Dr. Van Royen naar Singapore voor niet-officieel bezoek m I l. Internationale Luchtvaartshow op Ypenburg Jodendeportatie was een vernietigingscampagne Senaat der V.S. bekrachtigt Atlantisch Pact Saltan van Djocja over de order staakt het vuren ■Mpp 'WSKï IjSJ Fokker thans KONINKLIJK Gloster-contract overhandigd t m Lages „had het zo niet opgevat" Minister Spitzen: worden niet Nationalisaties nagestreefd Eerste Nederlandse landbouwkolonie in Argentinië Het weer. Tot hoofd en hart n bbii KONINGIN EN PRINS NAAR LONDEN Negen Amerikaanse vliegende forten komen President: Duits officier moest dit weten Komen de Duitsers? Schadevergoeding voor gedupeerden is in voorbereiding KONINGIN BEZOEKT DE GOUDSBERG VRIJDAG 22 JULI 1949 73ste JAARGANG No. 24518 Superfort neergestort „Sibajak" naar Indonesië Evenals de twee oudste Prinsesjes Vandaag geen groenten naar Duitsland Zaandaim burgemeester lokt proces uit Ongerustheid in Indonesië Over rechtspositie ambtenaren Wordt de R.L.S. onttroond Truman ontwijkt vragen over atoomgesprek van de week VERVOER IN TWEEDE KAMER Directeur Nat. Reserve Voorbereidingen worden getroffen MEER SCHAPENVLEES Var kens kluif zonder bon BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Jslefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ^°or klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. 6 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentjën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 99* De voorzitter van de Nederlandse de- fegatie, dr. Van Royen, is hedenmorgen Rer vliegtuig naar Singapore vertrok ken, waar hij op uitnodiging van de ^fitse Hoge Commissaris, Malcolm Mac- ®°nald, enige dagen zal logeren. Dit be- l°ek is niet officieel. Naar aanleiding van berichten, als zou ®r- Van Royen Zondag naar Djocja gaan ;°°r besprekingen over het staken van «et vuren, werd van bevoegde Neder landse zijde te Batavia verklaard, dat j-biks mede in verband met zijn bezoek Singapore, zeer onwaarschijnlijk is. j"el achtte men de waarschijnlijkheid aanwezig, dat begin volgende week te Vlocja informele besprekingen ever het "taken van het vuren zouden kunnen aanvangen, waartoe dan de destiidsvoor tut doei ingestelde tweede subcommissie, y'aarin van Nederlandse zijde mr. Gie ken voorzitter is, gaan. Zondag naar Djocja In een interview met Aneta heeft be Sultan van Djocja, tevens minis ter van Defensie van de republiek, t'erklaard: „De T. N. I. zal gehand haafd blijven en na cTe souvereini- teitsoverdracht worden overgedra gen bij de vorming van het federale teger. Ook de republikeinse marine en de republikeinse luchtmacht zul ten aan de federale weermacht wor sen overgedragen." Hij verklaarde, bat na het uitvaardigen van de eease-fire order coördinatie tot stand j»l worden gebracht tussen de Ne derlandse en republikeinse comman danten zonder beperking ten aan een van de bevoegdheden van het Opperbevel van de republikeinse weermacht. t>e cease fire-order zal uitgevaardigd vPn,den door Sukarno, /die als opperbe velhebber daartoe slechts bevoegd is. de cease fire-order zal de Sultan van ten3 de rePubükeinse troepen, die bui- in. de residentie Djocja gelegerd zijn, specteren. Tot dusverre bestaat er nog geen jNavx, Sultan Bat" vrd verkeer, daar het vraagstuk te c ?avia in bespreking is. Volgens de f. zal er een gezamenlijke bekend- aking worden uitgegeven. Ten aan- r.eP van de positie van het K.N.I.L. ver- laarde hij. dat dit na de overdracht e« aangelegenheid was van de fede- aie regering. Hij zeide verder, dat zo- «g de cease-fire-order nog niet is uit gevaardigd» de republiek niet verant woordelijk gesteld kan worden voor het geen de Nederlanders rustverstoring