BEVERWIJK VERWELKOMT KONINKLIJK PAAR Rede van burgemeester Kwint Jeugd en ouderdom zijn één in feest vreugd en uitbundigheid i SPEEDWAY De Visserijgolf BLIKSEMAFLEIDERS Rustige verpozing in Scheybeeck JiL M ST. BAVO- EN ST. PHILOMENASCHOOL HULDIGEN PASTOOR A. P. VAN EEDEN Ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjubileum SLOT DEFECT? HARTELIJKE ONTVANGST IN VELSEN-NOORD HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 20 JULI 1949 PAGINA 2 Het trotse glunderende oudje DE TROUBADOURS BRACHTEN VERPOZING „DE SLEUTELSPECIALIST" Rede mr. Kwint In Velsen-Noord HERWONNEN LEVENSKRACHT, een prachtig resultaat maar....? strijd tegen de tuberculose. Koopt Zaterdag a.s. allen speldjes van Herwonnen Levenskracht. NEDERLAND POLEN Waterstanden KROMMENIE Beiaard-programma Burgerlijke Stand GROOTSE HULDIGING van de heer R. Stuurman Poëzie rondom Koningin en Prins BOEKENBEURS Meisjeslyceum Sancta Maria" Toestand Jopie Groen bevredigend Examen Handenarbeid Hoofdakte examens Nieuws R.K. Leeszaal Faillissementen BEVERWIJK Agenda BESOMMINGEN f Het moet zowel voor Hare Majesteit als voor de Prins der Nederlanden een verkwikking zijn geweest, toen zij onder plechtig klokgelui bij het statige Schey beeck de auto verlieten en wandelend in de lommerrijke lanen voor korte tijd het officiële zagen wijken voor een rustige verpozing. Stemmig en artistiek was een versiering aangebracht, kabou ters, welpen en verkenners van de Jeugdbeweging vormden de ere-haag en na de begroeting door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens bood de zevenjarige Beatrijs Juliana Koger, charmant en weinig verlegen namens „Koninginne dag" bloemen aan. Onder leiding van Piet J. Potgieser zong een groot Beverwijks koor het Wil helmus, terwijl zich bij het stadhuis de raadsleden met hun dames, bestuursleden van „Koninginnedag" hadden opgesteld. Aan de overzijde van de vijver volgden invaliden, ouden van dagen, moeders met hun kleine kinderen op de arm hetgeen plaats vond. Burgemeester Scholtens stelde ten stadhuize de wethouders P. J. Langedijk, N. Passchier en Jac. Hee remans, alsmede secretaris A. A. Post aan de Koninklijke gasten voor. Ongedwongen bewoog zich Hare Majes teit, die zich door mr. Scholtens liet inlichten over het buiten Scheybeeck, dat zovele grote figuren uit de zeven tiende eeuw binnen zijn muren mocht ontvangen. Veel belangstelling toonde zij ook voor de beroemde ScheyDeeck, door Vondel bezongen. Het was ee® grote verrassing voor het publiek te bemerken, dat Hare Majesteit zich op Scheybeeck zo vlot bewoog, dat zij zich naar de enkele honderden zan gers begaf met de Prins der Nederlanden om vlak bij het koor staande de zang- hulde in ontvangst te nemen. Hare Ma jesteit Uet zich de dirigent P. J. Pot gieser voorstellen, alsook dirigent Louw Tervoort, die het tweede gedeelte van de zang had geleid. Op verzoek* van de Commissaris der Koningin heeft burge meester Scholtens, die in plechtig ambts. gewaad gekleed was, Hare Majesteit een exemplaar aangeboden van zijn boek over Midden-Kennemerland: „Uit het verleden van Midden-Kennemerland"» Luide toegejuicht verliet het hoge ge zelschap, terwijl een mannenkoor het „Domine Salvam fac" zong, het stad huis langs een ere-haag van de Bever- wijkse jeugdverenigingen, onder de versierde poort door naar de Velserweg, waar de rijtoer begon langs de duizen den toeschouwers, die juichten, zwaai den of, overweldigd, stil groetten. Kin deren zwaaiden met vlaggetjes, waren in oranje gestoken, gaven een fleurig aan zien aan de feestelijke omgeving met de vlaggen en de versieringen. Lang zaam reden de auto's verder, langs Ake- rendam, de Breestraat op, waar zich op de rechterparallelweg een file tuinders- wagens bevond, die het Hoge Gezelschap een indruk gaf van het nijvere leven van de tuinders in Kennemerland. Even werd halt gehouden 'voor vei ling „Kennemerland", waar een stoere tuinder uit Heemskerk, man in de kracht van zijn léven, de heer G. Verduin, na mens alle tuinders van de streek een kistje overhandigde, waarin vier pakjes een groet voor de vier Prinsesjes in hielden: een kleine proeve van de pro ducten der Kehnemer tuinen. De heer Verduin verzocht Hare Majes teit, hoewel het seizoen te Beverwijk voorbij is, deze speciaal gekweekte aard beien aan de Prinsesjes in Soestdijk te willen geven. Glimlachend dankte H. M. voor deze attentie. Tijd om de auto te verlaten was er niet, want de zes kilometer lange route móest volgens een bepaald tijd schema worden afgelegd. De belangstel ling langs de Breestraat was