Verwarde toestand HAARLEM HEEFT KONINGIN JULIANA MEER LEREN LIEFHERBEN Ontroerende huldeblijken tijdens uitgebreide rijtoer Officiële ontvangst in Oude Raadzaal m 86-jarig oudje triomfeerde op Kennemerplein Tot hoofd en hart Streven naar tyrannieke beheersing van het godsdienstige leven GOED!) LAGES: WIJ WAREN TE LICHTGELOVIG i fc\ 5 „KONINGIN WILHELMINA DECOREERDE MIJN KLEINZOON TWEEMAAL" „Te grote lichtgelovigheid kan als misdadig worden bestempeld*f VOOR RADIO ANNO SANTO MEDELEVEN VAN REGERING EN VOLK DER V.S. Het weer. DONDERDAG 21 JULI 1949 e 73ste JAARGANG No. 24517 Rede burgemeester Dankbetuiging Koninklijk Paar De acht ton overschreden B00DVONKIS VOLTROKKEN REDE VAN DE PAUS ACHESON BESCHULDIGT PRAAG DRIJFJACHT OP WILDE ZWIJNEN Geen beest te zien onver# BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM tetefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 «bonnementen 20800 Postgiro 143480 *oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 W*ect»uf: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van R-un. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENTIETARIEf 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 36 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van v redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Er is geen betere maatstaf denkbaar ter bepaling van de waarde der zogenaamde accoorden met de re publikeinen dan de lengte van de trieste ujst van hen, die vielen. Welnu, ondanks ueze overeenkomsten van goodwill, ver bouwen en de nog talloze andere fancy- ueuamingen, die men er aan heeft ge iten, was «de vgrlieslijst, die wij Zater dag j.l. en gisteren moesten publiceren •jutger dan zij in tijden geweest was. sluit overeenkomsten naar het ®phij nt soms aan de lopende band Jhaar tot de kern, het staakt het vuren, «ringt men niet door. Telkens wanneer usze kwestie ter sprake komt zien wij terugwijken der republikeinse poli- achter een diplomatieke nevel. En «e Nederlandse delegatie te Batavia be rust en doet concessie op concessie, zich uaarbij gésteund wetend door Den Haag. **°e dikwijls hebben wij niet gehoord yan de Nederlandse eis, dat éérst het /Uren moet gestaakt worden en hoe dik wijls heeft men deze eis weer laten gallen. Zelfs nu, vlak voor de Ronde tafelconferentie, verklaart dr. Van t'oyen op een persconferentie te Djocja, «at de Nederlanders eventueel bereid gouden zijn de besprekingen aan de "onde-Tafelconferentie te beginnen, ook 'Udien de order tot staken van het teren dan nog niet volledig in wer- fUttg is getreden. Echter moet de Repu bliek wel te voren in een volledig staken van het vuren hebben toegestemd. Deze ^klaring van dr. Van Royen betekent, «at de Nederlanders reeds tevreden zou ten zijn met een in principe aanvaarden yan het „cease fire" door de Republiek 'tee is de Republiek?) en dus niet Sullen vasthouden aan een effectieve uit kering van deze order. Wij scharen °Us derhalve aan de Ronde Tafel in Den •laag, terwijl onze jongens bij tiental- ibn sneuvelen en de republikeinse mili taire leiders hun volgelingen oproepen !°t het voortzetten van de strijd, zodat «et theoretische „cease fire" in de prac- ujk meer weg heeft van een „please fire". Terwijl het republikeinse kabinet énkele dagen geleden het Van Royen- •jUrri-accoord aanvaardde, natuurlijk zon- -®r zich te binden aan het „staakt het vUren", heefl het voorlopige republikein- "parlement nog steeds niet zijn hou- «lng bepaald. Heel gemakkelijk zal dit ?