ms EERSTE RESULTATEN VAN HET 1ND0NESISCHE OVERLEG Erkenning der Republikeinse gebieden door de federalisten Staten van Suriname tégen het ontwerp-Interimregeling Eyskens tot kabinetsformateur benoemd Optimisme van dr. Van Royen over „staakt het vuren Zes ballons de lucht in Hartig en hartelijk beraad UNO-officials van de V.S. uit Indonesië teruggeroepen Ernstig auto-ongeluk te Arnhem Motie aan Regering en Tweede Kamer om het terug te nemen TSJECHOSLOWAAKSE BISSCHOPPEN MANEN! PRIESTERS TOT VOORZICHTIGHEID Zapotocky kiest openlijk Moskou boven Rome Tot hoofd en hart Van Cauwelaert voert besprekingen met de Belgische koning Nieuwe buitenhaven voor Scheveningen? .Het weer. Begin, Particulier eigen dom verdedigd VORMING VAN EEN CONSTITUANTE De Paus spreekt tot 15.000 vrouwen RUM SPOEDIG NAAR NEDERLAND 'Maandag 25 juli 1949 73ste JAARGANG No. 24520 PRINSES BEATRIX PEETTANTE Prins Bernhard naar Ierland Pater Bosch O.P. bijna op slag gedood DE GREEVE KONDIGT GEBEDSACTIE AAN HftiO franse Catalina verongelukt ardbeving op Chios Nederland erkent Zuid- Koreaanse republiek Verzoek aan de regering Waarschuwing' tegen het verval der goede zeden CONFLICT ARTSEN EN- FONDSEN BIJGELEGD Geen gas, geen Zwitsers De Kaderdagen van de K.Y.P. '^=s I T«,R!AUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM *u on: Redactie 21544: Advertenties 21543 *b°nnementen 20800 Postgiro 143480 0or klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentjën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinsesjes Beatrix en Irene zijn Zon- daS aanwezig geweest bij de doopplech- ttÖieid van een Engelse baby in de pa- ^chiekerk van Warfield (Berkshire). Rinses Beatrix is een van de peettantes Vah de baby Robin Edward Furber. zoon de heer en mevrouw Stanhope Fur- ar uit Bracknell (Berkshire). üe heer en mevrouw Furber raakten '•et de koninklijke familie bevriend in oorlog, toen prinses Wilhelmina te Maidenhead (Berkshire) woonde, j Het Koninklijk Gezin heeft later op de ja8 Tom Arnold's ijsrevue „Ice Vogues" het Stoll Theatre te Londen bezocht. s H'j aankomst bood een der vrouwelijke jtaaatsers van het revue-gezelschap de koningin een bos rozen aan. j "rins Bernhard zal 2 Augustus naar "'■"land vertrekken en tot 6 Augustus de ffjl zijn van president Sean T. O'Kelly, Mdüs meldt U.P. De Prins zal vergezeld ï°rden door zijn adjudant maj. C. C. Veertsema en door twee of drie vrien- Fer>- Het hoge gezelschap zal logeren ten iUze van de president in het Phoenix- 6ark. de Hiinbrug te Arnhem is dezer dagen luxe auto met grote snelheid tegen de JjUning gereden, waardoor pater A. Bosch P kanelaan van de H. Antoniuskerk te utrecht vrijwel op slag werd gedood. De herige 'inzittenden de heer Roelvink die auto bestuurde en mevr. Geerling, ^iden eveneens uit Utrecht, moesten in het Elisabethsziekenhuis worden opgenomen. ïh zijn Wekelijkse „Lichtbaken" heeft Henri de Greeve Zaterdag een gebedsactie aangekondigd in de strijd tegen het communisme en de geloofsvervolging in Oost-Europa. Hij stelde voor vrijwillig elke Zater dag als Vasten- en Onthoudingsdag Ie houden en iedere dag tien minu ien in de kerk bij het H. Sacrament Ie bidden. .."Ik ben geen Paus of geen Bisschop, ?'e U iets kan voorschrijven, maar ik ?een, dat het een geweldige geestelijke .pchtsontplooiing zal worden, onweer- fanbaar als een leger in slagorde, als t.ll allen ons in ons hart daartoe ver- rl_i jTT_i TT«i 'hden," aldus Henri de Greeve. Hij fhdigde tevens aan, dat aan de aan- van een protest van de katho- cRc?n der gehele wereld aan de UNO gen de Kerkvervolging op een be- falde dag, vastgesteld voor heel de jj^eld, een bedevaart van alle katho v®ken naar de naastbijgelegen aartsplaats zal voorafgaan. bede- H.M. de Koningin en de Prinsesjes Beatrix en Irene kijken in het White City Stadium te Londen toe naar de prestaties van de prins in de