overweldi gend en de vlaggen reiden zich hier aaneen tot een guirlande van rood, wit en blauw. Door de Hendrik Mandeweg heen be reikte de stoet de trots van Beverwijk: de nieuwbouw, waar Hare Majesteit belangstellend het type van de hoogbouw in ogenschouw nam en de fraaie straten op de Munnikenweide voor het grote Beijnes-complex gelegen. Nadat de Hoflanderweg. de Alkmaar- seweg en wederom een gedeelte van de Breestraat gepasseerd was. men kreeg de indruk, dat ook duizenden van bui ten de stad zich langs de route hadden opgesteld werd de Peperstraat bereikt. Jeugd en ouderdom hadden deze straat in bezit genomen. De schoolkinderen van de Zustersscholen en van de Jongens school stonden hier opgesteld, met vlag getjes, kroontjes in het haar, oranje sjerpen. hele oranje-japonnetjes en rood-wit-blauwe rokjes. Daartussen blij lachend de Eerwaarde Zusters en de leerkrachten. Maar ook de Ouden van Dagen vaide Sint Jozef-Tehuizen wil den geen glimp laten voorbijgaan van de vorstelijke stoet, zonder deze opge vangen te hebben. Overal achter de ramen van het Sint Jozef-rustoord zag men vele gezichten en de ouden van dagen van het Sint Jozef huis hadden een plaats langs de weg gereserveerd gekregen. Voor de Wed. v. d. VoortDe Winter uit 't Sint Jozefhuis bracht het voorbij trekken van de Koninklijke stoet de emotie van haar leven. Namens de oudjes van de katholieke tehuizen mocht deze 70-jarige aan Hare Majes- Het mag dan voor de patiënten van het St. Antonius-ziekenhuis te Umuiden-Oost een teleurstelling zijn geweest, niets te kunnen zien van het bezoek van H. M. Ko ningin Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard, hiervan werd Dinsdagavond veel vergoed door het optreden van de R.K. Mandoline club ,J>e Troubadours". Deze groep enthou siaste jongeren waren naar het ziekenhuis getrokken en hebben daar patiënten en verplegend personeel getracteerd op een uurtje pittige muziek onder leiding van de heer G. Blok. Voor dit concert was de garage gepromo veerd tot studio, waar de leider van het ge zelschap, de heer Blok. zich tevens ontpopte als een vlot radiospreker. Het programma werd geopend met een potpourri van bekende en vrolijke mars- liedjes en in een vlot tempo volgden tal van andere nummers, waarbij zowel aan Spanje als aan Hongarije een bezoek werd ge bracht. En als de tokkelende dames en he ren behoefte kregen om even uit te rusten, dan stonden mej. J. Grimbergen en G Tol klaar om met komische declamaties de no dige afwisseling in het programma te bren gen. De ontvangst op de zalen en kamers was prima. De patiënten toonden zich zeer dans baar voor deze vrolijke afwisseling in hun ziekenhuisbestaan en ook de leiding en het personeel van het St. Antonius-ziekenhuis staken hun waardering niet onder stoelen of banken. De eerw. Moeder en vele zusters hadden zelfs aan het luisteren alleen niet genoeg en kwamen ook even in „de studio" een kijkje nemen. - teit bloemen aanbieden. Het rijzige oude dametje kweet zich, een beetje zenuwachtig, maar glunderend van deze taak en zij kon er niet genoeg van krij gen te kijken naar de vriendelijke ge stalte van de Koningin en naar de Prins der Nederlanden, die zich naar haar toeboog. Zij zeide: „Majesteit, deze bloe men worden U aangeboden namens de ouden van dagen van het Rustoord en het Sint Jozefhuis". Hare Majesteit gaf de wed. v. d. Voort een hand en vroeg haar, alle bewoners te bedanken voor deze hulde. Ook Prins Bernhard heeft haar de hand gedrukt. Het dankwoord van Hare Majesteit vergeet zij haar hele leven niet. In de Kerkstraat naar de Torenstraat toe imponeerde de grote Wijkertoren, die reeds eeuwenlang de geslachten der Oranjes zag regeren over dit land. Verder ging de stoet. De Arendsweg gaf weer vele leerlingen van de scho len de gelegenheid Hare Majesteit in schoolverband juichend en zingend te begroeten. Via Boe weg en Strick van Linschotenstraat kwam men langs de Bisschoppelijke Kweekschool in de Baanstraat. In de muziektent op het C.H. Moensplein had zich intussen de Bever- wijkse Harmoniekapel opgesteld, die de honderden wachtenden van haar muziek liet genieten. Er was trouwens rekening mee ge houden Hare Majesteit zoveel mogelijk te laten zien van het bloeiende onder- wijsleven ter stede. Zo werd ook langs het complex gemeentelijke scholen in de C. H. Moensstraat en op het C. H. Moensplein gereden. Ook hier weer honderden juichende kinderen als een stralende afwisseling tussen de rijen- dikke groepen volwassenen. Onder de natuurlijke erepoort vgn de rijzige bomen in de Zeestraat door