Muziekconcours in openlucht theater CULTUREEL CENTRUM IN „DE STOMPE TOREN" OFFICIEEL GEOPEND AGEXDA KAMP VIERHOUTEN BEGONNEN Tramconducteur ernstig gewond Timmerman door zijn vrouw „opgedraaid" HERINGA WUTHRICH APOLLOCONCERTEN OP KOMST Uitstekende prestaties van harmonie- en fanfarecorpsen „ZUIDERKRUIS" TE ROTTERDAM C.N.V.-C0NGRES MAANDAG 25 JULI 1949 PAGINA 2 STADSNIEUWS IN DE TEMPEL DER MUZEN Voordracht van Jan Musch i nie?duur! GLORIEDAG VOOR ZANDVOORT Zee en zon waren de trekpleisters „TOURING ZANDVOORT" Stranddag met vele attracties Burgemeester verhuist naar Bloemendaal Kust vrij van mijnen Rode Kruis BLOEMENDAAL „Herwonnen Levenskracht" Liefde vraagtliefde „HERWONNEN LEVENS KRACHT" Opbrengst collecte f 6057. Laatste dag fancy-fair Orgelbespeling Chauffeur kreeg wasgoed op zijn hoofd Bus gaf geen voorrang Een verlies voor Haarlems cricket Haarlemse Cricket Bond Examen handenarbeid Examen hoofdakte AERDENHOUT Volkszwemfeest ATHLETIEK-DRIEKAMP 1 KM.-WEDSTRIJD TE HEEMSTEDE Gebrandschilderde ramen voor Raadhuis Gemeenteraad Elecfrische Installaties Grcmdverw aiming Burgerlijke Stand Ziekenlof te Bloemendaal Willem Andriessen naar de West VROUWENCONGRES GESLOTEN DE BEVOLKING VAN VEL.SEN Resultaat volkstelling 194Ï Djocja-bataljon eindelijk thuis Ongeval De uitslagen JAN LAARVELD. „Beslissing der regering over vacantietoeslag verdrietig Vechtpartij aan boord vafl s.s. „Linge" De heilbot van de Koningi11 Beurs van Amsterdam 15V Al heeft men inzake de instelling van de „Concerten door Jonge Toonkunste naars". te geven in het Frans Hals museum, niet gesproken van de vorming van een Cultureel Centrum, toch zou die nadere aanduiding van het doel goed ge kozen zijn geweest. Een dusdanige in stelling verdient die nadere titel, vooral gezien de zeer gunstige resultaten in het afgelopen seizoen, ten volle. Thans, in de onmiddellijke omgeving van Haarlem, is een nieuw „Cultureel Centrum" gevormd en wel in het reeds eerde/ in ons blad besproken oude kerk je te Spaamwoude. De aankleding van dit kerkje moge dan niet, zoals de Re- naissance-zaal in Haarlems Museum, pre cies in één bepaalde stijl zijn gehouden, ze schept toch ook een zekere sfeer, die in menige kleine muziekzaal ontbreekt en die voor kamermuziek, in het bijzon der voor die uit de klassieke en in vele gevallen uit de romantische periode zo onontbeerlijk xs. Biedt de entourage van dergelijke oude gebouwen voordelen ze werkt blijkbaar stimulerend op de uitvoeren den en het kunstminnend pubhek voelt zich er blijkbaar toe aangetrokken er zijn ook nadelen aan verbonden. De bouw van die gebouwen en zaien is op de eerste plaats niet berekend op muziekuitvoeringen, m.a.w. de acoustiek is niet bepaald gunstig. In de Renaissance-zaal zingt en speelt het niet bepaald gemakkelijk. Vooral de klank van een vleugel resonneert in ge ringe mate, doet nogal stug en dor aan. Het plafond met de zware balken zal hierop wel invloed nebben. Gezien het licht gebogen plafond van het kerkje, verwachtten we daar een betere acoustiek. Ten dele is die ook aanwezig. B.v. wat het fluitspel aangaat: lange of korte, legato- of staccato-, sterk of zacht gespeelde tonen komen voldoen de duidelijk uit, maar het eigenlijke klankkarakter en timbre is anders dan in een concetrzaal. In hoge ligging is de klank iets minder helder, daarentegen doet hij in lage ligging wel iets donker der getint, maar tevens voller aan, bezit hij bovendien meer draagkracht. De vleugelklank viel tegen. De Bech- stein klonk over het algemeen iets ge dekt. In hoge ligging bleef de klank nog voldoende gedecideerd, .naar in de bas deed hij dof aan. In dit kerkje zou men misschien de vleugel niet gedeeltelijk, maar geheel kunnen openen (waarop de vleugelklank eigenlijk is berekend), of het instrument niet zo vlak tegen de voormuur moeten plaatsen. Ook zal de temperatuur wel gedeelte lijk van invloed zijn geweest. De zomer- temperatuur werd door de algehele be zetting van alle beschikbare plaatsen en door de warmte van kaarslicht nog ver hoogd. En dat in een gebouwtje zonder enige ventilatie. Men blijve echter experimenteren, tot dat men de meest gunstige klankweer kaatsing heeft bereikt. Wat wij in dit gebouwtje misten ondanks de metamorphose blijft net een kerkje is een orgeltje op de tri bune. Muziek voor en met orgel zal o.i. zeker goed tot haar recht komen Een hoogtepunt op deze avond was ongetwijfeld het optreden van Jan Musch. die een vertelling van Edgar Allan Poe voordroeg, „Het hart, dat zichzelf verraadde." Hierin wordt het bezoek van een gevangene verhaald aan een psychiater en tekent de schrijver deze man niet in zijn angst voor de gevangenis, maar voor het fatale feit, dat hij gek zal wordeh verklaard. En om dat gevaat .e bezweren vertelt hij tot in de kleinste détails de moord, die hij op zijn meester gepleegd heeft, waarmee hij dan denkt te bewijzen, dat hij volkomen toerekenbaar is. Op vaak beklemmende wijze droeg Jan Musch Poe's vertelling voor en mede door de bijzondere entourage luisterden alle