Glansrijke zege van Fausto Coppi niet meer in gevaar Van Steenbergen eerste in Parijs VAARWEL DAN KARAVAAN techniek bezorgt Neumeier de titel Zege op Draaier in skiffnummer Formidabele prestatie in tijdrit, waarin „tandem" weer zegeviert Landenprijsvoor de squadra Waterpolozege op Frankrijk: 2—0 HET GEZEGEND GESLACHT P r pi?' ACHT VAN NJORD HAND HAAFT ZICH S. 2 MAANDAG 25 JULI 1949 PAGINA 3 (Van onze sportredacteur PARIJS, 24 Juli. Toen honderdduizenden Parijzenaars vanmidda,g siormachlige ovaties brachten aan een groot Peloton renners, dat de Tour de France kwam beëindigen °P hei Pare des Princes, juichte men in hei bijzonder voor e<=n man: Fausio Coppi, de winnaar. Men dacht niet meer ®an de incidenten in de Vallei van Aosta, men interesseerde zich geen zier voor de politieke munt, die hei communisti sche blad „L'Humaniié" eruit had willen slaan, men liet eenvoudig zijn sportieve gevoelens de vrije loop en juichte Voor allen, ook voor de Italianen en natuurlijk speciaal voor <4e winnaar van deze Ronde, de beste klimmer, de beste coureur, de volledigste van allen. Coppi heeft mei deze grote en onbetwistbare overwinning in zijn eerste Tour de France hei hoogtepunt in zijn carrière bereikt. Niet alleen cmdai hij als eerste renner in één seizoen de Ronden .van halië en Frankrijk op zijn naam bracht, maar ook omdat 9ij in deze Tour de France hei lang verwachte grote duel mei zijn eeuwige favoriet, Gino Bariali, zo glansrijk heeft 9ewonnen. Verbroken cordon Als een Robot Uitslagen en klassementen wm Laatste rondee Hollandweek op IJsselmeer en Buiten-fJ Janssen, Lambrichs en Sijen in Ronde van Zwitserland Fanny Blankers legt zich toe op Vijfkamp Van Vliet beste sprinter DE VIERDAAGSE Ie MARSDAG 26 JULI—2e MARSDAG 27 JULI W"94" B HorsLé$£2g. Roman door G. ASTER O.f.m. Cap. Alle kampioenen gan (West-Nóord) 3.57.37; 18. Aeschli- mann (Zwitserl.) 3.57.53; 19. Goasmat (West-Noord) 3.58.15; 20. Schotte (Belg. A) 3.58.28; 21. Ausenda (It. B) 3.58.36; 22. Apo Lazarides (Frankr.) 3.58.48. Het klassement van de laatste etappe luidt: 1. Van Steenbergen (België A), 340 K.M. in 10.49.35; 2. Ockers (België A); 3. Corrieri (Italië A); 4. Robic (West- Noord); 5. Bartali (Italië A); 6. Giguet (Zuid-Oost), allen in dezelfde tijd als de winnaar. Vervolgens kwam een groot peloton renners binnen die allen ex aequo 7/45 werden geklasseerd. Hierbij bevonden zich Coppi, Marinelli, Dupont, Magni, Goldschmidt, Apo Lazarides, Ausenda, Weilenmann, Lambrecht, Kir- chen en Aeschlimann. Teisseire werd 46e in 10.56.24. Als laatste (54 en 55) ar riveerden de Italianen De Santi en Mi- lano, beiden in 11.20.32. Het landenklassemfent na de laatste etappe luidt: 1. Italië (Coppi, Bartali, Sciardis) 450 uur, 31 min., 27 sec.; 2. West-Noord (Robic, Cogan, Goasmat) 452.46.04; 3. Luxemburg (Goldschmidt, Kirchen, Di- derich 452.53.59; 4. Frankrijk (Apo La zarides, Teisseire, Chapatte) 453.08.31; 5.11e de France (Marinelli, Tacca, Bru le) 453.16.59; 6. België (Ockers, Lam brecht, Van Steenbergen) 453.35.36; 7. België B (Dupont, De Mulder, Geus) 453.56.38; 8. Zuid-Oost (Lauredi, Bram- billa,' Martin) 456.27.48; 9. Centraal- Zuid-West (Leveque, Pineau, Dolhats) 458.50.53. 46. De waarschuwing van de oude koning der Ozmecs maakte Eric onrustig. Ze// gewend tot het uiterste zijn woord gestand te doen, kon hij zich niet voorstellen dat Baldon wellicht zijn hernieuwde belofte van trouw lafhartig zou kunnen verbreken. Toch besloot hij tot het uiterste op z'n hoede te zijn, en toen hij, vlak voordat zij met het vlot in zee zouden steken, onverwachts het vertrek van Baldon betrad en deze bezig zag een dolk onder zijn kleding te verbergen, laaide z'n argwaan op. „Het spijt me," zei hij scherp, terwijl hij op de roofridder toetrad, „maar laten wij eens en voor al afspreken dat het U noch Aider geoorloofd is wapens te dragen." Baldon wierp hem een snelle blik toe, waarin spot de