zich het recht voorbe houden alle kerkelijke benoemingen te bekrachtigen of af te keuren. Dit geldt voor de benoeming van Aartsbisschop tot die van kapelaan. 2. Alle geestelijken zullen in het ver volg een staatsbezoldiging ontvangen. 3. De priesters, die aoor een civiel ge rechtshof veroordeeld zijn. zullen geen bezoldiging ontvangen en evenmin zij, die niet „in nationale zin betrouwbaar" zijn. Qp dezelfde bijeenkomst sprak de premier, Antonin Zapotocky. Hij waar schuwde Mgr. Beran, dat hij „zich er van bewust moest zijn uit het land gezet te kunnen worden als een verrader." Sprekende over de vrees in het buiten land, dat de aartsbisschop gearresteerd zou zijn, zeide hij: „Als deze verhalen van Beran zelf afkomstig zijn, bewijst het alleen, dat hij weet wat hem toe komt." De Belgische Socialistische Partij heeft gisteravond bekend gemaakt, dat zij op dit ogenblik niet voornemens is deel te nemen aan de vorming van een nieuwe drie-partijenregering (katholie ken, socialisten en liberalen) langs de richtlijnen, die door Van Cauwelaert zijn aangegeven. Welingelichte bronnen waren volgens U.P. van mening, dat de reden der so cialistische weigering voortvloeit uit het feit, dat de partij zich niet kan ver enigen met de door Van Cauwelaert voorgestelde oplossing van de konings kwestie. De informateur verwacht Zondagmor gen het antwoord van de liberalen op zijn voorstellen. f^dagavond werd in de ridderzaal een bijeenkomst gehouden van de Koninkl. e<t* Ver. „Ons Leger", waar veldmaarschalk Montgomery een redè hield. De maarschalk betreedt de ridderzaal. Verwachting tot Zondagavond: Van nacht hier en daar tydelijk mist, A overigens wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Weinig wind. Ongeveer dé- zelfde temperatuur als vandaag. Zondag: zon: 4.3920.52 Maan: 23.35—12.32. Maandag: Zon: 4.4020.51 Maan: 23.46—13.43. De H. F. O. heeft hedenochtend een compromis voorrstel van Sukarnoaan vaard om de inter-Indonesische confe- retie deels te Djocja en deels te Ba tavia te voeren. De aanvang is bepaald op 20 Jnii, 30 Juli eindigen de bespre kingen te Batavia, na afloop waarvan men onmiddellijk naar Den Haag kan gaan voor de Ronde-Tafelconferentie De aanvangsdatum van de R. T. C. zal das dien» te worden uitgesteld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld tussen 10 en 12 Juni 1949, na vermissing: Korp. J. Bolt, legernr. 270305199, afkomstig uit 't Zandt (Gr.). Gesneuveld 15 Juni 1949: Sold. Ie kl. J. F. H. van Es, le gernr. 280519752, afkomstig uit Els- loo. Gesneuveld 16 Juni 1949: Sold. Ie kl. F. Boeren, legernr. 270728058, afkomstig uit Oosterhout (N. Br.). Gesneuveld tussen 19 Juni en 4 Juli 1949, na vermissing: Sold. Ie kl. H. P. Swinkels, le gernr. 280528694, afkomstig uit So meren. Gesneuveld 27 Juni 1949: le It. P. A. Havik, legernummer 190128005, afkomstig uit Haren (Gr.). Sold. W. J. Maas, legernummer 270313204, afkomstig uit Someren. Serg. A. J. M. Nij land, legernr. 250517235, afkomstig uit Amster dam (O.). Korp. C. B. Wilderbeek, legernr. 260425162, afkomstig uit Venlo. Gesneuveld 28 Juni 1949: Serg. M. W. van de Nieuwenhof, legernr. 180722006, afkomstig uit St. Gilles Waes (België). Gesneuveld 29 Juni 1949: Sold. J. A. de Bruijn, legernum mer 280111122, afkomstig uit Apel doorn. Gesneuveld 30 Juni 1949: Sold. K. Nieuwenhuis, legernr. 