Country life and riding cup. De Ierse ruiter Cap tain Fuhridy won de wedstrijd; de Prins had op het paard Veronique 20 fouten. OnderPrins Bernard met het zadel van zijn paard laat zich wegen. De tekst is thans gepubliceerd van de resultaten, die tot dusver op de inter- Indonesische conferentie te Djocja zyn bereikt. Volgens deze tekst zal het territoir van de republiek bestaan uit de gebieden, welke daartoe behoorden volgens de status quo als vermeld in de overeenkomst van de „Renville", met dien verstande, dat ten aanzien van Zuid-Assahan alsnog nader overleg zal worden gepleegd en dat verder de mogelijkheid zal bestaan tot grens correcties op basis van overeenstemming tussen de republiek en de betrokken negara, in het bijzonder met betrekking tot Zuid-Sumatra op het ogenblik van de vorming der V.S.I. zulks met het oog op de efficiency in de be stuursvoering. In de voorlopige volksvertegenwoor diging zullen de minderheden eigen vertegenwoordigers hebben. De voor lopige volksvertegenwoordiging zal niet kunnen wordep ontbonden voor het tot stand komen van de constituante. De leden van de voorlopige volksver tegenwoordiging zullen niet kunnen worden vervolgd terzake van door hen uitgebrachte stemmen of geuite me ningen in de uitoefening van hun func tie. Met betrekking tot de wetgevende en uitvoerende macht en de afkondiging van de staat van oorlog of beleg werd overeenstemming bereikt. Staatsburgers van Indonesië zullen zijn: a. alle Indonesiërs die vroeger „Nederlands onderdaan" waren of staatsburgers van de Republik. Alle Chinezen, Arabieren en Europeanen, die vroeger „Nederlands onderdaan" of staatsburger van de republiek waren, indien ze Indonesisch staatsburger wil len worden. Ten spoedigste na de overdracht van de souvereiniteit zal de federale regering vrije geheime verkiezingen doen houden voor de samenstelling van de constituante. De bevoegdheidsafbakening tussen de deelstaten en de republiek der V.S. van Indonesië zal worden geregeld vol gens een regeling waaromtrent reeds overeenstemming is bereikt met dien verstande, dat de bevoegdheden, die overgedragen zijn aan de centrale re gering van de V.S.I., limitatief zullen zijn bepaald in de voorlopige consti tutie, terwijl de overige bevoegdheden toevallen aan de regeringen der ne gara's. By competentiegeschillen ver- sen de regeringen der deelstaten en de centrale regering zal door een rech terlijk college uitspraak worden ge daan. Aan het hoofd van de Republik In donesia Serikat zal staan een presi dent. De president zal zijn constitu tioneel hoofd van de regering. De mi nisters zullen verantwoordelijk zijn. De president en de ministers zullen te zamen de federale regering vormen. De president zal gekozen worden door de deelgebieden (Republiek en leden van de B.F.O.) volgens een regeling welke nader in Batavia zal worden be sproken. Het kabinet kan niet tot af treden worden gedwongen, zolang de constituante nog niet is gevormd. Ingesteld zullen worden twee ver tegenwoordigende lichamen: a. een volksvertegenwoordiging, b. een sta- tenvertegénwoordiging (senaat). De volksvertegenwoordiging zal mede wetgevende bevoegdheid bezitten. De bevoegdheden van de senaat zul len nader worden besproken. De voorlopige volksvertegenwoordiging zal een niet al te groot aantal leden mogen tellen. 150 wordt voldoende geacht. De Staten van Suriname hebben Zaterdagmiddag in een spoedzit ting een motie van de leden P. Wyngaardc, J. Lachman en I. Su- mitra aangenomen, waarin er by de regering en bij de Tweede Kamer met klem op wordt aan gedrongen om de Ontwerp Inte rim-regeling terug te nemen en te verwerpen. De motie acht de amendementen betreffende het Bijzonder Onderwijs „in flagrante strijd" met de autonomie en „een aantasting van het budgetrecht, daar zij dwingende uitgaven voor schrijven". De Staten verklaarden geen prys te stellen op verder overleg. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. In een clandestiene circulaire Waarschuwde het Tsjechoslowaakse episcopaat gisteren de priesters, ?at ,}e regering op het' punt staat grootscheepse actie te begin- J?en, om hen door bedrog of inti midatie op te nemen in de door de ?aat georganiseerde „Katholieke ^ctie". priesters worden met nadruk ge- wfschuwd geen handtekening te en op welk papier ook, dat door br^gering zou kunnen worden mis- Tevens worden zij er aan her- >lie., H, dat zij mogelijk deze week op tie voor de z.g. Nationale Commis si geroepen kunnen worden (gelijk dagen geleden met een tachtigtal iw lijken ij geschied), waarbij zij represailles bedreigd worden, wan tij zouden pogen de ex-communi- *1^3n Catalina-vliegboot van de Franse Ma- zevèntien man aan booid, die vo- aan vlootmanoeuvres ter noogte ^y-Sadir (Marokko) had deelgenomen rvan men sedert Vrijdagavond niets °rcieVernomen had' moet als verloren Lrahpn vw besch°uwd, zo meldde Agence v°^too Presse Zondag uit Rabat. Een duik- ^ht mmandant seinde „dat hij iets in S? t>la Iaaie in de zee had zien vallen". Op Wpl waar hij bet zag neerkomen trof akstukken aan van een vliegtuig Seen lichamen. ter,eiland Chios, ongeveer 240 kilometer *«0 st° ,en van Athene, is Zaterdag uoor rke aardbeving geteisterd. Vele hui- °ortv v,'inkels werden vernield en de te- „acht<Yffbindingen verbroken. Het aantal 8 8e\vof bedraagt volgens Reuter twin- - „"E veti d?°r een Paniek Betroffen bevol- ®°or in 'le' de huizen en bracht de nacht jj5 Schr,v,et °Pen vejfi uit vrees voor nieu- Wchte sk1ken- Tijdens de nacht werden zes martna p okken waargenomen. De dorpen e de-, n Kardamylla zijn voor het groot- 1 Vernield. catieord'er van het Vaticaan ten uit voer te leggen. De Tsjechoslowaakse communistische eerste minister, Antonin Zapotocky, heeft gisteren voor 15.000 vakbondsaf gevaardigden in Trutnov, een Noord- Boheemse stad in het voormalige Sude- tengebied een rede gehouden. Daarin verklaarde hij o.a.: „Wij zullen geen reactionnaire macht toestaan, zelfs niet het Vatikaan, zich in onze binnenlandse aangelegenheden te mengen. Indien de Paus vandaag alle communisten en zij die met hen sa menwerken, gelovige Christenen, zou excommuniceren, dan zijn wij ons be wust van het feit, dat Hij ongeveer de gehele arbeidersklasse van ons land excommuniceert. Ons volk heeft een oprechte vriend en bondgenoot in het Oosten gevonden. Wij hebben onszelf nooit de vraag: Rome of Moskou gesteld. Mocht deze vraag echter, door stappen van buiten af ter tafel komen, dan zullen wij nie mand erover in twijfel laten, dat het antwoord van het land zal zijn, dat er geen alternatief is, maar alleen Mos- kou-Stalin-Socialisme. Zapotocky bleef bij de arbeiders aan dringen op grotere productie en hij beloofde hun een werkweek van vijf dagen, wanneer zij in het vijfjarenplan wilden meewerken. Het hoofd van de Nederlandse missie te Tokio heeft aan een vertegenwoor diger van Zuid-Korea officieel mede deling gedaan van de erkenning van de Zuid-Koreaanse republiek door de Ne derlandse regering. 1 Levenslustig en tot daden, bereid kan slechts hij zijn, die innerlijke harmo- nie bezit. Een voorstel van de ondervoorzitter, E. de la Fuente, om afschriften van de motie te zenden aan de inter-indonesi- sche conferentie te Djocja en aan de V. N., werd ook met alle stemmen aan genomen. Ten 'slotte werd een voorstel van D. Findlay, om een afschrift te zenden aan de Pan-Amerikaanse Unie, met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. In het debat beschuldigde de heer Wijngaarde, Nederland van voortdu rende woordbreuk, terwijl de heer De la Fuente verklaarde, dat Nederland met vuur speelde en het erop aan stuur de, dat Suriname zich mogelijk tegen het rijksverband zou uitspreken. De heer Findlay zeide zijn „directe hoop thans op de Amerikaanse