opkomende woede trachtte te maskeren. „Zijt ge soms bevreesd voor ons, heer Eric?" vroeg hij met een fluwelen stem. „Ik ben nog nooit bevreesd geweest voor adders", zei Eric onverschillig, „maar toch breek ik ze nil voorzorg liever de giftanden uit." Hij draaide zich rustig om ,en liep het vertrek uit. „Ge kunt U beter haasten. Heer Baldon. Binnen een half uur vertrek ken wij." En inderdaad, 'n half uur laten schoven vete sterke armen het vlot door de branding. Het zeil ving wind en langzaam, diep, door de golven ploegend onder het zware ge wicht aan goud, dat het torste, verwijderde het plompe vaartuig zich van de oever. Staande aan de railing wuifde Eric de samengestroomde Ozmecs toe, die onder luide kreten hun „Zoon-van-de-Zon" uitgeleide hadden gedaan. Heel klein onderscheidde hij de tengere figuur van de oude vorst, die, staande op een verhoging, de man naoogde aan wie hij zijn geluk en de voorspoed van zijn rijk te danken had. Langzaam werd de kustlijn wazig. Eric wendde zich om. ,Jfaar Noorwegen, mannen!" zei hij gelukkig. En terwijl de wind hoog in het touwwerk zong, zette het vlot koers naar open zee Maar niet Coppi alleen triomfeerde "andaag. Toen ploegleider Alfredo Bin- ®a vanavond in het Pare des Princes *l)n sportpetje afnam en met een gro- 'e. vuil geworden zakdoek het zweet "an zijn voorhoofd veegde, was hij even groot triomfator. Hjj had 25 jjagen lang kans gezien de twee-een- ®eid intact te houden en daarbij het «elfs gepresteerd met Coppi en Bartali de eerste plaats in het eindklasse ment en met een complete Italiaanse Ploeg als beste in de landenrangschik- mog een zo volledig mogelijk succes "Oor de squadra te behalen, als er maar geinig in de historie van de Tour de *rance zijn voorgekomen. Het was anders heus geen slot dat Pakte, die 340 km., waarmee de heer goddet zijn Tour wenste te besluiten. *jfst was een ongelofelijk saaie en ver delende wandeling, tussen dichte ha- ®en, desondanks enthousiaste toeschou wers. Er viel dan ook niets te zien. J^een renner, die er tussenuit trok cn ook geen één die 't probeerde. De squa- Ofa zat weer voor in de groep en be waakte de drempel naar de vrijheid ditmaal niet met drie of vier man, zo als tot nu toe, maar bijna op volle sterkte en onder commando van zijn generalissimo Fausto Coppi zelf. Tot Parijs toe behielden de Italianen aun volledig meesterschap en de vol gers, die het al gauw door hadden, Vaar het op uitdraaide, gingen rustig *en uiltje knappen, of stormden voor uit naar het dorpsrestaurant, om het é^®Le,..hiaal te gebruiken, dat anders kome rS avonds laat aan de orde zou Pas op de wielerbaan van het Pare ues Princes, zagen de niet-Italianen Vans het cordon aan de kop te door breken. Toen de grote groep, met uit sondering van enkele achterblijvers, de baan van het Pare des Princes opstoof, lagen de Azuri nog -vooraan. Bartali kwam het eerst binnen, toen Corrieri, maar vlak achter hen. in derde posi tie, de Belgische troefaas Van Steen bergen, met prachtige kansen. Inderdaad, de Italianen hielden het biet. Bartali moest van kop af sprin- tbn en al hield hij dip moeilijke strijd briekwart baan vol, tenslotte moest hij toch afstoppen en de weg vrijgeven aan Van Steenbergen, Ockers, Corrieri ®o Robic. Vlak achter hen kwam het «aamloos peloton, met de winnaar Cop- P1, de onder enthousiasme bedolven Jonge Fransman Marinelli, derde in het Eindklassement, Magni, Dupont, Gold- aohmidt, Lazarides, kortom alle favo rieten. Een paar minuten later arri veerde een groepje Franse achterblij vers, waarin zich onder meer bevon den Lucien Lazarides, Vieto en Teis seire. Heel wat grootser van karakter was be tijdrit, die weer een formidabele tri- b»hf werd voor het Italiaanse tandem J^oppiBartali. Coppi, die dus met zjjn Jandgenoten toch was gestart, won. En men vraagt zich af, wie er anders zou moeten winnen, zolang deze menselijke machine op het toppunt van zijn macht