ONVERGETELIJKE ENTREE VAN KONINGIN IN NEERLANDS BLOEMENSTAD ONTVANGST IN VELSEN HARTELIJKE JULIANA VAN KONINGIN D De Inter-Indonesische Conferentie officieel geopend .Het weer De Vishal in gewone doen en officiële begroeting in Raadhuis Tot hoofd en hart Ceylon weer „open" Engeland op de hoogte van atoom-geheim? VORSTIN OP BORDES VAN SPROOKJESACHTIG PAVILJOEN KOLONEL VAN LANGEN CHEF-STAF? U.N.O.-commissie bemiddelt Woensdag 20 juli 1949 73ste JAARGANG No. 24516 Vliegtuig neergestort in Amerika Minstens acht doden S*ib®idie Goois Natuur reservaat Feestelijke avond receptie 440 gasten OOK VANDAAG EXPORT VAN GROENTEN Definitieve samenstelling Belgische senaat Atlantisch Pact in de Italiaanse Kamer Laagvliegende vliegtuigen Engelse jagers Enthousiaste Oranjejeugd langs de weg Te Velsen Kijkje in de vis „Ze heeft geen kroon op" Koeien door bliksem gedood Dr. Huender krijgt eervol ontslag Voor Ned. schepen en vliegtuigen Mutaties in de republiek toe- I rtig ïaal ond ®ï\o. BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 *®^i*>ementen 20800 Postgiro 143480 Machten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. ven Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Se ver m. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentjën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 3S cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Seattle in de V. S. Is hedennacht C* tweemotorig vliegtuig van het type dat vermoedelijk 28 passagiers en L bemanning van vier koppen aan d>.Qr,3 had, in aanraking gekomen met ge?5en van het electriciteitsnet en neer- Ch Het toestel was op weg naar *ii£ago en kwam op enige in aanbouw ifpbe huizen terecht, die onmiddellijk sQh brand vlogen. Minstens acht per- kwamen om het leven. De meeste lof .Siers waren militairen, die met ver dingen. b 611 w- van Amsterdam stellen de |®nteraad voor aan het bestuur van HSa ,tlchtin2 Goois Natuurreservaat te eth, voor 1949 en 1950 een subsidie 0hdPerlenen van *en boogste f 15.000 fleeuf voorwaarde, dat ookde andere e^aetnenden aan de stichting tezamen Jaarlijks subsidie tot eenzelfde be- a»Üai verlenen. Verwachting tot Donderdagavond: Onder een blauwe zomeravondhemel hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een onvergetelijk entree in Haarlem, de hoofdstad der provincie Noord-Holland, gemaakt. In het historische Paviljoen kwamen honderden gasten bijeen om deel te nemen aan een receptie ter ere van het bezoek' der Landsvrouwe, maar in de wijde omgeving wachtten duizenden op het moment, dat zy zich met Haar Gemaal en gevolg te voet van de ambtswoning van de gouverneur naar de ingang van de provinciale griffie aan de Dreef zou be geven. Tegen half negen kwam dat grote moment, dat nog door zovele onver getelijke herinneringen gevolgd zou worden. De koninklijke standaard werd voor het huis, dat twee dagen in aller belangstelling zou staan, gestreken, de wacht sprong in de houding, de vaandels van meer dan honderd Haarlemse verenigingen waarvan de afgevaardigden zich langs de weg hadden opgesteld werden omhoog geheven en toen barstte uit al die geduldig wachtenden een gejuich los, dat tot ver in de "Hout zijn echo vond. de afdeling Haarlem van de R. K. Mid denstandsbond. Bovendien behoorden tot de genodigden uit het Haarlemse katho lieke gemeenschapsleven prof. nw. C. P M. Romme, mr. dr. P. J. Witteman en de heren H. F. Heerkens Thijssen en Th. S. J. Hooy. Bovendien onderhield de Koningin zich ongedwongen met een dertigtal in middels aan haar voorgestelde gasten, o.w. de burgemeesters van Hilversum, Alkmaar, Hoorn en Limmen. Deze laat ste is de oudste in dienstjaren van de Noord-Hollandse burgemeesters. Ook Pater H. de Greeve, voorzitter van de Bond zonder Naam, bevond zich in dit gezelschap, bovendien uit andere kerke lijke