280528035, afkomstig uit Wijmbrit- seradeel. Gesneuveld 30 Juni 1949: Sold. J. Wienen, legernummer 271227067, afkomstig uit Heino. Gesneuveld 1 Juli 1949: Sold, le kl. A. Bouwens, legernr. 250911115, afkomstig uit Nieuw Gin- neken. Sold. J. van Dingenen, legernr. 260703159, afkomstig uit Hoogeloon. Korp. D. Uittenbogaard, legernr. 161107002, afkomstig uit Drieber- gen-Rijsenburg. Gesneuveld 2 Juli 1949: Sold. A. Huijgen, legernummer 270429166, afkomstig uit Bunschoten. Gesneuveld 3 Juli 1949: Vaandrig M. van Eek, legernr. 280828211, afkomstig Uit Arnhem. Sold, le kl. P. H. J. van Encke- vort, legernr. 280330724, afkomstig uit Sevenum (L.). Sold. H. H. Hermans, legernum mer 280112731, afkomstig uit Seve num (L.). Sold, le kl. P. H. Scholten, le gernr. 270901051, afkomstig uit Bu- del. Gesneuveld 4 Juli 1949: Sold. H. J. Boerboom, legernum mer 270221077, afkomstig uit Wes tervoort. Gesneuveld 6 Juli 1949: Sold, le kl. J. de Boer, legernr. 251120166, afkomstig uit Geleen. Serg. A. L. Teuns, legernummer 190208000, afkomstig uit Geleen. Gesneuveld 7 Juli 1949: Sold. Eibrink, legernr. 260821161, afkomstig uit Oldebroek. Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 17 Juni 1949: Sold. 2e kl. Soetarmin Martodi- kromo, stbnr. 49098, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 19 Juni 1949: Man. sold. 2e kl. infie. H. Kairu- pan, stbnr. K. 4719934, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 19 Juni 1949: Jav. sold. 2e kl. genie Madsaroen. stbnr. K. 104718345, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold, le kl. infie Parian, stbnr. 31994, afkomstig uit Indo nesië. Jav. sold, le kl. infie Santmin, stbnr. 15275, afkomstig uit Indo nesië. Jav. sold. 2e kl. infie Slamet, stbnr. 15892, afkomstig uit Indo- nesië. Jav. sold. 2e kl. infie Toekimin, stbnr. K. 463144, afkomstig uit In donesië. Gesneuveld 21 Juni 1949: Amb. sold, le kl. infie A. Patty, stbnr. 25204, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 22 Juni 1949: Amb. sold. 2e kl. infie E. Koenoe, stbnr. K. 1146155, afkomstig uit In donesië. Amb. sold. 2e kl. infie F. Redo, stbnr. K. 12461308, afkomstig uit Indonesië. Soen. sold, le kl. infie Moehamed Bin Madje Daoed, stbnr 25270, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 23 Juni 1949: Amb. sold. 2e kl. infie L. Mai- pauw, stbnr. K. 5462093, afkomstig uit Indonesië. Gesnéuveld 25 Juni 1949: Sold. 2e kl. infie Moenaslh, stbnr. 281301061, afkomstig uit Indonesië. Tim. sold. 2e kl. Tiusnama, 6tbnr. K. 1471,0735, afkomstig uit Indo nesië. Men. sold, le kl. infie M. F. Wa- kulu, stbnr. K. 84716628, afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede. De „Osservatore Romano" heeft giste ren een hoofdartikel gewijd aan het de creet van de Congregatie van het H. Officie tegen het communisme. Volgens het blad is het decreet een direct gevolg van „de pogingen achter het IJzeren Gordijn om een nieuwe Kerk te stich ten." De gebeurtenissen hadden reeds aangetoond, dat het decreet van het Vaticaan „niet vergeefs was geweest". Uit, de eerste reacties was reeds op te maken, dat het de katholieken over de gehele wereld voldoening had geschon ken. Het blad wijst in het bijzonder op het strikt godsdienstige karakter" van het document, en bestempelt de poging „het als een politieke actie" voor te stellen als zuiver lasterlijk. „Het is vellicht overbodig, er op te wijzen," zo vervolgt het blad, „dat in. het