aanwezigen geboeid toe, onder de indruk van meesterlijke wijze, waarop Musch de gevangene ten voe ten uit met zijn woorden- schilderde. Met deze avond heeft het historische kerkje dan zijn nieuwe bestemming ge kregen en het was ds. Kroon van Spaarndam, die in zijn openingswoord zijn vreugde hierover uitsprak. Hij her innerde daarbij aan de vroegere taak, die het kerkje had, en zag in het stichten van dit culturele centrum in Spaamwoude het symbool van kerk en kunst, die in de loop der tijden maar ai te dikwijls uiteen waren gegroeid. Deze eerst avond, die gisteravond werd herhaald, werd door tal van genodig den bijgewoond, onder wie de burge meester van Halfweg, de heer L. H. Simons, en pastoor C. F. J. Berkemeijer, uit Haarlemmerliede. Het duo Frans Vester, fluitist, en Miep van Luin, pianiste, bracht een kunst zinnig. welverzorgd programma ten ge hore. Chronologisch: Telemann, Sonate, Schubert, Variaties over „Trockne Blu- men", Golestan en Milhaud. Sonatines. Zowe 1de werken uit de Barok- en de Romantische tijd, als die in moderne stijl werden door de executanten goed aan gevoeld en zuiver stilistisch weergegeven. Bijzonder viel de juiste karakterisering, het juist treffen van de zeer uiteen lopende stemmingen in het moderne genre en vanzelfsprekend daarnevens nog de volkome beheersing van de tech niek (Milhaud!) op. Het gehele auditorium stelde de muzi kale vertolking en de kennismaking met het moderpe werk van Milhaud en van de nog minder bekende Golestan op hoge prijs! OL. KOOP Rembrandt: Johnny Belinda (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Pinoc- chio (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: De strijd om de atoombom (14 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Blue skies (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur ('s Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 uur); City: „Een onverge telijke melodie", (a. 1.) 2.15, 7 en 9.15 uur ('s Zondags: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur); Speciaal vacantieprogram10.30 en 4.30 u. (behalve Zondagmiddag); Spaarne-theater: Eldorado (14 j7 en 9.15 uur (Zondag middag 2 en 4.15 uur. Dinsdag 26 Juli: Grote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Z 'j L 5 TRA AT 96 HAARLEM Het smaakvolle interieur van de JStompe Toren" te Spaamwoude, waar Zater dagavond het openingsconcert werd gegeven. Dank zij het initiatief van het echtpaar De Raaf uit Heemstede is dit eeuwenoude kerkje geworden tot een ware Tempel der Muzen". Gisteren was het voor de badplaats Zandvoort tot nu toe de drukste Zon dag van het seizoen. Duizenden fietsers uit Haarlem en omgeving trokken naar het strand. De rijwielstallingen waren dan ook overvol. De Nederlandse Spoor wegen hebben zes extra treinen laten lopen, die uit de richting Amsterdam ongeveer 14.000 bezoekers meebrachten. Ook de N.Z.H. had extra materieel in gelegd, hetgeen niet wegnam dat de af voer van de massa slechts langzaam kon geschieden, vooral in de avonduren, toen hele files voor het tramstation stontjen opgesteld. Het strand was zo goed als geheel bezet. De grootste toevloed van zee en zon zoekende mensen kwam des mid dags. Om twee uur was er geen strand stoel meer te huur. De badinrichtingen werkten op maximum-capaciteit. En in het doip deden de café's, lunchrooms, cafétaria's enz. uitstekende zaken. Een gloriedag voor Zandvoort, dat op meer van dergelijke dagen rekent. De stranddag, georganiseerd door de Stichting „Touring Zandvoort", begon Zaterdagmorgen met een zandbouw- wedstrijd voor kinderen én volwasse nen. Er waren meer dan honderd deelnemers, die aardige staaltjes van hun kunnen te zien gaven. Er was een levensgrote reus geschapen en een echt zwembad in exploitatie te 'zien. Verder zagen wij krokodillen, auto's, vliegtuigen en boten, die met grote zorg door de kinderen met schelpjes werden versierd. 's Middags vond onder auspiciën van de zwemclub „Haarlem" een zwem tocht plaats over een afstand van 1250 meter van ,Bad-Zuid" naar „Bad-Ter- mes". Ruim zestig zwemmers namen hieraan deel; er was slechts één uit valler. Allen ontvingen een diploma van de stichting ..Touring Zandvoort". In de avonduren waren naar schat ting drieduizend belangstellenden op het strand samengekomen om een red dingsdemonstratie bij te wonen. De reddingsboot „Neeltje Jacoba" uit IJ- muiden verscheen /oor de kust en gaf, aoodseinen. De Zandvoortse strand- motorreddingsboot „Dudok de Wit" koos hierop zee en nam enkele schip breukelingen Qver van het „in nood" verkerende schip. Toen de reddings- ooot op het strand arriveerde, ver leenden de mannen van de Zandvoortse reddingsbrigade de eerste hulp aan de slachtoffers en gaven een demonstratie van kunstmatige ademhaling. Het ge heel gaf een duidelijk beeld van het geen men in Zandvoort doet voor de in nood verkei-ende medemens. Het woningprobleem van de burge meester van Zandvoort heeft voorlopig zijn oplossing gevonden. t De burge meester gaat dezer dagen verhuizen naar een leegstaande villa aan de