°k niet gaan, want hier spelen de heet hoofden der politieke partijen een be- langrijke rol. En vooral vergete men biet het spel der noodregering onder |iafruddin, die thans weliswaar van Sumatra naar Djocja is teruggekeerd, Jbaar toch een min of meer controleren te functie blijft uitoefenen op Sukarno zijn naaste medewerkers, een con trolerende functie in die zin, dat Su karno geremd wordt tegenover de Nederlandse concessies, ook maar enkele c°Hcessies van zijn kani te doen. - Intussen is gisteren in Djocjade ^ter-Indonesische conferentie begon nen waar in grote lijnen zal worden beslist, hoe de Ver. Staten van Indonesië kuilen worden georganiseerd. Tevoren bestond er verschil van mening tussen bjocja en de B.F.O. (Bijeenkomst Fede- taal Overleg), over de plaats, waar deze Jpnferentie zou worden gehouden. De Republiek wenst Djocja als conferentie- £la&ts. de B.F.O. wilde in Batavia onder handelen. Tenslotte is er een compromis tot stand gekomen waarbij besloten werd «e conferentie in Djocja te beginnen en 'h Batavia te beëindigen. Wanneer dit alles is geschied, volgt de Ronde-Tafel- knferentie in Den Haag. Alvorens deze eChter bijeenkomt zal. naar de vonge kieek na afloop van het Kamerdebat achter gesloten deuren werd medege deeld, een openbare gedachtenwisseling bissen regering en Kamer kunnen Plaatsvinden. Zekerheid daaromtrent be staat dus niet. De P. v. d. A voelt na- gelijk niets voor een dergelijk debat. Het Vrije Volk schreef dan ook dezer dagen: „Wij hopen dat het woordje aldus verstaan moet worden, dat het ook hie-t zou kunnen gebeuren, want Wb Voelen er niets voor, dat vlak voor de Ronde-Tafelconferentie de Kamer weer aan het debatteren gaat over een zap*, Waaraan zij daarvan is het resultaat Van dit geheim debat het doorslaand be wijs in dit stadium toch niets kan ver anderen en zeker niets kan verbeteren. Als de gereserveerde toezegging van een hieuw Kamerdebat beschouwd moet wor den als een concessie aan de heer Romme, dan is dat het onbevredigende in de toe stand van het ogenblik, die oveiigens, zo lang de regering de handen vrij houdt en homogeen blijft, geen reden tot ongerust heid oplevert." Inderdaad schijnt de regering na het geheime Kamerdebat de handen vrij te hebben. Tenminste op het ogen blik. Want wij zijn er lang niet zeker ten, dat de onweersbui niet terugkeert. b«r is tussen regering en Kamer hoog stens een wapenstilstand ingetreden, een J°estand, die men wellicht het best kan kenschetsen met: wait and see, wacht af zie toe. Wellicht zullen de opvattingen yan de Amerikaanse journalisten, die een bezoek ?an Indonesië brachten en van wie er "elaas dertien bij het ongeluk van de "Ii'anekcr" om het leven kwamen, aan °hze politici ook wel iets zeggen. Zij ?Pi'aken over Amerika's grote blunder aÜe kaarten op Djocja te hebben gezet; noemden Amerika's optreden in m- «Pnesië een ramp en een bewijs van r'Plomatieke incompetentie. Zij spraken bun afschuw uit over de wijze waarop te Ver. Staten de Nederlanders onder bfuk hebben gezet en daarmee volko men in de kaart van Moskou hebben ge deeld etc. etc. A1 s er nu eens een Ne- UfUlands staatsman van groot formaat alles al jaren geleden aan Amerika "ad duidelijk gemaakt, als nu werkelijk y®ns een krachtige figuur, daarbij ge- tend door een krachtige regering, ge- Jmigerd zou hebben voor Amerika's ?tek te zwichten, hoe geheel anders en /teveel gunstiger zouden de zaken thans rttaan èn voor Nederland èn voor de In- SpPesische volkeren zelf. Het Parool'is ,«ans gelukkig een artikel van een Ame- :aanse journalist af te drukken, die '.haerika feller aanvalt over de Indone- r'ache politiek dan de meest hartstoch- ieI'jke volgeling van het Comité Hand having Rijkseenheid ooit zou durven :.0«n. Datzelfde zogenaamde progres sive „parool" smaalt echter al jaren lam Luisterrijker dan gistermiddag is geschied kan Haarlem zich moeilijk de intocht