lil Opheffing van vleesdistributie zal problemen meebrengen In komend half jaar 36.000 demobiliserenden llii 1 H. STOEL WAARSCHUWT LAGES HEEFT NIEMAND MISHANDELD Zal regeringstoeslag vervallen? I door communisme misleide katholieken ZIJ, DIE VIELEN Tot hoofd en hart ..SCHIEDAM" MET SLACHTOFFERS „FRANEKER" OP SCHIPHOL GEARRIVEERD Hebriienhangar werd chapelle ardente Spaans munitiedepot ontploft Z.H. de Paus Zaterdag naar Castel Gandolfo De interim-regeling met Suriname Beroep op werkgevers Osservatore Romano over Decreet Nog maar twee duizend distributieambtenaren In October C.D.K. opgeheven Generaal De Lattre de Tassigny in ons land Hij ontkent zelfs er iets van geweten te hebben .Het weer. Overleg inzake lonen en prijzen De honderdduizend op no. 12345 Mislukte poging van mevr. Croes-Van Rijsel WOENSDAG 27 JULI 1949 73ste JAARGANG No. 24522 Begrafenis der slachtoffers Baipport Enquêtecommissie trekt veel belangstelling SLAGERS BIJEEN Dertig doden en zestig gewonden Oordeel van „De Surinamer" llipgr - 4ü ij OOK IRAK HEFT LANDINGS VERBOD OP OUD-KAMERDIENAAR VAN EX-KEIZER VEROORDEELD «M. VA millioen meer voor woningverbetering Na veertien uur zwemmen opgegeven BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ^®or klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfttimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentjën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze verslaggever) Schiphol laq te gloeien onder de hete *Cmiddagzon toen daar de Constellation '•Schiedam" landde. Geen enkele van ®e talrijke bezoekers op de vlieg haven jjtl iets bijzonders vermoed hebben, toen blinkend-zilveren toestel op de hartbaan neerstreek. Het ging waar schijnlijk om één van de vele gewone •cndingen, zoals men ze op het vliegveld "jCgelijks bij tientallen kan gadeslaan. Alleen ingewijden viel het op, dat het toestel niet naar het platform, maar tiaar een aan de rand van Schiphol ge- e9en hangar taxiede. De „Schiedam" Vervoerde negen-en-twintig van de bij te ramp met de „Franeker" omgekomen *ktchtoffers Voor de tweede maal in één maand *as de „Hebriden"-hangar gemetamör- Phoseerd tot een enorme chapelle ar- P^nte: met bloemen en palmen en met Jjouw-omfloerste Amerikaanse en Ne- ^rtandse vlaggen. Tegen vijf uur rolde langzaam de ge weldige deur van de hangar open. Een Stoot stuk Italiaans-blauwe lucht kwam Ttij en heel in de verte naderde de "Schiedam", die pal voor de plaats van bestemming tot stilstand kwam. Een Vactor reed het gevaarte omzichtig naar "innen. Het was op dat moment doodstil in ?e hangar, waar nochtans een uitge leid gezelschap stond opgesteld. En het b'eef stil gedurende heel de lange tijd, bat de plechtigheid duurde. Die bewo on stilte die slechts geaccentueerd Werd door het lichte ruisen der palmen 'b door het doffe dichtklappen van het r°rtier van een der lijkauto's drukte Qaar stempel op dit droeve gebeuren. Hen erewacht van drie K.L.M.-piloten een stewardess trad naar voren. De bi"" van het vliegtuig ging als vanzelf Pen. Op een rood-geschilderd bordje ?ah de binnenkant stond met witte let- „Exit" geschreven. De stoffelijke resten van de omgeko menen waren alle reeds in India ge- gemeerd, een in deze omstandigheden leeraard onvermijdelijke maatregel, j.bchtans had men drie der urnen in bJkkisten geplaatst; zij werden, even ts zulks een maand geleden gebeurde, ,la de hefarm van een electriscbe hijs. kraan J- -- Hi op de begane grond gebracht. !terst langzaam reden vijf lijkauto's, aarin kisten en urnen waren, bijgezet, lifar buiten. Officieren en piloten sa neerden stram, anderen bogen eerbie- JS het hoofd. De atmosfeer in de hal as doortrokken van de ietwat weeë "r van orchideeën. "et laatst werden de urnen met de Van tien der omgekomen journalisten J"4 het vliegtuig gedragen. Zij werden 2* de volgende dag wanneer zij per "L.M.