repu blieken" te hebben gevestigd. Nu de „socialisten en rechtse groepen verraad hadden gepleegd", achtte hij het „geen wonder dat de communisten het in de koloniale gebieden winnen". Ook de heer Lachman beschuldigde Nederland van woordbreuk. Zaterdagmorgen is voor besprekingen met de Nederlandse regering de gou-: verneur van de Nederlandse Antillen, ir. L. A. Peters op Schiphol aangeko men. De besprekingen met betrekking tot: de procedure voor de vorming van de constituante; de hoofdlijnen der finan ciële en economische politiek der V.S.I.; de wederzijdse verplichtingen van de uniepartners (Nederland en de V.S.I.) en de samenwerking tussen Ne derland en de V.S.I. in unie-verband, zullen te Batavia worden voortgezet. Sultan Hamid heeft namens de B. F. O. verklaard zeer tevreden te zijn over de op he.t eerste gedeelte van de lnter- Indonesisehe conferentie bureikte re sultaten. Moh. Hatta zeide, dat de be reikte resultaten niet alleen zijn te danken aan de werkwijze der delega ties, doch ook aan de gunstige sfeer, waarin zij hebben gewerkt. Anak Agung verklaarde aan Aneta bij zijn aankomst te Batavia: „Bij alle verantwoordelijke leiders bleek begrip te bestaan voor elkan ders standpunten en gedreven om te zoeken naar een synthese, is het gelukt de kunstmatige scheidslijn, die aanvan kelijk tussen de z.g. federalisten en re publikeinen scheen te bestaan, volkomen te doen vervagen". Anak Agung noem de dit een der belangrijkste resultaten van de conferentie. Officiële Nederlandse kringen te Ba tavia zeiden hedenmorgen nog met in staat te zijn een mening uit te spreken over de resultaten van de te Djocja ge houden inter-Indonesische conferentie. „Het Dagblad" te Batavia zegt ten aanzien van de Unie: „Hieraan zit zo veel vast, dat, al zouden beide partijen terzake tot overeenstemming kunnen ko men, zij zich wellicht verplicht zouden zien haar oorspronkelijke visie op deze gecompliceerde materie te wijzigen, wan neer zij kennis genomen zullen hebben van de Nederlandse opvatting ten deze." „De Nieuwsgier" vraagt zich ar hoe de federale staten het feit hebben kun nen accepteren, dat de oude republiek in de republiek der Verenigde Staten van Indonesië een overheersende positie zal innemen, welke beslag legt op alle na 19 December door de Nederlandse troepen bezette gebieden na de Suma- traanse protesten tegen het accoord van dr. Van Royen en mr. Rum. Het blad concludeert, dat Sukarno de eerste president wordt van de Republiek Indonesia Serikat. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Zondagavond. Zaterdagmiddag werd, zoals wij reeds in een deel onzer vorige oplage meldden, de heer Eyskens, katholiek minister van Fi nanciën in het kabinet van Spaak, door de Prins-Regent met de vorming van de nieuwe regering belast. Dit schijnt er op te wijzen, dat men inderdaad tot een soort van noodregering heeft besloten. De ko ningskwestie is immers nog niet opgelost en zal bij de huidige stand van zaken ook nog wel niet zo snel op te lossen zijn. Het feit, dat men als formateur desondanks nogmaals een katholiek heeft gekozen, maar dan een, die bij de socialisten gun stig staat aangeschreven, wijst er op, dat men in die richting een poging gaat onder- Dit beantwoordt tevens aan de conclusies, welke de heer Van Cauwelaert aan het ein de van zijn opdracht aan de Regent zou hebben medegedeeld, en die hierop neer komen, dat een directe oplossing van de koningskwestie niet mogelijk is gebleken; dat er nog lange besprekingen over dit punt nodig zullen zijn, doch dat dit de vorming van een voorlopige regering niet in de weg mag staan. Deze regering zou een scherp omlijnd en zich over een korte periode uitstrekkend programma moeten hebben met betrekking tot de economische, financiële en sociale vraagstukken en zich bovendien moeten bezighouden met de steeds ernstiger wordende