boemen. De „Nieuwsgier" van heden zegt in |en commentaar op de woorden van de uitan: Men zal de positieve woorden kio1 '-ultan van Djocja meer moeten ta ®ls be opsomming van de desidera- hadri de .rePublikeinse regering. Wij Van S-n de iubruk, dat de regeling hier- C -h "dlcreerst tijdens de aanstaande R.T. "Oesprekingen zal worden getroffen. int 6 voltallige vergaderingen van de «ter-Indonesische conferentie zullen, ^«orzover zij te Djocja gehouden wor- uen, plaats hebben onder voorzitter schap van Hatta, terwijl in de verga- boringen te Batavia Sultan Hamid v°orzitter zal zijn. Er zijn drie com missies ingesteld: een staatkundige c°mmissie, een economisch-financiële Volgens A.P. is gisteravond bij Wis- ;ech (Engeland) een Amerikaanse vlie gende Superfort type B-29 aan °ord waarvan zich twaalf mensen be- °hden, brandend neergestort. Op het hoofdkwartier van de Amerikaanse der- u.e luchtdivisie in Londen waren he ighten ontvangen, dat men kort voor «ot ongeluk negen parachutes geopend «aar beneden had zien komen. Eén der leden van de bemanning zou n gebroken been opgelopen hebben. Verwachting tot Zaterdagavond: Minder warme nacht met hier en baar tijdelijk nevel of mist. Overi gens droog weer en op de meeste Plaatsen perioden van zonneschijn, echter met een kans op enkele ver spreid ootredende buien. Zwakke Wind en dezelfde of iets hogere tem peraturen dan vandaag. Zon: 4.47—20.45 Maan: 1.24—19.48 commissie en een veiligheidscommissie. Dr. J. Sizoo, directeur van een theolo gisch seminarium, heeft op een zendings conferentie in de staat New York het voorstel gedaan, dat de belangrijkste zendingsgenootschappen gezamenlijk een „fact finding commission of top church leaders" naar Indonesië zullen sturen om de taak vort te zetten die de dertien Amerikaanse journalisten niet meer hebben kunnen vervullen. Het hulppassagiersschip „Sibajak" van de Kon. Rotterd. Lloyd zal Zater dag 23 Juli met ongeveer 800 passa giers, voornamelijk vrouwen en kinde ren, die in het kader der gezinshereni ging naar Indonesië gaan, uit Rotter dam vertrekken. Het embarkement aan de Lloydkade heeft plaats tussen 9 en 1 uur. De hoofdaalmoezenier ter koopvaardij B. J. A. Haanen droeg gistermorgen aan boord va\het Amerikaanse opleidings schip voor koopvaardijofficieren „Em pire State" de H. Mis op. Ongeveer 90 leien der bemanning woonden de plech tigheid bij. Het schip, dat momenteel te Amsterdam ligt, zal morgen weer vertrekken. (Van onze luchtvaartmedewerker) „Het is mij een zeer groot genoegen op deze voor IJ zo heuglijke dag in uw midden te mogen zijn en u persoonlijk geluk te wensen". Met deze woorden begon Z.K.H. Prins Bemhard zijn toe spraak tot de directie van de N.V. Ne derlandse Vliegtuigenfabriek „Fokker", die Donderdagmiddag ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van haar be drijf recipieerde in het Paviljoen Von delpark, te Amsterdam. „Het zij mij vergund", aldus vervolg de de Prins, „u vandaag de mededeling te doen, dat het H. M. de Koningin be haagd heeft, uw fabriek het praedicaat Koninklijke" te verlenen. Ik ben ervan overtuigd, dat dit een welverdiende on derscheiding is, die tevens een blijk moge zijn van het vertrouwen, dat Hare Majesteit en Haar Regering óók voor de toekomst in u stellen." Na deze waarderende woorden van Prins Bernhard nam de staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema An- dreae, het woord. Spr. prees de vast houdendheid en het doorzettingsver mogen, waarmee de Fokker-directie haar fabriek na de oorlog, onder uiterst moeilijke omstandigheden, heeft opge bouwd. „Het mag u voldoening schen ken, dat de kroon op uw werk is gezet met een order voor het in licentie bou wen van 300 Gloster Meteor-straaljagers ten behoeve van de Belgische en Ne derlandse luchtmachten." Hierna overhandigde mr. Fockema Andreae het officiële contract aan de president-directeur, ir. P. J..C. Vos, die vervolgens in korte trekken de geschie denis .'