-toestel naar de U.S.A. worden lebracht op een imposant, met paars buweel, witte bloemen, kaarsen en vlag en getooid rouw-podium geplaatst. Dr. H. Baruch, ambassadeur der V. S. w patriarchale figuur in zijn zwarte "ÏÏSestuum was de eerste, die, ver- ld van attache's van de Amerikaan- k wnne' landmacht en luchtstrijd- v r en, naar voren trad om aan de e' van het podium een krans te leg- ïi n Minister D. U. Stikker, die met jmnister D. Spitzen de regering ver tegenwoordigde. volgde; de heer Del- namens de gemeente Amsterdam, ir. Damme, namens de K.L.M. - Een deputatie van de Federatie van journalisten, bestaande uit de heren L. 3®nekroot, J. J. v. d. Bergh en ars. Yeerman, bracht de laatste eer aan de Amerikaanse collega's, die tijdens de ""oefening van hun beroep zijn omge- ernen. Er was tenslotte een krans van ^Voorlopige Federale Regering. Dat was het einde van de treffende, an elke omslachtige openbaarheid ont dokken plechtigheid. Buiten scheen de zon; lachende men- y.n op het terras koesterden er zich in. j "egtuigen startten en daalden, schit- 2rend in het overmatig felle zomerlicht, uiten gonsde het leven. Het leven, aarvan de Amerikaanse journalisten de bttmiqueurs bij uitstek waren. volgende regelingen zijn vastgesteld lp* de begrafenissen van de slachtoffers, met de ramp van de „Franeker" zijn ^Bekomen. belangstelling voor de geschiede- van het regeringsbeleid gedurende y oorlogsjaren is zó groot gebleken, van het eerste deel de derde druk Jrtoa uitverkocht is. Van het tweede is op het ogenblik geen enkel 7^tt*plaar beschikbaar. Is van het eer- rapport geen herdruk mogelijk, het is thans wel in herdruk. C raPï ^eede J. Stuart zal worden begraven te Zuylen op 27 Juli om half twee; A. E. Pilgrams te Naarden R.K. kerkhof op 28 Juli om negen uur; F. Scheepens te Vught R. K. kerkhof op 28 Juli om tien yur. Het stoffelijk overschot van M. v. d. Vaart zal worden bijgezet op begraafplaats Westerveld 28 Juli om 12.08 uur; C. L. v. Kooy op alg. begraafplaats Voorburg 28 Juli om 14.45 uur.; P. Zeeman te Wagenin- gen op de alg. begraafplaats op 29 Juli öm twee uur; van J. W. Hoogland te Hoofd dorp alg. begraafplaats op 28 Juli om twee uur; van H. Fronczek te Amsterdam, Zorg- Vvlied op 28 Juli om twee uur; van J. W. Dalman te Amsterdam, Zorgvlied, op 29 Juli om twee uur; van C. M. Graf te Am sterdam, Zorgvlied, niet bekend wanneer; van J. Bloemink te Aalsmeer, nw. alg. be graafplaats 29 Juli om 10.38 uur; van H. C. Milius te Zeist op de Nieuwe Begraaf plaats op 20 Juli om half een; van C. A. Rincker in het crematorium, Westerveld 27 Juli om 12.08 uur; van C. S. Stelling in het crematorium, Westerveld 28 Juli om 13.08 uur. Het stoffelijk overschot van mevr. G v. LeeuwenTen Doeschate is 26 Juli naar Londen gebracht. De stoffelijke overschotten van de 10 Amerikaanse journalisten zullen per vlieg tuig naar New York gebracht worden. Omtrent de begrafenissen van P. den Daas, J. Bruce en H. v. d. Vegt zijn tot dusverre nog geen gegevenp bekend. De Amerikaanse gezant dr. Baruch, minister Stikker en ir. Damme brengen een laatste groet aan de Amerikaanse journalisten, van wie de stoffelijke resten in de „He.briden"-hangar staan opgebaard. (Van onze correspondent) Vit alle delen des lands waren ver tegenwoordigers van plaatselijke slagers verenigingen in Zwolle tezamen geko men om ter jaarvergadering van de Algemene Slagershond te pleiten voor opheffing van de vleesdistributie en van alle nare dingen, die daarmede samen hangen. Zij wilden terug naar het vol komen vrije slagersambacht. Maar het hoofdbestuur en ook de voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, lieten duidelijk blijken, welke problemen de opheffing van de distributie nog in de weg stonden. Want de vleesproductie in cms land is op geen stukken na vol doende om de behoefte, gemeten naar het huidige vleesrantsoen, te dekken, zodat nog belangrijke quantums vlees geïmporteerd moeten worden. Maar bovendien zou de regeringstoe slag op vlees vervallen, hetgeen een aanzienlijke stijging van de vleesprijzen tot gevolg zou hebben en hierdoor