Lan- gelaan te Bentveld, doch gelegen in de gemeente Bloemendaal. De burgemees ter behoeft toestemming van de Kroon om buiten de gemeente te mogen wo nen; de gemeenteraad moet daarover worden gehoord. De kust onder Zandvoort, gelegen ten Noorden van kilometerpaal 63, is nu, door militaire autoriteiten geheel rnijnenvrij verklaard. In verband hier mede is nu op het Zandvoortse strand ook een „Dukw" in exploitatie ge bracht, waarmede de gasten een tocht je op zee kunnen maken. Evenals vorige jaren zal het Ned. Rode Kruis met zijn bioscoopwagen een bezoek aan Zandvoort brengen. Van 26 tot en met 30 Juli a.s. zal de wagen een standplaats innemen op het Tramplein, De opbrengst van de collecte voor „Herwonnen Levenskracht" leverde ih Bloemendaal een bedrag van f 331.14 op, in Overveen f 186.32. Onder prachtige weersomstandighe den zijn Zaterdag de bijna 1400 kinde ren van leden van het Hoogovenperso- neel met bussen naar het kamp te Vier houten vertrokken, waar zij een week de gasten zijn van de directie van Hoog ovens ter gelegenheid van 23 jaar ijzer. Leidsters en leiders waren reeds in de vroege morgen per trein heengegaan om de laatste voorbereidingen te tref fen voor de ontvangst van de kinderen. Het kamp is begonnen onder de beste omstandigheden! He.t witte doek in Rembrandt bracht U enige ochtenden een roman van échte liefde, missionarisliefde, Christusliefde. in de film: Pater Damiaan, de held van de hel der verdoemden, Molokai. Ter tegemoetkoming aan de drang tot na volging van die brandende liefde werd een prik-actie ingeluid. Had U misschien Uw portemonnaie vergeten? Geen nood de vader van Pater van Scnie (Gen. Bothastraat 4) heeft een gironummer 417083, (doel vermelden a.u.b.). Bij voor baat hartelijk dank. Heeft U de film niet kunnen zien? Dat is jammer. Maar met de prikaetie kunt U nog kennis maken. Dat is nooit te laat. De opbrengst van de gehouden col lecte voor „Herwonnen Levenskracht" heeft de verwachtingen overtroffen. Za terdagavond brachten de ijverige collec tanten en collectrices uit Haarlem een bedrag van f 4789.54 in. Aan de kerken werd Zondag opgehaald ruim f 1200. Met enkele nagekomen giften bedraagt de opbrengst nu totaal f 6057. Zij die nog een bedrag voor „Her wonnen Levenskracht" willen storten kunnen dit doen bij de penningmeester, de heer J. Willemse, Van Zeggelen- plein 3. Heden is de laatste dag van de fan- cy-faii-, die ten bate van de R. K. Jeugdbeweging in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbaria op het Pre- toriaplein wordt gehouden. Vanavond, om 9.45 uur ongeveer, geschiedt de trekking van de grote loterij. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Dinsdag 26 Juli. 's avonds van 89 uur, door Jacob Bijster, luidt: Fantasie en Fuga in g-moll, J. S. Bach; Koraalbewerking „Allein Gott in der Höh sei Ehr", J. S. Bach; Choral II b kl. t, César Franck; Triptyque: a. Intrada (phrygisch), b. Fuga (dorisch), c. Finale Capriccioso (mizolydisch), (ontworpen naar een ge heel nieuwe harmonisatie van de kerk tonen), Jacob Bijster De chauffeur van een bestelauto, die geladen was met wasgoed, kreeg Zater dagmiddag, toen hij op de Prinsessekade reed, plotseling een hoeveelheid was goed, dat verschoven was, op zijn hoofd. Direct raakte hij de macht over het stuur kwijt. De auto reed in de richting van het water, doch een lantaarnpaal, die in de weg stond, voorkwam een on derdompeling. De paal 'overleefde de aanrijding met en brak af. Het ongeval liep verder goed af. De chauffeur van een autobus, die in de Stuyvesantstraat in de richting van de Altenastraat reed, verleende geen voorrang aan een personenauto, die in de Stuyvesantstraat in de richting van de Delftlaan reed. Er ontstond een aan rijding, waardoor de personenauto aan de voorzijde werd beschadigd en de auto. bus werd ingedeukt. Heel cricketend Haarlem kent Oscar Abendanon bij de Burgerlijke Stand mr. O. W. Abendanon. Gedurende bij na 20 jaar was hij een trouw lid van de HHC Haarlem. Deze „innings" gaat hij thans vervolgei} in Suriname, waar hij aan de rechterlijke macht wordt ver bonden. Dat het deze sportieve cricketer wel moge gaan! Haarlem 4—CVHW 2. Gewonnen door CVHW met 68 runs. CVHW 2 170 v. 9. N. A. van Loenen 48. G. Zeeuwse 14. G. van Langeraar 43. J. Jacobs 16. F. Vogelsang 15 en J. Machielse 18. J. Beijk 2. v. 37. Th. Hetem 3 v. 51. E. Ter Haar 2 v. 34 en C. van Vreeden 1 v. 22. Haarlem 4 102. Th. Gruppink 33. Th. He- tem 19. J. Beijk 18. G. ZeeuWe 6 v. 54. F. Vogelsang 4 v. 12. Geslaagd de dames: J. A. M. M. Ber nards, M. Th. C. C Scherf, A. de Jong, A. J. K. Klinkenberg, M. G. H. Ver- laak. J. M. Beernink. P. C. L. Jonker, J. C. Hondius v. Herwerden, G. M. A Duinker. Afgewezen 4. Geslaagd voor deel A: R. P. Altena, Bloemendaal (akte), J. J. J. v. d. Aronk, Bloemendaal (akte), E. M. Spekman, A'dam (akte), P. J. van Stijn, A'dam, (sktc} Voor deel B: Mej. Th. H. G. M. Haa- nen. A'dam; N. C. v. Haasteren, Leiden; J. A. de Baak, A'dam; P. Bakker, An- dijk; mej. E. A. Andela, Nederhorst den Berg (akte). Nabij de halte van de N.Z.H. in Bent veld vond Zondagochtend een ernstig ongeval plaats. De conducteur C.N., die op de treeplank van een rijdende tram stond, kwam met zijn hoofd in aanra king met een naast de baan staande ijzeren mast. Een toevallig ter plaatse zijnde dokter verleende de tramconduc teur, die vrij ernstig gewond was, de eerste hulp. Per auto werd de gewonde daarna naar de Mariastichting in Haar lem vervoerd, waar geconstateerd werd, dat hij een schedelbasisfractuur had op gelopen. Vanmorgen was zijn toestand nog vrij ernstig. Door de coommissie „Volkszwemfeest" werd Zondagmiddag in de zweminrich ting aan de Kleverlaan haar veertiende grote volkszwemfeest georganiseerd. Met een paar wedstrijden hardlopen in het ondiepe bassin voor jongens en meisjes tot negen jaar werd het pro gramma geopend. Door de Haarlemse Reddingsbrigade werd een komische klucht opgevoerd waarbij vanzelfspre kend alle deelnemers en deelneem sters te water geraakten en op de juis te wijze werden gered. De jeugd ging hierna te water voor zwemmen om fraaie prijzen. Meisjes en jongens wa ren hiervoor, volgens leeftijd, in groe pen verdeeld. De naam van de jongen en het meisje van elke groep die (dat) de prijs won, laten we hier volgen: 25 m. schoolslag meisjes 8 tot 10 jaar: Simmie Spoelstra 28.2 sec. en Kees Smit 28 sec.; 11 tot 13 jaar: Attie Soes- berger 24.9 sec. en Dirk Groes 23.4 sec.; 14 tot 16 jaar: Hetty v. d. Hoek 24.2 sec. en Hans Ouwendag 24.4 sec. Hin- derniszwemmen: Willy v. d. Heuvel 28.1 sec. en Henk Nelis 27.4 sec. 25 m. rugslag: Willy Wassenberg 28 sec. en Hans Duin 23.1 sec. 25 m. vrije slag 16 tot 20 jaar: Dinnie van Luyken 22.3 sec. en Hans Ouwendag 18.2 sec. De middag werd besloten met torensprin- gen door verschillende deelnemers. HAARLEM, 24 Juli. Op het weliswaar fraaie terrein van H.F.C. „Haarlem", maar voor athletiek minder geschikte veld, vond heden een athletiek-driekamp plaats tussen de H.A.V. Haarlem, de Deense club Odensé en de Luxemburgse club Spora, waarbij da club' uit Luxemburg met 94 punten de overwinning behaalde, terwijl Haarlem en Odensé de tweede en derde plaats deelden met 85 punten. Wedstrijden op grasbanen zullen, vrijwel nimmer topprestaties laten noteren en om dat de baanronde slechts driehonderd me ter bedraagt, zijn de tijden op de midden- en lange-afstandnummers reeds bij voor baat gedoemd beneden pari te blijven, loch kunnen we niet zeggen, dat deze door ae H.A.V. georganiseerde wedstrijden het aan zien niet waard waren, want op vrijwel alle nummers werd behoorlijk strijd geleverd en bleek het onderling krachtsverschil niet bijster groot. •Zowel in de Deense als in de Luxem burgse ploeg zagen we enkele athleten van internationale allure, die het nochtans niet tot opvallende resultaten konden brengen. Slechts de 100 m. gaf een vrij goede tijd te noteren, n.l. 10.9 voor Hammer van Spora. Dezelfde athleet won eveneens het num mer verspringen met een sprong van 7.06 m., hetgeen een nieuw Luxemburgs record betekende. Hammer II had dit even daar voor ook al verbeterd met een sprong van 7.02 m. Spora was de enige club welke er in slaagde op enkele nummers zowel de eerste als de tweede plaats te bezetten. Het speer werpen, verspringen en de 100 m. waren geheel voor Spora, terwijl de 800 m. ook vor Spora was. Barthel won n.l. in 2.05 8 voor de Haarlemmer Van Gog. De 400 m. werd een zege voor Hansen van Odensé en de 110 m. horden bracht eveneens een Deense zege, n.l. Christensen in 16.2 sec. Ook de 3000 m. ging naar Denemarken, want hier was het Berg, die in 9.23.8 zege vierde. De estafette 4 x 400 m. werd ge wonnen door Spora in 3.37.2, op de tweede plaats Haarlem, de Denen werden drie. Lamoree van Haarlem handhaafde zijn reputatie als polstokhoogspringer en won met 3.70 de eerste prijs voor de beide De nen Larssen en Sorensen. Het fraaie weer had echter maar weinig toeschouwers naar het Haarlem-terrein gelokt. Begunstigd door prachtig zomerweer werd Zaterdagmiddag door de Heem- steedse Polo Club de jaarlijkse kilo meter zwemwedstrijd in de van Merle- vaart te Heemsterde georganiseerd. In dé wedstrijd 1 K.M. schoolslag he ren nam J. Hofman (HVGB) de leiding om deze gedurende de tocht te behou den en legde de afstand af in 16 min. 53 sec.; direct hierop volgde J. Boeree, Haarlem, in 17 min. 1 sec.; 3. A. Don ker (HVGB) 18 min. 15 sec. In de kilometer-wedstrijd vrije slag dames ging Margot Marsman direct aan de kop en verkreeg een grote voorsprong. Haar tijd was 15 min. 39 sec. Om de tweede plaats ging de strijd tussen I. Smit (HPC) en Jopie Spoor (DWR). In de laatste 50 m. wist I. Smit iets uit te lopen en als tweede aan te tikken met een tijd van 17 min. 8 sec.; 3. Jopie Spoor (DWR) 17 min. 13 sec. In de wedstrijd vrije slag heren wa ren het J. Hoekstra (HVGB), W. Geurt - sen (HPC) en J. Overeem, die vrijwel de eerste 500 m. gelijk opgingen; na het keerpunt maakte Hoekstra zich vrij en liep geleidelijk uit, zodat hij als eerste de finish bereikte. Zijn tijd was 14 