-an de Fokker-fabriek schetste. Spr. herinnerde aan dè glorierijke dagen van voor de oorlog, tijdens welke de alom bekende Fokkerverkeersvlieg tuigen en de voor die tijd zwaarst be wapende G1 jachtkruiser werden ge bouwd. „Wij hebben echter ook dagen ge kend, waarin zich donkere wolken bo ven onze hoofden samenpakten. Het is nog maar kort geleden, dat wij zo'n periode doormaakten. Het contract, dat mij zo juist is overhandigd, heeft hier aan echter gelukkig een einde ge maakt." Tenslotte herdacht ir. Vos de oprichter van de N.V. Nederlandse Vliegtuigfabrieken, Anthony Fokker. In de morgen is op Westerveld aan de voet van het monument van Anthony Fokker een krans neergelegd namens directie en personeel. De Koningin, de Prins en de twee oudste Prinsesjes zijn hedenochtend naar Engeland vertrokken, waar het Koninklijk Gezin de horse-show, welke te Londen wordt gehouden, zal bij wonen. De Koningin, die aanvankelijk reeds a.s. Maandag zou terugkeren, zal nu toch tot het einde van de week in Engeland blijven en a.s. Vrijdag 29 Juli samen met de Prins en de Prinsesjes de terugreis aanvaarden. Naar het Bedrijfschap van Groente en Fruit mededeelt, kon er vandaag géén expprt van groenten naar Duitsland plaats hebben wegens uitputting van de beschikbare geldmiddelen. De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, heeft zich dezer dagen op het strand te Heemskerk laten bekeuren. Hij was gaan zwemmen op dat gedeelte waar het bij politieveror dening verboden is. Hij wil trachten de verordening gewijzigd te krijgen, aan gezien vele Zaankanters van dit deel van het strand gebruik plachten te maken. Op vragen van het Tweede-Kemeriid de heer De Graaf (K.V.P.) betreffende de rechtspositie van de ambtenaren in Indonesië heeft de minister van Over zeese Gebiedsdelen mede namens de mi nister zonder portefeuille geantwoord dat het aan de regering bekend is, dat het plan tot vervroegde souvereiniteits- overdracht aan de in te stellen V.S.I., de onder de ambtenaren in Indonesië reeds lang bestaande ongerustheid over hun toekomstige rechtspositie In hoge mate heeft doen toenemen. Blijkens ingewonnen inlichtingen is het personeelsverloop onder de ambte naren moeilijk in cijfers uit te drukken. Wèl is een toenemend aantal vragen om inlichtingen geconstateerd over de mo gelijkheid van pensionnering c.q. af vloeiing onder toekenning van evenredig pensioen. Een grote meerderheid der z.g. kortverbanders blijkt niet bereid het verband te verlengen, terwijl de werving nog steeds grote moeilijkheden onder vindt. Bij verscheidene gelegenheden heeft de regering verklaard, dat zij begrijpt dat, naarmate het tijdstip van de over dracht der souvereiniteit nadert, de on gerustheid onder de ambtenaren, voort vloeiend uit de onzekerheid rnet betrek king tot de toekomst, toeneemt. Over de vraag, of en, zo ja, welke maatrege len op dit ogenblik kunnen worden ge troffen om aan die ongerustheid een einde te maken, worden thans bespre kingen gevoerd met een aantal leden van de voorlopige federale regering van Indonesië, die mede tot dit doel naar Nederland zijn gekomen. T (Van onze Haagse redactie) Misschien is het sluitstuk van I.L.S.Y. de Internationale Luchtvaart Show op Ypenburg wel tevens het hoogte punt van dit vliegfeest, dat vandaag be gint. Dit sluitstuk wordt n.I. gevormd door de derde internationale escadrille- wedstrijd om de Ypenburg-coupe op Zondag 31 Juli