Truman pleit voor Amerikaanse militaire steun aan W.-Europa K.L.M.-vluchten op Australië? K.N.I.P. BESPREEKT ACCOORD WANDELENDE KARAVAAN DOOR DE BETUWE Start van duizenden in de vroege morgenuren Heetgebakerd Nieuwe Waterweg en Nieuwe Maas in radarbeeld De Heilige Vader wil nog van geen vacantie weten „Sovjet-Unie heeft atmosfeer van vrees en gevaar geschapen" Grote bevoegdheden voor de president Engeland op Mauritius-route Teruggave geëist van Bukittinggi, Pajakumbun en Benkuien Nijmegen als pronk- grage juffer Een zware, maar aangename tijd Nieuwe provincie Zuiderzeeland? SURINAME EN DE INTERIM-REGELING Tot hoofd en hart Belangrijke proeven .Het weer Het ideale horloge? J DINSDAG 26 JULI 1949 73ste JAARGANG No. 24521 Communist geroyeerd College van Alg. Bestuur achter de Staten Gratie verleend Het wetsontwerp De vlaggen gehesen Typhoon teistert Okinawa Staatsloterij Raket 104 km. hoog SPION VEROORDEELD TOT TWINTIG JAAR BUREAUX: SMEDÈSTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENTfETARtEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertent.iën eventueel zonder oogave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. rerwijl er Vrijdag j.l. in de Tweede Kamer een opgewekte stemming viel te bespeuren bij de behande ling van de interim-regeling voor de Staten van Suriname, welke tot uiting ™am in de aanvaarding van deze rege- 'jng met algemene stemmen, kwam tege lijkertijd aan de overzijde van de Oceaan, in West-Indië, een hevig politiek onweer opzetten, dat enkele uren na het besluit van de Kamer reeds tot een hef tige uitbarsting leidde in de vorm van een protestmotie aan Den Haag en tele- grammen naar Diocia en de Ver. Naties. Wat is er dan toch tiidens de vredige Kamerzitting van Vrijdag gebeurd, dat oe gemoederen van de Staten van Suri- horne zó in opwinding kon brengen? Weliswaar weten wij. dat deze gemoe deren gemakkelijk ontvlammen, maar Wanneer wii termen horen als „in fla grante strijd", woordbreuk, verraad en dergelijke, dan moeten de Staten toch Wel bijzonder boos zijn. Het is niet zo Woeilijk de onmiddellijke oorzaak van deze boosheid te achterhalen. Tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van de 'nterim-regeling heeft dr. De Kort, lid pan de K.V.P.-fractie. een amendement ■hgediend, dat de subsidiëring van het enderwijs raakte. Het oorspronkelijke Wetsontwerp hield de financiële gelijk stelling in van het lager onderwijs, het amendement-De Kort gaf hieraan enige Uitbreiding, door ook het kweekschool- enderwijs hieronder te doen vallen. De aWoekschooi-kwestie was al eens eerder sprake gekomen, namelijk bij het be doek van de Surinaamse delegatie aan °ns land. waarbij bleek, dat de Surina- Jhers bereid waren een principiële ge lijkstelling van het gewone onderwijs te aanvaarden, doch de kweekschoolkwes- "e het liefst zelf wensten te regelen. De regering heeft zich hiertegen destijds b'ijkbaar niet verzet en zo is het amen- nement-De Kort de Staten van Suriname "ogal wat rauw op het dak gevallen. Afgezien van het feit, dat de regering net recht heeft, wanneer de geamen deerde interim-regeling ook door de Eerste Kamer wordt aangenomen en "Oor de Kroon wordt bekrachtigd, deze a's wet op te leggen aan Suriname, is "et wel de vraag, of het tactisch is op dit foment, terwijl ons Koninkrijk wordt hervormd, Suriname van ons af te sto ten. Van de andere kant moeten wij over wegen, dat de K.V.P.-fractie wel dege- 'ijk haar redenen zal hebben gehad om Tuist dit amendement, waaraan toch ook de A.R., C.H. en de V.V.D. hun goed keuring hebben gehecht, aan het wets- °htwerp toe te voegen. Het amendement van dr. De Kort, dat in de West zoveel stof doet opwaaien, ihidde als volgt: „Het bijzonder algemeen vormend la- 5er onderwijs, alsmede de opleiding van Jeerkrachten daartoe, welke aan de bij landsverordening te stellen voorwaar den voldoen, worden naar dezelfde maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekostigd. De lands verordening stelt voorwaarden vast, Vaarop voor het bijzonder algemeen Vormend middelbaar en voorbereidend Aoger onderwijs bijdragen uit de open- ^gi.rkas waric.i verleend." Minister Van Schaik ried het amende ment weliswaar af, doch achtte het "lijkbaar niet noodzakelijk zich tegen eventuele aanvaarding scherp te verzet ten. Intussen i s het wetsontwerp nog Seen wet. En ook de vrees van „Het Pa fooi", dat „na de financiële gelijkstel ling van het kweekschoolonderwijs de katholieken en de protestanten „eigen" kweekscholen willen hebben, hetgeen Zou betekenen, dat, daar het straatarme Suriname geen drie kweekscholen ^fi nancieren kan. er wel in het geheel geen kweekschool zal komen", lijkt ons nog- &1 overdreven. En als het blad spreekt van „doordrijvers in de K.V.P.