be reikte men Ijet plein Westerhout, waar een ogenblik werd stil gehouden om de Koninklijke gasten de gelegenheid te bieden het monument „Aan hen, die uit ons midden zegevierden in de dood" in ogenschouw te nemen. Op een afstand van ongeveer 75 meter passeerde men dit slanke, witte beeldhouwwerk van Bolhuis, dat in een fraai plantsoen is gelegen. Dat Beverwijk ook een mooie villa plaats is, hebben de Koninklijke bezoe kers kunnen bemerken, toen zij door de Vondellaan met de sierlijke villa's reden. Bij het passeren van dé Beeck- sanghlaan werd Hare Majesteit opmerk zaam gemaakt op de Juliana en Prins Bernhard-boom, die daar geplant is op de dag van het huwelijk van Hare Majesteit. Kinderen met het getal 12 in de hand stonden rondom deze boom op gesteld. Heel even nog werd halt gehou den voor het Rode-Kruisziekenhuis, in 1927 door wijlen de vader van Hare Majesteit, Prins Hendrik, geopend en bezocht door Koningin-moeder Emma. De patiënte Nelly Meusing, oud twin tig jaar, bood Hare Majesteit een boeket rode en witte anjers aan. Zij stond tussen de heren doktoren, verpleegsters en lopende patiënten. Bij het ziekenhuis stond ook opgesteld de transportcolonne van het Rode Kruis en de-Beverwijkse brandweer in uniform. De ouden van dagen van het Ned. Herv. Tehuis „Westerburcht" hadden in de Scheybeecklaan het genoegen de stoet te zien passeren. Weer op de Vel serweg kwam, toen Hare Majesteit en Prins Bernhard, steeds vriendelijk wui vend en dankend voor de enthousiaste hulde van de duizenden, de poort van Scheybeeck binnenreden, het einde van een onvergetelijke rijtoer, die te Bever wijk de vreugde om Oranje en het mee leven met het Koninklijk Huis zeer heeft versterkt. Had het bezoek geen officieel karak ter als te Haarlem en Velsen, deze rij toer is zeer gewaardeerd en zal voor Hare Majesteit een rustige verpozing zijn geweest in de drukte van de vele officiële gebeurtenissen van deze dagen. Nadat mr. Scholtens afscheid had ge nomen van de hoge gasten en dezen aan de Velser-zijde het park hadden verla ten, begaf de stoet zich opnieuw naar de hoofdstad van de provincie, om in de middag tienduizenden te Haarlem de ge legenheid te geven Koningin en Prins toe te juichen. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard bezichtigen de reddingsboot geeltje Jacoba" bij hun bezoek aan IJmuiden. Moment uit het openluchtspel, dat 300 leerlingen van de St. Bavo- en Philomena- school uitvoeren ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van pastoor A. P. van Eeden. Het plein van de R.K. Meisjesschool aan de Eemstraat in Haarlem-Noord is tijdelijk herschapen in een openlucht theater. Vier avonden achtereen geven 300 jongens en meisjes van de St. Bavo- en St. Philomenaschool, voordat zij op vacant ie gaan, daar voorstellin gen van het alleraardigst spel, dat zij ter gelegenheid van het veertigjarig priesterjubileum van pastoor A. P. v. Eeden, de grijze herder, die zeventien jaar lang de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten leidt, hebben in gestudeerd. Gisteravond, het was droog, maar nog al fris, ging de eerste uitvoering. Er klonk een luid gejuich toen de pastoor, vergezeld o.a. van enkele familieleden en kapelaans, het schoolplein betrad. Een welkomstlied in driekwartsmaat werd door de kinderen gezongen en daarna een prachtige priestercantate van Guido Gezelle, gecomponeerd door de heer Rijkhof. Het is bijna ondoenlijk het gehele spel, dat uit een historisch en een he dendaags deel bestaat, te beschrijven, zoveel was er te zien, zoveel was er te genieten. Gezien de resultaten zijn er heel wat oefenuurtjes aan besteed, maar hoe dikwijls er ook gerepeteerd mag zijn, de kinderen speelden met groot enthousiasme, zodat men werkelijk kon aannemen wat het hoofd van de Jon gensschool, de heer Peters, in zijn be groetingswoord zei: „Pastoor, u hebt vanmorgen in de H. Mis uit uw hart tot de jeugd gesproken, zij wil nu uit haar hart u huldigen." En zo zagen we dan ten tonele komen: de hofschool van Karei de Grote, mid deleeuwse edelvrouwen en dames en he ren uit de pruikentijd. Doch het meest sloeg bij de aanwezige schoolkinderen in de parade van de tinnen soldaatjes. Hoe keurig stram stonden de manschap pen en hoe koddig waren hun bewegin gen'. De costumes en uniformen, die piek fijn in orde waren vele zijn zelf ge maakt gaven in het licht der schijn werpers een sprookjesachtig effect. Alles was tot in de puntjes verzorgd; het onderwijzend personeel heeft dan ook alle eer van zijn werk. Fraai wa ren de door kapelaan M. Schipper ver