weer zou de vleesafzet aanmerkelijk gedrukt worden. Weliswaar werd de opheffing der distributie spoedig verwacht, doch de slagerswereld zal zich hebben voor te bereiden op weer andere problemen, die zich onherroepelijk zullen voordoen. Dit ernstig woord had tot gevolg, dat de voorzitter, de heer Van der Eijk, niet vergeefs een beroep deed op de ver gadering om vertrouwen te stellen in het hoofdbestuur en het bedrijfschap. Ook over keurlonen werd nog een hartig woordje gesproken. Doch dit probleem bood weinig hoopvol perspec tief, omdat hierin de gemeenteraden het te zeggen hebben. Het hoofdbestuur achtte uniforme keurlonen niet moge lijk, maar wel zal gestreefd worden naar meer uniformiteit. De vergadering werd verzocht waakzaam te zijn, opdat geen Het nabij Madrid gelegen stadje Ta- rancon is gisteravond getroffen door de ontploffing van een munitiemagazijn van het Spaanse leger. Dertig personen von den hierbij de dood en zestig gewonden worden thans in ziekhuizen verpleegd. Grote rotsblokken van meer dan 400 pond werden meer dan een kilometer ver door de lucht geslingerd en kwa men neer op het fragiele stadje, waar zij grote schade veroorzaakten. De klei ne heuvel, waaronder het munitiemage- zijn was 'gelegen, verdween geheel en ver in het rond was geen teken van plantengroei meer te bespeuren. Men meent, dat de 200 ton hoogexplosieve granaten, die het magazijn bevatte, door de hitte van de laatste dagen ontbrand is. keurloonverhogingen aan de Kroon ter goedkeuring worden aangeboden, aleer het commissariaat voor de prijzen daar aan zijn goedkeuring heeft gehecht. Opheffing van omzetbelasting op vlees werd door de voorzitter kansloos ge acht, omdat jaarlijks voor f 364 millioen aan vlees wordt omgezet, waarvoor f 11 millioen omzetbelasting wordt betaald en dit „peuleschilletje" zal minister Lieftinck niet willen laten schieten. Wel was het hoofdbestuur doende om een verlaging van de ondernemingsbelasting te bevorderen. Het heeft er bij de minister op aangedrongen, dat de ver goeding voor eigen arbeid van de slager op de winst in mindering worde ge bracht. Paus Pius XII zal komend weekend het Vaticaan verlaten en zich terugtrek ken op zijn zomerverblijf te Castel Gan dolfo, vijftien mijl ten Zuiden van Rome, aldus werd volgens U. P. in Vaticaanse kringen medegedeeld. De Heilige Vader heeft reeds bekend laten maken, dat alle audiënties voorlopig uitgesteld en pas in October weer hervat zullen worden. Men zeide te verwachten, dat de Paus half November naar Rome zou terug keren. „De Surinamer" schrijft naar aanlei ding van de bekende motie der Staten van Suriname: Van katholieke zijde was men zeer content met de onderwijs- oplossing volgens de interim-regeling, die aanvankelijk geheel tegen gelijkstel ling was. Principieel gezien is algehele doorvoering van financiële gelijkstelling het enige ware. Maar voor wie alle facet ten van het Surinaamse leven kent, is het duidelijk, dat dit onuitvoerbaar is. In Nederland is de uitdrukking gebruikt van een storm in een glas water. Het lijkt ons beter dit geval niet te bagatel liseren. Wij hopen, dat de Eerste Kamer de fout van de Tweede Kamer herstelt. De Centrale Werkgeversorganisa ties hebben zich met de volgende oproep tot de Nederlandse werk gevers gewend: In aansluiting op besprekingen door Prins Bernhard gevoerd met het bestuur van de Stichting van de Arbeid, vraagt de Raad van Bestuur in Arbeidszaken als gemeenschappelijk orgaan van de Centrale Werkgeversorganisaties uw volle steun bij de herplaatsing en plaat sing van de gedemobiliseerde militairen, na hun terugkeer uit Indonesië. Tussen Juli '49 en Febr. '50 worden naar schatting 36.000 man gedemobiliseerd. Zij en de tienduizenden, die later volgen, hebben recht op voorrang bij het verkrijgen van een werkkring. De verwezenlijking van dit recht berust bij U, Nederlandse werk gevers. Blijkens de inlichtingen, aan ons ver schaft door de verschillende militaire instanties, mag