-fractie van „Prinzipienreiterei", dan menen Wij, dat het zich evenveel vergaloppeert ®ls de Staten van Suriname. Deze laatste schijnen intussen van de „grote broer" in Djocja al zo het een en ander geleerd te hebben als het tegen Hederland gaat. Ook zij richten zich nu onmiddellijk tot de Ver. Naties, de Pan Amerikaanse Unie, enz. Nederland fwichtte onder druk van de Ver. Naties en Amerika voor Djocja, waarom zal het onder diezelfde druk niet zwichten voor Suriname? aldus denken waarschijnlijk <le Staten daar. Ook dit incident geeft weer eens een Voorproefje, hoe prettig het er in ons. over enige tijd hervormde, Koninkrijk tel toegaan. Tijdens een te Sittard gehouden bij eenkomst heeft de algemene, vergade- fing van de Algemene Bond van Wer kers in het Mijnbedrijf met 52 tegen 20 stemmen en twee onthoudingen zijn Goedkeuring gehecht aan een op 10 Ja- huari j.l. door het hoofdbestuur doorge voerd royement van een communistisch hoofdbestuurslid, n.}. het Tweede Ka merlid H. Hermans uit Vaals. Prinses Beatrix met haar petekind Robin F.dward Furber na de doopplechtigheid in de kerk van Warfield (Berkshire) in Engeland. In opdracht van de radarcommissie voor de Nieuwe Waterweg is bet Ne derlandse Radarproefstation uit Noord- wijk aan Zee thans bezig de Nieuwe Wa terweg en de Nieuwe Maas tot en met het grote havencomplex van Rotterdam in radarbeeld te brengen. Achtereenvol gens worden lengten van 5% K.M. in kaart gebracht op een schaal van 1/20.000 en de delen worden dan tot een soort mozaïek samengevoegd, waardoor één aaneengesloten radarkaart wordt ver kregen, die de gehele vaarweg van Hoek van Holland tot Rotterdam bestrijkt en dus een volledig overzicht geeft Deze arbeid wordt verricht om de de finitieve plaats te bepalen, waar binnen afzienbare tijd een vijf tot zeven vaste radarstations zullen komen, die ieder een afstand van ongeveer 4 K.M. voor hun rekening nemen en met de loodsen aan boord van in- en uitvarende schepen in radiotelefonische verbinding zullen staan. Bij slecht zicht of zelfs bij pot dichte mist zal dan toch behoorlijk ge navigeerd kunnen worden. Dit project zal zijn gelijke in het bui tenland niet hebben, deelde de directeur van het Nederlands Radarproefstation, de heer J. M. F. van Dijk, ons mede. Wel heeft Liverpool reeds een installa tie, maar die omvat slechts de monding van de Mersey en voorts zijn er klei nere stations op het eiland Man en op verschillende plaatsen in de Ver. Staten en Canada. In Rotterdam zal het echter zó wor den, dat reeds bij het beloodsen op zee per radar kan worden geassisteerd, daarna bij het binnenvaren van de pie ren en tenslotte de gehele Nieuwe Wa terweg en de Nieuwe Maas door, net zo lang tot. het schip veilig en wel langs de kade ligt. „Het zou wel eens Het College van Algemeen Bestnur van Suriname heeft medegedeeld, zich ten volle te kunnen verenigen met het standpunt van de Staten van Suriname dat de door de Tweede Kamer aange nomen amendementen op de artikelen 155 en 168 der interimregeling inbreuk maken op de beginselen der regering daar de daarin vervatte materie een in wendige aangelegenheid van Suriname is. Voorts is het College met de Staten van mening, dat door deze amende ring het budgetrecht van Suriname wordt aangetast. Het College meent „aan de interim-regeling in haar huidige vorm zijn instemming te moeten onthouden en is bereid alle uit deze houding voort vloeiende consequenties te aanvaarden." Bij K.B. is gratie verleend aan H. Krikke, ter dood veroordeeld bij senten tie van het Bijz. Gerechtshof te Leeu warden en aan C. Bout, ter dood veroor. deeld bij sententie van