decreet niet gesproken wordt over de communistische partij, de communisti sche politiek, de communistische econo mie, maar over communisme, over de idee de dialectiek, de leer, de philosophie en de zeden." In kringen van het Vaticaan verwacht te men niet, dat het decreet een onmid dellijke verandering in de reeds gespan nen diplomatieke betrekkingen tussen Oost-Europa en de Heilige Stoel zou teweegbrengen. Het Vaticaan zou ver tegenwoordigers in die gebieden zo lang mogelijk proberen te handhaven om de katholieken aldaar niet in de steek te laten, zo werd verklaard. Naar aanleiding van het decreet heeft de Tsjechoslowaakse minister van Voor lichting, Vaclav Kopecky, verklaard, dat Rome de verdediger is van „fascisme en barbarendom". Het was noodzakelijk „de opstandige kerkelijke leiders neer te slaan". Kopecky zeide dit op een verga dering van de „Vereniging van Vrienden van een democratisch Spanje". „De dienaren van het katholieke Ro me" waren de rechtstreekse helpers van de „moordenaars en folteraars van het Spaansche volk", zo zeide hij. De Tsjechische minister van Justitie, Alexei Cepicka, heeft Vrijdagavond ver klaard, dat een ieder, die pogingen doet het excommunicatie-bevel met kracht door te zetten, van verraad be schuldigd zal worden. Tsjechische com munistische leiders trachtten het effect van het decreet te verminderen door het als „illegaal" en „totalitair" voor te stel len. Het Franse communistische dagblad „l'Humanité" schrijft: „Achter de gefor ceerde verklaringen over de „gebreken van het kapitalisme" gaat een verbeten wil schuil om de verdrukking van de arbeiders te verdedigen en te handha ven. Wat men aanvalt in de volksdemo cratieën, die steeds de breedste gods dienstvrijheid hebben geëerbiedigd, is het feit, dat zij binnen hun grenzen de uitbuiting hebben uitgeroeid. De Italiaanse communistische leider, Palmiro Togliatti, heeft verklaard van mening te zijn, dat het Pauselijk decreet betreffende excommunicatie van katho lieken, die het communisme aanhangen, geen grote uitwerking zal hebben. Z, H. Exc. Mgr. Joannes Petrus Huibers, de Bisschop van Haarlem, die in Augus tus zijn 50-jarig priesterfeest viert. De viering van het vijftigjarig pries terfeest van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui bers, Bisschop van Haarlem, zal, op verzoek van de jubilaris, een bescheiden karakter dragen. Dit wil echter niet zeggen, dat de diocesanen geen gelegen heid zullen krijgen, hun Bisschop geluk te wensen en hulde te betuigen. Daar om zijn de feestelijkheden over een drietal dagen verdeeld. Monseigneur gaat van 9 tot 13 Au gustus in retraite te Noordwijkerhout en zal daarna naar Warmond ver trekken, waar hij Zondag 14 Augus tus in de middag wordt afgehaald door het voorbereidend comité tot viering van het gouden feest. De rit, die dwars door de Bollenstreek naar Haarlem gaat, zal verschillende malen onderbroken worden om de hulde der verschillende parochies in ontvangst te nemen. Deze Zondag staat verder geheel in het teken van de jeugd. Als Mon seigneur om 4 uur de Kathedraal be treedt, zal hij daar ontvangen worden door de Diocesane Jeugdraad en ruim 1800 jongens en meisjes uit het hele Bisdom. De jubilaris zal een Pontificaal Lof celebreren, waaronder de jeugd de gezangen zal zingen. Rector H. van Spanje, diocesaan di recteur van de Katholieke Actie, afde ling jonge mannen, zal