jjaat. Zoals hjj daar tussen Colmar en 'mncy over de rijzende en dalende we- Jten stoof, had hij niets menselijks meer. Zijn lichaam en spieren leken Van hetzelfde staal als zijn fiets, zijn gezicht stond scherp getrokken als een masker en met zijn grote stofbril op, waarachter het glanzen van zijn ogen Jerborgen bleef, geleek hij een robot. *"h die robot ging onverstoorbaar en jjelijkmatig met een tempo van gemid deld 37 V- km. over een parcours van maar liefst 137 km. h Hij passeerde Robic, Ockers en Mari- 2?Ui, zijn opvolgers in het eindklasse ment en hij won met een voorsprong maar liefst 7 minuten op Bartali, bie veruit de beste tweede was. Hij *°u zelfs met groter verschil gewon den hebben, wanneer hij na het passe- 6h van de Belg ende beide Fransen de renners waren met een verschil vier minuten gestart ook Bar- Wii niet in het gezicht had gekregen. 6 voorsprong van Coppi bedroeg op Het eindklassement van de Tour de France 1949 luidt; 1. Coppi (Italië A) 149.40.49; 2. Bar tali (Italië A) op 10 min. 55 sec.; 3. Marinelli (lie de France) op 25 min. 13 sec.; 4. Robic (West Noord) op 34 min. 28 sec.; 5. Dupont (België B> op 38 min. 59 sec.; 6. Magni (Italië B) op 42 min 10 sec.; 7. Ockers (Bel gië A) op 44 min. 35 sec.; 8. Gold- fchmidt (Lux.) op 47 min. 24 sec.; 9. Apo Lazarides (Frankrijk A) op 52 min. 28 sec.; 10. Cogan (West Noord) op 1 uur 18 min. 55 sec.; 11. Lam<- brecht (België A) 150.58.10; 12. Sciar dis (Italië A) 150.58.54; 13. Kirchen (Lux.) 151.09.03; 14. Teisseire (Fr. A.) 151.15.45; 15. Diederich (Luxemburg) 151.16.43; 16. Chapatte (Fr.) 151.19.29; 17. Biagioni (It. A) 151.19.36; 18. Lau redi (Zuid Oost) 151.24.11; 19. Aeschli mann (Zwits.) 151.28.41; 20. Tacca (lie de France) 151.28.50; Vietto (Fr. A) werd 28e met' 152.11.00, Van Steen bergen (België A) 29e met 152.12.02; Lucien Lazardires (Fr. A) en Weilen mann (Zwitserl.) 40e met 153.21.02; De Santi (Italië A) werd 55e en laat ste mej 155.48.10 dus op 6 uur 7 min. en 21 sec. na Coppi. was, omdat er veel etappes waren zon der kleur en geschiedenis. Maar dat was dan toch hoofdzakelijk het gevolg van de grote suprematie der squadra. De uitslag van de twintigste etappe, de tijdrit ColmarNancy (137 K.M.) "luidt: 1. Coppi (It.) 3.38.50; 2. Bariali (It.) 3.45.52; 3. Goldschmidt (Lux.) 3.47.30; 4. Marinelli (lie de France) 3.50.05; 5. Lau redi (Zuid-Oost) 3.50.43; 6. Magni (Ita lië B) 3.51.381 7. Robic (West-Noord) 3.51.58; 8. Sciardis (It.) 3.52.07; 9. Du pont (Belg. B) 3.52.U; 10. De Santi (It.) 3.52.48; 11. Lambrecht (Belg.) 3.53.21; 12. De Mulder (Belg. B) 3.54.16; 13. Leve que (Centr. Zuid-West) 3.54.29; 14. Kir chen (Lux.) 3.55.08; 15. Pasquini (It.) 3.55.51; 16. Biagioni (It.) 3.57.10; 17. Co- FAUSTO COPPI, winnaar Tour de France 1949, krijgt zijn beloning. Vaarwel dan, karavaan van de Ronde, vaarwel. Je staat hier nog eenmaal bijeen, op het parkeerterrein van het Pare des Princes, bestoft, gedeukt en in heel wat plaatsen van een stuk of vijf landen haastig bij gelapt. Op je gezicht staan de sporen geschreven van de bergen; je banden zijn versleten,in gierend geno men bochten op jacht naar een kopgroepje, ergens voor het peleton. Je bent nu aan het eindpunt van je 5000 km lange reis, en morgen beh je geen karavaan meer. Dan bij je uiteengevallen in een reeks voertuigen, die naar een garage gaan en die een monteur verbijsterd het hoofd doen schudden. Dan ben je opgelost in een aan tal jeeps, FiatSj Fords of Citroëns, die met een passe partout op hun voorruit als laatste herinnering aan de Tour van 1949 naar Amster dam, Brussel, Milaan of Ma drid rijden. Naar huis. Nog eenmaal staan we hier tegenover elkaar en kijken elkaar aan. Het zal een rust zijn wanneer het geronk en getoeter van de monstrueuze slang, in wier gedaante je meer dan drie weken hebt rondgetourd, eindelijk gestopt is. Maar wat is rust? In de vijf en twintig dagen die we samen hebben doorleefd, ben