kringen Mgr. Van den Oord, van de oud-Katholieke Kerk, en ds. G. J. Waardenburg van de Ned. Herv. Kerk. Verder dr. E. H. Krelage en de heren H. J. Voors, Th. Hoog en W. Maarsen, vertegenwoordigers van de Tuinbouw en Bloembollencultuur. Voorts H. Brinkman en J. Comman deur, voor de landbouw, mevr. Van Nis- Daar zag Haarlem dan de Koningin. Een Koninklijke Vrouwe, in een zee groene avondjapon, waarover een grijze halve bontjas; een Vrouwe die lachte en wuifde en onmiddellijk aller harten won. Twee weeskinderen van het Bur gerweeshuis, een jongen en een meisje, gekleed in de voormalige weeshuis dracht, mochten naar voren treden om een bouquet rose anjers aan te bieden. En toen begon de eerste wandeltocht op Haarlems bodem. Een onderdeel van het uitvoerige programma, dat wel zeer democratisch was en de duizenden in grote verrukking bracht. De Koningin werd begeleid door de commissaris, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de Prins door mevrouw baronesse de Vos van Steenwijk-van Royen. Het gevolg bestond uit mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek, opperceremo- niemeester van Hare Majesteit; jhr. luit.- kol. D. J. A. van Lawick van Pabst, ad judant van H.M.; mr. J. C. baron Baud, particulier secretaris; jvr. C. E. B. Röell, hofdame en jhr. F. J. E. van Lennep, kamerheer van dienst. Verder Lt. ter Zee le klasse, F. Steinmetz, ad judant en mr. J. Thomassen, particulier secretaris van de Prins. Bij het hek van de griffie werden de leden van Gedeputeerde Staten aan H.M. voorgesteld, waarna Zij door de tuin naar het Statenhuis schreed. In de tuin, die later in de avond feëriek ver licht was, stonden de gasten opgesteld met de Postfanfare, die het Wilhelmus speelde. In de werkkamer van de com missaris der Koningin kreeg mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, verge zeld van secretaris J. P. J. Solleveld allereerst gelegenheid om de Koningin te begroeten. In de aangrenzende zaal van Gedeputeerde Statèn, die op kunst zinnige wijze versierd was met rode anjers, een geschenk van de Aalsmeerse Tuinbouwbond en de beide veilingver enigingen aldaar, begon daarna de grote receptie. De echtgenoten van Ged. Sta ten en de griffier werden voorgesteld en vervolgens de leden van Provinciale Staten met hun dames. Op deze avondreceptie waren aanwezig bijna alle burgemeesters van Noord-Hol land 96 in totaal, velen met hun echt genoten. Verder de wethouders en de gemeente-secretaris van Haarlem, de griffier der Staten van Noord-Holland en hoge ambtenaren ter Provinciale Griffie de directeuren der Provinciale Bedrijven en van de Provinciale Zieken huizen en van het Economisch-Technolo- gisch Instituut. Voorts verschillende lei dinggevende rijksambtenaren, hoofden van politie uit Haarlem en omgeving, een vijftal voorzitters van verenigingen, voortgekomen uit de illegaliteit, leiding gevende figuren van handel en arbeid, o.a. van Kamer van Koophandel, Ar beidsbureau, Arbeidsinspectie en verte genwoordigers. van verschillende Kerken. Naast de bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, die zoals gezegd, reeds eer der ontvangen was, waren aanwezig Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-gene raal, en deken J. J. A. Kuilman. Ook zagen wij directeuren van grote Haar lemse industriële ondernemingen, kun stenaars, figuren uit de wereld van on derwijs, kunsten en wetenschappen, o.w. Mgr. dr. C. Henning, regent van 't semi narie Hageveld, voorts van de rechter lijke macht en volksgezondheid, verte genwoordigers van de verschillende jeugdgeledingen, standsorganisaties der volwassenen en een aantal particulieren, in totaal 440 gasten. Uit het kath. verenigingsleven waren op deze receptie aanwezig: de heer B. Nooy, districtscomm. der verkenners K. J. B., en mej. J. Roozekrans, districts