namens de jeugd een toespraak houden en men hoopt, dat Mgr. Huibers zich tijdens het Lof ook tot zijn jonge diocesanen zal richten. Na deze plechtigheid zullen de leiders in de plebanie bijeenkomen, om Mon seigneur geluk te wensen. Intussen stellen de 1800 jongeren zich rond de Kathedraal op, om, wanneer de Bisschop uitrijdt naar de Nieuwe Gracht, een spontane hulde te brengen. Op Maandag 15 Augustusde eigen lijke feestdag, draagt de Bisschop een Foormalïge officieren van deDuit se generale staf deelden deze week te Frankfort mede, dat minstens 100.000 ex-nazi soldaten nog in vreem de legers dienen. Ovef de hele wereld staan de Duitse troepen nog opgesteld en menige veld slag werd reeds door hen geleverd, waarbij talrijke slachtoffers vielen. De stafofficieren wier namen niet genoemd kunnen worden omdat zij eerst sinds korte tijd uit Amerikaanse gevangen schap zijn ontslagen, vertelden aan een correspondent van U.P., dat zij deze fei ten wisten dank zij een zeer uitgebreid net, waarlangs zij alle berichten ont vingen. Volgens deze zegslieden stonden Duitsers opgesteld in de volgende le gers: Minstens dertigduizend man in het Franss vreemdelingenlegioen. Minstens vierduizend voormalige S.S.-ers in Frans Indo-China. Ongeveer vijftienduizend voormalige Nazi-soldaten ontvangen een training om ingezet te worden in de Sovjetlegers. Ongeveer vijfduizend man werd door de Russische politie uit de Oostelijke zone van Duitsland gedwongen zich aan te sluiten bij de guerillatroepen in Grie kenland. Ongeveer zesduizend ex-oorlogskrijgs gevangenen hebben een aanbod van de Egyptische regering aanvaard om het Egyptische uniform aan te trekken. De Duitse eenheden die in Arabië, in het rode en nationalistische China, in Irak, Syrië en andere landen in het na bije en verre Oosten, waaronder Indo nesië speciaal vermeld werd, benade ren naar schatting de 20.000. De stafofficieren zeiden dat minstens vijftienduizend soldaten en officieren naar Zuid-Amerika hebben weten te ontsnappen, terwijl bekend is dat vijf duizend Duitsers dienen in het Joego slavische en Albanese leger. Zij deelden mede dat geen enkele Duitser zich een plaats heeft weten te veroveren in de Britse of Amerikaanse legers. De officieren van de generale staf zeiden dat alle soldaten die nu in het vreemdelingenlegioen dienen, dat naar verluidt voor een derde uit Duitsers ge- recruteerd is, daar terecht gekomen zijn nadat de legers van generaal Rommel in 1943 verslagen waren. De volgende drie redenen zouden de Duitsers gedwongen hebben bij vreem de mogendheden te gaan dienen: 1. Omdat zij niets anders kunnen dan vechten. 2. Omdat zij vrezen vervolgd te zul len worden wegens hun lidmaatschap van de Nazi-partij. 3. Omdat zij hopen later te kunnen emigreren wanneer zij in vreemde dienst zijn. Volgens de stafofficieren hadden de meeste soldaten, die thans in de vreem de dienden, schoon genoeg van het mi litarisme en wilden zij alleen gaarne naar huis. De volgende militaire leiders zijn er in geslaagd uit Duitsland weg te ko men en dienen nu in andere legers. De S.S. generaal Otto Skorzeny, die bekendheid verwierf door zijn bevrij ding van Mussolini uit diens bergge- vangenis. Hij werd geïnterneerd in Duitsland, maar wist te ontsnappen en werd nooit weer gepakt. Hij bevindt zich thans in Argentinië. Generaal Werner Schlemmer en ge neraal Graaf von