min. 23 sec.; 2. J. Overeem (HPC) 14 min. 39 sec.; 3. W. Geurtsen (HPC) 14 min. '41 sec. Voor deze laatste wed strijd was een wisselbeker beschikbaar gesteld en deze kwam wederom in het bezit van HPC met 28 p.; 2. Haarlem, 11 p., 3. HVGB 10 p. Hierna werd een wedstrijd 500 M. gekleed zwemmen voor leden van red dingsbrigades gezwommen. Bij de da mes was mej. Do Turkenburg de favo riet; na 250 m. te hebben afgelegd had zij reeds een voorsprong van ongeveer 40 sec. en bleef deze voorsprong tot het eind behouden; haar tijd was 13 min. 31 sec.; 2. M. Prins 14 min. 7 sec.; 3. mevr. W. van Tiel-Dijkstra 14 min. 19 sec.; 4 werd mevr. A. Sliggers-van Wijk 14 min. 39 sec. In hetzelfde nummer voor heren was het Kees Vrugt (H.R.B.) die de leiding nam en steeds verder vóór kwam te liggen; zijn tijd was 12 min. 46 sec.; 2. F. Abrahams (H.R.B.) 14 min. 6 sec.; 3. G. van Bruggen (H.R.B.) 14 min. 38 sec. Door HPC was voor laatstgenoemde wedstrijd een wisselbeker beschikbaar gesteld en deze werd gewonnen door de Haarlemse Reddingsbrigade met 34 p. B. en W. stellen de raad van Heemstede voor, een gratificatie voor het gemeente- personeel van 2 procent, met een maxi mum van 50.— per persoon, over het jaar 1949 goed te keuren. B. en W. verzoeken voorts de raad zich bereid te verklaren een drietal gebrand schilderde ramen, bestemd voor de hal van het raadhuis en vervaardigd op ini tiatief van het comité „Heemstede Vrij", dat het batig saldo van een in 1945 ge houden inzameling beschikbaar stelde, te aanvaarden. De raad van de gemeente Heemstede zal Donderdagmiddag om 4 uur ver gaderen. Op de agenda staan o.m. de volgende voorstellen vermeld: aankoop grond voor transformatorstation aan de Blekersvaartweg, gratificatie gemeente- personeel, aanvaarding gebrandschilder de. ramen en credietverlening salaris regeling kleuteronderwijs. „Het is eigenlijk te kinderachtig om over te lopen", kwam .vei'dachte de Haarlemse politierechter vertellen. Maar alles bij elkaar was het er nog al sen sationeel aan toegegaan en moest het slot van het liedje in de Haarlemse rechtzaal uitgezongen worden. Het be gon allemaal betrekkelijk onschuldig op de Tweede Paasdag, toen de toeschou wers op het voétbalterrein van „Half weg" naar een wedstrijd zaten te kij ken. Daar waren ook de Amsterdammer G. en zijn vrouw bij tegenwoordig. Het .begin van de tragie-comedie was een klein verschil van mening, dat de Am sterdammer kreeg over een plaats met een hem onbekende vrouw, zoals hij dat simpel uitdrukte. Die vrouw bleek later de echtgenote te zijn van de man, die nu in het beklaagdenbankje had moeten plaats nemen, de timmerman V. uit Zwanenburg. Och, hoe gaat het, er werd wat geduwd, de onbekende vrouw gaf een tik, maar G. hield zich rustig en wist zii.n handen thuis te houden. Het feest begon eigenlijk pas goed, toen de wedstrijd was afgelopen. G. reed met zijn vrouw naar huis en passeerde toen het echtpaar V. plus kind, waarvan de vrouw, naar de politierechter althans gevoeglijk aannam, haar wederhelft vertelde: „daar heb je nou die vent deze in zijn mannelijke 'trots geraakt, riep G. achterop „Kom eens hier, ik zal je van je fiets slaan", daaraan nog een enkel onvriendelijk woord toevoegend. G. reed rustig door en de timmerman zag toen geen ander middel om zijn vijand" te pakken te krijgen, dan te roepen „houdt de dief." Deze uitroep had dan ook wel het gewenste effect Alles wat lopen kon of op de fiets zat ging de Amsterdammer achterna, over tuigd met een zwijntjesjager te doen te hebben. De nodige consternatie bleef niet achterwege; een kind werd ge vloerd en het resultaat was, dat een motorrijder de zogenaamde fietsendief wist te achterhalen. Deze was inmid dels het erf opgevlucht van een zekere M en daar werd de slotacte gespeeld van het eerste bedrijf. De Amsterdammer kreeg een klap van zijn belager te in casseren, zodat zijn wang hoogrood aan liep en zo onderling werd er nogal hardhandig van gedachten gewisseld, waarbij nog kwam. dat V. geen gehoor gaf aan de sommatie om het erf te verlaten. Voor de politierechter gaf V. een af wijkend beeld van de scène, maar ten slotte was men het er wel over eens, dat hij de aanvallende partij was ge weest. De officier toonde zich hier weer een waar despoot door vast te stellen, dat verdachte wel door zijn vrouw zou zijn opgedraaid en dat meende hij wel het beste te kunnen afstraffen met een geldboete van f 30.—. De politierech ter maakte er f25.van. HAARLEM (Adv.) Gehuwd: 23 Juli, Jonkhr. F. W. Teding van Berkhout en Jonkvr. H. J. van Spengler; M; A. C. Beekman en J. J. de Jong. Geboren: 23 Juli C. P. NijdamBij- nagte, z; 22 Juli, G. W. A. Habloüs Brouwer, z; 23 Juli, M. G. Derogee Wickenhauser, z; 22 Juli, W. C. Ruiter van Butselaar, z; 21 Juli, G. Pellikaan van dén Domhof, z; 21 Juli, W. A. M. HeijselaarSchelvis, z; 23 Juli, C. H. van AvezaathTeeuwen, z; 22 Juli, M. C. Rhodiusvan Beeck Vollenhoven, z; 22 Juli, C. A. Roorda—van Maris,z; 22 Juli, W. C. Pe.ekvan der Linde, d; 22 Juli, A- M. C. Schoonebeek—Visser, d; 22 Juli, S. LipsVan Riemsdijk, d; 22 Juli, M. A. Mudde—Renz, d; 23 Juli, J. J. BrinckDuinker, d. Overleden: 21 Juli J. J. Beaufort, 77 j., Delftstraat; 22 Juli D. van Viersen, 57 j.. Spekstraat; 22 Juli, M. J. M. van Lies hout, 49 j., Bastiaanstraat; 22 Juli P.' H. W. Hogervorst 7 j. Kamperlaan; 22 Juli H. van EijmerenKoster 80 j., Prins Mauritslaan; 22 Juli, J. M. HirsBlok. 