a.s. De beide vorige ja ren werd deze coupe door de Rijkslucht vaartschool gewonnen en wint de R.L.S. ook dit jaar weer, dan komt zij defini tief in het bezit van de mannen uit Gilze-Rijen Het team van de R.L.S. heeft onlangs echter een gevoelig verlies geleden door het verongelukken van inspecteur Ben der. Voor hem in de plaats kwam in specteur Lambermont (ome Daan), die kort geleden zijn 25-jarig vliegersjubi leum vierde, en het blijft dus de vraag of de leden van het team in deze be trekkelijk korte tijd voldoende op el kaar „ingespeeld" zullen zijn. De Fran sen, die vorig jaar met gering verschil tweede werden, menen zo zeker van hun overwinning te zijn, dat ze reeds voor de invoer van champagne hebben ge zorgd! Maar ook de Engelsen, die met twee escadrilles Spitfires komen, zullen geduchte tegenstanders zijn en ook zij' zullen zeker trachten, het beste stunt escadrille van Europa, dat van de R.L.S., uit het zadel te ljchten. Morgen begint de Benelux-rondvlucht; om ongeveer 9 uur zullen de eerste deelnemers starten. De rondvlucht leidt over Luik naar Luxemburg, Gent en Ostende, vanwaar de deelnemers op Maandag, 25 Juli, weer naar hun woon plaats vertrekken. Zondag is er dan een ballonwedstrijd; de derde Internationale Afstandswedstrijd voor Ballons, om de Coupe Andries Blitz. Drie Franse, één Zwitserse en drie Nederlandse ballons zullen aan deze wedstrijd deelnemen. Maandag is het de dag van de model vliegtuigsport en Dinsdag komt dan de zweefvliegerij aan de beurt. Prestatie toestellen en tweepersoons-toestellen zullen voorvliegen, terwijl bovendien ook voor het publiek gelegenheid be staat, een proefles mee te maken. Voor de parachute-demonstraties, die voor Woensdag bestemd zouden zijn. is nog geen goedkeuring afgekomen, van de Rijksluchtvaartdienst. Zaterdag. 30 Juli, staat Ypenburg in het teken van de sportvliegerij. Er wor den dan navigatiewedstrijden. doellan- dingswedstrijden en voor het publiek hoogteschattingswedstrijden gehouden. Zoals wjj in een gedeelte onzer vorige oplage reeds meldden, zullen morgen negen Amerikaanse vliegende forten, die in Duitsland gestationneerd zijn, boven Ypenburg verschijnen, om het publiek kennis te laten maken met hun indruk' wekkende afmetingen. Wat de tentoonstelling betreft: een kleine dertig maatschappijen, instellin gen en firma's zullen de bezoekers de verschillende facetten van de luchtvaart tonen. De twee jubilarissen Fokker en de K.L.M. hebben de ereplaatsen gekregen op deze tentoonstelling. Ver der zijn er inzendingen van de Rijks luchtvaartdienst, de Aero-Holland, de Avio-Diepen, N.V. Vliegtuigen Handels industrie en de K.N.V.v.L. Ook Engelse, Franse en Belgische firma's zullen ex poseren. Vanmiddag om 4 uur heeft mr. D. Spitzen, minister van Verkeer en Water staat, deze luchtvaartshow geopend. J* öe Infanteriekazerne aan de Leusderweg te Amersfoort zijn in koortsachïige ast niip nprtcmsihiliseerden van de Kntn. Inten" in verband met het gevaar President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie de pogingen van de journalisten ontweken, om te weten te komen, wat vorige week Donderdag het on derwerp van bespreking is geweest op de besloten bijeenkomst van atoomdeskundi gen. Congresleiders en militaire en diploma tieke autoriteiten met Truman in Elair House. Truman verklaarde, dat die bespre kingen „betrekkelijk onbelangrijk" waren. Volgens de president was aan deze bespre king overmatige belangstelling gewijd in de pers. De bespreking had geen verband ge houden met een of ander „groot donker geheim", aldus zeide Truman. Verder wilde hij er echter niet op ingaan. Truman wees de berichten van de hand over de vrees, die bij het