worden aangenomen, dat van de te demobiliseren 36.000 man on geveer 10 thuis hoort in de landbouw sector, 60 als handarbeider in indus trie, handel en transportbedrijf, 20 in administratieve functies bij bedrijfsle ven en overheid, terwijl van de reste rende 10 nog niet te zeggen valt in welke sector zij zouden moeten worden ondergebracht. Zeer vele gedemobiliseerden kunnen zich beroepen op artikel 5, lid 1 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945, dat de werkgever verplicht zijn vroegere werknemer, wiens arbeids- De militaire Benelux-groep, die deel neemt aan de Vierdaagse, trekt veel belangstelling. verhouding door militaire dienst is be ëindigd, in zijn oude positie te herstel len. Talloze anderen blijven over, die aan dit artikel geen rechten kunnen ont lenen, maar voor wie niettemin een plaats' moet worden gevonden. Met name is dit het geval met vele van de ca. 9000 oorlogsvrijwilligers, mannen van uiteenlopende leeftijd, die terstond in 1945 op de bres gesprongen zijn, toen op het Nederlandse volk een beroep ge daan werd om zich beschikbaar te stel len voor de bevrijding van onze overzee se gebiedsdelen. Wij menen van U te mogen vragen aan de plaatsing van ge- demobiliseerden mede te werken door naleving van de volgende richtlijnen: a. De werkgever neemt zijn vroe gere werknemer bij aanmelding ter stond in dienst, overeenkomstig het bestaande voorschrift. b. Men voorzie in het komende jaar nooit in een vacature zonder zich bij één of meer der betreffende adressen er van te hebben verge wist, dat er geen uit Indonesië terug gekeerde militairen voor de vervul ling van de vacature beschikbaar zijn. Indien voor aanstelling in een bepaal de functie een maximum leeftijds grens gesteld is, is het redelijk deze grens voor gedemobiliseerden tenmin ste met de door hen in militaire dienst doorgebrachte tijd te verhogen. c. Verwacht wordt, dat iedere werk gever, die 25 ofmeer mannelijke werknemers in dienst heeft, binnen zeven maanden na heden, op iedere 35 man tenminste één gedemobili seerde in dienst neemt of herplaatst. Anders geformuleerd: alle werkgevers met 25 man of meer personeel plaat sen voor Februari a.s. aan gedemobili seerden 3 pCt. van hun personeelsbe zetting. Voor werkgevers met minder dan 25 man personeel kan geen richt lijn in een percentage worden ge- geven. d. Voor deze laatste werkgevers, evenals voor de grotere, gelde, dat bij iedere aanstelling van mannelijk per soneel slechts tot aanneming van an deren dan gedemobiliseerden wordt overgedaan, indien vaststaat dat het bedrijfsbelang zulks onherroepelijk eist. Onze Raad is van plan t. z. t. nadere mededelingen te doen over de wijze, waarop werkgevers in de verschillende bedrijfstakken en de overheidsorganen hun medewerking aan de plaatsing heb ben verleend. Wij spreken de verwach ting uit, dat deze oproep niet tevergeefs zal zijn gedaan. Ook Irak heeft het landingsverbod voor de K.L.M. opgeheven. K.L.M.- toestellen kunnen thans weer op het vliegveld Basra landen. Nog steeds messcherp in zijn grap jes maar een beetje onvast ter been zo is George Bernard Shaw gisteren 93 jaar geworden. Hij weigerde hard nekkig een der 50 gelukstelegrammen te openen. Hij stelt het uit, verklaar de Shaw's huishoudster, mevr. Alice Laden. Daar Shaw een hartgrondige hekel heeft aan verjaardagen voor- al aan de zijne gaat het leven in huize Shaw op de 26e Juli zijn ge wone gang. Bezoekers zijn er niet geweest. I Men moet in het leven niet alleen I berusten, maar ook aanvaarden, De Osservatore Romano schreef giste ren, aldus meldt A. P. uit Rome, dat misleide katholieken die „voor het com munisme zijn zonder zijn fundamentele doctrine te aanvaarden" niet geëxcom municeerd zullen worden. In een hoofdartikel op de frontpagina geeft het blad de meest grondige analyse die tot dusver van kerkelijke zijde is gegeven van de recente excommunicatie van militante communisten door het H. Officie. Tot uitdrukking werd gebracht