het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof. Ondanks de grote hitte, die de laatste weken in Rome heerst, is - de H. Vader nog steeds in het "aticaan en houdt Hij onveranderd vast aSn Zijn overdrukke dagindeling. Het steat thans wel vast, dat de Paus zeker biet voor het einde van deze maand haar Zijn zomerresidentie te Castel '■andolfo zal vertrekken. Het is niet hyerdreven te zeggen, dat iedereen uit fijn omgeving vurig hoopt, dat Hij dit laar in tegenstelling tot andere zo mers Zichzelf werkelijk wat rust tel gunnen. De overstelpende drukte de zware vermoeienissen, welke de H Vader wachten in het komende jaar maken van deze laatste mogelijkheid ff1 rust vóór het H. Jaar een werke- lJke noodzaak. Om een beeld te krijgen van de over- ?fukke werkzaamheden van de Paus is interessant erop te wijzen, dat vol- tens het Italiaanse dagblad Gior- della Sera het aantal personen, dat h°°f Z.H. de Paus in de eerste tien ja- ten van Zijn Pontificaat in audiëntie is jhtvangen (zowel in privé- als in spe- jtete en algemene audiënties) op niet jhjhder dan vijf millioen wordt ge- tehat. .Het blad merkt op, dat wat er van rf.' fabelachtige aantal ook waar moge «Jn pjus xil in ieder geval reeds ytens al Zijn Voorgangers verre heeft .^troffen, wat betreft Zijn persoon- Ik contact met Katholieken zoowel als Jtetersdenkenden. Het is immers be ur*0- dat de Paus aeer veel niet-Ka- pleegt te ootvangen, met wie Hij even aandachtig vaderlijk belang stellend spreekt als met Zijn gelovigen. Voorts zijn daar de vele honderdui zenden militairen van vrijwel alle na tionaliteiten, die de Paus geregeld ontving en toesprak tijdens de oorlog en de daarop volgende geallieerde be zetting van Italië. Hun aantal wordt geschat op ongeveer een millioen! En wat de bovenbedoelde algemene audiënties betreft, deze omvatten slechts zelden minder dan drie duizend en dikwijls zelfs vijfduizend mensen. Déze audiënties worden verleend in de enorme „Aula delle Benedizioni", welke n.l. toegang verschaft tot de beroemde Loggia, in de gevel van de St. Pieter. Zulk een algemene audiëntie wordt iedere Woensdag verleend; de H. Vader wordt binnengedragen op de Sedia Gestatoria en neemt plaats op de Troon, welke zo hoog staat opgesteld, dat allen Hem duidelijk kunnen zien. De Paus spreekt dan een kort be groetingswoord, alsmede een woord van opwekking, troost en aanmoediging, steeds weer anders en steeds weer diep ontroerend door de liefde, het mede leven en de warmte van Zijn gevoe lens. Hij herhaalt Zijn woorden telken male in zes, zeven talen, er steeds een eigen cachet voor iedere nationaliteit aar. gevend. Bij tal van gelegenheden sprak de H. Vader over Zichzelf als van de „Padre Commune" en dit zal in de toekomst wellicht ooit nog eens Zijn tweede typering worden: niet slechts „Pastor Angelicus", doch «ven tte .Vader van alten". kunnen zijn", was de mening van de heer Van Dijk, „dat het Nederlandse proefstation met deze onderzoekingen dermate technische en nautische erva ringen opdoet, dat het die kan expor teren en buitenlandse havens van dienst zal kunnen zijn." Enige kilometers ten Oosten van de kust bij Hoek van Holland, dir.ect langs de Nieuwe Waterweg, is met behulp van naadloze aluminiumbuizen een nieu we vinding, die het bouwen in een dag mogelijk maakt een 9 M. hoge toren verrezen met de radarentenne, de z.g. scanner, er bovenop. Hij staat in con tact met een stroomleverende aanhang wagen en een auto met complete in strumenten. Dit is een mobiel radarsta- tiön. Hier wordt de vierde van een 15- tal proefnemingen verricht en hier wordt ook het deel van de Nieuwe Waterweg vlak bij de uitmonding op de radarkaart gebracht, hetgeen op fotografische wijze geschiedt. President Truman heeft gisteren het Amerikaanse Congress verzocht het program ten bedrage van* 1.450 millioen dollar voor militaire hulp aan de landen van het Noord-Atlantisch Pact en andere mogendheden goed te keuren ter uitbanning van de vrees voor agressie en internationaal geweld. Zijn bood schap ging vergezeld van een wetsontwerp ter uitvoering van het program. „De gebeurtenissen in de wereld •sinds 1945 bieden ons geen zekerheid, dat alle leden van de Verenigde Na ties de