seraatsdebat ever het Atlantisch Pact tot uitdrukking was ge bracht. dat de president atoomgeheimen zou uitleveren aan andere mogendheden. (Van onze verslaggever) De derde zittingsdag in het proees-La- ges die uitgroeide tot een zittings avond stond in het teken van de Jo dendeportaties. Twee getuigenissen wa ren daarbij van groot belang: die van prof. Cohen, tijdens de bezettingstijd voorzitter van de inmiddels veel bespro ken Joodse Raad, en die van Aus der Fünten, hoofd van het beruchte instituut dat „Zentralstelle für jüdische Auswan- derung" heette. Prof. Cohen, die aan een ongewoon langdurig verhoor werd onderworpen, zei niet de indruk te hebben gehad, dat Lages zich in tegenstelling tot Aus der Fünten bij razzia's liet leiden door uitgesproken anti-semietische gevoelens, maar veeleer door een zeker plichtsbe sef, dat hem dwong bevelen stipt op te volgen. Een in bedekte termen uitgesproken beschuldiging van de verdediger, dat de Joodse Raad niet geheel en al aan zijn bestemming zou hebben beantwoord, ontlokte aan prof. Cohen de volgende uitspraak: „Wij, als Joodse Raad, waren naar onze mening verplicht om te doen wat wij konden teneinde zoveel mogelijk mensen aan de deportaties te onttrek ken. Daarom zijn wij tot het bittere ein de op onze post gebleven. Slechts aan een toeval is het te danken, dat Asscher en ik niet het lot van de meeste anderen hebben ondergaan. Maar de gehele Jood se Raad is in 1943 net zo hevig vervolgd als tevoren de overige Joden." Aus der Fünten ondanks de om standigheid dat hij van huis uit koop man is een kennelijk militair-van-Duit- sen-bloede greep tijdens z'n getuigenis de kans om te verklaren dat hij zijn taak niet gezien had in het kader van een „Entjudung" van Europa, maar als een „internering van vijandelijke onderda nen". Een uitspraak, die overigens op flagrante wijze in strijd was met een door hem enkele jaren geleden afgeleg de, schriftelijk vastgelegde, verklaring, die luidde: „Ik was belast met de volle dige „ontjoding" van Nederland, dat kan Lages bevestigen." En prof. Van Hamel haastte zich dan ook haar nogmaals op de proppen te brengen. Lages zelf, die tot nu nog wat deze benarde kwestie betreft enigszins bui ten schot was gebleven, stond vervol gens op om uiteen te zetten „dat de Duitsers de vrees koesterden, dat Joden vrijlopende vijanden konden betekenen en dat zij daarom op bepaalde plaatsen dienden te worden geconcentreerd." Deze ongewoon zachtzinnige opvatting van de Jodenvervolging kon uiteraard geen genade vinden in de ogen van de president, die vaststelde „dat het voor ieder redelijk denkend mens volkomen duidelijk was, dat het hier een vernie tigingscampagne gold." En toen Lages in het midden bracht „dat hij het niet zo had opgevat" zei prof. Van Hamel „dat hij het onbegrijpelijk vond dat een hoog geplaatst Duits officier als Lages niet zou hebben geweten dat de Joden naar Duitsland werden gezonden in het ka der van een gecombineerde moordcam- pagne." Op dat ogenblik sprong de verdediger voor zijn cliënt in de bres en wees op een uitspraak die het Neurenbergse Gerechtshof in dit verband had gedaan. Maar prof. Van Hamel was onvermurw baar en stelde kort en goed vast dat „een Nederlands Gerechtshof, zitting houdend in Amsterdam, waarschijnlijk de situatie beter kon overzien, dan een of ander tribunaal in Neurenberg, sa mengesteld uit een aantal Amerikanen uit Ohio." Maar de president voegde er haastig aan toe, dat hij daarmee beslist niet te kort wilde doen aan de deskun digheid van Amerikaanse rechtban ken. Aan het slot van de avondzitting vroeg de verdediger, mr. O. G. Veen- stra, de president een maand uitstel voor het opstellen van zijn