werkloosheid. Deze regering zou voorgezeten moeten wor den door een katholiek en een beperkt aan tal parlementaire en extra-parlementaire ministers moeten tellen. De besprekingen van Van Cauwelaert hebben de mogelijk heid voor zulk èen regering geopend. Tij dens de duur van deze interimregering zouden voorts de besprekingen over de koningskwestie zo snel mogelijk moeten verlopen. Het ligt voor de hand, dat de katholieken daarbij vasthouden aan een volksraadpleging onder een of andere vorm. Minister Eyskens, die de sympathie ge niet van de socialisten, lijkt wel de meest geschikte figuur, om dit voorlopig kabinet te vormen. De liberalen zijn hem minder goed gezind, maar het is niet uitgesloten, dat een duidelijk omschreven'programma hen eveneens bereid zou vinden. Wanneer dat niet het geval mo<*ht zijn, blijft altijd de mogelijkheid nog open voor een twee ledige katholiek-socialistische regering naar het model van het kabinet-Spaak. Zondagmiddag is de heer Van Cauwelaert naar Prégny vertrokken om de Koning op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken. B. en W. van Den Haag hebben zich tot de regering gewend met het drin gende verzoek, de aanleg van een nieu we buitenhaven te Scheveningen in overweging te nemen. Z. H. Paus Pius XII heeft fisteren in de basiliek van Sint Pieter te Rome een rede gehouden, waarin hij de 15.000 vrouwen, die er bijeen waren, voor de gevaren van het materialisme waar schuwde. Hij zei: Ongelukkigerwijze gaat de zedelijkheid niet alleen in de stad, maar ook op het platteland achter uit. Het verlangen naar weelde en genot grijpt om zich heen. De Paus verklaar de, dat de Kerk aan de katholieke vrou wen de plicht opgedragen heeft bij te dragen tot gezonde sociale omstandig heden, tot het versterken van het geloof en de zedelijke opvoeding van de jeugd „Het'is nodig," aldus de Paus, „aan de bouw van woningen voor vele mensen tegemoet te komen, in het bijzonder voor de jongeren, die wensen te trouwen en ook voor hen, die reeds gezinnen ge vormd hebben en gedwongen zijn in om standigheden te leven, die gevaarlijk zijn voor de zedelijkheid." De Paus zei, dat er slechts/een middel tegen het materia lisme is: de kracht van het geloof. „Op het ogenblik worden zelfs de Christelijke feestdagen niet meer in acht genomen. De eerste plicht van de katho lieke moeder is zich te verzetten tegen de begeerte naar weelde en genot en de jeugd voor te bereiden op eenvoud en bescheidenheid," aldus de H. Vader. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land hier en daar wat bewolking, overigens zonnig en warm. Meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Zon: 4.52—20.40. Maan: 5.02—21.38. In hotel Noord-Brabant te Utrecht zijn Zaterdag de huisartsen, aangesloten bij de Koninklijke Maatschappij ter be vordering van de geneeskunst, in ver gadering bijeen geweest. In deze druk bezochte bijeenkomst heeft het bestunr de verzamelde huisartsen verslag gedaan van de besprekingen, die zyn gevoerd met de ziekenfondsen, teneinde de drei ging van een conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen te bezweren. Het be stuur had in de loop van deze week overeenstemming weten te bereiken met de ziekenfondsen. De leden var. de afdeling huisartsen der maatschappij hebben met nagenoeg algemene stemmen deze overeenstem ming gefiatteerd. Hiermee is dus alle ge vaar voor een conflict bezworen. De nieuwe overeenkomst wijkt op enkele detailpunten af van de bestaande rege ling, maar brengt geen enkele wijziging in de positie van de patiënt. (Van onze Haagse Redactie). De derde Internatio nale Afstandswed strijd voor Ballons, om de Coupe Andries Blitz, die gisteren de hoofdschotel vormde van de derde dag van het vliegfeest op Ypenburg, ïfteft een kleine teleur stelling gebracht, klein al thans voor het publiek. Groot moet zeker deze -teleurstelling geweest