vaardigde décors, geplaatst in de ven sterruimtes tussen de wingerd. In het tweede deel van het spel werd getoond, hoe de jeugd uit de 20ste' eeuw feest kan vieren. De toeschouwers kregen te zien een serie vlot uitgevoerde volksdansen, w.o. Finse parendans Rin- gelrei en een sierlijke Zonnebloemen- LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 Adv (Vervolg van pag. 1) Bij' aankomst in het raadhuis te Velsen was het de beurt aan het 6-jarige dochtertje van burgemeester Kwint, de lieftallige Ingrid, om Hare Majesteit met witte camelia's te vereren. In de raadzaal werden de wethouders, de gemeente-secretaris en de leden van de gemeenteraad, met uitzondering van de communisten, die verstek hadden la ten gaan, voorgesteld. Bij deze oiechtig- heid waren tevens aanwezig o.m. ir. A. H. Ingenhousz, president-directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken, ir. J. Tromp, directeur van de Kon. Papierfabriek Van Gelder en Zn., de Rijkshavenmeester te IJmuiden, pastoor A. Goossens, oudste in ambtsjaren in de gemeente, de directeur van Openbare Werken, de ontwerpers van het Weder- opbouwplan, de architecten W. M. Du- dok en ir. W. van Teijnen; de voorzit ters van de Middenstandscentrale, het Rode Kruis en de Noord-Zuidhollandse Reddingmaatschappij, de secretary van de bond van oud-illegale werkers en ver tegenwoordigers van de niet-katholieke Kerken. In de met rose anjers versierde raad zaal heette de burgemeester van Velsen, mr. M. Kwint, de Koningin welkom met ce volgende woorden: Majesteit, Dat Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, heden een bezoek wilt brengen aan deze gemeente heeft onze burgerij met grote, met uitbundige vreugde vervuld. Een geestdriftig en uit het hart ko mend welkom is Uwe Majesteit reeds door duizenden toegeroepen en ook op de verdere tocht door de gemeente zul len andermaal duizenden Uwe Majesteit hun eerbiedige hulde willen brengen en hun liefde willen tonen. Wij zijn Uwe Majesteit ten zeerste dankbaar en het heeft ons onzegbaar veel goed gedaan, dat Uwe Majesteit te midden van de nabestaanden van die vaderlanders, die tijdens de bezetting de vijand hebben wederstaan en tezamen met die mannen en vrouwen, die het voorrecht, ja, die de genade van het ver zet hebben gekend, enige ogenblikken heeft willen verwijlen bij ons oorlogs monument en dat Uwe Majesteit aldaar de nagedachtenis heeft willen eren van die Nederlanders, die in hun onwankel bare trouw en in hun grote geloof, het offer. ja, naar 's werelds oordeel de dwaasheid van het offer hebben ge steld boven de wijsheid van het levens behoud. Uwe Majesteit heeft de wens te ken nen gegeven hiar in het Huis der Ge meente allereerst de vertegenwoordigers der burgerij te ontmoeten; hiervoor moge ik, sprekende uit naam van hen aan wie de regering dezer gemeente is toever trouwd, Uwe Majesteit onze diepgevoelde erkentelijkheid betuigen. Voor Uwe Majesteit wil dan staan het bestuur dezer zwaar getroffen, maar zich snel van de slagen herstellende ge meente; wij willen hier staan, verheugd over de goede voortgang van onze we deropbouw, maar allerminst als moderne Nebucadnezars zeggende: „Zie hier het Babel, dat wij gebouwd hebben", maar wij willen hier staan in ootmoed, over tuigd van de onvolkomenheid van alle menselijke arbeid en daarnaast in het besef, dat het herstel van onze havens, de reconstructie onzer industrieën en de bouw van onze nieuwe woonwijken alleen mogelijk is geworden met de hulp, met de steun, ons door Uwer Ma- jesteit's Regering in zo ruime mate ge schonken. Dat gedeelte van Nederland, waar onze burgerij werkt en woont, staat be kend als Holland op zijn smalst; in de geografische, in de letterlijke zin van het woord is dit volkomen'juist; maar ik vertrouw, dat Uwe Majesteit de ver zekering zal willen aanvaarden dat Vel- sens burgerij, arbeidende hier waar Hol land is op zijn smalst, met grote energie en nimmer verflauwende arbeidzaam heid er naar streeft een waardige, zo mogelijk een eervolle plaats te bekle den, in een ander Holland; in een Hol land, eens geknecht, maar*thans van zijn kluisters bevrijd; in een Holland eens gemarteld en geslagen, maar thans van zijn wonden genezend; in een Holland zwaar, zeer zwaar gehavend, maar herrijzend en opstrevend, in een Neder land, in een Holland op zijn breedst. De belangstelling, die Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden door het bezoek van heden onze gemeente hebben betoond, geeft onze burgerij nieuwe moed om voorwaarts te gaan en te bouwen aan de toekomst van