Ontwerp-procedure van B.F.O. voor federale regering TOUR DE FRANCE IN AOSTA PRACTISCH BESLIST Tweede Kamer verzet zich heftig tegen de Spoorwegen geen unci-ontwerp Nieuwe zender Wereld-omroep voor Oost en West Paragraaf 2 van „accoord" bezorgt Coppi de zege en gele trui Wij luisteren naar HET GEZEGEND GESLACHT Voor republiek een derde van zetelaantal in volksvertegenwoordiging Spoedig algemene verkiezingen Half duizend kleine vervoersondernemingen stilletjes om zeep geholpen '"IR STAAKT HET VUREN H.M. de Koningin stelt hem in werking DE FRANSEN GEHOOND .J 3 DO ND F. Rn Ar, 21 JULI 1949 PAGINA 3 OPZIENBARENDE VINDING Van groot belang voor de huisvrouw Op de bres voor particuliere ondernemers Q Aanval op Pekalongan Last Tan zenuwen E. MUNDT BEGRAVEN Stipt uitgevoerd Amsterdam niet aan de lijn V. Griekse smokkelaars aan Belgisch-Franse grens Interim-regeling Suriname morgen in de Kamer Gouverneur Huender ^gstens tien afgevaardigden Vn i concePti£ van de B.F.O. voor een vQ °P'g0 staatsregeling van de V.S.I. sta°ra'8^ 'n een Procedure voor de tot- dip rf °m'nS van een federale regering, - de souvereiniteit kan overnemen en Ott eerste regering van de V.S.I. kan jMreden, aldus verneemt de thans in ï>o°S'la vertoevende politieke corres- hdent van Aneta uit betrouwbare Q°n. Volgens het ontwerp van de B.F. tent- op inter"fn<fonesische confe- Zuli ter sPrake zal worden gebracht, 1Jpn de organen van de V.S.I. zijn: president, gekozen door ge- van de regeringen uit de 6'eden die tezamen de V.S.I. vormen i, ."ie een constitutioneel staatshoofd l? ten ministers, verdeeld in een kern- ."binet en ministers, die uitsluitend u^rtementshoofden zijn. Drie of vijf «en van het kernkabinet zullen be- eemd worden door de president op erdracht van de regeringen en gebie- v. 'J die de V.S.I. vormen. Andere mi sters worden door de president be- e?td op voordracht van het kern- dp|.!net. De ministers zijn verantwoor- v 'jit tegenover de senaat en de ,0'ksvertegenwoordiging. De senaat, ^staande uit vertegenwoordigers van ^'"standige staatkundige eenheden, niet ontbonden worden. Van de 'laatsleden worden er twee uit elk Wed aangewezen door de betrokken 'bieden; zij stemmen zonder rugge- Jtaak met de regeringen en besturen, e hen aanwezen. aanzien van de volks vertegen- °ordiging verneemt Aneta's politieke ^respondent, dat deze zal worden j «tengesteld in verband met het zie- haantal van de samenstellende staat- v. hdige eenheden met inachtneming het artikel van het van Royen jjhtti-accoord, dat de Republiek een van zetelaantal, toekent. Ie- r deelgebied zal minstens twee en mogen fjj -."tu. De minderheidsvertegenwoor- de°'k® *s zoveel mogelijk een zaak van betrokken gebieden, v. 6 regering der V.S.I. kan, indien ^'tderheden onvoldpende vertegen- °ordigd geacht worden, het aantal aststeflen te, volksvertegenwoordiging dient spoedigste vervangen te worden (jjhJ een gekozen huis van afgevaar- Cor .n' dat tezamen met de senaat de 'stituante zal vormen. «"•niddeHijk na de overdracht van de O. ereiniteit dient de regering maat- [..Stlen te treffen voor algemene ver- voor het huis van afgevaar- "Dh n' ^tn aanzien van de federale k 'lw zegt de conceptie, dat, in af- (j °hting van de voltooiing van de fe- dj 'a|e onbouw uit onderling gelijkwaar- hi5e' Krlijkberechtigde negara's, de thans l slaande nee-ara's en staatkundige een den in beginsel gelijkgerechtigd zou j regering heeft o.m. het oppergezag V<T de federale strijdkrachten en het j "uemingsrecht van officieren, de ne tjes hebben geen eigen strijdkrachten. wetgevende macht zal worden uit hef end dbor de regering samen met parlement, waarbij zowel de rege- als de senaat en volksvertegenwoor- öe v recht van initiatief hebben. volksvertegenwoordiging heeft wel. J»ei^enaat niet het recht van amende- cilï1 bet ontwerp wordt voorts de i'inan- ho verhouding tussen de V.S.I. en de ^Sara's behandeld. Het zegt verder, dat -r federale regering aanstonds voorzie- ,,'hgen moet treffen voor een Indone- oSche vertegenwoordiging in Nederland v°°r hoge commissarissen. Het voorziet ^°?rts in de erkenning van godsdienst^ -V'jheid en merkt op, dat de voorlopige aatsregeling een bepaling moet bevat te?' clat de bevolking van de onder- .fteiden gebieden in Indonesië de gele- Cf beid tot zelfbeschikking langs demo- Atische weg zal hebben, teneinde de aats van haar gebied te kunnen bepa- va in negara's welke tezamen de V.S.I. ■phen, dan wel in de V.S.I. zelf. j de plenaire vergadering van de ^er-Indonesische conferentie van t> 2ensdagmiddag werd een uitvoerig -O.