66 j„ Lijsterstraat; 22 Juli, J. Zieleman, 39 j. Byzantiumstraat; 22 Juli J. H. Ben- nik, 56 j„ Schoterweg; 23 Juli M. E. JansenLuk, 44 j., Kamperlaan. Dinsdag 26 Juli wordt het Ziekenlof, c,at in de kerk van de Allerh. Drieëen- heid te Bloemendaal wordt gecele breerd, per radio uitgezonden. De Nederlandse pianist Willem, Andries sen is Zondagmiddag met ^en K.L.M.-Con- stellation naar West-Indië vertrokken. Hij zal onder meer concerten geven in Curasao, Aruba, Paramaribo en Venezuela. De tour nee wordt gemaakt onder auspiciën van de „Stichting culturele samenwerking". Naar het A.N.P. verneemt, is een fusie tot stand gekomen tussen het Amsterdams Symphonie Orkest en het Amsterdams Phü- harmonisch Orkest. Het nieuwe orkest zal in de toekomst optreden onder de naam Amsterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Nico van der Linden. Het ligt in* de bedoeling met dit orkest oratoriumverenigingen te begeleiden en in de provincie tezamen te concerteren met de Nationale Opera. Voorts zijn onderhan delingen gaande om gedurende de tijd dat öe Apollohal niet in gebruik is als kunst ijsbaan, in de maanden April tot en met September hier massa-concerten te geven Aan deze concerten zullen ook Nederlandse solisten en koren medewerken. De Apoliohal kan bij deze concerten 6000 mensen herber gen. Het ligt in de bedoeling de prijzer- voor deze uitvoeringen gelijk te houden met die, welke bij de onlangs in het R.A.I - gebouw gehouden massa-concerten weiden geheven. Zeer waarschijnlijk zal nog voor de ijs baan opent, het orkest, dat 55 man sterk is, in September aanstaande een tweetal uitvoeringen in de Apollohal geven. (Van onze verslaggeefster) Zaterdagmiddag is het congres van de Internationale Alliance of Women, waar van de gelederen gedund waren omdat verschillende afgevaardigden naar haar laÜd hadden moeten terugreizen, door de Zweedse voorzitster Dr. Hanna Rydh gesloten. Des ochtends was 't nieuwe in ternationale bestuur gekozen, waarbij mevouw Everts Goddard uit Nederland, secretaresse der Nederlandse afdeling, de Vereniging voor Vrouwenbelangen en Staatsburgerschap, werd herkozen. De dag tevoren was door een aantal buitenlandse deelneemsters eer bewezen aan Rosa Manus, die als voorvechtster voor de vrouwenzaak, niet het minst om haar uitstekende organisatorische kwaliteiten, internationaal werd geap precieerd. Een gedenksteen op haar graf te Zorgvlied werd onthuld. Tijdens de laatste zitting werden er nog enige voorstellen gedaan ter bevordering van de internationale uitwisseling tussen leden van de Al liance, waar ook ons Tweede Kamerlid Mr. Corrie Tendeloo op aandrong. Ei- waren voorts nog enige echo's over meer vrouwen in de parlementen en een opvoeding gericht tegen iedere agresgie. Australië stelde voor om deelncèmsters aan een congres tevo ren een' bepaalde scholing en training te geven, hetgeen met applaus werd begroet en becommentarieerd als evenzeer geldend voor de mannen! Tenslotte werd er lang en heftig ge vochten over een door Griekenland teruggetrokken resolutie, aangaande het aandringen bij de UNO om on middellijke effectieve maatregelen te nemen ter teruggave van de ontvoer de Griekse kinderen aan hun ouders. Bij stemming was de kleine meerder heid vóór handhaven der intrekking, daar men dit beschouwen wil als een typisch nationale kwestie. Een waar vrouwelijk cachet kreeg de sluiting van dit congres door de uitrei king der prijzen van een loterij, ge houden ten bate der Alliance. De ver tegenwoordigsters van ieder land had den namelijk daarvoor producten van de nationale huisvlijt meegenomen. De Franse bijdrage was uitgebreid tot niet meer en niet minder dan een toilet van Maggy Rouff der Parijse haute couture. Het viel ten deel aan een vertegen woordigster van de Nederlandse pers! De gemeente Velzen telde 31 Mei 1947; zo lezen wij in het door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde overzicht van de volks- en beroepstel ling, die genoemd jaar werd gehouden; totaal 41.329 inwoners, waarvan 20.861 mannen en 20.468 vrouwen. Bij de verdeling over de verschillen de kerkgenootschappen werd vastge steld, dat de R. K. het sterkst in aantal zijn, n.l. 11.556 totaal. Dan volgt de N.H. kerk met 10.455 leden, waarna de Geref. kerk met 3.285. De rest is ver deeld of zonder godsdienst. Er waren in 1947 totaal 15.268 wer kende personen in de gemeente Vel zen. 1371 Velzenaren waren werkzaam in de bouwnijverheid, 2677 in de me taalnijverheid of scheepsbouw, 1292 in de handel, 1731 bij het verkeer. 1491 in overheidsdienst en 551 bij visserij en jacht. Er waren 667 ambtenaren, 192 automonteurs, 108 broodbakkers. 