Velsen, ja te bouwen een gans nieuwe Stad aan de Zee. En Uwe Majesteit wil mij veroorloven, dat ik eindig met de bede, de bede, die inzonderheid op deze dag alhier uit ve ler harten is opgezonden, de bede, dat Godes aangezicht bij voortduring moge lichten over Uwe Majesteit en Haar Huis en over ons herrijzend Vaderland. Tijdens het drinken van een kopje koffie liet de Koningin de ontwerper i van het wederopbouwplan, architects Dudok, nogmaals bij haar ontbieden om haar waardering voor diens werk te uiten. De tocht was door de verschil lende nieuwe straten getrokken en het had de Koningin speciaal getroffen, dat de hoge bouw aan de Kennemerlaan en de complexen, die daaromheen ver rezen zijn, zowel practisch als architec tonisch verantwoord waren. Ook informeerde Hare Majesteit naar de plannen in de naaste toekomst. Intussen tikte alweer het klokje var gehoorzaamheid, want in Velsen-Noord wachtten ook al weer duizenden op de komst van de Koninklijke stoet. De drukte bij de pont was, zoals te be grijpen is, enorm. De Rijkspolitie als wel die van de gemeente, welke haar werk op uitstekende wijze verrichtte, was ook hier paraat, zodat de over tocht zonder oponthoud kon geschie den. Toen het hoge gezelschap na de pont te hebben verlaten Velsen-Noord be trad, opgewacht door honderden, die onomwonden van hun enthousiasme blijk gaven, was het gedeelte van^ de gemeente Velsen bereiktdat vrijwel geheel door de bezetter werd vernield, maar thans, als geen plaats in Neder land, aantoont, dat het ernst is met een snelle wederopbouw. Dit toonde ook de grote belangstelling, die er bestond van de zijde van de wer kers van de bedrijven, die zich overal langs de weg hadden opgesteld. Langs de Wijkerstraatweg, waar de industrie haar v/erkterreinen heeft ge vonden en de palen voor de papierfa briek Van Gelder Zonen hoog lagen op getast, bereikte men de nieuwe huizen in de Doelmastraat, Ruime, vriendelijke woningen, die het aspect van het dorp geheel veranderen. In de Van Diepen straat stonden de kleuters van de ver schillende fröbelscholen opgesteld, jui chend en zwaaiend met hun vlaggetjes naar de Koningin, die hen vriendelijk toeknikte. Bijzondere belangstelling toonde Hare Majesteit voor de woningen voor ouden van dagen in de Van Kalkarstraat. De oudjes stelden dit zeer op prijs en Piet v. 't Padje en zijn vrouw Elisabeth Pirovano, die de hoge eer hadden Hare Majesteit enkele ogenblikken in hun woning te ontvangen, hadden in de ze ventig jaren die zij telden nooit een bezoek met zoveel spanning afgewacht. In het Stratingplantsoen nam de Ko ningin de hulde van de schoolkinderen in ontvangst, waarna via de Wijker straatweg langs een zee van mensen naar de spoorwegovergang werd gere den. De Koninklijke stoet was te Be verwijk aangekomen. Burgemeester M. M. Kwint nam af scheid, evenals de commissaris van po litie. De Beverwijkse autoriteiten gin gen kun plaatsen innemen. dans en gymnastische oefeningen, die bijzonder in de smaak vielen. Mee ple zier luisterden zij naar de nachtegalen en merels van de St. Philomenaschool, die lustige liedjes zongen, en naar een geestige voordracht, getiteld: „Als wij pastoor niet hadden". En onvermoeibaar bleek mevr. Preijde, die vrijwel alle nummers, op waardige wijze, op de pia no begeleidde. Wat moet er in Pastoor Van Eeden zijn omgegaan, toen de jongens en meis jes in het slotlied zongen: „Uw grootste zorgen zijn gewijd aan ons, uw kinderen hier in Noord. Uw priesterplichten gaan wij verlichten door u te volgen, blij sr- heugd. Wij zijn uw toekomst, Haarlems jeugd." De Pastoor, die kennelijk zeer getrof fen was door het spontane spel, kon aan het einde van de avond bijna geen woor den vinden om zijn dank te uiten. „Fij ne kinderen heb ik in mijn parochie" zei hij, „fijne zusters, onderwijzers en onderwijzeressen!" En dat kwam uit het diepst van zijn hart, daarvan zijn wij overtuigd. Telken jare organiseert Herwonnen Le venskracht een speldjesdag; zo ook nu weer op Zaterdag 23 Juli a.s. Een opwekkend woord hiervoor te schrij ven is een voortdurend hameren op het zelfde aambeeld. Velen zullen dit vervelend vinden en zeg gen, dat zij het nu zo langzamerhand wel weten. Toch is daarop de vraag dan gewettigd: Is dat wel waar? Het doel van Herwonnen Levenskracht mag inderdaad bekend geacht worden. Spreken wij over H. L. dan hebben wij het over de bestrijding van de tuberculose. Ais gij Uw broeders lief hebt, helpt ons dan in de ZATERDAGAVOND 23 JULI - 8 UUR OLYMP. STADION. Interland-Speedway Een ieder moet het 19-jarige Poolse