van een vorstin indenken. De temperatuur was bijzonder aangenaam en de zon scheen meer dan zij achter de wolken verdween, zodat de kleine sprookjesstoet, die door verschillende stadswijken trok en duizenden in staat stelde Koningin Juliana en Prins Bernhard te zien, een feest werd voor oog en hart. Voor velen was het een verrassing, dat de Koningin des middags uittrok in een open calèche, bespannen met vier paarden, waarop jockey's in rode livrei met witte zeemleren broeken gezeten waren. Achterop stonden twee statige palfreniers uitgedost in blauwe uniformen. Onze vorstin was gekleed in een blauwe middagjapon met witte noppen en droeg een wit-veren kapje op het hoofd. Dit gaf een bijzonder mooi effect op de rood zijden bekleding van de statiewagen, die aan de zijkanten voorzien was van de gekleurde wapenen van het Koninklijk Huis. Zo hebben tienduizenden Haarlemmers met hun gasten, op de voornaamste punten van de tien kilometer lange tocht samengestroomd, Koningin Juliana en haar gemaal toegejuicht en begroet. werkstad is met meer dan 160.000 zielen; waar men Thierponts „Inneming van Damiate" in de oude raadzaal hangt, doch niet minder trots is op het Ken- nemer Bataljon; waar ieder weet, hoe de sfeer van De Hout in Hildebrand's tijd was en niemand treurde, toen de ge moderniseerde Dreef dezer dagen, het leek wel Uwer Majesteit ter ere, ge reed kwam. Hoewel het gisteren de „dag der pro vincie" was, konden vele Haarlemmers hun ongeduld om Uwe Majesteit toe te juichen niet bedwingen. Een grote volks menigte en vele bestuurders van vereni gingen hebben Uwe Majesteit reeds bij Kaar gang naar de zetel van het Provin ciaal Bestuur hulde betuigd en laat in de avond is Uwe Majesteit een serenade gebracht. En nu, op de „dag der Ge meente" is bij de bevolking van Haar lem en dus ook bij de hier aanwezige vertegenwoordigers dier bevolking, de feestvreugde ten top gestegen. Uwe Majesteit heeft de wens te ken nen gegeven, de bestuurders van Haar lem te ontmoeten. Namens de Gemeente raad geef ik uiting aan onze diepgevoelde erkentelijkheid voor de eer, ons aan gedaan. Ik zal dan nu raadsleden aan Uwe Majesteit voorstellen, aldus spr„ ver schillend van politieke kleur en opvat ting, maar allen volbloed Nederlanders, waarachtige democraten, wakers voor de belangen dezer stad en, naar Uw Konink lijk voorbeeld, werkers voor de ge meenschap. Vervuld van dankbaarheid en vreugde voor de aanwezigheid van Uwe Maje steit in ons midden, roepen wij uit: Leve de Koningin! De stoet werd geopend door de commandowagen van de Haarlemse politie, gevolgd door vijf politieman nen te paard. Daarachter kwam de auto van de hoofdcommissaris van politie J. Fontijne en zijn adjudant. In een open rijtuig volgde de Com missaris van de Koningin in de Pro vincie Noord-Holland, naast wie later burgemeester Cremers beiden in ambtsgewaad, plaats nam. Na de calèche reden de rijtuigen van het bekende gevolg, waarbij zich intussen gevoegd had de eerste stalmeester van Hare Majesteit, W. K. F. Bischoff van Heemskerk. De stoet werd besloten door bereden politie. Tegen twee uur waren op de Grote Markt de 1500 Haarlemse schoolkinde ren, uitgedost met oranje op velerlei wijze en allen voorzien van een vlagge tje, reeds opgesteld. In het stadhuis verzamelden de raadsleden zich in de oude raadzaal en de genodigden in de grote hal, waar bloemen en planten wa ren aangebracht en kaarsen in de kope ren kronen brandden. De politie had de binnenstad tijdig afgezet en het wachten was alleen nog maar op de kwartiersiag uit de toren van de oude St. Bavo, want dan zou de Koninklijke stoet van de Paviljoenslaan vertrekken. Dat gebeurde enkele minuten later. Langs