pleidooi, dat „zeer uitvoerig" belooft te worden. Dit ver zoek werd ingewilligd. Het verhoor van de getuigen a décharge, wier aantal ook in de tientallen loopt werd be paald op 1 Augustus; zodat requisitoir en pleidooi naar alle waarschijnlijkheid niet voor 6 September kunnen worden gehouden. Wij spraken reeds van een monsterproces. De zitting werd tenslotte geschorst tot Dinsdag 26 Juli. Zowel het Openbaar Ministerie als de verdediging stelt nog steeds pogingen in het werk, belangrijke Duitse getuigen onder wie dr. Schroeder, eertijds „Beauftragte des Reichskommissars" naar Neder land te krijgen. De advocaat-fiscaal, mr. C. van Rij, deelde gisteravond mee, dat hij eerst getracht had de zaak telefonisch te regelen; toen zulks mislukte had hij per koerier de Duitse getuigen een brief doen toekomen, waarin hun plechtig werd verzekerd, dat zij zonder enig risico naar Nederland konden komen en dat zij gedurende hun verblijf hier in een hotel zouden worden onderge bracht. Nochtans blijft het zeer du bieus of de Duitsers zullen komen. ,,'t Kan verkeren," zei Br eer o al.... (Van onze parlementaire redacteur) Aan het begin van de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer deed de heer Schouten met de Anti-Revolutionnairen een poging om de behandeling van het wetsontwerp op de interimregeling voor Suriname, dat pas een week geleden werd ingediend en waarop het voorlopig verslag en de me morie van antwoord gisteren gelijktijdig verschenen, niet Vrijdag te doen geschie den. doch eerst Dinsdag. Men kan in derdaad niet ontkennen, dat het wel een bliksembehandeling is, doch een uitstel tot Dinsdag zou practisch weinig ver schil maken en daarom had de voorzitter weer geen ongelijk-, toen hij aan zijn voornemen om deze week het werk af te maken vasthield. De Kamer, die ook de stal ruikt, volgde hem in meerderheid grif. Daarna heeft minister Spitzen ije spre kers beantwoord over de herziening van de Wet autovervoer personen. Daarbij zette hij uiteen, hoe de staat met de ver houding tussen particuliere ondernemin gen en dochterondernemingen van de spoorwegen. Het bleek, dat beide elkaar ongeveer in evenwicht houden. Van de lengte der bustraiecten is 44 pet in han den van de spoorwegen en dochteronder nemingen en 56 pet in handen van niet- geliëerde ondernemingen. Wat het aan tal bussen betreft zijn deze cijfers resp. 1239 en 2218. Van de streekvervoerders zijn er 14 dochterondernemingen der Ne derlandse Spoorwegen, alsmede 10 over- heids- en semi-overheidsondernemingen en 23 particuliere. De minister verklaar de voorts in het geheel niet van plan te zijn nationalisaties of monopolisaties na te streven. Hij zal de wet op haar mérites toepas sen. Wat de werkzaamheden van de C.V.P. tijdens de bezetting aangaat, zo merkte hij op. dat men wel moet beden ken. dat deze laatste haar bemoeiingen moest voortzetten, omdat de Duitsers op het vinketouw zaten. De ordening, die nu op gang is, moet doorgaan, doch dit wil niet zeggen, dat er geen behoor lijke kansen zullen worden geboden aan degenen, die mededingen naar open plaatsen. Omtrent schadevergoeding aan gedupeerden bleef de minister nog al in het vage. doch op nader aandringen van de heer Algera gaf hij toch te verstaan dat de commissie een' schadevergoeding voor gedupeerden in voorbereiding heeft. Er was verder een reeks amendemen ten, waarvan de minister er enkele te gen zijn zin kreeg toegeschoven. Zo een amendement Maenen-Algera, bepalende, dat de richtlijnen voor de uitvoering van de taak der C.V.P. bij algemene maatre gel van bestuur gegeven moeten worden. Alleen de P.v.d.A. viel de minister, die het ontraadde, bij. Een ander amende ment Maenen-Algera werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. Het strekte om in de wet zelf te doen uitkomen, dat streekvervoer ook tot stand gebracht kan worden door samenwerking van verschillende onderneming-vergunning houders. die in die streek werkzaam zijn. Dezen verzorgen ieder óf 'n bepaald ge bied van die Streek óf bepaalde trajec ten. Een amendement Algera. bepalend, dat degene wiens vergunning niet wordt verlengd een schadeloosstelling gegeven wordt, waarvan het bedrag, indien par tijen niet tot overeenstemming komen, wordt bepaald door een instantie, die niet bij de vergunningverlening zelf is betrokken, werd door de minister overgenomen. Dit waren wel de belangrijkste amen dementen. Eindstemming wordt heden gehouden. „Stoor ik?" Een vriendelijke vrouwen stem klonk Donderdagmiddag temidden van de ijverig kokende koks in het kamp voor gebrekkige padvinders „Agoon" op de Goudsberg bij Luntercn. Verbaasd keken de jongens op en zagen plots de Koningin in hun midden staan. Koningin Juliana stak haar hand uit „de linker, want ik ben ook padvindster," zei zij en begroette de jongens, die het mes» klaarmaakten: bloemkool, aardappelen en gehakt. Met de twee hoofdcommissarissen, die haar om vijf uur bij de ingang van het kamp hadden begroet, en de kampleider, Ed. Seebregts, wandelde de Koningin door het kamp. Zij zag de jongens spelen beoefenen, die bij uitstek voor hen ge schikt waren: jongens, die zich niet met hun benen konden voortbewegen, speel den een vuistbalwedstrijd, op de grond zittend. Er waren wedstrijden in het aardappellopen en koekhappen voor pad vinders in invalidenwagentjes. De Konin gin drukte talloze (linker) handen. Zij sprak met vele leiders en met de geeste lijke verzorgers, ds. Kranenburg en pater Oremus. Twee uur lang bleef zij in „Agoon". Om zeven uur ging het weer Soestdijkwaarts. Als directeur van d. Nationale Reserve is benoemd de kolonel J. Termaten, die gisteren afscheid nam als commandant van hèt algemeen depot Koninklijke Landmacht te Schoonhoven. «Oor alle gedemobiliseerden van de „Kota lnten" in verband met het gevaar Pokken ontsmet. In twee dagen tijd werd een quarantaine-kamp opge- waarvoor alleen ai enkele kilometers prikkeldraadomheining moesten Vna**8* aangebracht. Bij dé ontsmetting werd het oude goed bij de tenten op gejend Nadat de manschappen m feet badhuis onder de douche zijn geweestkrijgen zij schone kleding. De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, heeft gisteren met de Egyp tische premier, Ibrahim Abdel Hadi Pasha te Cairo geconfereerd. Er werd niet be kend gemaakt, waarover zij gesproken heb- i ben. De Amerikaanse Senaat heeft Donder dagavond het Atlantisch Pact met een overweldigende meerderheid geratifi ceerd. De uitslag van de stemming was 82 stemmen voor en dertien tegen. Onmiddellijk voor de eindstemming had de Senaat drie van republikeinse zijde geopperde restricties, die de ver plichtingen van de V. S. jegens de lan den van het verdrag beperkt zouden hebben, verworpen. De eerste restrictie hield in, dat de V. S. niet verplicht zouden zijn volgens het verdrag militaire steun aan andere landen van het pact te verlenen. De ver werping geschiedde met 74 tegen 21 stemmen. De tweede stemming gold een restrictie, die de V. S. zou hebben ont heven van iedere verplichting de veilig heid in het Noord-Atlantisch gebied te herstellen en te handhaven. De uitslag was 84 stemmen tegen en 11 voor. De derde restrictie werd verworpen met 87 tegen 8 stemmen. Hierdoor zou hét Con gress ontslagen zijn geweest van elke verplichting de oorlog te verklaren vol gens de bepalingen van het verdrag. De meerderheid zowel van de republikeinse als van