Speedway-wonder Smoczijk gaan zien. KO BOEF - O. BAAS - A. HARTMAN VAN RIJSWIJK - DE VREUGDE enz. tegen de Poolse snelheidsduivels. Populaire prijzen. Spanning - Sensatie De BU 33 is binnengekomen van Kat wijk, waar het schip in reparatie is ge weest. De volgende week wordt de gro te plas weer opgezocht voor de visserij. In de hal en rond de haven js Dins dag druk gepoetst, gespoeld en opge ruimd in verband met het koninklijk bezoek. De verantwoordelijke mensen hebben er wel een extra zweetdruppel tje voor moeten laten,* maar alles zag er dan ook als een spiegeltje uit ter ere van de hoge gasten, die van dit speci fiek IJmuidens bedrijf zeer zeker een goede dunk mee naar huis zullen ne men. Van de haringloggers meldde de Bali KW 129 Dinsdagmorgen naar huis te gaan stomen. De vangst is bestemd voor de Donderdagmarkt in Katwijk. Dinsdagmorgen vertrok de motorlog- ger Wilhelmina V KW 144, maar nauwe lijks was het schip buitengaats of de machinist kwam tot de ontdekking, dat een der cylinders niet werkte. De vlam men sloegen uit de knalpij pen en er zat niets anders op dan rechtsomkeert te maken. De reparatie zal wel enige da gen in beslag nemen. Voor de Donderdagmarkt wordt ver wacht de stoomtrawler Mary IJm. 61. Het schip brengt 1150 kisten vis mee naar huis, nagenoeg allemaal verse ha ring van de Fladdengrond. Bij de N.V. Visserij Mij de VEM wordt alles in het werk gesteld om de Herman, Sch. 92, Woensdagmiddag naar zee te krijgen. In Vlaardingen is het schip van voor tot achter en van onder tot boven nagezien, want er viel aan deze uit Duitsland teruggehaalde traw ler heel wat op te knappen. Het visruim moest worden herzien, tal van nieuwe lanen moesten worden aangebracht, het magazijn vroeg om een al even grondi ge beurt en natuurlijk ook de machine kamer. Het schip is voor een half jaar aan de VEM in charter gegeven en hoewel naam en visnummer onveranderd blij ven, heeft de rederij wel haar naam op de schoorsteen geschilderd. Schipper Klaas Korbee (die onlangs de onbekende grote vis aanvoerde) is met zijn bemanning van de Sumatra op de Herman overgestapt, wat voor hem en zijn mannen een promotie betekent, gezien de betere accommodatie en de kans op grotere vangsten. IJmuiden. Woensdag 20 Juli. Hoog water: 10.48 u. en 23.17 u. Laag water: 6.05 u. en 18.39 u. Donderdag 21 Juli. Hoog water: 12.00 u. Laag water: 7.12 u. en 19.50 u. De preventieve en de directe bestrijding, met de daaraan verbonden nazorg. Het voorkomen dezer ziekte, het genezen der patiënten en het terugvoeren van deze slachtoffers als vitale krachten in gezin en maatschappij De menslievendheid dwingt reeds een ieder om zijn beste krachten te wijden aan de bestrijding van een volksziekte, die in het verleden en niét minder in de tegenwoordige tijd zoveel slachtoffers maakt. Het is echter niet alleen een kwestie van liefde tot de naaste, doch ook een zaak van afweer en behoud. Afweer van het spook, dat niets ontziet en zijn ver nielend werk, ongeacht de persoon, doorzet. Behoud van de volkskracht, waarmede de gemeenschap, maar ook ieder individu ge baat is. In het U bekend, dat van Juni 1945 af tot November 1948 niet minder dan 1085 patiënten door Herwonnen Levenskracht uit 't sanatorium konden worden ontslagen, in het bezit van een goede gezondheid? Dat er in diezelfde periode 1084 patiënten naar een sanatorium konden worden uitge zonden en 211 naar een ziekenhuis, terwijl er '877 patiënten thuis verpleegd moesten worden, die door H. L. aan versterkende middelen werden geholpen? En dit alles vorderde een bedrag van rond 1 909.000. Een prachtig resultaat maar Nog altijd staan er honderden op de wachtlijst. Nog altijd wachten deze men sen en zien verlangend uit naar het ogen blik. dat ook zij die behandeling zullen ontvangen, welke leiden kan naar een ge zondheid. die elk mens begeert. Nog altijd vormt zij een bron van besmetting en vra gen zij: helpt ons en Uzelf. Want wordt deze hulp niet in voldoende mate gegeven dan zal van toepassing kunnen zijn: heden zijmorgen U Zaterdag 23 Juli a.s. zal in Haarlem een ieder in de gelegenheid zijn te laten zien wat men waard is en gezamenlijk kunnen wij tonen of wij Haarlemmers de ernst van de bestrijding der tuberculose aan voelen. Wij zullen dan het bewijs van onze menslievendheid kunnen leveren. Herwonnen Levenskracht stelt U daartoe in staat door U op vriendelijke wijze de collectebus voor te houden, waarin U kunt deponeren wat U naar staat en stand kunt missen. En naar mate U zich laat leiden door uw gevoelens van naasten liefde of