de be zorgdheid van de kerk over West-Euro- pese katholieken die met het commu nisme „flirten". In Italië, België en Frankrijk zijn vele katholieken die hetzij misleid door de beloften van communistische leiders of gedreven door wens tot sociale hervor ming voor het communisme zijn zonder de fundamentele doctrine ervan te aan vaarden, aldus de Osservatore. Voorts schrijft het blad: „De laatsten vallen niet onder de ex communicatie, maar de H. Stoel waar schuwt hen voor hun grote verantwoor delijkheid die zij dragen door hun steun verlening aan de vijanden van de Chris telijke godsdienst en het gevaar, dat zij lopen hun kennis te vergiftigen met de valse denkbeelden, die de communisti sche kranten voorturend verspreiden". „Katholieken, die het communisme steunen met hun stem, met geld dat aan de communistische pers ten goede komt, met hun steun in sociale en politieke discussies zonder hun goedkeuring te geven aan de materialistische en anti christelijke doctrine van het communis me, worden niet geëxcommuniceerd", aldus de Osservatore. Het blad schrijft, dat er „verschillende soorten socialisme zijn, de een zeer ver schillend van de ander". „Het is voldoende te zeggen, dat een socialistische partij, die haar lot aan dat van het communisme verbindt en de communisten met haar kracht steunt, zich openlijk voor hen uitspreekt, bij decreet van het H. Officie wordt ver- „Indien socialisten de communistische materialistische doctrine aanhangen, vallen zij onder het excommunicatie decreet. Wie de materialistische en anti christelijke doctrines van het commu nisme verkondigt, verdedigt en propa geert, wordt geëx-communiceerd". aldus de Osservatore. Over het verbod op het lezen van communistische literatuur schrijft de Osservatore, dat het lezen van commu nistische geschriften vroeg of laat ver warring in de geest der onervarenen zal stichten, de geest zal vergiftigen, waardoor het geloof ernstig in gevaar wordt gebracht en velen zich van Kerk en godsdienstige gebruiken afscheiden. Op grond van artikel 1399 van het Canonieke recht zijn boeken, die schis ma's verdedigen, verboden, zonder dat hier een verder decreet voor nodig is. Tot de verboden boeken behoren die, welke „echtscheiding geoorloofd achten zo meldt de Osservatore. Verslaggevers, die over sport, toneel of literatuur voor een communistisch blad schrijven, begaan reeds „een on geoorloofde daad', schrijft de Osserva tore. Wat betreft het lezen van communis tische geschriften zegt de Osservatore: „Degenen, die serieuze of professionele (Van onze Haagse redacteur) Kort na de bevrijding waren 24.000 ambtenaren verbonden aan het dis tributie-apparaat; enkele maanden geleden waren er reeds 20.000 afge zwaaid en geleidelijk aan is de be zetting tenslotte tot de helft terug gebracht, zodat ons land thans nog rond tweeduizend distributie-ambte naren telt: 200 op het C.D.K. en 1800 op de plaatselijke kantoren. Deze cijfers wijaen op een nade rende liquidatie van het gehele ap paraat; verwacht kan worden, dat omstreeks October het C.D.K. aan zijn formele opheffing toe zal zijn. Niet alleen de betrekkelijk eenvoudi ge brandstofraAtsoenering, maar ook de textieldistributie zou dan voor de slot- phase in handen gelegd kunnen worden van b.v. een afwikkelingsbureau of van de desbetreffende Rijksbureaux of van een speciale afdeling op het Ministerie van Economische Zaken. Hoe dit precies geregeld zal worden is nog geen uitge maakte zaak en het is ook niet zo be langrijk. Wat de vooruitzichten over de afschaf fing van de distributie voor de laatste vier artikelen in de levensmiddelensec tor betreft, kan het volgende gemeld worden: De rantsoenering van rijst zal zeer spoedig geëindigd worden en men onder zoekt thans wanneer de koffie zal kun nen worden vrij gegeven dit zal niet lang meer op zich laten wachten. Ten aanzien van kaas geldt nog altijd de overweging, dat de distributie van deze broodbelegging niet los kan gezien worden van de