leidster gidsen der K. V. J., R. bchlat- mann, voorzitter van de afdeling Haar lem van de Noord-Hollandse Bond van het Wit-Gele Kruis, dr. ir. H. de Goey, voorzitter van de Kring Haarlem van de Algemene Katholieke Werkgeversver eniging, S. J. Warmer, voorzitter van pen van Wely en A. J. Kloet, voor So ciale Zaken en Jeugd, dr. P. H. Schro der, mr. B. Stomps, dr. H. Wam steker en de beeldhouwer Mari Andriessen. voor de illegaliteit, jhr. dr. J. C. Molle- rus, H. J. L. Klein Schiphorst, Chr. E. Visser en B. W. Lasschuit, voor handel en industrie. Voor het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort, dat onlangs zijn 100-jarig bestaan vierde, werden m het gesprek betrokken mej. mr. H. J. Rib- bius Peletier, A. W. Michels. dr. G. Kraus en R. Verbeek. Uit de groep van Provinciale Staten traden speciaal naar voren mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mr. A. Bruch, J. Groen, P. J. Kaptein en F. P. Vermeulen. Tegen tien uur kregen velen van de aanwezigen gelegenheid om waar te nemen hoe charmant en beminnelijk onze jonge Landsvrouwe is. Zij begat zich tussen de gasten, die Haar eerbied betuigden, maar ook zo diep voelden dat deze vorstin, door Haar houding en natuurlijke omgang, midden in het volk staat Klokslag tien uur werden de balcon- deuren geopend en trad Hare Majesteit naar buiten, onder luid gejuich van de menigte, die op het grasveld voor het Paviljoen een plaats had gezocht. Veer tien Haarlemse muziekcorpsen speelden onder leiding van Jos de Klerk de mars „La Garde" van Cori. Fakkeldragers hadden zich om de muzikanten ge schaard en in de verte werden bengaalse vuren ontstoken, die een betoverende indruk gaven. Met het Wilhelmus werd deze serenade besloten en tevens het avondfeest. Gaande door de tuin naar de woning van Haar gastheer nam de Koningin de bijzondere verlichting in ogenschouw. De muziekcorpsen verspreidden zich naar de stad, vrolijke marsen spelende en onder escorte van 200 fakkeldragers, leden van de gymnastiekvereniging Leonidas. Tamelijk heldere en koele nacht met plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag: toenemende bewol king met op enkele plaatsen voorna - melijk in het Noord-Westen van het land enige lichte regen, zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en hogere temperaturen dan vandaag. Zon; 4.44—20.47; Maan: 0.18—17.29. Bij het verlaten van de ambtswoning van de Commissaris der Koningin bieden weeskinderen Hare Majesteit een ruiker aan. Het Bedrijfschap van Groente e« Fruit deelt mede, dat de export van groenten naar Duitsland ook vandaag doorgang kan vinden, waarbij de export-percen tages voor dit land ongewijzigd gehand haafd blijven. Na de verkiezingen van gecoöpteerde teaen van de Belgische senaat ziet de definitieve samenstelling van de senaat er als volgt uit: Katholieken 92 zetels, socialisten 53, liberalen 24 en communis ten 6 zetels. De katholieken hebben dus een absolute meerderheid van negen zetels. In de Kamer van Afgevaardigden, waar de Katholieken 105 zetels bezetten, komen zij er enkele tekort voor een ab solute meerderheid. De socialisten be zetten 66 zetels, de liberalen 29 en de communisten 12. Tijdens het debat in het Italiaanse parlement over het Atlantisch Pact heeft Petro Nenni, leider van de linkse socia listen, verklaard, dat „het pact slechts de domheid toönde van de heersende klassen in de wereld, die van de gevol gen van de vorige oorlog een voorspel van een nieuwe oorlog willen maken" Teen hij dit laatste verklaarde, werd hij van linkse zijde luid toegejuicht. Heden zou de communisten-leider To- gliatti het woord voeren. Naar aanleiding van Italië's toetreding tot het Atlantisch Pact heeft de Sovjet- Unie in gelijkluidende nota's de regerin gen van Italië, Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten meegedeeld, dat zij Italië's aansluiting bij het pact be schouwt als een schending van het Ita liaanse vredesverdrag en dat zij de drie Westelijke mogendheden hiervoor ver antwoordelijk stelt, aldus heeft radio- Moskou hedenochtend vroeg meege deeld. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Vermeer (Arb.) be treffende het vliegen op zeer geringe hoogte boven het strand tussen Egmond en Noordwyk op Zondag 3 juli heeft de minister van Oorlog en van Marine geantwoord, dat het niet juist is, dat twee Nederlandse jachtvliegtuigen op zeer geringe hoogte hebben gevlogen. De bedoelde vliegtuigen waren Engelse twee-moto rige schroef jagers, type Sea- homet De minimumhoogte, waarop gevlogen mag worden boven bevolkte stranden, is 200 meter. Hiervan kan ontheffing worden verleend. Met de Engelse mili taire luchtvaartattaché is overleg ge pleegd, ten einde herhaling te vermij den. Vanmorgen om 8 uur was een be trekkelijk kleine schare belangstellen den naar de Paviljoenslaan getogen om daar het vertrek mee te maken van H. M. de Koningin en Prins Bern hard naar de gemeenten Velsen en Beverwijk. Precies op tyd zette de autostoet zich in beweging. De Koningin, die in een grijs mantelpak gekleed was, nam naast haar gemaal in een auto plaats, waarvan de kap was neergeslagen. In de andere wagens, die de stoet vormden, bevond zich hetzelfde gevolg, als bij de avondreceptie in het Gouver nementsgebouw. Overal langs de wegen door Haarlem en Bloemendaal bleek het intussen druk te zijn en in de verschil lende kommen van de gemeente Bloe mendaal werd langzaam gereden om de juichende menigte, die- dank zij het prachtige zonnige weer in fleurige toi letten langs de lanen stond opgesteld, in de gelegenheid te stellen de Koningin goed te zien. Achter het raadhuis te Overveen bracht de burgemeester van Bloemen daal in gezelschap van verscheidene raadsleden een groet aan de hoge gasten. Toen de stoet de grens van Velsen be reikt had, was er een ontroerend mo mentje. De 12-jarige Wilhelmina Reina van Rijswijk, een van de zes kinderen van een gezin, waarvan de vader in de bezettingstijd was gefusilleerd, bood de Koningin bloemen aan. De Oranjever eniging te Santpoort had tevens 'n zang- hulde van de schoolkinderen georgani seerd. De aubade van de schoolkinderen stond onder leiding van de heer C. Spook, onderwijzer van de St. Liduina- school. De kerkklokken beierden feeste lijke klanken uit. De tocht naar Umuiden werd eerst onderbroken bij het monument, opge richt voor de in de oorlog gevallenen, op het Tiberiusplein. Dit monument stelt o.a. drie figuren in hardsteen voor, te weten een soldaat, een matroos en een illegale werker. Van deze catego rieën had één vertegenwoordiger de erewacht bij het monument betrokken. De IJmuider Harmonie en de muziek vereniging „Wilhelmina" speelden enige coupletten van „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckklanck, toen H. M. de Koningin en Prins Bernhard samen een grote krans aan de voet van dit waarlijk schoon en karakteristiek gedenkteken legden. Langzaam rijdend ging de tocht door naar het havenbedrijf te IJmuiden, waar de hoge gasten om even over negenen het staatsvissershavenbedrijf bereikten. De directeur van dit bedrijf, mr. J. R. van Eerde, de voorzitter van de vereni ging van reders van vissersvaartuigen, de heer J. C. Pronk, en de voorzitter van de vakgroep groothandel in vis, de heer C. Koster, werden aan de Konin gin en de Prins voorgesteld. Het typi sche van de rondwandeling, die daarna volgde, was, dat de afslag in volle gang gang was, zodat het publiek zich min of meer in de onmiddellijke nabijheid van de hoge gasten kon bewegen. De Koningin wandelde door de ver schillende hallen en was vervolgens enige minuten getuige van de visafslag. De kisten vis werden op