eemeenschapsnlicht zal het be drag, dat U wenst te offeren, stijgen. De wachtende patiënten zijn U er dank baar voor en de gemeenschap, de maat schappij waarvan U dus ook deel uit maakt, zal er wel bij varen. A. J. M. ANGENENT, Wethouder van Haarlem, Voorzitter van de Kath. arbeidersbeweging Het programma, dat de stadsklokke- nist Reinout Heering Donderdag 21 Juli, 's avonds van 89 uur op het carillon van de Grote Kerk ten gehore zal bren gen luidt: Preludium en Fuga, B. J. Fransen; Sul len ons verbluffen dees, Batavia Ghij sijt de Bruyd, Laet sang en spel, Valerius; Andante. Boerenbruiloft, Sarina, J. H. Fiocco; Silver Threads among the Gold, H. P. Danks; Rondo, I. Plegel; Hollandse feestdag (vier boerendansen), G. H. Boe- dijn; Gavotte, F. Timmermans; Der Lin- denbaum, F. Schubert; Wen sich zwei Herzen scheiden en Es ist bestimmt in Gottes Rat, F. MendelssohnBartholdi; Het was een Maghet suiver en net, Im provisatie, bew. A. Peters. GEBOREN: W. L. Hendriksvan der Wijst, z; B. J. van der WerffBergsma, z; K. P. Witzel—Uhl, z; H. Koedijker— Eleveld, z; A. C. van Huizende Boer, z; J. B. LigtensteinSteensma, z; M. WellenbergSchreurs, d; E. G. Buis Frank, d; M. C. E. Lucieervan Doorn, d. OVERLEDEN; G. Bom, 2 hl; S. de Hoop, 48 J, De adjunct-directeur en bedrijfsdirec teur van de N.V. Verenigde Blikfabrie- ken alhier, de heer R. Stuurman, is Dins dag op grootse wijze gehuldigd in ver band met het feit. dat de jubilaris 40 jaar verbonden was aan dit bedrijf. Gezien de sympathieke figuur van de heer Stuur man, stond het van te voren vast dat naar dit jubileum een meer dan gewone belangstelling zou uitgaan. Des morgens toen de heer en mevrouw Stuurman, met hun naaste familieleden de zaal betraden, waren hierbij tegenwoordig directie en commisarissen, bedrijfs-directeuren van de zusterfabrieken en het gehele perso neel van de fabriek Krommenie. De heer J. Molenaar, opende deze feeste lijke bijeenkomst en richtte zich in har telijke bewoordingen tot de jubilaris. Namens het college van directeuren en commissarissen sprak mr. van Steenber gen. Spr. had grote waardering voor de wijze waarop de jubilaris zich van zijn hoge taak heeft gekweten In 1945 werd de heer Stuurman aan gewezen tot adjunct-directeur van het drijf. Nadat spr. had stilgestraan bij de moeilijke jaren waaronder gewerkt moest worden en met grote waardering gespro ken had over de liefde en toewijding, zowel voor het bedrijf als voor het per soneel, bood mr. van Steenbergen, naast de medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de jubilaris een prachtig schilderstuk aan. Namens het college van bedrijfsdirecteuren sprak ir. Klein en bood een keurig uitgevoerde kaarsenkandelaar van oud-Delfts blauw aan. De heer G. Schaar sprak namens het gehele personeel van de fabriek Krom menie en af een terugblik op de afgelo pen periode. Namens het personeel bood spr. een Solex-rijwiel aan. Ofschoon niet de gebruikelijke, werd eveneens een couvert met inhoud aange boden, zijnde het inleggeld dat voor een dergelijk rijwiel van te voren gestort moet worden Mevr. Stuurman kreeg een prachtige bloemenmand aangeboden. Van de resterende bijdragen zal de jubilaris t.z.t een fotoalbum worden aangeboden voorzien van foto's van deze gedenk waardige dag. In zijn dankwoord zeide de heer Stuurman niet weinig verheugd te zijn dat hij deze dag heeft mogen be leven Dank bracht spr. aan zijn echtge note die steeds een grote steun voor hem is geweest. Dank bracht spr..voorts aan de chefs en het personeel voor de zeer gewaardeerde medewerking die hij steeds mocht onder vinden, beantwoordde afzonderlijk de sprekers en toonde zich zeer erkentelijk voor de schitterende cadeaux. Na afloop van het officiële gedeelte werd van de gelegenheid tot complimenteren een druk gebruik gemaakt. HAARLEM (Adv.) Hit is voor Spaamebabbelaar niet alleen een grote eer om deze da gen in de onmiddellijke omgeving van onze Koningin te vertoeven tot het gevolg behoort hij echter nog niet maar ook een aanleiding om u iett te kunnen vertellen over niet-officiële gebeurtenissen, die echter de intimiteit geen geweld aandoen, integendeel de liefde voor onze Landsvrouwe zullen verstevigen. Vanmorgen liepen Koningin Juliana en Prins Bernhard rondom het monu ment voor de gevallenen te IJmuiden, ongedwongen, zoaj^ dat keurig heet, maar meer nog gewoon in de prettig ste betekenis van het woord. Onze Ko ningin haakte haar pink in die van haaf man, zoals ieder gelukkig echtpaar kan doen, als aan een klein en onopvallend bewijs van genegenheid behoefte