principes tot behoud van de. vrede in practijk zullen brengen. Er zijn bewijzen voor het tegendeel. Be wijzen. dat bij het nastreven van zelf zuchtige doelen sommige naties zijn overgegaan en misschien opnieuw zul len overgaan tot bedreiging met of gebruik van geweld. De door deze er varingen geschapen vrees kwelt de wereld en verwekt onzekerheid en on stabiliteit, die de economische en so ciale vooruitgang in de weg staan. Zo- Jang het gevaar van agressie bestaat is het nodig te denken in termen van de strijdmacht, die nodig is deze te voorkomen. Het is ongelukkig maar waar. Wij kunnen echter ons doel een duurzame vrede. niet bereiken door de moeilijke en onplezierige taak die voor ons ligt, uit de weg te. gaan," aldus president Truman. Hij schroom de niet Rusland met naam te noemen toen hij zeide: „De Sovjet-Unie heeft door haar heftige propaganda, door gebruik making van de samenzwerende ac tiviteit van de internationale com munistische beweging en door het in stand houden van een der groot ste vredeslegers in de geschiedenis, vrees en gevaar geschapen." De voornaamste bepalingen van het ontwerp zijn: L De voorzieningen van de wet op de atoomenergie van 1946 zullen in geen enkel opzicht gewijzigd, herroepen of aangetast worden. Volgens deze wet is de regering niet bevoegd, om atoom springstoffen vrij te geven, hetgeen er dus op neerkomt, dat de president andere landen geen atoombommen kan ver schaffen. 2. Aan alle landen, die zich met dit land verenigd hebben in „collectieve verdedigingsregelingen", die voorzien in „zelfhulp en wederzijdse bijstand", kun nen wapenen geleverd worden. De pre sident is ook gemachtigd andere landen te helpen, wier groter vermogen, om zich zelf tegen agressie te verdedigen be langrijk is voor het nationale belang van de V. S. Een officiële analyse van het wetsontwerp door het State Department noemt Griekenland, Turkije en de Phi- Iippijnen, Korea en Perzië als landen, die in de laatste categorie zijn onder te brengen. 3. De landen, die de steun ontvangen, moeten erin toestemmen, de hulpverle ning te benutten om hun eigen kracht tegen agressie op te bouwen. Zij kunnen de materialen zonder toestemming van Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een regenbui of onweersbui. Aanvankelijk zwakke wind nit uit eenlopende richtingen, later zwakke tot matige wind op de meeste plaat sen uit Westelijke richtingen. Vooral in de Noordelijke helft van het land minder warm. Zon: 4.53—20.39; Maan: 6.32—21.56. de president niet doorzenden, terwijl de president de toewijzingen aan een of ander land zou kunnen opschorten, in dien volgens zijn mening voortgezette steun aan het land in kwestie „niet lan ger te verenigen zou zijn met de natio nale belangen van de V. S." 4. Om het programma op gang te bren gen, zonder te moeten wachten op een feitelijke toewijzing van het Congress, zou de Reconstruction Finance Corpora tion gemachtigd moeten worden de pre sident een voorschot te verstrekken van 125.000.000 dollar. 5. Behalve de toewijzing van 1.450.000.000 dollar staat het wetsontwerp de president toe krachtens contracten voor buitenlandse hulp wapenen te ko pen en te verkopen tot een maximum bedrag van 100.000.000 dollar. Deze voorziening is in de eerste plaats be doeld om Latijns-Amerikaanse landen te helpen, militaire goederen in de V. S. te kopen. Het wetsontwerp geeft de president de bevoegdheid te beslissen, of hij de hulp beschikbaar zal stellen als gift, tegen contante betaling, op crediet of op leen- brsis. Om de buitenlandse mogendheden te helpen, is de president niet alleen be voegd uitrusting en materiaal uit rege- ringsvoorraden over te dragen, doch ook om regeringscontracten om te leiden. (Van onze Haagse redacteur) Op 10 Januari begon de K.L.M. na dagenlang delibereren haar eerste vlucht op de nog niet eerder bevlogen route BataviaMauritius; Vrijdag j.l. kwam het laatste toestel over dit tra ject naar huis Tussen deze twee data liggen 139 succesvolle vluchten op de moeilijke afstand van 5520 km.; technische sto ringen hebben zich daarbij niet voor gedaan. Zonder enige stagnatie is de post tussen Nederland en Indonesië vervoerd en belangrijke persoonlijk heden, die