zijn voor de Zwitsers, die hun luchtreis op het laatste moment verijdeld zagen. Voor hun grote ballon ontbraken juist de laatste kubieke meters gas, die voor de stijgkracht nodig waren. Terwijl de laatste Franse ballon even na zes uur ohder luid hoera-ge- roep van een zeer talrijk publiek het luchtruim in steeg, zakte de grote, oranjekleurige ballon der Zwitsers treurig ineen. Zes ballons waren het dus, drie Nederlandse en drie Franse, die na de langdurige voorbereidin gen, die een dergelijke vaart nu eenmaal eist, startklaar gemaakt kon den worden en tussen kwart voor vijf en kwart over zes vanaf Ypenburg afdreven met onbekende bestemming. Allereerst I-verdween de heer Vos, even later gevolgd door de bekende ballonvaarder, de heer Boesman, die nog drie passagiers met zich meenam, een hele familie dus, die een afscheid kreeg van wuivende zak doeken en handgeklap. Nadat vervolgens de eer ste Franse ballon vlot wegging, steeg mevrouw Boesman, geheel alleen in de mand, met haar bal lon omhoog. Na haar volgden nog twee Franse ballons. Hoe vlot alles ook ver loopt bij het opstijgen van een ballon, toch brengt het telkens even een kleine sensatie. Vele zenuwachtige handen ko men er aan te pas. Er wordt met zandzakken gesmeten, aan touwen getrokken, geagiteerd gepraat, gecommandeerd, totdat eindelijk de mand van de grond geraakt, het gevaarte stijgt en de succesvolle start zich weerspiegelt op het lachende, triomfantelijke gezicht van de zwaaiende luchtreizigers en te horen is aan de zuchten van verlichting van de vele helpers. Het publiek, dat alles op een afstand gadeslaat is er dan om elke vlotte start met een luid gejuich te bezegelen. ;;y« IÉ Voor zijn vertrek uit Singapore, waar hij enige dagen de gast is geweest van de Engelse commissaris-generaal voor Zuid-Oost-Azië, Malcolm Macdonald, heeft dr. Van Royen aan een vertegen woordiger van Reuter verklaard, dat het enige feit, dat zou kunnen leiden tot het niet overdragen van de souvereini teit in Indonesië, een voortzetting van de guerillastrijd zou zijn en hij voegde daaraan toe, te weten, dat de republi keinse leiders er evenzo over denken. Naar zijn gevoelen zullen zij in staat zijn, hun militaire commandanten hier van te overtuigen en hij was er ook zeker van dat de order tot het „staken van het vuren", die hij binnen een week verwacht, door de grote meerderheid van de republikeinse troepen zal wor den opgevolgd. Dr. van Royen deelde verder mede, at hij op 25 Juli een be zoek aan Djocja zou brengen voor het voeren van slotbesprekingen tot het „staken van het vuren". De Uno-commissie heeft vandaag met Nederlandse en republikeinse leiders een informele bijeenkomst te Djocja gehou den. meldt A. P. Men streeft er naar nog deze week het eens te worden over de order „staakt het vuren". Volgens dit persbureau wil men de R T. C. op 15 Augustus te Den Haag la ten beginnen. Mansur, de Indonesische leider van Oost-Sumatra, heeft volgens A. P. ver klaard, dat zyn staat geen overeenkomst inzake het „staken van het vuren" zou kunnen erkennen, waarin niet zou zijn voorzien in terugtrekking van de repu blikeinse troepen, die in zijn staat zyD geïnfiltreerd. Hij zeide, dat indien een bevel tot „staakt 't vuren" wordt gegeven, maar de guerillastrijders niet uit Oost-Sumatra worden teruggetrokken, hij de gar de van zijn staat zal mobiliseren en van alle middelen, die tot zijn beschik king staan, gebruik zal maken, om de geïnfiltreerde troepen te verdrijven. Naar Aneta' s correspondent te Djocja verneemt, zullen Mohammed Rum en A. K. Pringgodigdo binnen kort naar Nederland komen om voorbereidingen te treffen voor de Ronde-Tafelconferentie. U. P. meldt dat de voorzitter van de uitvoerende militaire raad der UJT.O„ kolonel Willard Carlock, naar de V. S. is teruggeroepen, tezamen met de staf secretaris majoor Robert Montana. De Amerikaanse