je toch een ding van betéke nis voor ons geworden en bij het afscheid nemen voor het imposante wielerpaleis van Monsieur Charles Joly herin ner je ons plotseling weer aan zoveel, dat in die tijd waarde voor ons heeft gekre gen. Aan Franse, Belgische, Zwitserse francs, peseta's en lires. Aan lekke banden, demar rages, gebroken derailleurs, bidons en Musette. Aan kreeft, Roquefort, nat geworden broodjes-met-kaas, paté, Bouillabais, spaghetti, en als het misging met de telefoon, ook wel eens een dag-zonder-eten. Aan zon, sneeuw, mistral en ijzige regen in de bergen. Aan hotels ia Rouaan, Luchon, Marseille, Aosta en Lausanne. Aan Chateau Neuf, Juran- Qon, Graves en Chianti, Ries ling, Calvados en Kirsch. Aan Frans, Vlaams, Spaans, Italiaans en „Schwitzer Düts" Aan felle sprintjes op wie- Ierpistes, sintelbanen en bou levards. Aan allerlei vergeten klei ne dingen op wastafels in Bordeaux, Toulouse, Cannes en Colmar. Aan Antwerpen, Montpel- lier, Luxemburg, Milaan en Barcelona. Aan herrieschoppende re clamewagens en grensforma- liteiten. Aan een telefoongesprek, dat nooit is doorgekomen en aan die nacht, dat we opge vouwen in onze Citroën heb ben geslapen. Aan Coppi en Bartali, Robic en Van oteenoergen, Mari nelli, Goldschmidt en De Hoog. Aan directeurs, technique, camillons en slechte benzine. Aan eindeloze hoeveel heden Perrier, orangeade, perziken, druiven en ge kookte thee. Aanja, aan honderd andere dingen, die het dage lijks leven van de karavaan bepaalden en die nu voorbij zijn. Millioenen mensen in het goeie, ouwe Europa hebben het nieuws verslonden, dat nerveus geworden journalis ten na veel moeite aan hun redacties doorbelden. Tientallen telefonisten heb ben een week extra verlof gekregen of een gratificatie, om het doorgestane leed t% vergeten. Sommige directeu ren van plaatselijke tele foonkantoren zijn bij hun superieuren geroepen omdat een bepaalde verbinding met Amsterdam, San Sebas tian, Rome of Luxemburg niet doorkwam. En nu is het allemaal voorbij- We gaan uiteen tot de volgende keer en we vin den het ondanks alles toch wel een beetje jammer. We vergeten de saaie dagen, dat we baldadig werden om de tijd te doden, wanneer de renners zich overgaven aap de dommeling van een rit, door de hitte van de Midi of Elzas-Lotharingen. We vergeten onze koud- geworden of gemiste maaltij den, de nachten in de auto, het telefoongesprek, dat niet doorkwam, en de wekker, die ons zo dikwijls te vroeg wakker maakte. We zijn kameraad geworden in voor- en tegenspoed. En we hebben elkaar be klaagd over kokende radia- teurs, geblokkeerde rem men, verbrande kleppen en gebroken duimen. Vijf en twintig dagen zijn we één brok nerveuze energie ge weest om net als de renners onze taak zo goed mogelijk te volbrengen. Er nu gaan we een paar dagen het dok in om gerepareerd te wor den, wij zo goed als jij, kara vaan, omdat we het allebei even hard nodig hebben. Cr. In het prachtige zwemstadion van Tourelles werd Zondagmiddag de veer tiende waterpolo ontmoeting tussen Frankrijk en Nederland gespeeld. Na een aantrekkelijke en spannende wed strijd won het Nederlandse zevental met 20. Van Feggelen scoorde beide Nederlandse doelpunten. Zaterdagavond was er reen wedstrijd tussen de jeugd- ploegen van beide landen, welke in een 32 zege voor de Nederlanders eindigde. Het is een wedstrijd geworden, waar in de ploeg met de meeste techniek en schotvaardigheid heeft gezegevierd, want wat snlheid betreft waren beide zeven tallen aan elkaar gewaagd. Eerlijk ge zegd waren de Fransen zelfs sneller, maar door een minder goed ploegver- band kon deze snelheid niet worden uitgebuit. Dit gebrek aan homogeniteit is de Fransen noodlottig geworden, wwant in het gebruik maken van hun, op papier, grotere snelheid lag hun enige kans. De Franse keuze-commissie had ingezien, dat de Nederlanders met techniek niet waren te kloppen en be halve Nakache had men de wereldre