de reis naar Batavia moes ten maken zijn er ook inderdaad ge komen. Er zou alle reden zijn, nu de moei lijkheden met India en Pakistan tot het verleden behoren en de K.L.M. op de oude Indië-route terugkeert, de prestaties op het nood-traject Mauri tius met een zekere feestelijkheid te herdenken, waren er niet de jongste luchtvaartrampen, welke de K.L.M. in een andere stemming doen verkeren. Dit neemt niet weg, dat er tevreden heid is over hetgeen met een nood oplossing bereikt werd. Geen gezag voerder is met de schrik om het hart geslagen van een Mauritius-vlucht thuisgekomen; dit is te danken aan de voorbereidingen en dagelijkse zorg van velen. Dezer dagen heeft dr. Plesman de mensen, die met dit werk belast zijn geweest, zijn erkentelijkheid betuigd. Een der belangrijkste steunpilaren was de marconist D. K. R. Sweitzer, een oude rot bij de K.L.M., die spe ciaal voor de organisatie van de weervoorspellingen en van de ge hele radiodienst naar Mauritius werd gedirigeerd, op welk vitaal punt hij zich ontwikkelde tot een all-round leider. Een ander, bijzonder te vermelden, steunpunt was een goed geoutilleerd weerschip, van Batavia uit, ter be schikking gesteld. Dat enige trots over het vliegen op Mauritius wel gerechtvaardigd is kan ook blijken uit het feit, dat na dit Nederlandse voorbeeld nu ook Enge land hier de exploitatie ter hand gaat nemen. Voor de K.L.M. is een vaste lijn thans niet aan de orde, maar wat niet is, kan komen, zo deelde de heer B. G. van Os van Delden, hoofd van het lijn- bedrijf op Indonesië, gisteren mede. Los van het bovenstaande kan ge meld worden, dat tegen het eind van dit jaar een Nederlandse delegatie met Australië hoopt te onderhandelen over een vaste Iuchtverbinding. In de maandagmorgen te Djocja ge houden zitting van het werkcomité van het K.N.I.P. (voorlopig republikeins parlement) zeide mr. Samsuddin van de Masjumi, dat de overeenkomst van dr. Van Royen en Rum het uiterst bereik bare resultaat is. Hü wilde de overeen komst niet afkeuren, doch is er ook niet mee tevreden. Het uiteindelijk ideaal dient op de R.T.C. te worden bereikt. De activiteit van de buitenlandse dienst moet worden voortgezet om de strjjd ter R.T.C. te verlichten. De tweede spre. ker van de Masjumi, Zainalarifin, eiste spoedige terugtrekking van het Neder landse leger nit de „Renville"-gebieden, Een bekende Zwitserse horlogefa- briek vervaardigt reeds ruim 10 ja ren automatische polshorloges, d. w. z. horlogesdie men niet behoeft op te winden. De armbewegingen van de drager of draagster worden be nut om. het horloge zichzelf te doen opwinden. Thans heeft deze fabriek een nieuw automatisch damespols horloge geconstrueerd, dat ook bij een vrij gering aantal armbewegin gen van de draagster steeds voldoen de gangreserve heeft. Dit horloge is het eerste met een kogellager. In deze kogellager draait een rotor vrij naar beide richtingen geheel rond. Deze rotor reageert op de geringste armbewegingen van de draagster en windt het horloge in beide draairich tingen op. Op zo'n kogellagertje zit ten vijf microscopisch kleine kogel tjes. waarvan er 1000 in 1,1 gram gaan. Binnenkort zal dit horloge ook in Nederland op de markt verschij nen. (Van onze redacteur) Vanmorgen, nog voordat de zon zich uit de neveldekens, die de prille ochtend bedekten, had losgewerkt, is de drie en dertigste Internationale Vierdaagse be gonnen. Een lange, bontgekleurde kara vaan rukte zich reeds van vier uur af los uit de wirwar van Nijmegens straten, de vrije natuur tegemoet, die in dit eerste ochtendgloren straalde als een frisse boerendochter, die melkemmers naar de weide draagt. Een eerste lied doorbrak de stilte van het sluimerende Nijmegen, dat nog droomde van het feest van gisteravond, waarmee dit wan delfestijn is ingezet. Gistermorgen begon het al met mu ziek aan het gehavende station, waar de bonte stoet der duizenden wandelaars aankwam. Allen, mensen in vacantie- stemming met in hun hart het brandend enthousiasme en de prikkelende span ning voor de komende prestatietocht. Zij waren daar allemaal, de bezadigde grijsaards, die stoere veteranen, die in hun Zondagse pak met de actetas on der de arm aan het station