de democratische fractie steunde de ratificatie van het verdrag. Slechts twee democraten en elf republikeinen stemden tegen. De meerderheid voor het pact is acht tien stemmen of meerderheid van twee derden, die volgens de grondwet voor de ratificatie van verdragen vereist is. De V. S. hebben nu het pact definitief bekrachtigd, daar het volgens de grond wet niet nodig is, dat het Huis van Af gevaardigden het pact ratificeert. De democratische senator Brien Me- Mahon, voorzitter vaa de Congresscom- missie voor Atoomenergie, wilde Woens dagavond niet zeggen, of hij van mening was, dat onder de militaire hulp' aan de landen van het Atlantisch Pact ook atoomwapens zouden worden begrepen. ,,Het pact verplichi de V.S. niet, be paalde wapens te leveren," aldus de se nator. In antwoord op de vraag van een republikeinse senator verklaarde hij op een senaatszitting over het pact, dat de aard en de omvang van de hulp aan Europa „ongetwijfeld" zouden worden onthuld, wanneer het program voor mili taire hulp in het Congress ter sprake kwam. Ook de Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft gisteravond het Atlan tisch Pact geratificeerd en wel met 323 tegen 160 stemmen. Er waren acht ont houdingen, n.L die van de rechts-socia- listische fractie van Saragat. Dit is de tweede stemming over het Atlantisch Verdrag. De eerste werd Woensdagavond gehouden, maar was on geldig, doordat er 78 stemmen meer in de stembussen waren gedeponeerd dan er afgevaardigden waren. Het pact gaat thans naar de Senaat ter ratificatie. Het debat zal waarschijnlijk Dinsdag ge opend worden. Als men de waarheid in het hart heeft zal de tong voldoende over- bezitten. Bij het door de Ver. „Vooruit" te Hoofddorp georganiseerde Jubileum Concours Hippique ter ere van haar 40-jarig bestaan, was in de middag Prins Bemhard aanwezig. Foto: Prins Bernhard inspecteert met Prinses Beatrix de opgestelde Landelijke Ruiters. De afgelopen dagen zijn te 's-Graven- hage besprekingen gevoerd tussen een Nederlandse en een Argentijnse delega tie, ter vastlegging van een grondslag voor een tussen genoemde landen te slui ten verdrag, regelende de emigratie naar Argentinië, in het bijzonder van ge schoolde arbeiders, landbouwers, vee houders, tuinders en vissers. De besprekingen hadden een zeer be vredigend verloop en leidden tot de vaststelling van een protocol, waarin o.m. in principe is vastgelegd, dat bei de regeringen de emigratie naar Argen tinië volgens een vast plan zullen uit voeren. Onderscheid wordt gemaakt tussen de individuele of spontane emigratie en de emigratie in kolonieverband, welke bei de vormen in aanmerking komen. Het protocol legt speciaal de nadruk op geleide emigratie in kolonieverband. Van Argentijnse zijde wordt aan de kolonisten in het vooruitzicht gesteld de toewijzing van goede gronden en het ontvangen van bedrijfscredieten onder gemakkelijke rente- en aflossingsvoor- waarden. Voorts zal Nederland met be trekking tot het verstrekken van eredie- ten en visa, de ontvangst in Argentinië etc. op de voet van meest begunstigde natie worden behandeld. In afwachting van de totstandkoming van het verdrag zullen zowel in Ar gentinië als in Nederland reeds voorbe reidingen worden getroffen voor de ves tiging van een eerste Nederlandse land bouwkolonie in Argentinië. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van heden op de vleesbonnen per rantsoen (100 gram vlees) in plaats van 100 gram vers scha penvlees, 150 gram vers schapenvlees verkrijgbaar zal zijn. Voorts wordt, even eens met ingang van heden de rantsoe nering van varkenskluiven en staart van en kalveren beëindigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1