cordhouder Alex Jany opgesteld, die zijn debuut in interland waterpolo maakte. Behalve de waterpolo ploegeiT, be haalden ook de Nederlandse Zwemsters tijdens de wedstrijden Frankrijk—Ne derland fraaie resultaten. De 200 m schoolslag werd gewonnen door Mar'' Laven (Robben), die met haar tijd van 3 min. 2.6 sec. het record van Tourelles verbeterde. De 3x100 m wisselslag esta fette werd eveneens een Nederlanddse zege. De Nederlandse ploeg, bestaande uit Geertje Wielema, Mary Laven en Wies Vaessen maakte de, voor een 50 m baan zeeer goede tijd van 3 min. 48.2 sec. Op het Buiten-IJ en op het IJsselmeer is dit weekend een begin gemaakt met de nationale zeilwedstrijden van de Konink lijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeni- ging. Deze wedstrijden van de z.g. Holland- week worden op 29, 30 en 31 Juli op de Loosdrechtse plassen voortgezet. Zaterdag gingen in bijna windstil weer om 2 uur des middags de eerste boten van start. Met tussenpozen van tien minuten vertrokken op het Buiten-IJ en IJsselmeer tezamen dertien verschillende klassen. Ten gevolge van de tegenwerking van het te stille weer op beide dagen moesten in enkele klassen de banen worden ingekort. Aan de ronde van Zwitserland, die a.s. Zaterdag 30 Juli begint, nemen nu definitief deel de Nederlanders Jans sen, Lambrichs en Sijen. Op het programma van de Europese athletiek-kampioenschappen, welke in Augustus 1950 te Brussel worden gehou den, staat de nieuwe damesvijfkamp vermeld. De oude vijfkamp bestond uit 100 meter, hoogspringen, verspringen, kogelstoten en speerwerpen. De nieuwe vijfkamp, welke in 1950 wordt inge voerd, heeft als onderdelen 80 meter hordén. de 200 meter, hoogsprirngen, verspringen en het kogelstoten. Het is de bedoeling van Fanny Blankers-Koen, dat zij voor 1950 zich speciaal zal toe leggen op de vijf onderdelen van de nieuwe vijfkamp, aangezien zij dit als een bekroning van haar athletiekloop- baan beeschouwt. In afwachting van de aankomst der renners in de Tour de France werden in het Prinsenpark sprintwedstrjjdep gehouden om de Grand Prix. Vrijwel de gehele elite van de sprint nam hier aan deel en de wereldkampioen Arie van Vliet, in uitstekende vorm, nam alle ritten, jmclusief de a tróis gereden finale. Jan Derksen werd in zijn serie geklopt door Scherens. 55 KM.Rouhe 50KM.Rouf"e 40KM Roufe 30KM Roufe P Kasteel oorliin Ze-ter. C o Homo*K> K Vaibu itakkn emmefil? lijk Ewij pu>fiiik<*L-. :V5fl erghare rune Mossen fferden oBeuni N'JME&EN Wijchen Haren V!ök K.M. CARTO-4872 Vanavond is er feest in Nijmegen, ten en paratroopers, een peloton Luxem- groter en mooier dan bij vele andere burgse infanteristen en verder grote gebeurtenissen, want de Vierdaagse Af- groepen van de Nederlandse Marine, standsmarsen, die de Keizerstad jaar in Koninklijke Landmacht en de Lucht- jaar uit in het middelpunt van de be- strijdkrachten, zodat men hier terecht 'langstelling zetten, maakten naam tot van een Beneluxmars mag spreke». ver over de grenzen. Daarna is er een défilé van de vlaggen Aan de vooravond van de eerste der deelnemende landen, de elf Neder- marsdag wordt de gebruikelijke vlag- landse provincies enz. genparade gehouden, zo leert ons de En dan morgen, fa, morgen zal de traditie en ook vanavond wijkt men niet eerste tocht door het gebied rond Nijme- van deze goede gewoonte af. De vlag- gen beginnen, de wandeling met haar genparade zal worden ingeleid met een vele genoegens en sportief genot* maar mars van militairen door Nijmegen. De ook met haar moeilijkheden, die deze formatie zal bestaan uit een Belgische lange tocht-te-vcet nu eenmaal met zich kapel, een peloton Belgische infanteris- meebrengt. AMSTERDAM. 