-ontwerp, dat o.m. het boven wande behelst, aangeboden. an betrouwbare zijde verneemt Ane- dat de inter-Indonesische conferentie ch voornamelijk zal bezighouden met j^llUele en informele besprekingen over grondwet voor de toekomstige V.S. Indonesië en over de vorming van (e. voorlopige regering, die de souve- J'biteit der Nederlanders zal overne men. - Uok zouden de federalisten willen &reken over het staken van het vuren. flit republikeinse bron werd gemeld. ®at de republikeinse delegatie dit laat- U? onderwerp liever niet op de agenda - plaatsen. Men neemt echter aan, dat conferentie een commissie zal benoe- - Ch voor de informele bespreking van b'taire vraagstukken. - Een tweede commissie zal zich met mitieke problemen bezig houden, ter- - 'i' een derde zich aan financiële en c°bomische onderwerpen zal wijden- k-b'e federalisten wensen een klein ka- t'^t of directoraat, bestaande uit drie rt1 vijf leden, die bijgestaan worden "°°r een aantal ministers, die tev""" °°fd der departementen zullen zijn. De republikeinen maken bezwaar te gen vorming van een senaat in de pe riode, dat de constituerende vergadering nog niet gevormd is. Politieke waarnemers in Djocjakarta zijn van oordeel, dat men tot een com promis zal komen, waarbij de republi keinen de gedachte van een klein ka binet zullen aanvaarden, mits op deze conferentie uitgemaakt wordt, wie hier van deel zullen uitmaken. Anderzijds zouden de federalisten be reid zijn een senaat te accepteren, die slechts adviserende bevoegdheid zou hebben. Zoals bekend is, wordt met de term „Zelf werkend Wasmiddel" een product aange duid, dat gelijktijdig chemisch bleekt en wast. Er bestaat echter ook een andere manier om weefsels witter te maken; in de chemie noemt men dat „optisch bleken." Volgens deze methode wordt het goed vele malen witter en zachter. In de laboratoria van Dobbelman te Nij megen is men er nu in geslaagd, het nieuwe „optische bleken" te combineren met reeds bekende chemische bleekwijzen en met het wasproces. Het resultaat is een verrassend nieuw wasmiddel, dat een veel wittere was oplevert, dan men ooit voor mogelijk hield Verrassend is ook de uitwerking op bont en gekleurd goed, dat met veel frissere, opgehelderde kleuren uit het sop komt. De vinding werd geregistreerd onder de naam „Actief Wit". Het zelfwerkend wasmiddel, waarin door middel van „Actief Wit" het optisch bleken wordt toegepast, draagt de naam „Castella"; dezelfde naam, waaronder Dobbelman N.V. ook haar bekende toiletzeep en overvetté huishoudzeep in de handel brengt. (Adv.) Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van het wetsontwerp Herziening van de wet autovervoer personenheeft de parlementaire welsprekendheid in de Tweede Kamer weer ruimschoots op gang gebracht. Er waren Kamerledendie de indruk vestigden bepaald reikhalzend te hebben uitgezien naar de dag, waarop zij eindelijk eens het ontwerp vervoerondersteboven konden keren. Een poging van de voorzitter die wel eens door de werkzaamheden heen wil komen en misschien ook niet zo verschrikkelijk gekt op vervoer is, althans deze kwestie nu niet het aller hoogste belang van de staat acht en zeer gevoelig is voor het feitdat het parlement bij zijn overstelpend grote taak gemeenlijk drie keer langer redeneert ctan uit een oogpunt van efficiency nodig is, een poging dus van de voorzitter om de spreektijd te rantsoeneren leed schipbreuk op de verantwoordelijkheids- gevoelens van sommige leden, die meenden, dat zij in geweten te kort zouden scnieten als zij niet om en nabij anderhalf uur over liet vervoer zouden spreken Koe jammer toch, dat spreektijd niet als krantenpapier is. Het zou verschrik kelijk leerzaam zijn voor onze parlementariërs. h °r een aantal ministers, die tevens j?fd der departementen zullen zijn. b°e republikeinen schijnen echter een j rlernentair kabinet met een premier het hoofd te prefereren. .j Een ander meningsverschil tussen ie- "®ralisten en republikeinen betreft een htiat. De federalisten houden vol, dat (ie' volk vertegenwoordigd moet wor- door een kamer van afgevaardigden een senaat. voorzitter van de week van de hf-m issi(! der V.N., de heer Herremans, It, hedenmorgen de uit Djocja af- lert Se berichten,, als zouden de drie aan nr*er commissie tijdens hun bezoek hliu r i°c.ia aan de voorzitter dei* repu- d,.r ei,ise delegatie, Rum, een ontwerp stau UNCI voor een regeling tot het ahipn van vuren hebben over- a,gd, tegengesproken. bisgi^dagnacht heeft een goed-georga- Pef^'de aanval, door een zwaar gewa- ^"dë welke aanval uit drie ÏW'.hgen werd uitgevoerd, op de etad tt\jr '°ngan plaats gehad. Eerst om 4 d0o Woensdagmorgen kon de bende di-6Ve p°htieen militairen worden ver- Ueze8tl, voorzover bekend zonder ver in aan Nederlandse zijde. Naat dezelfde nacht had een aanval habjjS de suikerfabriek Kali Openga, Oezg Eemarang, door een grote bende. 