vleesrantsoenering en voorts, dat enige voorzichtigheid gebo den blijft om de export te garanderen bij de stijgende consumptie. Doch ook hier is het einde in zicht. Tenslotte zijn er, zoals reeds vaak ge meld, goede redenen voor de verwach ting, dat over een paar maanden het vlees van de bon zal gaan. De veestapel vooral wat betreft de varkens, is dan voor het eerst weer normaal en de aan voer van slachtvee zal derhalve in het najaar het vrijgeven van vlees mogelijk maken. Gisteravond tegen half acht arriveerde te Scheveningen generaal De Lattre de Tas signy, de Franse opperbevelhebbr van de landstrijdkrachten der West-Europese Unie. De „général de l'armée", die een van zijn gewone routine-bezoeken aflegt werd bij zijn aankomst aan de Nederlandse grens te Wernhout opgewacht door de ritmeester adjudant van de chef generale staf J van den Bent. Een escorte van zes motor rijders der Kon. Marechaussee begeleidde de auto van de generaal naar Scheveningen. Des avonds woor.de hij het tweede deel van de voorstelling wan circus strassbur ger bü. redenen", tot het lezen hiervan hebben, „zullen de vereiste toestemming bij de kerkelijke autoriteiten kunnen verkrh- gen. De bisschoppen werden gemachtigd deze vergunningen te geven, maar slechts aan diegenen, die een reëele re den hiervoor kunnen opgeven en in dat geval op de gebruikelijke voorwaarden" aldus de Osservatore. Z.H. de Paus heeft gisteren Mgr. Gen- naro Verolino, raadsheer van de nun tiatuur in Praag, in audiëntie ontvangen. Vaticaankringen deelden mede, dat Mgr Verolino de Heilige Vader op de hoogte heeft gesteld van de toestanden in Tsjechoslowakije. Mgr. Verolino is de vorige week nit Praag in Rome terug gekeerd en heeft toen onmiddellijk rapport uitgebracht. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 8 Juli 1949: sold. F. L. Cijs, legernr. 281003362, afkom stig uit Amsterdam-W. Gesneuveld 10 Juli 1949: sold. J. v. d. Peppel, legernr. 270628054. afkomstig uit Wageningen. Gesneuveld 15 Juli 1949: korp. J. F. Woltman. legernr. 270211001, afkomstig uit Heino. Gesneuveld 19 Juli 1949: sold. J. J. Blox, legernr. 260829160, af komstig uit Eersel (N.-Br.); sold. Ie kl. J. Hoeve, legernr. 260324085. afkomstig uit Nijeveen (Dr.); sold. Ph. van Venrooij, legernr. 270322085, afkomstig uit Heesch (N.-Br.). Gesneuveld 20 Juli 1949: sold. L. E. Jacobs, legernr. 251122122, af komstig uit Bleiswijk. Gesneuveld 21 Juli 1949: sold. Ie kl. G. D. Deen, legernr. 260101044. afkomstig uit Bovenkarspel. Dat zij rusten in vrede. Een reeks van bijna 50 getuigen werd gedurende de vierde dag van het pro- ces-Lages door de president van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof ge hoord over de mishandelingen, die zij bij hun verhoren door verdachte's on dergeschikten hadden ondergaan. Velen van hen hadden van die mishandelingen in 't gebouw aan de Êuterpestraat of in een der beide Amsterdamse gevangenis sen lichamlijke gebreken overgehouden, anderen waren er weer volkomen bo venop gekomen, sommigen ook waren zelf niet mishandeld, maar waren van mishandelingen op medegevangenen getuige geweest. Geen enkele hunner was echter door Lages zelf mishandeld, noch verklaarde ook maar een der getuigen, die elkaar van 's morgen 10 uur tot 's avonds 8 uur toe met twee korte onderbrekingen voor het getui- genhekje opvolgden, dat Lages bij de mishandeling in persoon aanwezig was geweest. Verdacnte zelf luisterde de gehele dag in het verdachtenbankje gespannen toe naar de troosteloze opeenvolging van bijna monotoon wordende verklaringen der mishandelde getuigen. Aanvankelijk verweerde hij zich fel, maar later op de dag, toen hij bemerk te, dat geen der getuigen hem van mis handelingen beschuldigde, deed hij er het zwijgen toe. Hij ontkende ook ten stelligste er iets van af te hebben ge weten, noemde ze „uiterst betreurens waardig" en merkte eenmaal op, dat in zijn aanwezigheid een ondergeschik te zelfs niet het lef zou hebben gehad een gevangene