24 Juli. Zaterdag en Zondag werden op de prachtig gelegen Bosbaan te Amsterdam de roeiwedstrij- den om de kampioenschap van Neder land gehouden. De grootste strijd werd geleverd bij de skiffeurs. Van Stolk (De Maas) had in de voorwedstrijd teleur gesteld. Hij werd derde achter Draaier van Nautilus en de Willem Ill-er Van der Meer en kwam daardoor niet voor de finale in aanmerking. De jeugdige roeier Draaier ging in de eindstrijd het snelst van start en wist de leiding te behouden tot over de helft van de 2000 meter lange baan. Aanvankelijk volgde Van Mesdag van Cornelis Tromp goed, maar tegen de 1000 meterlijn passeerde Neumeier hem en 200 meter verder liet ook Van der Meer hem achter zich. Beurtelings hadden tussen de 1250 en de 1750 meter Neumeier en Draaier de leiding met Van de Meer constant als goede derde. Op het laatste eind voor de finish gaf echter de veel betere tech niek van Neumeier de doorslag. Hoe wel de Willem III-er een lager tempo sloeg dan de wat krampachtig roeiende Draaier, liep Neumeier plotseling meer dan een lengte uit en bereikte de finish in een tijd van 7 min. 56.5 sec. In de double sculls behaalde Neumeier zijn tweede nationale titel. Van de al gemeen verwachte tegenstand van de Tritonploeg (Fuhri, Snethlage en Vro lijk) k^am met uitzondering van de eerste 750 meter feitelijk weinig te recht. Rustig roeiend liepen de Wil lem II-ers uit Hun zege kwam geen moment in gevaar. Als derden eindigden moment ongeveer 9 minuten, maar bjkbaar wilde hij zijn ploegmaat niet ''«loiaken" en dus stelde hij zich te- reden met een tempo, dat hem de kyerwinning verzekerde. En dat deed het y -■ ondanks de uitstekende prestatie „"h Goldschmidt, die derde werd, on- hpjiks de nieuwe verrassing van Mari on,: met een uitstekende vierde plaats, lüanks een zeer aoede race van Lau - ïedi 6e 'anks een zeer goede race van Lau- en de voortreffelijke prestatie van r.. Helg Dupont. Coppi was in de tijd- dp ,5e grote overwinnaar, die hij in -e bergen was geweest. Hij was 'daar- de compleetste renner uit de Ron- a bergen was geweest. Hij was 'daar- ,j de compleetste renner uit de Ron- cn won haar, zoals hij verdiende. t Sportief Frankrijk, voor zover het 0Jaen Colmar en Nancy en daar in de utrek woonde, maakte van deze tijej- jj een picnic-dag. Het bevond zich ,up de wegen met auto's en fietsen, Se/, man<ien vol etenswaren en fles- met kinderen en huisdieren. En gap Zag de Ronde> als een flits voorbij- eip het gesloten peloton, waarin ie Mpijhjk alleen maar de glans van de lonvf Jaime (gele trui) of een ter- Het hekend gezicht opmerkte, maar st'zag de matadoren van de Ronde Ian» Y00r stuk passeren. Bijna drie uur f>a® heeft het allen toegejuicht, zoals •haa S vanmiddag allen toejuichte tuuH-.Marinelli, de jonge renovaat na- stJTJk het meest die de zware hii^p, hadden volbracht. Een strijd, die chiea niet helemaal bevredigend 51 Mijn eigen jongen had ik geweerd, zolang hij niet ouder was dan ik toen. Nu hij de leeftijd bereikt had waarop ik geen belangstelling meer had voor wat in deze kamer gebeurde, kwam 'hij bij mij zitten. Ik vond het zo ongewoon, dat ik moeite moest doen om niet te spre ken als tot een klein kind. In de Kerstdagen kwam Jan volledig op de hoogte van wat zich in de familie had afgespeeld. Ik meende ook voldoen de nadruk gelegd' te hebben op hetgeen daaruit voor ons voortvloeide. Het leek mij zelfs, dat hij mij met eerbied aan keek, toen het hem duidelijk werd, wat ik persoonlijk reeds gedaan had, door de bouw van school en kerk en de ver der voltooiing van ons dorp. Met Pasen bracht Jan het nieuws mee naar huis, dat hij niet verder studeerde. Hij had er geen zin mee?