verschenen, maar vanmorgen in hun tennisbroek en met het alpinootje op uit Nijmegen voor deze eerste marsdag verdwenen. De jon- lingen, die hun enthousiasme niet onder stoelen of banken staken en de nieuwe lingen, wier grote woorden straks zullen smelten in de verzengende hitte en de brandende blarenpijn. De rijk-gemedail- leerden, die de roem van de wandelsport in klinkend metaal ronddragen op hun borst. Ja, ze waren er allemaal, de acht duizend tippelaars, die de komende vier dagen hun heil zullen zoeken op de as- phaltwegen, de klinker- en grindpaden van Nijmegens omgeving, onder een ste kende zon; bezield met een sterke wii de 120, 160 of 200 kilometers, die hen van het Vierdaagse-kruis scheiden te over winnen. Gisteren zijn de vertegenwoordigers van de tien naties, die aan deze 33ste Vier daagse deelnemen op het Nijmeegse ge meentehuis met een bemoedigend speech- je in drie talen door Nijmegens burger vader toegesproken. Het was de Olympi sche kampioen op de vijftig kilometer snel wandelen H. H. Whitlock, die namens alle aanwezige naties Nijmegen dankte voor het buitengewoon hartelijk onthaal. Deze secretaris van de Engelse Road Walking Association, die reeds in 1934 aan de Ne derlandse marsen deelnam, zal met een team van veertien man op het Vierdaag se parcours verschijnen. En daar zullen zij het snelwandelen wel laten, naar het voor beeld van een grote groep Tsjechische ki lometervreters, die twee jaar geleden ern stig gedund aan de -aatste afmeldingspost verscheen. Met volledig militair eerbetoon zijn gister avond op de Wedren de tien vlaggen d^r deelnemende naties gehesen. De band van d® Nederlandse Luchtstrijdkrachten kent alle volksliederen op zijn duimpje. En zon der mankeren gingen de vlaggen van Dene marken, België, Engeland, Luxemburg, Italië, Zweden, Noorwegen, Zwitserland en Frank rijk de lucht in. Het laatst ons fier rood, wit en blauw en de groen-oranje kleuren van de Vierdaagse. Tienduizenden woonden deze vlaggenparade bij en trokken daarna door de feestelijk verlichte stad, die zich had opgemaakt als een pronkgrage juffer en zich de Vierdaagse tenvolle waardig toon de. Geen plaats was in de café's onbezet en voor de Vereeniging, waar het Belgisch mi litair muziekcorps concerteerde, stemden duizenden te luisteren. Vandaag voerde het parcours de wande laars door de fruittuin van ons land, de Be tuwe. Over smalle dijken, stoffige binnen paden en brede asphaltwegen ging het langs Bemmel, Huissen, Elden en Driel naar Eist, waar de hele troep weer bijeenkwam en de eerste blaren werden geprikt. Maar des ondanks een fleurige troep, die zingend en fluitend over het Elster Marktplein trok, via Valbrug en Oosterhout op weg naar het einde van deze eerste marsdag, Nijmegen. De traditionele vlaggenparade opende gisteravond op de Wedren te Nijmegen de Vierdaagse. Vanmorgen begonnen de toandelaars hem eerste tocht 2?" waarna de vertegenwoordiger van Su matra, Zainil Abidin Achmad, op de kortst mogelijke termijn teruggave eiste van de steden Bukittinggi, Pajakumbun en Benkuien aan de republiek. De vertegenwoordiger van de P.N.I., Sarkoro, accepteerde het accoord als verandering van tactiek, „er is nu in onze strijd een nieuwe fase ingetreden", aldus spr., die verklaarde, dat de P.N.I. sterke leiding van de regering wenst en meende, dat het kabinet versterkt moet worden met mensen, die als componen ten van de Indonesische volksstrijd be schouwd kunnen worden. Evenals an dere sprekers eiste hij dat de politieke gevangenen zo spoedig mogelijk in vrij heid dienen te worden gesteld. Een lid van de Partai Murba, de door Tan Malakka gestichte volkspartij, ging accoord met een vredespolitiek, geba seerd op binnenlandse krachten. Het „staakt het vuren" moet tegelijk wor den uitgevaardigd met de terugtrekking van het Nederlandse leger uit dè „Ren- ville"-gebieden. De Partai Murba staat passief tegenover de R.T.C. en kan niet medewerken aan het tot stand brengen van die conferentie. Aneta's correspondent merkt op, dat de Partai Socialis van Sjahrir haar stem niet liet horen. Partij leden verklaarden, dat deze hou ding het standpunt van de P.S.I. ver duidelijkt, n.l. dat zij niet accoord gaat met