de gehele route, die via de Kleine Houtweg en de Gasthuisvest door de Grote Houtstraat naar het stadhuis leidde, stonden de mili tairen van het garnizoen opgesteld. Daar achter verdrongen zich de Haarlemmers, die de grote rijtoer later in de middag niet wilden afwachten en het sprookje want dat was het, ook al was de koets niet van „goud" al aanstonds wilden beleven. Daar kwamen de rijtuigen dan uit de Koningstraat de Grote Markt oprijden. Even een oorverdovend gejuich en dan een plechtig Wilhelmus, met begeleiding van de Harmonie Crescendo. Het 12-jarig dochtertje van burge meester Cremers, Adrienne Isabelle Marie, presenteerde Hare Majesteit met een gracieuze buiging een schone bou quet rose anjers. Aan de voet van het bordes groette H.M. de Koningin een deputatie van de afdeling Haarlem van de Kon. Ver. van Oud-Onderofficieren en vervolgens luis terde Zij met de Prins naar het speciaal gecomponeerd en gedicht lied van de dirigent L. J. van Mechelen: Welkom in de bloemenstad! Welkom, wees welkom, Koningin! In de hal van het stadhuis werden eerst de wethouders en de gemeente secretaris voorgesteld en daarna begaf het hoge gezelschap zich naar de oude raadzaal, waar de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de volgende toespraak hield: Uwe Majesteit heeft de burgers van Haarlem tot uitbundige vreugde ge bracht door, vergezeld van de Prins der Nederlanden, een bezoek te brengen aan onze stad, waar men zich bewust is van een meer dah zeven eeuwen oude stadshistorie, doch er ook prat op gaat, dat Haarlem een moderne woon- en Dat behoefde de burgemeester geen tweede maal te zeggen: want allen, daar in die historische zaal, droegen Oranje een warm hart toe; de communisten wensten hun opwachting niet te maken. Vervolgens stelde de burgemeester de raadsleden voor, waarbij de Koningin al verschillende gezichten herkende van de receptie in het Statenhuis. Teruggekomen in de hal zong het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" „Be de voor 't Vaderland". De zang maakte op de hoge gasten zichtbaar indruk, te meer omdat hij zo welluidend en gewijd in deze omgeving klonk. De dirigent, de heer N. Hoogerwerf, mocht van oe Koningin dan ook een speciaal dank woord ontvangen. In deze historische ruimte waar zich al zoveel feestelijkheden in de loop van de eeuwen hebben af gespeeld, werden de volgende personen aan Koningin Juliana en Haar Gemaal voorgesteld: D. Andréa, gemeente-ont vanger, oudste hoofdambtenaar der ge meente; P. H. Borghouts, oud-voorzit ter van Volksherstel; H. J. Bouman, voorzitter v. d. afd. Haarlem en Om streken v. d. Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren; A. Cramwinckel, voorzitter van het Plaat selijk Comité Steun Wettig Gezag; J. A. Dal, voorzitter van het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia"; P. A. Dijke- ma, vice-voorzitter van de vereniging „Haerlem"; J. Fontijne, hoofdcommissa ris van politie; Mr. F. J. Gerritsen, kan tonrechter; mej. B. E. Harmens, vice- voorzitster van de U.V.V.; J. J. Jurris- sen, directeur van de N. Z. H.; F. J. Kaan, oud-hofkamerdienaar; J. J. A. Kuilman, Deken van Haarlem; H. W. Lenderink, garnizoenscommandant; N. C. J. Lignian, vice-voorzitter van de Haarlemse Bestuurdersbond; Ir. G. L. Ludolph, directeur M. T. S.; Mr. W. M. Paardekooper Overman, Officier van Justitie; Mr. Th. F. Raedt, Kantonrech ter; L. Salie, vice-voorzitter van de Christelijke Besturenbond; Ds. J. W. Siertsema, voorzitter van het Interker kelijk Overleg; Dr. C. Spoelder, Rector van het Gymnasium, oudste hoofd van de gemeentelijke scholen voor Gymna siaal en Middelbaar Onderwijs; J. W. A. Stout, Commandant van de School Ka