en Australische waar nemers hebben veel critiek te verduren gehad naar aanleiding van de verslagen der Amerikaanse journalisten, die In donesië hebben bezocht In kringen der U.N.O. wordt de bewering der journalisten dat de waarnemers gebruik maken van be vooroordeelde pro-Indonesische rap porten met klem van de hand gewe zen. Een officiële ontkenning is tot- nutoe echter niet gepubliceerd. Van welingelichte zijde heeft de „Keng Po" vernomen, dat gedurende het be zoek aan Bukittinggi van de missie van Hatta, om contact op te nemen met de republikeinse noodregering op Sumatra, een locale cease-fire afgekondigd was. Tijdens deze cease-fire, die van kracht was tussen 5 en 9 Juli. hebben geen incidenten plaats gehad. De verhouding tussen de Nederlandse en TNI-soldaten was bewonderenswaar dig, aldus het blad. Ongeveer veertig TNI-soldaten zouden volgens de „Keng Po" op Gumuk de voorste post van de Nederlandse strijdkrachten, gekomen zijn, waar zij tezamen met de Neder landse soldaten thee dronken en rustig sigaretten rookten. De „Times" van vandaag begroet met vreugde de opheffing van de boycot voor Nederlandse vliegtuigen in India Pa kistan en op Ceylon „Dit is de laatste, en in sommige- opzichten het meest be tekenisvolle resultaat van de overeen komst van dr. Van Royen en mr. Rum. Het toont, dat deze drie regering-n (van India, Pakistan en Ceylon) niet langer de samenwerking tussen de volkeren van Azië en West-Europa moeten tegen, werken bij het versterken van een re gionaal democratisch front tegen het communisme." (Van een speciale verslaggever) /s er een oord in Nederland, meer dan Rolduc geschikt voor het voeren van discussies als de, dit weekend gehouden Kaderdagen van de K.V.P. hebben gekenmerkt? Men kan daar de/ verschillende standpunten gerust scherp tegen over elkaar stellen, want te scherp kunnen de tegenstellingen haast niet worden in een omgeving, die zo veel katholieke historie zo harmonisch belichaamt. Zij kan tot de overweging leiden, datw.at op een bepaald ogenblik haast onverzoen lijk lijkt, rustig in elkaar blijkt over te vloeien, gezien in de voortgang van de tijd. Was het een meditatie van een dergelijke inhoud, welke de voorzitter van de K. V. P. in zijn slotwoord na de laatste discussie deed wijzen op het schielijk voorbijgaande van veel schijnbaar hardnekkig verzet tegen sociale hervormingen? toegekend. De arbeiders hebben recht van medebeslissing in zaken als: L aanneming en ontslag; Verzet heeft op -deze Kaderdagen de eerste weer na de oorlog vooral de inleiding uitgelokt van de secretaris van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, die in een betoog, dat niet viel mis te verstaan, opkwam voor de medezeg gingschap en mede-wetenschap der ar beiders. Terwijl in feite, zo stelde hy, de bezitter van de productiemiddelen zich nog steeds als uitsluitend eigenaar beschouwt van de onderneming, geeft zyn bezit hem, in welke vorm hij het ook heeft ingebracht, geen recht op alleenzeggenschap, ook niet in econo misch opzicht. Het verrichten van ar beid, ook van de eenvoudigste, is als menselijke daad van een hogere orde dan het ter beschikking stellen van ka pitaal. Hij achtte het, opdat het recht van de arbeider op medezeggingschap én mede-wetenschap voldoende geba seerd was, niet nodig, dat de arbeider een aandeel had in de productiemidde len; dat recht viel, volgens hem, ge heel af te leiden uit de functie van de arbeid in het productieproces. Het hui dige wetsontwerp „Ondernemingsraden" vond hij op hoogst onbevredigende wijze aan het recht op medezeggingschap en mede-wetenschap tegemoet komen „Het beperkt zich vrijwel tot het consolideren van wat reeds by tal van collectieve ar beidscontracten is overeen gekomen en moet door middel van een noodluik de toestand redden in de onderneming, waar men reeds verder is. Aan de on dernemingsraden