de overeenkomst. De P.S.I. voelt zich niet mede verantwoor delijk voor de gevolgen van de over eenkomst, doch zal geen oppositie voeren. Het antwoord op de algemene be schouwingen is verdaagd tot Vrij dag. Waarnemers te Djocja verwachten dat het parlement het voorlopig ac coord zal aanvaarden en instemming zal betuigen met de R.T.C. in Den Haag. Dr. Van Royen is inmiddels in Djocja aangekomen om met leden van de U.N.C.I. deel te nemen aan de bespre kingen over een cease-fire. Verwacht wordt dat die besprekingen in de loop van deze week in Batavia zullen wor den voortgezet. Volgens U.P. trok gisteren een typhoon over de Chinese Zee in de richting van de dichtbevolkte Chinese kust met een snelheid, die nu en dan 160 km. per uur bedroeg. De typhoon heeft ernstige verwoestingen aangericht op het eiland Okinawa, waai de windstoten soms snelheden van 200 km. per uur bereik ten. De verbindingen met het eiland zijn verbroken en juiste cijfers over het aantal slachtoffers en de aangerichte schade zijn niet' bekend. Het midden Westen en het Zuiden van de Verenigde Staten worden in middels geteisterd door een hevige hittegolf. In sommige staten loopt het kwik tot over de honderd graden op. (Van een bijzondere medewerker) Het is ieder jaar hetzelfde tweestem mige liedje: de eerste stem, de jeugd, juicht, dat de straten en de huizen er van daveren, dat de vacan tie gekomen is; de tweede stem, het ouderpaar, zucht en klaagt zfelfs, dat die moeilijke zware dagen van de school- jeugd-met-vacantie weer gekomen zijn. Natuurlijk wil niemand de jeugd de vele vrije dagen misgunnen en evenmin valt te ontkennen, dat voor vele ouders een zware en moeilijke tijd gaat aanbreken. Maarmet wat meer optimisme en wat meer offerbereidheid is toch voor beiden de onvermijdelijke vacantietijd tot een periode van vreugde en ontspan ning te scheppen. Voor hen, die vacantie en vooral zo'n vacantie van vier, vijf weken iets ongerijmds noemen, enkel en alleen tot gerief van het per soneel der scholen ingesteld, willen we nog even wijzen op het bijna wel alge meen bekende feit, dat de school zelf de vacantie niet wettelijk vaststelt, maar dat alle vrije dagen de goedkeuring van Schoolbestuur en Rijksinspectie nodig hebben. Dat uiteindelijk dus het Minis terie van Onderwijs, door dergelijke lan ge vacanties te tolereren, daarmede als hoogste instantie te kennen geeft, dat zowel het personeel der scholen, maar zeer zeker de schooljeugd een derge lijke langdurige vacantie nodig heeft Een behoorlijke zomervacantie is dan ook wel degelijk in het belang van het kind. Het heeft geen nut hierover verder te disputeren. De ouders hebben dit feit te aanvaarden. Dat vooral de ouders van grote en minder gefortuneerde gezinnen, ondanks dat ook zij overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van een lange va cantie, deze toch met zorg, met een zekere angst zelfs tegemoet zien, is be grijpelijk. Begrijpelijk, maar bij nadere beschouwing in vele gevallen toch niet te rechtvaardigen. Het zal velen misschien wat hard klin ken, als wij er aan herinneren, dat de eerste opvoeders van het kind, vader en moeder zelf zijn. Kerk en school zijn feitelijk maar de helpers bij die opvoe ding. Dat in deze tijd vele ouders de op voeding van hun kinderen liefst maar aan anderen overlaten en werkelijk schrikken als zij zeil enige tijd de han den aan de opvoedingsploeg moeten slaan, is een feit. dat droevig geconsta teerd moet worden, maar dat niet als goed en juist te aanvaarden is. Dat er ook in deze tijd tal van instanties zijn, die het hele jaar door en bijzonder zeifs in de vacantiedagen, de ouders de hel pende hand bieden, is in vele gevallen toe te juichen, mits we maar niet gaan vergeten, dat d e opvoeders en verzor gers de ouders zelf zijn. Dat we in dezen de toestand niet te somber inzien, blijkt onder andere uit deze zin, die we aan troffen in een schrijven van Kardinaal De Jong aan de katholieke onderwijzers: „Voor vele kinderen zijn zij (het katho lieke onderwijspersoneel) met de orïes- ters de enige opvoeders nog. Van hun verantwoordelijkheidsoesef hangt toch het eeuwig geluk van duizenden af." Ook hier dus het harde woord: vele ouders