dertroepen en de School voor Reserve- Officier der Infanterie; J. C. Tadema, directeur van de N.V. De Erven Bohn, uitgevers; E. H. Tenckinck, voorzitter van het Haarlems comité voor natio nale feesten; Mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, president van de Ar- rondissements-Rechtbank; Dr. H. Wam- steker. chirurg, vooraanstaande per soonlijkheid in de verzetsbeweging. Met allen wisselde de Landsvrouwe een vriendelijk woord', waaruit tevens belangstelling voor hun werk was te onderkennen. Machine 23 Tijdens deze receptie werd de heer P. A. Dijkema, wnd. voorzitter van de Vereniging „Haerlem", in de gelegen heid gesteld om met een toespraakje een oorkonde en begeleidend boekje „Het Haarlemse Stadsrecht na 1245" aan te bieden. De oorkonde, die bij het zevende eeuwfeest der stad vervaardigd werd. was verpakt in een rood-leren koker. De heer J. C. Tadema viel daarop de eer te beurt de 50e druk van de Camera Obscura te mogen overhandigen. Hgt heeft ons echter verwonderd, dat het bekende standaardwerk van onze colle ga Nieuwenhuis „Haarlem, zeven eeu wen stad" niet bij de geschenken ge voegd werd „Kinderen" werd door de microfoon op de Grote Markt gezegd, „de Koningin heeft gezegddat jullie prachtig gezon gen hebben." „Hoera!" riepen de kinderen, „'t Is oranje, 't blijft oranje." En tegelijkertijd kwamen de hoge gasten weer op het bordes om met een brede groet afscheid te nemen van de jeugd, die zich zo goed gedragen had. Toen kwam nog een aardig momentje. De Koningin en de Prins zaten in de rijtuigen, toen Zij ontdekten hoe smaak vol en overvloedig het stadhuis met oranjebloemen versierd was. Zij bleven enige tijd naar deze schoonheid, de bloemenstad demonstrerend, kijken en lieten blijken hoezeer zij deze hulde apprecieerden. Een compliment voor de heer Dorresteyn van Hout en Plantsoe nen en zijn onvermoeide staf. En toen begon de grote zegetocht door Haarlems straten. Via de Barteljoris- straat, waar de mensen niet ophielden te juichen, ging de stoet over het nieuwe asphalt-tapijt door Kruisstraat en Kruisweg naar het Kennemerplein. li. M. de Koningin en Z. K. H, Prins Bernhard tijdens de zegetocht door de straten van Haarlem. De burgemeester van Haarlem deelt aan de ingezetenen mede, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hem met na druk de verzekering hebben gege ven, diep getroffen te zijn door de geestdriftige en hartelijke ontvangst van de zijdè der Haarlemse burgerij. De burgemeester acht zich geluk kig hiervan mededeling te kunnen doen en hij voegt daaraan toe de betuiging van zijn bijzondere erken telijkheid aan allen, die zo krachtig hebben medegewerkt om Hare Majesteit en Hoogstderrelver Gemaal een waardige ontvangst te bereiden. op ieder in Nederland, die eenzelf- soort geluid laat horen als thans 0eze Amerikaanse journalist. Inconse- "tent in het kwadraat. het wonder dat ons volk er niets "tefir van begrijpt en allang murw is Worden evenals een groot deel van ?nze politici. Men vergadert in het ge- eilïl. omdat er veel besloten wordt wat et daglicht niet mag zien. De grote mo- "«hdheden voeren hun politiek met ons 0f te nodig zonder ons, om hun politieke teonomische macht uit te breiden. Wat deert het hun, dat Nederlandse ./daten vallen door de handen van hen. 0I»ze soldaten zelf, op bevel van deze ^Sendheden, moesten bewapenen. (Van onze verslaggever) Het proces tegen Willy Lages dreigt te verlopen in een matte eentonigheid. Een lange reeks van door de Duitsers bedreven wreedheden en misdaden pas seerde achtereenvolgens de revue. Het ontbreekt niet aan lugubere details, maar er is geen climax mogelijk. Zelfs het meest sensationele is niet schokkend meer bij een