is. En wanneer zich dan even onbeschei den voelende omstaanders later zien, dat de Prins zijn arm om het middel van zijn vrouw laat rusten, voelen zij, dat naar geen pose gezocht wordt, maat een volkomen natuurlijk geste het of ficiële" overwint. Zo deden zich verschillende van die kleine trekjes voor, die méér zeggen dan behoeft te worden gezegd. In de Staten zaal schreed Koningin Juliana tussen haar gasten. De sleep van haar avond japon vereiste enige afstand, maar de Prins naderde iets te dicht, waardoor hij op de sleep trapte. „So pity", zei hij, „dat moest mij natuurlijk weer gebeu ren!" De Koningin keek even glim lachend om, alsof zij veelbetekenend wilde antwoprden: „Ik vind het enig> dat je dit nooit afleert Genoeg ervan. Bescheiden dienen wil ons terug te trekken, maar met de over tuiging, dat het goed is te weten, dat binnen de muren van Soestdijk een in- gelukkig gezin moet wonen. De leerlingen van het R.K. Meisjes lyceum „Sancta Maria" worden er op attent gemaakt, dat in afwijking van de mededeling op de boekenlijst het afhalen en afrekenen der boeken zal plaats vin den op Vrijdag 22 Juli van tien tot vij' uur, Dreef 22. Naar de rectrix van „Sancta Maria' ons mededeelde, mag' de toestand va" Jopie Groen, die Vrijdag bij het ongein11 op de Lèidsevaart zo ernstig werd ëe' wond, heel- "bevredigend worden noemd. Binnen afzienbare tijd hoopt tA de Mariastichting, waarin zij was opge' nomen, te mogen verlaten. Geslaagd de dames: D. H. Barendrecht, J. P. M. Hoögerwerf, L. C. M. v. Walde- ren, H. L. E. Taets v. Amerongen, J. v' Grunningen, G. M. Veth, M. S. Zomer, J. M. Schut, M. J. J. Nederkoorn, E. 9' Janning, M. J. E. Kraakman, C. v. LUi' pen, S. W. Holtrust. Afgewezen 1. Geslaagd voor A: mej. E. DeeneO' Edam (akte); mej. C. C. DeutekoJU' A'dam (akte); E. H. Stonnenburg, A'daU1 (akte)» mej. E. M. de Wit, Heemstede (akte); mej. E. C. v. d. Worp, A'daU1 (akte). Afgewezen 3. Geslaagd voor B; mej. A. A. W. Kwak man, Haarlem; J. Th. Dives, Overveefl' P. C. Boevé, A'dam; A. Donker, Bad' hoevedorp (akte)W. Albers, Benne' broek (akte); Jac. de Graaf, Haarled1' Afgewezen 2. Deze week nieuwe aanwinsten vad de kunstrubriek der R.K. Leeszaal eJ) Bibliotheek aan de Nieuwe Gracht 1"' W. Arondeus: Schilderkunstige avontU' ren. (Leven en werken van Giorgj0 Vasari). K. G. Boon: Het zelfportret d1 de Nederlandse en Vlaamse schilder kunst. C. Constantini: L'art chrétie® dans ies missions; manuel d'art poU1 les missionnaires. W. F. Dupont: Piet®' Dupont; leven en werken van een derlandse graveur. M. J, Friedlandef' Kunst en kennerschap. W. J. de Gruy' ter: Het vrouwsportret in de Nederland se en Vlaamse schilderkunst. W. vad Hengel: Anton Bruckner. E. H. Kor®' vaar-Hesseling: Het landschap in de Ne derlandse en Vlaamse schilderkunst p" K. Krop, Concertgebouworkest in dia mant 18881948. Th. van Reyn: Neder landse beeldhouwers van deze tijd. Veth: De gezelligheid in de Nederlands* en Vlaamse schilderkunst. De arrondissem^nts-rechtbank te Haa1", lem heeft Dinsdag 19 Juli 1949 in sta8 van faillissement verklaard: W. J. Knaap, expediteur, wonend* te Heemskerk, Maarten van Heemskerk straat 34. Rechter-commissaris: mr. H. H. Hülsmann; curator: mr. Th. G 'Z Mulder, advocaat en procureur te verwijk. f Wegens het verbindend worden dej enige uitdelingslijst is geëindigd d faillissement van: C. P. H e i n i s, meubelfabrikant, V nende te Westzaan, J. J. Allardstra. 319. Rechter-commissaris: nar. C. G. &L leveld; curator: mr. H. S. J. M. Felhrif KraalOtto, advocate en procureur Wormerveer. WOENSDAG 20 JULI Luxor: Een kind klaagt aan, 7 eh 9.15 uur (18 jaar). Kennemer-theater: Huwelijksvacantie, 7 en 9.15 uur (18 jaar). Corso: Zesdaagse, 8 uur (alle leeftij den). 't Centrum: Vereniging tot versnelde demobilisering, oprichtingsvergadering 8 uur. DONDERDAG 21 JULI Geen theaters. Gem. Huishoudschool: Diploma-uitrei king, 3 uur. De oudste inwoonster van Spaa1 dam, de 97-jarige weduwe Smits-"1 s pinga, heeft gisteren aan Z.K.H. Bernhard bij zijn bezoek aan deze Sjj meente en derzelver omgeving een tu anjers aangeboden. Onbevoegden hebben zich toegang vfy, schaft tot een woning aan de Nassauia Uit een aldaar staand schrijfbureau h® t men f8.10 en uit de muntmeter van electrisch licht f 43 weggenomen. IJMUIDEN, 20 Juli. Een stoomtra^ IJm. 34 f 34000.—, R.O. 53 f 16.40U- Kustvissers: IJm. 23 f 2950.IJnO'-ggO f 300.—, IJm. 226 f 780.—. Aanvoer 'p kisten, waarvan 1550 verse haring- nengelopen: Kw. 159 met 150 kaf eigen vangst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2