trekken zich van de opvoeding hunner kinderen weinig aan. Laten all« zorgen over aan anderen. Dat zulke ouders zuchten en klagen als de vacantie begint, baart dus'geen verwondering. En tochAan deze en alle ouders zouden we de raad willen geven: maakt van de zware vacantietijd een aangename tijd, niet alleen voor de kinderen, maar ook voor u zelf. Ideaal zou het natuurlijk zijn, als alle ouders over zodanige mid delen beschikten, dat ze enige weken met hun kinderen naar buiten konden trekken, om tezamen van natuur en vrij heid te genieten. Het zou een heleboel kinderen voor vele gevaren behoeden. Maar een dergelijke ideale toestand is nog lang niet bereikt. Ook zien helpende lichamen en verenigingen nog geen kans om hier afdoende hulp te bieden. Derge lijke wensdromen zullen nog wel heel lang onvervuld blijven. Maarer zijn nog vele andere mogelijkheden om ouders en kinderen goed door de vacan tietijd heen te loodsen. Dan moet echter op de voorgrond treden deze dwin gende eis: wij ouders hebben ons in de vacantietijd meer dan anders met onze kinderen te bemoeien. Vanzelfsprekend valt de grootste zorg voor deze bemoeiing op de huismoeder. Zij is het, wanneer ér van naar buiten gaan geen sprake is, die de ganse lieve dag de kinderen om zich heen heeft en hen moet bezighouden. En laten we nu maar niet dadelijk zeggen, dat dit voor velen een onmogelijkheid is. Er zijn moeders met vier, zes of meer kinderen thuis, die toch nog kans zien om een vacantiestemming te scheppen, terwijl er daarentegen ook zijn, die met een of twee kinderen geen mad weten die vele dagen door te komen. Heel vaak is dit niet anders dan een kwestie van aanpak ken en van offerbereidheid. Want daar valt nu niet aan te ontkomen, er moeten offers gebracht worden. Die offers wor den groter en zwaarder, naarmate het gezin groter en minder met aardse goe deren bedeeld is. De ervaring bewijst echter, dat hier wonderlijke prestaties geleverd worden. (Vervoic op poe 3) De directie van de Noordoostpolder heeft thans haar standpunt bekend gemaakt be treffende de provinciale indeling van het nieuwe land. Wanneer de denkbeelden van de directie ingang vinden, zal ontstaan een provincie Zuiderzeeland, omvattende zeven gemeenten. Men rekent op één gemeente voor de Noordoostpolder, vijf gemeenten in de beide Zuiderlijke polders, alsmede op de gemeente Urk, welk voormalig eiland door de Noord oostpolder wordt omsloten. Urk maakt thans deel uit van de provincie Noord-Hol land. Ais overeenkomstig de verwachting voor elke polder een heemraadschap wordt opgericht, zal de provincie Zuiderzeeland drie heemraadschappen tellen, welk aantal vier zal bedragen als de Zuidoostpolder in twee gedeelten wordt drooggelegd. Bij de 6de trekking. 5e klasse van de 507ste Staatsloterij is de prijs van f 10.000 gevallen op lot 18104. Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix en Irene hebben gisteren in Covent Garden te Londen een voor stelling bijgewoond van het Grand Bal let de Monto Carlo. Godsvertrouwen is oneindig beter dan zelfvertrouwen. veel .De Amerikaanse Marine heeft me degedeeld, dat een van een schip afgeschoten raket een hoogte heeft bereikt van 104 K.M. In de verklaring werd gezegd, dat dit geschied was bij de kust van Zuid-Amerika op de Norton Sound, een schip van de Amerikaanse Ma rine, dat speciaal is uitgerust voor bestudering van het afschieten vaa projectielen op zee. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft de 42-jarige Hilversum mer A. tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest, De eis was 15 jaar. Het arrest stelde vast, dat de Hilver- summrer spionnage heeft gepleegd voor de Duitsers toen hij tijdens de bezetting als kapitein van een kustvaartuig tus sen Delfzijl en Zweden op en neer voer. Weliswaar heeft hij ook de illegaliteit in Delfzijl diensten bewezen aldus het arrest en wel door als contactman op te treden tussen de illegaliteit en de Nederlandse consul te Stockholm, maar dit gebeurde meestentijds met volledige instemming van de S.D. te Den Haag, die uit tactische overwegingen de Hilver summer een goede naam bij de illegali teit wilde bezorgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1