0hdern en<fe, die twee maal een aanval J'acht werd door de ondernemings- vi>.versterkt door militairen, zon- hezen afgeslagen. In miniatuurverhouding gezien zit er wel iets als strijd tussen geleide en vrije economie in het ontwerp. Het gaat daarbij namelijk in belangrijke mate om de daden, die de Commissie Vervoer Personen heeft gesteld, en deze daden schijnen zo bar „geleidelijk" ge weest te zijn, dat geleidelijk het hele oerwoud der autobusondernemingen ge slecht is op 50 streekondernemingen en .41 lijnondernemingen na. Het particu lier initiatief bloeide ook nergens zo weelderig als op dit gebied, waar een tien jaar geleden iedereen meende, het openbaar welzijn te dienen door op een hebbelige weg met een hotsende auto bus te gaan rijden. In het diepste van de zaak zit er ook nog een strijd in tussen de Spoorwegen en de particulie ren om het autobusverkeer in handen te krijgen. Het merkwaardigste daarbij is, dat vervoersdeskundigen zo weinig histo rische zin blijken te bezitten. Ieder een zou heden ten dage zijn handen ten hemel heffen, wanneer wy 50 streekspoorwegondernemingen en 41 lijnspoorondememingen zouden heb ben, want men acht het de meest normale en gezonde gang van zaken te beweren, dat wij van enkele hon derden concurrerende spoorwegonder nemingen in het begin slechts één Nederlandse Spoorwegen hebben over gehouden. Nochtans hopen «Ie meeste sprekers, dat wjj vooral die bijna 100 autobusondernemingen zullen houden en kijkt men de C.V.P. met een boos oog aan, omdat zij de kleine half duizend ondernemingen, die er ge weest zijn, stilletjes om zeep heeft geholpen, En de meeste sprekers ver zetten zich op het ogenblik heftig tegen de Spoorwegen, die iets van vervoer weten en proberen een flink stuk van al dat autobusvervoer in handen te krijgen. Iets anders is natuurlijk of de C.V.P. strikt genomen het recht heeft gehad zo huis te houden onder het particulier auto businitiatief. Daar schijnt iets aan te man keren, want zelfs de heer Schilthuis, die als socialist, zij het niet van het allerfelste rood, van ordening houdt, kon er niet helemaal omheen, te verklaren, dat de com missie toch wel zwaar aan het ordenen is geweest en daarbij wel erg veel autobus- vervoer naar de dochterondernemingen van de Spoorwegen heeft georganiseerd. Het geen de heer Schilthuis niet belette te ver klaren, dat de C.V.P. het goed gedaan heeft. Uiteraard wist men toen niet precies, wat de heer SchUthuis daarmede bedoelde, doch dit weet men wel eens vaker niet. De heer Algera, die de meeste vaderlandse tijd no dig had om het vervoer te bespreken, sprak ziin bezwaren het meest principieel uit. De commissie heeft in de eerste bezet tingstijd voor zij aan de kant werd gezet, in de zogenaamde machtsperiode, maat schappelijke wijzigingen tot stand ge bracht buiten de volksvertegenwoordi ging om. Dat was niet mis, zoals men ziet. Verder had de heer Algera het axioma, dat de Nederlandse Spoorwegen het wegvervoer niet mogen beheersen, een van de dierbare stellingen, die men niet bewijst, omdat het leveren van zulk een bewijs niet eenvoudig is. Waarom mogen de Nederlandse Spoorwegen het wegvervoer niet beheersen en het spoor wegvervoer wel? Het spoorwegvervoer wordt nog al goed beheerst, zou men zo denken. Overigens moest de heer Algera toegeven, dat de toestand in 1947 beter was dan in 1937 en waarom moet men dan toch zoveel critiek hebben op het werk van de C.V.P.? Kan het misschien zijn, dat de particuliere autobus som mige mensen minder tot autobus dan tot stokpaard dient? Ook de heer Maenen maakte niet de in druk, het zo verschrikkelijk erg te vinden, wat er tot dusverre is geschied. Althans óver liet verleden wilde hij de spons halen, mits de status quo dan maar verder gehand haafd bleef. Neen, bepaald verhelderend werkt dit debat niet. Maar in ieder geval willen de heren Maenen en Algera wel enige waarborgen scheppen. Zo willen zij beslist, dat de C.V.P. haar richtlijnen niet zal ontvangen bij onderhandse ministeriële aanwijzingen, doch bij algemene maatregel van bestuur, zodat de zaak openbaar wordt en duidelijk in grote lijnen wordt voorge legd. In die zin verscheen een amende ment en zo zijn er nog enkele amendemen ten van soortgelijke geest gedeponeerd. Ook willen de 4 rechtse partijen, dat de schadeloosstelling aan degenen, wier ver gunning niet wordt verlengd, zal worden vastgesteld' door een commissie van des kundigen, die geheel buiten de instantie staan, die bij de vergunningverlening zelf betrokken is. Voor de belangen van de particuliere ondernemers zijn waarlijk op deze middag lieel wat lansen gebroken. Dit is op zichzelf waarschijnlijk heel billijk. Het vervelende is altijd maar, dat men zo onzeker in het compromis tussen het ene en-het andere stelsel blijft hangen. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. rOQKDif. S-JDIO 43. De oude koning der Ozmecs nam Eric apart en vroeg met zachte stem wat dit eigenlijk te betekenen had. In enkele woorden legde Eric hem uit dat Baldoa en Aider niet verantwoordelijk waren voor de laaghartige moord die Mordegai pleegde. Een zorgelijke trek gleed over het gelaat van de oude man. „Het is wel," sprak hij, doch dit voorval zal ongetwijfeld kwaad bloed zetten bij het volk. Het is niet gemakkelijk een verklaring voor hun aanwezigheid hij duidde naar Baldon en diens metgezel te vinden, die het volk zal bevredigen. In u zien zij nog steeds een Zoon-van-de-Zon, doch dat zullen zij na deze gebeurtenis nimmer van uw rasgenoten geloven." Eric dacht een ogenblik na. „Zeg hun dan dat deze mannen dienaren der onderwereld zijn," stelde hij voor, opgeroepen door de dienaren van Techola om hun behulpzaam te zijn. Verzeker het volk verder dat ik deze onderwereld-dienaars heb weten te overwinnen en dat zij onder mijn persoonlijke bescherming staan. Is dat niét voldoende?" „Gij zijt een listig man, heer Eric," knikte de oude vorst. Dit is inderdaad vol doende. Het zal het leven van uw rasgenoten redden." Baldon putte zich uit in dankbetuigingen en roemde Eric's edelmoedigheid met veel hoogdravende woorden. Deze legde hem echter met een handgebaar het zwijgen op. ,^Zeg mij liever hoe uw aanwezigheid hier te verklaren is," voegde hij daar aan toe, en Baldon vertelde hem het relaas van hun vruchteloze speurtocht naar goud. „in de gangen van dit gebouw werden we eensklaps overvallen door een aantal sol daten, die ons voor u brachten," besloot hij zijn verhaal. Eric knikte langzaam. Dus goud is hun enige drijfveer geweest. Wat kon men anders van Baldon verwachten. „U in dit land achterlaten zou laf zijn," zei Eric ernstig. „Ik heb daarom besloten u en Aider met mij mee te nemen, wanneer ik naar Noorwegen terugkeer. Ver moedelijk zal dat zeer binnenkort zijn. Het .zal van uw gedrag tijdens deze terugreis afhangen hoe zwaar de straf is, die ik bij aankomst over u uitspreek. Gedraagt ge u als een loyaal vazal, dan ben ik wellicht bereid uw houding tijdens dit avontuur te vergeten," voegde hij er edelmoedig aan toe. ,JJe koning der Ozmecs heeft mij een scheepslading goud toegezegd. Ik van mijn kant ben nog steeds bereid de afpraak, die Ik voor ons vertrek uit Noorwegen met u maakte, na te komen en u een gedeelte van dit goud af te staan, heer Baldon." Een ogenblik keken Eric en de roofridder elkander scherp aan. Dan drukte Baldon hem zwijgend de hand. Doch in zijn brein welde een sluw plan op Gistermiddag vond op de begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam onder zeer grote belangstelling de teraarde bestelling plaats van de heer E. G. Mundt, in leven een der bekendste of ficials van de K.N.V.B. Onder de aan wezigen waren vele K.N.V.B.-officials, onder wie de ere-voorzitter en oprichter, de heer P. Mulier, de heer K. J. 3. Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B., de beer Herberts, voorzitter van de Keuze- Commissie van de K.N.V.B. en de heer L. Boeljon, hoofdconsul. Aan het graf sprak nog een oud vriend van de over ledene, de heer D. Lotsy. (Van onze Utrechtse correspondent) Hedenmiddag heeft H. M. de Konin gin te Lopik de nieuwe zender van de Wereld Omroep in werking gesteld met een korte toespraak bestemd voor In donesië en West-Indlë. De heren L, Neher. directeur-generaal van de P.T.T. en mr. A. J. d'Ailiy, de voorzitter der Stichting Radio Nederland Wereld Om roep, die deze middag als gastheren op traden, hielden eveneens korte toespra ken, waarin zij vertelden van de tech nische ontwikkeling, die de Nederlandse zendapparatuur voor de wereldomroep heeft doorgemaakt, resp. van de steeds groeiende betekenis en bekendheid van de in aantal en omvang steeds toene mende programma's over de P. C. J.- zender, die zich over de gehele wereld grote faam heeft verworven. Ruim 20 jaar geleden, toen het grote publiek nog maar pas vertrouwd was geraakt met uitzendingen over een af stand van enkele kilometers, kon H. M. Koningin Wilhelmina te Eindhoven voor de eerste maal een radiotoespraak houden tot land- en rijksgenoten in Ne derlands Indië. De Nederlandse P. C. J.- zender van toen was een uniek staaltje van Nederlands kunnen, dat de gehele wereld verbaasde, maar op het ogenblik is de Nederlandse in de internationale aether, die in 1927 het rijk vrijwel voor zich alleen had, slechts een zwak geluid in het koor der honderden zenders, die elkaar nu vaak het leven zuur maken. De Duitsers sloopten de P. C. J.