194 chauffeurs, 117 confectienaaisters. 250 electriciens, 156 grondwerkers. 55» meisjes in het huishouder, 163 co?' tuumnaaisters, 101 landarbeiders, 13" .lassers, 116 loopknechten, 459 machine bankwerkers, 332 machinisten. 155 ma- gazijnknechten, 111 matrozen, 115 metse laars, 157 beroepsmilitairen, 171 onder wijzers, 149 scheepsmachinisten, 17® schilders, 574 sjouwers, 143 stokers, 31» timmerlieden, 103 tuinbouwarbeideri 179 verpleegsters, 152 werkvrouwen. 284 winkelbedienden, 221 zee- en kust- vissers, 877 personen behoorden tot he> administratief personeel en 137 tot de politie. (Van onze Rotterdamse redacteur) Met de „Zuiderkruis", waarmede ruifl* 1500 militairen naar het vaderland werdeJ* teruggebracht, kwam ook het bekend® Djocja-bataljon terug. Het werd in 194® samengesteld uit de resterende manschap pen van de repatriërende G.V.W.-bataljon®' Het was aanvankelijk de edoeling geweesw dat dit bataljon in het najaar van 19*® naar Nederland zou terugkeren. De demobi' lisatie werd toen echter stopgezet; het ba taljon Inleef in Indonesië en noemde zie** „de blijvertjes". Bij de tweede politioncle actie bezetten de „blijvertjes" Djocja ^0 vooral hierbij wisten zij zich een zeer goed® naam te verwerven. Als waardering voor de buitengewob® prestaties van het bataljon, dat bij dez® actie geen verliezen leed, werd de col*1" mandant, majoor mr. Scheers, tot luite nant-kolonel bevorderd. Luit.-kol. Scheef®» die eertijds verbonden was aan het dagblad „De Tijd" keert echter weer naar Indone sië terug nu niet als soldaat maar ajs hoofdredacteur van de „Locomotief" Semarang. Het ereteken voor Orde en Vrede meJ vier gespen dragen alle leden van ft®: Djocja-bataljon en daarnaast hebben hun zelf ontworpen Djocja-teken eed vleugel met dolk fier op de borst £e' speld. Overste Balgraven noemde deze groji een der beste kernen van het Nederland^ se leger. „Er is beslist geen enkele natie aldus overste Balgraven, „die genomen 2° hebben, wat gij genoemen hebt". Een zeer voorspoedige reis hebben fj® troepen achter de rug. Geen zieken uit gezonderd dan één blindedarmontsteking die tijdens de reis behandeld werd rnaa£> wel lange haren, want voor de hele tro^P was slechts één kappertje beschikbaar. uitbreken van de pokken op de „Kota Inted was aanleiding, dat alle opvarende militaj, ren na de ontvangst van dit bericht gevacc neerd werden. Bij de begroeting waren aanwezig C. baron v. Boetzelaer, namens H. M. de De 14-jarige C. V„ werkzaam in een metaalwarenfabriek aan de Lombok straat, wilde een raam openen, doch had daarbij het ongeluk met zijn hand door de ruit te slaan. Als gevolg daarvan werd de slagader doorgesneden. Na snel op het politiebureau verbonden te zijn, werd hij ter verdere behandeling naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht, In één opzicht mag de Haarlemse Politie Muziekvereniging zich zeker gelukkig prijzen by het organiseren van haar grote muziekconcours, n.l. de prachtige weersomstandigheden op Za terdag 23 en Zondag 24 Juli. Het was er in het openluchttheater in één woord gezegd ideaal. Het is overbodig om hier nog eens te wijzen op de schoon heid van de natuur, maar geheel ach terwege laten kunnen wij het niet. Het was er feest en daaraan werkte alles, maar in det bijzonder de weers omstandigheden, mede. Ondanks het feit, dat de publieke belangstelling be vredigender genoemd kon worden, al thans zeker Zondag, zouden wij toch muziek- en natuurminnaars nog eens gaarne er op wijzen, dat er eigenlijk nog meer van geprofiteerd moest wor den. Idealer kan men het zich nauwe lijks denken en wij zouden het ten zeerste betreuren, dat de Politie-mu- ziekvereniging, die als gastvrouwe zulk een perfecte demonstratie van organi satie heeft gegeven, achteraf toch nog deze perfectie met een finantiële dé- bacle zou moeten betalen. Op Zondag 7 Augustus, de derde concoursdag, kan iedere muziekliefhebber zijn schade nog inhalen. Wat de muzikale prestaties aanga*, vielen er Zaterdagmiddag geen bijzon dere meldingen te maken. In de eer ste afd. Harmonie viel de Hoogovens Harmonie uit Vei sen Noord het hoogst aantal punten ten deel in alle onder delen. Er vielen vier eerste en twee tweede prijzen. Zondagmiddag traden er maar liefst vijftien corpsen op. Bij alles konden we bemerken dat over het algemeen de fanfare-gezelschappen no beler van klank waren dan de harmo nie-koren. Vanzelfsprekend is het on mogelijk iedere individuele prestatie na te gaan. Op enkele uitzonderingen wil ik wijzen. In de ere-afdeling was het Excelsior uit Noord-Scharwoude die terecht een extra vermelding der jury kreeg. Waarschijnlijk was het de mooie ronde klank die hier de door slag gaf. In de superieure afdeling kwam een verrassing. Het fanfare orkest „Concordia", Oostzaan, behaalde door haar ongetwijfeld goede en voor al muzikale weergave eveneens een lof-vermelding bij een puntenaantal van 470. Als men bedenkt, dat 480 het maximum betekent, blijkt dit ver naar het volmaakte te gaan. O.i. had het Purmerender „Kunst na Arbeid" een