bij zich te roepen. Ver- scheidenen zijner ondergeschikten, van wie hem wel ter ore was gekomen, dat zij buiten hun boekje waren gegaan, waren volgens hem disciplinair gestraft of uit hun functie ontheven. Nadat alle Nederlandse getuigen wa ren gehoord, werd de zitting besloten met de ondervraging van een vijftal Duitse Kriminal-sekretaere, die volgens de getuigen de mishandelingen hadden begaan. Maar nadat Emil Ruehl letter lijk had gezegd, dat hij „nog nimmer een mishandeling had gezien", „nog Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met mor gen in de Noord-Westelijke helft op de meeste plaatsen en in de Zuid oostelijke helft hier en daar enige regen en daarna iets koeler. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zon op: 4.54. Onder: 20.37. Maan op: 8.03. Onder: 22.10. nooit van kromsluiten had gehoord" en dat er „nimmer een opdracht was gege ven gevangenen tot bekentenissen te dwingen" en Viebahn bijna hetzelfde had verklaard, met dien verstande, dat hij toegaf wel eens gevangenen te heb ben geboeid (in gewone houding dan, om ontvluchten tegen te gaan), zag prof. van Hamel van het verhoor der overige Duitsers af. De zitting werd tenslotte tot vandaag geschorst. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft destijds met nadruk op de wenselijkheid gewezen, het overleg tus sen de regering en de Stichting over diep ingrijpende vraagstukken, die daarvoor in aanmerking komen, zo vroegtijdig mogelijk te openen. Daar in de loop van dit jaar beslis singen op het gebied van de loonvor ming zullen moeten werden genomen en met de besprekingen tot nu toe nog nauwelijks een begin is gemaakt, heeft de Stichting van de Arbeid de voor zitter van de interdepartementale com missie voor de loon- en prijspolitiek nogmaals op de wenselijkheid van vroegtijdig overleg gewezen. Uit het hierop ontvangen antwoord blijkt, dat de regering voornemens is met boven staande overwegingen rekening te hou den. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft vanmorgen de SS-Ober- sturmführer H. W. Fernau, oud-kamer dienaar van keizer Wilhelm te Doorn, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek. Fernau was, nadat in 1941 de keizer was gestorven, in Duitse krijgsdienst opgeroepen en belast eerst met een functie bij de bewaking van het concen tratiekamp Amersfoort en later met het commando over een compagnie van het bewakingsbataljon Nord-West. Als zo danig had hij deelgenomen aan tal van razzia's en had hij het commando ge voerd over de troepen, die de mannen van Putten naar Amersfoort moesten brengen. Tegen het einde van de be zetting had hij een vijftal mensen, die clandestien het Sperrgebiet nabij Rhe- nen hadden betreden om voedsel te ha len. doen fusilleren. De procureur-fiscaal had vijftien jaar gevangenisstraf geëist. Uitgeput na de bijna gelukte poging om het Kanaal over te zwemmen wordt Willy Croesvan Rijsel in Engeland aan land geholpen. Bij de 507e Staatsloterij, 5e klasse, 7e lijst, is de 100.000 gevallen op nummer 12345. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de premieregeling woningverbetering en woningsplitsing, waarin wordt voorge steld, hiervoor f 2.500.000 meer beschik baar te steHe». Het totaal bedrag wordt IKSOO-OOÉ. Mevr. CroesVan Rijsel heeft gister avond om vijf minuten voor half elf Britse Zomertijd (23.25 Ned. tijd) haar poging. Het Kanaal over te steken, moeten staken op anderhalve mijl af stand van haar einddoel. Zij had toen 14 uur 16 minuten gezwommen. Vele badgasten en andere belangstel lenden, voor een deel gewapend met verrekijkers, zagen gisteravond om 8 uur aan het strand bij Dover mevr. Willy Croes-Van Rijsel op minder dan zes mijl afstand zwemmen. De 30-jarige zwemster zette op dat ogenblik haar poging krachtig door. Het water was woelig. Nog drie uren worstelde zij tegen de stromingen en de koude, doch zij moest tenslotte met de haven m zicht opgeven. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1