-zen- der in de oorlog ten dele en een andere zender, de P. H. I. ging geheel verloren. Direct na de bevrijding vond de eerste proefuitzending plaats met de inmid dels door de P. T. T. en de N. S. F. herstelde zender, waarmede Nederland op 13 October 1945 weer in de lucht kwam, waarna er met korte tussenpo zen nog een drietal provisorische zen ders in gebruik werd gesteld. Nu is er vandaag de nieuwe zender van 40 kilowatt in werking gesteld, die is ondergebracht in een onaanzienlijk houten gebouwtje, dat scherp afsteekt bij het grote gebouw, waarin de twee zenders Hilversum I en II zijn onder gebracht. Maar daar is de grote aan winst niet minder belangrijk om. De heer Neher noemde hem vandaag „een der beste uitingen, van hetgeen door Nederlands vernuft en techniek tot stand kon worden gebracht op het ge bied van radiozenderbouw. De nieuwe zender voldoet namelijk aan zeer hoge eisen. Het overschakelen op een andere golflengte geschiedt geheel automatisch door het zgn. palknoppensysteem. Dit kan binnen één enkele minuut geschie den, terwijl men vroeger de verschil lende handelingen met de hand moest verrichten, waarvoor een tijdsverloop van 20-25 minuten nodig was eh daar bij ook telkens'weer andere fouten kon den optreden. Deze vereenvoudiging is c-aarom van zo groot belang, omdat het nodig is her haalde malen van golflengte te verwis selen, naar gelang de tijd van de dag en van het jaargetijde en ook in verband met het deel der wereld waarvoor de uitzendingen bestemd zijn. De twee eer ste antennes bundelen de energie samen in de richting Zuid-Afrika en in de richting Indonesië en West-Indië. De achterstand die Nederland in de oorlog heeft opgelopen nadat het eerst zo'n prachtige voorsprong had gehad, zal nu zo snel mogelijk worden ingelopen. De zender die vandaag in de aether kwam is alleen nog maar een begin. Het be lang van goede uitzendingen voor onze politiek* en culturele positie in de we reld van vandaag, is wel overduidelijk gebleken. (Van onze sportredacteur) AOSTA, 20 Juli. Zelden hebben een paar duizend mensen zo uitgelaten staan juichen en tegelijkertijd zo toegewijd staan huilen, ais de Italianen die zich Dinsdagmiddag verdrongen rond de eindstreep van de tweede Alpen etappe. Waarschijnlijk zou het nog erger zijn geweest, wanneer niet Fausto Coppi, maar de drager van de gele trui, Gino Bartali, deze etappe had ge wonnen, omdat Bartali nog altijd heel wat populairder is in zijn land dan zün grote tegenstander. Maar ook zo was het welletjes. Er moest een klein regi ment carabinieri aantreden om te verhinderen dat de glorierijke overwinnaar van de Kleine Sint Bernard onder de kussen en omhelzingen van een respec tabele massa vrienden en bekenden werd verpulverd. Fausto's overwinning niet bijna vijf minuten op Bartali en ruim elf vóór nummer drie, Kobic, stond beschreven in paragraaf 2 van „het accoord van Cannes" dat de eer van deze Konde zo eerlijk mogelijk onder de beide Italianen had verdeeld. Met dit resultaat is de Tour de France practisch beslist. Wanneer Bartali op dit moment de Gele Trui had gehad, was'het nog absoluut niet zeker geweest dat hij er ook mee in Parijs zou komen. Nu Coppi die van ziin landgenoot heeft overgenomen, is die zekerheid vrij groot, tenzij op het laatste ogenblik de bom in de Italiaanse equipe toch nog barst en Fausto door zijn eigen landgenoten van de eerste plaats wordt wegge rukt. Dit is echter niet waarschijn lijk; de discipline in de Italiaanse ploeg heeft tot nu toe boven verwach ting goed gewerkt, en al zal Signore Alfredo Binda zich dankbaar de zweetdruppels van het voorhoofd wrijven zodra hij zonder ongelukken in Parijs is gearriveerd, tot nu toe is het resultaat boven alle vc -wachting. Niet echter met betrekking tot de prestaties van Coppi en Bartali zelf. Het was bekend dat zij beiden waar schijnlijk te sterk zouden zijn voor dit veld van tegenstanders en in beide Al penritten, waarin zij tweemaal de eer ste plaatsen bezetten, is wel heel duide lijk gebleken, dat er aan de macht van de Italianen om de Ronde van Frank rijk in de bergen te beslissen, niet te tornen viel. Toen het plan werd geopperd om zo wel Coppi als Bartali op te nemen in de Italiaanse ploeg voor de Tour de France, werd in een voorbespreking uitgemaakt dat de maestro's mochten doen wat ze wilden, maar dat ze in ieder geval eikaars kansen niet moch ten stukrijden. Coppi, de sterkste van de twee, vond dat uitstekend, want nu kon hij rustig zijd gang gaan en elk moment de aanval lanceren, waarop hij dat geschikt achtte tenzij Bartali hem op een bepaalde