de gewone wij ze verkocht en de afslager zette dan ook een partijtje tong in voor 65 halve guldens, 60, 50, 40en onder de ogen van Koningin Juliana, die kennelijk ple zier had in dit handeldrijven, werden de kopers hun partijtjes toegewezen. Op de voorgrond van de plaats, waar de vis verkocht werd, lag een grote heilbot van 40 kg, die schipper Ouwe hand met de IJmuiden 34 „Allan Water" had binnengebracht. De vis, die met één oog in de rich ting van de hoge bezoekers tuurde, had een oranje lint om de staart. Hare Majesteit besloot deze vis, die haar werd aangeboden, te doen bezorgen aan het St, Antoniusziekenhuis te IJmuiden. Even verder in de hal waren vaardi ge handen bezig met het fileren van ver scheidene soorten vis. Ook hiervoor had het hoge gezelschap belangstelling. Bij het verlaten van de afslag riepen enkele stemmen „Leve de Koningin", „Oranje boven", welke uitroepen door iedereen, die in de overdekte hallen aan wezig was, werden overgenomen, uit roepen, die zo fors klonken, dat zij aan de overkant van de haven gehoord moe ten zijn. Wie in het openbaar optreedt, moet geen toegevendheid verwachten^ Langs de kade was de reddingboot ..Neeltje Jacoba" van de Noord-Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij gemeerd. Hier stond de bemanning onder com mando van schipper J. van der Meulen opgesteld en het bleef niet alleen bij voorstellen. Want zowel de Koningin als de Prins vroegen talrijke inlichtingen en staken hun respect voor het reddings werk niet onder stoelen of banken. Verder ging de tocht door oud en nieuw Umuiden. Langs de trottoirs stonden hier en daar opgesteld de mannen van het loodswezen, van de douane, van de marine en van de koopvaardij. De in de haven liggende schepen wa ren gepavoiseerd, zoals op hoge natio nale feestdagen. Met een enkel woord vertelden de rondleiders over de bunker in de ha ringhaven, die eens het opschrift „Durch Kampf zum Sieg" droeg, maar nu voor vreedzamer doeleinden in een bevrijd en gelukkig Nederland gebruikt wordt Er was op verschillende plaatsen veel werk gemaakt van versieringen. Door middel van slingers en op de Jan Kostelijklaan door oranje bolletjes, in de bomen, die langs beide kanten aan de weg staan. Met een erepoort was Hare Majesteit een welkom toegeroepen in Velsen en in Oud-Velsen werd door een dergelijke versiering te kennen ge geven, dat nu weer een ander gebied van de uitgebreide gemeente betreden werd. De kinderen hebben de Koningin uitstekend kunnen zien. Overal stonden de scholen opgesteld, maar de gedachte om de statige Velserbeeklaan geheel te bestemmen voor de jeugd mag wel zeer goed genoemd worden. Vooral de kinderen van de fröbelscholen zagen er snoezig uit met hun eigen-gemaakte vlaggen en mutsen, sjerpen en rood- wit-blauwe molentjes. Nu hadden zy dan de Koningin, over wie zij op school ai zoveel gehoord hadden, werkelijk ge zien en de opmerking van een joch van een jaar of zes: „Ik had gedacht, dat Ze een kroon op had" illustreerde wel duidelijk, dat de realiteit anders dan het sprookje is. (Vervolg op pagina 2) Tijdens onweer zijn m een «weiland be horende tot het buitengoed „Singraven" te Denekamp, dertien melkkoeien door de bliksem getroffen en gedood. Vandaag zouden Nederlandse lucht vaartdeskundigen een bezoek brengen aan de meteorologische afdeling van het vliegveld S^nta Cruz te Bombay met de commissie van onderzoek der Indiase regering. Professor Vening Meinesz verklaar de tegenover verslaggevers, dat net onderzoek van de regering van India bevredigend verliep. Hij zeide zeer on der de indruk te zijn van de onpartij dige wijze, waarop het geleid werd. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard begeven zich met de Commis saris der Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, en diens echtgenote door een haag van vlaggen van Haar lemse verenigingen naar de Provinciale Griffie. Uit militaire kringen verneemt Ane- ta, dat de vroegere commandant van Djocja en commandant van de Ty- gcr-brigade, kolonel Van Langen, zeer binnenkort te Batavia de functie van chef staf zal aanvaarden, daarm de nieuwe leger-commandant Buurman van Vreeden opvolgend. Aan dr. W. Huender is op zijn ver zoek wegens gezondheidsredenen met ingang van de dag, waarop hij het be stuur over Suriname zal neerleggen eer vol ontslag verleend als gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten in dit ambt bewe zen. Naar het ANP van officiële zijde verneemt heeft de regering van Ceylon met ingang van Woensdag 20 Juli het verbod aan Nederlandse schepen en vliegtuigen om Ceylon aan te doen, opgeheven. Zoals bekend werd dit ver bod opgelegd als protest tegen de twee de Nederlandse politionele actie tegen •de republiek in December van het vo rig jaar. Naar Reuter bericht heeft de regering van Colombo verklaard, dat het ver bod werd opgeheven ,,in antwoord op een verzoek van de Nederlandse rege ring en op grond van ontvangen inlich tingen, dat een bevredigende overeen komst werd bereikt tussen de Neder landse regering en de republiek binnen de bepalingen van de overeenkomst van Batavia van 7 Mei 1949." In politieke kringen te Djocja wordt gezegd, dat mr. Sujono Hadinoto en mr. Ali Sastroamidjojo zullen worden be noemd tot leden van de republikeinse delegatie op de Ronde-Tafel-Conferentie. Laatstgenoemde, die voor de laatste po litionele actie persoonlijk vertegenwoor diger van Hatta te Batavia en tevens minister van Onderwijs was, zou in laatstgenoemde functie worden vervan gen door Sarmidi, fractieleider der P.N.I. in het republikeinse parlement. De Sul tan van Djocja zou minister van Defen sie blijven, mogelijk ook Buitenlandse Zaken te beheren krijgen en vice-pre- mier worden. De vroegere republikeinse burgemeester van Batavia, Suwirjo, zou zijn aangezocht voor Binnenlandse Zaken. veer ver- er— 4, vol- 1—7, Pro- *eek A 22 j.b.; 20 baal - te ge- iter zijn zie- :er- nen .Vandaag is de Inter-Indonesische Con ventie. geopend, welke wordt bijge wond door 20 republikeinse afgevaar- gfiden en 66 gedelegeerden van de V'O. Sukarno en Hatta waren bij de Honing aanwezig, evenals de republi- j6in.se minister van Financiën, Maramis. zijn openingsspeech zeide mr. Tadjud- Noor, voorzitter van het ontvangst- pJOiité, dat de thans aanvangende be- (Orekingen de voorheen niet zo goede intrekkingen tussen de republikeinen en .deralisten konden verbeteren, zodat ''«eindelijk een schema zou kunnen °rden uitgewerkt voor de toekomst. Mohammed Hatta sprak namens de ?Publikeinse delegatie en sultan Hamid Tweede namens de delegatie van de i Volgens A.P. verklaarde Hatta, dat hij ^rstel van Djocja als hoofdstad van de '-Publiek beschouwt als de eerste stap i«ar het herstel van het volledige ge- tod, dat bij de Renville-overcenkomst an Januari 1948 als republikeins be bouwd werd.- De resolutie van 28 anuari van de Veiligheidsraad, waarin orzocht werd, dat de Nederlandse troe- zich terugtrekken uit de gehele re- rdbliek, is nog steeds van kracht en JJdien toekomstige onderhandelingen J"et de Nederlanders niet slagen, kan de iePubliek zich beroepen op onze reso- "tie, aldus Hatta. h Be Uno-commissie, die vanmorgen ?aar Djocja was vertrokken, is van- jMddag te Batavia teruggekeerd. Vol- een telegram van de politieke cor espondent van Aneta te Djocja hadden .U zich naar deze stad begeven voor 'et aanbieden aan Moh. Rum, de voor ster der republikeinse delegatie, van ontwerp der U.N.C.I. ter regeling van 2?' staken van het vuren. De heren r^Temans, Cochran en Critchley heb- 2*1 een bezoek gebracht aan Sukarno J1 Moh. Hatta, by welke ontmoeting ?