Strachwitz, tankex pert, hebben zich aangesloten bij kolo nel El Zaim in Syrië. Verder dienen naar verluidt in de legers van Zaim als adviseurs de pant serexperts kolonel Faulmueller, kolonel von Lossber, kolonel von Zitzewith en graaf von Hardenberg. De kolonel van de Luftwaffe Hans XJlrich Rudel, die eens tot de hoogste luchtmacht-autoriteiten behoorde en Goerings meest gevierde piloot was, heeft thans een baantje als testpiloot in Argentinië. Ook professor Tank, die de meeste oorlögsvliegtuigen voor de Luft waffe gebouwd heeft, bevindt zich in Argentinië met de jongste Luftwaffe- generaal Adolf Galland. i Pontificale Hoogmis op in de Kathe drale Basiliek in het bijzijn van het hoogwaardig kapittel en zeer vele geno digden uit het gehele Bisdom. In de plebanie volgen dan twee be sloten recepties. Op een daarvan zal het kapittel het cadeau van het Bisdom overhandigen, dat, zoals bekend, be staat uit de opbrengst van de collectes voor het kerkenfonds De tweede receptie is uitsluitend voor geestelijken, religieuzen en genodig den, hoofdzakelijk van buiten de stad Haarlem. Katholiek Haarlem krijgt gelegen heid, zijn Bisschop te huldigen op Woensdag 17 Augustus, des avonds 8 uur, in de Gem. Concertzaal. Daar toe. worden uitgenodigd de kopstuk ken van alle verenigingen en corpo raties in de stad. Indien er plaatsen overblijven zullen deze via de gods dienstige verenigingen, de standsorga nisaties en de jeugdbeweging ge distribueerd worden. Het Koor Katholiek Haarlem zal uit voeren het Ecce. Sacerdos van Anton Bruckner en Psalm 150 van César Franck. Vervolgens zal een Haarlemse leek een korte toespraak tot Monseig neur richten, waarna het koor Sancta Maria van W. A. Mozart zingt- en zijn optreden besluit met het Te Deum van Anton Bruckner. Solisten zijn: Corry Bijster; Annie Hermes, Han Le Fèvre en Peter de Vos. Aan het orgel Jan Schouten. Er zal een pauze gehouden worden van ongeveer drie kwartier, tijdens welke de genodigden gelegenheid krij gen, de hoogwaardige jubilaris te complimenteren. Mgr. J. P. Huibers werd 15 November 1875 te Gouda geboren en 15 Augustus 1899 priester gewijd. In 1906 werd hij aangesteld tot leraar aan het Klein Seminarie Hageveld te Voorhout, waar hij tot 1916 verbleef. Toen kreeg profes sor Huibers de opdracht om aan de rand van Amsterdam een parochie te stichten. In 1917 verrees de hulpkerk en in 1926 de eigenlijke kerk, toegewijd aan O.L. Vrouw van'Altijddurende Bijstand, voor wie de jubilerende Bisschop een grote devotie heeft. In 1928 werd pastoor Hui bers benoemd tot deken van Hoorn en in December 1935 ontving hij de hoge benoeming tot Bisschop van Haarlem, de zevende die sinds het herstel der Kerkelijke Hiërarchie de zetel van het Bisdom Haarlem besteeg. 11 Februari 1936 geschiedde de plechtige bisschops wijding in de Kathedraal van St. Bavo. Dertien en een half jaar bestuurt de grijze Bisschop nu zijn Diocees. Naar het Duitse nieuwsagentschap D.P.D. meldt, zijn Vrijdagavond ver moedelijk zestig personen om het leven gekomen en raakten er 300 gewond, toen een Duits munitiede pot te Priim, ongeveer zestig kilo meter ten Westen van Coblenz, Franse zone, in de lucht vloog. A.F.P. weet te melden, dat alle huizen van Priim. die binnen een straal van een kilometer van de in de lucht gevlogen ammunitie-opslag- plaats zijn gelegen, met de grond gelijk zijn gemaakt. Ongeveer een viqfde