al te langdurige herhaling. Bovendien: alle kwesties, die door de president met bewonderenswaardige pre ciesheid worden behandeld zijn onder hand bekend genoeg. Het gaat er alleen maar om de verantwoordelijkheid van Lages in deze vast te stellen. Het enige schokkende in de zitting van Woensdag was een min of meer principieel debat tussen prof. v. Hamel en verdachte. Lages sprak namelijk over illegale Nederlanders alsof zij ge lijkwaardige tegenstanders van de Si- cherheitspolizei waren, en hij deed het voorkomen, dat illegale aanslagen on geveer dezelfde strekking hadden als Silbertannemoorden. Prof. Van Hamel wees hem terecht en zei, dat er een groot verschil was tussen de illegali teit, die vocht voor de vrijheid, en de Sicherheitspolizei, die een rücksichts- lose overheersing wilde bewerkstel ligen. Lages repliceerde daarop, dat beide partijen hun vaderland dienden. „Dat het Duitse systeem een ander systeem was dan het Nederlandse, daaraan heb ik geen schuld," zo betoogde hij. Maar de president liet er geen twijfel over be staan, dat de Duitsers op Nederlands ge bied 'niets te maken hadden en dat er dus voor hen geen enkele reden bestond zich voor de hier gepleegde misdaden achter vaderlandsliefde te verschuilen. Lages gaf zich nochtans niet gewonnen. „U weet toch zelf ook wel," zo riep hij min of meer pathetisch uit, „hoe men ons vóór de oorlog wijsmaakte, dat Ne derland bondgenootschappen afsloot met onze vijanden, dat wij wel genoodzaakt waren Nederland binnen te vallen, om dat anders de vijand over Nederlands grondgebied het Roergebied zou binnen vallen. Wij geloofden dat. Wij geloofden het allemaal. Iedere Duitser was ervan overtuigd. Wij hebben ons door onze lichtgelovigheid laten verleiden een slechte zaak te dienen. Maar omdat wij het geloofden, treft ons als enkel rader tje in de grote machine geen schuld." Prof. Van Hamel besloot de discussie met de conclusie: „dat in bepaalde mate te grote lichtgelovigheid wel als mis dadig wordt bestempeld." Overigens was deze tweede zittingsdag een getrouwe kopie van de eerste. Krimi- nal-Sccretare, in allerlei wonderlijke costuums uitgedost, zaten keurig naast elkaar op een rijtje. Om beurten stonden zij op om het Hof enkele Bijzonderheden te verschaffen over een bepaalde gebeur tenis. „Silbertanne"-moorden in Bever wijk, Velsen-Noord, De Beemster en Westwoud werden achtereenvolgens aan een onderzoek onderworpen. Lages zelf geraakt intussen zichtbaar vermoeid. Hij praat nog veel, maar zach ter en met lomer stembuigingen. Af en toe sluit hij berustend de ogen. Hij wil alles verklaren en bijna verontschuldi gen maar hij doet het nu reeds zonder veei overtuiging. Dat wil zeggen: hij is nog steeds overtuigd van de redelijkheid van zijn argumenten, maar hij gelooft niet meer aan de bereidwilligheid van het Hof om ze te accepteren. Lages is bezig zich dood te praten op de onver biddelijke stugheid van zijn rechters. Het Kennemerplein lag brandschoon te pronken in de middagzon, omgeven door de struise bomen. Daar heerste een bijzondere sfeer, die iedere buiten staander dadelijk zou zijn opgevallen. Want stonden ook hier als op vele andere punten in Haarlem de mensen op de trottoirs samengepakt, een ge noeglijk gezicht was het, dat voor het restaurant „Bolwerk" talrijke ouden van dagen waren gezeten, in afwach ting van de komst van het koninklijk paar. Zij zaten daar reeds lang te voren de minuten schenen te kruipen naar het grote moment. Zij waren ove rigens in de beste stemming en keken voh belangstelling en misschien soms wel een beetje met jalouzie naar de 86- jarige mevrouw J. J- DingbóomSchu- lithz, aan wie als oudste bewoonster van het Huis van