®de de Sultan van Djocja en minister Leimena aanwezig waren. .Volgens de Nederlandse woordvoerder Batavia duldt de openbare mening Jpen besprekingen in Den Haag, zolang j* Nederlandse jongens nog in geheel 'donesië sneuvelen. Nederlandse krin- C" zijn van oordeel, dat het kabinet Jte Hatta, ofschoon het voorstander is een wapenstilstand, de besprekingen j5rtraagt, omdat men zich eerst wil ver pieren van de steun van het republi- t^'bse leger. Intussen, zo werd hieraan ingevoegd, is sinds het herstel van de {pPubliek de guerillastrijd in omvang ^genomen. Wjfalar, de gedelegeerde van de repu- j?:ek bij de Veiligheidsraad, en dr. Su- cj'tro, de republikeinse handelsvertegen- j,°ordiger in de V. S., vertrekken Juli per vliegtuig via Manila voor een jerblijf van ongeveer een maand in In- 'Pesië. v.yalar zeide, niet te verwachten, dat rt'l aan de Ronde-Tafel-Conferentie zal li j nemen- Hij gaf er de voorkeur aan Mens de Assemblee in Lake Success PWezig te zijn. a,Be heer Sudarpo Sastrosatumo, pers- ,j Mché van de republikeinse delegatie bij Veiligheidsraad, verklaarde gisteren j|?t* Amerikaanse journalisten, dat het Batavia aangekondigde uitstel van de v'Pde-Tafel-Conferentie een gevolg is 'tl de Nederlandse eis, dat aan een be- tki tot staken van het vuren een efféc- h, I gevolg behoort te zijn gegeven alvo- pPs de conferentie een aanvang kan •Pen. Hij zeide, dat de door elkaar heen lopende opstellingen van de repu blikeinse en de Nederlandse troepen de effectieve uitvoering van een bevel tot staking van het vuren onmogelijk maken en dat het uitstel van de Ronde-Tafel- Conferentie, als deze daarop moet wach ten, wel eens zeer lang zou kunnen du ren. In dat geval zou het zeer wel mo gelijk zijn, dat de Veiligheidsraad de Indonesische kwestie wederom in haar discussies betrekt. Het Tweede Kamerlid de heer Wei ter (K.N.P.) heeft aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen gevraagd of de regering bereid is de beantwoording van zijn vragen, die 13 April zijn in gezonden, o.m. betreffende publicatie van de na de bezetting van Djocja bij de laatste politionele actie aldaar ge vonden bescheiden, te bespoedigen, op dat met de inhoud van het antwoord eventueel kan worden rekening gehou den bij de a.s. R.T.C. De uit vertegenwoordigers van het Huis van Afgevaardigden en van de Senaat samengestelde Amerikaanse commissie voor de atoomenergie zou, volgens een gisteren gedane bekend making, heden bijeenkomen, ten einde besprekingen te voeren over de betrekkingen op het gebied van de atoom-energie tussen de Ver enigde Staten enerzijds en Engeland en Canada anderzijds, aldus meldt Reuter uit Washington. De voorzitter van de commissie, Brian McMahon, bevestigde, dat dit onderwerp werd besproken tijdens de geheime bij eenkomst, welke Donderdag j.l. onder voorzitterschap van president Truman is gehouden. Naar verluidt, is het voornaamste vraagstuk de Britse opvatting, dat En geland in het bezit dient te worden ge steld van de Amerikaanse geheimen t.a.v. de productie van de atoombom. Naar -men meent te weten, is een meer derheid van de verenigde Congress-com- missie op het ogenblik gekant tegen het prijsgeven van dit geheim aan welk land ook. Functionarissen, die te maken hebben met Amerikaanse atoomprojecten, zou den de mogelijkheid onderzoeken van het zenden van een of meer atoombom men naar het buitenland, indien de in ternationale toestand zou verergeren. Deze atoombommen zouden dan in Amerikaanse handen blijven. Gisteren zijn te Hamburg door de Duitse politie in opdracht van de Britse militaire regering vier Duitsers gear resteerd, omdat zij geprobeerd hadder. 700 gram uranium te verkopen. Tijdens hun bezoek aan het vissersbe- drijf te IJmuiden ziet het Koninklijk Paar toe bij de bewerking van de vis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1