- in. Dagen lang bleef ik zwijgen. Ik was prikkelbaar. Bijna wild deed ik mij» werk. Als een schuw dier sloop Jan door het huis. Hij voelde dat hij iets in mij kapot gemaakt had. Dat vond hij erger dan hetgeen hij zichzelf had aangedaan. Werken deed' hij niet. Veertien dagen lang. Toen vroeg ik wat hij van plan was aan te vangen. Zijn antwoord was: his torie. De geschiedenis van ons geslacht en het kasteel wilde hij onderzoeken. Het heeft ruzie in huis gebracht. Ge schiedenis studeren was niet iets wat de mens een boterham gaf. Ik weerde het. Jan moest zien dat hij aan de kost kwam. Boer worden hoefde hij niet. Ik wist te goed, dat zoiets voor hem onmo gelijk was. Maar wel mocht ik eisen d'at Jan zulk een werk zocht, dat hij niet op de weldadigheid hoefde te teren. Dat hij in zijn vrije tijd aan geschiedenis deed, kon ik slechts toejuichen. Het zou ons allen ten goehe komen. Op de secretarie Van de gemeente vond hij na anderhalve maand een plaats. Hij scheen ér tevreden mee. Toon Tod gine in mijn jeugd met de korf langs de deur Veters en schoen smeer. haarkammen en aardewerk bood hij aan. Als hij binnenkwam zei hij: Vrouw koop mijn korf eens leeg. De meeste mensen namen iets: het was de enige manier om hem de deur uit te kriisen. Ongeveer eens in de maand kwam hij rond. Dat was juist de levensduur van een stuk zeep. Hier en daar vroeg hij een boterham of een overgebleven bord soep en 's avonds sliep hij in het stro. Hij had er vaste adressen voor. Want hi.i wist precies hoe laat hij er- - gens zou ziin. Hij was reeds oud toen hij trouwde. Tenminste toen wij voor het. eerst zijn vrouw te zien kregen. Het was een dik wijf met sluik zwart haar en een zil veren ketting aan de hals waar uit dagend een kruisje aan bengelde. Haar stem krijste als een kraai in de winter. Op vilten pantoffels zuchtte ze rond of ze ieder ogenblik onder haar lichaams gewicht zou bezwijken Misschien was Toon al langer ge trouwd. Wij kenden hem alleen van zijn rondgang. Wat hij verder deed of waar hij woonde wisten wij niet. Maar op een keer k^wam hij met een karretje. Het had gele spaken en er stond een appelschimmeltje voor. Hii kocht vodden op benen en oud ijzer en de vrouw gaf daarvoor waren uit haar korf of speelgoed voor de kinde ren. „Ik heb de zaak uitgebreid," zei Toon. Maar het paard kreeg niet meer te eten dan op de berm van de weg groeide. Toon en zijn vrouw hoorden bij de mensen, die wij met schooiers of zigeu ners betitelden: een minderwaardig soort volk. dat je zo gauw mogelijk de deur uitwerkte, omdat het aapte wat in zijn bereik kwam en een taal uit- floeg die voor een christenmens niet e aanhoren was. En hoe dikwijls werd er niet verteld, dat iemand zulke men sen wat vriendelijk had ontvangen en naar de kelder of kast ging terwijl zij nog binnen stonden. De volgende nacht was er ingebroken. Maar evenveel werd er verteld van mensen, die voor zulk gespuis de deur dichtsmeten en hun vee werd kreupel of de schuur brandde af. Een zeer voorzichtige behulpzaam heid was de enig mogelijke houding tegenover dit volk. Het had de naam duivelskunsten aan te wenden, over kinderen de kwade hand te brengen en de rode haan achter te laten waar het geslapen had Mijn vader weigerde eens slaap gelegenheid aan zo iemand. Het was laat in de avond toen hii aan de deur rammelde. Ik was reeds naar bed maar van het lawaai werd ik wakker en rende van angst en nieuwsgierig heid naar beneden. Er stond een guur persoon in de deur met een druipsnor en een zijden das. Hij vroeg om nacht verblijf in het hooi. Vader zei. dat hii daar onbekenden nooit toeliet. In het dorp was een logement Een boterham kon hii krijgen. De man schold iets van christendom en smeet de deur dicht. In de nacht werden we opgeschrikt door stampen de paardehoeven De stal stond open. De volgende morgen vonden wij het paard in het prikkeldraad. Het was kreupel en moest afgemaakt worden. Toon Tod en zijn vrouw waren de enigen van dit soort volk. die wij ver trouwden Andean zagen wij maar één keer. Zij trokke# met hun wagen langs en ondertussen stroopte de hele familie op blote voeten de huizen af. Van te voren werd het ons reeds aangekon digd. Daar zijn schooiers. De deuren gingen op slot en achter ramen en lui ken stonden de mensen te loeren of hun have in veiligheid bleef. Toon Tod was een meer bekende Hij schooide niet, hij handelde. Iedere maand kwam hij terug. Hij was