dient ten spoedigste t.a.v. nader vast te stellen zaken, méér dan adviserende bevoegdheid te worden 2. taak en bevoegdheid van de sociale dienst; 3. besteding van de winst." Dat was allemaal heel onomwonden en duidelijk gezegd en daar kwamen de tongen over los. De heer Middel huis werd verweten, zich op het stand punt van de klassenstrijd te plaatsen, terwijl minder uit het gevoel en meer uit het verstand opponerenden, er bijv. op wezen, dat hij te weinig vertrou wen stelde in de invloed der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, welke, wat hij wilde forceren, op natuurlijke wijze tot stand zou brengen. De heer Middelhuis bleef rustig temidden der woelende baren. De kleine, taaie Tuk ker diende zijn tegenstanders kalm, maar vlijmscherp van bescheid, zon der ook maar op één punt te capitu leren. Deze inleiding en discussie vormden, voor onze smaak, het hoogtepunt van de Kaderdagen, waarop verder het woord gevoerd werd door dr. S. Tesser O.P., mr. F. Teulings en mr. A. E. Th. Kooien. Over de inleiding van de eerste publi ceerde ons blad reeds het een en ander. Mr. F. Teulings liet zijn licht schijnen over een materie, waarin hij bijzonder deskundig geacht mag worden: „Eigen dom en Belastingen". Uit de vergade ring wilde men hem, nadat hij gespro ken had, maar aanstonds tot minister van financiën benoemd zien, waartoe men de mogelijkheid wilde openen door een verplaatsing van minister Lieftinck naar Binnenlandse Zaken. Scherts na tuurlijk, typerend overigens voor de ple zierige sfeer dezer Kaderdagen. Mr. Teulings was overigens heel wat voor zichtiger in zijn uitspraken, dan de in terpretatie zijner woorden door sommige enthousiaste toehoorders. De fiscale po litiek heeft, aldus betoogde hij, bewust of onbewust het terrein betreden van beïnvloeding van inkomen- en vermo gensverdeling en moet daarom veel meer dan weleer getoetst worden aan de nor. men van het eigendomsrecht De grens in concreto voor de rechtmatigheid van de belastingen is echter nimmer met ab solute zekerheid en objectieve nauw keurigheid te bepalen. Dit zal steeds blijven een oordeel in concreto, waar over subjectief inzicht mogelijk is. Het oordeel in concreto, door mr. Teulings zelf gevormd, Ret er geen twijfel over, dat een belastingverlaging geboden was. Hij voerde ter staving van dit oordeel o.m. een aantal zeer sprekende cijfers aan van haast duizelingwekkende over schrijdingen van ramingen door werke lijke inkomsten. Zoals gezegd oogstte mr. Teulings veel bijval, wat van de derde spreker, mr. Kooien, niet direct verteld kan worden. Hij gaf een weg aan tot bezitsspreiding door middel van verplichte deelneming van de arbeiders in de winst der onderneming met besparing van bun winstdeel, welke men over 't algemeen nogal erg simplistisch ge projecteerd achtte. Spreker liet de vraag naar de rechtsgrond dier verplichte deel neming open en ging uit van de oppor tuniteit. Allerminst in overeenstemming met het door mr. Teulings betoogde, consta teerde hij, zonder hierop critiek uit te oefenen, dat de bezitsspreiding tot op heden in hoge mate bevorderd was door de pro gressieve heffing van de inkomsten- en succeessiebelasting. Hef was zeker geen reactionnair ge luid, dat hij deed horen, en het zorgde met de rede van de heer Middelhuis ervoor, dat deze Kaderdagen bij al de rust. die hen kenmerkte en die bij hen als dagen van studie en verdieping pas te, toch ook de nodige prikkeling brachten. Alle vier de sprekers hebben het opgenomen vóór de particuliere eigendom en tégen de socialisatie. Geen der vier sprekers heeft daarbij gebrek pan begrip getoond voor de noodzaak van ver-gaande en diep-ingrijpende her vormingen. Er is hartig gedebatteerd. Er is niet zelden ook hartelijk gelachen. Het kan niet anders, of deze dagen hebben de K.VP. goed gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1