Ouden van Dagen de r te beurt zou vallen de Koningin bloemen te overhandigen. Zij zat daar zo'n beetje bescheiden in die gezellige gemeenschap met in haar nabijheid haar dochter en de directrice van het tehuis, zuister D. de Koning. Van alle kanten werden haar aanmoedigingen toegeroepen en werd er belangstellend geïnformeerd, wat zij wel tegen de Ko ningin zou zeggen. „O, ik zal haar vertellen, dat mijn kleinzoon, Albertus de Jong, die tijdens de oorlog op zee heeft gevaren, twee maal door Koningin Wilhelmina in En geland is gedecoreerd", verklaarde zij trots. En onderwijl gingen haar mage- doorschijnende handen over de zalmkleurige rozen, die met een groot lint waren samengebonden. Zo zat daar de gelukkige met haar witte haren, waaroverheen een smal zwart bandje. Het lange wachten het vertrek van het stadhuis vond een kwartier later plaats dan aanvankelijk de 1-edoeling was werd eindelijk beloond, toen in de verte het geronk klonk van de po litiemotoren en de kleurige kledij zichtbaar werd van de jockey's. In draf naderde de stoet en het oudje stond haastig op om haar gewichtige taak te vervullen. De kleine Leny Tensen. met haar guitige krul in het blonde haar, liep de rijweg op en zwaaide met haar vlag ten teken aan .de eerste rijders, dat daar iets bijzonders zou gebeuren. De calèche stopte en onder het blijde ge roep van alle aanwezigen liep me vrouw Dingboom naar de Koningin en overhandigde haar de ruiker rozen. Uit naam van alle ouden van da gen", klonk zacht een bedeesde stem, en daarna kon zij niets meer uitbren gen. „Wat een mooie bloemen", zei de Koningin, „ik dank u erg hartelijk Ook haar viel het kennelijk moeilijk om nog meer te zeggen. Een hartelijke handdruk, ook van de Prins, besloot dit bijzondere ogenblik, waarover de ouden van dagen nog lange tijd zullen spre ken. De stoet zette zich weer in bewe ging in de richting Haarlem-Noord. Dezer dagen heeft 't totaalbedrag aan binnengekomen giften voor Radio Anno Santo de f 800.000 overschreden. Daar ons gebleken is, dat vele personen, die gaarne alsnog een gift voor Radio Anno Santo zouden willen storten, het giro nummer van het comité niet meer tot hun beschikking hebben, laten wij dit nummer hier volgen: 533000, ten name van Radio Anno Santo, Amsterdam. I Vaak zijn wij tegenover anderen ^oprechter dan tegenover onszelvemj Op het horentzplein bood een verpleegster bloemen aan de Koningin aan. Om 17.45 uur gistermiddag nam burge meester P. O. F. M. Cremers afscheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard bij het verlaten van de Gemeente Haarlem aan de Blauwe Brug. Het doodvonnis tegen Cornells Jo hannes Kaptein, wiens gratieverzoek werd afgewezen, is hedenmorgen vol trokken. Het doodvonnis was door het Haags Bijzonder Gerechtshof uitgespro ken en door de Raad van Cassatie be vestigd. Z. H. de Paus zal Zondag a.s. 17.50 uur Ned. tijd een radiorede houden, al dus meldt A.P. uit Rome. De rede zal uitgesproken worden tij dens een audiëntie, die Zijne Heiligheid zal toestaan aan de afgevaardigden van het congres der Katholieke Vrouwen actie. Men verwacht, dat de audiëntie bijge woond zal worden door ongeveer 11.000 katholieke vrouwen. Vasil Kolarov, de 72-jarige fungerende premier van Bulgarije, is gisteren door hét parlement tot premier gekozen in de plaats van wijlen Georgi Dimitroff, die onlangs in Rusland is overleden. In de Drunense duinen, een heuvel achtig gebied in Noord-Brabant, dat zeer uitgestrekt is. is gisteren een drijfjacht gehouden op de wilde zwijnen, die al enige tijd deze streek onveilig maken. De boeren klagen steen en been, want de beesten, die na de brand van het Reichwald in 1947 hierheen gekomen