minstens even groot aantal waarderin gen in puntenaantal verdiend, door het prachtige muzikale en. meer ingehou den spel, vol vgn boeiende dynamische fraseringen. De stemming was hier ook zuiver. Dit orkest verkreeg 452 pun ten, maar tevens lóf der jury. Misschien was een ongelukkig ogenblik ïn het vrije nummer de oorzaak. De Culem- borgse Harmonie „Pieter Aafjes" lever de in het vrije werk een zeer mooie prestatie, met daarentegen grote slor digheden in het verplichte nummer. Jammer, want dit corps bezit verder prachtige kwaliteiten. Na afloop der wedstrijden volgden nog de ere-concerten. Tot slot de uitslagen van Zaterdag en Zondag. Zaterdag: 3e afd. harmonie: Spaarne- stad Harmonie Amphion Haarlem twee de prijs 343 p. 2e afd. fanfare: Muziekver. „Sursum" Bloemendaal 2e pr. 349 p.; marswed strijd 2e prijs. Ie afd. fanfare: Politiemuziekver. Excelsior, Delft, le prijs 391 p,; mars wedstrijd le prijs. VIOS Mijdrecht le prijs 407 p. le afd. harmonie: Hoogovens Harm, le prijs 429 p.; marswedstrijd le prijs. Uitmuntendheid harmonie: Oranje vaan Harmonie N.B. le prijs 389 p. Zondag: 3e afd. Harmonie: Harm. Orkest „N.S.", Utrecht le prijs 391' p. le afd. fanfare: Beemster fanfare le prijs 401 p. „Eendracht" Enkhuizen le prijs 414 p. Menaldumadeel Friesland; le prijs 401 p. le afd. harmonie: Zandv. Muziek kapel 2e prijs 366 p. Uitmuntendheid harmonie: „St. Da vid", Voerendaal (L.) le prijs 451 p. Ere-afd. fanfare; Wilhelmina Sant poort le prijs 408 p, „Ons Genoegen" Wijdenes le prijs 395 p. „Oefening kweekt kennis" Midwoud le prijs 432 p. Ere-afd. Harmonie: „Excelsior" Nrd. Scharwoude le prijs met lof 452 p. Superieure afd. harmonie: Culemb. Harmonie „Pieter Aafjes" le prijs 427 P. Superieure afd. fanfare: „Eensge zindheid" Worm et le prijs 416 p.; „Con cordia" Oostzaan le prijs met lof 470 p.; „Harmonie" Assendelft le pr. 438 p.; „Kunst na Arbeid" Purmerend le prijs met lof 452 p. In het verslag van het concert 'n het Openluchttheater zijn enkele fouten in geslopen: in plaats van klankvormen ie" ze men klankvolumes en van verre schet terend moet zijn verre van schetterend. ningin; mr. W. Fokkema Andreae, secretaris van oorlog en majoor C. God' namens Prins Bernhard. h„ Zoals altijd zorgden de dames van de stica ting „Nederland helpt Indonesië" voor 0 nodige verversingen. Reeds om half hëdenmrgen vertrokken de eerste tmsse1 met thuiskerenden naar de verst afgelege Naardelijke en Zuidelijke provincies. Op het vandaag te Utrecht begonne® congres van het Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft de voorzitter, de hed Ruppert, o.m. medegedeeld, dat b®* ledental 150.075 bedraagt, De beslissing der regering t.a.v. vacantietoeslag is zonder meer verdri®' tig, zo vervolgde spr. De consequentie® voor dé prijzen van deze toeslag zijn 1° goed als nihil. Reeds uit een oogpu® van verdelende rechtvaardigheid ha® o.i. de regering deze vacantietoeslag va® twee procent moeten toestaan. Dat zulk' niet is geschied, wijst enerzijds wel de ernstige wil der regering om prij®' verhogingen, kost wat kost, te voork®'. men. Deze „kosten" zoud enechter Wf eens zwaarder kunnen drukken dan °e eventuele verhoging zelf. Voort kan het van betekenis zij® openlijk de wens te uiten, dat over evef* tuele nieuwe maatregelen hetzij in vel band met de huren, hetzij in verban® met een verder afschaffing van sub®1' dies, hetzij met betrekking tot de in voering der wettelijke wachtgeld- e!j werkloosheidsverzekering, tijdig en ree^ overleg met het bedrijfsleven zal wo1' den gpleegd. Bij aankomst te IJmuiden is aan boolj van het te Rotterdam thuishorende „Linge" een lid van de bemanning, e®.® inwone rvan Curasao, door de rijkspo1' tie te water gearresteerd. De man had L Londana (Portugees Congo) ruzie geh®e met een andere opvarende en deze rU^t beslecht met een klap met een kolcV schop, waardoor de ander ernstig viel verwond. Op verzoek van de kapitein 1 de man van boord gehaald. Hij zal vori de officier van Justitie te Rotterda® worden geleid. Er is misverstand gerezen omtient bestemming, die H. M. Koningin Julia® aan de heilbot heeft gegeven, wel#, haar tijdens haar bezoek aan IJmuid'L werd geschonken. In verband niermeat verzocht de Moeder Overste van het - Antonius Ziekenhuis ons te willen flj't dedelen, dat de Koningin de neil" e heeft geschonken aan het Haarlem® weeshuis en niet aan het St. AntonW'j Ziekenhuis te IJmuiden-Oost, z° abusievelijk werd vermeld. (Niet-offlciële Koersen i - Vorig Ope®!, Slot 25/7 3% Nederl. 1948 99% 97% 97 H 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel fac. 99 Inschr GrtbK 1946 3 pCt 97-1J gb Ned. Handel Mij. eert 150 173 A.K.Ü. 172% Van Berkels Patent 113 Calvé-Delft eert 160gb Van Gelder 147 Kon Hoogovens eert 187% Unilever cert 262% 260 Ned. Kabel 289gb Philips 230% 299*/* 130 Kon. Petroleum 302 „Amsterdam" Rubber 1300 Holl. Amerika UJn 150% Kon. N Stoomb Mij 124% 163 143'/? Ned. Scheepv. Unie 162% H.V.A. 150% Deli My. cert 144

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2