dag was voor geweest. Maar Bartali zou van die kansen zo weinig mogelijk gebruik maken, omdat hij een stuk ouder is dan Coppi en on der die omstandigheden zo lang moge lijk rust prefereerde. Natuurlijk kende ook Bartali de na delen van die afspraak maar al te goed. Hij gaf hoe langer hoe meer tekenen van ontevredenheid en het was een nederlaag voor hem dat hij moest toe stemmen in een tweede accoord. Zondag op de rustdag in Cannes gesloten. In deze beide Alpenritten is duidelijk ko men vast te staan wat dit accoord pre cies behelsde. De eerste tocht door de Alpen een zege, en zo mogelijk tegelijk de gele trui voor Bartali; de tweede voor Coppi en dan liefst met overname van de Maillot Jaune. omdat men die in de zware laatste ritten na de Alpen liever in handen zag van de jongere, die bovendien in de tijdrit alle gelegen heid zou krijgen om de laatste kansen van de. niet-Italianen uit de weg te ruimen. Deze plannen werden stipt uitge voerd. Zo stipt, dat Coppi, die tussen Cannes en Briancon absoluut heer en meester was, op Bartali wachtte toen die bij de afdaling van de Isoard, en kele kilometers voor de eindstreep, een lekke band kreeg en hem daardoor in Briancon liet winnen. In de tweede bergrit, bij de afdaling van de Kleine Sint Bernard, liep de band van Bartali opnieuw leeg en maakte de campionis- simo bovendien nog een val. Maar nu hoefde Coppi niet te wachten. Hij mocht door, omdat paragraaf twee van het accoord de zege van Coppi be helsde. Een zege, die ook inderdaad is gekomen en die door de tweede plaats van Bartali opnieuw heel duidelijk de nadruk legde op de absolute overmacht van de squadra. Het is niet nodig te be schrijven- hoe alle Italianen langs de weg in miniatuur-vulkaantjes verander den toen hun matadoren triomferend voorbijstoven. Wij zagen mensen elkaar omhelzen alsof ze de honderdduizend hadden gewonnen; we zagen een starre lach van gelukzalige verbijstering in heel wat fanatieke ogen; we zagen zelfs tranen vloeien en we zouden het niet geloofd hebben, wanneer de ijzige regen, die op de horribele Isoard was geval len, niet inmiddels door de vriendelijke zon van deze vallei van Aosta was ver jaagd. We zagen een man, die totaal sprakeloos met een fles liep te zwaaien, een ander, die alleen nog maar een schor „Bartali!" kon uitbrengen toen we hem passeerden en die toen beide handen voor het gezicht sloeg. Ja, zelfs de doua ne, die bij de eerste passage van de grens een militante bedrijvigheid aan de dag had gelegd, was in de zevende hemel en vergat ons te controleren! (Van onze sportredacteur) Zes telefonisten, drie directeuren van het plaatselijk regionaal en de partementaal telefoondistrict, en nog een stuk of wat Italiaanse collega's die zich een beetje gêneerden, zijn Dinsdagnacht tot drie uur bezig ge weest om de desastreuze gevolgen ie overwinnen van een totaal mislukte organisatie der buitenlandse telefoon verbindingen. De directeuren deden er achtereenvolgens hun jasje, hun das en hun overhemd bij uit en de telefonisten braken in snikken los. Maar toen diep in de nacht de laatste Franse en Belgische journalisten honend en dreigend waren vertrok ken en wij onze stenograaf veilig in zijn bed wisten, hebben wij zijn voorbeeld gevolgd. Zelfs de onge controleerde bewering van een der telefonisten, dat zij wel twintig me ter diep in de grond wilde zakken van schaamte, kon niet verhelpen dat de lezer gisteren althans van ons geen nieuws kreeg over de Tour de France. Helaas, de Italianen bevlekten zelf de glorie van deze dag, hun dag. door een onsportieve houding tegenover de buitenlandse renners. Vooral Ro- hic. voor wie ze in hun hert toch blijkbaar wel bang waren geweest, moest het ontgelden. Honend infor meerden zij bij het passeren van de Franse volgwagens naar het welzijn van „le petit monsieur Robic' en het werd zelfs een demonstratie van een dergelijk karakter, dat de Italiaanse journalisten in hun volgwagens met koppen als vuur naar dat onsportieve gedoe zaten te kijken. In Aosta heeft men getracht dit kwaad zoveel mogelijk te hersteilen. Er werd een communiqué uitgegeven door het regionaal gouvernement van de Aosta-vallei, waarin men het had over „extremistische elementen" en waarin men de hoop uitsprak, dat de buiten landse journalisten op de incidenten langs de weg niet hun oordeel zouden funderen over de sportiviteit van het Italiaanse publiek. Tenslotte kwam er ook nog een bekendmaking van het triumviraat Binda-Bartali-Coppi waar in men met grote nadruk getuigde van de sportieve hartelijkheid die de Italia nen steeds in Frankrijk hadden onder vonden en waarin men over alles wat hier gebeurde zijn felle afkeuring uit sprak. Maar als ik mij niet vergis zijn er die avond, voor zover de slechte te lefoonverbindingen dit toelieten, voor al naar Frankrijk over de onverkwik kelijke houding van deze elementen pittige commentaren doorgebeld. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 gram., 18.15 lezing. 18.30 strijdkr 19.00 nieuws, 19.15 orgel, 19.30 actueel geluid, 19.45 le zing. 20.00 nieuws, 20,05 progr.prol., 20.15 varia, 21.00 lezing, 21.20 piano, 21.30 kapel, 22.15 lezing, 22.35 conc., 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 kamer orkest. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws. 18.15 sport, 18.40 zang en vleugel, 19.10 lezing, 19.25 muziekjournaal, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 21.15 luisterspel, 22.30 zang en guitaar, 22.45 rhapsodic. 23.00 nieuws, 23.15 reportage, 23.30 gram. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 Ger de Roos, 7 45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 zang en piano, 9.30 gram., 10.00 voor dracht, 10.20 ochtendconc., 11.00 Zonne bloem, 11.35 als de ziele luistert, 11.45 zang, 12.00 Angelus, 12.03 piano, 12 30 mededelingen. 12.33 Bietenbouwers. 12 55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 Klaas v. Beeck, 13.50 lezing. 14.00 solisten, 15.00 cabaret, 15.30 Metropole-ork.. 16.00 Zon nebloem, 17.00 jeugd. 17.15 kinderkoor, 17.45 boekbespr. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws. 7.15 selecties, 8.00 nieuws, 8.18 orgel. 8.50 vrouw, 9.00 kamermuziek. 10.00 „Thuis". 10.05 Mor genwijding, 10.20 liedjes, 10.30 vrouw, 10.45 zang en piano, 11.00 gram., 11.15 voordracht, 11.30 Vincentino, 12.00 Rhythm Club, 12.30 mededelingen. 12.33 sport, 12.45 gram., 13.00 nieuws, 13.15 Jo Bos, 14.00 kookpr., 14.20 kamerork.. 15.00 voordracht, 15.20 kamerork., 16.00 Jan Vogel, 16.30 jeugd, 17.00 Concertgebouw orkest. 17.25 lezing. Roman door C. ASTER O.f.m. Cap. 48 Zo handelde ik althans uitwendig. De mensen zullen wel eens gedacht hebben, dat ik erg zakelijk en weinig moedig was op het gebied van onze priester roepingen. Dat ik niet meer deed dan in onze oude sleur voortleven. Hen niet werk stelde om de gewone gang van za ken tegen te houden. Ik zou het ook niet gedurfd hebben. Van binnen had ik lang de zekerheid niet, die ik uitwendig aan de dag legde. En zelfs als ik aan een vader betoogde, dat het met zijn jongen niets gedaan was, werd het om mijn hart warm van schrik, dat ik iets kapot maakte van wat God had laten groeien. Het van het be gin af tegengaan, hoe duidelijk het ook was, zou ik nooit gedurfd hebben. Ik zou dat misschien hebben kunnen doen als ik niet tegelijkertijd had ken nis gemaakt met jongens, die goed van inborst waren en met oprecht verlan gen hun studie begonnen. Op hen had ik mijn hoop gevestigd. Na de grond slag, die in ons leven gelegd was dooi de bouw van kerk en school en de be langstelling, die daar om heen stond, kon het niet lang meer duren of ook de uitbouw van dit streven zou bereik! worden. Met opzet had ik mijn eigen kinde ren ik was getrouwd en kinderen gingen ons huis bevolken met vaste re gelmaat nooit met een woord gerept van het verlangen in mij, dat een van hen priester zou worden. Ik had nog te veel herinnering aan mijn eigen jeugd om daartoe over te gaan. Ik vond het niet goed hen ook maar enigermate te dwingen, omdat ik wist wat voor ramp zalige gevolgen dit in een kinderhart kon hebben. Zelfs vond ik het ongepast hen te laten merken, dat het mij zeer aangenaam zou zijn, indien zij in die richting verlangens hadden, omdat in onze boerenhuishoudens met zijn patri archale verhoudingen, de verlangens van een vader zo gemakkelijk tot een ijzeren wet worden. Ik voelde mij zelfs verplicht mijn oudste jongen, zo gauw hij er begrip voor had, in kennis te brengen van al de onmogelijke pogingen, die ons voor geslacht had aangewend om op de top van Gods uitverkiezing te geraken. Ik wilde, dat hii zich terdege afvroeg wat hij ging ondernemen en of hij alles zóu kunnen overwinnen voor hij tot deze stap besloot. Maar nooit zei ik hem, dat wij deze mislukkingen beschouwden ais straf voor een oude misdaad. Mijn jongen was vlug van begrip en jverig. Hij wilde alles weten. Op school jleek hij aanstonds de beste leerling te zijn en hij is dat alle zes jaar gebleven. Niets liever deed hij dan leren. Uit zich zelf begon hij zijn moeder te vertellen wat er op school behandeld was, niet alleen de eerste dagen, maar tot de laatste dag toe en met zelfverzekerdheid bracht hij ons er van op de hoogte, dat hij alle opgaven goed volbracht had. Zijn catechismus kende hij in een oogwenk. Een paar jaar later werd hij gek op lezen. Het ene boek na het andere ver slond