zijn, vertrappen het koren en wroeten in de aardappelvelden. Woensdagmorgen vroeg trokken Brabantse jagers er op uit. Van alle windstreken waren zij gekomen om te trachten tijdens een grote drijfjacht en kele beesten neer te leggen, Meer dan zestig boerenzoons en kampeerders uit de omtrek drongen zich door de bossen en het struikgewas om de .zwijnen op te jagen. De jagers, ongeveer dertig in getal, hadden een langgerekte rij ge vormd om de beesten op te vangen en neer te schieten. De'hele dag doorkruis ten de drijvers, de bossen, op de voet gevolgd door een legertje journalisten en fctografen, maar niemand zag kans een wild zwijn in het vizier te krijgen Wel rapporteerden enige drijvers, dat zij twee wilde zwijnen hadden gezien, maar deze waren op de vlucht geslagen.... in de verkeerde richting. Tot in de avonduren bleef ieder op zijn post, maar geen en kel zwijn liet zich zien. Deze beesten zijn zeer slim en hebben een uitstekend reukorgaan. Men laat het er echter niet bij zitten en spoedig zullen de jagers opnieuw uittrekken om de boeren, die rond Waalwijk, Loon op Zand en Dru- r.en in Plantloon en de Pestert wonen van de plaag te verlossen. In Rangoon is officieel bekend ge maakt, dat Birma het verbod voor het landen van vliegtuigen van de K.L.M. te Rangoon en het vliegen over Bir- mees gebied heeft opgeheven. Minister Acheson beschuldigde giste ren op een persconferentie de commu nistische regering van Tsjechoslowakije van een streven naar een tyrannieke be heersing van het godsdienstige leven, hetwelk naar hij zei, door regering en volk van de Verenigde Staten wordt be treurd. Minister Acheson zei letterlijk: „Ge durende de afgelopen maanden heeft het huidige regiem in Praag verdere maat regelen getroffen welke geheel stroken met het in de Oost-Kuropese sate hof staten toegepaste systeem van onder drukking van de godsdienstvrijheid, zulks in weerwil van het feit dat Tsjechoslowakije een van de eerste on dertekenaren is geweest van het Hand vest van de Verenigde Naties". „De daden van het huidige Tsjecho- slowaakse regiem, gericht als die zijn op tyrannieke beheersing van religieuze instellingen door een politiestaat, zijn kennelijk in lijnrechte strijd met die normen en worden als zodanig door re gering en vólk van de Verenigde Staten betreurd." De Tsjechoslowaakse onder regerings- contróle staande pers heeft gisteren ver. klaard, dat de door de regering inge stelde „katholieke actie" de aartsbis schop Josef Beran en zijn bisschoppen als woordvoerders van de Tsjechoslo waakse katholieken verdrongen heeft. Deze bewering, die te vinden was in het blad „Lidova Demokracie" duidde aan, dat de regering zich er op voor bereidt de geïsoleerde bisschoppen te Dasseren en rechtstreeks met de separa tistische organisatie te onderhandelen. Het Comité Vrjj Tsjechoslowakije te Parijs deelde gisteren mede van de Duitse zustervereniging bericht te heb ben ontvangen dat .laromir Smutny, ge wezen kanselier van wijlen president Benesj, in Duitsland is aangekomen. Fen zegsman van het comité zei dat Smutny waarschijnlijk de enige nog levende per. soon is die mededelingen kan verstrek ken over de ware toedracht van de ge beurtenissen tijdens de laatste dagen van de vrije democratische Tsjecho slowaakse republiek vóór de communis tische staatsgreep. Verwachting tot Vrijdagavond: Gedurende de nacht: veel bewol king, maar overwegend droog weer en minder lage temperaturen dan de afgelopen nacht. Morgen overdag: ge leidelijk afnemende bewolking, droog weer. Verdere stijging van tempera tuur, vooral in het binnenland. Meest zwakke wind. Zon: 4.46—29.46; Maan: 0.45—18.44.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1