gedeelte van de stad zou zijn verwoest. Gehele straten zijn door het ge weld van de ontploffing met de grond gelijk gemaakt. Onder de in gestorte gebouwen bevinden zich het ziekenhuis en het postkantoor. Volgens sommige berichten ontstond er brand in een oude opslagplaats voor ammunitie van het Duitse leger, op een heuvel, die hoger dan de stad is ge legen. Vervolgens sloeg het vuur over naar een andere opslagplaats, waarin zich nog 500 ton ammunitie bevond. De inwoners waren door de gloed van het vuur van de eerste brand ge waarschuwd. Sommigen verlieten dé (Van een bijzondere medewerker) De persverklaring over de rede van de heer Vermeulen te Genève, af gegeven door het N.V.V., besluit kennelijk dit incident. Wie dit geval van voldoende belang vond om de publi caties hieromtrent te verzamelen, kon m enkele weken tijds een behoorlijk dos sier aanleggen. De reacties, onmiddellijk na het bekend worden van dit merk waardig betoog, lieten er geen twijle, over bestaan hoe schrijvend Nederland over dit geval dacht: tot zelfs het Pa rool keurde deze onrechtmatige inmen ging in <Je pastorale zielzorg beslist af. Het was puur toeval, dat de leiders van de drie grote vakcentrales ieder op hun beurt een ongezochte gelegenheid werd geboden hun mening publiekelijk te uiten. De Bruyn op het lustrum van de Enschedese K.A.B., Ruppert bij het 40-jarig bestaan van het C.N.V., Kupers tijdens het vierdaagse N.V.V.-congres. De makkelijkste partij was in dit trio wel voor de heer Ruppert van het C.N.V., hoewel direct dient te worden vastgesteld, dat hij niet alleen op een waardige, maar vooral ook op een voor treffelijke wijze zijn aandeel in de „op lossing" van dit conflict heeft geleverd. Immers het zou helemaal niet zo ver wonderlijk zijn geweest, indien de heer Ruppert, na aanvankelijk te hebben toe gezien, zich zou hebben beperkt tot sussen, de rol zou hebben vervuld van bemiddelen als onpartijdige derde. Het ging immers niet over het C.N.V. Dat het C.N.V. zó heeft gehandeld als het nu gedaan heeft, verdient méér dan waardering. Inmiddels toont deke houding, dat ook in die kring zeer goed is begrepen, dat de aanval van de heer Vermeulen méér is geweest dan een afwijzen van het recht der Kerk om aan het lidmaatschap dier Kerk bepaalde eisen te stellen. Zou dwaze veronderstelling het resul taat van deze attaque een opheffen heb ben betekend van het Bisschoppelijk verbod^ zouden met andere woorden de Nederlandse Bisschoppen hebben ver klaard: Het blijft Ons onverschillig in wat soort vakbond de Nederlandse Ka tholieke arbeiders zijn georganiseerd, ongetwijfeld zou dit gevolgen hebben gehad óók voor het C.N.V. Niet waar schijnlijk in die zin, dat het leden zou hebben verloren. Hetgeen De Bruyn in Enschede gedecideerd meende te mo gen verklaren: wij, katholieke arbeiders hebben geen behoefte aan dit verbod; het N.V.V. zou geen nieuwe ledenre- gisters nodig hebben om de overlopers uit de K.A.B. naar het N.V.V. in te schrijven, geldt naar onze mening vrij wel onverzwakt ook voor 't C.N.V. Op heffing van dit verbod zou evenwel be tekenen de erkenning, dat bij het oplos sen van de maatschappelijke vraagstuk ken de christelijke levensovertuiging geen doorslaggevende rol speelt, en dat de uiteindelijke doelstellingen van het socialisme niet per se verwerpelijk, ja voor de katholiek ook aanvaardbaar zijn. De grond derhalve, waarop de con fessionele vakbeweging in ons land steunt, zou wel heel erg verzwakt wor den. Dat inmiddels van N.V.V.