wel zo opdringerig dat men van hem ko pen moest, maar niet zo dat men bang voor hem was. En als men hem goed deed. dankte hii Bii vele mensen werd hij een vaste leverancier Alle vodden en oud roest bewaarden ze voor hem. Zij vroegen daarvoor in de plaats niet alleen meer de inhoud uit zijn korf. maar ook harken schoppen en klompen, zodat zijn karretje steeds voller werd. Zonder van te voren iets te zeggen verscheen Toon Tod plotseling niet meer Men vertelde, dat hij in de stad. een winkeltje betrokken had. De waren van Zijn korf had' hij uitgebreid, zodat zij een hele toonbank vulden. Het wagentje werd uitgeladen, om de rekken aan de wand te voorzien. Zijn vrouw stond te verkopen. Toon zelf had een pakhuisje ingericht, waarin hij afval verzamelde, in pakken stampte én verkocht. Hij had geen tijd meer om de dorpen af te gaan. Het hitje stond' veelal op stal. Het werd mentig en stuurs en na enige tijd werd het afgedankt met tuig en al. Er voor in de plaats kwam een auto. (Wordt vervolgd) in 'dit nummer de Willem III-Po6eidon combinatie: Reiding en Logger. De acht van Njord was de enige, die bet kampioenschap van verleden jaar verlengde, zij het dat men daarbij van een gehavende DDS-ploeg minder te genstand ondervond, dan normaal het geval zou zijn geweest. Ondanks de te genwind noteerden de Leiden aren een uitstekende tijd van 6.30.6. De DDS-acht deed er 8 seconden langer over. Nereus stelde zijn aanhangers zowel in de vier zonder als de vier met stuur- man'-teleur door in beide nummers als tweede te eindigen. In de vier zonder wisselde de Nereusploeg tot de 1500 meterlijn stuiverte jmet Willem III, dat daarna echter zulk een daverene spurt inzette, dat Nereus bij de finish twee lengten achterstand had. In de vier met stuurman bleek tot veler verbazing de eerstejaars-ploeg van Njord het heft ge heel in handen te hebben. In de twee met stuurman zegevierde de-Tritonploeg, zij het, dat zij zich daar bij zo had ingespannen, dat ze bij de finish van uitputting omsloeg en in het water terecht kwam. Tenslotte maakte in de twee zonder stuurman het win nende duo van de Laak niet de indruk zich geheel te geven. Niettemin bleef Willem III vele tientallen meters achter. Het bestuur van de Nederlandse Roei- bond heeft na afloop het besluit geno men alle kampioenen van deze wedstrijd te laten deelnemen aan de Europese kampioenschappen, die op 26, 27 en 28 Augustus a.s. op de Bosbaan worden ge houden, echter met uitzondering van de skiff-kampioen Neumeier van Willem III, omat deze roeier met zijn clubgenoot Van der Meer tevens winnaar werd in de double sculls, zodat hij in de Euro pese kampioenschappen reeds op dit nummer zal moeten uitkomen. Dit betekent, dat eind Augustus de volgende zes ploegen de Nederlandse kleuren zullen trachten hoog te houden: 1. Willem II in de double sculls; 2. Njord in de vier zonder stuurman; 3. Triton m de twee met stuurman; 4. Niord in de vier met stuurman; 5. De Laak in de twee zonder stuurman; 6. Njord in de achtriemgieken. De uitslagen luiden: Vier zonder stuurman: Njord 7 4 0- Nereus, Willem 3, Laga. Skiff: Willem 3 (T Neumeier) 7.56.5, Nautilus (B. Draaier) 7.59.9. Willem 3 Mesdag)der Meer)' COrn' Tr°mp (H' van Twee met stuurman: Triton 8.18.9, Die Leythe^ Het Spaarae. Vier met stuurman: Njord 7.27 7 Ne reus, Laga, Amstel. Twee zonder stuurman: De Laak 8.10.6, Willem 3. D°uble «cull: Willem 3 7.25.8, Triton, Willem 3Poseidon. Acht: Njord 6.30.6, DDS, Laga Dames. Dubbel vier: Willem 3 3.55.1. De Vliet, De Hunze. Skiff: De Maas 4.33.4, DDS. Vier met stuurvrouw: Het Spaame 4.7.0, De Hoop, Nautilus. Dubbel twee: Willem 3 4.10.2, DDS— De Vliet. Acht: De Vliet 3.47.8, De Hoop 3.52.4, Nereus. De totaaluitslag van het dames-waterpolo- toumooi, dat te Utrecht werd gehouden, luidt: L Aegir 1252,8. pnt.; 2. HVGB 1254,7 pnt.; 3. Nereus 1408,6 pnt.; 4. DKR; 5. Zian.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3