hij. Hij sleepte ze overal vandaan. De school had een bibliotheek, die hij in een half jaar had leeggelezen. Toen ging hij naar de onderwijzers en naar de pastoor. Ze hadden er allen plezier in en hielpen hem graag. Ik was er trots op en voelde mij verplicht zo nu en dan een boek voor hem te kopen.. Hij was in die tijd niet van boeken af te krijgen. Mijn vrouw heeft het hem wel eens uit handen getrokken als zij wilde, dat hij in huis mee hielp werken. Zonder dat hoorde hij niet eens, dat hem een bevel gegeven werd, of hi.i zei: „Ja", maar het drong niet tot zijn bewustzijn door, dat hij het zei. Hij ging geheel op in hetgeen hij las. Wie zou er verwonderd over staan, dat op een dag de pastoor bij ons kwam en ons meedeelde, dat Jan priester wil de worden? Ik had het zo verwacht. Ik had er zelfs op zitten wachten. Mijn va der zou zich geërgerd hebben, dat hij niet als eerste van dit verlangen in kennis gesteld was. Hij zou het zijn jongen trouwens uit de mond getrok ken hebben en het zo geleid, dat hij zich vastpraatte tot er geen uitweg meer mo gelijk was. Ik voelde mij veel meer dienaar. Mijn taak was het niet te leiden of te sti muleren. Ik had alleen uit te voeren de dingen, die mij van hogerhand op gelegd werden. Daarom ging Jan naar de pastoor. Want bij mij zou hij zelf het woord genomen moeten hebben. Ik praatte nooit over het priesterschap. De pasto.or kwam het meedelen. Mijn vrouw zei: „Wie had dat er achter gezocht." Ik zweeg. Jan ging naar het seminarie. Zijn studie was schitterend. Ik schrijf dit niet om mijzelf op een of andere wijze op te hemelen. Ik ben er mij te goed van bewust, dat mijn instelling tot mislukking gedoemd is. Maar toen wist ik het niet. Ik meende iets op mijn voorgeslacht verbeterd te hebben door dat krampachtige in zijn handelwijze te weren en zijn ide aal slechts na te streven langs geleide lijke en vanzelfsprekende wegen. Een katholiek gezin heeft aanleiding genoeg om zijn kinderen de verhevenheid var. het priesterschap bij te brengen, zeker op een boerendorp, waar de pastoor priester, burgemeester, advocaat, en dok ter tegelijk is. Pas in later tijd drong 't tot mij door, dat juist door deze veelzijdigheid van functies, door het beheersen van alles wat boven de gewone maat van een boer ligt, het niet de goddelijke genade was, die ons tot deze verlangens op wekte. In kwade ogenblikken heb ik mij later zelfs ooit gelijk gedacht met Ste ven Gerrits, de mopperaar. Ook hij wil de onder het sleurige boerenleven uit komen en zocht naar iets hogers. Hij heeft gefaald door zijn hovaardij. Ook bij ons dreef eerzucht tot handelen. Wij grepen naar alles wat hoog en invloed rijk scheen. De strijd van Israël met de Engel was een strijd van de mens met God. Het zal niemand verwonderen, dat de mens onder kwam te liggen en heel zijn leven kreupel ging. Jan was op studie ik kon over hem tevreden zijn. Zijn rapporten waren uit stekend en ook op zijn gedrag had men geen aanmerking van naam. Als hij met de vacantie thuiskwam, liet ik hem op de boerderij helpen. Vooral in Augustus kwam zijn hulp goed van pas en het was mijn mening, dat hij er niet slechter van zou worden. Het was goed, dat hij aan den lijve on dervond. hoe zwaar het boerenwerk was en wat wij er voor over moesten hebben om hem tot zijn studie in staat te stellen. Gewoonlijk hielp hii ook voldoende. Men kon van hem ook niet zoveel eisen als van andere jongens van zijn leeftijd, die dit werk heel het jaar door deden. Daar was zijn spierkracht niet voldoende voor en ook zijn belang stelling niet. Maar hij bracht zijn tijd niet door met lanterfanten. Dit achtte ik voldoende. (Wordt vervolgd) Dezer dagen zijn vier Griekse zeelie den en twee Belgen bij de douanepost te Haluin aan de Belgisch-Franse grens aangehouden. Bij fouillering vond men goudstukken en dollars op de aangehou denen tot 'n totaal van 106 goudponden en 16.300 dollar in papiergeld. De vier Grieken zouden partisanen zijn, op weg naar de guerilla-troepen in Griekenland. Een der Belgen zou hun het overschrij den van de grens hebben moeten verge makkelijken. De Griekse ambassade te Brussel heeft bij navraag door het A.N.P. verzekerd, dat de vier aangehouden Grieken behoren tot de zeelieden die onlangs in Rotterdam verdwenen zijn. Naar wij vernemen is de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik, zover van zijn ziekte hersteld, dat verwacht wordt, dat hij reeds mor gen in de Tweede Kamer het wets ontwerp betreffende de Interimregering voor Suriname zal kunnen verdedigen! Gouverneur Huender en zijn gezin zullen 22 Augustus met de „Cottica" van de K.N.S.M. Suriname verlaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3