-zijde geen wezenlijke behoefte bestond de verkla ring van Vermeulen te herroepen, is gebleken. Wel was men kennelijk even geschrokken van de felheid, waarmede de aanval was ondernomen. Reeds de avond, waarop in de Nederlandse pers Vermeulen's rede stond afgedrukt verklaarde Oosterhuis in het Parool, dat hiermede geen aanval op de Bis schoppen was bedoeld. Ook Kupers in zijn radio-toespraak ontkende dit maar overigens hebben de heren de indruk niet kunnen wegnemen, dat ze het he lemaal niet erg vinden, dat dit nu maar eens ronduit is gezegd. Naast de officiële reacties in de pers en voor de radio, was het vooral inte ressant na te gaan, hoe de leden der confessionele en socialistische vakbe weging op dit geval reageerden. We waren in de gelegenheid kennis te ne- mea van een aantal brieven door ka tholieke arbeiders geschreven en we beluisterden de mening van enkele groepen socialistische fabrieksarbeiders. Om met de laatsten te beginnen, enke len dezer verklaarden ons gedecideerd: op deze verklaring hebben we al jaren zitten wachten. We zijn het er helemaal niet mee eens, dat onze vakbond door die samenwerking met de confessionele bonden zo aan het verburgerlijken is. De reactie van de katholieke arbeiders was een scherpe afkeuring van de Ge- neefse rede en duidelijke instemming met de houding van het Verbonds- bestuur. Voor wie niet al te onbekend is met de Nederlandse organisatorische ver houdingen was het vrijwel onmiddellijk duidelijk: de standpunten konden niet (meer) tot elkander komen. Bleef de vraag van de samenwerking. Op het congres van het C.N.V. was het nie mand minder dan de minister-president zelf die de koek maar vast begon aan te snijden, nadat van katholieke zijde er tamelijk duidelijk op was gezin speeld dat de zo nodige samenwerking toch wel geweld zou kunnen zijn aan gedaan. Even nog leek het er op alsof de situatie zou worden verscherpt, toen op het N.V.V.-congres o.a. de heer v. cL Born naar een woord van Kupers „zich haast in staatssocialistische rich ting" eens verklaarde met de heer Vermeulen. Het stond toen inmiddels al vast: de samenwerking moest gered worden. Wel niet ten koste van alles, maar men moest er toch veel voor over hebben. Ook hier was het weer de minister president, die nog een stoot in de goe de richting gaf. en Kupers erkende: een breuk tussen N.V.V. en regering zou weinig minder zijn dan een natio nale ramp. Een belangrijke waar heid. Na de gemeenschappelijke ver klaring constateerde de Volkskrant woelige wateren weggeëbd, water weer spiegelglad. Populair gezegd hebben we de neiging te zeggen: nou vooruit dag maar, laten we de volgende blad zijde van het boek maar nemen. Om wille van de noodzaak, omwille van het practische goed, dat is te bereiken en reeds bereikt werd, accoord. Het practische goed, uit dit incident gebo ren, is, dat we elkander weer eens goed hebben leren kennen. En ook dat heeft betekenis. stad, doch velen onderschatten het ge vaar en bleven. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Prüm, dat 5000 inwoners telt, is ge blakerd en geschonden. Er hangt zware rook en walm boven de stad. Zonder meegevoel is het moeilyk een j ^rechtvaardig oordeel uit te sprekenj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1